WowBB Forums Home 
Home Search search Menu menu Not logged in - Login | Register
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Amarillo Promotion 1946-1981 - Version 2

 Moderated by: Ron Page:  First Page Previous Page  1  2  3  4  5  6  7  8  ...  Next Page Last Page  
New Topic Reply Printer Friendly
Amarillo Promotion 1946-1981 - Version 2  Rating:  Rating
AuthorPost
 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:16 pm
  PM Quote Reply
31st Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Wednesday, July 1, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cowboy Carlson vs. Bob Cummings
2) Ace Abbott vs. Roger Mackay
3) Kurt Von Poppenheim vs. Dory Funk

Thursday, July 2, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Ray Clements (15:10)
2) Roger Mackay defeated Billy Weidner (45:00)
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Kurt Von Poppenheim & Buck Lipscomb in three falls

Monday, July 6, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Dory Funk in two straight falls
3) Kurt Von Poppenheim defeated Roger Mackay in three falls

Tuesday, July 7, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Tommy Martindale fougt Ray Clements to a draw (20:00)
2) Dory Funk defeated Roger Mackay in three falls
3) Cowboy Carlson fought Kurt Von Poppenheim to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, July 8, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX

1) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Tommy Martindale & Roger Mackay in three falls
2) Ray Clements defeated Kurt Von Poppenheim in two straight falls

Thursday, July 9, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner fought Buck Lipscomb to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale fought Danny O’Rourke to a draw (20:00)
3) Cowboy Carlson fought Kurt Von Poppenheim to a draw in three falls (45:00)
4) Roger Mackay defeated Dory Funk in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referees: Bob Cummings & Danny O’Rourke)

Monday, July 13, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Roger Mackay vs. Tommy Martindale
2) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson vs. Kurt Von Poppenheim & Ray Clements

Tuesday, July 14, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Kurt Von Poppenheim fought Roger Mackay to a draw (15:00)
2) Bob Cummings & Kurt Von Poppenheim defeated Tommy Martindale & Roger Mackay in three falls
3) Cowboy Carlson defeated Dory Funk via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, July 15, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings vs. Tommy Martindale
2) Cowboy Carlson vs. Kurt Von Poppenheim
3) Dory Funk vs. Roger Mackay

Thursday, July 16, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Billy Weidner via DQ (16:30) (referee: Larry Wright)
2) Cowboy Carlson & Tommy Martindale defeated Kurt Von Poppenheim & Buck Lipscomb in three falls (referee: Larry Wright)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Roger Mackay defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, July 20, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dory Funk defeated Tommy Martindale in two straight falls
2) Cyclone Anaya defeated Ray Clements in two straight falls
3) Kurt Von Poppenheim defeated Cowboy Carlson via DQ in three falls

Tuesday, July 21, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Kurt Von Poppenheim defeated Billy Weidner
2) Cyclone Anaya defeated Bob Cummings in two straight falls
3) Dory Funk defeated Cowboy Carlson in two straight falls (referee: Tommy Martindale)

Wednesday, July 22, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cyclone Anaya vs. Ace Abbott
2) Dory Funk & Cowboy Carlson vs. Bob Cummings & Kurt Von Poppenheim

Thursday, July 23, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cyclone Anaya and Kurt Von Poppenheim won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Dory Funk, Cowboy Carlson, Bob Cummings, Ace Abbott, Tommy Martindale)
2) Tommy Martindale defeated Ace Abbott in three falls
3) Cyclone Anaya defeated Kurt Von Poppenheim in three falls to win the Battle Royal (referee: Billy Weidner)

Monday, July 27, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson defeated Bob Cummings in three falls
2) Cyclone Anaya defeated Tommy Martindale when Martindale was unable to return for the second fall having lost the first
3) Kurt Von Poppenheim fought Dory Funk to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, July 28, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Cyclone Anaya fought Kurt Von Poppenheim to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale fought Bob Cummings to a draw in three falls (60:00)
3) Cowboy Carlson & Cyclone Anaya defeated Dory Funk & Kurt Von Poppenheim in three falls

Wednesday, July 29, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cumming sfought Cowboy Carlson to a draw (20:00)
2) Dory Funk defeated Tommy Martindale in three falls
3) Kurt Von Poppenheim defeated Cyclone Anaya via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, July 30, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Alex Perez fought Larry Wright to a draw (15:00)
2) Billy Weidner defeated Ray Clements via DQ (11:00) (referee: Bob Cummings)
3) Kurt Von Poppenheim defeated Tommy Martindale (45:00) (referee: Bob Cummings)
4) Cyclone Anaya defeated Cowboy Carlson in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Monday, August 3, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ray Clements defeated Billy Weidner via DQ in two straight falls (referee: Tommy Martindale)
2) Cowboy Carlson defeated Cyclone Anaya via DQ in three falls (referee: Tommy Martindale)
3) No DQ: Dory Funk defeated Kurt Von Poppenheim when Von Poppenheim was unable to return for the second fall having lost the first

Tuesday, August 4, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Cyclone Anaya and Kurt Von Poppenheim won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Bob Cummings, Dory Funk, Tommy Martindale, Cowboy Carlson)
2) Tommy Martindale fought Cowboy Carlson to a draw in three falls (45:00)
3) Cyclone Anaya defeated Kurt Von Poppenheim in two straight falls to win the Battle Royal (referee: Billy Weidner)

Wednesday, August 5, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cowboy Carlson fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Dory Funk fought Bob Cummings to a double-DQ in three falls
3) Gorgeous Gus the Wrestling Bear defeated Ray Clements
4) Cyclone Anaya defeated Kurt Von Poppenheim in two straight falls

Thursday, August 6, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cowboy Carlson fought Tommy Martindale to a draw in three falls (45:00)
2) Gorgeous Gus the Wrestling Bear defeated Ray Clements via CO (7:10) (referee: Billy Weidner)
3) Dory Funk defeated Bob Cummings in three falls
4) Cyclone Anaya defeated Kurt Von Poppenheim in three falls

Monday, August 10, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dory Funk & Cowboy Carlson fought Tommy Martindale & Bob Cummings to a draw in three falls (30:00)
2) Cyclone Anaya defeated Kurt Von Poppenheim in three falls
3) Carol Carota defeated Ella Waldek in two straight falls

Tuesday, August 11, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bob Cummings defeated Kurt Von Poppenheim
2) Cyclone Anaya & Tommy Martindale fought Dory Funk & Cowboy Carlson to a draw in three falls (60:00) (referee: Billy Weidner)
3) Carol Carota defeated Ella Waldek in three falls

Wednesday, August 12, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cyclone Anaya defeated Tommy Martindale
2) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Kurt Von Poppenheim & Bob Cummings in three falls
3) Carol Carota defeated Ella Waldek in three falls

Thursday, August 13, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cowboy Carlson defeated Billy Weidner (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Bob Cummings (15:00)
3) Cyclone Anaya defeated Kurt Von Poppenheim
4) Tommy Martindale defeated Kurt Von Poppenheim via DQ (referee: Gene Detton)
5) Carol Carota defeated Ella Waldek in two straight falls (referee: Larry Wright)
6) Cowboy Carlson defeated Tommy Martindale in three falls

Monday, August 17, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dory Funk and Cowboy Carlson won a 7-man Battle Royal (other participants: Ace Abbott (sub. Ray Clements), Tommy Martindale, Billy Weidner, Bob Cummings, Cyclone Anaya)
2) Cyclone Anaya fought Billy Weidner to a draw (20:00)
3) Tommy Martindale defeated Bob Cummings in three falls
4) Dory Funk defeated Cowboy Carlson in two straight falls to win the Battle Royal

Tuesday, August 18, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Cyclone Anaya defeated Dory Funk via judges’ decision after a time limit draw (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Bob Cummings via judges’ decision after a time limit draw (15:00)
3) Ace Abbott defeated Cowboy Carlson
4) Cyclone Anaya defeated Tommy Martindale via judges’ decision after a time limit draw (15:00)
5) Cyclone Anaya defeated Ace Abbott in three falls (referee: Billy Weidner)
This card featured a 6-man tournament with the winner to face Gorgeous George the following week.

Wednesday, August 19, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cyclone Anaya defeated Ace Abbott
2) Tommy Martindale defeated Billy Weidner
3) Bob Cummings defeated Cowboy Carlson
4) Dory Funk defeated Cyclone Anaya via DQ
5) Tommy Martindale defeated Bob Cummings
6) Dory Funk defeated Tommy Martindale in two straight falls

Thursday, August 20, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cyclone Anaya defeated Bob Cummings (19:02)
2) Dory Funk defeated Tommy Martindale (29:10)
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Cowboy Carlson in three falls

Monday, August 24, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale fought Cowboy Carlson to a double-CO
2) Cyclone Anaya defeated Ace Abbott (sub. Bob Cummings) via DQ in three falls
3) Gorgeous George fought Dory Funk to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, August 25, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott (sub. Bob Cummings) fought Cowboy Carlson to a draw
2) Dory Funk defeated Tommy Martindale in three falls
3) Gorgeous George defeated Cyclone Anaya via DQ in three falls

Wednesday, August 26, 1953 – Odom Field – Lubbock, TX – 5,792
1) Cowboy Carlson fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Dory Funk fought Cyclone Anaya to a double-DQ in three falls
3) Gorgeous George (w/ Jeffries) defeated Danny McShain via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, August 27, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated Ace Abbott (15:45)
2) Cyclone Anaya defeated Billy Weidner in three falls
3) Gorgeous George & Danny McShain defeated Dory Funk & Cowboy Carlson via DQ in three falls

Monday, August 31, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Gene Detton
2) Cowboy Carlson fought Tommy Martindale to a draw
3) Cyclone Anaya defeated Dory Funk
4) Cyclone Anaya & Tommy Martindale & Gene Detton (sub. Bill Sledge) defeated Dory Funk & Cowboy Carlson & Ace Abbott in three falls

Tuesday, September 1, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott fought Tommy Martindale to a draw (15:00)
2) Dory Detton defeated Larry Wright (9:36)
3) Tommy Martindale & Cowboy Carlson defeated Ace Abbott & Buck Lipscomb via DQ in three falls (30:48)

Wednesday, September 2, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ace Abbott fought Cowboy Carlson to a draw (20:00)
2) Dory Funk defeated Tommy Martindale in three falls
3) Danny McShain defeated Cyclone Anaya in three falls

Thursday, September 3, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbott defeated Bill Sledge (17:45)
2) Dory Funk & Cowboy Carlson fought Cyclone Anaya & Tommy Martindale to a draw (45:00)
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Danny McShain in three falls (referee: Buck Lipscomb)


Monday, September 7, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson defeated Cyclone Anaya
2) Dory Funk defeated Tommy Martindale
3) Ace Abbott defeated Billy Weidner when Weidner was unable to return for the second fall having lost the first
4) Cyclone Anaya & Tommy Martindale defeated Dory Funk & Cowboy Carlson in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Tuesday, September 8, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Dory Detton fought Bill Sledge to a draw (20:00) (referee: Tommy Martindale)
2) Tommy Martindale defeated Tex Cates in two straight falls
3) Cyclone Anaya defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, September 9, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tomym Martindale defeated Buck Lipscomb via DQ (referee: Cowboy Carlson)
2) Cyclone Anaya defeated Ace Abbott in three falls
3) Baron Michele Leone defeated Dory Funk in three falls

Thursday, September 10, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cowboy Carlson fought Billy Weidner to a draw (20:00)
2) Cyclone Anaya & Tommy Martindale defeated Buck Lipscomb & Ace Abbott in three falls
3) Baron Michele Leone fought Dory Funk to a draw (60:00) (referee: Bill Sledge)

Monday, September 14, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bill Sledge fought Billy Weidner to a draw (20:00)
2) Ace Abbott & Cowboy Carlson defeated Cyclone Anaya & Tommy Martindale in three falls
3) Millie Stafford defeated Carol Carota in three falls

Tuesday, September 15, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott fought Dory Detton to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated Tex Cates in two straight falls (referee: Ace Abbott)
3) Ace Abbott & Cowboy Carlson fought Dory Detton & Cyclone Anaya to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, September 16, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cyclone Anaya defeated Bill Sledge
2) Buck Lipscomb & Ace Abbott defeated Tommy Martindale & Cowboy Carlson in three falls
3) Millie Stafford defeated Carol Carota in two straight falls

Thursday, September 17, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bill Sledge fought Alex Perez to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale fought Ace Abbott to a draw (20:00)
3) Millie Stafford defeated Carol Carota in three falls
4) Cyclone Anaya defeated Cowboy Carlson in three falls

Monday, September 21, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Ace Abbott via DQ (referee: Richard Moody)
2) Cyclone Anaya vs. Bill Sledge did not start when Anaya was injured by Ace Abbott
3) Ivan Kalmikoff defeated Bill Fletcher
4) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Millie Stafford in three falls

Tuesday, September 22, 1953 – Oiler Park – Odessa, TX
1) Billy Weidner fought Bill Sledge to a draw
2) Napoleon Daniels defeated Albert Wynn
3) Ace Abbott defeated Cyclone Anaya
4) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Carol Carota in three falls

Wednesday, September 23, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ivan Kalmikoff defeated Bill Fletcher
2) Buck Lipscomb & Ace Abbott fought Tommy Martindale & Cyclone Anaya to a draw in three falls (45:00)
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Millie Stafford in three falls

Thursday, September 24, 1953 – Gold Sox Field – Amarillo, TX
1) Bob Geigel defeated Bill Sledge (13:23)
2) Billy Weidner fought Buck Lipscomb to a draw
3) Bill Fletcher & Tommy Martindale fought Ivan Kalmikoff & Ace Abbott to a no contest (referees: Gene Detton & Larry Wright)
4) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Millie Stafford in three falls

Monday, September 28, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott fought Jack Curtis to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale fought Bill Sledge to a draw (15:00)
3) Bob Geigel defeated Gene Detton in two straight falls
4) Tommy Martindale & Jack Curtis (sub. Cyclone Anaya) defeated Ace Abbott & Bill Sledge in three falls

Tuesday, September 29, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner fought Bill Fletcher to a draw (20:00)
2) Dory Detton defeated Buck Lipscomb in two straight falls
3) George Curtis defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Wednesday, September 30, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ivan Kalmikoff and Tommy Martindale won a Battle Royal (order of elimination: Jack Curtis, George Curtis, Buck Lipscomb)
2) George Curtis defeated Buck Lipscomb
3) Ivan Kalmikoff defeated Tommy Martindale to win the Battle Royal

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 02:05 pm by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:16 pm
  PM Quote Reply
32nd Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Thursday, October 1, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ivan Kalmikoff & Ace Abbott defeated Tommy Martindale & Bill Fletcher in three falls
2) George Curtis & Jack Curtis defeated Bob Geigel & Buck Lipscomb in three falls
3) George Curtis & Jack Curtis defeated Ivan Kalmikoff & Ace Abbott in three falls to win the vacant Southwest States Tag Team Title

Monday, October 5, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bill Fletcher defeated Bob Geigel via DQ
2) Ace Abbott defeated Tommy Martindale in three falls
3) Gorgeous George defeated Jack Curtis in three falls

Tuesday, October 6, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ivan Kalmikoff defeated Billy Weidner
2) Dory Detton defeated Bill Sledge in two straight falls
3) Billy Wediner & George Curtis defeated Ivan Kalmikoff & Buck Lipscomb via CO in three falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, October 7, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Geigel defeated Tommy Martindale
2) Jack Curtis defeated Ace Abbott in two straight falls
3) Gorgeous George defeated Ivan Kalmikoff via DQ in three falls (referee: Bill Sledge)

Thursday, October 8, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova defeated Bill Sledge (11:30)
2) Tommy Martindale & Bill Fletcher defeated Bob Geigel & Ace Abbott (14:48)
3) Ivan Kalmikoff fought Jack Curtis to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)
4) Gorgeous George defeated George Curtis in three falls (referee: Buck Lipscomb)

Friday, October 9, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Curtis vs. Ace Abbott
2) Polo Cordova vs. Bob Geigel
3) George Curtis & Polo Cordova vs. Ace Abbott & Bob Geigel (referees: George Cline & Gene Detton)

Monday, October 12, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ivan Kalmikoff defeated Bilyl Weidner
2) Ace Abbott defeated Bill Fletcher
3) Jack Curtis defeated Bob Geiel
4) Jack Curtis & Billy Weidner & Bill Fletcher defeated Ivan Kalmikoff & Ace Abbott & Bob Geigel in three falls

Tuesday, October 13, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Alex Perez fought Dory Detton to a draw (20:00)
2) Polo Cordova defeated Mr. Sakata via DQ in three falls
3) George Curtis defeated Buck Lipscomb in three falls (referee: Alex Perez)

Wednesday, October 14, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Mr. Sakata defeated Billy Weidner
2) Ivan Kalmikoff defeated George Curtis in three falls
3) Jack Curtis defeated Bob Geigel in two straight falls

Friday, October 16, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Curtis vs. Buck Lipscomb
2) Jack Curtis vs. Bob Geigel
3) Southwest States Tag Team Champions George Curtis & Jack Curtis vs. Buck Lipscomb & Bob Geigel

Monday, October 19, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jesse James defeated Karl Krauser via DQ in two straight falls (referee: Gene Detton)
2) Ivan Kalmikoff & Ace Abbott defeated George Curtis & Jack Curtis in three falls

Tuesday, October 20, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Wediner fought Bill Fetcher to a draw (20:00)
2) Mr. Sakata defeated Johnny James when James was unable to return for the third fall
3) Dory Funk defeated Polo Cordova

Wednesday, October 21, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Curtis defeated Karol Krauser via DQ
2) Jesse James defeated Buck Lipscomb in two straight falls
3) Jack Curtis defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Thursday, October 22, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova fought Jesse James to a draw (15:00)
2) George Curtis & Jack Curtis defeated Mr. Sakata & Buck Lipscomb
3) Karol Krauser defeated Dory Funk (23:09)
4) Baron Michele Leone defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Friday, October 23, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Polo Cordova defeated Jack Curtis (sub. Johnny James) in three falls
2) Jesse James defeated Karol Krauser via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Monday, October 26, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jesse James fought Jack Curtis to a draw
2) Karol Krauser defeated Bill Fletcher in three falls
3) Ivan Kalmikoff defeated George Curtis in three falls

Tuesday, October 27, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Chico Bonales defeated Billy Wediner via DQ
2) Polo Cordova fought Johnny James to a draw in three falls
3) Dory Funk fought Mr. Sakata to a no contest in three falls (referee: Leo Cline)

Wednesday, October 28, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Curtis fought Jesse James to a draw
2) Karol Krauser defeated Bill Fletcher in two straight falls
3) Ivan Kalmikoff defeated Jack Curtis in three falls

Thursday, October 29, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova fought Bill Fletcher to a draw (15:00)
2) Jesse James fought Mr. Sakata to a draw (20:00)
3) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated George Curtis & Jack Curtis
4) Dory Funk defeated Roger Mackay in three falls to win the vacant Southwest States Junior Heavyweight Title (referees: Billy Weidner & Johnny James)

Friday, October 30, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Johnny James defeated Karol Krauser via DQ
2) Jesse James defeated Ivan Kalmikoff
3) Jesse James & Johnny James fought Ivan Kalmikoff & Karol Krauser to a no contest in three falls (referees: George Cline & Gene Detton)

Monday, November 2, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jesse James defeated Bill Fletcher in three falls
2) Southwest States Tag Team Champions Jack Curtis & George Curtis defeated Ivan Kalmikoff & Karol Krauser via DQ in three falls

Tuesday, November 3, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Johnny James fought Chico Bonales to a draw (20:00)
2) Polo Cordova defeated Buck Lipscomb via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated Mr. Sakata in three falls

Wednesday, November 4, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Jesse James defeated Bill Fletcher in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Jack Curtis & George Curtis in three falls

Thursday, November 5, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova defeated Johnny James
2) Jesse James defeated Bill Fletcher in three falls
3) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser & Mr. Sakata defeated Jack Curtis & George Curtis & Dory Funk (60:00)

Monday, November 9, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Buck Lipscomb defeated Johnny James via DQ
2) Mr. Sakata defeated George Curtis in three falls
3) Dory Funk defeated Polo Cordova in three falls

Tuesday, November 10, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Roger Mackay defeated Chico Bonales
2) Karol Krauser vs. Jack Curtis
3) Ivan Kalmikoff defeated Jesse James in three falls (referee: Bill Fletcher)

Wednesday, November 11, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Mr. Sakata defeated Polo Cordova in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Jack Curtis & George Curtis in three falls

Thursday, November 12, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova & Chico Bonales defeated Johnny James & Bill Fletcher (15:00)
2) Roger Mackay defeated Jesse James (22:20) 
3) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser & Mr. Sakata defeated Jack Curtis & George Curtis & Dory Funk in three falls

Friday, November 13, 1953 – Sports Arena – Borger, TX
1) Roger Mackay vs. Karol Krauser
2) Southwest States Tag Team Champions George Curtis & Jack Curtis vs. Jesse James & Johnny James

Friday, November 13, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Mr. Sakata defeated Polo Cordova
2) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Ivan Kalmikoff via DQ in three falls

Monday, November 16, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Polo Cordova & Chico Bonales fought Johnny James & Bill Fletcher to a draw (30:00)
2) Mr. Sakata defeated George Curtis in three falls
3) Babs Wingo defeated Kathleen Wimbley in two straight falls

Tuesday, November 17, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Roger Mackay vs. Buck Lipscomb
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser vs. Jesse James & Jack Curtis

Wednesday, November 18, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Curtis defeated Bill Fletcher
2) Chico Bonales & Polo Cordova defeated Johnny James & Mr. Sakata in three falls
3) Babs Wingo defeated Kathleen Wimbley in two straight falls

Thursday, November 19, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner defeated Bill Fletcher
2) Roger Mackay fought Ivan Kalmikoff to a draw (20:00) (referee: Gene Detton)
3) Southwest States Tag Team Champions Jack Curtis & George Curtis defeated Jesse James & Johnny James in three falls
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Karol Krauser in three falls (60:00) (referee: Alex Perez)

Friday, November 20, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bill Fletcher vs. Chico Bonales
2) Kathleen Wimbley vs. Babs Wingo
3) Polo Cordova vs. Mr. Sakata

Monday, November 23, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Polo Cordova defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
2) Southwest States Tag Team Champions Jack Curtis & George Curtis defeated Mr. Sakata & Buck Lipscomb in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Tuesday, November 24, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ivan Kalmikoff fought Roger Mackay to a draw
2) Jesse James defeated Karol Krauser in three falls (referee: Chico Bonales)
3) Kathleen Wimbley defeated Babs Wingo in two straight falls (referee: Johnny James)

Wednesday, November 25, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Polo Cordova to a draw (20:00)
2) Roger Mackay fought Jesse James to a draw in three falls (45:00)
3) Mr. Sakata defeated Ivan Kalmikoff in two straight falls

Thursday, November 26, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jesse James fought Frank Murdoch to a draw (15:00)
2) Roger Mackay defeated Mr. Sakata via DQ (16:29) (referee: Polo Cordova)
3) Ethel Johnson defeated Louise Green (12:40)
4) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Jack Curtis & George Curtis in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Friday, November 27, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Chico Bonales fought Johnny James to a draw (20:00)
2) George Curtis defeated Mr. Sakata via DQ
3) Polo Cordova defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Monday, November 30, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Karol Krauser defeated Johnny James (referee: Gene Blackley)
2) George Curtis defeated Ivan Kalmikoff (referee: Gene Blackley)
3) Mr. Sakata defeated Johnny James (referee: Gene Blackley)
4) Jack Curtis defeated Buck Lipscomb (referee: Gene Blackley)
5) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser & Mr. Sakata & Buck Lipscomb defeated Jesse James & Johnny James & Jack Curtis & George Curtis by three falls to one (60:00) (referee: Gene Blackley)

Tuesday, December 1, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner defeated Chico Bonales
2) Roger Mackay fought Bob Cummings to a draw in three falls
3) Frankie Murdoch defeated Polo Cordova via DQ in three falls

Wednesday, December 2, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Roger Mackay defeated Jesse James in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Buck Lipscomb & Mr. Sakata in three falls

Thursday, December 3, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Curtis defeated Mr. Sakata (10:29)
2) Roger Mackay defeated Ivan Kalmikoff (20:00) (referee: Chico Bonales)
3) Frank Murdoch defeated Polo Cordova
4) Karol Krauser defeated Jesse James (20:00) (referee: Gene Blackley)
5) George Curtis defeated Roger Mackay (20:00) (referee: Johnny James)
6) Karol Krauser defeated Frank Murdoch (12:57)
7) George Curtis defeated Karol Krauser (7:57)

Friday, December 4, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Polo Cordova vs. Mr. Sakata
2) Jesse James vs. Chico Bonales
3) Frankie Murdoch & Mr. Sakata vs. Polo Cordova & George Curtis

Monday, December 7, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Curtis defeated Chico Bonales
2) Jack Curtis defeated Frankie Murdoch in three falls
3) Roger Mackay fought Mr. Sakata to a no contest in three falls

Tuesday, December 8, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Johnny James defeated Karol Krauser via DQ (referee: Billy Weidner)
2) Polo Cordova defeated Bob Cummings in three falls
3) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Jesse James & Johnny James in three falls

Wednesday, December 9, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings defeated Polo Cordova in tn three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser fought Roger Mackay & Jesse James to a no contest in three falls

Thursday, December 10, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mr. Sakata defeated Johnny James (12:25)
2) Frank Murdoch defeated Roger Mackay (13:14) (referee: Gene Blackley)
3) Jesse James fought Ivan Kalmikoff to a draw (20:00)
4) Jack Curtis defeated Karol Krauser via DQ (18:39) (referee: Billy Weidner)
5) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated George Curtis in three falls

Friday, December 11, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Roger Mackay defeated Polo Cordova
2) Frankie Murdoch defeated Jesse James when James could not return for the second fall having lost the first
3) Bob Cummings defeated Mr. Sakata in three falls

Monday, December 14, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jesse James defeated George Overhuls via DQ
2) Roger Mackay defeated Bob Cummings in three falls
3) Mr. Sakata defeated Jack Curtis in three falls
4) Mr. Sakata defeated Roger Mackay (15:00)

Tuesday, December 15, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) George Curtis defeated Karol Krauser in three falls
2) Frankie Murdoch defeated Polo Cordova in three falls
3) Ivan Kalmikoff defeated Johnny James when James was unable to return for the third fall

Wednesday, December 16, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings defeated Jack Carter in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Roger Mackay & Jesse James in three falls

Thursday, December 17, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings & George Overhuls defeated Jesse James & Johnny James (15:53)
2) Mr. Sakata defeated Polo Cordova (15:28)
3) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Jack Curtis & George Curtis in three falls to win the Southwest States Tag Team Title
4) Handicap Match: Roger Mackay defeated Frank Murdoch & Gene Blackley via DQ (referee: Billy Weidner)

Friday, December 18, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jack Curtis vs. Ivan Kalmikoff
2) George Curtis vs. Karol Krauser
3) Frankie Murdoch vs. Bob Cummings

Monday, December 21, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Karol Krauser defeated Al Getz
2) Mr. Sakata fought Ace Freeman to a draw (15:00)
3) Buck Lipscomb defeated Billy Weidner (sub. George Overhuls) in three falls
4) Ace Freeman & Al Getz defeated Mr. Sakata & Karol Krauser in three falls

Tuesday, December 22, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Tommy Martindale fought Bob Cummings to a draw (20:00)
2) Prince Maivia defeated Frankie Murdoch via DQ in two straight falls
3) George Overhuls fought Ivan Kalmikoff to a no contest in three falls (referee: Marcel Petit)

Wednesday, December 23, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tommy Martindale defeated Bob Cummings in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Ray Clements & Frankie Hill Murdoch via DQ in three falls

Thursday, December 24, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Getz fought George Overhuls to a draw (15:00)
2) Prince Maiava defeated Bob Cummings (5:51)
3) Frank Murdoch defeated Ace Freeman (9:44)
4) Tommy Martindale defeated Ivan Kalmikoff (19:23)
5) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Mr. Sakata in three falls

Friday, December 25, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Al Getz fought Ace Freeman to a draw (20:00)
2) Prince Maivia defeated Buck Lipscomb
3) Frankie Murdoch defeated Bob Cummings via DQ in three falls

Monday, December 28, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Al Getz defeated Buck Lipscomb via DQ (referee: Richard Moody)
2) Bob Cummings defeated Prince Maivia via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)
3) Mr. Sakata defeated Ace Freeman in three falls

Tuesday, December 29, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Tommy Martindale fought Frankie Murdoch to a draw (20:00) (referee: Billy Weidner)
2) Billy Weidner defeated Marcel Petit in two straight falls
3) Ivan Kalmikoff & Frankie Murdoch defeated George Overhuls & Tommy Martindale in three falls (referee: Marcel Petit)

Wednesday, December 30, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings fought Al Getz to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Mr. Sakata in three falls
3) Roger Mackay defeated Ivan Kalmikoff via DQ in three falls

Thursday, December 31, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX

1) Al Getz defeated Marcel Petit (8:27)
2) Bob Cummings fought George Overhuls to a draw (15:00)
3) Mr. Sakata defeated Prince Maiava (w/ Coconut Willie) via DQ (6:30) (referee: Billy Weidner)
4) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser & Frank Murdoch fought Roger Mackay & Tommy Martindale & Ace Freeman to a draw in three falls (60:00) (referees: Billy Weidner & Gene Detton)

Last edited on Tue Mar 14th, 2017 01:39 pm by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:17 pm
  PM Quote Reply
33rd Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Friday, January 1, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Frankie Murdoch vs. Ace Freeman
2) Karol Krauser vs. Roger Mackey
3) Marcel Petit vs. Roger Mackay
4) Frankie Murdoch & Karol Krauser vs. Roger Mackay & Ace Freeman

Monday, January 4, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Roger Mackay defeated Ivan Kalmikoff
2) Karl Krauser defeated Tommy Martindale
3) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Tommy Martindale & Roger Mackay in three falls
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Mr. Sakata in three falls

Tuesday, January 5, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Freeman fought Herb Parks to a draw (20:00)
2) Luis Martinez defeated Whitey Whittler via DQ in three falls (referee: Al Getz)
3) Frankie Murdoch defeated George Overhuls in three falls

Wednesday, January 6, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Mr. Sakata defeated Tommy Martindale in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Ray Clements & Frankie Hill Murdoch via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)

Thursday, January 7, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez fought Whitey Whittler to a draw (15:00)
2) Al Getz fought Herb Parks to a draw (15:00)
3) George Overhuls defeated Mr. Sakata (13:07)
4) Ace Freeman defeated Frank Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Gene Detton)
5) Roger Mackay & Tommy Martindale defeated Karol Krauser & Ivan Kalmikoff in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Monday, January 11, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks fought George Overhuls to a draw (15:00)
2) Ivan Kalmikoff defeated Ace Freeman via DQ
3) Roger Mackay defeated Karol Krauser via DQ in two straight falls
4) Betty Hawkins defeated Barbara Baker in three falls

Tuesday, January 12, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Al Getz fought Luis Martinez to a draw (referee: Benny Trudell)
2) Frankie Murdoch & Whitey Whitler defeated Tommy Martindale & Bob Geigel in three falls
3) Ruth Boatcallie defeated Carol Cook via DQ in three falls (referee: Benny Trudell)

Wednesday, January 13, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Karol Krauser and Ace Freeman won a 6-man Battle Royal (other participants: Roger Mackay, Herb Parks, Ivan Kalmikoff, George Overhuls)
2) Roger Mackay fought Herb Parks to a draw (30:00)
3) Ivan Kalmikoff defeated George Overhuls
4) Karol Krauser defeated Ace Freeman to win the Battle Royal
5) Betty Hawkins defeated Barbara Baker in three falls

Thursday, January 14, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel fought Herb Parks to a draw (15:00)
2) Frank Murdoch defeated Whitey Whittler (12:37)
3) Ruth Boatcallie defeated Carol Cook (11:04)
4) Southwest States Tag Team Champions Karol Krauser & Ivan Kalmikoff defeated Roger Mackay & Tommy Martindale in three falls

Monday, January 18, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Murdoch fought Herb Parks to a no contest (referee: Gene Blackley)
2) Bob Geigel defeated George Overhuls in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Roger Mackay & Ace Freeman in three falls

Tuesday, January 19, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Whitey Whitler fought Tommy Martindale to a draw (15:00)
2) Luis Martinez defeated Al Getz (referee: Benny Trudell)
3) Carol Cook & Barbara Baker defeated Ruth Boatcallie & Betty Hawkins in three falls(referee: Benny Trudell)

Wednesday, January 20, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought Frankie Hill Murdoch to a draw (20:00)
2) Herb Parks defeated Roger Mackay in two straight falls
3) Carol Cook & Barbara Baker defeated Ruth Boatcallie & Betty Hawkins in three falls

Thursday, January 21, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX – 1,500
1) Herb Parks defeated Benny Trudel (12:39)
2) Bob Geigel defeated Luis Martinez (16:35)
3) Barbara Baker & Carol Cook defeated Ruth Boatcallie & Betty Hawkins (19:59) (referee: Murray Woroner)
4) Roger Mackay defeated Frank Murdoch in three falls (referee: Billy Weidner)

Monday, January 25, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Whitey Whittler defeated Billy Weidner
2) Herb Parks defeated Frankie Murdoch
3) George Overhuls defeated Al Getz in two straight falls
4) Ace Freeman defeated Bob Geigel in two straight falls

Tuesday, January 26, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luis Martinez fought Benny Trudell to a draw
2) Tommy Martindale defeated Ivan Kalmikoff in three falls (referee: Gene Detton)
3) Karol Krauser defeated Roger Mackay in three falls (referee: Gene Detton)

Wednesday, January 27, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought Luis Martinez to a draw (20:00)
2) Whitey Whittler defeated Ace Freeman in three falls
3) Herb Parks defeated Ivan Kalmikoff via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, January 28, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Freeman fought George Overhuls to a draw (20:00)
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Frank Murdoch & Whitey Whittler in three falls (referee: Bob Geigel)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk fought Roger Mackay to a draw in three falls (90:00)

Monday, February 1, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Karl Krauser fought Ace Freeman to a draw
2) Dory Funk defeated Ivan Kalmikoff
3) Roy Shire defeated George Overhuls in two straight falls
4) Southwest States Tag Team Champions Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Dory Funk & Ace Freeman in three falls

Tuesday, February 2, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Tony Martinelli fought Al Getz to a draw (referee: Tommy Martindale)
2) Luis Martinez fought Benny Trudell to a draw in three falls (referee: Tommy Martindale)
3) Whitey Whitler & Al Getz defeated Tony Martinelli & Herb Parks in two straight falls

Wednesday, February 3, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Gene Detton defeated Ray Hines (7:55) (referee: Sherman Cox)
2) Luis Martinez defeated Benny Trudell
3) Herb Parks defeated Ivan Kalmikoff via DQ in two straight falls
4) Roy Shire defeated Whitey Whittler in three falls

Thursday, February 4, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated Herb Parks (15:00)
2) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Ace Freeman in three falls
3) Whitey Whittler & Bob Geigel defeated Ivan Kalmikoff & Karol Krauser in two straight falls (referee: Nino Martinelli)

Monday, February 8, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks defeated Gene Detton
2) Ace Freeman defeated Billy Weidner
3) Roy Shire defeated Dory Funk in three falls
4) Southwest States Tag Team Champions Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Herb Parks & Ace Freeman in three falls

Tuesday, February 9, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luis Martinez and George Overhuls won a 6-man Battle Royal (other participants: Al Getz, Benny Trudell, Tommy Martindale, Whitey Whittler)
2) Al Getz vs. Benny Trudell
3) Whitey Whitler defeated Tommy Martindale in three falls
4) George Overhuls defeated Luis Martinez in three falls to win the Battle Royal

Wednesday, February 10, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Roy Shire defeated Luis Martinez in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Herb Parks & Buck Lipscomb in three falls

Thursday, February 11, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Freeman fought Luis Martinez to a draw (15:00)
2) Billy Weidner defeated Benny Trudel (12:20)
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Tommy Martindale in three falls
4) Dory Funk defeated George Overhuls in three falls

Monday, February 15, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Benny Trudell
2) Ricki Starr defeated Whitey Whittler in three falls
3) Roy Shire defeated Ace Freeman via CO in three falls

Tuesday, February 16, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner defeated Gene Detton (referee: Bob Geigel)
2) Luis Martinez defeated Ivan Kalmikoff in three falls (referee: Bob Geigel)
3) George Overhuls defeated Karol Krauser in three falls (referee: Bob Geigel)

Wednesday, February 17, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tommy Martindale fought Al Getz to a draw (20:00)
2) Ricki Starr defeated Whitey Whittler in three falls
3) Roy Shire defeated Ace Freeman in two straight falls

Thursday, February 18, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez fought Tommy Martindale to a draw (15:00)
2) Ricki Starr defeated Ace Freeman (16:53)
3) George Overhuls defeated Whitey Whittler (17:17)
4) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) fought Karol Krauser (w/ Ivan Kalmikoff) to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)

Friday, February 19, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Ricki Starr vs. Karol Krauser
2) Ivan Kalmikoff vs. Luis Martinez
3) Dory Funk & Ricki Starr vs. Al Getz & Karol Krauser

Monday, February 22, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ivan Kalmikoff fought Tommy Martindale to a draw (15:00)
2) Karol Krauser fought Ricki Starr to a draw (15:00)
3) Roy Shire defeated Luis Martinez in three falls
4) Ricki Starr & Tommy Martindale defeated Ivan Kalmikoff & Karol Krauser in two straight falls

Tuesday, February 23, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner defeated Benny Trudell
2) Whitey Whitler defeated Ace Freeman in three falls (referee: Bob Geigel)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated George Overhuls in three falls

Wednesday, February 24, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ricki Starr fought Luis Martinez to a draw in three falls (60:00)
2) Roy Shire & Bobby Wallace defeated Ivan Kalmikoff & Karol Krauser in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Thursday, February 25, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Freeman & Luis Martinez fought Whitey Whittler & Benny Trudel to a draw (20:00)
2) Ricki Starr defeated Tommy Martindale
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Karol Krauser (referee: Al Getz)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Ivan Kalmikoff in three falls (referee: George Overhuls)

Monday, March 1, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Whitey Whittler fought Ace Abbott to a draw
2) Benny Trudell defeated Ricki Starr via DQ in three falls
3) Roy Shire defeated Luis Martinez via CO in three falls

Tuesday, March 2, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner fought Al Getz to a no contest (referee: Joe Tomasso)
2) Joe Tomasso defeated Tony Morelli via CO in three falls (referee: Billy Weidner)
3) George Overhuls defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Tony Morelli)

Wednesday, March 3, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Whitey Whittler defeated Benny Trudell
2) Ricki Starr defeated Ace Abbott in three falls
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Luis Martinez via DQ in three falls (referee: Bob Geigel)

Thursday, March 4, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bill Parks defeated Benny Trudel (12:25)
2) Tony Morelli fought George Overhuls to a draw (20:00)
3) Southwest States Tag Team Champions Roy Shire & Bobby Wallace defeated Luis Martinez & Ricki Starr (60:00) (referees: Joe Tomasso & Bob Geigel)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Whitey Whittler in three falls

Friday, March 5, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Ace Abbott vs. Billy Parks
2) Roy Shire vs. Ricki Starr
3) Dory Funk vs. Whitey Whittler

Monday, March 8, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated George Overhuls
2) Ace Abbott defeated Whitey Whittler
3) Little Beaver defeated The Mighty Schultz in three falls
4) Ricki Starr defeated Benny Trudell in three falls

Tuesday, March 9, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Roy Shire defeated Billy Parks (referee: Billy Weidner)
2) Tom Thumb defeated Karl Kruger in two straight falls
3) Tony Morelli fought Dory Funk to a draw in three falls (60:00) (referee: Billy Weidner)

Wednesday, March 10, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ace Abbott defeated Benny Trudell
2) Ricki Starr defeated George Overhuls
3) Luis Martinez defeated Whitey Whittler in two straight falls
4) Little Beaver defeated Mighty Schultz in three falls

Thursday, March 11, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez defeated John Pavich (11:54)
2) George Overhuls & Bill Parks defeated Tony Morelli & Whitey Whittler (17:57)
3) Little Beaver defeated Mighty Schultz in three falls
4) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) fought Ricki Starr to a draw in three falls (60:00) (referee: Billy Weidner)

Friday, March 12, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Benny Trudell vs. Gene Detton
2) Mighty Schultz vs. Karl Kruger
3) Dory Funk & Ricki Starr vs. Roy Shire & Whitey Whittler

Monday, March 15, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX – 1,900
1) Ace Abbott defeated Gene Detton
2) Tim Geohagen defeated Whitey Whittler
3) Ricky Starr defeated Tony Morelli via CO
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Luis Martinez in three falls

Tuesday, March 16, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Parks defeated Benny Trudell
2) Salvador Flores fought Al Getz to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated George Overhuls in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, March 17, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Al Getz defeated Noble Bishop
2) Luis Martinez fought Tony Morelli to a draw (20:00)
3) Dory Funk defeated Ricki Starr via DQ in three falls (referee: Ace Abbott)
4) Tim Geohagen defeated Whitey Whittler in three falls

Thursday, March 18, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tim Geohagen defeated Al Getz (9:03)
2) Tony Morelli fought Bill Parks to a draw in three falls (45:00)
3) George Overhuls & Ricki Starr defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls (referee: Bob Cummings)

Friday, March 19, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Whitey Whittler vs. Bill Parks
2) Benny Trudell vs. Tim Geohagen
3) Tony Morelli vs. Ricki Starr

Monday, March 22, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Overhuls fought Bill Parks to a draw
2) Tim Geohagen defeated Billy Weidner in two straight falls
3) Southwest States Tag Team Champions Roy Shire & Bobby Wallace defeated Dory Funk & Ace Abbott in three falls

Tuesday, March 23, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luis Martinez fought Al Getz to a draw
2) Bob Cummings fought Salvador Flores to a draw in three falls
3) Al Getz & Tony Morelli defeated Luis Martinez & Dory Detton in three falls (referee: Bob Cummings)

Wednesday, March 24, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ace Abbott fought George Overhuls to a draw (20:00)
2) Dory Funk fought Bill Parks to a draw in three falls (45:00)
3) Roy Shire defeated Tim Geohagen via CO in three falls

Thursday, March 25, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Al Getz (6:07)
2) Tim Geohagen defeated George Overhuls (45:00)
3) Dory Funk defeated Ricki Starr in three falls

Friday, March 26, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) George Overhuls vs. Bob Cummings
2) Bill Parks vs. Al Getz
3) Tony Morelli vs. Tim Geohagen

Monday, March 29, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Salvador Flores fought George Overhuls to a draw
2) Dory Funk defeated Bill Parks in three falls
3) Roy Shire defeated Tim Geohagen in three falls

Tuesday, March 30, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ricki Starr defeated John Pavich
2) The Great Schultz defeated Tom Thumb (sub. Little Beaver) in three falls
3) Danny O’Rourke & Luis Martinez defeated Ace Abbott & Tony Morelli via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, March 31, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bill Parks defeated George Overhuls
2) Dory Funk defeated Salvador Flores in two straight falls
3) Roy Shire defeated Tim Geohagen in three falls

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 10:36 pm by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:17 pm
  PM Quote Reply
34th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Thursday, April 1, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Danny O’Rourke defeated John Pavich
2) Tim Geohagen & Bill Parks defeated George Overhuls & Ricki Starr in three falls
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk in three falls (referee: Al Getz)

Friday, April 2, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Danny O’Rourke vs. John Pavich
2) Tim Geohagen & Bill Parks vs. Tony Morelli & Ace Abbott

Monday, April 5, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Billy Weidner defeated George Overhuls when Overhuls could not return for the second fall having lost the first
2) Tim Geohagen defeated Bill Parks via DQ in three falls
3) Roy Shire & Bobby Wallace defeated Dory Funk & Luis Martinez in three falls

Tuesday, April 6, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Tony Morelli defeated Ricki Starr
2) Danny O’Rourke defeated Ace Abbott via CO
3) Salvador Flores fought Al Getz to a draw
4) Ricki Starr & Danny O’Rourke & Salvador Flores defeated Tony Morelli & Al Getz & Ace Abbott in three falls (referee: Bob Cummings)

Wednesday, April 7, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tim Geohagen fought Bill Parks to a draw (30:00)
2) Luis Martinez defeated Bobby Wallace in three falls
3) Roy Shire defeated Dory Funk in three falls

Thursday, April 8, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bill Parks defeated Al Getz (16:14)
2) Tony Morelli defeated Danny O’Rourke in three falls
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Bob Cummings in three falls

Friday, April 9, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Salvador Flores vs. Ace Abbott
2) George Overhuls vs. Bill Parks
3) Dory Funk vs. Tim Geohagen

Monday, April 12, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Cummings fought Bill Parks to a draw (20:00)
2) Ace Abbott defeated Tony Morelli via DQ in two straight falls
3) Roy Shire fought Luis Martinez to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, April 13, 1954 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Danny O’Rourke & Salvador Flores fought George Overhuls & Tim Geohagen to a draw (30:00)
2) Dory Funk defeated Ricki Starr in three falls
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Millie Stafford in three falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, April 14, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tim Geohagen defeated George Overhuls (sub. Tony Morelli) in two straight falls
2) Dory Funk & Luis Martinez fought Roy Shire & Bobby Wallace to a draw in three falls (45:00)

Thursday, April 15, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Ace Abbott via DQ (8:56)
2) Tim Geohagen fought Bill Parks to a draw (20:00)
3) Tony Morelli fought Ricki Starr to a draw in three falls (45:00)
4) Dory Funk defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) in three falls (referee: Alex Perez)

Friday, April 16, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Danny O’Rourke vs. Salvador Flores
2) George Overhuls vs. Luis Martinez
3) Mildred Burke vs. Millie Stafford
4) Luis Martinez & Salvador Flores vs. Danny O’Rourke & George Overhuls

Monday, April 19, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott fought Danny O’Rourke to a double-CO
2) Tony Morelli defeated Ricki Starr in three falls
3) Luis Martinez defeated Bill Parks in two straight falls

Tuesday, April 20, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Salvador Flores fought Bobby Wallace to a draw (referee: Bill Sledge)
2) Tim Geohagen defeated Bob Cummings in two straight falls
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk in three falls (referee: Bill Sledge)

Wednesday, April 21, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Danny O’Rourke vs. Bill Parks
2) Ricki Starr vs. Ace Abbott
3) Tony Morelli vs. Luis Martinez

Thursday, April 22, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tim Geohagen fought Billy Weidner to a draw (15:00)
2) Danny O’Rourke & Ricki Starr defeated Ace Abbott & Tony Morelli (15:50)
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Bill Parks in two straight falls
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Bob Cummings)

Friday, April 23, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Ricki Starr vs. Ace Abbott
2) Danny O’Rourke vs. Tony Morelli
3) Dory Funk vs. Roy Shire

Monday, April 26, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Dory Detton (sub. Danny O’Rourke) in three falls
2) Tony Morelli & Bob Cummings defeated Ricki Starr & Luis Martinez in three falls
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Bonnie Watson in three falls

Tuesday, April 27, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Johnny Demchuk fought Bill Sledge to a draw (20:00) (referee: Billy Weidner)
2) Tim Geohagen defeated Salvador Flores in two straight falls
3) Dory Funk defeated Roy Shire via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, April 28, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Danny O’Rourke
2) Tony Morelli defeated Ricki Starr in three falls
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Bonnie Watson in two straight falls

Thursday, April 29, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez defeated Danny O’Rourke (8:35)
2) Tim Geohagen defeated Ace Freeman (10:44)
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Bonnie Watson in three falls
4) Tony Morelli defeated Ricki Starr in three falls

Friday, April 30, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dory Funk defeated Timothy Geohagen via DQ
2) Luis Martinez defeated Johnny Demchuk
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Bonnie Watson in three falls (referee: Ace Abbott)

Monday, May 3, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Salvador Flores defeated Bob Cummiongs (sub. Con Bruno) via DQ
2) Best of Five Falls: Ace Abbott defeated Danny O’Rourke in three straight falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Tony Morelli in three falls

Tuesday, May 4, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bill Sledge fought Luis Martinez to a draw (20:00)
2) Johnny Demchuk defeated Dory Detton in two straight falls
3) Luis Martinez & Tim Geohagen defeated Roy Shire & Bill Sledge in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, May 5, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ace Abbott fought Danny O’Rourke to a draw (20:00)
2) Bob Cummings defeated Salvador Flores in three falls
3) Tony Morelli defeated Dory Funk in three falls

Thursday, May 6, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Danny O’Rourke defeated Ace Abbott (15:58)
2) Johnny Demchuck defeated Salvador Flores in three falls
3) Roy Shire defeated Dory Funk in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Friday, May 7, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tony Morelli vs. Johnny Demchuk
2) Southwest States Tag Team Champions Roy Shire & Bobby Wallace vs. Luis Martinez & Salvador Flores

Saturday, May 8, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bill Sledge vs. Billy Weidner
2) Danny O’Rourke vs. Salvador Flores
3) Johnny Demchuck vs. Luis Martinez

Monday, May 10, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tim Geohagen defeated Bob Cummings
2) Cowboy Carlson defeated Tony Morelli in two straight falls
3) Dory Funk defeated Roy Shire in three falls

Tuesday, May 11, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luis Palacio fought Danny O’Rourke to a draw
2) Luis Martinez defeated Johnny Demchuk in three falls
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Bonnie Watson in three falls (referee: Con Bruno)

Wednesday, May 12, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings defeated Tim Geohagen in three falls
2) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Tony Morelli & Roy Shire (w/ Bobby Wallace) in three falls

Thursday, May 13, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings fought Lou Palacio to a draw (15:00)
2) Tim Geohagen defeated Tony Morelli
3) Johnny Demchuck defeated Danny O’Rourke (13:20)
4) Dory Funk (w/ Cowboy Carlson) defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Bob Cummings)

Friday, May 14, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Timothy Geohagen vs. Roy Shire
2) Luis Martinez & Lou Palacio vs. Bill Sledge & Johnny Demchuk

Saturday, May 15, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Danny O’Rourke vs. Salvador Flores
2) Luis Martinez vs. Tony Morelli
3) World Women’s Champion Mildred Burke vs. Bonnie Watson

Monday, May 17, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Cummings defeated Con Bruno via DQ
2) Johnny Demchuk defeated Salvador Flores in two straight falls
3) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Southwest States Tag Team Champions Roy Shire & Bobby Wallace via DQ in three falls

Tuesday, May 18, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Danny O’Rourke fought Bill Sledge to a draw (15:00)
2) Bill Sledge & Luis Palacio fought Danny O’Rourke & Tim Geohagen to a draw in three falls
3) Frankie Murdoch defeated Luis Martinez in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, May 19, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Johnny Demchuk defeated Bob Cummings in three falls
2) Roy Shire & Bobby Wallace defeated Dory Funk & Cowboy Carlson via DQ in three falls(referee: Salvador Flores)

Thursday, May 20, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Bill Sledge (14:03)
2) Johnny Demchuck fought Tim Geohagen to a draw (30:00)
3) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Southwest States Tag Team Champions Roy Shire & Bobby Wallace via DQ in two straight falls

Friday, May 21, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Luis Martinez & Cowboy Carlson defeated Johnny Demchuk & Bill Sledge
2) Frankie Murdoch defeated Timothy Geohagen in three falls (referee: Bob Cummings)

Saturday, May 22, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bill Sledge vs. Billy Weidner
2) Bobby Wallace vs. Luis Martinez
3) Tim Geohagen vs. Roy Shire

Monday, May 24, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Johnny Demchuk defeated Tim Geohagen
2) Luis Martinez defeated Con Bruno in two straight falls
3) Baron Michele Leone fought Roy Shire to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, May 25, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Danny O’Rourke vs. Luis Palacio
2) Cowboy Carlson defeated Bill Sledge in three falls
3) Dory Funk defeated Frankie Murdoch in two straight falls (referee: Salvador Flores)

Wednesday, May 26, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Con Bruno
2) Johnny Demchuk defeated Tim Geohagen in three falls
3) Baron Michele Leone fought Roy Shire (w/ Bobby Wallace) to a draw in three falls (60:00)

Thursday, May 27, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Con Bruno defeated Danny O’Rourke (10:59)
2) Johnny Demchuck defeated Luis Martinez (12:21)
3) Cowboy Carlson fought Frank Murdoch to a draw (20:00)
4) Dory Funk defeated Tim Geohagen
5) Baron Michele Leone fought Roy Shire (w/ Bobby Wallace) to a draw in three falls (60:00)

Friday, May 28, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Luis Martinez vs. Danny O’Rourke
2) Billy Weidner vs. Timothy Geohagen
3) Baron Michele Leone vs. Frankie Murdoch

Monday, May 31, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Lou Palacio defeated Bill Sledge
2) Frankie Murdoch defeated Danny O’Rourke in two straight falls
3) Johnny Demchuk defeated Luis Martinez in three falls

Tuesday, June 1, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Con Bruno fought Salvador Flores to a draw (20:00)
2) The Masked Marvel defeated Cowboy Carlson in three falls
3) Dory Funk defeated Tim Geohagen in three falls

Wednesday, June 2, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Lou Palacio vs. Bill Sledge
2) Frankie Hill Murdoch vs. Danny O’Rourke
3) Johnny Demchuk vs. Luis Martinez

Thursday, June 3, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner defeated Al Cortez (12:52)
2) Tim Geohagen fought Frank Murdoch to a draw (20:00)
3) Johnny Demchuck defeated The Mask via DQ (15:12) (referee: Alex Perez)
4) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Cowboy Carlson in three falls

Friday, June 4, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Lou Palacio vs. Danny O’Rourke
2) Al Cortez vs. Johnny Demchuk
3) Baron Michele Leone vs. Timothy Geohagen

Monday, June 7, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Elmer Larson defeated Lou Palacio in two straight falls
2) Johnny Demchuk & Bob Cummings defeated Frankie Murdoch & Al Cortez in three falls

Tuesday, June 8, 1954 – Oiler Park – Odessa, TX
1) The Masked Marvel defeated Con Bruno
2) Cowboy Carlson fought Ray Stevens to a draw in three falls (45:00) (referee: Salvador Flores)
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Bill Brooks)

Wednesday, June 9, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Bob Cummings to a draw (20:00)
2) Elmer Larson defeated Johnny Demchuk via DQ in two straight falls
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Dory Funk via DQ in three falls

Thursday, June 10, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ray Stevens defeated Elmer Larsen (16:27)
2) The Mask defeated Oyama Kato in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Bob Cummings & Johnny Demchuck defeated Cowboy Carlson & Dory Funk in three falls

Monday, June 14, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Elmer Larson fought Bob Cummings to a draw (20:00)
2) The Masked Marvel defeated Johnny Demchuk in three falls
3) Jack Terry defeated Cowboy Carlson in three falls

Tuesday, June 15, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ray Stevens and Con Bruno won a 6-man Battle Royal (other participants: Al Cortez, Frankie Murdoch, Bill Brooks, Lou Palacio)
2) Al Cortez defeated Frankie Murdoch (referee: Billy Weidner)
3) Bill Brooks defeated Lou Palacio in three falls
4) Ray Stevens defeated Con Bruno in three falls to win the Battle Royal (referee: Billy Weidner)

Wednesday, June 16, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cowboy Carlson defeated Elmer Larson
2) Jack Terry defeated Bob Cummings in three falls
3) The Masked Marvel defeated Johnny Demchuk in three falls

Thursday, June 17, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner defeated Jack Terry via DQ (10:02) (referee: Alex Perez)
2) Frank Murdoch defeated Elmer Larsen (15:47)
3) Bob Cummings & Johnny Demchuck defeated Ray Stevens & Tommy Martindale in three falls
4) Cowboy Carlson (w/ Dory Funk) defeated The Mask (w/ Jack Terry) via DQ in two straight falls (referee: Larry Wright)

Saturday, June 19, 1954 – Sports Arena – Littlefield, TX
1) Bob Cummings vs. Al Cortez
2) Johnny Demchuck vs. Tommy Martindale
3) Southwest States Tag Team Champions Johnny Demchuck & Bob Cummings vs. Tommy Martindale & Al Cortez

Monday, June 21, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Billy Weidner defeated Frankie Murdoch via DQ
2) Glen Detton & Ray Stevens defeated The Masked Marvel & Con Bruno via DQ in three falls
3) Cowboy Carlson defeated Jack Terry via DQ in three falls

Tuesday, June 22, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Cowboy Carlson fought Johnny Demchuk to a draw (15:00)
2) Elmer Larsen defeated Bill Brooks in two straight falls
3) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Johnny Demchuk & Bob Cummings in three falls(referee: Al Cortez)

Wednesday, June 23, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Glen Detton fought Con Bruno to a draw (20:00)
2) Ray Stevens defeated Jack Terry in three falls
3) The Masked Marvel defeated Frankie Hill Murdoch in three falls

Thursday, June 24, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Con Bruno fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) Frank Murdoch fought Ray Stevens to a draw in three falls (45:00)
3) Jack Terry & The Mask defeated Dory Funk & Cowboy Carlson in three falls (referees: Billy Weidner & Larry Wright)

Monday, June 28, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Con Bruno fought Billy Weidner to a draw (15:00)
2) Glen Detton defeated Elmer Larson
3) Ida May Martinez defeated Mary Jane Mull in two straight falls
4) Jack Terry defeated Cowboy Carlson in three falls

Tuesday, June 29, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Elmer Larsen vs. Con Bruno
2) Glen Detton vs. Jack Terry
3) Ray Stevens vs. Cowboy Carlson
This card was cancelled due to rain.

Wednesday, June 30, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch defeated Con Bruno
2) The Masked Marvel defeated Bob Cummings in three falls
3) Ida Mae Martinez defeated Mary Jane Mull in two straight falls

Last edited on Tue Mar 14th, 2017 01:40 pm by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:17 pm
  PM Quote Reply
35th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Thursday, July 1, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX1) Elmer Larsen fought Con Bruno to a draw (20:00)
2) Ida Mae Martinez defeated Mary Jane Mull (18:22)
3) Ray Stevens defeated Frank Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Al Cortez)
4) Cowboy Carlson defeated Jack Terry in three falls

Saturday, July 3, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Glen Detton vs. Jack Terry
2) Con Bruno vs. Bill Brooks
3) Elmer Larsen & Jack Terry vs. Ray Stevens & Glen Detton

Monday, July 5, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Terry vs. Ray Stevens
2) George Overhuls vs. Glen Detton
3) Cowboy Carlson & Ray Stevens vs. The Masked Marvel & Jack Terry

Tuesday, July 6, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bob Cummings fought Elmer Larsen to a draw
2) Con Bruno defeated Glen Detton in three falls (referee: Al Cortez)
3) Ray Stevens defeated Cowboy Carlson via DQ in three falls (referee: Al Cortez)

Wednesday, July 7, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings defeated Bill Brooks
2) Cowboy Carlson defeated Jack Terry in three falls
3) Ray Stevens defeated The Masked Marvel in three falls

Thursday, July 8, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Elmer Larsen defeated Bill Rush (9:24)
2) Bob Cummings defeated Alex Perez (15:03)
3) Glen Detton defeated Bill Brooks (9:13)
4) Ray Stevens & George Overhuls defeated Jack Terry & The Mask in three falls

Monday, July 12, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Geigel defeated Ray Stevens
2) Luis Martinez defeated Frankie Murdoch via DQ in two straight falls
3) The Masked Marvel defeated Cowboy Carlson in three falls

Tuesday, July 13, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bob Cummings defeated Thor Hagen
2) Elmer Larsen defeated Con Bruno via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Ida Mae Martinez defeated Mary Jane Mull in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, July 14, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cowboy Carlson fought Frankie Hill Murdoch to a draw (20:00)
2) Bob Geigel fought Luis Martinez to a draw in three falls (45:00)
3) The Masked Marvel defeated Ray Stevens in three falls

Thursday, July 15, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch defeated Thor Hagen (15:33)
2) Bob Cummings defeated Elmer Larsen in three falls
3) Bob Geigel defeated Cowboy Carlson in two straight falls

Saturday, July 17, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Thor Hagen vs. Elmer Larsen
2) Frank Murdoch vs. Con Bruno
3) Cowboy Carlson vs. The Mask

Monday, July 19, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jim LaRock defeated Bob Cummings
2) Ray Stevens defeated Bob Geigel in three falls
3) The Masked Marvel defeated Luis Martinez in three falls

Tuesday, July 20, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Elmer Larsen fought Con Bruno to a draw (15:00)
2) Thor Hagen defeated Elmer Larsen (sub. Cowboy Carlson) in three falls
3) Frankie Murdoch fought Ray Clements to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, July 21, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Thor Hagen fought Jim LaRock to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Luis Martinez in three falls
3) Ray Clements (sub. Tony Morelli) defeated Bob Cummings in three falls

Thursday, July 22, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Glen Detton fought Jim LaRock to a draw (20:00)
2) Ray Stevens defeated Ace Abbott (14:21)
3) Frank Murdoch defeated Con Bruno in three falls
4) Bob Geigel defeated Bob Cummings in three falls

Saturday, July 24, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bob Geigel vs. Thor Hagen
2) Elmer Larsen vs. Con Bruno
3) Gene Detton & Thor Hagen vs. Bob Geigel & Frank Murdoch

Monday, July 26, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gory Guerrero defeated Elmer Larson
2) Ray Stevens fought Jim LaRock to a draw in three falls (45:00)
3) Ricki Starr defeated Con Bruno via DQ in two straight falls
4) Ricki Starr & Ray Stevens & Gory Guerrero defeated Jim LaRock & Con Bruno & Elmer Larson in three falls

Tuesday, July 27, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott defeated Jim LaRock
2) The Mask defeated Bob Cummings in two straight falls (referee: Billy Weidner)
3) Ray Stevens defeated Ray Clements via DQ in three falls (referee: Con Bruno)

Wednesday, July 28, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ricki Starr defeated Elmer Larson in two straight falls
2) Bob Geigel & Frankie Hill Murdoch fought Luis Martinez & Gory Guerrero to a no contest in three falls (referee: Gene Detton)

Thursday, July 29, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Con Bruno fought Elmer Larsen to a no contest (referee: Alex Perez)
2) Jim LaRock fought The Mask to a draw (20:00)
3) Ricki Starr defeated Ray Stevens in three falls
4) Bob Geigel defeated Frank Murdoch in three falls

Saturday, July 31, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bob Geigel vs. Gory Guerrero
2) Larry Wright vs. Luis Martinez
3) Luis Martinez & Gory Guerrero vs. Bob Geigel & Larry Wright

Monday, August 2, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Scotty McFarland defeated Con Bruno
2) Gory Guerrero fought Jim LaRock to a draw in three falls (45:00)
3) The Masked Marvel & Frankie Murdoch defeated Bob Geigel & Ricki Starr in three falls

Tuesday, August 3, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luis Martinez fought Scotty McFarland to a draw (15:00)
2) Glen Detton defeated Elmer Larsen in two straight falls
3) Ricki Starr & Luis Martinez defeated Scotty McFarland & The Mask in three falls (referee: Con Bruno)

Wednesday, August 4, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ricki Starr defeated Glen Detton in three falls
2) Bob Geigel & Frankie Hill Murdoch defeated Luis Martinez & Gory Guerrero via DQ in three falls

Thursday, August 5, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbott defeated Gene Detton (11:32)
2) The Mask fought Frank Murdoch to a draw (20:00)
3) Jim LaRock defeated Billy Weidner in three falls
4) Bob Geigel defeated Ricki Starr in three falls

Monday, August 9, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ricki Starr fought Pepper Gomez to a draw (20:00)
2) Scotty McFarland defeated Gory Guerrero via DQ in three falls
3) Bob Geigel defeated The Masked Marvel in three falls

Tuesday, August 10, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Nash Karahan defeated Joe Miller (referee: Billy Weidner)
2) Jim LaRock defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Luis Martinez defeated Con Bruno in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, August 11, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Scotty McFarland fought Pepper Gomez to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Gory Guerrero in three falls
3) Ricki Starr defeated The masked Marvel in three falls

Thursday, August 12, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Nash Karahan fought Frank Murdoch to a draw (15:00)
2) Pepper Gomez defeated Con Bruno (11:52)
3) Jim LaRock defeated Angelo Poffo in three falls
4) Gory Guerrero defeated Scotty McFarland in three falls

Monday, August 16, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Geigel fought Pepper Gomez to a draw (15:00)
2) Jim LaRock defeated Frankie Murdoch in three falls
3) Scotty McFarland & Bob Geigel defeated Gory Guerrero & Pepper Gomez in two straight falls

Tuesday, August 17, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Doc Gallagher defeated Luis Martinez (referee: Glen Detton)
2) George Curtis defeated King Kong Cox, Jr. (referee: Glen Detton)
3) Nash Karahan defeated Ricki Starr via DQ (referee: Glen Detton)
4) George Curtis & Ricki Starr & Luis Martinez defeated Doc Gallagher & King Kong Cox, Jr. & Nash Karahan in three falls (referee: Glen Detton)

Wednesday, August 18, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Jim LaRock defeated Scotty McFarland in three falls
2) Bob Geigel & Frankie Hill Murdoch defeated Gory Guerrero & Pepper Gomez in three falls

Thursday, August 19, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Glen Detton defeated Joe Miller (9:45) (referee: Alex Perez)
2) Nash Karahan fought Ricki Starr to a draw (20:00)
3) George Curtis defeated King Kong Cox, Jr. in three falls
4) Doc Gallagher defeated Jim LaRock in three falls (referee: Alex Perez)

Monday, August 23, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ricki Starr fought Jim LaRock to a draw (20:00)
2) Ace Abbott & Scotty McFarland defeated Pepper Gomez & Gory Guerrero via CO in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Bob Geigel in three falls

Tuesday, August 24, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ali Bey defeated Andre Drapp in three falls (referee: King Kong Cox, Jr.)
2) George Curtis defeated Doc Gallagher via DQ in three falls (referee: King Kong Cox, Jr.)
3) Luis Martinez defeated Nash Karaham in three falls (referee: King Kong Cox, Jr.)

Wednesday, August 25, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Scotty McFarland to a draw (20:00)
2) Pepper Gomez fought Ricki Starr to a draw in three falls (45:00)
3) Baron Michele Leone defeated Bob Geigel in three falls

Thursday, August 26, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Scotty McFarland fought Ali Bey to a draw (15:00)
2) Bob Geigel defeated Jim LaRock (16:54)
3) Andre Drapp defeated Glen Detton in three falls
4) Pepper Gomez defeated Nash Karaham in three falls

Monday, August 30, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Doc Gallagher defeated Luis Martinez when Martinez could not return for the second fall having lost the first
2) Bob Geigel defeated Pepper Gomez via DQ in three falls
3) Gory Guerrero defeated Scotty McFarland in three falls

Tuesday, August 31, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) George Curtis fought Nash Karahan to a draw (15:00)
2) Jim LaRock defeated Ricki Starr in three falls
3) George Curtis & Andre Drapp defeated Ali Bey & Nash Karahan in three falls (referee: King Kong Cox, Jr.)

Wednesday, September 1, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Doc Gallagher defeated Luis Martinez in three falls
2) Gory Guerrero & Pepper Gomez defeated Bob Geigel & Scotty McFarland in two straight falls

Thursday, September 2, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Glen Detton defeated Ace Abbott via DQ (13:54) (referee: Alex Perez)
2) Ricki Starr fought Doc Gallagher to a draw (20:00)
3) Andre Drapp defeated Luis Martinez in three falls
4) Pepper Gomez defeated Ali Bey via DQ in three falls (referee: Alex Perez)

Monday, September 6, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gory Guerrero & Pepper Gomez defeated Bob Geigel & Scotty McFarland via CO in three falls
2) Ace Abbott & Doc Gallagher defeated Alo Leilani & Jim LaRock in three falls
3) Gory Guerrero & Pepper Gomez defeated Ace Abbott & Doc Gallagher in three falls to win the vacant Southwest States Tag Team Title

Monday, September 6, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Luis Martinez defeated Nash Karahan
2) Ali Bey defeated Glen Detton in three falls (sub. Andre Drapp vs. Ricki Starr)
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated George Curtis in three falls

Tuesday, September 7, 1954 – Oiler Park – Odessa, TX
1) Ali Bey defeated Glenn Detton (sub. Andre Drapp) (25:10)
2) George Curtis defeated Nash Karahan in three falls (referee: King Kong Cox, Jr.)
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Luis Martinez in two straight falls

Wednesday, September 8, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Ace Abbott to a draw (20:00)
2) Pepper Gomez defeated Nash Karaham via DQ in three falls
3) Doc Gallagher fought Luis Martinez to a double-DQ in three falls (referee: Jim LaRock)

Thursday, September 9, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ali Bey fought Luis Martinez to a draw (10:00)
2) Andre Drapp fought Pepper Gomez to a draw (10:00)
3) George Curtis defeated Gory Guerrero in three falls
4) Doc Gallagher defeated Alo Leilani in three falls
5) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Bob Geigel via DQ in three falls (referee: Nash Karahan)

Monday, September 13, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Andre Drapp defeated Pepper Gomez
2) Alo Leilani defeated Scotty McFarland in three falls
3) Doc Gallagher defeated Ace Abbott when Abbott could not return for the third fall

Monday, September 13, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Luis Martinez fought Ali Bey to a draw (15:00)
2) Nash Karaham & Ali Bey fought Luis Martinez & Gory Guerrero to a double-DQ in three falls
3) George Curtis defeated Bob Geigel via DQ in three falls

Tuesday, September 14, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Nash Karahan fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Ali Bey defeated George Curtis via DQ in three falls
3) Luis Martinez & Gory Guerrero fought Nash Karahan & Bob Geigel to a no contest in three falls (referee: Red Shoes Dugan)

Wednesday, September 15, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Pepper Gomez defeated Ace Abbott in three falls
2) Alo Leilani defeated Doc Gallagher via DQ in three falls (referee: Andre Drapp)
3) Jim LaRock defeated Scotty McFarland (sub. Luis Martinez) in three falls

Thursday, September 16, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Red Shoes Dugan defeated Scotty McFarland (10:50)
2) Alo Leilani defeated Jim LaRock (14:12)
3) Andre Drapp defeated George Curtis in three falls
4) Doc Gallagher defeated Tommy Martindale in three falls (referee: Ace Abbott)

Thursday, September 16, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ali Bey vs. Gory Guerrero
2) Bob Geigel vs. Pepper Gomez
3) Southwest States Tag Team Champions Gory Guerrero & Pepper Gomez vs. Bob Geigel & Ali Bey

Monday, September 20, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Alo Leilani defeated Vern Taft via DQ in three falls
2) Andre Drapp defeated  Dick Steinborn in three falls
3) Doc Gallagher defeated Ace Abbott when Abbott could not return for the third fall

Monday, September 20, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Luis Martinez defeated Red Shoes Duggan
2) Alex Perez (sub. Billy Weidner) defeated Nash Karahan in three falls
3) Pepper Gomez defeated Ali Bey via DQ in three falls (referee: Red Shoes Duggan)

Monday, September 20, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) George Curtis fought Bob Geigel to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Scotty McFarland (10:48)
3) Tommy Martindale & George Curtis defeated Bob Geigel & Scotty McFarland in three falls

Tuesday, September 21, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Tommy Martindale defeated Luis Martinez in three falls (referee: Scotty McFarland)
2) Pepper Gomez defeated Nash Karahan in two straight falls
3) Ali Bey defeated Bob Geigel in three falls

Wednesday, September 22, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Vern Taft defeated Dick Steinborn
2) Andre Drapp defeated George Curtis in three falls
3) Doc Gallagher defeated Alo Leilani via DQ in three falls

Thursday, September 23, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez fought Dick Steinborn to a draw (10:00)
2) Tommy Martindale defeated Ace Abbott (13:28)
3) George Curtis fought Alo Leilani to a draw (15:00)
4) Pepper Gomez defeated Andre Drapp in three falls (60:00) (referee: Larry Wright)
5) Bob Geigel defeated Doc Gallagher in three falls

Thursday, September 23, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Vern Taft vs. Ali Bey

Monday, September 27, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Doc Gallagher and Nash Karaham won a 6-man Battle Royal (other participants: Alo Leilani, Vern Taft, Andre Drapp, Billy Weidner)
2) Andre Drapp fought Alo Leilani to a draw (20:00)
3) Vern Taft defeated Billy Weidner in two straight falls
4) Doc Gallagher defeated Nash Karahan in two straight falls to win the Battle Royal

Monday, September 27, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Pepper Gomez fought Ace Abbott to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Ali Bey via DQ
3) Tommy Martinedale & Pepper Gomez defeated Ali Bey & Ace Abbott via DQ in three falls(referee: Alex Perez)

Monday, September 27, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dick Steinborn defeated Scotty McFarland
2) George Curtis defeated Bob Geigel via DQ in three falls

Tuesday, September 28, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Scotty McFarland vs. Tommy Martindale
2) Pepper Gomez vs. Bob Geigel
3) Ali Bey vs. George Curtis

Thursday, September 30, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ali Bey fought Gory Guerrero to a draw (15:00)
2) George Curtis fought Vern Taft to a draw (20:00)
3) Alo Leilani defeated Doc Gallagher (17:18)
4) Bob Geigel defeated Pepper Gomez in three falls to win the vacant Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Andre Drapp)

Thursday, September 30, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dick Steinborn vs. Scotty McFarland
2) Tommy Martindale vs. Ace Abbott
3) Boxing: Nash Karahan vs. Alex Perez

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 10:43 pm by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:18 pm
  PM Quote Reply
36th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Monday, October 4, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Andre Drapp fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Alo Leilani defeated Vern Taft in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Doc Gallagher in two straight falls

Monday, October 4, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Alex Perez fought Ali Bey to a draw (15:00)
2) Gory Guerrero defeated Scotty McFarland in three falls
3) Pepper Gomez & Alex Perez defeated Ali Bey & Ace Abbott in three falls

Monday, October 4, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Geigel and Juan Hernandez won a 5-man Battle Royal (other participants: Dory Detton, George Curtis, Nash Karahan, Juan Hernandez)
2) George Curtis defeated Nash Karahan in three falls
3) Bob Geigel defeated Juan Hernandez in three falls to win the Battle Royal

Tuesday, October 5, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Nash Karahan defeated Juan Hernandez
2) Gory Guerrero defeated Scotty McFarland in two straight falls (referee: Juan Hernandez)
3) George Curtis & Pepper Gomez defeated Ali Bey & Bob Geigel in three falls (referee: Juan Hernandez)

Wednesday, October 6, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX – 4,500
1) Polo Cordova defeated Vern Taft
2) Doc Gallagher & Bob Geigel defeated Alo Leilani & Andre Drapp in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Danny McShain via DQ in three falls (referee: Ace Abbott)

Thursday, October 7, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Pepper Gomez & Gory Guerrero defeated Nash Karahan & Ali Bey (8:18)
2) George Curtis fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
3) Alo Leilani defeated Vern Taft via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
4) World Junior Heavyweight Champion Baron Michel Leone defeated Danny McShain in three falls

Thursday, October 7, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dick Steinborn vs. Bob Geigel
2) Andre Drapp vs. Doc Gallagher
3) Bob Geigel & Doc Gallagher vs. Andre Drapp & Dick Steinborn

Monday, October 11, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Curtis fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Pepper Gomez defeated Alex Perez (sub. Ali Bey) by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Tommy Martindale in three falls

Monday, October 11, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Scotty McFarland fought Billy Weidner to a draw (20:00)
2) Juan Hernandez defeated Ace Abbott in three falls
3) Alo Leilani defeated Al Taft in two straight falls

Monday, October 11, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dick Steinborn defeated Nash Karahan in three falls
2) Doc Gallagher defeated Andre Drapp in three falls

Tuesday, October 12, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Juan Hernandez defeated Vern Taft
2) Andre Drapp defeated Ace Freeman in three falls
3) Alo Leilani defeated Doc Gallagher via DQ in three falls (referee: Nash Karahan)

Wednesday, October 13, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ace Abbott fought George Curtis to a draw (20:00)
2) Pepper Gome defeated Scotty McFarland (sib. Ali Bey) in two straight falls
3) Doc Gallagher & Bob Geigel defeated Alo Leilani & Andre Drapp in three falls

Thursday, October 14, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero fought Dick Steinborn to a draw (15:00)
2) Juan Hernandez defeated Ace Abbott (14:28)
3) Vern Taft defeated Tommy Martindale (14:00)
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Bob Geigel via CO in three falls (referee: Alo Leilani)

Thursday, October 14, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Curtis vs. Nash Karahan
2) Larry Wright (sub. Ali Bey) vs. Andre Drapp
3) Andre Drapp & George Curtis defeated Larry Wright (sub. Ali Bey) & Nash Karahan

Monday, October 18, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX 1) George Curtis defeated Chet Wallick when Wallick was unable to return for the second fall having lost the first
2) Gory Guerrero defeated Ali Bey in three falls
3) Olga Zepeda defeated Bonnie Watson in three falls

Monday, October 18, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Tommy Martindale fought Juan hernandez to a draw (20:00)
2) Bob Geigel fought Alo Leilani to a double-CO in three falls
3) Ida Mae Martinez defeated Mary Jane Mull in three falls

Monday, October 18, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Doc Gallagher fought Pepper Gomez to a draw (15:00)
2) Andre Drapp defeated Vern Taft
3) Andre Drapp & Pepper Gomez defeated Doc Gallagher & Vern Taft in three falls

Tuesday, October 19, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Alo Leilani defeated Tommy Martindale (24:53)
2) Bob Geigel defeated Juan Hernandez in three falls
3) Ida Mae Martinez defeated Mary Jane Mull in three falls (referee: Dick Steinborn)

Wednesday, October 20, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ali Bey fought George Curtis to a draw (20:00)
2) Bonnie Watson defeated Olga Zepeda in three falls
3) Doc Gallagher & Bob Geigel defeated Gory Guerrero & Pepper Gomez in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Thursday, October 21, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Curtis fought Alo Leilani to a draw (20:00)
2) Vern Taft defeated Andre Drapp (19:04)
3) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Doc Gallagher defeated Pepper Gomez & Gory Guerrero in three falls

Thursday, October 21, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ida Mae Martinez vs. Mary Jane Mull
2) Chet Wallick vs. Tommy Martindale

Friday, October 22, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Scotty McFarland vs. George Curtis
2) Ali Bey vs. Andre Drapp
3) Ida Mae Martinez vs. Mary Jane Mull

Monday, October 25, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Pepper Gomez defeated Ali Bey via DQ
2) Alo Leilani defeated George Curtis
3) Gory Guerrero & Pepper Gomez defeated Bob Geigel & Ali Bey in three falls
4) Ida May Martinez defeated Mary Jane Mull in three falls

Monday, October 25, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Doc Gallagher defeated Juan Hernandez
2) Olga Zepeda defeated Bonnie Watson in three falls (referee: Tommy Martindale)
3) Chet Wallick defeated Andre Drapp in three falls

Tuesday, October 26, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Alex Perez vs. Larry Wright
2) Gory Guerrero vs. Tommy Martindale
3) Pepper Gomez vs. Doc Gallagher
This show was cancelled due to a scheduling conflict.

Tuesday, October 26, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Vern Taft defeated Dick Steinborn
2) Juan Hernandez defeated Andre Drapp in three falls
3) Olga Zepeda defeated Bonnie Watson in three falls (referee: Chet Wallick)

Wednesday, October 27, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ali Bey defeated George Curtis in three falls
2) Bob Geigel defeated Alo Leilani in three falls
3) Mary Jane Mull defeated Ida Mae Martinez via DQ in three falls

Thursday, October 28, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated Ali Bey via DQ (10:36) (referee: Scotty McFarland)
2) Andre Drapp fought Juan Hernandez to a draw (15:00)
3) Doc Gallagher fought Alo Leilani to a draw (20:00)
4) Ida Mae Martinez defeated Bonnie Watson (19:39)
5) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: George Curtis)

Thursday, October 28, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Olga Zepeda vs. Mary Jane Mull
2) Pepper Gomez vs. Vern Taft

Friday, October 29, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Chet Wallick vs. Andre Drapp
2) Bob Geigel vs. Alo Leilani
3) Ali Bey vs. George Curtis

Monday, November 1, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Chet Wallick fought Juan Hernandez to a draw (20:00)
2) Jesse James & Johnny James defeated Ali Bey & Frankie Murdoch in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Pepper Gomez in three falls

Monday, November 1, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Gory Guerrero vs. Vern Taft
2) Dory Funk & George Curtis vs. Bob Geigel & Doc Gallagher

Tuesday, November 2, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Johnny James fought Doc Gallagher to a draw
2) Jesse James defeated Frankie Hill Murdoch (sub. Bob Geigel) via DQ
3) Jesse James & Johnny James defeated Doc Gallagher & Frankie Hill Murdoch (sub. Bob Geigel) in three falls (referee: Billy Weidner)

Tuesday, November 2, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Red McKim defeated Dick Steinborn
2) Gory Guerrero defeated Vern Taft
3) Dory Funk defeated George Curtis

Wednesday, November 3, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Chet Wallick fought Ali Bey to a draw (20:00)
2) Polo Cordova defeated Larry Wright
3) Pepper Gomez defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Tommy Martindale)
4) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Bob Geigel in three falls

Thursday, November 4, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Vern Taft fought Chet Wallick to a draw (20:00)
2) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Pepper Gomez in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Doc Gallagher defeated Dory Funk & George Curtis in three falls

Thursday, November 4, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jesse James & Johnny James vs. Frankie Murdoch & Larry Wright

Friday, November 5, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Frank Murdoch vs. Johnny James
2) Doc Gallagher vs. Jesse James
3) Bob Geigel vs. George Curtis

Monday, November 8, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Chet Wallick
2) Vern Taft defeated Juan Hernandez in three falls
3) Jesse James & Johnny James defeated Bob Geigel & Doc Gallagher in three falls

Monday, November 8, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Gory Guerrero vs. Ali Bey
2) George Curtis vs. Red McKim
3) Ali Bey & Frankie Murdoch vs. Pepper Gomez & Gory Guerrero

Tuesday, November 9, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Gory Guerrero fought Ali Bey to a draw (15:00)
2) Pepper Gomez defeated Frankie Hill Murdoch
3) Ali Bey & Frankie Hill Murdoch defeated Gory Guerrero & Pepper Gomez in three falls (referee: Billy Weidner)

Tuesday, November 9, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Dick Steinborn fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) George Curtis defeated Red McKim in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Doc Gallagher in three falls

Wednesday, November 10, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Doc Gallagher defeated Johnny James
2) George Curtis fought Polo Cordova to a draw in three falls (45:00)
3) Jesse James & Johnny James defeated Bob Geigel & Doc Gallagher in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Thursday, November 11, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny James fought Chet Wallick to a draw (15:00)
2) Vern Taft defeated Gory Guerrero (14:50)
3) Tommy Martindale defeated Ali Bey via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
4) Jesse James defeated Frank Murdoch in three falls (referee: Scotty McFarland)

Thursday, November 11, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Doc Gallagher vs. Pepper Gomez
2) George Curtis vs. Dutch Schultz

Friday, November 12, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Tommy Martindale vs. Dutch Schultz
2) Jesse James & Johnny James vs. Frank Murdoch & Doc Gallagher

Monday, November 15, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ali Bey defeated Tommy Martindale
2) Larry Wright defeated George Curtis
3) No DQ: Juan Hernandez defeated Vern Taft
4) Dutch Schultz & Sky Low Low defeated John Pavich & Pee Wee James

Monday, November 15, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Pepper Gomes vs. Frankie Murdoch
2) Tiny Tim vs. Ivan the Terrible
3) Jesse James & Johnny James vs. Bob Geigel & Doc Gallagher

Tuesday, November 16, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Dutch Schultz defeated Red McKim
2) Johnny James defeated Frankie Hill Murdoch via DQ in three falls (referee: Alex Perez)
3) Bob Geigel defeated Jesse James in three falls (referee: Alex Perez)

Tuesday, November 16, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Gory Guerrero defeated Chet Wallick (13:05)
2) Tiny Tim defeated Ivan the Terrible in three falls
3) Pepper Gomez defeated Doc Gallagher in two straight falls

Wednesday, November 17, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tommy Martindale vs. Vern Taft
2) Eric Pederson & Ali Bey defeated Polo Cordova & George Curtis in three falls
3) Sky Low Low defeated Pee Wee James in three falls

Thursday, November 18, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Red McKim defeated Dutch Schultz (11:24)
2) Frank Murdoch fought Chet Wallick to a draw (20:00) (referee: Dick Steinborn)
3) Pepper Gomez fought Eric Pederson to a draw (30:00)
4) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James defeated Doc Gallagher & Bob Geigel in three falls

Thursday, November 18, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ali Bey vs. George Curtis
2) Vern Taft vs. Juan Hernandez
3) Sky Low Low vs. Pee Wee James

Friday, November 19, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Dutch Schultz vs. Johnny Pavich
2) Sky Low Low vs. Pee Wee James
3) Doc Gallagher vs. Pepper Gomez

Monday, November 22, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Johnny James defeated Mr. X via DQ
2) Eric Pederson defeated George Curtis
3) Juan Hernandez defeated George Overhuls in three falls
4) Jesse James defeated Ali Bey in two straight falls

Monday, November 22, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Chet Wallick defeated Vern Taft via DQ in three falls (referee: Gory Guerrero)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Pepper Gomez in three falls

Tuesday, November 23, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Alex Perez defeated Dutch Schultz
2) Chet Wallick defeated George Overhuls in three falls
3) George Curtis defeated Bob Geigel in three falls

Tuesday, November 23, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Pepper Gomez fought Vern Taft to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Scotty McFarland in three falls
3) Frankie Murdoch & Vern Taft defeated Pepper Gomez & Gory Guerrero in three falls(referee: Larry Wright)

Wednesday, November 24, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ali Bey fought Mr. X to a draw (20:00)
2) Eric Pederson defeated Chet Wallick in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James defeated Gory Guerrero & Pepper Gomez in three falls

Thursday, November 25, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch fought Red McKim to a draw (15:00)
2) Vern Taft defeated Juan Hernandez (13:48)
3) Tommy Martindale defeated Eric Pederson via DQ in three falls (referee: Dutch Schultz)
4) George Curtis defeated Bob Geigel in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, November 25, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jesse James vs. Mr.X
2) Alex Perez vs. Chet Wallick

Thursday, November 25, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Johnny James vs. :Larry Wright
2) Gory Guerrero vs. George Overhuls
3) Ali Bey vs. Pepper Gomez

Monday, November 29, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Juan Hernandez fought Mr. X to a draw (15:00)
2) Eric Pederson defeated Tommy Martindale
3) Pepper Gomez defeated Bob Geigel in three falls
4) Gorgeous George defeated Jesse James in three falls

Monday, November 29, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) George Curtis fought Vern Taft to a draw (15:00)
2) George Overhuls defeated Con Bruno via DQ
3) George Curtis & Chet Wallick defeated Frankie Murdoch & Vern Taft in two straight falls

Tuesday, November 30, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Chet Wallick fought Con Bruno to a draw (15:00)
2) Red McKim fought Alex Perez to a draw in three falls (45:00)
3) Con Bruno & Frankie Hill Murdoch defeated Chet Wallick & George Curtis in three falls

Tuesday, November 30, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Johnny James and Vern Taft won a 6-man Battle Royal (other participants: George Overhuls, Tommy Martindale, Juan Hernandez, Dutch Schultz)
2) Tommy Martindale defeated Dutch Scultz via DQ
3) Juan Hernandez fought George Overhuls to a draw (30:00)
4) Johnny James defeated Vern Taft in three falls to win the Battle Royal (referee: Larry Wright)

Wednesday, December 1, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Johnny James fought George Overhuls (sub. Mr. X) to a draw (20:00)
2) Eric Pederson defeated Pepper Gomez
3) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James defeated Gorgeous George & Bob Geigel in three falls

Thursday, December 2, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Juan Hernandez fought Frank Murdoch to a draw (15:00)
2) George Overhuls defeated Benny Trudel (16:53)
3) Vern Taft defeated Tommy Martindale in three falls 26:10
4) George Curtis defeated Gorgeous George in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, December 2, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Mr. X defeated Johnny James
2) Dutch Schultz fought Jesse James to a draw (15:00)
3) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James defeated Dutch Schultz & Mr. X

Thursday, December 2, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Con Bruno vs. Red McKim
2) Eric Pederson vs. Chet Wallick
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Pepper Gomez

Monday, December 6, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Vern Taft defeated Frankie Murdoch
2) Ali Bey defeated George Overhuls
3) Frankie Murdoch & Ali Bey defeated Vern Taft & George Overhuls
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Pepper Gomez in three falls

Monday, December 6, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mr. X defeated Johnny James
2) George Curtis fought Chet Wallick to a draw in three falls (45:00)
3) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James defeated Con Bruno & Mr. X in two straight falls (referee: Red McKim)

Tuesday, December 7, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Alex Perez (sub. Dutch Schultz) fought Juan Hernandez to a draw
2) Tommy Martindale defeated Mr. X via DQ in two straight falls
3) Con Bruno defeated George Curtis in three falls

Tuesday, December 7, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Vern Taft fought Jesse James to a draw
2) Red McKim defeated Benny Trudell via DQ in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James defeated Frankie Murdoch & Vern Taft in three falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, December 8, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Jesse James defeated Chet Wallick in three falls
2) Eric Pederson defeated Polo Cordova in three falls
3) Bob Geigel defeated Danny McShain in three falls

Thursday, December 9, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mr. X fought Red McKim to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Frank Murdoch (14:38)
3) Pepper Gomez defeated Ali Bey (14:18)
4) George Curtis defeated Tony Morelli in three falls
5) Vern Taft defeated Danny McShain in three falls

Thursday, December 9, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Benny Trudell vs. George Overhuls
2) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Juan Hernandez

Thursday, December 9, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Con Bruno vs. Johnny James
2) Dutch Schultz vs. Jesse James
3) Eric Pederson vs. Chet Wallick

Monday, December 13, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gene Detton fought Mr. X to a draw (20:00)
2) Frankie Murdoch vs. Chet Wallick
3) Juan Hernandez defeated Vern Taft via DQ in three falls
4) June Byers defeated Millie Stafford in straight falls

Monday, December 13, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Pepper Gomez vs. Con Bruno
2) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James vs. Bob Geigel & Eric Pederson

Tuesday, December 14, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Ali Bey fought Johnny James to a draw
2) Eric Pederson defeated Jesse James in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Pepper Gomez in three falls

Tuesday, December 14, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Con Bruno vs. Alex Perez
2) George Overhuls & Benny Trudell fought Tommy Martindale & Red McKim to a draw in three falls
3) June Byers defeated Millie Stafford in two straight falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, December 15, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX – 3,000
1) Frankie Murdoch defeated Chet Wallick
2) Vern Taft & Eric Pederson defeated Polo Cordova & Jesse James in three falls
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Bob Geigel in three falls

Thursday, December 16, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale & Red McKim fought Ali Bey & Con Bruno to a draw (15:00)
2) Johnny James defeated Mr. X via DQ (16:20) (referee: Gene Detton)
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz (w/ Ed ‘Strangler’ Lewis) defeated Vern Taft in three falls (referee: Benny Trudel)
4) Pepper Gomez fought George Overhuls to a draw (30:00)

Thursday, December 16, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Weidner defeated Dutch Schultz via DQ
2) Betty Hawkins defeated Penny Banner in two straight falls
3) Bob Geigel defeated Chet Wallick in two straight falls

Thursday, December 16, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Juan Hernandez vs. Frank Murdoch
2) Jesse James vs. Eric Pederson
3) June Byers vs. Millie Stafford

Monday, December 20, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Billy Weidner (sub. Gene Detton) defeated Larry Wright
2) Johnny James defeated Benny Trudell via DQ
3) Mr. X defeated Tommy Martindale via DQ in three falls (referee: Richard Moody)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Juan Hernandez in three falls

Monday, December 20, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Chet Wallick vs. Vern Taft
2) Betty Hawkins vs. Millie Stafford
3) Eric Pederson defeated George Overhuls when Overhuls was unable to return for the second fall having lost the first

Tuesday, December 21, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Johnny James defeated Larry Wright
2) Eric Pederson defeated Vern Taft in three falls
3) Betty Hawkins defeated Millie Stafford in three falls

Tuesday, December 21, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) George Overhuls defeated Alex Perez in two straight falls
2) Red McKim defeated Con Bruno in three falls
3) Jesse James defeated Frankie Murdoch in two straight falls (referee: Dutch Schultz)

Wednesday, December 22, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Frankie Murdoch fought Red McKim to a draw
2) Bob Geigel & Eric Pederson defeated Tommy Martindale & Polo Cordova in three falls
3) World Women’s Champion June Byers defeated Penny Banner in two straight falls

Thursday, December 23, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Con Bruno defeated George Overhuls via DQ (11:06) (referee: Dutch Schultz)
2) June Byers defeated Millie Stafford in two straight falls
3) Jesse James & Johnny James defeated Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Eric Pederson via DQ in two straight falls (referees: Dutch Schultz & Scotty McFarland)

Thursday, December 23, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Benny Trudell vs. Red McKim
2) Tommy Martindale vs, Frankie Murdoch
3) Frankie Murdoch & Benny Trudell vs. Red McKim & Tommy Martindale

Monday, December 27, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Boris Kameroff defeated Billy Weidner
2) Herb Parks defeated Vern Taft
3) Mr. X defeated Tommy Martindale
4) Mr. X & Boris Kameroff & Vern Taft defeated Tommy Martindale & Herb Parks & Billy Weidner in three falls

Monday, December 27, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) George Overhuls vs. Frankie Murdoch
2) Eric Pederson vs. Red McKim
3) Eric Pederson & Frankie Murdoch vs. George Overhuls & Red McKim

Tuesday, December 28, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Red McKim to a draw (15:00)
2) George Overhuls defeated Eric Pederson via DQ
3) Frankie Hill Murdoch & Eric Pederson defeated George Overhuls & Red McKim in three falls

Tuesday, December 28, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Dory Detton fought Larry Wright to a draw
2) Benny Trudell defeated Dutch Schultz in three falls
3) Jesse James defeated Con Bruno in three falls

Wednesday, December 29, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Boris Kameroff fought Vern Taft to a draw
2) Herb Parks defeated Tommy Martindale in three falls
3) Eric Pederson defeated Jesse James via DQ in three falls

Thursday, December 30, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch fought Mr. X to a draw (15:00)
2) Con Bruno defeated Red McKim (15:28)
3) Boris Kameroff defeated Tommy Martindale in three falls
4) George Overhuls fought Eric Pederson to a no contest in three falls (referee: Larry Wright)

Thursday, December 30, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gene Detton fought Benny Trudell to a draw (20:00)
2) Herb Parks defeated Billy Weidner in two straight falls
3) Jesse James defeated Vern Taft in two straight falls

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 10:47 pm by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:18 pm
  PM Quote Reply
37th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Monday, January 3, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks fought Red McKim to a double-CO (referee: Dutch Scultz)
2) Boris Kameroff defeated George Overhuls in three falls (referee: Dutch Scultz)
3) Bob Geigel defeated Vern Taft in two straight falls (referee: Dutch Scultz)

Monday, January 3, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mr. X fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) Bob Clay fought Frankie Murdoch to a draw in three falls (45:00)
3) Bob Cummings defeated Dory Detton (sub. Eric Pederson) in three falls

Monday, January 3, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Jesse James vs. Benny Trudel
2) Con Bruno vs. Johnny James
3) Johnny James & Jesse James vs. Con Bruno & Benny Trudel

Tuesday, January 4, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Mr. X and Bob Cummings won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Eric Pederson, Bob Clay, Frankie Hill Murdoch)
2) Bob Clay defeated Frankie Hill Murdoch via DQ in two straight falls
3) Mr. X defeated Bob Cummings via DQ in three falls to win the Battle Royal (referee: Scotty McFarland)

Tuesday, January 4, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Johnny James fought Benny Trudell to a draw
2) Billy Weidner defeated Alex Perez in three falls
3) Johnny James & Jesse James defeated Con Bruno & Benny Trudell in two straight falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, January 5, 1955 – VFW Hall – Hobbs, NM
1) Johnny James vs. Benny Trudel
2) Alex Perez vs. Billy Weidner
3) Con Bruno & Benny Trudel vs. Johnny James & Jesse James

Wednesday, January 5, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Red McKim defeated George Overhuls
2) Boris Kameroff defeated Vern Taft in three falls
3) Herb Parks defeated Bob Geigel in three falls 

Thursday, January 6, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Clay defeated Frank Murdoch (10:23)
2) Jesse James & Johnny James defeated Con Bruno & Benny Trudel via DQ (13:08)
3) Bob Geigel defeated Vern Taft in three falls
4) George Overhuls defeated Eric Pederson via DQ in three falls (referee: Bill Cazzell)

Thursday, January 6, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Mr. X vs. Red McKim
2) Dutch Schultz vs. Herb Parks
3) Bob Cummings vs. Boris Kameroff

Monday, January 10, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Johnny James fought Con Bruno to a draw
2) Jesse James defeated Boris Kameroff
3) Frankie Murdoch defeated Red McKim in three falls
4) Boris Kameroff & Con Bruno defeated Jesse James & Johnny James via DQ in three falls

Monday, January 10, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Billy Weidner vs. Mr. X
2) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Eric Pederson vs. Bob Clay & Bob Cummings

Monday, January 10, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bill Parks & Herb Parks vs. Doc Gallagher & George Overhuls

Tuesday, January 11, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Bob Geigel & Mr. X vs. Bob Clay & Bob Cummings
This card was cancelled due to the wrestlers being stuck in Amarillo due to bad weather.

Tuesday, January 11, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bill Parks defeated Larry Wright (sub. Eric Pederson) in two straight falls (referee: George Overhuls)
2) Herb Parks fought George Overhuls to a draw in three falls (60:00)
3) Jesse James defeated Doc Gallagher via DQ in three falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, January 12, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Johnny James fought Con Bruno to a draw (20:00)
2) Boris Kameroff defeated Red McKim in three falls
3) Bob Geigel defeated Jesse James in three falls

Thursday, January 13, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Larry Wright (9:13)
2) Bill Parks defeated Benny Trudel (15:48)
3) Herb Parks defeated Mr. X in two straight falls
4) Bob Clay & George Overhuls defeated Doc Gallagher & Bob Geigel in three falls

Thursday, January 13, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jesse James vs. Boris Kameroff
2) Con Bruno vs. Red McKim
3) Jesse James & Johnny James vs. Boris Kameroff & Frankie Murdoch

Friday, January 14, 1955 – Armory – Albuquerque, NM
1) Bill Parks defeated Benny Trudel
2) Red McKim defeated Larry Wright in three falls
3) Jesse James & Johnny James defeated Bob Geigel & Frank Murdoch via DQ in three falls (referee: Benny Trudel)

Saturday, January 15, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Bill Parks vs. Boris Kameroff
2) Dutch Schultz vs. Herb Parks
3) Herb Parks & Bill Parks defeated Boris Kameroff & Dutch Schultz in three falls

Monday, January 17, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks defeated Boris Kameroff
2) Bill Parks defeated Con Bruno
3) Bob Geigel defeated Red Vagnone in two straight falls
4) Bill Parks & Herb Parks fought Boris Kameroff & Bob Geigel (sub. Con Bruno) to a no contest in three falls

Monday, January 17, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Johnny James vs. Billy Weidner
2) Frankie Murdoch vs. Bob Clay
3) Jesse James vs. Doc Gallagher

Monday, January 17, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Benny Trudel vs. Red McKim
2) Bob Cummings vs. George Overhuls
3) Red McKim & Bob Cummings vs. George Overhuls & Benny Trudel

Tuesday, January 18, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Bob Clay fought Frankie Hill Murdoch to a draw
2) Billy Weidner fought Doc Gallagher to a draw
3) Bob Clay & Billy Weidner defeated Frankie Hill Murdoch & Doc Gallagher in three falls(referee: Scotty McFarland)

Tuesday, January 18, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Jesse James fought George Overhuls to a draw (15:00)
2) Bob Cummings defeated Red McKim in three falls
3) Johnny James & Jesse James fought George Overhuls & Benny Trudell to a no contest in three falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, January 19, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Con Bruno defeated Mr. X in two straight falls
2) Boris Kameroff defeated Bill Parks in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Herb Parks in three falls
Mr. X was unmasked as Red Vagnone.

Thursday, January 20, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner defeated Dutch Schultz (11:46)
2) Frank Murdoch defeated Gino Vagnone (14:32)
3) Bob Cummings fought Doc Gallagher to a draw (30:00)
4) Bob Clay & George Overhuls defeated Jesse James & Johnny James in three falls

Thursday, January 20, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Herb Parks vs, Boris Kameroff
2) Con Bruno vs. Red McKim
3) Bob Geigel & Boris Kameroff vs. Herb Parks & Bill Parks

Monday, January 24, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Angelo Poffo defeated Red Vagnone
2) Irish Jackie defeated Little Beaver in three falls
3) Boris Kameroff & Bob Geigel defeated Herb Parks & Bill Parks in three falls

Monday, January 24, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Con Bruno defeated Jesse James
2) Johnny James fought Benny Trudell to a draw (15:00)
3) Jesse James & Johnny James defeated Con Bruno & Benny Trudell in three falls

Monday, January 24, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bob Clay vs. Doc Gallagher
2) Fuzzy Cupid vs. Cowboy Bradley
3) Bob Cummings vs. George Overhuls

Tuesday, January 25, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Johnny James fought Benny Trudell to a draw (15:00)
2) Jesse James defeated Con Bruno
3) Con Bruno & Benny Trudell defeated Jesse James & Johnny James in two straight falls

Tuesday, January 25, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bob Clay fought Bob Cummings to a draw (20:00)
2) Cowboy Bradley defeated Fuzzy Cupid in three falls
3) Doc Gallagher fought George Overhuls to a no contest in three falls (referee: George Shindo)

Wednesday, January 26, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Angelo Poffo defeated Red Vagnone
2) Little Beaver defeated Irish Jackie in three falls
3) Bob Geigel & Boris Kameroff fought Herb Parks & Bill Parks to a draw in three falls (60:00)

Thursday, January 27, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Angelo Poffo defeated Johnny James (10:37)
2) Frank Murdoch fought George Overhuls to a draw (20:00)
3) Bob Clay defeated Jesse James (17:38)
4) Cowboy Bradley defeated Fuzzy Cupid (15:12)
5) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Doc Gallagher in three falls (referee: Al Warshawski)

Thursday, January 27, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gino Vagnone vs. Herb Parks
2) Little Beaver vs. Irish Jackie
3) Bill Parks vs, Boris Kameroff

Saturday, January 29, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Johnny James vs. Benny Trudell
2) Jesse James defeated Con Bruno in three falls
3) Little Beaver vs. Irish Jackie

Saturday, January 29, 1955 – unknown arena – Plainview, TX
1) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Dory Funk

Monday, January 31, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Clay fought Angelo Poffo to a draw (20:00)
2) Cowboy Bradley defeated Irish Jackie in three falls
3) Boris Kameroff & Bob Geigel defeated Jesse James & Johnny James in three falls to win the vacant Southwest States Tag Team Title

Monday, January 31, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Al Warshawski vs. Luis Martinez
2) Little Beaver vs. Fuzzy Cupid
3) George Overhuls vs. Con Bruno

Tuesday, February 1, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Billy Weidner defeated Al Warshawski
2) Bill Parks defeated Tony Ross via DQ (referee: Scotty McFarland)
3) Cowboy Bradley defeated Irish Jackie in three falls (referee: Scotty McFarland)

Tuesday, February 1, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Herb Parks defeated Bob Cummings via DQ (referee: Benny Trudell)
2) Luis Martinez defeated Con Bruno in three falls
3) George Overhuls defeated Doc Gallagher in three falls

Wednesday, February 2, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martiez defeated Con Bruno
2) Angelo Poffo fought Bob Clay to a draw in three falls (45:00)
3) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Boris Kameroff defeated Jesse James & Johnny James in three falls

Thursday, February 3, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez defeated Al Warshawski (10:23)
2) Bill Parks & Herb Parks defeated Con Bruno & Tony Ross (15:38)
3) Little Beaver defeated Irish Jackie (10:55)
4) George Overhuls defeated Doc Gallagher (14:36)
5) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Bob Clay in three falls (referee: Bob Cummings)

Thursday, February 3, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Angelo Poffo vs. Johnny James
2) Fuzzy Cupid vs. Cowboy Bradley
3) Johnny James & Jesse James vs. Angelo Poffo & Boris Kameroff

Monday, February 7, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated Tony Ross in two straight falls
2) Herb Parks defeated Ray Clements via DQ in two straight falls
3) Roy Shire defeated Bill Parks in three falls

Monday, February 7, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Benny Trudell vs. Angelo Poffo
2) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Boris Kameroff vs. Doc Gallagher & George Overhuls

Monday, February 7, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Al Warshawski vs. Bob Cummings
2) Cowboy Bradley & Little Beaver vs. Fuzzy Cupid & Irish Jackie
3) Con Bruno vs Bob Clay

Tuesday, February 8, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Con Bruno fought Angelo Poffo to a draw (15:00)
2) Cowboy Bradley defeated Fuzzy Cupid in two straight falls
3) Boris Kameroff defeated Doc Gallagher via CO in three falls (referee: Al Warshawski)

Tuesday, February 8, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bob Clay defeated Bob Cummings (referee: Benny Trudell)
2) Little Beaver defeated Irish Jackie in three falls (referee: Benny Trudell)
3) George Overhuls defeated Bob Geigel via DQ in three falls (referee: Benny Trudell)

Wednesday, February 9, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Tony Ross via DQ
2) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Herb Parks in three falls
3) Little Beaver & Cowboy Bradley defeated Irish Jackie & Fuzzy Cupid in three falls(referee: Ray Clements)

Thursday, February 10, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Clay defeated Con Bruno (11:21)
2) Boris Kameroff fought Bill Parks to a draw (20:00)
3) Cowboy Bradley & Little Beaver defeated Fuzzy Cupid & Irish Jackie (19:38)
4) Angelo Poffo fought George Overhuls to a no contest (referee: Al Warshawski)
5) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Bob Geigel via CO in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, February 10, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Lopez vs. Bob Cummings
2) Luis Martinez vs. Tony Ross
3) Doc Gallagher vs. Herb Parks

Saturday, February 12, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Herb Parks vs. Bobby Wallace
2) Fuzzy Cupid vs. Cowboy Bradley
3) Bill Parks vs. Roy Shire

Monday, February 14, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Mark Lewin defeated Angelo Poffo
2) Luis Martinez defeated Con Bruno when Bruno was unable to continue due to injury
3) Roy Shire defeated Gorgeous George via DQ in three falls

Monday, February 14, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Clay vs. Tony Ross
2) Dory Funk vs. Doc Gallagher
3) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Boris Kameroff vs. Bill Parks & Herb Parks

Tuesday, February 15, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Tony Ross fought Angelo Poffo to a draw (15:00)
2) Luis Martinez defeated Billy Weidner (sub. Con Bruno) via DQ in two straight falls
3) Tony Ross & Doc Gallagher defeated Angelo Poffo & Boris Kameroff in three falls

Tuesday, February 15, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX – 6,000
1) George Shindu fought Benny Trudell to a draw
2) Bob Geigel defeated Bob Clay
3) George Overhuls defeated Tony Morelli via DQ in two straight falls (referee: Maurice LaChapelle)
4) Dory Funk defeated Gorgeous George via DQ in two straight falls (referee: Maurice LaChapelle)

Wednesday, February 16, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX – 2,500
1) Ray Clements defeated Mark Lewin
2) Herb Parks & Bill Parks defeated Bob Geigel & Boris Kameroff in three falls to win the Southwest Tag Team Title
3) Gorgeous George (w/ Jeffries) defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) via DQ in three falls

Thursday, February 17, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez fought Tony Morelli to a draw (15:00)
2) Doc Gallagher fought Mark Lewin to a draw (20:00) (referee: Con Bruno)
3) Bob Clay defeated Tony Ross (15:58)
4) George Overhuls defeated Angelo Poffo via DQ in two straight falls (referee: Bob Cummings)
5) Dory Funk defeated Gorgeous George in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, February 17, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Maurice LaChapelle vs. Benny Trudell
2) George Lopez vs. Boris Kameroff
3) Southwest States Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Bill Parks

Monday, February 21, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks (sub. Ray Clements) fought Mark Lewin to a draw (20:00)
2) Roy Shire & Bobby Wallace (sub. Ray Clements) defeated Mark Lewin & Bob Clay in three falls
3) Dory Funk defeated Bob Geigel in three falls

Monday, February 21, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Luis Martinez vs. Maurice LaChapelle
2) George Overhuls vs. Angelo Poffo
3) Boris Kameroff vs. Billy Parks

Tuesday, February 22, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Maurice LaChapelle defeated Benny Trudell (sub. Ray Clements)
2) Bob Cummings defeated Tony Ross via DQ in two straight falls (referee: Scotty McFarland)
3) Boris Kameroff defeated Angelo Poffo in three falls

Tuesday, February 22, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Doc Gallagher fought Bob Clay to a draw
2) Tony Morelli & Doc Gallagher defeated Luis Martinez & Bob Clay in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated George Overhuls in three falls (referee: George Shindo)

Wednesday, February 23, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez fought Bob Clay to a draw with no falls scored (45:00)
2) Bill Parks defeated Tony Ross in three falls
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Herb Parks via CO

Thursday, February 24, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tony Morelli fought Maurice LaChappelle to a draw (15:00)
2) Boris Kameroff & Angelo Poffo fought Mark Lewin & Bob Cummings to a draw (20:00)
3) Dory Funk defeated Doc Gallagher in two straight falls (referee: George Lopez)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated George Overhuls in three falls

Saturday, February 26, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Bob Cummings defeated Doc Gallagher in three falls
2) Dory Funk fought Roy Shire to a no contest in three falls (referee: Scotty McFarland)

Monday, February 28, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated Mark Lewin
2) Tony Ross defeated Bob Clay in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Boris Kameroff & Bob Geigel fought Roy Shire & Bobby Wallace to a no contest in three falls

Monday, February 28, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Cummings vs. Billy Parks
2) George Lopez vs. George Overhuls
3) Dory Funk vs. Angelo Poffo

Tuesday, March 1, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Maurice LaChapelle defeated Tony Ross via DQ
2) Herb Parks defeated Bob Cummings in three falls
3) Bob Clay defeated Doc Gallagher in three falls

Tuesday, March 1, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bill Parks defeated George Shindo
2) Angelo Poffo defeated George Overhuls in three falls
3) Dory Funk defeated Tony Morelli in three falls (referee: Benny Trudell)

Wednesday, March 2, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tony Morelli fought Luis Martinez to a draw (20:00)
2) Bob Clay defeated Angelo Poffo in three falls
3) Roy Shire & Bobby Wallace fought Herb Parks & Bill Parks to a draw in three falls (60:00)

Thursday, March 3, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jiu-Jitsu Jacket Match: George Lopez defeated Tony Ross (6:38)
2) Doc Gallagher fought George Overhuls to a draw (20:00) (referee: Maurice LaChappelle)
3) Boris Kameroff fought Mark Lewin to a draw (20:00)
4) Bob Geigel fought Bill Parks to a no contest in three falls (referee: Bob Cummnings)
5) Dory Funk defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) via DQ in three falls

Thursday, March 3, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Scotty McFarland vs. Billy Weidner
2) Luis Martinez vs. Tony Morelli
3) Angelo Poffo vs. Bob Clay

Monday, March 7, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bill Parks fought Angelo Poffo to a draw (15:00)
2) Luis Martinez defeated Doc Gallagher
3) No DQ: Bob Clay defeated Tony Ross in three falls
4) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated Olga Zepeda in two straight falls

Monday, March 7, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dory Funk defeated Tony Morelli via DQ
2) Bonnie Watson defeated Ida Mae Martinez in three falls
3) Roy Shire & Bobby Wallace defeated Bob Clay & Herb Parks in three falls

Tuesday, March 8, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Tony Morelli defeated George Lopez
2) Mark Lewin defeated Boris Kameroff in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Angelo Poffo via DQ in three falls

Tuesday, March 8, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX – 1,400
1) Bill Parks defeated Benny Trudell (referee: Ray Clements)
2) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated Olga Zapata in two straight falls(referee: Ray Clements)
3) Dory Funk defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) via DQ in three falls (referee: Herb Parks)

Wednesday, March 9, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements defeated Tony Ross
2) Luis Martinez defeated Roy Shire via DQ
3) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated Olga Zepada in three falls
4) Dory Funk defeated Doc Gallagher in two straight falls

Thursday, March 10, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mark Lewin fought Angelo Poffo to a no contest (14:30) (referee: Gene Detton)
2) Jiu-Jitsu Jacket Match: George Lopez fought Tony Morelli to a draw (15:00)
3) Ida Mae Martinez defeated Bonnie Watson in three falls
4) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Boris Kameroff defeated Bill Parks & Herb Parks in three falls (referees: Scotty McFarland & Benny Trudel)

Thursday, March 10, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Luis Martinez vs. Ali Bey
2) Nell Stewart vs. Olga Zepeda
3) Dory Funk & Bob Clay vs. Roy Shire & Bobby Wallace

Friday, March 11, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Bob Cummings vs. Ray Clements
2) Bonnie Watson vs. Olga Zepeda
3) Bob Geigel & Boris Kameroff vs. Bill Parks & Herb Parks

Saturday, March 12, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Boris Kameroff fought Billy Weidner to a draw
2) Olga Zepeda defeated Bonnie Watson in two straight falls
3) Mark Lewin defeated Tony Ross in three falls

Monday, March 14, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ali Bey & Boris Kameroff defeated George Lopez & Maurice LaChapelle
2) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated Ida May Martinez in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Dory Funk via DQ in three falls

Monday, March 14, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Angelo Poffo fought Bob Clay to a draw (20:00)
2) Olga Zepeda defeated Bonnie Watson via DQ in two straight falls (referee: Tony Ross)
3) Roy Shire & Bobby Wallace defeated Bill Parks & Herb Parks in three falls

Tuesday, March 15, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Mark Lewin defeated Tony Ross via DQ
2) Tony Morelli defeated Luis Martinez in three falls
3) Olga Zepeda defeated Bonnie Watson via DQ in three falls (referee: Larry Wright)

Tuesday, March 15, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bill Parks fought Bob Cummings to a draw (referee: Billy Weidner)
2) Angelo Poffo fought Bob Clay to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Herb Parks in two straight falls

Thursday, March 17, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Lopez & Luis Martinez defeated Ali Bey & Benny Trudel (13:54)
2) Tony Morelli fought Herb Parks to a draw (20:00)
3) Nell Stewart defeated Olga Zepeda (14:13)
4) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Angelo Poffo in three falls (referee: Bob Cummings)
5) Dory Funk fought Bob Geigel to a draw in three falls (60:00) (referee: Billy Weidner)

Thursday, March 17, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bill Parks vs. Mark Lewin
2) Ida May Martinez vs. Bonnie Watson
3) Bob Clay vs. Boris Kameroff

Friday, March 18, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Tony Morelli vs. Mark Lewin
2) Nell Stewart vs. Ida Mae Martines
3) Billy Parks vs. Angelo Poffo

Monday, March 21, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated Ali Bey via DQ
2) Bob Clay defeated Angelo Poffo via DQ in two straight falls
3) Roy Shire & Bobby Wallace defeated Dory Funk & Cowboy Carlson via DQ in three falls

Monday, March 21, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mark Lewin vs. Herb Parks
2) Bob Cummings vs. Tony Morelli
3) Billy Parks vs. Tony Ross

Tuesday, March 22, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Bill Parks defeated Bobby Wallace
2) Tony Morelli defeated Mark Lewin via DQ in three falls
3) Herb Parks & Bill Parks defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls

Tuesday, March 22, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner fought Tony Ross to a draw (20:00) (referee: Larry Wright)
2) George Shindu & Maurice LaChapelle defeated Bob Cummings & Boris Kameroff in three falls
3) Cowboy Carlson defeated Bob Geigel in three falls

Wednesday, March 23, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Ali Bey
2) Cowboy Carlson defeated Angelo Poffo
3) Bob Geigel defeated Bob Clay by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
4) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk in three falls

Thursday, March 24, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mark Lewin defeated Benny Trudel (11:35)
2) Tony Morelli fought Bill Parks to a draw (20:00)
3) Boris Kameroff defeated Herb Parks (14:30)
4) Bob Geigel fought Cowboy Carlson to a no contest (28:30) (referee: Scotty McFarland)
5) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk (w/ Cowboy Carlson) via DQ in two straight falls (referee: Tony Ross)

Thursday, March 24, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Lopez vs. Bob Cummings
2) Luis Martinez vs. Ali Bey
3) Bob Clay vs. Angelo Poffo

Friday, March 25, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Tony Morelli vs. Bob Clay
2) Tony Ross vs. Luis Martinez
3) Ray Clements & Tony Morelli vs. Bob Clay & Mark Lewin

Saturday, March 26, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Cowboy Carlson vs. Herb Parks
2) Dory Funk vs. Bob Geigel

Monday, March 28, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated Maurice LaChapelle
2) Bob Clay defeated Ali Bey in two straight falls
3) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Boris Kameroff & Bob Geigel in three falls

Monday, March 28, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mark Lewin vs. Bobby Wallace
2) Tony Morelli vs. George Lopez
3) Roy Shire & Bobby Wallace vs. Bill Parks & Mark Lewin

Tuesday, March 29, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Mark Lewin defeated Tony Ross via DQ
2) The Amazing Zuma (sub. Ray Clements) fought Bob Cummings to a draw in three falls (45:00)
3) Bill Parks & Mark Lewin defeated Tony Morelli & Tony Ross in three falls

Tuesday, March 29, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) George Shindu defeated King Kong Cox, Jr.
2) Angelo Poffo fought Bob Clay to a draw in three falls
3) Cowboy Carlson fought Roy Shire (w/ Bobby Wallace) to a no contest in three falls(referee: Scotty McFarland)

Wednesday, March 30, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tony Morelli fought Mark Lewin to a draw
2) Dory Funk defeated Bobby Wallace
3) Luis Martinez defeated Tony Ross in two straight falls
4) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Cowboy Carlson (w/ Dory Funk) in three falls(referee: Scotty McFarland)

Thursday, March 31, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings fought Tony Ross to a draw (15:00)
2) Angelo Poffo defeated Ali Bey (13:13)
3) Bob Clay fought Bill Parks to a no contest (24:00) (referee: Larry Wright)
4) Cowboy Carlson & Dory Funk defeated Bob Geigel & Boris Kameroff in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Thursday, March 31, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Lopez vs. Bobby Wallace
2) Tony Morelli vs. Mark Lewin
3) Roy Shire & Bobby Wallace vs. Luis Martinez & George Lopez

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 10:53 pm by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:19 pm
  PM Quote Reply
38th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Friday, April 1, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Billy Weidner vs. Ray Clements
2) Bill Parks vs. Angelo Poffo
3) Tony Morelli vs. Bob Clay

Monday, April 4, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Lopez defeated Boris Kameroff
2) Luis Martinez defeated Tont Morelli via DQ
3) Bob Geigel defeated Bob Clay in three falls
4) Babs Wingo defeated Ethel Johnson in three falls

Monday, April 4, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Amazing Zuma vs. Ali Bey
2) Mark Lewin vs. Angelo Poffo
3) Roy Shire & Bobby Wallace vs. Dory Funk & Cowboy Carlson

Tuesday, April 5, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Larry Wright fought Gene Detton to a draw (20:00) (referee: Alex Perez)
2) The Amazing Zuma defeated King Kong Cox, Jr. in three falls
3) Ali Bey defeated Bob Cummings in two straight falls

Tuesday, April 5, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Mark Lewin fought Karl Gray to a draw
2) Bill Parks defeated Angelo Poffo via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk via CO in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, April 6, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez vs. King Kong Cox, Jr.
2) Lorraine Johnson vs. Babs Wingo
3) Mark Lewin vas. Bob Clay
4) Bob Geigel vs. Dory Funk

Thursday, April 7, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Lopez & Mighty Zuma fought Ali Bey & Tony Morelli to a draw (15:00)
2) Angelo Poffo defeated Bob Cummings (13:20)
3) Bill Parks defeated Boris Kameroff (16:53)
4) Cowboy Carlson & Dory Funk defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls

Thursday, April 7, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) King Kong Cox, Jr. vs. Gene Detton
2) Luis Martinez vs. Tony Ross
3) Babs Wingo vs. Ethel Johnson
4) Southwest States Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Bob Clay

Friday, April 8, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Maurice LaChapelle vs. Bob Cummings
2) Boris Kameroff vs. Mark Lewin
3) Babs Wingo vs. Ethel Johnson
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Bill Parks

Saturday, April 9, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Cowboy Carlson defeated Boris Kameroff
2) Angelo Poffo defeated Dory Funk
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Boris Kameroff & Angelo Poffo in two straight falls

Monday, April 11, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Mark Lewin fought Rey Urbano to a draw (20:00)
2) Luis Martinez & The Amazing Zuma defeated Tony Ross & King Kong Cox, Jr. in three falls
3) Bob Clay defeated Chet Wallick (sub. Bob Geigel) in three falls

Monday, April 11, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Cowboy Carlson vs. Bobby Wallace
2) Angelo Poffo vs. Bill Parks
3) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in two straight falls
4) Roy Shire fought Dory Funk to a double-DQ in three falls

Tuesday, April 12, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Jim LaRock fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) George Lopez defeated Angelo Poffo in two straight falls
3) The Amazing Zuma defeated Ali Bey via DQ in three falls

Tuesday, April 12, 1955 – County Auditorium – Odessa, TX – 1,364
1) Dory Funk and Bill Parks won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Roy Shire (w/ Bobby Wallace), Tony Morelli, Cowboy Carlson)
2) Tony Morelli fought Cowboy Carlson to a draw (15:00)
3) Dory Funk defeated Bill Parks in three falls to win the Battle Royal
4) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in three falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, April 13, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tony Ross vs. The Amazing Zuma
2) Ali Bey vs. Luis Martinez
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson vs. Roy Shire & Bobby Wallace

Thursday, April 14, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mark Lewin fought Chet Wallick to a draw (15:00)
2) Jim LaRock fought Tony Morelli to a draw (15:00)
3) Bob Clay defeated Angelo Poffo (15:00)
4) Ethel Johnson defeated Babs Wingo (15:30)
5) Southwest States Tag Team Champions Cowboy Carlson & Dory Funk defeated Bob Geigel & Roy Shire (w/ Bobby Wallace) in three falls

Thursday, April 14, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tony Ross vs. Mighty Zuma
2) Rey Urbano vs. King Kong Cox, Jr.
3) Bill Parks vs. George Lopez
4) Luis Martinez & Mighty Zuma vs. Tony Ross & Ali Bey

Friday, April 15, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Cowboy Carlson vs. Bobby Wallace
2) Karl Gray vs. Rey Urbano
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson vs. Roy Shire & Bobby Wallace

Monday, April 18, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) The Amazing Zuma defeated Tony Morelli via CO
2) Angelo Poffo defeated George Lopez
3) Chet Wallick defeated Rey Urbano (sub. Bob Geigel) when Urbano was unable to continue due to injury in the second fall having lost the first
4) Baron Michele Leone defeated Bob Clay in three falls

Monday, April 18, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Jim LaRock vs. Ali Bey
2) Karl Gray vs. Chris Belkas
3) Cowboy Carlson vs. Roy Shire

Tuesday, April 19, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Chris Belkas defeated Bobby Wallace
2) Alex Perez defeated Karl Gray via DQ in three falls (referee: Gene Detton)
3) Cowboy Carlson & Chris Belkas defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls

Tuesday, April 19, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Jim LaRock defeated Ali Bey via DQ in three falls
2) Rey Urbano defeated Bill Parks in two straight falls
3) Dory Funk defeated Luis Martinez in three falls (referee: King Kong Cox, Jr.)

Wednesday, April 20, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bill Parks vs. Chet Wallick
2) Luis Martinez vs. Bobby Wallace
3) Bob Geigel vs. Roy Shire
4) Baron Michele Leone vs. Dory Funk

Thursday, April 21, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Chris Belkas fought Rey Urbano to a draw (15:00)
2) Jim LaRock defeated Angelo Poffo via DQ (9:16)
3) Ali Bey fought Bob Clay to a draw (20:00)
4) Cowboy Carlson defeated Bob Geigel (10:03)
5) Baron Michele Leone fought Roy Shire (w/ Bobby Wallace) to a draw in three falls (60:00)

Thursday, April 21, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Karl Gray vs. Luis Martinez
2) Mighty Zuma vs. Toy Morelli
3) Dory Funk vs. Chet Wallick

Friday, April 22, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) King Kong Cox, Jr. vs. George Shindo Lopez
2) Chris Belkas defeated Karl Gray
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Bob Clay in three falls

Saturday, April 23, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Mighty Zuma vs. King Kong Cox, Jr.
2) Chris Belkas vs. Tony Morelli
3) Mighty Zuma & Chris Belkas vs. Tony Morelli & King Kong Cox, Jr.

Monday, April 25, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Chris Belkas fought Ali Bey to a draw in three falls (30:00)
2) Bob Clay defeated Chet Wallick in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls when Shire & Wallace refused to return for the third fall

Monday, April 25, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tony Morelli vs. Jim LaRock
2) Ada Ash vs. an alligator
3) Amazing Zuma & Luis Martinez vs. Angelo Poffo & Karl Gray

Tuesday, April 26, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Alex Perez fought Gene Detton to a double-DQ
2) Jim LaRock defeated Karl Gray in three falls
3) Luis Martinez defeated Larry Wright (sub. King Kong Cox, Jr.) in two straight falls

Tuesday, April 26, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX – 2,500
1) Tony Morelli vs. Rey Urbano
2) Ada Ash (w/ Al Szasz) vs. an alligator
3) Dory Funk & Cowboy Carlson fought Roy Shire & Bobby Wallace to a no contest in three falls (referee: George Shindo)

Thursday, April 28, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Chris Belkas fought Luis Martinez to a draw (15:00)
2) Karl Gray defeated George Lopez (14:08)
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Bob Clay in three falls
4) Southwest States Tag Team Champions Cowboy Carlson & Dory Funk defeated Tony Morelli & Angelo Poffo in three falls

Thursday, April 28, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Rey Urbano vs. Jim LaRock
2) Ada Ash vs. an alligator
3) Mighty Zuma & Leo Wallick vs. King Kong Cox, Jr. & Ali Bey

Friday, April 29, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Bobby Wallace vs. Chris Belkas
2) Ali Bey fought Chet Wallick to a draw in three falls (45:00)
3) Bob Clay & Chris Belkas defeated Roy Shire & Bobby Wallace via DQ in three falls

Monday, May 2, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Chris Belkas defeated Karl Gray via DQ
2) Ali Bey defeated Al Szasz
3) Dory Funk defeated Bob Clay in three falls
4) Ada Ash defeated an alligator

Monday, May 2, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rey Urbano vs. Jim LaRock
2) Cowboy Carlson vs. Chet Wallick
3) Roy Shire & Bobby Wallace vs. Amazing Zuma & Luis Martinez

Tuesday, May 3, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Gene Detton fought The Amazing Zuma to a draw (15:00)
2) Jim LaRock defeated Ray Urbano in three falls
3) The Amazing Zuma & Alex Perez defeated Dory Detton & Gene Detton in three falls

Tuesday, May 3, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Luis Martinez defeated Bobby Wallace
2) Chet Wallick defeated Bob Clay
3) Dory Funk defeated Roy Shire when Shire was unable to return for the third fall

Wednesday, May 4, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Karl Gray vs. Al Szasz
2) Ada Ash vs. an alligator
3) Roy Shire & Bobby Wallace vs. Dory Funk & Cowboy Carlson

Thursday, May 5, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mighty Zuma defeated Larry Wright (10:42)
2) Jim LaRock defeated Al Szasz (15:53)
3) Bob Clay defeated Bobby Wallace via CO (referee: Billy Weidner)
4) Ada Ash defeated an alligator (5:45)
5) Cowboy Carlson fought Roy Shire (w/ Bobby Wallace) to a no contest (referee: Scotty McFarland)

Thursday, May 5, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) 5-man Battle Royal (participants: Karl Gray, Alex Perez, Gene Blackley, Ace Abbott, Gene Detton)

Friday, May 6, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Ace Abbott vs. Chris Belkas
2) Al Szasz vs. Chet Wallick
3) Ada Ash vs. Ali I the Alligator

Saturday, May 7, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Chris Belkas defeated Al Szasz
2) Chet Wallick defeated Ace Abbott in three falls
3) Ada Ash defeated Ali I (an alligator)

Monday, May 9, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) The Amazing Zuma defeated Ali Bey via DQ
2) Jim LaRock defeated Jim Siksay
3) Tito Infante defeated Ivan the Terrible via DQ in three falls
4) Roy Shire fought Ramon Torres to a no contest in three falls

Monday, May 9, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Luis Martinez vs. Chris Belkas
2) Cowboy Bradley vs. Tom Thumb
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson vs. Chet Wallick & Karl Gray

Tuesday, May 10, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Karl Gray fought Chet Wallick to a draw (15:00)
2) The Amazing Zuma defeated Chris Belkas via DQ in three falls (referee: Ray Urbano)
3) Cowboy Bradley defeated Tom Thumb in three falls

Wednesday, May 11, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Amazing Zuma fought Gene Detton to a draw (10:00)
2) Ramon Torres defeated Chris Belkas
3) Cowboy Carlson fought Chet Wallick to a draw in three falls
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz (w/ Ed “Strangler” Lewis) defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) via DQ in three falls

Thursday, May 12, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gene Detton defeated Jim Siksay (18:46)
2) Tito Infante defeated Ivan the Terrible (16:45)
3) Ramon Torres defeated Chet Wallick in three falls
4) Cowboy Carlson & Dory Detton defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls

Thursday, May 12, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX – 4,000
1) Karl Gray defeated Alex Perez
2) Luis Martinez & Jim LaRock defeated Ali Bey & King Kong Cox, Jr.
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Dory Funk via CO in three falls

Friday, May 13, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Ace Abbott defeated Chris Belkas in three falls
2) Cowboy Bradley defeated Tom Thumb in three falls
3) Chet Wallick defeated Dory Funk in three falls

Monday, May 16, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Chet Wallick defeated Jim Siksay
2) Ramon Torres & Jim LaRock defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls
3) Tito Infante & Cowboy Bradley defeated Ivan the Terrible & Tom Thumb in three falls

Monday, May 16, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frank Faketty vs Gene Detton
2) Chris Belkas vs Karl Gray
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson vs. Frankie Murdoch & Ali Bey

Tuesday, May 17, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Frank Faketty fought Chris Belkas to a draw (20:00)
2) Maurice LaChapelle defeated Frankie Hill Murdoch via DQ
3) Chris Belkas & Frankie Hill Murdoch defeated Frank Faketty & Maurice LaChapelle in two straight falls (referee: Gene Detton)

Tuesday, May 17, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Mighty Zuma defeated Jim Siskay
2) Tito Infante defeated Ivan the Terrible in three falls
3) Cowboy Carlson & Luis Martinez defeated Ali Bey & Ace Abbott in three falls

Wednesday, May 18, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) The Amazing Zuma defeated Ali Bey via DQ
2) Cowboy Bradley defeated Tom Thumb in three falls
3) Ramon Torres defeated King Kong Cox, Jr. in two straight falls
4) Frankie Murdoch defeated Chet Wallick in three falls

Thursday, May 19, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Chris Belkas & Luis Martinez defeated Karl Gray & Benny Trudel (10:22)
2) Jim LaRock defeated Rey Urbano (8:06)
3) Frank Murdoch defeated Ramon Torres in three falls
4) Dory Funk defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) in three falls (referees: Maurice LaChappelle & Scotty McFarland)

Thursday, May 19, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Frank Faketty vs. Ace Abbott
2) Cowboy Bradley vs. Tom Thumb
3) Mighty Zuma vs. King Kong Cox, Jr.

Friday, May 20, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Gene Blackley defeated Gene Detton via DQ
2) Frankie Murdoch defeated Chet Wallick in three falls
3) Ivan the Terrible defeated Tito Infante in two straight falls

Saturday, May 21, 1955 – High School Gym – Childress, TX
1) Gene Detton vs. Ace Abbott
2) Ivan the Terrible vs. Tito Infante
3) Frankie Hill Murdoch vs. Chet Wallick

Monday, May 23, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Chris Belkas fought Karl Gray to a draw (20:00)
2) Jim LaRock defeated Luis Martinez in three falls
3) Ramon Torres defeated Cowboy Carlson via DQ in three falls

Monday, May 23, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Amazing Zuma vs. Gene Detton
2) Tito Infante & Cowboy Bradley vs. Ivan The Terrible & Tom Thumb
3) Chet Wallick vs. Frankie Murdoch

Tuesday, May 24, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Gene Blackley fought Ace Abbott to a draw (15:00)
2) Gene Detton defeated Frank Faketty via DQ in three falls (referee: Ace Abbott)
3) Maurice LaChapelle defeated King Kong Cox, Jr. in three falls

Tuesday, May 24, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Mighty Zuma fought Billy Weidner to a draw
2) Tito Infante & Cowboy Bradley defeated Tom Thumb & Ivan the Terrible in three falls(referee: Jim Siskay)
3) Frankie Murdoch defeated Cowboy Carlson via DQ in three falls (referee: Jim Siskay)

Wednesday, May 25, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez fought Chet Wallick to a draw (20:00)
2) Cowboy Bradley & Tito Infante defeated Ivan the Terrible & Tom Thumb in three falls
3) Ramon Torres defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls

Thursday, May 26, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Karl Gray fought Rey Urbano to a draw (20:00)
2) Cowboy Bradley & Tito Infante defeated Ivan the Terrible & Tom Thumb (15:32)
3) Ramon Torres defeated Jim LaRock in three falls
4) Cowboy Carlson defeated Frank Murdoch in three falls

Thursday, May 26, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Frank Faketty vs. Mighty Zuma
2) Luis Martinez vs. King Kong Cox, Jr.
3) Luis Martinez & Mighty Zuma vs. King Kong Cox, Jr. & Frank Faketty

Friday, May 27, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Luis Martinez vs. Chris Belkas
2) Ivan the Terrible & Tom Thumb vs. Cowboy Bradley & Tito Infante
3) Frankie Murdoch vs. Ramon Torres

Monday, May 30, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jim LaRock defeated Karl Gray
2) Chet Wallick defeated Frank Faketty in three falls
3) Ed Francis defeated Ramon Torres in three falls

Monday, May 30, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mighty Zuma vs Benny Trudell
2) Chris Belkas vs King Kong Cox, Jr.
3) Frankie Murdoch vs. Cowboy Carlson

Tuesday, May 31, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Rey Urbano fought Chris Belkas to a draw (20:00)
2) King Kong Cox, Jr. defeated Mighty Zuma in three falls
3) Cowboy Carlson defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls (referee: Maurice LaChapelle)

Thursday, June 2, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbbott fought Maurice LaChappelle to a draw (15:00)
2) Chris Belkas defeated Karl Gray (11:25)
3) Frank Murdoch fought Chet Wallick to a draw in three falls (45:00)
4) World Junior Heavyweight Champion Edmund Francis defeated Cowboy Carlson in two straight falls

Friday, June 3, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Jim LaRock vs. Frank Faketty
2) Mighty Zuma vs. Gene Detton
3) Ramon Torres vs. King Kong Cox, Jr.

Saturday, June 4, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Frank Faketty vs. Gene Detton
2) Frank Murdoch vs. Jim LaRock
3) Frank Faketty & Frank Murdoch vs. Jim LaRock & Gene Detton

Monday, June 6, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Rey Urbano defeated King Kong Cox, Jr.
2) Jim LaRock & Chris Belkas defeated Chet Wallick & Leo Wallick via DQ in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis defeated Danny McShain via DQ in three falls

Monday, June 6, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mighty Zuma vs. Frank Faketty
2) Frankie Murdoch vs. Gene Detton
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Ramon Torres

Tuesday, June 7, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Benny Trudell fought Frank Faketty to a draw
2) Mighty Zuma fought Chris Belkas to a draw
3) Frankie Murdoch defeated Chet Wallick in three falls
4) Edmund Francis fought Danny McShain to a no contest in three falls (referees: King Kong Kox, Jr. & Billy Weidner)

Thursday, June 9, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gene Detton fought Frank Faketty to a draw (15:00)
2) Rey Urbano defeated Leo Wallick via DQ (15:05) (referee: Billy Weidner)
3) Chris Belkas fought Danny McShain to a draw (30:00)
4) Edmund Francis defeated Bob Geigel via DQ in three falls (referee: Larry Wright)

Friday, June 10, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Rocky Columbo defeated Benny Trudell (sub. Mighty Zuma vs. King Kong Cox, Jr.)
2) Jim LaRock fought Frankie Murdoch (sub. Benny Trudell) to a draw
3) Rocky Columbo & Jim LaRock (sub. Dory Detton & Mighty Zuma) defeated Frankie Murdoch & Benny Trudell (sub. King Kong Cox, Jr.) via DQ in three falls

Monday, June 13, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Leo Wallick vs. Chris Belkas
2) Jim Austeri vs. Rey Urbano
3) Chet Wallick & Leo Wallick vs. Jim LaRock & Chris Belkas

Monday, June 13, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Benny Trudell vs. Salvador Flores
2) Frank Faketty vs. Gene Detton
3) Ramon Torres vs. Frankie Murdoch

Tuesday, June 14, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott fought Ramon Torres to a draw (15:00)
2) Gene Blackley fought Frank Faketty to a draw in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Mighty Zuma & Ramon Torres defeated Frankie Murdoch & Ace Abbott via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, June 15, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Benny Trudell vs. Salvador Flores
2) Amazing Zuma vs. Ace Abbott
3) Frankie Murdoch & Frank Faketty vs. Ramon Torres & Jim LaRock

Thursday, June 16, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gene Blackley fought Gene Detton to a draw (15:00)
2) Jim Austeri defeated Rey Urbano (11:48)
3) Rocky Columbo defeated Ace Abbott in three falls
4) Chris Belkas & Billy Weidner defeated Chet Wallick & Leo Wallick in three falls

Friday, June 17, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Rocky Colombo vs. Frankie Murdoch
2) Ramon Torres vs. Gene Blackley
3) Rocky Colombo & Ramon Torres vs. Frankie Murdoch & Gene Blackley

Monday, June 20, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Rocky Colombo defeated Chet Wallick via judges’ decision after a time limit draw
2) Chris Belkas defeated Frankie Murdoch via DQ in two straight falls
3) Chet Wallick & Leo Wallick defeated Rocky Colombo & Ramon Torres via DQ in three falls

Monday, June 20, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dory Detton vs. Frank Faketty
2) Jim LaRock vs. Amazing Zuma
3) Gene Detton & Dory Detton vs. Frank Faketty & Jim Austeri

Tuesday, June 21, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Jim Austeri and Jim LaRock won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Mighty Zuma, Gene Blackley, Frank Faketty, Ace Abbott)
2) Frank Faketty defeated Ace Abbott via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Jim Austeri defeated Jim LaRock when LaRock was unable to return for the second fall having lost the first to win the Battle Royal

Wednesday, June 22, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Chet Wallick defeated Gene Detton
2) Leo Wallick fought Rocky Colombo to a draw in three falls
3) Ramon Torres defeated Frank Faketty via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, June 23, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbott & Frank Faketty defeated Gene Detton & Mighty Zuma (17:00)
2) Rocky Columbo defeated Jim LaRock (16:30)
3) Jim Austeri fought Ramon Torres to a draw in three falls (45:00)
4) Chris Belkas defeated Frank Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Gene Blackley)

Monday, June 27, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Billy Weidner fought Maurice LaChapelle to a draw
2) Rocky Colombo defeated Chet Wallick
3) Chris Belkas defeated Frankie Murdoch via DQ
4) Rocky Colombo & Ramon Torres & Chris Belkas defeated Chet Wallick & Leo Wallick & Frankie Murdoch via DQ in two straight falls

Monday, June 27, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) King Kong Cox, Jr. vs. Mighty Zuma
2) Jim Austeri vs. Gene Detton
3) Frank Faketty & Jim Austeri & King Kong Kox, Jr. vs. Dory Detton & Gene Detton & Mighty Zuma

Tuesday, June 28, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Mighty Zuma fought Chet Wallick to a draw (20:00)
2) Ramon Torres defeated Frank Faketty in three falls
3) Jim LaRock defeated Jim Austeri via DQ in three falls (referee: Maurice LaChapelle)

Wednesday, June 29, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Jim LaRock fought Frankie Murdoch to a draw in three falls (45:00) (referee: Ace Abbott)
2) Rocky Colombo defeated Chet Wallick in two straight falls
3) Ramon Torres defeated Frank Faketty in three falls

Thursday, June 30, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gene Detton & Billy Weidner defeated Ace Abbott & Gene Blackley (20:00)
2) Rocky Columbo fought Leo Wallick to a draw in three falls (45:00)
3) Jim Austeri defeated Chris Belkas in three falls (referee: Scotty McFarland)

Thursday, June 30, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) King Kong Cox, Jr. vs. George Shindo
2) Maurice LaChappelle vs. Mighty Zuma
3) Ramon Torres & Jim LaRock vs. Frank Faketty & Frank Murdoch

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 10:59 pm by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:19 pm
  PM Quote Reply
39th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Monday, July 4, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gene Detton fought Maurice LaChapelle to a draw (20:00)
2) Frankie Murdoch & Jim Austeri defeated Jim LaRock & Chris Belkas in three falls
3) Ramon Torres defeated Leo Wallick via DQ in three falls

Monday, July 4, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mighty Zuma vs. Bob Cummings
2) Belle Starr vs. Kathy Branch
3) Rocky Columbo vs. Frank Faketty

Tuesday, July 5, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott fought Gene Blackley to a draw (20:00)
2) Rocky Columbo defeated Frank Faketty in three falls
3) Cathy Branch defeated Belle Starr in three falls (referee: Maurice LaChapelle)

Wednesday, July 6, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gene Detton defeated Ace Abbott via DQ (referee: Maurice LaChapelle)
2) Rocky Colombo defeated Jim LeRock (10:50)
3) Belle Starr defeated Cathy Branch in two straight falls
4) Leo Wallick defeated Ramon Torres in three falls

Thursday, July 7, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jim LaRock fought Amazing Zuma to a draw (20:00)
2) Frank Murdoch defeated Ace Abbott in three falls
3) Chris Belkas & Rocky Columbo defeated Jim Austeri & Frank Faketty via DQ in three falls (referees: Alex Perez & Gene Blackley)

Thursday, July 7, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Gene Detton vs. George Shindo
2) Bob Cummings vs. Maurice LaChappelle
3) Kathy Branch vs. Belle Starr
4) Leo Wallick vs. Ramon Torres

Monday, July 11, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Murdoch defeated Red McKim
2) Jim Austeri defeated Chris Belkas in three falls
3) Kathy Branch defeated Belle Starr in two straight falls

Tuesday, July 12, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Leo Wallick fought Ramon Torres to a draw (15:00)
2) Jim LaRock fought Alex Perez to a draw in three falls
3) Rocky Columbo & Ramon Torres defeated Frank Faketty & Leo Wallick via DQ in three falls (referee: Mighty Zuma)

Wednesday, July 13, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Alex Perez fought Jim LaRock to a draw (20:00)
2) Gene Detton defeated Amazing Zuma in three falls
3) Rocky Colombo & Ramon Torres defeated Leo Wallick & Frank Faketty via DQ in three falls

Thursday, July 14, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Red McKim fought Amazing Zuma to a draw (20:00)
2) Belle Starr defeated Kathy Branch (14:43)
3) Chris Belkas & Rocky Columbo defeated Frank Faketty & Leo Wallick in three falls (60:00) (referees: Maurice LaChappelle & Alex Perez)
4) Jim Austeri & Frank Murdoch defeated Jim LaRock & Ramon Torres in three falls

Tuesday, July 19, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Alex Perez vs. Gene Detton
2) Leo Wallick vs. Amazing Zuma
3) Rocky Columbo vs. Jim LaRock
4) Frank Faketty vs. Ramon Torres

Tuesday, July 19, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch vs. Jack Bence
2) Red McKim vs Mike Gallagher
3) Chris Belkas vs Jim Austeri

Wednesday, July 20, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) The Amazing Zuma fought Toro Perez to a draw (30:00)
2) Gene Detton defeated Jim LaRock in three falls
3) Rocky Colombo & Ramon Torres defeated Leo Wallick & Frank Faketty in three falls(referee: Salvador Flores)

Thursday, July 21, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Faketty defeated Red McKim via DQ
2) Mike Gallagher defeated Jim LaRock (9:26)
3) Ramon Torres fought Leo Wallick to a draw (30:00)
4) Chris Belkas & Rocky Columbo fought Jim Austeri & Frank Murdoch to a no contest in three falls for the vacant Southwest States Tag Team Title (25:00) (referees: Gene Detton & Amazing Zuma)

Monday, July 25, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gene Detton fought The Mighty Zuma to a draw
2) Mike Gallagher defeated Ramon Torres when Torres was unable to return for the second fall having lost the first
3) Frankie Murdoch defeated Red McKim via DQ in two straight falls
4) Jim Austeri defeated Chris Belkas in two straight falls (referee: The Mighty Zuma)

Monday, July 25, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Salvador Flores vs. Maurice La Chapelle
2) Rocky Columbo defeated Leo Wallick
3) Frank Faketty defeated Raul Zapata

Tuesday, July 26, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Chalo Martinez (sub. Jim LaRock) fought Salvador Flores to a draw
2) Alex Perez defeated Leo Wallick via DQ
3) Raul Torres Zapata defeated Maurice LaChappelle in three falls
4) Frank Faketty defeated Rocky Columbo

Tuesday, July 26, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ramon Torres defeated Jim Austeri via DQ (referee: Mighty Zuma)
2) Red McKim defeated Mike Gallagher via DQ in three falls (referee: Mighty Zuma)
3) Frank Murdoch & Jim Austeri defeated Chris Belkas & Ramon Torres in three falls(referee: Mighty Zuma)

Wednesday, July 27, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Raul Zapata vs. Jim Austeri
2) Mike Gallagher defeated Chris Belkas in three falls
3) Rocky Colombo & Ramon Torres fought Leo Wallick & Frank Faketty to a double-CO in three falls (referee: Maurice LaChapelle)

Thursday, July 28, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Leo Wallick fought Raul Zapata to a draw
2) Mike Gallagher defeated Ramon Torres (12:48)
3) Frank Faketty defeated Red McKim in three falls
4) Frank Murdoch & Jim Austeri defeated Chris Belkas & Rocky Columbo in three falls to win the vacant Southwest States Tag Team Title
Monday, August 1, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Bence fought Ramon Torres to a draw (20:00)
2) Dory Funk fought Leo Wallick to a no contest
3) Jim Austeri defeated Red McKim in three falls

Monday, August 1, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Salvador Flores vs. Gene Detton
2) Chris Belkas vs. Mike Gallagher
3) Frank Faketty vs. Rocky Columbo

Tuesday, August 2, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Mike Gallagher vs. Alex Perez
2) Raul Torres Zapata vs. Frank Faketty

Tuesday, August 2, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Red McKim fought Jack Bence to a draw (referee: Ramon Torres)
2) Ramon Torres defeated Leo Wallick via DQ in three falls (referee: Red McKim)
3) Dory Funk defeated Jim Austeri in three falls (referee: Jack Bence)

Wednesday, August 3, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Mike Gallagher defeated Chris Belkas in three falls
2) Dory Funk defeated Rocky Colombo in three falls

Thursday, August 4, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Faketty fought Amazing Zuma to a draw (15:00)
2) Jack Bence fought Frank Murdoch to a draw (20:00)
3) Jim Austeri defeated Ramon Torres (9:48)
4) Mike Gallagher defeated Dory Funk (60:00) (referee: Larry Wright)

Monday, August 8, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Bence defeated Rocky Colombo in two straight falls
2) Frankie Murdoch & Jim Austeri defeated Salvador Flores & Ramon Torres in two straight falls
3) Dory Funk defeated Leo Wallick in three falls

Monday, August 8, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Red McKim vs. Chris Belkas
2) Mike Gallagher defeated Roger Mackay when Mackay was unable to return for the third fall
3) Dory Detton vs. Frank Faketty

Tuesday, August 9, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Mike Gallagher vs. Roger Mackey
2) Raul Torres Zapata vs. Ray Clements

Tuesday, August 9, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Rocky Colombo fought Leo Wallick to a draw (15:00)
2) Jack Bence defeated Ramon Torres in three falls
3) Frankie Murdoch & Leo Wallick defeated Dory Funk & Rocky Colombo in three falls(referee: Salvador Flores)

Wednesday, August 10, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Red McKim vs. Jack Bence
2) Roger Mackay & Chris Belkas defeated Leo Wallick & Mike Gallagher via DQ
3) Dory Funk defeated Rocky Colombo in two straight falls

Thursday, August 11, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch & Jim Austeri defeated Ramon Torres & Gene Detton (9:34)
2) Roger Mackay defeated Chris Belkas (9:53)
3) Dory Funk defeated Rocky Columbo in two straight falls
4) World Junior Heavyweight Champion Edmund Francis defeated Mike Gallagher in three falls (referee: Ray Clements)
Monday, August 15, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Bence defeated Leo Wallick via DQ
2) Dory Funk fought Red McKim to a draw in three falls (45:00)
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis defeated Jim Austeri in three falls

Monday, August 15, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch defeated Alex Perez (15:02)
2) Salvador Flores defeated Frank Faketty in three falls (referee: Maurice LaChapelle)
3) Roger Mackay defeated Mike Gallagher in three falls

Tuesday, August 16, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Frankie Salas fought Frankie Murdoch to a draw
2) Ray Clements defeated Salvador Flores
3) Roger Mackey defeated Frank Faketty
4) Raul Torres Zapata defeated Mike Gallagher

Tuesday, August 16, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX – 1,500
1) Billy Weidner fought Red McKim to a draw (20:00) (referee: Jack Bence)
2) Leo Wallick defeated Jim Austeri via DQ in three falls (referee: Jack Bence)
3) Dory Funk defeated Edmund Francis by winning the only fall of a scheduled three (60:00) (referee: Billy Weidner)

Wednesday, August 17, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Leo Wallick defeated Jim Austeri
2) Dory Funk fought Mike Gallagher to a draw in three falls (45:00) (referee: Billy Weidner)
3) Ed Francis defeated Roger Mackay in three falls

Thursday, August 18, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Salas defeated Frank Faketty via DQ (8:58)
2) Jack Bence defeated Karl Gray (4:38)
3) Mike Gallagher defeated Ray Clements in three falls
4) Roger Mackay defeated Frank Murdoch in three falls

Monday, August 22, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Mike Gallagher defeated Jack Bence
2) Bob Geigel fought Red McKim to a draw
3) Jack Bence defeated Red McKim in three falls
4) Mike Gallagher & Bob Geigel defeated Leo Wallick & Frank Faketty in two straight falls

Monday, August 22, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Billy Weidner defeated Frankie Murdoch
2) Salvador Flores defeated Jim Austeri via DQ
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis fought Roger Mackay to a double-CO in three falls (referee: Maurice LaChapelle)

Tuesday, August 23, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Roger Mackay vs. Alex Perez
2) World Junior Heavyweight Champion Edmund Francis vs. Raul Torres Zapata

Tuesday, August 23, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Leo Wallick fought Mike Gallagher to a draw (15:00)
2) Red McKim defeated Jack Bence in three falls
3) Bob Geigel & Leo Wallick defeated Frank Faketty & Mike Gallagher in three falls (referees: Frankie Murdoch & Salvador Flores)

Wednesday, August 24, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Leo Wallick defeated Frank Faketty
2) Roger Mackay fought Bob Geigel to a draw (15:00)
3) Mike Gallagher defeated Dory Funk via DQ
4) Bob Geigel & Mike Gallagher defeated Dory Funk & Roger Mackay

Thursday, August 25, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Red McKim fought Leo Wallick to a draw (15:00)
2) Mike Gallagher fought Bob Geigel to a draw (20:00)
3) Dory Funk defeated Frank Faketty in two straight falls
4) Roger Mackay defeated Edmund Francis (60:00)

Monday, August 29, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Geigel fought Roger Mackay to a draw (10:00)
2) Jack Bence fought Jim Austeri to a draw (15:00)
3) Roger Mackay vs. Jack Bence did not start due to Bence sustaining an injury in the previous match
4) Bob Geigel & Mike Gallagher defeated Jim Austeri & Frankie Murdoch in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Monday, August 29, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Billy Weidner vs. Salvador Flores
2) Red McKim vs. Maurice LaChapelle
3) George Overhuls vs. Leo Wallick

Tuesday, August 30, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Frank Salas fought Red McKim to a draw
2) Billy Weidner defeated Salvador Flores (sub. George Overhuls)
3) Juan Hernandez defeated Leo Wallick
4) Dory Funk fought Raul Torres Zapata to a no contest (referee: Yaqui Joe)

Wednesday, August 31, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Billy Weidner (sub. George Overhuls) defeated Frankie Murdoch
2) Dory Funk defeated Bob Geigel via DQ in three falls
3) Ed Francis fought Roger Mackay to a draw in three falls

Thursday, September 1, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ray Clements defeated Billy Weidner (11:19)
2) Juan Hernandez defeated Frank Murdoch (20:00)
3) Bob Geigel defeated Maurice LaChappelle in three falls
4) World Junior Heavyweight Champion Edmund Francis defeated Roger Mackay in two straight falls (referee: Ray Clements)

Thursday, September 1, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Leo Wallick fought Jack Bence to a draw (15:00)
2) Alex Perez & Red McKim defeated Mike Gallagher & Jim Austeri in three falls (referee: Salvador Flores)
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz (w/ Ed “Strangler” Lewis) fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: Jack Bence)

Monday, September 5, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated Alex Perez (sub. Maurice LaChapelle)
2) Dizzy Davis defeated Roger Mackay via DQ in three falls
3) Ed Francis fought Bob Geigel to a draw in three falls (60:00)

Monday, September 5, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Chick Garibaldi vs. Red McKim
2) Juan Hernandez vs. Jim Austeri
3) Frankie Murdoch vs. Doc Gallagher

Tuesday, September 6, 1955 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Mike Gallagher defeated Ray Clements
2) Frankie Murdoch defeated Jack Bence in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis defeated George Overhuls in two straight falls

Wednesday, September 7, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements defeated Luis Martinez via DQ
2) Dizzy Davis defeated Bob Geigel via CO
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis defeated Roger Mackay in three falls

Thursday, September 8, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Bence defeated Jim Austeri (8:59)
2) Bob Geigel defeated Roger Mackay (20:00)
3) Mike Gallagher defeated George Overhuls (12:03)
4) World Junior Heavyweight Champion Edmund Francis defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Billy Weidner)

Monday, September 12, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Frankie Murdoch
2) Dizzy Davis defeated Juan Hernandez in two straight falls
3) Ed Francis defeated Bob Geigel in three falls

Monday, September 12, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Jack Bence vs. Jim Austeri
2) Luis Martinez vs. Chick Garibaldi
3) Mike Gallagher vs. Roger Mackay

Tuesday, September 13, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Alberto Campos vs. Chick Garibaldi
2) Luis Martinez vs. Ray Clements
3) Raul Torres Zapata vs. Tommy Martindale
4) Edmund Francis vs. Dizzy Davis

Tuesday, September 13, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Salvador Flores (sub. Juan Hernandez) vs. George Overhuls
2) Jack Bence vs. Frankie Murdoch
3) Roger Mackay vs. Mike Gallagher

Wednesday, September 14, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez fought Mike Gallagher to a draw (20:00)
2) Roger Mackay defeated Bob Geigel via DQ in three falls
3) Ed Francis defeated Mike Gallagher (sub. Dizzy Davis) in three falls

Thursday, September 15, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls defeated Buck Weaver (11:26)
2) Tommy Martindale defeated Chick Garibaldi (15:22)
3) Jack Bence defeated Dizzy Davis in three falls (45:00)
4) Edmund Francis defeated Bob Geigel via DQ in three falls 

Monday, September 19, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez fought Leo Newman to a draw
2) Dizzy Davis fought Bob Geigel to a no contest
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis defeated Mike Gallagher in two straight falls

Monday, September 19, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) George Overhuls vs. Jack Bence
2) Tommy Martindale vs. Jim Austeri
3) Jack O'Reilly vs. Roger MacKay

Tuesday, September 20, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Raul Torres Zapata vs. Ray Clements
2) Tommy Martindale vs. Mike Gallagher
3) June Byers & LeChona LeClaire vs. Bonnie Watson & Kathy Branch

Tuesday, September 20, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Jim Austeri fought Jakc Bence to a draw
2) Luis Martinez defeated Jack O’Reilly in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis defeated Dizzy Davis in three falls

Wednesday, September 21, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis defeated Bob Geigel
2) Lou Newman fought Luis Martinez to a draw (20:00)
3) Bob Geigel & Mike Gallagher defeated Dizzy Davis & Ray Clements in three falls

Thursday, September 22, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Bence defeated Bob Geigel (15:00)
2) Mike Gallagher defeated Tommy Martindale (9:38)
3) Dizzy Davis defeated Roger Mackay (15:00)
4) Frank Murdoch fought George Overhuls to a draw (15:00)
5) Jack Bence & Roger Mackay & Tommy Martindale defeated Dizzy Davis & Mike Gallagher & Bob Geigel in three falls

Monday, September 26, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Bence defeated George Overhuls
2) Luis Martinez defeated Frankie Murdoch via DQ
3) Dizzy Davis defeated Bob Geigel via DQ in five falls

Monday, September 26, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Jim Austeri vs. Maurice LaChapelle
2) Jack O'Reilly vs. Tommy Martindale
3) Jack O'Reilly & Jim Austeri vs. Tommy Martindale & Maurice LaChapelle

Tuesday, September 27, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Maurice LaChappelle vs. Leo Newman
2) Jack O’Reilly vs. George Overhuls
3) Dizzy Davis vs. Tommy Martindale
4) Gorgeous George vs. Gory Guerrero

Tuesday, September 27, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Roger Mackay fought Bob Geigel to a draw (15:00)
2) Ray Clements defeated Frankie Murdoch in three falls
3) Mike Gallagher & Bob Geigel defeated Roger Mackay & Luis Martinez in three falls(referee: Jack Bence)

Thursday, September 29, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Bence defeated Ray Clements (20:00)
2) Bob Geigel defeated Roger Mackay in three falls
3) Dory Funk defeated Jim Austeri (4:27)
4) Dizzy Davis defeated Mike Gallagher in two straight falls

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 11:02 pm by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:19 pm
  PM Quote Reply
40th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Monday, October 3, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Bence fought Leo Newman to a draw
2) Art Nelson defeated Luis Martinez in two straight falls
3) Dizzy Davis defeated Rip Rogers via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, October 3, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Martindale vs. Jim Austeri
2) Frankie Murdoch defeated George Overhuls in three falls

Tuesday, October 4, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Chief Kit Fox defeated Leo Newman
2) Tommy Martindale defeated Frankie Murdoch
3) Jack O’Reilly defeated Luis Martinez
4) Dizzy Davis fought Gory Guerrero to a draw

Tuesday, October 4, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) George Overhuls defeated Mike Gallagher in three falls (referee: Ray Clements)
2) Art Nelson defeated Jack Bence in two straight falls
3) Rip Rogers defeated Bob Geigel in three falls

Wednesday, October 5, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel (sub. Roger Mackay) fought Luis Martinez to a draw in three falls
2) Rip Rogers defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Ray Clements)
3) Art Nelson defeated Dory Funk via DQ in three falls

Thursday, October 6, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated Ray Clements (12:13)
2) Australian Rules: Bob Geigel defeated Dizzy Davis in three falls
3) Luis Martinez defeated Leo Newman in two straight falls 17:00
4) Dizzy Davis & Art Nelson defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls

Monday, October 10, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gory Guerrero fought Mike Gallagher to a draw (15:00)
2) Rip Rogers defeated Ray Clements when Clements was unable to return for the third fall
3) Dizzy Davis & Art Nelson defeated Bob Geigel & Mike Gallagher in three falls to win the Southwest States Tag Team Title 

Monday, October 10, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ivan Kameroff defeated Tommy Martindale in three falls
2) George Overhuls defeated Frankie Murdoch in two straight falls

Tuesday, October 11, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Ray Clements vs. Chief Kit Fox
2) Jack O’Reilly vs. Walter Kameroff
3) Gory Guerrero & Luis Martinez vs. Mike Gallagher & Eddie Gossett (referee: Phil Romano)

Tuesday, October 11, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dory Funk defeated Bob Geigel (referee: Leo Newman)
2) Art Nelson fought Rip Rogers to a draw (45:00)
3) Dizzy Davis defeated Gorgeous George in three falls (referee: Leo Newman)

Wednesday, October 12, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis defeated Bob Geigel when Geigel was unable to return for the fifth fall
2) Rip Rogers & Art Nelson defeated Gory Guerrero & Luis Martinez in three falls (referee: Ray Clements)
3) Gorgeous George (w/ Jeffries) fought Fory Funk to a no contest in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, October 13, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox fought Jack O’Reilly to a draw (20:00)
2) Tommy Martindale defeated Jack Bence (16:40)
3) Australian Rules: Dory Funk defeated Art Nelson in three falls
4) Gorgeous George fought Rip Rogers to a no contest (referee: Leo Newman)
5) Dory Funk & Bob Geigel defeated Dizzy Davis & Art Nelson in three falls

Monday, October 17, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Art Nelson defeated Ray Clements
2) Rip Rogers defeated Luis Martinez via DQ in three falls
3) Dizzy Davis defeated Dory Funk via DQ in three falls

Monday, October 17, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch defeated George Overhuls via DQ (referee: Larry Wright)
2) Boris Kameroff defeated Buck Lipscomb
3) George Overhuls & Boris Kameroff fought Frankie Murdoch & Buck Lipscomb to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, October 19, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Kit Fox fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Maurice Vachon defeated Dizzy Davis in three falls
3) Bob Geigel & Dory Funk (sub. Mike Gallagher) fought Rip Rogers & Art Nelson to a draw in three falls

Thursday, October 20, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox defeated Maurice Vachon (20:00)
2) Tommy Martindale defeated Boris Kameroff in two straight falls
3) Gory Guerrero defeated Rip Rogers via DQ in two straight falls (referee: Ray Clements)
4) Bob Geigel defeated Dizzy Davis (45:00)
5) Art Nelson defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, October 24, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Roy Heff & Luis Martinez fought Art Nelson & Rip Rogers to a draw
2) Dory Funk defeated Leo Newman via DQ in two straight falls (referee: George Overhuls)
3) Millie Stafford defeated China Mira in three falls

Tuesday, October 25, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Luis Martinez & Roy Heff defeated Rip Rogers & Art Nelson via DQ (referee: George Overhuls)
2) Dory Funk defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Doc Sarpolis replaced by George Overhuls)
3) Belle Starr defeated Dot Dotson in three falls (referee: George Overhuls)

Wednesday, October 26, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Jack O’Reilly vs. Kit Fox
2) Dot Dotson vs. Belle Starr
3) Gory Guerrero defeated Maurice Vachon by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
4) Art Nelson defeated Bob Geigel via DQ in three falls

Wednesday, October 26, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Luis Martinez defeated Dizzy Davis via DQ in three falls
2) Millie Stafford fought China Mira to a double-CO in three falls
3) Dory Funk defeated Rip Rogers via DQ in three falls

Thursday, October 27, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Maurice Vachon (20:00)
2) Roy Heff defeated Kit Fox (7:37)
3) Jack O’Reilly defeated Tommy Martindale (11:04)
4) Dizzy Davis defeated Luis Martinez
5) Art Nelson defeated George Overhuls (0:54)
6) Bob Geigel defeated Rip Rogers via DQ
7) Art Nelson defeated Gory Guerrero (12:48)
8) Dizzy Davis defeated Bob Geigel via DQ
9) Roy Heff defeated Jack O’Reilly (6:53)
10) Roy Heff defeated Dizzy Davis (20:00)
11) China Mira defeated Millie Stafford (13:18)
12) Roy Heff defeated Art Nelson to win the vacant Southwest States Junior Heavyweight Title (19:06) (referee: Ray Clements)

Monday, October 31, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez vs. Leo Newman
2) Roy Heff vs. Art Nelson
3) Dory Funk vs. Rip Rogers
4) Millie Stafford vs. Belle Starr

Tuesday, November 1, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rip Rogers & Art Nelson vs. Gory Guerrero & Roy Heff
2) Dizzy Davis defeated Dory Funk via referee’s decision after a no contest in three falls(referee: Chief Kit Fox)
3) Belle Starr defeated Mille Stafford in three falls

Wednesday, November 2, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Roy Heff defeated Jack O’Reilly
2) China Mira defeated Dot Dotson in three falls
3) Gory Guerrero fought Maurice Vachon to a draw with no falls scored (60:00)
4) Art Nelson defeated Bob Geigel when Geigel was unable to continue in the second fall

Wednesday, November 2, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis defeated Chief Kit Fox via DQ in two straight falls
2) Belle Starr defeated Millie Stafford via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated Leo Newman via DQ in two straight falls (referee: Chief Kit Fox)

Thursday, November 3, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Jack O’Reilly (19:45)
2) Dizzy Davis defeated Bob Geigel via CO (15:51) (referee: Ray Clements)
3) Dory Funk defeated Rip Rogers in three falls (45:00)
4) China Mira defeated Dot Dotson (13:34) (referee: Leo Newman)
5) Art Nelson defeated Roy Heff in two straight falls to win the held-up Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: George Overhuls)

Monday, November 7, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dory Funk fought Art Nelson to a draw (20:00)
2) Maurice Vachon defeated Gory Guerrero in three falls
3) Dory Funk & Roy Heff defeated Art Nelson & Leo Newman in three falls

Tuesday, November 8, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero defeated Maurice Vachon via DQ (referee: Leo Newman)
2) Luis Martinez & Dory Funk fought Rip Rogers & Art Nelson to a draw in three falls (60:00)
3) Danny McShain defeated Dizzy Davis via DQ in three falls (referee: Leo Newman)

Wednesday, November 9, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Maurice Vachon to a no contest in three falls
2) Roy Heff defeated Art Nelson via DQ in two straight falls
3) Dizzy Davis fought Danny McShain to a double-DQ in three falls

Wednesday, November 9, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Luis Martinez fought Bob Geigel to a draw (20:00)
2) Chief Kit Fox defeated Rip Rogers via DQ in three falls
3) Jack O'Reilly defeated Dory Funk via DQ (referee: Leo Newman)

Thursday, November 10, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox defeated Maurice Vachon via DQ (referee: Leo Newman)
2) Dizzy Davis defeated Gory Guerrero (15:04)
3) Art Nelson & Rip Rogers defeated Bob Geigel & Roy Heff in three falls (referees: George Overhuls & Leo Newman)
4) Dory Funk fought Danny McShain to a no contest in three falls (referee: George Overhuls)

Monday, November 14, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Geigel defeated Roy Heff when Heff was unable to return for the second fall having lost the first
2) Gory Guerrero defeated Maurice Vachon via DQ in three falls
3) Art Nelson defeated Danny McShain via DQ in three falls

Tuesday, November 15, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Chief Kit Fox
2) Dizzy Davis & Gory Guerrero defeated Maurice Vachon & Jack O’Reilly in two straight falls
3) Danny McShain fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: Leo Newman)

Wednesday, November 16, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Roy Heff fought Rip Rogers to a draw in three falls (45:00)
2) Dizzy Davis defeated Danny McShain in three falls
3) Maurice Vachon defeated Gory Guerrero via CO in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, November 16, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Jack O'Reilly defeated Luis Martinez
2) Dory Funk defeated Leo Newman in two straight falls (referee: George Overhuls)
3) Southwest States Heavyweight Champion Art Nelson fought Bob Geigel to a draw with no falls scored (60:00)

Thursday, November 17, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox defeated Leo Newman (8:53)
2) Bob Geigel defeated Maurice Vachon (20:00)
3) Dizzy Davis defeated Danny McShain via DQ in three falls (referee: George Overhuls)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Art Nelson defeated Dory Funk in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, November 21, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated Maurice Vachon via DQ in two straight falls
2) Bob Geigel defeated Chief Kit Fox in three falls
3) Art Nelson defeated Dizzy Davis in three falls

Tuesday, November 22, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero fought Rip Rogers to a draw (15:00)
2) Dizzy Davis defeated Art Nelson in three falls
3) Dory Funk & Bob Geigel defeated Danny McShain & Lou Newman in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, November 23, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez fought Roy Heff to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis defeated Rip Rogers in three falls
3) Art Nelson defeated Gory Guerrero via DQ in three falls

Wednesday, November 23, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Chief Kit Fox fought Leo Newman to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Jack O'Reilly in three falls
3) Dory Funk defeated Danny McShain via DQ in three falls

Thursday, November 24, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Art Nelson defeated Bob Geigel (17:54)
2) Dory Funk defeated Danny McShain (20:00)
3) Dizzy Davis defeated Maurice Vachon via DQ (17:00) (referee: Dutch Schultz)
4) Kit Fox defeated Rip Rogers in three falls (referee: Dutch Schultz)
5) Dory Funk & Bob Geigel defeated Danny McShain & Art Nelson in three falls

Monday, November 28, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Maurice Vachon defeated Chief Kit Fox in three falls
2) Luis Martinez fought Dizzy Davis to a draw to a draw in three falls (60:00)
3) Art Nelson defeated Gorgeous George when George was unable to return for the second fall having lost the first

Tuesday, November 29, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero fought Maurice Vachon to a draw
2) Dory Funk & Bob Geigel defeated Rip Rogers & Art Nelson via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
3) Dizzy Davis defeated Gorgeous George in three falls

Wednesday, November 30, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Maurice Vachon via DQ in two stright falls
2) Dizzy Davis defeated Art Nelson via DQ in two stright falls
3) Dory Funk defeated Gorgeous George via DQ in two straight falls

Wednesday, November 30, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Geigel vs. Rip Rogers
2) Jack O’Reilly vs. George Overhuls
3) Bob Geigel & Roy Heff vs. Rip Roger & Leo Newman

Thursday, December 1, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated Kit Fox (1:44)
2) Maurice Vachon defeated Boris Kameroff (15:22)
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Bob Geigel & Roy Heff in three falls
4) Dizzy Davis defeated Dory Funk in three falls (referee: Ray Clements)
5) Rip Rogers defeated Gorgeous George in three falls

Monday, December 5, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dizzy Davis defeated George Overhuls
2) Art Nelson defeated Roy Heff
3) Maurice Vachon defeated Jack O’Reilly
4) Luis Martinez defeated Dutch Schultz
5) Dizzy Davis defeated Maurice Vachon
6) Art Nelson defeated Luis Martinez
7) Dizzy Davis defeated Art Nelson
This card featured an 8-man tournament with the winner to face Lou Thesz for the World Heavyweight Title on December 15.

Tuesday, December 6, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero defeated Rip Rogers via DQ (referee: David Schultz)
2) Art Nelson defeated Ray Clements
3) Dizzy Davis defeated Maurice Vachon
4) Gory Guerrero & Dizzy Davis & Ray Clements defeated Art Nelson & Rip Rogers & Maurice Vachon in three falls

Wednesday, December 7, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements fought Art Nelson to a double-DQ
2) Rip Rogers & Art Nelson fought Dizzy Davis & Ray Clements to a double-DQ
3) Texas Death Match: Gory Guerrero defeated Maurice Vachon

Wednesday, December 7, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Leo Newman defeated Chief Kit Fox (14:10)
2) Dory Funk fought Roy Heff to a draw
3) Gorgeous George defeated Bob Geigel via DQ in three falls (referee: George Overhuls)

Thursday, December 8, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch defeated Jack O’Reilly (20:00)
2) Gory Guerrero defeated Leo Newman via DQ (12:53)
3) Art Nelson defeated Roy Heff in three falls 
4) Dory Funk defeated Dizzy Davis (referee: Ray Clements)

Monday, December 12, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Mary Jane Mull defeated Dot Dotson
2) Bob Geigel defeated Dizzy Davis in two straight falls
3) China Mira & Dot Dotson defeated Mary Jane Mull & Carol Cook in three falls
Davis lost his title match against Thesz to Geigel by losing here.

Tuesday, December 13, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Art Nelson defeated Gory Guerrero in three falls
2) Hans Schnabel defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Ray Clements)
3) Carol Cook defeated China Mira via CO in two straight falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, December 14, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) China Mira defeated Carol Cook
2) Hans Schanbel & Carol Cook defeated Gory Guerrero & China Mira
3) Gory Guerrero defeated Hans Schnabel in two straight falls
4) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers fought Ray Clements & Dizzy Davis to a no contest in three falls (referee: Jack Hunter)

Wednesday, December 14, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dory Funk defeated Leo Newman (2:09)
2) Mary Jane Mull defeated Dot Dotson in three falls
3) Dory Funk & Bob Geigel defeated Leo Newman & George Overhuls in three falls(referee: Luis Martinez)

Thursday, December 15, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) China Mira defeated Carol Cook
2) Gory Guerrero defeated Rip Rogers via DQ
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Bob Geigel via CO in three falls

Thursday, December 15, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roy Heff defeated Maurice Vachon (5:47)
2) Frank Murdoch fought Leo Newman to a draw (20:00)
3) Mary Jane Mull defeated Dot Dotson (14:31)
4) Art Nelson defeated Hans Schnabel via DQ in three falls (referee: Dutch Schultz)
5) Dory Funk defeated Dizzy Davis via DQ in three falls (referee: Leo Newman)

Monday, December 19, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Roy Heff defeated Dutch Schultz
2) Rip Rogers defeated Luis Martinez when Martinez was unable to return for the second fall having lost the first
3) Ed Francis fought Bob Geigel to a double-CO in three falls

Tuesday, December 20, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dizzy Davis fought Art Nelson to a draw (15:00)
2) Mary Jane Mull & China Mira defeated Carol Cook & Dot Dotson
3) Gory Guerrero & Dizzy Davis defeated Ed Francis & Art Nelson in three falls (referee: Luis Martinez)

Wednesday, December 21, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) China Mira defeated Dot Dotson via DQ in two straight falls (referee: Hal Burdette)
2) Ed Francis fought Gory Guerrero to a draw in three falls (60:00)
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Ray Clements & Dizzy Davis in three falls

Wednesday, December 21, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Leo Newman vs Luis Martinez
2) Dory Funk vs. Roy Heff
3) Leo Newman & Carol Cook vs Luis Martinez & Mary Jane Mull

Thursday, December 22, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel defeated Art Nelson (19:47)
2) China Mira & Mary Jane Mull defeated Carol Cook & Dot Dotsonin two straight falls (17:20) (referee: Dizzy Davis)
3) Dory Funk defeated Leo Newman (16:33)
4) World Junior Heavyweight Champion Edmund Francis defeated Rip Rogers in two straight falls (referee: Ray Clements)

Monday, December 26, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ray Clements fought Roy Heff to a draw (15:00)
2) Billy Weidner defeated Gory Guerrero
3) Art Nelson defeated Gory Guerrero
4) Gory Guerrero & Roy Heff & Billy Weidner defeated Art Nelson & Ray Clements & Larry Wright in three falls

Wednesday, December 28, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero defeated Roy Heff
2) Dizzy Davis defeated Rip Rogers in three falls
3) Art Nelson defeated Ray Clements in two straight falls

Thursday, December 29, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Alex Perez vs. Johnny Alvarez
2) Gory Guerrero defeated Frank Murdoch (20:00)
3) Rip Rogers defeated Tommy Martindale
4) Dizzy Davis defeated Roy Heff in three falls
5) Bob Geigel defeated Southwest States Junior Heavyweight Champion Art Nelson via DQ in two straight falls (referee: Ray Clements)

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 11:07 pm by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:20 pm
  PM Quote Reply
41st Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Monday, January 2, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Mike Clancy vs. Tokyo Joe
2) Art Nelson & Tokyo Joe vs. Dory Funk & Mike Clancy
3) Rip Rogers vs. Gory Guerrero

Wednesday, January 4, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk defeated Dizzy Davis in three falls
2) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Art Nelson in three falls

Wednesday, January 4, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch fought Mike Clancy to a draw (15:00)
2) Cowboy Carlson defeated Bilyl Fox (sub. Bob Geigel) in two straight falls
3) Mike Clancy & Mark Lewin defeated Rip Rogers & Frankie Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Gene Detton)

Thursday, January 5, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mike Clancy defeated Mark Lewin (15:00)
2) Tokyo Joe defeated Gory Guerrero (7:47)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Art Nelson defeated Bob Geigel (27:40)
4) Cowboy Carlson fought Dizzy Davis to a no contest (19:13) (referee: Ray Clements)
5) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, January 9, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Mike Clancy fought Mark Lewin to a draw (30:00)
2) Gory Guerrero fought Tokyo Joe to a draw in three falls (60:00)
3) Art Nelson defeated Ray Clements when Clements was unable to return for the third fall

Tuesday, January 10, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Cowboy Carlson fought Tokyo Joe to a draw (15:00)
2) Dory Funk defeated Mike Clancy by winning the first fall of a scheduled three (45:00)(referee: Jack Hunter)
3) Dizzy Davis defeated Southwest States Junior Heavyweight Champion Art Nelson via DQ in three falls (referee: Jack Hunter)
Promoter Pat O’Dowdy took possession of the title belt pending a decision by the wrestling commissioner in Austin.

Wednesday, January 11, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Rip Rogers to a draw (15:00)
2) Tokyo Joe fought Cowboy Carlson to a draw (15:00)
3) Mike Clancy defeated Frankie Murdoch in two straight falls
4) Art Nelson & Rip Rogers defeated Dory Funk & Cowboy Carlson via DQ in three falls

Wednesday, January 11, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Geigel and Ray Clements won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Dizzy Davis, Mark Lewin, Billy Weidner, Gene Detton)
2) Dizzy Davis defeated Mark Lewin via DQ in two straight falls
3) Bob Geigel & Ray Clements defeated Billy Weidner & Gene Detton in two straight falls

Thursday, January 12, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Handicap Match: Tokyo Joe defeated Ray Clements & Mark Lewin & Mike Clancy
2) Dizzy Davis defeated Cowboy Carlson
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls (referee: Alex Perez)

Monday, January 16, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson defeated Danny Savich
2) Dory Funk defeated Wild Red Berry in three falls
3) Gory Guerrero defeated Tokyo Joe in three falls

Tuesday, January 17, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated Mike Clancy in three falls (referee: Ray Clements)
2) Dory Funk defeated Mark Lewin when Lewin was unable to return for the second fall having won the first via DQ (referee: Ray Clements)
3) Dizzy Davis defeated Wild Red Berry via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, January 18, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Art Nelson defeated Cowboy Carlson in two straight falls
2) Tokyo Joe defeated Gory Guerrero in three falls
3) Danny Savich defeated Dory Funk in three falls (referee: Hal Burdette)
4) Wild Red Berry defeated Mike Clancy in three falls

Wednesday, January 18, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch vs. Alex Perez
2) Rip Rogers vs. Mark Lewin
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dizzy Davis vs. Bob Geigel

Thursday, January 19, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cowboy Carlson defeated Art Nelson (20:00)
2) Mike Clancy fought Danny Savich to a no contest (12:58)
3) Dory Funk & Bob Geigel & Cowboy Carlson defeated Art Nelson & Rip Rogers & Tokyo Joe in three falls (referee: Ray Clements)
4) Dizzy Davis defeated Wild Red Berry via DQ in three falls (referee: Alex Perez)

Monday, January 23, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson fought Rip Rogers to a draw
2) Judo Jacket Match: Tokyo Joe defeated Gory Guerrero in three falls
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Dory Funk & Cowboy Carlson in three falls

Tuesday, January 24, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated Gory Guerrero
2) Cowboy Carlson defeated Juan Garcia in three falls
3) Dizzy Davis defeated Art Nelson in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Mike Clancy)

Wednesday, January 25, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Tokyo Joe to a draw (30:00)
2) Dory Funk defeated Hal Burdette (0:03)
3) Bob Geigel defeated Danny Savich via CO in three falls
4) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers fought Dory Funk & Cowboy Carlson to a no contest in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, January 25, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Joan Ballard fought Kathy Lee to a double-DQ in three falls
2) Juan Garcia defeated Mark Lewin in three falls (referee: Gene Detton)
3) Mike Clancy defeated Dizzy Davis in two straight falls

Thursday, January 26, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Juan Garcia defeated Cowboy Carlson (20:00)
2) Joan Ballard defeated Cassie Lee (16:04)
3) Dizzy Davis & Danny Savich defeated Art Nelson & Rip Rogers in three falls (45:00) (referees: Bob Geigel & Frank Murdoch)
4) Tokyo Joe defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, January 30, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Lee Grable vs. Juan Garcia
2) Dory Funk vs. Art Nelson
3) Wild Red Berry vs. Danny Savich

Tuesday, January 31, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Cowboy Carlson fought Rip Rogers to a draw (15:00)
2) Lee Grable defeated Danny Savich via DQ in three falls
3) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Art Nelson & Rip Rogers in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, February 1, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk fought Art Nelson to a no contest (1:10) (referee: Ray Clements)
2) Bob Geigel fought Tokyo Joe to a draw (15:00)
3) Danny Savich defeated Wild Red Berry in three falls
4) Dory Funk & Cowboy Carlson & Bob Geigel defeated Art Nelson & Rip Rogers & Tokyo Joe in two straight falls

Wednesday, February 1, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dr. Lee Grable vs. Mark Lewin
2) Juan Garcia vs. Mike Clancy
3) Joan Ballard vs. Kathy Lee (referee: Frankie Murdoch)

Thursday, February 2, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Juan Garcia defeated Dr. Lee Grable (20:00) (referee: Alex Perez)
2) Danny Savich defeated Art Nelson (20:00) (referee: Alex Perez)
3) Tokyo Joe defeated Dory Funk via DQ (34:42) (referee: Frank Murdoch)
4) No DQ: Southwest States Junior Heavyweight Champion Dizzy Davis defeated Wild Red Berry in three falls (referee: Frank Murdoch)

Monday, February 6, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dizzy Davis fought Rip Rogers to a draw
2) Babs Wingo defeated Ethel Johnson in two straight falls
3) Dizzy Davis & Lee Grable defeated Art Nelson & Rip Rogers in three falls

Tuesday, February 7, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ethel Johnson defeated Louise Green in three falls (referee: Dizzy Davis)
2) Dory Funk defeated Tokyo Joe in two straight falls (referee: Dizzy Davis)
3) Verne Gagne defeated Danny Savich via DQ in three falls (referee: Dizzy Davis)

Wednesday, February 8, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Juan Garcia defeated Rip Rogers via DQ
2) Dory Funk defeated Art Nelson via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
3) Ethel Johnson defeated Louise Green
4) Verne Gagne defeated Danny Savich in three falls

Wednesday, February 8, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dr. Lee Grable vs Mike Clancy
2) Bob Geigel vs Tokyo Joe
3) Babs Wingo vs Kathleen Wimbley

Thursday, February 9, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel fought Rip Rogers to a draw (20:00)
2) Danny Savich fought Tokyo Joe to a no contest (referee: Ray Clements)
3) Ethel Johnson & Kathleen Wimbley defeated Babs Wingo & Louise Green in three falls
4) Verne Gagne defeated Art Nelson in three falls

Monday, February 13, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Danny Savich fought Mike Clancy to a double-DQ
2) Babs Wingo defeated Kathleen Wimbley in three falls
3) Art Nelson & Danny Savich defeated Mike Clancy & Dizzy Davis in three f

Tuesday, February 14, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dizzy Davis fought Tokyo Joe to a draw
2) Dory Funk defeated Danny Savich in three falls (referee: Ray Clements)
3) Ethen Johnson & Kathleen Wimberly defeated Louise Green & Babs Wingo in two straight falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, February 15, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ethel Johnson & Kathleen Wimberly defeated Babs Wingo & Louise Green in two straight falls
2) Rip Rogers defeated Juan Garcia in two straight falls
3) Danny Savich defeated Art Nelson (sub. Dory Funk) in three falls

Wednesday, February 15, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe vs. Cowboy Carlson
2) Tokyo Joe & Dizzy Davis vs. Mike Clancy & Cowboy Carlson
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis fought Bob Geigel to a double-DQ

Thursday, February 16, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dizzy Davis defeated Juan Garcia (9:58)
2) Art Nelson & Rip Rogers defeated Cowboy Carlson & Bob Geigel in three falls
3) Tokyo Joe defeated Danny Savich via DQ in three falls (referee: Alex Perez)
4) Edmund Francis defeated George McKay in two straight falls (referee: Ray Clements)

Friday, February 17, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Dory Funk vs. Tokyo Joe
2) Babs Wingo & Louise Green vs. Kathleen Wimberly & Ethel Johnson

Monday, February 20, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Danny Savich defeated Mike Clancy
2) Dizzy Davis defeated Tokyo Joe in two straight falls
3) The Golden Terror defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, February 22, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ramon Torres fought Bob Geigel to a draw (20:00)
2) The Golden Terror defeated Cowboy Carlson
3) Danny Savich fought Dizzy Davis to a no contest
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Ed Francis to a no contest in three falls

Wednesday, February 22, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers fought Tommy Martindale (sub. Ramon Torres) to a draw (15:00)
2) Mike Clancy defeated Tokyo Joe via DQ in three falls
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers fought Dory Funk & Tommy Martindale (sub. Ramon Torres) to a no contest in three falls

Thursday, February 23, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dizzy Davis defeated The Golden Terror via DQ (6:24)
2) Cowboy Carlson fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
3) Edmund Francis defeated Art Nelson in three falls (45:00)
4) Dizzy Davis & Danny Savich defeated The Golden Terror & Tokyo Joe via DQ in three falls (referee: Frank Murdoch)

Thursday, February 23, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Mike Clancy fought Ramon Torres to a draw (15:00)
2) Bob Geigel defeated Rip Rogers via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Dory Funk via DQ in three falls(referee: Ray Clements)

Monday, February 27, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Danny Savich vs. Ramon Torres
2) Dory Funk vs. Art Nelson
3) The Golden Terror vs. Dizzy Davis

Tuesday, February 28, 1956 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Ramon Torres fought Tommy Martindale to a draw (15:00) (referee: Ray Clements)
2) Ray Clements & Mike Clancy defeated Rip Rogers & Tokyo Joe in three falls
3) Danny Savich fought Dizzy Davis to a no contest in the first fall of  ascheduled three(referee: Tommy Martindale)

Wednesday, February 29, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ramon Torres defeated Rip Rogers
2) The Golden Terror fought Dory Funk to a draw in three falls (45:00)
3) Danny Savich defeated Dizzy Davis in three falls
4) Ed Francis defeated Art Nelson in two straight falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, February 29, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ray Duran (sub. Leo Newman) vs. Mike Clancy
2) Tommy Martindale vs. Frankie Murdoch
3) Tokyo Joe & Ray Duran (sub. Leo Newman) defeated Cowboy Carlson & Mike Clancy

Thursday, March 1, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) The Golden Terror fought Bob Geigel to a draw (20:00)
2) Edmund Francis defeated Mike Clancy (14:52)
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Dizzy Davis & Danny Savich in three falls
4) Fight to the Finish: Dory Funk defeated Tokyo Joe (29:00) (referee: Ray Clements)

Friday, March 2, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Tokyo Joe vs. Mike Clancy
2) Art Nelson & Rip Rogers vs. Ramon Torres & Cowboy Carlson

Monday, March 5, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks fought The Golden Terror to a draw (20:00)
2) Mike Clancy (sub. Ramon Torres) defeated Ray Duran in two straight falls
3) The Golden Terror & Danny Savich 

Tuesday, March 6, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Herb Parks fought Bob Geigel to a draw
2) Dizzy Davis defeated Danny Savich via DQ in two straight falls
3) Ed Francis defeated Mike Clancy in three falls (referee: Jack Hunter)

Wednesday, March 7, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought Herb Parks to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis defeated Ray Duran
3) Dory Funk fought The Golden Terror to a double-DQ in three falls
4) Ramon Torres defeated Danny Savich via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, March 7, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bill Parks defeated Frankie Murdoch (15:16)
2) Ed Francis defeated Tommy Martindale in three falls
3) Tokyo Joe defeated Mike Clancy when Clancy was unable to return for the third fall

Thursday, March 8, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cowboy Bob Ellis defeated Alex Perez (0:09)
2) Dizzy Davis defeated Ramon Torres (15:00)
3) Danny Savich & The Golden Terror defeated Herb Parks & Bill Parks via DQ (15:31)
4) Bob Geigel defeated Edmund Francis in three falls (45:00)
5) Dory Funk defeated Tokyo Joe via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, March 12, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks fought Ramon Torres to a draw (20:00)
2) Gory Guerrero defeated Danny Savich via DQ in three falls
3) Dory Funk & Dizzy Davis defeated The Golden Terror & The Masked Manager in three falls

Tuesday, March 13, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated Dory Funk
2) Ray Duran defeated Mike Clancy in three falls (referee: Ray Clements)
3) Tokyo Joe & Danny Savich defeated Dory Funk & Dizzy Davis in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, March 14, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought The Golden Terror to a draw (15:00)
2) Gory Guerrero defeated Mike Clancy (17:50)
3) The Golden Terror & Mark Anthony defeated Dory Funk & Bob Geigel via CO in three falls
4) Danny Savich defeated Ray Clements in three falls

Wednesday, March 14, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ramon Torres defeated Tokyo Joe via DQ (referee: George Dunn)
2) Tommy Martindale defeated Herb Parks via DQ in two straight falls
3) Bill Parks & Ramon Torres defeated Tokyo Joe & Ray Duran in three falls

Thursday, March 15, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel defeated Tokyo Joe via DQ (referee: Tommy Martindale)
2) Dory Funk defeated The Golden Terror (2:29)
3) Dizzy Davis fought Danny Savich to a no contest (referee: Ray Clements)
4) Bill Parks defeated Ray Duran (5:02)
5) Herb Parks defeated Mike Clancy (19:34) (referee: Gory Guerrero)
6) The Golden Terror & Danny Savich & Tokyo Joe defeated Dizzy Davis & Dory Funk & Bob Geigel in three falls (referees: Tommy Martindale & Ray Clements)

Friday, March 16, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Frankie Hill Murdoch vs. Tommy Martindale
2) Gory Guerrero vs. Bill Parks
3) Dory Funk vs. Tokyo Joe

Monday, March 19, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Geigel fought The Golden Terror to a draw (15:00)
2) Dory Funk fought Danny Savich to a draw (15:00)
3) Gory Guerrero defeated Tokyo Joe via DQ in three falls
4) The Golden Terror & The Masked Manager & Danny Savich defeated Dory Funk & Dizzy Davis & Bob Geigel in three falls

Tuesday, March 20, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero fought Ray Duran to a draw
2) Herb Parks & Bill Parks defeated Danny Savich & Ray Duran in three falls
3) Tokyo Joe defeated Dory Funk in three falls (referee: Tommy Martindale)

Wednesday, March 21, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Danny Savich defeated Dory Funk via CO in three falls (referee: Bob Geigel)
2) Handicap Karate Match: Tokyo Joe defeated Tommy Martindale & Bill Parks (referee: Bob Geigel)
3) Ray Clements & Dizzy Davis defeated The Golden Terror & Mark Anthony via DQ in three falls (referee: Bob Geigel)

Wednesday, March 21, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ramon Torres defeated Herb Parks via DQ (23:10) (referee: Frankie Murdoch)
2) Ray Duran defeated Gory Guerrero (10:08)
3) Dr. Lee Grable defeated Bob Ellis (12:19)
4) Ramon Torres & Gory Guerrero & Bob Ellis defeated Ray Duran & Herb Parks & Dr. Lee Grable in three falls

Thursday, March 22, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated Ray Duran (20:00)
2) Dr. Lee Grable defeated Ramon Torres
3) The Golden Terror defeated Cowboy Bob Ellis
4) Tokyo Joe defeated Bob Geigel via CO in three falls (referee: Ray Clements)
5) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dizzy Davis defeated Danny Savich via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, March 22, 1956 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Herb Parks vs. Buck O'Neil
2) Gory Guerrero vs. Danno McDonald
3) Dory Funk vs. Tom Renesto

Monday, March 26, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) The Masked Brother defeated Dory Funk via DQ
2) Tokyo Joe defeated Bob Geigel
3) The Golden Terror defeated Gory Guerrero
4) Dory Funk & Dizzy Davis & Bob Geigel & Gory Guerrero defeated The Golden Terror & The Masked Manager & The Masked Brother & Tokyo Joe in three falls

Monday, March 26, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Bill Parks vs. Tony Bajon
2) Gory Guerrero vs. Ray Duran
3) Sonny Myers vs. Dizzy Davis

Tuesday, March 27, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bill Parks defeated Ramon Torres when Torres was unable to continue
2) Sonny Myers fought Gory Guerrero to a draw when Guerrero was injured during the third fall and Myers refused the win (referee: Jack Hunter)
3) Dory Funk & Dizzy Davis defeated Tokyo Joe & Danny Savich in three falls (referee: Jack Hunter replaced by Sonny Myers)

Wednesday, March 28, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Geigel fought The Golden Terror to a double-DQ
2) Dizzy Davis vs. Tokyo Joe
3) The Golden Terror & Danny Savich defeated Bob Geigel & Dory Funk in three falls(referees: Herb Parks & Tommy Martindale)

Thursday, March 29, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Ray Duran (9:20)
2) Bob Geigel defeated Dr. Lee Grable (11:10)
3) Sonny Myers & Tony Bajon defeated Tokyo Joe & Danny Savich (45:00)
4) Handicap Match: Dory Funk defeated The Golden Terror & his manager in three falls
5) Lights Out Match: Tokyo Joe defeated Bob Geigel (referee: Carl Michaels)

Last edited on Sun Nov 27th, 2016 03:51 pm by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:20 pm
  PM Quote Reply
42nd Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Monday, April 2, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ray Duran (sub. Lee Grable) defeated Ramon Torres 2) Gory Guerrero defeated Herb Parks
3) The Golden Terror fought Dory Funk to a double-DQ in three falls
4) Sonny Myers defeated Danny McShain via DQ in three falls

Tuesday, April 3, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bill Parks fought Gory Guerrero to a draw (15:00)
2) Sonny Myers defeated Herb Parks
3) Dizzy Davis defeated Tokyo Joe in three falls
4) Danny Savich defeated Danny McShain in three falls (referee: Bill Parks)

Wednesday, April 4, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Sonny Myers fought Gory Guerrero to a draw
2) Tony Bajon defeated Herb Parks (16:00)
3) Danny McShain defeated Danny Savich via CO in three falls (referee: Ray Clements)
4) Dory Funk defeated Tokyo Joe in three falls

Wednesday, April 4, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dr. Lee Grable vs. Ray Duran
2) Bob Geigel & Tommy Martindale vs. The Golden Terror & Mark Anthony
3) Lights Out Match: Bob Geigel vs. The Golden Terror

Thursday, April 5, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) The Golden Terror & his manager defeated Bill Parks & Herb Parks (17:20)
2) Tony Bajon defeated Danny Savich (20:00)
3) Danny McShain fought Tokyo Joe to a double-DQ in three falls (referee: Ray Clements)
4) Sonny Myers defeated Dory Funk (60:00) (referee: Dizzy Davis)

Tuesday, April 10, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bill Parks defeated The Golden Terror via DQ (referee: Ray Clements)
2) Danny McShain defeated Sonny Myers
3) Dizzy Davis & Bob Geigel defeated Ray Duran & Danny Savich in two straight falls(referee: Ray Clements)

Wednesday, April 11, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Danny McShain defeated Sonny Myers in three falls
2) Dory Funk & Bob Geigel & Dizzy Davis vs. Tokyo Joe & The Golden Terror & Mark Anthony

Thursday, April 12, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tony Bajon defeated The Golden Terror via DQ
2) Sonny Myers defeated Danny Savich (20:00)
3) Bob Geigel fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
4) Tony Bajon & Sonny Myers & Dizzy Davis defeated Danny Savich & The Golden Terror & his manager in three falls
5) Danny McShain (w/ Dory Funk) defeated Tokyo Joe (w/ Mitsu) in two straight falls (referee: Ray Clements)

Monday, April 16, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Golden Terror vs. Tony Bajon
2) Penny Banner vs. China Mira
3) Danny McShain vs. Sonny Myers

Tuesday, April 17, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Art Nelson & Rip Rogers fought Dizzy Davis & Sonny Myers to a draw (30:00) (referee: Tommy Martindale)
2) Danny McShain defeated Bob Geigel in three falls
3) World Women’s Champion June Byers defeated Dot Dotson in three falls

Wednesday, April 18, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Ray Duran to a double pin (referee: Dory Funk)
2) Danny McShain defeated Danny Savich in three falls
3) June Byers defeated Dot Dotson in two straight falls
4) Sonny Myers & Tony Bajon defeated Art Nelson & Rip Rogers in two straight falls

Thursday, April 19, 1956 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Sonny Myers fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Danny Savich defeated The Great Mitsu (sub. Tokyo Joe) via DQ in three falls (referee: Ray Duran)
3) China Mera defeated Dot Dotson in three falls

Tuesday, April 24, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sonny Myers and Rip Rogers won a 5-man Battle Royal (other participants: Danny McShain, Art Nelson, Ray Clements)
2) Sonny Myers fought Rip Rogers to a draw (30:00)
3) Penny Banner defeated Dot Dotson via DQ in two straight falls
4) The Golden Terror fought Dory Funk to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, April 25, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) The Golden Terror fought Sonny Myers to a draw (20:00)
2) China Mira defeated Penny Banner (16:30)
3) Gory Guerrero defeated Ray Duran in two straight falls
4) Danny McShain & The Golden Terror & Mitsu defeated Dory Funk & Sonny Myers & Dizzy Davis in three falls

Wednesday, April 25, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Danny Savich vs. Juan Humberto
2) Rip Rogers & Art Nelson vs. Bob Geigel & Tony Bajon
3) World Women’s Champion June Byers vs. Dot Dotson

Thursday, April 26, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tony Bajon defeated The Golden Terror (20:00)
2) Mitsu defeated Danny McShain via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
3) Bob Geigel & Dory Funk defeated World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers in three falls (referee: Alex Perez)
4) World Women’s Champion June Byers defeated Penny Banner in two straight falls
5) Sonny Myers defeated Dizzy Davis in two straight falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Friday, April 27, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Gory Guerrero vs. Rip Rogers
2) Tony Bajon vs. Ray Duran
3) World Women’s Champion June Byers vs. Dot Dotson

Monday, April 30, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Art Nelson vs. Bob Geigel
2) Sonny Myers vs. The Golden Terror
3) World Tag Team Champions Rip Rogers & Art Nelson vs. Bob Geigel & Dory Funk

Tuesday, May 1, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel & Sonny Myers defeated Art Nelson & Rip Rogers
2) Andre Drapp defeated Tony Bajon in three falls
3) Loser Leaves Town: The Golden Terror defeated Dory Funk via CO in three falls (referee: Dizzy Davis)

Wednesday, May 2, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Bob Geigel to a draw in three falls (60:00)
2) Mitsu defeated Dory Funk via DQ in three falls
3) Sonny Myers & Dizzy Davis defeated The Golden Terror & Danny Savich in three falls(referee: Ray Clements)

Thursday, May 3, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Red McIntyre defeated The Golden Terror via DQ (referee: Ray Clements)
2) Bob Geigel defeated Andre Drapp (20:00)
3) Sumo Match: Sonny Myers defeated Mitsu in three falls
4) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Dizzy Davis & Dory Funk in three falls

Monday, May 7, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX – 1,800
1) The Golden Terror & The Masked Manager defeated Sonny Myers & Gory Guerrero via DQ in two straight falls
2) Andre Drapp defeated Juan Humberto via DQ in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Sonny Myers defeated The Golden Terror via DQ in three falls (referee: Jack Dempsey)

Monday, May 7, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Danny Savich vs. Red McIntyre
2) Ray Duran vs. Tony Bajon
3) Danny Savich & Ray Duran vs. Red McIntyre & Tony Bajon

Tuesday, May 8, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sonny Myers fought The Great Mitsu to a draw (30:00)
2) Gory Guerrero & Dizzy Davis defeated Danny Savich & Bob Geigel in two straight falls(referee: Ray Clements)
3) The Golden Terror defeated Andre Drapp in three falls

Wednesday, May 9, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Red McIntyre to a draw
2) Sonny Myers fought Art Nelson to a draw in three falls (45:00)
3) Dory Funk defeated Mitsu in two straight falls
4) The Golden Terror defeated Danny Savich in two straight falls (referee: Ray Clements)

Thursday, May 10, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Andre Drapp defeated Tony Bajon (17:30)
2) Bob Geigel fought Gory Guerrero to a no contest
3) Dizzy Davis defeated Rip Rogers via DQ (referee: Ray Clements)
4) Dory Funk defeated Mitsu in two straight falls
5) Art Nelson defeated Sonny Myers via CO in three falls

Friday, May 11, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Andre Drapp vs. Ray Duran
2) Danny Savich vs. Bob Geigel
3) Dory Funk vs. Sonny Myers

Monday, May 14, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Gory Guerrero defeated Danny Savich in two straight falls
2) Juan Humberto (sub. Betty the Wrestling Bear) defeated Bob Geigel
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Dory Funk & Dizzy Davis in three falls

Monday, May 14, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Andre Drapp defeated Tony Bajon
2) Red McIntyre fought Great Mitsu to a draw in three falls
3) Sonny Myers defeated The Golden Terror via DQ in two straight falls (referee: Alex Perez)

Tuesday, May 15, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dizzy Davis defeated The Great Mitsu via DQ in three falls
2) The Golden Terror & Danny Savich defeated Gory Guerrero & Juan Humberto in three falls
3) Betty the Wrestling Bear defeated Sonny Myers (referee: Ray Clements)

Wednesday, May 16, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis defeated Tony Bajon (12:10)
2) Gory Guerrero defeated Bob Geigel (17:20)
3) Mitsu defeated Andre Drapp in three falls
4) Lou Thesz fought The Golden Terror to a double-KO in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, May 17, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel defeated Rip Rogers via DQ
2) Dizzy Davis defeated Danny Savich (20:00)
3) The Golden Terror defeated Dory Funk via DQ
4) Juan Humberto defeated Andre Drapp
5) Dory Funk & Bob Geigel & Dizzy Davis defeated Danny Savich & Rip Rogers & The Golden Terror in three falls
6) Lou Thesz defeated Art Nelson via DQ in three falls

Monday, May 21, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Gory Guerrero defeated Ray Duran
2) The Great Mitsu defeated Jesse James in three falls
3) Wild Red Berry defeated Gorgeous George in three falls

Monday, May 21, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch defeated Red McIntyre
2) Sonny Myers defeated The Golden Terror’s Manager in three falls
3) Andre Drapp fought The Golden Terror to a double-CO in three falls (referee: Buck Lipscomb)

Tuesday, May 22, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero fought The Great Mitsu to a draw (15:00)
2) Dizzy Davis defeated Juan Humbert via DQ (referee: Ray Clements)
3) Dory Funk fought The Golden Terror to a double-DQ in three falls (referee: Ray Clements)
4) Andre Drapp defeated Gorgeous George via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, May 23, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Juan Humberto defeated Red McIntyre (15:30)
2) Betty the Wrestling Bear defeated Art Nelson (4:10)
3) Wild Red Berry defeated Rip Rogers in two straight falls
4) Jesse James defeated Gorgeous George in three falls

Thursday, May 24, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers lost a 5-man Battle Royal (other participants: Dory Funk, Dizzy Davis, Tony Bajon, Juan Humberto)
2) Betty the Wrestling Bear defeated Rip Rogers
3) Juan Humberto defeated Dizzy Davis
4) Dory Funk & Sonny Myers defeated Art Nelson & Rip Rogers in three falls (60:00)
5) Gorgeous George defeated Wild Red Berry in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, May 28, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Art Nelson fought Sonny Myers to a draw (15:00)
2) Art Nelson & Rip Rogers defeated Sonny Myers & Gory Guerrero in three falls
3) Betty the Wrestling Bear defeated Gory Guerrero
4) Wild Red Berry defeated The Great Mitsu in two straight falls

Monday, May 28, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Juan Humberto defeated Ray Duran (sub. Red McIntyre) (14:53)
2) Dizzy Davis defeated The Golden Terror’s Manager in three falls
3) The Golden Terror defeated Andre Drapp in three falls

Tuesday, May 29, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Wild Red Berry fought Sonny Myers to a draw in three falls (45:00)
2) Rip Rogers & Art Nelson defeated Jesse James & Andre Drapp in three falls
3) Betty the Wrestling Bear defeated Juan Humberto

Wednesday, May 30, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Sonny Myers defeated Art Nelson (15:20)
2) Ray Clements & Betty the Wrestling Bear fought Art Nelson & Rip Rogers to a no contest (8:20)
3) Juan Humberto defeated Andre Drapp in three falls
4) Wild Red Berry defeated Gorgeous George in two straight falls

Thursday, May 31, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Andre Drapp defeated Mitsu
2) Wild Red Berry & Betty the Wrestling Bear defeated Gorgeous George & Juan Humberto
3) Mexican Heavyweight Champion Juan Humberto defeated Gory Guerrero
4) Dizzy Davis & Sonny Myers defeated Art Nelson & Rip Rogers via DQ in three falls (referee: Frank Murdoch)
5) Fight to the Finish: Wild Red Berry defeated Gorgeous George (w/ Juan Humberto) (referee: Ray Clements)

Friday, June 1, 1956 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Betty the Wrestling Bear vs. Art Nelson did not happen when the bear refused to fight
2) Andre Drapp defeated Ray Duran in three falls (referee: Alex Perez)
3) Jesse James defeated Gorgeous George in two straight falls (referee: Alex Perez)

Monday, June 4, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Andre Drapp fought Luis Martinez to a draw (30:00)
2) Jesse James defeated Bob Orton via DQ in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Sonny Myers defeated Art Nelson via DQ in three falls

Monday, June 4, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Betty the Wrestling Bear defeated Ray Clements
2) Buck Lipscomb defeated The Golden Terror’s Manager via DQ in two straight falls
3) The Golden Terror defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Bill Wright)

Tuesday, June 5, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Jesse James defeated Art Nelson via DQ
2) Dizzy Davis defeated Ray Duran in two straight falls
3) Jesse James & Sonny Myers & Andre Drapp defeated Rip Rogers & Art Nelson & Wild Red Berry in two straight falls

Wednesday, June 6, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Andre Drapp defeated Juan Humberto via DQ in three falls
2) Ray Clements & Wild Red Berry & Dizzy Davis defeated Rip Rogers & Art Nelson & The Golden Terror in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Sonny Myers defeated Bob Orton via DQ in three falls

Thursday, June 7, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Andre Drapp fought Jesse James to a draw (20:00)
2) Olympic Rules: Wild Red Berry defeated Juan Humberto via DQ (referee: Lee Kilgore)
3) Bob Orton defeated The Golden Terror (9:00)
4) Sonny Myers & Dizzy Davis defeated Art Nelson & Rip Rogers in three falls to win the World Tag Team Title (referee: Ray Clements)

Monday, June 11, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Jesse James fought Juan Humberto to a draw in three falls
2) Bob Orton defeated Sonny Myers in three falls
3) Little Beaver & Cowboy Bradley defeated Tom Thumb & Irish Jackie in two straight falls

Monday, June 11, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Golden Terror fought Wild Red Berry to a draw
2) Andre Drapp defeated Ray Duran in two straight falls
3) Wild Red Berry & Gene LeBell defeated The Golden Terror & Rip Rogers via DQ in three falls

Tuesday, June 12, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rip Rogers fought Luis Martinez to a draw (15:00)
2) Little Beaver fought Tom Thumb to a dra win three falls (45:00)
3) Art Nelson defeated Jesse James in three falls
4) Bob Orton defeated Dizzy Davis in three falls

Wednesday, June 13, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe defeated Wild Red Berry (16:30)
2) Little Beaver & Cowboy Bradley defeated Irish Jackie & Tom Thumb (7:30)
3) Art Nelson defeated The Golden Terror in three falls
4) Bob Orton defeated Sonny Myers in three falls to win the Southwest States Heavyweight Title

Thursday, June 14, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Judo Jacket Match: Gene LeBell defeated Martino Angelo
2) Little Beaver defeated Irish Jackie
3) Sonny Myers & Cowboy Bradley & Little Beaver defeated The Golden Terror & Irish Jackie & Tom Thumb (referee: Wild Red Berry)
4) Tokyo Joe defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Luis Martinez)
5) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton fought Art Nelson to a no contest (referee: Ray Clements)

Monday, June 18, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Andre Drapp defeated Babe Zaharias via DQ
2) Rito Guzman & Luis Martinez defeated Art Nelson & Rip Rogers
3) Bob Orton defeated Sonny Myers in two straight falls to win the Southwest States Heavyweight Title

Monday, June 18, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Gene LaBell (sub. Jesse James) fought Juan Humberto to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis defeated Tokyo Joe via DQ in three falls
3) Lady Angel defeated Princess White Eagle via DQ in three falls

Tuesday, June 19, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dizzy Davis fought Rito Guzman to a draw
2) Lady Angel defeated Judy Glover via DQ in three falls
3) Art Nelson & Rip Rogers defeated Tokyo Joe & Bob Orton in three falls

Wednesday, June 20, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe defeated Rito Guzman (9:30)
2) Babe Zaharias fought Sonny Myers to a draw in three falls
3) Lady Angel defeated Judy Glover (sub. Rosita Ramos) via DQ in three falls
4) Bob Orton defeated Art Nelson in three falls

Thursday, June 21, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Andre Drapp defeated Juan Humberto
2) Sonny Myers defeated Babe Zaharias (20:00)
3) The Lady Angel defeated Judy Glover in three falls
4) Dizzy Davis defeated Tokyo Joe via DQ in two straight falls (referee: Doc Sarpolis)
5) Lights Out Match: Art Nelson defeated Bob Orton via blood stoppage (referee: Ray Clements)

Monday, June 25, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Hans Schnabel defeated Andre Drapp
2) Tokyo Joe defeated Gene LeBell
3) Luis Martinez defeated Babe Zaharias via DQ in two straight falls
4) Bob Orton defeated Art Nelson in two straight falls

Monday, June 25, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sonny Myers fought Rip Rogers to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis defeated Tommy Phelps via DQ in three falls
3) Lady Angel defeated Princess White Eagle in three falls (referee: Don Martin)

Tuesday, June 26, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rito Guzman fought Tommy Phelps to a draw (15:00)
2) Tokyo Joe fought Gene LeBell to a draw
3) Andre Drapp defeated Babe Zaharias via DQ in two straight falls
4) Art Nelson fought Hans Schnabel to a no contest in three falls (referee: Jack Curtis)

Wednesday, June 27, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Babe Zaharias (7:45)
2) Tokyo Joe defeated Jesse James (11:20)
3) Art Nelson & Rip Rogers defeated Sonny Myers & Dizzy Davis in three falls
4) Hans Schnabel fought Bob Orton to a no contest in three falls

Thursday, June 28, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Andre Drapp defeated Rip Rogers via DQ (referee: Luis Martinez)
2) Dizzy Davis defeated Tommy Phelps (20:00)
3) Judo Jacket Match: Tokyo Joe defeated Gene LeBell (referee: Ray Clements)
4) Hans Schnabel defeated Sonny Myers in three falls
5) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton defeated Art Nelson in three falls (referee: Dizzy Davis)

Last edited on Wed Nov 30th, 2016 06:34 pm by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:21 pm
  PM Quote Reply
43rd Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Monday, July 2, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Luis Martinez fought Andre Drapp to a draw (20:00)
2) Judo Jacket Match: Gene LeBell defeated Tokyo Joe
3) Bob Orton defeated Hans Schnabel via DQ in two straight falls
4) Lady Angel defeated Rosita Ramos in two straight falls

Monday, July 2, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sonny Myers vs. Rip Rogers
2) Farmer Jones beat Tommy Phelps via DQ in three falls
3) World Tag Team Champions Sonny Myers & Dizzy Davis fought Art Nelson & Rip Rogers to a no contest (referee: Bill Wagner)

Tuesday, July 3, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sonny Myers defeated Hans Schnabel via DQ in three falls
2) Judo Jacket Match: Gene LeBell defeated Tokyo Joe in three falls
3) Bob Orton defeated Art Nelson in three falls

Wednesday, July 4, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Tommy Phelps
2) Rip Rogers defeated Dizzy Davis
3) Andre Drapp defeated Babe Zaharias in three falls (referee: Ray Clements)
4) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton defeated Hans Schnabel via DQ in three falls

Thursday, July 5, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Farmer Jones defeated Babe Zaharias via DQ (referee: Tommy Phelps)
2) Gene LeBell defeated Tokyo Joe via DQ (referee: Stanley Blackburn)
3) Bob Orton defeated Rip Rogers
4) Hans Schnabel defeated Art Nelson
5) Art Nelson & Rip Rogers & Tokyo Joe defeated Dizzy Davis & Sonny Myers & Bob Orton in two straight falls

Friday, July 6, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Luis Martinez vs. Babe Zaharias
2) Farmer Jones vs. Tommy Phelps
3) Sonny Myers vs. Rip Rogers

Monday, July 9, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Tommy Phelps defeated Luis Martinez in three falls
2) Babe Zaharias & Tokyo Joe defeated Andre Drapp & Gene LeBell
3) Hans Schnabel defeated Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton when Orton was unable to return for the third fall

Monday, July 9, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sonny Myers defeated Art Nelson (16:43)
2) Dizzy Davis defeated Rip Rogers (5:46)
3) Farmer Jones defeated Buck Lipscomb (10:08)
4) Farmer Jones & Sonny Myers & Dizzy Davis defeated Art Nelson & Rip Rogers & & Buck Lipscomb via DQ in three falls

Tuesday, July 10, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Hans Schanbel defeated Farmer Jones in three falls
2) Art Nelson defeated Sonny Myers in two straight falls
3) Judo Jacket Match: Tokyo Joe defeated Gene LeBell in three falls

Wednesday, July 11, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis & Gene LeBell defeated Rip Rogers & Hal Burdette in two straight falls
2) Hans Schnabel defeated Art Nelson in two straight falls
3) Texas Death Match: Tokyo Joe defeated Bob Orton

Thursday, July 12, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Andre Drapp fought Luis Martinez to a draw (20:00)
2) Frank Murdoch & Farmer Jones defeated Tommy Phelps & Babe Zaharias
3) Judo Jacket Match: Gene LeBell defeated Tokyo Joe via DQ (referee: Ray Clements)
4) Bob Orton & Hans Schnabel defeated Art Nelson & Rip Rogers via DQ in two straight falls
5) World Tag Team Champions Dizzy Davis & Sonny Myers defeated Bob Orton & Hans Schnabel in three falls

Monday, July 16, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Andre Drapp & Tiny Tim defeated Tokyo Joe & Tom Thumb in three falls
2) Luis Martinez defeated Tommy Phelps via DQ in three falls
3) Texas Tornado Rules: Hans Schnabel defeated Babe Zaharias (sub. Bob Orton) to win the Southwest States Heavyweight Title

Monday, July 16, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Irish Jackie defeated Lord Littlebrook (10:28)
2) Sonny Myers defeated Art Nelson (15:29)
3) Dizzy Davis & Sonny Myers & Lord Littlebrook defeated Art Nelson & Rip Rogers & Irish Jackie in three falls

Tuesday, July 17, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated Luis Martinez
2) Sonny Myers defeated Art Nelson
3) Andre Drapp & Lord Littlebrook defeated Hans Schnabel & Irish Jackie in three falls

Wednesday, July 18, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Andre Drapp fought Luis Martinez to a draw (20:00)
2) Art Nelson & Lord Littlebrook defeated Hans Schnabel & Irish Jackie (4:35)
3) Sonny Myers defeated Rip Rogers in three falls
4) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton defeated Tokyo Joe in three falls

Thursday, July 19, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dizzy Davis defeated Rip Rogers via CO
2) Art Nelson defeated Sonny Myers (referee: Babe Zaharias)
3) Tokyo Joe defeated Andre Drapp in two straight falls
4) Dizzy Davis & Sonny Myers & Lord Littlebrook & Tiny Tim defeated Art Nelson & Rip Rogers & Irish Jackie & Tom Thumb (referee: Ray Clements)
5) Bob Orton fought Hans Schnabel to a no contest (57:00) (referee: Martino Angelo)

Friday, July 20, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Tommy Phelps vs. Andre Drapp
2) Tokyo Joe vs. Luis Martinez
3) Tom Thumb vs. Lord Littlebrook

Monday, July 23, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Lou Newman fought Sonny Myers to a draw (15:00)
2) Tommy Phelps & Lou Newman defeated Luis Martinez & Gory Guerrero in three falls
3) Dizzy Davis defeated Hans Schnabel via DQ in two straight falls

Monday, July 23, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Andre Drapp defeated Babe Zaharias via DQ
2) Judo Jacket Match: Tokyo Joe defeated Gene LeBell (9:47)
3) Tokyo Joe & Babe Zaharias defeated Farmer Jones & Gene LeBell in three falls

Tuesday, July 24, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Frankie Murdoch fought Tokyo Joe to a draw (15:00)
2) Dizzy Davis defeated Ray Clements in two straight falls
3) Frankie Murdoch & Farmer Jones defeated Hans Schnabel & Tokyo Joe in three falls(referee: Jack Curtis replaced by Dizzy Davis)

Wednesday, July 25, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Farmer Jones defeated Babe Zaharias
2) Gory Guerrero defeated Tommy Phelps
3) Tokyo Joe defeated Gene LeBell via CO in three falls
4) Hans Schnabel defeated Ray Clements in two straight falls

Thursday, July 26, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Farmer Jones & Gene LeBell defeated Tommy Phelps & Babe Zaharias
2) Gory Guerrero fought Ricki Starr to a draw (20:00)
3) Dizzy Davis & Sonny Myers defeated Lou Newman & Hans Schnabel in three falls (45:00)
4) Bob Orton defeated Tokyo Joe via blood stoppage in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, July 30, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Ricki Starr fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Tommy Phelps in two straight falls
3) Hans Schnabel & Lou Newman defeated Bob Orton & Dizzy Davis in three falls

Monday, July 30, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Andre Drapp defeated Luis Martinez (18:23)
2) Farmer Jones defeated Babe Zaharias in two straight falls
3) Sonny Myers defeated Tokyo Joe via DQ in two straight falls

Tuesday, July 31, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sonny Myers defeated Lou Newman via DQ (referee: Ray Clements)
2) Gory Guerrero defeated Ricki Starr in three falls
3) Hans Schnabel defeated Dizzy Davis in two straight falls

Wednesday, August 1, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe vs. Farmer Jones
2) Lou Thesz vs. Hans Schnabel

Thursday, August 2, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ricki Starr defeated Tommy Phelps
2) Gory Guerrero & Sonny Myers defeated Lou Newman & Babe Zaharias
3) Farmer Jones fought Tokyo Joe to a no contest in three falls (referee: Ray Clements)
4) Hans Schnabel defeated Bob Geigel via DQ
5) Lou Thesz defeated Bob Orton in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, August 6, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Gory Guerrero & Luis Martinez defeated Tommy Phelps & Babe Zaharias
2) Lou Newman defeated Bob Geigel in three falls
3) Dory Funk defeated Hans Schnabel via DQ in three falls

Monday, August 6, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ricki Starr defeated Andre Drapp
2) Tokyo Joe defeated Farmer Jones in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton defeated Sonny Myers in three falls

Tuesday, August 7, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe vs. Luis Martinez
2) Dizzy Davis vs. Lou Newman
3) Hans Schnabel vs. Dory Funk

Wednesday, August 8, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe vs. Andre Drapp
2) Ricki Starr vs. Sonny Myers
3) Dory Funk vs. Gory Guerrero
4) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton vs. Bob Geigel

Thursday, August 9, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sonny Myers fought Hans Schnabel to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Lou Newman
3) Gory Guerrero defeated Andre Drapp
4) Tokyo Joe defeated Ricki Starr (referee: Luis Martinez)
5) Bob Geigel & Sonny Myers & Dizzy Davis defeated Hans Schnabel & Lou Newman & Babe Zaharias in two straight falls
6) World Heavyweight Champion Whipper Billy Watson defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, August 13, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Dory Funk defeated Ricki Starr via DQ
2) Gory Guerrero defeated Tommy Phelps in two straight falls
3) Dory Funk & Bob Geigel defeated Hans Schnabel & Lou Newman in three falls

Monday, August 13, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Farmer Jones defeated Tokyo Joe via DQ (12:14)
2) Sonny Myers defeated Buck Lipscomb (sub. Andre Drapp) in two straight falls
3) Bob Orton & Tokyo Joe defeated Farmer Jones & Dizzy Davis via DQ in two straight falls

Tuesday, August 14, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated Ricki Starr
2) Dizzy Davis fought Gory Guerrero to a draw in three falls
3) Dory Funk defeated Hans Schnabel via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, August 15, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ricki Starr defeated Farmer Jones via DQ
2) Bob Geigel defeated Tokyo Joe via DQ
3) Gory Guerrero & Sonny Myers defeated Hans Schnabel & Lou Newman in three falls
4) Bob Orton defeated Dory Funk in three falls

Thursday, August 16, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sonny Myers defeated Lou Newman (20:00)
2) Bob Orton defeated Bob Geigel via DQ (referee: Tommy Phelps)
3) Fight to the Finish: Tokyo Joe defeated Farmer Jones
4) Ricki Starr defeated Luis Martinez
5) Dory Funk defeated Hans Schnabel in three falls

Friday, August 17, 1956 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Luis Martinez defeated Tommy Phelps via DQ
2) Tokyo Joe defeated Sonny Myers (sub. Gory Guerrero)
3) Luis Martinez & Sonny Myers (sub. Gory Guerrero) defeated Tokyo Joe & Tommy Phelps in three falls

Monday, August 20, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Sonny Myers defeated Ricki Starr
2) John Tolos defeated Hans Schnabel (sub.  Gory Guerrero)
3) Bob Orton defeated Dory Funk when Funk was unable to return for the second fall having lost the first
4) Mars Bennett defeated Bonnie Watson in three falls

Monday, August 20, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Geigel vs. The Great Mitsu
2) Lou Newman vs. Tommy Phelps
3) Bob Geigel & Dizzy Davis vs. The Great Mitsu & Tokyo Joe

Tuesday, August 21, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel fought John Tolos to a draw
2) Bonnie Watson defeated Mars Bennett in three falls
3) Dory Funk & Dizzy Davis defeated Hans Schnabel & Lou Newman in two straight falls

Wednesday, August 22, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements & Bonnie Watson defeated Tomym Phelps & Mars Bennett in three falls
2) Lou Newman defeated Sonny Myers (sub. John Tolos) in two straight falls
3) Dory Funk defeated Gory Guerrero via blood stoppage

Thursday, August 23, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Orton defeated The Great Mitsu via DQ (referee: Tommy Phelps)
2) Ricki Starr defeated Dory Funk when Funk could not win two falls (20:00)
3) Hans Schnabel & Lou Newman defeated Bob Geigel & Gory Guerrero
4) Ricki Starr & Mars Bennett defeated Dory Funk & Bonnie Watson via DQ
5) Tokyo Joe & The Great Mitsu defeated Bob Orton & John Tolos in three falls

Monday, August 27, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Gory Guerrero defeated Sonny Myers
2) John Tolos defeated Lou Newman via DQ
3) The Great Mitsu & Tokyo Joe defeated Bob Orton & Sonny Myers via DQ

Monday, August 27, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Geigel vs. Tommy Phelps
2) Ricki Starr vs. Babe Zaharias
3) Mars Bennett vs. Bonnie Watson
4) Dory Funk vs. Hans Schnabel 

Tuesday, August 28, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dory Funk fought Bob Geigel to a draw (15:00)
2) Bob Geigel defeated Tokyo Joe via DQ
3) The Great Mitsu fought Gory Guerrero to a draw (15:00)
4) Dory Funk & Bob Geigel & Gory Guerrero defeated Tokyo Joe & The Great Mitsu & John Tolos in three falls

Wednesday, August 29, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Hans Schnabel fought Sonny Myers to a draw
2) Gory Guerrero defeated Ricki Starr in two straight falls
3) Bob Geigel & Dory Funk defeated Tokyo Joe & The Great Mitsu in three falls

Thursday, August 30, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Babe Zaharias
2) Bob Geigel & Bonnie Watson defeated Tommy Phelps & Mars Bennett
3) Lou Newman & Hans Schnabel defeated The Great Mitsu & Tokyo Joe (20:00)
4) Ricki Starr defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)
5) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton defeated Sonny Myers in three falls

Monday, September 3, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Tokyo Joe fought Tokyo Joe to a draw (20:00)
2) John Tolos defeated The Great Mitsu
3) Gory Guerrero defeated Ricki Starr in three falls
4) The Great Mitsu & Tokyo Joe defeated Bob Orton & John Tolos in three falls

Tuesday, September 4, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel and Bob Orton won a 7-man Battle Royal (order of elimination: The Great Mitsu, Ray Clements, Gory Guerrero, Dory Funk, Tokyo Joe)
2) Ray Clements fought Gory Guerrero to a draw
3) Tokyo Joe defeated Dory Funk (referee: The Great Mitsu)
4) Bob Geigel defeated Bob Orton via DQ in three falls (referee: The Great Mitsu replaced by Ray Clements)

Wednesday, September 5, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ricki Starr fought Tommy Phelps to a draw (20:00)
2) Bob Geigel & Dizzy Davis defeated Hans Schnabel & Lou Newman in three falls
3) Gory Guerrero defeated Dory Funk in three falls

Thursday, September 6, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) John Tolos defeated Lou Newman
2) Bob Orton defeated Hans Schnabel (20:00)
3) Penalty Box Match: Tokyo Joe & The Great Mitsu & Okito defeated Ray Clements & Dizzy Davis & Bob Geigel in three falls (referee: Tommy Phelps)
4) Fight to the Finish: Dory Funk defeated Ricki Starr (14:21)

Monday, September 10, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) The Great Mitsu & Tokyo Joe vs. Dory Funk & Bob Geigel
2) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton vs. Hans Schnabel

Monday, September 10, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis defeated Lou Newman
2) Ricki Starr defeated Sonny Myers in two straight falls (referee: John Tolos)
3) Ray Clements & Dizzy Davis defeated Lou Newman & Tommy Phelps in three falls(referee: John Tolos)

Tuesday, September 11, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Sonny Myers in two straight falls
2) Bob Orton defeated Dizzy Davis when Davis was unable to return for the second fall having lost the first
3) Tokyo Joe defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, September 12, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis fought Lou Newman to a draw (20:00)
2) Dory Funk defeated Gory Guerrero
3) Bob Geigel & Dizzy Davis & Ray Clements defeated Hans Schnabel & Lou Newman & Tokyo Joe in three falls

Thursday, September 13, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Hans Schnabel defeated Dizzy Davis via DQ (referee: Alex Perez)
2) Gory Guerrero fought Ricki Starr to a draw (20:00)
3) Penalty Box Match: Lou Newman & Tommy Phelps & Hans Schnabel defeated Dizzy Davis & Bob Geigel & Sonny Myers
4) Dory Funk defeated Tokyo Joe via DQ in two straight falls (referee: Alex Perez)
5) John Tolos defeated Bob Orton in three falls

Monday, September 17, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Lou Newman vs. John Tolos
2) Bob Geigel vs. The Great Mitsu
3) Dory Funk vs. Tokyo Joe

Monday, September 17, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Hans Schnabel defeated Jim Siksay
2) Ricki Starr defeated Tommy Phelps in three falls (sub. Dizzy Davis vs. Lou Newman)
3) Hans Schnabel & Ivan the Terrible & Pee Wee James defeated Jim Siksay & Tiny Roe & Cowboy Bradley in three falls

Tuesday, September 18, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ray Clements (sub. Dizzy Davis) defeated Tommy Phelps
2) Pee Wee James defeated Ivan the terrible (sub. Cowboy Bradley) via DQ in three falls(referee: Ricki Starr)
3) Dory Funk & Bob Geigel defeated Tokyo Joe & Hans Schnabel in three falls

Wednesday, September 19, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero defeated Lou Newman via DQ
2) Pee Wee James & Cowboy Bradley defeated Ivan the Terrible & Tiny Roe in three falls
3) Dory Funk vs. Hans Schnabel (no result listed)
4) Bob Geigel defeated Bob Orton in three falls to win the Southwest States Heavyweight Title

Thursday, September 20, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dizzy Davis defeated Lou Newman (0:10)
2) Tokyo Joe defeated Ricki Starr
3) Tokyo Joe & The Great Mitsu & Tiny Roe & Ivan the Terrible defeated Bob Geigel & Dizzy Davis & Cowboy Bradley & Pee Wee James
4) Bob Orton defeated Hans Schnabel
5) John Tolos defeated Dory Funk via DQ in two straight falls

Thursday, September 20, 1956 – City Auditorium – Ralls, TX
1) Gory Guerrero & Tiny Roe vs. Tommy Phelps & Pee Wee James

Saturday, September 22, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Ivan the Terrible vs. Cowboy Bradley
2) Bob Orton vs. John Tolos
3) John Tolos & Ivan the Terrible vs. Bob Orton & Cowboy Bradley

Monday, September 24, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Bob Geigel defeated Toyo Joe
2) Pee Wee James & Cowboy Bradley defeated Tiny Roe & Ivan the Terrible in three falls
3) The Great Mitsu & Tokyo Joe defeated Dory Funk & Bob Geigel

Monday, September 24, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Yaqui Joe defeated Lou Newman via DQ (referee: John Tolos)
2) Tommy Phelps defeated Ricki Starr in three falls
3) Hans Schnable defeated Bob Orton in three falls

Tuesday, September 25, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel vs. Bob Orton
2) Yaqui Joe vs. Hans Schnabel
3) Dizzy Davis & Cowboy Bradley vs. Ray Clements & Ivan the Terrible

Thursday, September 27, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ricki Starr defeated Jim Siksay (11:05)
2) Gory Guerrero & Yaqui Joe & Cowboy Bradley defeated Lou Newman & Hans Schnabel & Ivan the Terrible (17:32)
3) John Tolos defeated Dory Funk via DQ in two straight falls (referee: Tommy Phelps)
4) Bob Geigel fought Lou Thesz to a draw in three falls (60:00)

Saturday, September 29, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Cowboy Bradley vs. Ivan the Terrible
2) Gory Guerrero vs. Ricki Starr
3) John Tolos vs. Bob Geigel
4) Dory Funk vs. Hans Schnabel

Last edited on Thu Dec 1st, 2016 11:30 am by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:21 pm
  PM Quote Reply
44th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Monday, October 1, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Hajji Baba fought Gory Guerrero to a draw in three falls (45:00)
2) Yaqui Joe defeated The Great Mitsu in three falls
3) Fight to the Finish: Bob Geigel defeated Tokyo Joe

Monday, October 1, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis defeated Hans Schnable
2) John Tolos defeated Bob Orton via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated Lou Newman in three falls

Tuesday, October 2, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) John Tolos defeated Lou Newman
2) Hajji Baba defeated Tito Torreon  in three falls
3) Bob Geigel defeated Hans Schnabel in two straight falls

Wednesday, October 3, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tito Carreon defeated Tokyo Joe via FQ
2) Gory Guerrero & El Santo & Tito Carreon defeated Hans Schnabel & Lou Newman & Tokyo Joe in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Bob Orton in three falls

Thursday, October 4, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tito Carreon defeated Tommy Phelps (9:27)
2) Yaqui Joe (sub. John Tolos) defeated Hajji Baba via referee’s decision after a time limit draw
3) The Great Mitsu & Tokyo Joe defeated Lou Newman & Hans Schnabel (13:36)
4) Bob Orton defeated Bob Geigel by winning thw only fall of a scheduled three (45:00)
5) Dory Funk defeated Dizzy Davis via DQ (referee: Ray Clements)

Monday, October 8, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Rip Rogers fought Hajji Baba (sub. Bob Orton) to a draw (20:00)
2) Loser Leaves Town: Dory Funk defeated Tokyo Joe in two straight falls
3) Lou Thesz defeated Bob Geigel in three falls

Monday, October 8, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis defeated Hans Schnable
2) Tito Carreon defeated The Great Mitsu via DQ in three falls
3) Bob Orton defeated John Tolos in two straight falls (referee: Yaqui Joe)

Tuesday, October 9, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Tito Torreon
2) John Tolos defeated Hajji Baba in three falls
3) Dory Funk defeated Tokyo Joe in three falls

Wednesday, October 10, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe & The Great Mitsu defeated Gory Guerrero & El Santo in three falls
2) Bob Orton defeated Dory Funk in two straight falls
3) Bob Geigel defeated Dizzy Davis in two straight falls

Thursday, October 11, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Olympic Rules: Bob Geigel defeated Dory Funk
2) The Great Mitsu defeated Tito Carreon (10:49)
3) Tokyo Joe defeated John Tolos via DQ (referee: Tommy Phelps)
4) Bob Orton defeated Rip Rogers via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)
5) Dory Funk & Lou Thesz defeated Dizzy Davis & Bob Geigel in three falls

Monday, October 15, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Yaqui Joe fought Rip Rogers to a draw
2) Lee Chona LaClair defeated Libby Gonzales in three falls
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Gory Guerrero & Yaqui Joe in three falls

Monday, October 15, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) John Tolos fought The Great Mitsu to a no contest
2) Southwest States Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Hajji Baba via DQ in two straight falls
3) Dory Funk fought Bob Orton to a draw (60:00) (referee: Tito Carreon)

Tuesday, October 16, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel fought John Tolos to a draw
2) Gory Guerrero & Libby Gonzales defeated Rip Rogers & LeChona LaClaire in three falls
3) Dory Funk fought Art Nelson to a no contest in three falls

Wednesday, October 17, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Art Nelson fought Bob Orton to a no contest in three falls
2) Gory Guerrero defeated Hajji Baba in two straight falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Rip Rogers via CO in three falls

Thursday, October 18, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Art Nelson defeated Bob Orton (18:27)
2) John Tolos defeated Rip Rogers via DQ (6:00)
3) Bob Geigel & LeChona LaClaire defeated Gory Guerrero & Libby Gonzales (15:00)
4) Art Nelson & Rip Rogers defeated Bob Orton & John Tolos via referee’s decision after a time limit draw in three falls
5) Dizzy Davis defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
Due to the defeat Dory Funk was not able to wrestle in Amarillo for 60 days.

Monday, October 22, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Bob Geigel fought Art Nelson to a draw
2) Rip Rogers defeated Hajji Baba in two straight falls
3) Art Nelson & Mae Young defeated Bob Geigel & Gloria Barattini in three falls

Monday, October 22, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Orton (sub. Hajji Baba) defeated Tokyo Joe via DQ
2) John Tolos defeated The Great Mitsu in two straight falls
3) Tokyo Joe & Libby Gonzales defeated Bob Orton & LeChona LaClaire in three falls(referee: Tommy Phelps)

Tuesday, October 23, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) John Tolos fought Art Nelson to a draw
2) Gory Guerrero defeated The Great Mitsu
3) Gloria Barattini defeated Mae Young in three falls
4) The Golden Terror defeated Bob Geigel in three falls

Wednesday, October 24, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Libby Gonzales vs. LaChona LeClaire
2) Gory Guerrero vs. The Great Mitsu
3) Art Nelson & Rip Rogers vs. Bob Orton & Bob Geigel

Thursday, October 25, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated The Great Mitsu (0:08)
2) The Golden Terror fought Bob Orton to a draw (20:00)
3) Gloria Barattini defeated Mae Young (9:37)
4) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Tokyo Joe & The Great Mitsu in three falls
5) Dizzy Davis defeated Bob Geigel in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Ray Clements)

Monday, October 29, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) The Golden Terror vs. Lou Newman
2) Art Nelson vs. Roberto Garcia
3) Rip Rogers vs. Bob Geigel

Monday, October 29, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps defeated Tito Carreon
2) Bob Orton defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Jack Curtis)
3) Hans Schnable defeated John Tolos in three falls

Tuesday, October 30, 1956 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Gory Guerrero vs. Art Nelson
2) Gory Guerrero & Bob Geigel vs. Art Nelson & Rip Rogers
3) The Golden Terror vs. Hans Schnabel

Thursday, November 1, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated El Diablo
2) The Golden Terror defeated John Tolos
3) John Tolos & Gory Guerrero defeated El Diablo & The Golden Terror
4) Bob Orton defeated Dizzy Davis (Orton had to pin Davis twice in 30:00) (referee: Ray Clements)
5) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Hans Schnabel & Lou Newman in three falls

Monday, November 5, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Bob Orton (sub. The Golden Terror) and Art Nelson won a 5-man Battle Royal (order of elimination: John Tolos, Lou Newman, Tito Carreon)
2) Lou Newman defeated Tito Carreon in two straight falls
3) Bob Orton defeated Art Nelson in two straight falls

Monday, November 5, 1956 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Gory Guerrero defeated Rip Rogers in three falls
2) Marva Scott defeated Babs Wingo in three falls
3) Ray Clements defeated Hans Schnabel via DQ in three falls

Monday, November 5, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Roger Mackay and The Golden Terror (sub. Bob Orton) won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Dizzy Davis, Tommy Phelps, El Diablo)
2) Tommy Phelps fought El Diablo to a no contest in three falls (referee: Frankie Murdoch)
3) Roger Mackay defeated The Golden Terror in three falls to win the Battle Royal

Wednesday, November 7, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Babs Wingo vs. Marva Scott
2) Lou Newman vs. Rip Rogers
3) Gory Guerrero vs. Roger Mackay
4) John Tolos vs. Bob Orton

Thursday, November 8, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero fought Frankie Murdoch to a draw (20:00) (both men eliminated)
2) Roger Mackay defeated Rip Rogers (7:30)
3) Art Nelson fought John Tolos to a draw (20:00) (both men eliminated)
4) Bob Geigel defeated Lou Newman (5:53)
5) Hans Schnabel defeated The Golden Terror (6:31)
6) Dory Funk defeated Bob Orton via DQ
7) Dory Funk defeated Bob Geigel (9:09)
8) Roger Mackay defeated Hans Schanbel (4:03)
9) Dory Funk defeated Roger Mackay via CO (referee: Tommy Phelps)
This card featured a 12-man tournament with the winner to face Southwest States Junior Heavyweight Champion Dizzy Davis.

Monday, November 12, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Art Nelson & Rip Rogers vs. Bob Geigel & Lou Newman
2) Bob Geigel vs. Rip Rogers
3) Babs Wingo vs. Marva Scott

Monday, November 12, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Roger Mackay fought El Diablo to a draw (20:00)
2) Hans Schnable (sub. Bob Geigel) fought Bob Orton to a no contest in three falls
3) Roger Mackay & Tommy Phelps defeated El Diablo & The Golden Terror in two straight falls

Tuesday, November 13, 1956 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Hans Schnabel defeated Ray Clements
2) John Tolos defeated Bob Orton via DQ
3) Marva Scott defeated Babs Wingo in three falls
4) The Golden Terror defeated Dizzy Davis in three falls

Wednesday, November 14, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk fought Hans Schnabel to a double-DQ
2) Lou Newman defeated Mario Llanes (sub. Roberto Garcia)
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Gory Guerrero & Roger Mackay via DQ in two straight falls

Thursday, November 15, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers fought Bob Orton to a draw (20:00)
2) Roger Mackay defeated Hans Schnabel via DQ (referee: Ray Clements)
3) Marva Scott defeated Babs Wingo (4:55)
4) John Tolos & Bob Orton defeated Art Nelson & Rip Rogers via referee’s decision after a time limit draw in three falls (60:00)
5) No Holds Barred – Hair vs. Hair: Dory Funk defeated Dizzy Davis when Davis couldn't return for the second fall having lost the first to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Monday, November 19, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Dory Funk vs. Roger Mackay
2) Bob Geigel vs. Art Nelson
3) Loser Leaves Town: Ray Clements vs. Rip Rogers

Monday, November 19, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Gory Guerrero fought Tommy Phelps (sub. Mario Llanes) to a draw (20:00)
2) Lou Newman (sub. Dizzy Davis) defeated The Golden Terror in three falls
3) Bob Orton defeated Hans Schnable in three falls (referee: Alex Perez)

Tuesday, November 20, 1956 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Hans Schnabel defeated Gory Guerrero
2) Dizzy Davis defeated Hans Schnabel (sub. John Tolos) in three falls
3) Dory Funk defeated The Golden Terror when Terror was unable to return for the third fall

Wednesday, November 21, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Roger Mackay vs. Dizzy Davis
2) Dory Funk vs. Gory Guerrero
3) Texas Tornado Match: Art Nelson & Rip Rogers vs. Hans Schnabel & Lou Newman vs. John Tolos & Bob Orton (referee: Ray Clements)

Thursday, November 22, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay and Dizzy Davis won a five-man Battle Royal (other participants: Tommy Phelps, Mario Llanes, The Golden Terror)
2) Roger Mackay defeated Dizzy Davis to win the Battle Royal (17:15)
3) Tokyo Joe defeated Tommy Phelps & Mario Llanes & The Golden Terror (8:31)
4) Tokyo Joe defeated Hans Schnabel in three falls
5) Three-way match: Dory Funk & Bob Geigel defeated Rip Rogers & Art Nelson (defending champions) and Bob Orton & John Tolos to win the World Tag Team Title
The first three men eliminated from the Battle Royal were to face Tokyo Joe in a handicap match. To win the handicap match, Toyo Joe had to eliminate all three men. By winning the handicap match, Tokyo Joe earned a match against Hans Schnabel. The main event rules were that both members of a team had to be pinned or submitted for a fall to be counted.

Monday, November 26, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) The Great Bolo defeated Ray Gunkel via DQ in two straight falls
2) World Tag Team Champions Dory Funk & Bob Geigel defeated Art Nelson & Rip Rogers in three falls

Monday, November 26, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe defeated Hans Schnable via DQ
2) Roger Mackay defeated Bob Orton via DQ in two straight falls
3) The Golden Terror & Tokyo Joe defeated Hans Schnabel & Lou Newman in two straight falls (referee: Alex Perez)

Tuesday, November 27, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ray Gunkel defeated Tokyo Joe in three falls
2) Dory Funk defeated John Tolos in three falls
3) Roger Mackay defeated Dizzy Davis in three falls

Wednesday, November 28, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX – 3,000
1) Ray Clements defeated Lou Newman
2) The Great Bolo defeated the Golden Terror when Terror was unable to return for the second fall having won the first
3) Roger Mackay defeated Bob Orton in three falls
4) Southwest States Heavyweight Champion Dory Funk defeated Ray Gunkel via DQ in three falls
The Golden Terror was unmasked as George Bollas.

Thursday, November 29, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) John Tolos defeated Bob Geigel
2) Bob Orton defeated Hans Schnabel
3) Mask vs. Mask: The Great Bolo defeated The Golden Terror
4) Ray Gunkel defeated Tokyo Joe via DQ in two straight falls
5) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Roger Mackay via DQ in three falls
The Golden Terror was unmasked as George Bollas, formerly The Zebra Kid.

Monday, December 3, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Dory Funk vs. Roger Mackay
2) Tokyo Joe vs. Bob Geigel
3) Ray Gunkel vs. The Great Bolo

Monday, December 3, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Orton defeated Rip Rogers via DQ
2) John Tolos defeated George Bollas via CO
3) Rip Rogers & George Bollas & El Diablo defeated beat John Tolos & Bob Orton & Dizzy Davis in two straight falls (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, December 4, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Roger Mackay defeated Lou Newman
2) Dory Funk & Roger Mackay defeated Lou Newman & Tokyo Joe in three falls
3) Ray Gunkel defeated Bob Orton in three falls

Thursday, December 6, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay defeated The Great Bolo via DQ (referee: Tommy Phelps)
2) Rip Rogers defeated John Tolos (16:05)
3) Ray Gunkel defeated George Bollas (13:38)
4) Bob Orton defeated Hans Schnabel in two straight falls
5) Tokyo Joe & Dizzy Davis & The Great Bolo defeated Dory Funk & Bob geigel & Roger Mackay via DQ in three falls (referees: Tommy Phelps & Mario Llanes)

Monday, December 10, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Bob Geigel defeated Bob Orton
2) Ray Gunkel defeated Tokyo Joe in three falls
3) The Great Bolo & Bob Orton defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls

Monday, December 10, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Roger Mackay defeated Mario Llanes
2) Dizzy Davis defeated El Diablo in three falls
3) Rip Rogers defeated Tommy Phelps in three falls

Tuesday, December 11, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Roger Mackay defeated Tokyo Joe
2) Dizzy Davis defeated Bob Orton
3) Dory Funk fought Ray Gunkel to a draw in three falls (60:00)

Thursday, December 13, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers fought Tokyo Joe to a draw
2) Bob Geigel defeated Dizzy Davis via DQ
3) Ray Gunkel defeated Bob Orton
4) Dizzy Davis & Tommy Phelps defeated Dory Funk & Bob Geigel (Funk & Geigel had to win two falls in 30:00 but lost the second fall)
5) Tommy Phelps defeated Dory Funk (Funk had to win two falls in 30:00 but lost the second fall via DQ)
6) The Great Bolo defeated Roger Mackay in three falls

Monday, December 17, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Sky Low Low vs. Tito Infante
2) The Great Bolo vs. Bob Geigel
3) Ray Gunkel & Cowboy Bradley vs. Juan Humberto & Irish Jackie

Monday, December 17, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers fought Roger Mackay to a draw
2) Lulu Mae Provo & Ethel Johnson defeated Babs Wingo & Marva Scott in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Dory Funk defeated Tokyo Joe in three falls(referee: Tommy Phelps)

Tuesday, December 18, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dory Funk defeated Roger Mackay
2) Bob Geigel defeated Ray Gunkel
3) Tokyo Joe (sub. Dizzy Davis) defeated Ray Clements in three falls
4) Dory Funk defeated Bob Geigel in three falls

Thursday, December 20, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay & Rip Rogers defeated Dizzy Davis & Tokyo Joe (14:14)
2) Tommy Phelps defeated Mario Llanes
3) Juan Humberto defeated Bob Orton
4) Tokyo Joe fought Roger Mackay to a draw in three falls (45:00)
5) The Great Bolo defeated Ray Gunkel via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, December 20, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ethel Johnson & Marva Scott defeated Babs Wingo & Lula Mae Provo
2) Bob Geigel defeated Gory Guerrero in three falls
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Dory Funk due to blood stoppage in three falls

Monday, December 24, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Marva Scott vs. Lula Mae Provo
2) Ray Clements & Tommy Phelps vs. Bob Geigel & Gory Guerrero
3) Babs Wingo & Lula Mae Provo vs. Ethel Johnson & Marva Scott

Wednesday, December 26, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) The Great Bolo fought Gory Guerrero to a double-DQ

Thursday, December 27, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay defeated Tommy Phelps
2) Juan Humberto & Tommy Phelps defeated Roger Mackay & Rip Rogers
3) Ethel Johnson & Marva Scott defeated Babs Wingo & Lula Mae Provo
4) Tokyo Joe fought Bob Geigel to a draw in three falls
5) The Great Bolo defeated Ray Gunkel via DQ in three falls
During the card, Cowboy Bradley was married to Dorris Langford.

Monday, December 31, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers vs. Tommy Phelps
2) Roger Mackay vs. Mario Llanes
3) Bob Geigel vs. The Great Bolo (referee: Gory Guerrero)



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Fri Mar 20th, 2015 04:22 pm
  PM Quote Reply
45th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 6121
Status: 
Offline
Wednesday, January 2, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Jim Wright defeated Tokyo Joe
2) Ray Gunkel defeated Rip Rogers in three falls
3) Roger Mackay defeated Bob Geigel in three falls
4) No DQ: The Great Bolo defeated Gory Guerrero in three falls

Thursday, January 3, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated Juan Humberto (20:00)
2) Roger Mackay & Rip Rogers defeated Tommy Phelps & Juan Humberto
3) Fight to the Finish: The Great Bolo defeated Tokyo Joe
4) Ray Gunkel defeated Bob Geigel in three falls
5) Dizzy Davis defeated Jim Wright in three falls to win the North American Heavyweight Title

Monday, January 7, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Ray Clements fought Ray Gunkel to a draw
2) Ray Gunkel & Roger Mackay defeated Ray Clements & El Diablo in three falls
3) Duke Keomuka defeated Gory Guerrero when Guerrero was unable to return for the second fall having lost the first

Monday, January 7, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe fought The Great Bolo to a draw (20:00)
2) Rip Rogers defeated Tommy Phelps in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Dory Funk defeated Leo Newman via DQ in three falls (referee: Mario Llanes)

Tuesday, January 8, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Roger Mackay fought Rip Rogers to a draw
2) Dizzy Davis defeated Doug Donovan via DQ
3) Duke Keomuka defeated Ray Gunkel in three falls

Wednesday, January 9, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Rip Rogers fought John Tolos to a draw (20:00)
2) Doug Donovan defeated Gory Guerrero
3) Ray Gunkel & Roger Mackay defeated The Great Bolo & Leo Newman in three falls
4) Duke Keomuka defeated Dory Funk in three falls

Thursday, January 10, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay and Juan Humberto won a 5-man Battle Royal (other participants: Doug Donovan, Leo Newman, Tokyo Joe)
2) Roger Mackay defeated Juan Humberto to win the Battle Royal
3) John Tolos defeated The Great Bolo
4) Duke Keomuka defeated Dizzy Davis in two straight falls
5) Ray Gunkel defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)

Monday, January 14, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Roger Mackay defeated Juan Humberto
2) Doug Donovan defeated Ray Clements via DQ in two straight falls
3) Duke Keomuka defeated Ray Gunkel in three falls

Monday, January 14, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers fought Tokyo Joe to a draw (20:00)
2) Don Curtis defeated John Tolos via DQ in two straight falls
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Leo Newman & Tokyo Joe in two straight falls(referee: Tommy Phelps)

Tuesday, January 15, 1957 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Dizzy Davis vs. Tokyo Joe
2) Doug Donovan vs. Juan Humberto
3) Duke Keomuke & Tokyo Joe fought Ray Gunkel & Dizzy Davis to a no contest

Wednesday, January 16, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Don Curtis vs. Juan Humberto
2) Doug Donovan vs. Rip Rogers
3) Dory Funk vs. John Tolos
4) Duke Keomuka & Tokyo Joe vs. Ray Gunkel & Roger Mackay

Thursday, January 17, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Leo Newman defeated Tommy Phelps (17:16)
2) Doug Donovan defeated Rip Rogers (16:25) (referee: Juan Humberto)
3) Don Curtis defeated John Tolos (20:00)
4) No Holds Barred: Duke Keomuka defeated Tokyo Joe (19:54)
5) Southwest States Heavyweight Champion Dory Funk fought Ray Gunkel to a no contest in three falls (referee: Roger Mackay)

Monday, January 21, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Ray Clements defeated Doug Donovan via DQ
2) Roger Mackay defeated Rip Rogers in three falls
3) Duke Keomuka & Doug Donovan defeated Ray Clements & Ray Gunkel in three falls

Monday, January 21, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe and Tommy Phelps won a 5-man Battle Royal (other participants: Dizzy Davis, Leo Newman, Mario Llanes)
2) Leo Newman defeated Mario Llanes in three falls
3) Tokyo Joe defeated Tommy Phelps in three falls to win the Battle Royal

Tuesday, January 22, 1957 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Ray Gunkel defeated John Tolos via DQ in three falls
2) Dory Funk defeated Doug Donovan in three falls
3) Dizzy Davis defeated Tokyo Joe via DQ in two straight falls

Thursday, January 24, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Leo Newman defeated Mario Llanes
2) Doug Donovan defeated Tommy Phelps
3) Roger Mackay fought Rip Rogers to a double-DQ
4) Dizzy Davis defeated Juan Humberto
5) Ray Gunkel defeated John Tolos via DQ
6) Duke Keomuka defeated Dory Funk via forfeit
7) Don Curtis defeated Tokyo Joe
8) Dizzy Davis fought Duke Keomuka to a draw (15:00) (referee: Dory Funk)
Other tournament matches unknown
9) Don Curtis fought Ray Gunkel to a draw in the tournament final

Monday, January 28, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Roger Mackay fought Duke Keomuka to a draw (15:00)
2) Don Curtis fought John Tolos to a no contest in three falls
3) Roger Mackay & Ray Gunkel defeated Duke Keomuka & Doug Donovan in three falls

Monday, January 28, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers defeated Tokyo Joe via DQ (referee: Tommy Phelps)
2) Jim Wright defeated Juan Humberto in two straight falls
3) No DQ: Dory Funk & Rip Rogers defeated Tokyo Joe & Leo Newman in three falls

Tuesday, January 29, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) John Tolos defeated Juan Humberto
2) Don Curtis fought Tokyo Joe to a draw (45:00)
3) Dory Funk defeated Duke Keomuka via DQ in three falls

Thursday, January 31, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay defeated Doug Donovan via DQ
2) John Tolos fought Rip Rogers to a draw (20:00)
3) Jim Wright defeated Juan Humberto
4) Judo Jacket Match: Ray Gunkel & Don Curtis defeated Duke Keomuka & Tokyo Joe in three falls
5) Southwest States Heavyweight Champion Dory Funk defeated Dizzy Davis in three falls to win the North American Heavyweight Title

Monday, February 4, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis defeated Tommy Phelps (sub. Tokyo Joe) via DQ
2) Rip Rogers defeated Duke Keomuka in three falls
3) Dory Funk fought Tokyo Joe (sub. The Great Bolo) to a no contest in three falls (referee: Red Graham)

Tuesday, February 5, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Don Curtis fought Duke keomuka to a draw (20:00)
2) Rip Rogers defeated Roger Mackay in three falls
3) Duke Keomuka & Tokyo Joe defeated Dory Funk & Don Curtis in three falls

Wednesday, February 6, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Chris Tolos & John Tolos defeated Dory Funk & Roger Mackay
2) Duke Keomuka defeated Ray Gunkel in three falls
3) The Great Bolo (w/ Leo Newman) defeated Don Curtis in three falls
4) Lights Out Match: Ray Clements defeated Tokyo Joe

Thursday, February 7, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dizzy Davis defeated Doug Donovan
2) Duke Keomuka defeated Roger Mackay
3) Ray Gunkel defeated Jim Wright
4) Don Curtis & Rip Rogers defeated John Tolos & Chris Tolos in three falls (45:00)
5) The Great Bolo (w/ Leo Newman) defeated Dory Funk in three falls to win the North American Heavyweight Title (referee: Bill Brooks)

Monday, February 11, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps defeated Leo Newman via DQ
2) Rip Rogers defeated Duke Keomuka in three falls
3) Dory Funk fought The Great Bolo to a no contest in three falls (referee: Red Graham)

Tuesday, February 12, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ray Gunkel fought Chris Tolos to a draw
2) Duke Keomuka defeated Dizzy Davis via DQ in three falls
3) John Tolos defeated Prince Maivia via DQ in three falls

Wednesday, February 13, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Chris Tolos vs. Ray Gunkel
2) Duke Keomuka vs. Prince Maivia
3) The Great Bolo vs. Don Curtis
4) John Tolos & Chris Tolos & Jim Wright vs. Dory Funk & Ray Gunkel & Roger Mackay

Thursday, February 14, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Doug Donovan defeated Ray Duran
2) John Tolos & Chris Tolos defeated Rip Rogers & Roger Mackay via DQ
3) Don Curtis defeated Jim Wright (8:00)
4) Prince Maiava defeated Duke Keomuka in two straight falls
5) North American Heavyweight Champion The Great Bolo (w/ Leo Newman) defeated Dory Funk via CO in three falls to win the Southwest States Heavyweight Title

Monday, February 18, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers defeated Leo Newman
2) Doug Donovan defeated Prince Maiava in two straight falls
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Rip Rogers defeated The Great Bolo & Leo Newman via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, February 19, 1957 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Ray Gunkel fought Chris Tolos to a draw (20:00)
2) Ray Gunkel & Dizzy Davis defeated Chris Tolos & John Tolos in three falls
3) Duke Keomuka defeated Don Curtis in three falls

Thursday, February 21, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) John Tolos defeated Roger Mackay
2) Roger Mackay & Dizzy Davis & Rip Rogers defeated John Tolos & Chris Tolos & Doug Donovan
3) The Great Bolo (w/ Leo Newman) defeated Prince Maiava via CO
4) Don Curtis defeated Duke Keomuka (45:00)
5) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Ray Gunkel in three falls

Monday, February 25, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Doug Donovan defeated Ray Duran
2) Lulu Mae Provo & Ethel Johnson defeated Louise Green & Babs Wingo in three falls
3) Dory Funk defeated Duke Keomuka in three falls

Tuesday, February 26, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rip Roger defeated Roger Mackay
2) The Great Bolo (w/ Leo Newman) defeated Don Curtis in three falls
3) Lula Mae Provo defeated Babs Wingo in three falls
4) Duke Keomuka defeated Dory Funk in three falls

Thursday, February 28, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay defeated Doug Donovan
2) Ethel Johnson & Lula Mae Provo defeated Babs Wingo & Louise Green
3) Rip Rogers defeated Duke Keomuka
4) John Tolos & Chris Tolos defeated Ray Gunkel & Don Curtis via DQ in three falls
5) Fight to the Finish: Dory Funk defeated The Great Bolo (w/ Leo Newman) to win the Southwest States Heavyweight Title and the North American Heavyweight Title (referee: Frank Kimbrough)

Monday, March 4, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ray Gunkel fought The Great Bolo to a draw (20:00)
2) Roy Shire fought Don Curtis to a draw in three falls (45:00)
3) The Great Bolo & Leo Newman defeated Ray Gunkel & Dizzy Davis in two straight falls(referee: Frankie Murdoch)

Tuesday, March 5, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Don Curtis & Rip Rogers defeated Chris Tolos & John Tolos in two straight falls
2) Dory Funk defeated Duke Keomuka in three falls
3) Roy Shire defeated Dizzy Davis in three falls

Wednesday, March 6, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Gunkel defeated John Tolos via DQ
2) Dizzy Davis & Ray Gunkel defeated Chris Tolos & John Tolos
3) Roy Shire defeated Don Curtis when Curtis was unable to return for the second fall having lost the first
4) The Great Bolo & Leo Newman defeated Dory Funk & Ray Clements in three falls

Thursday, March 7, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated Ray Duran
2) Ray Gunkel defeated Doug Donovan via DQ
3) Handicap Match: Don Curtis defeated Chris Tolos & The Great Bolo via DQ
4) The Great Bolo defeated Duke Keomuka in two straight falls
5) Dory Funk defeated Roy Shire (w/ Frenchy Ouimet) via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, March 11, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ray Duran (sub. Tommy Phelps) defeated Leo Newman via DQ
2) Rip Rogers defeated Doug Donovan via DQ in two straight falls (referee: Frankie Murdoch)
3) Ethel Johnson defeated Babs Wingo  in three falls
4) Don Curtis fought The Great Bolo to a no contest in three falls

Tuesday, March 12, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dizzy Davis defeated Doug Donovan
2) Kurt Von Poppenheim defeated Dory Funk via DQ in three falls
3) Roy Shire defeated Don Curtis in three falls

Wednesday, March 13, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Doug Donovan vs. Ray Duran
2) Kurt Von Poppenheim vs. Dory Funk
3) The Great Bolo vs. Ray Clements
4) Roy Shire vs. Don Curtis

Thursday, March 14, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Doug Donovan defeated Bill Willis
2) Leo Newman fought Frenchy Ouimet to a double-DQ (10:00)
3) Don Curtis defeated Ray Gunkel
4) Rip Rogers defeated Kurt Von Poppenheim
5) Roy Shire & Frenchy Ouimet defeated The Great Bolo & Leo Newman in three falls

Monday, March 18, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis defeated Doug Donovan
2) Larry Hamilton defeated Leo Newman in two straight falls
3) Don Curtis defeated The Great Bolo in two straight falls (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, March 19, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Larry Hamilton fought Ray Duran to a draw
2) Don Curtis & Larry Hamilton defeated Ray Duran & Rip Rogers in three falls
3) Dory Funk fought Roy Shire to a no contest

Wednesday, March 20, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis defeated Doug Donovan
2) Don Curtis defeated Larry Hamilton
3) Kurt Von Poppenheim defeated Rip Rogers in three falls
4) Roy Shire & Bobby Wallace defeated The Great Bolo & Leo Newman in three falls

Thursday, March 21, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kurt Von Poppenheim defeated Doug Donovan in three falls
2) Handicap Match: Don Curtis defeated Ray Duran & Leo Newman & Frenchy Ouimet & Kurt Von Popoenheim (30:00)
3) Roy Shire (w/ Frenchy Ouimet) defeated Larry Hamilton in three falls
4) Dizzy Davis & The Great Bolo (w/ Leo Newman) defeated Dory Funk & Rip Rogers via CO in two straight falls to win the World Tag Team Title (referee: Tommy Phelps)

Monday, March 25, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bobby Wallace vs. Frankie Murdoch
2) Sky Low Low vs. Tito Infante
3) Roy Shire & Bobby Wallace & Tito Infante vs. Dizzy Davis & Frankie Murdoch & Sky Low Low
Card cancelled due to snow.

Tuesday, March 26, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Kurt Von Poppenheim fought Don Curtis to a draw (20:00)
2) Don Curtis & Larry Hamilton defeated Kurt Von Poppenheim & Rip Rogers via DQ in three falls
3) Dory Funk fought Roy Shire to a no contest in three falls

Wednesday, March 27, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tommy O’Toole fought Don Curtis to a draw (20:00)
2) Kurt Von Poppenheim fought Larry Hamilton to a draw (20:00)
3) Roy Shire defeated Lou Klein in two straight falls
4) Don Curtis & Tito Infante & Pee Wee James defeated Tommy O’Toole & Sky Low Low & Bull Brummell in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, March 28, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy O'Toole defeated Lou Klein
2) Larry Hamilton fought Kurt Von Poppenheim to a draw (20:00)
3) Rip Rogers & Pee Wee James & Tito Infante defeated The Great Bolo & Sky Low Low & Bull Brummell in three falls
4) Roy Shire (w/ Frenchy Ouimet) defeated Dizzy Davis
5) Don Curtis defeated Dory Funk via CO
6) Don Curtis defeated Roy Shire (w/ Frenchy Ouimet) via DQ (referee: Tommy Phelps)

Last edited on Wed Dec 7th, 2016 12:26 am by Kriss



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
Back To Top PM Quote Reply  

Current time is 07:43 am Page:  First Page Previous Page  1  2  3  4  5  6  7  8  ...  Next Page Last Page    
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Amarillo Promotion 1946-1981 - Version 2 Top




UltraBB 1.172 Copyright © 2007-2013 Data 1 Systems