View single post by Kriss
 Posted: Mon Mar 7th, 2011 07:36 pm
PM Quote Reply Full Topic
Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7023
Status: 
Offline
Friday, January 5, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Steve Regal
2) Jay Youngblood defeated Steve Muslin
3) Brute Bernard & Swede Hanson defeated Ted Oates & Jerry Oates
4) NWA Television Champion Paul Jones defeated Ricky Steamboat
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Johnny Weaver

Friday, January 12, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton fought Don Kernodle to a draw
2) Abe Jacobs defeated Frank Monte
3) Dino Bravo defeated Greg Valentine
4) Brute Bernard & Jacques Goulet defeated Jay Youngblood & Herb Gallant
5) NWA Television Champion Paul Jones fought Ricky Steamboat to a double-DQ

No newspapers available for January 19, January 26 or February.

Friday, March 2, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Terry Sawyer defeated Joe Palardy
2) Steve Regal defeated Len Denton
3) Moose Morowski & Kim Duk defeated Pedro Morales & Nick DeCarlo
4) Paul Jones & Baron Von Raschke defeated Ricky Steamboat & Jay Youngblood

Friday, March 9, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Nick DeCarlo defeated Tony Russo
2) Steve Regal defeated Charlie Fulton
3) Skip Young & Johnny Weaver defeated Swede Hanson & Brute Bernard
4) Jay Youngblood defeated Baron Von Raschke
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Dino Bravo

Friday, March 16, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Joe Palardy vs. Terry Sawyer (no result listed)
2) Len Denton vs. Steve Regal (no result listed)
3) Nick DeCarlo & Pedro Morales vs. Kim Duk & Moose Morowski (no result listed)
4) Indian Strap Match: Jay Youngblood vs. Baron Von Raschke (no result listed)
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Tony Atlas

Friday, March 23, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Herb Gallant defeated Terry Sawyer
2) Frank Monte defeated Joe Furr
3) Gary Young defeated Len Denton
4) Kim Duk & Moose Morowski defeated Skip Young & Pedro Morales
5) United States Heavyweight Champion Ricky Steamboat defeated Ric Flair

Friday, March 30, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Joe Furr
2) Les Thornton defeated Joe Palardy
3) Brute Bernard defeated Gary Young
4) Kim Duk & Moose Morowski defeated Pedro Morales & Don Kernodle
5) Dino Bravo defeated NWA Television Champion Paul Jones via DQ

Friday, April 6, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Regal defeated Tony Russo
2) Don Kernodle defeated David Patterson
3) Kim Duk & Moose Morowski defeated Skip Young & Johnny Weaver
4) NWA Television Champion Paul Jones defeated Ricky Steamboat
5) Andre the Giant defeated John Studd

Friday, April 13, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Len Denton & Swede Hanson vs. Gary Young & Nick DeCarlo (advertised)
2) Skip Young defeated Kim Duk
3) Jay Youngblood defeated Gene Anderson
4) Paul Orndorff defeated Ken Patera
5) Death Match: NWA Television Champion Paul Jones defeated Ricky Steamboat
The newspaper results listed Swede Hanson defeated Len Denton and Gary Young defeated Nick DeCarlo.

Friday, April 20, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Nick DeCarlo
2) Swede Hanson & Len Denton vs. Skip Young & Don Kernodle
3) Johnny Weaver vs. John Studd
4) Women’s World Champion The Fabulous Moolah vs. Winona Little Heart
5) NWA Television Champion Paul Jones vs. Paul Orndorff

Friday, April 27, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Terry Sawyer
2) Herb Gallant vs. Charlie Fulton
3) Jay Youngblood & Skip Young vs. Brute Bernard & Swede Hanson
4) Paul Orndorff vs. Baron Von Raschke
5) Johnny Weaver vs. John Studd

Friday, May 4, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton vs. Leo Burke (no result listed)
2) Les Thornton vs. Frank Monte (no result listed)
3) Len Denton vs. Terry Sawyer (no result listed)
4) Kim Duk & Moose Morowski defeated Jay Youngblood & Skip Young
5) Ernie Ladd defeated Tony Atlas via DQ

Friday, May 11, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo fought Frank Monte to a draw
2) Abe Jacobs defeated Len Denton
3) Kim Duk & Moose Morowski defeated Pedro Morales & Les Thornton
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Dino Bravo
5) No DQ: Tony Atlas defeated Ernie Ladd

Friday, May 18, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) David Patterson defeated Joe Furr
2) Abe Jacobs & Les Thornton defeated Rudy Kay & Charlie Fulton
3) Pedro Morales vs. Jacques Goulet (no result listed)
4) Darling Dagmar vs. Diamond Lil (cancelled)
5) Dino Bravo defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ
There were two referees for the main event.

No newspapers available for May 25.

Friday, June 1, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Swede Hanson defeated Leo Burke
2) Don Kernodle defeated Steve Regal
3) Moose Morowski defeated Nick DeCarlo
4) World Tag Team Champions Baron Von Raschke & Paul Jones defeated Paul Orndorff & Jimmy Snuka via DQ

Friday, June 8, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Ben Alexander vs. Tony Russo (no result listed)
2) Gene Anderson & Jacques Goulet vs. Johnny Weaver & Les Thornton (no result listed)
3) Rufus R. Jones vs. Moose Morowski (no result listed)
4) Ricky Steamboat defeated Ernie Ladd

Friday, June 15, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Nick DeCarlo (no result listed)
2) Cocoa Samoa vs. Ben Alexander (no result listed)
3) Pedro Morales vs. Moose Morowski (no result listed)
4) Don Kernodle defeated Gene Anderson
5) Ricky Steamboat & Jimmy Snuka defeated World Tag Team Champions Paul Jones & Baron Von Raschke via DQ

Friday, June 22, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Nick DeCarlo defeated Frank Monte
2) Swede Hanson & Kim Duk defeated Gary Young (sub. Skip Young) & Don Kernodle
3) Rufus R. Jones defeated John Studd
4) Dino Bravo defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ

Friday, June 29, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated David Patterson
2) Gary Young vs. Charlie Fulton (no result listed)
3) Gene Anderson & Jacques Goulet defeated Paul Orndorff & Pedro Morales
4) Rufus R. Jones defeated Kim Duk
5) No DQ: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Dino Bravo

No wrestling listed for July 6.

Friday, July 13, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated Joe Furr
2) Len Denton defeated David Patterson
3) Gene Anderson & Jacques Goulet defeated Paul Orndorff & Johnny Weaver
4) Tony Atlas defeated Ken Patera
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair fought Jim Brunzell to a draw (60:00)

Friday, July 20, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Leo Burke fought Joe Furr to a draw
2) Johnny Weaver & Cocoa Samoa defeated The Scorpion & Rudy Kay
3) Frank Monte defeated Les Thornton
4) Tony Atlas defeated Brute Bernard
5) Blackjack Mulligan defeated Ernie Ladd

Friday, July 27, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Cowboy Lang defeated Little Tokyo
2) Swede Hanson & The Scorpion defeated Cocoa Samoa & Don Kernodle
3) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Tony Atlas

No newspaper available for August 3.

Friday, August 10, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Klondike Bill
2) Rudy Kay vs. Nick DeCarlo (no result listed)
3) Leroy Dargin & Luther Dargin defeated Swede Hanson & The Scorpion
4) Rufus R. Jones defeated Jimmy Snuka
5) Ken Patera defeated Jim Brunzell
Ken Patera had put up $1,000 that he could beat Jim Brunzell.

No newspaper available for August 17.

Friday, August 24, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick McGraw defeated Tony Russo
2) Leroy Dargin defeated David Patterson
3) The Scorpion & Jacques Goulet defeated Cocoa Samoa & Pedro Morales
4) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Baron Von Raschke

Friday, August 31, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Pedro Morales defeated Charlie Fulton
2) Luther Dargin defeated Tony Russo
3) Jay Youngblood & Johnny Weaver defeated Gene Anderson & Swede Hanson
4) NWA Television Champion Ricky Steamboat defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ

Friday, September 7, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Luther Dargin defeated David Patterson
2) Nick DeCarlo defeated Tony Garea
3) Dewey Robertson defeated Pedro Morales
4) Ric Flair & Jay Youngblood defeated Jimmy Snuka & John Studd

Friday, September 14, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Luther Dargin & Leroy Dargin defeated Frank Monte & Tony Russo
2) Don Kernodle fought The Scorpion to a draw
3) Rick McGraw defeated Jacques Goulet
4) Dewey Robertson defeated Jay Youngblood
5) Rufus R. Jones & Blackjack Mulligan defeated World Tag Team Champions Paul Jones & Baron Von Raschke via DQ

Friday, September 21, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Sommers fought Abe Jacobs to a draw
2) Cocoa Samoa defeated David Patterson
3) Special Delivery Jones & Rick McGraw defeated Brute Bernanrd & Jacques Goulet
4) Jay Youngblood defeated Dewey Robertson
5) Jimmy Snuka defeated Ric Flair

Friday, September 28, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Luther/Leroy Dargin vs. The Scorpion (only Dargin advertised) (no result listed)
2) Swede Hanson vs. Doug Sommers (no result listed)
3) Dewey Robertson & Jacques Goulet vs. Pedro Morales & Cocoa Samoa (no result listed)
4) NWA Television Champion Ricky Steamboat defeated John Studd
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jim Brunzell defeated Ken Patera

Friday, October 5, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Leroy Dargin defeated Frank Monte
2) Gene Anderson & The Scorpion defeated Johnny Weaver & Cocoa Samoa
3) Luther Dargin defeated Charlie Fulton
4) Indian Strap Match: Jay Youngblood defeated Dewey Robertson
5) United States Heavyweight Champion Jimmy Snuka defeated Ric Flair via DQ

Friday, October 12, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick McGraw defeated Joe Furr
2) Tony Garea defeated Tony Russo
3) Doug Sommers defeated Pedro Morales
4) Jay Youngblood & Lone Eagle defeated Dewey Robertson & Billy the Kid
5) NWA Television Champion Ricky Steamboat defeated Paul Jones

No wrestling listed for October 19.

Friday, October 26, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa defeated Frank Monte
2) Charlie Fulton defeated Bob Marcus
3) Luther Dargin defeated Joe Furr
4) Gene Anderson & Doug Sommers defeated Rick McGraw & Don Kernodle
5) No DQ: United States Heavyweight Champion Jimmy Snuka fought Ric Flair to a draw (60:00)
The newspaper results state that Ric Flair was awarded the match via decision after the draw, but did not win the title.

Friday, November 2, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Leroy Dargin defeated Charlie Fulton
2) David Patterson defeated Cocoa Samoa
3) Don Kernodle defeated Brute Bernard
4) Rick McGraw defeated Gene Anderson
5) Blackjack Mulligan & Rufus R. Jones & Tim Woods defeated Ken Patera & John Studd & Buddy Rogers

Friday, November 9, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Bob Marcus defeated Charlie Fulton
2) Luther Dargin & Leroy Dargin defeated Gene Anderson & The Scorpion
3) Rufus R. Jones defeated Baron Von Raschke
4) Paul Jones defeated Jay Youngblood

Friday, November 16, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Sommers defeated Tony Russo
2) Ronnie Sexton defeated Bob Marcus
3) Steve Muslin & Brute Bernard defeated Luther Dargin & Leroy Dargin
4) Rufus R. Jones defeated Ray Stevens
5) Indian Strap Match: Jay Youngblood defeated Paul Jones

No wrestling listed for November 23.

Friday, November 30, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Billy Starr vs. Frank Monte (no result listed)
2) Luther Dargin & Leroy Dargin & Special Delivery Jones defeated Gene Anderson & David Patterson & Doug Sommers
3) Johnny Weaver (sub. Tim Woods) vs. Dewey Robertson
4) Texas Street Fight: Blackjack Mulligan defeated John Studd

Friday, December 7, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa defeated Charlie Fulton
2) Luther Dargin defeated Doug Sommers
3) Special Delivery Jones & Don Kernodle defeated Gene Anderson & The Scorpion
4) Chain Match: Blackjack Mulligan defeated John Studd

No wrestling on December 14 or December 21.

Thursday, December 27, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa fought Rick McGraw to a draw
2) Billy Starr defeated David Patterson
3) Bob Marcus defeated The Scorpion (sub. David Patterson) via DQ
4) Rufus R. Jones defeated Brute Bernard
5) World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood fought Paul Jones & Baron Von Raschke to a no contest