WowBB Forums Home 
Home Search search Menu menu Not logged in - Login | Register

 Moderated by: Ron
New Topic Reply Printer Friendly
Owen Hart rookie year  Rate Topic 
AuthorPost
 Posted: Tue Feb 12th, 2008 07:25 pm
  PM Quote Reply
1st Post
Vance Nevada

 

Joined: Mon Nov 12th, 2007
Location:  
Posts: 181
Status: 
Offline
Here is the rookie year record for the late Owen Hart.  Note the 1984 matches as a pro were as part of atour in England.  He did not wrestle professionally in Canada until 1986 so as not to adversely affect his amateur status.


[size=1984]

01/07     Macclesfield, England        vs. Steve Logan

03/21     Guildford, England              w/. Ross Hart, vs. Kid Chocolate & Jim Moza

 

[size=1986][size=]

Stampede Wrestling:

04/28    Fort QuAppelle, SK             w/. Bruce Hart, beat Angel of Death & Robbie Stewart

04/29    Regina, SK                            w/. Bruce Hart, beat Cuban Assassin & Honky Tonk Wayne

05/01    Brandon, MB                       beat Cuban Assassin

05/01    Brandon, MB                       lost in a Battle royal

05/02    Winnipeg, MB                      w/. Bruce Hart, beat Cuban Assassin & Honky Tonk Wayne by DQ

05/04    Invermere, AB                     w/. Keith Hart, beat Cuban Assassin & Honky Tonk Wayne

05/05    Hinton, AB                           w/. Bruce Hart, beat Cuban Assassin & Honky Tonk Wayne

05/06    Brocket, AB                          w/. Bruce Hart, beat Cuban Assassin & Honky Tonk Wayne

05/07   High River, AB                     w/. Bruce Hart, beat Cuban Assassin & Honky Tonk Wayne

05/08   Canmore, AB                       w/. Bruce Hart, beat Cuban Assassin & Honky Tonk Wayne

05/12   Swift Current, SK                w/. Chris Benoit, beat Chic Scott & Drago Thomas

05/13  Regina, SK                            w/. Chris Benoit, beat Chic Scott & Drago Thomas

05/20  Standoff, AB                        w/. Chris Benoit, beat Kerry Brown & Duke Myers by DQ

05/21  Ponoka, AB                          w/. Chris Benoit, beat Kerry Brown & Duke Myers by DQ

05/22  Lethbridge, AB                     beat Chic Scott

05/26  Brooks, AB                           w/. Chris Benoit, beat Chic Scott & Gama Singh

05/27  Regina, SK                            w/. Chris Benoit vs. Chic Scott & Honky Tonk Wayne

05/28  Taber, AB                             w/. Chris Benoit, beat Chic Scott & Gama Singh

05/29  Lethbridge, AB                     w/. Chris Benoit, beat Chic Scott & Honky Tonk Wayne

05/30  Calgary, AB                          w/. Ben Bassarab, beat Chic Scott & Gama Singh

05/31  Edmonton, AB                     w/. Ben Bassarab, lost to Chic Scott & Gama Singh by DQ

06/01   Olds, AB                                beat Chic Scott by DQ

06/02   Vancouver, BC                    beat Chic Scott by DQ

06/03    Port Moody, BC                  beat Chic Scott

06/04    Chilliwack, BC                     w/. Kio Kawada, lost to Kerry Brown & Duke Myers

06/05    Kelowna, BC                        w/. Gerry Morrow, lost to Kerry Brown & Duke Myers

06/06    Calgary, AB                          w/. Ben Bassarab, beat Chic Scott & Vladimir Krupoff

06/07    Edmonton, AB                     w/. Ben Bassarab, beat Chic Scott & Vladimir Krupoff

06/08    La Ronge, SK                       w/. Kio Kawada, beat Chic Scott & Drago Thomas

06/09    White Bear, SK                    beat Drago Thomas

06/10    Regina, SK                            beat Chic Scott

06/11    Melville, SK                          beat Drago Thomas

06/12    Lethbridge, SK                     w/. Kio Kawada, lost to Chic Scott & Vladimir Krupoff

06/13    Calgary, AB                          w/. Ben Bassarab & Keith Hart, beat Chic Scott, Vladimir Krupoff, & J.R. Foley

06/14     Edmonton, AB                     w/. Johnny Smith & Keith Hart, beat Chic Scott, Vladimir Krupoff & J.R. Foley

06/16     Vancouver, BC                    w/. Johnny Smith, beat Kerry Brown & Duke Myers

06/20     Calgary, AB                          w/. Ben Bassarab, beat Angel of Death & Vladimir Krupoff

06/20     Calgary, AB                          w/. Ben Bassarab, beat Dan Kroffat & Bill Cody

06/20     Calgary, AB                          w/. Ben Bassarab, beat Chic Scott & Gama Singh

06/21     Edmonton, AB                     w/. Ben Bassarab, lost to Kerry Brown & Duke Myers

06/22     Grande Prairie, AB              w/. Johnny Smith, beat Kerry Brown & Duke Myers

06/23     Drumheller, AB                    beat Vladimir Krupoff

06/24     Regina, SK                            w/. Ben Bassarab, beat Gama Singh & Vladimir Krupoff

06/25    Red Deer, AB                       beat Vladimir Krupoff by DQ

06/25    Red Deer, AB                       lost in a Battle royal

07/04    Calgary, AB                          w/. Ben Bassarab, lost to Kerry Brown & Duke Myers

07/07    Kamsack, SK                       beat Vladimir Krupoff

07/08    Regina, SK                            w/. Ben Bassarab, beat Kerry Brown & Duke Myers by DQ

07/11    Calgary, AB                          beat Chic Scott

07/15    Vauxhall, AB                       double CO vs. Gama Singh

07/16    Ponoka, AB                          lost to Gama Singh by DQ

07/17    Lethbridge, AB                     w/. Ben Bassarab, beat Kerry Brown & Duke Myers by DQ

07/18    Calgary, AB                          lost to Gama Singh by DQ

07/19     Edmonton, AB                     w/. Ben Bassarab & Johnny Smith, drew Kerry Brown, Duke Myers, & Gama Singh

World Wrestling Federation:

07/20     Tacoma, WA                        beat Moose Morowski

Stampede Wrestling:

07/22      Regina, SK                            w/. Ben Bassarab & Johnny Smith, beat Kerry Brown, Duke Myers, & Honky Tonk Wayne

07/23       Yorkton, SK                         beat Drago Thomas

07/24       Swan River, MB                  beat Drago Thomas

07/25       Calgary, AB                          w/. Ben Bassarab, beat Vladimir Krupoff & Mike Hammer

07/26       Edmonton, AB                     w/. Bassarab & Johnny Smith, beat Duke Myers, Gama Singh & Vladimir Krupoff

World Wrestling Federation:

07/28        Brantford, ON                      beat Steve Lombardi

Stampede Wrestling:

07/29   Hanna, AB      double CO vs. Gama Singh

07/30                      w/. Bassarab, beat Kerry Brown & Duke Myers by DQ

07/31   Didsbury, AB   double CO vs. Gama Singh

08/01   Calgary, AB    beat Vladimir Krupoff

08/02   Edmonton, AB   beat Goldie Rogers

08/04   Lamont, AB      no contest vs. Gama Singh

08/05   Regina, SK       w/. Mr. Hito, beat Kerry Brown & Duke Myers by DQ

08/06   Medicine Hat, AB   w/. Bassarab, beat Kerry Brown & Duke Myers by DQ

08/07   Lethbridge, AB      w/. Bassarab & Johnny Smith, beat Kerry Brown, Duke Myers, & Gama Singh

08/08   Calgary, AB       w/. Bassarab, beat Kerry Brown & Duke Myers by DQ

08/09   Edmonton, AB    w/. Bassarab, beat Kerry Brown & Duke Myers

*Won the Stampede International tag team titles

08/11   Pincher Creek, AB    beat Gama Singh

08/12   Bassano, AB           beat Gama Singh

08/13   Red Deer, AB          w/. Bassarab & Johnny Smith, beat Kerry Brown, Duke Myers, & Vladimir Krupoff

08/14   Olds, AB                beat Gama Singh

08/15   Calgary, AB            w/. Bassarab, drew Viet Cong Express (#1 & #2)

08/16   Edmonton, AB         w/. Bassarab, beat Viet Cong Express by DQ

08/18   Nipawin, SK            w/. Bassarab, double CO vs. Viet Cong Express

08/19   Regina, SK             w/. Bassarab, drew Viet Cong Express

08/20   Swift Current, SK    w/. Bassarab, lost to Viet Cong Express

08/21   Lethbridge, AB        w/. Bassarab, drew Viet Cong Express

08/22   Calgary, AB            w/. Bassarab, drew Viet Cong Express

08/23   Edmonton, AB         beat Kerry Brown

08/24   Medicine Hat, AB     w/. Bassarab, beat Duke Myers & Mike McGuirk

08/26   Vauxhall, AB           w/. Bassarab, double CO vs. Viet Cong Express

08/27   Red Deer, AB          w/. Bassarab, double CO vs. Viet Cong Express

08/28                                                                                                                     Rocky Mtn. House, AB      double CO vs. Vladimir Krupoff     

08/29                                                     Calgary, AB                          w/. Bassarab, lost to Viet Cong Express

08/30                                                     Edmonton, AB                     w/. Bassarab, lost to Viet Cong Express

08/31                                                     Blairmore, AB                      w/. Bassarab, no contest vs. Viet Cong Express

09/02                                                     Regina, SK                            w/. Bassarab, lost to Viet Cong Express

09/03                                                     Shaunovan, SK                   beat Vladimir Krupoff

09/04                                                     Lethbridge, AB                     w/. Bassarab, lost to Viet Cong Express

09/05                                                     Calgary, AB                          w/. Bassarab, beat Viet Cong Express

09/06                                                     Edmonton, AB                     w/. Bassarab, beat Viet Cong Express

09/16                                                     Regina, SK                            w/. Bassarab, no contest vs. Viet Cong Express

09/17                                                     Rosetown, SK                      beat Vladimir Krupoff

09/18                                                     Lethbridge, AB                     w/. Bassarab, no contest vs. Viet Cong Express

09/19                                                     Calgary, AB                          double CO vs. Viet Cong Express #2

09/19                                                     Calgary, AB                          w/. Bassarab, double CO vs. Viet Cong Express

09/20                                                     Edmonton, AB                     beat Viet Cong Express #2

09/22                                                     Three Hills, AB                     beat Butch Moffat

09/23                                                     High River, AB                     beat Butch Moffat

09/24                                                     Red Deer, AB                       w/. Bassarab, no contest vs. Viet Cong Express

09/26                                                     Calgary, AB                          w/. Bassarab, no contest vs. Viet Cong Express

10/03                                                     Calgary, AB                          w/. Bassarab, lost to Viet Cong Express

*Lost the Stampede International tag team titles

10/04                                                     Edmonton, AB                     w/. Bassarab, lost to Viet Cong Express by reverse decision

10/08                                                     Red Deer, AB                       w/. Bassarab, beat Viet Cong Express by DQ

10/09                                                     Rimbey, AB                          beat Vladimir Krupoff

10/10                                                     Calgary, AB                          w/. Bassarab & Johnny Smith, beat Viet Cong Express & Les Thornton

10/11                                                     Edmonton, AB                     w/. Bassarab & Johnny Smith, beat Viet Cong Express & Les Thornton

10/14                                                     Regina, SK                            w/. Bassarab & Con Kovidis, beat Viet Cong Express & Drago Thomas

10/15                                                                     Prince Albert, SK                 beat Vladimir Krupoff

10/16                                                                     Swift Current, SK                beat Vladimir Krupoff

10/17                                                     Calgary, AB                          beat Vladimir Krupoff

10/17                                                     Calgary, AB                          beat Les Thornton by CO

10/18                                                     Edmonton, AB                     drew ??

10/19                                                     Vulcan, AB                           beat Cuban Assassin

10/21                                                     Wetaskiwin, AB                   beat Cuban Assassin

10/22                                                     Camrose, AB                        w/. Bassarab, beat Viet Cong Express

10/23                                                     Medicine Hat, AB               beat Vladimir Krupoff

10/24                                                     Calgary, AB                          beat Cuban Assassin

10/25                                                     Edmonton, AB                     beat Les Thornton

*Won the Stampede British Commonwealth title

10/27                                                     Spiritwood, SK                     beat Cuban Assassin

10/28                                                     Regina, SK                            w/. Brian Pillman & Con Kovidis, lost to Viet Cong Express & Makhan Singh

10/29                                                     Nanton, AB                          w/. Bassarab & Johnny Smith, beat Viet Cong Express & Makhan Singh

10/30                                                     Taber, AB                             w/. Bassarab, beat Viet Cong Express

10/31                                                     Calgary, AB                          lost to Makhan Singh

11/01                                                     Edmonton, AB                     w/. Bassarab & Brian Pillman, double DQ vs. Cuban Assassin, Makhan & Gama Singh

11/03                                                     Pincher Creek, AB               w/. Bassarab, beat Viet Cong Express

11/04                                                     Bow Island, AB                   w/. Bassarab, beat Viet Cong Express

11/05                                                     Red Deer, AB                       w/. Bassarab & Brian Pillman, no contest vs. Viet Cong Express & Makhan Singh

11/06                                                     Cardston, AB                       w/. Bassarab, beat Viet Cong Express

 


11/??                                                      Calgary, AB                          w/. Brian Pillman & Keith Hart, beat Makhan & Gama Singh & Vladimir Krupoff

11/??                                                      Edmonton, AB                     w/. Bassarab & Brian Pillman, beat Makhan & Gama Singh, & Cuban Assassin

11/11                                                     Regina, SK                            w/. Bassarab, no contest vs. Makhan & Gama Singh

11/12                                                                                                                                     North Battleford, SK          w/. Bassarab, beat Viet Cong Express  Non-title

11/13                                                                                                                                     Cold Lake, AB                     w/. Bassarab, beat Viet Cong Express  Non-title

11/14                                                                                                                                     Calgary, AB                          w/. Bassarab, beat Viet Cong Express  Non-title

11/15                                                                                                                                     Montana Reserve, AB        w/. Bassarab, beat Viet Cong Express  Non-title

11/16                                                     Edmonton, AB                     w/. Outback Jack, no contest vs. Makhan & Gama Singh

11/18                                                                                                                                     Beiseker, AB                         w/. Brian Pillman, beat Viet Cong Express       Non-title

11/19                                                     Red Deer, AB                       w/. Brian Pillman & Johnny Smith, beat Viet Cong Express & Makhan Singh

11/20                                                                                                                                     Strathmore, AB                    w/. Bassarab, beat Viet Cong Express Non-title

11/21                                                     Calgary, AB                          w/. Bassarab, beat Cuban Assassin & Vladimir Krupoff

11/22                                                     Edmonton, AB                     lost to ??

11/24                                                     Raymore, SK                       w/. Brian Pillman. Beat Viet Cong Express #1 & Gama Singh

11/25                                                     Regina, SK                            w/. Brian Pillman, beat Makhan & Gama Singh

11/26                                                     Victoire, SK                          w/. Brian Pillman, beat Viet Cong Express #1 & Gama Singh

11/28                                                     Calgary, AB                          drew Viet Cong Express #1

11/29                                                     Edmonton, AB                     beat Gama Singh

12/01                                                     Elk Point, SK                        w/. Bassarab, beat Cuban Assassin & Viet Cong Express #1

12/02                                                     Lloyd minster, AB               w/. Bassarab, beat Cuban Assassin & Viet Cong Express #1

12/03                                                     Red Deer, AB                       double CO vs. Viet Cong Express #1

12/04                                                     Didsbury, AB                        w/. Bassarab, beat Cuban Assassin & Viet Cong Express #1

12/05                                                     Calgary, AB                          beat Viet Cong Express #1

12/06                                                     Edmonton, AB                     double CO vs. Viet Cong Express #1

12/07                                                     Wainwright, AB                   w/. Bassarab, beat Cuban Assassin & Viet Cong Express #1

12/09                                                     Regina, SK                            beat Viet Cong Express #1

12/10                                                     Medicine Hat, AB               beat Cuban Assassin

12/11                                                     Crowsnest Pass, AB            w/. Bassarab, beat Cuban Assassin & Vladimir Krupoff

12/12                                                     Calgary, AB                          double CO vs. Viet Cong Express #1

12/13                                                     Edmonton, AB                     beat Viet Cong Express #1

12/14                                                     Drayton Valley, AB            w/. Bassarab, beat Viet Cong Express #1 & Cuban Assassin

12/16               

Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Tue Feb 12th, 2008 07:33 pm
  PM Quote Reply
2nd Post
Vance Nevada

 

Joined: Mon Nov 12th, 2007
Location:  
Posts: 181
Status: 
Offline

12/16   Milk River, AB                     w/. Bassarab, beat Viet Cong Express #1 & Cuban Assassin

12/17   Red Deer, AB                       beat Viet Cong Express #1

12/18   Lethbridge, AB                     beat Makhan Singh            B Non-title match

12/19   Calgary, AB                          no contest vs. Gama Singh

12/20   Edmonton, AB                     w/. Bassarab, beat Makhan & Gama Singh by DQ

12/26   Calgary, AB                          w/. Bassarab & Davey Boy Smith, beat Viet Cong Express #1, Makhan & Gama Singh

12/27  Edmonton, AB                     w/. Bassarab & Davey Boy Smith, beat Viet Cong Express #1, Makhan & Gama Singh

12/29   Medicine Hat, AB               double CO vs. Makhan Singh

12/29   Medicine Hat, AB               lost in a Battle royal

12/30   Red Deer, AB                       lost to Gama Singh by DQ

 

1987

01/02   Calgary, AB                          w/. Bassarab & Davey Boy Smith, beat Viet Cong Express, Makhan & Gama Singh

Cage Match

01/03   Edmonton, AB                     w/. Bassarab vs. Makhan & Gama Singh          Cage Match

01/06   Calgary, AB                          lost to Makhan Singh

01/09   Calgary, AB                          beat Makhan Singh

01/10   Edmonton, AB                     vs. Makhan Singh

01/16   Calgary, AB                          lost to Makhan Singh by DQ

01/17   Edmonton, AB                     vs. Makhan Singh

01/19   Medicine Hat, AB               beat Makhan Singh

*Won the Stampede North American title

01/20   Regina, SK                            w/. Bassarab, no contest vs. Makhan & Gama Singh

01/21   Prince Albert, SK                 w/. Bassarab, beat Makhan & Gama Singh

01/22   North Battleford, SK          beat Gama Singh

01/23   Calgary, AB                          beat Makhan Singh by DQ

01/24   Edmonton, AB                     beat Makhan Singh by DQ                Karachi Death match

01/26    Jasper, AB                             beat Gama Singh

01/27    Hinton, AB                           beat Gama Singh

01/28    Red Deer, AB                       beat Makhan Singh

01/29    Raymond, AB                      w/. Bassarab, beat Makhan & Gama Singh

01/30    Calgary, AB                          lost to Makhan Singh

*Lost the Stampede North American title

01/31    Edmonton, AB                     lost to Makhan Singh by reverse decision

02/02    Buffalo Narrows, SK          w/. Bassarab, beat Makhan & Gama Singh

02/03    Regina, SK                            beat Kerry Brown

02/04    Outlook, SK                          w/. Bassarab, beat Makhan & Gama Singh

02/05    Camrose, AB                        beat Viet Cong Express #1

02/26    Colne, England                    beat Nipper Riley

02/28    Leatherhead, England        no contest vs. Mal Sanders

03/02    Cheltenham, England         lost to Gil Singh

03/03    Oakengates, England          lost to Marty Jones

03/05    Bradford, England              lost to Marty Jones

03/06    Burton-on-Trent, England w/. Skull Murphy, lost to Marty Jones & Ricky Brooks

03/07    Ashford, England                drew Steve Logan

03/08    Cleethorpes, England          lost to Marty Jones

03/20     Calgary, AB                          as Avenger, beat Beef Wellington

03/27    Calgary, AB                          as Avenger, beat Michel Hammer

03/28    Edmonton, AB                     as Avenger, vs. Beef Wellington

04/01    Whitewood, SK                    beat Beef Wellington

04/02    Swift Current, SK                w/. Johnny Smith, beat Beef Wellington & Drago Zhivago

04/02    Swift Current, SK                won a 14-man Battle royal

04/03    Calgary, AB                          double CO vs. Makhan Singh

04/04    Edmonton, AB                     double CO vs. Makhan Singh

04/07    Killam, AB                            w/. Johnny Smith, beat Makhan Singh & Ron Starr

04/08    Red Deer, AB                       beat Makhan Singh by DQ

04/09    Cardston, AB                       w/. Johnny Smith & Ron Richie, beat Makhan Singh, Ron Starr, & Duke Myers

04/10    Calgary, AB                          beat Makhan Singh

*Won Stampede North American title

04/11    Edmonton, AB                     beat Makhan Singh                            Cage Match

04/13    Watrous, SK                         beat Ron Starr

04/14    Regina, SK                            beat Makhan Singh                            Cage Match

04/16    Lethbridge, AB                     beat Ron Starr

04/17    Calgary, AB                          no contest vs. Ron Starr

04/18    Edmonton, AB                     no contest vs. Ron Starr

04/20    Stettler, AB                           beat Ron Starr

04/21    Medicine Hat, AB               beat Ron Starr

04/22    Lacombe, AB                       beat Kerry Brown

04/23    Trochu, AB                           beat Cuban Assassin

04/24    Calgary, AB                          w/. Ron Starr, lost to Kerry Brown & Duke Myers

04/25    Edmonton, AB                     w/. Ron Starr, no contest vs. Cuban Assassin & Duke Myers

04/27    Spiritwood, SK                     beat Kerry Brown

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Feb 15th, 2008 04:33 pm
  PM Quote Reply
3rd Post
Bix



Joined: Tue Nov 20th, 2007
Location:  
Posts: 1607
Status: 
Offline
He did work under a mask in Stampede before '86.  Don't know what name he used.

Back To Top PM Quote Reply  

Current time is 05:35 am  
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Owen Hart rookie year Top




UltraBB 1.172 Copyright © 2007-2013 Data 1 Systems