WowBB Forums Home 
Home Search search Menu menu Not logged in - Login | Register

 Moderated by: Ron Page:    1  2  Next Page Last Page  
New Topic Reply Printer Friendly
Angelo Poffo ring record  Rating:  Rating
AuthorPost
 Posted: Tue Mar 1st, 2011 05:48 am
  PM Quote Reply
1st Post
clawmaster
Hall Of Famer
 

Joined: Sun Oct 14th, 2007
Location: The Bowels Of East Central Illinois
Posts: 48216
Status: 
Offline
This ring record was compiled by George Lentz. Some of you may know George as Crusher Bolo or GJL on KM. I figure we can all add a bunch of listings.

The Ring Record of

ANGELO POFFO

 

Compiled by George Lentz

 

 

1948

09-10  Alex White, Round Lake Park, IL (Lake County Coliseum)___________________________    ______    Unknown

09-24  Tarzan Joe, Round Lake Park, IL (Lake County Coliseum)________________________________         Unknown

                                                                   (2 results)

 

1949

09-27  Danno McDonald, Rockford, IL______________________________________________________        Won

10-04  Al Williams, Rockford, IL____________________________________________________________       Lost

10-08  Angelo Martinelli, Racine (Eagle Hall)_________________________________________________        Lost

10-12  w/Jack Carter vs. Danno McDonald/Pete Vukavich, Chicago (Rainbo Arena)__________________         Won

10-13  Ray Ryan, Chicago, IL (Madison Arena)_______________________________________________       Lost

10-13     Danno McDonald, Milwaukee (SSA-TV)_______________________________________________       Unknown

(probably also in tag match w/McDonald, George Drake and Angelo Martinelli)

10-15  w/Angelo Martinelli vs. Billy Hickson/George Drake, Chicago (Marigold Arena)_________________         Lost

10-20  Gypsy Joe, Milwaukee (SSA-TV)_____________________________________________________       Unknown

10-27  w/Angelo Martinelli vs. Billy Hickson/George Drake, Chicago (Madison Arena)_________________         Draw

10-29  George Drake, Chicago, IL (Marigold Gardens)_________________________________________        Lost

11-12  w/Nick Kapitan vs. Jack Carter/Pete Vukovich, Libertyville, IL (H.S. Gym)_____________________         Unknown

11-19     Billy Hickson, Racine (Eagle Hall)___________________________________________________         Lost 0-2

11-28     w/George Drake vs. Billy Brooks/Ray Ryan, Chicago ( Rainbo Arena)_______________________         Lost

11-29     Ray Ryan, Rockford, IL____________________________________________________________       Lost

Also w/Billy Parks vs. Ray Ryan/Billy Brooks___________________________________________         Won

                                                                        

                                                                   14 results (16)

 

1950

01-02     Gypsy Joe, Milwaukee (RDV)________________________________________________________     Lost

01-03     Pete Bartu, Chicago (Midway Arena)___________________________________________________   Draw

01-04     Pete Bartu, Chicago (Madison Arena)_________________________________________________      Draw

01-12     Verne Taft, Chicago (Madison Arena)__________________________________________________    Lost

01-13     w/Verne Taft vs. Ray Ryan/Wild Billy Brooks, Chicago (Marigold Gardens)_____________________     Won

01-17  Wild Billy Brooks, Chicago (Midway Arena)______________________________________________      Draw

01-19     Wild Billy Brooks, Milwaukee (SSA____________________________________________________      Unknown

01-24     w/George Drake vs. Jack Steele/Wild Billy Brooks, Chicago ( Midway Arena)___________________      Lost

01-28     w/John Roy vs. Wild Billy Brooks/Angelo Farino, Chicago (Marigold Gardens___________________      Won

01-31  John Roy, Chicago (Midway Arena)____________________________________________________    X

02-04     Ned Taylor, Racine (Eagle Hall)_______________________________________________________   X

02-14     w/Pete Vukovich vs. Wild Billy Brooks/Ray Ryan, Chicago (Midway Arena)_____________________      Unknown

02-18     Pete Vukovich, Chicago (Marigold Gardens)_____________________________________________    Won

02-21     w/Pete Vukovich vs. Ned Taylor/Jerry Marcus, Chicago (Midway Arena)_______________________     Lost

02-25     w/Pete Vukovich vs. Andy Rockne/Ned Taylor, Chicago (Marigold Gardens)____________________     Lost

02-28     w/Pete Vukovich vs. Ray Ryan/Pete Bartu, Chicago (Midway)_______________________________     Won

03-01     Pierre LaSalle, Chicago (Rainbo)______________________________________________________   Won

03-02     w/Lou Singer vs. Wild Billy Brooks/Pete Bartu, Chicago (Marigold)___________________________      Won

03-06     w/Roger Mackay vs. Wild Billy Brooks/Ned Taylor, Chicago (Midway)_________________________      Won

03-07     w/Jack Carter vs. Wild Billy Brooks/Pete Bartu, Chicago (Marigold)___________________________     Won

03-08     Pete Bartu, Chicago (Madison)_______________________________________________________     Won

03-14     Jerry Marcus, Chicago (Marigold)_____________________________________________________     Unknown

03-15     w/Jerry Marcus vs. Pete Bartu/Ned Taylor, Chicago (Rainbo)_______________________________     Won

03-27     Jerry Marcus, Chicago (Midway)______________________________________________________    Draw

03-30     Einar Olsen, Chicago (Madison)_______________________________________________   ______    Unknown

04-13  Sailor Al Williams, Uniontown, PA (St. John’s Gym)________________________________________     Lost

05-08  w/Pierre LaBelle vs. Fred Bosic/George Macricostas, Pittsburgh, PA (The Garden.  A-1,593)______       Won, 2-1

06-01  Irish Mike McGee, Marion, OH (Coliseum)_______________________________________________     Unknown

06-13  Jim Lewis, Uniontown, PA (Untiontown H.S. Stadium)_____________________________________      Unknown

06-15  Jack Vansky, Marion, OH (Coliseum)___________________________________________________     Unknown

06-19  w/Jackie Nichols vs. Dutch Howlett/Johnny Demchuk, Charleston, WV (American Legion Armory)___      Unknown

06-20  w/Stacey Hall vs. Ellis Bashara/Flash Clifford, New Castle, PA (Taggert Stadium. A-1,250)________       Won

           (Bashara/Clifford were subs for Benito Gardini  and Dutch Howlett)

06-25     w/Jackie Nichols vs. Jack Vansky/Billy Venable, Conneault Lake Park, PA____________________         Won

06-26  Johnny Demchuk, Charleston, WV (American Legion Armory)_______________________________     Unknown

06-29  Duke Keomuka, Marion, OH (Coliseum)________________________________________________      Unknown

07-13  Mike McGee, Columbus, OH_________________________________________________________      Won

07-20  Omar Kyam, Columbus, OH__________________________________________________________    Won

07-27  Lord Lansdowne, Columbus, OH______________________________________________________     Won (DQ)

08-03  Jackie Nichols, Columbus, OH________________________________________________________     Lost

08-09     w/Roger Mackay vs. Ivan Rasputin/Jack Vansky, Conneault Lake Park, PA____________________       Lost

08-24  Walter Achiu, Columbus, OH________________________________________________________       Won

08-31  Jim Lewis, Columbus, OH___________________________________________________________      Draw

09-07  Lou Britton, Columbus, OH__________________________________________________________      Won

09-13  Johnny Demchuck © for WJr.Hvwt. Title, Marysville, OH (Co. Fair)__________________________        Unknown

09-30     Jackie Nichols, Mansfield, OH________________________________________________________     Lost

10-04  Johnny Demchuck, Zanesville, OH ____________________________________________________      Lost – pin

10-11  w/Sandor Kovacs vs. Billy Venable/Jack Vansky, Monessen, PA (Memorial Stadium)_____________       Won

10-21  w/Sonny Kurgis vs. Fred Von Schacht and Sheik Omar Kyam, Mansfield, OH___________________      Lost

10-26  Jackie Nichols, New Castle, PA_______________________________________________________      Unknown

11-08     Jack Terry, Chicago (Rainbo)________________________________________________________     Won

11-15     w/Bobby Ford vs. Buckskin Leslie/Len Hughes, Chicago (Rainbo)____________________________     Lost

11-29  w/Bobby Ford vs. Jack Vansky/Ivan Rasputin, New Castle, PA (Arena)________________________      Unknown

12-13  Jack Vansky, Chicago (Rainbo Arena)__________________________________________________     Unknown

12-27  w/Johnny Valentine vs. Hard Boiled Haggerty/Jules LaRance, Pittsburgh, PA (The Garden)_______       Unknown

12-29  Jackie Nichols, Zanesville, OH (City Auditorium)__________________________________________      Unknown

 

                                                            47 results (63)

 

1951

01-11  Roy “Silver Adonis” Shire, Marion, OH (Armory)__________________________________________      Draw-30:00

01-18  6-Man Battle Royal, Mansfield, OH (Ashland Rd. Armory)__________________________________      Unknown

01-25  Ali Pasha, Marion, OH (Armory)______________________________________________________      Won 2-1

01-31  George Macricostas, Chicago (Rainbo)________________________________________________       Lost

02-02  Fred Blassie, St. Louis, MO__________________________________________________________      Draw

02-09  w/Ray Gunkel vs. Red Vagnonne/Ivan Rasputin, St. Louis__________________________________      Lost

02-23  Frank Bozic, East Liverpool, OH (Memorial Auditorium)____________________________________      Unknown

03-15 Ned Taylor, Chicago (Madison)________________________________________________________    Lost

03-16 Carl Engstrom, Hartford, WI (Schwartz Ballroom)__________________________________________    Unknown

03-21     w/Farmer Don Marlin vs. Stan Karolyi/Ed Francis, Chicago (Rainbo)__________________________    Lost 2/3

04-24  George Drake, Little Rock, AK (Robinson Auditorium)_____________________________________      Won

05-01  Kenny Ackles, Little Rock, AK (Robinson Auditorium)______________________________________      Lost

05-22  Ivan Kalmikoff, Little Rock, AK (Robinson Auditorium)______________________________________     Won – DQ

           also w/Dr. Lee Grable/Wayne Martin vs. Al Galento/Ray Duran/Ivan Kalmikoff___________________     Lost

06-05  Ivan Kalmikoff, Little Rock, AK (Robinson Auditorium)_____________________________________       Lost

06-12  Dizzy Davis, Little Rock, AK (Robinson Auditorium)_______________________________________       Lost

07-12  Hardy Kruskamp, Van Nuys, CA (Valley Garden Arena)___________________________________       Lost

08-21  w/Bobby Ford vs. Paul Orth/Speedy LaRance, Athens, OH (County Centennial Fair)_____________      Won (DQ) 35’

09-11  Chris Belkas © for American Jr. Hvwt. Title, Lima, OH (Memorial Hall)_________________________     Unknown

09-17  w/Bobby Ford vs. The Golden Greek/Tony Farzo, Brownsville, PA (H.S. Stadium)________________    Unknown

09-19  w/Bobby Ford vs. The Golden Greek/Joe Farzo, Oil City, PA (Ramage-Hasson Field)____________       Won

10-03  Jackie Nichols, Mansfield, OH (Ashland Rd. Armory)______________________________________       Lost (INJ)

10-17  Marvin Mercer, Mansfield, OH (Ashland Rd. Armory)______________________________________      Unknown

10-29  Johnny Demchuk, Charleston, WV (American Legion Armory)_______________________________     Unknown

 

                                                              21 matches (84)

 

1952

01-23  in tag match with Don Sparrow, Tony Vagonne, Pierre LaSalle, Union City, PA ______________            Unknown

02-15  Johnny Gilbert, Hammond, IN (State Arena)_____________________________________                     Unknown

02-20  Marvin Mercer for Jr. Hvt. Title, Mansfield, OH (Ashland Rd Armory)________________                         Lost

03-06  Joe Scarpello, Marion, OH (Armory)____________________________________________                    Unknown

03-15  w/George Macricostas vs. Fred Bozic and Joe Christy, Toronto, OH (H.S. Gym)_________                     Unknown

03-26  Mighty Atlas, Cambridge, OH (Armory)_________________________________________________     Unknown

03-27  Bob Wallace, Marion, OH (Armory)____________________________________________                     Won – 24 min.

04-01  Edmund Francis, Logan, OH (High School Gym)__________________________________                    Unknown

04-02     w/Stan Holek vs. John Gates/Paul Orth, Chicago (Rainbo)__________________________                    Won

04-10  Joe Scarpello, Marion, OH (Armory)____________________________________________                    Lost 2/3

04-23  Great Yousoff, Chicago (Rainbo Arena)_________________________________________                    Lost 12:22

04-23  Bobby Wallace, Mansfield, OH (Ashland Rd Armory)______________________________                      X

04-29  Joe Scarpello, Mansfield, OH (Ashland Rd. Armory)_______________________________                     Lost

05-28  Larry Chene, Mansfield, OH (Ashland Rd. Armory)________________________________                     Unknown

06-12  Chris Belkas, Marion, OH (Armory)____________________________________________                     Unknown

06-19  George Macricostas, Zanesville, OH (Moxahala Park Speedway)_____________________                     Unknown

06-21  Lord Blears, Glouster, OH (Stadium)___________________________________________                     Unknown

07-14  Karl Von Shober, Charleston, WV (American Legion Armory)________________________________    Unknown

07-19  w/Joe Wolf vs. Tony Sinatra/Tom Steele, Wellston, OH (Jackson Co. Fair)__________________            Unknown

07-24  Al Tucker, Marion, OH (Armory)______________________________________________                      Won-DQ 2-0

08-07  George Macricostas, Marion, OH (Armory)_______________________________________                   Lost 2/3

08-21  Marco Polo, Marion, OH (Armory)_____________________________________________                     Draw – both Koed

09-17  w/Joe Wolfe vs. Al Cortez/Harold Short, Logan, OH (Hocking Co. Fair)_______________                       Unknown

10-21  Billy (McDaniel) Blassie, Syracuse, NY (War Memorial)____________________________________       Lost – 14 min.

10-24  Pat O’Connor, Buffalo, NY___________________________________________________                     Lost

10-29  w/Marvin Mercer vs. Jack Vansky/Benny Trudell, Mansfield, OH (Ashland Rd Armory)___                        Won

            also vs. Jack Vansky (sub for Larry Chene)______________________________________                    Won

11-07  George Drake, Marion, OH (Armory)___________________________________________                    Draw – 60:00

11-28  Marco Polo, Marion, OH (Armory)_____________________________________________                     Won 2/3

12-03  Frankie Talaber, Mansfield, OH (Ashland Rd. Armory)_____________________________                     X

12-03  George Drake, Athens, OH (Armory)___________________________________________                    Won 2-0 (DQ)

12-05  Jim Lewis, Marion, OH (Armory)______________________________________________                      Lost-DQ

12-12  Ali Pasha, Marion, OH (Armory)_______________________________________________                    Unknown

12-17  Joe Wolfe, Athens, OH (Armory)______________________________________________                     Unknown

 

                                                                            29 matches (113)

 

1953

01-06  w/Don Kalt vs. Bob Geigel/Tony Vagnonne, Pittsburgh, PA (The Gardens)____________________        Unknown

01-07  Benny Trudell, Mansfield, OH_________________________________________________                    Won

01-10  w/Don Kalt vs. Benny Trudell/Paul Orth, Altoona, PA (Jaffa Mosque)_________________                       Unknown

01-27  w/Don Kalt vs. Paul Orth/Ed Vansky, Pittsburgh, PA (Gardens)______________________________      Unknown

01-30  w/Nick Roberts vs. Bob Geigel/Tony Vaconne, Union City, PA (State Theatre)__________                      Unknown

02-09  Pepper Gomez, Seattle, WA (Eagles Auditorium)________________________________________        Lost

04-27  Glen Detton, Portland, OR___________________________________________________________     Won

05-01  Tony Ross, Portland, OR____________________________________________________________     Lost

            also vs. Tommy Martindale__________________________________________________________      Won

05-02  Don Kindred, Roseburg, OR__________________________________________________________    Won

05-04  Tommy Martindale, Portland, OR______________________________________________________    Draw

05-09  George Drake, Roseburg, OR________________________________________________________     Lost

05-11  Paddy Mack, Portland, OR__________________________________________________________       Draw

05-15  Johnny Demchuck, Portland, OR_____________________________________________________       Won

05-18  Bill Fletcher, Portland, OR___________________________________________________________      Won

05-25  Paul DeGalles, Seattle, WA (Eagles Auditorium)__________________________________________     Unknown

06-02  6-Man Battle Royal, Yakima, WA_____________________________________________________       Unknown

06-03  Clair Robinson, Vancouver__________________________________________________________      Lost

06-04  Bud Rattal, Victoria, BC (Memorial Arena)_______________________________________________    Unknown

06-05  Walter Kameroff, Tacoma, WA (Armory)________________________________________________     Unknown

06-10  Bud Rattal, Vancouver_______________________________________________________   _______  Draw

06-22  The Great Pederson, Seattle, WA (Eagles Auditorium)____________________________________       Unknown

06-24  Axel Cadier, Vancouver______________________________________________________                   Draw

06-30  Rey Urbano, Yakima, WA____________________________________________________                    Unknown

07-01  George Drake, Vancouver____________________________________________________                   Lost

07-07  Cal Roberts, Yakima, WA____________________________________________________                    Unknown

07-08  Luther Lindsay, Vancouver___________________________________________________                    Lost

07-13  w/Don Kindred vs. Pepper Gomez/Luther Lindsey, Seattle, WA (Eagles Auditorium)______________     Unknown

07-14  w/Axel Cadier vs. Danno McDonald/Luther Lindsey, Yakima, WA___________________                         Unknown

07-15  w/Don Kindred vs. Luther Lindsay/Danno McDonald, Vancouver_____________________                      Won

07-16  Dave Jons, Victoria, BC (Memorial Arena)_______________________________________________    Unknown

07-21  Dave Jons, Yakima, WA_____________________________________________________                     Unknown

07-22  Dave Jons, Vancouver_______________________________________________________                   Won

07-28  w/Don Kindred vs. Dave Jons/Danno McDonald, Yakima, WA_______________________                      Unknown

07-30  w/Don Kindred vs. Pepper Gomez/Luther Lindsey, Victoria, BC (Memorial Arena)_______________       Unknown

08-03  Gypsy Moe Faeita, Seattle, WA (Eagles Auditorium)______________________________________       Unknown

08-05  w/Don Kindred vs. Luther Lindsay/Danno McDonald, Vancouver (Forum)______________________     Double DQ

08-06  Pepper Gomez, Victoria, BC (Memorial Arena)___________________________________________     Unknown

08-10  Pepper Gomez, Seattle, WA (Eagles Auditorium)_________________________________________      Unknown

08-12  w/Don Kindred vs. Luther Lindsay/Danno McDonald, Vancouver_____________________________      Lost

08-19  w/Don Kindred vs. Luther Lindsay/Danno McDonald, Vancouver______________________________    Lost

08-20  6-Man Battle Royal including Al Szasz, The Ram, Ivan Kameroff, Johnny Demchuk and Gypsy

           Moe Faeita, Victoria, BC (Memorial Arena)______________________________________________     Unknown

08-21  Al Szasz, Tacoma, WA (Armory)______________________________________________________     Unknown

09-10  w/Don Kindred vs. Pepper Gomez/George Drake, Victoria, BC (Memorial Arena)________________     Unknown

09-16  George Drake, Vancouver____________________________________________________________   Draw

09-23  Pepper Gomez, Vancouver____________________________________________________  Lost

09-30  Johnny Dumchuk, Vancouver__________________________________________________  Lost

10-06     Rudy Kay, Rockford, IL______________________________________________________                   Lost

10-13  w/Pierre LaBelle vs. Gypsy Joe/Tor Yamato, St. Charles, IL_________________________________     Lost

10-14     w/Johnny Gilbert vs. Doran O’Hara/Zack Malkov, Chicago (Rainbo)__________________                      Won

10-15     Zack Malkov, Sterling, IL (Coliseum)___________________________________________                     Unknown

10-17  Gypsy Joe, Milwaukee (Auditorium)___________________________________________                       Lost

10-20     w/Rocky Columbo vs. Zack Malkov/Paul DeGalles, Rockford, IL____________________                        Won

10-27     w/Rocky Columbo vs. The Sheik of Araby/Rudy Kay, Rockford, IL___________________                       Won-disq.

10-31     Killer Kowalski, Chicago (Marigold)___________________________________________                       Lost

11-03     The Sheik of Araby, Rockford, IL______________________________________________                    Draw

11-10  w/Whitey Walberg vs. Hombre Montana/Zack Malkov, Rockford, IL__________________                        Won

11-27  Larry Chene, Sterling, IL (Coliseum)___________________________________________________     Unknown

11-28     Paul DeGalles, Chicago (Marigold)_____________________________________________   _______  Won

12-08     Man Mountain Dean Jr., Minneapolis__________________________________________________      Lost – 11:12

12-19     w/Johnny Gilbert vs. The Sheik of Araby/Gypsy Joe (MWTTC), Chicago (Marigold)______________      Lost

12-21  Red Bastien, Austin, MN (Armory)_____________________________________________________     Draw – 30:00

12-22     Tony Baillargeon, Minneapolis________________________________________________________    Lost – 22:20

12-26  Red Bastien, St. Paul_______________________________________________________________     Draw – 30:00

 

                                                                38 matches (151)

 

1954

01-02     Joe Pazandak, St. Paul_____________________________________________________________     Lost

01-04  Jack Witzig, Austin, MN (Armory)____________________________________________         Lost – 21:10

01-05  Hans Hermann, Minneapolis_________________________________________________      Lost

01-07     Rocky Gallup, Rochester, MN________________________________________________     Won

01-08     Hans Hermann, St. Paul_____________________________________________________   Lost

01-09     Harold Nelson, Winnipeg (Auditorium)_________________________________________     Won – pin – 21 min.

01-15  Kinji Shibuya, Alberta Lea, MN (Armory)_____________________________________           Unknown

01-18  Mighty Ursus, Austin, MN (Armory)__________________________________________         Draw-30:00

01-22  Ole Olson, Winnipeg (Auditorium)____________________________________________        Draw

01-23     Kinji Shibuya, St. Paul______________________________________________________     Lost

01-26  Abe Kashey, Minneapolis____________________________________________________     Lost

01-27  The Mighty Ursus, Rochester, MN (also refereed main event)_______________________      Won

01-29     Axel Cadier, Duluth, MN____________________________________________________     Lost

01-30     w/Bill Curry vs. Reggie Lisowski/Art Neilson, Chicago (Marigold)___________________         Lost

02-03     Axel Cadier, Rochester, MN__________________________________________________   Lost

02-04     Jack Witzig, Duluth, MN_____________________________________________________    Draw

02-11     Jack Witzig, Rochester, MN__________________________________________________    Lost

02-12     Tony Baillargeon, St. Paul, MN_______________________________________________     Lost

02-15     Roy McClarity, Minneapolis__________________________________________________     Lost

02-19     w/Fritz Schnabel vs. Butch Levy/Paul Baillargeon, Duluth, MN______________________       Lost

02-26     Stan Mayslack, Duluth, MN__________________________________________________     Won

03-01  Fred Stoeker, Blooming Prarie, MN (High School Auditorium)______________________        Unknown

03-08  Abe Zvonkin, Austin, MN (Armory)__________________________________________          Won – 14:40

03-11     Abe Zvonkin, Rochester, MN_________________________________________________    Won

03-12     Axel Cadier, St. Paul, MN____________________________________________________   Lost

03-17  Hans Hermann, Des Moines, IA (KRNT Theater)_________________________________     Lost – 7:43

03-30  w/Paul Baillargeon vs. Dick Raines/Joe Pazandak, Brainerd, MN (Armory. A-SRO-1,350)__     Lost 2/3

04-01     Dennis Clary, Mankato, MN__________________________________________________    No Contest

04-02     Karl Karlsson, Duluth, MN___________________________________________________     Lost

04-06     Dennis Clary, Duluth, MN____________________________________________________   Lost-dq

04-07     Jack Pesek, Mankato, MN____________________________________________________Draw

04-09  Axel Cadier, Winnipeg (Auditorium)___________________________________________       Won

04-10     Jack Pesek, St. Paul, MN____________________________________________________    Draw

04-13  Tony Baillargeon, Minneapolis, MN_____________________________________________    Lost

04-14  Earl Fleming, Rochester, MN_________________________________________________     Won

04-20     Roy McClarity, Duluth, MN__________________________________________________     Lost

04-27     Karl Karlsson, Duluth, MN___________________________________________________     Lost

04-28     Fred Stoecker, Rochester, MN________________________________________________   No Contest

05-01     George Drake, St. Paul_____________________________________________________    Won

05-04     Dennis Clary, Minneapolis, MN________________________________________________   Draw

05-08     Dennis Clary, St. Paul, MN___________________________________________________   Lost

05-11     Roy McClarity, Minneapolis___________________________________________________No Contest

05-18     Tony Baillargeon, Minneapolis_________________________________________________Lost

05-28  Jack Witzig, Brainerd, MN (Armory)__________________________________________         Lost

05-29  Jack Witzig, St. Paul, MN___________________________________________________       Lost

06-09  Bill McDaniel, San Antonio, TX______________________________________________         Draw – 15:00

06-16  Alo Leilani, San Antonio TX_________________________________________________        Draw – 20:00

06-23  Ray Gunkel, San Antonio, TX________________________________________________      Draw – 15:00

06-28  w/Ed Francis vs. (Enrique Guzman, Rito Romero, Sugi Sito, Ray Gunkel, Stu

           Gibson, Johnny Valentine), Ft. Worth, TX_______________________________________      Lost

07-29  Alo Leilani, Galveston, TX__________________________________________________        Lost – 8:00

08-04  Mike Clancy, San Antonio, TX_________________________________________________    Lost – 14:00

08-11  George Drake, San Antonio, TX_______________________________________________    Lost – 11:00

08-14  Doug Donnan, Portland, OR__________________________________________________    Won

08-17  Cal Roberts, Portland, OR____________________________________________________   Won

08-20  Jack Kiser, Portland, OR____________________________________________________      Lost (DQ)

08-21  Doran O’Hara, Roseburg, OR________________________________________________     Won

08-23  Doran O’Hara, Portland, OR__________________________________________________    Won

09-29  Buddy Jackson, Vancouver, BC (The Gardens)___________________________________    Unknown

10-06  Johnny Demchuk, Vancouver (The Gardens)_____________________________________    Unknown 

12-03  Bronko Lubich, Calgary, AL___________________________________________________   Unknown

12-09  Dave Rhr, Lethbridge, AL (Arena)______________________________________________   Draw – 30:00

12-27  Stu Hart, Calgary, Alberta____________________________________________________    Unknown



____________________
"We are the priests
Of the temples of syrinx
Our great computers
Fill the hollowed halls
We are the priests
Of the temples of syrinx
All the gifts of life
Are held within our walls" 2112 By Rush!!
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Tue Mar 1st, 2011 05:50 am
  PM Quote Reply
2nd Post
clawmaster
Hall Of Famer
 

Joined: Sun Oct 14th, 2007
Location: The Bowels Of East Central Illinois
Posts: 48216
Status: 
Offline
1955

01-18  w/Hans Hermann vs. Zack Malkov/Don DeCortez, St. Charles, IL (Livestock Center)____________        Unknown

02-25  w/Bob Geigel vs. Bob Clay/Luis Martinez, Albuquerque, NM (Armory)________________________        Won

03-04  w/Bob Geigel vs. Bob Clay/Luis Martinez, Albuquerque, NM (Armory)______________________            Unknown

05-03  w/Stan “Killer” Kolski vs. Benito Gardini/Rudy Kay, Sheboygan (Playdium)______________________      Unknown

05-06  Hans Hermann, Chicago (International Amphitheatre)______________________________Won

05-07  Johnny Silvi, Chicago (Marigold)______________________________________________Won 2-0 29:15

05-29  Carl Engstrom, Richwood, WI________________________________________________Unknown

05-31  Billy Goelz, Rockford, IL____________________________________________________Won

06-02     Al Szasz, Milwaukee (RDV)__________________________________________________Unknown

06-09     Jack Allen, Milwaukee (RDV)_________________________________________________Won-default

06-10     Bud Fisher, Chicago (International Amphitheatre)_________________________________Won

06-15  Roy McClarity, Michigan City________________________________________________Unknown

06-16     Cowboy Buddy Fisher, Milwaukee (RDV)_______________________________________Won

06-17     Juan Hernandez, Angola, IN (Buck Lake Ranch)__________________________________Unknown

06-18  w/Ivan Rasputin vs. Hans Schmidt/Hans Schnabel, Milwaukee (Auditorium)___________Lost

06-21  Billy Goelz, Rockford, IL____________________________________________________Lost-dq

06-23     Cowboy Buddy Fisher, Milwaukee (SSA)_______________________________________Unknown

06-24     Carl Engstrom, Round Lake Park (Lake County Stadium)__________________________Unknown

07-01  Dick the Bruiser, Round Lake Park (Lake County Stadium)_________________________Unknown    

07-07     Jack Allen, Madison (Breese Stevens Field)______________________________________Unknown

07-08     Hans Hermann, Round Lake Park (Lake County Stadium)___________________________Unknown

07-14     Juan Hernandez, Milwaukee (SSA)_____________________________________________Won

07-15  w/Whitey Whittler vs. Billy Goelz and Cowboy Carlson, Round Lake Park (LCS)________Unknown

07-19  Billy Goelz, Rockford, IL_____________________________________________________Won

07-21     Billy Goelz, Milwaukee (SSA)________________________________________________Won-dq

07-23  Len Rossi, Milwaukee (Auditorium)____________________________________________Won   

07-28     Cowboy Carlson, Milwaukee (SSA)____________________________________________Unknown

08-??  Cowboy Carlson, Wisconsin Dells__________________________________________________            Unknown

08-01  Dick (the Bruiser) Afflis, Valpariso, IN (Porter Co. Fairgrounds.  A-1,000)_____________________        Won (COR)

08-03  Juan Hernandez, Davenport (Stadium)__________________________________________Won

08-04     w/Gypsy Joe vs. Billy Goelz/Cowboy Carlson, Milwaukee (SSA)_____________________Lost    

08-13  Cowboy Carlson, Elkhorn (Stock Pavilion)_______________________________________Won 2/3

08-15  Joe Dusek, Davenport, IA (Mississippi Valley Fair)________________________________Unknown

08-16  Jack Bauer, Rockford, IL_____________________________________________________Won

08-20     w/Dick the Bruiser vs. Rudy Kay/Carl Engstrom, Milwaukee (Auditorium)______________Won

08-23  w/Rudy Kay vs. Billy Goelz/Len Rossi, St. Charles, IL (Livestock Center)_____________          Unknown

08-25     Jack Allen, Milwaukee (SSA)__________________________________________________Won

08-28  Art Bull, Dubuque, IA (Melody Mill)____________________________________________Lost

09-01     Reggie Lisowski, Milwaukee (SSA)_____________________________________________No Contest

09-05  Mitsu Arakawa, Watertown (Riverside Park)______________________________________Unknown

09-08  8 Man Battle Royal, Madison (Breese Stevens Field)_______________________________Unknown

            also vs. Jack Bauer__________________________________________________________Won

09-09  Rudy Kay, Angola, IN (Buck Lake Ranch)________________________________________Unknown

09-20  w/Reggie Lisowski vs. Roy McClarity/Billy Goelz, Rockford, IL______________________Draw

09-22     Maurice Roberre, Milwaukee (SSA)_____________________________________________Won

09-23     w/Al Warshawsky vs. Jerry Woods/Jack Allen for MWTTC, Benton Harbor (Armory)____Lost

09-24  w/Reggie Lisowski vs. Roy McClarity/Yukon Eric, Milwaukee (Auditorium)___________Lost    

09-28  Billy Goelz, Fond du Lac (Cow Palace)__________________________________________Won

09-29 Verne Gagne, Milwaukee (SSA)______________________________________________Unknown

10-06     Maurice Roberre, Beloit (Armory)______________________________________________Unknown

10-07     Roy McClarity, Rockford, IL__________________________________________________Lost-dq

10-09  Dick the Bruiser, Fond du Lac (Cow Palace)______________________________________DCOR

10-11  Mickey Gold, Rockford, IL____________________________________________________Won

10-13     Mickey Gold, Milwaukee (SSA)________________________________________________Won

10-14     w/Gypsy Joe vs. Billy Goelz/Len Rossi, Elkhorn (National Guard Armory)______________Won 2/3

10-18  Reggie Lisowski, Rockford, IL_________________________________________________Draw

10-21  Billy Goelz, Watertown (Turner Hall)____________________________________________Won 2-0 default

10-19  Reggie Lisowski, Sheboygan (Playdium)_________________________________________Won 2-0 COR

10-25  Emil Dusek, Omaha (Civic Auditorium)_________________________________________      Draw – 30:00

10-27  Roy McClarity, Rockford, IL___________________________________________________Lost

10-28  Maurice Roberre, Chicago (International Amphitheatre)______________________________Won

10-29  Verne Gagne, Milwaukee (Arena)_______________________________________________Won-dq

10-31  w/Oni Wiki Wiki vs. Ernie and Emil Dusek, Omaha (Auditorium)______________________?

11-02  Dick the Bruiser, Sheboygan (Playdium)__________________________________________DCOR

11-03  Gypsy Joe, Chicago (Trianon Arena)_____________________________________________Unknown  

11-09     Hans Schmidt, Beloit (Armory)_________________________________________________Lost

11-12  Dick Beyer, Chicago (Marigold)________________________________________________Won 2-1

11-16  Dick the Bruiser, Sheboygan (Playdium)__________________________________________Lost 2/3 COR

11-17  Jon Arjon, Chicago (Trianon Arena)______________________________________________Unknown

11-18  w/The Mighty Atlas vs. Roy McClarity/Seymour Koenig, Chicago (Int’l Amp.)___________Lost

11-19     Verne Gagne (No Ref/submissions only), Milwaukee (Arena)_________________________Lost-COR

11-22  Mark Lewin, Omaha (Civic Auditorium)_________________________________________Unknown

11-24  Art Bull, Chicago (Trianon Arena)_______________________________________________Unknown

11-26  Art Bull, Chicago (Marigold)____________________________________________________Won

11-30  w/Ned Taylor vs. Dick Beyer/Bronko Lubich, Madison (County Fairgrounds Arena)_______Won   

12-01     Dick the Bruiser, Beloit (Armory)_______________________________________________Unknown

12-02     Billy Goelz, Watertown (Turner Hall)____________________________________________Won 2/3 – default

12-09  Verne Gagne, Chicago (International Amphitheatre)     ______________________________Lost

12-10  Oni Wiki Wiki, Chicago (Marigold)_____________________________________________Won 2-0 14:39

12-13  Verne Gagne, Indianapolis_____________________________________________________Lost-DQ

12-14  w/Gypsy Joe vs. Dick Beyer/Bronko Lubich, Madison (County Fairgrounds Arena)_______Won

12-15     The Sheik of Araby, Milwaukee (SSA)___________________________________________No Contest

12-16     Dick the Bruiser, Watertown (Turner Hall)________________________________________DCOR

12-19  Seymour Koenig, Green Bay (Labor Temple)______________________________________Lost 2/3 –dq

12-24  Jim Hady, Chicago (Marigold)___________________________________________________Won

12-29     Jerry Woods, Milwaukee (SSA)_________________________________________________Unknown

12-30     Seymour Koenig, Watertown (Turner Hall)________________________________________Won 2/3

 

                                                                        84 matches (285)

 

1956

01-05  Reggie Lisowski, Milwaukee (SSA)____________________________________________________      Won 2/3

01-07  Lou Papineau, Chicago (Marigold)____________________________________________________      Won

01-10     Art Bull, Green Bay (Labor Temple)___________________________________________________     Won 2-0 – 30:21

01-11  Reggie Lisowski, Sheboygan (Playdium) also 6-Man Battle Royal____________________________       Lost 2/3

01-12     w/Tiny Tim vs. Seymour Koenig/Irish Jackie, Beloit (Armory)_______________________________       Unknown

01-13     Reggie Lisowski, Watertown (Turner Hall)______________________________________________     Lost 2/3

01-14     Billy Goelz, Milwaukee (Auditorium)___________________________________________________      Won

01-16     Bronko Lubich, Green Bay (Labor Temple)_____________________________________________      Won, 2-0-28:32

01-17     Dick the Bruiser, Rockford, IL_______________________________________________________       No Contest

01-24     w/Hans Schmidt vs. Dick the Bruiser/Roy McClarity, Madison (DCFA)________________________       Lost 2/3 (DQ)

01-27  w/The Sheik of Araby vs. Roy McClarity/Seymour Koenig, Chicago (Int. Amp.)__________________      Won

01-28     Dick the Bruiser, Fond du Lac, (Armory E)______________________________________________     Lost 2/3 (COR)

01-31  The Sheik of Araby, Rockford, IL______________________________________________________     Draw

02-02  Roy McClarity, Beloit, WI (Armory)____________________________________________________      Unknown

02-04  Jan Gotch, Chicago (Marigold Arena)__________________________________________________      Won

02-08     w/The Sheik of Araby vs. Billy Goelz/Luis Martinez, Madison (DCFA)_________________________      Lost 2/3 – COR

02-11  Billy Goelz, Chicago (Marigold Arena)__________________________________________________      Won

02-13  Gypsy Joe, Green Bay (Riverside Ballroom)_____________________________________________      Won 2/3 – 41:10

02-16     Hans Hermann, Fond du Lac (Armory E)_______________________________________________     Lost – dq

02-18 Wally Steele, Chicago (Marigold Arena)_________________________________________________      Won

02-25  Roy McClarity, Chicago (Marigold Arena)_______________________________________________      Won

03-02     Bill Melby, Chicago (International Amphitheatre)_________________________________________      Draw

03-03  w/The Sheik of Araby vs. Reggie and Stan Lisowski ©, Milwaukee (Arena)_____________________      Lost

03-07     The Sheik of Araby, Madison (Dane County Fairgrounds Arena)______________________Won 2/3

03-08     Dick the Bruiser, Watertown (Turner Hall)________________________________________Won 2/3

03-10  Bob DeMarce, Chicago (Marigold Arena)_________________________________________Won

03-11     Stan Lisowski, Green Bay (Labor Temple)________________________________________Cancelled

03-15  Dave Jons, Milwaukee (SSA)__________________________________________________Double Disq.

03-18  Len Rossi, Green Bay (Riverside Ballroom)_______________________________________Won 2-0

03-22     Dick the Bruiser, Fond du Lac (Armory E)________________________________________Lost 2/3 – dq

03-23     Stan Lisowski, Watertown (Turner Hall)__________________________________________Lost 2/3 – COR

03-24     Billy Goelz, Oshkosh, WI (Merrill Gym)_________________________________________Unknown

03-31  Brian Clary, Chicago (Marigold Arena)___________________________________________Won

04-01     Stan Lisowski, Green Bay (Labor Temple)________________________________________No Contest – 41 min.

04-04  w/Hans Schmidt vs. Dick the Bruiser/Luis Martinez, Madison (DCFA)_________________Won 2/3

04-05     Hans Schmidt, Fond du Lac (Armory E)__________________________________________Lost 0-2 –dq

04-06     Hans Schmidt, Chicago (International Amphitheatre)________________________________Lost

04-11     Argentina Rocca, Beloit (Armory)_______________________________________________Unknown

04-11  Dave Jons, Rockford, IL_____________________________________________________________     Draw – 45:00

04-13  Al Szasz, Benton Harbor, MI (Naval Armory)_____________________________________Unknown

04-14     The Sheik of Araby, Milwaukee (Auditorium)______________________________________Won

04-17     w/Gypsy Joe vs. Reggie and Stan Lisowski, Wausau, WI (Youth Building)_______________Won 2-1

(Claim World Tag Team Championship.  Also wrestled in 6-Man Battle Royal)

04-19     w/Joan Ballard vs. Stan Lisowski/Shirley Strimple, Fond du Lac (Armory E)_____________Won

04-20     w/Bronko Lubich vs. Reggie and Stan Lisowski © for World Title, Watertown (Turner Hall)_Lost 2/3

04-21     Luis Martinez, Chicago (Marigold Arena)_________________________________________Won

04-25     w/Bronko Lubich vs. The Sheik of Araby (Handicap), Madison (DCFA)________________No Contest

04-26     Dave Jons, Milwaukee (SSA)___________________________________________________Lost

04-27     Stan Lisowski, Benton Harbor, MI (Naval Armory)__________________________________Unknown

04-28  w/Shirley Strimple vs. Billy Goelz and Rose Roman, Oshkosh, WI (Merrill Gym)__________Unknown

05-03 w/Bronko Lubich vs. Reggie and Stan Lisowski © for World Title – Winners Take All,

Fond du Lac, WI (Cow Palace)_________________________________________________Lost 2/3

05-04 The Sheik of Araby, Watertown (Turner Hall)____________________________________Won 2/3 – dq

05-05          Bill Melby, Chicago (Marigold Arena)__________________________________________Draw

05-09     6-Man Battle Royal, singles match, Beloit (Armory)_________________________________Unknown

05-11  Bill Melby, Benton Harbor, MI (Naval Armory)____________________________________Unknown

05-12  Wilbur Snyder © for US TV Title, Milwaukee (Arena)­­­­­­­­­­­­­­_______________________________Lost

05-15     w/Gypsy Joe vs. Luis Martinez/Seymour Koenig, Wausau, WI (Youth Building)___________Won 2-1

(World Tag Team Title defense from claim after last match)

05-17  w/Gypsy Joe vs. Dave Jons/Mario DeSousa, Milwaukee (SSA)_________________________Won 2/3

05-18  w/Hans Schmidt vs. Reggie and Stan Lisowski © for World Title, Ft. Atkinson (Mun. Bld.)__Unknown

05-19  w/Bronko Lubich vs. Billy Goelz and Dave Jons, Oshkosh, WI (Merrill Gym)_____________Unknown

05-24     The Sheik of Araby, Beloit, WI (Armory)_________________________________________Unknown

05-30     Mario DeSousa, Richwood, WI (possibly on 28th, Monday)___________________________Unknown

05-31     Luis Martinez, Milwaukee (SSA)________________________________________________Unknown

06-01  w/The Sheik of Araby vs. Reggie and Stan Lisowski, Chicago (Int. Amphitheatre)_________Lost

06-06  Verne Gagne, Madison (Breese-Stevens Field)_____________________________________Lost 2/3 - COR

06-14     Argentina Rocca, Fond du Lac (Fairgrounds Park)__________________________________Lost 0-2 – dq

06-15     Dave Jons © for Midwest Title, Elkhorn, WI (Stock Pavilion)_________________________Lost 2/3

06-16  w/Danny Ferrazza vs. Nick Bockwinkel/Billy Goelz, Chicago (Marigold Arena)__________Lost

06-19  w/Dick the Bruiser vs. Argentine Rocca/Wilbur Snyder, Hammond (Civic Center)_________Lost

06-22     Bill Melby, Round Lake Park, IL (Lake County Stadium)____________________________Unknown

06-23     Jack Allen, Chicago (Marigold Arena)____________________________________________Won

06-26  The Sheik, Hammond, IN (Civic Center)__________________________________________Unknown

06-28  Billy Goelz, Milwaukee (SSA)__________________________________________________Won-default

06-29     w/The Mighty Atlas vs. Reggie and Stan Lisowski © for World Title, RLP (LCS)_________Unknown

06-30     Dave Jons, Chicago (Marigold Arena)____________________________________________Draw

07-04  Don DeCortez, Whitewater, WI (Starin Park)______________________________________Unknown

07-05  w/Gypsy Joe vs. Bill Savage/Don Pollack, Milwaukee(SSA)__________________________Won 2-0

07-06     Don Pollack, Chicago (International Amphitheatre)_________________________________Won

07-07     Johnny Fozo, Chicago (Marigold Arena)__________________________________________Lost

07-10  w/Hans Hermann vs. Bill Melby/Dave Jons, Hammond, IN (Civic Center)_______________Unknown

07-12  w/Gypsy Joe vs. Billy Goelz/Dave Jons, Milwaukee (SSA)___________________________No Contest

07-17  Dave Jons, Hammond, IN (Civic Center)__________________________________________Unknown

07-20  w/Hans Hermann vs. Reggie and Stan Lisowski © for World Title, Elkhorn (Stock Pavil.)___Lost 2/3

07-21  Stan Lisowski, Angola, IN (Buck Lake Ranch)_____________________________________Unknown

07-24     Argentina Rocca, Appleton, WI (Goodland Field)___________________________________Lost 0-2 - 20:45

07-25     Dick the Bruiser, Rockford, IL__________________________________________________Lost

07-26  w/Gypsy Joe vs. Seymour Koenig/Nick Bockwinkel, Milwaukee (SSA)_________________Won 2-0

07-27     Karl Gray, Round Lake Park, IL (Lake County Stadium)_____________________________Unknown

07-28     Bill Melby, Chicago (Marigold Arena)____________________________________________Draw

08-02     Dave Jons, Milwaukee (SSA)___________________________________________________Won 2-0

08-03     Argentina Rocca, Milwaukee (County Stadium.  A-16,069)___________________________Lost 2/3

08-09  Dave Jons, Milwaukee (SSA)___________________________________________________Unknown

08-10     w/The Sheik of Araby vs. Reggie and Stan Lisowski, Round Lake Park (LCS)____________Unknown

08-11     Karl Gray, Chicago (Marigold Arena)____________________________________________Won

08-15     Hans Hermann, Madison (Breese-Stevens Field)____________________________________Won

08-16  w/Gypsy Joe vs. Seymour Koenig/Nick Bockwinkel, Milwaukee (SSA)_________________Won 2/3

08-18  w/Bronko Lubich vs. Reggie and Stan Lisowski, Angola, IN (Buck Lake Ranch)__________Unknown

08-21     Nick Bockwinkel, Appleton, WI (Goodland Field)__________________________________Won

08-23  Nick Bockwinkel for Midwest Title, Milwaukee (SSA)______________________________Won-default

08-24     Bill Melby, Chicago (International Amphitheatre)___________________________________Won

08-25     w/Gypsy Joe vs. Reggie and Stan Lisowski © for World Title, Milwaukee (Auditorium)____Lost

08-30  w/Gypsy Joe vs. Billy Goelz/Dave Jons, Milwaukee (SSA)___________________________Lost

09-01  Nick Bockwinkel, Chicago (Marigold Arena)_______________________________________Won

09-04     w/Ada Ash vs. Billy Goelz/Rose Roman, Appleton, WI (Goodland Field)________________Lost 2/3

09-08     Jack Allen, Chicago (Marigold Arena)_____________________________________________Won

09-11  Benito Gardini, Hammond, IN (Civic Center)_______________________________________Unknown

09-12  Billy Goelz for Midwest Title, Madison (Breese-Stevens Field)_________________________Won

09-14     The Mighty Atlas, Chicago (International Amphitheatre)______________________________Won

09-15     Steve McGill, Chicago (Marigold Arena)__________________________________________Won

09-18  Bill Melby, Hammond, IN (Civic Center)__________________________________________Unknown

09-22  Carl Engstrom for Midwest Title, Milwaukee (Auditorium)___________________________Won

09-26  w/Bronko Lubich vs. Billy Goelz/Carl Engstrom, Madison (DCFA)_____________________                     Lost 2/3

09-27     w/Dick the Bruiser vs. Wilbur Snyder/Bill Melby, Fond du Lac (Cow Palace)_____________                    Lost 2/3

09-28     Ed Cholak, Chicago (Marigold Arena)_____________________________________________              Won

10-01  Verne Gagne, Omaha (Auditorium)_______________________________________________               Won-DQ

10-02  Jack Allen, Lincoln, NB (Fairgrounds Arena)___________________________________________         Unknown

10-04     Carl Engstrom, Milwaukee (SSA)________________________________________________               No Contest

10-08  Verne Gagne, Omaha (Auditorum)_______________________________________________                Lost-DQ

10-09  Woody Strode, Lincoln,NB (Fairgrounds Arena)__________________________________________     Lost

10-11  Dick the Bruiser, Milwaukee (SSA)_______________________________________________                Won 2/3

10-13     Johnny Gilbert, Chicago (Marigold Arena)_________________________________________                Won

10-16  Argentine Rocca, Hammond, IN (Civic Center)_____________________________________ Unknown

10-18  Carl Engstrom, Milwaukee (SSA)________________________________________________                Won

10-19  Carl Engstrom, Chicago (International Amphitheatre)________________________________ Won

10-22  Hans Schmidt, Omaha (Auditorium)______________________________________________                ?

10-23  Verne Gagne, Lincoln_______________________________________________________                    Unknown

10-25     w/Gypsy Joe vs. Boris and Nicoli Volkoff, Fond du Lac (Cow Palace)___________________   Lost

10-26  Billy Goelz, Gary, IN (Memorial Auditorium)_____________________________________________       Unknown

10-27  Dick the Bruiser (Non-Midwest Title Match), Milwaukee (Arena)______________________                     Lost

10-29  w/Bronko Lubich vs. Paul Bunyan (handicap), Omaha (Auditorium)____________________                    Unknown

10-30  Carl Engstrom, Hammond, IN (Civic Center)_______________________________________                Unknown

11-03  Carl Engstrom, Chicago (Marigold Arena)_________________________________________ Won

11-06  Sam Menacker, Lincoln, NB (Fairgrounds)______________________________________________      Won – 17 min.

11-09  Dick the Bruiser, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________                     Draw

11-10 Seymour Koenig, Chicago (Marigold Arena)______________________________________                     Won

11-13  w/Bronko Lubich vs. Argentina Rocca/Jack Pesek, Lincoln, NB (Fairgrounds Arena)_____________       Unknown

11-16     Carl Engstrom for Midwest Title, Fond du Lac (Armory E)____________________________ Unknown

                11-20  w/Bronko Lubich vs. Billy Goelz/Carl Engstrom, Hammond, IN (Civic Center)____________Unknown

11-24  Bill Melby, Milwaukee (Arena)__________________________________________________Won 2/3

11-27  Stan Lisowski, Rockford, IL_____________________________________________________Won-disq

12-04  Billy Goelz, Mukwonago, WI (Mukwonago High School Gym)_______________________Unknown

12-07     Roy McClarity, Chicago (International Amphitheatre)________________________________Lost

12-08     Luis Martinez, Chicago (Marigold Arena)__________________________________________Won

12-14     Wilbur Snyder, Watertown (Turner Hall)__________________________________________Lost 2/3 – dq

12-15  w/Bronko Lubich vs. Paul Bunyan (15 min. handicap), Milwaukee (Auditorium)___________Won

12-22  Luis Martinez, Chicago (Marigold Arena)__________________________________________Won

12-28  Wilbur Snyder, Chicago (International Amphitheatre)________________________________Lost

 

                                                         143 results (428)



____________________
"We are the priests
Of the temples of syrinx
Our great computers
Fill the hollowed halls
We are the priests
Of the temples of syrinx
All the gifts of life
Are held within our walls" 2112 By Rush!!
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Tue Mar 1st, 2011 05:51 am
  PM Quote Reply
3rd Post
clawmaster
Hall Of Famer
 

Joined: Sun Oct 14th, 2007
Location: The Bowels Of East Central Illinois
Posts: 48216
Status: 
Offline
1957

01-08  Yukon Eric, Omaha, NE____________________________________________________________       Won 2/3

01-10  Zack Malkov, Milwaukee (SSA)______________________________________________________        Won 2-1

01-12  Bill Melby, Chicago (Marigold Arena)___________________________________________________     Draw

01-15  Billy Goelz for Midwest Title, Beloit (Armory)_____________________________________Unknown

01-16  w/Argentina Rocca vs. Boris and Nicoli Volkoff © for WTTC, Madison, WI (DCFA)______Lost-COR

01-17  Stan Lisowski, Sheboygan, WI (Municipal Auditorium Armory)_______________________Lost

01-19  Yukon Eric (Penalty Belt Match), Milwaukee (Auditorium)___________________________Lost

01-31  Carl Engstrom, Milwaukee (SSA)________________________________________________Won 2-1

02-06  Billy Goelz, Madison, WI (DCFA)_______________________________________________Lost 1-2 - dq

02-07  Jack Allen, Milwaukee (SSA)___________________________________________________Won 2-1

02-08  w/Gypsy Joe vs. Paul Bunyan/Bill Melby, Watertown, WI (Turner Hall)_________________Lost 1-2 - dq

02-09  w/Paul Bunyan vs. Reggie and Stan Lisowski, Chicago (Int. Amp.)______________________Lost

02-14  Jerry Christy, Milwaukee (SSA)__________________________________________________Won

02-20  w/The Sheik of Araby vs. Verne Gagne/Wilbur Snyder, Racine, WI (Memorial Hall)________Lost 1-2

02-23  Jerry Christy, Chicago (Marigold Arena)___________________________________________Won – 45 min.

02-28  Carl Engstrom, Milwaukee (SSA)_________________________________________________Lost – dq

03-05  Wilbur Snyder, Hammond, IN (Civic Center) challenge for US Title_____________________Unknown

03-06  Wilbur Snyder, Madison, WI (Dane County Fairgrounds Arena)________________________Lost 1-2 – dq

03-14  Billy Goelz, Sheboygan, WI (Auditorium Armory)___________________________________No Decision

03-15  Bill Melby, Fond du Lac, WI (Armory E)__________________________________________Won 2-1

03-16  Bill Melby, Milwaukee (Arena)__________________________________________________Won

03-20  Wilbur Snyder (Penalty Belt Match for US Title), Madison, WI (DCFA)_________________Lost 1-2 - COR

03-26  w/Bronko Lubich vs. Edouard Carpentier/Billy Goelz, Beloit (Armory)__________________Unknown

03-28  w/Gypsy Joe vs. Don Pollack/Jerry Gordett, Milwaukee (SSA)_________________________Won 2-1

03-29  w/Bronko Lubich vs. Reggie and Stan Lisowski, Chicago (Int. Amp.)____________________Lost

04-03  w/Hans Schmidt vs. Boris and Nicoli Volkoff © for WTTC, Madison (DCFA)_____________Lost 0-2

04-04  Don Pollack, Milwaukee (SSA)__________________________________________________Won 2-1

04-11  Paul Bunyan, Milwaukee (SSA)__________________________________________________Lost –dq

04-12  w/Hans Schmidt vs. Boris and Nicoli Volkoff © for WTTC, Fond du Lac, WI (Armory E)___Lost 1-2

04-16  Dick the Bruiser, Hammond, IN (Civic Center)______________________________________Unknown

04-18  w/Bronko Lubich vs. Wilbur Snyder/Billy Goelz, Sheboygan, WI (Auditorium Armory)_____Lost 1-2

04-19  Bill Melby © for World Jr. Hvwt. Title, Watertown, WI (Turner Hall)____________________Lost 1-2

04-23  8-Man Battle Royal, Hammond, IN (Civic Center)___________________________________Unknown

04-26  Jerry Christy, Chicago (International Amphitheatre)__________________________________Won

04-27  Bill Melby (Penalty Belt Match for Midwest Title), Milwaukee (Auditorium)______________Lost

05-02  Jerry Gordet, Milwaukee (SSA)__________________________________________________Won-default

05-03  w/Reggie and Stan Lisowski vs. Boris and Nicoli Volkoff/Hans Schmidt, Ft. Wayne (Colis.)__Unknown

05-07  Verne Gagne, Hammond, IN____________________________________________________Unknown

05-09  w/Gypsy Joe vs. Carl Engstrom/Billy Goelz, Milwaukee (SSA)_________________________Lost 1-2 - dq

05-15  Billy Goelz, Racine, WI (Memorial Hall)___________________________________________Lost 1-2 – dq

05-16  Verne Gagne, Milwaukee (SSA)__________________________________________________Lost 0-2

05-17  Bill Melby, Chicago (International Amphitheatre)____________________________________Won

05-18  w/Bronko Lubich vs. Boris and Nicoli Volkoff, Oshkosh, WI (Merrill School Gym)_________Unknown

05-21  w/Hans Schmidt vs. Reggie and Stan Lisowski, Hammond, IN (Civic Center)______________Unknown

05-22  w/Gino Angelo vs. Billy Goelz/Pedro Godoy, Madison (Breese-Stevens Field)_____________Lost

05-23  Wilbur Snyder for US TV Title, Milwaukee (SSA)___________________________________Won 2-1

           (Poffo didn’t get title because manager Bronko Lubich interfered)

05-25  Bill Melby (Midwest Champ), non-title match, Milwaukee (Arena)_______________________Won

05-30  Carl Engstrom, Milwaukee (SSA)_________________________________________________Won

06-01  Billy Goelz, Chicago (Marigold Arena)_____________________________________________Won

06-04  w/Boris and Nicoli Volkoff vs. Reggie and Stan Lisowski/Hans Schmidt, Hammond, IN (CC)__Unknown

06-05  Wilbur Snyder for US Title, Fond du Lac, WI (Cow Palace)____________________________Draw – both KOed

06-06  Jerry Gordet, Milwaukee (SSA)___________________________________________________Won

06-12  Dick the Bruiser, Madiosn, WI (Breese-Stevens Field)_________________________________Lost 1-2

06-13  Bill Melby, Milwaukee (SSA)____________________________________________________Won 2-1

06-14  Larry Moquin, Chicago (International Amphitheatre)__________________________________Won

06-15  8-Man Battle Royal, Oshkosh (Merrill Gym)_________________________________________Unknown

06-19  w/The Sheik of Araby/Bronko Lubich vs. Wilbur Snyder/Bill Melby/Billy Goelz, Racine (MH)_Lost 1-2

06-21  Larry Chene, Elkhorn, WI (Stock Pavilion)__________________________________________Unknown

06-22  Wilbur Snyder, Milwaukee (Arena)________________________________________________Lost 1-2

06-23  Verne Gagne, Mukwonago, WI___________________________________________________Unknown

06-27  Nicoli Volkoff, Milwaukee (SSA)_________________________________________________No Contest

06-29  Jack Wilson, Chicago (Marigold Arena)____________________________________________Won

06-30  Jack Allen, Ixonia, WI (Firemen’s Park)____________________________________________Unknown

07-04  Dick the Bruiser, Milwaukee (SSA)________________________________________________Lost

07-05  w/Bronko Lubich vs. Billy Goelz/Bill Melby, Elkhorn, WI (Stock Pavilion)________________Unknown

07-06  Hans Schmidt, Chicago (Marigold Arena)___________________________________________Lost

07-19  w/Fred Blassie vs. Mike Clancy/Oni Wiki Wiki, Atlanta, GA____________________________Won

08-24  Pedro Godoy, Milwaukee (Auditorium)_____________________________________________Won

08-29  Luis Martinez, Milwaukee (SSA)__________________________________________________Lost – dq

09-03  Pedro Godoy, Minneapolis_______________________________________________________Won

09-04  Larry Chene, Madison, WI (Breese-Stevens Field)____________________________________Lost

09-10  Verne Gagne, Hammond, IN (Civic Center)_________________________________________Unknown

09-11  Larry Chene for Midwest Title, Fond du Lac, WI (Cow Palace)__________________________Lost 1-2

09-12  Hans Schmidt, Milwaukee (SSA)__________________________________________________Won - dq

09-13  Pedro Godoy, Chicago (International Amphitheatre)___________________________________Draw

09-17  Larry Dean, Hammond, IN (Civic Center)___________________________________________Unknown

09-18  Verne Gagne, St. Charles, IL______________________________________________________Lost

09-19  Larry Chene, Milwaukee (SSA)___________________________________________________Lost – dq

09-21  Pat O’Connor, Milwaukee (Arena)_________________________________________________Lost

10-02  Don Leo Jonathan, Madison, WI (DCFA)___________________________________________Won 2-1 CNC

10-04  Buddy Mack, Chicago (International Amphitheatre)___________________________________Won

10-08  w/Bronko Lubich vs. Don Leo Jonathan (handicap), Hammond, IN (Civic Center)___________Unknown

10-15  Buddy Hack, Hammond, IN (Civic Center)__________________________________________Unknown

10-16  w/Bronko Lubich vs. Don Leo Jonathan (handicap), Madison, WI (DCFA)_________________Lost 0-2 - dq

10-17  Billy Two Rivers, Milwaukee (SSA)________________________________________________Double Disq.

10-22  Wilbur Snyder, Hammond, IN (Civic Center)_________________________________________Unknown

10-26  w/Bronko Lubich vs. Dick the Bruiser/Wilbur Snyder, Milwaukee (Arena)_________________Lost

10-30  Billy Goelz, Madison, WI (DCFA) – also in 6-Man Battle Royal_________________________Lost – dq

11-01  Dick the Bruiser, Watertown, WI (Turner Hall)_______________________________________Lost 1-2 – COR

11-02  Joe Smith, Chicago (Marigold Arena)_______________________________________________Won

11-05  w/Don Leo Jonathan vs. Wilbur Snyder/Billy Two Rivers, Beloit (Armory)_________________Unknown

11-07  Billy Goelz, Milwaukee (SSA)____________________________________________________Lost - dq

11-08  w/Gino Angelo vs. Carl Engstrom/Tony Sillipini, Racine, WI (Memorial Hall)______________W-COR

11-09  w/Dick the Bruiser vs. Wilbur Snyder/Bobby Managoff, Chicago (Marigold Arena)__________Won

11-11  Verne Gagne, Omaha TV_________________________________________________________Lost

11-13  w/Bronko Lubich vs. Billy Goelz/Bobby Managoff, Madison (DCFA)_____________________Lost

11-14  w/Don Leo Jonathan vs. Reggie and Stan Lisowski, Sheboygan (Auditorium Armory)________Lost 1-2

11-15  Don Leo Jonathan, Chicago (International Amphitheatre)_______________________________Lost

11-19  w/Don DeCortez vs. Pedro and Alberto Godoy, Hammond, IN (Civic Center)_______________Unknown

11-21  Nicoli Volkoff, Dubuque, IA (Melody Mill)__________________________________________Unknown

11-23  Wilbur Snyder, Chicago (Marigold Arena)___________________________________________Lost

11-25  Bobby Managoff, Hammond, IN (Civic Center)_______________________________________Unknown

11-26  w/Bronko Lubich vs. Don Leo Jonathan (handicap), Beloit (Armory)______________________Unknown

               11-28  Wilbur Snyder, Milwaukee (SSA)__________________________________________________Lost 1-2

               12-02  Carl Engstrom, Hammond, IN (Civic Center)_________________________________________Unknown

12-12  w/The Sheik of Araby vs. Tony Sillipini/Billy Two Rivers, Milwaukee (SSA)_______________Lost

12-14  Bobby Managoff, Milwaukee (Auditorium)__________________________________________Lost – dq

12-21  Bobby Managoff, Chicago (Marigold Arena)_________________________________________Draw

12-23  w/The Sheik vs. Bobby Managoff/Alberto Godoy, Hammond, IN (Civic Center)_____________Unknown

12-26  Bobby Managoff, Milwaukee (SSA)________________________________________________Won 2-1

12-27  6-Man Battle Royal w/Snyder,Goelz,Lubich,Allen,A.Godoy,Ivan the Terrible, Racine (MH)___Unknown

12-30  8-Man Battle Royal w/Terrible,Martinez,A.Godoy,G.Joe,Wilson,Konovsky,Engstrom, Hammond_Unknown

 

                                                                                 111 matches (539)

 

 

1958

01-02      Wilbur Snyder, Milwaukee (SSA)______________________________________________                   No Contest

01-09   Wilbur Snyder, Milwaukee (SSA)______________________________________________                    Lost –disq.

01-10       Bobby Managoff, Watertown (Turner Hall)_______________________________________ Won 2-0*

01-13   Alberto Godoy, Hammond, IN (Civic Center)_____________________________________                    Unknown

01-20   Carl Engstrom, Hammond, IN (Civic Center)_____________________________________                   Unknown

01-22       Billy Goelz, Madison (Fairgrounds Arena)________________________________________ Won 2/3

01-25   Don Leo Jonathan, Chicago (Marigold Arena)_____________________________________ Lost

02-07       Bobby Managoff, Watertown (Turner Hall)_______________________________________ Won 2/3*

02-12      Wilbur Snyder, Watertown (Turner Hall)_________________________________________ Draw*

(Also in 6-Man Battle Royal with boxing gloves and blindfolds)

02-13   Jack Allen, Milwaukee (SSA)__________________________________________________   Won

02-19       w/Ivan the Terrible vs. Reggie and Stan Lisowski, Madison (Fairgrounds Arena)__________ Draw

02-20       Carl Engstrom, Milwaukee (SSA)_______________________________________________                Won 2/3

02-27      Alberto Godoy, Milwaukee (SSA)_______________________________________________ Unknown

03-01   Edouard Carpentier for NWA Title (Loser rides donkey), Milwaukee (Auditorium)________                     Lost

03-05       w/Ivan the Terrible vs. Boris and Nicoli Volkoff, Madison (Fairgrounds Arena)___________                   Lost 2/3

03-07   Ivan the Terrible, Chicago (Int. Amp)____________________________________________  Won

03-08  Verne Gagne, Moline, IL_______________________________________________________                Lost

03-13   Cowboy Carlson, Milwaukee (SSA)______________________________________________                Won

03-14   Cowboy Carlson, Beloit (Armory)_______________________________________________ Won 2/3

03-19      Alberto Godoy, Madison (Fairgrounds Arena)______________________________________               Won

03-20      Edouard Carpentier for NWA World’s Title, Racine (Memorial Hall)____________________  Lost 2/3

03-21      w/Bronco Lubich vs. Boris and Nicoli Volkoff, Chicago (Marigold Arena)_______________                     Lost

03-27       w/Bronco Lubich vs. Billy Goelz and Cowboy Carlson, Milwaukee (SSA)_______________                    Won

04-03       w/Bronco Lubich vs. Carl Engstrom and Jack Wilson, Milwaukee (SSA)_________________ Won

04-08   Billy Goelz © for Midwest Title, Hammond, IN (Civic Center)_________________________                    Unknown

04-11   Bobby Managoff, Chicago (Int. Amp)_____________________________________________                Draw

04-16       Bob Konovsky, Madison (Fairgrounds Arena)______________________________________               Won 2/3

04-17       Billy Goelz, Milwaukee (SSA)__________________________________________________ Won 2/3 - dq

04-18       w/Bronco Lubich vs. Boris and Nicoli Volkoff, Chicago (Marigold Arena)_______________                     Unknown

04-22   w/Bronco Lubich vs. Billy Goelz and Bobby Managoff, Hammond, IN (Civic Center)______                      Unknown

04-26   w/Bronco Lubich vs. Billy Goelz and Bobby Managoff, Milwaukee (Auditorium)_________                        Won

04-30       w/Bronco Lubich and Gypsy Joe vs. Billy Goelz, Bob Konovsky and Farmer Jackie

Nichols, Madison (Fairgrounds Arena)____________________________________________              Lost

               05-01  Verne Gagne, Cincinatti, OH____________________________________________________ Lost

05-02   w/Hans Schmidt vs. Pat O’Connor and Bob Konovsky, Chicago (Int. Amp)_______________  Lost

05-03       w/Bronco Lubich vs. Boris and Nicoli Volkoff, Chicago (Marigold Arena)_______________                     Lost

05-16  Ray Gunkel, Atlanta, GA_______________________________________________________                Lost

05-23  Edouard Carpentier, Rockford, IL________________________________________________                Unknown

05-24   w/Bronco Lubich vs. Billy Goelz and Bobby Managoff, Milwaukee (Arena)______________                     Won

05-28       Billy Goelz, Madison (Fairgrounds Arena)_________________________________________               Lost – disq.*

05-30   w/Bronko Lubich vs. Verne Gagne/Wilbur Snyder, Cincinnati_________________________   Draw

06-01       Billy Goelz, Chicago (Marigold Arena)___________________________________________ Won

06-04   Wilbur Snyder for Midwest Title, Angola, IN (Buck Lake Ranch)______________________                    Unknown

06-05       Bobby Managoff, Milwaukee (SSA)_____________________________________________ Draw

06-06       w/Bronco Lubich vs. Carl Engstrom and Don Marlin, Elkhorn, WI (Stock Pavilion)_______                      Unknown

06-12   Dick the Bruiser, Milwaukee (SSA)______________________________________________ Lost

06-13   Dick the Bruiser, Wautoma, WI (Wautoma H.S. Gym)_______________________________  Unknown

06-14       Bobby Managoff, Chicago (Marigold Arena)_______________________________________               Lost

06-20   w/Bronco Lubich vs. Boris and Nicoli Volkoff ©, Elkhorn, WI (Stock Pavilion)_______ ___                         Unknown

06-21   Farmer Don Marlin, Milwaukee (Arena)__________________________________________ Won

06-25       w/Bronco Lubich vs. Billy Goelz and Don Marlin, Madison (Fairgrounds Arena)__________                   Lost 2/3

06-27   Billy Goelz, Wautoma, WI (Wautoma H.S. Gym)___________________________________   Unknown

06-28       Verne Gagne, Kenosha (Simmons Field)__________________________________________              Unknown

07-12       w/Bronco Lubich vs. Boris and Nicoli Volkoff, Chicago (Marigold Arena)_______________                     Lost

07-16   Roy McClarity, Des Moines, IA (Pioneer Memorial Stadium)_________________________                    Lost – 45 min.

07-18   w/Bronco Lubich vs. Farmer Humphrey, Elkhorn, WI (Stock Pavilion)__________________                    Unknown

07-19   Gorgeous George, Milwaukee (Auditorium)_______________________________________  Lost 2/3

08-01   w/Fred Blassie vs. Ray Gunkel/Don McIntyre, Atlanta, GA___________________________   Lost

08-02  Tarzan White, Rome, GA (Memorial Gym)___________________________________________            Lost (DQ)

08-09  Ray Gunkel, Rome, GA (Memorial Gym)_____________________________________________           Unknown

08-15   w/Fred Blassie vs. Ray Gunkel/Ronnie Etchison, Atlanta, GA_________________________   No Contest

09-12   w/Fred Blassie vs. Don and Jackie Fargo, Atlanta, GA_______________________________ Won

09-26   Freddie Blassie, Atlanta, GA___________________________________________________ No Contest

10-08       Legs Langevin, Madison (Fairgrounds Arena)______________________________________              Won

10-09       w/Gypsy Joe vs. Jack Allen and Bobby Managoff, Milwaukee (SSA)____________________ Lost – disq.

10-15   Farmer Don Marlin, Benton Harbor, MI (Naval Armory)______________________________                Won 2/3

10-22   Wilbur Snyder, Benton Harbor, MI (Naval Armory)__________________________________                Won-COR

10-29       Yukon Eric, Madison (Fairgrounds Arena)_________________________________________              Won 2/3

11-05       w/Bronco Lubich vs. Roy and Don McClarity, Madison (Fairgrounds Arena)______________                Lost 2/3

11-06       Roy McClarity, Milwaukee (SSA)________________________________________________               Won 2/3

11-07       Bobby Managoff, Chicago (Int. Amp.)_____________________________________________             Draw

11-13   w/Bronco Lubich vs. Roy and Don McClarity, Milwaukee (SSA)_______________________   Lost – disq.

11-19       Don McClarity, Madison (Fairgrounds Arena)______________________________________               Won 2/3

11-29   Carl Engstrom, Milwaukee (Arena)_______________________________________________               Won

12-03       Dick the Bruiser, Madison (Fairgrounds Arena)_____________________________________              Lost 2/3

12-16   w/Hans Schmidt vs. Boris and Nicoli Volkoff, Hammond, IN (Civic Center)______________                    Unknown

12-17       w/Bronco Lubich vs. Johnny and Doug Gilbert, Madison (Fairgrounds Arena)_____________               Won 2/3

12-17      Wilbur Snyder, Madison (Fairgrounds Arena) (Poffo subbed for Bruiser)_________________               Lost 0-2

 

                                                       75 matches (614)

 

1959

01-07  w/Gino Angelo vs. Billy Goelz/Carl Engstrom, Madison (Dane Co. Fairgrounds Arena)______  X

01-08  Kurt Steinke, Milwaukee (South Side Armory)_______________________________________               Draw

01-15  Billy Goelz, Milwaukee (SSA)____________________________________________________               Lost

02-04  w/Bronko Lubich vs. Roy and Don McClarity, Madison (Dane Co. Fairgrounds Arena)_______                cancelled; snow

02-14  Carl Engstrom, Chicago (Marigold Arena)_______________________________________________     Lost

03-13  w/Bronko Lubich vs. Jackie Fargo/Porforio Longoria, Chicago (Marigold Arena)_________________      Lost

05-06  Lou Eisenhart, Cincinnati (U.S. Title defense)________________________________________             Won

06-04  Billy Goelz, Milwaukee (SSA)____________________________________________________               Lost 2/3 – DQ

06-05  w/Bronko Lubich vs. Doug and Johnny Gilbert, Chicago (Marigold Arena)______________________      Lost

06-06  Johnny Weaver, Angola, IN (Buck Lake Ranch)______________________________________              Unknown

06-20  w/Bronko Lubich vs. Ray and Roy Shire, Angola, IN (Buck Lake Ranch)__________________                Unknown

07-03  w/Dick the Bruiser vs. Ray Gunkel/Wilbur Snyder, Indianapolis_________________________ No Contest

08-01  w/Bronko Lubich vs. Verne Gagne/Cowboy Bob Ellis, Cincinatti, OH____________________   Lost

08-20  Billy Goelz, Milwaukee (SSA)____________________________________________________               Lost-DQ

11-21  Pat O’Connor, Cincinnati, OH_____________________________________________________            Lost

12-14  Verne Gagne, Milwaukee (Riverview Rink)__________________________________________              Unknown

12-17  Verne Gagne, Columbus, OH_____________________________________________________            Lost

12-18  w/Fred Blassie vs. Ray Gunkel/Dick Steinborn, Atlanta, GA_____________________________               Lost

 

                                                          18 results (632)

 

1960

01-01  w/Eddie Graham vs. Don Curtis/Argentina Rocca, Miami, FL_______________________________        Lost

01-11  Verne Gagne, West Bend (McLane School)__________________________________________            Unknown

01-12  Verne Gagne, Waukesha (Stock Pavilion)___________________________________________             Lost

01-15  Wilbur Snyder, Detroit, MI (Olympia Auditorium)______________________________                             Lost

01-16     Don Lewin, Akron, OH__________________________________________________________            Won

01-23       Sid Youngelman, Akron, OH_____________________________________________________            Won

01-29  Bruno Sammartino, Chicago______________________________________________________            Lost

01-30  Argentina Rocca, Oshkosh (Merrill Gym)___________________________________________               Unknown

02-05     Sonny Rios, Akron, OH__________________________________________________________           Won   

02-08       Dick Beyer, Mansfield, OH_______________________________________________________           Draw

02-09       Don Eagle, Lorain, OH__________________________________________________________          No Contest

02-13      w/Waldo von Erich vs. Dick Beyer/Don Eagle, Akron, OH______________________________              Lost

02-14      Dick Beyer, Buffalo, NY_________________________________________________________            Unknown

02-16  Sandor Kovacs, Syracuse, NY______________________________________________________         Unknown

02-21       Ilio DiPaolo, Akron, OH (Ref: Lord Layton)__________________________________________            Lost-dq

02-23  Yukon Eric, Syracuse, NY (War Memorial)__________________________________________              Lost - dq

03-01   Dick Beyer, Syracuse, NY (War Memorial)__________________________________________             Lost

03-06  Yukon Eric, Canton, OH (Memorial Auditorium)______________________________________              Unknown

03-08  Verne Gagne, Milwaukee (Arena)__________________________________________________           Lost 2/3

03-12  w/Bronko Lubich vs. Yukon Eric/Lord Layton, Akron, OH______________________________                Lost

03-15  Bobo Brazil, Syracuse, NY (War Memorial)__________________________________________             Draw-30’

03-18  Dick Beyer, Canton, OH__________________________________________________________           Won   

03-19     w/Fritz von Erich vs. Chris and John Tolos, Akron, OH_________________________________             Lost   

03-20     w/Bronko Lubich vs. Chris and John Tolos, Mansfield, OH______________________________             Lost

03-22  w/Bronko Lubich vs. Fritz and Waldo von Erich, Lorain, OH_____________________________              Won

03-24  w/Bronko Lubich vs. Billy Red Lyons/Dick Beyer, Cleveland, OH_________________________               Draw

03-28       w/Waldo von Erich vs. Chris and John Tolos (WTTC), Mansfield, OH_____________________            Lost

03-29       Fritz von Erich (German Death Match), Lorain, OH____________________________________          Lost

04-05   Dick Beyer, Syracuse, NY (War Memorial)__________________________________________

04-08   Dick Beyer, Alliance, OH________________________________________________________             Unknown

04-12   Yukon Eric, Syrcuse, NY (War Memorial)________________________________________                   Lost-dq 7:34

04-13  w/Fritz Von Erich vs. Dick Beyer/Yukon Eric, Rochester, NY____________________________               Won  

04-23     Billy Red Lyons, Akron, OH______________________________________________________             Draw

04-24     Danny O’Shocker, Mansfield, OH__________________________________________________           Won

04-26  Danny O’Shocker, Lorain, OH_____________________________________________________            Won

04-30  Dick Beyer, Philadelphia, PA______________________________________________________            Won

05-01  Don Eagle, Akron, OH___________________________________________________________           Draw   

05-07     w/Fritz von Erich vs. Ilio DiPaolo/Bobo Brazil (Ref: Yukon Eric), Akron, OH_______________ Lost

05-09  w/Bronko Lubich vs. Doc and Mike Gallagher, Mansfield, OH____________________________              Lost   

05-14     wBronko Lubich vs. Don Eagle/Billy Red Lyons, Akron, OH_____________________________              Lost

05-16  w/Bronko Luich/Bobo Brazil vs. Chris and John Tolos/Reggie Parks (Ref: Paul Orth), Mansfield_              Won

05-19  Dick Beyer, Cleveland, OH________________________________________________________           Draw

05-28     Billy Red Lyons, Akron, OH_______________________________________________________           Draw

05-31  Reggie Parks, Lorain, OH_________________________________________________________          Unknown   

06-05     Dick Beyer, Akron, OH___________________________________________________________          Unknown

06-07  w/Doc and Mike Gallagher vs. Don Eagle/Ilio DiPaolo/Billy Red Lyons, Lorain, OH__________ Won

06-13     w/Bronko Lubich vs. Hercules Romero Cortez (Handicap), Mansfield, OH__________________            Lost-dq

06-27  Dick Beyer, Aurora, OH__________________________________________________________           Unknown

06-28     Billy Red Lyons, Lorain, OH_______________________________________________________          Draw

07-09     Raul Romero, Milwaukee (Auditorium)______________________________________________           Lost

07-23  w/Bronko Lubich vs. Wilbur Snyder/Bobo Brazil, Milwaukee (Auditorium)__________________               Lost

07-26     w/Bronko Lubich vs. Billy Red Lyons/Reggie Parks, Lorain, OH__________________________             Lost    

08-27  Jack Allen, Milwaukee (Auditorium)________________________________________________              Unknown

09-16     w/Dick the Bruiser vs. Verne Gagne/Bobo Brazil, Milwaukee (Arena)______________________            Lost-dq

09-17     Bobo Brazil, New Boston, OH (Steel Workers Union Hall)_______________________________            Unknown

09-26  Paul DeGalles, Charleston, WV (American Legion Armory)_________________________________      Unknown

11-05  Pepper Gomez, Milwaukee (Arena)__________________________________________________         Won-pin

11-16  Tito Carreon, Racine (Memorial Hall)________________________________________________          X

11-25     w/Bronko Lubich vs. Wilbur Snyder/Pepper Gomez, Milwaukee (Arena)_____________________          Lost

12-09     w/Dr. X (Bill Miller)/Bronko Lubich vs. V.Gagne/N.Bockwinkel/B.Brazil, Milw. (Arena)_______  Lost

12-26  Dick thr Bruiser, Milwaukee (Auditorium)_____________________________________________           Lost

   

                                                           57 matches (689)

 

1961

01-12  w/Bronko Lubich vs. Red and Lou Bastien, Milwaukee (Auditorium)___________________     No Contest

04-19  Dick Raines, San Antonio, TX (Wrestlethon)_____________________________________     Won

05-11  w/Bronko Lubich vs. Pepper Gomez/Torbellino Blanco, Corpus Christi, TX (Town Hall)___       No Contest

05-18  w/Bronko Lubich vs. Pepper Gomez/Torbellino Blanco, Corpus Christi, TX (Town Hall)___       Unknown

06-08  Nick Bockwinkel, Galveston, TX (City Auditorium)__________________________________    No Contest

06-15  Nick Bockwinkel, Galveston, TX (City Auditorium)__________________________________    Lost

06-22  Dory Dixon, Galveston, TX (City Auditorium)______________________________________   Unknown

06-29  Pepper Gomez, Galveston, TX______________________________________________________        Lost

07-17  Crusher Lisowski, Dubuque, IA (Melody Mill)_________________________________________             Unknown

07-25  w/Bronko Lubich vs. Billy Goelz/Johnny Gilbert © for Midwest Title, Hammond (Civic Center)_  Unknown

07-29  w/Bronko Lubich vs. Cowboy Bob Ellis/Joe Blanchard, Angola, IN (Buck Lake Ranch)________               Unknown

08-07  Argentina Rocca, Dubuque, IA (Melody Mill)__________________________________________           Unknown

08-19     Johnny Weaver, Milwaukee (Auditorium)_____________________________________________          Draw

08-21  Pepper Gomez © for Texas Championship, Houston, TX___________________________________     Unknown

09-02     Johnny Weaver, Milwaukee (Auditorium)_____________________________________________         Won

09-09  Wilbur Snyder, Angola, IN (Buck Lake Ranch)_________________________________________          Unknown

09-22  w/Bronko Lubich vs. Johnny and Sonny Weaver, Milwaukee (Arena)_______________________           Won

09-24     w/Bronko Lubich vs. Bobo Brazil/Bearcat Wright, Detroit (Cobo Arena)_____________________           Unknown

10-02  w/Gary Hart vs. Billy Goelz/Johnny Gilbert, Dubuque, IA (Melody Mill)_____________________              Unknown

10-14     Cowboy Bob Ellis, Detroit (Cobo Arena)______________________________________________         Unknown

10-17  w/Bronko Lubich vs. Hercules Cortez/Emil Dupre, Indianapolis, IN____________________________     Lost

10-24  w/Bronko Lubich vs. Wilbur Snyder/Emil Dupre, Indianapolis, IN______________________________     Lost

11-04     Bobo Brazil, Milwaukee (Arena)_____________________________________________________        Draw

11-07  w/Bronko Lubich vs. Hercules Cortez/Emil Dupre, Indianapolis, IN____________________________     Draw

11-25  Johnny Weaver, Cincinnati, OH (Gardens)__________________________________________              Unknown

11-25  w/Bronko Lubich vs. Danny O’Shocker/Emil Dupre, Indianapolis, IN___________________________     Won

11-28  w/Bronko Lubich vs. Scufflin’ Hillbillies, Indianapolis, IN (Armory)_______________________  Unknown

11-30  Bill Melby, Milwaukee (Arena)______________________________________________________          Lost

12-01     Wilbur Snyder, Detroit (Cobo Arena)_________________________________________________        Lost

12-05  w/Art and Stan Neilson vs. Johnny and Sonny Weaver/Wilbur Snyder, Indianapolis, IN (Armory)_            Lost

12-12  w/Bronko Lubich vs. Scufflin’ Hillbillies, Indianapolis, IN (Armory)_______________________  Draw

12-14  Wilbur Snyder (2/3-45), Anderson, IN (New Armory)_____________________________________

12-26  Sonny Weaver, Cincinnati, OH (Gardens)_____________________________________________         Draw

12-28  Wilbur Snyder, Indianapolis, IN (Coliseum)___________________________________________            Lost

12-30  w/Bronko Lubich vs. Johnny and Sonny (Meyers) Weaver, Detroit (Cobo Arena)______________          Lost – dq

 

                                                                            22 matches (711)



____________________
"We are the priests
Of the temples of syrinx
Our great computers
Fill the hollowed halls
We are the priests
Of the temples of syrinx
All the gifts of life
Are held within our walls" 2112 By Rush!!
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Tue Mar 1st, 2011 05:53 am
  PM Quote Reply
4th Post
clawmaster
Hall Of Famer
 

Joined: Sun Oct 14th, 2007
Location: The Bowels Of East Central Illinois
Posts: 48216
Status: 
Offline
1962

01-02  w/Bronko Lubich vs. Johnny and Sonny Weaver, Indianapolis, IN (Armory)_____________________      Lost

01-09  Danny O’Shocker, Indianapolis, IN (Armory)_____________________________________________     Won

01-13  w/Bronko Lubich vs. Scufflin’ Hillbillies, Cincinnati, OH (Gardens)____________________________        Lost

01-27  w/Bronko Lubich vs. Scufflin’ Hillbillies, Cincinnati, OH (Gardens)____________________________        Won

01-30  Hercules Cortez, Milwaukee (Arena)___________________________________________________     Won

02-06  w/Dick the Bruiser vs. Johnny Barend/Magnificent Maurice, Indianapolis, IN (Armory)____________       Lost (DQ)

02-10  Chief White Owl, Cincinnati, OH (Gardens)_____________________________________________       Lost (DQ)

02-13  Emil Dupre, Milwaukee (Arena)______________________________________________________       Won

02-22  Bill Melby, Indianapolis, IN (Coliseum)_________________________________________________       Draw

02-27  Sandy Scott, Indianapolis, IN (Armory)__________________________________________________    Draw

03-13  w/Don Leo Jonathan/Dick the Bruiser vs. Wilbur Snyer/Bobo Brazil/Yukon Eric, Milw. (Aud.)_______       Lost

03-15  w/Bill Melby vs. Art and Stan Neilson, Cincinnati, OH (Gardens)_____________________________       Unknown

03-17  Leo Nomellini, San Francisco, CA (Cow Palace)_________________________________________       Unknown

04-04  Nicoli Volkoff, Madison, WI__________________________________________________________       Won

04-06  Tony LaBarbara, Neekosa, WI (Alexander High Gym)_____________________________________      Unknown

04-10  Billy Goelz for US Title (defense), Holland, MI (Civic Center.  A-500)_________________________        LOST TITLE

05-02  Slim Marlin, Madison, WI___________________________________________________________        Lost – dq

05-30  Carl Engstrom, Madison, WI_________________________________________________________      Lost

06-02  Seaman Art Thomas, Angola, IN (Buck Lake Ranch)______________________________________      Unknown

06-08  Billy Darnell, Chicago (International Amphitheatre)_______________________________________        Draw

06-13  Nicoli Volkoff, Madison, WI_________________________________________________________         Won

06-16  Bob Sabre, Angola, IN (Buck Lake Ranch)______________________________________________      Unknown

06-18  Argentina Rocca, Des Moines, IA (Veteran’s Memorial Coliseium)___________________________        Lost 2/3

06-23  Argentina Rocca, Milwaukee (County Stadium)__________________________________________       Lost

06-27  Gypsy Joe, Madison, WI____________________________________________________________       Won

06-29  Chuck Bruce, Twin Lakes, WI (Wonder Bar)____________________________________________       Unknown

06-30  Carl Engstrom, Angola, IN (Buck Lake Ranch)__________________________________________        Unknown

07-11  The Mongol, Madison, WI___________________________________________________________      Lost – dq

07-16  The Mongol, Des Moines, AI (Veteran’s Memorial Coliseum)______________________________          Lost

07-21  The Mongol, Milwaukee (County Stadium)_____________________________________________        Lost

07-25  w/Gypsy Joe vs. Paul Christy/George Kramer, Madison, WI________________________________        Won

08-03  Bobo Brazil, Antioch, IL____________________________________________________________        Unknown

08-08  Antonino Rocca, Madison, WI________________________________________________________      Lost

08-15  Jose Betancourt, Madison, WI________________________________________________________     Won

08-16  Killer Kowalski, Twin Lakes, WI (Wonder Bar)__________________________________________         Unknown

08-17  Billy Darnell, Chicago (International Amphitheatre)_______________________________________        Lost-dq

08-22  Billy Goelz for Midwest Title, Madison, WI_____________________________________________          Won

08-27  Billy Goelz, Des Moines, IA (Veteran’s Memorial Coliseum)_______________________________           Won-DQ

09-??  The Bavarian Boy, Watertown, WI_____________________________________________________     Unknown

09-05  Johnny Gilbert, Madison, WI_________________________________________________________      Won

09-12  w/Gary Hart vs. Billy Goelz/Johnny Gilbert, Madison, WI__________________________________          Lost

09-17  The Mongol, Des Moines, IA (Veteran’s Memorial Coliseum)_________________________________    Lost-DQ

11-22  George Scott, Indianapolis, IN (Coliseum)_______________________________________________     Lost

 

                                                                  42 results (753)

 

1963

01-12  Dick the Bruiser, Cincinnati, OH (Gardens)_____________________________________________        Lost

01-27  Young Rudy Kay, Cincinnati, OH (Gardens)____________________________________________        Lost

02-02  Argentina Rocca, Indianapolis, IN (Coliseum)_________________________________________            Unknown

02-16  Chief Kit Fox, Cincinnati, OH_______________________________________________________          Unknown

03-16  The Sheik, Cincinnati, OH__________________________________________________________        Lost

03-28  w/Dick Wilkinson vs. Carl Engstrom/Johnny LaRue, Milwaukee____________________________           Won

04-02  Mark Lewin, Indianapolis, IN (Armory) Second round of tournament; first round bye_____________       Won

            Also vs. Emile Dupree in semi-final of tournament________________________________________      Lost

04-04  Carl Engstrom, Milwaukee__________________________________________________________       No Contest

04-11  w/Dick Wilkinson vs. Carl Engstrom/Armando Rodriguez, Milwaukee_______________________            No Contest

04-19  Bob Nandor, Milwaukee (Auditorium)_________________________________________________        Draw

04-23  Emil Dupre, Indianapolis, IN _________________________________________________________      Lost

04-25  Johnny LaRue, Milwaukee___________________________________________________________     Won

05-11  Jack Wilson, Milwaukee (Auditorium)__________________________________________________       Draw

06-13  Czaya “Bob” Nandor, Cincinnati, OH (Gardens)__________________________________________      Unknown

06-25  Guy Mitchell, Indianapolis, IN (Armory)_________________________________________________      Won

07-02  Saul Von Brauner, Indianapolis, IN (Armory)_____________________________________________     Unknown

07-09  Guy Mitchell, Indianapolis, IN (Armory)_________________________________________________      Won

                07-10  Carl Engstrom, Madison, WI (Breese Stevens Field)_______________________________     ______    Won, 2-1

07-16  Joe Blanchard, Indianapolis, IN (Armory)_______________________________________________      Lost (DQ)

07-23  Dennis Hall, Indianapolis, IN (Armory)__________________________________________________     Won

07-26  Billy Goelz, Milwaukee_____________________________________________________________        Draw

07-28  Doug Gilbert, Indianapolis, IN (Armory)_________________________________________________     Lost

08-20  Dory Funk, Jr., Indianapolis, IN (Armory)_______________________________________________      Lost

08-23  Ray Gordon, St. Louis______________________________________________________________      Draw

09-03  Bob Stanlee, Indianapolis, IN (Armory)_________________________________________________      Won

09-20  Karl Gotch, St. Louis_______________________________________________________________      Lost

09-26  w/Gary Hart vs. Billy Goelz/Johnny Gilbert, Milwaukee___________________________________           Lost

10-09  Black Bart, Madison, WI (Dane Co. Fairgrounds Arena)____________________________________     Won, 2-1 (COR)

10-11  Maurice LaPointe, St. Louis__________________________________________________________     Draw

10-22  Doug Gilbert, Indianapolis, IN (Armory)_________________________________________________     Won

10-25  Joe Tangaro, St. Louis______________________________________________________________     Draw

10-30  Black Bart, Madison, WI (Dane Co. Fairgrounds Arena)____________________________________     Won

11-02  Carl Engstrom, Sheboygan Falls, WI (Municipal Building)_________________________________         Unknown

11-07  Bob Kappel, Milwaukee_____________________________________________________________      Won

11-08  Ronnie Etchison, St. Louis___________________________________________________________     Draw

11-13  Larry Chene © for US Title, Madison, WI (Dane Co. Fairgrounds Arena)______________________      X

11-28  w/Black Bart vs. Carl Engstrom/Armando Rodriguez, Milwaukee____________________________        Unknown

11-30  Guy Mitchell, Terre Haute, IN________________________________________________________      Unknown

12-06  Reggie Parks, St. Louis______________________________________________________________    Draw

12-10  Bobby Managoff, Rockford, IL_______________________________________________________       Unknown

12-17  Mighty Joe, Rockford, IL____________________________________________________________      Unknown

12-19  O.C. White, Milwaukee_____________________________________________________________       Lost

12-28  w/Nicoli Volkoff vs. Billy Goelz/Johnny Gilbert for vacant MWTTC, Madison, WI______________              Lost – dq

 

                                                            41 matches (794)

 

1964

01-01  Roger Kirby, Indianapolis, IN (Armory)_________________________________________________      Unknown

01-07  Bobby Managoff, Rockford, IL_______________________________________________________       Lost

01-14  Jose Betancourt, Rockford, IL________________________________________________________      Won

01-21  w/Nicoli Volkoff vs. Santiago Acosta/Jose Betencourt, Rockford, IL_________________________           No Contest

01-22  w/Nicoli Volkoff/Jack Wilson vs. Billy Goelz/Johnny Gilbert/Carl Engstrom, Madison, WI_______                Lost

01-25  Black Bart, Zion, IL (Zion-Benton H.S. Gym)___________________________________________         Unknown

01-28  w/Nicoli Volkoff vs. Bobby Managoff/Billy Goelz, Rockford, IL____________________________              Lost

02-04  Bobby Managoff, Rockford, IL_______________________________________________________       Lost-DQ

02-05  Carl Engstrom, Madison, WI_________________________________________________________      Lost-DQ

02-11  w/Calvin Pullin  vs. The Lawman, Indianapolis, IN (Armory)_________________________________      Draw

02-18  w/Moose Cholak/Bill Miller vs. George & Sandy Scott/The Lawman, Indianapolis, IN (Armory)______      Lost

           Also vs. Sandy Scott________________________________________________________________     Won

02-23  Wilbur Snyder, St. Paul, MN_________________________________________________________      Lost

02-25  George Scott, Indianapolis, IN (Armory)________________________________________________      Unknown

03-03  Moose Cholak, Indianapolis, IN (Armory)_______________________________________________      Lost (DQ)

03-21  The Mongol (Midwest Title defense), Zion, IL (Zion-Benton H.S. Gym)______________________          Unknown

04-17  Wilbur Snyder, St. Louis, MO (Kiel Auditorium)________________________________________            Unknown

04-18  Lorenzo Parente, Indianapolis, IN (South Side Armory)____________________________________      Unknown

04-22  Carl Engstrom, Madison, WI________________________________________________________        Unknown

04-25  Lorenzo Parente, Indianapolis (Soutside Armory)________________________________________       Lost-DQ

05-09  Joe Brunetti, Indianapolis (Southside Armory)___________________________________________       Draw-30:00

05-29  w/Nicoli Volkoff vs. Cowboy Bob Ellis/Wilbur Snyder, Indianapolis (Victory Field)_______________          Won-DQ

06-03  The Mongol, Madison, WI__________________________________________________________        Lost

06-17  Carl Engstrom, Madison, WI________________________________________________________        Won

06-19  w/Nicoli Volkoff vs. Joe Blanchard/Wilbur Snyder, Indianapolis (Southside Armory)_____________          Won

06-26  w/Nicoli Volkoff vs. Joe Brunetti/Wilbur Snyder, Indianapolis (Southside Armory)_______________          Won

06-29  Jack Allen, Detroit, MI (Cobo Arena)__________________________________________________       Draw

07-03  w/Nicoli Volkoff vs. Dick the Bruiser/Joe Brunetti, Indianapolis (Southside Armory)_____________           Won

07-10  w/Nicoli Volkoff vs. Dick the Bruiser/Joe Brunetti, Indianapolis (Southside Armory)_____________           No Contest

07-17  w/Leo Newman vs. Wilbur Snyder (Handicap Match), Indianapolis (Southside Armory)__________         Won-23 min.

07-22  Jack Wilson, Madison, WI__________________________________________________________         Won

07-31  w/Nicoli Volkoff vs. Dick the Bruiser/Wilbur Snyder, Indianapolis (Southside Armory)____________          WON TITLE

08-14  w/Nicoli Volkoff vs. Joe Brunetti/Bobby Managoff, Indianapolis, IN (South Side Armory)__________         Unknown

08-21  w/Nicoli Volkoff vs. Joe Brunetti/Bobby Managoff, Indianapolis, IN  (South Side Armory)__________        Won

08-22  Roger Kirby, Cincinnati, OH (Gardens)________________________________________________        Lost

08-26  Carl Engstrom, Manitowoc, WI (County Fair Grandstand)__________________________________      Unknown

08-29  w/Nicoli Volkoff © vs. Dick the Bruiser/Wilbur Snyder, Indianapolis (Southside Armory)__________          DCOR

09-04  w/Nicoli Volkoff vs. Dick the Bruiser/Wilbur Snyder (Cage Match), Indianapolis (SA)_____________        LOST TITLE

09-05  Czaya Nandor, Cincinnati, OH (Gardens)______________________________________________        Won

09-11  Bobby Managoff, Indianapolis (Southside Armory)________________________________________      Lost-DQ-8’

            also in 16-Man Battle Royal won by The Destroyer

09-12  w/Nicoli Volkoff vs. Roger Kirby/Dennis Hall, Chicago (International Amphitheatre)______________        Won**

09-14  w/Nicoli Volkoff vs. Dick the Bruiser/Wilbur Snyder, Indianapolis, IN (South Side Armory)_________        Unknown

09-26  Bobby Managoff, Indianapolis (Southside Armory)_______________________________________        Draw

10-02  w/Bob Geigel vs. Dory Sr. and Dory Jr. Funk, St. Louis___________________________________         Lost

10-03  w/Nicoli Volkoff © vs. Bobby Managoff/Bobby Hire, Indianapolis (Southside Armory)____________          Won-16 min.

10-17  w/Nicoli Volkoff vs. Wilbur Snyder/Pat O’Connor, Chicago (Int’l Amphitheatre)_________________         Draw

11-11  Wilbur Snyder, Madison, WI_________________________________________________________       Lost-DQ

11-14  w/Nicoli Volkoff vs. Bill Miller/Wilbur Snyder, Indianapolis (Southside Armory)___________________       Lost 2/3

11-20  Joe Tomasso, St. Louis_____________________________________________________________      Won

11-26  Guy Mitchell, Indianapolis (Northside Armory)___________________________________________       Won-14 min.

12-04  Roger Kirby, St. Louis_____________________________________________________________        Won

12-25  Luis Montero, Indianapolis (Northside Armory)___________________________________________      Draw – 20:00

**Poffo/Volkoff were world tag team title claimants.

 

                                                        52 results (846)

 

1965

01-02  Prince Pullins, Indianapolis (Northside Armory)_________________________________________         Won-13 min.

01-22  Joe Blanchard, Indianapolis (Northside Armory)_________________________________________        Won

02-02  Lupe Gonzales, Indianapolis (Southside Armory)________________________________________        Won-10 min.

02-23  Dick the Bruiser, Indianapolis (Southside Armory)_______________________________________         cancelled

           (Bruiser was Koed by Johnny Valentine prior to the bout

02-23  Rip Collins and Chief Crazy Horse, Indianapolis (Southside Armory)________________________          Won

02-26  Prince Pullins, Detroit (Olympia Stadium)______________________________________________         Won

02-27  Prince Pullins, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________         Won

03-12  Wilbur Snyder, Indianapolis (Fairgrounds Coliseum)_____________________________________         Lost-2/3-18’

03-23  w/Dick the Bruiser vs. Wilbur Snyder/Johnny Valentine, Louisville, KY_______________________           Won

03-27  Pat O’Connor, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________        Lost-DQ

03-30  Dennis Hall, Indianapolis (Southside Armory)__________________________________________          Won-12 min.

04-06  w/Dick the Bruiser vs. Wilbur Snyder/Johnny Valentine, Louisville, KY_______________________           Won

04-??  Bobby Managoff, Plattville, WI______________________________________________________          Unknown

04-10  Joe Blanchard, Indianapolis (Fairgrounds Coliseum)_____________________________________         Lost-12 min.

04-20  w/Nicoli Volkoff vs. Dennis Hall/Roger Kirby, Louisville, KY________________________________          Lost

04-30  Rocky Montero, Indianapolis (Fairgrounds Coliseum)_____________________________________       Won-17 min.

05-01  Prince Pullins, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________         Won

05-04  Dennis Hall, Louisville, KY__________________________________________________________        Won

05-15  Joe Brunetti, Indianapolis (Northside Armory)___________________________________________       Won-2/3

05-22  w/Dick the Bruiser vs. Wilbur Snyder/Pat O’Connor, Detroit, MI (Olympia Stadium)______________        Won

                05-25  Joe Blanchard, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________       Won

05-28  Guy Mitchell, Indianapolis (Northside Armory)__________________________________________         Won

06-04  Guy Mitchell, Indianapolis (Southside Armory)__________________________________________         Won-2/3-15’

06-09  Billy Goelz, Madison, WI___________________________________________________________         Won

06-11  Prince Pullins, Indianapolis (Southside Armory)_________________________________________         Won-2/3-13’

06-18  Pat O’Connor, Indianapolis (Southside Armory)_________________________________________        Won

06-25  Rocky Montero, Indianapolis (Southside Armory)________________________________________        Won-2/3-14’

07-02  Wilbur Snyder, Indianapolis, IN (Southside Armory)______________________________________        Unknown

07-17  Bobby Managoff, Indianapolis (Victory Field)___________________________________________         Draw-20:00

07-21  Billy Goelz, Madison, WI___________________________________________________________         Draw

08-06  Dennis Dolly, Indianapolis (Southside Armory)__________________________________________        Draw-15:00

08-13  Dennis Dolly, Indianapolis (Southside Armory)__________________________________________        Won-11 min.

08-18  Billy Goelz, Madison, WI (Midwest Title defense)________________________________________         LOST TITLE

08-21  Moose Cholak, Indianapolis (Victory Field)_____________________________________________        Lost-7 min.

08-28  Dick the Bruiser, Allentown, Ohio (Allentown Speedway)__________________________________        Unknown

09-11  Roger Dolly, Indianapolis (Northside Armory)___________________________________________        Won-18 min.

09-18  w/Dick the Bruiser vs. The Assassins, Indianapolis (Northside Armory)_______________________         Lost

09-24  w/Pat O’Connor vs. Dick the Bruiser (Handicap Match), St. Louis___________________________         Lost

09-25  w/Wilbur Snyder vs. The Assassins, Indianapolis (Northside Armory)________________________         Lost-24 min.

10-02  Bobby Managoff, Indianapolis (Fairgrounds Coliseum)____________________________________       Draw

11-09  w/Dick the Bruiser vs. The Assassins, Louisville, KY_____________________________________          Lost

10-16  Prince Pullins, Indianapolis (Northside Armory)__________________________________________       Won-14 min.

10-30  Moose Cholak, Indianapolis (Fairgrounds Coliseum)______________________________________       Won

11-06  Bob Geigel, Chicago (International Amphitheatre)________________________________________       Won

11-09  w/Dick the Bruiser vs. The Assassins, Louisville, KY_____________________________________          Lost

11-10  w/Trish the Blooper vs. The Assassins, Ft. Wayne, IN____________________________________         Lost

11-11  w/Wilbur Snyder vs. The Assassins, Indianapolis (Northside Armory)________________________         Lost-2/3-31’

11-16  Johnny Long, Louisville, KY_________________________________________________________        Lost

11-18  w/Dick the Bruiser vs. The Assassins, Ft. Wayne, IN______________________________________       Lost

12-10  w/Wilbur Snyder/Moose Cholak vs. The Assassins, Indianapolis (Northside Armory)____________          Won

12-11  Golden Moose Cholak, Chicago (International Amphitheatre)_______________________________       Draw

12-25  Sweet Daddy Long, Indianapolis (Fairgrounds Coliseum)___________________________________     Draw-20’

 

                                                         48 results (894)

 

1966

01-15  Mad Dog Vachon, Indianapolis (Fairgrounds Coliseum)___________________________________        Lost-9 min.

01-22  w/Bobby Managoff vs. Larry Hennig/Harley Race, Chicago (International Amphitheatre)__________       Lost

01-29  w/Dick the Bruiser vs. Boris and Nicoli Volkoff, Indianapolis (Northside Armory)________________         Lost-5 min.

02-01  Tomayo Soto, Louisville, KY________________________________________________________         Unknown

02-19  Prince Pullins, Indianapolis (Fairgrounds Coliseum)______________________________________        Won-14 min.

02-24  Juan Zendejas, Green Bay (Brown County Veterans Memorial Arena)_______________________        Unknown

02-26  Santiago Acosta, Chicago (International Amphitheatre)___________________________________        Draw

03-03  Bobo Brazil, Madison, WI__________________________________________________________         Lost

03-18  Tyaka Soto, Indianapolis (Fairgrounds Coliseum)________________________________________       Won-14 min.

03-25  Steve Stanlee, Fort Wayne, IN (Coliseum)______________________________________________      Unknown

03-26  Pat O’Connor, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________        Lost

04-12  Bobby Managoff ©for Midwest Title, Sheboygan (Armory)_________________________________        Won-DQ

04-16  Joe Blanchard, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________       Won

04-23  w/Cowboy Bob Ellis vs The Assassins, Indianapolis (Fairgrounds Coliseum)__________________          Lost-2/3-21’

04-24  w/Freddy Rogers vs. Billy Goelz and Johnny Gilbert, Green Bay (Brown Co. Vet. Mem. Arena)____        Unknown

04-26  w/Jack Wilson vs. Bobby Managoff/Armando Rodriguez, Sheboygan, WI (Armory)______________        Unknown

05-07  Prince Pullins, Indianapolis (Northside Armory)__________________________________________       Won-19 min.

05-26  Luis Martinez, Indianapolis (Northside Armory)__________________________________________       Lost

06-10  w/Freddy Rogers vs. Billy Goelz and Johnny Gilbert, Fond du Lac, WI (Fairgrounds)____________         Lost

06-16  Art Thomas, Madison, WI (Midwest Title defense)_______________________________________        Lost Title

06-17  Verne Gagne, Milwaukee (Auditorium)________________________________________________        Lost

06-25  Luis Martinez, Indianapolis (Northside Armory)_________________________________________         Lost-14’

07-23  Wilbur Snyder, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________        Lost

07-29  Santiago Acosta, Milwaukee (Auditorium)______________________________________________        Won

09-??  w/Chris Markoff vs. Luis Martinez/Wilbur Snyder (Lafayette, IN)_____________________________       WON TITLE

           This may have been a phantom title change

09-16  Prince Pullins, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________         Won

10-08  w/Chris Markoff © vs. Luis Martinez/??????(Poss Snyder), Indianapolis (Fairgrounds Coliseum)__          Won-2/3-21’

 

                                                           27 results (921)

 

1967

02-02  w/Chris Markoff vs. Cowboy Jack Lanza/Wilbur Snyder, Chicago (Int. Amp.)_________________           Won

02-20  w/Chris Markoff vs. The Crusher/Dick the Bruiser, Chicago (Int. Amp.)______________________          No Decision

05-05  w/Chris Markoff vs. Ernie Ladd/Earl Maynard, Chicago (International Amphitheatre)___________           Won-DQ

06-02  w/Chris Markoff vs. The Crusher/Dick the Bruiser, Chicago (International Amphitheatre)________          Won

06-15  w/Chris Markoff vs. The Crusher/Dick the Bruiser (WWA Title challenge), Indianapolis_________            Lost

06-23  w/Chris Markoff vs. Ernie Ladd/Earl Maynard, Chicago (International Amphitheatre)___________           Won

07-07  w/Chris Markoff vs. Rene Goulet/Cowboy Jack Lanza, Chicago (Int’l Amphitheatre)____________          Won

07-28  w/Chris Markoff vs. The Crusher/Dick the Bruiser, Chicago (Internatinal Amphitheatre)_________          Won-DQ

08-11  w/Chris Markoff vs. Larry Hennig/Harley Race, Chicago (International Amphitheatre)__________           Won-DQ

09-02  w/Chris Markoff vs. The Crusher/Dick the Bruiser, Chicago (International Amphitheatre)________          Lost

09-09  Bob Boyer, Indianapolis, IN________________________________________________________          Draw

09-16  Wilbur Snyder, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________        Lost

 

                                                              11 results (932)

 

1968

04-06  Michiaki Yoshimura, Tokyo, Japan__________________________________________________           Lost

04-07  Kim Ill, Nagaoka, Japan___________________________________________________________         Lost

06-15  Wilbur Snyder, Indianapolis (Bush Stadium)_____________________________________________      Lost

06-29  Igor Vodik, Chicago________________________________________________________________      Lost

07-27  Bob Boyer, Chicago (International Amphitheatre)_________________________________________     Won

08-10  Frankie Laine, Chicago (International Amphitheatre)______________________________________      Won

09-07  w/Chris Markoff vs. The Crusher/Dick the Bruiser, Chicago (Int. Amp.)_______________________        Lost

09-23  w/Black Jack Lanza vs. Pat O’Connor/Bobby Whittlock, St. Louis TV_________________________         Won

10-03  Billy Red Lyons, Milwaukee (Auditorium)_______________________________________________       Lost

10-07  w/Black Jack Lanza vs. Pat O’Connor/Edouard Carpentier, St. Louis TV_______________________      Lost

10-11  Wilbur Snyder, Indianapolis, IN (TV match)_____________________________________________       Lost

10-19  w/Bobby Heenan vs. Dick the Bruiser (handicap), Hammond (Civic Center)____________________      Unknown

11-16  Francisco Flores, Hammond, IN (Civic Center)__________________________________________       Unknown

12-02  Pat O’Connor, St. Louis TV__________________________________________________________      Lost

12-07  Luis Martinez, Hammond (Civic Center)________________________________________________      Unknown

12-28  Mike Bowyer, Chicago (International Amphitheatre)_______________________________________      Won

 

                                                              14 results (946)

                                      

 

1969

01-10  Terry Martin, St. Louis, MO_________________________________________________________        Draw

02-07  Rudy Martin, St. Louis, MO_________________________________________________________        Lost-dq

03-07  w/Pat O’Connor vs. Dick the Bruiser/Ivan Koloff, St. Louis_________________________________         Lost

03-13  Al Schiller, Cleveland, OH__________________________________________________________        Won

03-25  Rene Goulet, Moline, IL____________________________________________________________       Lost

04-10  Hurricane Hunt, Cleveland, OH______________________________________________________       Won

04-11  w/Vic Rositanni vs. Luis Martinez/Rudy Martin, St. Louis__________________________________         Won

04-17  Joe Carr, Cleveland, OH____________________________________________________________      Won

04-25  Terry Martin, St. Louis_____________________________________________________________       Draw

04-26  Mike Bowyer, Milwaukee (Auditorium)_________________________________________________       Won

05-01  Li’l Abner Osborne, Cleveland, OH___________________________________________________        Won-dq

05-03  w/Tokyo Joe (Tomasso) vs. Mr. Kleen (Handicap Match)__________________________________       Lost

05-08  Walter Johnson, Cleveland, OH_______________________________________________________     Won

05-09  w/Dr. X/Larry Hennig vs. Wilbur Snyder/Billy Red Lyons/Red Bastien, Milw. (Auditorium)_________        Lost 1-2

05-15  Paul Christy, Cleveland, OH_________________________________________________________       Won-dq

05-17  Prince Pullins, Chicago (International Amphitheatre)______________________________________       Won

05-31  Pampero Firpo, Milwaukee (Auditorium)_______________________________________________       Lost

06-05  Johnny Powers, Cleveland, OH_______________________________________________________     Lost

06-10  Mr. Kleen, Hammond, IN___________________________________________________________       Draw

06-21  Luis Martinez, Chicago (International Amphitheatre)______________________________________       Won

06-30  Billy Red Lyons, Davenport__________________________________________________________      Unknown

07-05  Wilbur Snyder, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________        Lost

07-15  George Gadaski, Davenport__________________________________________________________    Won

07-26  w/Steve Druk vs. Billy Red Lyons/Red Bastien, Minneapolis_______________________________          Lost

08-02  Cowboy Bill Watts, Milwaukee (Arena)________________________________________________        Lost

08-16  Prince Pullins, Angola, IN (Buck Lake Ranch)___________________________________________        Unknown

08-23  Luis Martinez, Milwaukee (Auditorium)________________________________________________        Draw

08-30  Pat O’Connor, Chicago (International Amphitheatre)______________________________________      Lost

09-06  Moose Cholak, St. Paul, MN_________________________________________________________      Lost

09-19  Luis Martinez, St. Louis_____________________________________________________________      Lost

09-27  Bruce Kirk, Chicago (International Amphitheatre)________________________________________        Won

10-03  w/Johnny Kace vs. Man Mountain Mike (Handicap Match), Milwaukee (Arena)________________          Lost

10-11  w/Bob Sabre vs. Man Mountain Mike (Handicap Match), Chicago (Int. Amphitheatre)___________         Lost

11-07  Dewey Robertson, St. Louis__________________________________________________________    Lost

11-15  Mr. Kleen, Elkhart, IN______________________________________________________________       Unknown

12-04  Bill Howard, Milwaukee (Eagles Club)_________________________________________________       Won

12-05  Jerry Monti, St. Louis_______________________________________________________________     Won

12-27  Luis Martinez, Elkhard, IN____________________________________________________________    Unknown

 

                                                       36 results (982)

 

1970

01-17  Joe Tomasso, Indianapolis, IN_____________________________________________________           Won

01-31  Gino Brito, Detroit, MI (Cobo Arena)__________________________________________________       Draw

02-06  5-Man Battle Royal won by Bob Geigel, St. Louis________________________________________        Eliminated

02-14  Son of Ali Baba, Detroit (Cobo Arena)_________________________________________________       Won

02-20  w/Lars Anderson vs. Thor Hagen/Tommy Martin, St. Louis_________________________________      Won

02-27  Prince Pullins, Chicago (Aragon Ballroom)_____________________________________________        Won

03-07  Joe Blanchard, Indianapolis, IN______________________________________________________        Draw

03-08  w/Big Bad John vs. Ben Justice/The Stomper for WTTC, Marion, OH________________________        Unknown

03-20  Ronnie Etchison, St. Louis__________________________________________________________       Lost-dq

03-21  Wilbur Snyder, Detroit, MI (Cobo Arena)_______________________________________________       Lost

03-28  Paul Christy, Indianapolis, IN________________________________________________________       Draw

04-03  Dewey Robertson, St. Louis_________________________________________________________      Draw

04-05  6-Man Battle Royal with Lars Anderson, Jack Brisco, Wilbur Snyder, Black Jack Lanza and won

           by Wilbur Snyder, St. Louis TV______________________________________________________         Eliminated

04-16  Fred Curry, Cleveland, OH_________________________________________________________        Lost

04-18  Ernie Ladd, Indianapolis, IN________________________________________________________         Lost

05-02  Fernando Stampos, Indianapolis, IN_________________________________________________          Draw

05-07  Jack Pesek, Milwaukee (Arena)______________________________________________________       Won

05-08  w/Ricky Renaldo vs. Ronnie Etchison/Calvin Pullins, St. Louis_____________________________           Won

05-16  Bobo Brazil, Detroit, MI (Cobo Arena)_________________________________________________       Lost

05-25  Fred Curry, Lima, OH (Sports Haven)_________________________________________________       Unknown

06-08  The Stomper, Lima, OH (Sports Haven)  also in 9-Man Battle Royal for $5,000________________         Unknown

06-12  Calvin Pullins, St. Louis____________________________________________________________        Draw

06-13  Pat O’Connor, Owensville, MO______________________________________________________         Lost-DQ

06-16  Black Jack Lanza, Chicago (International Amphitheatre)__________________________________         Lost

06-25  Tim Brooks, Toledo, OH (Sports Arena)________________________________________________      Won

06-26  Danny Miller, Indianapolis, IN (Bush Stadium)__________________________________________         Lost

07-11  Igor, Milwaukee (Arena)____________________________________________________________      Lost

07-20  Dan Miller, Lima, OH (Sports Haven)________________________________________________          Unknown

08-01  Killer Kace, Indianapolis, IN (Bush Stadium)___________________________________________          Won

08-21  w/Moose Cholak vs. Guy Mitchell/Frankie Hart, St. Louis_________________________________          Won

08-22  Tom Lynch, Indianapolis, IN (Bush Stadium)___________________________________________         Draw

09-15  The Big K, Chicago (International Amphitheatre)________________________________________        Draw

09-17  Sonny King, Cleveland, OH (Arena)___________________________________________________      Lost

09-19  Bobby Heenan, Hammond, IN_______________________________________________________       Lost

10-02  w/Don Kent vs. Dory Funk Sr./Luis Martinez, St. Louis___________________________________          Lost

10-18  w/Benny Ramirez vs. Pat O’Connor/Rufus R. Jones, St. Louis TV___________________________        Lost

11-06  Luis Martinez, St. Louis____________________________________________________________        Won

11-14  Pepper Gomez, Milwaukee, Auditorium)_______________________________________________        Lost

11-20  Steve Bolus, St. Louis______________________________________________________________      Draw

11-22  6-Man Battle Royal with Bill Miller, Billy Spears, Bob Kappel, Hans Schmidt and won by

           Pat O’Connor, St. Louis TV__________________________________________________________      Eliminated

12-04  5-Man Battle Royal won by Jack Brisco, St. Louis________________________________________        Eliminated

12-26  Big Bob Windham, Milwaukee (Auditorium)____________________________________________         Won

                                                                   30 matches (1,012)



____________________
"We are the priests
Of the temples of syrinx
Our great computers
Fill the hollowed halls
We are the priests
Of the temples of syrinx
All the gifts of life
Are held within our walls" 2112 By Rush!!
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Tue Mar 1st, 2011 05:54 am
  PM Quote Reply
5th Post
clawmaster
Hall Of Famer
 

Joined: Sun Oct 14th, 2007
Location: The Bowels Of East Central Illinois
Posts: 48216
Status: 
Offline
1971

01-11  Jess Ortega, Lima, OH (Sports Haven)_________________________________________________     Unknown

02-05  Pat O’Connor, St. Louis_____________________________________________________________     Lost

02-06  Irish Mickey Doyle, Detroit, MI (Cobo Arena.  A-10,103)___________________________________       Draw

02-12  Moose Cholak, Muncie, IN__________________________________________________________       Unknown

02-19  w/John Tolos vs. Dory Funk Sr./Murray Cummings, St. Louis_______________________________       Won

02-20  Nicoli Volkoff, Hammond, IN_________________________________________________________      Won

02-27  w/Bill Miller vs. The Great Kusatsu/Mr. Chin, Kawasaki, Japan______________________________        Draw

           (Poffo wrestled under a mask as “The ?”)

02-28  w/Jack Claybourne vs. The Great Kusatsu/Mighty Inoue, Morioka, Japan______________________       Lost

03-02  Rusher Kimura (Cage Match), Tokyo, Japan_____________________________________________    Lost

           (“The ?”  was unmasked as Angelo Poffo)

03-19  w/Johnny Long vs. Luis Martinez/Greg Valentine, St. Louis_________________________________       Lost

03-20  Billy Red Cloud, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________      Lost

05-14  w/Don Fargo vs. Ronnie Etchison/Steve Bolus, St. Louis___________________________________      Lost

06-04  Bill Howard, Chicago (Internatinal Amphitheatre)_________________________________________      Won

06-26  Billy Robinson, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________        Lost

07-10  Bill Howard, Milwaukee (Auditorium)__________________________________________________       Draw

09-24  Kenny Dillinger, Hammond, IN_______________________________________________________       Draw

10-01  The Professor (Doug Gilbert), Fort Wayne, IN___________________________________________      Lost

10-15  w/Bennie Ramirez vs. Ronnie Etchison/Steve Bolus, St. Louis_______________________________      Lost

10-23  Kenny Dillinger, Detroit (Olympia Stadium)______________________________________________      Draw

10-30  Kenny Jay, Chicago (International Amphitheatre)_________________________________________      Won

11-12  Wilbur Snyder, Milwaukee (Auditorium)________________________________________________       Lost

12-02  The Professor (Doug Gilbert), Fort Wayne, IN (Coliseum)_________________________________        Draw

12-04  Bob Kappel, Two Rivers, WI (Community House)_________________________________________     Won

12-10  The Professor, Detroit, MI (Olympia)___________________________________________________     Lost

12-27  Bill Miller, Fort Wayne, IN (Coliseum)__________________________________________________      Draw

           also first eliminated in 10-Man Battle Royal.

12-30  Paul Christy, Chicago (International Amphitheatre)________________________________________     Draw

 

                                                                    21 matches (1,032)

 

1972

01-08  Frankie Adonis, Detroit (Olympia)____________________________________________________        Draw

01-13  w/Nicoli Volkoff/Bill Miller vs. Wilbur Snyder/The Professor/Moose Cholak, Ft. Wayne, IN (Colis.)__          Won

01-29  Freddie Rogers, Indianapolis (Fairgrounds Coliseum)_____________________________________      Won

02-12?Killer Cortez, Detroit (Olympia)_______________________________________________________      Draw

02-12  Billy Red Cloud, Chicago (Internatinal Amphitheatre)_____________________________________        Lost

02-26  w/Ken Dillinger vs. The Professor/Moose Cholak, Detroit, MI (Olympia)______________________         Won

03-09  w/Ken Dillinger vs. Moose Cholak/Paul Christy, Fort Wayne, IN (Coliseum)____________________       Lost

03-11  Ricky Cortez, Hammond, IN_________________________________________________________      Draw

03-15  w/Ken Dillinger vs. Moose Cholak/Paul Christy, Detroit, MI (Olympia)_________________________       Won

03-17  w/Hans Schmidt vs. Terry Martin/Steve Bolus, St. Louis___________________________________        Won

03-25  Bob Sabre, Chicago (International Amphitheatre)_________________________________________     Won

04-04  Paul Christy, Peoria, IL_____________________________________________________________      Draw

04-08  w/Ken Dillinger vs. Paul Christy/Billy Jack Mann, Detroit, MI (Olympia)_______________________          Won

04-18  w/Ken Dillinger vs. Art Thomas/Paul Christy, Indianapolis, IN (Tyndall Armory)_________________        Draw

04-22  w/Ken Dillinger/Mark Manson vs. Billy Red Cloud/Paul Christy/Moose Cholak, Detroit, MI (Olympia)_       Won

04-23  Paul Christy, Sheboygan, WI (Auditorium)______________________________________________       Unknown

05-06  w/Ken Dillinger vs. Moose Cholak/Frankie Adonis, Detroit, MI (Olympia)______________________        Won

05-20  w/Kenny Dillinger vs. Red Bastien/Cowboy Bill Watts, Chicago (International Amphitheatre)_______        Lost

05-23  w/Kenny Dillinger vs. Dick the Bruiser/Wilbur Snyder, Indianapolis, IN (Tyndall Armory)__________         Lost (DQ)

06-02  w/Kenny Dillinger vs. Art Thomas/Wilbur Snyder, Indianapolis, IN (Convention Center.  A-7,000)___       Won

06-10  John the Greek, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________      Won

06-16  Billy Jack Mann, Indianapolis, IN (Convention Center.  A-7,000)_____________________________       Won

06-17  w/Kenny Dillinger vs. Art Thomas/Clem Turner, Detroit, MI (Olympia)_________________________      Won

07-08  w/Kenny Dillinger vs. Billy Red Cloud/Prince Pullins, Chicago (Int. Amphitheatre)_______________         Won

07-11  Bull Bullinski, Davenport, IA_________________________________________________________        Lost

07-15  w/Kenny Dillinger vs. Billy Red Cloud/Bobby Bold Eagle, Indianapolis (Convention Center)_______          Lost (COR)

07-16  w/Kenny Dillinger vs. Wilbur Snyder/Art Thomas, Detroit (Olympia Stadium)___________________        No Contest

07-20  Ramon Torres, Sheboygan, WI (Municipal Auditorium)____________________________________       Lost

07-25  Don Muraco, Davenport, IA__________________________________________________________     Lost

07-29  Billy Red Cloud, Chicago (International Amphitheatre)_____________________________________      Lost

08-05  w/Kenny Dillinger vs. Billy Red Cloud/Bobby Bold Eagle, Indianapolis (Convention Center. A-10,000)_     Won

08-11  w/Kenny Dillinger vs. Billy Red Cloud/Bobby Bold Eagle, Gary, IN___________________________         Lost

08-13  w/Kenny Dillinger vs. Billy Red Cloud/Bobby Bold Eagle, Detroit (Olympia Stadium)_____________         Lost

08-26  w/Kenny Dillinger vs. Wilbur Snyder/Vic Rositanni, Indianapolis_____________________________         Won

09-01  Ramon Torres, Chicago (Soldiers Field)________________________________________________     Lost

09-09  w/Kenny Dillinger/Mark Manson vs. Art Thomas/Prince Pullins/Paul Christy, Detroit (Olympia)___             Lost

09-12  w/The Big K vs. Moose Cholak/Bull Bullinski, Davenport, IA______________________________            Lost

09-16  w/Kenny Dillinger vs. Moose Cholak/Wilbur Snyder, Indianapolis___________________________          Won

09-26  Angel Rivera, Peoria, IL____________________________________________________________       Won

10-06  Jim Alexi, Indianapolis_____________________________________________________________        Won

10-14  Tom Lynch, Hammond, IN__________________________________________________________       Lost

10-19  Prince Pullins, Ft. Wayne, IN (Coliseum)_______________________________________________       Lost

10-23  Wilbur Snyder, Indianapolis_________________________________________________________        Lost

10-28  w/Kenny Dillinger vs. Wilbur Snyder/Moose Cholak, Hammond, IN (Civic Center)______________          Lost

 

                                                                   30 matches (1,062)

 

1973

07-06  Paul Christy © for World Title, Fond du Lac, WI (Village Park)________________________________    Unknown

 

                                                                    1 matches (1,063)

 

1974

11-08  w/Gorgeous George II vs. Paul Christy/Leapin Lanny (Poffo), Chicago, IL (Thornridge H.S. Gym)___      Unknown

11-28  w/Lanny Poffo vs. Rick Hamilton/Jim Arnett, Cincinnati, OH (Gardens)________________________       Won

12-06  w/Lanny Poffo vs. The Patriot/Igor, Lima, OH (Local 711 CIO Hall)___________________________      Won

12-20  w/Lanny Poffo vs. Bobo Brazil/Fred Curry for US Title (def), Mansfield, OH_____________________     Unknown

 

                                                                     3 matches (1,066)

 

1975

02-08  w/Lanny Poffo vs. Fred Curry/Hank James, Detroit (Cobo Arena)____________________________      Draw

02-19  w/Lanny Poffo © vs. Fred Curry/Hank James for WTTC, Charleston, WV (Civic Center)__________       Unknown

02-25  w/Lanny Poffo vs. Lou Klein/Al Costello, Medina, OH (H.S. Gym)____________________________       Unknown

03-29  w/Lanny Poffo vs. Bolo and Geeto Mongol for NWA WTTC, Akron, OH (Armory)_______________        Double DQ

05-02  w/Lanny Poffo vs. Ronnie Etchison/Sailor Art Thomas, St. Louis_____________________________       Lost-dq

05-16  w/Lanny Poffo vs. Omar Atlas/Buddy King, St. Louis______________________________________       Lost

05-16  w/Lanny Poffo vs. The Alaskans, Warren, OH (Warren G. Harding Field House)________________       ???

05-17  Jay York, Detroit, MI (Cobo Arena)____________________________________________________     Won

06-06  w/Lanny Poffo vs. Ronnie Etchison/Ben Justice, St. Louis__________________________________       Lost

06-14  w/Lanny Poffo vs. Alo Leilani/El Bracero, Detroit, MI (Cobo Arena)___________________________      Won

06-28  w/Lanny Poffo vs. Hank James/Mighty Igor, Detroit, MI (Cobo Arena. A-5,189)_________________       Lost

06-29  w/Lanny and Randy Poffo vs. Yukon John/Kurt Von Brauner, Saul Weingeroff, Akron, OH (Armory)__    Lost

08-22  Carlos Hernandez, Abilene, TX (Taylor Co. Coliseum)_____________________________________     Won

09-05  w/Sonny Boy Hayes vs. Scott Casey/Cowboy Lang, Abilene, TX (Taylor Co. Coliseum)___________      Lost

09-11  Mark Romero, Amarillo, TX (Sports Arena)_______________________________________________

10-09  w/Lanny Poffo vs. Scott Casey/Johnny Starr, Amarillo, TX_________________________________        Lost

10-10  w/Lanny Poffo vs. John Starr/Scott Casey, Lubbock, TX___________________________________       Lost-DQ

10-17  w/Sputnik Monroe vs. Ricky Romero/Scott Casey, Lubbock, TX_____________________________       Lost

10-29  w/Randy Taylor vs. Tony Atlas/Silver Streak, Abilene, TX (Taylor Co. Coliseum)________________

11-13  Juan Sebastian, Amarillo, TX_________________________________________________________     Won

11-14  Juan Sebastien, Lubbock, TX_________________________________________________________    Won

11-20  w/Lanny Poffo/Hank James vs. Ray Stevens/Ricky Romero/Scott Casey, Amarillo (Sports Arena)___      Draw

11-21  w/Lanny Poffo vs. Ricky Romero/Silver Streak, Lubbock, TX________________________________      Lost

 

                                                                   13 matches (1,079)

 

1976

03-13  Gary Fulton, Akron, OH_____________________________________________________________     Draw

03-14  w/Lanny Poffo vs. Denny Alberts/John Boy Ruffin, Canton, OH_____________________________        Won

03-18  Chris Markoff, Toledo, OH___________________________________________________________     Lost

03-24  w/Lanny Poffo/Chris Colt vs. Gary Fulton/El Bracero/John Boy Ruffin, Canton, OH______________        Lost

03-25  Chris Markoff, Toledo, OH____________________________________________________________   Lost

 

               At this time Chris Colt and Lanny Poffo are World Tag Team Champions in Detroit and Angelo

              is their manager.                     

 

04-03  Rip Hawk, Detroit (Cobo Arena)_______________________________________________________    Lost

04-17  Rip Hawk, Detroit TV (Possibly 4-3 bout on tape)_________________________________________     Lost

07-10  Klondike Bill, Hampton, VA__________________________________________________________       Lost

07-29  Klondike Bill, Charleston, NC_________________________________________________________     Lost

12-25  w/Hans Schroeder vs. Matt Rivera/Roberto Soto, St. Petersburgh, FL__________________________   Lost

12-27  Roberto Soto, West Palm Beach, FL  (also in 18-Man Battle Royal)___________________________     Draw

12-28  w/Hans Schroeder vs. Matt Rivera/Roberto Soto, St. Petersburgh, FL__________________________   Lost

12-28  w/Hans Schroeder vs. Chief White Owl/Rick McGraw, Tampa, FL____________________________      Won

12-29  Rick McGraw, Miami, FL___________________________________________________________        Won or Draw

 

                                                                   14 matches (1,093)

 

1977

01-12  Skip Young, Miama, FL_____________________________________________________________      Lost-DQ

01-15  Roberto Soto, Punta Gorda, FL_______________________________________________________     Lost

01-19  Skip Young, Miami, FL______________________________________________________________     Lost

01-25  Steve Keirn, Tampa TV_____________________________________________________________     Lost

02-02  Matt Rivera, Miami, FL______________________________________________________________     Won

02-05  Kevin Sullivan, St. Petersburg, FL_____________________________________________________      Lost

02-09  Steve Kiern, Miami, FL______________________________________________________________     Lost

02-26  w/Bob Orton Jr. vs. Steve Kiern/Tony Rocco, Miami, FL____________________________________     Lost

03-09  w/Mike Hammer vs. Tully Blanchard/Kevin Sullivan, Miami Beach, FL (Convention Hall)__________        Lost

03-21  w/Hans Schroeder vs. Ernie Ladd (Handicap Match), Orlando, FL____________________________     Lost

03-31  The Assassin, Jacksonville, FL_______________________________________________________       Unknown

04-09  Phil Mercado, St. Petersburg, FL______________________________________________________     Lost

04-13  Phil Mercado, Miami Beach, FL (Convention Hall)________________________________________       Draw

04-20  Tully Blanchard, Miami Beach, FL (Convention Hall)_______________________________________     Lost

05-04  Bob Ellis, Ft. Meyers, FL_____________________________________________________________    Lost

05-18  Tony Rocco, Miami Beach, FL_________________________________________________________   Lost

05-25  Raul Mata, Miami, FL________________________________________________________________   Lost

06-01  Wilhelm Ruska, Miami, FL____________________________________________________________    Lost

06-22  Raul Mata, Miami, FL________________________________________________________________   Lost

08-06  w/Lanny Poffo vs. Cowboy Frankie Laine/Joey Rossi, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)______    Lost

08-20  w/Lanny Poffo vs. The Samoans, Nashville, TN (TV taping)__________________________________Draw

08-21  Butch Thornton, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)___________________________________    Lost

08-27  w/Lanny Poffo vs. Crazy Luke Graham/Ripper Collins, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)_____     Draw

09-03  Danny Little Bear, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)__________________________________   Won

09-10  w/Lanny Poffo vs. Joey Rossi/Wayne Petty, Nashville, TN (TV taping)_________________________      Won

09-24  Jerry Barber, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium.  A-5,000)______________________________   Won

10-01  w/Lanny Poffo vs. Tojo Yamamoto/George Gulas, Nashville, TN (TV taping)____________________     Lost (DQ)

10-02  w/Lanny Poffo vs. Butch Thornton/Big Red, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)______________   Draw

10-23  Butch Thornton, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)___________________________________    Won

10-29  Joey Rossi (Angelo started against Rossi and Lanny finished) (TV taping)______________________     Lost

10-30  w/Lanny Poffo vs. Len and Joey Rossi, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)_________________     Lost

11-05  w/Lanny Poffo/Gypsy Joe vs. Len and Joey Rossi/Bearcat Brown, Chattanooga, TN (Mem. Audit.)___    X

11-12  Angelo handcuffed to Frankie Laine for Gyspy Joe/Lanny Poffo vs. Len and Joey Rossi, Chattan.____ ---

12-10  Mr. America Don Ross, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)______________________________   Lost

12-17  w/Masked Dr. Death vs. Len and Joey Rossi, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)____________     Lost

12-31  Mike Jackson, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)_____________________________________    Won

12-27  Roberto Soto, West Palm Beach, FL____________________________________________________   Draw

            also probably in Battle Royal

12-28  w/Hans Schroader vs. Chief White Owl/Rick McGraw, Tampa, FL_____________________________    Won

12-29  Rick McGraw, Miami, FL_____________________________________________________________    Draw

 

37 matches (1,130)

 

1978

01-14  Mr. America Don Ross, Nashville, TN (TV taping)_________________________________________     Lost

01-14  Tojo Yamamoto, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)___________________________________   Lost

            also w/Masked Demon vs. Tojo Yamamoto/Tom Renesto Jr. _______________________________      Lost

01-28  w/Masked Blue Demon vs. Joey Ross/Bobby Eaton, location unknown (TV Taping)_______________    Lost

02-11  Mr. America Don Ross, Nashville, TN (TV taping)_________________________________________     Lost

04-16  Dutch Mantel, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)**__________________________________       Lost

04-22  Dutch Mantel, Chattanooga, TN (Live TV taping)**_________________________________________   Lost (DQ)

            The Carpetbagger was unmasked as Angelo Poffo

10-29  Arvil Hutto, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)________________________________________  Lost (DQ)

11-04  Burhead Jones, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)____________________________________   Won

11-11  w/Mexican Angel vs. Dutch Mantel/Jimmy Rougeau, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)_______    Unknown

11-25  Chief Thundercloud, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)________________________________   Lost

12-09  Walter Johnson, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)___________________________________    Unknown

            ** Angelo wrestled under a mask as “The Carpetbagger”

 

11 matches (1,141)

 

1979

01-07  w/Don Bass vs. Tojo Yamamoto/The Beast, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)______________   Lost

02-03  Butch Thornton, Chattanooga, TN (Memorial Auditorium)____________________________________  Lost

 

1980

02-08  w/Hustler Rip Rogers vs. Pez Whatley/Ric McCord, Paducah, KY***___________________________    Lost

            ***Angelo wrestled as “The Miser”

 

                                                                     2 matches (1,143)

 

1981

02-04 Wayne Davis, Monticello, KY (National Guard Armory) as “The Miser”_______________________        Unknown

 

1982

                02-21  Bill Martin for TV Title, Memphis, TN (Cook Co. Convention Center) as “The Miser”____________       Unknown

                03-04  Ronnie Garvin, Beckley, WV (A-1,472) Hair vs. Hair Match_________________________________       Unknown

                04-05  John Ruffen for TV Title, Maysville, KY (Maysville H.S. Gym) as “The Miser”__________________        Unknown

05-29  Frankie Adonis, Springfield, IL_______________________________________________________       Unknown

06-27  w/Walter Johnson vs. Hustler Rip Rogers/Bad Pistol Pez Whatley © for U.S. Title, Paducah, KY

            (Jaycee Civic Center)_______________________________________________________________    Unknown

10-31  Hustler Rip Rogers, Paducah, KY (Jaycee Civic Center)____________________________________     Unknown

11-06  Ratamyus (Bill Howard), Springfield, IL__________________________________________________   Unknown

12-04  Tony Falk, Springfield, IL____________________________________________________________     Unknown

 

                                                                                6 matches (1,149)

 

1983

01-01  Kabooki, Springfield, MO (A-1,000)____________________________________________________     Lost

01-06  Great Kabooki, Beckley, WV_________________________________________________________      Lost

02-??  Paul Christy, Paducah, KY (Jaycee Civic Center)_________________________________________      Unknown

02-27  Mr. Wrestling, Paducah, KY (Jaycee Civic Center)________________________________________      Unknown

 

                                                                                4 matches (1,153)

 

1984

01-01  w/Randy Savage vs. Dutch Mantell/Art Crews, Memphis, TN (Mid-South Coliseum)______________      Won (DQ)

           Also w/Randy Savage vs. Rock and Roll Express_________________________________________      Lost

02-14  w/Randy Savage/Jimmy Hart vs. Dutch Mantell/Bugsy McGraw, Memphis, TN (MSC)____________       Won (handicap)

02-19  w/Sabu vs. Harley Davidson/Dusty Rhodes, Memphis, TN (Mid-South Col.  A-5,100)_____________      Lost

03-05  w/Larry Higgins vs. Harley Davidson/Dusty Rhodes, Memphis, TN (MSC.  A-3,700)______________      Lost

05-28  w/Randy Savage vs. Mark Batten/Johnny Wilhoit, Memphis, TN (MSC.  A-4,500)________________      Lost

09-17  w/Lanny Poffo vs. Mark Batten/Johnny Wilhoit, Memphis, TN (MSC.  A-6,900)__________________      Lost

 

 

                                                                      7 matches (1,160)



____________________
"We are the priests
Of the temples of syrinx
Our great computers
Fill the hollowed halls
We are the priests
Of the temples of syrinx
All the gifts of life
Are held within our walls" 2112 By Rush!!
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Wed Mar 2nd, 2011 04:27 am
  PM Quote Reply
6th Post
Mr E Man Poffo

 

Joined: Mon Feb 21st, 2011
Location:  
Posts: 178
Status: 
Offline
Miser in his one week reign as ICW champion

june 3-june 10 1979

Attachment: 790610 Georgetown Ky ICW ad.bmp (Downloaded 123 times)

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Wed Mar 2nd, 2011 04:35 am
  PM Quote Reply
7th Post
Mr E Man Poffo

 

Joined: Mon Feb 21st, 2011
Location:  
Posts: 178
Status: 
Offline
1984 Joe Banek never wrestled a match for the ICW

always used as filler for ads

Last edited on Wed Mar 2nd, 2011 04:40 am by Mr E Man Poffo

Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Wed Mar 2nd, 2011 04:38 am
  PM Quote Reply
8th Post
Mr E Man Poffo

 

Joined: Mon Feb 21st, 2011
Location:  
Posts: 178
Status: 
Offline
More Miser

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Thu Mar 3rd, 2011 02:05 am
  PM Quote Reply
9th Post
Mr E Man Poffo

 

Joined: Mon Feb 21st, 2011
Location:  
Posts: 178
Status: 
Offline
looks like a double shot on this date as Lentz has match in bigger city also

Attachment: 650227 Almond Indiana.jpg (Downloaded 106 times)

Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Thu Mar 3rd, 2011 02:08 am
  PM Quote Reply
10th Post
Mr E Man Poffo

 

Joined: Mon Feb 21st, 2011
Location:  
Posts: 178
Status: 
Offline
July 8 1974 for your viewing pleasure

Attachment: 740708 florida poster.jpg (Downloaded 107 times)

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Thu Mar 3rd, 2011 02:11 am
  PM Quote Reply
11th Post
Mr E Man Poffo

 

Joined: Mon Feb 21st, 2011
Location:  
Posts: 178
Status: 
Offline
I have a ton of All South Gunkle cards 1974 with the Poffos . Let me know if you want to post them . Most all are Atlanta.

Attachment: 740709 All South Gunkle.jpg (Downloaded 107 times)

Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Thu Mar 3rd, 2011 02:14 am
  PM Quote Reply
12th Post
Mr E Man Poffo

 

Joined: Mon Feb 21st, 2011
Location:  
Posts: 178
Status: 
Offline
In the beggining Lanny couldn't even afford wrestling boots

Attachment: 740624 All South Gunkle pg 3 Lanny.jpg (Downloaded 107 times)

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Thu Mar 3rd, 2011 06:22 pm
  PM Quote Reply
13th Post
Hisa



Joined: Fri Jul 24th, 2009
Location: Westchester County, New York USA
Posts: 284
Status: 
Offline
More JWA results:

1968/04/10 Hachinohe, Aomori - City Gym
World League: Antotnio Inoki (8:51 abdominal stretch) Angelo Poffo

1968/05/07 Kumamoto
World League: Giant Baba def Angelo Poffo

1968/05/16 Osaka - Pref. Gym (7,300)
Akihisa Takachiho (6:06 pin) Angelo Poffo

Last edited on Sun Mar 6th, 2011 04:30 am by Hisa



____________________
Hisaharu Tanabe
Puroresu Dojo
Pro-Wrestling Title Histories
NYProWrestling.com
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Fri Mar 4th, 2011 12:13 am
  PM Quote Reply
14th Post
Mr E Man Poffo

 

Joined: Mon Feb 21st, 2011
Location:  
Posts: 178
Status: 
Offline
Yackima Washington 1953

Attachment: 530908 Yackima Wash.jpg (Downloaded 100 times)

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Mar 4th, 2011 12:18 am
  PM Quote Reply
15th Post
Mr E Man Poffo

 

Joined: Mon Feb 21st, 2011
Location:  
Posts: 178
Status: 
Offline
September 15 1953

Yakima Washington Armory

Attachment: 530915 Yackima Wa.jpg (Downloaded 98 times)

Back To Top PM Quote Reply  

Current time is 12:56 am Page:    1  2  Next Page Last Page    
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Angelo Poffo ring record Top




UltraBB 1.172 Copyright © 2007-2013 Data 1 Systems