WowBB Forums Home 
Home Search search Menu menu Not logged in - Login | Register
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Championship Wrestling from Florida Promotion 1949-1987 - Version 2

 Moderated by: Ron Page:    1  2  3  4  5  6  ...  Next Page Last Page  
New Topic Reply Printer Friendly
Championship Wrestling from Florida Promotion 1949-1987 - Version 2  Rate Topic 
AuthorPost
 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:38 am
  PM Quote Reply
1st Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
Territory history under Luttrall/Graham ownership.  Special thanks to Bobby Vankavelaar for his original research with his Florida Mat Wars series.  Added over a thousand new cards to existing research.  Additional cards will be added as research is uncovered.  Any additions or corrections are welcomed.


1/3/49 Tampa, FL
Pierre LaClair beat Jack Bloomfield
Jimmy Brett beat Prince Omar by DQ
Joe Palooka draw Sailor Jack Skeen

1/10/49 Tampa, FL
Joe Palooka beat Pierre LaClair by DQ
Charlie Laye beat Prince Omar
Sailor Jim Skeen draw Jack Bloomfield
Joe Stovall vs Billy Whitter in an amateur match

1/17/49 Tampa, FL
Pierre LaClair beat Daniel Boone Savage by DQ
Young Sandow beat Prince Omar
Charlie Laye draw Joe Palooka

1/24/49 Tampa, FL
Daniel Boone Savage beat Pierre LaClair
Charlie Laye beat Clif Olson by DQ in a 2 of 3 falls match
Joe Palooka beat Young Sandow

1/31/49 Tampa, FL

2/7/49 Tampa, FL
No wrestling

2/14/49 Tampa, FL
Natie Brown beat George Thomas
Silver Star(aka Eddie Williams) beat Tony Marco by DQ in a 2 of 3 falls match
Joe Palooka beat Al Massey by DQ
Clif Olson beat George Cologne

2/21/49 Tampa, FL
Nat Brown beat Tony Marco
Mr. X beat Eddie Williams
Al Massey draw George Cologne
Clif Olson beat Jack Bloomfield

2/28/49 Tampa, FL
No wrestling

3/1/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Mr. X vs. Cliff Olsen
Garza Lozano vs. Antonio Lopez
Silver Star vs. Al Massey
George Thomas vs. The Adonis

3/7/49 Tampa, FL
Nat Brown beat George Cologne
Chico Salazar beat Garza Lozano by DQ in a 2 of 3 falls match
Dutch Howlett beat George Thomas
Al Massey beat Clif Olson by DQ

3/8/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Garza Lozano, Cliff Olsen & Purple Heart vs. Eddie Williams, Chico Salazar & Al Massey in a match with 2 referees
Dutch Howlett vs. George Cologne
plus3 other matches

3/8/49 Miami, FL @ Causeway Arena
Gorgeous George beat Purple Phantom in a 2 of 3 falls match
Art Nelson draw Lee Savoldi
Walter Underhill beat Bill Scott
Art Studin beat Eddie Paquette by DQ

3/14/49 Tampa, FL
Andy Anderson beat Garza Lozano by DQ
Al Massey draw Chico Salazar
Nat Brown double countout with Clif Olson
Nat Brown, Al Massey & Andy Anderson beat Garza Lozano, Chico Salazar & Cliff Olson
Dutch Howlett beat George Cologne

3/21/49 Tampa, FL
Tommy Ward beat Chico Salazar by DQ
Al Massey beat Chris Zaharias
Joe Palooka draw George Cologne
Clif Olson beat Jack Herman

3/28/49 Tampa, FL
Roland Kirchmeyer beat George Cologne
Clif Olson beat Al Massey by DQ
Dutch Howlett draw Joe Palooka



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:38 am
  PM Quote Reply
2nd Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/4/49 Tampa, FL
Roland Kirchmeyer beat The Red Terror by DQ
Clif Olson beat Al Massey (2/3)
Pierre LaClair beat Dutch Howlett
Joe Palooka beat Nick Steddum

4/11/49 Tampa, FL

4/18/49 Tampa, FL
No wrestling

4/25/49 Tampa, FL
Juanita Coffman beat Dot Dotson
Violet Viann beat June Byers
Johnny Valentine beat Red Terror
Nick Bacalis beat Jim Wallace by DQ

5/2/49 Tampa, FL
Joe Palooka beat Red Terror by DQ
Jim Wallace beat Dutch Howlett
Dot Dotson & Violet Viann beat Celia Blevens & Juanita Coffman

5/9/49 Tampa, FL
Red Terror beat Nick Bacalis in a no time limit match
Johnny Valentine beat Jim Wallace by DQ in a 2 of 3 falls match
Bobby Layne draw Joe Palooka in a scientific match

5/16/49 Tampa, FL
Nick Bacalis & Johnny Valentine beat Red Terror & Jim Wallace
Bobby Layne beat Mr. X by DQ

5/23/49 Tampa, FL
The Wolfman(aka John Smith) & Gorilla Marcias beat Johnny Valentine & Joe Palooka
Bill McDaniels beat Bobby Layne by DQ

5/30/49 Tampa, FL
Tom Mahoney beat Bob Savage by DQ
Nick Bacalis beat The Wolfman
Naddie Nappa beat Bill McDaniels

6/1/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Tom Mahoney vs. Daniel Boone Savage in a 2 of 3 falls match
Bill McDaniels vs. The Wolfman
Nick Bacalis vs. Naddie Nappa

6/6/49 Tampa, FL
Bill Daniels beat The Wolfman by DQ in a match with Lester Welch as special referee
Joe Palooka draw Nick Bacalis
Ginger the Wrestling Bear beat Green Shadow

6/8/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Drawing to align matches including Ginger the Wrestling Bear, Tom Mahoney, Bill McDaniels, Lester Welch and The Wolfman

6/13/49 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling

6/15/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Charlie Harbin(sub for Bill McDaniels) vs. Black Monster
Nick Carter vs. The Wolfman
Wild Bill Collins vs. Jack Kelly

6/20/49 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Black Monster beat Charlie Harbin
The Wolfman beat Joe Palooka
Jack Kelly beat Wild Bill Collins by DQ

6/22/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
7-man battle royal including  Nick Carter, Black Monster, Charlie Harbin, Jack Kelly, Bill McDaniels, Johnny Valentine and The Wolfman

6/27/49 Tampa, FL
Johnny Valentine beat The Wolfman by DQ in a no time limit match
Nick Bacalis beat Black Monster(unmasked himself as Antonio Cortez)
Charlie Harbin draw Jack Kelly

6/29/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Nick Bacalis & The Wolfman vs. Wild Bill Collins & Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match
Jack Kelly vs. Lou Laird
Charlie Harbin vs. Naddie Nappa



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:38 am
  PM Quote Reply
3rd Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/4/49 Tampa, FL
Johnny Valentine beat Charlie Harbin by DQ
Nick Bacalis beat Naddie Nappa
Wild Bill Collins beat Irish Jack Kelly

7/5/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Johnny Valentine & Pat O’Hara vs. Nick Bacalis & Wild Bill Collins
Charlie Harbin vs. Naddie Nappa

7/6/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Wild Bill Collins vs. Jack Kelly
Henry Nelson vs. Slow Joe(Alligator)
Charlie Harbin vs. Johnny Valentine
Nick Bacalis vs. Pat O’Hara

7/11/49 Tampa, FL
Johnny Valentine & Young Sandow beat Joe Kilroy & Charlie Harbin
Nick Bacalis beat Wild Bill Collins

7/12/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Young Sandow vs. Joe Kilroy
The Wolfman vs. Johnny Valentine
Pat O’Hara vs. Nick Bacalis

7/13/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Johnny Valentine vs. The Wolfman
Joe Kilroy vs. Young Sandow
Charlie Harbin vs. Pat O’Hara

7/18/49 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
George Holmes(sub for Chris Belkas) beat Wild Bill Collins
The Wolfman beat Young Sandow
Johnny Valentine beat Naddie Nappa
Note: The is the first Tampa card promoted by Cowboy Luttrall

7/20/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Chris Belkas vs. Wild Bill Collins
Young Sandow vs. The Wolfman
Joe Kilroy vs. Pat O’Hara

7/22/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Johnny Valentine beat The Wolfman in a 2 of 3 falls match
Young Sandow beat Pat O’Hara
Wild Bill Collins beat Naddie Nappa(17:00)
Note: Chris Belkas, the junior-heavyweight champion was scheduled to appear but was seriously injured in an automobile accident over the weekend

7/25/49 Tampa, FL
The Wolfman beat Young Sandow
Jack Ross, Jr. draw Johnny Valentine
Pat O'Hara beat Wild Bill Collins by DQ

7/27/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
The Wolfman vs. Young Sandow
Nick Carter vs. George Holms
Duke DeKeno vs. Joe Kilroy

8/1/49 Tampa, FL
Wild Bill Collins & The Wolfman beat Young Sandow & Johnny Valentine
Duke DeKeno beat Rube Wright
Gil Woodworth, of Ross Allen's famous alligator farm, wrestled an alligator, then handled a giant boa constrictor & other reptiles.

8/3/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Johnny Valentine vs. The Wolfman
Young Sandow vs. Rube Wright
Nick Bacalis vs. Duke DeKeno

8/8/49 Tampa, FL
Juanita Coffman beat Ellen Olson
The Wolfman beat Jack Ross, Jr.
Roland Kirchmeyer beat Wild Bill Collins

8/10/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Juanita Coffman vs. Ellen Olsen
Nick Bacalis vs. Roland Kirchmeyer
Jack Ross, Jr. vs. Joe Kilroy
Johnny Valentine vs. Young Sandow

8/15/49 Tampa, FL
Paddy Mack no contest with The Wolfman
Roland Kirchmeyer beat Danny Dusek by DQ
Young Sandow beat Wild Bill Collins by DQ

8/17/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Roland Kirchmeyer in a 2 of 3 falls match
Young Sandow vs. The Wolfman
Little Abner vs. Paddy Mack

8/22/49 Tampa, FL
Paddy Mack beat The Wolfman in a match with Roland Kirchmeyer as special referee
Danny Dusek beat Wild Bill Collins
Frank Marconi beat Al Galento by DQ

8/24/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Al Galento in a 2 of 3 falls match
Rolland Kirchmeyer vs. Tony Marconi
Paddy Mack vs. The Wolfman in a 2 of 3 falls match

8/29/49 Tampa, FL
Paddy Mack & Bobby Roberts beat The Wolfman & Al Galento
Danny Dusek beat Frank Marconi
The matches were preceded by a judo demonstration with Buck Salter & Kenneth Hall

8/31/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Paddy Mack in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts vs. The Wolfman
Al Galento vs. Frank Marconi

9/5/49 Tampa, FL
Danny Dusek beat Paddy Mack in Southern Title tournament
Bobby Roberts beat Wild Bill Collins in Southern Title tournament
Frank Marconi beat Bulldog Hayes

9/7/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Paddy Mack in a 2 of 3 falls match
Frank Marconi vs. Bobby Roberts
Nick Bacalis vs. Johnny Valentine

9/12/49 Tampa, FL
Al Galento beat Paddy Mack in Southern Title tournament
Bobby Roberts draw Danny Dusek in Southern Title tournament
Wild Bill Collins beat Johnny Valentine by countout in Southern Title tournament

9/14/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Johnny Valentine beat Baby Blimp by DQ
Paddy Mack beat Joe Kilroy

9/19/49 Tampa, FL
Danny Dusek beat Bobby Roberts in a no time limit, Southern Title tournament match
Pedro Godoy beat Wild Bill Collins
Flash Gordon beat Al Galento by DQ

9/21/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek beat Flash Gordon in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts beat Happy Davis(26:00)
Pedro Godoy beat Paddy Mack(19:00)

9/26/49 Tampa, FL
Danny Dusek beat Pedro Godoy to win inaugural Southern Title in tournament final
Bobby Roberts & Paddy Mack beat Al "Spider" Galento & Wild Bill Collins

9/28/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Flash Gordon & Bobby Roberts beat Danny Dusek & Paddy Mack in a 2 of 3 falls match
Roland Kirchmeyer beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:39 am
  PM Quote Reply
4th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/3/49 Tampa, FL October 3, 1949
Danny Dusek beat Black Menace by DQ in a match with Roland Kirchmeyer as special referee
Bobby Roberts & Pedro Godoy beat Wild Bill Collins & Naddie Nappa

10/5/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek & Pedro Godoy beat Naddie Nappa & Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Duke DeKeno beat Joe Kilroy(sub for Marshall Blackstock) in a 2 of 3 falls match

10/10/49 Tampa, FL
No wrestling

10/12/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Pedro Godoy draw Bobby Roberts(60:00)
Masked Marvel beat Paddy Mack(25:00)
Roland Kirchmeyer beat Marshall Blackstock(sub for Flash Gordon)(30:00)

10/17/49 Tampa, FL
Mildred Burke beat Mae Weston
Danny Dusek beat Bobby Roberts
Jack Singer beat Pedro Godoy
Paddy Mack beat Wild Bill Collins

10/18/49 Lake Worth, FL @ Legion Arena
Mildred Burke vs. Mae Weston in a no time limit match
Bobby Roberts vs. Danny Dusek
Paddy Mack vs. Masked Marvel 
Rolland Kirchmeyer vs. Marshall Blackstock 

10/19/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Mildred Burke beat Mae Weston(14:00)
Roland Kirchmeyer & Bobby Roberts beat Danny Dusek & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Masked Marvel beat Pat O’Hara(26:00)

10/19/49 Miami, FL
Primo Carnera beat Vic Christy

10/24/49 Tampa, FL
Danny Dusek beat Al Sitko by DQ
The Wolfman beat Paddy Mack
Jose Becerria beat Jack Singer
Note: No wrestling in Tampa until November 14, 1949

10/26/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Masked Marvel draw Bobby Roberts(60:00) in a 2 of 3 falls match
Prince Omar beat George Romanoff(17:00)
Pedro Godoy beat Pat O’Hara(25:00)

11/2/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Prince Omar beat Bill Cody in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara & Bobby Roberts beat Pedro Godoy & Masked Marvel in a 2 of 3 falls match

11/9/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Bobby Roberts beat Masked Marvel by DQ in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy vs. Al Sitko
Prince Omar vs. Zack Malkov

11/12/49 Fort Myers, FL @ Boys Club Arena(postponed due to rain)
Danny Dusek vs. Al Sitko
Jack Singer vs. Paddy Mack
Jose Beceria vs. The Wolfman

Note: On Monday, November 14, 1949, the members of the National Wrestling Association met at the Sherry Frontenac Hotel in Miami, Florida.  Col. Harry J. Landry was re-elected NWA President.  Charles F. Wheeler (Miami Beach) was re-elected first vice president, Dr. Ward Wylie (Mullens, West Virginia) was re-elected second vice president, Dave Rochon (Montreal) was re-elected third vice president, & Carl C. McCrary (Tulsa) was re-elected secretary-treasurer

11/14/49 Tampa, FL
Danny Dusek & Zack Malkov beat The Wolfman & Wild Bill Collins
Jack Bloomfield beat Bill Starr

11/16/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Chief Saunooke no contest with Bobby Roberts when the ring broke
Al Sitko beat Eddie Paquette(18:00) by DQ
George Romanoff beat Prince Omar(11:00)
Johnny Gallagher draw Masked Marvel

11/19/49 Fort Myers, FL @ Boys Club Arena
Danny Dusek vs. Jack Bloomfield
The Wolfman vs. Jack Malcon
Bill Collins vs. Billy Starr

11/21/49 Tampa, FL
No wrestling

11/23/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Chief Saunooke vs. Al Sitko
Eddie Paquette vs. Bobby Roberts
Johnny Gallagher vs. Prince Omar
George Romanoff vs. Masked Marvel

11/28/49 Tampa, FL
The Wolfman beat Eddie Paquette by DQ to win 7-man battle royal
Danny Dusek beat Wild Bill Collins
George Harbin beat Paddy Mack
Billy Starr was the first man eliminated in battle royal

11/30/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Chief Saunooke vs. Bobby Roberts
Babe Sharkey vs. Al Sitko
Johnny Gallagher vs. Masked Marvel
Prince Omar vs. George Romanoff

12/5/49 Tampa, FL
Danny Dusek beat Babe Sharkey
The Wolfman beat Al Massey
Gene Bowman draw George Harbin

12/12/49 Tampa, FL
Al Massey beat The Wolfman
Danny Dusek beat George Harbin
Gene Bowman beat Paddy Mack

12/19/49 Tampa, FL
Al Massey beat The Wolfman to win 7-man battle royal
Danny Dusek beat Martin Levy
Gene Bowman beat Jack Reeder
George Harbin was the first man eliminated in battle royal

12/26/49 Tampa, FL
No wrestling



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:39 am
  PM Quote Reply
5th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/2/50 Tampa, FL
Mae Young beat Nell Stewart
Gene Bowman draw Danny Dusek
Al Massey beat George Harbin

1/2/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nell Stewart vs. Therese Theis
Plus 3 other matches

1/4/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Nell Stewart beat Mae Young(26:00)
Abe Coleman beat Bobby Roberts by DQ
Joe Santos beat Bill Cody(16:00)
George Romanoff beat Prince Omar by DQ

1/9/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Gene Bowman
Al Massey beat Eddie Paquette
Wild Bill Collins beat George Harbin

1/9/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

1/11/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
King Kong beat Abe Coleman
Bobby Roberts beat Babe Sharkey
George Romanoff beat Joe Santos
Happy Davis beat Prince Omar

1/14/50 Fort Myers, FL @ Terry Park Arena
Mae Young vs. Rosa Cario
Danny Dusek vs. Al Massey
Gene Bowman vs. Eddie Paquette

1/16/50 Tampa, FL
Gene Bowman & Al Massey beat Wild Bill Collins & Eddie Paquette
Paddy Mack beat Prince Omar by DQ
Daniel Boone Savage beat Jack Reeder

1/16/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
French Angel(aka Maurice Tillet) vs. Johnny Dusek, King Kong, Bobby Roberts or Abe Coleman
Plus other matches

1/18/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Maurice Tillet beat Abe Coleman(18:00)
Bobby Roberts beat Ivan Kalmikoff(12:00)
King Kong beat Happy Daniels(22:00)
Danny Dusek beat Lil’ Abner(26:00)

1/23/50 Tampa, FL
Maurice Tillet beat Daniel Boone Savage by countout
Gene Bowman beat Eddie Paquette
Prince Omar draw Al Massey
Paddy Mack beat Jack Reeder

1/23/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Danny Dusek & King Kong vs. Bobby Roberts & Young Gotch in a 2 of 3 falls match
Plus 3 other matches

1/25/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek beat Bobby Roberts(33:00)
King Kong beat Pierre LeClair (26:00)
Happy Davis beat Bill Cody(22:00)
Mr. X beat Joe Santos(25:00)

1/27/50 Daytona, FL @ Armory
Danny Dusek beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
George Romanoff beat Saul Weingeroff(:08) in a Japanese jacket match
George Romanoff beat Johnny Griffin by forfeit(Griffin refused to wrestle)
George Romanoff beat Gil Woodwroth(2:00)
Gene Bauman draw Pierre LaClaire(30:00)

1/30/50 Tampa, FL

1/30/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
6-man mud battle royal
Bobby Roberts vs. Gene Bowman
Red Terror vs. Al Massey
Pierre LaClaire vs. Tiger Lewis

2/6/50 Tampa, FL
No wrestling

2/6/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tony Galento vs. Al Massey
Bobby Roberts vs. Satan
Danny Dusek vs. Gene Bowman
Leo Newman vs. Joe Santos

2/10/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Tony Galento beat Bobby Roberts(14:00)
Gene Bowman beat Satan by DQ
Happy Davis beat Leo Newman by DQ
Roland Kirchmeyer beat King Kong

2/13/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Tony Galento by DQ
Eddie Paquette beat Dick Lever
Wild Bill Cody draw Prince Omar

2/13/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Bobby Roberts vs. Satan in a 2 of 3 falls match
King Kong vs. Young Gotch
Gene Bowman vs. Leo Newman

2/15/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Roland Kirchmeyer beat Satan(19:00) by DQ
Bobby Roberts beat Baby Blimp(aka Martin Levy)(27:00)
Gene Bowman beat King Kong
Leo Newman beat Joe Santos

2/20/50 Tampa, FL
Mildred Burke beat Elvira Snodgrass
Maurice Roberre double countout with Danny Dusek
Prince Omar beat Eddie Paquette by DQ
Bob Geigel beat Dick Lever

2/20/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
King Kong vs. Gene Bowman
Bobby Roberts vs. Satan
Winner of previous matches vs. losers of previous matches
Leo Newman vs. Pedro Ortega

2/22/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Roland Kirchmeyer & Bobby Roberts beat Gene Bowman & Satan(16:00)
Bobby Roberts beat Satan(19:30)
Roland Kirchmeyer beat Gene Bowman(19:00)
Pedro Ortega beat Leo Newman(22:00) by DQ

2/22/50 St. Petersburg, FL @ Gable Armory
Mildred Burke vs. Elvira Snodgrass in a no time limit match
Prince Omar vs. Bob Geigel 
Maurice Roberre vs. Bill Cody 
Dick Lever vs. Danny Dusek 

2/27/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. June Byers
Pedro Ortega vs. Satan
Young Gotch vs. Gene Bowman
Bobby Roberts vs. Leo Newman

2/28/50 Tampa, FL
Danny Dusek no contest with Maurice Roberre
Gus Raap beat Prince Omar by DQ
Bob Geigel beat Eddie Paquette

3/1/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Mildred Burke beat Elvira Snodgrass(26:00)
Bobby Roberts beat Leo Newman(24:00)
Pedro Ortega beat Pedro Godoy(22:00)
Gene Bowman beat Satan(19:00)

3/6/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pedro Ortega vs. Satan in a hair vs. mask match
Bob Geigel vs. Danny Dusek
Bobby Roberts vs. Gene Bowman
Gus Rapp vs. Pedro Martinez

3/7/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Maurice Roberre in a no time limit match with Jack Dempsey as special referee
Tony Angelo beat Eddie Paquette
Bob Geigel beat Prince Omar

3/10/50 Daytona Beach, FL

Note: The Sunday, March 12, 1950 edition of the Miami Herald stated that wrestling promoter, George Romanoff was killed on Saturday morning in a car accident south of Jacksonville.  Injured in the accident were wrestlers Bobby Roberts & Pedro Ortega. Ortega was seriously injured & was not expected to live. Roberts was treated and released

3/13/50 Tampa, FL
Tony Angelo draw Bob Geigel
Dick Powell beat Eddie Paquette
Satan beat Maurice Roberre

3/13/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tiger Joe Marsh vs. Gene Bowman
5-man negro battle royal
Danny Dusek vs. Gus Rapp
King Kong vs. Prince Omar

3/20/50 Tampa, FL
Tommy Ward beat Prince Omar
Bob Geigel beat Satan by DQ
Tiger Joe Marsh draw Maurice Roberre

3/27/50 Tampa, FL
Joe Kameroff beat Johnny Seals to win 7-man battle royal
Satan beat Pat O'Hara
George Bruckman beat Prince Omar
Tiger Joe Marsh was the first man eliminated from battle royal

3/27/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Danny Dusek vs. Eddie Paquette
Gene Bowman vs. Bob Geigel
Maurice Roberre vs. Tony Angelo

3/29/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Tiger Joe Marsh beat Maurice Roberre in a 2 of 3 falls match
Tony Angelo beat Joe Kameroff by DQ
Danny Dusek beat Bob Geigel



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:40 am
  PM Quote Reply
6th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/3/50 Tampa, FL
Beverly Lehmer beat Dot Dotson
Joe Kameroff beat Maurice Roberre
Pat O'Hara draw Bob Geigel
George Bruckman beat Johnny Seals
Satan beat Prince Omar

4/3/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Danny Dusek vs. Gene Bowman in a 2 of 3 falls match
Tiger Joe Marsh vs. Eddie Paquette
Tony Angelo vs. Johnny Seals

4/5/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Tiger Joe Marsh beat Gene Bowman in a 2 of 3 falls match
Eddie Paquette beat Johnny Melas(14:00)
Danny Dusek beat Johnny Seals

4/6/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
Satan beat Gene Bowman
Wilma Gordon vs. Shirley Strimple
Maurice Roberre vs. Johnny Seals
Prince Omar vs. John Melas

4/10/50 Tampa, FL
Millie Stafford beat Wilma Gordon
Satan beat Danny Dusek by countout
Joe Kameroff beat Maurice Roberre
Pat O'Hara beat Tony Angelo

4/10/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson vs. Beverly Lehmer
Tiger Joe Marsh vs. Gene Bowman
Eddie Paquette vs. Johnny Melas
Johnny Seals vs. George Bruckman

4/12/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Dot Dotson beat Beverly Lehmer(19:00)
Danny Dusek beat Tiger Joe Marsh(26:00)
Eddie Paquette beat Gene Bowman(14:00)
Johnny Seals beat Johnny Melas(22:00)

4/13/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
Satan no contest with George Bruckman in a 2 of 3 falls match
Johnny Seals vs. Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara vs. Johnny Bence

4/17/50 Tampa, FL
Joe Kameroff beat Satan(unmasked as Red Ryan) in a hair vs. mask match
Dot Dotson & Wilma Gordon beat Beverly Lehmer & Millie Stafford
Bob Geigel draw Johnny Seals

4/17/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
7-man battle royal including Maurice Roberre, Pat O’Hara, George Bruckman, Eddie Paquette, Prince Omar, Tiger Joe Marsh and Dick Powell
Plus 3 other matches

4/19/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Eddie Paquette beat Maurice Roberre(33:00) to win battle royal
Dick Powell beat Joe Kameroff(16:00)
Johnny Seals beat Johnny Melas(22:00)

4/20/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
Beverly Lehman vs. Millie Stafford
George Bruckman beat Satan(and unmasked him) in a 2 of 3 falls match
Bob Geigel vs. Pat O’Hara

4/24/50 Tampa, FL
Dick Powell beat Joe Kameroff to win 7-man battle royal
Red O'Shocker beat Eddie Paquette
Al Sitko beat Karl Kowalski
Wild Bill Collins was the first man eliminated from battle royal

4/24/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson beat Doris Dean in a 2 of 3 falls match
Bob Geigel beat George Bruckman(34:00)
Johnny Seals beat Tiger Joe Marsh in a 2 of 3 falls match

4/26/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Doris Dean vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Tiger Joe Marsh vs. Pat O’Hara
George Bruckman vs. Johnny Seals

4/26/50 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
7-man battle royal including Red O’Shocker, Dick Powell, Al Sitko, Joe Kameroff, Johnny Bence, Eddie Paquette and Karl Kowalski
Plus 3 other matches

4/28/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
7-man battle royal including Johnny Seals, George Bruckman, Joe Kameroff, Red O’Shocker, Bob Geigel, Johnny Bence and Tiger Joe Marsh
Plus 3 other matches

5/1/50 Tampa, FL
Teddy the Wrestling Bear vs. Tony Galento
Dick Powell beat Joe Kameroff in a no time limit match
Pat O'Hara beat Wild Bill Collins
Al Sitko beat Eddie Paquette by DQ

5/1/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
7-man mud battle royal
Plus 3 other matches

5/3/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Tony Galento vs. Teddy the Wrestling Bear
Joe Kameroff vs. Dick Powell
Eddie Paquette vs. Al Sitko
Joe Kowalski vs. Joe Santos

5/5/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
Karl Kowalski vs. Johnny Seals in a 2 of 3 falls match
Joe Kameroff vs. Bob Geigel in a 2 of 3 falls match
Red O’Shocker vs. George Bruckman

5/8/50 Tampa, FL
Dick Powell beat Karl Kowalski
Pat O'Hara beat Eddie Paquette
Johnny Bence beat Wild Bill Collins by DQ

5/8/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tony Galento vs. a Wrestling Bear in a boxing match
Prince Omar vs. Bob Geigel
Johnny Seals vs. Red O’Shocker
Bobby Lane vs. Joe Santos

5/10/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Dick Powell beat Bob Geigel in a 2 of 3 match to win battle royal
Joe Santos beat Happy Davis in a 2 of 3 falls match

5/12/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
Tony Galento vs. a Wrestling Bear in a boxing match
Dick Powell vs. Karl Kowalski in a 2 of 3 falls match
Eddie Paquette vs. Bill Lewis in a 2 of 3 falls match

5/15/50 Tampa, FL
Al Massey beat Karl Kowalski
Johnny Seals beat Red O'Shocker
Pat O'Hara beat Bob Geigel
Al Massey, Johnny Seals & Pat O'Hara beat Karl Kowalski, Red O'Shocker & Bob Geigel

5/15/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Paquette vs. Dick Powel
Wild Bill Collins vs. Red O’Shocker
Rube Wright vs. Johnny Melas

5/17/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Eddie Paquette beat Dick Powell in a 2 of 3 falls match
Tony Mister beat Ralph Wright(26:00)
Al Massey beat Pat O’Hara(23:00)

5/19/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
No wrestling

5/22/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Al Massey
Lord Patrick Lansdowne beat Prince Omar
Pat O'Hara beat Johnny Seals

5/24/50 Coral Gables, FL @ Coliseum
No wrestling

5/24/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
Danny Dusek beat Al Massey in a 2 of 3 falls match
Johnny Seals vs. Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
Dick Powell vs. Prince Omar

5/29/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Gene Bowman in a no time limit match with Jack Bloomfield as special referee
Lord Patrick Lansdowne beat Johnny Seals
Pat O'Hara beat Prince Omar

6/5/50 Tampa, FL
Gene Bowman & Johnny Valentine beat George Harben & Danny Dusek
Lord Patrick Lansdowne beat Nick Bacalis
Jack Bloomfield beat Prince Omar

6/6/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Al Massey
George Harbin vs. Lord Patrick Lansdowne
Pat O’Hara vs. Johnny Valentine

6/7/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
No wrestling

6/12/50 Tampa, FL
Lord Patrick Lansdowne beat Danny Dusek in a match with Al Massey as special referee
Johnny Valentine beat George Harben
Nick Bacalis & Jack Bloomfield beat Gene Bowman & Pat O'Hara

6/13/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Nick Bacalis
George Harbin vs. Pat O’Hara
Gene Bowman vs. Johnny Valentine

6/19/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Lord Patrick Lansdowne in a no time limit match
Johnny Valentine beat Black Demon by DQ
George Harben beat Al Massey
Nick Bacalis beat Prince Omar

6/20/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Pat O’Hara
George Harbin vs. Johnny Valentine
Jack Bloomfield vs. Al Massey

6/26/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Al Massey by countout
Johnny Valentine beat Black Demon
Pat O'Hara beat George Harben

6/27/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Danny Dusek beat Pat O’Hara
Black Demon beat Jim Davis
Johnny Valentine beat Nick Bacalis

6/30/50 Daytona Beach, FL @ National Guard Armory
Red O'Shocker vs. Pat O'Hara
Wild Bill Collins vs. Jim Davis
Rube Wright vs. ??



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:40 am
  PM Quote Reply
7th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/3/50 Tampa, FL
Kid McCoy beat Tex McAllister by knockout in a boxing match
Al Massey & Johnny Valentine beat Danny Dusek & Black Demon
Nick Bacalis beat Rube Wright by DQ

7/10/50 Tampa, FL
Mildred Burke beat Dot Dotson
Danny Dusek beat Black Demon(unmasked as Honey Boy Hannigan)
Johnny Valentine beat Pat O'Hara

7/14/50 Daytona Beach, FL @ National Guard Armory
Mildred Burke vs. Dot Dotson
Al Massey vs. Danny Dusek
Rube Wright vs. Pat O'Hara
Johnny Valentine vs. Farmer Harben

7/17/50 Tampa, FL
Mildred Burke beat Ann Laverne
Johnny Valentine beat Danny Dusek
Al Massey draw Rube Wright

7/21/50 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Johnny Valentine vs. Don Martin
Mildred Burke vs. Ann Laverne
Danny Dusek vs. Al Massey
Rube Wright vs. George Harben

7/24/50 Tampa, FL
Johnny Valentine beat Danny Dusek
Al Massey & Pat O'Hara beat Rube Wright & Bunk Harris
Nick Bacalis beat Don Martin by DQ

7/28/50 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Al Massey vs. Bunk Harris
Bobby Lyons vs. Johnny Valentine
Billy Starr vs. Don Martin

7/31/50 Tampa, FL
Al Massey beat Rube Wright
Nick Bacalis beat Bunk Harris
Pat O'Hara beat Bull Martin by DQ

8/7/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Johnny Valentine by countout in a no time limit match with Red Donovan as special referee
Al Massey beat Bull Martin by DQ
Green Hornet beat Nick Bacalis

8/14/50 Tampa, FL
Johnny Valentine & Al Massey beat Rube Wright & Bull Martin
Green Hornet beat Wild Bill Collins
Billy Starr draw Bobby Lyons

8/21/50 Tampa, FL
Green Hornet beat Bobby Lyons to win 9-man battle royal
Rube Wright beat Wild Bill Collins
Herbie Stein beat Bull Martin
Billy Starr draw Frank Bruce
Billy Williams was the first man eliminated from battle royal

8/28/50 Tampa, FL
Rube Wright double DQ Green Hornet in a no time limit match
Bull Martin draw Frank Bruce
Red Kirkpatrick beat Billy Starr

9/4/50 Tampa, FL
Green Hornet beat Rube Wright in a no time limit match with 2 referees
Johnny Valentine & Herbie Stein beat Bull Martin & Red Kirkpatrick
Frank Bruce beat Billy Starr
Nick Bacalis draw Bobby Lyons in a scientific match

9/11/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Johnny Valentine
Green Hornet beat Red Kirkpatrick
Herbie Stein beat Billy Williams

9/11/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nick Bacalis vs. Herman Levine
Rube Wright vs. Frank Bruce
Bull Martin vs. Bobby Lyons
Plus a tag match

9/18/50 Tampa, FL
Green Hornet beat Danny Dusek
Pat O'Hara beat Red Kirkpatrick by DQ
Hans Herman beat Frank Bruce

9/18/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Johnny Valentine vs. Rube Wright in a 2 of 3 falls match
Bull Martin vs. Herb Stein in a 2 of 3 falls match
Bobby Lyons vs. Nick Bacalis in a 2 of 3 falls match

9/25/50 Tampa, FL
June Byers beat Cora Combs
Danny Dusek & Pat O'Hara beat Green Hornet & Red Kirkpatrick
Bobby Orton beat Billy Starr

9/25/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls, no time limit match
Rube Wright vs. Herb Stein
Bull Martin vs. Hans Hermann



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:40 am
  PM Quote Reply
8th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/2/50 Tampa, FL
June Byers beat Dot Dotson
Green Hornet beat Pat O'Hara by DQ
Bobby Orton beat Red Kirkpatrick

10/2/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ella Waldek vs. Cora Combs in a 2 of 3 falls, no time limit match
Hans Hermann vs. Rube Wright
Danny Dusek vs. Bobby Lyons

10/3/50 Miami, FL @ Ritz Arena
June Byers beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Danny Dusek beat Bobby Orton(sub for Bob Arnat) in a 2 of 3 falls match
Bobby Lyons draw Billy Starr(30:00)

10/9/50 Tampa, FL
Pat O'Hara beat Green Hornet(unmasked as Pat Welch, aka Pat O'Brien) by DQ in a no time limit match
Great Togo beat Rube Wright
Bobby Orton beat Dick Trout

10/9/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Hans Hermann vs. Danny Dusek in a 2 of 3 falls match
Tommy Bell vs. Elmer Davis
Bobby Lyons vs. Billy Starr

10/10/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Great Togo beat Danny Dusek by DQ
Dick Trout beat Tommy Bell in a 2 of 3 falls match
Red Devil beat Joe Santos

10/16/50 Tampa, FL
Pat Welch beat Rube Wright by DQ
Pat O'Hara draw Hal Keene
Bobby Orton beat Hans Hermann by DQ

10/16/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ginger the Wrestling Bear won a 7‑man and 1-bear battle royal that also included Danny Dusek, Rube Wright, Billy Starr, Hal Keene, Bobby Lyons and Lester Welch
Plus 3 other matches

10/23/50 Tampa, FL
Ginger the Wrestling Bear won a 7‑man and 1-bear battle royal
Hal Keene beat Pat O'Hara
Jack Wentworth draw Rube Wright
Bobby Orton beat Hans Hermann

10/23/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Elmer Davis vs. Danny Dusek
Billy Starr vs. Joe McKay
Tommy Bell vs. Bobby Lyons

10/24/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Bobby Lyons beat Billy Starr
Elmer Davis beat Danny Dusek by DQ
Cyclone McKay beat Tommy Bell (24:00)

10/30/50 Tampa, FL
Pat O'Hara & Bobby Orton beat Hal Keene & Hans Hermann
Chief Little Fox beat Wild Bill Collins
Jack Wentworth beat John Beal

10/30/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Green Hornet vs. Joe McKay
Elmer Davis vs. Bobby Lyons
Rube Wright vs. Joe Santos

10/31/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Green Hornet beat Bobby Lyons in a 2 of 3 falls match
Red Devil beat Rube Wright(15:00)
Elmer Davis beat Cyclone McKay in a 2 of 3 falls match

11/6/50 Tampa, FL
Bobby Orton beat Hal Keene in a match with Strangler Lewis as special referees
Chief Little Fox beat Pat Welch
Jack Kennedy draw Jack Wentworth

11/6/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Rube Wright beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match to win Southern Title
Elmer Davis beat Joe McKay
Bobby Lyons beat John Beal

11/7/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Rube Wright beat Green Hornet in a 2 of 3 falls match
Cyclone McKay beat John Beal in a 2 of 3 falls match
Elmer Davis draw Bobby Lyons(30:00)

11/13/50 Tampa, FL
NWA World Champion Lou Thesz beat Bobby Orton in a 2 of 3 falls match with Jack Wentworth as special referee
Jack Kennedy beat Pat O'Hara in a 2 of 3 falls match
Armand Tanny beat Bobby Lyons(25:00)

11/13/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Chief Little Fox vs. Maurice Roberre
Green Hornet vs. Rube Wright
Elmer Davis vs. Hal Keane

11/14/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Chief Little Fox beat Hal Keene in a 2 of 3 falls match
Maurice Roberre beat Pat Welsh in a 2 of 3 falls match
Elmer Davis draw Rube Wright(30:00)

11/17/50 Daytona Beach @ Beach Arena
NWA World Champion Lou Thesz vs. Pat O'Hara
Armand Tanny vs. Green Hornet
Chief Little Fox vs. Bobby Lyons

11/20/50 Tampa, FL
June Byers beat Lillian Bitter
Jack Wentworth beat Armand Tanny
Jack Kennedy beat Hal Keene

11/20/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Cora Combs vs. Beverly Lehmer
Rube Wright vs. Maurice Roberre
Chief Little Fox vs. Bobby Orton

11/21/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Maurice Roberre beat Leo Newman in a 2 of 3 falls match
Beverly Lehmer beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match
Bobby Orton beat Rube Wright(23:00)

11/27/50 Tampa, FL
June Byers vs. Beverly Lehmer
Rube Wright beat Jack Kennedy by DQ
Maurice Roberre vs. Jack Wentworth

11/27/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Lillian Bitters vs. Cora Combs
Elmer Davis vs. Leo Newman
Bobby Orton vs. Hal Keane

11/28/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Lilly Bitter beat Beverly Lehmer in a 2 of 3 falls match
Leo Newman beat Gene Stanlee in a 2 of 3 falls match
Hal Keene beat Bobby Orton(28:00)

12/4/50 Tampa, FL
Rube Wright beat Jack Kennedy
Little Beaver beat Irish Jackie
Armand Tanny draw Elmer Davis

12/4/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tom Thumb vs. Jimmy Little
Leo Newman vs. Maurice Roberre
Bobby Lyons vs. Hal Keane

12/5/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Jimmy Little vs. Tom Thumb in a 2 of 3 falls match
Hal Keene vs. Maurice Roberre
Bobby Lyons vs. Leo Newman

12/11/50 Tampa, FL
Little Beaver beat Tom Thumb
Bobby Lyons beat Armand Tanny
Rube Wright & Jack Wentworth beat Jack Kennedy & Maurice Roberre

12/12/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Leo Newman vs. Jimmy Brittain
Jimmy Little vs. Irish Jackie
Elmer Davis vs. Mr. America

12/12/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Little Beaver beat Tom Thumb in a 2 of 3 falls match
Jack Wentworth beat Rube Wright in a 2 of 3 falls match
Hal Keene draw Jack Kennedy(30:00)

12/18/50 Tampa, FL
Little Beaver & Jimmy Little beat Tom Thumb & Irish Jackie
Rube Wright beat Bobby Lyons by DQ
Maurice Roberre beat Jack Wentworth by DQ

12/19/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tom Thumb & Tiny Roe vs. Irish Jackie & Chief Little Bear
Jack Wentworth vs. Maurice Roberre
Rube Wright vs. Elmer Davis

12/19/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Leo Newman beat Boom Boom Pantazi in a 2 of 3 falls match
Joe Santos beat Marty Nappa
Cowboy Joe beat Duke DeKeno

12/22/50 Tampa, FL December 22, 1950
Pat O'Hara beat Rube Wright in a match with George Zaharias as special referee
Maurice Roberre beat Bobby Lyons
Johnny Bence beat Elmer Davis

12/25/50 Tampa, FL
No wrestling

12/26/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
7-man battle royal including Pat O’Hara, Bobby Lyons, Rube Wright, Joe Santos, Johnny Bence, Elmer Davis & Maurice Roberre
Plus other matches

12/26/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Marty Nappa & Jose Santos beat Duke DeKeno & Leo Newman in a 2 of 3 falls match
plus 2 other matches



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:41 am
  PM Quote Reply
9th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/1/51 Tampa, FL
No wrestling

1/2/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pat O’Hara vs. Rube Wright
Bobby Lyons vs. Ivan Rasputan
Maurice Roberre vs. ?? LaVal

1/2/51 Miami, FL @ Ritz Arena  
Jimmy Benz(aka Johnny Bence) beat Duke DeKeno in a 2 of 3 falls match
Herman Levine beat Sonny Taylor
Joe Santos beat Cowboy Joe

1/8/51 Tampa, FL
Frederick Von Schacht beat Pierre LaSalle to win 7-man battle royal
Maurice Roberre beat Jimmy Ray
Rube Wright beat Bobby Lyons
Martin Levy was the first man eliminated from battle royal

1/9/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pat O’Hara vs. Rube Wright
Prince Omar vs. Bob Clay
?? LaVal vs. Bobby Lyons

1/15/51 Tampa, FL
Violet Viann beat Dot Dotson by DQ
Frederick Von Schacht beat Pat O'Hara
Don O'Connor beat Walter Kameroff

1/16/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Violet Viann vs. Sheba Zenni
Dan O’Connor vs. Bill Dixon
Danny Dusek vs. Frederick Von Schacht

1/16/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Joyce Ford vs. Dot Dotson

1/22/51 Tampa, FL
June Byers won a 5-woman battle royal that also included Sheba Zennie, Violet Viann, Dot Dotson & Joyce Ford
Frederick Von Schacht beat Danny Dusek by DQ
Dan O'Connor beat Rube Wright
Wild Bill Zimm beat Billy Dickson

1/23/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Violet Viann vs. June Byers
Wild Bill Zimm vs. Walter Kameroff
Dan O’Connor vs. Jimmy Ray

1/23/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Sheba Zenni beat Joyce Ford
Danny Dusek beat Bill Dixon
Johnny Demchuk draw Rube Wright

1/29/51 Tampa, FL
Joe the Ape beat Rube Wright in a boxing match
Frederick Von Schacht beat Danny Dusek
Pat O'Hara beat Jimmy Ray
Dan O'Connor beat Jack Bernard

1/31/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Joe the Ape vs. Rube Wright in a boxing match
Wild Bill Zimm vs. Dan O’Connor
Bill Dixon vs. Walter Kameroff

1/30/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Danny Dusek beat Jack Bernard in a 2 of 3 falls match
Buddy Roberts(aka Nick Roberts) beat Green Shadow
Johnny Demchuk beat Honey Boy Fargo

2/5/51 Tampa, FL
No wrestling

2/6/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Battle royal including Rube Wright, Wild Bill Zimm, Jimmy Ray, Prince Omar, Walter Kameroff, Bill Dixon and Honey Boy Fargo
Plus 3 other matches

2/6/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Fredrick Von Schacht vs. Pat O’Hara
Danny Dusek vs. Green Shadow
Dan O’Connor vs. Jack Bernard

2/12/51 Tampa, FL
Gloria Barattini beat Ann Laverne
Danny Dusek beat Frederick Von Schacht by DQ in a no time limit match
Danny O'Connor beat Wild Bill Zimm
Dick Murdock beat Jimmy Ray

2/13/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gloria Barattini vs. Ann Laverne
Rube Wright vs. Nick Roberts
Johnny Demchuk vs. Honey Boy Fargo

2/13/51 Miami, FL @ Ritz Arena

2/16/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Frederick Von Schacht(14:00)
Primo Carnera beat Danny Dusek(11:00) by countout
Gloria Barattini beat Ann Laverne(14:13)
Dan O’Connor beat Kola Kwariani
Honey Boy Fargo beat Rube Wright
Note: This was the first mat show promoted by Chris Dundee who reported a $10,000 gross. His plan is to stage one wrestling card a month

2/19/51 Tampa, FL
Primo Carnera beat Frederick Von Schacht
Danny Dusek beat Nick Roberts
Dan O'Connor beat Rube Wright
Johnny Demchuck beat Honey Boy Fargo
Pat O'Hara draw Prince Omar

2/20/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Frederick Von Schacht vs. Dan O’Connor
Honey Boy Fargo vs. Johnny Demchuk
Jimmy Ray vs. Nick Roberts

2/26/51 Tampa, FL
Mildred Burke beat June Byers
Tarzan White beat Dan O'Connor
Don McIntyre beat Wild Bill Zimm
Johnny Demchuck beat Prince Omar

2/27/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. June Byers
Frederick Von Schacht vs. Don McIntyre
Dan O’Connor vs. Tarzan White

2/27/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Nick Roberts beat Wild Bill Zimm in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence draw Johnny Demchuk
Prince Omar draw Paddy Mack

3/5/51 Tampa, FL
Gorgeous George beat Tarzan White
Dan O'Connor beat Frederick Von Schacht
Don McIntyre beat Harold Cantonwine
Paddy Mack draw Johnny Demchuck
Nick Roberts beat Jimmy Ray

3/6/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George vs. Don McIntyre
Frederick Von Schacht vs. Howard Cantonwine
Dan O’Connor vs. Tarzan White

3/6/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Johnny Bence beat Joe Santos
Paddy Mack beat Wild Bill Zimm
Nick Roberts beat Prince Omar

3/9/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gorgeous George beat Dan O’Connor(19:00)
Gene Stanlee beat Tarzan White(17:12)
Frederick Von Schacht beat Don McIntyre(14:59)
Danny Dusek beat Howard Cantonwine(19:30)

3/13/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
7-man battle royal including Pat O’Hara, Johnny Bence, Johnny Henning, Joe McCarthy, Joe Santos, Nick Roberts and Paddy Mack
Plus 3 other matches

3/13/51 Tampa, FL
Ginger the Wrestling Bear won a 5-man & 1-bear battle royal with Lester Welch as special referee
Frederick Von Schacht beat Dan O'Connor
Mike Flanders beat Austin Shivers
Pat O'Hara beat Jack O'Brien by DQ

3/19/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Carol Cook vs. Nell Stewart
Angelo Martinelli vs. Prince Omar
Nick Roberts vs. Dan O’Connor

3/20/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nell Stewart vs. Carol Cook in a 2 of 3 falls match
Dan O’Connor vs. Nick Roberts
Prince Omar vs. Paddy Mack

3/22/51 Tampa, FL
Carol Cook beat Nell Stewart
Frederick Von Schacht beat Mike Paidousis
Dan O'Connor beat Jack O'Brien by DQ

3/26/51 Tampa, FL
Frederick Von Schacht beat Dan O'Connor
Nell Stewart & Mars Bennett beat Carol Cook & Cora Combs
Angelo Martinelli beat Johnny Demchuck

3/26/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Pat O’Hara beat Johnny Henning in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Paddy Mack
Cowboy Joe beat Joe Santos by DQ

3/27/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nell Stewart & Mars Bennett vs. Cora Combs & Carol Cook
Frederick Von Schacht vs. Dan O’Connor
Paddy Mack vs. Johnny Demchuck

3/30/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mars Bennett & Nell Stewart beat Cora Combs & Carol Cook in a 2 of 3 falls match
Gene Stanlee beat Fredrick Von Schacht(25:23)
Pat O’Hara beat Dan O’Connor(34:00)
Angelo Martinelli draw Johnny Demchuk



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:41 am
  PM Quote Reply
10th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/2/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Golden Terror vs. Nick Roberts
Paddy Mack vs. Angelo Martinelli
Jimmy Ray vs. Johnny Henning

4/2/51 Tampa, FL
No wrestling

4/3/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Golden Terror vs. Nick Roberts
Paddy Mack vs. Angelo Martinelli
Jimmy Ray vs. Johnny Henning

4/9/51 Tampa, FL
Golden Terror beat Pat O'Hara
Joe the Ape vs. Lucky Young in a boxing match
Johnny Demchuck beat Angelo Martinelli
Bobby Layne beat Nick Roberts
Note: Two smaller apes from Robert Noell's Gorilla troupe took on several Negro youths at one time & the "middleweight" met a trio of teenagers. The youths were quite bold at first but used running tactics when they found the animals were quite powerful

4/10/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Joe the Ape vs. all comers
Golden Terror vs. Angelo Martinelli
Paddy Mack vs. Nick Roberts
Jimmy Ray vs. Bobby Lane

4/16/51 Tampa, FL
Mildred Burke beat Mae Weston
Pat O'Hara beat Golden Terror
Bobby Lane beat Paddy Mack

4/17/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
No wrestling

4/18/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mildred Burke beat Mae Weston in a 2 of 3 falls match
Sonny Boy Cassidy beat Fuzzy Cupid(23:35)
Pat O’Hara beat Golden Terror(20:38) by DQ
Angelo Martinelli beat Johnny Demchuk

4/23/51 Tampa, FL
9-man battle royal
Note: The first man pinned will be eliminated & assigned referee duties. The next four will return to square off in two one‑fall matches. The four survivors will meet in an Australian tag team match
Honey Boy Hannigan & Bobby Lane beat Pat O'Hara & Paddy Mack
Johnny Henning beat Jimmy Ray
Bob Craig draw Nick Roberts

4/30/51 Tampa, FL
Honey Boy Hannigan & Bobby Lane beat Pat O'Hara & Paddy Mack
Benny Becker beat Jimmy Ray
Jack Hader beat Bob Craig

5/7/51 Tampa, FL
Antonino Rocca beat Frederick Von Schacht
Carol Cook beat Dot Dotson by DQ
Jack Hader beat Kola Kwariani
Bobby Lane draw Benny Becker

5/8/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
Carol Cook beat Dot Dotson(14:00) by DQ
Benny Becker vs. Kola Kwariani
Jack Hader vs. Peco Peco(aka Roberto Pico)

5/14/51 Tampa, FL
Carol Cook & Benny Becker beat Dot Dotson & Bobby Lane
Pat O'Hara beat Jack Hader by DQ
Johnny Henning beat Nick Roberts

5/15/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson vs. Carol Cook
Bobby Lane vs. Benny Becker
Jack Hader vs. Johnny Henning

5/18/51 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bobby Lain & Dot Dotson beat Benny Becker & Carol Cook
Dan Dusek beat Nick Roberts
Jack Hader beat Nick Napolitan
Ted Rosic beat Shorty Strong

5/21/51 Tampa, FL
Danny Dusek beat Bobby Lane in a match with Pat O’Hara as special referee
Jack Hader beat Benny Becker
Honey Boy Fargo draw Johnny Henning

5/25/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Gene Stanlee in a 2 of 3 falls match with Max Baer as special referee
Pat O’Hara draw Danny Dusek
Jack Hader beat Kola Kwariani(14:48)
Peco Peco beat Benny Becker(12:37)

5/28/51 Tampa, FL
Bobby Lane & Jack Hader beat Danny Dusek & Pat O'Hara
Benny Becker beat Johnny Henning
Honey Boy Fargo beat Austin Shivers

6/4/51 Tampa, FL
Danny Dusek & Pat O'Hara beat Bobby Lane & Jack Hader in a no time limit match with 2 referees
Don Gilpin beat Honey Boy Fargo
Johnny Henning beat Ike Eakins

6/11/51 Tampa, FL
Don Gilpin beat Bobby Lane
Pat O'Hara beat Earl Wampler by DQ
James McCoy draw Charlie Clark in a boxing match

6/18/51 Tampa, FL
Don Gilpin no contest with Bobby Lane in a no time limit match
Danny Dusek beat Earl Wampler
Pat O'Hara draw Jack Moore

6/25/51 Tampa, FL
Danny Dusek, Pat O'Hara & Don Gilpin beat Bobby Lane, Jack Moore & Ike Eakins
Danny Dusek draw Bobby Lane
Pat O'Hara beat Ike Eakins
Don Gilpin beat Jack Moore



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:42 am
  PM Quote Reply
11th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/2/51 Tampa, FL
Danny Dusek beat Bobby Lane by DQ in a boxing match
Don Gilpin draw Pat O'Hara
Chris Tolos beat Al Britton by DQ

7/4/51 Jacksonville, FL @ Naval Air Technical Training Command Center
Lucky Gilpin beat Bobby Lane
Danny Dusek beat Pat O'Hara
Note: Combo boxing/wrestling card

7/9/51 Tampa, FL
Gloria Barattini beat Millie Stafford
Bobby Lane beat Pat O'Hara
Don Gilpin beat Chris Tolos

7/16/51 Tampa, FL
Gloria Barattini beat Ella Waldek
Pat O'Hara beat Bobby Lane
Don Gilpin draw Danny Dusek

7/23/51 Tampa, FL
Bobby Lane, Jack Wentworth & Johnny Herman beat Pat O'Hara, Don Gilpin & Cyclone Jess
Don Gilpin draw Johnny Herman
Cyclone Jess beat Bobby Lane by DQ
Pat O'Hara draw Jack Wentworth

7/30/51 Tampa, FL
Cora Combs beat Ann Laverne
Johnny Herman beat Bobby Lane by DQ
Pat O'Hara beat Jack Wentworth

8/1/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Great Scott in a 2 of 3 falls match
Cora Combs beat Ann Laverne(19:36)
Pat O’Hara & Jack Wentworth beat Kola Kwariani & Roberto Pico
Jack Wentworth draw Roberto Pico

8/6/51 Tampa, FL
Jack Wentworth beat Johnny Herman to win 8-man battle royal
Bobby Lane beat Tommy Todd
Pat O'Hara beat Austin Shivers
Ike Eakins beat Cyclone Jess

8/13/51 Tampa, FL
Mae Young beat Eva Lee
Nick Carter beat Jack Wentworth
Bobby Lane beat Johnny Herman

8/20/51 Tampa, FL
Gloria Barattini beat Mae Young
Bobby Lane beat Nick Carter
Jack Wentworth beat Johnny Bence

8/21/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Red Terror in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini beat Mae Young
Kola Kwariani & Mexican Kid(aka Bobby Lane) beat Johnny Bence & Jack Wentworth
Johnny Bence beat Mexican Kid

8/27/51 Tampa, FL
Bobby Lane beat Nick Carter in a match with the referee on the outside of the ring
George Cologne beat Johnny Bence
Young Billy Sandow beat Jack Wentworth by DQ

9/3/51 Tampa, FL
Gene Stanlee beat Bobby Lane in a no time limit match
Jack Wentworth beat Young Billy Sandow
Pat O'Hara draw George Cologne

9/10/51 Tampa, FL
Cora Combs beat Nell Stewart
Elephant Boy(aka Tony Olivas) beat Nature Boy(aka Tommy Phelps)
Jack Wentworth beat Bobby Lane(aka Roberto Pico) by DQ

9/14/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Elephant Boy beat Nature Boy in a 2 of 3 falls match
Cora Combs beat Nell Stewart(17:14)
Jack Wentworth beat Bobby Lane(23:20) by DQ
Pat O’Hara beat Sgt. Sammy(4:23)
Referee: Joe Santos

9/17/51 Tampa, FL
Cora Combs beat Gloria Barattini
Jack Wentworth no contest with Bobby Lane in a no time limit match
Pat O'Hara beat Young Billy Sandow

9/21/51 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Gene Stanlee beat Ben Morgan(sub for Zebra Kid) in a 2 of 3 falls match
Cora Combs beat Gloria Barattini(13:00)
Ike Eakins & Bobby Lane beat Pat O’Hara & Young Billy Sandow in a 2 of 3 falls match
Paddy Mack beat Jack Wentworth(14:05)

9/24/51 Tampa, FL
Gene Stanlee beat Pat O'Hara in a no time limit match with Paddy Mack as special referee
Bobby Lane beat Jack Wentworth in a loser leaves town match
Young Billy Sandow beat Paddy Mack



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:42 am
  PM Quote Reply
12th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/1/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Ida Foster & Pat O’Hara beat Ann Laverne & Bobby Lane in a 2 of 3 falls match
Johnny Henning beat Billy Sandow
Bronko Lubich beat Paddy Mack

10/2/51 Miami, FL @ Bayfront Park Arena
Great Scott(aka Dutch Schweigart) vs. Bronco Lubich
Ann Laverne vs. Ida Foster
Ike Eakins & Bobby Lane vs. Paddy Mack & Pat O’Hara
Bobby Lane vs. Paddy Mack

10/8/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Mighty Atlas beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
Johnny Henning beat Billy Sandow
Ike Eakins & Bronko Lubich beat Bobby Lane by decision

10/15/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Mae Young beat Cora Combs to win Florida Women’s Title in a 2 of 3 falls match
Red Kirkpatrick beat Bobby Lane by decision in a 2 of 3 falls match
Johnny Henning beat Bronko Lubich

10/22/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Mr. Moto beat Red Kirkpatrick in a 2 of 3 falls match
Frederick Von Schacht beat Johnny Henning in a 2 of 3 falls match
Billy Sandow beat Austin Shiver(22:00)

10/22/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mae Young vs. Jean Kennedy in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara vs. Bobby Lane
Ike Eakins vs. Paddy Mack

10/23/51 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Mr. Moto beat Red Kirkpatrick in a 2 of 3 falls match
Ann Laverne & Mae Young beat Ida Foster & Jean Kennedy in a 2 of 3 falls match
Mae Young beat Jean Kennedy
Ike Eakins draw Johnny Henning(30:00)

10/29/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Mae Young beat Helen Hill(sub for Jean Kennedy) in a 2 of 3 falls match
Lord Finis Hall beat Rube Wright in a 2 of 3 falls match
Golden Hawk draw Ray Villmer(30:00)

10/29/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ida Foster vs. Ann Laverne
Bobby Lane vs. Pat O’Hara
Ike Eakins vs. Johnny Henning

11/5/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Mr. Moto beat Bobby Lane in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Golden Hawk(unmasked as Golden Boy Bernadetti) in a 2 of 3 falls match
Lord Finis Hall beat Red Kirkpatrick(22:00)

11/5/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pat O’Hara vs. Ike Eakins
Johnny Henning vs. Frederick Von Schacht
Rube Wright vs. Bronko Lubich

11/8/51 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Mr. Moto vs. Lord Finis Hall
Helen Hild vs. Ann Laverne
Fredrick Von Schacht vs. Johnny Henning
Ray Villmer vs. Bobby Lane

11/12/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Ray Villmer beat Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match
Lord Finis Hall beat Pat O’Hara
Irish Jackie beat Sonny Boy Cassidy in a 2 of 3 falls match

11/12/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Little Beaver vs. Fuzzy Cupid
Golden Hawk vs. Al Warshowski
Ray Stern vs. Red Kirkpatrick

11/16/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Sumo Tournament
1st round
Yakatayama vs. Fujitayama
2nd round
1st round winner vs. Onoumi
Finals
2nd round winner vs. Maedayama
Other matches
Ray Stern vs. Fredrick Von Schacht
Ray Villmer vs. Lord Finis Hall
Bronko Lubich vs. Rube Wright

11/19/51 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gorgeous George beat Lord Finish Hall in a 2 of 3 falls match
Bobby Lane no contest with Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Frederick Von Schacht beat Howard Cantonwine

11/19/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Sonny Boy Cassidy vs. Irish Jackie in a 2 of 3 falls match
Ray Stern vs. Rube Wright in a 2 of 3 falls match
Golden Hawk vs. Bronko Lubich

11/20/51 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Gorgeous George vs. Ray Stern
Fredrick Von Schacht vs. Howard Cantonwine
Golden Hawk vs. Bronko Lubich

11/21/51 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Gorgeous George vs. Ray Villmer
Lord Finis Hall vs. Ike Eakins
Golden Hawk vs. Rube Wright
Bobby Lane vs. Howard Cantonwine

11/22/51 Orlando, FL @ American Legion Home
Gorgeous George vs. Pat O’Hara
Plus 2 other matches

11/26/51 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ann Laverne(sub for Carol Carota) beat Terry Majors in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Bobby Lane in a 2 of 3 falls match
Frederick Von Schacht beat Ike Eakins
Note:  Carota was injured in an automobile accident & was unable to appear for the show

11/26/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Carol Cook vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Ray Stern vs. Lord Finis Hall in a 2 of 3 falls match
Rube Wright vs. Golden Hawk

12/3/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Frederick Von Schacht beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson beat Ann Laverne by DQ in a 2 of 3 falls match
Red Menace beat Bronko Lubich(18:00)

12/3/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Carol Cook, Ida Foster, Eva Lee, Terry Majors and Arlene Ratcliffe
Plus 2 other matches

12/10/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Ray Villmer beat Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara beat Red Menace by DQ in a 2 of 3 falls match
Rube Wright beat Tony Verdi(aka unmasked Golden Hawk)

12/10/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Bobby Lane vs. Ray Stern in a 2 of 3 falls match
Bronko Lubich vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts vs. Johnny Henning

12/17/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Red Menace beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Sheik Ben Ali in a 2 of 3 falls match
Ann Laverne beat Arlene Ratcliffe

12/17/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Arlene Ratcliffe vs. Olga Alvarez
Bobby Lane vs. Ray Stern
Nick Roberts vs. Jack Vansky

12/24/51 Tampa, FL

12/28/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle beat Fredrick Von Schach (22:00)
Bobby Lane & Jack Vansky beat Johnny Henning & Ray Stern
Red Menace(sub for Buddy Rogers) beat Nick Roberts(14:00)
Helen Hild vs. Ann Laverne

12/31/51 Tampa, FL
No wrestling



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:43 am
  PM Quote Reply
13th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/7/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Primo Carnera beat Red Menace in a 2 of 3 falls match
Herb Larsen draw Ray Villmer(45:00)
Donna Marie Dieckman beat Terry Majors

1/7/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ray Stern beat Bobby Lane in a 2 of 3 falls match
Violet Viann beat Jean Kennedy in a 2 of 3 falls match
Benny Becker draw Jack Vansky(30:00)

1/8/52 Fort Myers, FL @ Rogers Raceway
Jack Vansky beat Nick Roberts
Violet Viann beat Terry Majors
Ray Villmer beat Rube Wright

1/14/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Ray Villmer beat Herb Larsen in a 2 of 3 falls match
Ann Laverne beat Terry Majors to win 5-woman battle royal that also included Arlene Ratliff, Jean Kennedy & Donna Marie Dieckman
Billy Darnell draw Bobby Lane(30:00)

1/14/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jack Vansky beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match
Helen Hild beat Violet Viann in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez draw Benny Becker(30:00)

1/15/52 Fort Myers, FL @ Downtown Arena
Ray Villmer beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Donna Marie Dieckman beat Violet Viann in a 2 of 3 falls match
Billy Darnell draw Juan Hernandez

1/21/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Red Villmer beat Red Menace in a 2 of 3 falls match
Lou Little Darling & Pee Wee James beat Tiny Roe & Tom Thumb in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez beat Jack Vansky by DQ

1/22/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pee Wee James beat Tiny Roe in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky & Ann Laverne beat Ray Stern & Arlene Radliffe in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez(sub for Benny Becker) beat Herb Larson by DQ

1/22/52 Fort Myers, FL @ Garden Spot Arena
Bobby Lane beat Ray Villmer
Tom Thumb beat Lou Little Darling in a 2 of 3 falls match
Billy Darnell beat Herb Nelson(20:00)

1/28/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Millie Stafford beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer double countout with Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez draw Red Menace(30:00)

1/29/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Benny Becker beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Millie Stafford(7:00) to win 5-woman battle royal
Arlene Ratliffe beat Dot Dotson(12:00) by DQ
Juan Hernandez beat Red Menace(24:00)
Note: The Palm Beach Post failed to say who was eliminated in the girls royal, Stafford subbed for either Lois Johnson or Helen Hild.

1/30/52 St. Petersburg, FL @ Woodlawn Park
Bobby Lane vs. Red Menace in a hair vs. mask match
Lois Johnson vs. Ann Laverne in a 2 of 3 falls match
Jimmy Ray vs. Jack McGuirk

1/30/52 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Billy Darnell vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez vs. Jack Vansky

2/4/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ann Laverne beat Dot Dotson to win battle royal
Billy Darnell beat Juan Hernandez(27:00)
Jack Vansky beat Ray Villmer

2/5/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jack Vansky beat Benny Becker in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Jo Ann Mullineaux in a 2 of 3 falls match
Ray Stern draw Tony Cosenza(30:00)

2/5/52 Fort Myers, FL @ Downtown Arena
Ann Laverne won a 5-girl battle royal

2/11/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling

2/12/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer beat Herb Larson in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Tony Cosenza beat Nick Roberts(27:00)

2/12/52 Fort Myers, FL @ Downtown Arena
Bobby Lane & Ann Laverne vs. Billy Darnell & Helen Hild
Benny Becker vs. Austin Shivers
Jimmy Ray vs. Ray Stern

2/18/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Arlene Ratliff & Ray Villmer beat Ann Laverne & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Benny Becker beat Bobby Lane in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara beat Nick Roberts(26:00)

2/19/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers beat Juan Hernandez in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer draw Jack Vansky(45:00) in a 2 of 3 falls match
Tony Cosenza beat Bill Napolitan

2/25/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Benny Becker beat Bobby Lane in a match with Jack Dempsey as special referee
Theresa Theis beat Betty Ratliff
Betty Hawkins beat Cora Combs
Ray Villmer beat Billy Darnell by countout

2/26/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Betty Hawkins beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match
Jack O’Brien beat Nick Roberts(sub for Kenny Ackles)

2/26/52 Fort Myers, FL @ Downtown Arena
Bobby Lane vs. Ray Stern
Therese Theis vs. Mary Jane Mull
Tony Cosenza vs. Benny Becker

3/3/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mighty Atlas beat Ray Villmer by countout in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins beat Therese Theis in a 2 of 3 falls match
Kenny Ackles beat Jack O’Brien by DQ

3/4/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mighty Atlas vs. Ray Villmer
5-woman battle royal featuring Jo Ann Mullineaux, Ann Laverne, Therese Theis, Helen Hild and Betty Hawkins
Jack O’Brien vs. Tony Cosenza
plus Mighty Atlas in strongman exhibition

3/5/52 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Billy Darnell beat Pete Managoff(21:00)
Ray Stern beat Jack Vansky by DQ
Ann Laverne beat Ida Foster
Betty Hawkins beat Mary Jane Mull(10:00) to win 5-woman battle royal that also included Cora Combs, Ann Laverne and Ida Foster

3/10/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Mighty Atlas in a 2 of 3 falls match
Ann Laverne beat Betty Hawkins to win Florida Women’s Title
Jack O’Brien beat Tony Cosenza

3/11/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz vs. Mighty Atlas
Betty Hawkins vs. Ann Laverne
Jack O’Brien vs. Kenny Ackles

3/12/52 Fort Lauderdale, FL
NWA World Champion Lou Thesz vs. ??

3/14/52 Havana, Cuba
NWA World Champion Lou Thesz vs. Mighty Atlas

3/17/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mildred Burke beat Ann Laverne in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Jack O’Brien by DQ
Billy Darnell beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match

3/18/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Jack O’Brien by DQ in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy draw Kenny Ackles(30:00)

3/20/52 Orlando, FL @ American Legion Home
Betty Hawkins vs. Helen Hild
Pete Managoff vs. Ray Villmer
Bobby Lane vs. Tony Cosenza

3/20/52 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Buddy Rogers vs. Bobby Lane

3/21/52 Miami, FL
Buddy Rogers no contest with Antonino Rocca

3/24/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Antonino Rocca beat Billy Darnell in a 2 of 3 falls match
Jack O’Brien draw Ray Stern(sub for Ray Villmer) in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Kola Kwariani(23:00)

3/25/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Tony Cosenza beat Pete Managoff by DQ in a 2 of 3 falls match
Ray Stern beat Kola Kwariani(19:00)

3/28/52 Miami, FL
Buddy Rogers no contest with Antonino Rocca

3/29/52 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Antonino Rocca vs. Billy Darnell
Ray Villmer vs. Jack O’Brien in a loser leaves town match
Mike Clancy vs. Kola Kwariani

3/31/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Louise Greene double countout with Ethel Johnson
Jack O’Brien beat Ray Stern
Pete Managoff beat Juan Hernandez
Mike Clancy beat Jack Vansky



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:43 am
  PM Quote Reply
14th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/1/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Billy Darnell beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match
Pete Managoff beat Juan Hernandez in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Jack O’Brien by DQ

4/7/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ethel Johnson vs. Louise Greene
Pat O’Hara vs. Billy Darnell
Ike Eakins vs. Herb Stein

4/8/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Jack O’Brien beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match
Ethel Johnson beat Louise Green
Mike Clancy draw Pete Managoff(20:00)
Juan Hernandez beat Jack Vansky by DQ

4/14/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Johnny Valentine beat Jack O’Brien in a 2 of 3 falls match
Red Vagnone beat Juan Hernandez
Pete Managoff beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match

4/15/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pete Managoff beat Johnny Valentine by DQ in a 2 of 3 falls match
Jack O’Brien beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Red Vagnone(aka Abe Zvonkin) by DQ

4/21/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mars Bennett & Millie Stafford beat Mary Jane Mull & Ella Phillips in a 2 of 3 falls match
Jack O’Brien beat Johnny Valentine by countout in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez beat Pete Managoff(60:00) by DQ

4/22/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pete Managoff beat Johnny Valentine
Mars Bennett beat Ella Phillips in a 2 of 3 falls match
Tony Vagnone beat Juan Hernandez(10:00)
Mike Clancy beat Jack O’Brien(10:00) by DQ

4/28/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling

4/29/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pete Managoff beat Jack O’Brien by DQ in a 2 of 3 falls match
Millie Stafford beat Mary June Mull in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Ike Eakins(24:00) by DQ
Note: last card of the season

5/5/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mike Clancy beat Prince Omar to win battle royal
Pat O’Hara beat Bill Neapolitan
Ivan Walkowski beat Red Vagnone by DQ
Ike Eakins beat George Passmore

5/12/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mike Clancy beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara beat Red Vagnone
Joe Ludlum beat Ivan Walkowski

5/17/52 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bud Blevins vs. Jim Johnston
Mike Clancy vs. Joe Ludlum
Bobby Roberts vs. George Passmore
Red Vagnone vs. Ted Rozankowski & Saul Weingeroff in a handicap match

5/19/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mike Clancy no contest with Great Togo in a 2 of 3 falls match
Paddy Mack beat Red Vagnone in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins beat Joe Ludlum

5/26/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mike Clancy & Pat O’Hara beat Great Togo & Ko Togo by DQ in a 2 of 3 falls match
Paddy Mack beat Ike Eakins
Herb Stein beat Joe Ludlum

5/31/52 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Great Togo & Ko Togo vs. Herb Freeman & Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Patty Mack vs. Mike Clancy in a 2 of 3 falls match
Bill Napolitan vs. Ike Eakins

6/2/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mike Clancy no contest with Paddy Mack
Ruth Boatcallie beat Carol Cook
Pat O’Hara beat Ike Eakins by DQ

6/9/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Ruth Boatcallie beat Carol Cook to win 5-woman battle royal
Mike Clancy vs. Ike Eakins
Pat O'Hara beat Paddy Mack

6/16/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Wally Dusek beat Pat O'Hara
Mike Clancy beat Paddy Mack
Herb Stein beat George Harben by DQ

6/23/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Wally Dusek beat Al Massey
Ginger the Wrestling Bear beat Pat O'Hara
George Harben beat Eddie Malone

6/30/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Dot Dotson no contest with Jo Ann Mullens
Wally Dusek beat Al Massey
Paddy Mack beat George Harben



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Sat Dec 9th, 2017 04:43 am
  PM Quote Reply
15th Post
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/7/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Antonino Rocca beat Wally Dusek
Jo Ann Mullens beat Dot Dotson
Al Massey beat Kola Kwariani

7/14/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Betty Hawkins beat Jo Ann Mullens
Al Massey beat George Harben
Wally Dusek beat Paddy Mack

7/21/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Danny Dusek, Wally Dusek & Jack Wentworth beat Paddy Mack, Mike Clancy & Al Cortez
Danny Dusek draw Mike Clancy
Al Cortez beat Wally Dusek by DQ
Jack Wentworth beat Paddy Mack

7/28/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Betty Hawkins & Dot Dotson beat Mary Jane Mull & Jo Ann Mullens
Wally Dusek beat Mike Clancy
Al Cortez beat Jack Wentworth by DQ

8/4/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Great Togo beat Danny Dusek
Mike Clancy draw Jack Wentworth
Wally Dusek beat Al Cortez

8/11/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Gene Stanlee beat Jack Wentworth
Pat O'Hara & Mike Clancy beat Danny & Wally Dusek by DQ

8/18/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Great Togo beat Wally Dusek
Great Togo beat Danny Dusek by DQ
Mike Clancy beat Jack Wentworth by DQ
Pat O'Hara beat Ed Craddock

8/25/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Danny Dusek beat Jack Wentworth win 7-man wrestle royal
Pat O'Hara beat Herb Stein
Wally Dusek draw Mike Clancy
Ed Craddock was the first man to be eliminated from battle royal

9/1/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
John Smith beat Danny Dusek in a 2 of 3 falls match
Cora Combs beat Ella Waldek
Eddie Gossett beat Pedro Godoy by DQ

9/3/52 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Ella Waldek vs. Cora Combs
The Wolfman vs. Eddie Gossett
Pedro Godoy vs. Danny Dusek

9/8/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Cora Combs beat Ella Waldek in a no time limit, 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Pedro Godoy in a no time limit match
John Smith beat Pat O'Hara(22:00)

9/15/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
John Smith beat Eddie Gossett
Pat O'Hara beat Abe Coleman
Chief Chewaki beat Bob Roberts

9/22/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
John Smith double countout with Chief Chewaki
Eddie Gossett beat Bill Napolitan
Bob Corby draw Pedro Godoy

9/29/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Chief Chewaki beat John Smith by DQ
Eddie Gossett beat Pedro Godoy
Bob Corby draw Bill Napolitan



____________________
David Baker
Mid-Atlantic Wrestling Historian
Back To Top PM Quote Reply  

Current time is 03:39 am Page:    1  2  3  4  5  6  ...  Next Page Last Page    
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Championship Wrestling from Florida Promotion 1949-1987 - Version 2 Top




UltraBB 1.172 Copyright © 2007-2013 Data 1 Systems