WowBB Forums Home 
Home Search search Menu menu Not logged in - Login | Register
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Championship Wrestling from Florida Promotion 1949-1987 - Version 2

 Moderated by: Ron Page:  First Page Previous Page  1  2  3  4  5  6  7  ...  Next Page Last Page  
New Topic Reply Printer Friendly
Championship Wrestling from Florida Promotion 1949-1987 - Version 2  Rate Topic 
AuthorPost
 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:44 am
  PM Quote Reply
16th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/6/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Ella Waldek beat Jo Ann Mullens
Eddie Gossett beat Pat O'Hara
Bob Corby beat Bill Napolitan

10/13/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Antonino Rocca beat Chief Chewaki
Eddie Gossett beat Kola Kwariani
Bob Corby draw Pat O'Hara

10/14/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca vs. Chief Chewacki
Bob Corby vs. Bill Napolitan
Eddie Gossett vs. Kola Kwariani
Note: First card of fall season

10/20/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Eddie Gossett draw Gene Stanlee
Bob Corby beat Pat O'Hara
Clay Price beat Bill Napolitan by DQ

10/21/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gene Stanlee vs. Bob Corby
Pat O’Hara vs. Eddie Gossett
Clay Price vs. Bill Napolitan

10/27/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Therese Theis beat Terry Major
Eddie Gossett beat Erin O'Rourke
Al Massey draw Charlie Laye

10/28/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Therese Theis vs. Cora Combs in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy vs. Erin O’Rourke in a 2 of 3 falls match
Charlie Laye vs. Don McGee

11/3/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Betty Hawkins beat Cora Combs
Eddie Gossett beat Mike Clancy
Al Massey beat Bill Napolitan

11/4/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Betty Hawkins beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy draw Eddie Gossett(45:00)
Charlie Laye beats Erin O’Rourke

11/10/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
June Byers & Millie Stafford beat Betty Hawkins & Terry Majors in a match with Jack Dempsey as special referee
Eddie Gossett beat Bob Corby
Mike Clancy draw Al Massey
Bill Napolitan beat Erin O'Rourke

11/11/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Terry Majors beat June Byers by DQ in a 2 of 3 falls match
Al Massey draw Bob Corby(45:00)
Charlie Laye beat Clay Price(20:00)

11/13/52 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum
June Byers vs. Terry Majors in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Bob Corby vs. Erin O'Rourke
Eddie Gossett vs. Charlie Laye

11/17/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Betty Hawkins no contest with Nell Stewart
Benito Gardini beat Mike Clancy
Eddie Gossett beat Charlie Laye

11/18/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nell Stewart beat Terry Majors in a 2 of 3 falls match
Charlie Laye draw Bob Corby(45:00)
Don McGee beat Bill Napolitan by DQ

11/24/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Antonino Rocca beat Eddie Gossett
Benito Gardini beat Don McGee
Mike Clancy beat Bob Corby

11/25/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Great Schultz beat Tiny Roe in a 2 of 3 falls match
Don McGee beat Bob Corby in a 2 of 3 falls match
Charlie Laye beat Al Warshawski(22:00)

12/1/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Benito Gardini beat Mike Clancy
Charlie Laye beat Bobby Roberts
Pee Wee James & Mighty Schultz beat Tiny Roe & Pancho The Bull

12/2/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Benito Gardini beat Charlie Laye in a 2 of 3 falls match
Pee Wee James beat Pancho The Bull in a 2 of 3 falls match
Al Massey draw Prince Omar(30:00)

12/8/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mildred Burke beat Betty Hawkins
Benito Gardini beat Charlie Laye
Eddie Gossett beat Bill Napolitan

12/9/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Betty Hawkins beat Lois Johnson in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Benito Gardini in a 2 of 3 falls match
Charlie Laye beat Austin Shivers by DQ

12/15/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Eddie Gossett beat Benito Gardini
Dot Dotson beat Arlene Ratliff
Al Massey beat Art Nelson by DQ

12/16/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Benito Gardini in a 2 of 3 falls match
Charley Laye beat Art Nelson(20:00) by DQ

12/22/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Art Nelson beat John Smith by DQ
Dot Dotson beat Frances Minor
Eddie Gossett & Mike Clancy beat Jack Vansky & Prince Omar

12/23/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Francis Minor(sub for Jo Ann Mullineaux) beat Dot Dotson by DQ in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Art Nelson by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Jack Vansky by DQ

12/29/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Art Nelson beat John Smith
Eddie Gossett beat Austin Shivers
Frances Minor & Helen Hild beat Arlene Ratliff & Dot Dotson
Mike Clancy beat Jack Vansky by DQ

12/30/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Helen Hild & Francis Minor beat Dot Dotson & Arlene Ratliffe in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Jack Vansky by DQ in a 2 of 3 falls match
Art Nelson draw Eddie Gossett(30:00)



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:44 am
  PM Quote Reply
17th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/5/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Violet Viann beat Mars Bennett by DQ
Art Nelson beat Mike Clancy
Eddie Gossett & Juan Humberto beat Austin Shivers & Jack Vansky

1/5/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson vs. Helen Hild
George Curtis vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Jack Curtis vs. Antone Leone

1/6/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mars Bennett vs. Violet Vann in a 2 of 3 falls match
Jack Curtis vs. Art Nelson in a 2 of 3 falls match 
Antone Leone vs. George Curtis

1/7/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Antone Leone beat Mike Clancy in a 2 of 3 falls match
Helen Hild beat Mars Bennett by DQ
Juan Humberto beat Jack Vansky(26:00)

1/12/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Great Togo beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls, no time limit match
Art Nelson draw Juan Humberto
Doran O'Hara beat Mike Clancy

1/12/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mars Bennett & Dot Dotson vs. Violet Viann & Helen Hild in a 2 of 3 falls match
George Curtis vs. Austin Shivers
Jack Wentworth vs. Jack Curtis

1/13/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Great Tojo vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy vs. Art Nelson in a 2 of 3 falls, no time limit match
Dot Dotson vs. Violet Viann
Juan Humberto vs. Doran O’Hara

1/14/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Helen Hild & Violet Viann beat Mars Bennett & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Juan Humberto beat Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett draw Jack Wentworth

1/17/53 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Great Togo vs. George Curtis
Bobby Roberts vs. Art nelson
Jack Curtis vs. Austin Shivers

1/19/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Juan Humberto beat Art Nelson by DQ in a match with Hal Geldhauser as special referee
Mars Bennett beat Violet Viann to win 6-girl battle royal
Dot Dotson beat Lynn Livingston
Helen Hild beat Barbara Baker

1/19/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Great Togo beat Jack Curtis in a 2 of 3 falls, no time limit match
George Curtis beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara draw Bobby Ford(30:00)

1/20/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
6-girl battle royal including Helen Hild, Mars Bennett, Dot Dotson, Therese Theis, Lynn Livingston and Violet Viann
Al Nelson vs. Eddie Gossett
Plus 3 other matches

1/21/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Eddie Gossett beat Juan Humberto by DQ in a 2 of 3 falls match
6-woman battle royal featuring Dot Dotson, Helen Hild, Lynn Livingston, Therese Theis, Mars Bennett and Violet Viann

1/23/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Great Togo vs. Bobby Ford
George Curtis & Jack Curtis vs. Antone Leone & Art Nelson
Violet Viann vs. Mars Bennett

1/26/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Great Togo & Art Nelson beat Eddie Gossett & Juan Humberto
Bobby Ford beat George Curtis
Jack Curtis beat Prince Omar(sub for Bobby Roberts)

1/26/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Doran O’Hara beat Jack Wentworth by DQ in a 2 of 3 falls match
Helen Hild beat Barbara Baker
Lynn Livingston beat Dot Dotson
Mars Bennett beat Violet Viann to win 6-girl battle royal

1/27/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Great Togo vs. Art Nelson
Dot Dotson vs. Lynn Livingston
Jack Curtis vs. Jack Wentworth

1/28/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Great Togo beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Jack Curtis beat Juan Humberto by DQ
Bobby Ford beat Jack Wentworth(22:00)

2/2/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Betty Hawkins beat Donna Marie Dieckman
Great Togo beat Juan Humberto
George Curtis & Jack Curtis beat Art Nelson & Prince Omar

2/2/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson vs. Mars Bennett
Bobby Ford vs. Eddie Gossett
Jack Wentworth vs. Bobby Ford in a match with Jack Dempsey as special referee

2/3/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Great Togo vs. Art Nelson in a no time limit match with Jack Dempsey as special referee
Jack Curtis vs. Juan Humberto
George Curtis vs. Eddie Gossett

2/4/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Juan Humberto beat Great Togo in a match with Jack Dempsey as special referee
Helen Hild beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
George Curtis draw Bobby Ford
Jack Curtis draw Jack Wentworth

2/9/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Gasparilla show)
NWA World Champion Lou Thesz beat Great Togo in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Mars Bennett beat Betty Hawkins(11:00) to win Florida Woman’s Title
Art Nelson & Jack Wentworth beat George Curtis & Jack Curtis
Juan Humberto draw with Doran O'Hara

2/9/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
6-girl battle royal including Gloria Barattini, Dot Dotson, Donna Marie Dieckman, Beverly Anderson, Violet Viann and Mae Young
Eddie Gossett vs. Austin Shivers
Prince Omar vs. Bobby Ford
Plus 3 other matches

2/10/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Art Nelson
Mae Young beat Betty Hawkins(5:00) to win 5-woman battle royal
Gloria Barattini beat Dot Dotson
Violet Viann was the first woman eliminated from battle royal
Juan Humberto draw Pat O’Hara

2/11/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
NWA World Champion Lou Thesz beat Juan Humberto in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini beat Mae Young to win 5-woman battle royal
Violet Viann beat Betty Hawkins
Helen Hild was first woman eliminated in battle royal
Bobby Ford draw Doran O’Hara

2/13/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Great Togo in a 2 of 3 falls match
Mars Bennett beat Betty Hawkins(16:00)
Art Nelson & Tom Zaharias beat George Curtis & Jack Curtis

2/16/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. Mae Young
Billy Darnell vs. Eddie Gossett
Bobby Ford vs. Juan Humberto

2/17/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mighty Atlas no contest with Art Nelson in a no time limit match with Milo Steinborn as special referee
Gloria Barattini beat Dot Dotson to win 5-woman battle royal
Mars Bennett beat Barbara Baker
Arlene Ratliff was the first woman eliminated in the battle royal
Tom Zaharias draw Eddie Gossett

2/17/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. Mae Young in a 2 of 3 falls, no time limit match
Jack Wentworth vs. Juan Humberto
Bobby Ford vs. Billy Darnell

2/20/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mighty Atlas beat Tom Zaharias in a 2 of 3 falls match
Mildred Burke beat Mae Young(12:51) in a 2 of 3 falls match
Billy Darnell & Eddie Gossett beat Art Nelson & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match

2/23/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mighty Atlas beat Art Nelson by DQ in a match with Jack Dempsey as special referee
Eddie Gossett draw Jackie Nichols(Gossett re‑injured his back after the two had split the first two falls)
Tom Zaharias beat Doran O'Hara

2/23/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Gloria Barattini, Mae Young, Donna Marie Dieckman, Barbara Baker and Carol Carota
Girls tag match
Bobby Ford vs. Jack Wentworth
Billy Darnell vs. Juan Humberto

3/2/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gloria Barattini beat Mars Bennett to win 6-woman battle royal and Florida Woman’s Title
Mae Young beat Donna Marie Dieckman
Dot Dotson beat Carol Carota
Juan Humberto beat Tom Zaharias
Jackie Nichols beat Art Nelson by DQ

3/2/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Wally Dusek beat Johnny Henning to win battle royal in a match with Jack Dempsey as special referee
Milo Steinborn(sub for Bobby Ford) draw Doran O’Hara
Billy Darnell beat Jack Wentworth by DQ
Note:  Bobby Ford was also in the battle royal, but was injured

3/3/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Billy Darnell beat Mighty Atlas by DQ in a 2 of 3 falls match
5-girl battle royal including Mars Bennett, Donna Marie Dieckman, Carol Carota, Dot Dotson and Gloria Barrantini
Wally Dusek beat Doran O’Hara
Plus 3 other matches

3/6/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mighty Atlas draw Billy Darnell in a 2 of 3 falls match
Note:  Darnell was injured after 7:49 of the 3rd fall. Atlas refused to accept the victory & it was called a draw
Carol Carota beat Mars Bennett(8:47) to win 5-woman battle royal
Donna Marie Dieckman beat Dot Dotson(5:05)
Ethel Brown was first eliminated in the battle royal
Jackie Nichols beat Wally Dusek(24:29) by DQ

3/9/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Primo Carnera beat Juan Humberto
Billy Darnell beat Jack Wentworth
Jackie Nichols beat Hardy Kruskamp

3/9/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Carol Carota & Ethel Brown vs. Cora Combs & Terry Majors in a 2 of 3 falls match
Wally Dusek vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts vs. Prince Omar

3/10/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Primo Carnera vs. Juan Humberto in a 2 of 3 falls match
Wally Dusek vs. Billy Darnell in a 2 of 3 falls match
Hardy Kruskamp vs. Jack Wentworth

3/11/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Primo Carnera beat Juan Humberto in a 2 of 3 falls match
Helen Hild vs. Terry Majors
Jackie Nichols vs. Hardy Kruskamp

3/16/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Jackie Nichols
Billy Darnell beat Juan Humberto
Ethel Johnson beat Babs Wingo

3/16/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Wally Dusek vs. Primo Carnera
Carol Carota vs. Terry Majors in a 2 of 3 falls match
Bobby Ford vs. Hardy Kruskamp

3/17/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Billy Darnell in a 2 of 3 falls match
Terry Majors vs. Caro Carota in a 2 of 3 falls match
Jack Wentworth vs. Jackie Nichols

3/18/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Wally Dusek beat Johnny Henning in a 2 of 3 falls match
Ethel Johnson beat Babs Wingo in a 2 of 3 falls match
Bobby Ford vs. Jack Wentworth

3/19/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers beat Jackie Nichols by countout in a 2 of 3 falls match
Helen Hild beat Carol Carota(12:11)
Billy Darnell beat Juan Humberto(21:45)
Prince Omar beat John Henning(20:13)

3/19/53 Miami, FL @ Auditorium
Buddy Rogers beat Jackie Nichols in a 2 of 3 falls match
Helen Hild beat Carol Carota
Billy Darnell beat Juan Humberto
Prince Omar beat John Henning

3/21/53 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Ethel Johnson vs. Babs Wingo
Jackie Nichols vs. Wally Dusek
Billy Darnell vs. Juan Humberto

3/23/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gorgeous George no contest with Billy Darnell
Jackie Nichols beat Tom Zaharias
Bobby Roberts beat Howard Cantonwine

3/23/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
5-girls battle royal including Helen Hild, Dot Dotson, Barbara Baker, Ethel Brown and Mars Bennett
Girls tag match
Jack Wentworth vs. Bobby Ford
Johnny Henning vs. Wally Dusek

3/24/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George vs. Jackie Nichols in a 2 of 3 falls match
Billy Darnell vs. Howard Cantonwine in a 2 of 3 falls match
Johnny Henning vs. Wally Dusek

3/25/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Bobby Ford beat Wally Dusek by DQ in a 2 of 3 falls match
Mars Bennett beat Barbara Baker(10:00) in 5-woman battle royal that also included  Dot Dotson, Ethel Brown and Helen Hild
Note:  Hild was eliminated first. Likely Dotson & Brown had a singles match also

3/27/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gorgeous George beat Billy Darnell in a 2 of 3 falls match
Mars Bennett beat Ethel Brown(18:12)
Jack Wentworth beat Howard Cantonwine(19:34)
Prince Omar beat Austin Shivers(18:37)

3/30/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke beat Gloria Barattini
Billy Darnell beat Tom Zaharias by DQ
Jackie Nichols beat Wally Dusek

3/30/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George vs. Bobby Ford in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts vs. Howard Cantowine

3/31/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. Gloria Barattini in a 2 of 3 falls match
Billy Darnell vs. Jackie Nichols in a 2 of 3 falls match
Prince Omar vs. Bobby Roberts

Last edited on Sun May 13th, 2018 07:28 pm by dbaker3179



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:45 am
  PM Quote Reply
18th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/1/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Gorgeous George beat Bobby Ford in a 2 of 3 falls match
Jackie Nichols beat Tom Zaharias by DQ in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts beat Howard Cantonwine(23:00)

4/6/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gloria Barattini beat Mae Young to win 4-woman battle royal
Mae Young beat Ethel Brown
Gloria Barattini beat Dot Dotson
Tom Zaharias & Wally Dusek no contest with Billy Darnell & Jackie Nichols
Note: On April 6th, Tom Zaharias took the place of Danny Dusek, who was involved in an automobile accident on the way to Tampa and suffered a twisted ankle.  Mars Bennett was supposed to compete in the battle royal but was unable to when she caught her finger in a car door

4/7/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jackie Nichols draw Billy Darnell in a 2 of 3 falls match; originally Darnell ruled the winner but refused the decision. 
Bob Ford beat Wally Dusek(18:00)
Gloria Barattini & Ethel Brown beat Mae Young & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match

4/10/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Betty Hawkins beat Ethel Brown (5:04)
Gloria Barattini & Ethel Brown beat Dot Dotson & Mae Young to win 6-woman battle royal
Billy Darnell beat Tom Zaharias(21:11) by DQ
Jackie Nichols beat Prince Omar(18:36)
Note:  The paper may have messed up the girls royal. Lineups had Mars Bennett & Belle Drummond appearing. Hawkins must have been a substitute

4/13/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Wally Dusek & Tom Zaharias beat Billy Darnell & Jackie Nichols
Billy Darnell beat Wally Dusek
Jackie Nichols beat Tom Zaharias
Bobby Ford beat Danny Dusek

4/20/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
John Smith & Al Smith beat Tom Zaharias & Wally Dusek
Jackie Nichols draw Bobby Ford
Bobby Roberts beat Danny Dusek by DQ

4/27/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
John Smith beat Tom Zaharias to win 7-man battle royal
Austin Shivers beat Wally Dusek by DQ
Bobby Roberts beat Bobby Ford
Danny Dusek was the first man eliminated from battle royal
Note:  The April 27th show marked the end of the Spring wrestling series.  No shows until the Summer series begins on June 22, 1953

6/22/53 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Don McIntyre no contest with Bobby Lane
Dot Dotson beat Judy Holloway
Sammy Silvers beat Jim Lewis
Don Kalt draw Jackie Fargo

6/29/53 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Don McIntyre beat Bobby Lane
Don Kalt beat Bobby Roberts
Jackie Fargo beat Sammy Silvers by DQ

Last edited on Sun May 13th, 2018 07:28 pm by dbaker3179



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:45 am
  PM Quote Reply
19th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/6/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don McIntyre double countout with Buddy Rogers
Bobby Lane beat Sammy Silvers
Don Kalt beat Jackie Fargo

7/10/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don McIntyre double DQ Bobby Lane in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson vs. Judy Holloway
Sammy Silvers vs. Bill Napolitan
Don Kalt vs. Jackie Fargo
Note:  first card of the summer season

7/13/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bobby Lane & Don Kalt beat Nick Carter & Jackie Fargo
Ann Laverne(sub for Dot Dotson) beat Ella Phillips
Don Kalt draw Nick Carter
Jackie Fargo beat Bobby Lane by DQ

7/17/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
5-man battle royal featuring Bobby Lane, Don Kalt, Nick Carter, Jackie Fargo and Joe Ludlum
Ann Laverne vs. Ella Phillips
Plus 2 other matches

7/20/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Frederick Von Schacht beat Nick Carter to win a 5-woman battle royal
Millie Stafford beat Carol Carota
Bobby Lane beat Don Kalt
Jackie Fargo was the first man eliminated from battle royal

7/24/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
5-woman battle royal featuring Beverly Morris, Catherine Simpson, Millie Stafford, Dot Dotson and Carol Carota
plus 2 other matches

7/27/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Millie Stafford beat Beverly Morris to win 5-woman battle royal
Carol Carota beat Katherine Simpson
Dot Dotson was the first woman eliminated from battle royal
Frederick Von Schacht beat Nick Carter
Tex Riley beat Bobby Lane

8/1/53 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bobby Lane beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Millie Stafford beat Dot Dotson
Tex Riley no contest with Gene Blakely

8/3/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke beat Millie Stafford
Bobby Lane & Gene Blakely beat Tex Riley & Ray Villmer
Tex Riley draw Gene Blakely
Ray Villmer beat Bobby Lane by DQ

8/7/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mildred Burke vs. Millie Stafford
Tex Riley & Ray Villmer vs. Gene Blackly & Bobby Lane
Ray Villmer vs. Gene Blackly
Bobby Lane vs. Tex Riley

8/8/53 Daytona Beach @ Beach Arena
Mildred Burke beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer draw Bobby Lane(45:00) in a 2 of 3 falls match
Tex Riley vs. Gene Blakely

8/10/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don McIntyre beat Frederick Von Schacht
Ray Villmer & Tex Riley beat Bobby Lane & Gene Blakely by DQ in a no time limit match
Bobby Lane beat Tex Riley

8/14/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bobby Lane vs. Don McIntyre
Gene Blakely & Frederick Von Schacht vs. Tex Riley & Ray Villmer
Frederick Von Schacht vs. Ray Villmer
Tex Riley vs. Gene Blakely

8/15/53 Daytona Beach @ Beach Arena
Bobby Lane beat Ray Villmer by DQ
Bobby Roberts draw Gene Blakely
Tex Riley beat Saul Weingeroff(sub for Bronco Lubich)

8/17/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don McIntyre beat Bobby Lane in a match where falls do not count
Frederick Von Schacht beat Ray Villmer
Gene Blakely draw Tex Riley

8/21/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gene Blakely, Bobby Lane & Frederick Von Schacht vs. Mike Clancy, Tex Riley & Ray Villmer
Ann Laverne vs. Dot Dotson
Frederick Von Schacht vs. Tex Riley
Bobby Lane vs. Ray Villmer
Gene Blakely vs. Mike Clancy

8/22/53 Daytona Beach @ Beach Arena
Bobby Lane beat Ray Villmer in a Texas death match
Bobby Roberts draw Tex Riley(30:00)
Mike Clancy beat Gene Blakely in a 2 of 3 falls match

8/24/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer, Mike Clancy & Tex Riley beat Frederick Von Schacht, Bobby Lane & Gene Blakely
Ray Villmer beat Frederick Von Schacht by DQ in a no time limit match
Mike Clancy beat Gene Blakely
Bobby Lane beat Tex Riley

8/29/53 Daytona Beach @ Beach Arena
Ray Villmer beat Bobby Lane
Mike Clancy beat George Bruckman
Bobby Roberts beat Jim Bowden

8/31/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer beat Frederick Von Schacht
Cora Combs beat Shirley West
Mike Clancy beat Bobby Lane by DQ

9/4/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Cora Combs beat Shirley West(sub for Terry Majors) in a 2 of 3 falls match
Frederick Von Schacht no contest with Bobby Lane
Ray Villmer beat Bobby Roberts(20:22)
Dick Steinborn draw Red McIntyre(30:00)

9/7/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bobby Lane no contest with Frederick Von Schacht
Cora Combs beat Carol Carota
Ray Villmer beat George Bruckman(sub for Mike Clancy)

9/11/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Frederick Von Schacht vs. Bobby Lane in a match with Jack Dempsey as special referee
Carol Carota & Ray Villmer vs. Cora Combs & Red McIntyre
Cora Combs vs. Carol Carota
Ray Villmer vs. Red McIntyre

9/14/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Frederick Von Schacht beat Bobby Lane in a match with Jack Dempsey as special referee
Ray Villmer beat Bobby Roberts
Hal Kanner draw Red McIntyre

9/21/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer beat Swedish Angel by DQ
Dot Dotson beat Ann Laverne
Roy Graham beat Red McIntyre

9/22/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Swedish Angel vs. Ray Villmer
Cora Combs vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match

9/28/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Dot Dotson beat Barbara Baker to win 5-woman battle royal
Olga Zapata beat Betty Hawkins by DQ
China Cleo was the first woman eliminated from battle royal
Tommy Harmon beat Roy Graham by DQ in a 2 of 3 falls match
George Bruckman draw Hal Kanner

9/29/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson & Barbara Baker beat Betty Hawkins & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
John Harmon beat Ray Graham in a 2 of 3 falls match
Hal Kanner draw George Bruckman(30:00)

Last edited on Sun May 13th, 2018 07:29 pm by dbaker3179



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:45 am
  PM Quote Reply
20th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/5/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don McIntyre beat Roy Graham by DQ
Betty Hawkins & Olga Zapata beat Dot Dotson & Barbara Baker
Tommy Harmon beat Jim Austeri

10/6/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Betty Hawkins, Dot Dotson, Barbara Baker, Olga Zepeda and China Mira
Roy Graham vs. Johnny Harmon in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

10/12/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Dot Dotson beat Betty Hawkins to Florida Women’s Title
Swedish Angel beat Tommy Harmon
Frederick Von Schacht beat Roy Graham

10/13/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Swedish Angel beat Roy Graham in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Jim Austeri beat Johnny Harmon(27:00)

10/19/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Dot Dotson beat Ethel Brown
Johnny Valentine beat Frederick Von Schacht
Billy Raborn beat Roy Graham by DQ

10/19/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Betty Hawkins beat Olga Zepeda
Joyce Ford beat Catherine Simpson
Pete Managoff beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Jim Austeri draw Harry Smith

10/20/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Cora Combs vs. Betty Hawkins
Roy Graham vs. Johnny Valentine
Jim Austeri vs. Billy Raborn

10/26/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Baron Michele Leone beat Johnny Valentine
Dot Dotson beat Millie Stafford
Billy Raborn draw Harry Smith

10/26/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Pete Managoff beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Jim Austeri via pinfall

10/27/53 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Mildred Burke vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
Don Kalt draw Harry Smith(sub for Dick Steinborn)

10/27/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone vs. Billy Raborn
Cora Combs vs. Betty Hawkins
Harry Smith vs. Jim Austeri

11/2/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Millie Stafford & Betty Hawkins vs. Carol Carota & Terry Majors
Nick Roberts vs. Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
Don Kalt vs. Harry Smith

11/2/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke beat Dot Dotson
Frederick Von Schacht beat Mike Paidousis
Eddie Gossett beat Jim Austeri by DQ

11/3/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Jim Austeri vs. Mike Paidousis
Hans Bauer vs. Pete Managoff

11/9/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gloria Barattini beat Betty Hawkins
Eddie Gossett beat Jim Austeri
Pete Managoff beat Jack Bauer

11/9/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Elimination tournament
1st round
Mae Young beat Judy Glover
Carol Carota beat Olga Zepeda
Terry Majors received a bye
Semifinals
Terry Majors beat Mae Young
Carol Carota received a bye
Finals
Carol Carota draw Terry Majors
Nick Roberts beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Don Kalt(20:00)

11/10/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Mae Young, Gloria Barattini, June Moore, Judy Glover and Olga Zepeda
Eddie Gossett vs. Jim Austeri
Mike Paidousis vs. Pete Managoff
Plus 2 other matches

11/10/53 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Nick Roberts vs. Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match
Carol Carota & Terry Majors vs. Betty Hawkins & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Don Kalt vs. Billy Raborn

11/16/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George beat Nick Roberts in a 2 of 3 falls, no time limit match with Max Baer as special referee
Billy Raborn draw Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Pete Managoff vs. Howard Cantonwine

11/16/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tournament
1st round
Mae Young beat China Mira
Carol Carota beat Judy Glovers
Terry Majors beat Gloria Barattini
2nd round
Terry Majors receives a bye
Carol Carota beat Mae Young
Finals
Terry Majors draw Carol Carota to win tournament
Other matches
Betty Hawkins beat Terry Majors
Eddie Gossett beat Don Kalt

11/17/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gloria Barattini & Carol Carota beat Betty Hawkins & Mae Young in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Ike Eakins(29:00)

11/20/53 St. Petersburg, FL @ Armory
Gorgeous George vs. Jim Austeri  
Pete Managoff vs. Nick Roberts 
Eddie Gossett vs. Billy Raborn
Ike Eakins vs. Howard Cantonwine

11/23/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gorgeous George beat Ed Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts draw Ike Eakins
Howard Cantonwine beat Pete Managoff by DQ

11/23/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Betty Hawkins & Judy Glover vs. Carol Carota & Terry Majors
Plus 2 other matches

11/24/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Pete Managoff vs. Nick Roberts in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Howard Cantonwine

11/26/53 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Gorgeous George vs. Billy Raborn in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Howard Cantonwine vs. Pete Managoff

11/27/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gorgeous George vs. Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match
Terry Majors vs. Carol Carota
Nick Roberts vs. Howard Cantonwine
Don Kalt vs. Dick Steinborn
Note:  first card of the winter season

11/30/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer beat Gorgeous George
Dick Steinborn draw Billy Raborn
Ike Eakins beat Howard Cantonwine
Nick Roberts beat Pete Managoff

11/30/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Elimination tournament
1st round
Betty Hawkins beat Olga Zepeda
Terry Majors beat Judy Glover
Carola Carota received a bye
Semifinals
Betty Hawkins received a bye
Terry Majors beat Carol Carota
Finals
Betty Hawkins beat Terry Majors
Don Kalt beat Bobby Ford in a 2 of 3 falls match
Jim Austeri beat Eddie Gossett

12/1/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer vs. Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
June Moore vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett vs. Billy Raborn
Nick Roberts vs. Ike Eakins

12/7/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer beat Jim Austeri in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett double DQ Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Frederick Von Schacht beat Pete Managoff

12/7/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
June Byers & Mary Jane Mull beat Betty Hawkins & Judy Glover
Dick Steinborn beat Billy Raborn
Ike Eakins beat Nick Roberts

12/8/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nike Roberts vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins vs. June Byers in a 2 of 3 falls match
Don Kalt vs. Billy Raborn

12/14/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Nick Roberts & Eddie Gossett beat Ike Eakins & Johnny Bence(sub for Pete Managoff)
Nell Stewart beat Ida Mae Martinez
George Bruckman beat Paddy Mack

12/14/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Lee Chona LaClaire beat Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Bobby Ford beat Don Kalt
Billy Raborn beat Jim Austeri by DQ
Jim Austeri & Don Kalt beat Bobby Ford & Billy Raborn in a 2 of 3 falls match

12/15/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Lee Chona LeClaire vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Don Kalt draw Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Jim Austeri

12/21/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer double countout with John Smith
Nick Roberts & Eddie Gossett beat Ike Eakins & Frederick Von Schacht
Swedish Angel beat Bobby Ford

12/21/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Glover & Lee Chona LaClaire vs. Bonnie Watson & Violet Viann in a 2 of 3 falls match
Don Kalt vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Jim Austeri vs. Johnny Bence

12/22/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including June Moore, Violet Viann, Judy Glover, Bonnie Watson & Lee Chona LeClaire
Don Kalt vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Swedish Angel vs. Nick Roberts
Plus 2 other matches

12/23/53 Miami, FL @ Medley Speedway Stadium(Cancelled due to rain)
Swedish Angel vs. Ray Villmer
Lee Chona LaClaire vs. Bonnie Watson
Nick Roberts vs. Frederick Von Schacht
Billy Lauderdale vs. Larry Mujica in a boxing match
Andy Mayfield vs. Jimmy Morris

12/28/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer draw John Smith
Donna Marie Dieckman beat Lee Chona LaClaire
Chick Garibaldi beat Jim Austeri

12/28/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Swedish Angel beat Nick Roberts in a 2 of 3 falls match
Violet Viann beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match

12/29/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Lee Chona LeClaire, Donna Marie Dieckman, Judy Glover, Violet Viann and Gail Wood
Swedish Angel vs. Eddie Gossett
Jim Austeri vs. Nick Roberts
Plus 2 other matches

12/30/53 Miami, FL @ Medley Speedway Stadium(Cancelled)
Swedish Angel vs. Ray Villmer
Violet Viann vs. Judy Glover
Ike Eakins & Frederick Von Schacht vs. Eddie Gossett & Nick Roberts
Frederick Von Schacht vs. Nick Roberts
Eddie Gossett vs. Ike Eakins

Last edited on Sun May 13th, 2018 07:30 pm by dbaker3179



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:47 am
  PM Quote Reply
21st Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/4/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Great Scott beat Chick Garibaldi
Buddy Rogers beat Nick Roberts
Swedish Angel beat Eddie Gossett

1/4/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
June Byers & Mary Jane Mull beat Donna Marie Dieckman & Lee Chona LeClaire in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Don Kalt(17:00)
Donn Lewin beat Eduardo Perez(sub for Jim Austeri)(27:00) by DQ

1/5/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Nick Roberts
Great Scott vs. Donn Lewin
Al Szasz vs. Joe Ludlum

1/8/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory
June Byers & Mary Jane Mull vs. Donna Marie Dieckman & Lee Chona LeClaire
Frederick Von Schacht vs. Donn Lewin
Dick Steinborn vs. Al Szasz
Promoter: Milo Steinborn

1/9/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
June Byers & Mary Jane Mull beat Donna Marie Dieckman & Terry Majors
Eduardo Perez beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Tinker Todd draw Chick Garibaldi
Note: The start of two shows per week

1/11/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Great Scott in a match with Nick Roberts as special referee
June Byers beat Bonnie Watson
Chick Garibaldi beat Joe Ludlum
Dick Steinborn draw Don Kalt

1/11/54 Orlando, FL @ American Legion
Tito Infante & Tuffy McCrea beat Fuzzy Cupid & Karl Krueger in a 2 of 3 falls match
Donna Marie Dieckman beat Terry Majors in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez beat Donn Lewin
Bob Leipler beat Ted Marshall

1/12/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers beat Swedish Angel in a 2 of 3 falls match
Great Scott beat Donn Lewin in a 2 of 3 falls match
Tinker Todd draw Bob Clay(30:00)

1/15/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Tito Infante & Tuffy McCrea vs. Fuzzy Cupid & Victorio Gonzales
Terry Majors vs. Bonnie Watson
Dick Steinborn vs. Don Kalt

1/16/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Infante & Tuffy McCrea vs. Fuzzy Cupid & Chico Gonzales in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez vs. Chick Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Tinker Todd vs. Ed Marshall

1/18/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers draw Great Scott in a no time limit match
June Byers & Mary Jane Mull beat Terry Majors & Ada Ash
Jesse James beat Joe Ludlum
Johnny James draw Al Szasz

1/18/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mr. Moto beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson(sub for Mary Jane Mull) beat Donna Marie Dieckman in a 2 of 3 falls match
Frederick Von Schacht beat Donn Lewin by DQ in a 2 of 3 falls match

1/19/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers beat Great Scott in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Terry Majors in a 2 of 3 falls match
Bob Leipler beat Eduardo Perez by DQ
Al Szasz draw Bob Clay(20:00)

1/22/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers vs. Swedish Angel
Mr. Moto vs. Great Scott
June Byers vs. Terry Majors
Prince Omar vs. Leo Newman(or Joe Ludlum)
Note: First card of the year

1/23/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers beat Great Scott by countout in 2 of 3 falls match
Jesse James draw Bob Leipler
Joe Ludlum beat Johnny James

1/25/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Great Scott in a Texas death match
Mr. Moto beat Swedish Angel
Dick Steinborn draw Jesse James

1/25/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Donn Lewin beat Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown & Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull & Bonnie Watson by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Leipler beat Eduardo Perez

1/26/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Bob Leipler beat Mr. Moto by DQ in a 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez draw Mary Jane Mull in 2 of 3 falls match
Jesse James beat Swedish Angel

1/29/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory
5-woman battle royal featuring Ida Mae Martinez, Ethel Brown, Ella Waldek, Bonnie Watson and Mary Jane Mull
Bob Clay vs. Eduardo Perez
Donn Lewin vs. Dick Steinborn

1/30/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mr. Moto beat Chick Garibaldi by countout in 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez beat Ella Waldek by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Leipler beat Tinker Todd

2/1/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(1st annual Gasparilla show)
Baron Michele Leone beat Mr. Moto
Mary Jane Mull beat Ethel Brown
Eduardo Perez beat Jesse James

2/1/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Donn Lewin in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Bob Clay in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins beat Bob Leipler

2/2/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz vs. Bob Leipler in a 2 of 3 falls match
Mr. Moto vs. Chick Garibaldi
Jesse James vs. Tinker Todd

2/4/54 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Jesse James vs. Tinker Todd in a 2 of 3 falls match
Johnny James vs. Don Lewin

2/6/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. Ada Ash
Jesse James vs. Leo Newman
Al Szasz vs. Johnny James
Note: Last Saturday card

2/8/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Lou Thesz draw Baron Michele Leone in a match with Jack Dempsey as special referee
Jesse James beat Eduardo Perez
Johnny James beat Don Lewin
Chick Garibaldi beat Ike Eakins(sub for Nick Roberts) by DQ

2/8/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Tinker Todd in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Bob Leipler in a 2 of 3 falls match

2/9/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone beat Jesse James(60:00) in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Donn Lewin beat Eduardo Perez by DQ in a 2 of 3 falls match
Johnny James beat Cowboy Bob Clay

2/10/54 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum
Baron Michele Leone beat Jesse James & Johnny James(27:00) in a handicap match with Jack Dempsey as special referee
Don Lewin beat Bob Leipler in a 2 of 3 falls match
Bob Clay draw Chick Garibaldi

2/12/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Dick Steinborn vs. Chick Garibaldi in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Millie Stafford vs. Terry Majors
Bob Clay vs. Donn Lewin

2/15/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick Steinborn beat Chick Garibaldi in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Millie Stafford beat Suzanne Smith in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match

2/15/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Jesse James beat Gorgeous George
Johnny James beat Eddie Gossett
Eduardo Perez beat Bob Clay by DQ

2/16/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George beat Johnny James by countout in a 2 of 3 falls match
Jesse James beat Donn Lewin in a 2 of 3 falls match
Clyde Steeves beat Ike Eakins

2/19/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gorgeous George vs. Jesse James
Mildred Burke vs. Ada Ash
Yvon Robert vs. Chick Garibaldi
Johnny Rougeau vs. Johnny James

2/22/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Jesse James & Johnny James beat Gorgeous George
Bonnie Watson beat Suzanne Smith
Johnny Rougeau(sub for Yvon Robert) beat Eduardo Perez

2/22/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Verne Gagne beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Mildred Burke beat Mary Jane Mull by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Bob Clay

2/23/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Verne Gagne beat Jesse James in a 2 of 3 falls match
Mary Jane Mull(sub for Ada Ash) & Bonnie Watson beat Suzanne Smith & Millie Stafford(sub for Shirley West) in a 2 of 3 falls match
Yvon Robert beat Clyde Steeves by DQ

2/26/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gorgeous George vs. Jesse James & Johnny James
Verne Gagne vs. Johnny Rougeau
Susan Smith vs. Millie Stafford
Yvon Robert vs. Clyde Steeves

3/1/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke draw Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Johnny Rougeau
Yvon Robert beat Jack Wentworth by DQ

3/1/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez beat Jesse James in a 2 of 3 falls match
Johnny James beat Billy Raborn

3/2/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Yvon Robert beat Jim Austeri by DQ in a 2 of 3 falls match
Jack Wentworth beat Johnny Rougeau

3/3/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bonnie Watson & Mary Jane Mull vs. Terry Majors & Nell Stewart in a 2 of 3 falls match falls
Jim Austeri vs. Billy Raborn
Eddie Gossett vs. Clyde Steeves

3/4/54 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Gorgeous George vs. Yvon Robert
Mary Jane Mull vs. Ida Mae Martinez
Dick Steinborn vs. Billy Raborn

3/5/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Jim Austeri & Gorgeous George vs. Jesse James & Johnny James
Mildred Burke vs. Bonnie Watson
Yvon Robert vs. Eduardo Perez

3/8/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke beat Bonnie Watson
Pat O'Connor beat Nick Roberts
Dick Steinborn beat Jack Wentworth by DQ

3/8/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mary Jane Mull & Millie Stafford draw Terry Majors & Ida Mae Martinez in 2 of 3 falls match
Eduardo Perez beat Jesse James by DQ in a 2 of 3 falls match
Johnny James beat Herb Parks

3/9/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eduardo Perez(sub for Baron Michele Leone) beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez beat Bonnie Watson
Terry Majors beat Millie Stafford
Shirley West was eliminated first in 5-girl battle royal
Jesse James draw Billy Raborn

3/10/54 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Gorgeous George vs. Yvon Robert in a 2 of 3 falls, no time limit match
Mildred Burke vs. Mary Jane Mull
Billy Raborn vs. Bob Clay

3/12/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Baron Michele Leone vs. Jesse James
5-woman battle royal including Terry Majors, Mary Jane Mull, Shirley West, Ida Mae Martinez and Bonnie Watson
Pat O’Connor vs. Clyde Steeves

3/15/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Baron Michele Leone beat Jesse James
Dick Steinborn draw Don Kalt
Jack Wentworth beat Billy Raborn

3/15/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Johnny James beat Eduardo Perez
Mary Jane Mull beat Ida Mae Martinez to win tournament
Mary Jane Mull beat Terry Majors
Millie Stafford double DQ Shirley West
Mary Jane Mull beat Suzanne Smith
Terry Majors draw Ida Mae Martinez

3/16/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Terry Majors & Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull & Shirley West in a 2 of 3 falls match
Don Kalt draw Johnny James(30:00)

3/22/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Baron Michele Leone beat Jack Wentworth
Terry Majors beat Mary Jane Mull
Don Kalt draw Billy Raborn

3/22/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Al Smith & John Smith beat Jesse James & Johnny James in a 2 of 3 falls match
Millie Stafford beat Shirley West in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Eddie Gossett

3/23/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Al Smith & John Smith beat Jesse James & Johnny James in a 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett draw Don Kalt(30:00)

3/26/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Al Smith & John Smith vs. Jesse James & Johnny James
Dick Steinborn vs. Jack Wentworth
Terry Majors vs. Mary Jane Mull

3/27/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Mary Jane Mull no contest with Ida Mae Martinez

3/29/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Al Smith & John Smith beat Jesse James & Johnny James
Tournament
1st round
Terry Majors beat Ida Mae Martinez
Millie Stafford beat Suzanne Smith
Bonnie Watson beat Shirley West
2nd round
Millie Stafford beat Bonnie Watson
Finals
Terry Majors beat Millie Stafford to win tournament

3/29/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke draw Mary Jane Mull(60:00)
Dick Steinborn beat Jim Austeri by DQ
Jackie Fargo beat Eduardo Perez

3/30/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Al Smith & John Smith beat Don Kalt & Billy Raborn in a 2 of 3 falls match
Tournament
1st round
Mary Jane Mull beat Shirley West
Millie Stafford beat Suzanne Smith
Terry Majors beat Ida Mae Martinez(15:00) by decision
Semifinals
Millie Stafford beat Terry Majors
Finals
Millie Stafford beat Mary Jane Mull to win tournament



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:47 am
  PM Quote Reply
22nd Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/3/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Frank Taylor & Dick Steinborn vs. Al Smith & John Smith
Mary Jane Mull vs. Ida Mae Martinez
Jackie Fargo vs. Billy Raborn

4/5/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke beat Terry Majors
Jack Wentworth beat Jesse James
Don Kalt beat Billy Raborn

4/5/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick Steinborn & Milo Steinborn beat Jim Austeri & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez & Shirley West beat Mary Jane Mull & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Shirley West beat Mary Jane Mull by DQ
Ida Mae Martinez draw Millie Stafford(15:00)

4/6/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Jesse James draw Billy Raborn in 2 of 3 falls match
Jackie Fargo beat Jim Austeri by DQ

4/7/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn vs. Saul Weingeroff
Saul Weingeroff & a lady wrestler vs. a lady wrestler & Billy Raborn
plus a boxing match

4/10/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Milo Steinborn & Dick Steinborn vs. Frank Taylor & Jim Austeri

4/12/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Fred Blassie beat Jack Wentworth
Mary Jane Mull & Ann Yantis beat Ida Mae Martinez & Shirley West
Eddie Gossett beat Don Kalt

4/13/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jim Austeri & Mary Jane Mull vs. Frank Taylor & Ida Mae Martinez
Mary Jane Mull vs. Ida Mae Martinez
Frank Taylor vs. Jim Austeri

4/19/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Kalt & Dick Steinborn beat Eddie Gossett & Frank Taylor
Ida Mae Martinez beat Beverly Morris to win 5-woman battle royal
Mary Jane Mull beat Shirley West
Gloria Yantis was the first eliminated woman from the battle royal
Note: The April 19th show marked the end of the Spring wrestling series. No shows until the Summer series begins on June 15, 1954.

4/20/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Kalt vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
5-girl battle royal featuring Beverly Morris, Mary Jane Mull, Shirley West, Ida Mae Martinez and Ann Yantis

4/27/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

6/15/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Fred Blassie draw Don McIntyre
Millie Stafford beat Ida Mae Martinez
Bennie Matta beat Joe Millich by DQ

6/16/54 Miami, FL @ Dade County Armory
Millie Stafford vs. Ida Mae Martinez
Fred Blassie vs. Joe Millich
Vince Langley vs. Bennie Matta

6/21/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca beat Don McIntyre in a 2 of 3 falls match
Joe Millich draw Don Kalt(45:00) in a 2 of 3 falls match
Bennie Matta beat Harry Lewis

6/22/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca beat Don McIntyre
Millie Stafford beat Gloria Yantes
Don Kalt beat Joe Millich
Bennie Matta beat Harry Lewis

6/23/54 Miami, FL @ Dade County Armory
Antonino Rocca vs. Don Kalt
Millie Stafford vs. Gloria Yantis
Joe Millich vs. Harry Lewis

6/28/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick Steinborn double countout with Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Joyce Ann Smith beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Bennie Matta beat Bobby Roberts

6/29/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Joyce Smith beat Millie Stafford
Dick Steinborn beat Bennie Matta
Clyde Steeves beat Don Kalt by DQ

6/30/54 Miami, FL @ Dade County Armory
Don Kalt vs. Clyde Steeves
Millie Stafford vs. Joyce Smith
Dick Steinborn vs. Bennie Matta



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:47 am
  PM Quote Reply
23rd Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/2/54 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Joyce Smith beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Bennie Matta beat Clyde Steeves  by DQ in a 2 of 3 falls match
Don Kalt draw Dick Steinborn

7/5/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Joyce Ann Smith & Gloria Yantes beat Gladys Gilliam & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Clyde Steeves by countout in 2 of 3 falls match
Don Kalt draw Joe Millich(30:00)

7/6/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Clyde Steeves beat Don Kalt
Joyce Smith & Gloria Yantes beat Millie Stafford & Gladys Gillam
Dick Steinborn beat Joe Millich by DQ

7/12/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Al Smith & John Smith beat Joe Millich & Clyde Steeves
Dick Steinborn beat Bennie Matta
Don Kalt beat Ted Rozenkowski

7/13/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Al Smith & John Smith beat Clyde Steeves & Joe Millich
Dick Steinborn draw Don Kalt
Bennie Matta beat Dark Secret by DQ

7/16/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Al Smith & John Smith vs. Don Kalt & Dick Steinborn
Clyde Steeves vs. Joe Millich
Dark Secret vs. Bennie Matta

7/19/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Primo Carnera beat Clyde Steeves in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Hardy Kruskamp in a 2 of 3 falls match
Don Kalt draw Bennie Matta(30:00)

7/20/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Primo Carnera beat Frederick von Schacht
Clyde Steeves beat Hardy Kruskamp
Bennie Matta draw Don Kalt

7/22/54 Jacksonville, FL
Primo Carnera beat Clyde Steeves

7/23/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Primo Carnera beat Clyde Steeves
Dick Steinborn vs. Hardy Kruskamp
Don Kalt vs. Bennie Matta

7/26/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Joyce Ann Smith in a 2 of 3 falls match
Don Kalt beat Philip Kekaulike Silva by DQ in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Bennie Matta(19:00)

7/27/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke beat Joyce Smith
Philip Kekaulike Sylva beat Dick Steinborn
Clyde Steeves beat Don Kalt

7/30/54 Miami, FL @ Bayfront Park
Mildred Burke vs. Joyce Smith
Dick Steinborn vs. Don Kalt

8/2/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mr. Moto beat Nick Carter in a 2 of 3 falls match
Kinji Shibuya beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Philip Kekaulike Silva draw Harry Smith(30:00)

8/3/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mr. Moto beat Clyde Steeves
Nick Carter beat Kinji Shibuya by DQ
Philip Kekaulike Sylva draw Harry Smith

8/6/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Mr. Moto vs. Clyde Steeves
Kinji Shibuya vs. Nick Carter
Philip Kekaulike Sylva vs. Harry Smith

8/9/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull
Philip Kekaulike Silva beat Clyde Steeves in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Nick Carter by DQ

8/10/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Nick Carter double DQ Philip Kekaulike Sylva
Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull
Harry Smith beat Dick Steinborn

8/10/54 Daytona, FL @ Beach Arena
Jim Austeri & Frank Taylor beat Dick Steinborn & Milo Steinborn

8/13/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Mary Jane Mull vs. Ida Mae Martinez
Clyde Steeves vs. Nick Carter

8/16/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone beat Philip Kekaulike Silva in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez in a 2 of 3 falls match
Nick Carter beat Dick Steinborn by DQ, but Harry Smith beat Nick Carter in a handicap match

8/17/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory August 17, 1954
Baron Michele Leone beat Harry Smith
Nick Carter vs. Philip Kekaulike Silva in a Texas death match
Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez

8/17/54 Daytona, FL @ Beach Arena
Ida Mae Martinez, Milo Steinborn & Dick Steinborn vs. Mary Jane Mull, Frank Taylor & Jim Austeri in a match with 2 referees
plus 3 other matches

8/20/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Baron Michele Leone vs. Phil Kekaulike Sylva

8/23/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mary Jane Mull & Bonnie Watson beat Betty Hild(aka Helen Hild) & Ida Mae Martinez in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn draw Ace Freeman(45:00) in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Prince Omar in a 2 of 3 falls match

8/24/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ida Mae Martinez & Betty Hild beat Bonnie Watson & Mary Jane Mull
Ace Freeman beat Harry Smith
Dick Steinborn beat Prince Omar by DQ

8/27/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Betty Hild & Ida Mae Martinez vs. Mary Jane Mull & Bonnie Watson
Prince Omar vs. Harry Smith

8/30/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
June Byers beat Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman beat Tiger Joe Marsh
Johnny Bence beat Prince Omar

8/31/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
June Byers beat Ida Mae Martinez
Ace Freeman beat Harry Smith
Tiger Joe Marsh draw Johnny Bence
Chuck Arenth did a posing & lifting routine

9/1/54 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
June Byers vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman vs. Tiger Joe Marsh in a 2 of 3 falls match
Prince Omar vs. Johnny Bence

9/6/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ace Freeman beat Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Tex Riley beat Tiger Joe Marsh in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Prince Omar(19:00)

9/7/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ace Freeman beat Tiger Joe Marsh
Johnny Bence draw Tex Riley
Ethel Johnson beat Babs Wingo

9/10/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Babs Wingo vs. Betty White
Ace Freeman vs. Prince Omar
Tex Riley vs. Tiger Joe Marsh

9/13/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Joyce Ford & China Mira beat Dot Dotson & Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman draw Tex Riley(45:00) in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence beat Jack Rush by DQ

9/14/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ace Freeman beat Johnny Bence
China Mira & Joyce Bobby Ford beat Betty Hawkins & Dot Dotson by DQ
Jack Rush(aka Canadian Angel) beat Tex Riley by DQ

9/17/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Dot Dotson & Betty Hawkins vs. Joyce Ford & China Mira
Tex Riley vs. Ace Freeman
Jack Rush vs. Johnny Bence

9/20/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
June Byers beat Betty Hawkins (17:00)
Tex Riley beat Johnny Bence
Ace Freeman beat Jack Rush
Tournament to meet June Byers
Finals
Betty Hawkins beat Joyce Ford
Semifinals
Betty Hawkins beat Dot Dotson
1st round
Joyce Ford beat China Mira(15:00) by decision
Dot Dotson beat Jo Ann Mulliniex

9/21/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
June Byers beat Dot Dotson
Ace Freeman beat Jack Rush
Tex Riley beat Johnny Bence

9/24/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
June Byers vs. winner of 5-woman battle royal featuring Joyce Ford, Betty Hawkins, China Mira, Jo Ann Mulliniex and Dot Dotson
Ace Freeman vs. Jack Rush
Don Keene vs. Tex Riley

9/27/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ace Freeman beat Tex Riley(60:00) in a 2 of 3 falls match
Cora Combs beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match
Jack O’Reilly beat Jack Rush

9/28/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ace Freeman draw Tex Riley
Cora Combs beat Belle Starr
Jack O'Reilly beat Jack Rush



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:47 am
  PM Quote Reply
24th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/1/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Belle Starr vs. Cora Combs
Ace Freeman vs. Tex Riley
Jack O’Reilly vs. Jack Rush

10/4/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Fred Blassie beat Ace Freeman by countout in a 2 of 3 falls match
China Mira beat Dot Dotson by DQ in a 2 of 3 falls match
Tex Riley draw Jack O’Reilly(30:00)

10/5/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Fred Blassie beat Tex Riley
Ace Freeman beat Jack O'Reilly by DQ
China Mira(sub for Ida Mae Martinez) beat Dot Dotson

10/11/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tag Tournament
Finals
Ace Freeman & Tex Riley beat Pancho Valentino & unnamed partner
1st round
Ace Freeman & Ken Hill beat Jack O’Reilly & Jack Rush
Tex Riley & Ted Rozankowski beat Austin Shivers & Pancho Valentino
Note: The main event was made up of wrestlers not pinned earlier

Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Jack O'Reilly beat Ace Freeman in a no time limit match
Tex Riley beat Pancho Valentino to win 5-man battle royal
Jack Rush beat Austin Shivers
Ken Hill was the first man eliminated from the battle royal

10/18/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mighty Atlas beat Tex Riley in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman draw Jack O’Reilly(45:00) in a 2 of 3 falls match
Jack Rush beat Ken Hill

10/19/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mighty Atlas beat Jack O'Reilly
Tex Riley beat Rush(sub for Bob Geigel)
Ace Freeman beat Pancho Valentino by DQ

10/22/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Mighty Atlas vs. Tex Riley
Jack O’Reilly vs. Ace Freeman

10/25/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ace Freeman beat Wild Red Berry by DQ
Tex Riley beat Mighty Atlas
Jack O’Reilly beat Jack Rush

10/26/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tex Riley beat Wild Red Berry by DQ
Don Atkins draw Austin Shivers
Black Demon beat Pancho Valentino by DQ
Note: Shows moved from Tuesday nights to Monday nights throughout the winter months.

10/26/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mighty Atlas beat Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman & Ken Hill beat Jack Rush & Purple Shadow
Purple Shadow beat Ken Hill
Ace Freeman vs. Jack Rush
Note: This was the first card of the new season

11/1/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca beat Mighty Atlas
Tex Riley beat Wild Red Berry by reverse decision in a no time limit match with Pat O’Hara as special referee
Jack Rush beat Harry Lewis

11/1/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Andre Drapp beat Jack O’Reilly by reverse decision in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman draw Pancho Valentino(45:00)
Milo Steinborn beat Cowboy Shivers(12:00) by countout

11/2/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca beat Mighty Atlas in a 2 of 3 falls match
Jack O’Reilly(sub for Billy Raborn) beat Tex Riley in a 2 of 3 falls match
Andre Drapp beat Harry Lewis

11/5/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca vs. Mighty Atlas
Wild Red Berry vs. Harry Finkelstein
Andre Drapp vs. Tex Riley

11/8/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Wild Red Berry beat Tex Riley in a Texas death match with Herb Freeman & Willie Santana as special referees
Bobby Weaver beat Jack Rush
Ted Atkins beat Austin Shivers by DQ

11/8/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Andre Drapp beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Angelo Savoldi beat Ace Freeman in a 2 of 3 falls match
Jack O’Reilly beat Pancho Valentino in a 2 of 3 falls match

11/9/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Wild Red Berry beat Bobby Weaver(aka Arnold Skaaland) in a 2 of 3 falls match
Jack O’Reilly beat Ace Freeman in a 2 of 3 falls match
Andre Drapp draw Angelo Savoldi (30:00)

11/12/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Andre Drapp vs. Wild Red Berry in a match with Jake LaMotta as special referee
Ace Freeman & Bobby Weaver vs. Pedro Godoy & Angelo Savoldi

11/15/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Andre Drapp beat Wild Red Berry by DQ
Belle Starr & Pattie Neff beat Judy Glover & Joyce Ford
Bobby Weaver beat Pancho Valentino

11/15/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match
Angelo Savoldi beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers beat Pedro Godoy by DQ

11/16/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match
Wild Red Berry vs. Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match
Joyce Ford vs. Patty Neff

11/19/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Don Eagle vs. Wild Red Berry
Joyce Ford vs. Belle Starr

11/22/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Wild Red Berry
Billy Two Rivers(sub for Bobby Roberts) beat Jack Rush
Bobby Weaver beat Pedro Godoy by DQ

11/22/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Andre Drapp draw Angelo Savoldi(60:00) in a 2 of 3 falls match
China Mira & Pattie Neff beat Carol Cook & Belle Starr
Pancho Valentino beat Ted Rozankowski(27:00)

11/23/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Wild Red Berry by DQ in a 2 of 3 falls match
China Mira beat Patty Neff in a 2 of 3 falls match
Angelo Savoldi beat Bobby Weaver by DQ

11/26/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Don Eagle vs. Wild Red Berry
Belle Starr vs. Marie Neff

11/29/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Baron Michele Leone beat Bobby Weaver
China Mira & Carol Cook beat Belle Starr & Pattie Neff
Andre Drapp beat Ike Eakins

11/29/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Angelo Savoldi by DQ in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers beat Pancho Valentino
Dick Steinborn draw Pedro Godoy(30:00)

11/30/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match
China Mira beat Belle Starr
Billy Two Rivers draw Bobby Weaver

12/3/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle vs. Pedro Godoy
5-woman battle royal featuring Dot Dotson, Carol Cook, Ellen Olsen, Belle Starr and China Mira

12/6/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle beat Andre Drapp
China Mira beat Lee Chona LaClare
Billy Two Rivers beat Al Smith by DQ

12/6/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone beat Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Carol Cook beat Verne Bottoms in a 2 of 3 falls match

12/7/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone beat Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match
Carol Cook beat China Mira in a 2 of 3 falls match
Andre Drapp beat Ike Eakins by countout

12/8/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory
NWA World Junior Champion Baron Michele Leone vs. Andre Drapp
Dick Steinborn vs. Bobby Weaver
Angelo Savoldi vs. Pedro Godoy

12/10/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Al Smith & John Smith vs. Billy Two Rivers & Bobby Weaver
Don Eagle vs. Baron Michele Leone

12/13/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Al Smith & John Smith beat Andre Drapp & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Carol Cook beat Gloria Yantes in a 2 of 3 falls match
Fred Atkins beat Bobby Roberts

12/13/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Baron Michele Leone double DQ Don Eagle
Billy Two Rivers beat Pedro Godoy
Angelo Savoldi beat Bobby Weaver

12/14/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone beat Andre Drapp by countout in 2 of 3 falls match
Carol Cook & Edith Wade beat Verne Bottoms & Dot Dotson
Pedro Godoy draw Fred Atkins(sub for Bobby Weaver)

12/17/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Al Smith & John Smith vs. Don Eagle & Billy Two Rivers
Betty Hawkins vs. Lee Chona LaClare

12/20/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Al Smith & John Smith
Andre Drapp draw Eddie Gossett
Dick Steinborn beat Pedro Godoy

12/20/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Fred Atkins beat Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Carol Cook to win 6-woman battle royal
Gloria Yantes beat Edith Wade
China Mira draw Belle Starr(20:00)

12/21/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Gossett draw Andre Drapp in 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Carol Cook to win 6-woman battle royal
Belle Starr beat China Mira
Dot Dotson beat Edith Wade

12/21/54 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
John Smith double countout with Fred Atkins in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers draw Dick Steinborn

12/27/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Andre Drapp beat Eddie Gossett by DQ in a no time limit match
Carol Cook beat Belle Starr to win 6-woman battle royal
Dot Dotson beat Edith Wade
China Mira draw Judy Glovers
Dick Steinborn beat Jack Rush

12/27/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat John Smith by DQ in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom beat Fred Atkins
Billy Two Rivers beat Pedro Godoy by DQ

12/28/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Gossett beat Andre Drapp in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Belle Starr by DQ in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn draw Frankie Talaber(30:00)



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:48 am
  PM Quote Reply
25th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/1/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Milo Steinborn & Dick Steinborn beat Canadian Angel & Pedro Godoy
Bobby Roberts beat Eddie Gossett
Austin Shivers draw Saul Weingeroff
Note:  Jack Rush(aka Canadian Angel), collapsed in the rooming room after the second fall, & died of a heart attack. It seems that Godoy continued the match by himself after this

1/3/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Danny McShain beat Andre Drapp
Ethel Brown beat Carol Cook
Dick Steinborn beat Jack Vansky

1/3/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Al Smith & John Smith by DQ
Carl Engstrom beat Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match
Bibber McCoy draw Bobby Weaver(aka Arnold Skaaland)

1/4/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Al Smith & John Smith vs. Bobby Weaver & Frankie Talaber in a 2 of 3 falls match
Belle Starr vs. Barbara Baker
Ike Eakins vs. Pedro Godoy

1/5/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Al Smith & John Smith beat Ike Eakins & Pedro Godoy
Lana Lamar beat Carol Cook
Andre Drapp draw Jack Vansky

1/5/55 Sarasota, FL
Danny McShain beat Bobby Weaver

1/7/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. Bobby Ford in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky draw Billy Two Rivers
Barbara Baker beat Carol Cook in a 2 of 3 falls match

1/8/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Ike Eakins beat Pedro Godoy
El Toro beat Andre Drapp
Dick Steinborn draw Jack Vansky

1/10/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers no contest with Gino Garibaldi
Danny McShain beat Jack Vansky
Eddie Gossett beat Bobby Ford

1/10/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Great Scott no contest with Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown & China Mira beat Carol Cook & Lana Lamar in a 2 of 3 falls match
Bibber McCoy draw Andre Drapp(30:00)

1/11/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker vs. Carol Cook in a 2 of 3 falls match
Bobby Weaver vs. Andre Drapp

1/11/55 Ocala, FL @ Auditorium
Bobby Ford vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
China Mira & Ethel Brown vs. Dot Dotson & Belle Starr in a 2 of 3 falls match
Bibber McCoy vs. Pedro Godoy 

1/12/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Great Scott beat Ike Eakins by DQ in a 2 of 3 falls match
El Toro beat Andre Drapp
Angelo Savoldi draw Bobby Weaver

1/13/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Buddy Rogers no contest with Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom draw Bobby Weaver

1/14/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Buddy Rogers beat Andre Drapp
Barbara Baker beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom beat Great Scott by DQ

1/15/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Barbara Baker beat Dot Dotson
El Toro beat Jack Vansky
Carl Engstrom beat Angelo Savoldi

1/17/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Gino Garibaldi
Judy Glover & Lana Lamar beat Mary Jane Mull & Ethel Brown
Eddie Gossett draw Angelo Savoldi

1/17/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Danny McShain beat Andre Drapp in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom beat Great Scott by DQ in a 2 of 3 falls match
Bobby Weaver beat Jack Vansky

1/18/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker vs. Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Angelo Savoldi vs. Carl Engstrom

1/19/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Great Scott
Carl Engstrom beat Angelo Savoldi
Bobby Weaver beat Jack Vansky by DQ

1/20/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Buddy Rogers no contest with Danny McShain in a Texas death match
Judy Glover beat China Mira in a 2 of 3 falls match
Andre Drapp draw Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match

1/21/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers draw Great Scott in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match

1/21/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Bobby Weaver vs. Jack Vansky
Carol Cook & Ethel Brown vs. China Mira & Lana Lamar in a 2 of 3 falls match
Andre Drapp vs. Angelo Savoldi

1/22/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro no contest with Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match
Note:  Engstrom won the first fall.  During the next fall he injured his arm falling from the ring. The Arena doctor ordered the match stopped
Barbara Baker draw Mary Jane Mull
Bobby Roberts beat Bobby Ford

1/22/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Gino Garibaldi vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Carol Cook vs. Cathy Branch in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match

1/24/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi beat Danny McShain by DQ in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Ethel Brown in a 2 of 3 falls match
Angelo Savoldi beat Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match

1/24/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers draw Great Scott
Ace Freeman beat Andre Drapp
Carl Engstrom beat Bibber McCoy by DQ

1/25/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Mary Jane Mull & Lana Lamar vs. Kathy Branch & Ethel Brown
Bobby Weaver vs. Bob Ford

1/26/55 Sarasota, FL
Danny McShain beat Andre Drapp

1/26/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Carl Engstrom beat El Toro by DQ
Lana Lamar beat Mary Jane Mull by DQ
Barbara Baker beat Katherine Branch
Judy Glover draw Ethel Brown
6-girl battle royal

1/28/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers beat Great Scott in a 2 of 3 falls match
Judy Glover & Barbara Ball beat Ethel Brown & Kathy Branch
Ace Freeman beat Angelo Savoldi

1/28/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Bobby Weaver vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Ike Eakins vs. El Toro in a 2 of 3 falls match
Bobby Ford vs. Dick Steinborn

1/29/55 Daytona, Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Carl Engstrom in a Texas death match
Judy Glover beat Ethel Brown
Saul Weingeroff beat Sergeant Bill Jackson(former Army judo instructor)

1/29/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Gino Garibaldi vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Pattie Neff(sub for Mary Jane Mull) beat Lana Lamar in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Ace Freeman in a 2 of 3 falls match

1/31/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi no contest with Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Kathy Branch in a 2 of 3 falls match
Angelo Savoldi draw Carl Engstrom(45:00)

1/31/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Great Scott in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Wild Red Berry beat Ace Freeman
Jack Vansky beat Bibber McCoy by DQ

2/1/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Bobby Weaver vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
6-girl battle royal including Barbara Baker, Ethel Brown, Lana Lamar, Judy Glover, Kathy Branch and Millie Stafford
Plus 3 other matches

2/2/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Danny McShain beat Bobby Weaver
El Toro beat Ace Freeman
Ike Eakins no contest with Angelo Savoldi

2/4/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gino Garibaldi beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown draw Judy Glover(20:00) in battle royal final
Danny McShain beat Ace Freeman(26:43)

2/5/55 Miami, FL
Antonino Rocca beat Hans Schmidt

2/5/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro vs. Eddie Gossett
Bobby Roberts vs. Angelo Savoldi
Austin Shivers vs. Ted Rozankowski

2/5/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Gino Garibaldi vs. Ike Eakins
Danny McShain vs. Ace Freeman
Ethel Brown vs. Pattie Neff

2/7/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi & Carl Engstrom beat Danny McShain & Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match
Bobby Weaver beat Wild Red Berry by DQ in a 2 of 3 falls match
Jim Austeri draw Jack Vansky(30:00)

2/7/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling due to the Florida State Fair

2/8/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Gossett vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
China Mira vs. Judy Glover
El Toro vs. Bobby Weaver

2/9/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Antonino Rocca beat El Toro by DQ in a 2 of 3 falls match
Danny McShain beat Carl Engstrom
Steve Novak beat Harry Lewis

2/11/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Gloria Adams in a 2 of 3 falls match
Danny McShain beat Wild Red Berry in a 2 of 3 falls match

2/11/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
El Toro vs. Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match
5-girl battle royal including Barbara Baker, Ethel Brown, Lana Lamar, China Mira and Kathy Branch
Plus 2 other matches

2/12/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro vs. Danny McShain
Barbara Baker vs. Katherine Branch
Angelo Savoldi vs. Steve Novak

2/12/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory

2/14/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(2nd annual Gasparilla show)
NWA World Champion Lou Thesz beat Antonino Rocca in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Wild Red Berry beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match

2/14/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone draw Don Eagle(60:00) in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins beat Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom draw Ace Freeman(30:00)
Note:  Leone meets Lou Thesz next week thanks to a coin flip

2/15/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls, no time limit match
Jim Austeri vs. Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match
El Toro vs. Tony Martinelli

2/16/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Baron Michele Leone draw Danny McShain
El Toro beat Wild Red Berry
Bobby Weaver beat Angelo Savoldi(subs for Steve Novak vs. Jim Austeri)

2/16/55 Sarasota, FL
Antonino Rocca beat Gino Garibaldi

2/17/55 Jacksonville, FL
Danny McShain beat Steve Novak

2/18/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Antonino Rocca in 2 of 3 falls match
Danny McShain beat Red Berry in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom draw Ace Freeman(30:00)

2/18/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. El Toro in a 2 of 3 falls match
Vicki Lynn vs. Patty Neff in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers vs. Steve Novak

2/19/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Danny McShain vs. Wild Red Berry
El Toro vs. Bobby Roberts
Bobby Weaver vs. Eddie Gossett

2/19/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Ace Freeman in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers draw Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Steve Novak

2/21/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Baron Michele Leone in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom beat Jack Vansky(sub for Eddie Gossett) in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman beat Steve Novak

2/21/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle beat Danny McShain
Wild Red Berry beat Bobby Weaver
Gino Garibaldi beat Jim Austeri

2/22/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat El Toro by DQ in a 2 of 3 falls match
Wild Red Berry beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom beat Ace Freeman(28:00) via pinfall

2/23/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Wild Red Berry & Danny McShain beat El Toro & Ike Eakins
Barbara Lynn beat Patty Neff
Saul Weingeroff no contest with Bobby Roberts

2/24/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Gino Garibaldi via pinfall in a 2 of 3 falls match
El Toro beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Bobby Ford(sub for Carl Engstrom)

2/25/55 Miami, Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Baron Michele Leone in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman beat El Toro(19:13) by DQ

2/26/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro vs. Ike Eakins

2/26/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle draw Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Billy Two Rivers

2/26/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
NWA World Junior Champion Baron Michele Leone vs. ??
Girls match
Plus 1 other match

2/28/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Bibber McCoy draw Angelo Martinelli(sub for Carl Engstrom) in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers beat Jim Austeri

2/28/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Baron Michele Leone beat Wild Red Berry
Gino Garibaldi beat Jack Wentworth
Jack Vansky draw Johnny Rougeau

3/1/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone vs. Carl Engstrom in a 2 of 3 falls, no time limit match
El Toro vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky vs. Johnny Rougeau

3/2/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro no contest with Baron Michele Leone
Angelo Martinelli beat Eddie Gossett by DQ
Johnny Rougeau draw Jim Austeri

3/4/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Steve Novak vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman vs. El Toro
Wild Red Berry vs. Angelo Martinelli

3/4/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Johnny Rougeau vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Girls tag match

3/5/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Ike Eakins in a Texas death match
Frank Taylor beat Jim Austeri
Jack Wentworth draw Angelo Martinelli(sub for Ace Freeman)

3/5/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky vs. Billy Two Rivers
Bobby Ford vs. Eddie Gossett

3/7/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Wild Red Berry in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli beat Ace Freeman in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers draw Jack Wentworth(30:00)

3/7/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly
Baron Michele Leone draw Gino Garibaldi
Gloria Barattini beat Mae Young
Johnny Rougeau beat Frank Taylor by reverse decision

3/8/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Baron Michele Leone in a 2 of 3 falls match
El Toro vs. Johnny Rougeau in a 2 of 3 falls match
Frank Taylor vs. Ike Eakins

3/9/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Johnny Rougeau beat Jack Wentworth to win battle royal
Angelo Martinelli beat Saul Weingeroff
El Toro eliminated first in 5-man battle royal
Mae Young beat Patty Neff(sub for Judy Glover)

3/11/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Bobby Ford vs. Johnny Rougeau in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Mae Young in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli vs. Jack Wentworth

3/11/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Ike Eakins beat Don Eagle by DQ in a 2 of 3 falls match
Yvon Robert vs. Frank Taylor
Johnny Rougeau vs. El Toro

3/12/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Saul Weingeroff beat Billy Kilgore(1:32) in a wrestler vs. boxer match
El Toro beat Ike Eakins
Johnny Rougeau beat Frank Taylor by DQ
Bobby Roberts draw Angelo Martinelli

3/12/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Eddie Gossett & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Bobby Ford vs. Billy Raborn

3/14/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi beat Angelo Martinelli, but turned down win when Martinelli was injured
Gloria Barattini & Pattie Neff beat Millie Stafford & Mae Young by DQ in a 2 of 3 falls match
Johnny Rougeau draw Bibber McCoy(30:00)

3/14/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle beat Frank Taylor
Eddie Gossett beat Billy Two Rivers
Billy Raborn beat Bob Langevin

3/15/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Mae Young, Millie Stafford, Patti Neff, Judy Glover and Gloria Barrantini
El Toro vs. Frank Taylor
Billy Raborn vs. Angelo Martinelli

3/16/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro & Frank Taylor beat Angelo Martinelli & Steve Novak
Gloria Barattini beat Mae Young to win Florida Woman’s Title
Note:  Betty Hawkins’ state ladies title was vacated as she didn’t defend it for more than six months.

3/18/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
6-man battle royal including Jack Wentworth, Doran O’Hara, Bobby Ford, Frank Taylor, Steve Novak and Billy Raborn
Judy Glover vs. Millie Stafford
Plus 2 other matches

3/18/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini vs. Mae Young
El Toro vs. Yvon Robert

3/19/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Bob Langevin by DQ
Jack Wentworth beat Saul Weingeroff(sub for Ted Rozankowski)

3/19/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
No wrestling due to fair week dance

3/21/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Frank Taylor & Eddie Gossett
Billy Raborn draw Angelo Martinelli
Austin Shiver beat Bill Kyle

3/21/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi & Johnny Rougeau beat Bibber McCoy & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini beat Mae Young in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins beat Bobby Roberts

3/22/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. El Toro in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli vs. Bob Langevin
Johnny Rougeau vs. Billy Two Rivers

3/23/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Gino Garibaldi
Doran O’Hara beat Angelo Martinelli
Johnny Rougeau beat Jack Wentworth by DQ

3/25/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
No wrestling

3/25/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gino Garibaldi beat El Toro in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker won a girls battle royal

3/26/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Don Eagle beat El Toro by DQ
Eddie Gossett no contest with Billy Two Rivers
Bobby Roberts beat Frank Taylor

3/26/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
5-woman battle royal featuring Millie Stafford, Judy Glover, Betty Hawkins, Ethel Brown and Barbara Baker
Ike Eakins vs. Jack Wentworth
Johnny Rougeau vs. Bobby Ford
Plus 2 other matches

3/28/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Gino Garibaldi by countout in a 2 of 3 falls match
Bibber McCoy beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli draw Billy Two Rivers(30:00)

3/28/55 Tampa, FL @ Plant Field(Cancelled due to cold weather
Buddy Rogers vs. Primo Carnera

3/29/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Betty Hawkins vs. Judy Glover
Primo Carnera vs. Frank Taylor
Buddy Rogers vs. El Toro

3/30/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Don Eagle & Billy Two Rivers beat El Toro & Eddie Gossett by countout
Angelo Martinelli vs. Bob Langevin
plus 1 other match

Last edited on Mon Mar 19th, 2018 02:19 am by dbaker3179



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:49 am
  PM Quote Reply
26th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/1/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Primo Carnera vs. Buddy Rogers in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins & Millie Stafford vs. Ethel Brown & Barbara Baker
Hardy Kruskamp vs. Yvon Robert

4/1/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. El Toro
Frank Taylor vs. Ike Eakins
Jack Wentworth vs. Billy Two Rivers

4/2/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro draw Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker beat Betty Hawkins
Billy Raborn draw Angelo Martinelli

4/4/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle, Billy Two Rivers & Chief War Eagle beat Frank Taylor, Eddie Gossett & Jack Wentworth by DQ in a no time limit match
Barbara Baker beat Ruth Boatcallie

4/4/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers beat Bibber McCoy in a 2 of 3 falls match
Primo Carnera beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli beat Hardy Kruskamp

4/4/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Saul Weingeroff & Bobby Roberts were the finalists in a battle royal
Bobby Roberts & Ted Rozankowski beat Saul Weingeroff & Sergeant Bill Jackson in a 2 of 3 falls match
plus 2 amateur matches

4/5/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Primo Carnera
Billy Raborn vs. Jack Wentworth
Hardy Kruskamp vs. Doran O’Hara

4/8/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. El Toro
Bob Langevin vs. Frank Taylor
Billy Two Rivers vs. Billy Raborn

4/8/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers beat Primo Carnera in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker beat Lynn Livingston in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara draw Angelo Martinelli(30:00)

4/9/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Eddie Gossett by DQ in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker beat Ruth Boatcallie by DQ
Billy Raborn beat Frank Taylor by DQ

4/11/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Gossett beat Frank Taylor in a Texas death match
Ruth Boatcallie beat China Mira to win 5-girl battle royal
Barbara Baker beat Dot Dotson by DQ
Belle Starr was the first girl eliminated from the battle royal
Note: The April 11th show marked the end of the Spring wrestling series.  No shows until the Summer series begins on Tuesday, June 20, 1955.

4/11/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Gino Garibaldi & Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara beat Billy Raborn
Angelo Martinelli beat Billy Two Rivers

4/12/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
El Toro vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson & Ruth Boatcallie vs. China Mira & Gloria Adonis
Frank Taylor vs. Ed Cholak

4/15/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Belle Starr & China Mira vs. Dot Dotson & Barbara Baker in a 2 of 3 falls match
Frank Taylor vs. Ed Cholak
Doran O’Hara vs. Billy Raborn

4/16/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Eddie Gossett by knockout in 6th round of a boxing match
Billy Raborn & Belle Starr beat Frank Taylor & Ruth Boatcallie

4/18/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi beat Frank Taylor
Ruth Boatcallie beat Belle Starr to win 5-girl battle royal
China Mira beat Barbara Baker
Dot Dotson(sub for Lynn Livingston) was first girl eliminated in battle royal
Doran O’Hara beat Ike Eakins by DQ

4/19/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
No wrestling until June 21, 1955

4/22/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
5-girl battle royal including Belle Starr, Ruth Boatcallie, Barbara Baker, China Mira and Dot Dotson
Gino Garibaldi vs. Doran O’Hara

4/23/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
China Mira beat Dot Dotson to win 5-girl battle royal
Ruth Boatcallie beat Barbara Baker
Belle Starr was first girl eliminated in the battle royal
Doran O’Hara beat Frank Taylor

4/25/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
June Byers beat Ruth Boatcallie in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi & Doran O’Hara beat Ike Eakins & Frank Taylor
Bobby Roberts beat Ed Cholak
Note:  last Orlando card of the season

4/29/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
June Byers vs. Ruth Boatcallie(sub for China Mira)
Ed Cholak vs. Frank Taylor
Doran O’Hara vs. Big Ike Eakins

5/1/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
NWA World Junior Baron Michele Leone vs. El Toro
Johnny Rougeau vs. Jim Austeri
Eddie Gossett vs. Angelo Martinelli

6/3/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Daniel Boone Savage beat Tommy Todd in a Texas death match
Bobby Roberts draw The Chest(Roberts turned down win when The Chest was injured)
Ken Hall beat Bill Kyle
Note:  next card June 25

6/20/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
El Toro beat Bob Langevin
Don Kalt beat Charro Azteca by DQ
Kathy Wimbley beat Betty White

6/20/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Danno O’Shocker beat Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Lee Chona LaClaire beat Betsy Ross(sub for Vicki Lynn) in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence vs. Ray Stevens(suffer a dislocated arm & taken to Orange Memorial Hospital for treatment)
Note:  first card of the season

6/21/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Carol Cook vs. Lee Chona LeClaire
Don Kalt vs. Charro Azteca
Danno O’Shocker vs. Bob Langevin

6/22/65 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
5-man battle royal including Eddie Gossett, El Toro, Bill Kyle, Johnny Bence and Red McIntyre
Plus 2 other matches

6/25/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Ray Stevens in a 2 of 3 falls match
Lee Chona LeClaire beat Betsy Ross
Doran O’Hara beat Charro Azteca by DQ

6/27/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
El Toro beat Danno O'Shocker
Therese Theis(sub for Betsy Ross) beat Lee Chona LeClaire
Ray Stevens draw Doran O'Hara

6/27/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bob Langevin beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence beat Charro Azteca by DQ in a 2 of 3 falls match
Pedro Escobar beat Bobby Roberts

6/28/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
El Toro vs. Danno O’Shocker
Don Kalt vs. Charro Azteca
Mike Galento vs. Doran O’Hara

6/29/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
El Toro beat Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match
Lee Chona LaClaire vs. Betsy Ross
Mike Galento vs. Johnny Bence

Last edited on Mon Mar 19th, 2018 02:19 am by dbaker3179



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:49 am
  PM Quote Reply
27th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/1/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
El Toro vs. Pedro Escobar in a 2 of 3 falls match
Lee Chona LeClaire vs. Vicki Lynn
Danno O’Shocker vs. Johnny Bence

7/2/55 Daytona Beach, FL @ Bandshell(Afternoon Card)
Ray Stevens beat Charro Azteca by DQ
Pedro Escobar draw Johnny Bence
5-man battle royal that also included Bob Langevin
plus 1 boxing match

7/2/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena(Evening Card)
El Toro beat Bob Langevin
Pedro Escobar draw Ray Stevens
Danno O’Shocker beat Charro Azteca by DQ

7/4/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle double countout with Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Charro Azteca(45:00) in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara beat Pedro Escobar

7/5/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle beat El Toro by DQ
Doran O'Hara beat Charro Azteca by DQ
Ray Stevens beat Pedro Escobar

7/6/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
Don Eagle vs. El Toro in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara vs. Bill Kyle
Dannon O’Shocker vs. Charro Azteca

7/7/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
6-man battle royal including Johnny Bence, Pedro Escobar, Harry Smith, Ray Stevens, Don Kalt and Bob Langevin
Plus other matches

7/8/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don eagle vs. El Toro in a 2 of 3 falls match
Tag match
Plus 2 other matches

7/9/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro, Bob Langevin & Charro Azteca beat Pedro Escobar, Don Kalt & Ray Stevens
Pedro Escobar beat El Toro by DQ
Charro Azteca draw Ray Stevens
Don Kalt beat Bob Langevin

7/11/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Don Kalt(45:00) in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara beat Charro Azteca

7/12/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle & Chief War Eagle beat El Toro & his Manager
Ray Stevens beat Charro Azteca
Don Kalt draw Danno O'Shocker

7/15/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Ray Stevens beat Johnny Bence(17:45) to win 6-man battle royal
Doran O’Hara beat Bob Langevin(24:55)
Don Kalt draw Harry Smith(30:00)

7/16/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Ray Stevens beat ?? to win 6-man battle royal
Harry Smith beat Doran O’Hara by DQ
Don Kalt beat Saul Weingeroff

7/18/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Kalt, Harry Smith & Ray Stevens beat Johnny Bence, Doran O’Hara & Danno O’Shocker
Cowboy Bradley beat Ivan The Terrible
Ray Stevens beat Doran O’Hara
Don Kalt beat Danno O’Shocker
Harry Smith beat Johnny Bence by DQ

7/19/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Harry Smith beat Danno O'Shocker to win 6-man battle royal
Ray Stevens draw Don Kalt
Doran O'Hara beat Lucky O'Rourke
Cowboy Bradley beat Ivan The Terrible by DQ

7/20/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
Fred Blassie vs. Dizzy Davis
Sky Low Low vs. Lord Littlebrook

7/22/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Ivan The Terrible vs. Cowboy Bradley in a 2 of 3 falls match
Plus other matches

7/23/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Don Kalt & Doran O’Hara beat Ray Stevens & Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Note:  Smith was injured at the end of the second fall & was replaced by O’Shocker.
Bobby Roberts beat Danno O’Shocker
Don Kalt draw Harry Smith

7/25/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Harry Smith beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens beat Lucky O’Rourke in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara beat Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match

7/26/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Art Nelson beat Harry Smith
Ray Stevens beat Don Kalt
Doran O'Hara beat Danno O'Shocker

7/27/55 St. Petersburg, FL @ Armory
Harry Smith beat Doran O'Hara by DQ in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens beat Danno O'Shocker in a 2 of 3 falls match
Bill Kyle beat Lucky O'Rourke(17:00)

7/27/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
Freddie Blassie vs. Dizzy Davis
Art Neilson vs. Andre Drapp

7/29/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Judy Glover vs. Therese Theis in a 2 of 3 falls match
Don Kalt vs. Doran O'Hara
Danno O’Shocker vs. Harry Smith

7/30/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena(cancelled)
Therese Theis vs. Verne Bottoms
Note:  Cancelled when Bottoms was injured and Saul Weingeroff couldn’t get a substitute in time. The next card
will be August 13

8/1/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Harry Smith no contest with Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens draw Dick Brown(30:00)

8/2/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Harry Smith, Dick Brown & Ray Stevens beat Don Kalt, Doran O'Hara & Pedro Godoy
Harry Smith beat Don Kalt
Dick Brown draw Doran O'Hara
Pedro Godoy draw Ray Stevens

8/5/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Pedro Godoy, Harry Smith & Don Kalt vs. Dick Brown, Doran O’Hara & Ray Stevens in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Doran O’Hara
Don Kalt vs. Dick Brown
Ray Stevens vs. Pedro Godoy

8/8/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Pedro Godoy beat Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Therese Theis in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Ray Stevens

8/9/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Pedro Godoy beat Doran O'Hara
Bonnie Watson beat Therese Theis
Ray Stevens draw Dick Brown

8/10/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
Fred Blassie vs. Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett vs. Framer Jones in a 2 of 3 falls match

8/12/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Doran O’Hara beat Harry Smith
Bonnie Watson beat Therese Theis
Pedro Godoy beat Dick Brown

8/13/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bonnie Watson beat Therese Theis
Pedro Godoy beat Ray Stevens
Doran O’Hara beat Dick Brown

8/15/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Penny Banner beat Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match
Herb Schiff no contest with Jack Wentworth

8/16/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Pedro Godoy draw Harry Smith
Penny Banner beat Bonnie Watson
Doran O'Hara beat Dick Brown

8/17/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
Danno O’Shocker & Farmer Jones vs. Fred Blassie & Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

8/20/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Penny Banner beat Bonnie Watson
Harry Smith beat Doran O’Hara
Herb Schiff beat Jack Wentworth by DQ

8/22/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bobby Roberts, Herb Schiff & Harry Smith beat Pedro Godoy, Doran O’Hara & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy beat Bobby Roberts
Doran O’Hara beat Herb Schiff
Jack Wentworth beat Harry Smith

8/23/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Pedro Godoy beat Harry Smith in a no time limit match
Jack Wentworth beat Doran O'Hara
Herb Schiff beat Bill Kyle

8/26/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Jack Wentworth, Pedro Godoy & Doran O’Hara vs. Herb Schiff, Harry Smith & Ted Rosenburg in a 2 of 3 falls match
Plus 3 other matches

8/27/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Herb Schiff, Harry Smith & Saul Weingeroff beat Pedro Godoy, Doran O’Hara & Jack Wentworth
Harry Smith draw Pedro Godoy
Saul Weingeroff beat Doran O’Hara
Herb Schiff draw Jack Wentworth

8/29/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Glover beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match
Herb Schiff beat Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match
Davy Jons vs. Jack Wentworth

8/30/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Judy Glover beat Belle Starr
Pedro Godoy & Jack Wentworth beat Herb Schiff & Davy Jons
Jack Wentworth draw Davy Jons
Herb Schiff beat Pedro Godoy by DQ

9/3/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn no contest with Pedro Godoy
Judy Glover beat Belle Starr
Davy Jons draw Herb Schiff(sub for Jack Wentworth)

9/5/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Pedro Godoy, Billy Raborn & Herb Schiff beat Davy Jons, Art Neilson & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Jack Wentworth
Pedro Godoy beat Davy Jons
Herb Schiff(sub for Harry Smith) beat Art Neilson

9/6/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Art Neilson beat Pedro Godoy
Eddie Gossett draw Billy Raborn
Herb Schiff beat Jack Wentworth by DQ

9/9/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Art Neilson vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Gloria Adams
Davy Jons vs. Herb Schiff

9/10/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn beat Pedro Godoy
Art Neilson beat Jack Wentworth
Davy Jons beat Eddie Gossett by DQ

9/12/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Glover beat Ethel Brown in a 2 of 3 falls match
Art Neilson no contest with Davy Jons in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match

9/13/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Art Neilson beat Pedro Godoy in a Texas death match
Judy Glover beat Millie Stafford
Billy Raborn draw Davy Jons
Herb Schiff beat Eddie Gossett by DQ

9/17/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn beat Art Neilson
Davy Johns draw Herb Schiff
Judy Glover beat Millie Stafford by DQ

9/19/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Davy Jons beat Art Neilson in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown & Judy Glover beat Gloria Adams & Millie Stafford
Billy Raborn beat Eddie Gossett by DQ

9/20/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Davy Jons beat Art Neilson
Judy Glover & Ethel Brown beat Millie Stafford & Gloria Adams
Eddie Gossett beat Billy Raborn

9/21/55 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
5-girl battle royal including Judy Glover, Millie Stafford, Gloria Adams, Ethel Brown and ??
Billy Raborn vs. Jack Wentworth
Davy Jons vs. Herb Schiff
Plus 2 girls matches

9/23/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Judy Glover & Ethel Brown beat Gloria Adams & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Herb Schiff beat Jack Wentworth(26:00)
Davy Jons beat Art Neilson by DQ in a 2 of 3 falls match

9/24/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn beat Eddie Gossett
Ethel Brown & Judy Glover beat Gloria Adams & Millie Stafford
Jack Wentworth beat Herb Schiff

9/26/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Davy Jons & Billy Raborn beat Eddie Gossett & Art Neilson in a 2 of 3 falls match
Jack Wentworth beat Herb Schiff in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara beat Bill Kyle(19:00)

9/27/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Davy Jons & Billy Raborn beat Eddie Gossett & Art Neilson
Jack Wentworth beat Herb Schiff
Pat O'Hara beat Bill Kyle

Last edited on Mon Mar 19th, 2018 02:20 am by dbaker3179



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:49 am
  PM Quote Reply
28th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/1/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Jack Wentworth beat Pat O’Hara
Billy Raborn draw Davy Jons
Saul Weingeroff beat Bill Kyle

10/3/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Davy Jons & Billy Raborn beat Ted Cox & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara beat Johnny Shaw
Bobby Roberts beat Ted Rozankowski

10/4/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Billy Raborn beat Jack Wentworth won a 7-man battle royal
Davy Jons beat Pat O'Hara
Johnny Shaw beat Bill Kyle
Ted Cox was the first man eliminated from the battle royal

10/8/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Jack Wentworth beat Davy Jons to win 6-man battle royal
Billy Raborn draw Ted Cox
Saul Weingeroff beat Johnny Shaw by DQ

10/10/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ida Mae Martinez beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Davy Jons beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Johnny Shaw(17:00)

10/11/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Billy Raborn beat Jack Wentworth
Ida Mae Martinez beat Judy Glover
Davy Jons beat Ted Cox

10/15/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
John Smith no contest with Jack Wentworth
Ida Mae Martinez beat Judy Glover
King Kong Cox draw Johnny Shaw

10/17/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ida Mae Martinez beat Corine Cordero in a 2 of 3 falls match
Davy Jons beat John Smith in a 2 of 3 falls match
Ted Cox draw Billy Raborn(30:00)

10/18/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly
John Smith beat Davy Jons
Ida Mae Martinez beat Corine Cordero
Billy Raborn beat Johnny Shaw by DQ

10/22/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Jack Wentworth no contest with John Smith in a Russian judo jacket match
Ida Mae Martinez beat Corine Cordero
Billy Raborn drew Johnny Shaw

10/24/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Glover & Ida Mae Martinez beat Penny Banner & Corine Cordero in a 2 of 3 falls match
John Smith beat Davy Jons in a 2 of 3 falls match
Ted Cox draw Johnny Shaw(30:00)

10/25/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly
John Smith double DQ Davy Jons in a no time limit match
Penny Banner beat Ida Mae Martinez
Ted Cox beat Johnny Shaw

10/28/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
John Smith beat Davy Jons in a 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez & Judy Glover beat Penny Banner & Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn draw Jack Wentworth(30:00)

10/29/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn & John Smith beat Johnny Shaw & Jack Wentworth
Judy Glover & Ida Mae Martinez beat Penny Banner & Corine Cordero

10/31/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tournament that also included Ida Mae Martinez and Barbara Baker
Penny Banner beat Olga Zapeda
Final
Penny Banner beat Betty Hawkins
Other matches
John Smith draw Scotty Thompson(45:00) in a 2 of 3 falls match
Davy Jons beat Jake Dennett

11/1/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
John Smith beat Davy Jons in a Texas death match
Penny Banner beat Betty Hawkins
Billy Raborn beat Jake Dennett
Note:  Shows moved from Tuesday nights to Monday nights throughout the winter months.

11/1/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jack Wentworth vs. Johnny Shaw
Olga Zepeda vs. Barbara Baker
King Kong Cox vs. Scotty Thompson

11/4/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
5-girl battle royal including Olga Zepeda, Barbara Baker, Penny Banner, Betty Hawkins and Gloria Adams
John Smith vs. Johnny Shaw
Plus other matches

11/5/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Pat O’Hara, Bobby Roberts & Saul Weingeroff beat Johnny Bence, Johnny Shaw & Jack Wentworth
Johnny Shaw draw Saul Weingeroff
Bobby Roberts beat Johnny Bence
Pat O’Hara draw Jack Wentworth

11/5/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Penny Banner beat Barbara Baker in a 2 of 3 falls match
John Smith beat Herb Larson in a 2 of 3 falls match
Fred Thompson vs. Jake Dennett
Note:  first card of the season

11/7/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca beat John Smith
Barbara Baker beat Belle Starr
Billy Raborn beat Harry Lewis

11/7/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Penny Banner beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Scotty Thompson draw Herb Larson(60:00) in a 2 of 3 falls match
Chris Zaharias beat Johnny Shaw

11/8/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca beat Jack Wentworth
King Kong Cox vs. Herb Larson
Jake Dennett vs. Harry Lewis

11/8/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Johnny Shaw beat John Smith by DQ in a 2 of 3 falls match
Frank Thomas draw Billy Raborn
Penny Banner & Belle Starr beat Olga Zepeda & Barbara Baker in a 2 of 3 falls match

11/10/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Antonino Rocca beat Chris Zaharias
Barbara Baker vs. Penny Banner
Harry Lewis vs. Scotty Thompson

11/11/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat John Smith in a 2 of 3 falls match
Penny Banner beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match

11/12/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bobby Roberts beat Jack Wentworth
Barbara Baker beat Belle Starr
Jake Dennett beat Johnny Shaw by DQ

11/12/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Penny Banner vs. Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
John Smith vs. Scotty Thompson in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Chris Zaharias

11/14/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Olga Zepeda beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match
Scotty Thompson beat Tom Bradley
Herb Larson beat Ted Cox

11/14/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Penny Banner beat Barbara Baker
Chris Zaharias beat Billy Raborn
Jack Wentworth beat Jake Dennett

11/15/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Belle Starr & Penny Banner vs. Barbara Baker & Olga Zepeda
Herb Larson vs. Jake Dennett
Johnny Shaw vs. ?? Rodenny

11/15/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Bill Raborn beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match to win 6-man battle royal
Tom Bradley beat King Kong Cox
Frank Thomas beat Chris Zaharias

11/19/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bobby Roberts & Ted Rozankowski beat Johnny Shaw & Jack Wentworth by DQ
Johnny Shaw draw Ted Rozankowski
Tom Bradley draw Herb Larson

11/19/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Penny Banner & Belle Starr vs. Barbara Baker & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Jake Dennett in a 2 of 3 falls match
Scotty Thompson draw Chris Zaharias(45:00)

11/21/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Junior Champion Edmund Francis beat Scotty Thompson in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn no contest with Jim Coffield(sub for Chris Belkas)
Milo Steinborn(sub for Jim Coffield) beat Jake Dennett(13:00)

11/21/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
June Byers beat Penny Banner
Billy Raborn beat Chris Zaharias
Jack Wentworth beat Bill Kyle

11/22/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Jim Coffield draw Bobby Roberts(sub for Ted Rozankowski who fell out of the ring during the match, was knocked out and could not continue)
Scotty Thompson beat Johnny Bence
Saul Weingeroff beat Johnny Shaw
8-man battle royal that also included Herb Larson & Jimmy Johnson
Plus 1 boxing match

11/22/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Herb Larson
Chris Belkas vs. Dick Steinborn
Olga Zepeda vs. Penny Banner

11/22/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
June Byers vs. Betty Hawkins
Bill Raborn vs. Jack Wentworth
Tom Bradley vs. Jake Dennett

11/25/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
June Byers vs. Penny Banner in a 2 of 3 falls match

11/26/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
NWA World Junior Champion Edmund Francis beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn no contest with Jim Coffield
Jake Dennett draw Saul Weingeroff(sub for Chris Belkas)

11/26/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
June Byers vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence vs. Tom Bradley
Dick Steinborn vs. Scotty Thompson

11/28/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
June Byers beat Penny Banner in a 2 of 3 falls match
Jim LaRock & Dick Steinborn beat Jim Coffield & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match

11/28/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Junior Champion Edmund Francis beat Billy Raborn
Betty Hawkins beat Olga Zepeda
Tom Bradley draw Scotty Thompson

11/29/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Judy Glover beat Penny Banner in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn draw Billy Raborn(60:00)
Jack Wentworth beat Scotty Thompson(19:00)
Note:  This was called the first wrestling card in the history of Eau Gallie

11/29/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
June Byers vs. Betty Hawkins
Chris Zaharias vs. Jim LaRock
Johnny Shaw vs. Johnny Bence

11/29/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Tom Bradley
Herb Larson vs. Jake Dennett
Chris Zaharias vs. Jim Coffield

11/30/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
June Byers beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi beat Herb Larson by DQ
Dick Steinborn draw Jake Dennett

12/2/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Billy Raborn in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins vs. Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Framer Jones vs. Jack Wentworth

12/3/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Farmer Jones beat Jim Coffield
Bobby Roberts beat Johnny Bence by DQ
Billy Raborn beat Jake Dennett

12/3/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Tom Bradley in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi vs. Johnny Shaw
Dick Steinborn vs. Herb Larson

12/5/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Junior Champion Edmund Francis beat Jim LaRock in a 2 of 3 falls match
Sky Low Low beat Tiny Tim
Dick Steinborn beat Buddy Hack

12/5/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gino Garibaldi beat Johnny Shaw
Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez
Farmer Jones beat Jack Wentworth

12/6/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Bonnie Watson vs. Lana Lamar in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn & Dick Steinborn vs. Herb Larson & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts vs. John Shaw

12/6/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Johnny Bence
Irish Jackie vs. Lord Littlebrook
Jim LaRock vs. Buddy Hack

12/6/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Farmer Jones vs. Jim Coffield
Tiny Tim vs. Sky Low Low
Scotty Thompson vs. Gino Garibaldi

12/7/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez(sub for Lana Lamar)
Billy Raborn beat Jim Coffield
Scotty Thompson beat Johnny Bence

12/9/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Tiny Tim vs. Sky Low Low
Womans match
Plus 1 other match

12/10/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Irish Jackie & Sky Low Low beat Lord Littlebrook & Tiny Tim
Jim Coffield beat Scotty Thompson
Johnny Bence beat Buddy Hack

12/10/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory(Cancelled)

12/12/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Dick Steinborn beat Chris Zaharias by DQ
Lord Littlebrook & Tiny Tim beat Irish Jackie & Sky Low Low
Jim LaRock draw Scotty Thompson

12/12/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi beat Herb Larson in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Johnny Bence(19:00)

12/13/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Lord Littlebrook & Tiny Tim vs. Irish Jackie & Sky Low Low in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi vs. Buddy Hack
Dick Steinborn vs. Jim Coffield

12/13/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Framer Jones vs. Chris Zaharias
Bonnie Watson vs. Ida Mae Martinez
Jim LaRock vs. Billy Raborn

12/13/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

12/14/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Lord Littlebrook & Tiny Tim beat Irish Jackie & Sky Low Low
Billy Raborn beat Nelson Royal
Jim Coffield beat Buddy Hack(sub for Jim LaRock)

12/16/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Bonnie Watson vs. Ida Mae Martinez
Jack Wentworth vs. Billy Raborn
Scotty Thompson vs. Jim Coffield

12/16/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tiny Tim & Lord Littlebrook vs. Sky Low Low & Irish Jackie
Dick Steinborn vs. Johnny Bence
Plus 1 other match

12/17/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Farmer Jones beat Johnny Bence
Scotty Thompson beat Johnny Shaw
Billy Raborn no contest with Tom Bradley

12/19/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Farmer Jones beat Jim Coffield
John Smith beat Tom Bradley
Dick Steinborn beat Jack Wentworth

12/19/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi draw Frank Taylor(60:00) in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Kathy Branch by DQ in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Jim LaRock(21:00)

12/20/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Gino Garibaldi vs. John Smith in a 2 of 3 falls match
Judy Glover & Ida Mae Martinez vs. Gloria Adams(aka Yantis) & Kathy Branch in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Tom Bradley

12/20/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Bonnie Watson vs. Rusty Ryan
Frank Taylor vs. Don Arnold
Jim Coffield vs. Jim LaRock

12/20/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Farmer Jones vs. Jack Wentworth
Billy Raborn vs. Johnny Bence
Nelson Royal vs. Chris Zaharias

12/21/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Farmer Jones beat Jack Wentworth
John Smith beat Johnny Bence
Jim LaRock beat Duke Stewart

12/23/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Gloria Yantis vs. Kathy Branch
Dick Steinborn vs. Johnny Bence
Billy Raborn vs. Jim Coffield

12/24/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
No Wrestling

12/26/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat John Smith in a no time limit match
Chris Zaharias beat Johnny Bence
Dick Steinborn beat Jack Vansky by DQ

12/26/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi beat Tom Bradley in a 2 of 3 falls match
Don Arnold beat Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn draw Jim Coffield(30:00)

12/27/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Don Eagle vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Jim Coffield

12/27/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

12/27/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Corrine Cordero & Maria Gonzales beat Kathy Branch & Gloria Adams in a 2 of 3 falls match
Don Arnold beat Tom Bradley in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky beat ??

12/28/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn & John Smith beat Jack Vansky & Chris Zaharias
Tom Bradley draw Johnny Bence(as John Vince)

12/30/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Corrine Cordero vs. Libby Gonzales
Dick Steinborn vs. Nelson Royal
Billy Raborn vs. Jim Coffiled

12/31/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Diablo vs. Gino Garibaldi
Bobby Roberts vs. Chris Zaharias
Dick Steinborn vs. Tom Bradley

Last edited on Mon Mar 19th, 2018 02:20 am by dbaker3179



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:50 am
  PM Quote Reply
29th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/2/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat John Smith
Gloria Barattini beat Judy Glover
Leo Garibaldi & Gino Garibaldi beat Chris Zaharias & Jack Vansky

1/2/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
No wrestling

1/3/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
6-girl battle royal including Mae Young, Judy Glover, Gloria Barratini, Betty Hawkins, Lana Lamar and Ethel Brown
Don Arnold vs. Tom Bradley
Plus 3 other matches

1/3/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle beat Chris Zaharias
Jack Vansky vs. Johnny Bence
Billy Raborn vs. Dick Steinborn

1/4/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Gino Garibaldi beat John Smith in a 2 of 3 falls match
Leo Garibaldi beat Jack Vansky by DQ in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match

1/6/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Gino Garibaldi & Leo Garibaldi beat Chris Zaharias & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Billy Raborn
Johnny Bence vs. Davy Jons

1/9/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle beat Davy Jons
Gloria Barattini & Ethel Brown beat Mae Young & Lana Lamar
Billy Two Rivers beat Jim Coffield

1/9/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Leo Garibaldi & Gino Garibaldi vs. Frank Taylor & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Billy Raborn

1/10/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi & Leo Garibaldi vs. Jack Vansky & Jim Coffield
Eduardo Perez vs. Carl Engstrom
Nelson Royal vs. Dick Steinborn

1/10/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Chari Zaharias
Tom Bradley vs. Davy Jons
Billy Two Rivers vs. Billy Raborn

1/10/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
4 match tournament including Gloria Barattini, Mae Young, Lana Lamar, Ethel Brown, Betty Hawkins and Judy Glover
Frank Taylor vs. Don Arnold

1/11/56 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Gino Garibaldi & Leo Garibaldi beat El Diablo & Jim Coffield
Davy Jons beat Tom Bradley
Billy Raborn draw Dick Steinborn

1/11/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers beat Eduardo Perez by DQ in a 2 of 3 falls match
Nelson Royal draw Carl Engstrom(30:00)

1/13/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Gino Garibaldi & Leo Garibaldi beat Chris Zaharias & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown beat Lana Lamar
Davy Jons beat Tom Bradley

1/14/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Eduardo Perez & Chris Zaharias
Mae Young vs. Gloria Barattini
Davy Jons vs. Dick Steinborn

1/16/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gloria Barattini beat Betty Hawkins to win 7-girl battle royal
Judy Glover beat Ethel Brown
Mae Young beat Lana Lamar
Libby Gonzalez was the first girl eliminated from the royal
Dick Steinborn beat Nelson Royal
Don Arnold beat Jack Vansky by DQ

1/16/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Leo Garibaldi vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom vs. Tom Bradley

1/17/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jack Vansky & Chris Zaharias vs. Gino Garibaldi & Leo Garibaldi
Judy Glover vs. Gloria Barratini
Carl Engstrom vs. Dick Steinborn

1/17/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girl battle royal including Mae Young, Ethel Brown, Lana Lamar, Marie Gonzalez and Betty Hawkins
Doran O’Hara vs. Tom Bradley
Jim Coffield vs. Nelson Royal

1/17/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Eduardo Perez & Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts vs. Don Arnold in a 2 of 3 falls match
Davy Jons vs. Billy Raborn

1/18/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Mae Young beat Ethel Brown to win 6-girl battle royal
Judy Glover draw Gloria Barattini
Lana Lamar beat Betty Hawkins
Don Arnold beat Jack Vansky by DQ

1/20/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
5-girl battle royal including Lana Lamar, Gloria Barattini, Mae Young, Libby Gonzalez and Betty Hawkins
Davy Jons vs. Jim Coffield
Plus 1 other match

1/23/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Gino Garibaldi & Leo Garibaldi
Jack Vansky beat Doran O'Hara
Eduardo Perez beat Jim Coffield

1/23/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
6-girl battle royal including Gloria Barattini, Libby Gonzales, Ethel Brown, Judy Glover, Mae Young and Betty Hawkins
Gloria Barattini & Judy Glover beat Mae Young & Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom draw Don Arnold
Ethel Brown beat Libby Gonzales(12:00) via pinfall

1/24/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Frank Taylor
Judy Glover vs. Ethel Brown
Eduardo Perez vs. Carl Engstrom

1/24/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Farmer Jones beat Jim Coffield in a 2 of 3 falls match
Lana Lamar & Olga Zepeda beat Mae Young & Maria Gonzalez in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn draw Dick Steinborn

1/24/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Gino Garibaldi vs. Chris Zaharias
Leo Garibaldi vs. Jack Vansky
Gloria Barattini vs. Betty Hawkins

1/25/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Eduardo Perez & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Leo Garibaldi beat Jim Coffield in a 2 of 3 falls match
Don Arnold beat Nelson Royal

1/27/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Farmer Jones vs. Jim Coffield
Judy Glover vs. Ethel Brown
Davy Jons vs. Don Arnold

1/30/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Farmer Jones beat Jack Vansky
Barbara Baker & Judy Glover beat Mae Young & Lana Lamar
Davy Jons draw Don Arnold

1/30/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Gino Garibaldi & Leo Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez vs. Dick Steinborn
Carl Engstrom vs. Doran O’Hara

1/31/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
4-girl battle royal including Judy Glover, Olga Zepeda, Edith Wade and Libby Gonzales
Farmer Jones vs. Eduardo Perez
Plus 2 other matches

1/31/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers vs. Gino Garibaldi
Chris Zaharias vs. Leo Garibaldi

1/31/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Gloria Barattini & Barbara Baker vs. Mae Young & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom vs. Davy Jons

2/1/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Gloria Barattini & Olga Zepeda beat Millie Stafford & Mae Young in a 2 of 3 falls match
Leo Garibaldi beat Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi beat Eduardo Perez

2/1/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. Frank Taylor
Jack Vansky vs. Don Arnold
Billy Raborn vs. Billy Two Rivers

2/3/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mr. Moto vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini & Barbara Baker vs. Mae Young & Edith Ward
Plus 1 other match

2/4/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Doran O’Hara

2/6/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Mr. Moto in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Antonino Rocca beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini beat Mae Young
Billy Two Rivers beat Harry Lewis

2/6/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Leo Garibaldi & Gino Garibaldi vs. Frank Taylor & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Carl Engstrom
Don Arnold vs. Jack Vansky

2/7/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Antonino Rocca
Judy Glover vs. Lana Lamar
Billy Two Rivers vs. Harry Lewis

2/7/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Mr. Moto vs. Farmer Jones in a 2 of 3 falls match
Hans Schmidt vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Olga Zepeda vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match

2/7/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Dick Steinborn vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Millie Stafford vs. Gloria Barattini
Leo Garibaldi vs. Doran O’Hara

2/8/56 Ocala, FL @ City Auditorium  
Dick Steinborn vs. Eduardo Perez in a match with Jack Dempsey as special referee
Battle royal featuring Mae Young, Judy Glover, Barbara Baker, Libby Gonzales and Gloria Barratini  
plus 2 other girls matches

2/8/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Antonino Rocca beat Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Millie Stafford beat Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Davy Jons beat Harry Lewis

2/8/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. Jack Vansky
Billy Two Rivers vs. Frank Taylor
Don Arnold vs. Chris Zaharias

2/9/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Antonino Rocca beat Eduardo Perez
Mr. Moto vs. Carl Engstrom
Gloria Barattini vs. Mae Young

2/9/56 Jacksonville, FL
Included Jack Dempsey as special referee

2/10/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Millie Stafford
Hans Schmidt vs. Don Arnold

2/11/56 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Antonino Rocca beat Jack Vansky

2/13/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wresting

2/13/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don eagle vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez vs. Don Arnold
Dick Steinborn vs. Jack Vansky

2/14/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jack Vansky vs. Don Arnold in a match with Jack Dempsey as special referee
Olga Zepeda vs. Barbara Baker
Chris Zaharias vs. Davy Jons

2/14/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Mr. Moto
Hans Schmidt vs. Farmer Jones
Carl Engstrom vs. Billy Two Rivers

2/14/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
China Mira & Judy Glover vs. Dot Dotson & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi vs. Eduardo Perez
Dick Steinborn vs. Leo Garibaldi

2/15/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Hans Schmidt beat Don Arnold in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Barbara Baker(17:00) to win 5-woman battle royal that also included Olga Zepeda, Maria Gonzalez and Dot Dotson

2/15/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Mr. Moto vs. Farmer Jones in a match with Jack Dempsey as special referee
Leo Garibaldi vs. Chris Zaharias
Davy Jons vs. Jack Vansky

2/17/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Gino Garibaldi & Leo Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Dot Dotson
Eduardo Perez vs. Doran O’Hara

2/18/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
China Mira vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Chris Zaharias

2/20/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Mr. Moto in a no time limit match
Hans Schmidt beat Farmer Jones
Billy Two Rivers beat Chris Zaharias by DQ

2/20/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Verne Gagne vs. Dick Steinborn
Girls tag match
Doran O’Hara vs. Eduardo Perez

2/21/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Farmer Jones vs. Mr. Moto
Barbara Baker vs. Dot Dotson
Davy Jons vs. Dick Steinborn

2/21/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

2/21/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Verne Gagne vs. Billy Raborn
Judy Glover vs. Millie Stafford
Jack Vansky vs. Bob Langevin

2/22/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Mr. Moto beat Farmer Jones in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi beat Don Arnold in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Davy Jons draw Doran O’Hara(30:00)

2/22/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Leo Garibaldi vs. Chris Zaharias in a Texas death match
5-girl battle royal including Olga Zepeda, Libby Gonzalez, Barbara Baker, Millie Stafford and Judy Glover
Plus 2 other matches

2/23/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Verne Gagne beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Don Eagle beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson draw Judy Glover

2/24/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Mr. Moto & Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
China Mira vs. Dot Dotson
Eduardo Perez vs. Leo Garibaldi

2/25/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Verne Gagne vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Leo Garibaldi vs. Bob Langevin

2/27/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Hans Schmidt by DQ
China Mira beat Judy Glover
Billy Two Rivers draw Charro Azteca

2/27/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Leo Garibaldi & Gino Garibaldi vs. Verne Gagne & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Don Arnold vs. Bob Langevin
Eduardo Perez vs. Whitey Whittler

2/28/56 Ocala, FL @ City Auditorium
Eduardo Perez beat Frank Taylor  
Chris Zaharias beat Chuck Benson  
5-girl battle royal  

2/28/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mr. Moto vs. Don Eagle
Charro Aztec vs. Don Arnold
Doran O’Hara vs. Billy Two Rivers

2/28/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Verne Gagne vs. Hans Schmidt
Gino Garibaldi vs. Jack Vansky
Leo Garibaldi vs. Whittie Whittler

2/28/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
7-girl battle royal including Dot Dotson, Judy Glover, Libby Gonzales, China Mira, Mars Bennett, Barbara Baker and Belle Drummond
Bob Langevin vs. Dick Steinborn
Plus 3 other matches

2/29/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Verne Gagne beat Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Judy Glover & China Mira beat Mars Bennett & Dot Dotson
Leo Garibaldi draw Dick Steinborn(30:00)

2/29/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers beat Bob Langevin
Charro Azteca draw Doran O'Hara

2/29/56 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn & Don Arnold vs. Jack Vansky & Eduardo Perez
Belle Drummond vs. Barbara Baker
Plus 2 other matches

3/1/56 Jacksonville, FL
Don Eagle beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers draw Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Charro Azteca beat Don Arnold

3/1/56 Bradenton, FL
Gino Garibaldi beat Mr. Moto by DQ in a 2 of 3 falls match
China Mira beat Belle Drummond in a 2 of 3 falls match
Leo Garibaldi beat Jack Vansky by DQ

3/1/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Verne Gagne vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson & Mars Bennett vs. Judy Glover & Barbara Baker in a 2 of 3 falls match
Doran O'Hara vs. Bob Langevin

3/2/56 Lakeland, FL
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Jack Vansky & Chris Zaharias by DQ in a 2 of 3 falls match
Doran O'Hara beat Don Arnold in a 2 of 3 falls match
Charro Azteca beat Billy Raborn

3/2/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Verne Gagne vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker & China Mira vs. Dot Dotson & Mars Bennett
Eduardo Perez vs. Dick Steinborn

3/3/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
6-girl battle royal including China Mira, Judy Glover, Dot Dotson, Barbara Baker, Mars Bennett and Belle Drummond
Dick Steinborn vs. Bob Langevin
Plus 3 other matches

3/5/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Gino Garibaldi & Leo Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn draw Harry Smith
Billy Raborn beat Bob Langevin by DQ
 
3/5/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mars Bennett beat Judy Glover to win 7-girl battle royal
China Mira beat Barbara Baker
Dot Dotson beat Libby Gonzalez
Gypsy Joe beat Eduardo Perez

3/6/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi vs. Jack Vansky
5-girl battle royal featuring Dot Dotson, Judy Glover, Joy Drummond, Barbara Baker and 1 other girl
 
3/6/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Dick Steinborn vs. Charro Azteca
China Mira vs. Mars Bennett
Leo Garibaldi vs. Bob Langevin
 
3/6/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match
Frank Taylor draw Harry Smith
Billy Two Rivers beat Ike Eakins

3/7/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers beat Jack Vansky
Harry Smith draw Leo Garibaldi (30:00)

3/7/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Gypsy Joe vs. Dick Steinborn
Judy Glover & Barbara Baker vs. Dot Dotson & Mars Bennett
Doran O’Hara vs. Whitey Whittler

3/8/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Gino Garibaldi & Leo Garibaldi vs. Gypsy Joe & Eduardo Perez
Mars Bennett vs. Judy Glover
Jack Vansky vs. Dick Steinborn

3/9/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
5-girl battle royal including Belle Drummond, China Mira, Judy Glover, Libby Gonzales and Mars Bennett
Eduardo Perez(sub for Yvon Robert) & Bob Langevin vs. Leo Garibaldi & Gino Garibaldi
Plus 2 other matches

3/10/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Judy Glover vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Charro Azteca vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match

3/12/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers draw Gino Garibaldi & Leo Garibaldi
Bob Langevin beat Doran O'Hara
Harry Smith beat Billy Raborn

3/12/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Irish Jackie & Fuzzy Cupid vs. Tiny Tim & Cowboy Bradley in a 2 of 3 falls match
Charro Azteca vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Martino Angelo

3/13/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi & Leo Garibaldi vs. Don Eagle & Billy Two Rivers
Judy Glover vs. Mars Bennett
Frank Taylor vs. Harry Smith

3/13/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girl battle royal including Barbara Baker, Dot Dotson, Belle Drummond, Maria Gonzalez and China Mira
Eduardo Perez vs. Whittie Whittler in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara vs. Gypsy Joe
Plus 2 other matches

3/13/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center

3/14/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Tiny Tim beat Irish Jackie in a 2 of 3 falls match
Judy Glover & China Mira beat Dot Dotson & Belle Drummond
Leo Garibaldi beat Charro Azteca by DQ
Note:  The girls were to appear in a 5 Ladies wrestle royal. However, Maria Gonzalez was injured in a car wreck last night.

3/14/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Mars Bennett & Fuzzy Cupid beat Barbara Baker & Cowboy Bradley
Fuzzy Cupid draw Cowboy Bradley
Mars Bennett beat Barbara Baker
Harry Smith beat Martino Angelo

3/15/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Tiny Tim & Cowboy Bradley vs. Fuzzy Cupid & Irish Jackie
Yvon Robert vs. Martino Angelo
Belle Drummond vs. Mars Bennett

3/16/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tiny Tim & Barbara Baker vs. Irish Jackie & Dot Dotson
Yvon Robert vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Leo Garibaldi

3/17/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Irish Jackie & Fuzzy Cupid vs. Tiny Tim & Cowboy Bradley in a 2 of 3 falls match
Charro Azteca vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Frank Taylor

3/19/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Langevin beat Harry Smith
Cowboy Bradley & Tiny Tim beat Fuzzy Cupid & Irish Jackie
Billy Raborn beat Martino Angelo

3/19/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Girls tag match including Judy Glover, Penny Banner, Mars Bennett and Belle Drummond
Dick Steinborn vs. Gypsy Joe
Billy Two Rivers vs. Frank Taylor

3/20/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tiny Tim & Cowboy Bradley vs. Fuzzy Cupid & Irish Jackie
Gypsy Joe vs. Dick Steinborn
Chris Zaharias vs. Martino Angelo

3/20/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
June Byers vs. Belle Drummond
Bob Langevin vs. Doran O’Hara
Leo Garibaldi vs. Harry Smith

3/20/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Penny Banner & Mars Bennett vs. Judy Glover & Libby Gonzales
Charro Azteca vs. Don Whittler
Whitey Whittler vs. Eduardo Perez

3/21/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Cowboy Bradley & Judy Glover beat Fuzzy Cupid & Penny Banner
Doran O’Hara beat Bob Langevin by DQ
Gypsy Joe draw Harry Smith
Judy Glover beat Penny Banner
Cowboy Bradley beat Fuzzy Cupid

3/21/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
June Byers vs. Mars Bennett
Gino Garibaldi vs. Chris Zaharias
Dick Steinborn vs. Leo Garibaldi

3//23/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
China Mira vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match
Yvon Robert vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Gypsy Joe vs. Harry Smith

3/26/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Bob Langevin by DQ in a match with Lou Spandel as special referee
Bonnie Watson beat Penny Banner
Billy Raborn draw Dick Steinborn

3/26/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Leo Garibaldi & Gino Garibaldi vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match

3/27/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Chris Zaharias
Judy Glover vs. China Mira

3/27/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Maria Gonzalez & Belle Drummond vs. Mars Bennett & Penny Banner in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara vs. Leo Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi vs. Bob Langevin

3/27/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Charro Azteca & Eduardo Perez vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn & Harry Smith vs. Doran O’Hara & Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Winners of previous tag matches to face each other in final tag match

3/28/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Buddy Rogers double knockout with Gino Garibaldi
Bonnie Watson beat Mars Bennett
Billy Two Rivers draw Charro Azteca(sub for Leo Garibaldi)(30:00)
Note:  The ladies match was shorten to one fall when one of the women was late

3/28/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Judy Glover & Libby Gonzales vs. Belle Drummond & Penny Banner
Whitey Whittler vs. Eduardo Perez
Dick Steinborn vs. Bob Langevin

3/29/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Buddy Rogers double countout with Gino Garibaldi

3/30/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers vs. Yvon Robert in a 2 of 3 falls match
Penny Banner vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Dick Steinborn

Last edited on Sun Mar 18th, 2018 12:39 am by dbaker3179



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:50 am
  PM Quote Reply
30th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/2/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Joe Louis beat Shag Thomas
Buddy Rogers beat Bob Langevin in a no time limit match
Charro Azteca beat Doran O'Hara
Note: Former boxing champion Joe Louis makes his wrestling debut in Tampa, Florida on April 2, 1956

4/2/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick Steinborn & Carmen Garcia vs. Chuck Benson & Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Billy Two Rivers in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Don Whittler in a 2 of 3 falls match

4/3/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Joe Louis vs. King Toby(aka Shag Thomas)
Buddy Rogers vs. Dick Steinborn
Billy Two Rivers vs. Whitey Whittler

4/3/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Judy Glover vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara beat Charro Aztec in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Johnny Bence

4/3/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
5-girl battle royal including Carmen Garcia, Libby Gonzales, Rita Gomez, Mars Bennett and Belle Drummond
Gino Garibaldi vs. Eduardo Perez
Girls tag match

4/4/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Joe Louis beat Shag Thomas(sub for Jim Mitchell)
Buddy Rogers beat Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Bob Langevin

4/4/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Judy Glover vs. Bonnie Watson
Whitey Whittler vs. Eduardo Perez
Dick Steinborn vs. Charro Azteca

4/6/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Joe Louis vs. Charro Azteca
Buddy Rogers beat Billy Raborn via pinfall in a 2 of 3 falls match
Rita Gomez vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match

4/9/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Charro Azteca
Judy Glover beat Sylvia Torres
Whitey Whittler beat Dick Steinborn

4/9/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Bonnie Watson, Mars Bennett, Libby Gonzales, Carmen Garcia and Belle Drummond
Ali Baba vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Don Whittler vs. Doran O’Hara
Plus 2 other matches

4/10/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Whitey Whittler
Carmen Garcia vs. Mars Bennett
Bob Langevin vs. Chuck Benson

4/10/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Rita Gomez & Bonnie Watson vs. Belle Drummond & Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Charro Aztec vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Eduardo Perez

4/11/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Bonnie Watson to win 5-woman battle royal that also included Maria Gonzalez, Belle Drummond and Mars Bennett

4/13/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
7-girl battle royal including Carmen Garcia, Bonnie Watson, Rita Gomez, Mars Bennett, Libby Gonzales, Belle Drummond and Judy Glover
Bob Langevin vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Plus other matches

4/16/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Carol Cook beat Mary Jane Mull to win 6-girl battle royal
Libby Gonzalez beat Carmen Garcia
Judy Glover draw Sylvia Torres
Billy Two Rivers beat Whitey Whittler
Note: The April 16th show marked the end of the Spring wrestling series.  No shows until the Summer series begins on Tuesday, June 18, 1956.

4/16/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ali Baba & Johnny Bence vs. Dick Steinborn & Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi vs. Bob Langevin
Don Whittler vs. Jim Coffield

4/17/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Carol Cook & Carmen Garcia vs. Rita Gomez & Libby Gonzales
Whitey Whittler vs. Doran O’Hara

4/17/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Harry Smith & Judy Glover vs. Eduardo Perez & Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Charro Aztec vs. Ali Baba in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Billy Two Rivers

4/18/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Maria Gonzales, Mary Jane Mull & Sylvia Torres beat Carol Cook, Carman Garcia & Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Charro Azteca beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Gino Garibaldi(30:00)

4/19/56 Havana, Cuba
Buddy Rogers vs. Bob Langevin

4/21/56 Miami Beach, FL @ Auditorium(Special Saturday Card)
Joe Louis vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Buddy Rogers beat Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Mary Jane Mull vs. Carol Cook

4/23/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi & Harry Smith beat Whitey Whittler(sub for Don Whittler) & Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Carol Cook & Mary Jane Mull won a girls battle royal
Gino Garibaldi & Carol Cook beat Johnny Bence & Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match

4/24/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girl battle royal including Mary Jane Mull, Maria Gonzalez, Carol Cook, Carman Garcia & Judy Glover
Harry Smith vs. Charro Aztec
Plus 2 other matches

4/25/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Billy Raborn & Carol Cook beat Johnny Bence & Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Charro Azteca in a 2 of 3 falls match
Whitey Whittler draw Ali Baba
Note:  Last Card in St. Petersburg until June

5/26/56 Lake Wales, FL @ Legion Field(American Legion Festival)
2 matches

6/18/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Harry Smith
Chuck Benson beat Whitey Whittler by DQ
Don Whittler beat Bennie Matta

6/19/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Buddy Rogers vs. Whitey Whittler in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Don Whittler
Bennie Matta vs. Chuck Benson

6/20/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Buddy Rogers beat Whitey Whittler
Harry Smith draw Don Whittler(45:00) in a 2 of 3 falls match
Bennie Matta draw Chuck Benson(30:00)

6/21/56 Jacksonville, FL
Buddy Rogers beat Don Whittler

6/25/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Whitey Whittler & Red Vagnone beat Chuck Benson & Harry Smith
Jean Wright beat Dot Dotson
Bennie Matta beat Bob DeMarce by DQ

6/27/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Jean Wright(sub for Dot Dotson) beat China Mira in a 2 of 3 falls match
Don Whittler draw Bob DeMarce(45:00) in a 2 of 3 falls match
Whitey Whittler beat Chris Zaharias

6/29/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Red Vagnone & Harry Smith vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson vs. China Mira in a 2 of 3 falls match
Benny Matta vs. Jack Laskin

Last edited on Sun Mar 18th, 2018 12:40 am by dbaker3179



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

Current time is 08:28 am Page:  First Page Previous Page  1  2  3  4  5  6  7  ...  Next Page Last Page    
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Championship Wrestling from Florida Promotion 1949-1987 - Version 2 Top




UltraBB 1.172 Copyright © 2007-2013 Data 1 Systems