WowBB Forums Home 

 Moderated by: Ron  
AuthorPost
Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
I found that the Charleston paper appears in a few different places in Google News, and the paper did a good job of hiding its wrestling results. I was only really checking Fridays, so if they ran on a different day on the weeks I found no wrestling, I may have to go back and check more thoroughly.


No newspapers available for January.

Friday, February 1, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Scott McGhee defeated Abe Jacobs
2) David Patterson defeated Cocoa Samoa
3) Frankie Lane & Doug Sommers defeated Pedro Morales & Ronnie Sexton
4) Rufus R. Jones defeated Baron Von Raschke
5) No DQ: Ric Flair defeated Gene Anderson
Ric Flair had to win with the figure four leg lock in 30 minutes or have his head shaved.

Friday, February 8, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Bob Marcus defeated Tony Russo
2) Don Kernodle defeated David Patterson
3) Tony Garea defeated The Scorpion
4) Paul Jones vs. Special Delivery Jones (no result listed)
5) The Masked Superstars defeated Blackjack Mulligan & Jim Brunzell

Friday, February 15, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Bob Marcus defeated Doug Sommers
2) Ronnie Sexton defeated David Patterson
3) Johnny Weaver & Tony Garea defeated Frankie Lane & Brute Bernard
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jim Brunzell defeated Masked Superstar #2
5) Death Match: United States Heavyweight Champion Jimmy Snuka defeated Ric Flair

Friday, February 22, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Scott McGhee fought Joe Furr to a draw
2) Pedro Morales & Don Kernodle defeated Swede Hanson & Brute Bernard
3) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jim Brunzell defeated Ox Baker
4) Lights Out Match: Baron Von Raschke defeated Paul Jones

Friday, February 29, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Ronnie Sexton defeated Tony Russo
2) Matt Borne defeated Billy Starr
3) Swede Hanson defeated Cocoa Samoa
4) Special Delivery Jones defeated Dewey Robertson
5) World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Greg Valentine & Ray Stevens

Friday, March 7, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Billy Starr defeated Joe Furr
2) Ronnie Sexton defeated Scott McGhee
3) Don Kernodle defeated The Scorpion
4) Johnny Weaver defeated Billy Starr (sub. Dewey Robertson)
5) Blackjack Mulligan & Rufus R. Jones defeated The Masked Superstar

Friday, March 14, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Billy Starr vs. Abe Jacobs
2) Bob Marcus vs. David Patterson
3) Swede Hanson & Ox Baker vs. Johnny Weaver & Don Kernodle
4) Blackjack Mulligan vs. Masked Superstar #2
5) United States Heavyweight Champion Jimmy Snuka vs. Ric Flair

Friday, March 21, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Sommers defeated Scott McGhee
2) Cocoa Samoa defeated The Scorpion
3) Abe Jacobs defeated David Patterson
4) Special Delivery Jones defeated Brute Bernard
5) World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Greg Valentine & Ray Stevens

Friday, March 28, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Weaver & Special Delivery Jones defeated Swede Hanson & Brute Bernard
2) The Scorpion defeated Ronnie Sexton
3) Doug Sommers defeated Cocoa Samoa
4) Jay Youngblood defeated Greg Valentine
5) United States Heavyweight Champion Jimmy Snuka defeated Rufus R. Jones

Friday, April 4, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle defeated Billy Starr
2) Cocoa Samoa defeated Tony Russo
3) Women’s World Tag Team Champions Joyce Grable & Wendi Richter defeated Judy Martin & Leilani Kai
4) Blackjack Mulligan & Swede Hanson fought The Masked Superstars to a double-DQ

Friday, April 11, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick McGraw fought Tony Russo to a draw
2) Pedro Morales defeated Doug Sommers
3) Matt Borne defeated Billy Starr
4) Rufus R. Jones defeated Dewey Robertson
5) Blackjack Mulligan & Ric Flair defeated The Masked Superstars

Friday, April 18, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Billy Starr defeated Cocoa Samoa
2) Doug Sommers defeated Rick McGraw
3) Ox Baker & Brute Bernard defeated Pedro Morales & Don Kernodle
4) Blackjack Mulligan defeated Masked Superstar #2
5) Ric Flair defeated NWA Television Champion Masked Superstar #1 via DQ

Friday, April 25, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Bob Marcus vs. Doug Sommers (no result listed)
2) Brute Bernard vs. Don Kernodle (no result listed)
3) The Scorpion defeated Ronnie Sexton
4) Special Delivery Jones defeated Ox Baker
5) World Tag Team Champions Greg Valentine & Ray Stevens defeated Ricky Steamboat & Jay Youngblood

Friday, May 2, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated Doug Sommers
2) Ron Ritchie defeated Joe Furr
3) Brute Bernard & Dewey Robertson defeated Matt Borne & Pedro Morales
4) NWA Television Champion Masked Superstar #1 defeated Rufus R. Jones
5) Blackjack Mulligan defeated Masked Superstar #2
Masked Superstar #1 was locked in a cage at ringside during the main event. Masked Superstar #2 was unmasked as John Studd.

Friday, May 9, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa defeated The Scorpion
2) Tony Garea defeated Billy Starr
3) Swede Hanson & Gene Lewis defeated Johnny Weaver & Matt Borne
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jim Brunzell defeated The Iron Sheik
5) Blackjack Mulligan defeated NWA Television Champion Masked Superstar #1

Friday, May 16, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Abe Jacobs
2) Enforcer Luciano vs. Ronnie Sexton
3) Special Delivery Jones & Pedro Morales vs. Brute Bernanrd & Ox Baker
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jim Brunzell vs. Dewey Robertson
5) Lumberjack Match: NWA Television Champion Masked Superstar #1 vs. Blackjack Mulligan

Friday, May 23, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated Ronnie Sexton
2) Don Kernodle defeated Cocoa Samoa
3) Johnny Weaver & Tony Garea defeated Ox Baker & Swede Hanson
4) Jim Brunzell defeated Jimmy Snuka
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated The Iron Sheik

No wrestling listed on May 30.

Friday, June 6, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Ron Ritchie fought Tony Russo to a draw
2) Abe Jacobs defeated Ronnie Sexton
3) Don Kernodle defeated Doug Sommers
4) Special Delivery Jones defeated Gene Lewis
5) Blackjack Mulligan & Cousin Luke defeated Masked Superstar #1 & Enforcer Luciano via CO

Friday, June 13, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Sommers defeated Pedro Morales
2) Steve Muslin defeated Ronnie Sexton
3) Greg Valentine & Ray Stevens defeated Special Delivery Jones & Rufus R. Jones
4) The Iron Sheik defeated Jim Brunzell

Friday, June 20, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Joe Furr (no result listed)
2) Ben Alexander vs. Don Kernodle (no result listed)
3) Ron Ritchie defeated Cocoa Samoa
4) Special Delivery Jones defeated Steve Muslin
5) Fence Match: World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Greg Valentine & Ray Stevens
The ring was encased with an 8 foot high steel link fence.

Friday, June 27, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Nick DeCarlo defeated Billy Starr
2) Don Kernodle defeated Ricky Ferrara
3) Dewey Robertson & Gene Lewis defeated Buzz Sawyer & Matt Borne
4) Sweet Ebony Diamond defeated NWA Television Champion Masked Superstar via DQ
5) Detroit Street Fight: Enforcer Luciano defeated Blackjack Mulligan
The main event was a 10 round taped fists bout.

No wrestling listed on July 4.

Friday, July 11, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Ben Alexander (no result listed)
2) David Patterson vs. Don Kernodle (no result listed)
3) Mid-Atlantic Tag Team Champions Buzz Sawyer & Matt Borne defeated Dewey Robertson & Gene Lewis
4) Ric Flair & Sweet Ebony Diamond defeated Greg Valentine & The Iron Sheik

Friday, July 18, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Brute Bernard (sub. David Patterson) defeated .Abe Jacobs
2) Nick DeCarlo defeated Tony Russo
3) Special Delivery Jones & Tony Garea defeated Ox Baker & Brute Bernanrd
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion The Iron Sheik defeated Jim Brunzell
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Greg Valentine

Friday, July 25, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Ricky Ferrara defeated Billy Starr
2) Ox Baker vs. Nick DeCarlo (advertised)
3) Steve Muslin & Nick DeCarlo (sub. Tony Garea) defeated Brute Bernard & Ox Baker (sub. Frankie Lane)
4) Bobby Duncum defeated Special Delivery Jones
5) Texas Street Fight: Blackjack Mulligan defeated Enforcer Luciano

Friday, August 1, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Ricky Ferrara defeated Ron Ritchie
2) Steve Muslin defeated Brett Wayne (sub. Swede Hanson)
3) Buzz Sawyer & Matt Borne defeated Brute Bernard & Frankie Lane
4) Elimination Match: Jim Brunzell (sub. Ric Flair) & Sweet Ebony Diamond defeated Masked Superstar & Greg Valentine
In the newspaper results, Frankie Lane’s partner was listed as Bill Calgary.

Friday, August 8, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Wayne defeated Jim Nelson (sub. Tony Tosi)
2) Billy Starr fought Cocoa Samoa to a draw
3) Mid-Atlantic Tag Team Champions Buzz Sawyer & Matt Borne vs. Dewey Robertson & Swede Hanson (no result listed)
4) Sweet Ebony Diamond defeated NWA Television Champion Masked Superstar
5) No DQ – Falls Count Anywhere: Mid-Atlantic Heavyweight Champion The Iron Sheik defeated Jim Brunzell

Friday, August 15, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated Cocoa Samoa
2) Nick DeCarlo defeated Billy Starr
3) Johnny Weaver & Special Delivery Jones defeated Swede Hanson & Enforcer Luciano
4) Jay Youngblood defeated Jimmy Snuka
5) Sweet Ebony Diamond defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion The Iron Sheik via DQ

Friday, August 22, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa fought Tony Tosi to a draw
2) Steve Muslin defeated Ricky Ferrara
3) Abe Jacobs defeated Ben Alexander
4) Johnny Weaver defeated Swede Hanson
5) World Tag Team Champions Jimmy Snuka & Ray Stevens defeated Ricky Steamboat & Jay Youngblood
Gene Anderson was barred from the building for the main event.

No wrestling listed for August 29.

No newspapers available for September 5.

No wrestling on September 12.

No newspapers available for September 19.

Friday, September 26, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated Joe Furr
2) Ron Ritchie defeated Ricky Ferrara
3) George Wells & Special Delivery Jones defeated Swede Hanson & Gene Lewis
4) Paul Jones defeated Tenryu
5) United States Heavyweight Champion Greg Valentine fought Ric Flair to a draw
There were two referees for the main event.

No newspapers available for October.

Friday, November 7, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Wayne Rogers defeated Tony Russo
2) Kim Duk defeated Jerry Caldwell
3) Dewey Robertson defeated William Rogers
4) Ivan Koloff defeated Johnny Weaver
5) Masked Superstar & Ricky Steamboat defeated World Tag Team Champions Jimmy Snuka & Ray Stevens via DQ

Friday, November 14, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Nick DeCarlo defeated Ben Alexander
2) Gene Lewis defeated Wayne Rogers
3) Tenryu defeated Abe Jacobs
4) NWA Television Champion Roddy Piper defeated Matt Borne
5) Texas Tornado Match: World Tag Team Champions Jimmy Snuka & Ray Stevens defeated Masked Superstar & Ricky Steamboat

Friday, November 21, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Fever defeated Jerry Caldwell
2) Abe Jacobs defeated Ricky Ferrara
3) Tony Tosi & Nick DeCarlo defeated Dewey Robertson & Swede Hanson
4) Sweet Ebony Diamond vs. Ivan Koloff (no result listed)
5) Blackjack Mulligan defeated Bobby Duncum

Friday, November 28, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Jerry Caldwell defeated Tony Russo
2) Special Delivery Jones defeated Ricky Ferrara
3) Dewey Robertson defeated Ben Alexander
4) Johnny Weaver & Matt Borne defeated The Sheepherders
5) Brass Knuckles Champion Bobby Duncum defeated Blackjack Mulligan

Friday, December 5, 1980 – County Hall – Charleston, SC
1) Ben Alexander defeated Jerry Caldwell
2) Tenryi defeated Nick DeCarlo
3) Matt Borne defeated Gene Lewis
4) Dewey Robertson defeated Swede Hanson
5) Fence Match: World Tag Team Champions Paul Jones & Masked Superstar defeated Gene Anderson (sub. Jimmy Snuka) & Ray Stevens
The ring was encased with an 8 foot high steel link fence.

No newspapers available for December 12.

No wrestling listed for December 19 or December 26.

No newspapers available for January 2 or January 9.

Friday, January 16, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated Charlie Fulton
2) Jim Nelson defeated Nick DeCarlo
3) Swede Hanson & Jacques Goulet defeated Tony Tosi (sub. Matt Borne) & Frank Monte
4) Texas Street Fight: Blackjack Mulligan defeated Bobby Duncum
5) No DQ: United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Greg Valentine

No newspapers available for January 23.

Friday, January 30, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs fought Ricky Ferrara to a draw
2) Ron Ritchie defeated Charlie Fulton
3) Swede Hanson (sub. Steve Muslin) defeated Frank Monte
4) Johnny Weaver defeated Mr. Fuji
5) Paul Jones & Masked Superstar defeated Jimmy Snuka & Ray Stevens to win the held-up World Tag Team Title

Friday, February 6, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton fought Abe Jacobs to a draw
2) Johnny Weaver defeated Jacques Goulet
3) Ron Ritchie defeated Jim Nelson
4) Ray Stevens & Gene Anderson & Jimmy Snuka defeated Masked Superstar & Ricky Steamboat & Paul Jones via DQ

Friday, February 13, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Nick DeCarlo vs. Ricky Ferrara
2) Steve Muslin vs. Gene Lewis
3) Sweet Ebony Diamond & Johnny Weaver defeated Mr. Fuji & Tenryu
4) Blackjack Mulligan vs. Ivan Koloff
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ricky Steamboat vs. Jimmy Snuka

Friday, February 20, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Ricky Brunner defeated Mike Fever
2) Susan Starr defeated Joyce Grable
3) Steve Muslin & Don Kernodle defeated Jacques Goulet & Gene Lewis
4) Blackjack Mulligan defeated The Iron Sheik
5) United States Heavyweight Champion Roddy Piper defeated Sweet Ebony Diamond

No wrestling listed for February 27

Friday, March 6, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Ron Ritchie defeated Charlie Fulton
2) Tony Tosi defeated Jim Nelson
3) Kurt Von Hess defeated Steve Muslin
4) Mr. Fuji defeated Dewey Robertson
5) Ric Flair & Blackjack Mulligan defeated Roddy Piper & Greg Valentine

Friday, March 13, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Tosi fought Ricky Ferrara to a draw
2) Bruno Sammartino, Jr. defeated Ben Alexander
3) Kurt Von Hess & Swede Hanson defeated Johnny Weaver & Don Kernodle
4) Sweet Ebony Diamond defeated Ivan Koloff
5) United States Heavyweight Champion Roddy Piper defeated Ric Flair

Friday, March 20, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Rick Harris
2) Steve Muslin defeated Gene Lewis
3) Kurt Von Hess & Swede Hanson defeated Johnny Weaver & George Wells
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ricky Steamboat defeated Greg Valentine
5) Cage Match: Blackjack Mulligan defeated The Iron Sheik
The ring was surrounded by an 8 foot high steel link fence.

Friday, March 27, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Gene Lewis defeated Abe Jacobs
2) Steve Muslin defeated Ben Alexander
3) Swede Hanson defeated Tony Tosi (sub. Don Kernodle)
4) Johnny Weaver defeated Kurt Von Hess
5) Ray Stevens & Ivan Koloff defeated World Tag Team Champions Paul Jones & Masked Superstar via DQ

No newspapers available for April or May.

No newspapers available for June 5.

Friday, June 12, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Nelson vs. McCombs
2) Rick Harris vs. Abe Jacobs
3) Charlie Fulton vs. Frank Monte
4) Mr. Wrestling II vs. Mr. Fuji
5) Jimmy Valiant vs. Masked Superstar

No newspapers available for June 19 or June 26.

Friday, July 3, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Ricky Ferrara vs. Mike Fever
2) Terry Lathan vs. Jim Nelson
3) Rick Harris vs. Don Kernodle
4) The Iron Sheik vs. Mr. Wrestling II
5) Chris Markoff & Nicoli Volkoff (w/ Lord Alfred Hayes) vs. Johnny Weaver & Dewey Robertson

Friday, July 10, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Scott McGhee defeated Ricky Ferrara
2) Ken Timbs defeated Rick Harris
3) Ali Bey defeated Tony Tosi (sub. Mike Davis)
4) Chris Markoff & Nicoli Volkoff (w/ Lord Alfred Hayes) defeated Mike Davis (sub. Paul Jones) & Johnny Weaver
5) Leroy Brown defeated Jimmy Valiant

No newspapers available for July 17.

Friday, July 24, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Nelson vs. Frank Monte
2) Bill White vs. Scott McGhee
3) Dewey Robertson vs. Ali Bey
4) Mid-Atlantic Tag Team Champions Chris Markoff & Nicoli Volkoff (w/ Lord Alfred Hayes) vs. Paul Jones & Johnny Weaver
5) NWA Television Champion Greg Valentine vs. Leroy Brown

Friday, July 31, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Ricky Ferrara defeated Mike Reed
2) Frank Monte defeated El Toro
3) Charlie Fulton fought Tony Tosi to a draw
4) Ali Bey defeated Steve Muslin
5) No DQ: Leroy Brown & Sweet Ebony Diamond defeated Jimmy Valiant & Greg Valentine

Friday, August 7, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Davis vs. Ricky Ferrara
2) Mike Miller vs. Ron Ritchie
3) Jim Nelson vs. Scott McGhee
4) Ali Bey vs. Terry Lathan
5) Mr. Wrestling II & Johnny Weaver & Dewey Robertson vs. Jimmy Valiant & Chris Markoff & Nicoli Volkoff

Friday, August 14, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill White vs. Mike Reed (no result listed)
2) Ron Ritchie defeated Charlie Fulton
3) Don Kernodle defeated Rick Harris
4) Dewey Robertson defeated Mr. Fuji
5) Ron Bass defeated The Iron Sheik
6) No DQ: Leroy Brown defeated NWA Television Champion Greg Valentine

Friday, August 21, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton vs. Laurent Soucie
2) Jim Nelson vs. Don Kernodle
3) Mike Miller vs. Steve Muslin
4) Johnny Weaver & Dewey Robertson vs. The Iron Sheik & Chris Markoff
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Roddy Piper vs. Sweet Ebony Diamond

Friday, August 28, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Muslin fought Laurent Soucie to a draw
2) Ron Ritchie defeated Jim Nelson
3) Frank Monte defeated Mike Reed
4) Sweet Ebony Diamond & Ron Bass defeated Jimmy Valiant & Mr. Fuji
5) World Heavyweight Champion Dusty Rhodes defeated Ivan Koloff

No newspapers available for September 4.

Friday, September 11, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Miller defeated Frank Monte
2) The Grappler & The Super Destroyer defeated Terry Lathan & Mike Davis
3) Jake Roberts defeated Les Thornton
4) Leroy Brown & Ricky Steamboat defeated Ivan Koloff & Greg Valentine

Friday, September 18, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Sivi Afi vs. Mike Miller
2) Don Kernodle vs. Rick Harris
3) Mike Davis vs. Jacques Goulet
4) Chris Markoff & Nicoli Volkoff & Austin Idol vs. Johnny Weaver & Paul Jones & Jake Roberts
5) Lumberjack Match: Leroy Brown vs. Greg Valentine

No newspapers available for September 25.

No newspapers available for October.

Friday, November 6, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Rich Harris fought Keith Larson to a draw
2) Vinnie Valentino defeated El Toro
3) The Ninja defeated Terry Lathan
4) Jay Youngblood defeated Austin Idol
5) Leroy Brown & Jake Roberts defeated The Super Destroyer & The Grappler

Friday, November 13, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) El Toro vs. Tony Russo (no result listed)
2) Tony Anthony vs. Ali Bey (no result listed)
3) Jim Nelson vs. Scott McGhee (no result listed)
4) No DQ: The Super Destroyer & The Grappler defeated Nicoli Volkoff & Chris Markoff
5) Ivan Koloff defeated Leroy Brown

Friday, November 20, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino & Don Kernodle vs. Charlie Fulton & Carl Fergie
2) The Ninja vs. Keith Larson
3) Jake Roberts vs. Gene Anderson
4) United States Women’s Champion Judy Martin vs. Kandi Malloy
5) Ivan Koloff vs. Ricky Steamboat

Friday, November 27, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Anthony vs. Carl Fergie
2) Jim nelson vs. Jim Nelson
3) The Super Destroyer vs. Ron Bass
4) Leroy Brown & Jimmy Valiant vs. The Grappler & Austin Idol
5) Jake Roberts vs. Gene Anderson

Friday, December 4, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino vs. Mike Miller
2) Charlie Fulton vs. Buddy Landel
3) The Ninja vs. Mike Davis
4) Leroy Brown & Ron Bass vs. The Super Destroyer & Austin Idol
5) Loser Leaves Town: Jake Roberts vs. Gene Anderson

Friday, December 11, 1981 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton vs. Tony Anthony
2) Mike Miller vs. Mike Davis
3) The Ninja vs. Buddy Landel
4) Leroy Brown & Ron Bass vs. Carl Fergie & Ox Baker
5) Terry Taylor (hair at stake) vs. The Super Destroyer (mask at stake)

No wrestling listed for December 18 or December 25.

Friday, January 1, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson fought Tony Anthony to a draw
2) Mike Davis defeated Tony Russo
3) Terry Taylor defeated Chris Markoff
4) The Ninja defeated Buddy Landel
5) Jimmy Valiant & Jay Youngblood defeated Carl Fergie & Dr. X (sub. Ox Baker)
6) Lights Out Match: Blackjack Mulligan defeated John Studd

No newspapers available for January 8.

Friday, January 15, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Jeff Sword vs. Vinnie Valentino (no results listed)
2) Vanessa McNeil vs. Leilani Kai (no results listed)
3) Bill White vs. Don Kernodle (no results listed)
4) No DQ: Mid-Atlantic Tag Team Champions Ox Baker & Carl Fergie defeated Jake Roberts & Jay Youngblood
5) Cage Match: Blackjack Mulligan defeated John Studd
The ring was surrounded by an 8 foot high steel link fence.

Friday, January 22, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Blackjack Mulligan, Jr. won a 12-man 1982 Cadillac Over-the-top-rope Tournament (other participants: Jake Roberts, Terry Gordy, John Studd, Carl Fergie, Jim Nelson, Don Kernodle, Tim Horner, Mike Davis, Vinnie Valentino, Chris Markoff, Steve Sybert)
2) Bounty Match: The Ninja defeated Ray Stevens

No newspapers available for January 29.

No newspapers available for February.

Friday, March 5, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Carl Fergie defeated Ron Ritchie (sub. Keith Larson)
2) Velvet McIntyre won a 6-woman Battle Royal (other participants: Donna Christanello, Leilani Kai, Joyce Grable, Princess Victoria, Wendy Richter)
3) Women’s World Champion The Fabulous Mollah vs. Velvet McIntyre
4) The Ninja defeated Porkchop Cash via DQ

Friday, March 12, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Kelly Kiniski defeated Mike Miller
2) Jay Youngblood & Johnny Weaver defeated Carl Fergie & David Patterson
3) No DQ: Porkchop Cash defeated The Ninja
4) Blackjack Mulligan, Jr. & Jimmy Valiant defeated John Studd & Ivan Koloff

No newspapers available for March 19 or March 26.

Friday, April 2, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Anthony defeated Jeff Sword
2) Kelly Kiniski defeated Chris Markoff
3) Princess Victoria defeated Judy Martin
4) Porkchop Cash & Mike George defeated Jim Nelson & Don Kernodle
5) Jake Roberts defeated Sgt. Slaughter

Friday, April 9, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated Vinnie Valentino
2) Mike Davis & Ron Ritchie defeated Rusty Roberts (sub. Mike Miller) & Steve Sybert
3) Terry Taylor defeated Bill White
4) Ray Stevens defeated The Ninja via DQ
5) Blackjack Mulligan, Jr. & Jimmy Valiant defeated Ivan Koloff & Austin Idol

Friday, April 16, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson vs. Ken Timbs
2) Carl Fergie vs. Mike George
3) Porkchop Cash vs. Lord Alfred Hayes
4) Blackjack Mulligan, Jr. & Jake Roberts vs. Jim Nelson & Don Kernodle

Friday, April 23, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Kelly Kiniski vs. Steve Sybert (no result listed)
2) Mike Davis vs. Vinnie Valentino (no result listed)
3) Ron Ritchie vs. Bill White (no result listed)
4) Mike George vs. Jim Dalton (no result listed)
5) Jake Roberts & Porkchop Cash & Ron Ritchie (sub. Blackjack Mulligan, Jr.) fought Jim Nelson & Don Kernodle & The Ninja to a double-DQ

Friday, April 30, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Ken Timbs vs. Tony Anthony (no result listed)
2) Steve Sybert vs. Terry Tayler (no result listed)
3) Jim Dalton vs. Ron Ritchie (no result listed)
4) Killer Kahn defeated Porkchop Cash
5) Texas Tornado Match: Jake Roberts & Terry Taylor (sub. Don Muraco) defeated Jim Nelson & Don Kernodle

No wrestling listed for May 7, May 14 or May 21.

Friday, May 28, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) The Samoan defeated Ken Timbs
2) King Parsons defeated Abe Jacobs
3) Mike Rotundo defeated Juan Reynosa
4) Porkchop Cash defeated Jim Dalton
5) Killer Kahn & Angelo Mosca defeated Paul Jones & Don Muraco
6) United States Heavyweight Champion Wahoo McDaniel defeated Sgt Slaughter

Friday, June 4, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Samoan #2 vs. Steve Sybert (no result listed)
2) Keith Larson defeated Ken Timbs
3) Mike Rotundo defeated Bill White
4) Porkchop Cash & King Parsons defeated Don Kernodle & Jim Nelson
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jack Brisco defeated Roddy Piper

No wrestling listed for June 11.

Friday, June 18, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) The Monk vs. Terry Gibbs (advertised)
2) Johnny Weaver defeated The Monk (sub. The Iron Sheik)
3) Tim Horner defeated David Patterson
4) Bill White defeated Keith Larson
5) Angelo Mosca & The Ninja defeated Porkchop Cash & King Parsons
6) Lumberjack Strap Match: United States Heavyweight Champion Wahoo McDaniel defeated Sgt. Slaughter

Friday, June 25, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Ron Ritchie defeated Bill White
2) Ali Bey defeated Keith Larson
3) Matt Borne defeated Mike Davis
4) Mike Rotundo & Kelly Kiniski defeated David Patterson & Steve Sybert
5) Jimmy Valiant defeated NWA Television Champion Ivan Koloff via CO
6) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jack Brisco fought Roddy Piper to a double-CO
7) United States Heavyweight Champion Sgt. Slaughter defeated Wahoo McDaniel

Friday, July 2, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs vs. Jim Dalton (no result listed)
2) David Patterson defeated Keith Larson
3) Johnny Weaver defeated Gene Anderson
4) Ricky Steamboat defeated Greg Valentine
5) Mid-Atlantic Tag Team Champions Jim Dalton & Don Kernodle defeated Porkchop Cash & King Parsons
6) Chain Match: Jimmy Valiant defeated NWA Television Champion Ivan Koloff

Friday, July 9, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) David Patterson & Juan Reynosa vs. Porkchop Cash & King Parsons (no result listed)
2) Angelo Mosca defeated Jay Youngblood
3) No DQ: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jack Brisco defeated Roddy Piper via CO
4) Ricky Steamboat defeated United States Heavyweight Champion Sgt. Slaughter via DQ

No wrestling listed for July 16.

Friday, July 23, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Davis vs. Steve Sybert (no result listed)
2) Tim Horner defeated Bill White
3) Mike Rotundo defeated David Patterson
4) Gene Anderson defeated Porkchop Cash
5) Leroy Brown defeated The Ninja (w/ Sir Oliver Humperdink)
6) Mid-Atlantic Tag Team Champions Jim Dalton & Don Kernodle defeated Jake Roberts & Jay Youngblood
7) Cage Match: Jimmy Valiant defeated Ivan Koloff to win the NWA Television Title

No wrestling listed for July 30.

No newspapers available for August or September.

Friday, October 1, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Ken Timbs (sub. Glenn Lane) defeated Ali Bey
2) Keith Larson fought The Scorpio (sub. The Inferno) to a draw
3) Porkchop Cash defeated Jim Nelson
4) Sgt. Slaughter & Don Kernodle defeated Jay Youngblood & Johnny Weaver
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Paul Jones defeated Jack Brisco

No newspapers available for October 8.

Friday, October 15, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson vs. Jim Dalton
2) Glenn Lane vs. Jim Nelson
3) Princess Victoria vs. Leilani Kai
4) Porkchop Cash & King Parsons & Johnny Weaver vs. Leroy Brown & Gene Anderson & Sir Oliver Humperdink
5) NWA Television Champion Jos LeDuc vs. Jimmy Valiant

Friday, October 22, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Ron Ritchie vs. Rudy/Terry Kay (only Kay listed) (advertised)
2) Mike Davis defeated Ron Ritchie (sub. Abe Jacobs)
3) Abe Jacobs (sub. Glenn Lane) defeated Juan Reynosa
4) Jerry Brisco & Johnny Weaver defeated Gene Anderson & Jim Nelson
5) Jimmy Valiant defeated NWA Television Champion Jos LeDuc via DQ
6) United States Heavyweight Champion Wahoo McDaniel defeated Leroy Brown

Friday, October 29, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Davis vs. Ken Timbs (no result listed)
2) Keith Larson vs. Bill White (no result listed)
3) Johnny Weaver vs. Greg Valentine (no result listed)
4) World Tag Team Champions Sgt. Slaughter & Don Kernodle defeated Ricky Steamboat & Jay Youngblood
5) World Heavyweight Champion Ric Flair fought Wahoo McDaniel to a double-DQ

Friday, November 5, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Gary Black vs. Rick Harris (no result listed)
2) Abe Jacobs defeated Keith Larson
3) King Parsons defeated Frank Monte
4) Johnny Weaver defeated Jim Dalton
5) $100,000 Challenge: Dory Funk, Jr. vs. Sweet Brown Sugar (no result listed)
6) New York Street Fight: Jimmy Valiant defeated NWA Television Champion Jos LeDuc

No wrestling listed for November 12.

Friday, November 19, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs vs. Rick Harris
2) Gary Black vs. Masa Fuchi
3) Rick Rude vs. Frank Monte
4) Keith Larson vs. Jim Nelson
5) Porkchop Cash vs. Gene Anderson
6) United States Heavyweight Champion Greg Valentine vs. Wahoo McDaniel

Friday, November 26, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Sweet Brown Sugar & Porkchop Cash vs. Bill White & Jim Nelson
2) Handicap Cage Match: Jimmy Valiant & Abdullah the Butcher vs. Jos LeDuc & Paul Jones & Sir Oliver Humperdink

Friday, December 3, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Davis vs. Rick Connors
2) Rick Rude vs. Bill White
3) Jim Dalton vs. Ken Hall
4) Jerry Brisco & Johnny Weaver & King Parsons vs. Jos LeDuc & Gene Anderson & Jim Nelson
5) World Tag Team Champions Sgt. Slaughter & Don Kernodle vs. Jimmy Valiant & Sweet Brown Sugar

Friday, December 10, 1982 – County Hall – Charleston, SC
1) Porkchop Cash vs. Bill White
2) Mike Davis vs. Jim Dalton
3) Johnny Weaver & King Parsons vs. Gene Anderson & Jim Nelson
4) World Tag Team Champions Sgt. Slaughter & Don Kernodle vs. Jack Brisco & Brad Armstrong

No wrestling listed for December 17, December 24 or December 31.

Friday, January 7, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Brickhouse Brown defeated Ali Bey
2) Mark Fleming defeated Hans Schroeder
3) Penny Mitchell & Peggy Patterson defeated Donna Chritanello & Leilani Kai
4) Ernie Ladd & Don Kernodle defeated Angelo Mosca, Sr. & Angelo Mosca, Jr.

No newspapers available for January 14, January 21 or January 28.

Friday, February 4, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Porkchop Cash & King Parsons vs. Ken Timbs & Masa Fuchi
2) Jim Nelson vs. Mike Davis
3) Sweet Brown Sugar vs. Rick Harris
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jack Brisco vs. Dizzy Hogan
5) Lumberjack Match: World Tag Team Champions Sgt. Slaughter & Don Kernodle vs. Ricky Steamboat & Jay Youngblood

Friday, February 11, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Dalton vs. Frank Monte
2) Larry Lane vs. Tommy Gilbert
3) Sweet Brown Sugar vs. The Ninja
4) Jerry Brisco vs. Dick Slater
5) Dory Funk, Jr. vs. Jack Brisco

Friday, February 18, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Ken Timbs
2) Johnny Weaver & Tommy Gilbert defeated Larry Lane & Gene Anderson
3) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Dory Funk, Jr. fought Sweet Brown Sugar to a double-DQ
4) Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Terry Funk & Greg Valentine

Friday, February 25, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill White defeated Frank Monte
2) Mike George defeated Ken Timbs
3) Jay Youngblood defeated The Ninja
4) Ricky Steamboat defeated Dick Slater
5) Sweet Brown Sugar defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Dory Funk, Jr. via DQ
There were two referees for the main event.

Friday, March 4, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick Harris defeated Vinnie Valentino
2) Dizzy Hogan defeated Ken Timbs (sub. Bill White)
3) Jimmy Valiant defeated Greg Valentine
4) Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated One Man Gang & Dick Slater (w/ Sir Oliver Humperdink)
5) Texas Death Match: Sweet Brown Sugar defeated Dory Funk, Jr.

Friday, March 11, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Bugsy McGraw defeated Masa Fuchi
2) Sweet Brown Sugar defeated Rick Harris
3) World Tag Team Champions Sgt. Slaughter & Don Kernodle defeated Jim Nelson & Johnny Weaver via DQ
4) Jimmy Valiant defeated Gene Anderson
5) Lights Out Match: Jimmy Valiant defeated Sir Oliver Humperdink
Jimmy Valiant had to defeat Gene Anderson to earn the right to face Sir Oliver Humperdink.

Friday, March 18, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Wayne Jones defeated Bill White
2) Mike Davis defeated Ken Timbs (sub. Masa Fuchi)
3) Jos LeDuc defeated Rick Harris
4) Sgt. Slaughter & Don Kernodle defeated Jim Nelson & Johnny Weaver
5) Texas Death Match: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Dory Funk, Jr. defeated Sweet Brown Sugar

Friday, March 25, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill White defeated Mike Davis
2) Sweet Brown Sugar defeated Ken Timbs
3) Johnny Weaver defeated Rick Harris
4) Ricky Steamboat & Jay Youngblood & Jim Nelson defeated Sgt. Slaughter & Don Kernodle & The Great Kabuki (w/ Gary Hart)

Friday, April 1, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Masa Fuchi defeated Vinnie Valentino
2) Johnny Weaver defeated Bill White
3) Mike Rotundo defeated Gene Anderson
4) Jake Roberts & Dory Funk, Jr. defeated Sweet Brown Sugar & Wayne Jones
5) Roddy Piper defeated United States Heavyweight Champion Greg Valentine via DQ

No wrestling listed for April 8.

Friday, April 15, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Davis defeated Vinnie Valentino
2) Ken Timbs defeated Wayne Jones
3) Jim Nelson defeated Bill White
4) Johnny Weaver defeated Rick Harris
5) Liz Chase defeated Leilani Kai
6) Cage Match: Sgt. Slaughter & Don Kernodle defeated Ricky Steamboat & Jay Youngblood

Friday, April 22, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Magic Dragon vs. Johnny Weaver
2) Boot Camp Match: Sgt. Slaughter vs. Jim Nelson
3) Kendo Stick Match: The Great Kabuki (w/ Gary Hart) vs. Mike Rotundo

Friday, April 29, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino defeated Ken Timbs
2) Jim Nelson defeated Bill White
3) Jimmy Valiant & Bugsy McGraw & Mike Rotundo defeated One Man Gang & Jake Roberts & Sir Oliver Humperdink
4) Jos LeDuc defeated NWA Television Champion Dick Slater

Friday, May 6, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick Harris defeated Vinnie Valentino
2) Susie Starr & Liz Chase defeated Leilani Kai & Donna Chritanello
3) Jim Nelson defeated Jake Roberts
4) World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Dick Slater & Greg Valentine

Friday, May 13, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino defeated Ken Timbs
2) Kelly Kiniski defeated Abe Jacobs
3) Rufus R. Jones defeated Larry Cheatham
4) Jimmy Valiant & Bugsy McGraw defeated The Great Kabuki & Magic Dragon
5) One Man Gang (w/ Sir Oliver Humperdink) defeated NWA Television Champion Jos LeDuc

Friday, May 20, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino defeated Glenn Lane
2) Rick Harris defeated Ken Hall
3) Jake Roberts defeated Rick Connors
4) Dory Funk, Jr. defeated Jack Brown
5) Jack Brisco & Jerry Brisco defeated World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood via DQ

Friday, May 27, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino fought Keith Larson to a draw
2) Masa Fuchi & Rick Harris defeated Abe Jacobs & Glenn Lane
3) Bugsy McGraw defeated Magic Dragon
4) Rufus R. Jones defeated Jake Roberts
5) Jimmy Valiant defeated The Great Kabuki

Friday, June 3, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Jacques Goulet defeated Bill White
2) Gene Anderson defeated Brett Hart
3) Bob Orton, Jr. defeated Kelly Kiniski
4) Jimmy Valiant & Rufus R. Jones & Johnny Weaver (sub. Bugsy McGraw) vs. The Great Kabuki & Magic Dragon & Gary Hart
5) United States Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Wahoo McDaniel

Friday, June 10, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Masa Fuchi defeated Abe Jacobs
2) Bill White defeated Brett Hart
3) Magic Dragon defeated Rick McCord
4) Jake Roberts defeated Mike Rotundo
5) NWA Television Champion The Great Kabuki (w. Gary Hart) fought Dory Funk, Jr. (w/ Paul Jones) to a double-DQ

Friday, June 17, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Jerry Gray defeated Vinnie Valentino
2) Bill White defeated Glenn Lane
3) Kelly Kiniski defeated Rick McCord
4) Jacques Goulet defeated Brett Hart
5) Dick Slater defeated Johnny Weaver
6) United States Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Rufus R. Jones
It was advertised that Roddy Piper would be at ringside for the main event.
1) Rick McCord defeated Kim Duk
2) Gene Anderson defeated Keith Larson
3) Magic Dragon defeated Mike Davis
4) Mid-Atlantic Tag Team Champions One Man Gang & Kelly Kiniski (w/ Sir Oliver Humperdink) defeated Mike Rotundo & Johnny Weaver
5) NWA Television Champion The Great Kabuki (w/ Gary Hart) defeated Jimmy Valiant

Friday, July 1, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Davis defeated Glenn Lane (sub. Jacques Goulet)
2) Mark Fleming defeated Bill Howard
3) Mike Rotundo defeated Kelly Kiniski
4) Johnny Weaver defeated Bill White
5) Ric Flair & Roddy Piper defeated Greg Valentine & One Man Gang

Friday, July 8, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson vs. Jerry Gray
2) John Bonello vs. Jacques Goulet
3) Johnny Weaver vs. Armand Hussian
4) Bugsy McGraw vs. Magic Dragon
5) Jimmy Valiant & Rufus R. Jones vs. The Great Kabuki & Gary Hart

Friday, July 15, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Glenn Lane vs. Jerry Gray
2) Joel Deaton vs. Abe Jacobs
3) Magic Dragon vs. Brett Hart
4) Dick Slater vs. Rick McCord
5) Cage Match: Jimmy Valiant & Rufus R. Jones vs. The Great Kabuki & Gary Hart

Friday, July 22, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Tom Lintz defeated John Bonello
2) Vinnie Valentino & Brett Hart defeated Magic Dragon & Masa Fuchi
3) Kelly Kiniski defeated Rick McCord (sub. Johnny Weaver)
4) Bugsy McGraw defeated Jake Roberts
5) World Tag Team Champions Jack Brisco & Jerry Brisco defeated Johnny Weaver (sub. Ricky Steamboat) & Jay Youngblood

Friday, July 29, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated Masa Fuchi
2) Gene Anderson defeated Vinnie Valentino
3) Jake Roberts defeated Brett Hart
4) Mike Rotundo (sub. Steve Muslin)defeated Kelly Kiniski
5) One Man Gang defeated Bugsy McGraw
6) Rufus R. Jones defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Dory Funk, Jr. (w/ Gary Hart) via DQ

Friday, August 5, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Kelly Kiniski vs. Joel Deaton
2) Jacques Goulet vs. Brett Hart
3) The Assassin vs. Keith Larson
4) NWA Television Champion The Great Kabuki vs. Bugsy McGraw
5) Loser Leaves Town Handicap Match: Jimmy Valiant vs. One Man Gang & Sir Oliver Humperdink

Friday, August 12, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Gene Anderson defeated Brett Hart
2) Keith Larson defeated Rick McCord (sub. Rick McCord & Keith Larson vs. Bill Howard & Tom Lintz)
3) Princess Victoria defeated Peggy Lee
4) Bob Orton, Jr. defeated Jake Roberts
5) Roddy Piper defeated Greg Valentine

Friday, August 19, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart defeated Bill Howard
2) Jacques Goulet defeated Vinnie Valentino
3) Mike Davis defeated Magic Dragon
4) Bob Orton, Jr. & Mike Rotundo fought The Assassins to a draw
5) United States Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Roddy Piper

Friday, August 26, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson defeated Tom Lintz
2) Jacques Goulet defeated Rick McCord
3) Jay Youngblood defeated NWA Television Champion The Great Kabuki
4) The Assassins defeated Johnny Weaver & Mike Rotundo
5) Jake Roberts defeated Rufus R. Jones

Friday, September 2, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill Howard defeated Vinnie Valentino
2) Magic Dragon defeated Jerry Gray
3) Brett Hart defeated Kelly Kiniski
4) The Assassins defeated Johnny Weaver & Mike Rotundo
5) Bugsy McGraw & Charlie Brown defeated The Great Kabuki & Gary Hart

Friday, September 9, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson defeated Jerry Gray
2) Mark Youngblood & Rick McCord (sub. Mike Rotundo & Mike Davis) defeated Jacques Goulet & Bill Howard
3) Wahoo McDaniel defeated Dick Slater
4) No DQ: Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Jack Brisco & Jerry Brisco

Friday, September 16, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick McCord defeated Jerry Gray
2) Jon Bonello defeated Tom Lintz
3) Gene Anderson defeated Keith Larson
4) Magic Dragon defeated Vinnie Valentino
5) Charlie Brown defeated NWA Television Champion The Great Kabuki
6) Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated World Tag Team Champions Jack Brisco & Jerry Brisco via DQ

Friday, September 23, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Jon Bonello defeated Jerry Gray
2) Gene Ligon defeated Tom Lintz
3) Mark Youngblood & Scott McGhee defeated The Ninja & Magic Dragon
4) Bounty Match: Baron Von Raschke defeated Charlie Brown
5) Rufus R. Jones & Bugsy McGraw defeated Jake Roberts & Dory Funk, Jr.

Friday, September 30, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Tom Lintz defeated Gene Ligon
2) Kevin Sullivan defeated Mark Fleming
3) Mark Lewin defeated John Bonello
4) The Assassins defeated Scott McGhee & Johnny Weaver
5) Cage Match: Charlie Brown defeated Baron Von Raschke

Friday, October 7, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Kelly Kiniski vs. Rick McCord (no result listed)
2) Scott McGhee vs. Assassin #2 (no result listed)
3) Mark Youngblood vs. Assassin #1 (no result listed)
4) Lumberjack Strap Match: Roddy Piper defeated Greg Valentine
5) No DQ: World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood defeated Jack Brisco & Jerry Brisco

Friday, October 14, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson defeated Tom Lintz
2) Brickhouse Brown vs. Bill Howard (advertised)
3) Scott McGhee defeated Bill Howard (sub. Gene Anderson)
4) The Assassins defeated Mark Youngblood & Bugsy McGraw
5) Wahoo McDaniel defeated Dick Slater

Friday, October 21, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart defeated Tom Lintz
2) Magic Dragon defeated John Bonello
3) Chavo Guerrero defeated The Ninja
4) Kevin Sullivan defeated Keith Larson
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Dory Funk, Jr. defeated Rufus R. Jones
6) United States Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Roddy Piper

Friday, October 28, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Brickhouse Brown defeated Gary Royal
2) Dory Funk, Jr. defeated Steve Muslin
3) Gene Anderson defeated Keith Larson
4) The Assassins defeated Mark Youngblood & Scott McGhee
5) Ric Flair & Wahoo McDaniel fought Dick Slater & Bob Orton, Jr. to a double-DQ

Friday, November 4, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Terry Gibbs defeated Keith Larson
2) John Bonello defeated Tom Lintz
3) Johnny Weaver defeated The Ninja
4) Roddy Piper & Angelo Mosca defeated Greg Valentine & Dory Funk, Jr.
5) Taped Fists: Wahoo McDaniel defeated Dick Slater

Friday, November 11, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino defeated Bill Howard
2) John Bonello defeated Jerry Gray
3) Terry Gibbs defeated Magic Dragon
4) Rufus R. Jones defeated NWA Television Champion The Great Kabuki
5) The Assassins & Paul Jones defeated Charlie Brown & Bugsy McGraw & Dory Funk, Jr.

Friday, November 18, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Brickhouse Brown defeated Jerry Gray
2) Angelo Mosca defeated Gene Anderson
3) Kevin Sullivan & Mark Lewin defeated Bugsy McGraw & Johnny Weaver
4) Greg Valentine defeated Ricky Steamboat
5) Cage Match: Ric Flair defeated Bob Orton, Jr.

No wrestling on November 25. Starrcade was shown live on CCTV at County Hall on Thursday, November 24.

Friday, December 2, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart vs. Jerry Gray
2) Angelo Mosca vs. Kelly Kiniski
3) Mark Youngblood & Bugsy McGraw vs. Mark Lewin & Kevin Sullivan
4) Wahoo McDaniel vs. The Great Kabuki
5) Ricky Steamboat & Jay Youngblood vs. Dick Slater & Bob Orton, Jr.

Friday, December 9, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) John Bonello defeated Ben Alexander
2) Brickhouse Brown defeated Gary Royal
3) Keith Larson defeated Vinnie Valentino
4) Mark Youngblood & Abe Jacobs defeated Terry Gibbs & Bill Howard
5) Dog Collar Match: Roddy Piper defeated Greg Valentine

No wrestling listed for December 16 or December 23.

Friday, December 30, 1983 – County Hall – Charleston, SC
1) Barry Orton defeated John Bonello
2) Glenn Lane defeated Jerry Gray
3) Brett Hart defeated Don Herbert
4) Brickhouse Brown & Keith Larson defeated Gary Royal & Tony Russo
5) Angelo Mosca, Sr. defeated Don Kernodle

Friday, January 6, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Donna Christanello & Leilani Kai vs. Peggy Patterson & Penny Mitchell
2) Angelo Mosca, Sr. & Angelo Mosca, Jr. vs. Ernie Ladd & Don Kernodle

No wrestling listed for January 13.

Friday, January 20, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino defeated Ali Bey
2) Bubba Smith fought Brett Hart to a draw
3) John Bonello defeated Tony Russo
4) Rufus R. Jones defeated Hans Schroeder
5) Cage Match: Angelo Mosca, Sr. & Angelo Mosca, Jr. & Baron Von Raschke defeated Ernie Ladd & Don Kernodle & Gary Hart

No wrestling listed for January 27.

Friday, February 3, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Ernie Ladd vs. Johnny Weaver
2) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Angelo Mosca, Jr. vs. Ivan Koloff
3) Jimmy Valiant & Rufus R. Jones vs. The Assassins

Friday, February 10, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Sam Houston defeated Danny Brower
2) Tim Horner defeated Ali Bey
3) Vinnie Valentino defeated Tony Russo
4) Mark Youngblood & Jay Youngblood defeated Barry Orton & Gene Anderson
5) Ernie Ladd fought Greg Valentine to a double-DQ
6) Lights Out Match: Dick Slater defeated Ric Flair

Friday, February 17, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Greg Valentine defeated Ernie Ladd
2) Angelo Mosca, Sr. & Angelo Mosca, Jr. defeated Don Kernodle & Bob Orton, Jr.

No wrestling listed for February 24.

Friday, March 2, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart defeated Ali Bey
2) Tully Blanchard defeated Sam Houston
3) The Great Kabuki defeated Jay Youngblood
4) Elimination Match: Jimmy Valiant & Rufus R. Jones & Mark Youngblood defeated The Assassins & Paul Jones
5) World Heavyweight Champion Ric Flair defeated Dory Funk, Jr.

Friday, March 9, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Ernie Ladd vs. Rufus R. Jones
2) Angelo Mosca, Sr. & Angelo Mosca, Jr. vs. Ivan Koloff & The Great Kabuki

Friday, March 16, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson defeated Jeff Sword
2) Bobby Bass defeated Gene Ligon
3) Kurt Von Hess defeated Tim Horner
4) Penny Patterson defeated Peggy Lee
5) Rufus R. Jones defeated Ernie Ladd
6) Cage Match – No DQ: United States Heavyweight Champion Dick Slater defeated Greg Valentine

Friday, March 23, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart defeated Bobby Bass
2) Brian Adidas defeated Doug Vines
3) Barry Orton defeated Brickhouse Brown
4) Tully Blanchard defeated Johnny Weaver
5) Angelo Mosca, Sr. & Angelo Mosca, Jr. & Dory Funk, Jr. defeated Ivan Koloff & The Great Kabuki & Gary Hart

Friday, March 30, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Larry Hamilton defeated Ben Alexander
2) Jeff Sword defeated Vinnie Valentino
3) Brett Hart defeated Gary Royal
4) Brian Adidas defeated Hans Schroeder
5) Jimmy Valiant & Junkyard Dog defeated The Assassins
Paul Jones was locked in a cage at ringside for the main event.

Friday, April 6, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Vinnie Valentino defeated Bobby Bass
2) Doug Vines defeated Mark Fleming
3) Rufus R. Jones defeated Barry Orton
4) Don Kernodle defeated Pez Whatley
5) Tully Blanchard defeated Brian Adidas
6) Jimmy Valiant defeated Paul Jones
7) Assassin #1 defeated Jimmy Valiant
There was a match advertised between Pez Whatley & Rufus R. Jones and Barry Orton & Don Kernodle.

Friday, April 13, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Gary Quartenelli defeated Bobby Bass
2) Jeff Sword defeated Gary Royal
3) Kurt Von Hess fought Sam Houston to a draw
4) Don Kernodle & Hans Schroeder (sub. Barry Orton) defeated Johnny Weaver & Larry Hamilton
5) Ernie Ladd defeated Jay Youngblood
6) Mark Youngblood defeated NWA Television Champion Tully Blanchard

No wrestling listed for April 20 or April 27.

No newspapers available for May 4.

No wrestling listed for May 11, May 18 or May 25.

Friday, May 25, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart defeated Gary Royal
2) The Outlaw defeated Angelo Mosca, Jr.
3) NWA Television Champion Tully Blanchard defeated Mark Youngblood
4) Rufus R. Jones & Brian Adidas defeated Ernie Ladd & Sandy Barr
5) Adrian Street (w/ Miss Linda) defeated Pez Whatley

No wrestling listed for June 1 or June 8.

Friday, June 15, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Sam Houston vs. Bobby Bass
2) Brett Hart vs. Jeff Sword
3) Kurt Von Hess vs. Vinnie Valentino
4) World Tag Team Champions Ivan Koloff & Don Kernodle vs. Mark Youngblood & The Renegade
5) Jimmy Valiant vs. Adrian Street (w/ Miss Linda)

No wrestling listed for June 22.

Friday, June 29, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson (sub. Ken Dillinger ) defeated Ben Alexander
2) Paul Kelly defeated Mark Fleming
3) Bobby Bass & Kurt Von Hess defeated Brett Hart & Keith Larson
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion The Outlaw (w/ Gary Hart) defeated Angelo Mosca, Jr. in three falls
5) $10,000 Challenge: United States Heavyweight Champion Wahoo McDaniel Tully Blanchard
The main event was advertised as Tully Blanchard defending the NWA Television Title.

Friday, July 6, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Brett Hart defeated Doug Vines
2) Rufus R. Jones defeated Bobby Bass
3) Angelo Mosca, Jr. & Johnny Weaver defeated The Outlaw & Gary Hart
4) NWA Television Champion Tully Blanchard fought Pez Whatley to a draw

Friday, July 13, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Sam Houston defeated Ali Bey
2) Mark Fleming defeated Gene Ligon
3) Brian Adidas fought Jesse Barr to a draw
4) Lumberjack Match: Angelo Mosca, Jr. & Johnny Weaver defeated The Outlaw & Gary Hart
5) Dusty Rhodes defeated Buzz Sawyer

Friday, July 20, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Ben Alexander defeated Gary Quartenelli
2) Johnny Weaver defeated Paul Kelly
3) Jesse Barr defeated Ken Dillinger
4) Rufus R. Jones defeated Kurt Von Hess
5) Assassin #1 & Assassin #3 defeated Pez Whatley & Adrian Street
6) Whip Match: Angelo Mosca, Jr. defeated The Outlaw

Friday, July 27, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Tom Shaft defeated Jeff Sword
2) Vinnie Valentino defeated Bobby Bass
3) Nikita Koloff defeated Brett Hart
4) Junkyard Dog & Rufus R. Jones defeated Gary Royal & Jesse Barr
5) World Tag Team Champions Ivan Koloff & Don Kernodle defeated Mark Youngblood & The Renegade

No wrestling listed for August 3.

Friday, August 10, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Larson vs. Jeff Sword
2) Pez Whatley vs. Jesse Barr
3) Johnny Weaver vs. Buzz Sawyer
4) NWA Television Champion Tully Blanchard vs. Angelo Mosca, Jr.
5) World Heavyweight Champion Ric Flair vs. Wahoo McDaniel

No wrestling listed for August 17 or August 24.

Friday, August 31, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Gene Ligon vs. Ben Alexander
2) Denny Brown vs. Paul Kelly
3) Sam Houston & Angelo Mosca, Jr. vs. The Zambuie Express
4) Wahoo McDaniel vs. Mike Rotundo
5) NWA Television Champion Tully Blanchard vs. Barry Windham

Friday, September 7, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Vines defeated Brett Hart
2) Mike Fever fought Jeff Sword to a draw
3) Johnny Weaver defeated Assassin #3
4) The Zambuie Express defeated Mark Youngblood & Jay Youngblood
5) Taped Fists: Assassin #1 defeated Jimmy Valiant

No wrestling listed for September 14.

Friday, September 21, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Paul Kelly fought Joel Deaton to a draw
2) Zambuie Express #2 defeated Brett Hart
3) The Ultimate Assassin defeated Mike Fever
4) Mark Youngblood defeated Zambuie Express #1
5) New York Street Fight: Jimmy Valiant defeated Assassin #1

No wrestling listed for September 28.

Friday, October 5, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Fever defeated Joel Deaton
2) Paul Kelly defeated Brett Hart
3) Keith Larson defeated Gary Royal
4) The Ultimate Assassin defeated Paul Jones
5) Death Match: Jimmy Valiant defeated Assassin #1

No wrestling listed for October 12.

No newspapers available for October 19.

Friday, October 26, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Denny Deaton defeated Doug Vines
2) Gene Ligon defeated Dave Deaton
3) Mike Davis defeated Joel Deaton
4) American Starship defeated The Zambuie Express
5) Mid-Atlantic Tag Team Champions The Long Riders defeated Brian Adidas & Keith Larson
6) Wahoo McDaniel fought Manny Fernandez to a double-DQ

No wrestling listed for November 2 or November 9.

Friday, November 16, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Tommy Lane defeated Paul Kelly
2) Black Bart defeated Brian Adidas
3) American Starship defeated Joel Deaton & Mike Fever
4) Ricky Steamboat defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ron Bass via DQ
5) Ivan Koloff & Nikita Koloff defeated Dusty Rhodes & Manny Fernandez

No wrestling listed for November 2, November 30 or December 7.

Friday, December 14, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Denny Brown defeated Mike Davis
2) Sam Houston defeated Gary Royal
3) Ivan Koloff & Nikita Koloff defeated Brian Adidas & Assassin #1
4) NWA Television Champion Tully Blanchard defeated Dick Slater via DQ
5) World Tag Team Champions Dusty Rhodes & Manny Fernandez defeated The Zambuie Express
6) World Heavyweight Champion Ric Flair defeated Wahoo McDaniel

No wrestling listed for December 21.

Friday, December 28, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Casey vs. Joel Deaton
2) Sam Houston vs. Doug Vines
3) Billy Graham vs. Johnny Weaver
4) Magnum T.A. vs. Black Bart
5) Dick Slater vs. Nikita Koloff
6) Flag Match: Don Kernodle vs. Ivan Koloff

No wrestling listed for January 4.

Thursday, January 10, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Denny Brown vs. Keith Larson (advertised)
2) Buzz Tyler defeated The Super Destroyer (sub. Wahoo McDaniel)
3) Magnum T.A. defeated Zambuie Express #1 (sub. Doug Vines)
4) Cowboy Lang defeated Lord Littlebrook
5) Charlie Brown defeated Billy Graham
6) Flag vs. Flag: Dusty Rhodes & Don Kernodle defeated Ivan Koloff & Nikita Koloff

Friday, January 18, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Casey vs. Inferno
2) Lord Littlebrook vs. Cowboy Lang
3) Denny Brown vs. Keith Larson
4) Manny Fernandez vs. Black Bart
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ron Bass vs. Buzz Tyler

Friday, January 25, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Tommy Lane vs. Doug Vines
2) Johnny Weaver vs. Joel Deaton
3) Sam Houston vs. Cruz
4) Ron Bass vs. Steve Casey
5) Manny Fernandez & Buzz Tyler & The Assassin vs. Billy Graham & Paul Jones & The Barbarian
This appears to be the end of regular Friday night wrestling in Charleston.

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
This is the first time I've ever found a SBG match not on Ron's site. I couldn't find the results unfortunately.

Friday, December 28, 1984 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Casey vs. Joel Deaton
2) Sam Houston vs. Doug Vines
3) Billy Graham vs. Johnny Weaver
4) Magnum T.A. vs. Black Bart
5) Dick Slater vs. Nikita Koloff
6) Flag Match: Don Kernodle vs. Ivan Koloff

Attachment: a.jpg (Downloaded 137 times)

Ron



Joined: Wed Oct 17th, 2007
Location:  
Posts: 1513
Status: 
Offline
Very nice find.  I apriciate it.  Now I will go off and look up more Dick Murdoch results for you in return.  :)

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
Friday, January 5, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Steve Regal
2) Jay Youngblood defeated Steve Muslin
3) Brute Bernard & Swede Hanson defeated Ted Oates & Jerry Oates
4) NWA Television Champion Paul Jones defeated Ricky Steamboat
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Johnny Weaver

Friday, January 12, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton fought Don Kernodle to a draw
2) Abe Jacobs defeated Frank Monte
3) Dino Bravo defeated Greg Valentine
4) Brute Bernard & Jacques Goulet defeated Jay Youngblood & Herb Gallant
5) NWA Television Champion Paul Jones fought Ricky Steamboat to a double-DQ

No newspapers available for January 19, January 26 or February.

Friday, March 2, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Terry Sawyer defeated Joe Palardy
2) Steve Regal defeated Len Denton
3) Moose Morowski & Kim Duk defeated Pedro Morales & Nick DeCarlo
4) Paul Jones & Baron Von Raschke defeated Ricky Steamboat & Jay Youngblood

Friday, March 9, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Nick DeCarlo defeated Tony Russo
2) Steve Regal defeated Charlie Fulton
3) Skip Young & Johnny Weaver defeated Swede Hanson & Brute Bernard
4) Jay Youngblood defeated Baron Von Raschke
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Dino Bravo

Friday, March 16, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Joe Palardy vs. Terry Sawyer (no result listed)
2) Len Denton vs. Steve Regal (no result listed)
3) Nick DeCarlo & Pedro Morales vs. Kim Duk & Moose Morowski (no result listed)
4) Indian Strap Match: Jay Youngblood vs. Baron Von Raschke (no result listed)
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Tony Atlas

Friday, March 23, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Herb Gallant defeated Terry Sawyer
2) Frank Monte defeated Joe Furr
3) Gary Young defeated Len Denton
4) Kim Duk & Moose Morowski defeated Skip Young & Pedro Morales
5) United States Heavyweight Champion Ricky Steamboat defeated Ric Flair

Friday, March 30, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Joe Furr
2) Les Thornton defeated Joe Palardy
3) Brute Bernard defeated Gary Young
4) Kim Duk & Moose Morowski defeated Pedro Morales & Don Kernodle
5) Dino Bravo defeated NWA Television Champion Paul Jones via DQ

Friday, April 6, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Regal defeated Tony Russo
2) Don Kernodle defeated David Patterson
3) Kim Duk & Moose Morowski defeated Skip Young & Johnny Weaver
4) NWA Television Champion Paul Jones defeated Ricky Steamboat
5) Andre the Giant defeated John Studd

Friday, April 13, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Len Denton & Swede Hanson vs. Gary Young & Nick DeCarlo (advertised)
2) Skip Young defeated Kim Duk
3) Jay Youngblood defeated Gene Anderson
4) Paul Orndorff defeated Ken Patera
5) Death Match: NWA Television Champion Paul Jones defeated Ricky Steamboat
The newspaper results listed Swede Hanson defeated Len Denton and Gary Young defeated Nick DeCarlo.

Friday, April 20, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Nick DeCarlo
2) Swede Hanson & Len Denton vs. Skip Young & Don Kernodle
3) Johnny Weaver vs. John Studd
4) Women’s World Champion The Fabulous Moolah vs. Winona Little Heart
5) NWA Television Champion Paul Jones vs. Paul Orndorff

Friday, April 27, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Terry Sawyer
2) Herb Gallant vs. Charlie Fulton
3) Jay Youngblood & Skip Young vs. Brute Bernard & Swede Hanson
4) Paul Orndorff vs. Baron Von Raschke
5) Johnny Weaver vs. John Studd

Friday, May 4, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton vs. Leo Burke (no result listed)
2) Les Thornton vs. Frank Monte (no result listed)
3) Len Denton vs. Terry Sawyer (no result listed)
4) Kim Duk & Moose Morowski defeated Jay Youngblood & Skip Young
5) Ernie Ladd defeated Tony Atlas via DQ

Friday, May 11, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo fought Frank Monte to a draw
2) Abe Jacobs defeated Len Denton
3) Kim Duk & Moose Morowski defeated Pedro Morales & Les Thornton
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Dino Bravo
5) No DQ: Tony Atlas defeated Ernie Ladd

Friday, May 18, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) David Patterson defeated Joe Furr
2) Abe Jacobs & Les Thornton defeated Rudy Kay & Charlie Fulton
3) Pedro Morales vs. Jacques Goulet (no result listed)
4) Darling Dagmar vs. Diamond Lil (cancelled)
5) Dino Bravo defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ
There were two referees for the main event.

No newspapers available for May 25.

Friday, June 1, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Swede Hanson defeated Leo Burke
2) Don Kernodle defeated Steve Regal
3) Moose Morowski defeated Nick DeCarlo
4) World Tag Team Champions Baron Von Raschke & Paul Jones defeated Paul Orndorff & Jimmy Snuka via DQ

Friday, June 8, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Ben Alexander vs. Tony Russo (no result listed)
2) Gene Anderson & Jacques Goulet vs. Johnny Weaver & Les Thornton (no result listed)
3) Rufus R. Jones vs. Moose Morowski (no result listed)
4) Ricky Steamboat defeated Ernie Ladd

Friday, June 15, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Nick DeCarlo (no result listed)
2) Cocoa Samoa vs. Ben Alexander (no result listed)
3) Pedro Morales vs. Moose Morowski (no result listed)
4) Don Kernodle defeated Gene Anderson
5) Ricky Steamboat & Jimmy Snuka defeated World Tag Team Champions Paul Jones & Baron Von Raschke via DQ

Friday, June 22, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Nick DeCarlo defeated Frank Monte
2) Swede Hanson & Kim Duk defeated Gary Young (sub. Skip Young) & Don Kernodle
3) Rufus R. Jones defeated John Studd
4) Dino Bravo defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ

Friday, June 29, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated David Patterson
2) Gary Young vs. Charlie Fulton (no result listed)
3) Gene Anderson & Jacques Goulet defeated Paul Orndorff & Pedro Morales
4) Rufus R. Jones defeated Kim Duk
5) No DQ: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Dino Bravo

No wrestling listed for July 6.

Friday, July 13, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated Joe Furr
2) Len Denton defeated David Patterson
3) Gene Anderson & Jacques Goulet defeated Paul Orndorff & Johnny Weaver
4) Tony Atlas defeated Ken Patera
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair fought Jim Brunzell to a draw (60:00)

Friday, July 20, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Leo Burke fought Joe Furr to a draw
2) Johnny Weaver & Cocoa Samoa defeated The Scorpion & Rudy Kay
3) Frank Monte defeated Les Thornton
4) Tony Atlas defeated Brute Bernard
5) Blackjack Mulligan defeated Ernie Ladd

Friday, July 27, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Cowboy Lang defeated Little Tokyo
2) Swede Hanson & The Scorpion defeated Cocoa Samoa & Don Kernodle
3) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Tony Atlas

No newspaper available for August 3.

Friday, August 10, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Klondike Bill
2) Rudy Kay vs. Nick DeCarlo (no result listed)
3) Leroy Dargin & Luther Dargin defeated Swede Hanson & The Scorpion
4) Rufus R. Jones defeated Jimmy Snuka
5) Ken Patera defeated Jim Brunzell
Ken Patera had put up $1,000 that he could beat Jim Brunzell.

No newspaper available for August 17.

Friday, August 24, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick McGraw defeated Tony Russo
2) Leroy Dargin defeated David Patterson
3) The Scorpion & Jacques Goulet defeated Cocoa Samoa & Pedro Morales
4) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Baron Von Raschke

Friday, August 31, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Pedro Morales defeated Charlie Fulton
2) Luther Dargin defeated Tony Russo
3) Jay Youngblood & Johnny Weaver defeated Gene Anderson & Swede Hanson
4) NWA Television Champion Ricky Steamboat defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ

Friday, September 7, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Luther Dargin defeated David Patterson
2) Nick DeCarlo defeated Tony Garea
3) Dewey Robertson defeated Pedro Morales
4) Ric Flair & Jay Youngblood defeated Jimmy Snuka & John Studd

Friday, September 14, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Luther Dargin & Leroy Dargin defeated Frank Monte & Tony Russo
2) Don Kernodle fought The Scorpion to a draw
3) Rick McGraw defeated Jacques Goulet
4) Dewey Robertson defeated Jay Youngblood
5) Rufus R. Jones & Blackjack Mulligan defeated World Tag Team Champions Paul Jones & Baron Von Raschke via DQ

Friday, September 21, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Sommers fought Abe Jacobs to a draw
2) Cocoa Samoa defeated David Patterson
3) Special Delivery Jones & Rick McGraw defeated Brute Bernanrd & Jacques Goulet
4) Jay Youngblood defeated Dewey Robertson
5) Jimmy Snuka defeated Ric Flair

Friday, September 28, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Luther/Leroy Dargin vs. The Scorpion (only Dargin advertised) (no result listed)
2) Swede Hanson vs. Doug Sommers (no result listed)
3) Dewey Robertson & Jacques Goulet vs. Pedro Morales & Cocoa Samoa (no result listed)
4) NWA Television Champion Ricky Steamboat defeated John Studd
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Jim Brunzell defeated Ken Patera

Friday, October 5, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Leroy Dargin defeated Frank Monte
2) Gene Anderson & The Scorpion defeated Johnny Weaver & Cocoa Samoa
3) Luther Dargin defeated Charlie Fulton
4) Indian Strap Match: Jay Youngblood defeated Dewey Robertson
5) United States Heavyweight Champion Jimmy Snuka defeated Ric Flair via DQ

Friday, October 12, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick McGraw defeated Joe Furr
2) Tony Garea defeated Tony Russo
3) Doug Sommers defeated Pedro Morales
4) Jay Youngblood & Lone Eagle defeated Dewey Robertson & Billy the Kid
5) NWA Television Champion Ricky Steamboat defeated Paul Jones

No wrestling listed for October 19.

Friday, October 26, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa defeated Frank Monte
2) Charlie Fulton defeated Bob Marcus
3) Luther Dargin defeated Joe Furr
4) Gene Anderson & Doug Sommers defeated Rick McGraw & Don Kernodle
5) No DQ: United States Heavyweight Champion Jimmy Snuka fought Ric Flair to a draw (60:00)
The newspaper results state that Ric Flair was awarded the match via decision after the draw, but did not win the title.

Friday, November 2, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Leroy Dargin defeated Charlie Fulton
2) David Patterson defeated Cocoa Samoa
3) Don Kernodle defeated Brute Bernard
4) Rick McGraw defeated Gene Anderson
5) Blackjack Mulligan & Rufus R. Jones & Tim Woods defeated Ken Patera & John Studd & Buddy Rogers

Friday, November 9, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Bob Marcus defeated Charlie Fulton
2) Luther Dargin & Leroy Dargin defeated Gene Anderson & The Scorpion
3) Rufus R. Jones defeated Baron Von Raschke
4) Paul Jones defeated Jay Youngblood

Friday, November 16, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Sommers defeated Tony Russo
2) Ronnie Sexton defeated Bob Marcus
3) Steve Muslin & Brute Bernard defeated Luther Dargin & Leroy Dargin
4) Rufus R. Jones defeated Ray Stevens
5) Indian Strap Match: Jay Youngblood defeated Paul Jones

No wrestling listed for November 23.

Friday, November 30, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Billy Starr vs. Frank Monte (no result listed)
2) Luther Dargin & Leroy Dargin & Special Delivery Jones defeated Gene Anderson & David Patterson & Doug Sommers
3) Johnny Weaver (sub. Tim Woods) vs. Dewey Robertson
4) Texas Street Fight: Blackjack Mulligan defeated John Studd

Friday, December 7, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa defeated Charlie Fulton
2) Luther Dargin defeated Doug Sommers
3) Special Delivery Jones & Don Kernodle defeated Gene Anderson & The Scorpion
4) Chain Match: Blackjack Mulligan defeated John Studd

No wrestling on December 14 or December 21.

Thursday, December 27, 1979 – County Hall – Charleston, SC
1) Cocoa Samoa fought Rick McGraw to a draw
2) Billy Starr defeated David Patterson
3) Bob Marcus defeated The Scorpion (sub. David Patterson) via DQ
4) Rufus R. Jones defeated Brute Bernard
5) World Tag Team Champions Ricky Steamboat & Jay Youngblood fought Paul Jones & Baron Von Raschke to a no contest

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
Friday, January 6, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Saito defeated Frank Monte
2) Danny Miller defeated Hartford Love
3) Tiger Conway & Johnny Weaver defeated Scott Irwin & The Missouri Mauler
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Wahoo McDaniel via DQ

Friday, January 13, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) NWA Television Champion Baron Von Raschke vs. Bobo Brazil
2) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan defeated Ricky Steamboat

Friday, January 20, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Blackjack Mulligan defeated Masked Superstar via CO

Friday, January 27, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Muslin defeated Joe Furr
2) Danny Miller defeated Frank Monte
3) Jerry Stubbs defeated Hartford Love
4) Cyclone Negro & The Missouri Mauler defeated Johnny Weaver & Roberto Soto
5) Wahoo McDaniel defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine via DQ

Friday, February 3, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Jim Garvin
2) Mr. Saito defeated Charlie Fulton
3) Bryan St. John & Ted Oates defeated Scott Irwin (sub. The Mauler) & Bill White
4) NWA Television Champion Baron Von Raschke fought Mr. Wrestling to a double-CO
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine fought Wahoo McDaniel to a draw (60:00)
In the main event, the title could change hands via disqualification.

Friday, February 10, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Saito defeated Hartford Love
2) Tony Russo defeated Joe Furr
3) Crusher Blackwell & Scott Irwin defeated Richard Blood & Mr. Saito
4) Johnny Weaver (sub. Mighty Igor) defeated Masked Superstar
5) Mr. Wrestling defeated NWA Television Champion Baron Von Raschke

Friday, February 17, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated Frank Monte
2) Jerry Stubbs defeated Tony Russo
3) Danny Miller defeated The Stomper
4) Mr. X #1 & Mr. X #2 defeated Tiger Conway & Bryan St. John
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Ricky Steamboat via CO

Friday, February 24, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Bobo Brazil & Richard Blood vs. Mr. X #1 & Mr. X #2 (no result listed)
2) Falls Count Anywhere: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Ricky Steamboat

No wrestling listed for March 3.

Friday, March 10, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Joe Furr
2) Richard Blood & Danny Miller defeated Bill White & Jan Nelson
3) Mighty Igor defeated The Russian Stomper
4) Mr. Wrestling defeated United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan via DQ

Friday, March 17, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Jerry Stubbs
2) Gene Anderson (sub. Mr. Saito) defeated Jim Garvin
3) Mr. X #1 & Mr. X #2 defeated Tiger Conway & Richard Blood
4) Cyclone Negro defeated Paul Jones

Friday, March 24, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Saito defeated Charlie Fulton
2) Bounty Match: Gene Anderson defeated Cyclone Negro
3) Charlie Fulton (sub. Steve Muslin) & Frank Monte defeated Danny Miller & Abe Jacobs
4) Vicki Williams defeated Pepper Labianco
5) NWA Television Champion Johnny Weaver defeated Baron Von Raschke

Friday, March 31, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated George Harris
2) Bill White defeated Jerry Stubbs
3) Charlie Fulton defeated Joe Furr
4) Mr. X #1 & Mr. X #2 defeated Richard Blood & Ted Oates
5) Wahoo McDaniel defeated Greg Valentine to win the Mid-Atlantic Heavyweight Title
The main event was no time limit, no disqualification and no count out. The special referee for the main event was Gene Anderson. Wahoo McDaniel would give away $1,000 to the fans if he lost.

Friday, April 7, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Saito defeated Tony Russo
2) Danny Miller defeated Frank Monte
3) Baron Von Raschke defeated Swede Hanson
4) Mid-Atlantic Tag Team Champions Ricky Steamboat & Paul Jones defeated Mr. X #1 & Mr. X #2

Friday, April 14, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Bobo Brazil & Jay Youngblood vs. Scott Irwin & Jim Nelson
2) Greg Valentine defeated Gene Anderson
3) Dick Murdoch defeated Ric Flair

No wrestling listed for April 21.

Friday, April 28, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Ted Oates fought Tony Russo to a draw
2) Jay Youngblood & Jerry Stubbs defeated Bill White & Scott Irwin
3) Tony Atlas defeated Crusher Blackwell
4) Blackjack Mulligan defeated Mr. Wrestling
5) Andre the Giant defeated Masked Superstar via DQ

Friday, May 5, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Hartford Love vs. Jerry Stubbs (no result listed)
2) Ted Oates vs. Charlie Fulton (no result listed)
3) Mr. X #1 & Mr. X #2 vs. Richard Blood & Jay Youngblood (no result listed)
4) Ricky Steamboat defeated Ken Patera

No wrestling listed for May 12.

Friday, May 19, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Joe Furr
2) Bill Howard vs. Mr. Saito (no result listed)
3) Jerry Stubbs defeated Steve Muslin
4) Swede Hanson defeated Crusher Blackwell
5) Johnny Weaver defeated Gene Anderson (sub. Mr. X #2)
6) Lumberjack Match: Masked Superstar defeated Paul Jones

Friday, May 26, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Weaver vs. Crusher Blackwell
2) Blackjack Mulligan & Tony Atlas vs. Masked Superstar & Cyclone Negro

No newspapers available for June.

Friday, June 30, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle & Ted Oates defeated Skandor Akbar & Frank Monte
2) Ed Fury defeated George Harris
3) Swede Hanson defeated Charlie Fulton
4) Paul Jones defeated Baron Von Raschke
5) World Heavyweight Champion Harley Race fought Tony Atlas to a double-DQ

Friday, July 7, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle defeated Frank Monte
2) Ed Fury defeated Bill Howard
3) Abe Jacobs defeated Steve Muslin
4) Jay Youngblood defeated Crusher Blackwell
5) World Tag Team Champions Greg Valentine & Baron Von Raschke defeated Paul Jones & Ricky Steamboat

Friday, July 14, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Bryan St. John defeated George Harris
2) Charlie Fulton defeated Jerry Stubbs
3) Roberto Soto defeated Bill White
4) Skandor Akbar defeated Swede Hanson
5) Cyclone Negro defeated Jay Youngblood
6) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Tony Atlas

Friday, July 21, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Swede Hanson defeated David Patterson
2) Ed Fury defeated Charlie Fulton
3) Johnny Weaver & Roberto Soto defeated Skandor Akbar & Crusher Blackwell
4) NWA Television Champion Paul Jones defeated Baron Von Raschke
5) Tony Atlas defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ

Friday, July 28, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Richard Blood & Roberto Soto defeated Steve Muslin & Charlie Fulton
2) Frank Monte defeated Ed Fury
3) Swede Hanson defeated Bill Howard
4) Strap Match: Jay Youngblood defeated Cyclone Negro
5) Ricky Steamboat defeated United States Heavyweight Champion Ric Flair via DQ

Friday, August 4, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Weaver defeated Jacques Goulet
2) World Tag Team Champions Greg Valentine & Baron Von Raschke fought Paul Jones & Ricky Steamboat to a draw (60:00)

Friday, August 11, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Richard Blood & Swede Hanson defeated Skandor Akbar & Steve Muslin
2) Taped Fists: Cyclone Negro defeated Jay Youngblood
3) Ricky Steamboat defeated Greg Valentine

Friday, August 18, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Ted Oates & Jerry Oates defeated Frank Gilbert & Jacques Goulet
2) Joe Furr defeated David Patterson
3) Swede Hanson defeated Charlie Fulton
4) Dick Murdoch defeated Gene Anderson
5) No DQ: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera defeated Tony Atlas

Friday, August 25, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Muslin defeated Danny Miller
2) Richard Blood defeated Bill White
3) Skip Young & Danny Miller (sub. Mr. Wrestling) defeated Jacques Goulet & Swede Hanson (sub. Skandor Akbar)
4) Gene Anderson defeated Jay Youngblood
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Blackjack Mulligan

Friday, September 1, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Muslin defeated Ed Fury
2) Jay Youngblood defeated Gene Anderson
3) Darling Dagmar defeated Diamond Lil
4) Mr. Wrestling & Roberto Soto defeated Frank Monte & Bill White
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Dick Murdoch

Friday, September 8, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Richard Blood
2) Abe Jacobs defeated Joe Furr
3) Bill White defeated Bryan St. John
4) Richard Blood defeated Crusher Blackwell
5) Elimination Match: Blackjack Mulligan & Dick Murdoch defeated Ric Flair & Masked Superstar
i) Murdoch pinned Flair
ii) Superstar refused to go on alone

No wrestling listed for September 15.

Friday, September 22, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Gene Anderson & Skandor Akbar defeated Roberto Soto & Don Kernodle
2) Baron Von Raschke defeated Jay Youngblood
3) Fence Match: Blackjack Mulligan defeated Masked Superstar

Friday, September 29, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill Howard defeated Joe Furr
2) Bryan St. John defeated Steve Muslin
3) Ted Oates & Jerry Oates defeated Jacques Goulet & Bill Howard
4) Dick Murdoch defeated Cyclone Negro
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Tony Atlas defeated Ken Patera

Friday, October 6, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Skip Young & Johnny Weaver vs. Frank Monte & Charlie Fulton
2) NWA Television Champion Paul Jones vs. Gene Anderson
3) Blackjack Mulligan vs. Baron Von Raschke

Friday, October 13, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Wrestling vs. Skandor Akbar
2) Johnny Weaver vs. Gene Anderson
3) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Tony Atlas vs. Greg Valentine

Friday, October 20, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Gary Young vs. Bill Howard
2) Chris Tolos vs. Abe Jacobs
3) Skip Young & Johnny Weaver vs. Swede Hanson & Jacques Goulet
4) Mr. Wrestling vs. John Studd
5) World Heavyweight Champion Harley Race vs. Ricky Steamboat

Friday, October 27, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Fulton defeated Bryan St. John
2) Skip Young defeated Swede Hanson
3) Herb Gallant & Don Kernodle defeated Frank Monte & Steve Muslin
4) John Studd defeated Johnny Weaver
5) Ricky Steamboat defeated United States Heavyweight Champion Ric Flair via DQ

Friday, November 3, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Skip Young vs. Baron Von Raschke
2) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera vs. Tony Atlas

Friday, November 10, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Muslin defeated Ed Fury
2) Klondike Bill (sub. Gary Young) defeated Frank Monte
3) Gary Young (sub. Johnny Weaver) & Herb Gallant defeated Swede Hanson & Joe Palardy
4) Boxing: Tony Atlas defeated Ken Patera (8th)

No newspapers available for November 17.

Friday, November 24, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Regal defeated Steve Muslin
2) Richard Blood defeated Swede Hanson
3) Johnny Weaver & Jay Youngblood defeated Brute Bernard & Chris Tolos
4) Paul Orndorff defeated Ken Patera
5) Blackjack Mulligan defeated John Studd

Friday, December 1, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Richard Blood defeated David Patterson
2) Chris Tolos fought Steve Regal to a draw
3) Skip Young & Jay Youngblood defeated Brute Bernard & Rudy Kay
4) Jimmy Snuka defeated Gene Anderson
5) Fence Match: United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Blackjack Mulligan

Friday, December 8, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte defeated Joe Furr
2) Gary Young defeated Charlie Fulton
3) Richard Blood & Herb Gallant defeated Steve Muslin & Jacques Goulet
4) Jay Youngblood defeated Brute Bernard
5) Ricky Steamboat defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ken Patera via DQ

Friday, December 15, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Joe Palardy defeated Steve Regal
2) Abe Jacobs defeated Chris Tolos
3) Gene Anderson & Jacques Goulet defeated Ted Oates & Jerry Oates
4) NWA Television Champion Paul Jones defeated Tony Atlas
5) United States Heavyweight Champion Ric Flair defeated Ricky Steamboat

No wrestling listed for December 22.

Friday, December 29, 1978 – County Hall – Charleston, SC
1) Klondike Bill vs. Joe Palardy
2) David Patterson vs. Abe Jacobs
3) Ted Oates & Jerry Oates vs. Gene Anderson & Jacques Goulet
4) World Tag Team Champions Greg Valentine & Baron Von Raschke vs. Jimmy Snuka & Paul Orndorff

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
Back to 1985. Posting this clipping for Ron.

Friday, February 1, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Starship Coyote vs. Billy Graham
2) The Barbarian vs. Johnny Weaver
3) Brass Knuckles: Buzz Tyler vs. Black Bart

Friday, March 8, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Cayce (?) vs. Black Bart
2) Pez Whatley vs. John Tatum
3) Ron Bass vs. Buzz Tyler
4) The Barbarian & Billy Graham vs. Magnum T.A. & Jimmy Valiant

Friday, May 31, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) The Rock ‘n’ Roll RPMs vs. Stoney Burke & Ricky Reeves
2) World Junior Heavyweight Champion Denny Brown vs. Pat Tanaka
3) The Barbarian vs. Steve Keirn & Ole Anderson
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Buzz Tyler vs. Ron Bass
5) Lights Out New York Street Fight: Jimmy Valient vs. Billy Graham (w/ Paul Jones)

Attachment: Charleston 19850531.jpg (Downloaded 93 times)

Last edited on Thu Mar 10th, 2011 10:11 am by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
Friday, June 21, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Gene Ligon vs. Doug Vines
2) Johnny Weaver vs. Joel Deaton
3) World Junior Heavyweight Champion Denny Brown vs. Pat Tanaka (three falls)
4) Bull Rope Match: Ron Bass defeated Buzz Tyler
5) Fence Match: Jimmy Valiant defeated The Barbarian (w/ Paul Jones)

Friday, August 2, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) The Italian Stallion vs. Billy Graham
2) National Heavyweight Champion Black Bart vs. Terry Taylor
3) Thunderbolt Patterson & Pez Whatley vs. The Rising Suns
4) Dick Slater vs. Abdullah the Butcher
5) Mexican Death Match: Manny Fernandez vs. The Barbarian
6) Dog Collar Match: Jimmy Valiant vs. Paul Jones

Attachment: a.jpg (Downloaded 93 times)

One Fan Gang



Joined: Wed Apr 22nd, 2009
Location:  
Posts: 4496
Status: 
Offline
 

A few months back when I got a few Charleston results, I spoke to Mike Mooneyham to verify County Hall was the venue name and get a little background.  Mike said it was THE place to be on wrestling night, which based on some of these cards, I can appreciate.  Sometimes the lineup looks lean to me, but I understand they ran multiple towns and some nights you're going to get that result....and that's only on paper anyway.

Mike said County Hall was later the home of a few different businesses, but now serves as apartment living.  Here's a modern picture:

 



 

Ron



Joined: Wed Oct 17th, 2007
Location:  
Posts: 1513
Status: 
Offline
I get lost in the booking of this town.  Were they a weekly venue and the paper jsut didnt always carry the adds? 

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
Until Feb 1985, it was pretty much a weekly card town. They didn't run any shows on holidays, though, I guess everyone was needed somewhere else. There were also the odd date that the County Hall was booked for something else, for example there was a "Tough Man" contest running for a couple of years.

There aren't ads every week, though. Some weeks there is a preview on the Friday, and on rare occasions, earlier. The results range from full results to just the main event result, to nothing. Sometimes the results were their own article, sometimes just a little write-up in the "State Report" section. Very rarely the results appeared on the Sunday. Sometimes there are results with no ad or preview. Due to the fact that there are quite a few missing months, and some weekends missing from other months, this is maybe 80% complete at best.

I didn't check every paper on every day of the week, so there are probably a few more cards and results to find in Google News.

After February of 1985, it looks like they went monthly. After October they moved out of County Hall to the High School, and ran on any day of the week. I've checked as much of 1985 as I can, but they seemed to stop running ads when they left County Hall, which makes it take much longer to search through the pages.

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
1986 and beyond were results found using the search function, so they are not complete.


Friday, October 18, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) World Junior Heavyweight Champion Denny Brown vs. Brady Boone
2) The Italian Stallion vs. Tommy Lane
3) The Terror vs. Pat Tanaka
4) Brett Sawyer vs. Thunderfoot
5) Jimmy Valiant & Rocky King vs. The Midnight Express
6) Taped Fists: Ron Bass vs. Black Bart

Friday, November 14, 1985 –St. Andrew’s High School Gym – Charleston, SC
1) Pat Tanaka vs. Jim Jeffers
2) Sam Houston vs. Mike Davis
3) Buddy Landel vs. Ron Bass
4) Taped Fists: Tully Blanchard vs. Ron Garvin
5) Ric Flair & Ole Anderson & Arn Anderson vs. Dusty Rhodes & Magnum T.A. & Billy Jack Haynes
This card was billed as “The Great American Bash on Tour”.

Friday, March 7, 1986 –St. Andrew’s High School Gym – Charleston, SC
1) Ron Bass vs. Black Bart
2) The Italian Stallion vs. Leo Burke
3) World Junior Heavyweight Champion Denny Brown vs. Nelson Royal
4) Don Kernodle & Manny Fernandez vs. Ivan Koloff & Baron Von Raschke
5) Taped Fists: Jimmy Valiant vs. Tully Blanchard

Wednesday, August 13, 1986 – Arthur Ravenel Stadium, St. Andrew’s High School – Charleston, SC
1) Hector Guerrero vs. Tony Zane
2) Ricky Lee Jones vs. Steve Regal
3) Thunderfoot vs. Denny Brown
4) The Warlord vs. Black Bart
5) The Kansas City Jayhawks vs. The Barbarian & Teijo Kahn
6) Mexican Death Match: Manny Fernandez vs. Shaska Whatley
7) Jimmy Valiant vs. Paul Jones

Friday, April 7, 1989 – High School – Goose Creek, SC
1) The Samoan Swat Team vs. The Midnight Express

CW Hall

 

Joined: Sat Nov 17th, 2007
Location:  
Posts: 998
Status: 
Offline
May 14,1986 :

 

Attachment: 860514 Charleston SC.jpg (Downloaded 80 times)

CW Hall

 

Joined: Sat Nov 17th, 2007
Location:  
Posts: 998
Status: 
Offline
June 4,1986 :

 

Attachment: 860604 Charleston SC.jpg (Downloaded 80 times)

CW Hall

 

Joined: Sat Nov 17th, 2007
Location:  
Posts: 998
Status: 
Offline
July 16,1986 :

 

Attachment: 860716 Charleston SC.jpg (Downloaded 80 times)

Count Grog
Hall Of Famer


Joined: Sun Oct 21st, 2007
Location: Fuquay Varina, NC, USA
Posts: 15605
Status: 
Offline
Kriss wrote:  Friday, March 8, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Cayce (?) vs. Black Bart
2) Pez Whatley vs. John Tatum
3) Ron Bass vs. Buzz Tyler
4) The Barbarian & Billy Graham vs. Magnum T.A. & Jimmy Valiant
 
I got to beleive by the date that Jim Cayce is meant to be Steve Casey

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
Count Grog wrote:
Kriss wrote:  Friday, March 8, 1985 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Cayce (?) vs. Black Bart
2) Pez Whatley vs. John Tatum
3) Ron Bass vs. Buzz Tyler
4) The Barbarian & Billy Graham vs. Magnum T.A. & Jimmy Valiant
 
I got to beleive by the date that Jim Cayce is meant to be Steve Casey


You are probably right. Whoever put the articles in the newspaper had a habit of just making up first names for the lesser known/undercard guys. David Patterson was given three different first names in one month.

CW Hall

 

Joined: Sat Nov 17th, 2007
Location:  
Posts: 998
Status: 
Offline
Oct.11,1986 :

 

Attachment: 861011 Charleston SC.jpg (Downloaded 97 times)

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
Friday, January 7, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated Joey Rossi
2) Bill White fought Johnny Eagle to a draw
3) Dino Bravo & Red Bastien defeated Lanny Poffo & Randy Poffo
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Wahoo McDaniel defeated Ric Flair

Friday, January 14, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Franks defeated Butch Malone
2) Herb Gallant defeated The Scorpion
3) Bill Dromo defeated Bill White
4) Brute Bernard & Jacques Goulet defeated Tiger Conway, Jr. & Frankie Lane
5) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan defeated Paul Jones via DQ

Friday, January 21, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Joey Rossi vs. Dr. Fujinami
2) Doug Somers vs. Herb Gallant
3) Jacques Goulet & Rick Ferrara vs. Bill Dromo & Keith Franks
4) Brute Bernard vs. Tiger Conway, Jr.
5) Fence Match: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Wahoo McDaniel defeated Ric Flair

Friday, January 28, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) George Harris vs. Dennis Condrey
2) Butch Malone vs. Herb Gallant
3) Randy Poffo & Lanny Poffo vs. Bill Dromo & Keith Franks
4) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan fought Wahoo McDaniel to a double-DQ

Friday, February 4, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo defeated Ron Starr
2) Danny Miller defeated Crusher Blackwell
3) Bill White fought Rick McGraw to a draw
4) Mid-Atlantic Tag Team Champions Buddy Rogers & Jerry Brown defeated Red Bastien & Johnny Eagle
5) Rufus R. Jones defeated The Mystery Wrestler

Friday, February 11, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Frankie Lane defeated Butch Malone
2) Rick McGraw defeated Rick Ferrara
3) Francisco Flores defeated George Harris
4) Mid-Atlantic Tag Team Champions Buddy Rogers & Jerry Brown defeated Tiger Conway, Jr. & Sandy Scott
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Wahoo McDaniel defeated Masked Superstar

Friday, February 18, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Weaver defeated masked Superstar via DQ
2) Rufus R. Jones defeated Greg Valentine to win the Mid-Atlantic Television Title

Friday, February 25, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Joey Rossi fought George Harris (sub. Tony Russo) to a draw
2) Danny Miller defeated The Scorpion
3) Dino Bravo defeated Brute Bernard
4) Mr. X & Crusher Blackwell defeated Bill Dromo & Johnny Eagle
5) Mid-Atlantic Television Champion Rufus R. Jones defeated Greg Valentine

Friday, March 4, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) The Scorpion fought Joey Rossi to a draw
2) Lanny Poffo defeated George Harris
3) Bill Dromo defeated Crusher Blackwell
4) Sandy Scott & Frankie Lane defeated Bill White & Jacques Goulet
5) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan defeated Paul Jones

Friday, March 11, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo fought Klondike Bill to a draw
2) Lanny Poffo defeated Joey Rossi
3) Johnny Eagle defeated Butch Malone
4) Brute Bernard & Crusher Blackwell defeated Bill Dromo & Frankie Lane
5) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan defeated Rufus R. Jones

Friday, March 18, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Lanny Poffo fought Klondike Bill to a draw
2) Rick McGraw fought Jacques Goulet to a draw
3) Bill Dromo & Ron Starr defeated Brute Bernard & Crusher Blackwell
4) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan fought Rufus R. Jones to a double-DQ

Friday, March 25, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo fought Lanny Poffo to a draw
2) Larry Sharpe defeated Rick Ferrara
3) Butch Malone defeated Dan Burdick
4) Tiger Conway, Jr. defeated Mr. X
5) Kim Duk & Boris Malenko defeated Wahoo McDaniel & Rufus R. Jones

Friday, April 1, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick Ferrara vs. Francisco Flores
2) Tony Russo vs. Dan Burdick
3) Sam Steamboat & Frankie Lane vs. Scott Irwin & Crusher Blackwell
4) Kim Duk defeated Mid-Atlantic Television Champion Rufus R. Jones

Friday, April 8, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Brute Bernard vs. Johnny Eagle
2) Scott Irwin vs. Danny Miller
3) Dan Burdick vs. George Harris
4) Ricky Steamboat vs. Jacques Goulet
5) World Tag Team Champions Ric Flair & Greg Valentine defeated Thunderbolt Patterson & Johnny Weaver

Friday, April 15, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Frankie Lane vs. Larry Sharpe
2) Lanny Poffo vs. The Scorpion
3) Jacques Goulet & Butch Malone vs. Rick McGraw & Sandy Scott
4) The Mighty Igor & Tiger Conway, Jr. defeated Masked Superstar & Kim Duk

Friday, April 22, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Butch Malone vs. Danny Burdick
2) Danny Miller vs. Lanny Poffo
3) Tiger Conway, Jr. & Red Bastien vs. The Missouri Mauler & Jacques Goulet
4) Greg Valentine defeated Johnny Weaver
5) The Mighty Igor defeated Boris Malenko

Friday, April 29, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Sonny Rogers defeated Dan Burdick
2) Hillbilly Pete defeated Little John
3) Johnny Eagle defeated Butch Malone
4) Jerry Brown & Buddy Roberts defeated Tiger Conway, Jr. & Ron Starr
5) Dino Bravo defeated United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan via DQ

Friday, May 6, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Sonny Rogers vs. Sandy Scott
2) Mr. X & Jacques Goulet vs. Red Bastien & Johnny Eagle
3) Bobo Brazil vs. Crusher Blackwell
4) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan defeated Dino Bravo

Friday, May 13, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Ted Oates defeated The Blue Scorpion
2) Rick McGraw defeated Angelo Poffo
3) Mr. Sato defeated Butch Malone
4) Red Bastien defeated Jacques Goulet
5) The Mighty Igor & Bobo Brazil defeated Ric Flair & Greg Valentine

Friday, May 20, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Dan Burdick
2) Mr. X vs. Ted Oates
3) Scott Irwin vs. Bill Dromo
4) Jerry Brown & Buddy Roberts vs. Johnny Weaver & Ricky Steamboat
5) Bobo Brazil defeated Mid-Atlantic Television Champion Ric Flair

Friday, May 27, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill White fought Sonny Rogers to a draw
2) Phil Mercado defeated George Harris
3) Johnny Eagle defeated Larry Sharpe
4) Mr. Sato & Rick McGraw defeated Mr. X & Scott Irwin
5) Texas Death Match: Greg Valentine defeated Johnny Weaver

Friday, June 3, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Sato defeated The Blue Scorpion
2) Kim Duk defeated Red Bastien
3) Ric Flair & Greg Valentine defeated Wahoo McDaniel & Bobo Brazil

Friday, June 10, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Scott Irwin vs. Phil Mercado
2) Bill White vs. Bill Dromo
3) Johnny Weaver & Johnny Eagle vs. Boris Malenko & Kim Duk
4) Bobo Brazil vs. The Missouri Mauler
5) The Mighty Igor defeated Mid-Atlantic Television Champion Ric Flair

Friday, June 17, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Sato vs. Tony Russo
2) Bill Dromo vs. Lanny Poffo
3) Johnny Weaver & Ted Oates defeated Jerry Brown & Buddy Roberts
4) Dino Bravo defeated The Missouri Mauler
5) Tiger Conway, Jr. defeated Greg Valentine

Friday, June 24, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) George Harris defeated Phil Mercado
2) Mr. Sato defeated The Blue Scorpion
3) Steve Kovacs defeated Larry Sharpe
4) Abe Jacobs defeated Crusher Blackwell
5) The Mighty Igor & Bobo Brazil defeated Masked Superstar & Kim Duk

Friday, July 1, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Klondike Bill defeated George Harris
2) Abe Jacobs fought Rick McGraw to a draw
3) Danny Miller & Mr. Sato defeated Larry Sharpe & Brute Bernard
4) Bobo Brazil defeated Boris Malenko
5) Andre the Giant defeated United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan via DQ

Friday, July 8, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick McGraw defeated Tony Russo
2) Steve Kovacs defeated Larry Sharpe
3) Johnny Weaver & Mr. Sato defeated Scott Irwin & Jacques Goulet
4) Dino Bravo defeated Crusher Blackwell
5) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan fought Bobo Brazil to a double-DQ

Friday, July 15, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Phil Mercado defeated Lanny Poffo
2) Sandy Scott defeated Rick Ferrara
3) Crusher Blackwell defeated Tiger Conway, Jr.
4) Rick McGraw & Tully Blanchard defeated Mr. X & Scott Irwin
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Wahoo McDaniel

Friday, July 22, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo vs. Rick McGraw
2) Larry Sharpe vs. Steve Kovacs
3) Johnny Weaver & Mr. Sato defeated Brute Bernard & Mr. X (sub. Scott Irwin & Jacques Goulet)
4) Tiger Conway, Jr. defeated Crusher Blackwell
5) United States Heavyweight Champion Bobo Brazil defeated Blackjack Mulligan
The advertised main event was Mid-Atlantic Television Champion Ricky Steamboat vs. Ric Flair.

Friday, July 29, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Phil Mercado defeated George Harris
2) Rick McGraw & Mr. Sato defeated Mr. X & Boris Malenko
3) Cowboy Lang defeated Lord Littlebrook
4) Mr. Wrestling defeated Kim Duk
5) The Mighty Igor defeated Masked Superstar (w/ Boris Malenko) via DQ

Friday, August 5, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) The Blue Scorpion defeated Phil Mercado
2) Tully Blanchard defeated Rick Ferrara
3) Johnny Weaver & Steve Kovacs defeated Charlie Fulton & Tony Russo
4) Paul Jones defeated The Missouri Mauler
5) Mid-Atlantic Television Champion Ricky Steamboat defeated Ric Flair

Friday, August 12, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick McGraw vs. George Harris
2) Tony Russo vs. Abe Jacobs
3) Kim Duk & Crusher Blackwell vs. Ted Oates & Steve Kovacs
4) Mid-Atlantic Television Champion Ricky Steamboat vs. The Russian Stomper
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine vs. Bobo Brazil

Friday, August 19, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Burrhead Jones vs. Rick Ferrara
2) Johnny Weaver & Ted Oates vs. Kim Duk & Crusher Blackwell
3) Handicap Match: Blackjack Mulligan vs. George Scott & mystery partner

No wrestling listed for August 26.

Friday, September 2, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Burrhead Jones & Danny Miller defeated Scott Irwin & Larry Sharpe
2) Abe Jacobs defeated Charlie Fulton
3) Tully Blanchard defeated George Harris
4) Paul Jones defeated Crusher Blackwell
5) Masked Superstar defeated Rufus R. Jones

Friday, September 9, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Klondike Bill defeated The Blue Scorpion
2) Tully Blanchard defeated Abe Jacobs
3) The Russian Stomper & Hartford Love defeated Danny Miller & Burrhead Jones
4) Chain Match: The Mighty Igor defeated Masked Superstar

Friday, September 16, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Tully Blanchard & Mr. Saito defeated Tony Russo & George Harris
2) Hartford Love defeated Sandy Scott (sub. Burrhead Jones)
3) The Fabuous Moolah defeated Susan Green
4) Mid-Atlantic Television Champion Ricky Steamboat defeated Baron Von Raschke

Friday, September 23, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick Ferrara defeated Buddy Diamond
2) Abe Jacobs defeated Charlie Fulton
3) The Russian Stomper defeated Frank Monte
4) Mr. Saito defeated Roberto Sato
5) Tiger Conway, Jr. defeated Kim Duk
6) Mid-Atlantic Television Champion Ricky Steamboat defeated Baron Von Raschke

Friday, September 30, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Joe Furr fought Tony Russo to a draw
2) Charlie Fulton defeated unknown
3) Mr. X #1 & Mr. X #2 defeated unknown & unknown
4) Baron Von Raschke defeated Tiger Conway, Jr.

Friday, October 7, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Klondike Bill defeated George Harris
2) Jim Grabmire defeated The Blue Scorpion
3) Mr. Saito defeated Scott Irwin
4) The Missouri Mauler & The Russian Stomper defeated Ted Oates & Rick McGraw
5) Rufus R. Jones fought Baron Von Raschke to a double-DQ

Friday, October 14, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Rick Ferrara defeated Jim Grabmire
2) Rick McGraw defeated Charlie Fulton
3) Abe Jacobs & Roberto Soto defeated Hartford Love & Frank Monte
4) The Missouri Mauler defeated Ted Oates
5) Mid-Atlantic Television Champion Ricky Steamboat defeated Masked Superstar

Friday, October 21, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Russo & Rick Ferrara vs. Sandy Scott & Tully Blanchard
2) Charlie Fulton defeated Buddy Diamond
3) The Missouri Mauler defeated Rick McGraw
4) Blackjack Mulligan defeated Johnny Weaver
5) Ricky Steamboat defeated Ric Flair to win the United States Heavyweight Title

Friday, October 28, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Saito fought Scott Irwin to a draw
2) Tully Blanchard defeated Tony Russo
3) Tiger Conway, Jr. & Danny Miller defeated Mr. X #1 & Mr. X #2
4) The Mighty Igor defeated The Missouri Mauler
5) Rufus R. Jones defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine via DQ

Friday, November 4, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) The Mighty Igor defeated Blackjack Mulligan
2) Tiger Conway, Jr. defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine

Friday, November 11, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Saito vs. Tony Russo (advertised)
2) Abe Jacobs defeated George Harris (sub. Frank Monte)
3) Roberto Soto & Rick McGraw defeated Tully Blanchard & Frank Monte (sub. Hartford Love & The Missouri Mauler)
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Greg Valentine defeated Tiger Conway, Jr.
The newspaper results list “Mr. Sato” in match #3, so this could have been Mr. Saito.

Friday, November 18, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Garvin defeated Tony Russo
2) Klondike Bill defeated Tiny Gordon
3) The Missouri Mauler defeated Ted Oates
4) Johnny Weaver & Dino Bravo defeated Mr. X #1 & Mr. X#2
5) United States Heavyweight Champion Ricky Steamboat defeated Ric Flair

Friday, November 25, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Tully Blanchard vs. Frank Monte
2) Jim Garvin defeated Rick Ferrara
3) Abe Jacobs defeated Scott Irwin
4) Tiger Conway, Jr. & Johnny Weaver defeated The Missouri Mauler & Hartford Love
5) World Heavyweight Champion Harley Race defeated Ricky Steamboat via DQ

Friday, December 2, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Tully Blanchard vs. Charlie Fulton
2) Bobo Brazil defeated The Russian Stomper
3) Mid-Atlantic Television Champion Baron Von Raschke defeated Mr. Wrestling

Friday, December 9, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated Tony Russo
2) Jim Garvin defeated Mr. Saito
3) Ted Oates defeated Tiny Gordon
4) Roberto Soto defeated Charlie Fulton
5) Tiger Conway, Jr. defeated Scott Irwin
6) Ricky Steamboat & Wahoo McDaniel defeated Greg Valentine & Baron Von Raschke

No resulting listed for December 16 or December 23.

Friday, December 30, 1977 – County Hall – Charleston, SC
1) Bobo Brazil won a 13-man Battle Royal (other participants included: Baron Von Raschke)

bunkhouse

 

Joined: Tue Dec 29th, 2009
Location:  
Posts: 97
Status: 
Offline
Awesome research Kriss.

clawmaster
Hall Of Famer
 

Joined: Sun Oct 14th, 2007
Location: The Bowels Of East Central Illinois
Posts: 48216
Status: 
Offline
bunkhouse wrote: Awesome research Kriss.
Yep. :tongue:

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
Friday, January 2, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Spoiler #1 vs. Don Serrano
2) The Haiti Kid & Cowboy Lang vs. Little Tokyo & Sonny Boy Hayes
3) Johnny Weaver vs. Steve Strong
4) Wahoo McDaniel & Tim Woods fought Blackjack Mulligan & Angelo Mosca to a double-DQ

Friday, January 9, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Tim Woods vs. Blackjack Mulligan
2) United States Heavyweight Champion Paul Jones vs. Spoiler #2

Friday, January 16, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Greg Peterson vs. Joe Turner
2) Ronnie Garvin vs. Charlie Fulton
3) Danny Miller & Larry Zbyszko vs. Joe Soto & Doug Gilbert
4) Tiger Conway, Jr. defeated Boris Malenko
5) Wahoo McDaniel fought Angelo Mosca to a double-DQ

Friday, January 23, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) George Harris defeated Tio-Tio
2) Larry Zbyszko defeated Larry Sharpe
3) Ken Patera & Danny Miller defeated Spoiler #1 & Spoiler #2
4) Rufus R. Jones & Johnny Weaver defeated World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson via DQ

Friday, January 30, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Somers vs. Tio-Tio
2) El Rayo & Roberto Soto vs. Bill White & Larry Sharpe
3) Haystacks Calhoun vs. George Harris
4) Ric Flair & Angelo Mosca & Blackjack Mulligan defeated Wahoo McDaniel & Tim Woods & Tiger Conway, Jr.

Friday, February 6, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Jimmy Garvin defeated Doug Somers (sub. Klondike Bill vs. Larry Sharpe)
2) Swede Hanson defeated Joe Soto
3) Johnny Weaver defeated Doug Gilbert
4) Ric Flair & Blackjack Mulligan defeated Wahoo McDaniel & Rufus R. Jones

Friday, February 13, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Somers defeated Greg Paterson
2) Tio-Tio fought Swede Hanson to a draw
3) Klondike Bill defeated Doug Gilbert
4) Haystacks Calhoun & Tim Woods defeated Steve Strong & Bill White
5) Wahoo McDaniel defeated Blackjack Mulligan

Friday, February 20, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) George Harris vs. Larry Zbyszko
2) Dottie Downs vs. Susan Green
3) Tony Atlas & Haystacks Calhoun defeated Steve Strong & Mike DuBois
4) Blackjack Mulligan defeated Tim Woods

Friday, February 27, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill White defeated Doug Somers
2) Doug Gilbert defeated Tio-Tio
3) Ronnie Garvin & Swede Hanson defeated Steve Strong & Jack Evans
4) Tony Atlas defeated Mike DuBois
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ric Flair defeated Tiger Conway, Jr.

Friday, March 5, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Randy Colley fought Larry Sharpe to a draw
2) Sandy Scott defeated Bill White
3) El Rayo & Joe Soto defeated Jim Lancaster & George Harrison
4) Ric Flair defeated Rufus R. Jones
5) Lights Out Match: Tim Woods defeated Blackjack Mulligan

Friday, March 12, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Tim Woods defeated Angelo Mosca
2) United States Heavyweight Champion Paul Jones defeated Ric Flair

No wrestling listed for March 19.

Friday, March 26, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Tio-Tio defeated El Gaucho
2) Bill White defeated Doug Somers
3) Terry Garvin defeated Jim Lancaster
4) Doug Gilbert & Mike DuBois defeated Johnny Weaver & Swede Hanson
5) Rufus R. Jones defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ric Flair via CO

Friday, April 2, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Tio-Tio vs. Johnny Heidman
2) George Harris vs. Sandy Scott
3) El Ray & Roberto Soto vs. Bill Howard & Jack Evans
4) World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson vs. Rufus R. Jones & Johnny Weaver

Friday, April 9, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Somers vs. George Harris
2) Boris Malenko vs. Randy Colley
3) Tio-Tio vs. Bill Howard
4) Geto Mongol & Bolo Mongol (w/ Boris Malenko) vs. El Rayo & Roberto Soto
5) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan vs. Paul Jones

Friday, April 16, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Jim Lancaster vs. George McCreery
2) Bill Howard vs .Larry Zbyszko
3) Angelo Poffo fought Dr. Fujinami to a draw
4) Johnny Weaver & Tony Atlas defeated Geto Mongol & Bolo Mongol (w/ Boris Malenko)
5) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan defeated Paul Jones

Friday, April 23, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Tio-Tio defeated Angelo Poffo
2) Doug Somers defeated Randy Colley
3) Mike DuBois & Jacques Goulet defeated Tiger Conway, Jr. & Larry Zbyszko
4) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan defeated Rufus R. Jones via DQ

Friday, April 30, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Tio-Tio fought Joe Turner to a draw
2) Klondike Bill defeated Jim Lancaster
3) Swede Hanson & Bill Dromo defeated Steve Strong & Doug Gilbert
4) Tony Atlas defeated Mid-Atlantic Television Champion Angelo Poffo
5) World Heavyweight Champion Terry Funk defeated Paul Jones via DQ

Friday, May 7, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) George McCreery defeated Randy Colley
2) Klondike Bill defeated Joe Turner
3) Larry Zbyszko defeated Boris Malenko
4) Geto Mongol & Bolo Mongol defeated Tiger Conway, Jr. & Swede Hanson
5) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan defeated Wahoo McDaniel

Friday, May 14, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill Howard defeated Dr. Fujinami
2) Bill White defeated Larry Zbyszko
3) Roberto Soto & Manuel Soto defeated Angelo Poffo & George McCreery
4) Rufus R. Jones & Wahoo McDaniel defeated Gene Anderson & Ole Anderson

Friday, May 21, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Tio-Tio defeated Doug Somers
2) Joe Turner defeated Mr. Hayashi
3) Roberto Soto & Manuel Soto defeated Bill White & Doug Gilbert
4) Rufus R. Jones defeated Angelo Mosca

Friday, May 28, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Klondike Bill fought Bill Howard to a draw
2) Ronnie Garvin defeated Angelo Poffo
3) World Tag Team Champions Tim Woods & Dino Bravo defeated Gene Anderson & Bolo Mongol (sub. Ole Anderson)

Friday, June 4, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Larry Zbyszko defeated Jim Lancaster
2) George Harris defeated Tio-Tio
3) Little Love defeated Big Jimmy
4) Jacques Goulet & Mike DuBois defeated Roberto Soto & Manuel Soto
5) Ric Flair defeated Rufus R. Jones via DQ

Friday, June 11, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Larry Zbyszko fought Angelo Poffo to a draw
2) Johnny Eagle defeated Joe Turner
3) Ronnie Garvin defeated Bill White (sub. Bill Howard)
4) Johnny Weaver defeated Mid-Atlantic Television Champion Angelo Mosca via DQ
5) Gene Anderson & Ole Anderson & Ric Flair defeated Wahoo McDaniel & Rufus R. Jones & Tiger Conway, Jr.

Friday, June 18, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Burrhead Jones vs. Doug Gilbert
2) Angelo Mosca vs. Tim Woods
3) Ole Anderson vs. Rufus R. Jones

Friday, June 25, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Joe Turner defeated El Gaucho
2) Larry Zbyszko defeated Doug Somers
3) Pete Sanchez defeated Bill White
4) Tony Atlas & Danny Miller defeated Jacques Goulet & Mike DuBois
5) Wahoo McDaniel defeated Ric Flair via CO

Friday, July 2, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Jack Evans vs. Steve Bolus
2) Manuel Soto vs. Angelo Poffo
3) Geto Mongol & Bolo Mongol vs. Danny Miller & Tony Atlas
4) Lumberjack Match: Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ric Flair vs. Wahoo McDaniel

Friday, July 9, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Larry Zbyszko fought Bill Howard to a draw
2) Johnny Eagle defeated Bill White
3) Ronnie Garvin defeated Jack Evans
4) Tony Atlas & Danny Miller defeated Jacques Goulet & Mike DuBois
5) Rufus R. Jones defeated Blackjack Mulligan

Friday, July 16, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill White vs. Larry Zbyszko
2) Angelo Poffo vs. Steve Bolus
3) Johnny Eagle vs. Bill Howard
4) Tony Atlas vs. Jacques Goulet
5) Dino Bravo & Tim Woods defeated World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson via DQ

Friday, July 23, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Joey Rossi vs. Joe Turner
2) Hans Schroeder vs. Danny Miller
3) Bill White defeated Roberto Soto (Manuel Soto listed in preview)
4) Tiger Conway, Jr. defeated Boris Malenko
5) World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson defeated Dino Bravo & Tim Woods

Friday, July 30, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Angelo Poffo vs. Klondike Bill
2) Joey Rossi vs. Doug Somers
3) Mike DuBois & Jacques Goulet vs. Larry Zbyszko & Dr. Fujinami
4) Ole Anderson vs. Tim Woods
5) Russian Chain Match: Tiger Conway, Jr. vs. Boris Malenko

Friday, August 6, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Joe Turner defeated El Gaucho
2) Dr. Fujinami defeated Bill Howard
3) Klondike Bill defeated Jack Evans
4) Johnny Eagle & Danny Miller defeated Lanny Poffo & Randy Poffo
5) Blackjack Mulligan defeated Rufus R. Jones via DQ

Friday, August 13, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Jack Evans vs. Joe Turner
2) Bill White vs. Joey Rossi
3) Boris Malenko defeated Ronnie Garvin
4) Red Bastien & Tiger Conway, Jr. defeated Geto Mongol & Bepo Mongol
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ric Flair fought Wahoo McDaniel to a draw

Friday, August 20, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Angelo Mosca vs. unknown (sub. Paul Jones)
2) No DQ: Rufus R. Jones vs. Blackjack Mulligan

Friday, August 27, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Somers vs. Bill White
2) Jerry Blackwell defeated Klondike Bill
3) Lanny Poffo & Randy Poffo defeated Tony Atlas & Danny Miller via DQ
4) Dino Bravo & Tim Woods defeated World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson via DQ

Friday, September 3, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Doug Somers vs. Vic Rosettani
2) George Harris vs. El Gaucho
3) Crusher Blackwell vs. Danny Miller
4) Mike DuBois & Jacques Goulet vs. Johnny Eagle & Ronnie Garvin
5) Texas Death Match: Blackjack Mulligan vs. Rufus R. Jones

Friday, September 10, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Hans Schroeder fought Dr. Fujinami to a draw
2) Angelo Poffo defeated Joe Turner
3) Red Bastien & Danny Miller defeated Randy Poffo & Lanny Poffo
4) Mid-Atlantic Television Champion Angelo Mosca fought Paul Jones to a double-DQ
5) United States Heavyweight Champion Blackjack Mulligan defeated Tiger Conway, Jr.

Friday, September 17, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Danny Miller defeated George Harris
2) Lanny Poffo defeated Dr. Fujinami
3) Johnny Weaver defeated Hans Schroeder
4) Tony Atlas defeated Bolo Mongol
5) Falls Count Anywhere: World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson defeated Dino Bravo & Tim Woods via DQ

Friday, September 24, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Francisco Flores vs. Jack Evans
2) Steve Bolus defeated George Harris
3) Danny Miller & Sandy Scott defeated Mike DuBois & Jacques Goulet
4) Tim Woods defeated Gene Anderson
5) Angelo Mosca defeated Tony Atlas via DQ

Friday, October 1, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Atlas & Vic Rosettani defeated Bill White & Jerry Blackwell
2) Jack Evans fought Joey Rossi to a draw
3) Masked Superstar defeated Johnny Eagle
4) Greg Valentine defeated Johnny Weaver
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Wahoo McDaniel defeated Ric Flair

Friday, October 8, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Klondike Bill defeated Angelo Poffo
2) Sandy Scott defeated Hans Schroeder
3) Tony Atlas & Red Bastien defeated Jacques Goulet & Jerry Blackwell
4) Ric Flair & Greg Valentine defeated Wahoo McDaniel & Dino Bravo

Friday, October 15, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Mid-Atlantic Television Champion Angelo Mosca vs. Paul Jones
2) Dino Bravo vs. Greg Valentine

Friday, October 22, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Jack Evans vs. Keith Franks
2) Tiger Conway, Jr. vs. Randy Poffo
3) Lanny Poffo defeated Dr. Fujinami
4) Jacques Goulet & Mike DuBois defeated Vic Rosettani & Johnny Eagle
5) Greg Valentine defeated Dino Bravo

Friday, October 29, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Bolus vs. Joey Rossi
2) Sandy Scott & Tiger Conway, Jr. vs. Lanny Poffo & Randy Poffo
3) Bobo Johnson vs. Billy Colt
4) Burrhead Jones vs. The Blue Scorpion
5) Rufus R. Jones vs. Greg Valentine

Friday, November 5, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Joey Rossi defeated George Harris
2) Dr. Fujinami defeated Vic Rosettani
3) Tony Atlas & Keith Franks & Frankie Lane defeated Angelo Poffo & Lanny Poffo & Randy Poffo
4) Angelo Mosca defeated Red Bastien (sub. Tim Woods)
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Ric Flair fought Rufus R. Jones to a draw

Friday, November 12, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Burrhead Jones vs. Blackjack Mulligan
2) United States Heavyweight Champion Paul Jones vs. Angelo Mosca

Friday, November 19, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Herb Gallant defeated The Blue Scorpion
2) Vicki Williams defeated Vivian St. John
3) Mike DuBois & Jacques Goulet defeated Frankie Lane & Keith Franks
4) Danny Miller defeated Hans Schroeder
5) Rufus R. Jones defeated Masked Superstar via DQ

Friday, November 26, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Jack Evans defeated Burrhead Jones
2) Crusher Blackwell defeated Steve Bolus
3) Vic Rosettani & Frankie Lane defeated Mike DuBois & Jacques Goulet
4) Dino Bravo defeated Angelo Mosca
5) Rufus R. Jones defeated Greg Valentine to win the Mid-Atlantic Television Title

Friday, December 3, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Keith Franks defeated George Harris
2) The Scorpion defeated Jerry Stubbs
3) Andy Hill defeated Bill White
4) Brute Bernard & Crusher Blackwell defeated Dino Bravo & Danny Miller
5) Ric Flair defeated Wahoo McDaniel via DQ

Friday, December 10, 1976 – County Hall – Charleston, SC
1) Angelo Poffo vs. Herb Gallant
2) Dr. Fujinami vs. Doug Somers
3) Vivian St. John vs. Susan Green
4) Haystacks Calhoun & Johnny Eagle defeated Jerry Blackwell & Hans Schroeder
5) Greg Valentine defeated Mid-Atlantic Television Champion Rufus R. Jones via DQ

No wrestling listed for December 17, December 24, or December 31.

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
Friday, January 3, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Joe Furr defeated Ken Dillinger
2) Klondike Bill & Tio-Tio defeated George Harris & Frank Morrell
3) Swede Hanson defeated Chuck O’Connor
4) Wahoo McDaniel & Sonny King defeated Johnny Valentine & Ivan Koloff

Friday, January 10, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Joe Furr & Don Kernodle defeated Mr. Hayashi & Roberto Soto (sub. El Gaucho)
2) Abe Jacobs defeated Mike Paidousis
3) Tommy Seigler defeated Art Nelson
4) Sonny King defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Johnny Valentine via CO

Friday, January 17, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Heideman vs. Mr. Hayashi
2) Joe Furr vs. Frank Monte
3) Cowboy Parker vs. Mike Stallings
4) Mid-Atlantic Tag Team Champions Tiger Conway, Jr. & Paul Jones defeated Ric Flair & Ivan Koloff

Friday, January 24, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle vs. Frank Monte
2) George Harris vs. Tom Stallings
3) Mr. Fuji vs. Tommy Seigler
4) Mid-Atlantic Tag Team Champions Tiger Conway, Jr. & Paul Jones vs. Ric Flair & Ivan Koloff

Friday, January 31, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Ken Dillinger fought Mike Stallings to a draw
2) Klondike Bill defeated Mike Paidousis
3) Tommy Seigler & Abe Jacobs defeated Mr. Fuji & Art Nelson
4) The Avenger defeated The Super Destroyer

Friday, February 7, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Joe Furr defeated Don Kernodle
2) Charlie Cook defeated Ken Dillinger (sub. Brute Bernard)
3) Sandy Scott & Tommy Seigler defeated Frank Monte & Mr. Hayashi
4) Tiger Conway, Jr.d. The Blue Scorpion (sub. Ivan Koloff)
5) Paul Jones defeated Mid-Atlantic Heavyweight Champion Johnny Valentine via DQ

Friday, February 14, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle vs. Frank Monte
2) Mr. Hayashi vs. Joe Furr
3) George Harris vs. Sandy Scott
4) Charlie Cook vs. Mr. Fuji
5) The Avenger & Tiger Conway, Jr. vs. The Super Destroyer & Brute Bernard

Friday, February 21, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Wahoo McDaniel and Ole Anderson won a 13-man Battle Royal (other participants: Ken Patera, El Goucho, Gene Anderson, Frank Monte, Paul Jones, Tommy Seigler, Mike Stallings, Bill Crouch, Frank Morrell, Kevin Sullivan, Don Kernodle)
2) El Goucho fought Don Kernodle to a draw
3) Bill Crouch fought Mike Stallings to a draw
4) Gene Anderson defeated Tommy Seigler
5) Paul Jones defeated Kevin Sullivan
6) Ken Patera defeated Frank Morrell
7) Wahoo McDaniel defeated Ole Anderson to win the Battle Royal

Friday, February 28, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill Crouch vs. Joe Furr
2) Klondike Bill vs. Frank Morrell
3) Frank Monte vs. The Avenger
4) Ken Patera vs. Brute Bernard
5) World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson fought Sonny King & Paul Jones to a double-CO

Friday, March 7, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Hayashi vs. Mr. Hayashi
2) Swede Hanson vs. Frank Morrell
3) Kevin Sullivan vs. George Harris
4) Tiger Conway, Jr. & Charlie Cook vs. Brute Bernard & Art Nelson
5) Texas Death Match: Paul Jones vs. Gene Anderson

Friday, March 14, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Tio-Tio defeated Bill Crouch
2) Steve Keirn defeated Mike Stallings
3) Tiger Conway, Jr. & Sandy Scott defeated Mr. Fuji & Brute Bernard
4) Wahoo McDaniel defeated Johnny Valentine
The preview in the March 14 newspaper relisted the card for March 7.

Friday, March 21, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Sandy Scott defeated Brute Bernard
2) Tommy Seigler defeated Mr. Hayashi
3) Swede Hanson & Charlie Cook defeated The Blue Scorpion & Art Nelson
4) Paul Jones defeated Mid-Atlantic Television Champion Ric Flair via DQ
5) The Super Destroyer defeated The Avenger

Friday, March 28, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Brute Bernard & Cowboy Parker vs. Tommy Seigler & Abe Jacobs
2) The Blue Scorpion vs. Swede Hanson
3) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Johnny Valentine vs. Wahoo McDaniel

Friday, April 4, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill Crouch defeated El Gaucho (sub. Don Kernodle)
2) Bob Bruggers & Tommy Seigler defeated Ken Dillinger & Cowboy Parker
3) Charlie Cook defeated Mr. Fuji
4) Paul Jones defeated Mid-Atlantic Television Champion Ric Flair via CO

Friday, April 11, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle defeated El Gaucho
2) L.D. Lewis defeated Mr. Hayashi
3) Kevin Sullivan fought Frank Monte to a draw
4) Charlie Cook & The Avenger defeated Art Nelson & Mr. Fuji
5) Lumberjack Match: Paul Jones defeated Ric Flair
The newspaper results indicate that Flair may have lost the Mid-Atlantic Television Title here.

Friday, April 18, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson defeated Sonny King & Paul Jones

Friday, April 25, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Kevin Sullivan defeated Frank Morrell
2) Klondike Bill defeated Bill Crouch
3) Swede Hanson defeated Brute Bernard
4) Rufus R. Jones & Ken Patera defeated Blackjack Mulligan & The Super Destroyer

Friday, May 2, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill Crouch fought Don Kernodle to a draw
2) Frank Monte defeated Tio-Tio
3) Charlie Cook defeated Mr. Fuji
4) Rufus R. Jones defeated Blackjack Mulligan
5) Ken Patera defeated The Super Destroyer via DQ

Friday, May 9, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Tommy Seigler vs. Frank Morrell
2) L.D. Lewis vs. Frank Monte
3) The Avenger & Abe Jacobs vs. Art nelson & Brute Bernard
4) Rufus R. Jones vs. Ric Flair
5) Ken Patera vs. The Super Destroyer

Friday, May 16, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Cook defeated Art Nelson via DQ
2) Don Kernodle fought Frank Monte to a draw
3) Larry Sharpe defeated El Gaucho
4) Sandy Scott defeated The Blue Scorpion
5) Paul Jones & Rufus R. Jones defeated Gene Anderson & Ole Anderson

Friday, May 23, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Steve Keirn defeated Frank Morrell
2) Abe Jacobs & Bob Bruggers defeated Jerry Blackwell & The Blue Scorpion
3) Ric Flair defeated The Avenger
4) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Johnny Valentine fought Paul Jones to a double-DQ

Friday, May 30, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Brute Bernard & The Blue Scorpion vs. Charlie Cook & Abe Jacobs
2) Frank Morrell vs. Don Kernodle
3) Jerry Blackwell vs. Bob Bruggers
4) Sonny King vs. The Super Destroyer

Friday, June 6, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Kevin Sullivan & Greg Peterson defeated George Harris & Jerry Blackwell
2) Tio-Tio defeated Charlie Fulton
3) Steve Keirn defeated Brute Bernard
4) World Tag Team Champions Wahoo McDaniel & Paul Jones defeated Gene Anderson & Ole Anderson

Friday, June 13, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Joe Soto vs. Don Kernodle
2) Larry Sharpe vs. Greg Paterson
3) Mr. Fuji & Art Nelson & Brute Bernard defeated Steve Keirn & Kevin Sullivan & Charlie Cook
4) Sonny King defeated The Super Destroyer via DQ

Friday, June 20, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Serrano defeated Larry Sharpe
2) Frank Monte defeated Greg Paterson
3) Danny Miller defeated Mr. Fuji
4) Klondike Bill (sub. Bob Bruggers) defeated Art Nelson
5) World Tag Team Champions Wahoo McDaniel & Paul Jones defeated Ric Flair & Johnny Valentine

Friday, June 27, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Lumberjack Match: The Super Destroyer defeated Sonny King

Friday, July 4, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Fuji & Jerry Blackwell vs. Ron Starr & Danny Miller
2) Boris Malenko vs. Rufus R. Jones
3) Johnny Valentine vs. Paul Jones
An earlier preview listed the main event as Mid-Atlantic Heavyweight Champion Johnny Valentine vs. Ken Patera.

Friday, July 11, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Monte vs. Don Serrano
2) Klondike Bill vs. George Harris
3) Swede Hanson vs. The Blue Scorpion
4) Bob Bruggers & Danny Miller vs. Doug Gilbert & Boris Malenko
5) Fence Match: Rufus R. Jones (sub. Sonny King) vs. The Super Destroyer

Friday, July 18, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Serrano defeated Kevin Sullivan
2) Charlie Fulton fought Tio-Tio to a draw
3) Abe Jacobs defeated Art Nelson
4) Jerry Blackwell defeated Don Serrano
5) World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson defeated Ken Patera & Rufus R. Jones
Also advertised was Swede Hanson vs. Doug Gilbert.

Friday, July 25, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Charlie Cook defeated George Harris
2) Steve Keirn & Ron Starr defeated Doug Gilbert & Art Nelson
3) Little Louie defeated Little John
4) Danny Miller defeated Gene Anderson via DQ
5) Rufus R. Jones fought Ole Anderson to a no contest

Friday, August 1, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Abe Jacobs defeated George Harris
2) Swede Hanson defeated Frank Monte
3) The Avenger defeated Jerry Blackwell
4) Boris Malenko & The Missouri Mauler defeated Klondike Bill & Sandy Scott
5) Rufus R. Jones defeated The Super Destroyer via DQ

Friday, August 8, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Greg Peterson fought Don Serrano to a draw
2) Charlie Cook defeated Charlie Fulton
3) The Avenger defeated Abe Jacobs
4) Swede Hanson defeated Doug Gilbert
5) Wahoo McDaniel & Tony Atlas defeated World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson via DQ

Friday, August 15, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Ron Starr defeated Don Serrano
2) Steve Keirn defeated Frank Monte
3) Boris Malenko defeated Klondike Bill
4) Ken Patera defeated The Missouri Mauler
5) World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson defeated Wahoo McDaniel & Tony Atlas via CO

Friday, August 22, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle vs. Charlie Fulton
2) Bob Bruggers & Kevin Sullivan vs. Joe Soto & Buddy Porter
3) Doug Gilbert vs. The Avenger
4) United States Heavyweight Champion Johnny Valentine vs. Rufus R. Jones

Friday, August 29, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Kevin Sullivan vs. Don Serrano
2) Steve Keirn & Ron Starr vs. John Smith & Bill Howard
3) Tiger Conway, Jr. vs. Jerry Blackwell
4) Gene Anderson vs. Ken Patera
5) Indian Strap Match: Wahoo McDaniel vs. Ole Anderson

Friday, September 5, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Tiger Conway, Jr. & Ron Starr vs. Boris Malenko & The Missouri Mauler
2) Larry Sharpe vs. The Avenger
3) Joe Soto vs. Steve Keirn
4) Danny Miller vs. John Smith
5) World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson fought Wahoo McDaniel & Paul Jones to a draw

Friday, September 12, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Greg Peterson defeated John Smith
2) Ron Starr defeated Mike DuBois
3) The Avenger & Swede Hanson defeated Art Nelson & Jerry Blackwell
4) Spoiler #2 defeated Klondike Bill (sub. Charlie Cook)
5) Rufus R. Jones defeated United States Heavyweight Champion Johnny Valentine via DQ

Friday, September 19, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Ron Starr fought The Avenger to a draw
2) Don Kernodle defeated Larry Sharpe
3) Klondike Bill defeated Joe Soto
4) Steve Keirn defeated Doug Gilbert
5) Tim Woods & Rufus R. Jones defeated Johnny Valentine & Ric Flair via DQ

Friday, September 26, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Rufus R. Jones vs. The Missouri Mauler
2) World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson vs. Wahoo McDaniel & Paul Jones

Friday, October 3, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Tony Rocca vs. Ron Starr
2) United States Heavyweight Champion Johnny Valentine vs. Tim Woods

Friday, October 10, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Spoiler #1 vs. Don Kernodle
2) Johnny Weaver & Danny Miller defeated Mike DuBois & Steve Strong
3) Spoiler #2 defeated The Avenger
4) Death Match: Wahoo McDaniel defeated Gene Anderson

Friday, October 17, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Kevin Sullivan vs. George Harris
2) Ron Starr vs. Joe Soto
3) The Avenger vs. Larry Sharpe
4) Ken Patera vs. Art Nelson
5) Paul Jones & Rufus R. Jones vs. Boris Malenko & The Missouri Mauler

Friday, October 24, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill Howard fought Don Kernodle to a draw
2) Mike DuBois defeated Swede Hanson
3) Spoiler #1 & Spoiler #2 defeated Ron Starr & Steve Keirn
4) Russian Chain Match: Rufus R. Jones defeated Boris Malenko

No wrestling listed for October 31.

Friday, November 7, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Larry Sharpe defeated Don Serrano
2) Klondike Bill defeated Joe Soto
3) Tony Rocca defeated Bill Howard
4) Roberto Soto defeated Mike DuBois
5) World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson defeated Ken Patera & Rufus R. Jones

No wrestling listed for November 14.

Friday, November 21, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Pepper Gomez fought George Harris to a draw
2) Tony Rocca defeated Don Serrano
3) Klondike Bill defeated Joe Soto
4) Johnny Weaver & Danny Miller defeated Jerry Blackwell & Bill White
5) Rufus R. Jones defeated Spoiler #2

Friday, November 28, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle vs. Charlie Fulton
2) Pepper Gomez vs. Larry Sharpe
3) Swede Hanson vs. Joe Turner
4) World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson vs. Tiger Conway, Jr. & Steve Keirn
5) Rufus R. Jones defeated World Heavyweight Champion Jack Brisco via DQ

Friday, December 5, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill White defeated Greg Paterson
2) Roberto Soto defeated Bill Howard
3) Klondike Bill defeated Mike DuBois
4) Tony Atlas defeated George Harris
5) Tiger Conway, Jr. & Steve Keirn defeated World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson via CO

Friday, December 12, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Angelo Mosca defeated Klondike Bill
2) Swede Hanson defeated Steve Strong
3) Lumberjack Match: World Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson defeated Tiger Conway, Jr. & Steve Keirn via DQ

No wrestling listed for December 19

Friday, December 26, 1975 – County Hall – Charleston, SC
1) Greg Paterson fought Don Kernodle to a draw
2) Tony Atlas defeated Joe Soto
3) Donna Christian vs. Shirley Sheppard (no result listed)
4) Johnny Weaver defeated Jerry Blackwell
5) Tiger Conway, Jr. & Steve Keirn defeated The Missouri Mauler & Boris Malenko

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7006
Status: 
Online
No newspapers available for January.

Friday, February 1, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Heideman fought El Gaucho to a no contest
2) Mr. X defeated Art Nelson
3) Joe Soto & Frank Cochran defeated Joe Furr & Terry Sawyer
4) Danny Miller (sub. Frankie Lane) defeated Ricky Ferrara
5) Johnny Weaver defeated The Super Destroyer via CO

Friday, February 8, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Heideman defeated Bruce Swayze
2) Joe Furr defeated Ricky Ferrara
3) Bill White defeated Nick DeCarlo
4) Frank Cochran defeated Jay York
5) Johnny Weaver & Danny Miller defeated Mr. X & The Super Destroyer

Friday, February 15, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle defeated El Gaucho
2) Jay French defeated Johnny Heideman
3) L.D. Lewis defeated Gene Lewis
4) Bob Bruggers defeated Bill White
5) Elimination Match: Johnny Weaver & Danny Miller defeated Mr. X & The Super Destroyer
Mr. X was unmasked as Swede Hanson.

Friday, February 22, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill Crouch fought Johnny Heidemann to a draw
2) Ed Wiskowski defeated El Gaucho
3) Jay French defeated Bruce Swayze
4) Bearcat Wright & Danny Miller defeated Gene Anderson & Ole Anderson

Friday, March 1, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Les Thatcher fought Rick Ferrara to a draw
2) Gene Lewis defeated Bill Crouch
3) Abe Jacobs defeated Bruce Swayze
4) Bearcat Wright & Danny Miller defeated Mid-Atlantic Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson via DQ

Friday, March 8, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Ota vs. Jay French
2) Danny Miller vs. Gene Lewis
3) Scott Casey & Les Thatcher vs. Jim Dalton & Frank Cochran
4) Swede Hanson vs. The Super Destroyer

Friday, March 15, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Terry Sawyer vs. Frank Cochran
2) Rick Ferrara vs. Ed Wiskowski
3) Bill White vs. Scott Casey
4) Mid-Atlantic Tag Team Champions Gene Anderson & Ole Anderson vs. Bob Bruggers & Danny Miller

Friday, March 22, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Ota defeated Don Kernodle
2) The Amazing Zuma defeated El Gaucho
3) Ed Wiskowski & Terry Sawyer defeated Bill White & Gene Lewis
4) Bearcat Wright & Danny Miller defeated Gene Anderson & Ole Anderson

Friday, March 29, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Ota defeated Jay French
2) Ed Wiskowski defeated El Gaucho
3) Rick Ferrara fought Don Kernodle to a draw
4) Scott Casey & Les Thatcher defeated Brute Bernard & Bruce Swayze
5) Swede Hanson defeated The Super Destroyer

No newspapers available for April.

Friday, May 3, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Bearcat Wright vs. Johnny Valentine

Friday, May 10, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Hayashi vs. Les Thatcher
2) Mr. Ota vs. Bill Ash
3) Haystack Calhoun & Nelson Royal vs. Mike Paidousis & Pedro Godoy
4) The Super Destroyer & Rip Hawk vs. Swede Hanson & Johnny Weaver

Friday, May 17, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Pedro Godoy fought Ed Wiskowski to a draw
2) Rick Ferrara defeated Don Kernodle
3) Tiger Conway, Jr. defeated Frank Cochran
4) Nelson Royal & Danny Miller defeated Mr. Ota & Mr. Hayashi
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Johnny Valentine defeated Bearcat Wright via DQ

Friday, May 24, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Ed Wiskowski fought El Goucho to a draw
2) The Amazing Zuma defeated Bill Crouch
3) Tiger Conway, Jr. & Sandy Scott defeated Mr. Ota & Mr. Hayashi
4) Death Match: Swede Hanson defeated The Super Destroyer via CO

Friday, May 31, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Pedro Godoy fought Bill Crouch to a draw (sub. The Amazing Zuma vs. Jay French)
2) The Amazing Zuma (sub. Les Thatcher) defeated Mr. Hayashi
3) Don Kernodle & The Amazing Zuma defeated Bill White & El Gaucho
4) Tiger Conway, Jr. defeated Mr. Ota
5) Fence Match: The Super Destroyer defeated Swede Hanson

Friday, June 7, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) The Amazing Zuma defeated Pedro Godoy
2) Sandy Scott defeated George Harris
3) Mr. Ota & Mr. Hayashi defeated Abe Jacobs & Ed Wiskowski
4) Rip Hawk defeated Danny Miller
5) Sonny King (sub. Bearcat Wright) defeated Johnny Valentine

Friday, June 14, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Valentine & Rip Hawk vs. unknown & unknown

Friday, June 21, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) The Amazing Zuma defeated Johnny Heideman
2) Gene Lewis defeated Don Kernodle
3) Bill White defeated Bill Ash
4) Ric Flair & Rip Hawk defeated Danny Miller & Bob Bruggers
5) Ivan Koloff defeated Paul Jones via DQ

Friday, June 28, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) The Amazing Zuma defeated Mike Hall (?) (sub. Sonny Fargo)
2) Ed Wiskowski fought Pedro Godoy to a draw
3) Rick Connors (Mike Stallings) defeated Gene Lewis
4) Klondike Bill & Abe Jacobs defeated George Harris & Mike Paidousis
5) Paul Jones defeated Ivan Koloff

Friday, July 5, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Bob Bruggers (sub. Les Thatcher) defeated Rick Ferrara
2) Frank Morrell fought Mike Stallings to a draw
3) Danny Miller defeated Bill Jones (?)
4) Ric Flair & Rip Hawk defeated Abe Jacobs & Klondike Bill
5) Paul Jones & Sonny King defeated Johnny Valentine & Ivan Koloff

Friday, July 12, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) The Amazing Zuma defeated Rick Ferrara
2) Ed Wiskowski defeated Bill Crouch
3) The Fabulous Moolah defeated Daisy Mae
4) Mr. Ota & Mr. Hayashi defeated Klondike Bill & Mike Stallings
5) Russian Chain Match: Ivan Koloff defeated Paul Jones

Friday, July 19, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) George Harris defeated Bill Ash
2) Pedro Godoy fought Les Thatcher to a draw
3) Tommy Seigler & Bob Bruggers defeated Mr. Ota & Mr. Hayashi
4) Death Match: Paul Jones defeated Ivan Koloff

Friday, July 26, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Chuck O’Connor defeated Klondike Bill
2) Tommy Seigler defeated George Harris
3) Mike Paidousis & Pedro Godoy defeated Ed Wiskowski & Les Thatcher
4) Sonny King defeated The Super Destroyer via DQ

Friday, August 2, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Pedro Godoy fought Mike Stallings to a draw
2) Ed Wiskowski defeated Les Thatcher
3) Danny Miller & Klondike Bill defeated Frank Morrell & Mike Paidousis
4) Rip Hawk & Ric Flair fought Swede Hanson & Tiger Conway, Jr. to a double-DQ

Friday, August 9, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill Crouch defeated George Harris
2) Tommy Seigler defeated Bill White
3) Nelson Royal & Abe Jacobs defeated Mr. Ota & Mr. Hayashi via DQ
4) No DQ: Sonny King fought The Super Destroyer to a double-CO

Friday, August 16, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Ed Wiskowski vs. George Harris
2) Chuck O’Connor vs. Abe Jacobs
3) Ken Dillinger & Cowboy Parker vs. Bill Ash & Mike Stallings
4) Sonny King & Swede Hanson defeated The Super Destroyer & Rip Hawk

Friday, August 23, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Ken Dillinger defeated Les Thatcher
2) Cowboy Parker defeated Bill Ash
3) Abe Jacobs defeated George Harris
4) Nelson Royal & Tio Tio defeated Mr. Ota & Mr. Hayashi
5) Tiger Conway, Jr. defeated Ric Flair
6) Swede Hanson defeated Rip Hawk

No wrestling listed for August 30.

Friday, September 6, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Terry Sawyer vs. Mike Paidousis
2) Tommy Seigler & Danny Miller vs. Frank Morrell & George Harris
3) Klondike Bill defeated Brute Bernard
4) Rip Hawk & Ivan Koloff defeated Swede Hanson & Tiger Conway, Jr.

Friday, September 13, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Tio Tio vs. Bill Crouch
2) Gene Lewis vs. Nelson Royal
3) Mr. Ota & Mr. Hayashi vs. The Avenger & Sandy Scott
4) Paul Jones & Sonny King vs. Ivan Koloff & Ric Flair

Friday, September 20, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Mike Stallings defeated Gene Lewis
2) Tommy Seigler defeated Frank Morrell
3) Tio Tio & Abe Jacobs defeated Ken Dillinger & Cowboy Parker
4) Swede Hanson defeated Chuck O’Connor
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Johnny Valentine fought Sonny King to a double-DQ

Friday, September 27, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Heideman & Pedro Godoy defeated Joe Furr & Bill Ash
2) Tio Tio defeated Mike Paidousis
3) Danny Miller defeated Mr. Ota (sub. Gene Lewis)
4) Rip Hawk & Art Nelson defeated Johnny Weaver & Tommy Seigler
5) Boxing: Sonny King defeated Johnny Valentine

Friday, October 4, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Bill Ash defeated Terry Sawyer
2) Abe Jacobs & Tio Tio defeated Ken Dillinger & Cowboy Parker
3) Johnny Weaver defeated Art Nelson
4) Sonny King defeated Ric Flair

Friday, October 11, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Johnny Heideman vs. Mike Stallings
2) Ken Dillinger vs. Tio Tio
3) Cowboy Parker vs. Tommy Seigler
4) Brute Bernard & Art Nelson vs. Danny Miller & Klondike Bill
5) Johnny Valentine & Ivan Koloff vs. Paul Jones & Tiger Conway, Jr.

Friday, October 18, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Klondike Bill defeated Frank Morrell
2) The Avenger & Tio Tio & Tommy Siegler defeated Mr. Ota & Mr. Hayashi & George Harris
3) Danny Miller defeated Brute Bernard
4) Russian Chain Match: Tiger Cownay, Jr. defeated Ivan Koloff

Friday, October 25, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Tio Tio vs. Mr. Hayashi
2) Danny Miller vs. George Harris
3) Brute Bernard & Art Nelson vs. Johnny Weaver & Tommy Seigler
4) Johnny Valentine & The Super Destroyer defeated Sonny King & Swede Hanson

Friday, November 1, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Klondike Bill defeated Pedro Godoy
2) George Harris defeated Joe Furr
3) Bob Bruggers & Tommy Seigler defeated Rip Hawk & Chuck O’Connor
4) The Super Destroyer & Ivan Koloff defeated Wahoo McDaniel & Paul Jones

Friday, November 8, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Sandy Scott fought Cowboy Parker to a draw
2) Joe Furr defeated Pedro Godoy
3) Daisy Mae defeated Peggy Downs
4) Brute Bernard & Art Nelson defeated The Avengers & Bob Bruggers
5) Wahoo McDaniel defeated Ivan Koloff

Friday, November 15, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Frank Morrell fought Don Kernodle to a draw
2) Tommy Seigler & Danny Miller defeated Pedro Godoy & Mike Paidousis
3) The Avenger defeated Chuck O’Connor
4) Sonny King defeated Brute Bernard
5) Fence Match: Swede Hanson defeated Rip Hawk

Friday, November 22, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Pedro Godoy vs. Tio Tio
2) Joe Furr vs. Frank Morrell
3) Danny Miller & The Avenger defeated Chuck O’Connor & Cowboy Parker
4) Swede Hanson fought Ric Flair to a double-DQ
5) Mid-Atlantic Television Champion Ivan Koloff fought Paul Jones to a double-DQ

Friday, November 29, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Pedro Godoy vs. Bill Ash
2) Charlie Cook vs. Ken Dillinger
3) Chuck O’Connor vs. Klondike Bill
4) Danny Miller vs. Cowboy Parker
5) Johnny Weaver & Tiger Conway, Jr. vs. Rip Hawk & Ric Flair

Friday, December 6, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Mr. Hayashi defeated Bill Ash
2) Charlie Cook & Joe Furr defeated Frank Morrell & Brute Bernard
3) Mr. Fuji defeated Klondike Bill
4) Paul Jones & Tiger Conway, Jr. defeated Ric Flair & Brute Bernard (sub. Rip Hawk) to win the Mid-Atlantic Tag Team Title

Friday, December 13, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle defeated Pedro Godoy
2) Sandy Scott & Klondike Bill defeated Mike Paidousis & Ken Dillinger
3) Art Nelson defeated Danny Miller
4) Ric Flair defeated Charlie Cook
5) Mid-Atlantic Heavyweight Champion Johnny Valentine fought Sonny King to a double-DQ

No wrestling listed for December 20.

Friday, December 27, 1974 – County Hall – Charleston, SC
1) Don Kernodle defeated Mike Paidousis
2) Joe Furr defeated Mr. Hayashi
3) Evelyn Stevens defeated Paula Kay
4) Art Nelson & Brute Bernard defeated Danny Miller & Tommy Seigler
5) Wahoo McDaniel defeated The Super Destroyer

clawmaster
Hall Of Famer
 

Joined: Sun Oct 14th, 2007
Location: The Bowels Of East Central Illinois
Posts: 48216
Status: 
Offline
Found the three opening bouts for this card.

7/9/82 Charleston, SC @ County Hall
Ricky Steamboat beat US Champion Sgt Slaughter dq
No dq Match
Jack Brisco beat Roddy Piper COR
Angelo Mosca beat Jay Youngblood
David Patterson & Juan Reynosa vs Porkchop Cash & King Parsons
Ron Ritchie vs Jim Dalton
Mike Rotundo vs Bill White
Keith Larson vs Ken Timbs



UltraBB 1.172 Copyright © 2007-2013 Data 1 Systems