WowBB Forums Home 
Home Search search Menu menu Not logged in - Login | Register

 Moderated by: Ron Page:    1  2  Next Page Last Page  
New Topic Reply Printer Friendly
Charleston, SC  Rate Topic 
AuthorPost
 Posted: Sat Mar 5th, 2011 08:39 pm
  PM Quote Reply
1st Post
Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6722
Status: 
Online
I found that the Charleston paper appears in a few different places in Google News, and the paper did a good job of hiding its wrestling results. I was only really checking Fridays, so if they ran on a different day on the weeks I found no wrestling, I may have to go back and check more thoroughly.


No newspapers available for January.

Friday, February 1, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Scott McGhee defeated Abe Jacobs
2) David Patterson defeated Cocoa Samoa
3) Frankie Lane & Doug Sommers defeated Pedro Morales & Ronnie Sexton
4) Rufus R. Jones defeated Baron Von Raschke
5) No DQ: Ric Flair defeated Gene Anderson
Ric Flair had to win with the figure four leg lock in 30 minutes or have his head shaved.

Friday, February 8, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Bob Marcus defeated Tony Russo
2) Don Kernodle defeated David Patterson
3) Tony Garea defeated The Scorpion
4) Paul Jones vs. Special Delivery Jones (no result listed)
5) The Masked Superstars defeated Blackjack Mulligan & Jim Brunzell

Friday, February 15, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Bob Marcus defeated Doug Sommers
2) Ronnie Sexton defeated David Patterson
3) Johnny Weaver & Tony Garea defeated Frankie Lane & Brute Bernard
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jim Brunzell defeated Masked Superstar #2
5) Death Match: United States Heavyweight Champion Jimmy Snuka defeated Ric Flair

Friday, February 22, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Scott McGhee fought Joe Furr to a draw
2) Pedro Morales & Don Kernodle defeated Swede Hanson & Brute Bernard
3) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jim Brunzell defeated Ox Baker
4) Lights Out Match: Baron Von Raschke defeated Paul Jones

Friday, February 29, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Ronnie Sexton defeated Tony Russo
2) Matt Borne defeated Billy Starr
3) Swede Hanson defeated Cocoa Samoa
4) Special Delivery Jones defeated Dewey Robertson
5) World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Greg Valentine & Ray Stevens

Friday, March 7, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Billy Starr defeated Joe Furr
2) Ronnie Sexton defeated Scott McGhee
3) Don Kernodle defeated The Scorpion
4) Johnny Weaver defeated Billy Starr (sub. Dewey Robertson)
5) Blackjack Mulligan & Rufus R. Jones defeated The Masked Superstar

Friday, March 14, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Billy Starr vs. Abe Jacobs
2) Bob Marcus vs. David Patterson
3) Swede Hanson & Ox Baker vs. Johnny Weaver & Don Kernodle
4) Blackjack Mulligan vs. Masked Superstar #2
5) United States Heavyweight Champion Jimmy Snuka vs. Ric Flair

Friday, March 21, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Sommers defeated Scott McGhee
2) Cocoa Samoa defeated The Scorpion
3) Abe Jacobs defeated David Patterson
4) Special Delivery Jones defeated Brute Bernard
5) World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Greg Valentine & Ray Stevens

Friday, March 28, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Weaver & Special Delivery Jones defeated Swede Hanson & Brute Bernard
2) The Scorpion defeated Ronnie Sexton
3) Doug Sommers defeated Cocoa Samoa
4) Jay Youngblood defeated Greg Valentine
5) United States Heavyweight Champion Jimmy Snuka defeated Rufus R. Jones

Friday, April 4, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle defeated Billy Starr
2) Cocoa Samoa defeated Tony Russo
3) Women’s World Tag Team Champions Joyce Grable & Wendi Richter defeated Judy Martin & Leilani Kai
4) Blackjack Mulligan & Swede Hanson fought The Masked Superstars to a double-DQ

Friday, April 11, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick McGraw fought Tony Russo to a draw
2) Pedro Morales defeated Doug Sommers
3) Matt Borne defeated Billy Starr
4) Rufus R. Jones defeated Dewey Robertson
5) Blackjack Mulligan & Ric Flair defeated The Masked Superstars

Friday, April 18, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Billy Starr defeated Cocoa Samoa
2) Doug Sommers defeated Rick McGraw
3) Ox Baker & Brute Bernard defeated Pedro Morales & Don Kernodle
4) Blackjack Mulligan defeated Masked Superstar #2
5) Ric Flair defeated NWA Television Champion Masked Superstar #1 via DQ

Friday, April 25, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Bob Marcus vs. Doug Sommers (no result listed)
2) Brute Bernard vs. Don Kernodle (no result listed)
3) The Scorpion defeated Ronnie Sexton
4) Special Delivery Jones defeated Ox Baker
5) World Tag Team Champions Greg Valentine & Ray Stevens defeated Ricky Steamboat & Jay Youngblood

Friday, May 2, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated Doug Sommers
2) Ron Ritchie defeated Joe Furr
3) Brute Bernard & Dewey Robertson defeated Matt Borne & Pedro Morales
4) NWA Television Champion Masked Superstar #1 defeated Rufus R. Jones
5) Blackjack Mulligan defeated Masked Superstar #2
Masked Superstar #1 was locked in a cage at ringside during the main event. Masked Superstar #2 was unmasked as John Studd.

Friday, May 9, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa defeated The Scorpion
2) Tony Garea defeated Billy Starr
3) Swede Hanson & Gene Lewis defeated Johnny Weaver & Matt Borne
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jim Brunzell defeated The Iron Sheik
5) Blackjack Mulligan defeated NWA Television Champion Masked Superstar #1

Friday, May 16, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Abe Jacobs
2) Enforcer Luciano vs. Ronnie Sexton
3) Special Delivery Jones & Pedro Morales vs. Brute Bernanrd & Ox Baker
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jim Brunzell vs. Dewey Robertson
5) Lumberjack Match: NWA Television Champion Masked Superstar #1 vs. Blackjack Mulligan

Friday, May 23, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated Ronnie Sexton
2) Don Kernodle defeated Cocoa Samoa
3) Johnny Weaver & Tony Garea defeated Ox Baker & Swede Hanson
4) Jim Brunzell defeated Jimmy Snuka
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated The Iron Sheik

No wrestling listed on May 30.

Friday, June 6, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Ron Ritchie fought Tony Russo to a draw
2) Abe Jacobs defeated Ronnie Sexton
3) Don Kernodle defeated Doug Sommers
4) Special Delivery Jones defeated Gene Lewis
5) Blackjack Mulligan & Cousin Luke defeated Masked Superstar #1 & Enforcer Luciano via CO

Friday, June 13, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Sommers defeated Pedro Morales
2) Steve Muslin defeated Ronnie Sexton
3) Greg Valentine & Ray Stevens defeated Special Delivery Jones & Rufus R. Jones
4) The Iron Sheik defeated Jim Brunzell

Friday, June 20, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Joe Furr (no result listed)
2) Ben Alexander vs. Don Kernodle (no result listed)
3) Ron Ritchie defeated Cocoa Samoa
4) Special Delivery Jones defeated Steve Muslin
5) Fence Match: World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Greg Valentine & Ray Stevens
The ring was encased with an 8 foot high steel link fence.

Friday, June 27, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Nick DeCarlo defeated Billy Starr
2) Don Kernodle defeated Ricky Ferrara
3) Dewey Robertson & Gene Lewis defeated Buzz Sawyer & Matt Borne
4) Sweet Ebony Diamond defeated NWA Television Champion Masked Superstar via DQ
5) Detroit Street Fight: Enforcer Luciano defeated Blackjack Mulligan
The main event was a 10 round taped fists bout.

No wrestling listed on July 4.

Friday, July 11, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Ben Alexander (no result listed)
2) David Patterson vs. Don Kernodle (no result listed)
3) Mid-Atlantic Tag Team Champions Buzz Sawyer & Matt Borne defeated Dewey Robertson & Gene Lewis
4) Ric Flair & Sweet Ebony Diamond defeated Greg Valentine & The Iron Sheik

Friday, July 18, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Brute Bernard (sub. David Patterson) defeated .Abe Jacobs
2) Nick DeCarlo defeated Tony Russo
3) Special Delivery Jones & Tony Garea defeated Ox Baker & Brute Bernanrd
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion The Iron Sheik defeated Jim Brunzell
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Greg Valentine

Friday, July 25, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Ricky Ferrara defeated Billy Starr
2) Ox Baker vs. Nick DeCarlo (advertised)
3) Steve Muslin & Nick DeCarlo (sub. Tony Garea) defeated Brute Bernard & Ox Baker (sub. Frankie Lane)
4) Bobby Duncum defeated Special Delivery Jones
5) Texas Street Fight: Blackjack Mulligan defeated Enforcer Luciano

Friday, August 1, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Ricky Ferrara defeated Ron Ritchie
2) Steve Muslin defeated Brett Wayne (sub. Swede Hanson)
3) Buzz Sawyer & Matt Borne defeated Brute Bernard & Frankie Lane
4) Elimination Match: Jim Brunzell (sub. Ric Flair) & Sweet Ebony Diamond defeated Masked Superstar & Greg Valentine
In the newspaper results, Frankie Lane’s partner was listed as Bill Calgary.

Friday, August 8, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Wayne defeated Jim Nelson (sub. Tony Tosi)
2) Billy Starr fought Cocoa Samoa to a draw
3) Mid-Atlantic Tag Team Champions Buzz Sawyer & Matt Borne vs. Dewey Robertson & Swede Hanson (no result listed)
4) Sweet Ebony Diamond defeated NWA Television Champion Masked Superstar
5) No DQ – Falls Count Anywhere: Mid-Atlantic Heavyweight Champion The Iron Sheik defeated Jim Brunzell

Friday, August 15, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated Cocoa Samoa
2) Nick DeCarlo defeated Billy Starr
3) Johnny Weaver & Special Delivery Jones defeated Swede Hanson & Enforcer Luciano
4) Jay Youngblood defeated Jimmy Snuka
5) Sweet Ebony Diamond defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion The Iron Sheik via DQ

Friday, August 22, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa fought Tony Tosi to a draw
2) Steve Muslin defeated Ricky Ferrara
3) Abe Jacobs defeated Ben Alexander
4) Johnny Weaver defeated Swede Hanson
5) World Tag Team Champions Jimmy Snuka & Ray Stevens defeated Ricky Steamboat & Jay Youngblood
Gene Anderson was barred from the building for the main event.

No wrestling listed for August 29.

No newspapers available for September 5.

No wrestling on September 12.

No newspapers available for September 19.

Friday, September 26, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated Joe Furr
2) Ron Ritchie defeated Ricky Ferrara
3) George Wells & Special Delivery Jones defeated Swede Hanson & Gene Lewis
4) Paul Jones defeated Tenryu
5) United States Heavyweight Champion Greg Valentine fought Ric Flair to a draw
There were two referees for the main event.

No newspapers available for October.

Friday, November 7, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Wayne Rogers defeated Tony Russo
2) Kim Duk defeated Jerry Caldwell
3) Dewey Robertson defeated William Rogers
4) Ivan Koloff defeated Johnny Weaver
5) Masked Superstar & Ricky Steamboat defeated World Tag Team Champions Jimmy Snuka & Ray Stevens via DQ

Friday, November 14, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Nick DeCarlo defeated Ben Alexander
2) Gene Lewis defeated Wayne Rogers
3) Tenryu defeated Abe Jacobs
4) NWA Television Champion Roddy Piper defeated Matt Borne
5) Texas Tornado Match: World Tag Team Champions Jimmy Snuka & Ray Stevens defeated Masked Superstar & Ricky Steamboat

Friday, November 21, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Fever defeated Jerry Caldwell
2) Abe Jacobs defeated Ricky Ferrara
3) Tony Tosi & Nick DeCarlo defeated Dewey Robertson & Swede Hanson
4) Sweet Ebony Diamond vs. Ivan Koloff (no result listed)
5) Blackjack Mulligan defeated Bobby Duncum

Friday, November 28, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Jerry Caldwell defeated Tony Russo
2) Special Delivery Jones defeated Ricky Ferrara
3) Dewey Robertson defeated Ben Alexander
4) Johnny Weaver & Matt Borne defeated The Sheepherders
5) Brass Knuckles Champion Bobby Duncum defeated Blackjack Mulligan

Friday, December 5, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Ben Alexander defeated Jerry Caldwell
2) Tenryi defeated Nick DeCarlo
3) Matt Borne defeated Gene Lewis
4) Dewey Robertson defeated Swede Hanson
5) Fence Match: World Tag Team Champions Paul Jones & Masked Superstar defeated Gene Anderson (sub. Jimmy Snuka) & Ray Stevens
The ring was encased with an 8 foot high steel link fence.

No newspapers available for December 12.

No wrestling listed for December 19 or December 26.

No newspapers available for January 2 or January 9.

Friday, January 16, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated Charlie Fulton
2) Jim Nelson defeated Nick DeCarlo
3) Swede Hanson & Jacques Goulet defeated Tony Tosi (sub. Matt Borne) & Frank Monte
4) Texas Street Fight: Blackjack Mulligan defeated Bobby Duncum
5) No DQ: United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Greg Valentine

No newspapers available for January 23.

Friday, January 30, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs fought Ricky Ferrara to a draw
2) Ron Ritchie defeated Charlie Fulton
3) Swede Hanson (sub. Steve Muslin) defeated Frank Monte
4) Johnny Weaver defeated Mr. Fuji
5) Paul Jones & Masked Superstar defeated Jimmy Snuka & Ray Stevens to win the held-up World Tag Team Title

Friday, February 6, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton fought Abe Jacobs to a draw
2) Johnny Weaver defeated Jacques Goulet
3) Ron Ritchie defeated Jim Nelson
4) Ray Stevens & Gene Anderson & Jimmy Snuka defeated Masked Superstar & Ricky Steamboat & Paul Jones via DQ

Friday, February 13, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Nick DeCarlo vs. Ricky Ferrara
2) Steve Muslin vs. Gene Lewis
3) Sweet Ebony Diamond & Johnny Weaver defeated Mr. Fuji & Tenryu
4) Blackjack Mulligan vs. Ivan Koloff
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ricky Steamboat vs. Jimmy Snuka

Friday, February 20, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Ricky Brunner defeated Mike Fever
2) Susan Starr defeated Joyce Grable
3) Steve Muslin & Don Kernodle defeated Jacques Goulet & Gene Lewis
4) Blackjack Mulligan defeated The Iron Sheik
5) United States Heavyweight Champion Roddy Piper defeated Sweet Ebony Diamond

No wrestling listed for February 27

Friday, March 6, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Ron Ritchie defeated Charlie Fulton
2) Tony Tosi defeated Jim Nelson
3) Kurt Von Hess defeated Steve Muslin
4) Mr. Fuji defeated Dewey Robertson
5) Ric Flair & Blackjack Mulligan defeated Roddy Piper & Greg Valentine

Friday, March 13, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Tosi fought Ricky Ferrara to a draw
2) Bruno Sammartino, Jr. defeated Ben Alexander
3) Kurt Von Hess & Swede Hanson defeated Johnny Weaver & Don Kernodle
4) Sweet Ebony Diamond defeated Ivan Koloff
5) United States Heavyweight Champion Roddy Piper defeated Ric Flair

Friday, March 20, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Rick Harris
2) Steve Muslin defeated Gene Lewis
3) Kurt Von Hess & Swede Hanson defeated Johnny Weaver & George Wells
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ricky Steamboat defeated Greg Valentine
5) Cage Match: Blackjack Mulligan defeated The Iron Sheik
The ring was surrounded by an 8 foot high steel link fence.

Friday, March 27, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Gene Lewis defeated Abe Jacobs
2) Steve Muslin defeated Ben Alexander
3) Swede Hanson defeated Tony Tosi (sub. Don Kernodle)
4) Johnny Weaver defeated Kurt Von Hess
5) Ray Stevens & Ivan Koloff defeated World Tag Team Champions Paul Jones & Masked Superstar via DQ

No newspapers available for April or May.

No newspapers available for June 5.

Friday, June 12, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Nelson vs. McCombs
2) Rick Harris vs. Abe Jacobs
3) Charlie Fulton vs. Frank Monte
4) Mr. Wrestling II vs. Mr. Fuji
5) Jimmy Valiant vs. Masked Superstar

No newspapers available for June 19 or June 26.

Friday, July 3, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Ricky Ferrara vs. Mike Fever
2) Terry Lathan vs. Jim Nelson
3) Rick Harris vs. Don Kernodle
4) The Iron Sheik vs. Mr. Wrestling II
5) Chris Markoff & Nicoli Volkoff (w/ Lord Alfred Hayes) vs. Johnny Weaver & Dewey Robertson

Friday, July 10, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Scott McGhee defeated Ricky Ferrara
2) Ken Timbs defeated Rick Harris
3) Ali Bey defeated Tony Tosi (sub. Mike Davis)
4) Chris Markoff & Nicoli Volkoff (w/ Lord Alfred Hayes) defeated Mike Davis (sub. Paul Jones) & Johnny Weaver
5) Leroy Brown defeated Jimmy Valiant

No newspapers available for July 17.

Friday, July 24, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Nelson vs. Frank Monte
2) Bill White vs. Scott McGhee
3) Dewey Robertson vs. Ali Bey
4) Mid-Atlantic Tag Team Champions Chris Markoff & Nicoli Volkoff (w/ Lord Alfred Hayes) vs. Paul Jones & Johnny Weaver
5) NWA Television Champion Greg Valentine vs. Leroy Brown

Friday, July 31, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Ricky Ferrara defeated Mike Reed
2) Frank Monte defeated El Toro
3) Charlie Fulton fought Tony Tosi to a draw
4) Ali Bey defeated Steve Muslin
5) No DQ: Leroy Brown & Sweet Ebony Diamond defeated Jimmy Valiant & Greg Valentine

Friday, August 7, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Davis vs. Ricky Ferrara
2) Mike Miller vs. Ron Ritchie
3) Jim Nelson vs. Scott McGhee
4) Ali Bey vs. Terry Lathan
5) Mr. Wrestling II & Johnny Weaver & Dewey Robertson vs. Jimmy Valiant & Chris Markoff & Nicoli Volkoff

Friday, August 14, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill White vs. Mike Reed (no result listed)
2) Ron Ritchie defeated Charlie Fulton
3) Don Kernodle defeated Rick Harris
4) Dewey Robertson defeated Mr. Fuji
5) Ron Bass defeated The Iron Sheik
6) No DQ: Leroy Brown defeated NWA Television Champion Greg Valentine

Friday, August 21, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton vs. Laurent Soucie
2) Jim Nelson vs. Don Kernodle
3) Mike Miller vs. Steve Muslin
4) Johnny Weaver & Dewey Robertson vs. The Iron Sheik & Chris Markoff
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Roddy Piper vs. Sweet Ebony Diamond

Friday, August 28, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Muslin fought Laurent Soucie to a draw
2) Ron Ritchie defeated Jim Nelson
3) Frank Monte defeated Mike Reed
4) Sweet Ebony Diamond & Ron Bass defeated Jimmy Valiant & Mr. Fuji
5) World Heavyweight Champion Dusty Rhodes defeated Ivan Koloff

No newspapers available for September 4.

Friday, September 11, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Miller defeated Frank Monte
2) The Grappler & The Super Destroyer defeated Terry Lathan & Mike Davis
3) Jake Roberts defeated Les Thornton
4) Leroy Brown & Ricky Steamboat defeated Ivan Koloff & Greg Valentine

Friday, September 18, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Sivi Afi vs. Mike Miller
2) Don Kernodle vs. Rick Harris
3) Mike Davis vs. Jacques Goulet
4) Chris Markoff & Nicoli Volkoff & Austin Idol vs. Johnny Weaver & Paul Jones & Jake Roberts
5) Lumberjack Match: Leroy Brown vs. Greg Valentine

No newspapers available for September 25.

No newspapers available for October.

Friday, November 6, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Rich Harris fought Keith Larson to a draw
2) Vinnie Valentino defeated El Toro
3) The Ninja defeated Terry Lathan
4) Jay Youngblood defeated Austin Idol
5) Leroy Brown & Jake Roberts defeated The Super Destroyer & The Grappler

Friday, November 13, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) El Toro vs. Tony Russo (no result listed)
2) Tony Anthony vs. Ali Bey (no result listed)
3) Jim Nelson vs. Scott McGhee (no result listed)
4) No DQ: The Super Destroyer & The Grappler defeated Nicoli Volkoff & Chris Markoff
5) Ivan Koloff defeated Leroy Brown

Friday, November 20, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino & Don Kernodle vs. Charlie Fulton & Carl Fergie
2) The Ninja vs. Keith Larson
3) Jake Roberts vs. Gene Anderson
4) United States Women’s Champion Judy Martin vs. Kandi Malloy
5) Ivan Koloff vs. Ricky Steamboat

Friday, November 27, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Anthony vs. Carl Fergie
2) Jim nelson vs. Jim Nelson
3) The Super Destroyer vs. Ron Bass
4) Leroy Brown & Jimmy Valiant vs. The Grappler & Austin Idol
5) Jake Roberts vs. Gene Anderson

Friday, December 4, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino vs. Mike Miller
2) Charlie Fulton vs. Buddy Landel
3) The Ninja vs. Mike Davis
4) Leroy Brown & Ron Bass vs. The Super Destroyer & Austin Idol
5) Loser Leaves Town: Jake Roberts vs. Gene Anderson

Friday, December 11, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton vs. Tony Anthony
2) Mike Miller vs. Mike Davis
3) The Ninja vs. Buddy Landel
4) Leroy Brown & Ron Bass vs. Carl Fergie & Ox Baker
5) Terry Taylor (hair at stake) vs. The Super Destroyer (mask at stake)

No wrestling listed for December 18 or December 25.

Friday, January 1, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson fought Tony Anthony to a draw
2) Mike Davis defeated Tony Russo
3) Terry Taylor defeated Chris Markoff
4) The Ninja defeated Buddy Landel
5) Jimmy Valiant & Jay Youngblood defeated Carl Fergie & Dr. X (sub. Ox Baker)
6) Lights Out Match: Blackjack Mulligan defeated John Studd

No newspapers available for January 8.

Friday, January 15, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Jeff Sword vs. Vinnie Valentino (no results listed)
2) Vanessa McNeil vs. Leilani Kai (no results listed)
3) Bill White vs. Don Kernodle (no results listed)
4) No DQ: Mid-Atlantic Tag Team Champions Ox Baker & Carl Fergie defeated Jake Roberts & Jay Youngblood
5) Cage Match: Blackjack Mulligan defeated John Studd
The ring was surrounded by an 8 foot high steel link fence.

Friday, January 22, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Blackjack Mulligan, Jr. won a 12-man 1982 Cadillac Over-the-top-rope Tournament (other participants: Jake Roberts, Terry Gordy, John Studd, Carl Fergie, Jim Nelson, Don Kernodle, Tim Horner, Mike Davis, Vinnie Valentino, Chris Markoff, Steve Sybert)
2) Bounty Match: The Ninja defeated Ray Stevens

No newspapers available for January 29.

No newspapers available for February.

Friday, March 5, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Carl Fergie defeated Ron Ritchie (sub. Keith Larson)
2) Velvet McIntyre won a 6-woman Battle Royal (other participants: Donna Christanello, Leilani Kai, Joyce Grable, Princess Victoria, Wendy Richter)
3) Women’s World Champion The Fabulous Mollah vs. Velvet McIntyre
4) The Ninja defeated Porkchop Cash via DQ

Friday, March 12, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Kelly Kiniski defeated Mike Miller
2) Jay Youngblood & Johnny Weaver defeated Carl Fergie & David Patterson
3) No DQ: Porkchop Cash defeated The Ninja
4) Blackjack Mulligan, Jr. & Jimmy Valiant defeated John Studd & Ivan Koloff

No newspapers available for March 19 or March 26.

Friday, April 2, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Anthony defeated Jeff Sword
2) Kelly Kiniski defeated Chris Markoff
3) Princess Victoria defeated Judy Martin
4) Porkchop Cash & Mike George defeated Jim Nelson & Don Kernodle
5) Jake Roberts defeated Sgt. Slaughter

Friday, April 9, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated Vinnie Valentino
2) Mike Davis & Ron Ritchie defeated Rusty Roberts (sub. Mike Miller) & Steve Sybert
3) Terry Taylor defeated Bill White
4) Ray Stevens defeated The Ninja via DQ
5) Blackjack Mulligan, Jr. & Jimmy Valiant defeated Ivan Koloff & Austin Idol

Friday, April 16, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson vs. Ken Timbs
2) Carl Fergie vs. Mike George
3) Porkchop Cash vs. Lord Alfred Hayes
4) Blackjack Mulligan, Jr. & Jake Roberts vs. Jim Nelson & Don Kernodle

Friday, April 23, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Kelly Kiniski vs. Steve Sybert (no result listed)
2) Mike Davis vs. Vinnie Valentino (no result listed)
3) Ron Ritchie vs. Bill White (no result listed)
4) Mike George vs. Jim Dalton (no result listed)
5) Jake Roberts & Porkchop Cash & Ron Ritchie (sub. Blackjack Mulligan, Jr.) fought Jim Nelson & Don Kernodle & The Ninja to a double-DQ

Friday, April 30, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Ken Timbs vs. Tony Anthony (no result listed)
2) Steve Sybert vs. Terry Tayler (no result listed)
3) Jim Dalton vs. Ron Ritchie (no result listed)
4) Killer Kahn defeated Porkchop Cash
5) Texas Tornado Match: Jake Roberts & Terry Taylor (sub. Don Muraco) defeated Jim Nelson & Don Kernodle

No wrestling listed for May 7, May 14 or May 21.

Friday, May 28, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) The Samoan defeated Ken Timbs
2) King Parsons defeated Abe Jacobs
3) Mike Rotundo defeated Juan Reynosa
4) Porkchop Cash defeated Jim Dalton
5) Killer Kahn & Angelo Mosca defeated Paul Jones & Don Muraco
6) United States Heavyweight Champion Wahoo McDaniel defeated Sgt Slaughter

Friday, June 4, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Samoan #2 vs. Steve Sybert (no result listed)
2) Keith Larson defeated Ken Timbs
3) Mike Rotundo defeated Bill White
4) Porkchop Cash & King Parsons defeated Don Kernodle & Jim Nelson
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jack Brisco defeated Roddy Piper

No wrestling listed for June 11.

Friday, June 18, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) The Monk vs. Terry Gibbs (advertised)
2) Johnny Weaver defeated The Monk (sub. The Iron Sheik)
3) Tim Horner defeated David Patterson
4) Bill White defeated Keith Larson
5) Angelo Mosca & The Ninja defeated Porkchop Cash & King Parsons
6) Lumberjack Strap Match: United States Heavyweight Champion Wahoo McDaniel defeated Sgt. Slaughter

Friday, June 25, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Ron Ritchie defeated Bill White
2) Ali Bey defeated Keith Larson
3) Matt Borne defeated Mike Davis
4) Mike Rotundo & Kelly Kiniski defeated David Patterson & Steve Sybert
5) Jimmy Valiant defeated NWA Television Champion Ivan Koloff via CO
6) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jack Brisco fought Roddy Piper to a double-CO
7) United States Heavyweight Champion Sgt. Slaughter defeated Wahoo McDaniel

Friday, July 2, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs vs. Jim Dalton (no result listed)
2) David Patterson defeated Keith Larson
3) Johnny Weaver defeated Gene Anderson
4) Ricky Steamboat defeated Greg Valentine
5) Mid-Atlantic Tag Team Champions Jim Dalton & Don Kernodle defeated Porkchop Cash & King Parsons
6) Chain Match: Jimmy Valiant defeated NWA Television Champion Ivan Koloff

Friday, July 9, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) David Patterson & Juan Reynosa vs. Porkchop Cash & King Parsons (no result listed)
2) Angelo Mosca defeated Jay Youngblood
3) No DQ: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jack Brisco defeated Roddy Piper via CO
4) Ricky Steamboat defeated United States Heavyweight Champion Sgt. Slaughter via DQ

No wrestling listed for July 16.

Friday, July 23, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Davis vs. Steve Sybert (no result listed)
2) Tim Horner defeated Bill White
3) Mike Rotundo defeated David Patterson
4) Gene Anderson defeated Porkchop Cash
5) Leroy Brown defeated The Ninja (w/ Sir Oliver Humperdink)
6) Mid-Atlantic Tag Team Champions Jim Dalton & Don Kernodle defeated Jake Roberts & Jay Youngblood
7) Cage Match: Jimmy Valiant defeated Ivan Koloff to win the NWA Television Title

No wrestling listed for July 30.

No newspapers available for August or September.

Friday, October 1, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Ken Timbs (sub. Glenn Lane) defeated Ali Bey
2) Keith Larson fought The Scorpio (sub. The Inferno) to a draw
3) Porkchop Cash defeated Jim Nelson
4) Sgt. Slaughter & Don Kernodle defeated Jay Youngblood & Johnny Weaver
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Paul Jones defeated Jack Brisco

No newspapers available for October 8.

Friday, October 15, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson vs. Jim Dalton
2) Glenn Lane vs. Jim Nelson
3) Princess Victoria vs. Leilani Kai
4) Porkchop Cash & King Parsons & Johnny Weaver vs. Leroy Brown & Gene Anderson & Sir Oliver Humperdink
5) NWA Television Champion Jos LeDuc vs. Jimmy Valiant

Friday, October 22, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Ron Ritchie vs. Rudy/Terry Kay (only Kay listed) (advertised)
2) Mike Davis defeated Ron Ritchie (sub. Abe Jacobs)
3) Abe Jacobs (sub. Glenn Lane) defeated Juan Reynosa
4) Jerry Brisco & Johnny Weaver defeated Gene Anderson & Jim Nelson
5) Jimmy Valiant defeated NWA Television Champion Jos LeDuc via DQ
6) United States Heavyweight Champion Wahoo McDaniel defeated Leroy Brown

Friday, October 29, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Davis vs. Ken Timbs (no result listed)
2) Keith Larson vs. Bill White (no result listed)
3) Johnny Weaver vs. Greg Valentine (no result listed)
4) World Tag Team Champions Sgt. Slaughter & Don Kernodle defeated Ricky Steamboat & Jay Youngblood
5) World Heavyweight Champion Ric Flair fought Wahoo McDaniel to a double-DQ

Friday, November 5, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Gary Black vs. Rick Harris (no result listed)
2) Abe Jacobs defeated Keith Larson
3) King Parsons defeated Frank Monte
4) Johnny Weaver defeated Jim Dalton
5) $100,000 Challenge: Dory Funk, Jr. vs. Sweet Brown Sugar (no result listed)
6) New York Street Fight: Jimmy Valiant defeated NWA Television Champion Jos LeDuc

No wrestling listed for November 12.

Friday, November 19, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs vs. Rick Harris
2) Gary Black vs. Masa Fuchi
3) Rick Rude vs. Frank Monte
4) Keith Larson vs. Jim Nelson
5) Porkchop Cash vs. Gene Anderson
6) United States Heavyweight Champion Greg Valentine vs. Wahoo McDaniel

Friday, November 26, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Sweet Brown Sugar & Porkchop Cash vs. Bill White & Jim Nelson
2) Handicap Cage Match: Jimmy Valiant & Abdullah the Butcher vs. Jos LeDuc & Paul Jones & Sir Oliver Humperdink

Friday, December 3, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Davis vs. Rick Connors
2) Rick Rude vs. Bill White
3) Jim Dalton vs. Ken Hall
4) Jerry Brisco & Johnny Weaver & King Parsons vs. Jos LeDuc & Gene Anderson & Jim Nelson
5) World Tag Team Champions Sgt. Slaughter & Don Kernodle vs. Jimmy Valiant & Sweet Brown Sugar

Friday, December 10, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Porkchop Cash vs. Bill White
2) Mike Davis vs. Jim Dalton
3) Johnny Weaver & King Parsons vs. Gene Anderson & Jim Nelson
4) World Tag Team Champions Sgt. Slaughter & Don Kernodle vs. Jack Brisco & Brad Armstrong

No wrestling listed for December 17, December 24 or December 31.

Friday, January 7, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Brickhouse Brown defeated Ali Bey
2) Mark Fleming defeated Hans Schroeder
3) Penny Mitchell & Peggy Patterson defeated Donna Chritanello & Leilani Kai
4) Ernie Ladd & Don Kernodle defeated Angelo Mosca, Sr. & Angelo Mosca, Jr.

No newspapers available for January 14, January 21 or January 28.

Friday, February 4, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Porkchop Cash & King Parsons vs. Ken Timbs & Masa Fuchi
2) Jim Nelson vs. Mike Davis
3) Sweet Brown Sugar vs. Rick Harris
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jack Brisco vs. Dizzy Hogan
5) Lumberjack Match: World Tag Team Champions Sgt. Slaughter & Don Kernodle vs. Ricky Steamboat & Jay Youngblood

Friday, February 11, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Dalton vs. Frank Monte
2) Larry Lane vs. Tommy Gilbert
3) Sweet Brown Sugar vs. The Ninja
4) Jerry Brisco vs. Dick Slater
5) Dory Funk, Jr. vs. Jack Brisco

Friday, February 18, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Ken Timbs
2) Johnny Weaver & Tommy Gilbert defeated Larry Lane & Gene Anderson
3) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Dory Funk, Jr. fought Sweet Brown Sugar to a double-DQ
4) Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Terry Funk & Greg Valentine

Friday, February 25, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill White defeated Frank Monte
2) Mike George defeated Ken Timbs
3) Jay Youngblood defeated The Ninja
4) Ricky Steamboat defeated Dick Slater
5) Sweet Brown Sugar defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Dory Funk, Jr. via DQ
There were two referees for the main event.

Friday, March 4, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick Harris defeated Vinnie Valentino
2) Dizzy Hogan defeated Ken Timbs (sub. Bill White)
3) Jimmy Valiant defeated Greg Valentine
4) Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated One Man Gang & Dick Slater (w/ Sir Oliver Humperdink)
5) Texas Death Match: Sweet Brown Sugar defeated Dory Funk, Jr.

Friday, March 11, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Bugsy McGraw defeated Masa Fuchi
2) Sweet Brown Sugar defeated Rick Harris
3) World Tag Team Champions Sgt. Slaughter & Don Kernodle defeated Jim Nelson & Johnny Weaver via DQ
4) Jimmy Valiant defeated Gene Anderson
5) Lights Out Match: Jimmy Valiant defeated Sir Oliver Humperdink
Jimmy Valiant had to defeat Gene Anderson to earn the right to face Sir Oliver Humperdink.

Friday, March 18, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Wayne Jones defeated Bill White
2) Mike Davis defeated Ken Timbs (sub. Masa Fuchi)
3) Jos LeDuc defeated Rick Harris
4) Sgt. Slaughter & Don Kernodle defeated Jim Nelson & Johnny Weaver
5) Texas Death Match: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Dory Funk, Jr. defeated Sweet Brown Sugar

Friday, March 25, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill White defeated Mike Davis
2) Sweet Brown Sugar defeated Ken Timbs
3) Johnny Weaver defeated Rick Harris
4) Ricky Steamboat & Jay Youngblood & Jim Nelson defeated Sgt. Slaughter & Don Kernodle & The Great Kabuki (w/ Gary Hart)

Friday, April 1, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Masa Fuchi defeated Vinnie Valentino
2) Johnny Weaver defeated Bill White
3) Mike Rotundo defeated Gene Anderson
4) Jake Roberts & Dory Funk, Jr. defeated Sweet Brown Sugar & Wayne Jones
5) Roddy Piper defeated United States Heavyweight Champion Greg Valentine via DQ

No wrestling listed for April 8.

Friday, April 15, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Davis defeated Vinnie Valentino
2) Ken Timbs defeated Wayne Jones
3) Jim Nelson defeated Bill White
4) Johnny Weaver defeated Rick Harris
5) Liz Chase defeated Leilani Kai
6) Cage Match: Sgt. Slaughter & Don Kernodle defeated Ricky Steamboat & Jay Youngblood

Friday, April 22, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Magic Dragon vs. Johnny Weaver
2) Boot Camp Match: Sgt. Slaughter vs. Jim Nelson
3) Kendo Stick Match: The Great Kabuki (w/ Gary Hart) vs. Mike Rotundo

Friday, April 29, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino defeated Ken Timbs
2) Jim Nelson defeated Bill White
3) Jimmy Valiant & Bugsy McGraw & Mike Rotundo defeated One Man Gang & Jake Roberts & Sir Oliver Humperdink
4) Jos LeDuc defeated NWA Television Champion Dick Slater

Friday, May 6, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick Harris defeated Vinnie Valentino
2) Susie Starr & Liz Chase defeated Leilani Kai & Donna Chritanello
3) Jim Nelson defeated Jake Roberts
4) World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Dick Slater & Greg Valentine

Friday, May 13, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino defeated Ken Timbs
2) Kelly Kiniski defeated Abe Jacobs
3) Rufus R. Jones defeated Larry Cheatham
4) Jimmy Valiant & Bugsy McGraw defeated The Great Kabuki & Magic Dragon
5) One Man Gang (w/ Sir Oliver Humperdink) defeated NWA Television Champion Jos LeDuc

Friday, May 20, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino defeated Glenn Lane
2) Rick Harris defeated Ken Hall
3) Jake Roberts defeated Rick Connors
4) Dory Funk, Jr. defeated Jack Brown
5) Jack Brisco & Jerry Brisco defeated World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood via DQ

Friday, May 27, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino fought Keith Larson to a draw
2) Masa Fuchi & Rick Harris defeated Abe Jacobs & Glenn Lane
3) Bugsy McGraw defeated Magic Dragon
4) Rufus R. Jones defeated Jake Roberts
5) Jimmy Valiant defeated The Great Kabuki

Friday, June 3, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Jacques Goulet defeated Bill White
2) Gene Anderson defeated Brett Hart
3) Bob Orton, Jr. defeated Kelly Kiniski
4) Jimmy Valiant & Rufus R. Jones & Johnny Weaver (sub. Bugsy McGraw) vs. The Great Kabuki & Magic Dragon & Gary Hart
5) United States Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Wahoo McDaniel

Friday, June 10, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Masa Fuchi defeated Abe Jacobs
2) Bill White defeated Brett Hart
3) Magic Dragon defeated Rick McCord
4) Jake Roberts defeated Mike Rotundo
5) NWA Television Champion The Great Kabuki (w. Gary Hart) fought Dory Funk, Jr. (w/ Paul Jones) to a double-DQ

Friday, June 17, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Jerry Gray defeated Vinnie Valentino
2) Bill White defeated Glenn Lane
3) Kelly Kiniski defeated Rick McCord
4) Jacques Goulet defeated Brett Hart
5) Dick Slater defeated Johnny Weaver
6) United States Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Rufus R. Jones
It was advertised that Roddy Piper would be at ringside for the main event.
1) Rick McCord defeated Kim Duk
2) Gene Anderson defeated Keith Larson
3) Magic Dragon defeated Mike Davis
4) Mid-Atlantic Tag Team Champions One Man Gang & Kelly Kiniski (w/ Sir Oliver Humperdink) defeated Mike Rotundo & Johnny Weaver
5) NWA Television Champion The Great Kabuki (w/ Gary Hart) defeated Jimmy Valiant

Friday, July 1, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Davis defeated Glenn Lane (sub. Jacques Goulet)
2) Mark Fleming defeated Bill Howard
3) Mike Rotundo defeated Kelly Kiniski
4) Johnny Weaver defeated Bill White
5) Ric Flair & Roddy Piper defeated Greg Valentine & One Man Gang

Friday, July 8, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson vs. Jerry Gray
2) John Bonello vs. Jacques Goulet
3) Johnny Weaver vs. Armand Hussian
4) Bugsy McGraw vs. Magic Dragon
5) Jimmy Valiant & Rufus R. Jones vs. The Great Kabuki & Gary Hart

Friday, July 15, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Glenn Lane vs. Jerry Gray
2) Joel Deaton vs. Abe Jacobs
3) Magic Dragon vs. Brett Hart
4) Dick Slater vs. Rick McCord
5) Cage Match: Jimmy Valiant & Rufus R. Jones vs. The Great Kabuki & Gary Hart

Friday, July 22, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Tom Lintz defeated John Bonello
2) Vinnie Valentino & Brett Hart defeated Magic Dragon & Masa Fuchi
3) Kelly Kiniski defeated Rick McCord (sub. Johnny Weaver)
4) Bugsy McGraw defeated Jake Roberts
5) World Tag Team Champions Jack Brisco & Jerry Brisco defeated Johnny Weaver (sub. Ricky Steamboat) & Jay Youngblood

Friday, July 29, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated Masa Fuchi
2) Gene Anderson defeated Vinnie Valentino
3) Jake Roberts defeated Brett Hart
4) Mike Rotundo (sub. Steve Muslin)defeated Kelly Kiniski
5) One Man Gang defeated Bugsy McGraw
6) Rufus R. Jones defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Dory Funk, Jr. (w/ Gary Hart) via DQ

Friday, August 5, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Kelly Kiniski vs. Joel Deaton
2) Jacques Goulet vs. Brett Hart
3) The Assassin vs. Keith Larson
4) NWA Television Champion The Great Kabuki vs. Bugsy McGraw
5) Loser Leaves Town Handicap Match: Jimmy Valiant vs. One Man Gang & Sir Oliver Humperdink

Friday, August 12, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Gene Anderson defeated Brett Hart
2) Keith Larson defeated Rick McCord (sub. Rick McCord & Keith Larson vs. Bill Howard & Tom Lintz)
3) Princess Victoria defeated Peggy Lee
4) Bob Orton, Jr. defeated Jake Roberts
5) Roddy Piper defeated Greg Valentine

Friday, August 19, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart defeated Bill Howard
2) Jacques Goulet defeated Vinnie Valentino
3) Mike Davis defeated Magic Dragon
4) Bob Orton, Jr. & Mike Rotundo fought The Assassins to a draw
5) United States Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Roddy Piper

Friday, August 26, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson defeated Tom Lintz
2) Jacques Goulet defeated Rick McCord
3) Jay Youngblood defeated NWA Television Champion The Great Kabuki
4) The Assassins defeated Johnny Weaver & Mike Rotundo
5) Jake Roberts defeated Rufus R. Jones

Friday, September 2, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill Howard defeated Vinnie Valentino
2) Magic Dragon defeated Jerry Gray
3) Brett Hart defeated Kelly Kiniski
4) The Assassins defeated Johnny Weaver & Mike Rotundo
5) Bugsy McGraw & Charlie Brown defeated The Great Kabuki & Gary Hart

Friday, September 9, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson defeated Jerry Gray
2) Mark Youngblood & Rick McCord (sub. Mike Rotundo & Mike Davis) defeated Jacques Goulet & Bill Howard
3) Wahoo McDaniel defeated Dick Slater
4) No DQ: Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Jack Brisco & Jerry Brisco

Friday, September 16, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick McCord defeated Jerry Gray
2) Jon Bonello defeated Tom Lintz
3) Gene Anderson defeated Keith Larson
4) Magic Dragon defeated Vinnie Valentino
5) Charlie Brown defeated NWA Television Champion The Great Kabuki
6) Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated World Tag Team Champions Jack Brisco & Jerry Brisco via DQ

Friday, September 23, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Jon Bonello defeated Jerry Gray
2) Gene Ligon defeated Tom Lintz
3) Mark Youngblood & Scott McGhee defeated The Ninja & Magic Dragon
4) Bounty Match: Baron Von Raschke defeated Charlie Brown
5) Rufus R. Jones & Bugsy McGraw defeated Jake Roberts & Dory Funk, Jr.

Friday, September 30, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Tom Lintz defeated Gene Ligon
2) Kevin Sullivan defeated Mark Fleming
3) Mark Lewin defeated John Bonello
4) The Assassins defeated Scott McGhee & Johnny Weaver
5) Cage Match: Charlie Brown defeated Baron Von Raschke

Friday, October 7, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Kelly Kiniski vs. Rick McCord (no result listed)
2) Scott McGhee vs. Assassin #2 (no result listed)
3) Mark Youngblood vs. Assassin #1 (no result listed)
4) Lumberjack Strap Match: Roddy Piper defeated Greg Valentine
5) No DQ: World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Jack Brisco & Jerry Brisco

Friday, October 14, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson defeated Tom Lintz
2) Brickhouse Brown vs. Bill Howard (advertised)
3) Scott McGhee defeated Bill Howard (sub. Gene Anderson)
4) The Assassins defeated Mark Youngblood & Bugsy McGraw
5) Wahoo McDaniel defeated Dick Slater

Friday, October 21, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart defeated Tom Lintz
2) Magic Dragon defeated John Bonello
3) Chavo Guerrero defeated The Ninja
4) Kevin Sullivan defeated Keith Larson
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Dory Funk, Jr. defeated Rufus R. Jones
6) United States Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Roddy Piper

Friday, October 28, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Brickhouse Brown defeated Gary Royal
2) Dory Funk, Jr. defeated Steve Muslin
3) Gene Anderson defeated Keith Larson
4) The Assassins defeated Mark Youngblood & Scott McGhee
5) Ric Flair & Wahoo McDaniel fought Dick Slater & Bob Orton, Jr. to a double-DQ

Friday, November 4, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Terry Gibbs defeated Keith Larson
2) John Bonello defeated Tom Lintz
3) Johnny Weaver defeated The Ninja
4) Roddy Piper & Angelo Mosca defeated Greg Valentine & Dory Funk, Jr.
5) Taped Fists: Wahoo McDaniel defeated Dick Slater

Friday, November 11, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino defeated Bill Howard
2) John Bonello defeated Jerry Gray
3) Terry Gibbs defeated Magic Dragon
4) Rufus R. Jones defeated NWA Television Champion The Great Kabuki
5) The Assassins & Paul Jones defeated Charlie Brown & Bugsy McGraw & Dory Funk, Jr.

Friday, November 18, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Brickhouse Brown defeated Jerry Gray
2) Angelo Mosca defeated Gene Anderson
3) Kevin Sullivan & Mark Lewin defeated Bugsy McGraw & Johnny Weaver
4) Greg Valentine defeated Ricky Steamboat
5) Cage Match: Ric Flair defeated Bob Orton, Jr.

No wrestling on November 25. Starrcade was shown live on CCTV at County Hall on Thursday, November 24.

Friday, December 2, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart vs. Jerry Gray
2) Angelo Mosca vs. Kelly Kiniski
3) Mark Youngblood & Bugsy McGraw vs. Mark Lewin & Kevin Sullivan
4) Wahoo McDaniel vs. The Great Kabuki
5) Ricky Steamboat & Jay Youngblood vs. Dick Slater & Bob Orton, Jr.

Friday, December 9, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) John Bonello defeated Ben Alexander
2) Brickhouse Brown defeated Gary Royal
3) Keith Larson defeated Vinnie Valentino
4) Mark Youngblood & Abe Jacobs defeated Terry Gibbs & Bill Howard
5) Dog Collar Match: Roddy Piper defeated Greg Valentine

No wrestling listed for December 16 or December 23.

Friday, December 30, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Barry Orton defeated John Bonello
2) Glenn Lane defeated Jerry Gray
3) Brett Hart defeated Don Herbert
4) Brickhouse Brown & Keith Larson defeated Gary Royal & Tony Russo
5) Angelo Mosca, Sr. defeated Don Kernodle

Friday, January 6, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Donna Christanello & Leilani Kai vs. Peggy Patterson & Penny Mitchell
2) Angelo Mosca, Sr. & Angelo Mosca, Jr. vs. Ernie Ladd & Don Kernodle

No wrestling listed for January 13.

Friday, January 20, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino defeated Ali Bey
2) Bubba Smith fought Brett Hart to a draw
3) John Bonello defeated Tony Russo
4) Rufus R. Jones defeated Hans Schroeder
5) Cage Match: Angelo Mosca, Sr. & Angelo Mosca, Jr. & Baron Von Raschke defeated Ernie Ladd & Don Kernodle & Gary Hart

No wrestling listed for January 27.

Friday, February 3, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Ernie Ladd vs. Johnny Weaver
2) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Angelo Mosca, Jr. vs. Ivan Koloff
3) Jimmy Valiant & Rufus R. Jones vs. The Assassins

Friday, February 10, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Sam Houston defeated Danny Brower
2) Tim Horner defeated Ali Bey
3) Vinnie Valentino defeated Tony Russo
4) Mark Youngblood & Jay Youngblood defeated Barry Orton & Gene Anderson
5) Ernie Ladd fought Greg Valentine to a double-DQ
6) Lights Out Match: Dick Slater defeated Ric Flair

Friday, February 17, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Greg Valentine defeated Ernie Ladd
2) Angelo Mosca, Sr. & Angelo Mosca, Jr. defeated Don Kernodle & Bob Orton, Jr.

No wrestling listed for February 24.

Friday, March 2, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart defeated Ali Bey
2) Tully Blanchard defeated Sam Houston
3) The Great Kabuki defeated Jay Youngblood
4) Elimination Match: Jimmy Valiant & Rufus R. Jones & Mark Youngblood defeated The Assassins & Paul Jones
5) World Heavyweight Champion Ric Flair defeated Dory Funk, Jr.

Friday, March 9, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Ernie Ladd vs. Rufus R. Jones
2) Angelo Mosca, Sr. & Angelo Mosca, Jr. vs. Ivan Koloff & The Great Kabuki

Friday, March 16, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson defeated Jeff Sword
2) Bobby Bass defeated Gene Ligon
3) Kurt Von Hess defeated Tim Horner
4) Penny Patterson defeated Peggy Lee
5) Rufus R. Jones defeated Ernie Ladd
6) Cage Match – No DQ: United States Heavyweight Champion Dick Slater defeated Greg Valentine

Friday, March 23, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart defeated Bobby Bass
2) Brian Adidas defeated Doug Vines
3) Barry Orton defeated Brickhouse Brown
4) Tully Blanchard defeated Johnny Weaver
5) Angelo Mosca, Sr. & Angelo Mosca, Jr. & Dory Funk, Jr. defeated Ivan Koloff & The Great Kabuki & Gary Hart

Friday, March 30, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Larry Hamilton defeated Ben Alexander
2) Jeff Sword defeated Vinnie Valentino
3) Brett Hart defeated Gary Royal
4) Brian Adidas defeated Hans Schroeder
5) Jimmy Valiant & Junkyard Dog defeated The Assassins
Paul Jones was locked in a cage at ringside for the main event.

Friday, April 6, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino defeated Bobby Bass
2) Doug Vines defeated Mark Fleming
3) Rufus R. Jones defeated Barry Orton
4) Don Kernodle defeated Pez Whatley
5) Tully Blanchard defeated Brian Adidas
6) Jimmy Valiant defeated Paul Jones
7) Assassin #1 defeated Jimmy Valiant
There was a match advertised between Pez Whatley & Rufus R. Jones and Barry Orton & Don Kernodle.

Friday, April 13, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Gary Quartenelli defeated Bobby Bass
2) Jeff Sword defeated Gary Royal
3) Kurt Von Hess fought Sam Houston to a draw
4) Don Kernodle & Hans Schroeder (sub. Barry Orton) defeated Johnny Weaver & Larry Hamilton
5) Ernie Ladd defeated Jay Youngblood
6) Mark Youngblood defeated NWA Television Champion Tully Blanchard

No wrestling listed for April 20 or April 27.

No newspapers available for May 4.

No wrestling listed for May 11, May 18 or May 25.

Friday, May 25, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart defeated Gary Royal
2) The Outlaw defeated Angelo Mosca, Jr.
3) NWA Television Champion Tully Blanchard defeated Mark Youngblood
4) Rufus R. Jones & Brian Adidas defeated Ernie Ladd & Sandy Barr
5) Adrian Street (w/ Miss Linda) defeated Pez Whatley

No wrestling listed for June 1 or June 8.

Friday, June 15, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Sam Houston vs. Bobby Bass
2) Brett Hart vs. Jeff Sword
3) Kurt Von Hess vs. Vinnie Valentino
4) World Tag Team Champions Ivan Koloff & Don Kernodle vs. Mark Youngblood & The Renegade
5) Jimmy Valiant vs. Adrian Street (w/ Miss Linda)

No wrestling listed for June 22.

Friday, June 29, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson (sub. Ken Dillinger ) defeated Ben Alexander
2) Paul Kelly defeated Mark Fleming
3) Bobby Bass & Kurt Von Hess defeated Brett Hart & Keith Larson
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion The Outlaw (w/ Gary Hart) defeated Angelo Mosca, Jr. in three falls
5) $10,000 Challenge: United States Heavyweight Champion Wahoo McDaniel Tully Blanchard
The main event was advertised as Tully Blanchard defending the NWA Television Title.

Friday, July 6, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart defeated Doug Vines
2) Rufus R. Jones defeated Bobby Bass
3) Angelo Mosca, Jr. & Johnny Weaver defeated The Outlaw & Gary Hart
4) NWA Television Champion Tully Blanchard fought Pez Whatley to a draw

Friday, July 13, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Sam Houston defeated Ali Bey
2) Mark Fleming defeated Gene Ligon
3) Brian Adidas fought Jesse Barr to a draw
4) Lumberjack Match: Angelo Mosca, Jr. & Johnny Weaver defeated The Outlaw & Gary Hart
5) Dusty Rhodes defeated Buzz Sawyer

Friday, July 20, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Ben Alexander defeated Gary Quartenelli
2) Johnny Weaver defeated Paul Kelly
3) Jesse Barr defeated Ken Dillinger
4) Rufus R. Jones defeated Kurt Von Hess
5) Assassin #1 & Assassin #3 defeated Pez Whatley & Adrian Street
6) Whip Match: Angelo Mosca, Jr. defeated The Outlaw

Friday, July 27, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Tom Shaft defeated Jeff Sword
2) Vinnie Valentino defeated Bobby Bass
3) Nikita Koloff defeated Brett Hart
4) Junkyard Dog & Rufus R. Jones defeated Gary Royal & Jesse Barr
5) World Tag Team Champions Ivan Koloff & Don Kernodle defeated Mark Youngblood & The Renegade

No wrestling listed for August 3.

Friday, August 10, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson vs. Jeff Sword
2) Pez Whatley vs. Jesse Barr
3) Johnny Weaver vs. Buzz Sawyer
4) NWA Television Champion Tully Blanchard vs. Angelo Mosca, Jr.
5) World Heavyweight Champion Ric Flair vs. Wahoo McDaniel

No wrestling listed for August 17 or August 24.

Friday, August 31, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Gene Ligon vs. Ben Alexander
2) Denny Brown vs. Paul Kelly
3) Sam Houston & Angelo Mosca, Jr. vs. The Zambuie Express
4) Wahoo McDaniel vs. Mike Rotundo
5) NWA Television Champion Tully Blanchard vs. Barry Windham

Friday, September 7, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Vines defeated Brett Hart
2) Mike Fever fought Jeff Sword to a draw
3) Johnny Weaver defeated Assassin #3
4) The Zambuie Express defeated Mark Youngblood & Jay Youngblood
5) Taped Fists: Assassin #1 defeated Jimmy Valiant

No wrestling listed for September 14.

Friday, September 21, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Paul Kelly fought Joel Deaton to a draw
2) Zambuie Express #2 defeated Brett Hart
3) The Ultimate Assassin defeated Mike Fever
4) Mark Youngblood defeated Zambuie Express #1
5) New York Street Fight: Jimmy Valiant defeated Assassin #1

No wrestling listed for September 28.

Friday, October 5, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Fever defeated Joel Deaton
2) Paul Kelly defeated Brett Hart
3) Keith Larson defeated Gary Royal
4) The Ultimate Assassin defeated Paul Jones
5) Death Match: Jimmy Valiant defeated Assassin #1

No wrestling listed for October 12.

No newspapers available for October 19.

Friday, October 26, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Denny Deaton defeated Doug Vines
2) Gene Ligon defeated Dave Deaton
3) Mike Davis defeated Joel Deaton
4) American Starship defeated The Zambuie Express
5) Mid-Atlantic Tag Team Champions The Long Riders defeated Brian Adidas & Keith Larson
6) Wahoo McDaniel fought Manny Fernandez to a double-DQ

No wrestling listed for November 2 or November 9.

Friday, November 16, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Tommy Lane defeated Paul Kelly
2) Black Bart defeated Brian Adidas
3) American Starship defeated Joel Deaton & Mike Fever
4) Ricky Steamboat defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ron Bass via DQ
5) Ivan Koloff & Nikita Koloff defeated Dusty Rhodes & Manny Fernandez

No wrestling listed for November 2, November 30 or December 7.

Friday, December 14, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Denny Brown defeated Mike Davis
2) Sam Houston defeated Gary Royal
3) Ivan Koloff & Nikita Koloff defeated Brian Adidas & Assassin #1
4) NWA Television Champion Tully Blanchard defeated Dick Slater via DQ
5) World Tag Team Champions Dusty Rhodes & Manny Fernandez defeated The Zambuie Express
6) World Heavyweight Champion Ric Flair defeated Wahoo McDaniel

No wrestling listed for December 21.

Friday, December 28, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Casey vs. Joel Deaton
2) Sam Houston vs. Doug Vines
3) Billy Graham vs. Johnny Weaver
4) Magnum T.A. vs. Black Bart
5) Dick Slater vs. Nikita Koloff
6) Flag Match: Don Kernodle vs. Ivan Koloff

No wrestling listed for January 4.

Thursday, January 10, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Denny Brown vs. Keith Larson (advertised)
2) Buzz Tyler defeated The Super Destroyer (sub. Wahoo McDaniel)
3) Magnum T.A. defeated Zambuie Express #1 (sub. Doug Vines)
4) Cowboy Lang defeated Lord Littlebrook
5) Charlie Brown defeated Billy Graham
6) Flag vs. Flag: Dusty Rhodes & Don Kernodle defeated Ivan Koloff & Nikita Koloff

Friday, January 18, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Casey vs. Inferno
2) Lord Littlebrook vs. Cowboy Lang
3) Denny Brown vs. Keith Larson
4) Manny Fernandez vs. Black Bart
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ron Bass vs. Buzz Tyler

Friday, January 25, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Tommy Lane vs. Doug Vines
2) Johnny Weaver vs. Joel Deaton
3) Sam Houston vs. Cruz
4) Ron Bass vs. Steve Casey
5) Manny Fernandez & Buzz Tyler & The Assassin vs. Billy Graham & Paul Jones & The Barbarian
This appears to be the end of regular Friday night wrestling in Charleston.

Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Mar 5th, 2011 08:41 pm
  PM Quote Reply
2nd Post
Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6722
Status: 
Online
This is the first time I've ever found a SBG match not on Ron's site. I couldn't find the results unfortunately.

Friday, December 28, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Casey vs. Joel Deaton
2) Sam Houston vs. Doug Vines
3) Billy Graham vs. Johnny Weaver
4) Magnum T.A. vs. Black Bart
5) Dick Slater vs. Nikita Koloff
6) Flag Match: Don Kernodle vs. Ivan Koloff

Attachment: a.jpg (Downloaded 137 times)

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Mar 5th, 2011 11:31 pm
  PM Quote Reply
3rd Post
Ron



Joined: Wed Oct 17th, 2007
Location:  
Posts: 1513
Status: 
Offline
Very nice find.  I apriciate it.  Now I will go off and look up more Dick Murdoch results for you in return.  :)

Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Mon Mar 7th, 2011 06:36 pm
  PM Quote Reply
4th Post
Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6722
Status: 
Online
Friday, January 5, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Steve Regal
2) Jay Youngblood defeated Steve Muslin
3) Brute Bernard & Swede Hanson defeated Ted Oates & Jerry Oates
4) NWA Television Champion Paul Jones defeated Ricky Steamboat
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Johnny Weaver

Friday, January 12, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton fought Don Kernodle to a draw
2) Abe Jacobs defeated Frank Monte
3) Dino Bravo defeated Greg Valentine
4) Brute Bernard & Jacques Goulet defeated Jay Youngblood & Herb Gallant
5) NWA Television Champion Paul Jones fought Ricky Steamboat to a double-DQ

No newspapers available for January 19, January 26 or February.

Friday, March 2, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Terry Sawyer defeated Joe Palardy
2) Steve Regal defeated Len Denton
3) Moose Morowski & Kim Duk defeated Pedro Morales & Nick DeCarlo
4) Paul Jones & Baron Von Raschke defeated Ricky Steamboat & Jay Youngblood

Friday, March 9, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Nick DeCarlo defeated Tony Russo
2) Steve Regal defeated Charlie Fulton
3) Skip Young & Johnny Weaver defeated Swede Hanson & Brute Bernard
4) Jay Youngblood defeated Baron Von Raschke
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Dino Bravo

Friday, March 16, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Joe Palardy vs. Terry Sawyer (no result listed)
2) Len Denton vs. Steve Regal (no result listed)
3) Nick DeCarlo & Pedro Morales vs. Kim Duk & Moose Morowski (no result listed)
4) Indian Strap Match: Jay Youngblood vs. Baron Von Raschke (no result listed)
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Tony Atlas

Friday, March 23, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Herb Gallant defeated Terry Sawyer
2) Frank Monte defeated Joe Furr
3) Gary Young defeated Len Denton
4) Kim Duk & Moose Morowski defeated Skip Young & Pedro Morales
5) United States Heavyweight Champion Ricky Steamboat defeated Ric Flair

Friday, March 30, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Joe Furr
2) Les Thornton defeated Joe Palardy
3) Brute Bernard defeated Gary Young
4) Kim Duk & Moose Morowski defeated Pedro Morales & Don Kernodle
5) Dino Bravo defeated NWA Television Champion Paul Jones via DQ

Friday, April 6, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Regal defeated Tony Russo
2) Don Kernodle defeated David Patterson
3) Kim Duk & Moose Morowski defeated Skip Young & Johnny Weaver
4) NWA Television Champion Paul Jones defeated Ricky Steamboat
5) Andre the Giant defeated John Studd

Friday, April 13, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Len Denton & Swede Hanson vs. Gary Young & Nick DeCarlo (advertised)
2) Skip Young defeated Kim Duk
3) Jay Youngblood defeated Gene Anderson
4) Paul Orndorff defeated Ken Patera
5) Death Match: NWA Television Champion Paul Jones defeated Ricky Steamboat
The newspaper results listed Swede Hanson defeated Len Denton and Gary Young defeated Nick DeCarlo.

Friday, April 20, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Nick DeCarlo
2) Swede Hanson & Len Denton vs. Skip Young & Don Kernodle
3) Johnny Weaver vs. John Studd
4) Women’s World Champion The Fabulous Moolah vs. Winona Little Heart
5) NWA Television Champion Paul Jones vs. Paul Orndorff

Friday, April 27, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Terry Sawyer
2) Herb Gallant vs. Charlie Fulton
3) Jay Youngblood & Skip Young vs. Brute Bernard & Swede Hanson
4) Paul Orndorff vs. Baron Von Raschke
5) Johnny Weaver vs. John Studd

Friday, May 4, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton vs. Leo Burke (no result listed)
2) Les Thornton vs. Frank Monte (no result listed)
3) Len Denton vs. Terry Sawyer (no result listed)
4) Kim Duk & Moose Morowski defeated Jay Youngblood & Skip Young
5) Ernie Ladd defeated Tony Atlas via DQ

Friday, May 11, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo fought Frank Monte to a draw
2) Abe Jacobs defeated Len Denton
3) Kim Duk & Moose Morowski defeated Pedro Morales & Les Thornton
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Dino Bravo
5) No DQ: Tony Atlas defeated Ernie Ladd

Friday, May 18, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) David Patterson defeated Joe Furr
2) Abe Jacobs & Les Thornton defeated Rudy Kay & Charlie Fulton
3) Pedro Morales vs. Jacques Goulet (no result listed)
4) Darling Dagmar vs. Diamond Lil (cancelled)
5) Dino Bravo defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ
There were two referees for the main event.

No newspapers available for May 25.

Friday, June 1, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Swede Hanson defeated Leo Burke
2) Don Kernodle defeated Steve Regal
3) Moose Morowski defeated Nick DeCarlo
4) World Tag Team Champions Baron Von Raschke & Paul Jones defeated Paul Orndorff & Jimmy Snuka via DQ

Friday, June 8, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Ben Alexander vs. Tony Russo (no result listed)
2) Gene Anderson & Jacques Goulet vs. Johnny Weaver & Les Thornton (no result listed)
3) Rufus R. Jones vs. Moose Morowski (no result listed)
4) Ricky Steamboat defeated Ernie Ladd

Friday, June 15, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Nick DeCarlo (no result listed)
2) Cocoa Samoa vs. Ben Alexander (no result listed)
3) Pedro Morales vs. Moose Morowski (no result listed)
4) Don Kernodle defeated Gene Anderson
5) Ricky Steamboat & Jimmy Snuka defeated World Tag Team Champions Paul Jones & Baron Von Raschke via DQ

Friday, June 22, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Nick DeCarlo defeated Frank Monte
2) Swede Hanson & Kim Duk defeated Gary Young (sub. Skip Young) & Don Kernodle
3) Rufus R. Jones defeated John Studd
4) Dino Bravo defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ

Friday, June 29, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated David Patterson
2) Gary Young vs. Charlie Fulton (no result listed)
3) Gene Anderson & Jacques Goulet defeated Paul Orndorff & Pedro Morales
4) Rufus R. Jones defeated Kim Duk
5) No DQ: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Dino Bravo

No wrestling listed for July 6.

Friday, July 13, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated Joe Furr
2) Len Denton defeated David Patterson
3) Gene Anderson & Jacques Goulet defeated Paul Orndorff & Johnny Weaver
4) Tony Atlas defeated Ken Patera
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair fought Jim Brunzell to a draw (60:00)

Friday, July 20, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Leo Burke fought Joe Furr to a draw
2) Johnny Weaver & Cocoa Samoa defeated The Scorpion & Rudy Kay
3) Frank Monte defeated Les Thornton
4) Tony Atlas defeated Brute Bernard
5) Blackjack Mulligan defeated Ernie Ladd

Friday, July 27, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Cowboy Lang defeated Little Tokyo
2) Swede Hanson & The Scorpion defeated Cocoa Samoa & Don Kernodle
3) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Tony Atlas

No newspaper available for August 3.

Friday, August 10, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Klondike Bill
2) Rudy Kay vs. Nick DeCarlo (no result listed)
3) Leroy Dargin & Luther Dargin defeated Swede Hanson & The Scorpion
4) Rufus R. Jones defeated Jimmy Snuka
5) Ken Patera defeated Jim Brunzell
Ken Patera had put up $1,000 that he could beat Jim Brunzell.

No newspaper available for August 17.

Friday, August 24, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick McGraw defeated Tony Russo
2) Leroy Dargin defeated David Patterson
3) The Scorpion & Jacques Goulet defeated Cocoa Samoa & Pedro Morales
4) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Baron Von Raschke

Friday, August 31, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Pedro Morales defeated Charlie Fulton
2) Luther Dargin defeated Tony Russo
3) Jay Youngblood & Johnny Weaver defeated Gene Anderson & Swede Hanson
4) NWA Television Champion Ricky Steamboat defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ

Friday, September 7, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Luther Dargin defeated David Patterson
2) Nick DeCarlo defeated Tony Garea
3) Dewey Robertson defeated Pedro Morales
4) Ric Flair & Jay Youngblood defeated Jimmy Snuka & John Studd

Friday, September 14, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Luther Dargin & Leroy Dargin defeated Frank Monte & Tony Russo
2) Don Kernodle fought The Scorpion to a draw
3) Rick McGraw defeated Jacques Goulet
4) Dewey Robertson defeated Jay Youngblood
5) Rufus R. Jones & Blackjack Mulligan defeated World Tag Team Champions Paul Jones & Baron Von Raschke via DQ

Friday, September 21, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Sommers fought Abe Jacobs to a draw
2) Cocoa Samoa defeated David Patterson
3) Special Delivery Jones & Rick McGraw defeated Brute Bernanrd & Jacques Goulet
4) Jay Youngblood defeated Dewey Robertson
5) Jimmy Snuka defeated Ric Flair

Friday, September 28, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Luther/Leroy Dargin vs. The Scorpion (only Dargin advertised) (no result listed)
2) Swede Hanson vs. Doug Sommers (no result listed)
3) Dewey Robertson & Jacques Goulet vs. Pedro Morales & Cocoa Samoa (no result listed)
4) NWA Television Champion Ricky Steamboat defeated John Studd
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jim Brunzell defeated Ken Patera

Friday, October 5, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Leroy Dargin defeated Frank Monte
2) Gene Anderson & The Scorpion defeated Johnny Weaver & Cocoa Samoa
3) Luther Dargin defeated Charlie Fulton
4) Indian Strap Match: Jay Youngblood defeated Dewey Robertson
5) United States Heavyweight Champion Jimmy Snuka defeated Ric Flair via DQ

Friday, October 12, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick McGraw defeated Joe Furr
2) Tony Garea defeated Tony Russo
3) Doug Sommers defeated Pedro Morales
4) Jay Youngblood & Lone Eagle defeated Dewey Robertson & Billy the Kid
5) NWA Television Champion Ricky Steamboat defeated Paul Jones

No wrestling listed for October 19.

Friday, October 26, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa defeated Frank Monte
2) Charlie Fulton defeated Bob Marcus
3) Luther Dargin defeated Joe Furr
4) Gene Anderson & Doug Sommers defeated Rick McGraw & Don Kernodle
5) No DQ: United States Heavyweight Champion Jimmy Snuka fought Ric Flair to a draw (60:00)
The newspaper results state that Ric Flair was awarded the match via decision after the draw, but did not win the title.

Friday, November 2, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Leroy Dargin defeated Charlie Fulton
2) David Patterson defeated Cocoa Samoa
3) Don Kernodle defeated Brute Bernard
4) Rick McGraw defeated Gene Anderson
5) Blackjack Mulligan & Rufus R. Jones & Tim Woods defeated Ken Patera & John Studd & Buddy Rogers

Friday, November 9, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Bob Marcus defeated Charlie Fulton
2) Luther Dargin & Leroy Dargin defeated Gene Anderson & The Scorpion
3) Rufus R. Jones defeated Baron Von Raschke
4) Paul Jones defeated Jay Youngblood

Friday, November 16, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Sommers defeated Tony Russo
2) Ronnie Sexton defeated Bob Marcus
3) Steve Muslin & Brute Bernard defeated Luther Dargin & Leroy Dargin
4) Rufus R. Jones defeated Ray Stevens
5) Indian Strap Match: Jay Youngblood defeated Paul Jones

No wrestling listed for November 23.

Friday, November 30, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Billy Starr vs. Frank Monte (no result listed)
2) Luther Dargin & Leroy Dargin & Special Delivery Jones defeated Gene Anderson & David Patterson & Doug Sommers
3) Johnny Weaver (sub. Tim Woods) vs. Dewey Robertson
4) Texas Street Fight: Blackjack Mulligan defeated John Studd

Friday, December 7, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa defeated Charlie Fulton
2) Luther Dargin defeated Doug Sommers
3) Special Delivery Jones & Don Kernodle defeated Gene Anderson & The Scorpion
4) Chain Match: Blackjack Mulligan defeated John Studd

No wrestling on December 14 or December 21.

Thursday, December 27, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa fought Rick McGraw to a draw
2) Billy Starr defeated David Patterson
3) Bob Marcus defeated The Scorpion (sub. David Patterson) via DQ
4) Rufus R. Jones defeated Brute Bernard
5) World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood fought Paul Jones & Baron Von Raschke to a no contest

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Wed Mar 9th, 2011 07:58 pm
  PM Quote Reply
5th Post
Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6722
Status: 
Online
Friday, January 6, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Saito defeated Frank Monte
2) Danny Miller defeated Hartford Love
3) Tiger Conway & Johnny Weaver defeated Scott Irwin & The Missouri Mauler
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Wahoo McDaniel via DQ

Friday, January 13, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) NWA Television Champion Baron Von Raschke vs. Bobo Brazil
2) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan defeated Ricky Steamboat

Friday, January 20, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Blackjack Mulligan defeated Masked Superstar via CO

Friday, January 27, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Muslin defeated Joe Furr
2) Danny Miller defeated Frank Monte
3) Jerry Stubbs defeated Hartford Love
4) Cyclone Negro & The Missouri Mauler defeated Johnny Weaver & Roberto Soto
5) Wahoo McDaniel defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine via DQ

Friday, February 3, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Jim Garvin
2) Mr. Saito defeated Charlie Fulton
3) Bryan St. John & Ted Oates defeated Scott Irwin (sub. The Mauler) & Bill White
4) NWA Television Champion Baron Von Raschke fought Mr. Wrestling to a double-CO
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine fought Wahoo McDaniel to a draw (60:00)
In the main event, the title could change hands via disqualification.

Friday, February 10, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Saito defeated Hartford Love
2) Tony Russo defeated Joe Furr
3) Crusher Blackwell & Scott Irwin defeated Richard Blood & Mr. Saito
4) Johnny Weaver (sub. Mighty Igor) defeated Masked Superstar
5) Mr. Wrestling defeated NWA Television Champion Baron Von Raschke

Friday, February 17, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated Frank Monte
2) Jerry Stubbs defeated Tony Russo
3) Danny Miller defeated The Stomper
4) Mr. X #1 & Mr. X #2 defeated Tiger Conway & Bryan St. John
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Ricky Steamboat via CO

Friday, February 24, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Bobo Brazil & Richard Blood vs. Mr. X #1 & Mr. X #2 (no result listed)
2) Falls Count Anywhere: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Ricky Steamboat

No wrestling listed for March 3.

Friday, March 10, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Joe Furr
2) Richard Blood & Danny Miller defeated Bill White & Jan Nelson
3) Mighty Igor defeated The Russian Stomper
4) Mr. Wrestling defeated United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan via DQ

Friday, March 17, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Jerry Stubbs
2) Gene Anderson (sub. Mr. Saito) defeated Jim Garvin
3) Mr. X #1 & Mr. X #2 defeated Tiger Conway & Richard Blood
4) Cyclone Negro defeated Paul Jones

Friday, March 24, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Saito defeated Charlie Fulton
2) Bounty Match: Gene Anderson defeated Cyclone Negro
3) Charlie Fulton (sub. Steve Muslin) & Frank Monte defeated Danny Miller & Abe Jacobs
4) Vicki Williams defeated Pepper Labianco
5) NWA Television Champion Johnny Weaver defeated Baron Von Raschke

Friday, March 31, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated George Harris
2) Bill White defeated Jerry Stubbs
3) Charlie Fulton defeated Joe Furr
4) Mr. X #1 & Mr. X #2 defeated Richard Blood & Ted Oates
5) Wahoo McDaniel defeated Greg Valentine to win the Mid-Atlantic Heavyweight Title
The main event was no time limit, no disqualification and no count out. The special referee for the main event was Gene Anderson. Wahoo McDaniel would give away $1,000 to the fans if he lost.

Friday, April 7, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Saito defeated Tony Russo
2) Danny Miller defeated Frank Monte
3) Baron Von Raschke defeated Swede Hanson
4) Mid-Atlantic Tag Team Champions Ricky Steamboat & Paul Jones defeated Mr. X #1 & Mr. X #2

Friday, April 14, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Bobo Brazil & Jay Youngblood vs. Scott Irwin & Jim Nelson
2) Greg Valentine defeated Gene Anderson
3) Dick Murdoch defeated Ric Flair

No wrestling listed for April 21.

Friday, April 28, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Ted Oates fought Tony Russo to a draw
2) Jay Youngblood & Jerry Stubbs defeated Bill White & Scott Irwin
3) Tony Atlas defeated Crusher Blackwell
4) Blackjack Mulligan defeated Mr. Wrestling
5) Andre the Giant defeated Masked Superstar via DQ

Friday, May 5, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Hartford Love vs. Jerry Stubbs (no result listed)
2) Ted Oates vs. Charlie Fulton (no result listed)
3) Mr. X #1 & Mr. X #2 vs. Richard Blood & Jay Youngblood (no result listed)
4) Ricky Steamboat defeated Ken Patera

No wrestling listed for May 12.

Friday, May 19, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Joe Furr
2) Bill Howard vs. Mr. Saito (no result listed)
3) Jerry Stubbs defeated Steve Muslin
4) Swede Hanson defeated Crusher Blackwell
5) Johnny Weaver defeated Gene Anderson (sub. Mr. X #2)
6) Lumberjack Match: Masked Superstar defeated Paul Jones

Friday, May 26, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Weaver vs. Crusher Blackwell
2) Blackjack Mulligan & Tony Atlas vs. Masked Superstar & Cyclone Negro

No newspapers available for June.

Friday, June 30, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle & Ted Oates defeated Skandor Akbar & Frank Monte
2) Ed Fury defeated George Harris
3) Swede Hanson defeated Charlie Fulton
4) Paul Jones defeated Baron Von Raschke
5) World Heavyweight Champion Harley Race fought Tony Atlas to a double-DQ

Friday, July 7, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle defeated Frank Monte
2) Ed Fury defeated Bill Howard
3) Abe Jacobs defeated Steve Muslin
4) Jay Youngblood defeated Crusher Blackwell
5) World Tag Team Champions Greg Valentine & Baron Von Raschke defeated Paul Jones & Ricky Steamboat

Friday, July 14, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Bryan St. John defeated George Harris
2) Charlie Fulton defeated Jerry Stubbs
3) Roberto Soto defeated Bill White
4) Skandor Akbar defeated Swede Hanson
5) Cyclone Negro defeated Jay Youngblood
6) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Tony Atlas

Friday, July 21, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Swede Hanson defeated David Patterson
2) Ed Fury defeated Charlie Fulton
3) Johnny Weaver & Roberto Soto defeated Skandor Akbar & Crusher Blackwell
4) NWA Television Champion Paul Jones defeated Baron Von Raschke
5) Tony Atlas defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ

Friday, July 28, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Richard Blood & Roberto Soto defeated Steve Muslin & Charlie Fulton
2) Frank Monte defeated Ed Fury
3) Swede Hanson defeated Bill Howard
4) Strap Match: Jay Youngblood defeated Cyclone Negro
5) Ricky Steamboat defeated United States Heavyweight Champion Ric Flair via DQ

Friday, August 4, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Weaver defeated Jacques Goulet
2) World Tag Team Champions Greg Valentine & Baron Von Raschke fought Paul Jones & Ricky Steamboat to a draw (60:00)

Friday, August 11, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Richard Blood & Swede Hanson defeated Skandor Akbar & Steve Muslin
2) Taped Fists: Cyclone Negro defeated Jay Youngblood
3) Ricky Steamboat defeated Greg Valentine

Friday, August 18, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Ted Oates & Jerry Oates defeated Frank Gilbert & Jacques Goulet
2) Joe Furr defeated David Patterson
3) Swede Hanson defeated Charlie Fulton
4) Dick Murdoch defeated Gene Anderson
5) No DQ: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Tony Atlas

Friday, August 25, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Muslin defeated Danny Miller
2) Richard Blood defeated Bill White
3) Skip Young & Danny Miller (sub. Mr. Wrestling) defeated Jacques Goulet & Swede Hanson (sub. Skandor Akbar)
4) Gene Anderson defeated Jay Youngblood
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Blackjack Mulligan

Friday, September 1, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Muslin defeated Ed Fury
2) Jay Youngblood defeated Gene Anderson
3) Darling Dagmar defeated Diamond Lil
4) Mr. Wrestling & Roberto Soto defeated Frank Monte & Bill White
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Dick Murdoch

Friday, September 8, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Richard Blood
2) Abe Jacobs defeated Joe Furr
3) Bill White defeated Bryan St. John
4) Richard Blood defeated Crusher Blackwell
5) Elimination Match: Blackjack Mulligan & Dick Murdoch defeated Ric Flair & Masked Superstar
i) Murdoch pinned Flair
ii) Superstar refused to go on alone

No wrestling listed for September 15.

Friday, September 22, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Gene Anderson & Skandor Akbar defeated Roberto Soto & Don Kernodle
2) Baron Von Raschke defeated Jay Youngblood
3) Fence Match: Blackjack Mulligan defeated Masked Superstar

Friday, September 29, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill Howard defeated Joe Furr
2) Bryan St. John defeated Steve Muslin
3) Ted Oates & Jerry Oates defeated Jacques Goulet & Bill Howard
4) Dick Murdoch defeated Cyclone Negro
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Tony Atlas defeated Ken Patera

Friday, October 6, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Skip Young & Johnny Weaver vs. Frank Monte & Charlie Fulton
2) NWA Television Champion Paul Jones vs. Gene Anderson
3) Blackjack Mulligan vs. Baron Von Raschke

Friday, October 13, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Wrestling vs. Skandor Akbar
2) Johnny Weaver vs. Gene Anderson
3) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Tony Atlas vs. Greg Valentine

Friday, October 20, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Gary Young vs. Bill Howard
2) Chris Tolos vs. Abe Jacobs
3) Skip Young & Johnny Weaver vs. Swede Hanson & Jacques Goulet
4) Mr. Wrestling vs. John Studd
5) World Heavyweight Champion Harley Race vs. Ricky Steamboat

Friday, October 27, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Bryan St. John
2) Skip Young defeated Swede Hanson
3) Herb Gallant & Don Kernodle defeated Frank Monte & Steve Muslin
4) John Studd defeated Johnny Weaver
5) Ricky Steamboat defeated United States Heavyweight Champion Ric Flair via DQ

Friday, November 3, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Skip Young vs. Baron Von Raschke
2) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera vs. Tony Atlas

Friday, November 10, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Muslin defeated Ed Fury
2) Klondike Bill (sub. Gary Young) defeated Frank Monte
3) Gary Young (sub. Johnny Weaver) & Herb Gallant defeated Swede Hanson & Joe Palardy
4) Boxing: Tony Atlas defeated Ken Patera (8th)

No newspapers available for November 17.

Friday, November 24, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Regal defeated Steve Muslin
2) Richard Blood defeated Swede Hanson
3) Johnny Weaver & Jay Youngblood defeated Brute Bernard & Chris Tolos
4) Paul Orndorff defeated Ken Patera
5) Blackjack Mulligan defeated John Studd

Friday, December 1, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Richard Blood defeated David Patterson
2) Chris Tolos fought Steve Regal to a draw
3) Skip Young & Jay Youngblood defeated Brute Bernard & Rudy Kay
4) Jimmy Snuka defeated Gene Anderson
5) Fence Match: United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Blackjack Mulligan

Friday, December 8, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Joe Furr
2) Gary Young defeated Charlie Fulton
3) Richard Blood & Herb Gallant defeated Steve Muslin & Jacques Goulet
4) Jay Youngblood defeated Brute Bernard
5) Ricky Steamboat defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ

Friday, December 15, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Joe Palardy defeated Steve Regal
2) Abe Jacobs defeated Chris Tolos
3) Gene Anderson & Jacques Goulet defeated Ted Oates & Jerry Oates
4) NWA Television Champion Paul Jones defeated Tony Atlas
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Ricky Steamboat

No wrestling listed for December 22.

Friday, December 29, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Klondike Bill vs. Joe Palardy
2) David Patterson vs. Abe Jacobs
3) Ted Oates & Jerry Oates vs. Gene Anderson & Jacques Goulet
4) World Tag Team Champions Greg Valentine & Baron Von Raschke vs. Jimmy Snuka & Paul Orndorff

Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Thu Mar 10th, 2011 09:10 am
  PM Quote Reply
6th Post
Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6722
Status: 
Online
Back to 1985. Posting this clipping for Ron.

Friday, February 1, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Starship Coyote vs. Billy Graham
2) The Barbarian vs. Johnny Weaver
3) Brass Knuckles: Buzz Tyler vs. Black Bart

Friday, March 8, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Cayce (?) vs. Black Bart
2) Pez Whatley vs. John Tatum
3) Ron Bass vs. Buzz Tyler
4) The Barbarian & Billy Graham vs. Magnum T.A. & Jimmy Valiant

Friday, May 31, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) The Rock ‘n’ Roll RPMs vs. Stoney Burke & Ricky Reeves
2) World Junior Heavyweight Champion Denny Brown vs. Pat Tanaka
3) The Barbarian vs. Steve Keirn & Ole Anderson
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Buzz Tyler vs. Ron Bass
5) Lights Out New York Street Fight: Jimmy Valient vs. Billy Graham (w/ Paul Jones)

Attachment: Charleston 19850531.jpg (Downloaded 93 times)

Last edited on Thu Mar 10th, 2011 09:11 am by Kriss

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Thu Mar 10th, 2011 09:24 am
  PM Quote Reply
7th Post
Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6722
Status: 
Online
Friday, June 21, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Gene Ligon vs. Doug Vines
2) Johnny Weaver vs. Joel Deaton
3) World Junior Heavyweight Champion Denny Brown vs. Pat Tanaka (three falls)
4) Bull Rope Match: Ron Bass defeated Buzz Tyler
5) Fence Match: Jimmy Valiant defeated The Barbarian (w/ Paul Jones)

Friday, August 2, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) The Italian Stallion vs. Billy Graham
2) National Heavyweight Champion Black Bart vs. Terry Taylor
3) Thunderbolt Patterson & Pez Whatley vs. The Rising Suns
4) Dick Slater vs. Abdullah the Butcher
5) Mexican Death Match: Manny Fernandez vs. The Barbarian
6) Dog Collar Match: Jimmy Valiant vs. Paul Jones

Attachment: a.jpg (Downloaded 93 times)

Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Thu Mar 10th, 2011 10:51 am
  PM Quote Reply
8th Post
One Fan Gang



Joined: Wed Apr 22nd, 2009
Location:  
Posts: 4484
Status: 
Offline
 

A few months back when I got a few Charleston results, I spoke to Mike Mooneyham to verify County Hall was the venue name and get a little background.  Mike said it was THE place to be on wrestling night, which based on some of these cards, I can appreciate.  Sometimes the lineup looks lean to me, but I understand they ran multiple towns and some nights you're going to get that result....and that's only on paper anyway.

Mike said County Hall was later the home of a few different businesses, but now serves as apartment living.  Here's a modern picture:

 



 

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Mar 11th, 2011 08:58 am
  PM Quote Reply
9th Post
Ron



Joined: Wed Oct 17th, 2007
Location:  
Posts: 1513
Status: 
Offline
I get lost in the booking of this town.  Were they a weekly venue and the paper jsut didnt always carry the adds? 

Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Fri Mar 11th, 2011 09:45 am
  PM Quote Reply
10th Post
Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6722
Status: 
Online
Until Feb 1985, it was pretty much a weekly card town. They didn't run any shows on holidays, though, I guess everyone was needed somewhere else. There were also the odd date that the County Hall was booked for something else, for example there was a "Tough Man" contest running for a couple of years.

There aren't ads every week, though. Some weeks there is a preview on the Friday, and on rare occasions, earlier. The results range from full results to just the main event result, to nothing. Sometimes the results were their own article, sometimes just a little write-up in the "State Report" section. Very rarely the results appeared on the Sunday. Sometimes there are results with no ad or preview. Due to the fact that there are quite a few missing months, and some weekends missing from other months, this is maybe 80% complete at best.

I didn't check every paper on every day of the week, so there are probably a few more cards and results to find in Google News.

After February of 1985, it looks like they went monthly. After October they moved out of County Hall to the High School, and ran on any day of the week. I've checked as much of 1985 as I can, but they seemed to stop running ads when they left County Hall, which makes it take much longer to search through the pages.

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Mar 11th, 2011 09:49 am
  PM Quote Reply
11th Post
Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6722
Status: 
Online
1986 and beyond were results found using the search function, so they are not complete.


Friday, October 18, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) World Junior Heavyweight Champion Denny Brown vs. Brady Boone
2) The Italian Stallion vs. Tommy Lane
3) The Terror vs. Pat Tanaka
4) Brett Sawyer vs. Thunderfoot
5) Jimmy Valiant & Rocky King vs. The Midnight Express
6) Taped Fists: Ron Bass vs. Black Bart

Friday, November 14, 1985 –St. Andrew’s High School Gym – Charleston, SC
1) Pat Tanaka vs. Jim Jeffers
2) Sam Houston vs. Mike Davis
3) Buddy Landel vs. Ron Bass
4) Taped Fists: Tully Blanchard vs. Ron Garvin
5) Ric Flair & Ole Anderson & Arn Anderson vs. Dusty Rhodes & Magnum T.A. & Billy Jack Haynes
This card was billed as “The Great American Bash on Tour”.

Friday, March 7, 1986 –St. Andrew’s High School Gym – Charleston, SC
1) Ron Bass vs. Black Bart
2) The Italian Stallion vs. Leo Burke
3) World Junior Heavyweight Champion Denny Brown vs. Nelson Royal
4) Don Kernodle & Manny Fernandez vs. Ivan Koloff & Baron Von Raschke
5) Taped Fists: Jimmy Valiant vs. Tully Blanchard

Wednesday, August 13, 1986 – Arthur Ravenel Stadium, St. Andrew’s High School – Charleston, SC
1) Hector Guerrero vs. Tony Zane
2) Ricky Lee Jones vs. Steve Regal
3) Thunderfoot vs. Denny Brown
4) The Warlord vs. Black Bart
5) The Kansas City Jayhawks vs. The Barbarian & Teijo Kahn
6) Mexican Death Match: Manny Fernandez vs. Shaska Whatley
7) Jimmy Valiant vs. Paul Jones

Friday, April 7, 1989 – High School – Goose Creek, SC
1) The Samoan Swat Team vs. The Midnight Express

Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Fri Mar 11th, 2011 12:37 pm
  PM Quote Reply
12th Post
CW Hall

 

Joined: Sat Nov 17th, 2007
Location:  
Posts: 996
Status: 
Offline
May 14,1986 :

 

Attachment: 860514 Charleston SC.jpg (Downloaded 80 times)

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Mar 11th, 2011 01:03 pm
  PM Quote Reply
13th Post
CW Hall

 

Joined: Sat Nov 17th, 2007
Location:  
Posts: 996
Status: 
Offline
June 4,1986 :

 

Attachment: 860604 Charleston SC.jpg (Downloaded 80 times)

Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Fri Mar 11th, 2011 01:16 pm
  PM Quote Reply
14th Post
CW Hall

 

Joined: Sat Nov 17th, 2007
Location:  
Posts: 996
Status: 
Offline
July 16,1986 :

 

Attachment: 860716 Charleston SC.jpg (Downloaded 80 times)

Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Mar 11th, 2011 02:33 pm
  PM Quote Reply
15th Post
Count Grog
Hall Of Famer


Joined: Sun Oct 21st, 2007
Location: Fuquay Varina, NC, USA
Posts: 15603
Status: 
Offline
Kriss wrote:  Friday, March 8, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Cayce (?) vs. Black Bart
2) Pez Whatley vs. John Tatum
3) Ron Bass vs. Buzz Tyler
4) The Barbarian & Billy Graham vs. Magnum T.A. & Jimmy Valiant
 
I got to beleive by the date that Jim Cayce is meant to be Steve Casey



____________________
Most people don't care if you're telling them the truth or if you're telling them a lie, as long as they're entertained by it. - Tom Waits

Back To Top PM Quote Reply  

Current time is 07:15 am Page:    1  2  Next Page Last Page    
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Charleston, SC Top




UltraBB 1.172 Copyright © 2007-2013 Data 1 Systems