WowBB Forums Home 
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Amarillo Promotion 1946-1981 - Version 2

 Moderated by: Ron  
AuthorPost
Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Thursday, March 14, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Lobo Brown defeated Laredo Cyclone (18:00)
2) George Curtis fought Tarzan Lopez to a draw in three falls (45:00)
3) Jack Carter fought Dean Detton to a draw (60:00)

Tuesday, March 19, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX - 750

1) George Curtis defeated Pete Bartu (19:30) (referee: Egghead Perry)
2) Tarzan Lopez fought Lefty Schaffer to a draw in three falls (45:00) (referee: Egghead Perry)
3) Jack Carter defeated Dory Detton in three falls (referee: Egghead Perry)

Wednesday, March 20, 1946 – Slaton Highway Arena – Lubbock, TX – 1,000
1) Lefty Schaffer fought George Curtis to a draw
2) Pete Bartu defeated Tarzan Lopez in three falls
3) Jack Carter defeated Dory Detton in three falls

Thursday, March 21, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Tarzan Lopez fought Lefty Schaffer to a draw (30:00)
2) George Curtis defeated Pete Bartu via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
3) Dean Detton defeated Jack Carter in three falls (referee: Ray Clements)

Tuesday, March 26, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Pete Bartu defeated Laredo Cyclone (12:00)
2) Lefty Schaffer defeated Tarzan Lopez in three falls
3) Jack Carter defeated Gus Edd via DQ in three falls (referee: Egghead Perry)

Wednesday, March 27, 1946 – Slaton Highway Arena – Lubbock, TX
1) Lefty Schaffer defeated Cyclone Laredo
2) George Curtis defeated Tarzan Lopez in three falls
3) Jack Carter defeated Gus Edd via DQ in three falls (referee: Dory Detton)

Thursday, March 28, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Lefty Schaffer defeated Laredo Cyclone (13:30)
2) Lobo Brown fought Tarzan Lopez to a draw (20:00)
3) Jack Carter defeated Gus Edd via DQ in three falls (referee: Dutch Jones)
4) George Curtis defeated Pete Bartu via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)

Saturday, March 30, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) unknown defeated Dory Detton (sub. Pete Bartu vs. Lefty Scheffer)
2) George Curtis defeated Lobo Brown in three falls
3) Gus Edd defeated Jack Carter in three falls (referee: Dory Detton)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 12:19 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Tuesday, April 2, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Nichols vs. George Curtis
2) Lefty Schaffer vs. Pete Bartu
3) Jack Carter vs. Gus Edd

Wednesday, April 3, 1946 – Slaton Highway Arena – Lubbock, TX
1) Billy Nichols defeated Lobo Brown
2) Dean Detton (sub. Pete Bartu) defeated Jack Carter by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Gus Edd defeated George Curtis in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, April 4, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Billy Nichols defeated Lobo Brown
2) Jack Carter defeated Olan Boynton in two straight falls
3) Gus Edd defeated George Curtis in three falls (referee: Olan Boynton)

Friday, April 5, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Nichols (sub. Olan Boynton) defeated Lobo Brown
2) George Curtis defeated Dory Detton in three falls
3) Jack Carter fought Gus Edd to a draw in three falls (60:00)

Saturday, April 6, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Lobo Brown vs. Rex O’Sullivan
2) Jack Carter vs. Dory Detton
3) Gus Edd defeated George Curtis in three falls

Tuesday, April 9, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tuffy McMullen defeated Lobo Brown
2) George Curtis defeated Billy Nichols in three falls
3) Gus Edd defeated Olan Boynton in three falls

Wednesday, April 10, 1946 – Slaton Highway Arena – Lubbock, TX
1) Billy Nichols defeated Rex O’Sullivan (sub. Dory Detton)
2) George Curtis defeated Jack Carter in three falls
3) Dean Detton defeated Gus Edd in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, April 11, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Billy Nichols defeated Tuffy McMullen
2) George Curtis defeated Jack Carter in three falls
3) Dean Detton defeated Gus Edd in two straight falls

Friday, April 12, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Nichols fought Tuffy McMullen to a draw (20:00)
2) Gus Edd defeated George Curtis in three falls
3) Dean Detton defeated Jack Carter in three falls

Monday, April 15, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Billy Nichols fought Tuffy McMullen to a draw
2) George Curtis defeated Jack Carter in three falls
3) Dean Detton defeated Gus Edd in three falls

Tuesday, April 16, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tuffy McMullen fought Jackie Nichols to a draw (20:00)
2) Gus Edd defeated George Curtis
3) Walter Stratton defeated Jack Carter in two straight falls

Wednesday, April 17, 1946 – Slaton Highway Arena – Lubbock, TX
1) Billy Nichols fought Tuffy McMullen to a draw (30:00)
2) Walter Stratton defeated George Curtis in three falls
3) Gus Edd defeated Jack Carter in three falls (referee: Dean Detton)

Thursday, April 18, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Billy Nichols fought Tuffy McMullen to a draw (30:00)
2) George Curtis defeated Gus Edd in three falls
3) Walter Stratton defeated Jack Carter in three falls

Friday, April 19, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Nichols vs. George Curtis
2) Walter Stratton vs. Jack Carter
3) Gus Edd defeated Dory Detton (sub. Dean Detton) in three falls

Monday, April 22, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Billy Nichols vs. George Curtis
2) Gus Edd defeated Gorilla Poggi in three falls
3) Milt Olsen fought Walter Stratton to a draw in three falls

Tuesday, April 23, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Curtis defeated Tuffy McMullen
2) Milt Olsen defeated Gorilla Poggi via DQ in three falls (referee: Cliff Landers)
3) Walter Stratton defeated Gus Edd in three falls

Wednesday, April 24, 1946 – Slaton Highway Arena – Lubbock, TX
1) George Curtis defeated Jackie Nichols
2) Walter Statton defeated Gorilla Poggi in three falls
3) Milt Olsen defeated Gus Edd in two straight falls

Thursday, April 25, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Gorilla Poggi defeated Billy Nichols
2) Walter Stratton defeated Gus Edd in three falls
3) Milt Olsen defeated George Curtis in three falls

Friday, April 26, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gorilla Poggi fought Tuffy McMullen to a draw
2) Milt Olsen fought Billy Nichols to a draw when Nichols was unable to return for the third fall and Olsen refused to accept the victory (referee: Ben O’Sullivan)
3) Walter Stratton defeated Gus Edd in three falls (referee: Olan Boynton)

Monday, April 29, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Gorilla Poggi defeated Young Sandow
2) Milt Olsen defeated George Curtis in three falls
3) Walter Stratton defeated Gus Edd in three falls

Tuesday, April 30, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Young Sandow vs. Tuffy McMullen
2) Gorilla Poggi fought George Curtis to a draw in three falls
3) Milt Olsen defeated Walter Stratton in three falls

Wednesday, May 1, 1946 – Slaton Highway Arena – Lubbock, TX
1) Young Sandow defeated Tuffy McMullen
2) Gorilla Poggi defeated George Curtis in three falls
3) Milt Olsen defeated Walter Stratton when Stratton was unable to return for the third fall

Thursday, May 2, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Young Sandow defeated Tuffy McMullen
2) Walter Stratton defeated George Curtis in three falls
3) Milt Olsen defeated Gorilla Poggi via CO in three falls (referee: Olan Boynton)

Friday, May 3, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Young Sandow fought Olan Boynton (sub. Tuffy McMullen) to a draw (20:00)
2) Gorilla Poggi defeated George Curtis in three falls
3) Milt Olsen defeated Walter Stratton in three falls

Monday, May 6, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Tuffy McMullen vs. Young Sandow
2) George Curtis vs. Walter Stratton
3) Milt Olsen vs. Gorilla Poggi

Tuesday, May 7, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX - 700
1) Young Sandow fought Tuffy McMullen to a draw (20:00)
2) Milt Olsen defeated George Curtis in two sraight falls
3) Walter Stratton defeated Gorilla Poggi in two straight falls

Wednesday, May 8, 1946 – Slaton Highway Arena – Lubbock, TX
1) Walter Statton vs. Young Sandow
2) Leon Kirilenko vs. George Curtis
3) Milt Olsen defeated Gorilla Poggi via DQ in three falls
Leon Kirilenko probably did not appear on this card, since the report for the next week’s card mentions that as his debut.

Thursday, May 9, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Olan Boynton fought Young Sandow to a draw (20:00)
2) Gorilla Poggi defeated George Curtis in three falls
3) Texas Junior Heavyweight Champion Milt Olsen defeated Walter Stratton in three falls

Friday, May 10, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tex Cates fought Lobo Brown (sub. Young Sandow) to a draw (20:00)
2) Walter Stratton defeated George Curtis in three falls
3) Milt Olsen defeated Gorilla Poggi via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)

Tuesday, May 14, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Leon Kirilenko defeated Young Sandow
2) Tex Hager defeated Gorilla Poggi in two straight falls
3) Jack Carter defeated Walter Stratton in three falls

Monday, May 13, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Harold Chaundy defeated unknown (sub. Sammy Kohen vs. Young Sandow)
2) Leon Kirilenko fought Tex Hager to a draw in three falls (45:00)
3) Jack Carter (sub. Gorilla Poggi) defeated Walter Stratton in three falls

Wednesday, May 15, 1946 – Slaton Highway Arena – Lubbock, TX
1) Gorilla Poggi defeated Lobo Brown (sub. Young Sandow)
2) Tex Hager defeated Jack Carter in three falls
3) Leon Kirilenko defeated Walter Stratton in three falls

Thursday, May 16, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Leon Kirilenko defeated Lobo Brown (9:00)
2) Tex Hager defeated Jack Carter in three falls
3) Gorilla Poggi defeated Walter Stratton in three falls

Friday, May 17, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gorilla Poggi defeated Olan Boynton (sub. Young Sandow)
2) Leon Kirilenko defeated Walter Stratton in three falls
3) Tex Hager defeated Jack Carter in three falls

Monday, May 20, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Jack Carter vs. John Sepeda
2) Gorilla Poggi defeated Harold Chaundy
3) Tex Hager defeated Leon Kirilenko in three falls (referee: Dory Detton)

Tuesday, May 21, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gorilla Poggi fought Tuffy McMullen (sub. Young Sandow) to a draw
2) Tex Hager defeated John Sepedo in three falls
3) Jack Carter defeated Leon Kirilenko in three falls

Wednesday, May 22, 1946 – Slaton Highway Arena – Lubbock, TX
1) John Sepedo defeated Young Sandow via forfeit (Sandow did not appear)
2) Jack Carter defeated Gorilla Poggi in three falls
3) Leon Kirikenko defeated Tex Hager in three falls

Thursday, May 23, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) John Sepeda defeated Olan Boynton (17:00)
2) Leon Kirilenko defeated Jack Carter in three falls
3) Tex Hager defeated Gorilla Poggi in three falls (referee: Dutch Jones)

Friday, May 24, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dory Detton fought Gorilla Poggi to a draw (20:00)
2) John Sepeda defeated Tex Hager in three falls
3) Leon Kirilenko & John Sepeda defeated Tex Hager & Jack Carter in three falls

Monday, May 27, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Tuffy McMullen (sub. Dory Detton) defeated Harold Chaundy (15:00)
2) Jack Carter fought Gus Edd to a draw in three falls
3) Tex Hager defeated Gorilla Poggi in three falls

Tuesday, May 28, 1946 – Wright’s Playhouse – Waco, TX
1) Tex Hager defeated Gorilla Poggi in three falls
2) Dory Detton fought Gus Edd to a draw in three falls (45:00)
3) Johnny Becker defeated John Sepeda in three falls

Wednesday, May 29, 1946 – Slaton Highway Arena – Lubbock, TX
1) Andy Tremaine defeated Lobo Brown
2) John Sepeda defeated Young Sandow in three falls
3) Leon Kirilenko defeated Mike McGee in three falls

Wednesday, May 29, 1946 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Tex Hager and Gus Edd won a 5-man Battle Royal (other participants: Jack Carter, Gorilla Poggi, Dory Detton)
2) Jack Carter defeated Gorilla Poggi in three falls
3) Tex Hager defeated Gus Edd in three falls

Thursday, May 30, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Mike McGee defeated Young Sandow (17:00)
2) Andy Tremaine fought John Sepeda to a draw in three falls (45:00)
3) Leon Kirilenko defeated Tex Hager in three falls (referee: Buck Jones)

Friday, May 31, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tuffy McMullen defeated Bobby Royal (sub. Pancho Mortina)
2) Young Sandow (sub. Harold Chaundy) defeated Gus Edd via DQ in three falls
3) Tex Hager defeated Jack Carter in three falls

Friday, May 31, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dory Detton fought Don Carver to a draw (20:00) (sub. Olan Boynton vs. Young Sandow)
2) Mike McGee defeated Andy Tremaine in three falls
3) John Sepeda defeated Leon Kirilenko in three falls

Tuesday, June 4, 1946 – Wright’s Playhouse – Waco, TX
1) Don Carver defeated Tuffy McMullen (17:00)
2) Gus Edd fought Ken Mayne to a draw in three falls (45:00)
3) Johnny Becker defeated Tex Hager in three falls

Wednesday, June 5, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Mike McGee defeated Young Sandow
2) Andy Tremaine fought Walter Stratton to a draw in three falls (45:00)
3) John Sepeda defeated Leon Kirilenko in three falls

Wednesday, June 5, 1946 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Harold Chaundry fought Jack Carter to a draw (20:00)
2) Don Carver defeated Gus Edd in three falls (referee: Toughie McMullen)
3) Ken Mayne defeated Tex Hager in three falls

Thursday, June 6, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Mike McGee defeated Young Sandow (17:00)
2) John Sepeda fought Walter Stratton to a draw in three falls (45:00)
3) Andy Tremaine defeated Leon Kirilenko in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, June 6, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Don Carver fought Ken Mayne to a draw (20:00)
2) Jack Carter defeated Harold Chaundy in three falls
3) Tex Hager defeated Gus Edd via DQ in two straight falls

Friday, June 7, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gus Edd and Ken Mayne won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Tex Hager, Jack Carter, Don Carver)
2) Don Carver defeated Jack Carter in two straight falls
3) Ken Mayne defeated Gus Edd in two straight falls to win the Battle Royal

Friday, June 7, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Walter Stratton and Leon Kirilenko won a 6-man Battle Royal (order of elimination: John Sepeda, Mike McGee, Young Sandow, Andy Tremaine) (referee: Olan Boynton)
2) Andy Tremaine defeated Young Sandow in two straight falls (referee: John Edinfield)
3) Walter Stratton defeated Leon Kirilenko in three falls to win the Battle Royal (referee: Olan Boynton)

Tuesday, June 11, 1946 – Wright’s Playhouse – Waco, TX
1) Young Sandow fought Tuffy McMullen to a draw (20:00)
2) Don Carver fought Ken Mayne to a draw in three falls (45:00)
3) Gus Edd defeated Johnny Becker in two straight falls

Wednesday, June 12, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Walter Stratton and John Sepeda won a Battle Royal (other participants: Andy Tremaine, Mike McGee, Tex Hager, Leon Kirilenko)
2) Andy Tremaine fought Mike McGee to a draw (20:00)
3) Tex Hager defeated Leon Kirilenko in three falls
4) Walter Stratton defeated John Sepeda in three falls to win the Battle Royal

Wednesday, June 12, 1946 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Harold Chaundry vs. Young Sandow
2) Don Carver vs. Jack Carter
3) Ken Mayne defeated Gus Edd

Thursday, June 13, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) John Sepeda fought Mike McGee to a draw (20:00)
2) Andy Tremaine defeated Walter Stratton in three falls
3) Tex Hager defeated Leon Kirilenko in three falls

Thursday, June 13, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Gus Edd and Young Sandow won a 5-man Battle Royal (other participates: Ken Mayne, Jack Carter, Don Carver)
2) Ken Mayne defeated Jack Carter (20:00)
3) Gus Edd defeated Young Sandow in three falls to win the Battle Royal

Friday, June 14, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Young Sandow defeated Eddie O’Shea via DQ
2) Ken Mayne defeated Jack Carter
3) Gus Edd defeated Don Carver via DQ in three falls
The card also featured a judo exhibition by Don Carver.

Friday, June 14, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) John Sepeda fought Tex Hager to a draw
2) Andy Tremaine defeated Leon Kirilenko in three falls
3) Walter Stratton defeated Mike McGee in three falls

Tuesday, June 18, 1946 – Wright’s Playhouse – Waco, TX
1) Young Sandow and Mike McGee won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Frank James (sub. Gus Edd), Salvador Flores, Leon Kirilenko, Ken Mayne)
2) Frank James fought Salvador Flores to a draw (20:00)
3) Leon Kirilenko defeated Ken Mayne
4) Young Sandow defeated Mike McGee via DQ in three falls to win the Battle Royal

Wednesday, June 19, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Jack Carter vs. Don Carver
2) Walter Stratton & Tex Hager vs. Andy Tremaine & Gorilla Poggi
This card was cancelled due to cold weather.

Wednesday, June 19, 1946 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Young Sandow fought Salvador Flores to a draw (20:00)
2) Mike McGee defeated Buddy James (sub. Gus Edd) in two straight falls
3) Leon Kirilenko defeated Ken Mayne in three falls

Thursday, June 20, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) John Sepeda fought Jack Carter to a draw (20:00)
2) Gorilla Poggi defeated Walter Stratton in three falls
3) Andy Tremaine defeated Gama Singh in three falls

Thursday, June 20, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Salvador Flores defeated Tuffy McMullen (sub. Ken Mayne) in two straight falls
2) Leon Kirilenko & Ken Mayne (sub. Gama Singh (sub. Gus Edd)) defeated Mike McGee & Young Sandow in three falls

Friday, June 21, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Leon Kirilenko and Ken Mayne won a 6-man Battle Royal (other participants: Young Sandow, Mike McGee, Salvador Flores, Frank James (sub. Gama Singh (sub. Gus Edd)))
2) Mike McGee defeated Frank James
3) Salvador Flores defeated Young Sandow by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
4) Leon Kirilenko defeated Ken Mayne in three falls to win the Battle Royal

Friday, June 21, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jack Carter fought Gama Singh (sub. Tex Hager) to a draw (referee: John Edinfield)
2) Andy Tremaine & Walter Stratton defeated Gorilla Poggi & John Sepeda in three falls(referee: Olan Boynton)

Tuesday, June 25, 1946 – Wright’s Playhouse – Waco, TX
1) Young Sandow fought Jack Hembree (sub. Walter Stratton) to a draw (20:00)
2) Salvador Flores defeated Ken Mayne in three falls
3) Mike McGee fought Leon Kirilenko to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, June 26, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Jack Carter vs. John Sepeda
2) Gorilla Poggi & Gama Singh vs. Andy Tremaine & Don Carver
This card was cancelled due to rain.

Wednesday, June 26, 1946 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Mike McGee vs. Walter Stratton
2) Ken Mayne vs. Salvador Flores
3) Young Sandow vs. Leon Kirilenko

Thursday, June 27, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Don Carver fought Gama Singh to a draw (20:00)
2) Gorilla Poggi defeated Jack Carter in three falls
3) Andy Tremaine defeated John Sepeda in three falls

Thursday, June 27, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Young Sandow fought Salvador Flores to a draw
2) Walter Stratton defeated Ken Mayne
3) Mike McGee defeated Leon Kirilenko via DQ in three falls

Friday, June 28, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Young Sandow defeated Mike McGee
2) Salvador Flores defeated Ken Mayne by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Leon Kirilenko defeated Walter Stratton in three falls (referee: Tuffy McMullen)

Friday, June 28, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jack Carter fought John Sepeda to a draw (30:00) (referee: Dory Detton)
2) Andy Tremaine & Don Carver defeated Gorilla Poggi & Gama Singh in three falls (referee: Dory Detton)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 12:24 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Tuesday, July 2, 1946 – Wright’s Playhouse – Waco, TX
1) Walter Stratton defeated Gama Singh via DQ (18:00)
2) Salvador Flores defeated Young Sandow in two straight falls
3) Mike McGee defeated Leon Kirilenko in three falls

Wednesday, July 3, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Don Carver fought Ken Mayne to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated Jack Carter
3) Andy Tremaine defeated Gorilla Poggi in two straight falls (referee: John Edinfield)

Wednesday, July 3, 1946 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Mike McGee vs. Gama Singh
2) Walter Stratton vs. Young Sandow
3) Salvador Flores vs. Leon Kirilenko

Thursday, July 4, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Don Carver defeated Jack Carter (14:00)
2) Billy Weidner defeated Ken Mayne in three falls
3) Gorilla Poggi defeated Andy Tremaine in three falls

Thursday, July 4, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Young Sandow defeated Gama Singh via DQ (referee: Grady Henly)
2) Mike McGee fought Salvador Flores to a draw (referee: Grady Henly)
3) Walter Stratton defeated Leon Kirilenko in three falls (referee: Grady Henly)

Friday, July 5, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Young Sandow fought Tuffy McMullen to a draw (20:00)
2) Salvador Flores defeated Gama Singh in two straight falls
3) Walter Stratton defeated Leon Kirilenko in two straight falls

Friday, July 5, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ken Mayne fought Billy Weidner to a draw (20:00)
2) Don Carver defeated Andy Tremaine by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Gorilla Poggi defeated Jack Carter in three falls

Tuesday, July 9, 1946 – Wright’s Playhouse – Waco, TX
1) Gama Singh vs. Gus Edd
2) Young Sandow vs. Walter Stratton
3) Salvador Flores defeated Mike McGee via DQ in three falls

Wednesday, July 10, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Don Carver defeated Benny Trudell
2) Billy Weinder fought Ken Mayne to a draw in three falls (45:00)
3) Leon Kirilenko defeated Gorilla Poggi in three falls

Wednesday, July 10, 1946 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Young Sandow vs. Gama Singh
2) Mike McGee vs. Walter Stratton
3) Gus Edd vs. Salvador Flores

Thursday, July 11, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Gorilla Poggi fought Ken Mayne to a draw (20:00)
2) Leon Kirilenko defeated Benny Trudel in three falls
3) Billy Weidner defeated Don Carver in three falls

Thursday, July 11, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Young Sandow defeated Gama Singh
2) Walter Stratton defeated Salvador Flores
3) Gus Edd defeated Mike McGee in three falls (referee: Grady Henly)

Friday, July 12, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Young Sandow defeated Gama Singh
2) Gus Edd defeated Salvador Flores by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Walter Stratton defeated Mike McGee in three falls

Friday, July 12, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Benny Trudell defeated Ken Mayne in three falls
2) Don Carver & Billy Weidner defeated Leon Kirilenko & Gorilla Poggi in three falls(referee: Dory Detton)

Tuesday, July 16, 1946 – Wright’s Playhouse – Waco, TX
1) Gus Edd & Benny Trudell (sub. Abie Edd) defeated Walter Stratton & Young Sandow in three falls
2) Benny Trudell vs. Salvador Flores

Wednesday, July 17, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Mike McGee defeated Gama Singh
2) Gorilla Poggi & Billy Weidner defeated Leon Kirilenko & Ken Mayne in three falls

Wednesday, July 17, 1946 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Walter Stratton defeated Benny Trudell
2) Gus Edd & Benny Trudell (sub. Abie Edd) defeated Salvador Flores & Young Sandow in three falls

Thursday, July 18, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Ken Mayne defeated Gama Singh (12:00)
2) Billy Weidner defeated Mike McGee in three falls
3) Gorilla Poggi defeated Leon Kirilenko in three falls (60:00) (referee: Olan Boynton)

Thursday, July 18, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Salvador Flores vs. Benny Trudell
2) Walter Stratton & Young Sandow defeated Gus Edd & Benny Trudell (sub. Abie Edd) in three falls (referee: Tuffy McMullen)

Friday, July 19, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Young Sandow defeated Benny Trudell
2) Gus Edd & Benny Trrudell (sub. Abie Edd) defeated Walter Statton & Salvador Flores in three falls (referee: Tuffy McMullen)

Friday, July 19, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Mike McGee defeated Gama Singh
2) Ken Mayne defeated Gorilla Poggi in three falls
3) Leon Kirilenko defeated Billy Weidner in three falls (referee: Olan Boynton)

Tuesday, July 23, 1946 – Army Air Field – Clovis, NM
1) Dory Detton fought Olan Boynton to a draw (20:00)
2) Walter Stratton & Billy Weidner defeated Leon Kirilenko & Gorilla Poggi in three falls

Tuesday, July 23, 1946 – Wright’s Playhouse – Waco, TX
1) Ken Mayne (sub. Salvador Flores) defeated Gama Singh in two straight falls
2) Young Sandow & Salvador Flores (sub. Ken Mayne) defeated Benny Trudell & Bill Steddum (sub. Gus Edd) in three falls

Wednesday, July 24, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Mike McGee defeated Gorilla Poggi
2) Walter Stratton defeated Olan Boynton (sub. Salvador Flores)
3) Leon Kirilenko defeated Dory Detton (sub. Gus Edd) in three falls

Wednesday, July 24, 1946 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Ken Mayne (sub. Harold Chaudry) defeated Gama Singh
2) Young Sandow & Salvador Flores (sub. Ken Mayne) defeated Bill Wagner (sub. Gus Edd) & Benny Trudell in three falls

Thursday, July 25, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Mike McGee fought Leon Kirilenko to a draw
2) Salvador Flores defeated Olan Boynton in two straight falls
3) Walter Stratton defeated Bill Steddum in three falls

Thursday, July 25, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Benny Trudell and Young Sandow won a 5-man Battle Royal (other participants: Ken Mayne, Gama Singh, Billy Weidner)
2) Ken Mayne defeated Gama Singh
3) Benny Trudell defeated Young Sandow to win the Battle Royal

Friday, July 26, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ken Mayne defeated Gama Singh
2) Salvador Flores & Young Sandow defeated Benny Trudell & Bill Steddum (sub. Gus Edd) in three falls (referee: Tuffy McMullen)

Friday, July 26, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Mike McGee defeated Olan Boynton by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
2) Walter Stratton & Billy Weidner defeated Gorilla Poggi & Leon Kirilenko in three falls
The opening match was announced as a draw by timekeeper Fred Dennis, although the normal convention would be to award the match to the winner of the only fall.

Tuesday, July 30, 1946 – Wright’s Playhouse – Waco, TX
1) Salvador Flores fought Leo Jensen to a draw
2) Benny Trudell & Gama Singh defeated Young Sandow & Bill Steddum in three falls

Wednesday, July 31, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Mike McGee fought Ken Mayne to a draw (20:00)
2) Walter Stratton & Billy Weidner defeated Leon Kirilenko & Gorilla Poggi in three falls

Wednesday, July 31, 1946 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Leo Jensen vs. Gama Singh
2) Young Sandow vs. Bill Steddum
3) Salvador Flores vs. Benny Trudell

Thursday, August 1, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Ken Mayne defeated Leon Kirilenko via DQ (referee: Dutch Jones)
2) Walter Stratton defeated Salvador Flores in three falls
3) Billy Weidner defeated Gorilla Poggi in three falls

Thursday, August 1, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Gama Singh fought Mike McGee (sub. Tuffy McMullen) to a draw
2) Leo Jensen defeated Young Sandow in two straight falls
3) Benny Trudell fought Bill Steddum to a no contest
4) Benny Trudell defeated Gama Singh (10:00)

Friday, August 2, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Young Sandow and Benny Trudell won a 6-man Battle Royal (other participants: Salavador Flores, Gama Singh, Leo Jensen, Tuffy McMullen (sub.Bill Steddum))
2) Tuffy McMullen defeated Gama Singh
3) Leo Jensen defeated Salvador Flores
4) Young Sandow defeated Benny Trudell via DQ to win the Battle Royal

Friday, August 2, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ken Mayne fought Mike McGee to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated Gorilla Poggi in three falls
3) Walter Stratton defeated Leon Kirilenko in three falls

Tuesday, August 6, 1946 – Wright’s Playhouse – Waco, TX
1) Salvador Flores defeated Gus Edd (sub. Floyd Hansen) via DQ in three falls
2) Benny Trudell & Leo Jensen defeated Young Sandow & Floyd Hansen (sub. Bill Steddum) in three falls

Wednesday, August 7, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Ken Mayne defeated Pat O’Dowdy
2) Billy Weidner defeated Mike McGee in three falls
3) Walter Stratton defeated Leon Kirilenko via DQ in three falls (referee: John Edinfield)

Wednesday, August 7, 1946 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Floyd Hansen defeated Benny Trudell
2) Gus Edd (sub. Bill Steddum) defeated Leo Jensen in two straight falls
3) Salvador Flores defeated Young Sandow in two straight falls

Thursday, August 8, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Mike McGee defeated Pat O’Dowdy
2) Ken Mayne defeated Leon Kirilenko via DQ in three falls (referee: Dutch Jones)
3) Billy Weidner defeated Walter Stratton in two straight falls (referee: John Edinfield)

Friday, August 9, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) 6-man Battle Royal (Young Sandow, Benny Trudell, Salvador Flores, Bill Steddum, Leo Jensen, Floyd Hansen)
The newspaper did not print the results, but did report that one of the wrestlers was arrested and released on a $25 bond for striking a child spectator.

Friday, August 9, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Weidner defeated Pat O’Dowdy in three falls
2) Leon Kirilenko & Mike McGee defeated Walter Stratton & Ken Mayne in three falls

Wednesday, August 14, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Leo Jensen vs. Pat O’Dowdy
2) Salvador Flores vs. Floyd Hansen
3) Benny Trudell vs. Leon Kirilenko
This card was cancelled due to rain.

Thursday, August 15, 1946 – Gold Sox Field – Amarillo, TX
1) Ken Mayne defeated Young Sandow
2) Gus Edd fought Mike McGee to a draw (20:00)
3) World Junior Heavyweight Champion Leroy McGuirk defeated Billy Weidner in two straight falls (referee: Jack League)
4) Bill Steddum defeated Jack Carter
5) Walter Stratton defeated Leon Kirilenko (referee: John Edinfield)

Thursday, August 15, 1946 – West Vernon Gymnasium – Vernon, TX
1) Pat O’Dowdy and Floyd Hansen won a 5-man Battle Royal (other participants: Leo Jensen, Benny Trudell, Salvador Flores)
2) Benny Trudell defeated Salvador Flores via CO
3) Pat O’Dowdy defeated Floyd Hansen in three falls to win the Battle Royal

Friday, August 16, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy fought Floyd Hansen to a draw (20:00)
2) Salvador Flores & Jack Carter defeated Gus Edd & Benny Trudell in three falls

Friday, August 16, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ken Mayne defeated Young Sandow in three falls
2) Walter Stratton & Billy Weidner defeated Leon Kirilenko & Mike McGee in three falls(referee: Don Carver)

Wednesday, August 21, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Salvador Flores defeated Leo Jensen
2) Floyd Hansen defeated Jack Carter in three falls
3) Gus Edd defeated Leon Kirilenko in three falls

Thursday, August 22, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Gus Edd defeated Salvador Flores (14:00)
2) Young Sandow defeated Leo Jensen via DQ in three falls (referee: Dutch Jones)
3) Billy Weidner & Ken Mayne defeated Mike McGee & Leon Kirilenko in three falls (referees: Dutch Jones & John Edinfield)

Thursday, August 22, 1946 – Outdoor Arena – Vernon, TX
1) Benny Trudell (sub. Gus Edd) fought Floyd Hansen to a draw (10:00)
2) Pat O’Dowdy fought Jack Carter to a draw
3) Jack Carter & Floyd Hansen (sub. Ken Mayne) defeated Benny Trudell & Pat O’Dowdy in three falls

Friday, August 23, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gus Edd vs. Floyd Hansen
2) Ken Mayne & Jack Carter defeated Benny Trudell & Pat O’Dowdy in three falls (referee: Tuffy McMullen)

Friday, August 23, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Salvador Flores fought Leo Jensen to a draw
2) Billy Weidner defeated Mike McGee in three falls
3) Don Carver defeated Leon Kirilenko in three falls (referee: Young Sandow)

Wednesday, August 28, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Don Carver vs. Benny Trudell
2) Gus Edd & Abie Edd vs. Walter Stratton & Ken Mayne
This card was cancelled due to bad weather.

Thursday, August 29, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Pat O’Dowdy fought Mike McGee to a draw (20:00)
2) Benny Trudel defeated Billy Nichols
3) Leo Jensen & Floyd Hansen defeated Walter Stratton & Ken Mayne in three falls (referees: Dutch Jones & John Edinfield)

Thursday, August 29, 1946 – Outdoor Arena – Vernon, TX
1) Gus Edd & Abie Edd vs. Young Sandow & Jack Carter

Friday, August 30, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tuffy McMullen defeated Abie Edd (sub. Benny Trudell) via DQ
2) Gus Edd & Abie Edd defeated Dan Carver & Young Sandow in three falls

Friday, August 30, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Nichols defeated Benny Trudell via DQ in three falls
2) Walter Stratton & Ken Mayne defeated Leo Jensen & Pat O’Dowdy via DQ in three falls(referees: Floyd Hansen & Dory Detton)

Wednesday, September 4, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy defeated Billy Nichols
2) Don Carver fought Floyd Hansen to a draw in three falls
3) Ken Mayne defeated Abie Edd in two straight falls (referee: Gus Edd)

Thursday, September 5, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Floyd Hansen fought Eddie Gideon to a draw (20:00)
2) Young Sandow defeated Benny Trudel in three falls
3) Ken Mayne defeated Leo Jensen in three falls (referee: Mike McGee)

Friday, September 6, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Nichols defeated Pat O’Dowdy
2) Floyd Hansen defeated Gus Edd in three falls
3) Ken Mayne defeated Abie Edd in three falls

Friday, September 6, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Mike McGee defeated Young Sandow
2) Eddie Gideon defeated Benny Trudell in two straight falls
3) Don Carver defeated Leo Jensen via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)

Tuesday, September 10, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Curtis defeated Billy Nichols (sub. Abie Edd)
2) Don Carver defeated Gus Edd when Edd was unable to return for the second fall
3) Dory Detton defeated Pat O’Dowdy in three falls (referee: Tex Cates)

Wednesday, September 11, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy vs. Eddie Gideon
2) Gus Edd & Leo Jensen (sub. Abie Edd) vs. Ken Mayne & George Curtis (referee: Olan Boynton)

Thursday, September 12, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) George Curtis defeated Pat O’Dowdy in three falls
2) Mike McGee & Ken Mayne defeated Leo Jensen & Floyd Hansen in three falls (referees: Olan Boynton & Alton “Tex” Cates)

Thursday, September 12, 1946 – Sportatorium – Vernon, TX
1) Young Sandow defeated unknown (15:00)
2) Don Carver & Eddie Gideon (sub. Young Sandow) defeated Gus Edd & Abie Edd in three falls

Friday, September 13, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Young Sandow vs. Billy Nichols
2) Gus Edd & Abie Edd vs. Don Carver & Eddie Gideon

Tuesday, September 17, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Don Carver defeated Abie Edd via DQ
2) George Curtis fought Eddie Gideon to a draw in three falls (45:00)
3) Leo Jensen defeated Mike McGee in three falls (referee: Tex Cates)

Wednesday, September 18, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Don Carver defeated Gus Edd (sub. Billy Nichols)
2) George Curtis defeated Pat O’Dowdy in three falls
3) Leo Jensen defeated Ken Mayne in two straight falls

Wednesday, September 18, 1946 – Sportatorium – Vernon, TX
1) Dory Detton defeated Billy Nichols
2) Young Sandow defeated Mike McGee
3) Floyd Hansen defeated Eddie Gideon in three falls

Thursday, September 19, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Don Carver fought Floyd Hansen to a draw (20:00)
2) Leo Jensen defeated Mike McGee in three falls (referee: Olan Boynton)
3) Eddie Gideon defeated Ken Mayne in three falls

Friday, September 20, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tuffy McMullen (sub. Pat O’Dowdy) defeated Billy Nichols
2) Pat O’Dowdy (sub. Abie Edd) defeated Young Sandow in three falls
3) Dory Detton fought George Curtis to a draw in three falls (60:00)

Monday, September 23, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Eddie Gideon defeated Young Sandow
2) Dory Detton defeated Pat O’Dowdy in three falls
3) George Curtis defeated Leo Jensen via DQ in two straight falls (referee: Tuffy McMullen)

Tuesday, September 24, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Al Getz defeated Pat O’Dowdy in two straight falls
2) Don Carver & Eddie Gideon defeated Gus Edd & Abie Edd in three falls

Wednesday, September 25, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) Don Carver defeated Billy Nichols
2) Floyd Hansen defeated Gus Edd in three falls
3) Eddie Gideon defeated George Curtis in three falls

Wednesday, September 25, 1946 – Sportatorium – Vernon, TX
1) Al Getz defeated Pat O’Dowdy (sub. Dory Detton)
2) Leo Jensen defeated Mike McGee
3) Young Sandow defeated Abie Edd in three falls

Thursday, September 26, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Al Getz defeated Gus Edd
2) Pat O’Dowdy defeated Billy Nichols
3) Leo Jensen defeated George Curtis in three falls
4) Danny McShain defeated Eddie Gideon in three falls (referee: Mike McGee)

Monday, September 30, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Don Carver defeated Tuffy McMullen
2) Leo Jensen & Floyd Hansen defeated Mike McGee & George Curtis in three falls

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 12:28 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Tuesday, October 1, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Nichols defeated Tuffy McMullen via DQ (referee: Tex Cates)
2) Boxing: Mike McGee defeated Leo Jensen (referee: Dory Detton)
3) Al Getz defeated Bill Steddum in three falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, October 2, 1946 – Webster Park – Lubbock, TX
1) George Curtis defeated Mike McGee
2) Al Getz defeated Pat O’Dowdy (referee: Olan Boynton)
3) Dory Detton (sub. Floyd Hansen) fought Eddie Gideon to a draw in three falls (60:00)

Thursday, October 3, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Young Sandow defeated Billy Nichols
2) Al Getz and Mike McGee won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Floyd Hansen, Leo Jensen, Eddie Gideon, Don Carver) (referees: Bill Steddum & Dutch Jones)
3) Eddie Gideon fought Don Carver to a draw in three falls (45:00)
4) Al Getz defeated Mike McGee in three falls to win the Battle Royal (referee: Bill Steddum)

Monday, October 7, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Eddie Gideon and Bill Steddum won a Battle Royal (other participants: Don Carver, Joe Szabo, Young Sandow)
2) Joe Szabo defeated Young Sandow in two straight falls
3) Eddie Gideon and Bill Steddum via DQ in two straight falls (referee: Tuffy McMullen)

Tuesday, October 8, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Young Sandow defeated Billy Nichols
2) George Curtis defeated Floyd Hansen in three falls
3) Al Getz defeated Pat O’Dowdy in three falls

Wednesday, October 9, 1946 – Arena – Lubbock, TX
1) Young Sandow defeated Billy Nichols
2) Art Brady defeated Pat O’Dowdy in three falls
3) Eddie Gideon defeated Floyd Hansen in two straight falls
This was the first card to be held in Sled Allen’s new wrestling arena, which was never given a better name. It was located at 6th and Texas Avenue.

Thursday, October 10, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Joe Szabo defeated Bill Steddum
2) Art Brady defeated Pat O’Dowdy
3) George Curtis defeated Floyd Hansen in three falls
4) Al Getz defeated Eddie Gideon in three falls

Monday, October 14, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy defeated Billy Nichols (sub. George Curtis)
2) Ace Abbott defeated Roy Blake in two straight falls
3) George Curtis (sub. Eddie Gideon) defeated Leo Jensen via DQ in two straight falls(referee: Pat O’Dowdy)

Tuesday, October 15, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ace Abbott defeated Tuffy McMullen (sub. Young Sandow)
2) Wayne Martin defeated Leo Jensen in three falls
3) Eddie Gideon defeated George Curtis in three falls (referee: Tex Cates)

Wednesday, October 16, 1946 – Arena – Lubbock, TX
1) Ace Abbott defeated George Curtis
2) Art Brady defeated Eddie Gideon in three falls
3) Wayne Martin defeated Leo Jensen in three falls (referee: Olan Boynton)

Wednesday, October 16, 1946 – Sportatorium – Vernon, TX
1) Pat O’Dowdy vs. Tuffy McMullen
2) Bob Blake vs. Don Carver
3) Al Getz vs. Joe Szabo

Thursday, October 17, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Ace Abbott defeated Bob Blake
2) Al Getz defeated George Curtis
3) Art Brady defeated Leo Jensen via DQ in three falls
4) Wayne Martin defeated Pat O’Dowdy in two straight falls

Monday, October 21, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tommy Martindale fought George Bruckman to a draw (20:00)
2) George Curtis defeated Pat O’Dowdy in three falls
3) Leo Jensen defeated Ace Abbott in three falls (referee: Tuffy McMullen)

Tuesday, October 22, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Don Carver fought Tommy Martindale to a draw
2) George Bruckman defeated Ace Abbott
3) Leo Jensen defeated Wayne Martin in three falls

Wednesday, October 23, 1946 – Arena – Lubbock, TX
1) Tommy Martindale defeated Don Carver
2) Ace Abbott defeated Art Brady in three falls
3) Leo Jensen defeated Eddie Gideon (sub. Wayne Martin) in three falls (referee: Billy Nichols)

Wednesday, October 23, 1946 – Sportatorium – Vernon, TX
1) George Bruckman defeated Joe Szabo in three falls
2) George Curtis defeated Al Getz (sub. Eddie Gideon) in two straight falls

Thursday, October 24, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Don Carver fought Ace Abbott to a draw (20:00)
2) Art Brady defeated Joe Szabo via DQ in three falls (referee: Dutch Jones)
3) Al Getz defeated Tommy Martindale in three falls (referee: Billy Nichols)

Monday, October 28, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tuffy McMullen fought Billy Nichols to a draw (20:00) (sub. Art Brady vs. Johnny LaRue)
2) George Curtis defeated Art Brady (sub. Tommy Martindale) in three falls
3) Ace Abbott defeated Johnny LaRue (sub. Joe Szabo) in two straight falls

Tuesday, October 29, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tommy Martindale defeated Art Brady in three falls
2) Ace Abbott & Dory Detton defeated Leo Jensen & George Bruckman (sub. Joe Szabo) in three falls

Wednesday, October 30, 1946 – Arena – Lubbock, TX
1) George Bruckman defeated George Curtis
2) Tommy Martindale defeated Eddie Gideon in two straight falls
3) Al Getz defeated Leo Jensen in two straight falls (referee: Billy Nichols)

Wednesday, October 30, 1946 – Sportatorium – Vernon, TX
1) Johnny LaRue defeated Art Brady in three falls
2) Ace Abbott defeated Pat O’Dowdy in two straight falls

Thursday, October 31, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Lobo Brown fought Billy Nichols to a draw (15:00)
2) George Curtis defeated George Bruckman via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)
3) Al Getz & Leo Jensen defeated Eddie Gideon & Tommy Martindale in three falls

Monday, November 4, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Curtis defeated George Bruckman via DQ (15:00)
2) Ace Abbott fought Pat O’Dowdy to a draw (20:00)
3) Ace Abbott & George Curtis defeated Pat O’Dowdy & George Bruckman (sub. Leo Jensen) in three falls

Tuesday, November 5, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Nichols vs. Art Brady
2) George Bruckman vs. Tommy Martindale
3) Walter Stratton vs. Al Getz

Wednesday, November 6, 1946 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ace Abbott defeated Billy Nichols in two straight falls
2) George Curtis defeated Leo Jensen in three falls

Wednesday, November 6, 1946 – Arena – Lubbock, TX
1) Art Brady defeated John LaRue
2) Walter Stratton defeated George Bruckman in three falls
3) Al Getz defeated Tommy Martindale in three falls

Thursday, November 7, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale fought Jack LaRue to a draw (20:00)
2) Walter Stratton defeated Leo Jensen via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)
3) Al Getz defeated Art Brady in three falls

Friday, November 8, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy vs. George Bruckman (referee: Benny Wilson)
2) Ace Abbott vs. George Curtis (referee: Benny Wilson)

Monday, November 11, 1946 – Sportatorium – Vernon, TX
1) George Curtis vs. Lou Garner
2) Ace Abbott vs. Art Brady

Tuesday, November 12, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Bruckman defeated John LaRue
2) Walter Stratton defeated Ace Abbott by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Al Getz defeated Tommy Martindale in three falls

Wednesday, November 13, 1946 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Art Brady defeated Johnny LaRue via DQ in two straight falls (referee: Billy Nichols)
2) George Curtis defeated George Bruckman in three falls (referee: Billy Nichols)

Wednesday, November 13, 1946 – Arena – Lubbock, TX
1) Tommy Martindale defeated Lou Garner
2) Al Getz defeated Walter Stratton in three falls
3) Ace Abbott defeated Leo Jensen in two straight falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, November 14, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) George Bruckman defeated Tommy Martindale
2) Ace Abbott defeated Walter Stratton (45:00)
3) Al Getz defeated Leo Jensen in three falls

Friday, November 15, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott and George Curtis won a 5-man Battle Royal (other participants: Pat O’Dowdy, Billy Nichols, Art Brady)
2) Art Brady defeated Pat O’Dowdy via DQ in two straight falls (referee: Benny Wilson)
3) Ace Abbott defeated George Curtis in three falls to win the Battle Royal

Tuesday, November 19, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Wayne Bruckman and George Bruckman won a 6-man Battle Royal (order of elimination: George Curtis, Bobby Burns, Art Brady, Al Getz)
2) Bobby Burns defeated George Curtis
3) Al Getz defeated Art Brady
4) Wayne Martin defeated George Bruckman in two straight falls

Wednesday, November 20, 1946 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ace Abbott defeated Lee Landry in three falls
2) Polo Cordova defeated Lou Garner in two straight falls

Wednesday, November 20, 1946 – Arena – Lubbock, TX
1) Bobby Burns defeated George Curtis in three falls
2) Wayne Martin & Art Brady defeated George Bruckman & Al Getz in three falls

Thursday, November 21, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Lobo Brown defeated Tex Cates
2) Wayne Martin and George Bruckman won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Al Getz, George Curtis, Art Brady, Bobby Burns) (13:09)
3) Bobby Burns defeated Art Brady in three falls
4) Wayne Martin defeated George Bruckman in two straight falls to win the Battle Royal

Friday, November 22, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Lou Garner defeated Billy Nichols (sub. Pat O’Dowdy)
2) Pat O’Dowdy (sub. Art Brady) defeated Lee Landry in three falls
3) Ace Abbott fought Polo Cordova to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, November 26, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Curtis defeated Billy Nichols
2) Bobby Burns defeated Art Brady in two straight falls
3) Wayne Martin defeated Al Getz via DQ in three falls

Wednesday, November 27, 1946 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Lou Garner (sub. Art Brady) defeated Lee Landry in three falls
2) Polo Cordova defeated George Curtis in three falls

Wednesday, November 27, 1946 – Arena – Lubbock, TX
1) Art Brady (sub. Lou Garner) defeated Billy Nichols
2) Ace Abbott fought Al Getz to a draw in three falls (45:00)
3) Wayne Martin defeated Bobby Burns in three falls

Thursday, November 28, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Billy Nichols defeated Lobo Brown
2) Polo Cordova defeated Art Brady in three falls
3) Wayne Martin & Ace Abbott defeated Al Getz & Bobby Burns in three falls

Friday, November 29, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Polo Cordova defeated George Curtis in three falls
2) Ace Abbott defeated Dory Detton in three falls

Tuesday, December 3, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Curtis defeated Lou Garner in two straight falls
2) Al Getz & Bobby Burns defeated Wayne Martin & Ace Abbott in three falls

Wednesday, December 4, 1946 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Lobo Brown defeated Lee Landry in two straight falls
2) Polo Cordova defeated Dory Detton in three falls

Wednesday, December 4, 1946 – Arena – Lubbock, TX
1) George Curtis defeated Lou Garner
2) Bobby Burns defeated Ace Abbott via DQ in three falls (referee: Lou Garner)
3) Wayne Martin defeated Al Getz in three falls

Thursday, December 5, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Gust Johnson defeated Lou Garner
2) Polo Cordova defeated George Curtis (15:00)
3) Al Getz fought Ace Abbott to a draw in three falls (60:00)
4) Wayne Martin defeated Bobby Burns via DQ in three falls (referee: Vaughn Harmon)

Friday, December 6, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Curtis defeated Lou Garner in two straight falls
2) Ace Abbott defeated Polo Cordova in three falls

Monday, December 9, 1946 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Bobby Burns defeated George Curtis in three falls
2) Polo Cordova fought Ace Abbott to a draw with no falls scored (60:00)

Tuesday, December 10, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Johnny Carlin defeated Tex Cates
2) Wayne Martin defeated George Curtis in two straight falls
3) Al Getz defeated Ace Abbott in three falls (referee: Johnny Carlin)

Wednesday, December 11, 1946 – Arena – Lubbock, TX
1) Polo Cordova defeated George Curtis in three falls
2) Bobby Burns & Al Getz defeated Ace Abbott & Wayne Martin in three falls (referees: Dory Detton & Johnny Carlin)

Thursday, December 12, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Johnny Carlin defeated Bobby Nichols
2) Ace Abbott defeated George Curtis
3) Al Getz fought Polo Cordova to a draw (45:00)
4) Wayne Martin defeated Bobby Burns in three falls (referees: Dutch Jones & Johnny Carlin)

Friday, December 13, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX – 1,000
1) Bobby Burns fought Polo Cordova to a draw (20:00)
2) Polo Cordova & George Curtis defeated Ace Abbott & Bobby Burns in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Monday, December 16, 1946 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Al Getz defeated Ace Abbott by winning the first fall of a sheduled three (60:00)
2) Polo Cordova defeated Bobby Burns in three falls

Tuesday, December 17, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tex Cates defeated Billy Nichols
2) Al Getz fought Dory Detton to a draw (45:00) (referee: Billy Nichols)
3) Wayne Martin defeated Johnny Carlin in three falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, December 18, 1946 – Arena – Lubbock, TX
1) Ace Abbott fought Polo Cordova to a draw (20:00)
2) Dory Detton defeated Bobby Burns in three falls
3) Wayne Martin defeated Johnny Carlin in three falls (referee: Al Getz)

Thursday, December 19, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Johnny Carlin fought Pat O’Dowdy to a draw
2) Ace Abbott defeated Bobby Burns via DQ (17:00)
3) Al Getz defeated Polo Cordova in three falls (referee: Pat O’Dowdy)
4) Wayne Martin defeated Leon Kirilenko in two straight falls

Friday, December 20, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott fought Al Getz to a draw in three falls (45:00)
2) John Carlin (sub. Polo Cordova) defeated Bobby Burns via DQ in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Monday, December 23, 1946 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Bobby Burns defeated Johnny Carlin in two straight falls
2) Al Getz defeated Dory Detton (sub. Polo Cordova) in three falls

Tuesday, December 24, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bobby Burns fought Lobo Brown (sub. Polo Cordova) to a draw (20:00)
2) Johnny Carlin defeated Pat O’Dowdy via DQ in two straight falls
3) Al Getz defeated Dory Detton in three falls

Wednesday, December 25, 1946 – Arena – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy fought Johnny Carlin to a draw (20:00)
2) Ace Abbott defeated Bobby Burns in three falls
3) Al Getz defeated Dory Detton in three falls

Thursday, December 26, 1946 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Pat O’Dowdy defeated Lobo Brown (13:00)
2) Johnny Carlin fought Ace Abbott to a draw in three falls (45:00) (referee: Olan Boynton)
3) Wayne Martin & Dory Detton defeated Al Getz & Bobby Burns in three falls

Friday, December 27, 1946 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Al Getz vs. Dory Detton
2) Ace Abbott defeated Bobby Burns

Monday, December 30, 1946 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Bobby Burns defeated Wayne Martin in two straight falls (referee: Pat McKee)
2) Polo Cordova defeated Al Getz in three falls (referee: Pat McKee)

Tuesday, December 31, 1946 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Wayne Martin and Ace Abbott won a 6-man Battle Royal (participants: Polo Cordova, Al Getz, Bobby Burns, Johnny Carlin) (referee: Pat McKee)
2) Ace Abbott defeated Lobo Brown (sub. Wayne Martin) in two straight falls to win the Battle Royal
This card also featured a match between the last two men eliminated in the battle royal, but the available newspaper report in illegible.

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 12:32 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Wednesday, January 1, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Polo Cordova and Bobby Burns won a 6-man Battle Royal (other participants: Johnny Carlin, Wayne Martin, Ace Abbott, Al Getz)
2) Ace Abbott defeated Al Getz (referee: Pat McKee)
3) Polo Cordova defeated Bobby Burns in two straight falls to win the Battle Royal

Thursday, January 2, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Ace Abbott and Arturo Ruiz won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Al Getz, Johnny Carlin, Bobby Burns, Polo Cordova) (referee: Pat McKee)
2) Al Getz fought Johnny Carlin to a draw (20:00) (referee: Olan Boynton)
3) Polo Cordova defeated Bobby Burns in three falls (referee: Olan Boynton)
4) Ace Abbott defeated Arturo Ruiz in three falls to win the Battle Royal (referee: Pat McKee)

Friday, January 3, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Wayne Martin vs. Pat O’Dowdy (referee: Pat McKee)
2) Polo Cordova vs. Al Getz (referee: Pat McKee)
This card was cancelled due to bad weather.

Tuesday, January 7, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ace Abbott fought Johnny Carlin to a draw (20:00)
2) Gorilla Poggi defeated Wayne Martin in three falls
3) Al Getz defeated Polo Cordova in three falls (referee: Pat McKee)

Wednesday, January 8, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Gorilla Poggi defeated Johnny Carlin
2) Ace Abbott defeated Arturo Ruiz (sub. Wayne Martin) in three falls
3) Al Getz defeated Polo Cordova in three falls

Thursday, January 9, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Polo Cordova defeated Pat O’Dowdy via DQ (referee: John Edinfield)
2) Ace Abbott defeated Johnny Carlin in three falls (referee: Olan Boynton)
3) Gorilla Poggi fought Al Getz to a draw in three falls (60:00) (referee: Pat McKee)

Friday, January 10, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gorilla Poggi defeated Pat O’Dowdy in two straight falls (referee: Pat McKee)
2) Polo Cordova defeated Al Getz via DQ in three falls (referee: Pat McKee)

Monday, January 13, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Gorilla Poggi defeated Ace Abbott in two straight falls (referee: Al Getz)
2) Wayne Martin defeated Polo Cordova in three falls (referee: Al Getz)

Tuesday, January 14, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Johnny Carlin fought Steve Zold to a draw (20:00)
2) Wayne Martin defeated Polo Cordova in three falls
3) Gorilla Poggi defeated Ace Abbott in two straight falls (referee: Olan Boynton)

Wednesday, January 15, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Ace Abbott fought Steve Zold to a draw (20:00)
2) Wayne Martin defeated Polo Cordova in three falls
3) Al Getz defeated Gorilla Poggi via DQ in two straight falls (referee: Johnny Carlin)

Thursday, January 16, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Johnny Carlin defeated Steve Zold
2) Gorilla Poggi defeated Ace Abbott in three falls
3) Wayne Martin defeated Al Getz in three falls

Friday, January 17, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Johnny Carlin in two straight falls
2) Polo Cordova defeated Gorilla Poggi via DQ in three falls (referee: Benny Wilson)

Monday, January 20, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Johnny Carlin defeated Polo Cordova in three falls (referee: Olan Boynton)
2) Wayne Martin defeated Gorilla Poggi via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)

Tuesday, January 21, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Steve Zold fought George Lopez to a draw in three falls (45:00) (referee: Olan Boynton)
2) Polo Cordova & Wayne Martin defeated Gorilla Poggi & Johnny Carlin in three falls(referee: Olan Boynton)

Wednesday, January 22, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Polo Cordova fought George Lopez to a draw (20:00)
2) Wayne Martin defeated Ace Abbott in three falls
3) Gorilla Poggi defeated Johnny Carlin in two straight falls (referee: Dory Detton)

Thursday, January 23, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) George Lopez defeated Steve Zold
2) Polo Cordova fought Ace Abbott to a draw in three falls (45:00)
3) Wayne Martin & Art Brady defeated Gorilla Poggi & Johnny Carlin in three falls

Friday, January 24, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Polo Cordova defeated Steve Zold in three falls
2) Gorilla Poggi fought Ace Abbott to a draw in three falls (60:00)

Monday, January 27, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Gorilla Poggi defeated Johnny Carlin in three falls
2) Dory Detton fought Wayne Martin to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, January 28, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Johnny Carlin vs. George Lopez
2) Wayne Martin fought Dory Detton to a draw in three falls (45:00)
3) Gorilla Poggi defeated Steve Zold in two straight falls (referee: Olan Boynton)

Wednesday, January 29, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) George Lopez vs. Johnny Carlin
2) Dory Detton (sub. Polo Cordova) vs. Steve Zold
3) Wayne Martin vs. Gorilla Poggi
This show was cancelled due to a sandstorm.

Thursday, January 30, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Steve Zold fought Bobby Sampson to a draw (20:00)
2) Bobby Burns defeated Olan Boynton
3) Wayne Martin defeated George Lopez in three falls
4) Gorilla Poggi defeated Johnny Carlin in three falls

Monday, February 3, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Jack Pappenheim defeated Johnny Carlin in three falls (referee: Steve Zold)
2) Bobby Burns defeated Wayne Martin in three falls (referee: Steve Zold)

Tuesday, February 4, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jack Pappenheim vs. George Lopez
2) Wayne Marin vs. Johnny Carlin
3) Gorilla Poggi vs. Bobby Burns

Wednesday, February 5, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) George Lopez defeated Johnny Carlin
2) Dory Detton defeated Steve Zold in two straight falls
3) Wayne Martin defeated Gorilla Poggi in three falls

Thursday, February 6, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Jack Pappenheim defeated Steve Zold (12:00)
2) George Lopez defeated Johnny Carlin (20:00)
3) Gorilla Poggi defeated Bobby Burns in three falls (referee: Paul Wilkins)
4) Wayne Martin defeated Ace Freeman in three falls

Friday, February 7, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy defeated Steve Zold
2) Gorilla Poggi & Pat O’Dowdy defeated Steve Zold & George Lopez in three falls

Monday, February 10, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Jack Pappenheim defeated Hy Sharman in three falls (referee: Olan Boynton)
2) Wayne Martin defeated Bobby Burns in thre falls (referee: Olan Boynton)

Tuesday, February 11, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bobby Burns and Jack Pappenheim won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Gorilla Poggi, Hy Sharman, Wayne Martin, George Lopez)
2) Hy Sharman fought Gorilla Poggi to a draw (20:00)
3) Wayne Martin defeated George Lopez
4) Jack Pappenheim defeated Bobby Burns in two straight falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, February 12, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Wayne Martin and Jack Pappenheim won a 6-man Battle Royal (other participants: Gorilla Poggi, George Lopez, Bobby Burns, Hy Sharman)
2) Gorilla Poggi fought George Lopez to a draw (15:00)
3) Bobby Burns defeated Hy Sharman in three falls
4) Wayne Martin defeated Jack Pappenheim in three falls to win the Battle Royal

Thursday, February 13, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Bobby Burns fought Hy Sharman to a draw (20:00)
2) Gorilla Poggi defeated Jack Pappenheim
3) Judo Jacket Match: Wayne Martin defeated George Lopez in three falls

Friday, February 14, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gorilla Poggi and Jack Pappenheim won a 5-man Battle Royal (other participants: Hy Sharman, George Lopez, Bobby Burns)
2) Hy Sharman defeated Bobby Burns in three falls
3) Jack Pappenheim defeated Gorilla Poggi in two straight falls to win the Battle Royal

Monday, February 17, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Dory Detton defeated Bobby Burns in two straight falls (referee: Hy Sharman)
2) Gorilla Poggi defeated Wayne Martin in three falls (referee: Hy Sharman)

Tuesday, February 18, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Hy Sharman vs. George Lopez
2) Gorilla Poggi vs. Jack Pappenheim
3) Dory Detton defeated Bobby Burns

Wednesday, February 19, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Hy Sharman fought George Lopez to a draw (20:00)
2) Wayne Martin defeated Bobby Burns in three falls
3) Jack Pappenheim defeated Gorilla Poggi in two straight falls

Thursday, February 20, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Jack Pappenheim and George Lopez won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Wayne Martin, Hy Sharman, Pat O’Dowdy, Bobby Burns)
2) Wayne Martin fought Hy Sharman to a draw (20:00)
3) Pat O’Dowdy defeated Bobby Burns
4) Jack Pappenheim defeated George Lopez in three falls to win the Battle Royal

Friday, February 21, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Jack Pappenheim defeated Hy Sharman in three falls
2) Wayne Martin defeated Dory Detton in three falls

Monday, February 24, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Jack Pappenheim defeated George Lopez in three falls (referee: Morris Ziegler)
2) Dory Detton defeated Hy Sharman (sub. Wayne Martin) in three falls (referee: Morris Ziegler)

Tuesday, February 25, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Hy Sharman vs. Ken Mayne
2) Wayne Martin vs. Jack Pappenheim
3) Pat O’Dowdy (sub. Gorilla Poggi) vs. George Lopez

Wednesday, February 26, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Ken Mayne defeated Morris Ziegler
2) Jack Pappenheim defeated Hy Sherman in three falls
3) Jiu-Jitsu Jacket Match: George Lopez defeated Wayne Martin in three falls

Thursday, February 27, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) George Lopez defeated Morris Ziegler (referee: Buck Lipscomb)
2) Ken Mayne fought Jack Pappenheim to a draw in three falls (45:00) (referee: Buck Lipscomb)
3) Wayne Martin defeated Hy Sharman in three falls (referee: Buck Lipscomb)

Friday, February 28, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Jack Pappenheim fought Kenny Mayne to a draw (60:00)
2) Jiu-Jitsu Jacket Match: George Lopez defeated Hy Sharman in two straight falls(referee: Paul Wilkins)

Monday, March 3, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ken Mayne fought Buck Lipscomb to a draw in three falls (referee: Paul Wilkins)
2) Art Brady defeated Jack Pappenheim in three falls (referee: Paul Wilkins)

Tuesday, March 4, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Art Brady defeated Hy Sharman
2) Ken Mayne defeated Buck Lipscomb via DQ in three falls (referee: Morris Ziegler)
3) Jack Pappenheim defeated Ace Abbott (60:00)

Wednesday, March 5, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Art Brady defeated Hy Sharman
2) Ace Abbott fought Jack Pappenheim to a draw in three falls (45:00)
3) Buck Lipscomb defeated Ken Mayne in three falls

Thursday, March 6, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Art Brady fought Ace Abbott to a draw (15:00)
2) Buck Lipscomb defeated Gorilla Poggi (21:00) (referee: Olan Boynton)
3) Ken Mayne & Jack Pappenheim defeated Hy Sharman & Pat O’Dowdy in three falls (referees Olan Boynton & Dutch Jones)

Friday, March 7, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Morris Ziegler (sub. Jack Pappenheim) in two straight falls
2) Kenny Mayne defeated Buck Lipscomb via DQ in three falls (referee: Morris Ziegler)

Monday, March 10, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Art Brady defeated Gorilla Poggi via DQ in two straight falls (referee: Olan Boynton)
2) Buck Lipscomb defeated Ken Mayne (referee: Olan Boynton)

Tuesday, March 11, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Floyd Hansen vs. Charles Austin
2) Elmer Davis fought Ace Abbott to a draw in three falls
3) Jack Pappenheim defeated Don Carver

Wednesday, March 12, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Art Brady fought Ace Abbott to a draw in three falls (45:00)
2) Jack Pappenheim & Ken Mayne defeated Gorilla Poggi & Buck Lipscomb in three falls

Thursday, March 13, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Art Brady fought Ken Mayne to a draw (20:00)
2) Jack Pappenheim defeated Floyd Hansen in three falls
3) Gorilla Poggi defeated Buck Lipscomb via DQ in three falls

Friday, March 14, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gorilla Poggi vs. Kenny Mayne
2) Buck Lipscomb vs. Ace Abbott
This card was cancelled due the wrestlers being unable to get to Abilene because of snow in the area.

Monday, March 17, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ken Mayne defeated Floyd Hansen via DQ in three falls (referee: Buck Lipscomb)
2) Ace Abbott defeated Buck Lipscomb via DQ in three falls (referee: Floyd Hansen)

Tuesday, March 18, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Don Carver defeated Tex Cates
2) Billy McEuin defeated Art Brady in three falls
3) Elmer Davis defeated Jack Pappenheim in three falls

Wednesday, March 19, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Ken Mayne fought Billy McEuin to a draw (20:00)
2) Jack Pappenheim defeated Floyd Hansen via DQ in two straight falls
3) Buck Lipscomb defeated Ace Abbott in three falls (referee: Mance Allen)

Thursday, March 20, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Billy McEuin fought Ken Mayne to a draw (20:00) (referee: Dutch Jones)
2) Floyd Hansen defeated Art Brady in three falls
3) Jack Pappenheim defeated Buck Lipscomb via CO in three falls (referee: Olan Boynton)

Friday, March 21, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott vs. Billy McEuin
2) Jack Pappenheim vs. Buck Lipscomb
This card was to feature the start of a tournament to final a contender for the World Junior Heavyweight Title of Leroy McGuirk. Three of the four wrestlers failed to appear, and matchmaker Benny Wilson refunded admission fees and put on two free exhibition bouts.

Monday, March 24, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Buck Lipscomb defeated Floyd Hansen in three falls (referee: Olan Boynton)
2) Ken Mayne defeated Ace Abbott in three falls (referee: Olan Boynton)

Tuesday, March 25, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Art Brady fought Don Carver to a draw (20:00)
2) Jack Carter defeated Jack Pappenheim in three falls
3) Billy McEuin defeated Elmer Davis in three falls (referee: Dutch Jones)

Wednesday, March 26, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Carter fought Floyd Hansen to a draw (20:00)
2) Billy McEuin defeated Ken Mayne in three falls
3) Buck Lipscomb defeated Jack Pappenheim in two straight falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, March 27, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Jack Carter defeated Ace Abbott
2) Art Brady defeated Billy McEuin in three falls
3) Ken Mayne & Jack Pappenheim defeated Buck Lipscomb & Floyd Hansen in three falls

Friday, March 28, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Dory Detton defeated Jack Pappenheim in three falls
2) Billy McEuin defeated Ace Abbott in three falls

Monday, March 31, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Phil Romano defeated Floyd Hansen in three falls (referee: Art Brady)
2) Dory Detton defeated Art Brady (replaced Ken Mayne) in three falls

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 12:38 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Wednesday, April 2, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Phil Romano defeated Art Brady in two straight falls
2) Pat O’Dowdy defeated Dory Detton in two straight falls

Wednesday, April 2, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Carter defeated Ace Abbott (sub. Ken Mayne)
2) Billy McEuin defeated Jakc Pappenheim in two straight falls
3) Floyd Hansen defeated Buck Lipscomb via DQ in two straight falls (referee: Mance Allen)

Thursday, April 3, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Floyd Hansen defeated Billy McEuin
2) Phil Romano fought Jack Carter to a draw (20:00)
3) Art Brady defeated Pat O’Dowdy via DQ in two straight falls (referee: Dutch Jones)
4) Buck Lipscomb defeated Jack Pappenheim in two straight falls (referee: Floyd Hansen)

Friday, April 4, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Phil Romano defeated Jack Pappenheim (sub. Ken Mayne)
2) Floyd Hansen fought Jack Carter to a draw in three falls (45:00)
3) Buck Lipscomb defeated Dory Detton in three falls (referee: Billy McEuin)

Monday, April 7, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Phil Romano defeated Billy McEuin via DQ
2) Floyd Hansen defeated Art Brady
3) Phil Romano & Art Brady defeated Billy McEuin & Floyd Hansen in two straight falls

Wednesday, April 9, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Phil Romano defeated Floyd Hansen in two straight falls
2) Billy McEuin defeated Ace Abbott in three falls

Wednesday, April 9, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy fought Elmer Davis to a draw (20:00)
2) Frankie Hill defeated Art Brady in two straight falls
3) Jack Carter defeated Buck Lipscomb via DQ in two straight falls (referee: Dory Detton)

Thursday, April 10, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Phil Romano fought Billy McEuin to a draw (15:00)
2) Frank Murdoch defeated Floyd Hansen
3) Jack Carter defeated Art Brady in three falls
4) Wayne Martin defeated Buck Lipscomb via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)

Friday, April 11, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Frankie Hill Murdoch defeated Phil Romano in three falls
2) Buck Lipscomb & Floyd Hansen defeated Dory Detton & Jack Carter in three falls

Monday, April 14, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Rex Mobley defeated Billy McEuin
2) Jack Carter defeated Phil Romano
3) Rex Mobley & Phil Romano defeated Billy McEuin & Jack Carter in three falls

Wednesday, April 16, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy McEuin defeated Louis Rios
2) Ace Abbott fought Pat O’Dowdy to a draw (10:00)
3) Ace Abbott & Benny Wilson (sub. Phil Romano) defeated Billy McEuin & Pat O’Dowdy in three falls

Wednesday, April 16, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Rex Mobley defeated Art Brady
2) Frankie Hill defeated Jack Carter by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Buck Lipscomb defeated Floyd Hansen in two straight falls

Thursday, April 17, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch and Jack Carter won an 8-man Battle Royal (other participants: Art Brady, Billy McEuin, Buck Lipscomb, Phil Romano, Rex Mobley, Floyd Hansen) (13:00)
2) Buck Lipscomb defeated Phil Romano
3) Rex Mobley defeated Floyd Hansen in three falls
4) Frank Murdoch defeated Jack Carter in three falls to win the Battle Royal (referee: Pancho Vitela)

Friday, April 18, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Rex Mobley defeated Billy McEuin (sub. Phil Romano)
2) Floyd Hansen defeated Jack Carter in three falls
3) Frankie Hill Murdoch defeated Buck Lipscomb in three falls (referee: Dory Detton)

Monday, April 21, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Frabkie Hill Murdoch defeated Jack Carter in three falls (referee: Dory Detton)
2) Rex Mobley defeated Buck Lipscomb in two straight falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, April 23, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott fought Rex Mobley to a draw (10:00)
2) Dory Detton fought Billy McEuin to a draw (10:00)
3) Ace Abbott & Dory Detton defeated Billy McEuin & Rex Mobley (sub. Frankie Hill Murdoch) in three falls (referees: Tuffy McMullen & Big Ed Hall)
Big Ed Hall was a 240lb bouncer.

Wednesday, April 23, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy fought Arturo Ruiz to a draw (20:00)
2) Al Getz defeated Jack Carter
3) Buck Lipscomb defeated Frankie Hill in three falls (referee: Ed “Strangler” Lewis)

Thursday, April 24, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Rex Mobley defeated Billy McEuin
2) Pat O’Dowdy defeated Arturo Ruiz
3) Buck Lipscomb defeated Jack Carter in three falls (referee: Olan Boynton)
4) Frank Murdoch fought Al Getz to a draw in three falls (60:00) (referee: Ed “Strangler” Lewis)

Friday, April 25, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Arturo Ruiz fought Billy McEuin to a draw (referee: Jack Carter)
2) Rex Mobley defeated Buck Lipscomb in two straight falls (referee: Jack Carter)
3) Frankie Hill Murdoch defeated Al Getz in three falls (referee: Ed “Strangler” Lewis)

Monday, April 28, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Al Getz defeated Ace Freeman in three falls
2) Frankie Hill Murdoch defeated Buck Lipscomb in two straight falls

Wednesday, April 30, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX

1) Pat O’Dowdy defeated Arturo Ruiz in three falls
2) Frankie Hill Murdoch defeated Ace Abbott in three falls

Wednesday, April 30, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Ace Freeman defeated Billy McEuin
2) Rex Mobley defeated Jakc Carter in three falls
3) Al Getz defeated Buck Lipscomb in three falls

Thursday, May 1, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Jack Pappenheim fought Billy McEuin to a draw (15:00)
2) Ace Freeman defeated Jack Carter
3) Rex Mobley defeated Frank Murdoch in three falls 
4) Al Getz defeated Buck Lipscomb in three falls

Friday, May 2, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ace Freeman defeated Billy McEuin
2) Jack Carter defeated Buck Lipscomb via DQ in two straight falls
3) Al Getz defeated Rex Mobley in three falls (referee: Arturo Ruiz)

Monday, May 5, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Rex Mobley defeated Ace Freeman in three falls (referee: Pancho Villa)
2) Al Getz defeated Frankie Hill Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Pancho Villa)

Wednesday, May 7, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Arturo Ruiz defeated Billy Hickson
2) Frankie Hill Murdoch defeated Pat O’Dowdy in three falls

Wednesday, May 7, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Dory Detton fought Dale Haddock to a draw (20:00)
2) Ace Freeman defeated Buck Lipscomb in three falls
3) Rex Mobley defeated Al Getz via DQ in three falls (referee: Dory Detton)

Thursday, May 8, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Billy Hickson defeated Arturo Ruiz
2) Buck Lipscomb defeated Dale Haddock
3) Rex Mobley & Ace Freeman defeated Al Getz & Frank Murdoch via DQ in three falls (referees: Dutch Jones & Olan Boynton)

Friday, May 9, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Hickson vs. Arturo Ruiz
2) Ace Freeman vs. Frankie Hill Murdoch
3) Rex Mobley vs. Al Getz (referee: Dory Detton)

Monday, May 12, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Tommy Martindale defeated Rex Mobley in three falls
2) Al Getz defeated Frankie Hill Murdoch in two straight falls

Wednesday, May 14, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Hickson defeated Tommy Martindale in three falls
2) Pat O’Dowdy defeated Arturo Ruiz in three falls

Wednesday, May 14, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Ace Freeman defeated Dale Haddock in two straight falls
2) Dory Detton & Rex Mobley defeated Al Getz & Frankie Hill in three falls

Thursday, May 15, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale and Dale Haddock won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Rex Mobley, Don Carver, Al Getz, Billy Hickson)
2) Tommy Martindale defeated Dale Haddock in three falls to win the Battle Royal
3) Ace Freeman defeated Frank Murdoch in three falls (referee: Olan Boynton)

Friday, May 16, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Hickson fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Rex Mobley defeated Frankie Hill Murdoch in two straight falls
3) Al Getz defeated Russell Riley in three falls (referee: Ace Freeman)

Monday, May 19, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Billy Hickson defeated Arturo Ruiz
2) Al Getz fought Rex Mobley to a draw
3) Rex Mobley & Arturo Ruiz defeated Al Getz & Billy Hickson in three falls

Wednesday, May 21, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Arturo Ruiz in two straight falls
2) Rex Mobley defeated Frankie Hill Murdoch in two straight falls

Wednesday, May 21, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy fought Billy Hickson to a draw (20:00)
2) Wayne Martin defeated Dale Haddock in three falls
3) Ace Freeman defeated Al Getz in three falls

Thursday, May 22, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale & Ace Freeman defeated Frank Murdoch & Leon Kirilenko
2) Wayne Martin defeated Dale Haddock
3) Al Getz defeated Rex Mobley in three falls

Friday, May 23, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tommy Martindale defeated Arturo Ruiz (9:36)
2) Boxing: Rex Mobley defeated Al Getz (referee: Billy Hickson)
3) Wayne Martin defeated Ace Freeman in two straight falls (referee: Dory Detton)

Monday, May 26, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) George Lopez defeated Billy Hickson in three falls (referee: Mickey Barnes)
2) Wayne Martin defeated Rex Mobley in three falls (referee: Mickey Barnes)

Wednesday, May 28, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Dory Detton in three falls
2) Pat O’Dowdy fought Billy Hickson to a double-CO in three falls

Wednesday, May 28, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Wayne Martin and Rex Mobley won a 5-man Battle Royal (other participants: Al Getz, George Lopez, Ace Freeman)
2) George Lopez defeated Ace Freeman in three falls
3) Wayne Martin defeated Rex Mobley in three falls

Thursday, May 29, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Pat O’Dowdy fought Tommy Martindale to a draw (15:00)
2) George Lopez fought Rex Mobley to a draw (20:00)
3) Wayne Martin defeated Billy Hickson (14:00)
4) Al Getz defeated Ace Freeman in three falls (referee: Olan Boynton)

Friday, May 30, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ace Freeman vs. Tommy Martindale
2) George Lopez & Al Getz vs. Rex Mobley & Wayne Martin

Monday, June 2, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Al Getz defeated Dory Detton in two straight falls
2) Wayne Martin defeated George Lopez in three falls

Wednesday, June 4, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy defeated Benny Wilson in three falls
2) Tommy Martindale fought Ace Freeman to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, June 4, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Pappenheim defeated Olan Boynton (sub. Tommy Martindale)
2) George Lopez defeated Rex Mobley in three falls
3) Wayne Martin defeated Al Getz in three falls

Thursday, June 5, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Pat O’Dowdy fought Jack Pappenheim to a draw (20:00)
2) Wayne Martin defeated Rex Mobley in three falls
3) Andy Tremaine defeated George Lopez in three falls

Thursday, June 5, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tex Cates defeated Mickey Barnes (13:30)
2) Tommy Martindale defeated Elmer Davis in three falls
3) Ace Freeman defeated Al Getz via DQ in three falls (referee: Pancho Vitilla)

Monday, June 9, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) George Lopez defeated Jack Pappenheim in two straight falls
2) Billy Weidner defeated Wayne Martin in three falls

Wednesday, June 11, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Olan Boynton in two straight falls
2) Pat O’Dowdy defeated George Lopez via DQ in three falls

Wednesday, June 11, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Pappenheim fought Sailor Parker to a draw (20:00)
2) Andy Tremaine fought Billy Weidner to a draw in three falls (45:00)
3) Wayne Martin defeated Ace Freeman in three falls

Thursday, June 12, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Ace Freeman fought George Lopez to a draw (20:00)
2) Andy Tremaine defeated Billy Weidner (45:00)
3) Wayne Martin defeated Jack Pappenheim in three falls

Friday, June 13, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tommy Martindale fought Jack Pappenheim to a draw (20:00)
2) Wayne Martin defeated George Lopez in three falls
3) Andy Tremaine defeated Ace Freeman in two straight falls

Monday, June 16, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Billy Weidner defeated George Lopez
2) Jack Pappenheim defeated Sailor Parker

Wednesday, June 18, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Ace Freeman in three falls
2) Pat O’Dowdy defeated George Lopez via CO in three falls

Wednesday, June 18, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Gorilla Poggi defeated Sailor Parker
2) Billy Weidner defeated Jack Pappenheim in two straight falls
3) Andy Tremaine fought Wayne Martin to a draw in three falls (60:00) (referee: Olan Boynton)

Thursday, June 19, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Gorilla Poggi fought Jack Pappenheim to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated Sailor Parker in two straight falls (referee: Dutch Jones)
3) Wayne Martin defeated Andy Tremaine in three falls (referee: Olan Boynton)

Friday, June 20, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tommy Martindale defeated Sailor Parker via DQ (referee: Ace Freeman)
2) Wayne Martin fought Billy Weidner to a draw in three falls (45:00)
3) Gorilla Poggi defeated Andy Tremaine in three falls

Monday, June 23, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Sailor Watkins defeated Tommy Martindale in two straight falls
2) Gorilla Poggi defeated Jack Pappenheim in three falls

Wednesday, June 25, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX – 1,500
1) Jack Pappenheim defeated Sailor Parker in three falls
2) Pat O’Dowdy defeated Benny Wilson in three falls

Wednesday, June 25, 1947 – Arena – Lubbock, TX - 700
1) Walter Stratton defeated Gorilla Poggi
2) Billy Weidner defeated Sailor Watkins via DQ in three falls
3) Wayne Martin defeated George Lopez in three falls

Thursday, June 26, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Walter Stratton defeated Pat O’Dowdy
2) Wayne Martin fought Sailor Watkins to a draw in three falls (45:00)
3) Billy Weidner defeated Gorilla Poggi in three falls (referee: Olan Boynton)

Friday, June 27, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Lopez defeated Tommy Martindale
2) Billy Weidner defeated Sailor Parker in two straight falls (referee: Jack Pappenheim)
3) Wayne Martin defeated Gorilla Poggi in three falls

Monday, June 30, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Walter Stratton vs. Gorilla Poggi
2) Billy Weidner vs. Sailor Watkins

Last edited on Sat Feb 4th, 2017 12:03 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Wednesday, July 2, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Lopez (sub. Sailor Parker) fought Salvador Flores to a draw in three falls (90:00)
2) Pat O’Dowdy defeated Gorilla Poggi in three falls

Wednesday, July 2, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Sailor Parker defeated Olan Boynton
2) Sailor Watkins defeated Jack Pappenheim in three falls
3) Walter Stratton defeated Billy Weidner in three falls

Thursday, July 3, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Sailor Watkins & Sailor Parker defeated Gorilla Poggi & Jack Pappenheim
2) Billy Weidner defeated George Lopez (25:00)
3) Walter Stratton defeated Salvador Flores in three falls

Monday, July 7, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Billy Weidner defeated Jack Pappenheim in three falls
2) Sailor Watkins defeated Gorilla Poggi in three falls

Wednesday, July 9, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Sailor Watkins defeated Jack Pappenheim in two straight falls
2) Gorilla Poggi defeated Pat O’Dowdy in three falls

Wednesday, July 9, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Dory Detton fought Sailor Parker to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated Salvador Flores in three falls
3) Walter Stratton defeated George Lopez in two straight falls

Thursday, July 10, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Gorilla Poggi defeated Jack Pappenheim (14:00)
2) Sailor Watkins & Sailor Parker defeated George Lopez & Salvador Flores in three falls (referees: Dutch Jones & Olan Boynton)
3) Billy Weidner defeated Walter Stratton in three falls

Monday, July 14, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ace Abbott (sub. Ken Mayne) defeated Salvador Flores in three falls
2) Sailor Watkins defeated Billy Weidner in three falls

Monday, July 14, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Walter Stratton vs. Art Brady
2) Gorilla Poggi vs. George Bruckman
3) George Lopez vs. Sailor Parker

Wednesday, July 16, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott fought Gorilla Poggi to a draw (20:00)
2) Ace Abbott & Benny Wilson defeated Pat O’Dowdy & Gorilla Poggi in three falls

Wednesday, July 16, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Art Brady defeated Salvador Flores
2) Sailor Parker defeated Billy Weidner via DQ in two straight falls
3) Walter Stratton defeated Sailor Watkins via DQ in three falls

Thursday, July 17, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Gorilla Poggi & Walter Stratton defeated Sailor Watkins & Sailor Parker via DQ (referees: Dutch Jones & Olan Boynton)
2) Billy Weidner defeated Salvador Flores in two straight falls
3) Art Brady defeated George Bruckman via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)

Monday, July 21, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Salvador Flores defeated George Bruckman via DQ in three falls
2) Sailor Watkins defeated Ace Abbott in three falls

Wednesday, July 23, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Weidner fought Ace Abbott to a draw in three falls
2) Sailor Watkins defeated Pat O’Dowdy in two straight falls

Wednesday, July 23, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Gorilla Poggi fought Salvador Flores to a draw (20:00)
2) Art Brady defeated George Bruckman (sub. Billy Weidner) in three falls
3) Walter Stratton defeated Sailor Parker in two straight falls

Thursday, July 24, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Art Brady and Walter Stratton won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Billy Weidner, George Bruckman, Salvador Flores, Sailor Parker) 
2) Art Brady fought Walter Stratton to a draw in three falls to tie for the Battle Royal (45:00)
3) Sailor Watkins defeated Pat O’Dowdy in two straight falls (referee: Dr. Gil Knutson)

Thursday, July 24, 1947 – High School Gymnasium – Portales, NM
1) Gorilla Poggi vs. Lobo Brown

Monday, July 28, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX

1) Al Getz defeated George Bruckman
2) Billy Weidner defeated Walter Stratton

Monday, July 28, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Hickson defeated Salvador Flores
2) Art Brady defeated Gorilla Poggi via DQ in three falls
3) Pat O’Dowdy fought Sailor Watkins to a double-DQ in three falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, July 30, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Weidner defeated Dory Detton in three falls
2) Sailor Watkins defeated Billy Hickson in three falls

Wednesday, July 30, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) George Bruckman defeated Salvador Flores
2) Gorilla Poggi fought Art Brady to a draw in three falls (45:00)
3) Walter Stratton defeated Al Getz via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, July 31, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Al Getz & George Bruckman fought Walter Stratton & Billy Weidner to a draw (30:00)
2) Gorilla Poggi defeated Salvador Flores in three falls
3) Sailor Watkins defeated Art Brady in three falls (referee: Vaughan “Shadow” Harmon)

Monday, August 4, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Art Brady defeated Gorilla Poggi via DQ in two straight falls
2) Al Getz defeated Billy Weidner in three falls

Monday, August 4, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Boxing: Sailor Watkins defeated Pat O’Dowdy
2) George Bruckman defeated Billy Hickson (sub. Wayne Martin) in three falls

Wednesday, August 6, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Dory Detton defeated Billy Hickson in three falls
2) Sailor Watkins defeated Billy Weidner via DQ in three falls

Wednesday, August 6, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Olan Boynton fought Art Brady to a draw (20:00) (referee: Tex Cates)
2) Walter Stratton defeated Gorilla Poggi in three falls (referee: Tex Cates)
3) Al Getz defeated George Bruckman in two straight falls (referee: Tex Cates)

Thursday, August 7, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Walter Stratton and Billy Hickson won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Billy Weidner, Sailor Watkins, Art Brady, Gorilla Poggi, George Bruckman)
2) Walter Stratton fought Billy Hickson to a draw in three falls to tie for the Battle Royal (45:00)
3) Al Getz defeated Wayne Martin in three falls (referee: Gene Blackley)

Monday, August 11, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) George Bruckman fought Art Brady to a draw in three falls (60:00)
2) Sailor Watkins defeated Al Getz in three falls

Monday, August 11, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Lobo Brown defeated Mickey Barnes (sub. Olan Boynton)
2) Walter Stratton fought Gorilla Poggi to a draw in three falls
3) Billy Weidner defeated Dory Detton (sub. Wayne Martin) in three falls

Wednesday, August 13, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gorilla Poggi defeated Dory Detton in three falls
2) Billy Weidner defeated Walter Stratton (sub. Wayne Martin) in two straight falls

Wednesday, August 13, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) George Bruckman defeated Mickey Barnes
2) Art Brady defeated Lobo Brown (sub. Walter Stratton) in three falls
3) Al Getz defeated Sailor Watkins in three falls (referee: Lobo Brown)

Thursday, August 14, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Walter Stratton fought Gorilla Poggi to a draw (15:00)
2) Art Brady defeated Lobo Brown
3) Al Getz defeated George Bruckman when Bruckman in two straight falls
4) Sailor Watkins defeated Billy Weidner in three falls (referee: Vaughan “Shadow” Harmon)

Monday, August 18, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Gorilla Poggi defeated George Bruckman in three falls
2) Al Getz defeated Dory Detton in two straight falls

Monday, August 18, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Walter Stratton (sub. Olan Boynton) defeated Lobo Brown
2) Billy McEuin defeated Art Brady in two straight falls
3) Sailor Watkins defeated Billy Weidner via DQ in two straight falls (referee: Tuffy Inglis)

Wednesday, August 20, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX – 1,000
1) Walter Stratton defeated Gorilla Poggi
2) Billy Weidner defeated Sailor Watkins via DQ in three falls (referee: Tuffy McMullen)

Wednesday, August 20, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Billy McEuin defeated Mickey Barnes
2) Lobo Brown fought George Bruckman to a draw in three falls (45:00)
3) Al Getz defeated Art Brady in two straight falls

Thursday, August 21, 1947 – Municipal Auditorium – Amarillo, TX
1) Gorilla Poggi fought Billy McEuin to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated Art Brady in two straight falls (referee: George Bruckman)
3) Al Getz defeated Sailor Watkins in three falls to win the vacant Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Walter Stratton)

Monday, August 25, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Gorilla Poggi fought Billy McEuin (sub. Billy Weidner) to a draw (20:00)
2) Al Getz defeated Art Brady
3) Al Getz & Gorilla Poggi defeated Art Brady & Billy McEuin (sub. Billy Weidner) in two straight falls (referee: Tuffy McMullen)

Monday, August 25, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Lobo Brown vs. Olan Boynton
2) Boxing: Sailor Watkins defeated Pat O’Dowdy
3) George Bruckman defeated Billy Hickson (sub. Walter Statton) in three falls

Wednesday, August 27, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX – 1,000
1) Billy McEuin defeated Art Brady in two straight falls
2) Al Getz defeated Billy Weidner in three falls

Wednesday, August 27, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Olan Boynton fought Lobo Brown to a draw (20:00)
2) Gorilla Poggi defeated George Bruckman in two straight falls
3) Sailor Watkins defeated Walter Stratton in three falls

Thursday, August 28, 1947 – Municipal Auditorium – Amarillo, TX
1) Billy McEuin defeated George Bruckman via CO (referee: Dutch Jones)
2) Gorilla Poggi fought Art Brady to a draw (20:00)
3) Billy Weidner defeated Sailor Watkins via DQ (17:00) (referee: Walter Stratton)
4) World Junior Heavyweight Champion Leroy McGuirk defeated Al Getz in three falls (referee: Jack League)

Monday, September 1, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Billy Hickson defeated Billy McEuin (referee: Mickey Barnes)
2) Ken Mayne defeated Ray Clements via DQ (referee: Mickey Barnes)

Monday, September 1, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy fought Gorilla Poggi to a draw (20:00) (referee: Lobo Brown)
2) Sailor Tex Watkins defeated Walter Stratton in three falls

Wednesday, September 3, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Gorilla Poggi fought Olan Boynton to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Walter Stratton in two straight falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Al Getz defeated Sailor Watkins via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, September 4, 1947 – Municipal Auditorium – Amarillo, TX
1) Ken Mayne & Billy Hickson defeated Gorilla Poggi & Pat O’Dowdy (19:00)
2) Al Getz fought Ray Clements to a draw in three falls (60:00)
3) Sailor Watkins defeated Walter Stratton in two straight falls

Monday, September 8, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ken Mayne defeated Billy McEuin
2) Ray Clements defeated Billy Hickson

Monday, September 8, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ace Abbott defeated Gorilla Poggi
2) Pat O’Dowdy defeated Lobo Brown in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Al Getz defeated Sailor Tex Watkins in three falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, September 10, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Ken Mayne defeated Billy McEuin
2) Ace Abbott fought Billy Hickson to a draw in three falls (45:00)
3) Ray Clements defeated Sailor Watkins in three falls

Friday, September 12, 1947 – Memphis High School – Memphis, TX
1) Al Getz vs. Ray Clements
2) Ken Mayne vs. Sailor Tex Watkins

Monday, September 15, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ken Mayne fought Billy Hickson to a draw
2) Ray Clements defeated Sailor Watkins in three falls

Monday, September 15, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Curtis defeated Billy McEuin
2) Henry Harrell defeated Pat O’Dowdy in two straight falls (referee: Gil Gnutson)
3) Al Getz defeated Ace Abbott in three falls

Wednesday, September 17, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Henry Harrell defeated Ken Mayne
2) Sailor Watkins defeated Ace Abbott in three falls
3) Ray Clements defeated Al Getz in three falls

Thursday, September 18, 1947 – Municipal Auditorium – Amarillo, TX
1) Henry Harrell and Billy Hickson won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Al Getz, Ken Mayne, Pat O’Dowdy, Ace Abbott, George Curtis)
2) Henry Harrell defeated Billy Hickson in three falls
3) Ray Clements defeated Sailor Watkins in three falls (referee: Dr. Gil Knutson)

Monday, September 22, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Dr. Gil Knutson defeated Gene Blackley in three falls
2) Ray Clements defeated Ace Abbott in three falls

Monday, September 22, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ken Mayne defeated Billy McEuin
2) Billy Hickson fought George Curtis to a draw in three falls
3) Henry Harrell defeated Pat O’Dowdy in two straight falls

Wednesday, September 24, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) George Curtis defeated Ken Mayne (referee: Billy McEuin)
2) Henry Harrell defeated Billy Hickson in three falls (referee: Billy McEuin)
3) Ray Clements defeated Dory Detton in three falls (referee: Gil Knutson)

Thursday, September 25, 1947 – Municipal Auditorium – Amarillo, TX
1) Gene Blackley & Billy McEuin defeated Ken Mayne & Billy Hickson
2) George Curtis defeated Ace Abbott in three falls
3) Henry Harrell fought Ray Clements to a draw in three falls (60:00) (referee: Olan Boynton)

Monday, September 29, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ace Abbott defeated Ken Mayne (referee: A.C. Perry)
2) Dr. Gil Knutson defeated Ray Clements via DQ in three falls (referee: A.C. Perry)

Monday, September 29, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gene Blackley defeated Olan Boynton via DQ
2) George Curtis defeated Lobo Brown in three falls
3) Henry Harrell defeated Sailor Parker in two straight falls (referee: Olan Boynton)

Last edited on Tue Dec 6th, 2016 01:20 am by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Wednesday, October 1, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Ken Mayne fought Sailor Parker to a draw (20:00)
2) George Curtis defeated Billy Hickson in two straight falls
3) Ray Clements defeated Henry Harrell in three falls

Thursday, October 2, 1947 – Municipal Auditorium – Amarillo, TX
1) Ken Mayne fought Ace Abbott to a draw (15:00)
2) Gene Blackley defeated Billy Hickson via DQ (referee: Billy McEuin)
3) George Curtis defeated Sailor Parker in three falls
4) Henry Harrell defeated Ray Clements in three falls (referee: Dr. Gil Knutson)

Monday, October 6, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Sailor Parker defeated Billy Hickson
2) Ace Abbott defeated Dr. Gil Knutson

Monday, October 6, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ray Clements & Al Szasz defeated Gene Blackley & Ken Mayne in three falls
2) George Curtis defeated Henry Harrell in three falls (referee: Lobo Brown)

Wednesday, October 8, 1947 – Arena – Lubbock, TX – 1,500
1) Sailor Parker defeated Billy Hickson
2) Henry Harrell fought George Curtis to a draw in three falls (45:00)
3) World Junior Heavyweight Champion Leroy McGuirk defeated Ray Clements in three falls (referee: Billy McEuin)

Thursday, October 9, 1947 – Municipal Auditorium – Amarillo, TX
1) George Curtis & Billy Hickson defeated Gene Blackley & Billy McEuin
2) Al Szasz defeated Ray Clements via DQ
3) Ken Mayne fought Sailor Parker to a draw in three falls (45:00)
4) Leroy McGuirk defeated Henry Harrell in three falls

Monday, October 13, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ace Abbott and Sailor Parker won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Billy McEuin, Ken Mayne, Gene Blackley)
2) Gene Blackley defeated Ken Mayne
3) Ace Abbott defeated Sailor Parker to win the Battle Royal

Monday, October 13, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Al Szasz fought Gil Knutson to a draw (20:00)
2) Henry Harrell defeated Olan Boynton (sub. Jack Pappenheim) in two straight falls
3) George Curtis defeated Ray Clements via DQ in three falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, October 15, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott and Gene Blackley won a 4-man Battle Royal (order of elimination: Billy McEuin, Ken Mayne)
2) Billy McEuin defeated Ken Mayne in three falls
3) Ace Abbott defeated Gene Blackley in three falls to win the Battle Royal

Wednesday, October 15, 1947 – Arena – Lubbock, TX – 1,200
1) Jack Pappenheim fought Sailor Parker to a draw (20:00)
2) George Curtis defeated Henry Harrell in three falls
3) Al Szasz defeated Ray Clements via DQ in two straight falls (referee: Gil Knutson)

Thursday, October 16, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Jack Pappenheim & Ken Mayne fought Gene Blackley & Sailor Parker to a draw (20:00)
2) Henry Harrell fought George Curtis to a draw in three falls (60:00) (referee: Olan Boynton)
3) Ray Clements defeated Al Szasz in three falls

Monday, October 20, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ray Clements & Gene Blackley defeated Henry Harrel & Ace Abbott via DQ (referee: A.C. Perry)
The participants met in two preliminary singles matches which ended in draws, but the pairings are never mentioned.

Monday, October 20, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Stocky Kneilson vs. Ken Mayne
2) Sailor Parker vs. Jack Pappenheim
3) George Curtis vs. Al Szasz

Wednesday, October 22, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX – 1,200
1) Gene Blackley defeated Henry Harrell in three falls
2) Leroy McGuirk defeated Ace Abbott in three falls (referee: Ken Mayne)

Wednesday, October 22, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Stocky Kneilson fought Jack Pappenheim to a draw (20:00)
2) Al Szasz defeated Sailor Parker in two straight falls
3) Ray Clements defeated George Curtis in three falls

Thursday, October 23, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) George Curtis and Jack Pappenheim won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Henry Harrell, Gene Blackley, Ace Abbott, Stocky Kneilson, Al Szasz)
2) George Curtis defeated Jack Pappenheim in three falls to win the Battle Royal
3) Leroy McGuirk defeated Ray Clements in two straight falls (referee: Olan Boynton)

Monday, October 27, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Rod Fenton defeated Henry Harrell
2) Gene Blackley fought Ace Abbott to a double-CO

Monday, October 27, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Al Szasz and Stocky Kneilson won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Ken Mayne, Ray Clements, George Curtis, Sailor Parker)
2) George Curtis defeated Sailor Parker in two straight falls
3) Stocky Kneilson defeated Al Szasz in three falls to win the Battle Royal

Wednesday, October 29, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Rod Fenton defeated Henry Harrell via DQ in three falls
2) Gene Blackley defeated Ace Abbott in three falls

Wednesday, October 29, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Sailor Parker fought Jack Pappenheim to a draw (20:00)
2) Stocky Kneilson defeated George Curtis in three falls
3) Ray Clements defeated Al Szasz in three falls (referee: Ken Mayne)

Thursday, October 30, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Billy McEuin fought Mickey Barnes to a draw (15:00)
2) Rod Fenton defeated Al Szasz in three falls
3) George Curtis defeated Ray Clements via DQ in two straight falls (referee: Olan Boynton)
4) Stocky Kneilson defeated Henry Harrell in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, October 30, 1947 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Ace Abbott defeated Gene Blackley in three falls (referee: Ken Mayne)
2) Jack Pappenheim defeated Sailor Parker via DQ in three falls (referee: Ken Mayne)

Monday, November 3, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Jack Pappenheim defeated Sailor Parker in two straight falls
2) Rod Fenton defeated Ace Abbott in three falls

Monday, November 3, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Henry Harrell defeated Gene Blackley
2) George Curtis defeated Al Szasz (45:00)
3) Stocky Kneilson defeated Ray Clements in two straight falls (referee: Billy McEuin)

Wednesday, November 5, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gene Blackley defeated Henry Harrell (11:30)
2) Ace Abbott & Henry Harrell defeated Gene Blackley & Billy McEuin in three falls (referee: Ken Mayne)

Wednesday, November 5, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Sailor Parker defeated George Curtis
2) Rod Fenton defeated Al Szasz in three falls
3) Stocky Kneilson defeated Ray Clements in three falls

Thursday, November 6, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Bobby Burns fought Jack Pappenheim to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Gene Blackley in three falls
3) Rod Fenton & Stocky Kneilson defeated George Curtis & Al Szasz in three falls

Thursday, November 6, 1947 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Henry Harrel defeated Ace Abbott in three falls (referee: Billy McEuin)
2) Sailor Parker defeated Ken Mayne in three falls (referee: Billy McEuin)

Monday, November 10, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Sailor Parker defeated Ken Mayne
2) Rod Fenton defeated Jack Pappenheim in three falls

Monday, November 10, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gene Blackley defeated Ace Abbott
2) Henry Harrell fought Cyclone Burns to a draw in three falls (45:00)
3) George Curtis defeated Stocky Kneilson in three falls

Wednesday, November 12, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Rod Fenton defeated George Curtis in three falls
2) Gene Blackley defeated Ken Mayne in three falls

Wednesday, November 12, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Sailor Parker defeated Otto Nickovich
2) Cyclone Burns defeated Jack Pappenheim in three falls
3) Stocky Kneilson defeated Henry Harrell in three falls

Thursday, November 13, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Ken Mayne defeated Otto Nichovich
2) Bobby Burns defeated Jack Pappenheim in three falls
3) Rod Fenton defeated George Curtis in three falls

Thursday, November 13, 1947 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Gene Blackley defeated Stocky Kneilson in three falls (referee: Olan Boynton)
2) Sailor Parker defeated Henry Harrel in three falls (referee: Olan Boynton)

Monday, November 17, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Al Szasz defeated Ace Abbott in three falls
2) Rod Fenton defeated Gene Blackley (sub. Stocky Kneilson) in three falls

Monday, November 17, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gene Blackley vs. George Strickland
2) Henry Harrell vs. Sailor Parker
3) George Curtis vs. Cyclone Burns

Wednesday, November 19, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Al Szasz fought George Curtis to a draw in three falls (60:00)
2) Rod Fenton defeated Gene Blackley in three falls

Wednesday, November 19, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) George Strickland defeated Jack Pappenheim
2) Sailor Parker defeated Henry Harrell in three falls
3) Ace Abbott (sub. Stocky Kneilson) defeated Cyclone Burns via DQ in two straight falls(referee: Olan Boynton)

Thursday, November 20, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) George Strickland defeated Gene Blackley
2) George Curtis defeated Bobby Burns in two straight falls
3) Rod Fenton defeated Henry Harrell in three falls (referee: Ace Abbott)

Thursday, November 20, 1947 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Al Szasz defeated Otto Nickovich (sub. Stocky Kneilson) in two straight falls
2) Sailor Parker defeated Jack Pappenheim in three falls

Monday, November 24, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ace Abbott fought Sailor Parker (sub. Otto Nickovich) to a draw in three falls (60:00)
2) Cyclone Burns defeated Al Szasz

Wednesday, November 26, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Curtis defeated Pat O’Dowdy in three falls
2) Rod Fenton defeated Gene Blackley in three falls

Wednesday, November 26, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Al Szasz fought Jack Kiser to a draw (20:00)
2) Cyclone Burns defeated George Strickland in three falls
3) Sailor Parker defeated Ace Abbott in three falls

Thursday, November 27, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Jack Kiser defeated Gene Blackley
2) George Strickland defeated Jack Pappenheim in three falls
3) Rod Fenton defeated George Curtis in three falls

Thursday, November 27, 1947 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Pat O’Dowdy defeated Cyclone Burns in three falls (referee: Olan Boynton)
2) Al Szasz defeated Sailor Parker in three falls (referee: Olan Boynton)

Monday, December 1, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Olan Boynton defeated Gene Blackley via DQ
2) Cyclone Burns defeated George Strickland in three falls

Wednesday, December 3, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Al Szasz defeated Sailor Parker in two straight falls
2) Pat O’Dowdy defeated George Curtis in three falls

Wednesday, December 3, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Olan Boynton defeated Gene Blackley
2) George Strickland fought Jack Kiser to a draw in three falls (45:00)
3) Cyclone Burns defeated Rod Fenton in three falls

Thursday, December 4, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Cyclone Burns defeated Sailor Parker
2) George Strickland fought Jack Kiser to a draw in three falls (45:00)
3) Wayne Martin defeated Rod Fenton via DQ in three falls (referee: Ace Abbott)

Thursday, December 4, 1947 – Sportatorium – Pampa, TX
1) George Curtis defeated Olan Boynton in three falls
2) Pat O’Dowdy defeated Al Szasz in three falls

Monday, December 8, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) George Curtis defeated Al Szasz in three falls (referee: Olan Boynton)
2) Al Getz defeated Cyclone Burns in three falls (referee: Olan Boynton)

Monday, December 8, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gordon Hessell vs. Billy McEuin
2) Pat O’Dowdy vs. George Strickland
3) Rod Fenton defeated Jack Kiser

Wednesday, December 10, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Rod Fenton defeated George Strickland in two straight falls
2) Pat O’Dowdy defeated Al Szasz in three falls

Wednesday, December 10, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Gordon Hessell defeated Lobo Brown
2) Al Getz defeated George Curtis in three falls
3) Cyclone Burns fought Jack Kiser to a draw in three falls (60:00)

Thursday, December 11, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Cyclone Burns fought Jack Kiser to a draw (20:00)
2) Al Getz defeated Al Szasz in three falls
3) Rod Fenton fought Wayne Martin to a draw in three falls (60:00) (referee: Gene Blackley)

Thursday, December 11, 1947 – Sportatorium – Pampa, TX
1) George Strickland fought Gordon Hessell to a raw in three falls (30:00)
2) Pat O’Dowdy defeated George Curtis in three falls

Monday, December 15, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) George Strickland vs. George Lopez
2) Al Getz fought Jack Kiser to a draw (60:00)

Monday, December 15, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gordon Hessell vs. Olan Boynton
2) Cyclone Burns vs. Al Szasz
3) Rod Fenton vs. George Curtis

Wednesday, December 17, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Lopez fought Al Szasz to a draw in three falls
2) Rod Fenton defeated Pat O’Dowdy in three falls

Wednesday, December 17, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) George Strickland defeated George Curtis
2) Al Getz defeated Gordon Hessell in three falls
3) Cyclone Burns defeated Jack Kiser in three falls

Thursday, December 18, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) George Lopez fought Al Szasz to a draw (20:00)
2) Jack Kiser defeated George Strickland in three falls 
3) Al Getz defeated George Curtis in three falls

Thursday, December 18, 1947 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Pat O’Dowdy fought Cyclone Burns to a draw (15:00)
2) Rod Fenton fought Gordon Hessell to a draw (15:00)
3) Gordon Hessell & Cyclone Burns defeated Pat O’Dowdy & Rod Fenton in three falls(referee: Billy McEuin)

Monday, December 22, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Rod Fenton defeated George Lopez in three falls (referee: Billy McEuin)
2) Jack Kiser defeated Al Getz via DQ in three falls (referee: Billy McEuin)

Monday, December 22, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Strickland defeated Olan Boynton
2) Cyclone Burns fought Gordon Hessell to a draw in three falls (45:00)
3) George Cuttis defeated Pat O’Dowdy via DQ in three falls (referee: Mickey Barnes)

Wednesday, December 24, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Jack Kiser fought George Lopez to a draw (15:00)
2) Ace Abbott & Jack Kiser defeated Rod Fenton & George Lopez in three falls

Wednesday, December 24, 1947 – Arena – Lubbock, TX
1) Olan Boynton fought George Strickland to a draw (20:00)
2) Gordon Hessell defeated Pat O’Dowdy in two straight falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Al Getz defeated Cyclone Burns in three falls

Thursday, December 25, 1947 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Gordon Hessel defeated Olan Boynton
2) George Curtis fought Cyclone Burns to a draw in three falls (45:00)
3) Rod Fenton defeated Al Getz via CO in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Thursday, December 25, 1947 – Sportatorium – Pampa, TX
1) George Lopez defeated Lobo Brown in two straight falls (referee: Mickey Barnes)
2) George Strickland defeated Jack Kiser in two straight falls (referee: Mickey Barnes)

Monday, December 29, 1947 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Johnny Carlin defeated George Strickland
2) Jack Kiser defeated Rod Fenton

Monday, December 29, 1947 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Lopez defeated Billy McEuin
2) Al Getz fought Gordon Hessell to a draw in three falls (45:00)
3) Cyclone Burns defeated Pat O’Dowdy in three falls (referee: Olan Boynton)

Wednesday, December 31, 1947 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Cyclone Burns defeated George Strickland in two straight falls
2) Pat O’Dowdy defeated George Lopez in three falls

Wednesday, December 31, 1947 – Arena – Lubbock, TX

1) Johnny Carlin defeated Olan Boynton
2) Rod Fenton defeated Gordon Hessell via CO in three falls (referee: Billy McEuin)
3) Jack Kiser defeated Al Getz in three falls

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 12:49 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Thursday, January 1, 1948 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Gordon Hessel and George Strickland won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Cyclone Burns, Rod Fenton, Al Getz, Jack Kiser)
2) Al Getz fought Jack Kiser to a draw in three falls (45:00)
3) Gordon Hessel defeated George Strickland in three falls to win the Battle Royal

Thursday, January 1, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) George Lopez fought Pat O’Dowdy to a draw (15:00)
2) Johnny Carlin fought Olan Boynton to a draw (15:00)
3) George Lopez & Johnny Carlin defeated Pat O’Dowdy & Olan Boynton in three falls(referee: Mickey Barnes)

Monday, January 5, 1948 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Pierre LaBelle (sub. Dory Funk) fought Gordon Hessell to a draw in three falls
2) Al Getz defeated Johnny Carlin in three falls

Wednesday, January 7, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Dory Funk defeated Al Getz via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)
2) Pat O’Dowdy defeated Jack Kiser via CO in three falls (referee: Olan Boynton)

Wednesday, January 7, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Cyclone Burns and Pierre LaBelle won a Battle Royal (order of elimination: Rod Fenton, George Lopez, Johnny Carlin, Gordon Hessell)
2) Rod Fenton fought George Lopez to a draw (15:00)
3) Gordon Hessell defeated Johnny Carlin in three falls
4) Pierre LaBelle defeated Cyclone Burns in three falls to win the Battle Royal

Thursday, January 8, 1948 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Pierre LaBelle fought George Lopez to a draw (20:00)
2) Gordon Hessel defeated Cyclone Burns in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Al Getz defeated Rod Fenton in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, January 8, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Dory Funk defeated Jack Kiser in three falls
2) Johnny Carlin defeated Pat O’Dowdy in three falls

Monday, January 12, 1948 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Dory Funk defeated Gordon Hessell in three falls
2) Leon Kirilenko defeated Pierre LaBelle in three

Tuesday, January 13, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy vs. Olan Boynton
2) Pierre LaBelle vs. Dory Detton
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Al Getz vs. Johnny Carlin

Wednesday, January 14, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Al Getz defeated Dory Funk in three falls
2) Gordon Hessell defeated Pat O’Dowdy in three falls

Wednesday, January 14, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Leon Kirilenko fought Pierre LaBelle to a draw in three falls (45:00)
2) George Lopez (sub. Al Getz) defeated Olan Boynton in two straight falls
3) Jack Kiser defeated Rod Fenton in three falls

Thursday, January 15, 1948 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Gordon Hessel & Pierre LaBelle defeated Pat O’Dowdy & Leon Kirilenko via DQ in three falls (referee: Billy McEuin)
2) Al Getz defeated Jack Kiser in three falls

Thursday, January 15, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) George Lopez and Johnny Carlin won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Rod Fenton, Dory Funk, Olan Boynton)
2) Dory Funk defeated Olan Boynton via DQ in two straight falls (referee: Dutch Jones)
3) Johnny Carlin defeated George Lopez in three falls to win the Battle Royal (referee: Dutch Jones)

Monday, January 19, 1948 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Pierre LaBelle defeated George Lopez
2) Leon Kirilenko defeated Dory Funk in three falls

Tuesday, January 20, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Olan Boynton fought Lobo Brown (sub. Tommy Martindale) to a draw (20:00)
2) Gordon Hessell defeated George Lopez in three falls
3) Al Getz defeated Pierre LaBelle in three falls

Wednesday, January 21, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Rod Fenton defeated Johnny Carlin in three falls
2) Jack Kiser defeated Pat O’Dowdy via DQ in three falls (referee: Rod Fenton)

Wednesday, January 21, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Dory Funk defeated George Lopez
2) Al Getz fought Gordon Hessell to a draw in three falls (45:00)
3) Pierre LaBelle defeated Leon Kirilenko in two straight falls

Thursday, January 22, 1948 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Dory Funk defeated George Lopez
2) Pat O’Dowdy defeated Leon Kirilenko in three falls
3) Rod Fenton defeated Gordon Hessel via CO in three falls (referee: Billy McEuin)

Thursday, January 22, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Pierre LaBelle defeated Jack Kiser in three falls (referee: Dutch Jones)
2) Al Getz defeated Johnny Carlin in three falls (referee: Dutch Jones)

Monday, January 26, 1948 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ace Freeman defeated George Lopez in three falls
2) Leon Kirilenko defeated Jack Kiser in three falls

Tuesday, January 27, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dory Funk defeated George Lopez
2) Gordon Hessell defeated Pierre LaBelle in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Al Getz defeated Johnny Carlin in three falls (referee: Olan Boynton)

Wednesday, January 28, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Leon Kirilenko vs. Ace Freeman
2) Pat O’Dowdy vs. Rod Fenton
This card was cancelled due to bad weather.

Wednesday, January 28, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Dory Funk fought Johnny Carlin to a draw (20:00)
2) Gordon Hessell defeated Pierre LaBelle in three falls
3) Al Getz defeated Jack Kiser in three falls (referee: George Lopez)

Thursday, January 29, 1948 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Ace Freeman defeated Olan Boynton (15:00)
2) Dory Funk defeated Jack Kiser in three falls
3) Gordon Hessel defeated Rod Fenton via DQ in three falls (referee: Johnny Carlin)

Thursday, January 29, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Leon Kirilenko defeated George Lopez in three falls (referee: Billy McEuin)
2) Al Getz defeated Pierre LaBelle in three falls (referee: Billy McEuin)

Monday, February 2, 1948 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Karl Gray defeated George Lopez (sub. Salvador Flores) (referee: Billy McEuin)
2) Salvador Flores (sub. Ace Freeman) defeated Leon Kirilenko (referee: Billy McEuin)

Tuesday, February 3, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Karl Gray defeated Dory Detton
2) Dory Funk defeated Johnny Carlin in three falls
3) Al Getz defeated Gordon Hessell in three falls

Wednesday, February 4, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Leon Kirilenko vs. Ace Freeman (referee: Pierre LaBelle)
2) Pat O’Dowdy vs. Rod Fenton (referee: Pierre LaBelle)

Wednesday, February 4, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Salvador Flores defeated Karl Gray via DQ in three falls
2) Al Getz & Johnny Carlin defeated Gordon Hessell & Dory Funk in three falls

Thursday, February 5, 1948 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Karl Gray defeated George Lopez
2) Pierre LaBelle fought Dory Funk to a draw in three falls
3) Wayne Martin defeated Pat O'Dowdy in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, February 5, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Salvador Flores & Gordon Hessell defeated Rod Fenton & Leon Kirilenko in two straight falls (referee: Johnny Carlin)

Monday, February 9, 1948 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Dory Funk defeated Salvador Flores
2) Rod Fenton fought Leon Kirilenko to a double-DQ

Tuesday, February 10, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pierre LaBelle fought Salvador Flores to a draw in three falls
2) Gordon Hessell & Dory Funk defeated Al Getz & Karl Gray via DQ in three falls

Wednesday, February 11, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Rod Fenton defeated Gordon Hessell via DQ in three falls (referee: Johnny Carlin)
2) Leon Kirilenko defeated Pierre LaBelle in two straight falls

Wednesday, February 11, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Salvador Flores defeated George Lopez
2) Ace Freeman defeated Karl Gray via DQ in three falls (referee: Billy McEuin)
3) Dory Funk defeated Al Getz in three falls

Thursday, February 12, 1948 – Tri-State Fairgrounds Automobile Building – Amarillo, TX
1) Ace Freeman and Karl Gray won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Pat O’Dowdy, Al Getz, Rod Fenton, Pierre LaBelle, Leon Kirilenko)
2) Pierre LaBelle fought Leon Kirilenko to a draw in three falls (45:00)
3) Ace Freeman defeated Karl Gray via DQ in three falls to win the Battle Royal (referee: George Lopez)

Thursday, February 12, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Dory Funk vs. Salvador Flores
2) Gordon Hessell vs. Johnny Carlin
This card was scheduled to take place only if weather conditions improved. They did not, and the card was cancelled.

Monday, February 16, 1948 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Dory Funk defeated Pierre LaBelle in three falls
2) Rod Fenton defeated Leon Kirilenko in three falls

Tuesday, February 17, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Karl Gray defeated Dory Funk

Wednesday, February 18, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Al Getz fought Gordon Hessell to a draw (30:00)
2) Gordon Hessell & Pierre LaBelle defeated Al Getz & Rod Fenton via DQ in three falls(referee: Billy McEuin)

Wednesday, February 18, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Johnny Carlin (sub. Pat O’Dowdy) fought Leon Kirilenko to a draw (20:00)
2) Salvador Flores defeated Karl Gray in three falls
3) Ace Freeman defeated Dory Funk in three falls

Thursday, February 19, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Karl Gray defeated Leon Kirilenko (11:00)
2) Gordon Hessel fought Dory Funk to a draw (20:00)
3) Ace Freeman defeated Rod Fenton via DQ in three falls (referee: Dutch Jones)
4) Wayne Martin defeated Al Getz in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Jim Sanders)

Thursday, February 19, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Salvador Flores defeated Billy McEuin (sub. Karl Gray) in three falls (referee: Johnny Carlin)
2) Pierre LaBelle defeated Johnny Carlin in three falls (referee: Billy McEuin)

Monday, February 23, 1948 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Ace Freeman vs. Salvador Flores
2) Dory Funk vs. Leon Kirilenko

Tuesday, February 24, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Olan Boynton defeated Lobo Brown (sub. Leon Kirilenko vs. Dory Detton) (referee: Salvador Flores)
2) Salvador Flores defeated Rod Fenton in two straight falls
3) Gorilla Poggi defeated Karl Gray via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)

Wednesday, February 25, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Dr. Gil Knutson fought Karl Gray to a draw in three falls (60:00)
2) Southwest Junior Heavyweight Champion Al Getz defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, February 25, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Pierre LaBelle defeated Johnny Carlin
2) Salvador Flores defeated Gorilla Poggi via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)
3) Ace Freeman defeated Rod Fenton in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, February 26, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Pierre LaBelle fought Salvador Flores to a draw (20:00)
2) Dr. Gil Knutson defeated Dory Funk in three falls
3) Karl Gray defeated Rod Fenton in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, February 26, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Gorilla Poggi defeated Johnny Carlin in two straight falls (referee: Mickey Barnes)
2) Al Getz defeated Ace Freeman in three falls (referee: Mickey Barnes)

Monday, March 1, 1948 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Hy Sharman vs. Pierre LaBelle
2) Dory Funk vs. Ace Freeman

Tuesday, March 2, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ace Freeman fought Hy Sharman to a draw (20:00)
2) Pierre LaBelle fought Olan Boynton to a draw in three falls (45:00)
3) Gorilla Poggi defeated Salvador Flores in two straight falls

Wednesday, March 3, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Dr. Gil Knutson defeated Al Getz via DQ in three falls (referee: Johnny Carlin)
2) Al Getz & Karl Gray defeated Dr. Gil Knutson & The Mask in three falls (referee: Billy McEuin)

Wednesday, March 3, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Dory Funk fought Dory Detton (sub. Hy Sharman) to a draw (20:00) (referee: Tuffy Truesdell)
2) Gorilla Poggi defeated Pierre LaBelle in three falls (referee: Tuffy Truesdell)
3) Ace Freeman defeated Salvador Flores in three falls (referee: Tuffy Truesdell)

Thursday, March 4, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gorilla Poggi fought Pierre LaBelle to a draw (20:00)
2) The Mask defeated Dory Funk in three falls
3) Karl Gray defeated Dr. Gil Knutson in three falls (referee: Billy McEuin)

Thursday, March 4, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Ace Freeman and Johnny Carlin won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Al Getz, Olan Boynton (sub. Hy Sharman), Salvador Flores) (referee: Homer Anderson)
2) Olan Boybton fought Salvador Flores to a draw in three falls (45:00) (referee: Homer Anderson)
3) Ace Freeman defeated Johnny Carlin in two straight falls to win the Barrle Royal(referee: Homer Anderson)

Monday, March 8, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Freeman defeated Perre LaBelle in two straight falls
2) Al Getz fought The Mask to a draw in three falls (45:00)
3) Dr. Gil Knutson defeated Karl Gray via DQ in three falls (referee: Dutch Jones)

Monday, March 8, 1948 – West Texas Auction Sales Building – Big Spring, TX
1) Billy McEuin fought Dory Funk to a draw
2) Gorilla Poggi defeated Salvador Flores
3) Dory Funk & Gorilla Poggi defeated Salvador Flores & Billy McEuin in three falls

Tuesday, March 9, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Olan Boynton defeated Salvador Flores
2) Pat O'Dowdy defeated Dory Funk in two straight falls
3) Gorilla Poggi defeated Ace Freeman in three falls
4) Tuffy Truesdale defeated Rodney VIII (an alligator)

Wednesday, March 10, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Dr. Gil Knutson defeated Pierre LaBelle (60:00)
2) Salvador Flores defeated The Mask via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)

Wednesday, March 10, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Gorilla Poggi fought Johnny Carlin to a draw (20:00)
2) Pat O’Dowdy defeated Dory Funk in two straight falls
3) Ace Freeman defeated Al Getz in three falls
4) Tuffy Truesdell defeated Rodney VIII (an alligator)

Thursday, March 11, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Gorilla Poggi defeated Pierre LaBelle in three falls
2) The Mask defeated Ace Freeman (sub. Dory Funk) in three falls
3) Tuffy Truesdale vs. Rodney VIII (an alligator)

Monday, March 15, 1948 – Sportatorium – Big Spring, TX
1) Eddie Gideon defeated Al Getz via DQ in two straight falls (referee: Billy McEuin)
2) Gorilla Poggi defeated Dory Detton in three falls (referee: Billy McEuin)
3) Tuffy Truesdale defeated Rodney VIII (an alligator)

Tuesday, March 16, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Johnny Carlin fought Salvador Flores to a draw (20:00)
2) Ace Freeman defeated Karl Gray in two straight falls
3) The Mask defeated Gorilla Poggi in two straight falls (referee: Ace Abbott)

Wednesday, March 17, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX – 2,000
1) Tuffy Truesdale defeated Rodney VIII (an alligator)
2) The Mask defeated Al Getz in three falls
3) Pat O’Dowdy defeated Salvador Flores in two straight falls

Wednesday, March 17, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Gorilla Poggi fought Johnny Carlin to a draw (20:00)
2) Eddie Gideon defeated Dr. Gil Knutson in three falls
3) Karl Gray defeated Ace Freeman via CO in three falls

Thursday, March 18, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Eddie Gideon defeated Johnny Carlin via DQ
2) Ace Freeman defeated Al Getz in three falls (referee: Billy McEuin)
3) The Mask defeated Dr. Gil Knutson in three falls
4) Tuffy Truesdale defeated Rodney VII (an alligator)

Thursday, March 18, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Pat O’Dowdy fought Salvador Flores to a draw (15:00)
2) Gorilla Poggi fought Karl Gray to a draw (15:00)
3) Salvador Flores & Gorilla Poggi defeated Pat O’Dowdy & Karl Gray in three falls (referees: A.D. Jones & Homer Anderson)

Monday, March 22, 1948 – Sportatorium – Big Spring, TX
1) Eddie Gideon defeated Gorilla Poggi in three falls (referee: Ace Abbott)
2) The Mask defeated Dr. Gil Knutson (referee: Ace Abbott)

Tuesday, March 23, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gorilla Poggi defeated Billy Sandow
2) Ace Abbott defeated Olan Boynton via DQ in three falls
3) The Mask defeated Ace Freeman in two straight falls

Wednesday, March 24, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy defeated Billy Sandow in two straight falls
2) The Mask defeated Dr. Gil Knutson in three falls

Wednesday, March 24, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Johnny Carlin fought Olan Boynton to a draw (20:00)
2) Eddie Gideon defeated Gorilla Poggi in three falls
3) Karl Gray defeated Ace Freeman in three falls

Thursday, March 25, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) The Mask defeated Gorilla Poggi (60:00) (referee: Billy McEuin)
2) Ace Freeman & Eddie Gideon defeated Pat O’Dowdy & Karl Gray in two straight falls

Thursday, March 25, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Billy Sandow defeated Olan Boynton via DQ in three falls (referee: Dutch Jones)
2) Dr. Gil Knutson defeated Ace Abbott in three falls (referee: Dutch Jones)

Monday, March 29, 1948 – Sportatorium – Big Spring, TX
1) Gorilla Poggi fought Eddie Gideon to a draw
2) Ace Abbott defeated Johnny Carlin (sub. Walter Stratton)
3) Ace Abbott & Eddie Gideon defeated Gorilla Poggi & Johnny Carlin (sub. Walter Stratton) in two straight falls

Tuesday, March 30, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Walter Stratton defeated Billy Sandow
2) Gorilla Poggi fought Dr. Gil Knutson to a draw in three falls (45:00)
3) The Mask defeated Ace Abbott in two straight falls

Wednesday, March 31, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Gorilla Poggi via DQ in three falls (referee: Billy Sandow)
2) Dr. Gil Knutson defeated Pat O’Dowdy in three falls

Wednesday, March 31, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Walter Stratton defeated Johnny Carlin in two straight falls
2) Karl Gray & The Mask defeated Ace Freeman & Eddie Gideon in three falls

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 12:54 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Thursday, April 1, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbott defeated Billy Sandow (16:00)
2) Eddie Gideon fought Gorilla Poggi to a draw (45:00)
3) Ace Freeman defeated Karl Gray in two straight falls

Thursday, April 1, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Walter Stratton defeated Pat O’Dowdy in three falls
2) The Mask defeated Dr. Gil Knutson in three falls

Monday, April 5, 1948 – Sportatorium – Big Spring, TX
1) Eddie Gideon and Ace Freeman won a 5-man Battle Royal (other participants: Walter Stratton, Olan Boynton, Billy Sandow)
2) Olan Boynton defeated Billy Sandow in three falls (referee: Walter Stratton)
3) Eddie Gideon defeated Ace Freeman in three falls to win the Battle Royal (referee: Walter Stratton)

Tuesday, April 6, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Walter Stratton fought Jack Wentworth to a draw in three falls (45:00)
2) Gorilla Poggi & Olan Boynton defeated Dr. Gil Knutson & Ace Freeman in three falls

Wednesday, April 7, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Olan Boynton fought Billy Sandow to a draw in three falls (45:00)
2) Ace Abbott & Benny Wilson defeated Pat O’Dowdy & Billy McEuin in two straight falls

Wednesday, April 7, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Wentworth defeated Eddie Gideon
2) Dr. Gil Knutson defeated Walter Stratton in three falls
3) The Mask defeated Ace Freeman in two straight falls

Thursday, April 8, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Eddie Gideon fought Pat O’Dowdy to a draw (20:00)
2) Dr. Gil Knutson fought The Mask to a draw in three falls (45:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Wayne Martin defeated Ace Freeman in three falls

Thursday, April 8, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Jack Wentworth and Gorilla Poggi won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Walter Stratton, Billy McEuin, Ace Abbott) (referee: Homer Anderson)
2) Ace Abbott defeated Billy McEuin in three falls (referee: Homer Anderson)
3) Jack Wentworth defeated Gorilla Poggi in three falls to win the Barrle Royal (referee: Homer Anderson)

Monday, April 12, 1948 – Sportatorium – Big Spring, TX
1) Dory Detton fought Eddie Gideon to a draw in three falls (60:00)
2) The Masked Marvel defeated Dr. Gil Knutson in three falls

Tuesday, April 13, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy vs. Billy Sandow
2) Ace Abbott vs. Jack Wentworth
3) Olan Boynton vs. Ray Clements

Wednesday, April 14, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Walter Stratton defeated Olan Boynton (21:00)
2) Walter Stratton & Eddie Gideon defeated Olan Boynton & Gorilla Poggi in three falls(referee: Billy Sandow)

Wednesday, April 14, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy fought Ace Abbott to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Jack Wentworth in three falls
3) The Mask defeated Dr. Gil Knutson in three falls

Thursday, April 15, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Walter Stratton fought Billy Sandow to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Ace Abbott in three falls
3) The Mask defeated Gorilla Poggi in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, April 15, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Eddie Gideon defeated Pat O’Dowdy in two straight falls (referee: Dutch Jones)
2) Dr. Gil Knutson defeated Jack Wentworth in three falls (referee: Dutch Jones)

Monday, April 19, 1948 – Sportatorium – Big Spring, TX
1) Billy Hickson fought Eddie Gideon to a draw in three falls (60:00)
2) The Mask defeated Ace Abbott in three falls (referee: Billy Sandow)

Tuesday, April 20, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Hickson vs. Billy Sandow
2) Pat O’Dowdy vs. Walter Stratton
3) Ray Clements vs. Dr. Gil Knutson

Wednesday, April 21, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Jack Wentworth defeated Billy McEuin in two straight falls (referee: Walter Stratton)
2) Eddie Gideon defeated Dr. Gil Knutson in three falls

Wednesday, April 21, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Ace Abbott defeated Gorilla Poggi
2) Pat O’Dowdy fought Billy Hickson to a draw in three falls (45:00)
3) Ray Clements fought The Mask to a no contest in three falls

Thursday, April 22, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Walter Stratton and Gorilla Poggi won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Ace Abbott, Pat O’Dowdy, Jack Wentworth, Dr. Gil Knutson, Ray Clements)
2) Dr. Gil Knutson fought Ray Clements to a draw in three falls (45:00) (referee: Billy McEuin)
3) Walter Stratton defeated Gorilla Poggi in three falls to win the Battle Royal

Thursday, April 22, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Billy Hickson defeated Billy Sandow in two straight falls
2) The Mask defeated Eddie Gideon in three falls

Monday, April 26, 1948 – Sportatorium – Big Spring, TX
1) Billy Hickson defeated Billy Sandow in three falls
2) The Mask defeated Eddie Gideon when Gideon in three falls

Tuesday, April 27, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Eddie Gideon fought Ace Abbott to a draw (45:00)
2) Billy Hickson & Dr. Gil Knutson defeated Pat O’Dowdy & Ray Clements via DQ in three falls (referees: Yaqui Joe & Billy Sandow)

Wednesday, April 28, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Jack Wentworth defeated Olan Boynton in two straight falls
2) Wayne Martin defeated Eddie Gideon in three falls

Wednesday, April 28, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Billy Hickson defeated Billy Sandow
2) Ace Abbott defeated Walter Stratton in three falls
3) Ray Clements fought The Mask to a double-CO in three falls

Thursday, April 29, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ray Clements fought Jack Wentworth to a draw (15:00)
2) Olan Boynton fought Ace Abbott to a draw (20:00)
3) Eddie Gideon defeated Pat O’Dowdy (0:05)
4) Wayne Martin fought The Mask to a no contest (referee: Lobo Brown)

Thursday, April 29, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Yaqui Joe fought Billy Sandow to a draw in three falls (60:00) (referee: Homer Anderson)
2) Walter Stratton defeated Billy Hickson in three falls (referee: Homer Anderson)

Tuesday, May 4, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Walter Stratton fought Billy Sandow (sub. Ace Abbott) to a draw (20:00)
2) Olan Boynton defeated Billy McEuin (sub. Olan Boynton) in two straight falls
3) The Mask defeated Eddie Gideon in three falls

Wednesday, May 5, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Yacqui Joe defeated Billy Sandow in two straight falls
2) The Mask defeated Jack Wentworth in three falls

Wednesday, May 5, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Eddie Gideon fought Olan Boynton to a draw (20:00)
2) Billy Hickson defeated Pat O’Dowdy in three falls
3) Ray Clements defeated Dory Detton in three falls

Thursday, May 6, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Hickson defeated Yaqui Joe (20:00)
2) Jack Wentworth fought Eddie Gideon to a draw (45:00)
3) The Mask defeated Ray Clements in three falls

Thursday, May 6, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Walter Stratton fought Olan Boynton to a draw (15:00)
2) Ace Abbott fought Olan Boynton to a draw (15:00)
3) Walter Stratton & Ace Abbott defeated Pat O’Dowdy & Olan Boynton in three falls(referee: Billy McEuin)

Tuesday, May 11, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Sandow vs. Billy McEuin
2) Eddie Gideon vs. Walter Stratton
3) The Mask vs. Olan Boynton

Wednesday, May 12, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Hickson defeated Eddie Gideon in three falls
2) The Mask defeated Pat O’Dowdy in two straight falls

Wednesday, May 12, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Olan Boynton defeated Billy Sandow
2) Jack Wentworth defeated Walter Stratton in three falls
3) Wayne Martin defeated Ray Clements in three falls

Thursday, May 13, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Wentworth defeated Walter Stratton
2) Eddie Gideon defeated Billy Hickson in three falls
3) The Mask defeated Wayne Martin (60:00) (referee: Pat O’Dowdy)

Thursday, May 13, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Ace Abbott defeated Yaqui Joe in three falls
2) Ray Clements defeated Billy Sandow in three falls (referee: Homer Anderson)

Wednesday, May 19, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Hickson defeated Sammy Kohen in three falls
2) Pat O’Dowdy defeated Yacqui Joe in three falls

Wednesday, May 19, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Eddie Gideon and Olan Boynton won a 6-man Battle Royal (other participants: Ray Clements, Billy Sandow, Jack Wentworth, Ace Abbott)
2) Jack Wentworth fought Ace Abbott to a draw in three falls (45:00)
3) Eddie Gideon defeated Olan Boynton in three falls to win the Battle Royal

Thursday, May 20, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Olan Boynton defeated Billy Sandow
2) Pat O’Dowdy fought Billy Hickson to a draw in three falls (45:00)
3) Wayne Martin defeated Eddie Gideon in three falls

Thursday, May 20, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Sammy Kohen defeated Ace Abbott in three falls (referee: Dutch Jones)
2) Dr. Gil Knutson defeated Jack Wentworth in three falls (referee: Dutch Jones)

Tuesday, May 25, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Yaqui Joe vs. Olan Boynton
2) Dr. Gil Knutson vs. Sammy Kohen
3) Billy Hickson vs. Eddie Gideon

Wednesday, May 26, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy fought Billy Hickson to a no contest in three falls
2) Ace Abbott defeated Walter Stratton in two straight falls

Wednesday, May 26, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Yaqui Joe defeated Sammy Kohen in three falls
2) Ray Clements & Olan Boynton defeated Eddie Gideon & Dr. Gil Knutson in three falls

Thursday, May 27, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Lobo Brown defeated Hayden Martin
2) Sammy Kohen defeated Pat O’Dowdy (16:00)
3) Jack Wentworth fought Dr. Gil Knutson to a draw in three falls (45:00)
4) Olan Boynton defeated Billy Hickson in three falls

Friday, May 28, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Billy Hickson defeated Walter Stratton in three falls
2) Dr. Gil Knutson defeated Sammy Kohen in two straight falls (referee: Jack Wentworth)

Friday, May 28, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Yaqui Joe defeated Young Sandow
2) Dory Detton defeated Eddie Gideon (45:00) (referee: Ace Abbott)
3) Wayne Martin defeated Ray Clements in three falls (referee: Ace Abbott)

Tuesday, June 1, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Olan Boynton defeated Billy Sandow
2) Dr. Gil Knutson defeated Jack Wentworth in three falls
3) Ray Clements defeated Eddie Gideon in two straight falls

Wednesday, June 2, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott fought Sammy Kohen to a draw (20:00)
2) Billy Hickson defeated Pat O’Dowdy
3) Ace Abbott & Billy Hickson defeated Pat O’Dowdy & Sammy Kohen via DQ in three falls(referee: Yacqui Joe)

Wednesday, June 2, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Wentworth defeated Billy Sandow in two straight falls
2) Ray Clements & Olan Boynton defeated Eddie Gideon & Dr. Gil Knutson in three falls

Thursday, June 3, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sammy Kohen fought Billy Hickson to a draw (15:00)
2) Walter Stratton defeated Olan Boynton via DQ (referee: Billy Sandow)
3) Ray Clements defeated Ace Abbott in two straight falls
4) Dr. Gil Knutson defeated Eddie Gideon in three falls

Friday, June 4, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Olan Boynton fought Jack Wentworth to a draw in three falls (60:00) (referee: Yaqui Joe)
2) Dr. Gil Knutson defeated Billy Hickson in three falls (referee: Yaqui Joe)

Friday, June 4, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) The Red Devil (Sammy Kohen) defeated Young Sandow
2) Pat O’Dowdy defeated Eddie Gideon in two straight falls
3) Dory Detton defeated Ray Clements via DQ in three falls (referee: Walter Stratton)

Wednesday, June 9, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ray Clements defeated Jack Wentworth in three falls (referee: Yacqui Joe)
2) Pat O’Dowdy defeated Billy Hickson when Hickson was unable to return for the third fall(referee: Yacqui Joe)

Wednesday, June 9, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) George Curtis fought Dory Detton to a draw (20:00)
2) George Lopez (sub. Frankie Hill Murdoch) defeated Sammy Kohen via DQ
3) Olan Boynton defeated Dr. Gil Knutson in three falls

Thursday, June 10, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch & George Curtis defeated Ray Clements & Pat O’Dowdy via DQ (referees: Dutch Jones & Billy Sandow)
2) Sammy Kohen fought Billy Hickson to a draw in three falls (45:00)
3) Dr. Gil Knutson defeated Olan Boynton in three falls

Friday, June 11, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) George Curtis defeated Olan Boynton in three falls (referee: Billy Sandow)
2) Dr. Gil Knutson defeated Frankie Hill Murdoch in three falls (referee: Billy Sandow)

Friday, June 11, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Yaqui Joe defeated Jack Wentworth
2) The Red Devil defeated Billy Hickson in two straight falls (referee: Ray Clements)
3) Pat O’Dowdy defeated Dory Detton in three falls

Tuesday, June 15, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Frankie Hill Murdoch defeated Jack Wentworth
2) Dr. Gil Knutson defeated Olan Boynton in three falls
3) George Curtis fought Ray Clements to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, June 16, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Hickson defeated George Curtis in three falls (referee: Billy Sandow)
2) Ray Clements defeated Gil Knutson in three falls (referee: Billy Sandow)

Wednesday, June 16, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy fought Sammy Kohen to a draw (20:00)
2) Frankie Hill Murdoch defeated Jack Wentworth in three falls
3) Olan Boynton defeated George Lopez in three falls

Thursday, June 17, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Wentworth fought Sammy Kohen to a draw
2) Ray Clements defeated Dory Detton (45:00)
3) George Curtis defeated Frank Murdoch in three falls

Friday, June 18, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Frankie Hill Murdoch defeated Sammy Kohen in three falls (referee: Billy Sandow)
2) George Curtis defeated Dr. Gil Knutson in three falls (referee: Billy Sandow)

Friday, June 18, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Jack Wentworth vs. George Lopez
2) Dory Detton & Billy Hickson vs. Pat O’Dowdy & Ray Clements

Tuesday, June 22, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Hickson vs. Olan Boynton
2) George Curtis & Dory Detton vs. Ray Clements & Pat O’Dowdy

Wednesday, June 23, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Curtis defeated George Lopez via DQ in three falls
2) Ray Clements defeated Billy Hickson in three falls

Wednesday, June 23, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Billy Weidner & Sammy Kohen defeated Olan Boynton & Pat O’Dowdy in two straight falls
2) Frankie Hill Murdoch defeated Dr. Gil Knutson in three falls

Thursday, June 24, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner & Frank Murdoch defeated George Curtis & Billy Hickson
2) Wayne Martin defeated Sammy Kohen in three falls
3) Ray Clements defeated Jack Wentworth in three falls

Friday, June 25, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Billy Weidner defeated Jack Wentworth in two straight falls (referee: Dr. Gil Knutson)
2) Southwest States Junior Heavyweight Champion Wayne Martin defeated George Curtis in three falls (referee: Dr. Gil Knutson)

Friday, June 25, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Frankie Murdoch defeated The Red Devil
2) Ray Clements defeated George Lopez in three falls
3) Pat O’Dowdy fought Billy Hickson to a draw in three falls (60:00) (referee: Young Sandow)

Tuesday, June 29, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Lopez defeated Pat O’Dowdy
2) Sammy Kohen defeated Billy Hickson (45:00)
3) George Curtis defeated Olan Boynton in three falls

Wednesday, June 30, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Curtis defeated Jack Carter in three falls
2) Ray Clements defeated Pat O’Dowdy in two straaight falls

Wednesday, June 30, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Dr. Gil Knutson fought Olan Boynton to a draw (20:00)
2) Sammy Kohen defeated Billy Hickson in three falls
3) Billy Weidner defeated Frankie Hill Murdoch in three falls

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 12:57 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Thursday, July 1, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sammy Kohen and George Lopez won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Billy Weidner, Dr. Gil Knutson, Jack Carter, Billy Hickson, Frank Murdoch)
2) Sammy Kohen defeated George Lopez in three falls to win the Battle Royal
3) Ray Clements defeated George Curtis in three falls

Friday, July 2, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Billy Weidner defeated Jack Carter (28:00)
2) Frankie Murdoch defeated Ray Clements in two straight falls
3) Pat O’Dowdy defeated Billy Hickson in three falls (referee: Young Sandow)

Saturday, July 3, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Dory Detton defeated Sammy Kohen in three falls (referee: Dr. Gil Knutson)
2) George Lopez defeated George Curtis in three falls (referee: Dr. Gil Knutson)

Tuesday, July 6, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Lopez defeated Billy Hickson
2) Dr. Gil Knutson fought Jack Carter to a draw in three falls (45:00)
3) George Curtis defeated Sammy Kohen in two straight falls

Wednesday, July 7, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy defeated George Lopez in three falls (referee: Yacqui Joe)
2) Frankie Hill Murdoch defeated George Curtis in two straight falls (referee: Yacqui Joe)

Wednesday, July 7, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Dory Detton fought Billy Hickson to a draw (20:00)
2) Jack Carter defeated Dr. Gil Knutson in three falls
3) Billy Weidner defeated Sammy Kohen in two straight falls

Thursday, July 8, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roland Case defeated Hayden Martin
2) Billy Hickson fought George Lopez to a draw (30:00)
3) Art Brady defeated Sammy Kohen in two straight falls (referee: Dr. Gil Knutson)
4) Billy Weidner defeated Jack Carter in three falls

Friday, July 9, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Henry Harrel fought Billy Hickson to a draw (30:00)
2) Pat O’Dowdy defeated George Curtis in three falls
3) Billy Weidner defeated Frankie Murdoch via DQ in thee falls (referee: Yaqui Joe)

Saturday, July 10, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Jack Carter defeated Art Brady in three falls (referee: Dr. Gil Knutson)
2) Billy Weidner defeated George Lopez in three falls (referee: Dr. Gil Knutson)

Tuesday, July 13, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Art Brady vs. Jack Carter
2) George Lopez vs. Dr. Gil Knutson
3) Billy Weidner vs. George Curtis

Wednesday, July 14, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Hickson defeated George Lopez in three falls
2) Frankie Hill Murdoch defeated Henry Harrell in three falls

Wednesday, July 14, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) George Curtis defeated Art Brady
2) Olan Boynton defeated unknown (sub. Dory Detton vs. Pat O’Dowdy)
3) Billy Weidner defeated Jack Carter in three falls

Thursday, July 15, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dr. Gil Knutson defeated Jack Carter (12:00)
2) Billy Weidner fought Art Brady to a draw in three falls (45:00) (referee: Dutch Jones)
3) Henry Harrell defeated Pat O’Dowdy vin three falls

Friday, July 16, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Henry Harrel and George Curtis won a 6-man Battle Royal (other participants: Art Brady, Billy Hickson, George Lopez, Frankie Murdoch)
2) Billy Hickson defeated George Lopez
3) Frankie Murdoch defeated Art Brady in two straight falls
4) Henry Harrel defeated George Curtis in three falls to win the Battle Royal

Saturday, July 17, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Frankie Hill Murdoch defeated George Lopez in three falls (referee: Yaqui Joe)
2) Bill Hickson fought George Curtis to a draw in three falls (60:00) (referee: Yaqui Joe)

Wednesday, July 21, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Harry Harrell & Billy Hickson defeated Pat O’Dowdy & Jack Carter in three falls

Wednesday, July 21, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) George Lopez defeated Art Brady (sub. Pat O’Dowdy) in three falls
2) Billy Weidner & George Curtis defeated Frankie Hill Murdoch & Al Getz in three falls

Thursday, July 22, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Curtis fought George Lopez to a draw (20:00)
2) Al Getz defeated Frank Murdoch in three falls (referee: Yaqui Joe)
3) Billy Weidner defeated Henry Harrell in three falls (referee: Art Brady)

Friday, July 23, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Art Brady defeated Jack Carter via DQ
2) Billy Hickson defeated Henry Harrel in three falls
3) Billy Weidner defeated Frankie Murdoch in two straight falls

Saturday, July 24, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Henry Harrell (sub. Frankie Hill Murdoch) vs. Dr. Gil Knutson
2) George Lopez vs. Jack Carter
3) Jack Carter & Henry Harrell (sub. Frankie Hill Murdoch) defeated Dr. Gil Knutson & George Lopez in three falls (referee: Art Brady)

Tuesday, July 27, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) 6-man Battle Royal (participants: Al Getz, Dr. Gil Knutson, Gorilla Poggi, Karl Gray, George Lopez, Henry Harrell)

Wednesday, July 28, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Harry Harrell defeated Karl Gray
2) Pat O’Dowdy fought Billy Hickson to a draw (20:00)
3) Harry Harrell & Billy Hickson defeated Pat O’Dowdy & Karl Gray in three falls

Wednesday, July 28, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Dr. Gil Knutson defeated Gorilla Poggi in three falls
2) Billy Weidner & George Curtis defeated Frankie Hill Murdoch & Al Getz via CO in three falls

Thursday, July 29, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Carter defeated Karl Gray via DQ (16:00)
2) Billy Hickson & Art Brady fought Frank Murdoch & Dr. Gil Knutson to a draw in three falls (45:00)
3) Al Getz defeated Gorilla Poggi in three falls

Thursday, July 29, 1948 – New Community Building – Shamrock, TX
1) George Curtis defeated Pat O’Dowdy in three falls
2) Billy Weidner defeated Henry Harrell in two straight falls

Friday, July 30, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Henry Harrel fought Gil Knutson to a draw
2) Billy Weidner defeated George Nelson (sub. George Curtis) in two straight falls
3) Pat O’Dowdy defeated Billy Hickson via CO in three falls (referee: George Lopez)

Saturday, July 31, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) George Curtis (sub. Karl Gray) defeated Henry Harrell via DQ in two straight falls(referee: George Lopez)
2) Billy Hickson defeated Pat O’Dowdy in three falls (referee: George Lopez)

Tuesday, August 3, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy defeated Henry Harrell (6:07)
2) Gorilla Poggi defeated Dr. Gil Knutson
3) Al Getz defeated Karl Gray in three falls

Wednesday, August 4, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Weidner fought Henry Harrell to a draw in three falls (60:00) (referee: Art Brady)
2) Jack Carter defeated George Lopez in three falls (referee: Art Brady)

Wednesday, August 4, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy fought Billy Hickson to a draw (20:00)
2) Dr. Gil Knutson defeated George Curtis in three falls
3) Al Getz defeated Karl Gray via DQ in three falls (referee: Gorilla Poggi)

Thursday, August 5, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Henry Harrell fought Gorilla Poggi to a draw (20:00) (referee: Billy Hickson)
2) Billy Weidner defeated George Curtis in three falls
3) Art Brady defeated Karl Gray via DQ in two straight falls (referee: Jack Carter)

Friday, August 6, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Gorilla Poggi fought Billy Hickson to a draw (30:00) (referee: George Lopez)
2) Al Getz defeated Gil Knutson in two straight falls (referee: George Lopez)
3) Pat O’Dowdy defeated Billy Weidner in two straight falls (referee: George Lopez)

Saturday, August 7, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Billy Hickson fought Al Getz to a draw (15:00)
2) Dr. Gil Knutson fought Pat O’Dowdy to a draw (15:00)
3) Pat O’Dowdy & Al Getz defeated Billy Hickson & Dr. Gil Knutson in three falls (referee: Jack Carter)

Tuesday, August 10, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy vs. Billy Hickson
2) Gorilla Poggi defeated Al Getz
3) George Lopez defeated Dr. Gil Knutson in two straight falls

Wednesday, August 11, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Weidner defeated Karl Gray via DQ in three falls (referee: George Curtis)
2) Henry Harrell defeated Jack Carter via DQ in three falls (referee: George Curtis)

Wednesday, August 11, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Al Getz and Gil Knutson won a 6-man Battle Royal (other participants: Pat O’Dowdy, Gil Knutson, Dory Detton, Billy Hickson)
2) Dory Detton defeated Billy Hickson in three falls
3) Al Getz defeated Gil Knutson in three falls to win the Battle Royal

Thursday, August 12, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dr. Gil Knutson defeated George Lopez (15:00)
2) Pat O’Dowdy defeated Billy Hickson (45:00)
3) Al Getz defeated Karl Gray in three falls (referee: Jack Carter)

Friday, August 13, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Henry Harrel defeated Gorilla Poggi in three falls
2) Pat O’Dowdy & Al Getz defeated Billy Weidner & Billy Hickson in three falls

Saturday, August 14, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Billy Weidner defeated Henry Harrell in two straight falls (referee: Gorilla Poggi)
2) Al Getz (sub. George Curtis) defeated Jack Carter in three falls (referee: Gorilla Poggi)

Tuesday, August 17, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Rod Fenton defeated Dr. Gil Knutson (11:18)
2) George Curtis defeated Al Getz via DQ in three falls (referee: Pat O’Dowdy)
3) George Lopez defeated Gorilla Poggi in three falls

Wednesday, August 18, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Dory Detton fought Billy Hickson to a draw in three falls (45:00)
2) Henry Harrell & Billy Weidner defeated Karl Gray & Jack Carter in three falls (referee: Billy Hickson)

Wednesday, August 18, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Rod Fenton defeated George Lopez in three falls
2) Al Getz & Pat O’Dowdy defeated Dr. Gil Knutson & George Curtis in three falls

Thursday, August 19, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Curtis fought Gorilla Poggi to a draw (20:00)
2) Al Getz & Rod Fenton & Karl Gray defeated Billy Weidner & Billy Hickson & Henry Harrell in three falls
3) Ray Clements defeated Dr. Gil Knutson in three falls

Friday, August 20, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Billy Weidner and Al Getz won a 6-man Battle Royal (other participants: Rod Fenton, Henry Harrel, Billy Hickson, Pat O’Dowdy)
2) Pat O’Dowdy defeated Henry Harrel
3) Rod Fenton defeated Billy Hickson in two straight falls
4) Billy Weidner defeated Al Getz via DQ in three falls to win the Battle Royal (referee: Jack Carter)

Saturday, August 21, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) George Lopez vs. Al Getz (referee: Jack Carter)
2) Karl Gray vs. Billy Weidner (referee: Jack Carter)
This card was cancelled due to low attendance.

Tuesday, August 24, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Rod Fenton vs. Pat O’Dowdy
2) George Curtis vs. Gorilla Poggi
3) George Lopez vs. Karl Gray

Wednesday, August 25, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Weidner defeated Rex Mobley in three falls (referee: Billy Hickson)
2) Al Getz defeated Jack Carter in two straight falls (referee: Billy Hickson)

Wednesday, August 25, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Karl Gray defeated George Lopez
2) George Curtis defeated Pat O’Dowdy in three falls
3) Rod Fenton fought Dory Detton to a double-CO in three falls

Thursday, August 26, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Carter fought George Curtis to a draw (20:00)
2) Rex Mobley defeated Karl Gray
3) Rod Fenton defeated Billy Hickson in two straight falls
4) Billy Weidner defeated Al Getz in three falls (referee: Gorilla Poggi)

Friday, August 27, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Al Getz defeated George Curtis
2) Gorilla Poggi defeated George Lopez in three falls
3) Pat O’Dowdy fought Rod Fenton to a no contest in three falls (referee: Jack Carter)

Saturday, August 28, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Gorilla Poggi vs. George Curtis
2) Jack Carter vs. Karl Gray
This card was cancelled due to low attendance.

Tuesday, August 31, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gorilla Poggi vs. Sammy Kohen
2) Rod Fenton defeated George Curtis in two straight falls (referee: Pat O’Dowdy)
3) George Lopez defeated Dory Detton in three falls

Wednesday, September 1, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott fought Al Getz to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated Pat O’Dowdy
3) Al Getz & Pat O’Dowdy defeated Ace Abbott & Billy Wediner in three falls

Wednesday, September 1, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Rex Mobley defeated Gorilla Poggi
2) George Curtis fought Sammy Kohen to a draw (45:00)
3) Rod Fenton defeated Karl Gray in three falls

Thursday, September 2, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX – 3,000
1) Rex Mobley and Jack Carter won an 8-man Battle Royal (other participants: Rod Fenton, Al Getz, George Lopez, Gorilla Poggi, Karl Gray, Sammy Kohen)
2) Sammy Kohen defeated George Lopez
3) Rex Mobley defeated Jack Carter in three falls to win the Battle Royal
4) Billy Weidner defeated Ray Clements in three falls

Friday, September 3, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Sgt. Karl Gray fought Ace Abbott to a draw
2) Rex Mobley defeated Rod Fenton in three falls
3) Pat O’Dowdy defeated Gorilla Poggi in three falls (referee: Ace Abbott)

Wednesday, September 8, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Rex Mobley defeated George Lopez
2) Rod Fenton defeated Jack Carter in two straight falls
3) Billy Weidner defeated Al Getz via DQ in three falls

Thursday, September 9, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sammy Kohen fought Gorilla Poggi to a draw (15:00)
2) Al Getz defeated Jack Carter (18:00)
3) Karl Gray & Rod Fenton defeated Rex Mobley & George Curtis (21:00)
4) Billy Weidner defeated Wayne Martin in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Gorilla Poggi)

Friday, September 10, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Al Getz defeated Jack Carter in three falls (referee: Ace Abbott)
2) Ace Abbott & Rex Mobley defeated Rod Fenton & Sgt. Karl Gray in three falls (referee: Jack Carter)

Tuesday, September 14, 1948 – Homer Bennett Arena – Clovis, NM
1) 6-man Battle Royal (participants: Sammy Cohen, Rod Fenton, Rex Mobley, Dory Detton, Billy Weidner, Gorilla Poggi)

Wednesday, September 15, 1948 – Blue Sox Stadium – Abilene, TX
1) Sammy Kohen vs. Gorilla Poggi
2) The Mask vs. Karl Gray
3) Ace Abbott defeated Pat O’Dowdy in three falls

Wednesday, September 15, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Dory Detton defeated George Curtis
2) Rod Fenton fought Rex Mobley to a draw in three falls (45:00)
3) Billy Weidner defeated Al Getz in three falls (referee: Jack Dempsey)

Thursday, September 16, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbott fought Sammy Kohen to a draw (15:00) (referee: Gorilla Poggi)
2) Rod Fenton fought Rex Mobley to a draw (20:00) (referee: Gorilla Poggi)
3) Al Getz defeated George Curtis
4) Billy Weidner defeated Karl Gray in two straight falls (referee: Jack Dempsey)

Friday, September 17, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Rex Mobley defeated Gorilla Poggi
2) Rod Fenton defeated Sgt. Karl Gray  in two straight falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Billy Weidner defeated Pat O’Dowdy in three falls (referee: Jack Dempsey)

Tuesday, September 21, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Sailor Parker vs. Olan Boynton
2) Gorilla Poggi defeated Sammy Kohen in three falls
3) Rex Mobley defeated Rod Fenton in three falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, September 22, 1948 – Blue Sox Stadium – Abilene, TX – 2,000
1) Sailor Parker fought Gorilla Poggi to a draw (20:00)
2) Pat O’Dowdy fought Rod Fenton to a no contest in three falls (referee: Eddie O’Shea)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Billy Weidner defeated Ace Abbott(referee: Jack Dempsey)

Wednesday, September 22, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Benny Trudell fought Sammy Kohen to a draw (20:00)
2) Rex Mobley defeated Dory Detton in three falls
3) The Mask defeated Al Getz via CO in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, September 23, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gorilla Poggi fought Pat O’Dowdy to a draw (20:00)
2) Rex Mobley defeated Sammy Kohen in three falls
3) Billy Weidner fought The Mask to a draw in three falls (60:00) (referee: Olan Boynton)

Friday, September 24, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Sailor Parker vs. Tuffy Truesdale
2) Rod Fenton & Al Getz vs. Ace Abbott & Rex Mobley

Tuesday, September 28, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Sailor Parker fought Al Getz to a draw (20:00)
2) Olan Boynton defeated Gorilla Poggi in three falls
3) Billy Weidner defeated Rex Mobley in three falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, September 29, 1948 – Blue Sox Stadium – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Benny Trudell in three falls
2) Rod Fenton defeated Pat O’Dowdy in two straight falls

Wednesday, September 29, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Sailor Parker defeated Sammy Kohen via DQ in three falls
2) Billy Weidner defeated Rex Mobley in two straight falls
3) Al Getz defeated The Mask via DQ in two straight falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, September 30, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sammy Kohen fought Sailor Parker to a draw (20:00)
2) Rex Mobley & Billy Weidner defeated Rod Fenton & Benny Trudel in three falls
3) Al Getz defeated The Mask in three falls (referee: Ace Abbott)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:02 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Friday, October 1, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Rex Mobley defeated Al Getz
2) Jack Steele defeated Ace Abbott
3) Pat O’Dowdy defeated Rod Fenton in three falls

Saturday, October 2, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Sailor Parker defeated Rex Mobley in two straight falls (referee: Danny Morgan)
2) Billy Weidner defeated Jack Steele via DQ in three falls (referee: Danny Morgan)

Tuesday, October 5, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) 6-man tournament (participants: Ace Abbott, Olan Boynton, Al Getz, Sammy Kohen, Billy McEuin, Sailor Parker)

Wednesday, October 6, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Sammy Kohen defeated Benny Trudell in three falls
2) Al Getz defeated Sailor Parker in three falls
3) Billy Weidner defeated Rod Fenton in three falls

Friday, October 8, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Benny Trudell fought Rex Mobley to a draw
2) Billy Weidner defeated Sailor Parker
3) Pat O’Dowdy fought Jack Steele to a no contest in three falls

Saturday, October 9, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Sailor Parker fought Sammy Kohen to a draw (60:00) (referee: Rex Mobley)
2) Al Getz defeated Jack Steele via DQ in three falls (referee: Rex Mobley)

Tuesday, October 12, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dick Trout defeated Olan Boynton (sub. Rex Mobley)
2) Sailor Parker defeated Sammy Kohen in three falls (referee: Dory Detton)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Billy Weidner defeated Al Getz in two straight falls

Wednesday, October 13, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Rex Mobley fought Sailor Parker to a draw in three falls (60:00)
2) Pat O’Dowdy & Al Getz defeated Ace Abbott & Dory Detton in three falls

Wednesday, October 13, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Rod Fenton fought Dick Trout to a draw (20:00) (referee: Billy McEuin)
2) Billy Weidner defeated Jack Steele in three falls (referee: Billy McEuin)
3) Benny Trudell defeated Sammy Kohen in two straight falls (referee: Billy McEuin)

Thursday, October 14, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Benny Trudell fought Rex Mobley to a draw (15:00)
2) Rod Fenton defeated Ace Abbott
3) Jack Steele fought Dick Trout to a draw (30:00)
4) Wayne Martin defeated Billy Weidner via DQ in two straight falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Al Getz)

Friday, October 15, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Benny Trudell defeated The Red Devil in three falls
2) Billy Weidner & Rex Mobley defeated Jack Steele & Al Getz via DQ in two straight falls  (referee: Sailor Parker)

Saturday, October 16, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Rod Fenton defeated Dick Trout in three falls (referee: Sammy Kohen)
2) Rex Mobley defeated Jack Steele via DQ in three falls (referee: Sammy Kohen)

Tuesday, October 19, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Rod Fenton vs. Benny Trudell
2) Rex Mobley vs. Ace Freeman
3) Sailor Parker vs. Dick Trout

Wednesday, October 20, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy McEuin defeated Sammy Kohen in two straight falls
2) Al Getz fought Sailor Parker to a draw in three falls (90:00)

Wednesday, October 20, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Steele defeated Olan Boynton in three falls
2) Rex Mobley & Dick Trout defeated Rod Fenton & Benny Trudell in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, October 21, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rod Fenton & Benny Trudel & Sammy Kohen fought Dick Trout & Sailor Parker & Rex Mobley to a draw in three falls (45:00)
2) Jack Steele defeated Al Getz in three falls

Friday, October 22, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Rex Mobley fought Dick Trout to a draw (referee: Sgt. James Allen)
2) Al Getz defeated Benny Trudell (referee: Sgt. James Allen)
3) Pat O’Dowdy defeated Jack Steele in three falls (referee: Sgt. James Allen)

Saturday, October 23, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Sailor Parker fought Dick Trout to a draw (15:00)
2) Rex Mobley & Dick Trout defeated Sailor Parker & Rod Fenton in three falls (referee: Billy McEuin)

Tuesday, October 26, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Olan Boynton vs. Benny Trudell
2) Rex Mobley vs. Jack Steele
3) Rod Fenton vs. Dick Trout

Wednesday, October 27, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy defeated Sailor Parker in three falls
2) Balk Estes defeated Al Getz via DQ in three falls

Wednesday, October 27, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Rex Mobley defeated Olan Boynton
2) Jack Steele defeated Benny Trudell in three falls
3) Dick Trout defeated Rod Fenton via DQ in three falls (referee: Billy McEuin)

Thursday, October 28, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Benny Trudel defeated Sailor Parker
2) Al Getz fought Balk Estes to a draw (30:00)
3) Rex Mobley defeated Rod Fenton via DQ in three falls
4) Dick Trout defeated Jack Steele in three falls

Friday, October 29, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Rod Fenton defeated Jack Steele via DQ in two straight falls
2) Al Getz & Jack Steele (sub. Pat O’Dowdy) defeated Dick Trout & Rex Mobley in three falls (referee: Sgt. James Allen)

Saturday, October 30, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Vic Weber defeated Billy McEuin in three falls (referee: Rod Fenton)
2) Dick Trout defeated Benny Trudell in three falls (referee: Rod Fenton)

Tuesday, November 2, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy fought Vic Weber to a draw in three falls (45:00)
2) Rod Fenton & Jack Steele defeated Sailor Parker & Rex Mobley in three falls

Wednesday, November 3, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Dory Funk defeated Al Getz in three falls
2) Dick Trout defeated Benny Trudell in two straight falls

Wednesday, November 3, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Steele and Rex Mobley won a 6-man Battle Royal (other participants: Olan Boynton, Sailor Parker, Pat O’Dowdy, Rod Fenton)
2) Rod Fenton defeated Sailor Parker in two straight falls
3) Jack Steele defeated Rex Mobley in three falls to win the Battle Royal

Thursday, November 4, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy McEuin fought Pat O’Dowdy to a draw
2) Al Getz defeated Sailor Parker in two straight falls
3) Dick Trout & Rex Mobley & Dory Funk defeated Rod Fenton & Benny Trudel & Jack Steele in three falls

Friday, November 5, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Vic Weber defeated Benny Trudell via DQ in three falls (referee: Glen Detton)
2) Jack Steele defeated Dory Detton in three falls

Friday, November 5, 1948 – Sportatorium – Wichita Falls, TX
1) Rod Fenton defeated Sailor Parker
2) Dory Funk defeated Rex Mobley
3) Dick Trout defeated Al Getz in three falls

Tuesday, November 9, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy vs. Benny Trudell
2) Olan Boynton & Jack Steele vs. Dory Detton & Vic Weber

Wednesday, November 10, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Vic Weber fought Pat O’Dowdy to a draw (20:00)
2) Dick Trout (sub. Dory Detton) defeated Benny Trudell in three falls
3) Rod Fenton defeated Jack Steele in two straight falls (referee: Al Getz)

Thursday, November 11, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dory Funk defeated Benny Trudel (25:00)
2) Rod Fenton defeated Jack Steele in three falls (referee: Pat O’Dowdy)
3) Dick Trout defeated Al Getz in three falls

Friday, November 12, 1948 – Sportatorium – Pampa, TX
1) Dory Funk defeated Benny Trudell via DQ in two straight falls (referee: Vic Weber)
2) Dick Trout defeated Al Getz (sub. Red Fenton) via DQ in two straight falls (referee: Vic Weber)

Tuesday, November 16, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Vic Weber fought Benny Trudell to a draw
2) Al Getz fought Dory Funk to a draw in three falls
3) Dick Trout defeated Rod Fenton in two straight falls

Wednesday, November 17, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Bennie Trudell defeated Vic Weber in three falls
2) Al Gets & Rod Fenton defeated Dory Funk & Dick Trout via CO in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Thursday, November 18, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Benny Trudel defeated Pat O’Dowdy (18:00)
2) Dory Funk fought Al Getz to a draw in three falls (45:00)
3) Dick Trout defeated Rod Fenton in three falls (referee: Vic Weber)

Friday, November 19, 1948 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Pat O'Dowdy fought Vic Weber to a draw in three falls (45:00)
2) Dory Funk defeated Al Getz in three falls

Tuesday, November 23, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Olan Boynton defeated Benny Trudell
2) Dory Funk fought Eddie Gideon to a draw in three falls
3) Dick Trout defeated Al Getz in three falls

Wednesday, November 24, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Sailor Allen (sub. Salvador Flores) defeated Tiger Ray Singer
2) Johnny Shaw defeated Frenchie LaRue (sub. Sailor Allen)
3) Arturo Ruiz defeated Elmer Davis in three falls

Wednesday, November 24, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Eddie Gideon defeated Benny Trudell via DQ
2) Dick Trout defeated Olan Boynton in two straight falls
3) Dory Funk defeated Al Getz in three falls

Thursday, November 25, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Vic Weber fought Pat O’Dowdy to a draw (15:00)
2) Eddie Gideon defeated Benny Trudel (15:00)
3) Dory Funk fought Al Getz to a no contest (referee: Dutch Jones)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Wayne Martin defeated Dick Trout via CO in three falls (referee: Olan Boynton)

Friday, November 26, 1948 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Eddie Gideon defeated Benny Trudell via DQ in two straight falls
2) Dory Funk defeated Olan Boynton in three falls

Tuesday, November 30, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Al Getz fought Benny Trudell to a draw
2) Dory Funk defeated Olan Boynton in three falls
3) Dick Trout defeated Eddie Gideon in three falls

Wednesday, December 1, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Frenchie LaRue defeated Johnny Shaw in three falls
2) Arturo Ruiz & Sailor Allen (sub. Tuffy McMullen) defeated Elmer Davis & Tuffy McMullen (sub. Shorty Singer) in three falls

Wednesday, December 1, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Eddie Gideon fought Olan Boynton to a draw (20:00) (referee: Vic Weber)
2) Dory Funk defeated Benny Trudell in three falls (referee: Vic Weber)
3) Dick Trout defeated Al Getz in three falls (referee: Vic Weber)

Thursday, December 2, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Olan Boynton fought Benny Trudell to a draw (20:00)
2) Dick Trout defeated Eddie Gideon in three falls
3) Dory Funk defeated Al Getz in three falls

Friday, December 3, 1948 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Pat O’Dowdy defeated Glen Detton in three falls (referee: Billy McEuin)
2) Eddie Gideon defeated Benny Trudell in three falls (referee: Billy McEuin)

Tuesday, December 7, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Benny Trudell and Dory Funk won a 6-man Battle Royal (other participants: Dick Trout, Olan Boynton, Al Getz, Eddie Gideon)
2) Al Getz defeated Eddie Gideon in two straight falls
3) Benny Trudell defeated Dory Funk via CO in three falls to win the Battle Royal

Wednesday, December 8, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tuffy McMullen defeated Eddie O’Shea via DQ in three falls (referee: Sailor Allen)
2) Elmer Davis & Ace Abbott fought Arturo Ruiz & Gene Blackley to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, December 8, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Eddie Gideon defeated Olan Boynton in three falls
2) Al Getz & Benny Trudell defeated Dory Funk & Dick Trout in three falls (referee: Vic Weber)

Thursday, December 9, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Pat O’Dowdy fought Olan Boynton to a draw
2) Vic Weber defeated Benny Trudel via DQ
3) Dory Funk defeated Eddie Gideon (21:00)
4) Dick Trout defeated Wayne Martin to win the Southwest States Junior Heavyweight (referee: Al Getz)

Friday, December 10, 1948 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Dory Detton defeated Benny Trudell in three falls
2) Eddie Gideon defeated Al Getz via DQ in two straight falls

Tuesday, December 14, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Vic Weber defeated Lobo Brown
2) Dick Trout fought Milt Olsen to a draw
3) Dory Funk fought Benny Trudell to a no contest in three falls

Wednesday, December 15, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Arturo Ruiz defeated Tuffy McMullen
2) Elmer Davis defeated Eddie O’Shea by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Gene Blackley defeated Ace Abbott via DQ in three falls (referee: Sailor Allen)

Wednesday, December 15, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Dory Funk defeated Olan Boynton via DQ in two straight falls (referee: Benny Trudell)
2) Milt Olsen defeated Eddie Gideon in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dick Trout defeated Al Getz in three falls

Thursday, December 16, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Olan Boynton fought Vic Weber to a draw (15:00)
2) Eddie Gideon defeated Benny Trudel
3) Dory Funk defeated Milt Olsen (25:00)
4) World Junior Heavyweight Champion Leroy McGuirk defeated Dick Trout in three falls (referee: Al Getz)

Friday, December 17, 1948 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Glen Detton defeated Pat O’Dowdy (60:00) (referee: Olan Boynton)
2) Eddie Gideon defeated Al Getz in three falls (referee: Olan Boynton)

Tuesday, December 21, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Milt Olsen fought Eddie Gideon to a draw
2) Monty LaDue defeated Dick Trout in three falls
3) Boxing: Dory Funk (hair at stake) defeated Benny Trudell (beard at stake)

Wednesday, December 22, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Elmer Davis defeated Gene Blackley
2) Arturo Ruiz fought Ace Abbott to a draw (20:00)
3) Gene Blackley & Arturo Ruiz defeated Ace Abbott & Elmer Davis in three falls

Wednesday, December 22, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Olan Boynton fought Pat O’Dowdy to a draw (20:00) (referee: Lobo Brown)
2) Monte LaDue defeated Benny Trudell in two straight falls (referee: Lobo Brown)
3) Dick Trout fought Milt Olsen to a draw in three falls (60:00) (referee: Lobo Brown)

Thursday, December 23, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Getz defeated Olan Boynton
2) Milt Olsen & Eddie Gideon fought Monte LaDue & Benny Trudel to a draw in three falls (45:00)
3) Dory Funk defeated Dick Trout in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Friday, December 24, 1948 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Monte LaDue and Dory Funk won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Glen Detton (sub. Vic Weber), Billy McEuin (sub. Olan Boynton), Benny Trudell)
2) Benny Trudell defeated Billy McEuin
3) Monte LaDue defeated Dory Funk in three falls to win the Battle Royal

Tuesday, December 28, 1948 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Olan Boynton fought Eddie Gideon to a draw
2) Benny Trudell defeated Milt Olsen in three falls
3) Southwestern Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Monty LaDue in three falls

Wednesday, December 29, 1948 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gene Blackley & Johnny Shaw vs. Frenchie LaRue & Elmer Davis (referee: Tuffy McMullen)
2) Arturo Ruiz vs. Ace Abbott (referee: Tuffy McMullen)

Wednesday, December 29, 1948 – Arena – Lubbock, TX
1) Monte LaDue and Milt Olsen won a Battle Royal (order of elimination: Dory Detton, Glen Detton, Vic Weber , Tex Riley)
2) Vic Weber defeated Tex Riley via DQ in two straight falls (referee: Glen Detton)
3) Monte LaDue defeated Milt Olsen in three falls (referee: Vic Weber)

Thursday, December 30, 1948 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Milt Olsen and Monte LaDue won a 7-man Battle Royal (order or elimination: Benny Trudel, Dory Funk, Olan Boynton, Eddie Gideon, Pat O’Dowdy)
2) Eddie Gideon defeated Pat O’Dowdy in three falls
3) Milt Olsen fought Monte LaDue to a draw in three falls to tie for the Battle Royal (60:00) (referee: Vic Weber)

Friday, December 31, 1948 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Dory Detton defeated Monty LaDue via DQ in two straight falls
2) Dory Funk defeated Eddie Gideon in three falls

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:05 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Tuesday, January 4, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Hickson defeated Eddie Gideon in three falls
2) Monte LaDue & Benny Trudell defeated Dory Funk & Milt Olsen in three falls

Wednesday, January 5, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Elmer Davis and Arturo Ruiz won a 5-man Battle Royal (other participants: Gene Blackley, Ace Abbott, Johnny Shaw)
2) Ace Abbott defeated Johnny Shaw
3) Elmer Davis defeated Arturo Ruiz via DQ in three falls to win the Battle Royal (referee: Tuffy McMullen)

Wednesday, January 5, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Glen Detton fought Pat O’Dowdy to a draw (20:00)
2) Billy Hickson defeated Lobo Brown in two straight falls
3) Texas Junior Heavyweight Champion Milt Olsen defeated Monte LaDue via DQ in three falls (referee: A.D. “Dutch” Jones)

Thursday, January 6, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Milt Olsen & Billy Hickson defeated Benny Trudel & Pat O’Dowdy (21:00)
2) Monte LaDue defeated Eddie Gideon in three falls (referee: Billy McEuin)
3) Wayne Martin defeated Dory Funk via CO in three falls (referee: Vic Weber)

Friday, January 7, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Billy Hickson fought Milt Olsen to a draw (45:00)
2) Benny Trudell defeated Dory Funk in three falls

Tuesday, January 11, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bill Parks fought Eddie Gideon to a draw
2) Milt Olsen defeated Billy Hickson winning the only fall of a scheduled three
3) Monte LaDue defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, January 12, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Bob Clay defeated Tuffy McMullen (sub. Charro Aguayo)
2) Eddie O’Shea fought Elmer Davis to a draw in three falls (45:00)
3) Gene Blackley defeated Arturo Ruiz in two straight falls (referee: Ace Abbott)

Wednesday, January 12, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy (sub. Glen Detton) fought Bill Parks to a draw (20:00)
2) Milt Olsen defeated Billy Hickson in three falls
3) Monte LaDue defeated Dory Funk in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Thursday, January 13, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Milt Olsen and Billy Hickson won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Monte LaDue, Bill Parks, Eddie Gideon)
2) Milt Olsen defeated Billy Hickson to win the Battle Royal (45:00)
3) Wayne Martin defeated Dory Funk via DQ in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Pat O’Dowdy)

Friday, January 14, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Milt Olsen defeated Billy McEuin
2) Monte LaDue defeated Billy McEuin
3) Monte LaDue defeated Milt Olsen in three falls to win the Texas Junior Heavyweight Title (referee: Homer Anderson)
Billy McEuin had been scheduled to face Glen Detton in the three fall preliminary match. Dutch Jones was the scheduled referee.

Tuesday, January 18, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Balk Estes fought Bill Parks to a draw (20:00)
2) Billy Hickson by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
3) Monte LaDue defeated Milt Olsen via DQ in three falls (referee: Gorilla Poggi)

Wednesday, January 19, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tuffy McMullen fought Eddie O’Shea to a draw (20:00)
2) Bob Clay defeated Arturo Ruiz in three falls
3) Ace Abbott fought Gene Blackley to a draw (60:00) (referee: Elmer Davis)

Wednesday, January 19, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Bill Parks fought Vic Weber to a draw in three falls
2) Monte LaDue & Pat O’Dowdy defeated Milt Olsen & Eddie Gideon in three falls (referee: Lobo Brown)

Thursday, January 20, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gorilla Poggi fought Bill Parks to a draw (15:00)
2) Billy Hickson fought Pat O’Dowdy to a draw (20:00)
3) Balk Estes defeated Eddie Gideon in three falls
4) Milt Olsen defeated Monte LaDue via DQ in three falls (referee: Vic Weber)

Friday, January 21, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Billy Hickson fought Billy Parks to a draw with no falls scored (45:00) (referee: Billy McEuin)
2) Milt Olsen & Balk Estes defeated Gorilla Poggi & Monte LaDue via DQ in two straight falls(referee: Billy McEuin)

Tuesday, January 25, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bill Parks fought George Bruckman to a draw
2) Balk Estes & Milt Olsen defeated Monte LaDue & Gorilla Poggi (sub. Olan Boynton) in three falls
This card was a fundraiser for the March of Dimes and was preceded by amateur wrestling tournaments.

Wednesday, January 26, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Elmer Davis defeated Tuffy McMullen
2) Bob Clay fought Ace Abbott to a draw in three falls (45:00)
3) Farmer Jones defeated Gene Blackley via DQ (referee: Eddie O’Shea)

Wednesday, January 26, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Karl Gray and Bill Parks won a 6-man Battle Royal (other participants: Milt Olsen, Monte LaDue, George Bruckman, Vic Weber)
2) George Bruckman defeated Vic Weber in three falls
3) Karl Gray defeated Bill Parks in three falls to win the Battle Royal

Thursday, January 27, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Pat O’Dowdy & George Bruckman fought Billy Hickson & Bill Parks to a draw (30:00)
2) Balk Estes defeated Gorilla Poggi in three falls
3) Texas Junior Heavyweight Champion Monte LaDue defeated Milt Olsen in three falls (referee: Olan Boynton)

Friday, January 28, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Billy Hickson vs. George Bruckman
2) Milt Olsen vs. Gorilla Poggi
This card was cancelled due to bad weather.

Tuesday, February 1, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) 6-man Battle Royal (participants: Milt Olsen, Monte LaDue, Gorilla Poggi, Balk Estes, George Bruckman, Billy Goelz)

Wednesday, February 2, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Elmer Davis defeated Johnny Carlin via DQ
2) Bob Clay fought Gene Blackley to a draw (20:00)
3) Bob Clay & Elmer Davis defeated Gene Blackley & Johnny Carlin via DQ in two straight falls (referees: Tuffy McMullen & Manuel Muniz)

Wednesday, February 2, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Gorilla Poggi fought Bill Parks to a draw (20:00)
2) George Bruckman fought Glen Detton to a draw in three falls (45:00)
3) Billy Hickson defeated Karl Gray via DQ in three falls (referee: Vic Weber)

Thursday, February 3, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gorilla Poggi fought Karl Gray to a draw (20:00)
2) Milt Olsen defeated Billy McEuin in two straight falls
3) Billy Hickson & Bill Parks & Balk Estes defeated George Bruckman & Pat O’Dowdy & Monte LaDue in three falls (referees: Vic Weber & Olan Boynton)

Friday, February 4, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Billy Parks defeated George Bruckman in three falls (referee: Glen Detton)
2) Billy Hickson defeated Gorilla Poggi in two straight falls (referee: Glen Detton)

Tuesday, February 8, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Monte LaDue vs. Karl Gray
2) Billy Hickson defeated Balk Estes
3) George Overhuls (sub. Billy Goelz) defeated Gorilla Poggi

Wednesday, February 9, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Elmer Davis (replaced Blacksmith Smith) defeated Manuel Muniz in three falls
2) Elmer Davis & Jack Miller defeated Gene Blackley & Johnny Carlin via DQ in three falls

Wednesday, February 9, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) George Overhuls fought Gorilla Poggi to a draw (20:00) (referee: Vic Weber)
2) Monte LaDue defeated Glen Detton in two straight falls (referee: Vic Weber)
3) Billy Hickson defeated Pat O’Dowdy via DQ in two straight falls (referee: Vic Weber)

Thursday, February 10, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls fought Bill Parks to a draw
2) Billy Hickson vs. Karl Gray
3) Gorilla Poggi defeated Olan Boynton
4) Balk Estes defeated Monte LaDue in three falls

Friday, February 11, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Billy Parks fought Karl Gray to a draw in three falls (45:00) (referee: Homer Anderson)
2) Billy Hickson defeated Olan Boynton in three falls (referee: Homer Anderson)
Homer Anderson was a substitute for Glen Detton.

Tuesday, February 15, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Karl Gray defeated Bill Parks
2) Billy Hickson fought Gorilla Poggi to a draw in three falls (45:00)
3) George Overhuls defeated Monte LaDue via DQ in three falls (referee: Balk Estes)

Wednesday, February 16, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy McEuin fought Manuel Muniz to a draw (20:00)
2) Jack Miller defeated Elmer Davis in three falls
3) Gene Blackley fought Johnny Carlin to a double-CO in three falls (referee: Billy McEuin)

Wednesday, February 16, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Vic Weber fought George Overhuls to a draw (20:00)
2) Pat O’Dowdy defeated Billy Goelz in three falls
3) Texas Junior Heavyweight Champion Monte LaDue defeated Billy Hickson in three falls

Thursday, February 17, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Karl Gray defeated Bill Parks (12:00)
2) George Overhuls fought Billy Hickson to a draw (20:00)
3) Billy Goelz defeated Gorilla Poggi in three falls
4) Texas Junior Heavyweight Champion Monte LaDue fought Balk Estes to a no contest (referee: Pat O’Dowdy)

Friday, February 18, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Glen Detton (sub. Gorilla Poggi) fought George Overhuls to a draw in three falls (45:00)(referee: Homer Anderson)
2) Billy Hickson & Billy Parks defeated Karl Gray & George Overhuls (sub. Olan Boynton) in two straight falls (referee: Homer Anderson)

Tuesday, February 22, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dory Funk defeated Bill Parks
2) Billy Goelz defeated Karl Gray in three falls
3) Balk Estes defeated Monte LaDue in two straight falls

Wednesday, February 23, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy McEuin defeated Manuel Muniz in three falls
2) Gene Blackley defeated Johnny Carlin in two straight falls

Wednesday, February 23, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) George Overhuls defeated Bill Parks
2) Billy Goelz defeated Pat O’Dowdy in three falls
3) Balk Estes defeated Monte LaDue in two straight falls

Thursday, February 24, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Hickson & Bill Parks & George Overhuls fought Karl Gray & Pat O’Dowdy & Olan Boynton to a draw (30:00)
2) Dory Funk defeated Billy Goelz (45:00) (referee: Vic Weber)
3) Monte LaDue defeated Balk Estes in three falls to win the held-up Texas Junior Heavyweight Title (referee: Gorilla Poggi)

Friday, February 25, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Billy Hickson fought George Overhuls to a draw in three falls (45:00) (referee: Glen Detton)
2) Olan Boynton (sub. Balk Estes) defeated Karl Gray in two straight falls (referee: Glen Detton)

Tuesday, March 1, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Buck Weaver defeated Billy Sandow
2) Billy Goelz fought George Overhuls to a draw in three falls
3) Dory Funk defeated Balk Estes in three falls

Wednesday, March 2, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Arturo Ruiz defeated Billy McEuin (20:00)
2) Gene Blackley defeated Vic Weber (24:30)
3) Johnny Carlin defeated Bill Parks in three falls

Wednesday, March 2, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Buck Weaver defeated Gorilla Poggi
2) Balk Estes fought Olan Boynton to a draw in three falls (45:00)
3) Billy Goelz defeated Pat O’Dowdy via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)

Thursday, March 3, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls won a 9-man Battle Royal (order of elimination: Karl Gray, Billy Sandow, Billy Hickson, Bill Parks, Buck Weaver, Pat O’Dowdy, Olan Boynton, Gorilla Poggi) (8:00)
2) Balk Estes defeated Billy Goelz (45:00)
3) Dory Funk defeated Monte LaDue in three falls (referee: Vic Weber)

Friday, March 4, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) George Overhuls defeated Billy Sandow in three falls (referee: Glen Detton)
2) Balk Estes defeated Olan Boynton in three falls (referee: Glen Detton)

Monday, March 7, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Alex Kasaboski defeated Billy Hickson in two straight falls
2) Buck Weaver defeated Monte LaDue via DQ in two straight falls (referee: Glen Detton)
3) Dory Funk fought Balk Estes to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, March 8, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Alex Kasaboski defeated Billy Hickson
2) Buck Weaver defeated Balk Estes in three falls
3) Dory Funk defeated Monte LaDue in two straight falls

Wednesday, March 9, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) George Overhuls defeated Balk Estes in three falls
2) Dory Funk fought Buck Weaver to a draw in three falls (45:00)
3) Pat O’Dowdy defeated Monte LaDue via CO in three falls

Thursday, March 10, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Overhulz defeated Billy McEuin in two straight falls
2) Gene Blackley & Arturo Ruiz defeated Johnny Carlin & Pat O’Dowdy via DQ in three falls

Friday, March 11, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Buck Weaver defeated Olan Boynton via DQ (referee: Glen Detton)
2) Billy Sandow & Balk Estes & Buck Weaver fought Dory Funk & Olan Boynton & Alex Kasaboski to a draw in three falls (60:00) (referee: Glen Detton)

Saturday, March 12, 1949 – Muleshoe High School – Muleshoe, TX
1) Dory Funk fought Balk Estes (sub. Karl Gray) to a draw in three falls (referee: George Overhuls)
2) Buck Weaver defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls (referee: George Overhuls)

Tuesday, March 15, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pierre LaBelle defeated Rod Fenton via DQ in three falls
2) Dory Funk & Alex Kasaboski defeated Buck Weaver & Balk Estes in three falls

Wednesday, March 16, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Dory Funk defeated Billy Sandow in two straight falls
2) Pat O’Dowdy & Rod Fenton defeated Buck Weaver & George Overhuls in three falls

Thursday, March 17, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Elmer Davis defeated Johnny Carlin via DQ (referee: Billy McEuin)
2) George Overhuls defeated Gene Blackley via DQ in three falls (referee: Billy McEuin)
3) Pat O’Dowdy defeated Arturo Ruiz in three falls

Thursday, March 17, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Glen Detton fought Billy Sandow to a draw (30:00)
2) Alex Kasaboski & Rod Fenton defeated Buck Weaver & Pierre LaBelle in three falls
3) Dory Funk defeated Balk Estes in three falls

Friday, March 18, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Pierre LaBelle defeated Bilyl Sandow in three falls (referee: Olan Boynton)
2) Alex Kasaboski defeated George Overhuls in two straight falls (referee: Olan Boynton)

Saturday, March 19, 1949 – Muleshoe High School – Muleshoe, TX
1) Dory Funk defeated George Overhuls in three falls
2) Alex Kasaboski defeated Buck Weaver in three falls

Tuesday, March 22, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Sandow vs. Johnny Carlin
2) Gene Blackley fought George Overhuls to a draw in three falls (45:00) (referee: Dory Detton)
3) Alex Kasaboski defeated Pierre LaBelle in three falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, March 23, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Gene Blackley fought Vic Weber to a draw (20:00)
2) Pat O’Dowdy fought Arturo Ruiz to a draw in three falls (45:00)
3) Buck Weaver defeated Rod Fenton in three falls

Thursday, March 24, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Arturo Ruiz fought Billy McEuin to a draw (35:00)
2) Pat O’Dowdy defeated George Overhuls in three falls
3) Vic Weber defeated Gene Blackley via CO in three falls (referee: Elmer Davis)

Thursday, March 24, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Sandow defeated Johnny Carlin (22:00)
2) Pierre LaBelle fought Rod Fenton to a draw in three falls (45:00)
3) Buck Weaver defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls (referee: Glen Detton)

Friday, March 25, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Alex Kasaboski defeated Pierre LaBelle in three falls
2) Dory Detton & Glen Detton & Pierre LaBelle defeated Billy Sandow & Alex Kasaboski & John Carlin in three falls
The main event was originally scheduled as Billy Sandow & Glen Detton & Pierre LaBelle vs. Olan Boynton & Alex Kasaboski & John Carlin, but substutute Dory Detton did not wish to face off against his brother.

Monday, March 28, 1949 – VFW Hall – Midland, TX
1) Alex Kasaboski defeated Arturo Ruiz (sub. Jack Pappenheim) in two straight falls
2) Nell Stewart defeated Anne Olsen
3) Rod Fenton defeated Buck Weaver in three falls

Tuesday, March 29, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jack Pappenheim vs. Hy Sharman
2) Buck Weaver vs. Pierre LaBelle
3) Alex Kasaboski fought Rod Fenton to a draw in three falls (referee: Billy Sandow)

Wednesday, March 30, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX – 2,000
1) Elmer Davis vs. Billy McEuin
2) Nell Stewart defeated Ellen Olsen in two straight falls (referee: Gene Blackley)
3) Ace Abbott defeated Johnny Carlin via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)

Wednesday, March 30, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Arturo Ruiz defeated Billy Sandow in three falls
2) Pat O’Dowdy & Rod Fenton defeated Buck Weaver & George Overhuls via CO in three falls

Thursday, March 31, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Pappenheim vs. Billy Sandow
2) Pierre LaBelle vs. Hy Sharman
3) George Overhuls vs. Rod Fenton
4) Buck Weaver vs. Alex Kasaboski

Last edited on Tue Mar 21st, 2017 01:09 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Friday, April 1, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Glen Detton defeated Hy Sharman in three falls (referee: Homer Anderson)
2) Alex Kasaboski defeated Billy Sandow in three falls (referee: Homer Anderson)

Monday, April 4, 1949 – VFW Hall – Midland, TX
1) Buck Weaver and Alex Kasaboski won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Rod Fenton, Pierre LaBelle, Jack Pappenheim)
2) Helen Hild defeated Nell Stewart in two straight falls
3) Pierre LaBelle defeated Jack Pappenheim
4) Buck Weaver defeated Alex Kasaboski in two straight falls to win the Battle Royal

Tuesday, April 5, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Hy Sharman defeated Billy Sandow
2) Jack Pappenheim fought Gene Blackley to a draw in three falls (45:00)
3) Alex Kasaboski defeated Rod Fenton via CO in three falls (referee: Vic Weber)

Wednesday, April 6, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Johnny Carlin (sub. Glen Detton) fought Steve Nenoff to a draw (20:00)
2) Alex Kasaboski defeated Elmer Davis in three falls
3) Buck Weaver defeated Gene Blackley in two straight falls

Thursday, April 7, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Billy McEuin (12:00)
2) Pat O’Dowdy fought Pierre LaBelle to a draw (45:00)
3) Gene Blackley defeated Johnny Carlin in three falls

Thursday, April 7, 1949 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Steve Nenoff vs. Elmer Davis
2) Jack Pappenheim vs. Billy Sandow
3) Alex Kasaboski & Rod Fenton defeated Dory Funk & Buck Weaver

Friday, April 8, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Billy Sandow fought Steve Nenoff to a draw (20:00) (referee: Homer Anderson)
2) Hy Sharman defeated Glen Detton (referee: Homer Anderson)
3) Alex Kasaboski & Hy Sharman & Steve Nenoff defeated Glen Detton & Billy Sandow & Jack Pappenheim in three falls (referee: Homer Anderson)

Saturday, April 9, 1949 – Muleshoe High School – Muleshoe, TX
1) Steve Nenoff vs. Billy Sandow
2) Alex Kasaboski & Hy Sharman vs. Jack Pappenheim & Buck Weaver (referee: Billy Sanders)

Monday, April 11, 1949 – VFW Hall – Midland, TX
1) Pierre LaBelle vs. Gene Blackley
2) Buck Weaver vs. Rod Fenton

Tuesday, April 12, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Steve Nenoff vs. Hy Sharman
2) Gene Blackley & Alex Kasaboski defeated Ace Abbott & Jack Pappenheim

Wednesday, April 13, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) George Blackley fought Ace Abbott to a draw (20:00)
2) Rod Fenton fought Pierre LaBelle to a draw in three falls (45:00)
3) Buck Weaver defeated Alex Kasaboski in three falls

Thursday, April 14, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Steve Nenoff fought Vic Weber to a draw (20:00)
2) Rod Fenton defeated Buck Weaver in two straight falls
3) Ace Abbott defeated Johnny Carlin in two straight falls

Friday, April 15, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Pierre LaBelle defeated Billy Sandow by winning the only fall of a scheduled three (45:00) (referee: Glen Detton)
2) Jack Pappemheim defeated Hy Sharman in three falls (referee: Glen Detton)

Monday, April 18, 1949 – VFW Hall – Midland, TX
1) Steve Nenoff fought Hy Sharman to a draw (20:00)
2) Vic Weber fought Jack Pappenheim to a draw in three falls (45:00)
3) Pierre LaBelle defeated Rod Fenton in three falls

Tuesday, April 19, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jack Pappenheim fought Pierre LaBelle to a draw in three falls (45:00)
2) Gene Blackley & Alex Kasaboski defeated Rod Fenton & Hy Sharman in three falls(referees: Dory Detton & Pierre LaBelle)

Wednesday, April 20, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Hy Sharman defeated Billy McEuin (referee: Billy Sandow)
2) Steve Nenoff defeated Buck Weaver in three falls (referee: Billy Sandow)
3) Rod Fenton defeated Pierre LaBelle in two straight falls (referee: Billy Sandow)

Thursday, April 21, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gene Blackley defeated Billy Sandow in two straight falls
2) Steve Nenoff & Pat O’Dowdy defeated Vic Weber & Pierre LaBelle in three falls (referees: Arturo Ruiz & Billy McEuin)

Friday, April 22, 1949 - Sportatorium - Pampa, TX
1) Glen Detton vs. Hy Sharman
2) Rod Fenton vs. Jack Pappenheim
This card was called off when “only a few fans appeared”. 

Monday, April 25, 1949 – VFW Hall – Midland, TX
1) Arturo Ruiz (sub. Charles Muniz) fought Steve Nenoff to a draw (20:00)
2) Vic Weber (sub. Manuel Muniz) defeated Hy Sharman in three falls
3) Pierre LaBelle defeated Rod Fenton in three falls

Tuesday, April 26, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Dusette defeated Pierre LaBelle
2) Rod Fenton defeated Jack Pappenheim in three falls
3) Alex Kasaboski defeated George Curtis by winning the first fall of a scheduled three (60:00) (referee: Pat O’Dowdy)

Wednesday, April 27, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Pappenheim defeated Hy Sharman
2) Alex Kasaboski fought George Dusette to a draw in three falls (45:00)
3) George Curtis defeated Rod Fenton in three falls

Thursday, April 28, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Arturo Ruiz & Chale Ruiz vs. Steve Nenoff & Gene Blackley
2) Vic Weber vs. Pat O’Dowdy

Monday, May 2, 1949 – VFW Hall – Midland, TX
1) Steve Nenoff vs. Danno McDonald
2) Vic Weber vs. Arturo Ruiz
3) Pat O’Dowdy vs. Jack Pappenheim
This card was cancelled when not enough spectators turned up.

Tuesday, May 3, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Goelz fought Bob Cummings to a draw
2) George Dusette defeated Jack Pappenheim in two straight falls
3) George Curtis defeated Rod Fenton in three falls

Wednesday, May 4, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Danno McDonald defeated Steve Nenoff in three falls
2) Alex Kasaboski & Rod Fenton defeated George Dusette & George Curtis in three falls

Thursday, May 5, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Bob Cummings & Danno McDonald defeated Pat O’Dowdy & Arturo Ruiz in three falls
2) Vic Weber defeated Rod Fenton via DQ in three falls (referee: Keith Arnold)

Tuesday, May 10, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bob Cummings fought George Curtis to a draw
2) George Dusette defeated Billy Goelz by winning the first fall of a scheduled three
3) Alex Kasaboski defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, May 11, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Pappenheim defeated Arturo Ruiz
2) Rod Fenton defeated Balk Estes in three falls
3) George Dusette defeated Alex Kasaboski in three falls

Thursday, May 12, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Vic Weber fought Arturo Ruiz to a draw (20:00)
2) Danno McDonald defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls
3) Bob Cummings defeated Rod Fenton in two straight falls

Tuesday, May 17, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Balk Estes defeated Rod Fenton in three falls
2) Dean Detton & Dory Funk defeated Alex Kasaboski & Steve Nenoff in three falls

Wednesday, May 18, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Pappenheim defeated Danno McDonald (referee: Vic Weber)
2) Billy Goelz defeated George Curtis (45:00) (referee: Vic Weber)
3) George Dusette defeated Rod Fenton in two straight falls (referee: Vic Weber)

Thursday, May 19, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Jack Pappenheim fought George Curtis to a draw (20:00)
2) Vic Weber defeated Danno McDonald
3) Billy Goelz defeated Bob Cummings in three falls

Saturday, May 21, 1949 – High School Gymnasium – Muleshoe, TX
1) George Curtis vs. Billy Goelz
2) Dean Detton vs. Alex Kasaboski

Wednesday, May 25, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Pappenheim fought George Bruckman to a draw (20:00) (referee: Vic Weber)
2) George Curtis defeated Billy Goelz in three falls (referee: Vic Weber)
3) Glen Detton defeated George Dusette in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Thursday, May 26, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Curtis defeated George Bruckman in two straight falls
2) Vic Weber & Danno McDonald (sub. Billy Goelz) defeated Jack Pappenheim & Balk Estes

Monday, May 30, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) 7-man Battle Royal (participants: Bob Cummings, Balk Estes, George Bruckman, Steve Nenoff, Ace Abbott, George Curtis, George Dusette)

Tuesday, May 31, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Glen Detton defeated Danno McDonald
2) Dory Detton fought Olan Boynton to a draw in three falls
3) Dory Funk defeated Jack Pappenheim in three falls

Wednesday, June 1, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) George Curtis vs. Danno McDonald
2) George Dusette vs. George Bruckman
3) Bob Cummings vs. Balk Estes

Monday, June 6, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Curtis fought Balk Estes to a draw (20:00)
2) Johnny Demchuck defeated Steve Nenoff in three falls
3) Bob Cummings defeated George Dusette in three falls

Friday, June 10, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bob Cummings vs. George Dusette
2) Dory Detton & Glen Detton vs. Olan Boynton & Steve Nenoff

Monday, June 13, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Balk Estes & George Bruckman fought Art Brady & George Curtis to a draw in three falls (60:00)
2) Johnny Demchuck defeated Bob Cummings via DQ in three falls (referee: Vic Weber)

Friday, June 17, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dory Funk vs. George Bruckman
2) Bob Cummings vs. George Curtis

Monday, June 20, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Balk Estes defeated George Bruckman
2) George Curtis defeated Johnny Carlin (sub. Ray Clements) in three falls
3) Bob Cummings defeated Johnny Demchuck in three falls

Friday, June 24, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Art Brady vs. George Bruckman
2) Balk Estes vs. Johnny Demchuck
3) Bob Cummings vs. Ray Clements

Monday, June 27, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Vic Weber & Tex Riley defeated George Bruckman & Johnny Carlin in three falls
2) George Curtis defeated Balk Estes in three falls

Last edited on Tue Mar 21st, 2017 01:09 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Friday, July 1, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Johnny Carlin defeated George Bruckman via DQ
2) Russell “Tex” Riley defeated Dory Detton (sub. Art Brady)
3) Ray Clements defeated George Curtis in three falls

Monday, July 4, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Vic Weber defeated George Bruckman
2) Gust Johnson defeated George Curtis in three falls
3) Ray Clements defeated Tex Riley via DQ in three falls (referee: Johnny Carlin)

Wednesday, July 6, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Gust Johnson defeated Johnny Carlin
2) Tex Riley defeated George Bruckman
3) Ray Clements defeated George Curtis
4) George Curtis & Gust Johnson & Johnny Carlin defeated Tex Riley & George Bruckman & Ray Clements in two straight falls

Friday, July 8, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Russell “Tex” Riley defeated Ray Clements via DQ in three falls
2) Vic Weber & Gust Johnson defeated Olan Boynton & Johnny Carlin in three falls(referee: Dory Detton)

Monday, July 11, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gust Johnson vs. Vic Weber
2) Gene Blackley & Tex Riley defeated Johnny Carlin & Ray Clements in three falls

Wednesday, July 13, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Johnny Carlin fought Vic Weber to a draw (20:00)
2) Tex Riley defeated Gene Blackley via DQ in two straight falls (referee: Olan Boynton)
3) Ray Clements defeated Gust Johnson in two straight falls

Monday, July 18, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Weidner and Ray Clements won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Gust Johnson, Arturo Ruiz, Tex Riley, Gene Blackley)
2) Gust Johnson defeated Arturo Ruiz
3) Tex Riley & Gene Blackley defeated Billy Weidner & Ray Clements in two straight falls

Monday, July 25, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Vic Weber fought Gust Johnson to a draw (20:00)
2) Gene Blackley defeated Les Welch
3) Ginger the Wrestling Bear defeated Ray Clements
4) Billy Weidner defeated Tex Riley in three falls

Friday, July 29, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tex Riley defeated Art Welch
2) Ginger the Wrestling Bear defeated Gene Blackley
3) Billy Weidner defeated Ray Clements via DQ in three falls (referee: Gust Johnson)

Monday, August 1, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ray Clements and Gust Johnson won a 6-man and a bear Battle Royal (order of elimination: Ginger the Wrestling Bear, Billy Weidner, Gene Blackley, Bob Cummings, Les Welch)
2) Bob Cummings defeated Les Welch in two straight falls
3) Ray Clements defeated Gust Johnson in two straight falls to win the Battle Royal

Wednesday, August 3, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Billy Weidner and Ray Clements won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Bob Cummings, Gene Blackley, Gust Johnson)
2) Ginger the Wrestling Bear (w/ Lester Welch) defeated Gene Blackley & Gust Johnson in two straight falls
3) Billy Weidner defeated Ray Clements via DQ in three falls

Friday, August 5, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gust Johnson vs. Art Welch
2) Ginger the Wrestling Bear vs. Ray Clements & Gene Blackley
3) Billy Weidner vs. Bob Cummings

Monday, August 8, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gust Johnson defeated Dale Haddock
2) Bob Cummings defeated Billy Weidner in three falls
3) Ray Clements defeated Gene Blackley via CO in three falls

Wednesday, August 10, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Gene Blackley defeated Dale Haddock
2) Bob Cummings fought Gust Johnson to a draw in three falls (45:00)
3) Ray Clements defeated Billy Weidner via DQ in three falls (referee: Vic Weber)

Friday, August 12, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Weidner and Gene Blackley won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Ray Clements, Bob Cummings, Gust Johnson, Dale Haddock)
2) Gust Johnson fought Dale Haddock to a draw in three falls
3) Billy Weidner defeated Gene Blackley when Blackley was unable to return for the third fall to win the Battle Royal (referee: Vic Weber)

Monday, August 15, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gust Johnson defeated Dale Haddock
2) Billy Weidner defeated Gene Blackley
3) Ray Clements defeated Bob Cummings via CO in three falls (referee: Lofton Jones)

Wednesday, August 17, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Vic Weber vs. Dale Haddock
2) Gene Blackley defeated Bob Cummings in three falls
3) Ray Clements defeated Billy Weidner in three falls

Friday, August 19, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gene Blackley vs. Bob Cummings
2) Billy Weidner & Gust Johnson vs. Ray Clements & Dale Haddock (referee: Vic Weber)

Monday, August 22, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Dale Haddock defeated Billy Sandow
2) Billy Weidner defeated Gust Johnson in two straight falls
3) Bob Cummings defeated Ray Clements in two straight falls (referee: Vic Weber)

Wednesday, August 24, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Dale Haddock defeated Gust Johnson
2) Billy Weidner defeated Bob Cummings in two straight falls
3) Ray Clements defeated Gene Blackley in two straight falls (referee: Billy Sandow)

Friday, August 26, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Weidner and Olan Boynton won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Vic Weber, Young Sandow, Gust Johnson, Bob Cummings)
2) Bob Cummings defeated Gust Johnson in three falls
3) Billy Weidner defeated Olan Boynton via DQ in two straight falls to win the Battle Royal(referee: Dory Detton)

Monday, August 29, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gorilla Poggi defeated Billy Sandow in three falls
2) Bob Cummings & Billy Weidner defeated Ray Clements & Dale Haddock in three falls

Wednesday, August 31, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Walter Stratton vs. Gorilla Poggi
2) Dale Haddock vs. Bob Cummings
3) Ray Clements vs. Billy Weidner

Friday, September 2, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gorilla Poggi defeated Young Sandow (13:03)
2) Olan Boynton fought Bob Cummings to a draw (45:00)
3) Billy Weidner defeated Ray Clements in two straight falls (referee: Vic Weber)

Friday, September 9, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bob Cummings defeated Gorilla Poggi in three falls
2) Dory Detton & Wayne Martin fought Olan Boynton & Pat O’Dowdy to a draw in three falls (60:00)

Friday, September 16, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bill Brooks vs. Gorilla Poggi
2) Pat O’Dowdy vs. Billy Sandow
3) No Holds Barred: Dory Detton defeated Olan Boynton via CO in three falls

Friday, September 23, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bill Brooks vs. Billy Sandow
2) Rod Fenton vs. Vic Weber
3) Wayne Martin defeated Pat O’Dowdy in two straight falls

Friday, September 30, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Vic Weber vs. Gorilla Poggi
2) Pat O’Dowdy vs. Dory Detton
3) Rod Fenton vs. Bill Brooks

Last edited on Sun Jun 21st, 2015 02:51 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Wednesday, October 5, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Al Getz and Billy Sandow won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Vic Weber, Rod Fenton, Pat O’Dowdy, Bill Brooks)
2) Pat O’Dowdy defeated Bill Brooks in three falls
3) Al Getz defeated Billy Sandow in two straight falls to win the Battle Royal

Friday, October 7, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy vs. Vic Weber
2) Rod Fenton & Dory Detton vs. Al Getz & Bill Brooks

Monday, October 10, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Rod Fenton fought Bill Brooks to a draw
2) Violet Viann defeated June Byers in three falls
3) Herb Parks defeated Pat O’Dowdy in three falls

Wednesday, October 12, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Dory Detton defeated Bill Brooks
2) Herb Parks defeated Pat O’Dowdy in two straight falls
3) Al Getz defeated Rod Fenton in three falls

Friday, October 14, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Herb Parks defeated Olan Boynton in three falls (referee: Pat O’Dowdy)
2) Al Getz & Bill Brooks defeated Dory Detton & Rod Fenton in three falls (referees: Gorilla Poggi & Pat O’Dowdy)

Monday, October 17, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Charlie Carr defeated Bill Brooks in three falls
2) Alex Kasaboski & Rod Fenton defeated Al Getz & Herb Parks in three falls

Friday, October 21, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Rod Fenton defeated Bill Brooks
2) Herb Parks defeated Alex Kasaboski in three falls
3) Dory Funk defeated Al Getz in three falls (referee: Lobo Brown)

Monday, October 24, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Salvador Flores defeated Charlie Carr
2) Alex Kasaboski defeated Herb Parks
3) Al Getz defeated The Grey Mask in two straight falls

Friday, October 28, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Elmer Davis vs. Salvador Flores
2) George Overhuls vs. Grey Mask
3) Alex Kasaboski vs. Herb Parks

Monday, October 31, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Herb Parks fought Charlie Carr to a draw (20:00)
2) The Grey Mask fought Salvador Flores to a draw in three falls (45:00)
3) Al Getz defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls (referee: George Overhuls)

Wednesday, November 2, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Salvador Flores fought George Overhuls to a draw
2) Alex Kasaboski defeated Al Getz via DQ in three falls (referee: Charlie Carr)
3) The Grey Mask defeated Herb Parks in three falls (referee: Charlie Carr)

Friday, November 4, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Overhuls vs. Charlie Carr
2) Salvador Flores vs. Grey Mask
3) Boxing: Alex Kasaboski vs. Herb Parks (referees: Vic Weber & Al Getz)

Monday, November 7, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Al Getz fought Charlie Carr to a draw (20:00)
2) The Grey Mask defeated Salvador Flores in three falls
3) George Overhuls defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls (referee: Herb Parks)

Wednesday, November 9, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Salvador Flores defeated Charlie Carr in three falls
2) The Grey Mask defeated George Overhuls via DQ in two straight falls (referee: Al Getz)
3) Alex Kasaboski defeated Herb Parks in three falls

Friday, November 11, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Charlie Carr defeated Vic Weber in three falls (referee: Lobo Brown)
2) Herb Parks & Salvador Flores defeated Al Getz & Grey Mask in three falls

Monday, November 14, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Andy Tremaine fought Salvador Flores to a draw (20:00)
2) The Grey Mask defeated Al Getz in two straight falls
3) Alex Kasaboski fought George Overhuls to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, November 15, 1949 – High School Gym – Seminole, TX
1) Herb Parks vs. Al Getz
2) Dory Detton vs. Olan Boynton

Wednesday, November 16, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Andy Tremaine defeated Al Getz in two straight falls
2) George Overhuls & Salvador Flores defeated The Grey Mask & Alex Kasaboski in three falls

Monday, November 21, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) The Grey Mask fought Salvador Flores to a draw in three falls (45:00)
2) Andy Tremaine & George Overhuls defeated Alex Kasaboski & Al Getz in three falls

Monday, November 21, 1949 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Charlie Carr vs. Dory Detton

Tuesday, November 22, 1949 – High School Gym – Seminole, TX
1) Charlie Carr & Herb Parks vs. Al Getz & Olan Boynton

Wednesday, November 23, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Herb Parsk defeated Salvador Flores
2) Andy Tremaine defeated The Grey Mask in two straight falls
3) Alex Kasaboski defeated George Overhuls in three falls (referee: Al Getz)

Friday, November 25, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Vic Weber fought Salvador Flores to a draw (20:00)
2) Andy Tremaine defeated Jack Pappenheim (sub. Olan Boynton) by winning the only fall of  a scheduled three (45:00)
3) Herb Parks defeated Charlie Carr in two straight falls

Monday, November 28, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Vic Weber defeated Jack Pappenheim (referee: Ed “Strangler” Lewis)
2) George Overhuls fought Salvador Flores to a draw in three falls (referee: Ed “Strangler” Lewis)
3) Andy Tremaine defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls (referee: Ed “Strangler” Lewis)

Monday, November 28, 1949 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Herb Parks vs. The Gray Mask
2) Dory Detton vs. Bob Cummings

Tuesday, November 29, 1949 – High School Gym – Seminole, TX
1) Bob Cummings vs. Dory Detton
2) Herb Parks vs. The Grey Mask
3) Dory Detton & Herb Parks vs. Bob Cummings & The Grey Mask

Wednesday, November 30, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack Pappenheim fought Salvador Flores to a draw (20:00)
2) Herb Parks defeated George Overhuls by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
3) Andy Tremaine defeated Alex Kasaboski in two straight falls (referee: Ed “Strangler” Lewis)

Friday, December 2, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Lobo Brown vs. Vic Weber
2) Salvador Flores vs. Bob Cummings
3) Herb Parks vs. Andy Tremaine (referee: Ed “Strangler” Lewis)

Monday, December 5, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Billy Sandow fought Gust Johnson to a draw
2) Andy Tremaine defeated Herb Parks when Parks was unable to return for the second fall having lost the first
3) Alex Kasaboski defeated The Grey Mask via CO in three falls (referee: Vic Weber)

Monday, December 5, 1949 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Bob Cummings vs. Jack Pappenheim
2) Rod Fenton vs. George Overhuls
3) Rod Fenton & Bob Cummings vs. Jack Pappenheim & George Overhuls

Tuesday, December 6, 1949 – High School Gym – Seminole, TX
1) Jack Pappenheim vs. Rod Fenton
2) Bob Cummings vs. George Overhuls
3) Bob Cummings & Rod Fenton vs. Jack Pappenheim & George Overhuls

Wednesday, December 7, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Gust Johnson defeated Jack Pappenheim in three falls
2) Herb Parks & Andy Tremaine defeated The Grey Mask & Alex Kasaboski in three falls

Friday, December 9, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gust Johnson defeated George Overhuls (sub. Young Sandow) in three falls
2) Andy Tremaine & Bob Cummings defeated Alex Kasaboski & Grey Mask in two straight falls (referee: Lobo Brown)

Monday, December 12, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Jack Pappenheim defeated Pete Peterson
2) Gene Blackley defeated Billy Sandow in two straight falls
3) Andy Tremaine defeated Alex Kasaboski in three falls

Monday, December 12, 1949 – Roller Rink – Odessa, TX
1) George Overhuls defeated Bob Cummings in two straight falls
2) Gust Johnson defeated Rod Fenton in three falls

Wednesday, December 14, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Gene Blackley fought Gust Johnson to a draw (20:00)
2) Herb Parks fought Andy Tremaine to a draw in three falls (45:00)
3) George Overhuls defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls (referee: Jack Pappenheim)

Friday, December 16, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Sandow vs. Tommy Peterson
2) Bob Cummings vs. Gust Johnson
3) Rod Fenton vs. Andy Tremaine

Monday, December 19, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Harry Holly defeated Richard Moody
2) Gust Johnson defeated Rod Fenton via DQ in three falls (referee: Vic Weber)
3) Gene Blackley & Bob Cummings defeated Dory Detton & Jack Pappenheim in three falls

Monday, December 19, 1949 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Pierre LaBelle defeated Billy Fox in three falls
2) George Overhuls fought Gorgeous Gus the Bear to a draw (10:00)

Wednesday, December 21, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Bob Cummings defeated Billy Fox in three falls
2) Gorgeous Gus the Wrestling Bear defeated George Overhuls
3) Pierre LaBelle defeated Rod Fenton in three falls

Friday, December 23, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Fox vs. Jack Pappenheim
2) Gus the Wrestling Bear vs. Rod Fenton
3) Bob Cummings vs. Pierre LaBelle

Monday, December 26, 1949 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Bob Cummings vs. Gust Johnson
2) Rod Fenton vs. Billy Fox
3) Gene Blackley vs. Gorgeous Gus the Wrestling Bear

Monday, December 26, 1949 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Judo Jacket Match: George Shindo defeated George Overhuls in two straight falls(referee: Vic Weber)
2) Pierre LaBelle defeated Jack Pappenheim in two straight falls (referee: Vic Weber)

Wednesday, December 28, 1949 – Arena – Lubbock, TX
1) Bob Cummings and George Overhuls won a Battle Royal (order of elimination: Gorgeous Gus the Wrestling Bear, Pat O’Dowdy, Jack Pappenheim, Pierre LaBelle)
2) Pierre LaBelle defeated Jack Pappenheim in three falls
3) George Overhuls defeated Bob Cummings in three falls to win the Battle Royal

Friday, December 30, 1949 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy fought George Lopez to a draw in three falls (45:00)
2) Pierre LaBelle & Jack Pappenheim defeated Bob Cummings & Rod Fenton via DQ in three falls (referee: Lobo Brown)

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, January 2, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy vs. Vic Weber
2) Gene Blackley vs. Jack Pappenheim
3) Ace Abbott vs. Bob Cummings

Monday, January 2, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Pierre LaBelle defeated Rod Fenton
2) Gust Johnson fought George Shindo to a draw
3) Rod Fenton & George Shindo defeated Pierre LaBelle & Gust Johnson in three falls

Wednesday, January 4, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Bob Cummings and Jack Pappenheim won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Rod Fenton, Pierre LaBelle, Gust Johnson, George Lopez, Gene Blackley)
2) George Lopez defeated Gene Blackley in three falls
3) Bob Cummings defeated Jack Pappenheim in three falls to win the Battle Royal

Friday, January 6, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pierre LaBelle and Gene Blackley won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Jack Pappenheim, Ace Abbott, Pat O’Dowdy, Gust Johnson)
2) Gust Johnson defeated Pat O’Dowdy in two straight falls
3) Pierre LaBelle defeated Gene Blackley via DQ in three falls to win the Battle Royal(referee: Lobo Brown)

Monday, January 9, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott and Gust Johnson won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Pierre LaBelle, Gene Blackley (sub. Bob Cummings), George Lopez) (referee: Vic Weber)
2) Gene Blackley defeated George Lopez by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
3) Ace Abbott defeated Gust Johnson in two straight falls to win the Battle Royal (referee: Vic Weber)

Monday, January 9, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Buck Weaver defeated Pat O’Dowdy (sub. George Shindo)
2) Olan Boynton (sub. Billy Fox) defeated Rod Fenton
3) Olan Boynton & Buck Weaver defeated Pat O’Dowdy & Rod Fenton in two straight falls

Wednesday, January 11, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Gust Johnson fought Pierre LaBelle to a draw (20:00)
2) Buck Weaver defeated Rod Fenton in three falls
3) George Lopez defeated Ace Abbott in three falls

Friday, January 13, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Herb Parks vs. Pierre LaBelle
2) Buck Weaver vs. Rod Fenton
3) Judy Jacket Match: Bob Cummings vs. George Lopez

Monday, January 16, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Dory Detton fought Bill Cummings to a draw (20:00) (referee: Vic Weber)
2) Ace Abbott defeated Pierre LaBelle by winning the only fall of a scheduled three (45:00)(referee: Vic Weber)
3) Jiu-Jitsu Jacket Match: George Lopez defeated Gene Blackley in three falls (referee: Vic Weber)

Monday, January 16, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Olan Boynton defeated Gust Johnson
2) Buck Weaver defeated Dale Haddock in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Wednesday, January 18, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Dale Haddock fought Pierre LaBelle to a draw (20:00) (referee: Ace Abbott)
2) Buck Weaver defeated Gust Johnson in three falls (referee: Ace Abbott)
3) Judo Jacket Match: George Lopez defeated Bob Cummings in two straight falls(referee: Ace Abbott)

Thursday, January 19, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbott vs. Dale Haddock
2) George Lopez vs. Pierre LaBelle
3) Buck Weaver vs. Gust Johnson
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk vs. Bob Cummings

Friday, January 20, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gust Johnson defeated Vic Weber
2) Dale Haddock fought Buck Weaver to a draw in three falls (45:00)
3) Bob Cummings defeated George Lopez in three falls

Monday, January 23, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gene Blackley defeated Gust Johnson
2) George Lopez fought Dale Haddock to a draw in three falls (45:00)
3) Ace Abbott defeated Bob Cummings in three falls

Monday, January 23, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Pat O’Dowdy fought Pierre LaBelle (sub. Dory Detton) to a draw (20:00)
2) Buck Weaver defeated Olan Boynton
3) Buck Weaver & Pierre LaBelle defeated Pat O’Dowdy & Olan Boynton in three falls

Wednesday, January 25, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Ace Abbott fought Pierre LaBelle to a draw (20:00)
2) Dale Haddock fought Buck Weaver to a draw in three falls (45:00)
3) George Lopez defeated Bob Cummings in three falls

Friday, January 27, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gust Johnson vs. Pierre LaBelle
2) Buck Weaver & George Lopez vs. Bub Cummings & Dale Haddock

Monday, January 30, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) George Shindo defeated Dale Haddock in three falls
2) Buck Weaver defeated Pat O’Dowdy in three falls

Tuesday, January 31, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ace Abbott & Gene Holly vs. Dale Haddock & Joe Kirk
2) Gene Blackley vs. Wayne Martin

Wednesday, February 1, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Whitey Walberg defeated Gust Johnson
2) Buck Weaver defeated Ace Abbott in three falls
3) Judo Jacket Match: Wayne Martin defeated George Lopez in three falls

Friday, February 3, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dory Detton vs. Vic Weber (referee: Tex Cates)
2) Wayne Martin fought Whitey Wahlberg to a draw in three falls (60:00) (referee: Vic Weber)
3) George Lopez defeated Dale Haddock in three falls (referee: Dory Detton)

Monday, February 6, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Herb Parks defeated George Drake
2) Gust Johnson defeated Gorilla Poggi in two straight falls (referee: Joe Kirk)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Gene Blackley in three falls

Monday, February 6, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Whitey Walberg defeated George Lopez via referee’s decision after a time limit draw
2) Buck Weaver defeated Dale Haddock in two straight falls
3) Buck Weaver defeated Whitey Walberg in three falls

Wednesday, February 8, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) George Drake fought George Lopez to a draw (20:00)
2) Whitey Walberg defeated Dale Haddock via DQ in two straight falls (referee: Gorilla Poggi)
3) Buck Weaver fought Wayne Martin to a draw in three falls (60:00)

Friday, February 10, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Drake fought Gorilla Poggi to a draw (20:00)
2) Whitey Wahlberg defeated Buck Weaver in three falls
3) Judo Jacket Match: Wayne Martin defeated George Lopez in three falls

Monday, February 13, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Drake defeated Joe Miller
2) Whitey Walberg defeated Gust Johnson in two straight falls
3) Billy Weidner defeated Dale Haddock in two straight falls (referee: Olan Boynton)

Monday, February 13, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Dory Detton defeated Gorilla Poggi in three falls
2) Southwest States Junior Heavyweight Champion Wayne Martin (sub. Dory Funk) defeated Buck Weaver in three falls

Wednesday, February 15, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) George Drake defeated Gorilla Poggi
2) Billy Weidner defeated Dale Haddock via DQ in two straight falls
3) Buck Weaver defeated Whitey Walberg in three falls

Friday, February 17, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gust Johnson defeated Gorilla Poggi
2) George Drake defeated Olan Boynton via DQ in three falls (referee: Gust Johnson)
3) Billy Weidner fought Whitey Wahlberg to a draw in three falls (60:00)

Monday, February 20, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Johnny James defeated Gust Johnson
2) Buck Weaver defeated Dale Haddock via DQ in three falls
3) Whitey Walberg defeated Billy Weidner viaDQ in three falls (referee: Gorilla Poggi)

Monday, February 20, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Pat O’Dowdy vs. Dory Detton
2) George Drake vs. Joe Miller (referee: Vic Weber)

Wednesday, February 22, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) George Drake fought Johnny James to a draw in three falls (45:00)
2) Whitey Walberg & Billy Weidner defeated Buck Weaver & Dale Haddock in three falls

Thursday, February 23, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Drake & Gust Johnson & Johnny James defeated Dale Haddock & Gorilla Poggi & Joe Miller
2) Billy Weidner defeated Buck Weaver
3) Whitey Walberg fought Dory Funk to a no contest

Friday, February 24, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dale Haddock fought George Drake to a draw (20:00)
2) Buck Weaver defeated Gust Johnson (referee: Gorilla Poggi)
3) Whitey Wahlberg & Gust Johnson & George Drake defeated Billy Weidner & Buck Weaver & Dale Haddock in three falls (referees: Joe Miller & Gorilla Poggi)

Monday, February 27, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Joe Miller defeated Johnny James  in three falls (referee: Gorilla Poggi)
2) Whitey Walberg & Frankie Murdoch defeated Billy Weidner & Dale Haddock in three falls(referee: Gorilla Poggi)

Monday, February 27, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Olan Boynton fought George Drake to a draw (30:00)
2) Buck Weaver defeated Pat O’Dowdy
3) Pat O’Dowdy & Olan Boynton defeated George Drake & Buck Weaver in three falls(referee: Vic Weber)

Wednesday, March 1, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch and Buck Weaver won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Gorilla Poggi, Billy Weidner, George Drake, Whitey Walberg, Dale Haddock)
2) Whitey Walberg defeated Dale Haddock in two straight falls
3) Frankie Hill Murdoch defeated Buck Weaver in three falls to win the Battle Royal

Thursday, March 2, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Drake & Buck Weaver & Johnny James defeated Dale Haddock & Gorilla Poggi & Joe Miller (27:00)
2) Billy Weidner fought Frank Murdoch to a draw (30:00)
3) Dory Funk defeated Whitey Walberg in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Friday, March 3, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gorilla Poggi fought Johnny James to a draw (20:00)
2) George Drake defeated Dale Haddock by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
3) Frankie Murdoch defeated Billy Weidner via CO in three falls (referee: Vic Weber)

Monday, March 6, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Buck Weaver vs. George Drake
2) Joe Miller defeated Gorilla Poggi in two straight falls
3) Frankie Murdoch defeated Billy Weidner in three falls

Monday, March 6, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Whitey Walberg defeated Olan Boynton
2) Pat O’Dowdy defeated Johnny James (referee: Vic Weber)

Wednesday, March 8, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) George Drake fought Pat O’Dowdy to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated Buck Weaver in two straight falls
3) Frankie Hill Murdoch defeated Whitey Walberg in three falls (referee: Johnny James)

Thursday, March 9, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Drake fought Pat O’Dowdy to a draw (15:00)
2) Whitey Walberg defeated Johnny James (17:00)
3) Herb Parks defeated Buck Weaver (13:00) (referee: Joe Miller)
4) Frank Murdoch defeated Billy Weidner in three falls

Friday, March 10, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gorilla Poggi vs. Joe Miller
2) George Drake vs. Olan Boynton
3) Frankie Murdoch vs. Whitey Wahlberg

Monday, March 13, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Curtis fought Johnny James to a draw (30:00)
2) George Drake defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls (referee: Gorilla Poggi)
3) Frankie Murdoch defeated Joe Miller in two straight falls (referee: Gorilla Poggi)

Wednesday, March 15, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Alex Kasaboski fought George Curtis to a draw (20:00)
2) Frankie Hill Murdoch defeated George Drake in two straight falls
3) Whitey Walberg defeated Billy Weidner in three falls

Thursday, March 16, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny James defeated Gorilla Poggi (13:00)
2) George Curtis & George Drake fought Pat O'Dowdy & Alex Kasaboski to a draw (20:00)
3) Billy Weidner fought Whitey Walberg to a draw (30:00)
4) Dory Funk defeated Frank Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Joe Miller)

Friday, March 17, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Alex Kasaboski defeated George Drake by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
2) Whitey Wahlberg & George Curtis defeated Frankie Murdoch & Olan Boynton via DQ in three falls (referees: Vic Weber & Gorilla Poggi)

Monday, March 20, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Johnny James defeated Joe Miller (sub. Joe Campbell) 
2) Alex Kasaboski defeated Frankie Murdoch in two straight falls (referee: Richard Moody)
3) Pat O’Dowdy defeated George Drake in three falls

Wednesday, March 22, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Johnny James fought Olan Boynton to a draw (20:00)
2) Alex Kasaboski fought George Curtis to a draw in three falls (45:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Wayne Martin defeated Whitey Walberg in three falls

Thursday, March 23, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Herb Parks defeated George Drake
2) Whitey Walberg defeated Pat O’Dowdy in two straight falls
3) Wayne Martin & George Curtis defeated Frank Murdoch & Alex Kasaboski via DQ in two straight falls (referees: Vic Weber & Johnny James)

Friday, March 24, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy fought Johnny James to a draw (20:00)
2) Frankie Murdoch fought George Curtis to a draw (20:00)
3) Wayne Martin & George Curtis & Johnny James defeated Frankie Murdoch & Olan Boynton & Pat O’Dowdy via DQ in three falls (referee: Dory Detton)

Monday, March 27, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Johnny James defeated Gus Edd in three falls (referee: Richard Moody)
2) Pat O’Dowdy & Alex Kasaboski defeated Whitey Walberg & Frankie Murdoch in three falls(referee: George Thomas)
George Thomas was a Longhorn League umpire. Due to the controversial finish of the main event, deputy wrestling commissioner Clifford Landers ordered a rematch.

Monday, March 27, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Billy Weidner defeated Tarzan Zimba via referee’s decision after a time limit draw in three falls
2) George Curtis defeated Olan Boynton in three falls

Wednesday, March 29, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy fought Johnny James to a draw (20:00)
2) George Curtis defeated Gus Edd in three falls
3) Alex Kasaboski defeated Whitey Walberg in three falls

Thursday, March 30, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tarzan Zimba defeated Johnny James (15:00)
2) Alex Kasaboski & Gus Edd fought George Curtis & Whitey Walberg to a draw in three falls (45:00) (referees: Joe Miller & Pat O’Dowdy)
3) Frank Murdoch defeated Dory Funk in three falls (referee: Bill Timmons)

Friday, March 31, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy defeated Joe Miller
2) Gus Edd defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls
3) Billy Weidner defeated Olan Boynton in three falls (referee: Johnny James)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:12 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, April 3, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Bob DeMarce defeated Gus Edd via DQ in three falls (referee: Johnny James)
2) Pat O’Dowdy & Alex Kasaboski defeated Whitey Walberg & Frankie Murdoch in two straight falls

Monday, April 3, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Tarzan Zimba vs. George Curtis
2) Olan Boynton vs. Billy Weidner
3) Tarzan Zimba & Olan Boynton vs. Billy Weidner & George Curtis

Wednesday, April 5, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Bob DeMarce defeated Olan Boynton in three falls
2) George Curtis & Whitey Walberg defeated Alex Kasaboski & Gus Edd in three falls

Thursday, April 6, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch won a 9-man Battle Royal (order of elimination: Billy Weidner, Whitey Walberg, Alex Kasaboski, George Curtis, Tarzan Zimba, Gus Edd, Herb Parks, George Overhuls) (23:00)
2) George Curtis defeated Tarzan Zimba in three falls
3) Herb Parks defeated Gus Edd via DQ in two straight falls (referee: Bob DeMarce)

Friday, April 7, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Overhuls defeated Pat O’Dowdy (sub. Gus Edd) in three falls
2) Frankie Murdoch & Tarzan Zimba defeated Billy Weidner & George Curtis in two straight falls (referees: Vic Weber & Pat O’Dowdy)

Monday, April 10, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Bob DeMarce defeated Olan Boynton
2) George Curtis defeated Tarzan Zimba via DQ in three falls (referee: Vic Weber)
3) Australian Rules: Frankie Murdoch defeated Alex Kasaboski in three falls (referee: Vic Weber)
Australian Rules states that the wrestlers would wear boxing gloves, and fight in 10 five-minute rounds.

Wednesday, April 12, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Billy Weidner (sub. Bob DeMarce) fought Tarzan Zimba to a draw (20:00)
2) Olan Boynton (sub. Gus Edd) defeated Whitey Walberg via DQ in three falls
3) George Curtis defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls

Thursday, April 13, 1950 – City Auditorium – Amarillo, TX
1) George Curtis & Billy Weidner & Bob DeMarce defeated Olan Boynton & Tarzan Zimba & Pat O’Dowdy (19:00) (referees: Vic Weber & Joe Miller)
2) Alex Kasaboski fought Frankie Hill Murdoch to a no contest in three falls (referee: Joe Miller)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Wayne Martin defeated Whitey Walberg in three falls

Friday, April 14, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bob DeMarce defeated Pat O’Dowdy
2) Whitey Wahlberg fought Herb Parks to a draw in three falls (45:00)
3) Wayne Martin defeated Frankie Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Vic Weber)

Monday, April 17, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Tarzan Zimba defeated Bob DeMarce
2) George Curtis defeated Gus Edd via DQ in two straight falls
3) Alex Kasaboski defeated Whitey Walberg via CO in three falls (referee: Vic Weber)

Wednesday, April 19, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Herb Parks fought Bob DeMarce to a draw (20:00)
2) George Curtis defeated Gus Edd via CO in two straight falls
3) Billy Weidner defeated Alex Kasaboski in two straight falls

Thursday, April 20, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner & George Curtis fought Tarzan Zimba & Gus Edd to a draw (20:00)
2) Whitey Walberg fought George Overhuls to a draw in three falls (45:00)
3) Wrestling-Boxing: Frank Murdoch defeated Alex Kasaboski via KO (5th – 1:10) (referee: Herb Parks)

Friday, April 21, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Glen Detton vs. George Overhuls
2) George Curtis vs. Gus Edd
3) Billy Weidner vs. Alex Kasaboski

Monday, April 24, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Monte LaDue defeated Tarzan Zimba in three falls
2) Alex Kasaboski & Gus Edd defeated Whitey Walberg & George Curtis in three falls

Monday, April 24, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) George Overhuls vs. Pat O’Dowdy
2) Billy Weidner vs. Frankie Murdoch
3) George Overhuls & Billy Weidner vs. Frankie Murdoch & Pat O’Dowdy

Wednesday, April 26, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Glen Detton defeated Tarzan Zimba
2) Frankie Hill Murdoch defeated Billy Weidner in three falls
3) George Curtis defeated Monte LaDue via DQ in three falls

Thursday, April 27, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Curtis fought Bob DeMarce to a draw (15:00)
2) Billy Weidner fought George Overhuls to a draw (20:00)
3) Alex Kasaboski defeated Herb Parks in three falls
4) Dory Funk defeated Frank Murdoch via DQ in three falls (referees: Glen Detton & Monte LaDue)

Friday, April 28, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Frankie Murdoch won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Glen Detton, Billy Weidner, Tarzan Zimba, George Curtis)
2) Billy Weidner defeated Tarzan Zimba in three falls (referee: Vic Weber)

Monday, May 1, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Overhuls defeated Monte LaDue via DQ
2) Frankie Murdoch defeated George Curtis
3) Billy Weidner defeated Alex Kasaboski in three falls
4) Nell Stewart defeated Marilyn Martin in three falls

Monday, May 1, 1950 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Tarzan Zimba vs. Glen Detton
2) Dory Funk vs. Gus Edd
3) Gus Edd & Tarzan Zimba vs. Dory Funk & Glen Detton

Wednesday, May 3, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Bob DeMarce defeated Gus Edd
2) Monte LaDue defeated Glen Detton in two straight falls
3) Frankie Hill Murdoch defeated George Overhuls in three falls (referee: Tarzan Zimba)

Thursday, May 4, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls & Billy Weidner & George Curtis defeated Tarzan Zimba & Monte LaDue & Gus Edd
2) Dory Funk defeated Alex Kasaboski in three falls
3) Frank Murdoch defeated Wayne Martin in three falls

Friday, May 5, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Overhuls defeated Gus Edd
2) Billy Weidner defeated George Curtis
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Wayne Martin defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls (referee: Bob DeMarce)

Monday, May 8, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Gene Blackley fought George Curtis to a draw (20:00)
2) Monte LaDue defeated Bob DeMarce
3) George Overhuls fought Frankie Murdoch to a draw (20:00)
4) Frankie Murdoch & Monte LaDue & Gene Blackley defeated George Curtis & Bob DeMarce & George Overhuls in three falls (referees: Glen Detton & Richard Moody)

Wednesday, May 10, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Bob DeMarce fought Monte LaDue to a draw (20:00)
2) George Overhuls defeated George Curtis in three falls
3) Frankie Hill Murdoch defeated Dory Funk in three falls

Thursday, May 11, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls defeated Bob DeMarce
2) George Curtis defeated Gene Blackley in three falls
3) Monte LaDue & Frank Murdoch defeated Dory Funk & Glen Detton in three falls

Friday, May 12, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bob DeMarce fought Dory Detton to a draw (20:00)
2) Glen Detton defeated Monte LaDue via DQ in two straight falls (referee: Dory Detton)
3) Billy Weidner defeated George Overhuls in three falls

Monday, May 15, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Curtis defeated Benny Trudell via DQ (referee: Bob DeMarce)
2) Monte LaDue defeated Glen Detton in three falls
3) Frankie Murdoch defeated George Overhuls in two straight falls

Wednesday, May 17, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Billy Weidner defeated Bob DeMarce
2) Monte LaDue defeated George Curtis in three falls
3) Frankie Hill Murdoch fought Georghe Overhuls to a no contest in three falls (referee: Ed “Strangler” Lewis)

Thursday, May 18, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls defeated Benny Trudel via DQ (referee: Glen Detton)
2) Billy Weidner fought Monte LaDue to a draw (20:00)
3) Dory Funk defeated George Curtis (20:00)
4) Frank Murdoch defeated Wayne Martin in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Ed ‘Strangler’ Lewis)

Friday, May 19, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Frankie Murdoch defeated Glen Detton
2) Dory Funk defeated Momte LaDue
3) Dory Funk & Glen Detton defeated Frankie Murdoch & Monte LaDue via DQ in three falls(referee: Billy Weidner)

Monday, May 22, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Benny Trudell & George Bruckman (sub. Monte LaDue) defeated Tommy Martindale & Billy Weidner in three falls (referee: George Overhuls)
2) Frankie Murdoch defeated Pat O’Dowdy in three falls

Wednesday, May 24, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Billy Weidner and George Overhuls won a Battle Royal (order of elimination: Tommy Martindale, Ruffy Silverstein, Monte LaDue, Frankie Hill Murdoch)
2) Tommy Martindale fought Ruffy Silverstein to a draw (20:00)
3) Monte LaDue defeated Frankie Hill Murdoch in two straight falls
4) Billy Weidner defeated George Overhuls in three falls to win the Battle Royal

Thursday, May 25, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls & Tommy Martindale fought Monte LaDue & Benny Trudel to a draw (30:00)
2) Ruffy Silverstein defeated Billy Weidner (18:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frank Murdoch defeated Dory Funk in three falls (referee: George Bruckman)

Friday, May 26, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tommy Martindale vs. George Overhuls
2) Ruffy Silverstein vs. Monty LaDue
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frankie Murdoch vs. Billy Weidner

Monday, May 29, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) Ruffy Silverstein defeated Frankie Murdoch in two straight falls 
2) Benny Trudell & Monte LaDue (sub. George Bruckman) vs. Tommy Martindale & George Overhuls in three falls (referee: Vic Weber)

Wednesday, May 31, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Tommy Martindale vs. Benny Trudell
2) Ruffy Silverstein defeated George Overhuls in three falls (referee: Vic Weber)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frankie Hill Murdoch defeated Monte LaDue in three falls (referee: Vic Weber)

Thursday, June 1, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls fought Benny Trudel to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Monte LaDue
3) Ruffy Silverstein defeated Frank Murdoch via DQ
4) Dory Funk defeated Wayne Martin in three falls (60:00) (referee: Vic Weber)

Monday, June 5, 1950 – Fair Park Supper Club – Abilene, TX
1) George Overhuls defeated Benny Trudell via DQ in three falls (referee: Vic Weber)
2) Frankie Murdoch & Tommy Martindale defeated Ray Clements & George Bruckman in three falls

Tuesday, June 6, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ray Clements fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) George Overhuls defeated Benny Trudell via DQ
3) Ray Clements & Frankie Murdoch & Benny Trudell fought Tommy Martindale & George Overhuls & Dory Detton to a no contest (referees: Gene Detton & George Bruckman)

Wednesday, June 7, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Tommy Martindale defeated George Bruckman in two straight falls
2) Ray Clements defeated Benny Trudell in three falls
3) Frankie Hill Murdoch defeated George Overhuls in three falls

Thursday, June 8, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated George Bruckman (18:00)
2) Ray Clements defeated George Overhuls (29:30)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frank Murdoch defeated Dory Funk in three falls

Monday, June 12, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Benny Trudell defeated George Overhuls in three falls
2) Ray Clements & George Bruckman defeated Frankie Murdoch & Tommy Martindale in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Tuesday, June 13, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tommy Martindale won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Ray Clements, Dory Detton (sub. Pat O’Dowdy), Frankie Murdoch, Benny Trudell, George Overhuls) (referee: Vic Weber)
2) Ray Clements defeated Dory Detton when Detton was unable to return for the second fall having lost the first
3) Frankie Murdoch defeated Benny Trudell in three falls

Wednesday, June 14, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) George Overhuls defeated George Bruckman in three falls (referee: Pat O’Dowdy)
2) Frankie Hill Murdoch & Benny Trudell defeated Ray Clements & Tommy Martindale in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Thursday, June 15, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale and Benny Trudel won a 7-man Battle Royal (order of elimination: George Overhuls, George Bruckman, Frank Murdoch, Ray Clements, Dory Funk)
2) Dory Funk fought Ray Clements to a draw in three falls (45:00)
3) Tommy Martindale defeated Benny Trudel in two straight falls to win the Battle Royal

Monday, June 19, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Murdoch defeated George Bruckman
2) Tommy Martindale defeated Ray Clements via DQ in two straight falls (referee: Benny Trudell)
3) Pat O’Dowdy defeated Texas Light Heavyweight Champion Andy Tremaine in three falls(referee: Benny Trudell)
Due to the controversial finish of the main event, where O’Dowdy attacked Tremaine during the rest period before the final fall, promoter Benny Wilson refused allow the title to change hands. The Texas Boxing and Wrestling Commission ruled that the title would be held-up until a re-match the next week.

Tuesday, June 20, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tommy Martindale defeated George Bruckman
2) Ray Clements fought Frankie Murdoch to a double-CO
3) World Light Heavyweight Champion Andy Tremaine defeated Pat O’Dowdy in two straight falls (referee: Benny Trudell)

Wednesday, June 21, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Benny Trudell in two straight falls
3) Andy Tremaine defeated Pat O’Dowdy in three falls

Thursday, June 22, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls & Pat O’Dowdy fought Benny Trudel & George Bruckman to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Frank Murdoch via CO (17:00)
3) Andy Tremaine defeated Tommy Martindale (60:00)

Monday, June 26, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated George Bruckman
2) Benny Trudell defeated Ray Clements via CO (referee: Frankie Murdoch)
3) World Light Heavyweight Champion Andy Tremaine defeated Pat O’Dowdy in three falls to win the held-up Texas Light Heavyweight Title (referee: Tommy Martindale)
Ray Clements walked out on his match due to his unhappiness with the refereeing of Frankie Murdoch. Murdoch was scheduled to referee the main event, but decided against it. Tommy Martindale was chosen by the fans to referee the main event.

Tuesday, June 27, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tommy Martindale vs. George Overhuls
2) Ray Clements vs. George Bruckman
3) Andy Tremaine vs. Frankie Murdoch

Wednesday, June 28, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Ray Clements defeated George Bruckman
2) Tommy Martindale defeated Pat O’Dowdy in three falls
3) Andy Tremaine defeated Frankie Hill Murdoch via DQ in two straight falls

Thursday, June 29, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ray Clements & Pat O’Dowdy defeated Benny Trudel & George Bruckman (15:00)
2) Tommy Martindale defeated George Overhuls (20:00)
3) World Light Heavyweight Champion Andy Tremaine defeated Wayne Martin in three falls

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:17 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, July 3, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Henry Harrell & Tommy Martindale defeated Benny Trudell & Gus Edd in three falls
2) Ray Clements defeated Frankie Murdoch in two straight falls (referee: George Bruckman)

Wednesday, July 5, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Henry Harrell fought Gus Edd to a draw (20:00)
2) Tommy Martindale defeated Benny Trudell in three falls
3) Frankie Hill Murdock fought Ray Clements to a no contest in three falls

Thursday, July 6, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Bruckman defeated Pat O’Dowdy (15:00)
2) Tommy Martindale fought Henry Harrell to a draw in three falls (45:00) (referee: Gene Detton)
3) Frank Murdoch & Gus Edd defeated Ray Clements & Benny Trudel via DQ in two straight falls (referees: Glen Detton & Gene Detton)

Saturday, July 8, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gus Edd defeated Henry Harrell
2) Ray Clements fought Frankie Murdoch to a no contest in three falls
3) Gorgeous George defeated Wild Red Berry in three falls

Monday, July 10, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gus Edd defeated George Bruckman (referee: Richard Moody)
2) Tommy Martindale fought Henry Harrell to a draw in three falls (60:00) (referee: Richard Moody)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frankie Murdoch defeated Ray Clements in two straight falls (referee: Billy Sandow)

Wednesday, July 12, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) George Bruckman fought Gus Edd to a draw (20:00)
2) Henry Harrell fought Tommy Martindale to a draw in three falls (45:00)
3) Ray Clements defeated Frankie Hill Murdoch in three falls

Thursday, July 13, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Sandow & Glen Detton fought Gus Edd & George Bruckman to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Henry Harrell via DQ in three falls (referee: Olan Boynton)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frank Murdoch defeated Tommy Martindale in three falls

Monday, July 17, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Billy Sandow defeated Gus Edd via DQ in three falls (referee: Richard Moody)
2) Ray Clements & Henry Harrell defeated Frankie Murdoch & Tommy Martindale in three falls

Wednesday, July 19, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Henry Harrell defeated George Bruckman in two straight falls
2) Frankie Hill Murdoch & Gus Edd defeated Ray Clements & Tommy Martindale in three falls

Thursday, July 20, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale and Dory Funk won a 6-man Battle Royal (other participants: Billy Sandow, George Bruckman, Gus Edd, Frank Murdoch) (referee: Olan Boynton)
2) Tommy Martindale fought Dory Funk to a draw in three falls to tie for the Battle Royal (60:00)
3) Henry Harrell defeated Ray Clements in three falls (referee: Glen Detton)

Monday, July 24, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Gus Edd in three falls (referee: Billy Sandow)
2) Frankie Murdoch & Dick Lever defeated Ray Clements & Henry Harrell in three falls(referee: Billy Sandow)

Wednesday, July 26, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Dick Lever fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Henry Harrell defeated Gus Edd in three falls
3) Ray Clements defeated Frankie Hill Murdoch in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Billy Sandow)

Thursday, July 27, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dick Lever defeated Gus Edd (12:00)
2) Tommy Martindale defeated Ray Clements via DQ in two straight falls
3) Frank Murdoch fought Henry Harrell to a draw (60:00) (referee: Billy Sandow)

Monday, July 31, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Murdoch defeated Tommy Martindale in two straight falls
2) Henry Harrell defeated Billy Sandow in three falls
3) Ray Clements defeated Dick Lever via DQ in two straight falls (referee: Gus Edd)

Wednesday, August 2, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Billy Sandow defeated Dick Lever
2) Frankie Hill Murdock defeated Tomym Martindale in two straight falls
3) Ray Clements defeated Gus Edd in two straight falls (referee: Henry Harrell)

Thursday, August 3, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dick Lever & Gus Edd fought Billy Weidner & Billy Sandow to a draw
2) Henry Harrell defeated Tommy Martindale (23:00)
3) Frank Murdoch defeated Ray Clements in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Monday, August 7, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Billy Weidner defeated Gus Edd 
2) Frankie Murdoch defeated Henry Harrell
3) Dick Lever defeated Ray Clements in three falls (referee: Billy Sandow)

Wednesday, August 9, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Billy Weidner defeated Dick Lever via DQ in three falls (referee: Billy Sandow)
2) Ray Clements & Henryl Harrell defeated Frankie Hill Murdoch & Gus Edd in three falls(referee: Billy Sandow)

Thursday, August 10, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Sandow defeated Gus Edd (17:00) (referee: Gene Detton)
2) Dory Funk & Billy Weidner fought Ray Clements & Dick Lever to a draw (30:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frank Murdoch fought Henry Harrell to a no contest (referee: Vic Weber)

Monday, August 14, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ray Clements & Henry Harrell defeated Billy Weidner & Billy Sandow in three falls
2) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frankie Murdoch defeated Dick Lever in three falls

Wednesday, August 16, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Billy Weidner and Henry Harrell won a Battle Royal (order of elimination: Frankie Hill Murdoch, Ray Clements, Dory Funk, Dick Lever)
2) Dick Lever defeated Dory Funk in three falls
3) Billy Weidner defeated Henry Harrell in two straight falls to win the Battle Royal

Thursday, August 17, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dory Funk and Dick Lever won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Ray Clements, Billy Sandow, Billy Weidner)
2) Dory Funk fought Dick Lever to a draw in three falls to tie for the Battle Royal (45:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frank Murdoch defeated Henry Harrell in three falls (referee: Paul Mischler)

Monday, August 21, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dick Lever defeated George Craig via DQ in three falls
2) Billy Weidner defeated Henry Harrell in two straight falls
3) Ray Clements defeated Frankie Murdoch in two straight falls (referee: Billy Sandow)

Wednesday, August 23, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) George Craig defeated Henry Harrell
2) Ray Clements defeated Billy Sandow in two straight falls
3) Frankie Hill Murdoch defeated Billy Weidner via DQ in two straight falls (referee: Dick Lever)

Thursday, August 24, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Craig defeated Billy Sandow (15:00)
2) Dory Funk & Billy Weidner fought Ray Clements & Dick Lever to a draw in three falls (45:00)
3) Henry Harrell defeated Frank Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Paul Mischler)

Monday, August 28, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Murdoch defeated Dick Lever
2) Billy Weidner fought George Craig to a draw (20:00)
3) George Drake defeated Ray Clements via DQ
4) Frankie Murdoch & George Craig & George Drake defeated Dick Lever & Billy Weidner & Ray Clements in three falls

Wednesday, August 30, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) George Craig defeated George Drake in three falls (referee: Billy Sandow)
2) Billy Weidner & Ray Clements defeated Frankie Hill Murdoch & Dick Lever in two straight falls (referee: Billy Sandow)

Thursday, August 31, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Drake defeated Billy Sandow (19:00)
2) George Craig defeated Dick Lever via DQ (16:00) (referee: Vic Weber)
3) Frank Murdoch & Ray Clements defeated Dory Funk & Billy Weidner in three falls (referee: Vic Weber)

Monday, September 4, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Drake fought George Craig to a draw (20:00)
2) Jack O’Reilly defeated Ray Clements in two straight falls
3) Bob Cummings defeated Frankie Murdoch in two straight falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Wednesday, September 6, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack O’Reilly defeated George Craig
2) Monte LaDue fought Bob Cummings to a draw (45:00)
3) Ray Clements defeated Frankie Hill Murdoch in three falls

Thursday, September 7, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack O’Reilly defeated Gene Blackley
2) Monte LaDue fought George Drake to a draw (20:00)
3) Ray Clements defeated George Craig (17:00)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Cummings defeated Frank Murdoch in three falls (referee: Vic Weber)

Friday, September 8, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Blake defeated Monte LaDue via DQ (referee: Vic Weber)
2) Jack O’Reilly defeated Billy Weidner (sub. George Craig) by winning the first fall of scheduled three (45:00)
3) Bob Cummings defeated Ray Clements in two straight falls (referee: Gene Blackley)

Monday, September 11, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Drake defeated Monte LaDue via DQ in two straight falls (referee: Vic Weber)
2) Gene Blackley defeated Rod Fenton in two straight falls (referee: Vic Weber)
3) Bob Cummings fought Jack O’Reilly to a draw (60:00) (referee: Vic Weber)

Wednesday, September 13, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Rod Fenton defeated George Drake
2) Henry Harrell defeated Monte LaDue in three falls
3) Bob Cummings defeated Jack O’Reilly via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)

Thursday, September 14, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Drake defeated George Overhuls (13:00)
2) Monte LaDue & Rod Fenton defeated Eddie Gideon & Jack O’Reilly in three falls
3) Henry Harrell defeated Bob Cummings via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)

Friday, September 15, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Monte LaDue and Billy Weidner won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Bob Cummings, Alex Kasaboski, Jack O’Reilly)
2) Alex Kasaboski fought Jack O’Reilly to a draw (45:00)
3) Billy Weidner defeated Monte LaDue via DQ in three falls (referee: Vic Weber)

Wednesday, September 20, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Monte LaDue defeated George Drake
2) Jack O’Reilly defeated Rod Fenton in two straight falls
3) Henry Harrell defeated Bob Cummings in two straight falls

Thursday, September 21, 1950 – City Auditorium – Amarillo, TX
1) Henry Harrell and Jack O’Reilly won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Bob Cummings, Monte LaDue, Gene Blackley, George Drake, Rod Fenton)
2) Rod Fenton defeated George Drake in three falls
3) Henry Harrell defeated Jack O’Reilly via DQ in three falls (referee: Yaqui Joe)

Friday, September 22, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Rod Fenton fought George Drake to a draw
2) Bob Cummings vs. Henry Harrell (referee: Yaqui Joe)
3) Jack O’Reilly defeated Monte LaDue in in three falls

Wednesday, September 27, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Gene Blackley defeated George Drake
2) Rod Fenton fought Monte LaDue to a draw in three falls (45:00)
3) Jack O’Reilly defeated Henry Harrell in two straight falls

Thursday, September 28, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Drake defeated Monte LaDue via DQ (referee: Gene Detton)
2) Rod Fenton defeated Gene Blackley via CO in three falls
3) Jack O’Reilly defeated Henry Harrell in three falls

Friday, September 29, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Paul Mischler defeated Gene Detton
2) Dory Detton fought Gene Blackley to a draw in three falls (45:00)
3) Jack O’Reilly defeated Henry Harrell in three falls

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:21 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Wednesday, October 4, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack O’Reilly and Gene Blackley won a Battle Royal (order of elimination: Monte LaDue, George Drake, Bob Cummings, Rod Fenton) (referee: Paul Mischler)
2) Bob Cummings defeated Rod Fenton via DQ in two straight falls (referee: Paul Mischler)
3) Jack O’Reilly defeated Gene Blackley in three falls to win the Battle Royal (referee: Paul Mischler)

Thursday, October 5, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Drake and Gene Blackley won a 5-man Battle Royal (other participants: Vic Weber, Monte LaDue, Rod Fenton)
2) George Drake and Gene Blackley fought to a draw in three falls to tie for the Battle Royal (45:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Cummings defeated Jack O’Reilly in three falls

Friday, October 6, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Vic Weber (sub. Rod Fenton) fought George Drake to a draw (20:00)
2) Monte LaDue defeated Bob Cummings in three falls (referee: Paul Mischler)
3) Jack O’Reilly defeated Gene Blackley (sub. Billy Weidner) in two straight falls

Monday, October 9, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Rod Fenton defeated George Drake in two straight falls
2) Manuel Muniz defeated Monte LaDue in two straight falls (referee: Vic Weber)
3) Billy Weidner defeated Bob Cummings in three falls

Wednesday, October 11, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Rod Fenton (sub. Gene Detton) defeated George Drake
2) Manuel Muniz fought Billy Weidner to a draw in three falls (45:00)
3) Bob Cummings defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Yaqui Joe)

Thursday, October 12, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Monte LaDue fought Manuel Muniz to a draw (15:00)
2) Billy Weidner fought Rod Fenton to a draw (20:00)
3) Tommy Martindale defeated George Drake in three falls (referee: Yaqui Joe)
4) Dory Funk fought Bob Cummings to a no contest in three falls (referee: Paul Mischler)

Friday, October 13, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tommy Martindale defeated Rod Fenton (sub. Dory Detton)
2) Manuel Muniz defeated Gene Blackley via DQ in three falls
3) Bob Cummings defeated Monte LaDue in three falls (referee: Yaqui Joe)

Monday, October 16, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Don Keene fought Tommy Martindale to a draw in three falls (60:00) (referee: Yaqui Joe)
2) Salvador Flores defeated Rod Fenton via DQ in three falls (referee: Yaqui Joe)
3) Alex Kasaboski defeated Billy Weidner in three falls (referee: Yaqui Joe)

Wednesday, October 18, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Salvador Flores defeated Paul Mischler in three falls
2) Dory Funk & Don Keene defeated Bob Cummings & Billy Weidner in three falls (referee: Gene Detton)

Thursday, October 19, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Salvador Flores fought Rod Fenton to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale fought Billy Weidner to a draw (20:00)
3) Don Keene defeated Alex Kasaboski via DQ (referee: Vic Weber)
4) Dory Funk defeated Bob Cummings in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Friday, October 20, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Salvador Flores fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Don Keene defeated Billy Weidner in three falls
3) Bob Cummings defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls (referee: Yaqui Joe)

Monday, October 23, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale fought Salvador Flores to a draw (30:00)
2) Gorgeous Gus the Wrestling Bear defeated Alex Kasaboski & Rod Fenton
3) Frankie Murdoch defeated Don Keene in three falls

Wednesday, October 25, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Gorgeous Gus the Wrestling Bear defeated Frankie Hill Murdoch
2) Salvador Flores defeated Billy Fox in three falls
3) Rod Fenton defeated Don Keene in three falls

Thursday, October 26, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Fox fought Rod Fenton to a draw (15:00)
2) Bob Cummings defeated Salvador Flores (14:00)
3) Tommy Martindale defeated Don Keene in three falls
4) Gorgeous Gus the Wrestling Bear defeated Frank Murdoch & Alex Kasaboski

Friday, October 27, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Salvador Flores defeated Billy Fox
2) Gorgeous Gus the Wrestling Bear defeated Alex Kasaboski & Salvador Flores in two straight falls (referee: Don Keene)
3) Bob Cummings defeated Don Keene in three falls

Monday, October 30, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Salvador Flores defeated Gene Blackley in two straight falls
2) Rod Fenton defeated Tommy Martindale in three falls
3) Alex Kasaboski defeated Frankie Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Bob DeMarce replaced by Gene Blackley)

Wednesday, November 1, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Bob DeMarce fought Gene Blackley to a draw (20:00)
2) Salvador Flores defeated Rod Fenton via DQ in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk fought Frankie Hill Murdoch to a draw in three falls (60:00)

Thursday, November 2, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob DeMarce fought Gene Blackley to a draw (20:00)
2) Rod Fenton defeated Salvador Flores in three falls
3) Dory Funk & Tommy Martindale defeated Frank Murdoch & Alex Kasaboski in three falls

Friday, November 3, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Salvador Flores fought Rod Fenton to a draw (20:00)
2) Tommy Martindale defeated Gene Blackley via DQ in three falls
3) Frankie Murdoch defeated Alex Kasaboski in three falls

Monday, November 6, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Salvador Flores defeated Rod Fenton via DQ in three falls
2) Frankie Murdoch & Polo Cordova defeated Alex Kasaboski & Gene Blackley by winning the only fall of a scheduled three (60:00)

Wednesday, November 8, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch and Rod Fenton won a Battle Royal (order of elimination: Salvador Flores, Bob DeMarce, Gene Blackley, Polo Cordova)
2) Salvador Flores defeated Bob DeMarce in three falls
3) Polo Cordova defeated Gene Blackley in three falls

Thursday, November 9, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Salvador Flores & Polo Cordova fought Rod Fenton & Gene Blackley to a draw (20:00)
2) Tommy Martindale defeated Bob DeMarce (45:00)
3) Alex Kasaboski defeated Frank Murdoch via DQ in two straight falls (referee: George Bruckman)

Friday, November 10, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jose Hernandez vs. George Bruckman
2) Bob DeMarce vs. Salvador Flores
3) Frankie Murdoch vs. Tommy Martindale

Monday, November 13, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Rod Fenton in three falls
2) Alex Kasaboski & Gene Blackley defeated Frankie Murdoch & Polo Cordova in three falls

Wednesday, November 15, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Bob DeMarce defeated Billy Fox in three falls
2) Frankie Hill Murdoch & Rod Fenton defeated Polo Cordova & Salvador Flores in three falls

Thursday, November 16, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Salvador Flores fought Bob DeMarce to a draw (15:00)
2) Rod Fenton fought Polo Cordova to a draw (20:00)
3) Frank Murdoch defeated Tommy Martindale (27:00)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Alex Kasaboski in three falls (referee: Gene Blackley)

Friday, November 17, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Salvador Flores vs. Gene Detton
2) Frankie Murdoch & Gene Blackley defeated Tommy Martindale & Polo Cordova

Monday, November 20, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Monte LaDue via DQ
2) Polo Cordova defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls
3) Australian Rules Match: Frankie Murdoch defeated Gene Blackley in three falls

Wednesday, November 22, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Alex Kasaboski defeated Gene Detton
2) Monte LaDue fought Tommy Martindale to a draw (45:00)
3) Polo Cordova defeated Frankie Hill Murdoch via DQ in three falls

Thursday, November 23, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Monte LaDue & Gene Blackley defeated Bob DeMarce & Salvador Flores
2) Polo Cordova fought Tommy Martindale to a draw (45:00)
3) Frank Murdoch defeated Alex Kasaboski in three falls (referee: Vic Weber)

Friday, November 24, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Vic Weber vs. Gene Detton
2) Polo Cordova & Salvador Flores vs. Frankie Murdoch & Monte LaDue

Monday, November 27, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Alex Kasaboski defeated Polo Cordova via DQ in three falls
2) Frankie Murdoch & Tommy Martindale defeated Gene Blackley & Monte LaDue in two straight falls

Wednesday, November 29, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch and Bob Cummings won a Battle Royal (order of elimination: Alex Kasaboski, Tommy Martindale, Polo Cordova, Monte LaDue)
2) Alex Kasaboski fought Tommy Martindale to a draw in three falls (45:00)
3) Polo Cordova defeated Monte LaDue in two straight falls

Thursday, November 30, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner & Bob DeMarce fought Monte LaDue & Alex Kasaboski to a draw (20:00)
2) Tommy Martindale defeated Polo Cordova via CO in three falls (referee Gene Detton)
3) Frank Murdoch defeated Bob Cummings in three falls (referee: Vic Weber)

Friday, December 1, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Vic Weber defeated Rod Fenton (sub. Bobby Brown)
2) Bob Cummings fought Billy Weidner (sub. Gorilla Ramos) to a draw in three falls (45:00)
3) Monte LaDue defeated Polo Cordova via DQ in three falls (referee: Bobby Brown)

Monday, December 4, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Cummings defeated Bob DeMarce (referee: George Thomas)
2) Frankie Murdoch & Polo Cordova defeated Alex Kasaboski & Gene Blackley via DQ in two straight falls (referee: George Thomas)
3) Beverly Lehmer & June Byers defeated Cora Combs & Lilly Bitter in three falls (referee: George Thomas)

Wednesday, December 6, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Bob Cummings defeated Tommy Martindale in two straight falls
2) Polo Cordova defeated Rod Fenton in three falls
3) Frankie Hill Murdoch defeated Alex Kasaboski in two straight falls

Thursday, December 7, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova defeated Rod Fenton via DQ
2) Bill Sledge defeated Alex Kasaboski (15:00)
3) Bob Cummings fought Tommy Martindale to a draw (30:00)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Frank Murdoch in three falls (referee: Bon DeMarce)

Friday, December 8, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bill Sledge vs. Rod Fenton
2) Bob Cummings defeated Alex Kasaboski
3) Polo Cordova defeated Monte LaDue

Monday, December 11, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bill Sledge fought Bob Cummings to a draw (30:00)
2) Frankie Murdoch defeated George Thomas (sub. Monte LaDue)
3) Polo Cordova defeated Tommy Martindale in three falls

Wednesday, December 13, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Billy Weidner fought Bill Sledge to a draw (20:00)
2) Polo Cordova defeated Tommy Martindale in three falls
3) Frankie Hill Murdoch defeated Bob Cummings via DQ in three falls (referee: George Thomas)

Thursday, December 14, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Paul Mischler fought George Thomas to a draw (15:00)
2) Billy Weidner fought Bill Sledge to a draw (20:00)
3) Bob Cummings defeated Tommy Martindale in three falls
4) Wayne Martin defeated Polo Cordova in two straight falls

Friday, December 15, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bob DeMarce (sub. George Thomas) fought Don Keene to a draw (20:00)
2) Bill Sledge defeated Jack O’Reilly via DQ in three falls
3) Bob Cummings fought Polo Cordova to a draw in three falls (60:00)

Monday, December 18, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Murdoch defeated Bob Cummings via DQ in two straight falls (referee: George Thomas)
2) Jack O’Reilly defeated Bill Sledge when Sledge could not return for the second fall having lost the first
3) Gene Blackley defeated Polo Cordova via CO in three falls

Wednesday, December 20, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Polo Cordova fought Don Keene to a draw in three falls (60:00)
2) Frankie Hill Murdoch & Jack O’Reilly defeated Bob Cummings & Bill Sledge in three falls(referee: George Thomas)

Thursday, December 21, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Don Keene defeated Pat O'Dowdy
2) Bill Sledge defeated Tommy Martindale in three falls
3) Dory Funk fought Wayne Martin to a draw in three falls (60:00) (referee: Billy Weidner)

Friday, December 22, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Monte LaDue defeated Bob DeMarce
2) Don Keene fought Billy Weidner to a draw (60:00)
3) Frankie Murdoch defeated Polo Cordova when Cordova was unable to return for the third fall (referee: Vic Weber)

Monday, December 25, 1950 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy (sub. Frankie Murdoch) and Polo Cordova won a 8-man Battle Royal (order of elimination: Bill Sledge, Vic Weber (sub. Jack O’Reilly), Bob Cummings, George Thomas (sub. Don Keene), Bob DeMarce, Gene Blackley) (referee: Richard Moody)
2) Bill Sledge defeated Vic Weber (referee: Richard Moody)
3) Bob Cummings defeated George Thomas (referee: Richard Moody)
4) Gene Blackley defeated Bob DeMarce (referee: Richard Moody)
5) Pat O’Dowdy defeated Polo Cordova in three falls to win the Battle Royal (referee: Richard Moody)

Wednesday, December 27, 1950 – Arena – Lubbock, TX
1) Polo Cordova defeated Bob DeMarce (sub. Don Keene) in three falls
2) Bob Cummings & Bill Sledge defeated Frankie Hill Murdoch & Jack O’Reilly in two straight falls (referee: Babe Ritchie)

Thursday, December 28, 1950 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack O’Reilly and Bill Sledge won a 7-man Battle Royal (other participants: Pat O’Dowdy, Billy Weidner, Bob Cummings, Mike London, Tommy Martindale)
2) Billy Weidner fought Bob Cummings to a draw (20:00)
3) Mike London defeated Tommy Martindale (15:00)
4) Jack O’Reilly defeated Bill Sledge in three falls to win the Battle Royal (60:00)

Friday, December 29, 1950 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Weidner and Mike London won a 6-man Battle Royal (other participants: Polo Cordova, George Drake, Vic Weber, Jack O’Reilly)
2) Polo Cordova defeated Vic Weber
3) Billy Weidner defeated Mike London via DQ to win the Battle Royal (referee: George Drake)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:24 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, January 1, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Polo Cordova defeated Bob DeMarce (sub. Bob Cummings) in three falls
2) Frankie Murdoch & Bill Sledge defeated Pat O’Dowdy & Jack O’Reilly via DQ in three falls

Wednesday, January 3, 1951 – Arena – Lubbock, TX
1) Jack O’Reilly defeated Bob DeMarce (sub. Billy Weidner)
2) Bill Sledge defeated Polo Cordova in three falls
3) Boxer vs. Wrestler: Babe Ritchie defeated Frankie Hill Murdoch (4th – 2:04) (referee: Bob Cummings)

Thursday, January 4, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner defeated Bob Cummings in three falls
2) Bill Sledge defeated Mike London via DQ in two straight falls (referee: Pat O’Dowdy)
3) Wayne Martin defeated Jack O’Reilly in three falls

Friday, January 5, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bob Cummings defeated George Thomas in two straight falls
2) Jack O’Reilly & Monte LaDue defeated Billy Weidner & Polo Cordova via DQ in three falls(referee: Gene Detton)

Monday, January 8, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dutch Schultz fought Gust Johnson to a draw (20:00)
2) George Drake defeated Bob DeMarce in three falls
3) Bill Sledge defeated Jack O’Reilly via DQ in two straight falls (referee: Al Getz)

Wednesday, January 10, 1951 – Arena – Lubbock, TX
1) Geirge Drake defeated Dutch Schultz via DQ (referee: Bob DeMarce)
2) Al Getz defeated Gust Johnson in three falls
3) Jack O’Reilly defeated Bill Sledge in two straight falls

Thursday, January 11, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob DeMarce defeated George Thomas (14:00)
2) Dutch Schultz fought Gust Johnson to a draw (30:00)
3) Dory Funk & Billy Weidner & Bill Sledge defeated Ivan Kalmikoff & Al Getz & Jack O'Reilly via DQ in three falls (referees: Vic Weber & Gene Detton)

Friday, January 12, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Drake fought Monte LaDue to a draw (15:00)
2) Polo Cordova defeated Pat O’Dowdy
3) Frankie Murdoch & Monte LaDue & Pat O’Dowdy fought Bob Cummings & Polo Cordova & George Drake to a no contest in three falls

Monday, January 15, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gust Johnson defeated  Bob DeMarce in two straight falls
2) Ivan Kalmikoff & Jack O’Reilly & Dutch Schultz defeated Al Getz & Bill Sledge & Bob DeMarce (sub. George Drake) in two straight falls

Wednesday, January 17, 1951 – Arena – Lubbock, TX
1) Ivan Kalmikoff defeated Polo Cordova
2) Dutch Schultz fought Bob Cummings to a draw in three falls (45:00)
3) Bill Sledge defeated Al Getz in three falls

Thursday, January 18, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Getz fought Bob Cummings to a draw (15:00)
2) Gust Johnson fought Jack O’Reilly to a draw (20:00)
3) Dutch Schultz defeated Bill Sledge (27:00)
4) Billy Weidner defeated Ivan Kalmikoff via DQ in three falls (referee: Gene Detton)

Friday, January 19, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gust Johnson defeated Pat O’Dowdy
2) Al Getz defeated Jack O’Reilly by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Ivan Kalmikoff defeated Polo Cordova in three falls (referee: George Thomas)

Monday, January 22, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dutch Schultz defeated Gust Johnson in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Jack O’Reilly defeated Al Getz & Bill Sledge in three falls (referee: Bob DeMarce)

Wednesday, January 24, 1951 – Arena – Lubbock, TX
1) Al Getz & Dutch Schultz defeated Ivan Kalmikoff & Benny Trudell in three falls
2) Bill Sledge defeated Jack O’Reilly via DQ in three falls (referee: Gust Johnson)

Thursday, January 25, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dutch Schultz defeated Al Getz (20:00)
2) Billy Weidner defeated Jack O'Reilly via DQ (45:00) (referee; Benny Trudel)
3) Ivan Kalmikoff defeated Gust Johnson (22:00)
4) Dory Funk defeated Bill Sledge (25:00)

Friday, January 26, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jack O’Reilly defeated Monte LaDue
2) Dutch Schultz fought Gust Johnson to a draw in three falls
3) Dory Funk defeated Al Getz in three falls

Monday, January 29, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Whitey Walberg defeated Dutch Schultz in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Jack O’Reilly defeated Pat O’Dowdy & Al Getz via DQ in three falls(referee: George Thomas)

Wednesday, January 31, 1951 – Arena – Lubbock, TX
1) Gust Johnson fought Whitey Walberg to a draw in three falls (45:00)
2) Al Getz & Dutch Schultz defeated Ivan Kalmikoff & Jack O’Reilly in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Thursday, February 1, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gust Johnson fought Al Getz to a draw (20:00)
2) Whitey Walberg defeated Jack O'Reilly (21:00)
3) Ivan Kalmikoff defeated Dutch Schultz in three falls
4) Dory Funk defeated Billy Weidner in three falls

Friday, February 2, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy fought Gust Johnson to a draw in three falls
2) Whitey Wahlberg & Billy Weidner defeated Ivan Kalmikoff & Al Getz via DQ in three falls(referee: Vic Weber)

Tuesday, February 6, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Whitey Walberg defeated Pat O’Dowdy via DQ in three falls (referee: Richard Moody)
2) Jack O’Reilly defeated George Drake
3) Whitey Walberg defeated Jack O’Reilly
This card featured a tournament with the winner to face Dory Funk for the Southwest States Junior Heavyweight Title the next week.

Wednesday, February 7, 1951 – Arena – Lubbock, TX
1) Billy Weidner defeated Al Getz in two straight falls
2) Dutch Schultz defeated Whitey Walberg by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Ivan Kalmikoff defeated Jack O’Reilly in two straight falls

Thursday, February 8, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gust Johnson fought Pat O'Dowdy to a draw (20:00)
2) Billy Weidner & Whitey Walberg defeated Dutch Schultz & Jack O'Reilly (45:00)
3) Dory Funk defeated Ivan Kalmikoff in three falls (referee: George Bruckman)

Friday, February 9, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Whitey Wahlberg defeated Pat O’Dowdy
2) Dutch Schultz defeated Vic Weber (sub. Johnny James)
3) Ivan Kalmikoff defeated Gust Johnson
4) Dutch Schultz defeated Whitey Wahlberg
5) Dutch Schultz defeated Ivan Kalmikoff via CO (referee: Bill McEuin)

Monday, February 12, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy defeated Gust Johnson (referee: Al Getz)
2) Ivan Kalmikoff fought Dutch Schultz to a no contest (referee: Al Getz)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Whitey Walberg in three falls (referee: Al Getz)

Wednesday, February 14, 1951 – Arena – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy fought Gust Johnson to a draw (20:00)
2) Whitey Walberg defeated Al Getz in three falls
3) Ivan Kalmikoff defeated Dutch Schultz in three falls (referee: Babe Ritchie)

Thursday, February 15, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gust Johnson fought Ted Bell to a draw (20:00)
2) Whitey Walberg & Billy Weidner defeated Ivan Kalmikoff & Dutch Schultz (26:00)
3) World Junior Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Dory Funk via CO in three falls (referee: Sam Mencacker)

Friday, February 16, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ted Bell defeated Pat O'Dowdy
2) Ivan Kalmikoff defeated Gust Johnson via CO in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Dutch Schultz in three falls

Monday, February 19, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Whitey Walberg defeated Al Getz
2) Dutch Schultz defeated Ted Bell in three falls
3) Ivan Kamikoff defeated Pat O’Dowdy via CO in three falls

Wednesday, February 21, 1951 – Arena – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy defeated Ted Bell
2) Ivan Kalmikoff defeated Gust Johnson in two straight falls
3) Whitey Walberg defeated Dutch Schultz in three falls (referee: Al Getz)

Thursday, February 22, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bill Parks defeated Ted Bell
2) Leo Wallick defeated Gust Johnson
3) Billy Weidner defeated Dutch Schultz (30:00) (referee: Vic Weber)
4) Whitey Walberg defeated Ivan Kalmikoff in three falls (referee: Al Getz)

Friday, February 23, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Al Getz vs. Bill Parks
2) Ted Bell vs. Leo Wallick
3) Ivan Kalmikoff vs. Billy Weidner

Monday, February 26, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Leo Wallick defeated Al Getz
2) Whitey Walberg defeated Dutch Schultz 
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk fought Ivan Kalmikoff to a double-CO in three falls (referee: Gust Johnson)

Wednesday, February 28, 1951 – Arena – Lubbock, TX
1) Dutch Schultz & Al Getz vs. Pat O’Dowdy & Leo Wallick
2) Whitey Walberg vs. Ivan Kalmikoff

Thursday, March 1, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bill Parks & Gust Johnson fought Al Getz & Dutch Schultz to a draw (20:00)
2) Leo Wallick defeated Billy Weidner (27:00)
3) Ivan Kalmikoff defeated Whitey Walberg in three falls (referee Johnny James)

Friday, March 2, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Bruckman fought Johnny James to a draw in three falls (45:00)
2) Dutch Schultz & Billy Weidner defeated Billy Weidner & Bill Parks in three falls (referee: Al Getz)

Monday, March 5, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Benny Trudell fought Jack Pappenheim to a draw (20:00)
2) Leo Wallick defeated Whitey Walberg
3) Pat O’Dowdy defeated Ivan Kalmikoff via DQ in two straight falls (referee: Al Getz)

Thursday, March 8, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny James fought Pat O'Dowdy to a draw (20:00)
2) Gust Johnson defeated George Bruckman
3) Leo Wallick defeated Whitey Walberg (31:00)
4) Ivan Kalmikoff defeated Dory Funk (60:00) (referee: Ted Bell)

Friday, March 9, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy vs. Bill Sledge
2) Benny Trudell vs. Jack Pappenheim
3) Billy Weidner defeated Dutch Schultz in two straight falls (referee: Al Getz)

Monday, March 12, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Leo Wallick defeated Jack Pappenheim
2) Benny Trudell defeated Gust Johnson (sub. Lee Grable)
3) Ivan Kalmikoff defeated Pat O’Dowdy in two straight falls

Thursday, March 15, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny James & Ted Bell defeated Pat O’Dowdy & Jack Pappenheim
2) Al Getz fought Billy Weidner to a draw in three falls (45:00)
3) Ivan Kalmikoff defeated Leo Wallick via DQ in three falls (referee: Gust Johnson)

Friday, March 16, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Leo Wallick and Dutch Schultz won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Billy Weidner, Benny Trudell, Ivan Kalmikoff, Ted Bell)
2) Billy Weidner fought Benny Trudell to a draw (15:00)
3) Ivan Kalmikoff fought Ted Bell to a draw in three falls (45:00)
4) Leo Wallick fought Dutch Schultz to a draw in three falls (60:00) (referee: George Bruckman)

Monday, March 19, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Pappenheim defeated Johnny James
2) Leo Wallick fought Bill Sledge to a draw (30:00)
3) Tuffy Truesdale defeated Rodney the Third (an alligator)
4) Ivan Kalmikoff defeated Benny Trudell in three falls

Thursday, March 22, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rudy Lyons fought George Bruckman to a draw (15:00)
2) Al Getz defeated Johnny James (23:00)
3) Ted Bell defeated Jack Pappenheim via DQ (23:00 (referee: Vic Weber)
4) Ivan Kalmikoff defeated Leo Wallick in three falls

Friday, March 23, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gust Johnson vs. George Thomas
2) Tuffy Truesdale vs. Rodney the Alligator
3) Billy Weidner vs. Bill Sledge
4) Ted Bell vs. Benny Trudell

Monday, March 26, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ted Bell fought Al Getz to a draw
2) Bill Sledge defeated Benny Trudell via DQ (referee: Billy Weidner)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Thursday, March 29, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bill Sledge defeated George Thomas (11:00)
2) Leo Wallick defeated Jack Pappenheim (26:00)
3) Ivan Kalmikoff defeated Ted Bell in three falls

Friday, March 30, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Leo Wallick fought Gust Johnson to a draw in three falls (45:00)
2) Benny Trudell & Ivan Kalmikoff defeated Ted Bell & Bill Sledge in three falls (referee: George Thomas)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:28 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, April 2, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bill Sledge fought Jack Pappenheim to a draw (20:00)
2) Leo Wallick defeated Billy Weidner
3) Ivan Kalmikoff defeated Al Getz in two straight falls

Thursday, April 5, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gust Johnson defeated George Thomas
2) Billy Weidner fought Chief Vest to a draw (20:00)
3) Leo Wallick defeated Al Getz
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Ivan Kalmikoff in three falls (referee: Vic Weber)

Friday, April 6, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Johnny James defeated Dutch Schultz via DQ in three falls
2) Ted Bell & Bill Sledge defeated Benny Trudell & Ivan Kalmikoff in three falls (referee: Jack Pappenheim)

Monday, April 9, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Leo Wallick defeated Bill Sledge in two straight falls
2) Benny Trudell & Dutch Schultz defeated Ivan Kalmikoff & Jack Pappenheim in three falls

Thursday, April 12, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner defeated Bill Sledge (11:00)
2) Gust Johnson fought Benny Trudel to a draw (20:00)
3) Whitey Walberg defeated Dutch Schultz (15:00)
4) Texas Junior Heavyweight Champion Wayne Martin defeated Leo Wallick in three falls (referee: Al Getz)

Friday, April 13, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Hickson defeated Johnny James
2) Billy Parks defeated Al Getz in two straight falls
3) Ivan Kalmikoff fought Jack Peppenheim to a no contest in three falls (referee: Gust Johnson)

Monday, April 16, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Whitey Walberg defeated Bill Parks in three falls
2) Benny Trudell & Dutch Schultz defeated Ivan Kalmikoff & Leo Wallick via DQ in three falls

Thursday, April 19, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Getz defeated Johnny James (15:30)
2) Whitey Walberg & Gust Johnson fought Leo Wallick & Benny Trudel to a draw in three falls (45:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Wayne Martin in three falls (referee: Bill Sledge)

Friday, April 20, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Weidner fought Dutch Schultz to a draw
2) Billy Hickson defeated Jack Pappenheim in three falls
3) Ivan Kalmikoff defeated Billy Parks in three falls (referee: Gust Johnson)

Monday, April 23, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Pappenheim defeated George Curtis
2) Leo Wallick defeated Billy Hickson
3) Ivan Kalmikoff fought Benny Trudell to a no contest
4) Gloria Barattini defeated June Byers in three falls

Thursday, April 26, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Whitey Walberg and Jack O’Reilly won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Leo Wallick, Billy Weidner, Al Getz, Bill Parks, Dutch Schultz)
2) Bill Parks defeated Dutch Schultz in three falls
3) Whitey Walberg defeated Jack O’Reilly via DQ in three falls to win the Battle Royal (referee: Gust Johnson)

Friday, April 27, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Hickson defeated Dutch Schultz via DQ in three falls
2) Jack Pappenheim & Ivan Kalmikoff defeated Billy Weidner & George Curtis in three falls(referee: Benny Trudell)

Monday, April 30, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bill Parks defeated George Curtis in three falls
2) Frankie Murdoch & Benny Trudell fought Ivan Kalmikoff & Leo Wallick to a no contest in three falls (referee: Gust Johnson)

Thursday, May 3, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Getz fought Benny Trudel to a draw (20:00)
2) Billy Weidner & Bill Parks defeated Jack O’Reilly & Jack Pappenheim in three falls
3) Whitey Walberg defeated Frank Murdoch via DQ in three falls (referee: Vic Weber)

Monday, May 7, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack O’Reilly defeated Jack Pappenheim (sub. George Curtis)
2) Leo Wallick fought Bill Parks to a draw in three falls (45:00)
3) Ivan Kalmikoff defeated Frankie Murdoch in three falls

Thursday, May 10, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gust Johnson & Bill Parks fought Jack Carter & Jack O’Reilly to a draw (20:00)
2) Frank Murdoch defeated Leo Wallick (45:00)
3) Ray Clements defeated Whitey Walberg in three falls

Monday, May 14, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX – 3,000
1) Rolando Vera defeated Billy Hickson (referee: Gene Blackley)
2) Jack O’Reilly defeated George Curtis (referee: Gene Blackley)
3) Leo Wallick defeated Bill Parks (referee: Gene Blackley)
4) Frankie Murdoch defeated Gene Blackley (sub. Ivan Kalmikoff) via CO
5) World Women's Champion Mildred Burke defeated Mae Young in three falls

Thursday, May 17, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Balk Estes fought George Overhuls to a draw (30:00)
2) Jack Carter & Jack O’Reilly fought Leo Wallick & Bill Parks to a no contest (referees: Pat O’Dowdy & Vic Weber)
3) Ivan Kalmikoff defeated Frank Murdoch in three falls

Monday, May 21, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Rolando Vera defeated George Curtis
2) Leo Wallick defeated Jack O’Reilly when O’Reilly was unable to return for the second fall having lost the first
3) Frankie Murdoch defeated Bill Parks in two straight falls

Thursday, May 24, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Hickson fought Rolando Vera to a draw (20:00)
2) Balk Estes defeated Bill Parks
3) George Overhuls fought Jack O’Reilly to a draw (20:00)
4) Leo Wallick  fought George Curtis to a draw (30:00)
5) Frank Murdoch defeated Ivan Kalmikoff in two straight falls

Monday, May 28, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Rolando Vera defeated Benny Trudell
2) Gene Blackley defeated Ray Clements by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Leo Wallick defeated Frankie Murdoch via DQ in two straight falls

Thursday, May 31, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rolando Vera defeated Benny Trudel
2) George Overhuls & George Curtis & Balk Estes defeated Jack Carter & Jack O’Reilly & Leo Wallick in three falls
3) Frankie Hill Murdoch defeated Wayne Martin in three falls (referee: Paul Mischler)

Monday, June 4, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Curtis defeated Jack O’Reilly
2) Balk Estes defeated Gene Blackley
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Leo Wallick in two straight falls

Thursday, June 7, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Balk Estes fought Rolando Vera to a draw (15:00)
2) George Overhuls defeated Jack Carter (16:00)
3) Jack O’Reilly fought Leo Wallick to a draw (20:00)
4) George Curtis defeated Ivan Kalmikoff via DQ
5) Frank Murdoch fought Ray Clements to a no contest (referee: Billy Weidner)

Monday, June 11, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Rolando Vera defeated Jack O’Reilly via DQ (referee: Gene Blackley)
2) Balk Estes defeated George Overhuls
3) Frankie Murdoch defeated George Curtis (referee: Gene Blackley)
4) World Junior Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Dory Funk in three falls

Thursday, June 14, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Balk Estes defeated Jack Carter (11:00)
2) George Overhuls defeated Rolando Vera (16:00)
3) George Curtis defeated Jack O’Reilly (18:00)
4) Frank Murdoch defeated Ray Clements via DQ in three falls (referees: Gene Blackley & Paul Mischler)

Monday, June 18, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) 6-man Battle Royal (participants: Gene Blackley, Jack O’Reilly, Frankie Murdoch, Balk Estes, George Overhuls, George Curtis)

Thursday, June 21, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Carter fought Gene Blackley to a draw (20:00)
2) Ray Clements & Jack O’Reilly fought Balk Estes & George Overhuls to a no contest in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frank Murdoch defeated George Curtis in three falls

Monday, June 25, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Overhuls defeated George Curtis
2) Gene Blackley defeated Jack Carter
3) Balk Estes defeated Frankie Murdoch
4) Mildred Burke defeated Beverly Lehmer in two straight falls

Thursday, June 28, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Curtis fought George Overhuls to a draw (20:00)
2) Billy Weidner & Balk Estes defeated Ray Clements & Gene Blackley
3) Dory Funk defeated Frank Murdoch in three falls (60:00)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:32 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, July 2, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Balk Estes fought Ray Clements to a draw in three falls (60:00)
2) Frankie Murdoch & Jack Carter defeated Gene Blackley & George Overhuls in three falls

Thursday, July 5, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ray Clements & Gene Blackley fought Frank Murdoch & Jack Carter to a draw (20:00)
2) Balk Estes defeated George Overhuls in three falls
3) Billy Weidner defeated Dory Funk in three falls (referee: Paul Mischler)

Monday, July 9, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Lopez defeated Jack Carter
2) Gene Blackley defeated Frankie Murdoch (referee: George Overhuls)
3) Balk Estes defeated Ray Clements via DQ in two straight falls (referee: George Overhuls)

Thursday, July 12, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Vic Weber defeated Alex Perez (14:00)
2) George Lopez defeated Gene Blackley (7:00)
3) Frank Murdoch defeated George Overhuls (referee: Paul Mischler)
4) Billy Weidner defeated Balk Estes in three falls

Monday, July 16, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Lopez defeated Gene Blackley via DQ
2) Frankie Murdoch defeated George Overhuls in two straight falls
3) World Junior Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Balk Estes in three falls(referee: Gene Blackley)

Thursday, July 19, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Lopez defeated Alex Perez (14:00)
2) Frank Murdoch & Gene Blackley fought Balk Estes & George Overhuls to a no contest (referee: Jack Carter)
3) World Junior Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Billy Weidner in three falls (referee: Jack Carter)

Monday, July 23, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Lopez defeated Jack Carter
2) Balk Estes & George Overhuls defeated Frankie Murdoch & Ray Clements via DQ in two straight falls (referee: Gene Blackley)
3) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated Carol Cook in two straight falls(referee: Gene Blackley)

Thursday, July 26, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Gene Blackley (16:00)
2) George Lopez fought George Overhuls to a draw in three falls (45:00)
3) Dory Funk defeated Frank Murdoch in three falls (referee: Alex Perez)

Thursday, July 26, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM – 1,300
1) Vic Weber fought Pat O’Dowdy (sub. Ronaldo Vera) to a draw
2) Ray Clements defeated Balk Estes in three falls
3) Nell Stewart defeated Carol Cook (referee: Jack Carter)

Monday, July 30, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy & Gene Blackley defeated George Lopez & George Overhaus (sub. Rolando Vera) in three falls
2) Ray Clements defeated Frankie Murdoch in three falls

Thursday, August 2, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rolando Vera fought Pat O’Dowdy to a draw (15:00)
2) Bob Cummings defeated Ray Clements (20:00)
3) George Overhuls defeated Frank Murdoch via DQ (referee: Paul Mischler)
4) Dory Funk defeated George Lopez
5) Bob Cummings defeated George Overhuls (11:00)
6) Dory Funk defeated Bob Cummings in two straight falls

Monday, August 6, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Pat O’Dowdy fought Rolando Vera to a draw
2) Frankie Murdoch defeated George Lopez in two straight falls
3) Ray Clements defeated Gene Blackley via DQ in two straight falls (referee: George Overhuls)

Thursday, August 9, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gene Blackley vs. Rolando Vera
2) Bob Cummings & George Overhuls defeated Ray Clements & Pat O’Dowdy
3) George Lopez defeated Frank Murdoch

Monday, August 13, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Murdoch & Pat O’Dowdy fought Rolando Vera & George Lopez to a draw in three falls (60:00)
2) Ray Clements defeated Gene Blackley in three falls (referee: Bob Cummings)

Thursday, August 16, 1951 – Amarillo Stadium – Amarillo, TX
1) Gene Blackley & Pat O’Dowdy defeated Rolando Vera & Alex Perez to a draw (15:00)
2) Ray Clements defeated Howard Cantonwine (6:00)
3) Jiu-Jitsu Jacket Match: George Lopez defeated George Overhuls (10:00)
4) Frank Murdoch defeated Bob Cummings (19:00)
5) Gorgeous George fought Dory Funk to a draw in three falls (60:00)

Monday, August 20, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Rolando Vera fought Ace Abbott to a draw (20:00)
2) Pat O’Dowdy fought George Lopez to a draw in three falls (45:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frankie Murdoch defeated Ray Clements via DQ in three falls (referee: Ace Freeman)

Thursday, August 23, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Drake defeated Rolando Vera (13:00)
2) Ace Abbott defeated Gene Blackley (14:00)
3) George Lopez fought Ace Freeman to a draw (30:00)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frank Murdoch fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: Charlie Simmons)

Monday, August 27, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Rolando Vera fought Ace Freeman to a draw (20:00)
2) Ray Duran fought Ace Abbott to a no contest in three falls
3) Pat O’Dowdy defeated George Lopez when Lopez was unable to return for the fifth fall

Thursday, August 30, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ray Duran defeated Pat O’Dowdy (16:00)
2) George Lopez fought George Drake to a draw (20:00)
3) Ace Freeman defeated Ace Abbott (19:00)
4) Dory Funk defeated Ray Clements via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Monday, September 3, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Drake vs. Rolando Vera
2) Ace Abbott vs. Ray Duran
3) Pat O’Dowdy vs. Ace Freeman

Tuesday, September 4, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bob Cummings fought Billy Weidner to a draw (20:00) (sub. George Lopez vs. Bob Cummings)
2) George Lopez defeated Ray Clements (sub. Dory Funk) via DQ (sub. Dory Funk vs. Ray Duran)
3) Bob Cummings & Ray Clements (sub. Dory Funk) defeated George Lopez & Billy Weidner (sub. Ray Duran) in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, September 6, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX – 1,348
1) Ace Abbott & George Drake & Bill Sledge defeated Ray Duran & George Lopez & Rolando Vera
2) Bob Cummings fought Ace Freeman to a draw in three falls (45:00)
3) Billy Weidner defeated Ray Clements in three falls (referee: Paul Mischler)

Monday, September 10, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Freeman & George Drake defeated Ray Clements & Ace Abbott in three falls
2) Ray Duran defeated Pat O’Dowdy in three falls
The loser of the main event would have to leave Texas and burn their trunks in the ring.

Tuesday, September 11, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Weidner defeated Alex Perez (sub. Ronaldo Vera) in three falls
2) Bob Cummings defeated George Lopez by winning the first fall of a scheduled three (60:00)

Thursday, September 13, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Drake & Ace Abbott fought Ray Duran & Pat O’Dowdy to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated George Lopez (20:00)
3) Ace Freeman defeated Bob Cummings (20:00)
4) Billy Weidner defeated Ace Freeman in two straight falls (referee: Bill Sledge)

Monday, September 17, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Freeman defeated Gory Guerrero
2) Ace Abbott defeated George Drake in two straight falls
3) Ray Duran defeated Ray Clements via DQ in two straight falls (referee: George Lopez)

Tuesday, September 18, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bob Cummings defeated Alex Perez
2) Billy Weidner fought Alex Kasaboski to a draw (20:00)
3) Bob Cummings & Alex Kasaboski defeated Billy Weidner & Alex Perez via DQ in two straight falls (referee: Charlie Brown)

Thursday, September 20, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated George Lopez (10:00)
2) Alex Kasaboski & Ray Duran fought Ace Freeman & Bob Cummings to a draw
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Frank Murdoch defeated Billy Weidner in three falls

Monday, September 24, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Ace Freeman
2) Dizzy Davis defeated  Bob Cummings when Cummings could not return for the third fall
3) Ray Clements defeated Ray Duran

Tuesday, September 25, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gory Guerrero defeated Dory Detton in three falls
2) Boxing: Alex Kasaboski defeated Alex Perez

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:35 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, October 1, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Alex Kasaboski defeated Ace Freeman via DQ in three falls (referee: Ray Duran)
2) Ray Clements & Bob Cummings defeated Ace Abbott & Dizzy Davis in three falls(referee: Ray Duran)

Tuesday, October 2, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Alex Perez defeated Cecil Brown in three falls
2) Gory Guerrero defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, October 4, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner & Bob Cummings defeated Ace Abbott & Ray Duran (16:00)
2) Alex Kasaboski fought Gory Guerrero to a draw in three falls (45:00)
3) Dizzy Davis defeated Ace Freeman in three falls (referee: Paul Mischler)

Monday, October 8, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dizzy Davis defeated Ray Clements
2) Ace Freeman defeated Alex Kasaboski
3) Gory Guerrero defeated Billy Weidner
4) Dizzy Davis defeated Ace Freeman
5) Dizzy Davis defeated Gory Guerrero in three falls
This card featured a tournament with the winner to meet Billy Raburn for the Texas Junior Heavyweight Champion the next week.

Tuesday, October 9, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bob Cummings fought Johnny James to a draw (20:00)
2) Ray Duran fought Jesse James to a draw (20:00)
3) Jesse James & Johnny James defeated Ray Duran & Bob Cummings via DQ in three falls

Thursday, October 11, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Alex Kasaboski & Ray Duran fought Gory Guerrero & Johnny James to a no contest
2) Jesse James defeated Ace Freeman (45:00)
3) Dizzy Davis defeated Bob Cummings in three falls

Monday, October 15, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Freeman fought Johnny James to a draw (20:00)
2) Gory Guerrero defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls (referee: Richard Moody)
3) Texas Junior Heavyweight Champion Billy Raburn fought Dizzy Davis to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, October 16, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Leo Wallick defeated Bob Cummings when Cummings was unable to return for the third fall
2) Jesse James defeated Ray Duran in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, October 18, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero fought Johnny James to a draw (20:00)
2) Bob Cummings & Ace Freeman & Jesse James defeated Alex Kasaboski & Ray Duran & Leo Wallick via DQ in two straight falls (referees: Paul Mischler & Billy Weidner)
3) Dizzy Davis defeated Billy Raborn in three falls

Monday, October 22, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale fought Bob Cummings to a draw (20:00)
2) Ace Freeman defeated Ray Duran in two straight falls
3) Ray Clements fought Dizzy Davis to a double-DQ (referee: Jack Britton)
4) Little Beaver defeated Irish Jackie in three falls (referee: Jack Britton)

Tuesday, October 23, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gory Guerrero defeated Leo Wallick via DQ in two straight falls
2) Jesse James fought Alex Kasaboski to a no contest in three falls
3) Sonny Boy Cassidy defeated Tom Thumb via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, October 25, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated Al Warshawski (14:00)
2) Jesse James defeated Gory Guerrero via CO (17:00)
3) Leo Wallick fought Ace Freeman to a draw (20:00)
4) Little Beaver & Sonny Boy Cassidy defeated Tom Thumb & Irish Jackie (12:00)
5) Dizzy Davis defeated Alex Kasaboski in three falls

Monday, October 29, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX – 3,200
1) Ace Freeman fought Tommy Martindale to a draw when Freeman refused a victory over an injured Martindale
2) Jesse James & Johnny James defeated Alex Kasaboski & Bob Cummings
3) Dizzy Davis defeated Ray Clements (referee: Richard Moody)

Tuesday, October 30, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Leo Wallick fought Salvador Flores to a draw (20:00)
2) Alex Kasaboski fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
3) Gory Guerrero & Salvador Flores defeated Leo Wallick & Alex Kasaboski in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, November 1, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jesse James fought Billy Weidner to a draw (20:00)
2) Ace Freeman & Tommy Martindale defeated Alex Kasaboski & Leo Wallick (45:00)
3) Dizzy Davis defeated Frank Murdoch via CO in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Monday, November 5, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jesse James & Johnny James defeated Tony Angelo & Rex Mobley in three falls
2) Loser Leaves Town: Dizzy Davis defeated Alex Kasaboski when Kasaboski was unable to return for the third fall

Tuesday, November 6, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bob Cummings and Gory Guerrero won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Leo Wallick, Ace Freeman, Salvador Flores)
2) Ace Freeman defeated Salvador Flores in three falls
3) Bob Cummings defeated Gory Guerrero in three falls to win the Battle Royal

Thursday, November 8, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Leo Wallick fought Tony Angelo to a draw (20:00)
2) Jesse James & Johnny James defeated Tommy Martindale & Ace Freeman (45:00)
3) Dizzy Davis defeated Ray Clements via DQ in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Monday, November 12, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Salvador Flores defeated Rex Mobley in two straight falls
2) Tony Angelo defeated Leo Wallick via DQ in three falls (referee: Tommy Martindale)
3) Dizzy Davis fought Jesse James to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, November 13, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Alex Kasaboski fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Bob Cummings defeated Ace Freeman
3) Bob Cummings & Alex Kasaboski defeated Gory Guerrero & Ace Freeman in two straight falls

Thursday, November 15, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tony Angelo fought Rex Mobley to a draw (15:00)
2) Jesse James & Johnny James defeated Bob Cummings & Pat O’Dowdy
3) Tommy Martindale fought Leo Wallick to a draw (30:00)
4) Dizzy Davis fought Dory Funk to a draw in three falls (60:00)

Monday, November 19, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Salvador Flores fought Leo Wallick to a draw (20:00)
2) Tony Angelo defeated Bob Cummings (sub. Frankie Murdoch) via DQ in two straight falls(referee: Ace Freeman)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dizzy Davis defeated Jesse James in three falls

Tuesday, November 20, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tommy Martindale defeated Rex Mobley via DQ in three falls
2) Gory Guerrero defeated Alex Kasaboski in two straight falls (referee: Johnny James)

Thursday, November 22, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero fought Ace Freeman to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Alex Kasaboski (17:00)
3) Leo Wallick fought Jesse James to a draw (30:00)
4) Dizzy Davis fought Frank Murdoch to a no contest (42:00) (referee: Rex Mobley)

Monday, November 26, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Johnny James fought Alex Kasaboski to a draw (20:00)
2) Jesse James defeated Howard Cantonwine
3) Tommy Martindale defeated Frankie Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Richard Moody)
4) Gorgeous George fought Dizzy Davis to a draw in three falls (60:00) (referee: Richard Moody)

Tuesday, November 27, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tony Angelo & Rex Mobley defeated Gory Guerrero & Salvador Flores in three falls
2) Dory Funk defeated Leo Wallick in two straight falls

Wednesday, November 28, 1951 – VFW Hall – Midland, TX
1) Vic Weber defeated Joe Perez
2) Frankie Murdoch defeated Howard Cantowine in two straight falls (referee: Paul Mischler)
3) Gorgeous George (w/ Jeffries) defeated Alex Kasaboski in three falls (referee: Paul Mischler)

Thursday, November 29, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale fought Jesse James to a draw (15:00)
2) Bob Cummings fought Leo Wallick to a draw (20:00)
3) Frank Murdoch defeated Gory Guerrero
4) Gorgeous George defeated Dizzy Davis in three falls

Monday, December 3, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gory Guerrero & Salvador Flores defeated Jesse James & Johnny James by winning the first fall of a scheduled three (30:00)
2) Tommy Martindale defeated Leo Wallick via DQ in three falls (referee: Richard Moody)
3) Dory Funk defeated Dizzy Davis in two straight falls

Tuesday, December 4, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tony Angelo defeated Rex Mobley via DQ
2) Frankie Hill Murdoch fought Bob Cummings to a draw (20:00)
3) Tony Angelo & Bob Cummings defeated Frankie Hill Murdoch & Rex Mobley in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, December 6, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale vs. Gory Guerrero
2) Jesse James & Johnny James vs. Dizzy Davis & Leo Wallick
3) Frank Murdoch vs. Dory Funk

Monday, December 10, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Rex Mobley fought Leo Wallick to a draw (20:00) (referee: Salvador Flores)
2) Tony Angelo defeated Gory Guerrero by winning the first fall of a scheduled three (45:00) (referee: Salvador Flores)
3) Dory Funk defeated Frankie Murdoch in three falls (referee: Salvador Flores)

Tuesday, December 11, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tommy Martindale fought George Overhuls to a draw in three falls (60:00)
2) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dizzy Davis fought Bob Cummings to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)

Saturday, December 15, 1951 – City Auditorium – Plainview, TX
1) Dory Funk vs. Frankie Murdoch

Monday, December 17, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Rex Mobkey via DQ (referee: Salvador Flores)
2) Whitey Walberg defeated Tony Angelo by winning the first fall of a scheduled three (45:00) (referee: Salvador Flores)
3) Dory Funk defeated Dizzy Davis in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Salvador Flores, replaced by Richard Moody)

Tuesday, December 18, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bob Cummings fought Leo Wallick to a draw (15:00)
2) George Overhuls defeated Frankie Murdoch via DQ
3) Carol Cook vs. Dot Dotson
4) Bob Cummings & George Overhuls defeated Frankie Murdoch & Leo Wallick in three falls

Wednesday, December 19, 1951 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tommy Martindale fought Tony Angelo to a draw (20:00)
2) Dory Funk defeated Whitey Walberg by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Danny McShain defeated Dizzy Davis via DQ in three falls

Monday, December 24, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Whitey Walberg defeated Rex Mobley
2) Salvador Flores defeated Pat O’Dowdy
3) Carol Cook defeated Mars Bennett in two straight falls

Tuesday, December 25, 1951 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tommy Martindale (sub. Tony Angelo) defeated George Overhuls in three falls
2) Bob Cummings defeated Gust Johnson in three falls

Wednesday, December 26, 1951 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Whitey Walberg defeated Salvador Flores
2) Ray Clements & Tommy Martindale defeated Frankie Hill Murdoch & Pat O’Dowdy in three falls

Thursday, December 27, 1951 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Salvador Flores vs. Tony Angelo
2) Gust Johnson vs. George Overhuls
3) Carol Cook vs. Mars Bennett
4) Frank Murdoch & Bob Cumming vs. Whitey Walberg & Tommy Martindale

Friday, December 28, 1951 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Joe Perez defeated Cecil Brown
2) Carol Cook defeated Mars Bennett in three falls
3) Ray Clements (sub. Dizzy Davis) defeated Tommy Martindale in three falls

Monday, December 31, 1951 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Overhuls defeated Gust Johnson (sub. Rex Mobley)
2) Whitey Walberg & Salvador Flores defeated Pat O’Dowdy & Rex Mobley (sub. Ray Clements) in three falls (referee: Gust Johnson)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:38 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Tuesday, January 1, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tony Angelo defeated Tommy Martindale in three falls
2) Frankie Murdoch defeated Bob Cummings in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, January 2, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Overhuls won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Gust Johnson (sub. Ray Clements), Rex Mobley, Pat O’Dowdy, Whitey Walberg, Salvador Flores)
2) Gust Johnson defeated Rex Mobley in two straight falls
3) Whitey Walberg defeated Pat O’Dowdy in three falls

Thursday, January 3, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated Rex Mobley
2) Tony Angelo fought George Overhuls to a draw
3) Gust Johnson defeated Salvador Flores (16:10)
4) Ray Clements defeated Bob Cummings (11:00)
5) Frank Murdoch defeated Whitey Walberg in three falls

Friday, January 4, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Tony Angelo fought George Overhuls to a draw (20:00)
2) Whitey Wahlberg defeated Tommy Martindale in three falls
3) Boxing-Wrestling Match: Salvador Flores & Alex Perez defeated Frank Murdoch & Bob Cummings via DQ in three falls

Monday, January 7, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Gust Johnson in two straight falls
2) Ray Clements defeated Whitey Walberg in three falls
3) Dory Funk defeated Frankie Murdoch via CO in three falls

Monday, January 7, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Vic Weber defeated Cecil Brown (12:10)
2) George Overhuls defeated Salvador Flores in three falls
3) Billy Weidner defeated Bob Cummings (sub. Leo Wallick) in three falls

Tuesday, January 8, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) 5-man Battle Royal (participants: Tarzan Zimba, Salvador Flores, Rex Mobley, Tony Angelo, George Overhuls)

Wednesday, January 9, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Pat O’Dowdy defeated Tommy Martindale in two straight falls
2) Ray Clements fought Frankie Hill Murdoch to a draw in three falls (45:00)
3) Dory Funk defeated Whitey Walberg in three falls

Thursday, January 10, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tony Angelo defeated Tarzan Zimba via DQ
2) Gust Johnson fought Rex Mobley to a draw
3) Tommy Martindale & Whitey Walberg defeated Dory Funk & George Overhuls in three falls
4) Ray Clements defeated Frank Murdoch in three falls

Friday, January 11, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Tarzan Zimba fought Gust Johnson to a draw
2) George Overhuls defeated Tug Wilson
3) Whitey Wahlberg fought Frank Murdoch to a draw in three falls
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Salvador Flores in three falls

Monday, January 14, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bill Sledge (sub. Frankie Hart) defeated Salvador Flores in two straight falls
2) Ray Clements defeated Tommy Martindale in two straight falls
3) Dory Funk defeated Leo Wallick in two straight falls (referee: Gust Johnson)

Monday, January 14, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Whitey Walberg defeated Tarzan Zimba (17:05)
2) George Overhuls defeated Tony Angelo in three falls
3) Frankie Murdoch defeated Billy Weidner in three falls (referee: Paul Mischner)

Tuesday, January 15, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Weidner (sub. Bill Sledge) vs. Tony Angelo
2) Whitey Wahlberg & George Overhuls fought Tarzan Zimba & Frankie Murdoch to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, January 16, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Salvador Flores vs. Ray Clements
2) Tommy Martindale vs. Frankie Hart
3) Leo Wallick defeated Dory Funk
Previews for next week’s card state that Hart did not appear here due to travel issues.

Thursday, January 17, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frankie Hart defeated Tony Angelo
2) Frank Murdoch fought Enrique Torres to a draw (30:00)
3) Tony Morelli & Leo Wallick defeated Tommy Martindale & Whitey Walberg in three falls
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Ray Clements in three falls (referee: Bill Sledge)

Friday, January 18, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Gust Johnson vs. George Overhuls
2) Tarzan Zimba vs. Frankie Hart
3) Whitey Wahlberg & Salvador Flores vs. Frank Murdoch & Tony Morelli

Monday, January 21, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Leo Wallick defeated Tommy Martindale in three falls
2) Ray Clements defeated Frankie Hart in two straight falls
3) Dory Funk defeated Frankie Murdoch by winning the first fall of a scheduled three (60:00) (referee: Bill Sledge)

Monday, January 21, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Tarzan Zimba fought George Curtis to a draw (20:00)
2) George Overhuls defeated Salvador Flores in three falls
3) George Curtis & Whitey Walberg defeated Tony Morelli & Tarzan Zimba in two straight falls (referee: Gust Johnson)

Tuesday, January 22, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tony Morelli defeated Salvador Flores
2) George Overhuls fought George Curtis to a draw in three falls (45:00)
3) Whitey Wahlberg defeated Tarzan Zimba in three falls (referee: Gust Johnson)

Wednesday, January 23, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hart defeated Tommy Martindale
2) Enrique Torres defeated Ray Clements (sub. Dory Funk) by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Leo Wallick defeated Frankie Hill Murdoch in three falls

Thursday, January 24, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls vs. Tarzan Zimba
2) Tommy Martindale fought Whitey Walberg to a draw
3) Tony Morelli & Leo Wallick defeated Frankie Hart & George Curtis
4) Frank Murdoch vs. Enrique Torres

Friday, January 25, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) George Curtis fought Tommy Martindale to a draw
2) Frankie Hart defeated Salvador Flores
3) Tony Morelli defeated Whitey Wahlberg in three falls (referee: Gust Johnson)
4) Enrique Torres defeated Frank Murdoch in two straight falls

Monday, January 28, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Hart & Tarzan Zimba defeated Leo Wallick & George Overhuls in three falls
2) Sky Low Low defeated Vitorio Gonzales in three falls (referee: Lou Britton)
3) Ray Clements defeated Dory Funk via DQ in two straight falls (referee: Lou Britton)

Monday, January 28, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Bill Sledge defeated Gust Johnson (14:25)
2) Sonny Boy Cassidy fought Farmer Pete to a draw in three falls (45:00)
3) Frankie Murdoch & Tony Morelli defeated George Curtis & Whitey Walberg in three falls

Wednesday, January 30, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tarzan Zimba fought George Overhuls to a draw (20:00)
2) Dory Funk fought Tony Morelli to a draw in three falls (45:00)
3) Leo Wallick defeated Frankie Hart when Hart could not return for the third fall
4) Sky Low Low defeated Vitorio Gonzeles in three falls

Thursday, January 31, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gust Johnson defeated Lou Britton (13:00)
2) Tommy Martindale fought Frankie Hart to a draw (20:00)
3) Sky Low Low defeated Vittorio Gonzales in three falls
4) Tony Morelli & Leo Wallick fought Frank Murdoch & Dory Funk to a no contest in three falls for the vacant Southwest States Tag Team Title (referees: Billy Weidner & Alex Perez)

Thursday, January 31, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Sonny Boy Cassidy vs. Farmer Pete
2) George Curtis & Whitey Wahlberg vs. Tarzan Zimba & George Overhuls (referee: Bill Sledge)

Friday, February 1, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Leo Wallick defeated Lou Britton
2) George Curtis defeated Tarzan Zimba
3) Sky Low Low defeated Victorio Gonzales in three falls
4) Tony Morelli defeated Whitey Wahlberg in three falls

Monday, February 4, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) George Overhuls defeated Tommy Martindale in three falls
2) Frankie Murdoch defeated George Curtis in three falls
3) Whitey Walberg defeated Leo Wallick in three falls

Tuesday, February 5, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Hart vs. Gust Johnson
2) Dory Funk & Gory Guerrero vs. Tony Morelli & Tarzan Zimba
3) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain vs. Ray Clements

Tuesday, February 5, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Whitey Wahlberg and Leo Wallick won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Frankie Murdoch, George Overhuls, George Curtis)
2) George Overhuls fought George Curtis to a draw in three falls (45:00)
3) Whitey Wahlberg defeated Leo Wallick in two straight falls to win the Battle Royal(referee: Bill Sledge)

Wednesday, February 6, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tony Morelli defeated Frankie Hart
2) Leo Wallick defeated Whitey Walberg in three falls
3) Danny McShain defeated Ray Clements in three falls

Thursday, February 7, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frankie Hart & Gory Guerrero fought Whitey Walberg & Billy Weidner to a draw (20:00)
2) George Curtis defeated Leo Wallick via DQ (16:00) (referee: Bob Geigel)
3) Tony Morelli fought Dory Funk to a draw (30:00)
4) Danny McShain defeated Frank Murdoch in three falls

Friday, February 8, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Tarzan Zimba vs. George Overhuls
2) George Curtis vs. Tommy Martindale
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Tony Morelli in three falls
4) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated Gory Guerrero in three falls (referee: Gust Johnson)

Monday, February 11, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) George Curtis won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Bill Sledge, Frankie Murdoch, Dory Funk, Whitey Walberg, Frankie Hart)
2) Dory Funk fought Frankie Murdoch to a double-CO
3) Frankie Hart defeated Whitey Walberg via DQ in three falls

Tuesday, February 12, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Curtis fought Frankie Hart to a draw in three falls (45:00)
2) Frankie Murdoch & Tarzan Zimba defeated Whitey Wahlberg & George Overhuls in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, February 13, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch defeated George Overhuls
2) Tony Morelli defeated Whitey Walberg
3) Leo Wallick defeated Lou Brittain
4) Sky Low Low & Sunny Boy Cassidy defeated Vitorio Gonzeles & Farmer Pete in three falls

Thursday, February 14, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frankie Hart defeated Lou Britton
2) Leo Wallick defeated Gust Johnson
3) Frank Murdoch defeated Whitey Walberg
4) Sky Low Low & Sonny Boy Cassidy defeated Vittorio Gonzales & Farmer Pete in three falls
5) Dory Funk fought Tony Morelli to a draw in three falls (60:00)

Friday, February 15, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Whitey Wahlberg vs. Tarzan Zimba
2) George Curtis vs. George Overhuls
3) Tony Morrelli defeated Gory Guerrero via DQ in three falls (referee: Lou Britton)
4) Sky Low Low & Sunny Boy Cassidy defeated Victorio Gonzales & Farmer Pete in three falls

Monday, February 18, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Whitey Walberg vs. George Overhuls
2) Leo Wallick vs. Hal Keene
3) Gory Guerrero vs. Tony Morelli

Monday, February 18, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Frankie Murdoch fought Frankie Hart to a draw
2) Sky Low Low & Sonny Boy Cassidy defeated Farmer Pete & Vito Gonzalez in three falls
3) Dory Funk defeated George Curtis when Curtis was unable to return for the third fall

Tuesday, February 19, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gene Detton fought Alex Perez to a draw
2) Frankie Hart defeated Billy Weidner via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated George Curtis when Curtis was unable to return for the third fall

Wednesday, February 20, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tarzan Zimba defeated Bill Sledge
2) Frankie Hill Murdoch fought Whitey Walberg to a draw in three falls (45:00)
3) Leo Wallick defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Gust Johnson)

Thursday, February 21, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gust Johnson defeated Tarzan Zimba via DQ
2) Frankie Hart fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
3) George Curtis defeated Whitey Walberg (21:00)
4) Dory Funk & Frank Murdoch defeated Tony Morelli & Leo Wallick in three falls to win the vacant Southwest States Tag Team Title

Thursday, February 21, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Alex Perez fought Gene Detton to a draw (20:00)
2) Billy Weidner fought Ray Clements to a draw (20:00)
3) Ray Clements & George Overhuls defeated Billy Weidner & Bill Sledge in three falls (referee: Gene Detton)

Friday, February 22, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Gust Johnson vs. Tarzan Zimba
2) George Overhuls vs. Frankie Hart
3) George Curtis & Gory Guerrero vs. Leo Wallick & Tony Morelli (referee: Hal Keene)

Monday, February 25, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Curtis vs. Tarzan Zimba
2) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk vs. Ray Clements

Monday, February 25, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Sesue Oyama defeated Alex Kasaboski via DQ (20:00)
2) Tony Morelli fought Frankie Hart to a no contest in three falls (referee: Gene Detton)
3) Frankie Murdoch defeated George Overhuls via CO in three falls (referee: Gene Detton)

Tuesday, February 26, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Sesue Oyama defeated George Overhuls
2) Billy Weidner defeated Tony Morelli in three falls
3) Frankie Hart defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls

Wednesday, February 27, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tarzan Zimba defeated Gust Johnson (referee: Vic Weber)
2) Dory Funk & Frankie Hill Murdoch defeated George Curtis & Whitey Walberg by winning the only fall of a scheduled three (45:00) (referee: Vic Weber)
3) Dizzy Davis defeated Leo Wallick in three falls (referee: Vic Weber)

Thursday, February 28, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero & Frankie Hart fought Alex Kasaboski & Tarzan Zimba to a draw (20:00)
2) George Curtis defeated George Overhuls (15:20)
3) Frank Murdoch defeated Leo Wallick in three falls
4) Dizzy Davis fought Tony Morelli to a no contest in three falls (referee: George Bruckman)

Thursday, February 28, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Gene Detton fought Cecil Brown to a draw (20:00)
2) Sessue Oyama defeated Gust Johnson in three falls
3) Ray Clements defeated Whitey Walberg in three falls (referee: Gene Detton)

Friday, February 29, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Sesue Oyama fought Alex Kasaboski (sub. George Overhuls) to a draw
2) Frankie Hart defeated Tarzan Zimba in two straight falls
3) Tony Morelli & Dizzy Davis defeated George Curtis & Gory Guerrero in three falls

Monday, March 3, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Curtis defeated Tarzan Zimba in two straight falls (referee: Gust Johnson)
2) Alex Kasaboski defeated Whitey Walberg in three falls (referee: Gust Johnson)
3) Dizzy Davis defeated Gory Guerrero in two straight falls (referee: Gust Johnson)

Monday, March 3, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Billy Hickson defeated Gene Detton (12:38)
2) Frankie Hart defeated Sesue Oyama via DQ in three falls (referee: George Bruckman)
3) Tony Morelli defeated Frankie Murdoch in three falls (referee: George Bruckman)

Tuesday, March 4, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Paul Mischler defeated Gene Detton (sub. Alex Perez)
2) Billy Weidner defeated Ray Clements via DQ in three falls
3) Frankie Hart defeated Sesue Oyama via DQ in three falls (referee: Gene Detton)

Wednesday, March 5, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Curtis fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Alex Kasaboski & Ray Clements defeated Tarzan Zimba & Frankie Hill Murdoch in three falls
3) Tony Morelli defeated Dizzy Davis in three falls

Thursday, March 6, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tarzan Zimba fought Gust Johnson to a draw (20:00)
2) George Curtis defeated Billy Weidner in three falls
3) Tony Morelli & Dizzy Davis defeated Dory Funk & Frank Murdoch in three falls to win the Southwest States Tag Team Title (referees: Bob Geigel & Paul Mischler)

Thursday, March 6, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Sessue Oyama defeated Whitey Walberg
2) Billy Hickson fought Pat O’Dowdy to a draw (45:00)
3) Frankie Hart defeated Ray Clements in three falls

Friday, March 7, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Billy Hickson defeated Gene Detton
2) Frankie Hart fought Whitey Walberg to a draw (20:00)
3) Gory Guerrero defeated Alex Kasaboski via DQ in two straight falls
4) George Curtis defeated Dizzy Davis (referee: George Bruckman)

Monday, March 10, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Alex Kasaboski defeated Gust Johnson in three falls
2) Gory Guerrero & Frankie Hart defeated Frankie Murdoch & The Great Zimba via DQ(referee: George Bruckman)
3) George Curtis defeated Dizzy Davis in two straight falls

Monday, March 10, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Billy Hickson fought Benny Trudell to a draw (20:00)
2) Judo Match: Sesue Oyama defeated Whitey Walberg in three falls
3) Dory Funk fought Tony Morelli to a no contest in three falls

Tuesday, March 11, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Hickson fought Billy Weidner to a draw
2) Judo Jacket Match: Sesue Oyama defeated Pat O’Dowdy (sub. Frankie Hart)
3) Benny Trudell defeated Whitey Wahlberg in three falls

Wednesday, March 12, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero defeated Tarzan Zimba
2) Dory Funk & Frankie Hill Murdoch fought Alex Kasaboski & Ray Clements to a no contest in three falls (referee: George Curtis)
3) Tony Morelli defeated Dizzy Davis in three falls (referee: George Curtis)

Thursday, March 13, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Hickson & Frankie Hart defeated Benny Trudel & Pat O’Dowdy
2) Alex Kasaboski defeated Whitey Walberg
3) George Curtis defeated Dizzy Davis via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)
4) Tony Morelli defeated Frank Murdoch in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, March 13, 1952 - Southern Club Sports Arena - Pampa, TX
1) Gust Johnson defeated Tarzan Zimba
2) Sessue Oyama fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Ray Clements via DQ in three falls

Friday, March 14, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Billy Hickson defeated Tarzan Zimba
2) Judo Jacket Match: Sesue Oyama defeated Whitey Walberg
3) Gory Guerrero & George Curtis defeated Dizzy Davis & Alex Kasaboski via DQ in three falls (referees: Gene Detton & Dory Detton)

Monday, March 17, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Billy Weidner fought Johnny Pavich to a draw (30:00)
2) Alex Kasaboski & Sessue Oyama fought Gory Guerrero & Frankie Hart to a draw in three falls (45:00)
3) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated George Curtis when Curtis could not return for the second fall having won the first

Monday, March 17, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Gust Johnson defeated Gene Detton
2) Billy Hickson fought Benny Trudell to a draw in three falls (60:00)
3) Tony Morelli defeated Dory Funk in three falls to win the Pecos District Wrestling Championship

Tuesday, March 18, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Pat O’Dowdy vs. Billy Hickson
2) Dory Detton vs. Benny Trudell
3) Dory Detton & Billy Hickson vs. Benny Trudell & Pat O’Dowdy

Wednesday, March 19, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Alex Kasaboski to a draw (30:00)
2) Dory Funk defeated Johnny Pavich in three falls
3) Danny McShain defeated Tony Morelli in three falls

Thursday, March 20, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sesue Oyama defeated Gust Johnson (11:00)
2) Ray Clements fought Bob Geigel to a draw (20:00)
3) Tony Morelli fought George Curtis to a draw in three falls (45:00)
4) Dory Funk defeated Danny McShain in two straight falls

Thursday, March 20, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Alex Perez fought Cecil Brown to a draw (20:00)
2) Billy Hickson fought Pat O’Dowdy to a draw (20:00)
3) Frankie Hart & Billy Hickson defeated Pat O’Dowdy & Benny Trudell in three falls

Friday, March 21, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Billy Hickson defeated Gene Detton
2) Benny Trudell fought John Pavich to a draw
3) George Curtis defeated Gust Johnson in two straight falls
4) Gory Guerrero defeated Alex Kasaboski in three falls (referee: Tommy Martindale)

Monday, March 24, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Lopez defeated Billy Weidner
2) Sessue Oyama & Benny Trudell defeated Dory Funk & Frankie Hart in three falls
3) Lorraine Johnson defeated Jo Ann Mulleniex in two straight falls

Monday, March 24, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Billy Hickson defeated John Pavich in three falls
2) George Curtis & Gory Guerrero defeated Tony Morelli & Alex Kasaboski in three falls

Tuesday, March 25, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gory Guerrero fought Johnny Pavich to a draw in three falls (60:00)
2) Boxing: Billy Hickson defeated Benny Trudell (referee: Alex Perez)

Wednesday, March 26, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Alex Kasaboski defeated Sessue Oyama
2) Dory Funk defeated George Curtis
3) Tony Morelli defeated Frankie Hart in three falls
4) Therese Theis defeated Jo Ann Mullenniex in two straight falls

Thursday, March 27, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Lopez fought Frankie Hart to a draw (30:00)
2) Gory Guerrero defeated Sesue Oyama via DQ (45:00) (referee: Bob Geigel)
3) Tony Morelli & Alex Kasaboski defeated Dory Funk & George Curtis in three falls

Thursday, March 27, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Johnny Pavich fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Billy Hickson defeated Benny Trudell via DQ in three falls (referee: Gene Detton)
3) Lorraine Johnson defeated Jo Ann Mulleniex in three falls

Friday, March 28, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Frankie Hart fought Tommy Martindale to a draw
2) Sesue Oyama fought George Shindo to a draw
3) George Curtis defeated Tony Morelli in three falls
4) Gory Guerrero defeated Dory Funk in three falls

Monday, March 31, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gory Guerrero defeated Tommy Martindale
2) George Curtis defeated Billy Raburn
3) Tony Morelli defeated Johnny Pavich
4) Sessue Oyama defeated George Lopez in three falls

Monday, March 31, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Frankie Hart defeated Benny Trudell via DQ (referee: Gene Detton)
2) Lorraine Johnson defeated JoAnn Mullenniex in three falls
3) Dory Funk fought Alex Kasaboski to a double-CO in three falls (referee: Billy Hickson)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:42 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Tuesday, April 1, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Benny Trudell vs. Billy Hickson
2) Alex Kasaboski vs. Frankie Hart
3) Theresa Theis vs. JoAnn Mullenniex

Wednesday, April 2, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Dory Funk to a draw (20:00)
2) Judo Jacket Match: Sessue Oyama defeated George Lopez in three falls
3) Tony Morelli defeated Billy Raburn via DQ in three falls (referee: George Curtis)

Thursday, April 3, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner fought Bob Geigel to a draw (20:00)
2) Sesue Oyama defeated Billy Hickson (14:00)
3) George Curtis fought Billy Raborn to a draw (20:00)
4) Tony Morelli defeated Dory Funk in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Thursday, April 3, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Johnny Pavich defeated Gene Detton (sub. Frankie Hart) in three falls
2) Alex Kasaboski defeated George Lopez in three falls (referee: Frankie Hart)

Friday, April 4, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) George Shindo vs. Billy Rayburn
2) Tony Morelli vs. Sesue Oyama
3) Theresa Theis vs. Jo Ann Mulleniex
4) Dory Funk vs. Gory Guerrero

Saturday, April 5, 1952 – unknown arena – Clarendon, TX
1) Alex Kasaboski vs. Tommy Martindale
2) Benny Trudel vs. John Pavich
3) Alex Kasaboski & Benny Trudel vs. Tommy Martindale & John Pavich

Monday, April 7, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott fought Billy Raburn to a draw (20:00)
2) Tony Morelli defeated Gory Guerrero
3) George Curtis fought Alex Kasaboski to a no contest in three falls (referee: Tommy Martindale)
4) Lorraine Johnson defeated Theresa Theis in two straight falls

Monday, April 7, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) George Shindo won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Frankie Hart, Benny Trudell, Johnny Pavich, Billy Hickson, Scotty McFarland, Sessue Oyama)
2) Johnny Pavich defeated Benny Trudell via DQ (referee: Frankie Hart)
3) Billy Hickson defeated Scotty McFarland in three falls (referee: Frankie Hart)

Wednesday, April 9, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Benny Trudell fought George Curtis to a draw (20:00)
2) Alex Kasaboski defeated Gory Guerrero in three falls
3) Billy Raburn defeated Tony Morelli in two straight falls (referee: Ray Clements)

Thursday, April 10, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Scotty McFarland fought Ace Abbott to a draw (15:00)
2) Sesue Oyama defeated John Pavich (14:35)
3) Billy Raborn defeated Frankie Hart (19:00)
4) Jo Ann Mullineaux defeated Theresa Theis (22:00)
5) Tony Morelli fought George Curtis to a draw in three falls (60:00)

Thursday, April 10, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Alex Kasaboski defeated Gory Guerrero
2) Tommy Martindale defeated Billy Hickson in three falls
3) Gory Guerrero & George Lopez defeated Benny Trudell & Alex Kasaboski in three falls

Friday, April 11, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Sesue Oyama defeated Benny Trudell
2) Alex Kasaboski fought George Shindo to a draw
3) Lorraine Johnson defeated Jo Ann Mulleniex in three falls
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Tony Morelli defeated Gory Guerrero in three falls

Saturday, April 12, 1952 – unknown arena – Clarendon, TX
1) Tommy Martindale vs. Benny Trudel
2) Scotty McFarland vs. Billy Weidner

Monday, April 14, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ray Duran defeated Ace Abbott via DQ
2) Billy Raburn defeated Tony Morelli when Morelli refused to return for the third fall(referee: Benny Trudell)
3) George Curtis defeated Alex Kasaboski via DQ in five falls (referee: Benny Trudell)

Monday, April 14, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Johnny Pavich defeated Scotty McFarland
2) Billy Hickson fought Tommy Martindale to a no contest in three falls
3) Judo Jacket Match: Sessue Oyama defeated George Shindo in three falls

Wednesday, April 16, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Billy Raburn won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Tommy Martindale, Tony Morelli, George Curtis, Alex Kasaboski, Frankie Hart, Billy Hickson) (referee: Ray Clements)
2) Tony Morelli fought George Curtis to a draw in three falls (45:00) (referee: Tommy Martindale)
3) Alex Kasaboski defeated Frankie Hart in two straight falls (referee: Tommy Martindale)

Wednesday, April 16, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Benny Trudell fought Ray Duran to a draw (20:00)
2) Johnny Pavich defeated Scotty McFarland via DQ in three falls
3) Judo Jacket Match: Sessue Oyama defeated George Lopez in three falls

Thursday, April 17, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Lopez fought Scotty McFarland to a draw (15:00)
2) Ace Abbott fought John Pavich to a draw (20:00) (referee: Alex Perez)
3) Sesue Oyama defeated Ray Clements in three falls (referee: Frankie Hart)
4) George Curtis & Billy Raborn defeated Tony Morelli & Alex Kasaboski in three falls

Friday, April 18, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Billy Hickson vs. Benny Trudell
2) Ray Duran vs. Tommy Martindale
3) George Shindo vs. Alex Kasaboski
4) Judo Jacket Match: Sesue Oyama vs. Tony Morelli

Monday, April 21, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Billy Raburn defeated Billy Hickson
2) Sessue Oyama defeated Ace Abbott when Abbott was unable to return for the third fall
3) George Curtis defeated Alex Kasaboski in two straight falls

Monday, April 21, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) George Shindo defeated Benny Trudell
2) Ray Duran defeated Frankie Hart in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Tony Morelli defeated Ray Clements in three falls (referee: Tommy Martindale)

Wednesday, April 23, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ace Abbott fought Ray Duran to a draw (20:00)
2) Scotty McFarland defeated Billy Hickson in two straight falls
3) Billy Raburn defeated Alex Kasaboski in three falls

Wednesday, April 23, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Johnny Pavich defeated Benny Trudell via DQ
2) George Lopez fought Tommy Martindale to a draw (45:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Tony Morelli defeated Sessue Oyama in three falls

Thursday, April 24, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbott & Scotty McFarland defeated Billy Hickson & Frankie Hart (7:00)
2) Ray Duran fought John Pavich to a draw (20:00) (referee: Alex Kasaboski)
3) Jiu-Jitsu Jacket Match: Sesue Oyama defeated George Lopez in three falls
4) Tony Morelli defeated Billy Raborn in three falls

Friday, April 25, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) George Shino and Alex Kasaboski won a 7-man Battle Royal: (other participants: Sesue Oyama, Billy Raburn, Ray Duran, Benny Trudell, Ace Abbott)
2) Billy Raburn defeated Ace Abbott
3) Ray Duran defeated Benny Trudell in three falls
4) George Shindo defeated Alex Kasaboski in two straight falls to win the Battle Royal

Monday, April 28, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott fought Scotty McFarland to a draw (20:00)
2) Southwest States Junior Heavyweight Champion Tony Morelli defeated Billy Raburn in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated George Curtis in three falls

Monday, April 28, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Tommy Martindale defeated Ray Duran via DQ
2) George Shindo & Tommy Martindale defeated Sessue Oyama & Ray Duran in three falls
3) The Mask defeated Alex Kasaboski in three falls

Wednesday, April 30, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tony Morelli defeated Johnny Pavich
2) The Masked Marvel defeated Tommy Martindale in two straight falls
3) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated Billy Raburn in three falls

Wednesday, April 30, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Benny Trudell defeated Ray Duran
2) Scotty McFarland defeated George Lopez in three falls
3) Alex Kasaboski defeated Sessue Oyama in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, May 1, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sesue Oyama defeated Alex Kasaboski via DQ in two straight falls (referee: Tommy Martindale)
2) The Masked Marvel defeated Billy Raborn in three falls
3) Danny McShain defeated Tony Morelli in three falls (referee: Bill Sledge)

Friday, May 2, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Ace Abbott vs. Ray Duran
2) The Masked Marvel vs. John Pavich
3) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated George Shindo via DQ in three falls

Monday, May 5, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Sessue Oyama
2) George Curtis defeated Ray Duran
3) Tony Morelli fought Cowboy Carlson to a draw (20:00)
4) George Curtis & Ace Abbott & Cowboy Carlson defeated Tony Morelli & Ray Duran & Sessue Oyama in three falls (referee: Scotty McFarland replaced by Richard Moody)

Monday, May 5, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) John Pavich fought George Shindo to a draw (20:00)
2) Tommy Martindale defeated Benny Trudell in three falls
3) The Mask defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls

Wednesday, May 7, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Lopez fought Ace Abbott to a draw (20:00)
2) Tony Morelli fought Sessue Oyama to a no contest in three falls (referee: Benny Trudell)
3) The Masked Marvel defeated George Curtis in three falls

Wednesday, May 7, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Alex Kasaboski and Cowboy Carlson won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Bob Geigel, Johnny Pavich, Tommy Martindale, Scotty McFarland) (referee: Bill Sledge)
2) Tommy Martindale defeated Scotty McFarland in three falls (referee: Bill Sledge)
3) Cowboy Carlson defeated Alex Kasaboski in three falls to win the Battle Royal (referee: Bill Sledge)

Thursday, May 8, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) John Pavich & Cowboy Carlson defeated Alex Kasaboski & Scotty McFarland via DQ (referee: George Lopez)
2) Sesue Oyama defeated Tommy Martindale
3) George Curtis fought The Masked Marvel to a draw (30:00)
4) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain fought Tony Morelli to a no contest in three falls (referee: Bob Geigel)

Friday, May 9, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Benny Trudell vs. Tommy Martindale
2) Ace Abbott vs. Cowboy Carlson
3) Tony Morelli & The Great Mask vs. George Curtis & George Shindo

Monday, May 12, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson defeated Sessue Oyama via DQ (referee: Bill Sledge)
2) The Masked Marvel defeated Johnny Pavich
3) Ace Abbott defeated Tony Morelli in three falls (referee: Bill Sledge)

Monday, May 12, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Scotty McFarland fought Benny Trudell to a draw (20:00)
2) Tommy Martindale defeated Alex Kasaboski via DQ in three falls (referee: George Shindo)
3) Gorgeous George defeated George Curtis in three falls

Wednesday, May 14, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Alex Kasaboski defeated Johnny Pavich
2) Tony Morelli fought Tommy Martindale to a draw in three falls (45:00) (referee: Benny Trudell)
3) Gorgeous George (w/ Jeffries) defeated Ray Clements via DQ in three falls (referee: Benny Trudell)

Thursday, May 15, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cowboy Carlson & George Lopez defeated Ace Abbott & Benny Trudel (17:00)
2) Sesue Oyama fought Alex Kasaboski to a draw (20:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Tony Morelli defeated George Curtis in two straight falls
4) Gorgeous George defeated Danny McShain via DQ in three falls

Friday, May 16, 1952 – Armory – Albuquerque, NM – 2,000
1) Ace Abbott vs. Sesue Oyama
2) Tony Marelli & Scotty McFarland vs. George Curtis & Cowboy Carlson
3) Gorgeous George defeated George Shindo in three falls

Monday, May 19, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson defeated Sessue Oyama in two straight falls
2) The Masked Marvel defeated George Lopez in two straight falls
3) Ace Abbott defeated Scotty McFarland in two straight falls

Monday, May 19, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Billy Weidner via DQ (17:40)
2) Bill Sledge fought George Curtis to a draw in three falls
3) Tommy Martindale defeated Alex Kasaboski in three falls

Wednesday, May 21, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Curtis fought Scotty McFarland to a draw (20:00)
2) Cowboy Carlson defeated Alex Kasaboski in three falls
3) The Masked Marvel defeated Sessue Oyama in three falls

Thursday, May 22, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel defeated Alex Kasaboski (15:00) (referee: Benny Trudel)
2) The Masked Marvel defeated George Lopez (10:00)
3) Cowboy Carlson defeated Tommy Martindale (15:00) (referee: John Pavich)
4) George Curtis defeated Sesue Oyama via DQ (referee: Billy Weidner)
5) The Masked Marvel defeated Bob Geigel (11:00)
6) George Curtis defeated Cowboy Carlson (20:00) (referee: Bill Sledge)
7) The Masked Marvel defeated George Curtis in three falls

Friday, May 23, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Scotty McFarland vs. Tommy Martindale
2) George Shindo defeated Alex Kasaboski
3) The Masked Marvel defeated Cowboy Carlson in three falls
4) George Curtis defeated Sesue Oyama in three falls

Monday, May 26, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Sessue Oyama
2) Cowboy Carlson defeated Benny Trudell in two straight falls
3) The Masked Marvel defeated Tommy Martindale in three falls

Monday, May 26, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Bill Sledge fought George Shindo to a draw (20:00)
2) Alex Kasaboski fought Dory Funk to a draw (20:00)
3) Dory Funk & George Curtis & George Lopez defeated Alex Kasaboski & Bill Sledge & Bob Geigel in three falls

Wednesday, May 28, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Curtis defeated Sessue Oyama
2) The Masked Marvel fought Cowboy Carlson to a draw in three falls (45:00)
3) Lou Thesz defeated Ray Clements in two straight falls

Thursday, May 29, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated Ace Abbott
2) Sesue Oyama fought Bob Geigel to a draw (20:00)
3) George Curtis & Cowboy Carlson defeated Scotty McFarland & Benny Trudel in three falls
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated The Masked Marvel in three falls (referee: Billy Weidner)


Friday, May 30, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Benito Gardini fought Ace Freeman to a draw (30:00)
2) Dory Funk & Benny Trudell (sub. The Masked Marvel) defeated George Curtis & Cowboy Carlson
3) Judo Jacket Match: George Shindo defeated Sesue Oyama in three falls

Monday, June 2, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Freeman defeated Bill Sledge
2) Ace Abbott fought Cowboy Carlson to a draw (30:00)
3) George Curtis defeated The Masked Marvel by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
4) June Byers defeated Lillian Bitter in three falls

Monday, June 2, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Scotty McFarland fought Bob Geigel to a draw (20:00)
2) Tommy Martindale defeated Benito Gardini via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated Tony Morelli via DQ in three falls

Wednesday, June 4, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ace Freeman fought George Curtis to a draw (20:00)
2) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Tony Morelli & Scotty McFarland in three falls (referee: Bob Geigel)
3) June Byers defeated Lilly Bitters in three falls

Thursday, June 5, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbott fought Chico Bonales to a draw (15:00)
2) Ace Freeman fought Cowboy Carlson to a draw (20:00)
3) June Byers defeated Lilly Bitter (14:14)
4) Tony Morelli defeated Tommy Martindale in two straight falls (referee: Bob Geigel)
5) Dory Funk defeated George Curtis in three falls

Friday, June 6, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Benito Gardini fought Adolfo Bonales to a draw (20:00)
2) Lilly Bitter defeated Terry Majors
3) The Masked Marvel fought Tony Morelli to a no contest in three falls
4) Dory Funk defeated Cowboy Carlson via DQ in three falls

Monday, June 9, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Freeman fought Cowboy Carlson to a draw (15:00)
2) Benito Gardini defeated Ace Abbott via DQ in three falls
3) The Masked Marvel defeated George Curtis when Curtis was unable to return for the third fall

Monday, June 9, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Ray Clements fought Chico Bonales to a draw (20:00)
2) Southwest States Junior Heavyweight Champion Tony Morelli defeated Dory Funk in three falls (referee: Bill Sledge)
3) Terry Majors defeated June Byers in three falls

Wednesday, June 11, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Benito Gardini fought Cowboy Carlson to a draw (20:00)
2) The Masked Marvel defeated George Curtis in two straight falls
3) Tony Morelli defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, June 11, 1952 – Oiler Park – Pampa, TX
1) Bob Geigel defeated Ace Abbott
2) Lillian Bitter defeated June Byers in three falls
3) Ace Freeman defeated Tommy Martindale in three falls

Thursday, June 12, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale fought Benito Gardini to a draw (20:00)
2) George Curtis & Ace Freeman defeated Ace Abbott & Scotty McFarland (19:16)
3) Tony Morelli defeated Cowboy Carlson in three falls
4) Dory Funk fought The Masked Marvel to a no contest in three falls (referee: Bill Sledge)

Friday, June 13, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) June Byers defeated Lilly Bitter
2) Cowboy Carlson defeated Benito Gardini via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Tony Morelli defeated Adolfo Bonales in three falls
4) The Masked Marvel defeated Dory Funk in three falls

Monday, June 16, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bill Sledge fought Bob Geigel to a draw (15:00)
2) Ace Freeman defeated Benito Gardini
3) Ace Abbott defeated Tony Morelli via DQ in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Richard Moody)
4) World Midget Champion Sky Low Low defeated Farmer Pete in two straight falls

Monday, June 16, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Cowboy Carlson defeated Chico Bonales
2) Sonny Boy Cassidy defeated Irish Jackie in three falls
3) The Mask defeated Dory Funk in three falls (referee: Lou Britton)

Wednesday, June 18, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Sky Low Low defeated Farmer Pete in three falls
2) Ace Freeman & Cowboy Carlson defeated Chico Bonales & Benito Gardini in three falls
3) The Masked Marvel defeated Bob Geigel (sub. Tony Morelli) in three falls

Thursday, June 19, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Benito Gardini fought Chico Bonales to a draw (20:00)
2) Sky Low Low defeated Farmer Pete (16:29
3) Cowboy Carlson defeated Bob Geigel in two straight falls (referee: Bill Sledge)
4) The Masked Marvel defeated Ace Freeman in three falls

Friday, June 20, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Adolfo Bonales & Ace Freeman defeated Benito Gardini & Bill Sledge (sub. Tony Morelli) in two straight falls
2) Sky Low Low defeated Farmer Pete in three falls
3) The Masked Marvel defeated Dory Funk in three falls

Monday, June 23, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Pierre LaBelle & Ace Freeman defeated Benito Gardini & Gene Kiniski (sub. Kinji Shibuya) in three falls
2) Tony Morelli defeated Ace Abbott in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Gene Kiniski)

Monday, June 23, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Cowboy Carlson fought The Mask to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Chico Bonales in two straight falls
3) Dory Funk & Cowboy Carlson fought The Mask & Bob Geigel (sub. Masa Kimura) to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, June 25, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ace Freeman fought Pierre LaBelle to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Benito Gardini via DQ in three falls
3) The Masked Marvel defeated Tony Morelli in three falls

Thursday, June 26, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Otto Rosenfeld fought Vic Weber to a draw (20:00)
2) Gene Kiniski defeated Ace Abbott in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Tony Morelli & Benito Gardini fought Ace Freeman & Pierre LaBelle to a no contest in three falls (referees: Gene Blackley & Vic Weber)

Friday, June 27, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Alex Perez fought Pat O’Dowdy to a draw (20:00)
2) Gene Kiniski (sub. Kinji Shibuya) defeated Bob Geigel in three falls
3) Adolfo Bonales & Ace Freeman defeated Tony Morelli & Benito Gardini in two straight falls

Monday, June 30, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Benito Gardini vs. Pierre LaBelle
2) Ace Freeman defeated Gene Kiniski (referee: Chris Belkas)
3) The Masked Marvel & Benito Gardini defeated Gene Kiniski & Gene Blackley in three falls

Monday, June 30, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Vic Weber fought Chico Bonales to a draw (20:00) sub. Ace Abbott vs. Johnny James)
2) Bob Geigel defeated Ace Abbott (sub. Masa Kimura) in three falls
3) Cowboy Carlson defeated Tony Morelli via DQ in three falls (referee: Dory Detton)

Last edited on Tue Mar 14th, 2017 01:38 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Wednesday, July 2, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Pierre LaBelle fought Chris Belkas to a draw (20:00)
2) Bob Geigel (sub. Kinji Shibuya) defeated Gene Kiniski in two straight falls
3) The Masked Marvel defeated Ray Clements via DQ in two straight falls

Thursday, July 3, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Chris Belkas defeated Benito Gardini via DQ
2) Ace Freeman fought Pierre LaBelle to a draw (20:00)
3) The Masked Marvel defeated Gene Kiniski in three falls
4) Cowboy Carlson defeated Tony Morelli in three falls (referee: Bob Geigel)

Friday, July 4, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Johnny James fought Pierre LaBelle to a draw (20:00)
2) Adolfo Bonales defeated Benito Gardini via DQ (referee: Chris Belkas)
3) Billy Weidner defeated Gene Kiniski in three falls
4) The Masked Marvel defeated Ace Freeman in three falls

Monday, July 7, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Chico Bonales defeated Benito Gardini via DQ
2) Ray Clements defeated Tony Morelli in three falls
3) The Masked Marvel defeated Ace Freeman in three falls

Monday, July 7, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Johnny James fought Dale Haddock to a draw (20:00)
2) Johnny James & Vic Weber defeated Dale Haddock & Chris Belkas in two straight falls
3) Cowboy Carlson defeated Dory Funk in three falls (referee: Otto Rosenfeld)

Wednesday, July 9, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Johnny James fought Pierre LaBelle to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Ace Freeman in three falls
3) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated The Masked Marvel & Tony Morelli via DQ in two straight falls (referee: Ray Clements)

Thursday, July 10, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Freeman & Pierre LaBelle defeated Johnny James & Chico Bonales (17:00)
2) Dory Funk fought The Masked Marvel to a draw in three falls (45:00)
3) Cowboy Carlson defeated Tony Morelli in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Billy Weidner)

Friday, July 11, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Dale Haddock fought Chris Belkas to a draw (20:00)
2) Adolfo Bonales & Billy Weidner defeated Bob Geigel & Benito Gardini in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain fought The Masked Marvel to a double-KO in three falls

Friday, July 11, 1952 - Oiler Park - Pampa, TX
1) Johnny James fought Pierre LaBelle to a draw (20:00)
2) Tony Morelli defeated Ace Freeman in three falls
3) Dory Funk defeated Ray Clements in three falls

Monday, July 14, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Johnny James defeated Chico Bonales in two straight falls
2) Gene Blakcley defeated Bob Geigel in two straight falls
3) Ray Clements defeated The Masked Marvel in three falls (referee: Chris Belkas)

Monday, July 14, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Dale Haddock fought Ace Freeman to a draw (20:00)
2) Dory Funk defeated Benito Gardini when Gardini was unable to return for the second fall having lost the first
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Cowboy Carlson defeated Tony Morelli in two straight falls (referee: Vic Weber)

Wednesday, July 16, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cowboy Carlson defeated Dale Haddock
2) Dory Funk fought The Masked Marvel to a double-CO in three falls
3) Ray Clements defeated Tony Morelli in three falls

Thursday, July 17, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny James defeated Benito Gardini via DQ
2) Pierre LaBelle & Ace Freeman defeated Dale Haddock & Gene Blackley via DQ
3) Dory Funk defeated Tony Morelli in two straight falls
4) The Masked Marvel defeated Cowboy Carlson in three falls

Friday, July 18, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Pierre LaBelle defeated Benito Gardini via DQ
2) The Masked Marvel defeated Tony Morelli in three falls
3) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Adolfo Bonales & Ace Freeman in three falls

Monday, July 21, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Chris Belkas fought Pierre LaBelle to a draw (20:00)
2) Gory Guerrero defeated Benito Gardini in two straight falls
3) The Masked Marvel defeated Gene Blackley in three falls

Monday, July 21, 1952 – Roller Rink – Odessa, TX
1) Ace Freeman and Dale Haddock won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Johnny James, Ray Clements, Cowboy Carlson, Dory Funk, Salvador Flores) (referees: Bob Hollis & Pat O’Dowdy)
2) Cowboy Carlson defeated Ray Clements via DQ (referee: Johnny James)
3) Dory Funk defeated Salvador Flores
4) Ace Freeman defeated Dale Haddock in two straight falls to win the Battle Royal

Wednesday, July 23, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Johnny James fought Dale Haddock to a draw (20:00)
2) Gory Guerrero defeated Dory Funk via DQ in two straight falls
3) The Masked Marvel defeated Cowboy Carlson in three falls

Thursday, July 24, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Salvador Flores defeated Benito Gardini via DQ (referee: Billy Weidner)
2) Pierre LaBelle & Ace Freeman defeated Johnny James & Chris Belkas
3) Cowboy Carlson fought Gory Guerrero to a draw (30:00)
4) Dory Funk defeated The Masked Marvel (60:00) (referee: Gene Blackley)

Friday, July 25, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Judo Jacket Match: Kinji Shibuya defeated Gene Blackley (sub. Dory Funk)
2) Johnny James defeated Benito Gardini via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)
3) Salvador Flores defeated Pierre LaBelle in three falls
4) Gory Guerrero defeated The Masked Marvel in three falls

Friday, July 25, 1952 - Oiler Park - Pampa, TX
1) Ace Freeman fought Chris Belkas to a draw
2) Cowboy Carlson fought Dale Haddock to a draw in three falls (45:00)
3) Ray Clements defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Dory Detton)

Monday, July 28, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dory Funk defeated Gene Blackley via DQ (referee: Benito Gardini)
2) Gory Guerrero defeated Chris Belkas via DQ
3) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated The Masked Marvel when Marvel was unable to return for the second fall having lost the first

Monday, July 28, 1952 – Oiler Park – Odessa, TX
1) Dale Haddock defeated Johnny James
2) Salvador Flores fought Ace Freeman to a draw in three falls (45:00)
3) Ray Clements defeated Cowboy Carlson in three falls

Wednesday, July 30, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Dory Funk defeated Dale Haddock
2) Gory Guerrero fought Cowboy Carlson to a draw in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated The Masked Marvel in three falls

Thursday, July 31, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Buck Weaver defeated Chris Belkas
2) Jiu-Jitsu Jacket Match: Kinji Shibuya defeated Johnny James
3) Ace Freeman fought Gory Guerrero to a draw (20:00) (referee: Benito Gardini)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Cowboy Carlson fought The Masked Marvel to a draw in three falls (60:00)
5) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: Gene Blackley)

Friday, August 1, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Johnny James fought Gene Blackley to a draw (20:00)
2) Judo Jacket Match: Kinji Shibuya defeated Ace Freeman
3) Salvador Flores defeated Benito Gardini via DQ in two straight falls
4) Gory Guerrero defeated Danny McShain in two straight falls

Monday, August 4, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Judo Jacket Match: Kinji Shibuya defeated Ace Freeman in three falls
2) Gene Blackley & Gory Guerrero defeated Benito Gardini & Chris Belkas in three falls

Monday, August 4, 1952 – Oiler Park – Odessa, TX
1) Dory Funk fought Cowboy Carlson to a draw (20:00)
2) Dale Haddock vs. Vic Weber
3) Dory Funk & Ray Clements vs. Cowboy Carlson & Salvador Flores

Wednesday, August 6, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Dale Haddock & Gene Blackley defeated Ace Freeman & Benito Gardini
2) Judo Jacket Match: Kinji Shibuya defeated Dory Funk via DQ
3) Cowboy Carlson defeated Gory Guerrero via DQ in three falls

Thursday, August 7, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Salvador Flores fought Chris Belkas to a draw (15:00)
2) Benito Gardini defeated Johnny James via CO
3) Billy Weidner fought Kinji Shibuya to a draw (30:00)
4) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Ace Freeman & Gory Guerrero in three falls

Friday, August 8, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Chris Belkas fought Salvador Flores to a draw (20:00)
2) Judo Jacket Match: Kinji Shibuya defeated Johnny James
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Gory Guerrero & Ace Freeman in three falls

Monday, August 11, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gory Guerrero defeated Dale Haddock
2) Judo Jacket Match: Kinji Shibuya defeated Gene Blackley in two straight falls (referee: Vic Weber)
3) Mildred Burke (w/ Billy Wolfe) defeated Betty Hawkins in three falls

Monday, August 11, 1952 – Oiler Park – Odessa, TX
1) Salvador Flores vs. Chris Belkas
2) Johnny James vs. Ray Clements
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Cowboy Carlson vs. Dory Funk
This card was cancelled due to rain.

Wednesday, August 13, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cowboy Carlson & Salvador Flores defeated Chris Belkas & Kinji Shibuya
2) Dory Funk fought Gory Guerrero to a no contest in three falls (referee: Vic Weber)
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Betty Hawkins in two straight falls

Wednesday, August 13, 1952 – Oiler Park – Pampa, TX
1) Johnny James fought Gene Blackley to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated Dale Haddock in two straight falls
3) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated Ray Clements in three falls

Thursday, August 14, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny James & Chris Belkas fought Benito Gardini & Dale Haddock to a draw (15:00)
2) Judo Jacket Match: Kinji Shibuya defeated Ray Clements (13:25)
3) Gory Guerrero defeated Cowboy Carlson (19:25)
4) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Betty Hawkins in two straight falls
5) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated The Masked Marvel in three falls

Friday, August 15, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Salvador Flores defeated Benito Gardini
2) Judo Jacket Match: Kinji Shibuya defeated The Masked Marvel
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Betty Hawkins in two straight falls
4) Gory Guerrero defeated World Junior Heavyweight Champion Danny McShain via DQ in two straight falls (referee: Gene Detton)

Monday, August 18, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gene Blackley defeated Johnny James
2) Dory Funk defeated Cowboy Carlson in three falls
3) Judo Jacket Match: Kinji Shibuya defeated Gory Guerrero in two straight falls

Wednesday, August 20, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero defeated Kinji Shibuya in three falls (referee: Chris Belkas)
2) Danny McShain & Frankie Hill Murdoch defeated Dory Funk & Cowboy Carlson in three falls

Thursday, August 21, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Salvador Flores defeated Dale Haddock via DQ
2) Johnny James defeated Benito Gardini (10:40)
3) Frank Murdoch fought Kinji Shibuya to a draw (20:00)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Cowboy Carlson defeated Gory Guerrero via DQ in three falls
5) Fight to the Death: Dory Funk defeated Danny McShain

Friday, August 22, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Johnny James & Chris Belkas defeated Benito Gardini & Dale Haddock
2) Dory Funk defeated Salvador Flores in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated Gory Guerrero in three falls

Monday, August 25, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Johnny James defeated Ray Clements via DQ in three falls
2) Kinji Shibuya & Chris Belkas defeated Gory Guerrero & Gene Blackley in two straight falls

Monday, August 25, 1952 – Oiler Park – Odessa, TX
1) Billy Weidner defeated Benito Gardini via DQ
2) Billy Weidner & Salvador Flores defeated Benito Gardini & Jose Perez (sub. Frankie Murdoch) in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Cowboy Carlson defeated Dory Funk via DQ in two straight falls (referee: Vic Weber)

Wednesday, August 27, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Chris Belkas vs. Kiniji Shibuya
2) Dory Funk defeated Gory Guerrero via CO in three falls
3) Frankie Hill Murdoch fought Cowboy Carlson to a draw in three falls (60:00)

Thursday, August 28, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kinji Shibuya & Benito Gardini defeated Johnny James & Chris Belkas
2) Frank Murdoch defeated Cowboy Carlson in three falls
3) Dory Funk defeated Gory Guerrero in three falls

Friday, August 29, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Alex Perez defeated Chris Belkas in three falls
2) Benito Gardini defeated Salvador Flores in three falls (referee: Gene Detton)
3) Gory Guerrero defeated Dory Funk in three falls (referee: Gene Detton)

Friday, August 29, 1952 – Oiler Park – Pampa, TX
1) Johnny James vs. Gene Blackley
2) Kinji Shibuya vs. Billy Weidner
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Cowboy Carlson vs. Frankie Murdoch (referee: Dory Detton)

Monday, September 1, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Buck Weaver defeated Chris Belkas
2) Judo Jacket Match: Ivan Kalmikoff defeated Dory Funk in three falls (referee: Johnny James)
3) Kinji Shibuya defeated Gene Blackley in three falls

Monday, September 1, 1952 – Oiler Park – Odessa, TX
1) Jack O’Reilly fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Benito Gardini (sub. Antone Leone) defeated Salvador Flores in three falls (referee: Chico Bonales)
3) Frankie Murdoch defeated Cowboy Carlson in three falls

Wednesday, September 3, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Cowboy Carlson defeated Antone Leone via DQ in three falls
3) Ivan Kalmikoff defeated Dory Funk in three falls

Thursday, September 4, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Buck Weaver fought Benito Gardini to a draw (20:00)
2) Kinji Shibuya fought Jack O’Reilly to a draw in three falls (45:00)
3) Ivan Kalmikoff & Frank Murdoch & Antone Leone fought Dory Funk & Cowboy Carlson & Gory Guerrero to a no contest in three falls (referees: Gene Blackley & Johnny James)

Friday, September 5, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Adolfo Bonales fought Gene Detton to a draw (20:00)
2) Buck Weaver (sub. Antone Leone) defeated Salvador Flores in two straight falls
3) Gory Guerrero & Cowboy Carlson fought Benito Gardini & Ivan Kalmikoff to a draw in three falls

Monday, September 8, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Art Nelson defeated Johnny James
2) Cowboy Carlson defeated Jack O’Reilly via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)
3) Judo Jacket Match: Kinji Shibuya defeated Ivan Kalmikoff in two straight falls

Wednesday, September 10, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Buck Weaver to a draw (20:00)
2) Art Nelson defeated Jack O’Reilly via DQ in three falls
3) Ivan Kalmikoff defeated Kinji Shibuya in three falls

Thursday, September 11, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Buck Weaver fought Chris Belkas to a draw (20:00)
2) Art Nelson defeated Johnny James
3) Judo Jacket Match: Kinji Shibuya defeated Jack O’Reilly
4) Danny McShain & Ivan Kalmikoff fought Dory Funk & Frank Murdoch to a draw in three falls (60:00)

Friday, September 12, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Adolfo Bonales defeated Chris Belkas
2) Art Nelson defeated Johnny James
3) Cowboy Carlson defeated Benito Gardini in three falls
4) Gory Guerrero defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Monday, September 15, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Sessue Oyama defeated George Overhuls (sub. Jack O’Reilly)
2) Ivan Kalmikoff defeated Buck Weaver by winning the onlt fall fo a scheduled three (45:00) (referee: Gene Blackley)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Gory Guerrero defeated Cowboy Carlson in three falls

Wednesday, September 17, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings defeated Pat O’Dowdy (sub. Chico Bonales)
2) Ivan Kalmikoff defeated Buck Weaver when Weaver was unable to return for the third fall
3) Cowboy Carlson defeated Art Nelson via DQ in three falls

Wednesday, September 17, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Gene Detton fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) Jack O’Reilly defeated George Overhuls in three falls
3) Frankie Hill Murdoch fought Kinji Shibuya to a double-DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, September 18, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls defeated Chico Bonales
2) Kinji Shibuya & Gene Blackley fought Jack O’Reilly & Buck Weaver to a draw (20:00)
3) Art Nelson defeated Cowboy Carlson in three falls
4) Ivan Kalmikoff defeated Frank Murdoch via DQ in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Friday, September 19, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Judo Jacket Match: Antone Leone fought Sesue Oyama to a draw
2) Art Nelson defeated George Overhuls
3) Ivan Kalmikoff (sub. Benito Gardini) defeated Cowboy Carlson in three falls
4) Gory Guerrero fought Frank Murdoch to a double-CO in three falls (referee: Adolfo Bonales)

Monday, September 22, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack O’Reilly defeated Sessue Oyama
2) Buck Weaver defeated Art Nelson via DQ in two straight falls
3) Ivan Kalmikoff defeated Gory Guerrero when Guerrero was unable to return for the third fall

Monday, September 22, 1952 – Oiler Park – Odessa, TX
1) George Overhuls vs. Chico Bonales
2) Antone Leone vs. Art Nelson
3) Frankie Murdoch & George Overhuls vs. Benito Gardini & Kinji Shibuya
This card was cancelled due to rain.

Wednesday, September 24, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Art Nelson defeated Chico Bonales
2) Ivan Kalmikoff defeated George Overhuls in three falls
3) Gory Guerrero defeated Antone Leone via DQ in three falls

Wednesday, September 24, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Billy Weidner (sub. Benito Gardini) defeated Buck Weaver via DQ in three falls (referee: Jack O’Reilly)
2) Sessue Oyama & Kinji Shibuya defeated Jack O’Reilly & Frankie Hill Murdoch in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, September 25, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gory Guerrero vs. Antone Leone
2) Art Nelson vs. Jack O’Reilly
3) Chico Bonales vs. George Overhuls

Friday, September 26, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) George Overhuls fought Adolfo Bonales to a draw (20:00)
2) Antone Leone & Art Nelson (sub. Benito Gardini) defeated Sesue Oyama & Kinji Shibuya
3) Gory Guerrero defeated Ivan Kalmikoff in two straight falls

Friday, September 26, 1952 – Oiler Park – Odessa, TX
1) Frankie Murdoch and Gene Blackley won a 5-man Battle Royal (other participants: Vic Weber, Jack O’Reilly, Billy Weidner) (referee: Pat O’Dowdy)
2) Billy Weidner defeated Jakc O’Reilly via DQ in two straight falls
3) Frankie Murdoch defeated Gene Blackley to win the Battle Royal

Monday, September 29, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX – 2,400
1) Art Nelson defeated George Overhuls in two straight falls
2) Ivan Kalmikoff & Jack O’Reilly fought Kinji Shibuya & Sessue Oyama to a no contest in three falls

Monday, September 29, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Chico Bonales (sub. Ray Clements) fought Vic Weber to a draw (20:00)
2) Antone Leone defeated Buck Weaver in three falls
3) Frankie Murdoch defeated Gory Guerrero in three falls (referee: Alex Perez)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:50 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Wednesday, October 1, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Art Nelson to a draw (20:00)
2) Gory Guerrero defeated Sussue Oyama in two straight falls (referee: Gene Blackley)
3) Ray Clements fought Antone Leone to a no contrst in three falls (referee: Buck Weaver)

Wednesday, October 1, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Billy Weidner defeated Chico Bonales
2) Jack O’Reilly defeated George Overhuls when Overhuls was unable to return for the third fall
3) Ivan Kalmikoff defeated Kinji Shibuya in three falls 

Thursday, October 2, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack O’Reilly defeated Chico Bonales (12:55)
2) Frank Murdoch fought George Overhuls to a draw (20:00)
3) Kinji Shibuya & Sesue Oyama defeated Art Nelson & Antone Leone (45:00)
4) Ivan Kalmikoff defeated Gory Guerrero in three falls

Friday, October 3, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) George Overhuls vs. Adolfo Bonales
2) Sesue Oyama vs. Jack O’Reilly
3) Art Nelson fought Frank Murdoch to a draw in three falls
4) Gory Guerrero fought Antone Leone to a no contest in three falls (referee: Buck Weaver)

Monday, October 6, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Jack O’Reilly in three falls (referee: Gene Blackley)
2) Ivan Kalmikoff defeated Sessue Oyama in three falls (referee: Gene Blackley)
3) Judo Jacket Match: Kinji Shibuya defeated Art Nelson in three falls (referee: Gene Blackley)

Monday, October 6, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Antone Leone defeated Billy Weidner
2) Frankie Murdoch & Antone Leone vs. Billy Weidner & Chico Bonales (sub. Buck Weaver) in three falls
3) George Overhuls fought Gory Guerrero to a draw

Wednesday, October 8, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Overhuls defeated Chico Bonales
2) Jack O’Reilly (sub. Buck Weaver) fought Gory Guerrero to a draw in three falls (45:00)
3) Frankie Hill Murdoch defeated Antone Leone via DQ in two straight falls (referee: Gene Blackley)

Wednesday, October 8, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Tommy Martindale defeated Billy Weidner (sub. Jack O’Reilly)
2) Ivan Kalmikoff & Art Nelson defeated Kinji Shibuya & Sessue Oyama 

Thursday, October 9, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings fought Sesue Oyama to a draw (20:00)
2) George Overhuls & Tommy Martindale defeated Frank Murdoch & Art Nelson in two straight falls
3) Ivan Kalmikoff defeated Antone Leone in two straight falls

Friday, October 10, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Adolfo Bonales fought Art Nelson to a draw (15:00)
2) Jack O’Reilly defeated Tommy Martindale in three falls
3) Gory Guerrero & Adolfo Bonales defeated Antone Leone & Art Nelson in three falls

Monday, October 13, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gene Blackley fought Jack O’Reilly to a draw (15:00)
2) Art Nelson defeated Frankie Murdoch
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Gory Guerrero defeated Ivan Kalmikoff in three falls
4) Kathleen Wimbley defeated Babs Wingo (sub. Ethel Johnson) via DQ in three falls

Monday, October 13, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Chico Bonales defeated Billy Weidner
2) Judo Jacket Match: Sesue Oyama defeated Kinji Shibuya
3) Tommy Martindale defeated George Overhuls via DQ in three falls

Wednesday, October 15, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Overhuls defeated Kinji Shibuya via DQ
2) Babs Wingo (sub. Ethel Johnson) defeated Kathleen Wimbley in two straight falls
3) Jack O’Reilly fought Ivan Kalmikoff to a no contest in three falls (referee: Gene Blackley)

Wednesday, October 15, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Sessue Oyama defeated Chico Bonales 
2) Tommy Martindale defeated Art Nelson via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Gory Guerrero defeated Frankie Hill Murdoch in two straight falls

Thursday, October 16, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated Sesue Oyama via DQ (12:00) (referee: Alex Perez)
2) Gust Johnson fought Kinji Shibuya to a draw (20:00)
3) George Overhuls defeated Art Nelson via DQ (21:00) (referee: Buck Weaver)
4) Ivan Kalmikoff defeated Gory Guerrero in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Thursday, October 16, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jack O’Reilly defeated Billy Weidner in three falls
2) Kathleen Wimbley defeated Ethel Johnson in two straight falls (referee: Chico Bonales)

Friday, October 17, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Frank Murdoch fought Sesue Oyama to a draw
2) Jack O’Reilly defeated Gory Guerrero in three falls
3) Kathleen Wimbley defeated Babs Wingo (sub. Ethel Johnson) in two straight falls

Monday, October 20, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Sessue Oyama fought Herb Parks to a draw (15:00)
2) Kinji Shibuya defeated Jack O’Reilly
3) Jack O’Reilly & Herb Parks defeated Kinji Shibuya & Sessue Oyama in three falls
4) Farmer Jones defeated Art Nelson in three falls

Monday, October 20, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Frankie Murdoch defeated Chico Bonales (sub. Billy Weidner) in two straight falls
2) Ivan Kalmikoff defeated Gory Guerrero when Guerrero could not return for the second fall having lost the first
3) George Overhuls defeated Tommy Martindale in three falls

Wednesday, October 22, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Herb Parks fought Ivan Kalmikoff to a draw (20:00)
2) Frankie Hill Murdoch defeated defeated Art Nelson via DQ in three falls
3) Farmer Jones defeated Kinji Shibuya in two straight falls

Wednesday, October 22, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) 6-man Battle Royal (participants: Gory Guerrero, George Overhuls, Jack O’Reilly, Tommy Martindale, Billy Weidner, Sessue Oyama)

Thursday, October 23, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Herb Parks defeated George Overhuls
2) Sesue Oyama fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
3) Farmer Jones defeated Art Nelson (12:40)
4) Ivan Kalmikoff defeated Kinji Shibuya in two straight falls

Thursday, October 23, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gust Johnson defeated Chico Bonales
2) Billy Weidner defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls
3) Jack O’Reilly defeated Gory Guerrero when Guerrero could not return for the third fall

Friday, October 24, 1952 – Armory – Albuquerque, NM – 1,250
1) Herb Parks defeated Adolfo Bonales
2) Art Nelson defeated Tommy Martindale in three falls
3) Jack O’Reilly defeated Gory Guerrero in three falls

Monday, October 27, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks defeated Tommy Martindale
2) Jesse James defeated Jack O’Reilly via referee’s decision after a time limit draw in three falls (45:00)
3) Ivan Kalmikoff defeated Farmer Jones via DQ in three falls

Monday, October 27, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Sesue Oyama and Buck Weaver won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Art Nelson, Frankie Murdoch, George Overhuls, Gust Johnson) (referee: Bob Nelson)
2) Art Nelson fought Frankie Murdoch to a draw (20:00) (referee: Gene Blackley)
3) George Overhuls defeated Gust Johnson in three falls (referee: Gene Blackley)
4) Sesue Oyama defeated Buck Weaver in two straight falls to win the Battle Royal(referee: Gene Blackley)

Wednesday, October 29, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch defeated George Overhuls
2) Jesse James fought Jack O’Reilly to a draw in three falls (45:00)
3) Farmer Jones defeated Ivan Kalmikoff in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, October 29, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Gust Johnson defeated Buck Weaver
2) Herb Parks defeated Art Nelson in three falls 
3) Battle to the Death: Tommy Martindale defeated Sessue Oyama in three falls

Thursday, October 30, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Herb Parks & Gust Johnson defeated Sesue Oyama & Buck Weaver (15:35)
2) Art Nelson fought Jesse James to a draw in three falls (45:00)
3) Farmer Jones defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Thursday, October 30, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Frankie Murdoch fought George Overhuls to a draw
2) Tommy Martindale defeated Jack O’Reilly
3) Frankie Murdoch & Jack O’Reilly defeated George Overhuls & Tommy Martindale in two straight falls (referee: Gene Blackley)

Friday, October 31, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Tommy Martindale defeated Jack O’Reilly
2) Jesse James fought Herb Parks to a draw
3) Gory Guerrero & Tommy Martindale defeated Art Nelson & Jack O’Reilly in three falls

Monday, November 3, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Farmer Jones defeated Herb Parks
2) Frankie Murdoch fought Ivan Kalmikoff to a no contest
3) Art Nelson fought Jesse James to a draw (15:00)
4) Ivan Kalmikoff & Art Nelson & Herb Parks defeated Farmer Jones & Frankie Murdoch & Jesse James in three falls

Monday, November 3, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Jack O’Reilly fought Gust Johnson to a draw (20:00)
2) Gory Guerrero defeated Sesue Oyama in two straight falls
3) George Overhuls defeated Tommy Martindale in three falls (referee: Gene Blackley)

Wednesday, November 5, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Herb Parks defeated Jesse James in three falls
2) Frankie Hill Murdoch & Farmer Jones defeated Art Nelson & Jack O’Reilly via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, November 5, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) George Overhuls fought Buck Weaver to a draw (20:00)
2) Gory Guerrero defeated Gust Johnson in three falls
3) Ivan Kalmikoff defeated Tommy Martindale in three falls

Thursday, November 6, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings fought Jack O’Reilly to a draw (20:00)
2) Jesse James defeated Herb Parks in three falls
3) Ivan Kalmikoff & Art Nelson fought Frank Murdoch & Farmer Jones to a no contest in three falls

Thursday, November 6, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Buck Weaver vs. Gust Johnson
2) Tommy Martindale vs. Ray Clements
3) George Overhuls vs. Gory Guerrero

Friday, November 7, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Herb Parks vs. George Overhuls
2) Tommy Martindale vs. Frank Murdoch
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Ivan Kalmikoff vs. Gory Guerrero

Monday, November 10, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale fought Buck Weaver to a draw
2) Gory Guerrero defeated Tony Ferrazza
3) Jesse James defeated Art Nelson in three falls
4) World Midget Champion Sky Low Low defeated Farmer Pete in three falls

Monday, November 10, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) George Overhuls & Herb Parks fought Ivan Kalmikoff & Frankie Murdoch to  draw (30:00)
2) Sonny Boy Cassidy defeated Irish Jackie in three falls
3) Farmer Jones defeated Jack O’Reilly in three falls

Wednesday, November 12, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero defeated Art Nelson via DQ
2) Sky Low Low defeated Farmer Pete in three falls
3) Herb Parks defeated Jesse James in three falls

Wednesday, November 12, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Buck Weaver fought Billy Weidner to a draw (20:00)
2) Sonny Boy Cassidy defeated Irish Jackie in three falls
3) Ivan Kalmikoff & Jack O’Reilly defeated Frankie Hill Murdoch & Farmer Jones Murdoch in three falls

Thursday, November 13, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls fought Tommy Martindale to a draw (15:00)
2) Gory Guerrero fought Frank Murdoch to a draw (20:00)
3) Farmer Jones defeated Jack O’Reilly (15:00)
4) Sky Low Low defeated Sonny Boy Cassidy in three falls
5) Jesse James defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Thursday, November 13, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Buck Weaver vs. Herb Parks
2) Irish Jackie vs. Sonny Boy Cassidy
3) Ray Clements vs. Art Nelson

Friday, November 14, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Gust Johnson defeated Tony Frazzio
2) Sky Low Low defeated Sonny Boy Cassidy in three falls
3) Jack O’Reilly & Herb Parks defeated Gory Guerrero & Tommy Martindale in three falls

Monday, November 17, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Gust Johnson in three falls
2) Jesse James defeated Herb Parks in two straight falls
3) Gory Guerrero defeated Ivan Kalmikoff in three falls (referee: Gene Blackley)

Monday, November 17, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Jack O’Reilly vs. Buck Weaver
2) Frankie Murdoch vs. Art Nelson
3) George Overhuls defeated Farmer Jones

Wednesday, November 19, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Jesse James defeated Buck Weaver
2) Jack O’Reilly defeated Gory Guerrero by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Herb Parks fought Art Nelson to a no contest in three falls (referee: Gene Blackley)

Wednesday, November 19, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Gust Johnson fought George Overhuls to a draw (20:00)
2) Tommy Martindale defeated Frankie Hill Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)
3) Ivan Kalmikoff defeated Farmer Jones Murdoch in three falls

Thursday, November 20, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Herb Parks fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Jesse James defeated Gory Guerrero (45:00)
3) Frank Murdoch & Farmer Jones defeated Ivan Kalmikoff & Art Nelson in three falls (referees: Billy Weidner & Gust Johnson & Bill Sledge & Pat O’Dowdy)

Thursday, November 20, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dory Funk and George Overhuls won 5-man Battle Royal (order of elimination: Buck Weaver, Gene Blackley, Jack O'Reilly)
2) Jack O'Reilly defeated Gene Blackley in two straight falls
3) Dory Funk defeated George Overhuls in three falls to win the Battle Royal

Friday, November 21, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Jack O’Reilly defeated Frank Murdoch
2) Frank Murdoch & Farmer Jones defeated Jack O’Reilly & Ivan Kalmikoff
3) Gory Guerrero defeated Herb Parks via DQ in two straight falls (referee: Bill Sledge)

Monday, November 24, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Jack O’Reilly
2) Jesse James fought Frankie Murdoch to a draw in three falls (45:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Ivan Kalmikoff defeated Gory Guerrero in two straight falls

Monday, November 24, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner fought Gust Johnson to a draw (20:00)
2) Art Nelson defeated Alex Perez (sub.Herb Parks) in three falls
3) George Overhuls defeated Farmer Jones via DQ (referee: Billy Weidner)

Wednesday, November 26, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Herb Parks won a Battle Royal (other participants: Frankie Hill Murdoch, Art Nelson, Farmer Jones, Jack O’Reilly, Gory Guerrero)
2) Frankie Hill Murdoch fought Art Nelson to a no contest in three falls (referee: Gene Blackley)
3) Farmer Jones defeated Jack O’Reilly in two straight falls

Wednesday, November 26, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) 6-man Battle Royal (participants: Jesse James, Ivan Kalmikoff, Gust Johnson, George Overhuls, Buck Weaver, Tommy Martindale)

Thursday, November 27, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Buck Weaver (11:14)
2) Herb Parks fought Jack O’Reilly to a draw (20:00)
3) Dory Funk fought Art Nelson to a no contest (21:00) (referee: Gust Johnson)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Ivan Kalmikoff defeated Jesse James in three falls

Thursday, November 27, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ray Clements vs. Frankie Murdoch
2) Tommy Martindale vs. Gene Blackley
3) Ray Clements & George Overhuls vs. Frankie Murdoch & Farmer Jones

Friday, November 28, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Herb Parks fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Farmer Jones defeated Gene Blackley (sub. Jack O’Reilly)
3) Gory Guerrero defeated Art Nelson via DQ in three falls (referee: Gust Johnson)

Saturday, November 29, 1952 – unknown arena – Plainview, TX
1) Dory Funk vs. Art Nelson

Monday, December 1, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Carlos Moreno defeated Gust Johnson
2) Jesse James defeated Tommy Martindale in two straight falls
3) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Monday, December 1, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) George Overhuls fought Frankie Murdoch to a draw
2) Gene Blackley defeated Art Nelson in three falls
3) Frankie Murdoch & Farmer Jones defeated George Overhuls & Dory Funk in three falls

Wednesday, December 3, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Carlos Moreno fought Ivan Kalmikoff to a draw (20:00)
2) Art Nelson defeated Jesse James in three falls
3) Danny McShain defeated Herb Parks via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, December 3, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Dory Funk fought Frankie Hill Murdoch to a draw
2) Tommy Martindale defeated Gust Johnson in three falls
3) Dory Funk & George Overhuls defeated Frankie Hill Murdoch & Farmer Jones Murdoch in three falls

Thursday, December 4, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch fought Carlos Moreno to a draw (15:00)
2) Farmer Jones defeated George Overhuls (14:03)
3) Art Nelson defeated Dory Funk (45:00)
4) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Thursday, December 4, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Weidner vs. Tommy Martindale
2) Herb Parks vs. Jesse James

Friday, December 5, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Buck Lipscomb defeated Carlos Moreno in two straight falls
2) George Overhuls defeated Tommy Martindale in three falls
3) Farmer Jones defeated Southwest States Junior Heavyweight Champion Ivan Kalmikoff via DQ in three falls

Monday, December 8, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks defeated Tommy Martindale when Martindale was unable to return for the third fall
2) Dory Funk defeated Carlos Moreno in three falls
3) Rey Urbano defeated Art Nelson in two straight falls

Monday, December 8, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Frankie Murdoch vs. Gust Johnson
2) George Overhuls defeated Jesse James in three falls
3) Farmer Jones defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Wednesday, December 10, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Herb Parks vs. Tommy Martindale
2) Carlos Moreno fought Dory Funk to a draw in three falls (45:00)
3) Ivan Kalmikoff defeated Art Nelson via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, December 10, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Tommy Martindale defeated Gene Blackley
2) Buck Lipscomb defeated Whitey Walberg via DQ in three falls (referee: Gust Johnson)
3) Jesse James defeated George Overhuls in three falls

Thursday, December 11, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gust Johnson fought Rey Urbano to a draw (15:00)
2) Whitey Walberg fought George Overhuls to a no contest (referee: Alex Perez)
3) Tommy Martindale defeated Buck Lipscomb via DQ (21:15)
4) Dory Funk defeated Art Nelson in three falls (referees: Billy Weidner & Gene Blackley)

Thursday, December 11, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Carlos Moreno defeated Herb Parks in three falls
2) Southwest States Junior Heavyweight Champion Ivan Kalmikoff defeated Jesse James in two straight falls

Friday, December 12, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Frank Murdoch fought Ray Urbano to a draw
2) Farmer Jones defeated Jesse James in three falls
3) Carlos Moreno defeated Buck Lipscomb in two straight falls

Monday, December 15, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Whitey Walberg fought Herb Parks to a draw (20:00)
2) George Overhuls defeated Carlos Moreno in two straight falls
3) Dory Funk defeated Jesse James in three falls

Monday, December 15, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Napoleon Daniels defeated Albert Wynn
2) Rey Urbano defeated Tommy Martindale in three falls
3) Ivan Kalmikoff & Buck Lipscomb defeated Farmer Jones & Frankie Murdoch in three falls

Wednesday, December 17, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Whitey Walberg defeated George Overhuls
2) Carlos Moreno defeated Jesse James in three falls
3) Herb Parks defeated Dory Funk via CO in three falls

Wednesday, December 17, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Rey Urbano fought Billy Weidner to a draw (20:00)
2) Buck Lipscomb defeated Tommy Martindale via DQ in two straight falls (referee: Gust Johnson)
3) Ivan Kalmikoff defeated Bob Cummings via DQ in three falls (referee: Gust Johnson)

Thursday, December 18, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls fought Buck Lipscomb to a draw (15:00)
2) Whitey Walberg defeated Tommy Martindale (19:18)
3) Herb Parks defeated Jesse James in three falls
4) Dory Funk defeated Ivan Kalmikoff via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, December 18, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Rey Urbano vs. Gene Blackley
2) Carlos Moreno vs. Bob Cummings
3) Rey Urbano & Carlos Moreno vs. Bob Cummings & Gene Blackley

Friday, December 19, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Carlos Moreno fought Frank Murdoch to a draw
2) Farmer Jones defeated Ray Urbano
3) Buck Lipscomb defeated Jesse James
4) Carlos Moreno & Jesse James & Ray Urbano defeated Farmer Jones & Frank Murdoch & Buck Lipscomb via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)

Monday, December 22, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Murdoch defeated Herb Parks
2) Dory Funk fought Farmer Jones to a draw (15:00)
3) Tommy Martindale defeated Ivan Kalmikoff via DQ
4) Farmer Jones & Frankie Murdoch & Tommy Martindale defeated Ivan Kalmikoff & Dory Funk & Herb Parks in three falls

Monday, December 22, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Gust Johnson fought Whitey Walberg to a draw
2) Buck Lipscomb fought Carlos Moreno to a draw
3) Rey Urbano defeated Goerge Overhuls in two straight falls
4) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in two straight falls

Tuesday, December 23, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Buck Lipscomb fought Whitey Walberg to a draw (15:00)
2) Carlos Moreno fought Rey Urbano to a draw in three falls (45:00)
3) Whitey Walberg & Billy Weidner defeated George Overhuls & Buck Lipscomb in two straight falls

Wednesday, December 24, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Herb Parks vs. Tommy Martindale
2) Babs Wingo vs. Ethel Johnson
3) Ivan Kalmikoff vs. Dory Funk

Thursday, December 25, 1952 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale fought Rey Urbano to a draw
2) Whitey Walberg fought Carlos Moreno to a draw in three falls (45:00)
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Ivan Kalmikoff & Herb Parks in three falls (referees: Billy Weidner & Gust Johnson)

Thursday, December 25, 1952 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Alex Perez vs. Buck Lipscomb
2) Gory Guerrero vs. George Overhuls
3) Babs Wingo vs. Ethel Johnson

Friday, December 26, 1952 – Armory – Albuquerque, NM
1) Ray Urbano defeated Tommy Martindale
2) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in two straight falls
3) Gory Guerrero & Carlos Moreno defeated Dory Funk & George Overhuls via DQ in three falls (referee: Gorilla Poggi)

Monday, December 29, 1952 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott fought Rey Urbano to a draw (15:00)
2) Farmer Jones defeated Buck Lipscomb via DQ (1:12) (referee: Richard Moody)
3) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in three falls
4) Dory Funk defeated Frankie Murdoch in two straight falls

Monday, December 29, 1952 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Herb Parks fought Whitey Walberg to a draw
2) Rey Urbano defeated Billy Weidner
3) Carlos Moreno defeated Alex Perez
4) Whitey Walberg & Carlos Moreno & Rey Urbano (sub. Gory Guerrero) defeated Herb Parks & Billy Weidner & Alex Perez in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Tuesday, December 30, 1952 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Whitey Walberg to a draw (45:00)
2) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in two straight falls
3) Farmer Jones Murdoch defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, December 31, 1952 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Carlos Moreno defeated Ace Abbott in two straight falls
2) Buck Lipscomb & Herb Parks defeated Farmer Jones & Frankie Hill Murdoch in three falls(referee: Gust Johnson)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:53 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Thursday, January 1, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Herb Parks defeated Dory Funk (20:00) (referee: Larry Wright)
2) Billy Weidner defeated Rey Urbano (12:37)
3) Cowboy Carlson defeated Frank Murdoch (20:00) (referee: Larry Wright)
4) Whitey Walberg defeated Carlos Moreno (20:00) (referee: Alex Perez)
5) Herb Parks defeated Billy Weidner (8:31)
6) Cowboy Carlson defeated Whitey Walberg (11:20)
7) Herb Parks defeated Cowboy Carlson (15:35)

Monday, January 5, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX

1) Ace Abbott defeated Rey Urbano
2) Frankie Hart defeated Buck Lipscomb in two straight falls
3) Dory Funk defeated Danny McShain when McShain conceded the match due to injury

Monday, January 5, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Whitey Walberg defeated Alex Perez
2) Farmer Jones defeated Herb Parks via DQ in three falls
3) Cowboy Carlson fought Frankie Murdoch to a no contest

Tuesday, January 6, 1953 - Southern Club Sports Arena - Pampa, TX
1) Herb Parks defeated Whitey Walberg in three falls
2) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson fought Frankie Hill Murdoch & Farmer Jones Murdoch to a no contest in three falls

Wednesday, January 7, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Buck Lipscomb defeated Ray Urbano via forfeit
2) Ivan Kalmikoff fought Cowboy Carlson to a draw in three falls (45:00)
3) Herb Parks defeated Danny McShain in three falls

Thursday, January 8, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch & Farmer Jones fought Billy Weidner & Whitey Walberg to a draw (20:00) (referees: Gust Johnson & Larry Wright)
2) Dory Funk defeated Ivan Kalmikoff in three falls (referee: Cowboy Carlson)
3) Danny McShain defeated Herb Parks in three falls (referee: Frankie Hart)

Thursday, January 8, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Alex Perez vs. Ace Abbott
2) Buck Lipscomb vs. Rey Urbano
3) Rey Urbano & Alex Perez vs. Buck Lipscomb & Ace Abbott (referee: Gene Detton)

Monday, January 12, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dizzy Davis fought Farmer Jones to a draw (15:00)
2) Frankie Murdoch defeated Buck Lipscomb via DQ
3) Buck Lipscomb & Dizzy Davis defeated Frankie Murdoch & Farmer Jones in three falls
4) Ace Abbott defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Monday, January 12, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Frankie Hart fought Carlos Moreno to a draw
2) Herb Parks defeated Whitey Walberg in three falls
3) Cowboy Carlson fought Dory Funk to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, January 13, 1953 - Southern Club Sports Arena - Pampa, TX
1) Whitey Walberg fought Frankie Hart to a draw (20:00)
2) Carlos Moreno defeated Cowboy Carlson in three falls
3) Herb Parks defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, January 14, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch & Farmer Jones defeated Herb Parks & Buck Lipscomb in three falls(referee: Gust Johnson)
2) Dizzy Davis defeated Carlos Moreno in three falls

Thursday, January 15, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Whitey Walberg fought Frankie Hart to a draw (15:00)
2) Cowboy Carlson fought Buck Lipscomb to a draw (20:00)
3) Dizzy Davis defeated Carlos Moreno in three falls
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Ivan Kalmikoff defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Gust Johnson)

Thursday, January 15, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ace Abbott vs. Alex Perez
2) Frankie Murdoch vs. Billy Weidner
3) Herb Parks vs. Farmer Jones

Monday, January 19, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Murdoch fought Dizzy Davis to a draw (15:00)
2) Cowboy Carlson defeated Frankie Hart in three falls
3) Buck Lipscomb & Dizzy Davis defeated Frankie Murdoch & Farmer Jones in two straight falls (referees: Richard Moody & Ace Abbott)

Monday, January 19, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Carlos Moreno defeated Billy Weidner
2) Rey Urbano defeated Whitey Walberg in three falls
3) Herb Parks defeated Ivan Kalmikoff  in three falls

Tuesday, January 20, 1953 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Buck Lipscomb fought Rey Urbano to a draw (20:00)
2) Herb Parks defeated Whitey Walberg in three falls
3) Ray Clements defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Wednesday, January 21, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ivan Kalmikoff defeated Frankie Hart
2) Buck Lipscomb defeated Frankie Hill Murdoch in two straight falls
3) Dizzy Davis defeated Farmer Jones via DQ in three falls (referee: Ace Abbott)

Thursday, January 22, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frankie Hart fought Rey Urbano to a draw (20:00)
2) Herb Parks defeated Gust Johnson in three falls
3) Ivan Kalmikoff & Dizzy Davis defeated Frank Murdoch & Farmer Jones in three falls

Monday, January 26, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Buck Lipscomb vs. Whitey Walberg
2) Carlos Moreno vs. Cowboy Carlson
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Ivan Kalmikoff vs. Ace Abbott

Monday, January 26, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Rey Urbano fought Frankie Hart to a draw (20:00)
2) Herb Parks defeated Frankie Murdoch in three falls
3) Dizzy Davis defeated Farmer Jones when Jones was unable to return for the third fall

Tuesday, January 27, 1953 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Herb Parks to a draw (15:00)
2) Frankie Hart defeated Rey Urbano
3) Dizzy Davis & Herb Parks defeated Frankie Hill Murdoch & Farmer Jones Murdoch in three falls

Wednesday, January 28, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis fought Cowboy Carlson to a draw (20:00)
2) Farmer Jones defeated Ace Abbott
3) Frankie Hill Murdoch defeated Buck Lipscomb via DQ
4) Dizzy Davis & Ace Abbott & Buck Lipscomb defeated Frankie Hill Murdoch & Farmer Jones & Cowboy Carlson in two straight falls

Thursday, January 29, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Buck Lipscomb vs. Frankie Murdoch
2) Whitey Wahlberg vs. Rey Urbano
3) Dizzy Davis & Buck Lipscomb vs. Frankie Murdoch & Farmer Jones

Monday, February 2, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson defeated Ivan Kalmikoff via DQ
2) Ace Abott defeated Carlos Moreno
3) Ace Abbott & Cowboy Carlson defeated Ivan Kalmikoff & Carlos Moreno in three falls
4) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated Ida May Martinez in three falls

Monday, February 2, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Buck Lipscomb vs. Frankie Hart
2) Dizzy Davis & Herb Parks vs. Rey Urbano & Whitey Walberg

Tuesday, February 3, 1953 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Frankie Hart and Herb Parks won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Dizzy Davis, Billy Weidner, Buck Lipscomb, Whitey Walberg)
2) Whitey Walberg defeated Buck Lipscomb in three falls
3) Frankie Hart defeated Herb Parks in two straight falls to win the Battle Royal (referee: Rey Urbano)

Wednesday, February 4, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Herb Parks defeated Carlos Moreno in two straight falls
2) Cowboy Carlson defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Buck Lipscomb)
3) Nell Stewart defeated Ida Mae Martinez in two straight falls

Thursday, February 5, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Whitey Walberg fought Ace Abbott to a draw (15:00)
2) Herb Parks defeated Carlos Moreno (19:32)
3) Dizzy Davis defeated Cowboy Carlson in two straight falls
4) Verne Gagne defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Monday, February 9, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Terry defeated Frankie Hart
2) Ivan Kalmikoff defeated Whitey Walberg
3) Dory Funk fought Dizzy Davis to a draw (15:00)
4) Dory Funk & Frankie Hart & Whitey Walberg defeated Ivan Kalmikoff & Dizzy Davis & Jack Terry in two straight falls

Monday, February 9, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott fought Ben Davidson to a draw (20:00)
2) Herb Parks defeated Rey Urbano in three falls
3) Nell Stewart defeated Ida Mae Martinez in three falls

Tuesday, February 10, 1953 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Ben Davidson fought Ace Abbott to a draw (20:00)
2) Nell Stewart defeated Ida Mae Martinez in two straight falls
3) Herb Parks defeated Rey Urbano in three falls

Wednesday, February 11, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Jack Terry defeated Frankie Hart (11:16)
2) Ace Abbott defeated Dory Funk via DQ in two straight falls (referee: Gust Johnson)
3) Dizzy Davis defeated Herb Parks in three falls (referee: Gust Johnson)

Thursday, February 12, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Buck Davidson defeated Rey Urbano (13:53)
2) Herb Parks & Jack Terry fought Frankie Hart & Whitey Walberg to a draw (20:00)
3) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated Ida Mae Martinez in three falls
4) Dizzy Davis defeated Ivan Kalmikoff via DQ in three falls (referee: Gust Johnson)

Monday, February 16, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Hart defeated Billy Weidner (sub. Buck Lipscomb) via DQ in three falls
2) Jack Terry defeated Whitey Walberg when Walberg was unable to return for the second fall having lost the first
3) Dizzy Davis defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Monday, February 16, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Benny Trudell defeated Ben Davidson
2) Wayne Martin defeated Ace Abbott in three falls
3) Dory Funk defeated Herb Parks in three falls

Tuesday, February 17, 1953 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Ace Abbott fought Benny Trudell to a draw (20:00)
2) Ben Davidson defeated Buck Lipscomb (sub. Frankie Hart) in two straight falls
3) Wayne Martin defeated Dizzy Davis in three falls

Wednesday, February 18, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Dory Funk & Dizzy Davis defeated Buck Lipscomb & Herb Parks in three falls
2) Jack Terry defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Thursday, February 19, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Whitey Walberg defeated Buck Lipscomb
2) Wayne Martin fought Herb Parks to a draw (20:00)
3) Ivan Kalmikoff defeated Tony Morelli in three falls
4) Dizzy Davis defeated Dory Funk via CO in two straight falls

Monday, February 23, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Buck Davidson fought Luigi Marcera to a draw in three falls (60:00)
2) Jack Terry & Whitey Whittler fought Dizzy Davis & Herb Parks to a double-DQ in three falls

Monday, February 23, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott fought Frankie Hart to a draw (20:00)
2) Whitey Walberg defeated Benny Trudell via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated Wayne Martin in three falls (referee: Gust Johnson)

Tuesday, February 24, 1953 - Southern Club Sports Arena - Pampa, TX
1) Whitey Walberg defeated Ace Abbott via DQ
2) Benny Trudell fought Frankie Hart to a draw in three falls
3) Dory Funk fought Wayne Martin to a double-DQ in three falls

Wednesday, February 25, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Whitey Whittler defeated Whitey Walberg
2) Wayne Martin defeated Ace Abbott by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
3) Jack Terry defeated Dory Funk in three falls

Thursday, February 26, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gust Johnson fought Frankie Hart to a draw (15:00)
2) Whitey Whittler defeated Buck Davidson (26:22)
3) Wayne Martin defeated Jack Terry (45:00)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Dizzy Davis in two straight falls

Monday, March 2, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Polo Cordova defeated Whitey Walberg
2) Whitey Whittler defeated Frankie Hart in two straight falls
3) Dizzy Davis defeated Jack Terry in three falls

Monday, March 2, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luigi Macera defeated Benny Trudell (17:22)
2) Herb Parks defeated Ace Abbott in three falls
3) Dory Funk defeated Wayne Martin via CO in three falls (referee: Ben Davidson)

Tuesday, March 3, 1953 - Southern Club Sports Arena - Pampa, TX
1) Whitey Walberg vs. Ben Davidson
2) Jack Terry vs. Herb Parks
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk vs. Wayne Martin

Wednesday, March 4, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Whitey Whittler defeated Frankie Hart
2) Wayne Martin defeated Polo Cordova by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
3) Dory Funk defeated Jack Terry via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, March 5, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Terry fought Buck Davidson to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis defeated Luigi Macera (11:07)
3) Whitey Whittler defeated Whitey Walberg (12:30)
4) Herb Parks defeated Ace Abbott (10:25)
5) Wayne Martin fought Dory Funk to a double-DQ (9:25) (referee: Alex Perez)
6) Dizzy Davis defeated Whitey Whittler (20:00) (referee: Gust Johnson)
7) Dizzy Davis defeated Herb Parks (7:47)

Monday, March 9, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Benny Trudell
2) Whitey Whittler defeated Polo Cordova via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)
3) Dory Funk defeated Dizzy Davis in two straight falls

Monday, March 9, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luigi Macera fought Herb Parks to a draw
2) Ben Davidson defeated Frankie Hart in three falls
3) Wayne Martin & Luigi Macera defeated Jack Terry & Herb Parks in three falls

Tuesday, March 10, 1953 - Southern Club Sports Arena - Pampa, TX
1) Ace Abbott defeated Gust Johnson
2) Jack Terry defeated Frankie Hart in two straight falls
3) Wayne Martin defeated Herb Parks in two straight falls (referee: Ben Davidson)

Wednesday, March 11, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Wayne Martin defeated Whitey Whittler in three falls
2) Dory Funk & Ray Clements fought Jack Terry & Dizzy Davis to a draw in three falls (60:00)

Thursday, March 12, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Frankie Hart (15:59)
2) Wayne Martin & Luigi Macera defeated Jack Terry & Ace Abbott (18:36)
3) Dory Funk fought Whitey Whittler to a draw (30:00)
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Dizzy Davis in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Monday, March 16, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks vs. Wayne Martin
2) Polo Cordova vs. Whitey Whittler
3) Little Beaver vs. Mighty Fritz

Monday, March 16, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Jack Terry defeated Ben Davidson
2) Jim Corbett defeated Fuzzy Cupid in three falls
3) Luigi Macera fought Dory Funk to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, March 17, 1953 - Southern Club Sports Arena - Pampa, TX
1) Ace Abbott fought Benny Trudell to a draw
2) Jim Corbett defeated Fuzzy Cupid in three falls
3) Dory Funk defeated Jack Terry in three falls

Wednesday, March 18, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Luigi Macera defeated Jack Terry via DQ
2) Whitey Whittler defeated Herb Parks
3) Wayne Martin defeated Dory Funk
4) Whitey Whittler defeated Luigi Macera
5) Little Beaver defeated Mighty Fritz Schultz in three falls
6) Wayne Martin defeated Whitey Whittler

Thursday, March 19, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova & Luigi Macera defeated Benny Trudel & Buck Davidson
2) Wayne Martin defeated Whitey Whittler via DQ in three falls (referee: Gust Johnson)
3) Dory Funk defeated Herb Parks in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Monday, March 23, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Polo Cordova defeated Herb Parks
2) Whitey Whittler fought Roger Mackay to a draw in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Danny McShain defeated Dory Funk in three falls

Monday, March 23, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luigi Macera fought Ace Abbott to a draw (20:00)
2) Benny Trudell defeated Ben Davidson in three falls
3) Luigi Macera & Wayne Martin defeated Jack Terry & Ace Abbott in three falls

Tuesday, March 24, 1953 - Southern Club Sports Arena - Pampa, TX
1) Ben Davidson defeated Benny Trudell
2) Polo Cordova defeated Herb Parks
3) Dory Funk fought Whitey Whittler to a draw
4) Dory Funk & Polo Cordova & Ben Davidson defeated Whitey Whittler & Benny Trudell & Herb Parks in three falls

Wednesday, March 25, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Whitey Whittler defeated Buck Davidson
2) Roger Mackay defeated Herb Parks in three falls
3) Danny McShain defeated Wayne Martin in three falls

Thursday, March 26, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova defeated Ace Abbott (17:07)
2) Roger Mackay defeated Herb Parks (19:28)
3) Wayne Martin fought Jack Terry to a draw in three falls (45:00)
4) Danny McShain fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: Pat O’Dowdy)

Thursday, March 26, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Benny Trudell vs. Gus Johnson
2) Whitey Whittler vs. Luigi Macera (referee: M.L. Cline)

Monday, March 30, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Roger Mackay defeated Benny Trudell
2) Whitey Whittler defeated Ace Abbott when Abbott was unable to return for the third fall
3) World Light Heavyweight Champion Gypsy Joe defeated Pat O’Dowdy in three falls

Monday, March 30, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Polo Cordova fought John Henning to a draw (20:00)
2) Luigi Macera defeated Jack Terry via DQ in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Wayne Martin when Martin was unable to continue due to injury

Tuesday, March 31, 1953 - Southern Club Sports Arena - Pampa, TX
1) John Henning fought Ben Davidson to a draw (20:00)
2) Bob Cummings defeated Ace Abbott in three falls
3) Polo Cordova defeated Whitey Whittler in three falls (referee: Billy Weidner)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 01:58 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Wednesday, April 1, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Gypsy Joe defeated Luigi Macera
2) Roger Mackay defeated Benny Trudell in two straight falls
3) Whitey Whittler defeated Jack Terry via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)

Thursday, April 2, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny Henning defeated Benny Trudel (13:00)
2) Ray Clements defeated Ace Abbott (15:15)
3) Whitey Whittler fought Roger Mackay to a draw in three falls (60:00)
4) Luigi Macera defeated Jack Terry in three falls

Thursday, April 2, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gene Blackley vs. Billy Weidner
2) Gypsy Joe vs. Polo Cordova

Monday, April 6, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Benny Trudell defeated Ace Abbott
2) Whitey Whittler defeated Polo Cordova
3) Roger Mackay fought Buck Davidson to a draw (20:00)
4) Polo Cordova & Roger Mackay & Ace Abbott defeated Benny Trudell & Whitey Whittler & Buck Davidson in three falls

Monday, April 6, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) John Henning defeated Billy Weidner
2) Bob Cummings defeated Johnny James in three falls
3) Gypsy Joe defeated Luigi Macera in three falls

Tuesday, April 7, 1953 - Southern Club Sports Arena - Pampa, TX
1) Billy Weidner defeated Larry Wright
2) John Henning defeated Johnny James in three falls
3) Gypsy Joe fought Bob Cummings to a draw with no falls scored (60:00)

Wednesday, April 8, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Polo Cordova defeated Benny Trudell
2) Roger Mackay defeated Ace Abbott in two straight falls
3) Whitey Whittler defeated Jack Terry in three falls

Thursday, April 9, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny James fought Buck Davidson to a draw (20:00)
2) Jack Terry fought Johnny Henning to a draw in three falls (45:00)
3) Roger Mackay & Luigi Macera & Polo Cordova defeated Gypsy Joe & Whitey Whittler & Benny Trudel in three falls (referees: Gene Blackley & Billy Weidner)

Monday, April 13, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Buck Davidson defeated Benny Trudell via DQ in two straight falls
2) Jack Terry defeated Polo Cordova in three falls
3) Roger Mackay defeated Whitey Whittler via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)

Monday, April 13, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Jack O’Reilly fought Johnny James to a draw (15:00)
2) Johnny James & John Henning defeated Jack O’Reilly & Bob Cummings via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Dory Funk defeated Luigi Macera in three falls

Tuesday, April 14, 1953 - Southern Club Sports Arena - Pampa, TX
1) Benny Trudell fought Johnny James to a draw (15:00)
2) John Henning defeated Jack O’Reilly
3) Polo Cordova defeated George Bruckman (sub. Ray Clements)
4) Polo Cordova & Johnny James & John Henning defeated Jack O’Reilly & Benny Trudell & George Bruckman (sub. Ray Clements) via DQ in three falls

Wednesday, April 15, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) John Henning defeated Benny Trudell
2) Whitey Whittler defeated Polo Cordova in three falls
3) Jack Terry defeated Roger Mackay via DQ in three falls (referee: Buck Davidson)

Thursday, April 16, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny James fought Benny Trudel to a draw (20:00)
2) Jack Terry & Jack O’Reilly fought Luigi Macera & Johnny Henning to a no contest in three falls (referees: Gene Blackley & Buck Davidson)
3) Roger Mackay defeated Dory Funk in three falls (referee: Billy Weidner)

Monday, April 20, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Johnny James vs. George Bruckman
2) Jack Terry vs. Buck Davidson
3) Whitey Whittler vs. Roger Mackay
4) Nell Stewart vs. Mary Jane Mull

Monday, April 20, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Johnny James fought Polo Cordova to a draw (20:00)
2) John Henning & Luigi Macera defeated Dory Funk & Jack O’Reilly in three falls
3) Ida Mae Martinez defeated June Byers via DQ in three falls

Tuesday, April 21, 1953 - Southern Club Sports Arena - Pampa, TX
1) Luigi Macera defeated Jack Terry
2) Ida Mae Martinez defeated Mary Jane Mull via DQ in two straight falls (referee: Ben Davidson)
3) Jack O’Reilly defeated Polo Cordova in three falls

Wednesday, April 22, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) John Henning vs. Jack O’Reilly
2) Whitey Whittler vs. Roger Mackay
3) Dory Funk vs. Jack Terry
4) Nell Stewart vs. June Byers

Thursday, April 23, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack O’Reilly fought Polo Cordova to a draw (15:00)
2) Johnny Henning defeated Whitey Whittler via DQ (15:46) (referee: Alex Perez)
3) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated June Byers in three falls
4) Roger Mackay defeated Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Monday, April 27, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Johnny James fought Luigi Macera to a draw (20:00)
2) Roger Mackay defeated Benny Trudell
3) Whitey Whittler defeated Jack Terry via DQ in three falls
4) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated June Byers in three falls

Monday, April 27, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bob Cummings & Jack O’Reilly defeated Billy Weidner & Ben Davidson
2) Ida Mae Martinez defeated Mary Jane Mull in three falls
3) John Henning defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: George Bruckman)

Tuesday, April 28, 1953 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Luigi Macera vs. Benny Trudell
2) Johnny James vs. Polo Cordova
3) Roger Mackay & Luigi Macera vs. Benny Trudell & Jack O’Reilly

Wednesday, April 29, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Whitey Whittler defeated John Henning
2) Roger Mackay fought Dory Funk to a draw in three falls (45:00)
3) Nell Stewart & Ida Mae Martinez defeated June Byers & Mary Jane Mull in three falls

Thursday, April 30, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny James & Polo Cordova defeated Jack Terry & Benny Trudel
2) Jack O’Reilly fought Luigi Macera to a draw (20:00)
3) World Women’s Tag Team Champions June Byers & Mary Jane Mull defeated Nell Stewart & Ida Mae Martinez in three falls 
4) Whitey Whittler defeated Roger Mackay in three falls (referee: Billy Weidner)

Monday, May 4, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Johnny James defeated George Bruckman
2) Luigi Macera defeated Polo Cordova the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Loser Leaves Town: Whitey Whittler defeated Jack Terry in two straight falls

Monday, May 4, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Roger Mackay and Benny Trudell won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Dory Funk, Bob Cummings, John Henning, Jack O’Reilly)
2) Dory Funk defeated Bob Cummings
3) John Henning defeated Jack O’Reilly
4) Roger Mackay defeated Benny Trudell to win the Battle Royal

Tuesday, May 5, 1953 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Johnny James fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) Luigi Macera defeated Benny Trudell via DQ in three falls (referee: George Bruckman)
3) Roger Mackay defeated Bob Cummings in three falls

Wednesday, May 6, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Luigi Macera vs. Polo Cordova
2) Roger Mackay vs. Jack O’Reilly
3) Jack Terry vs. Ray Clements

Thursday, May 7, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny James defeated George Bruckman (14:12)
2) Johnny Henning defeated Benny Trudel (20:44)
3) Luigi Macera & Polo Cordova defeated Jack O’Reilly & Jack Terry in three falls
4) Whitey Whittler fought Roger Mackay to a draw in three falls (60:00) (referee: Alex Perez)

Monday, May 11, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Toro Perez defeated Benny Trudell
2) Johnny James defeated Polo Cordova in three falls
3) Luigi Macera defeated Whitey Whittler in two straight falls (referee: Gene Blackley)

Monday, May 11, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) George Bruckman defeated Jack O’Reilly
2) Roger Mackay defeated Buck Lipscomb in three falls
3) Ray Clements defeated John Henning in three falls

Tuesday, May 12, 1953 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Billy Weidner fought George Bruckman to a draw (20:00)
2) Benny Trudell defeated Polo Cordova in three falls
3) Roger Mackay defeated Ray Clements via DQ in three falls (referee: Gene Detton)

Wednesday, May 13, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Roger Mackay defeated John Henning
2) Luigi Macera fought Jack O’Reilly to a draw in three falls (45:00)
3) Whitey Whittler defeated Ray Clements via DQ in three falls (referee: Johnny James)

Thursday, May 14, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny James & Johnny Henning fought George Bruckman & Benny Trudel to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated Polo Cordova in three falls
3) Whitey Whittler & Jack O’Reilly defeated Roger Mackay & Luigi Macera in three falls (referees: Alex Perez & Gene Blackley)

Monday, May 18, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Whitey Whittler & Toro Perez defeated Buck Lipscomb & Benny Trudell in three falls
2) Luigi Macera defeated Kurt Von Poppenheim via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)

Monday, May 18, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner vs. George Bruckman
2) Jack O’Reilly vs. Roger Mackay
3) John Henning vs. Ray Clements (referee: Johnny James)

Tuesday, May 19, 1953 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Alex Perez fought Benny Trudell to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated Buck Lipscomb in two straight falls
3) Roger Mackay defeated Ray Clements in three falls

Wednesday, May 20, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Kurt Von Poppenheim defeated Luigi Macera in two straight falls
2) Ray Clements & Roger Mackay defeated Jack O’Reilly & Whitey Whittler in three falls (referee: Buck Lipscomb)

Thursday, May 21, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Alex Perez defeated George Bruckman via DQ
2) Billy Weidner fought Kurt Von Poppenheim to a draw (20:00)
3) Jack O’Reilly defeated Johnny Henning (45:00)
4) Roger Mackay defeated Whitey Whittler in three falls

Monday, May 25, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Benny Trudell fought John Henning to a draw (15:00)
2) Toro Perez defeated Buck Lipscomb via DQ (referee: Gene Blackley)
3) John Henning & Toro Perez defeated Buck Lipscomb & Benny Trudell in three falls
4) Kurt Von Poppenheim defeated Whitey Whittler in three falls

Monday, May 25, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Johnny James defeated George Bruckman
2) Luigi Macera defeated Jack O’Reilly in three falls
3) Roger Mackay defeated Ray Clements via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Tuesday, May 26, 1953 – Southern Club Sports Arena – Pampa, TX
1) Benny Trudell vs. John Henning
2) Luigi Macera vs. Whitey Whittler
3) Roger Mackay vs. Kurt Von Poppenheim
4) John Henning & Luigi Macera & Roger Mackay vs. Whitey Whittler & Kurt Von Poppenheim & Benny Trudell

Wednesday, May 27, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Luigi Macera vs. Benny Trudell
2) Roger Mackay vs. Kurt Von Poppenheim
3) Whitey Whittler vs. Buck Lipscomb

Thursday, May 28, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner defeated Benny Trudel
2) Whitey Whittler & Kurt Von Poppenheim fought Johnny Henning & Luigi Macera to a draw in three falls (45:00)
3) Roger Mackay defeated Jack O’Reilly in three falls

Monday, June 1, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gene Blackley fought Luigi Macera to a draw (20:00)
2) John Henning defeated Buck Lipscomb via DQ in two straight falls
3) Kurt Von Poppenheim defeated Roger Mackay via DQ in three falls (referee: Johnny James)

Tuesday, June 2, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Roger Mackay defeated Buck Lipscomb 
2) Kurt Vin Poppenheim defeated John Henning in three falls
3) Luigi Macera & Roger Mackay defeated Buck Lipscomb & Jack O’Reilly via DQ in three falls (referee: Johnny James)

Wednesday, June 3, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Roger Mackay won a 6-man Battle Royal (other participants: Kurt Von Poppenheim, Johnny James, Luigi Macera, Jack O’Reilly, Buck Lipscomb)
2) Buck Lipscomb defeated Luigi Macera in three falls
3) Kurt Von Poppenheim defeated Johnny James in two straight falls

Thursday, June 4, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Buck Lipscomb defeated Johnny James (15:10)
2) Billy Weidner defeated Johnny Henning in three falls
3) Jack O’Reilly & Kurt Von Poppenheim fought Roger Mackay & Luigi Macera to a no contest in three falls (referees: Alex Perez & Gene Blackley)

Monday, June 8, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Kurt Von Poppenheim defeated John Henning
2) Kurt Von Poppenheim & Gene Blackley (sub. Buck Lipscomb) defeated Roger Mackay & John Henning in three falls
3) Luigi Macera defeated Gene Blackley in three falls

Tuesday, June 9, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner fought Roger Mackay to a draw (20:00)
2) Luigi Macera defeated John Henning in three falls
3) Jack O’Reilly fought Kurt Von Poppenheim to a no contest in three falls (referee: Gene Blackley)

Wednesday, June 10, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Luigi Macera defeated John Henning
2) Buck Lipscomb fought Jack O’Reilly to a draw in three falls (45:00)
3) Kurt Von Poppenheim defeated Roger Mackay via DQ in three falls

Thursday, June 11, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner defeated Alex Perez
2) Johnny Henning fought Buck Lipscomb to a draw in three falls (45:00)
3) Dory Funk & Roger Mackay & Luigi Macera defeated Jack O’Reilly & Kurt Von Poppenheim & Gene Blackley via CO in three falls

Monday, June 15, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Kurt Von Poppenheim fought Billy Weidner to a draw (15:00)
2) Ray Clements fought Roger Mackay to a draw (15:00)
3) Kurt Von Poppenheim & Ray Clements (sub. Buck Lipscomb) defeated Roger Mackay & Billy Weidner (sub. Luigi Macera) in three falls
4) Dory Funk defeated Jack O’Reilly in two straight falls

Tuesday, June 16, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ray Clements (sub. Buck Lipscomb) fought Roger Mackay to a draw (30:00) (referee: Billy Weidner)
2) Luigi Macera defeated Dory Funk via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)
3) Kurt Von Poppenheim defeated Jack O’Reilly in three falls

Wednesday, June 17, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ray Clements defeated Luigi Macera (0:23)
2) Roger Mackay defeated Jakc O’Reilly in three falls
3) Dory Funk defeated Kurt Von Poppenheim via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, June 18, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luigi Macera defeated Jack O’Reilly in three falls
2) Roger Mackay defeated Ray Clements in two straight falls (referee: Billy Weidner)
3) Kurt Von Poppenheim defeated Dory Funk via DQ in two straight falls (referee: Bob Geigel)

Monday, June 22, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ray Clements defeated Luigi Macera
2) Kurt Von Poppenheim fought Dory Funk to a draw (20:00)
3) Kurt Von Poppenheim & Ray Clements defeated Dory Funk & Luigi Macera in three falls
4) Roger Mackay defeated Jack O’Reilly in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Tuesday, June 23, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Roger Mackay vs. Jack O’Reilly
2) Handicap Match: Dory Funk vs. Billy Weidner & Luigi Macera
3) Ray Clements vs. Kurt Von Poppenheim

Wednesday, June 24, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Kurt Von Poppenheim defeated Luigi Macera
2) Dory Funk defeated Jack O’Reilly when O’Reilly could not return for the second fall having lost the first
3) Verne Gagne defeated Roger Mackay in three falls

Thursday, June 25, 1953 – Amarillo Stadium – Amarillo, TX
1) Billy Weidner fought Ray Clements to a no contest (13:20) (referee: Leo Cline)
2) Cowboy Carlson defeated Luigi Macera (14:45)
3) Roger Mackay defeated Jack O'Reilly (18:05)
4) Kurt Von Poppenheim defeated Dory Funk (20:32) (referee: Buck Lipscomb)
5) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Verne Gagne to a draw in three falls (60:00) (referee: Bob Cummings)

Monday, June 29, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Roger Mackay fought Bob Cummings to a draw in three falls (60:00)
2) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Kurt Von Poppenheim & Ace Abbott (sub. Ray Clements) in three falls

Tuesday, June 30, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Cowboy Carlson defeated Ace Abbott
2) Cowboy Carlson & Roger Mackay defeated Bob Cummings & Ace Abbott (sub. Ray Clements) in three falls
3) Dory Funk defeated Kurt Von Poppenheim via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 02:02 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Wednesday, July 1, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cowboy Carlson vs. Bob Cummings
2) Ace Abbott vs. Roger Mackay
3) Kurt Von Poppenheim vs. Dory Funk

Thursday, July 2, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Ray Clements (15:10)
2) Roger Mackay defeated Billy Weidner (45:00)
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Kurt Von Poppenheim & Buck Lipscomb in three falls

Monday, July 6, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Dory Funk in two straight falls
3) Kurt Von Poppenheim defeated Roger Mackay in three falls

Tuesday, July 7, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Tommy Martindale fougt Ray Clements to a draw (20:00)
2) Dory Funk defeated Roger Mackay in three falls
3) Cowboy Carlson fought Kurt Von Poppenheim to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, July 8, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX

1) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Tommy Martindale & Roger Mackay in three falls
2) Ray Clements defeated Kurt Von Poppenheim in two straight falls

Thursday, July 9, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner fought Buck Lipscomb to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale fought Danny O’Rourke to a draw (20:00)
3) Cowboy Carlson fought Kurt Von Poppenheim to a draw in three falls (45:00)
4) Roger Mackay defeated Dory Funk in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referees: Bob Cummings & Danny O’Rourke)

Monday, July 13, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Roger Mackay vs. Tommy Martindale
2) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson vs. Kurt Von Poppenheim & Ray Clements

Tuesday, July 14, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Kurt Von Poppenheim fought Roger Mackay to a draw (15:00)
2) Bob Cummings & Kurt Von Poppenheim defeated Tommy Martindale & Roger Mackay in three falls
3) Cowboy Carlson defeated Dory Funk via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, July 15, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings vs. Tommy Martindale
2) Cowboy Carlson vs. Kurt Von Poppenheim
3) Dory Funk vs. Roger Mackay

Thursday, July 16, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Billy Weidner via DQ (16:30) (referee: Larry Wright)
2) Cowboy Carlson & Tommy Martindale defeated Kurt Von Poppenheim & Buck Lipscomb in three falls (referee: Larry Wright)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Roger Mackay defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, July 20, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dory Funk defeated Tommy Martindale in two straight falls
2) Cyclone Anaya defeated Ray Clements in two straight falls
3) Kurt Von Poppenheim defeated Cowboy Carlson via DQ in three falls

Tuesday, July 21, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Kurt Von Poppenheim defeated Billy Weidner
2) Cyclone Anaya defeated Bob Cummings in two straight falls
3) Dory Funk defeated Cowboy Carlson in two straight falls (referee: Tommy Martindale)

Wednesday, July 22, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cyclone Anaya vs. Ace Abbott
2) Dory Funk & Cowboy Carlson vs. Bob Cummings & Kurt Von Poppenheim

Thursday, July 23, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cyclone Anaya and Kurt Von Poppenheim won a 7-man Battle Royal (order of elimination: Dory Funk, Cowboy Carlson, Bob Cummings, Ace Abbott, Tommy Martindale)
2) Tommy Martindale defeated Ace Abbott in three falls
3) Cyclone Anaya defeated Kurt Von Poppenheim in three falls to win the Battle Royal (referee: Billy Weidner)

Monday, July 27, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson defeated Bob Cummings in three falls
2) Cyclone Anaya defeated Tommy Martindale when Martindale was unable to return for the second fall having lost the first
3) Kurt Von Poppenheim fought Dory Funk to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, July 28, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Cyclone Anaya fought Kurt Von Poppenheim to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale fought Bob Cummings to a draw in three falls (60:00)
3) Cowboy Carlson & Cyclone Anaya defeated Dory Funk & Kurt Von Poppenheim in three falls

Wednesday, July 29, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cumming sfought Cowboy Carlson to a draw (20:00)
2) Dory Funk defeated Tommy Martindale in three falls
3) Kurt Von Poppenheim defeated Cyclone Anaya via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, July 30, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Alex Perez fought Larry Wright to a draw (15:00)
2) Billy Weidner defeated Ray Clements via DQ (11:00) (referee: Bob Cummings)
3) Kurt Von Poppenheim defeated Tommy Martindale (45:00) (referee: Bob Cummings)
4) Cyclone Anaya defeated Cowboy Carlson in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Monday, August 3, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ray Clements defeated Billy Weidner via DQ in two straight falls (referee: Tommy Martindale)
2) Cowboy Carlson defeated Cyclone Anaya via DQ in three falls (referee: Tommy Martindale)
3) No DQ: Dory Funk defeated Kurt Von Poppenheim when Von Poppenheim was unable to return for the second fall having lost the first

Tuesday, August 4, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Cyclone Anaya and Kurt Von Poppenheim won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Bob Cummings, Dory Funk, Tommy Martindale, Cowboy Carlson)
2) Tommy Martindale fought Cowboy Carlson to a draw in three falls (45:00)
3) Cyclone Anaya defeated Kurt Von Poppenheim in two straight falls to win the Battle Royal (referee: Billy Weidner)

Wednesday, August 5, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cowboy Carlson fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Dory Funk fought Bob Cummings to a double-DQ in three falls
3) Gorgeous Gus the Wrestling Bear defeated Ray Clements
4) Cyclone Anaya defeated Kurt Von Poppenheim in two straight falls

Thursday, August 6, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cowboy Carlson fought Tommy Martindale to a draw in three falls (45:00)
2) Gorgeous Gus the Wrestling Bear defeated Ray Clements via CO (7:10) (referee: Billy Weidner)
3) Dory Funk defeated Bob Cummings in three falls
4) Cyclone Anaya defeated Kurt Von Poppenheim in three falls

Monday, August 10, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dory Funk & Cowboy Carlson fought Tommy Martindale & Bob Cummings to a draw in three falls (30:00)
2) Cyclone Anaya defeated Kurt Von Poppenheim in three falls
3) Carol Carota defeated Ella Waldek in two straight falls

Tuesday, August 11, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bob Cummings defeated Kurt Von Poppenheim
2) Cyclone Anaya & Tommy Martindale fought Dory Funk & Cowboy Carlson to a draw in three falls (60:00) (referee: Billy Weidner)
3) Carol Carota defeated Ella Waldek in three falls

Wednesday, August 12, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cyclone Anaya defeated Tommy Martindale
2) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Kurt Von Poppenheim & Bob Cummings in three falls
3) Carol Carota defeated Ella Waldek in three falls

Thursday, August 13, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cowboy Carlson defeated Billy Weidner (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Bob Cummings (15:00)
3) Cyclone Anaya defeated Kurt Von Poppenheim
4) Tommy Martindale defeated Kurt Von Poppenheim via DQ (referee: Gene Detton)
5) Carol Carota defeated Ella Waldek in two straight falls (referee: Larry Wright)
6) Cowboy Carlson defeated Tommy Martindale in three falls

Monday, August 17, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dory Funk and Cowboy Carlson won a 7-man Battle Royal (other participants: Ace Abbott (sub. Ray Clements), Tommy Martindale, Billy Weidner, Bob Cummings, Cyclone Anaya)
2) Cyclone Anaya fought Billy Weidner to a draw (20:00)
3) Tommy Martindale defeated Bob Cummings in three falls
4) Dory Funk defeated Cowboy Carlson in two straight falls to win the Battle Royal

Tuesday, August 18, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Cyclone Anaya defeated Dory Funk via judges’ decision after a time limit draw (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Bob Cummings via judges’ decision after a time limit draw (15:00)
3) Ace Abbott defeated Cowboy Carlson
4) Cyclone Anaya defeated Tommy Martindale via judges’ decision after a time limit draw (15:00)
5) Cyclone Anaya defeated Ace Abbott in three falls (referee: Billy Weidner)
This card featured a 6-man tournament with the winner to face Gorgeous George the following week.

Wednesday, August 19, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cyclone Anaya defeated Ace Abbott
2) Tommy Martindale defeated Billy Weidner
3) Bob Cummings defeated Cowboy Carlson
4) Dory Funk defeated Cyclone Anaya via DQ
5) Tommy Martindale defeated Bob Cummings
6) Dory Funk defeated Tommy Martindale in two straight falls

Thursday, August 20, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cyclone Anaya defeated Bob Cummings (19:02)
2) Dory Funk defeated Tommy Martindale (29:10)
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Cowboy Carlson in three falls

Monday, August 24, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale fought Cowboy Carlson to a double-CO
2) Cyclone Anaya defeated Ace Abbott (sub. Bob Cummings) via DQ in three falls
3) Gorgeous George fought Dory Funk to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, August 25, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott (sub. Bob Cummings) fought Cowboy Carlson to a draw
2) Dory Funk defeated Tommy Martindale in three falls
3) Gorgeous George defeated Cyclone Anaya via DQ in three falls

Wednesday, August 26, 1953 – Odom Field – Lubbock, TX – 5,792
1) Cowboy Carlson fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Dory Funk fought Cyclone Anaya to a double-DQ in three falls
3) Gorgeous George (w/ Jeffries) defeated Danny McShain via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, August 27, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated Ace Abbott (15:45)
2) Cyclone Anaya defeated Billy Weidner in three falls
3) Gorgeous George & Danny McShain defeated Dory Funk & Cowboy Carlson via DQ in three falls

Monday, August 31, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Gene Detton
2) Cowboy Carlson fought Tommy Martindale to a draw
3) Cyclone Anaya defeated Dory Funk
4) Cyclone Anaya & Tommy Martindale & Gene Detton (sub. Bill Sledge) defeated Dory Funk & Cowboy Carlson & Ace Abbott in three falls

Tuesday, September 1, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott fought Tommy Martindale to a draw (15:00)
2) Dory Detton defeated Larry Wright (9:36)
3) Tommy Martindale & Cowboy Carlson defeated Ace Abbott & Buck Lipscomb via DQ in three falls (30:48)

Wednesday, September 2, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ace Abbott fought Cowboy Carlson to a draw (20:00)
2) Dory Funk defeated Tommy Martindale in three falls
3) Danny McShain defeated Cyclone Anaya in three falls

Thursday, September 3, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbott defeated Bill Sledge (17:45)
2) Dory Funk & Cowboy Carlson fought Cyclone Anaya & Tommy Martindale to a draw (45:00)
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Danny McShain in three falls (referee: Buck Lipscomb)


Monday, September 7, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson defeated Cyclone Anaya
2) Dory Funk defeated Tommy Martindale
3) Ace Abbott defeated Billy Weidner when Weidner was unable to return for the second fall having lost the first
4) Cyclone Anaya & Tommy Martindale defeated Dory Funk & Cowboy Carlson in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Tuesday, September 8, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Dory Detton fought Bill Sledge to a draw (20:00) (referee: Tommy Martindale)
2) Tommy Martindale defeated Tex Cates in two straight falls
3) Cyclone Anaya defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, September 9, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tomym Martindale defeated Buck Lipscomb via DQ (referee: Cowboy Carlson)
2) Cyclone Anaya defeated Ace Abbott in three falls
3) Baron Michele Leone defeated Dory Funk in three falls

Thursday, September 10, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cowboy Carlson fought Billy Weidner to a draw (20:00)
2) Cyclone Anaya & Tommy Martindale defeated Buck Lipscomb & Ace Abbott in three falls
3) Baron Michele Leone fought Dory Funk to a draw (60:00) (referee: Bill Sledge)

Monday, September 14, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bill Sledge fought Billy Weidner to a draw (20:00)
2) Ace Abbott & Cowboy Carlson defeated Cyclone Anaya & Tommy Martindale in three falls
3) Millie Stafford defeated Carol Carota in three falls

Tuesday, September 15, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott fought Dory Detton to a draw (20:00)
2) Billy Weidner defeated Tex Cates in two straight falls (referee: Ace Abbott)
3) Ace Abbott & Cowboy Carlson fought Dory Detton & Cyclone Anaya to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, September 16, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cyclone Anaya defeated Bill Sledge
2) Buck Lipscomb & Ace Abbott defeated Tommy Martindale & Cowboy Carlson in three falls
3) Millie Stafford defeated Carol Carota in two straight falls

Thursday, September 17, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bill Sledge fought Alex Perez to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale fought Ace Abbott to a draw (20:00)
3) Millie Stafford defeated Carol Carota in three falls
4) Cyclone Anaya defeated Cowboy Carlson in three falls

Monday, September 21, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Ace Abbott via DQ (referee: Richard Moody)
2) Cyclone Anaya vs. Bill Sledge did not start when Anaya was injured by Ace Abbott
3) Ivan Kalmikoff defeated Bill Fletcher
4) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Millie Stafford in three falls

Tuesday, September 22, 1953 – Oiler Park – Odessa, TX
1) Billy Weidner fought Bill Sledge to a draw
2) Napoleon Daniels defeated Albert Wynn
3) Ace Abbott defeated Cyclone Anaya
4) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Carol Carota in three falls

Wednesday, September 23, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ivan Kalmikoff defeated Bill Fletcher
2) Buck Lipscomb & Ace Abbott fought Tommy Martindale & Cyclone Anaya to a draw in three falls (45:00)
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Millie Stafford in three falls

Thursday, September 24, 1953 – Gold Sox Field – Amarillo, TX
1) Bob Geigel defeated Bill Sledge (13:23)
2) Billy Weidner fought Buck Lipscomb to a draw
3) Bill Fletcher & Tommy Martindale fought Ivan Kalmikoff & Ace Abbott to a no contest (referees: Gene Detton & Larry Wright)
4) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Millie Stafford in three falls

Monday, September 28, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott fought Jack Curtis to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale fought Bill Sledge to a draw (15:00)
3) Bob Geigel defeated Gene Detton in two straight falls
4) Tommy Martindale & Jack Curtis (sub. Cyclone Anaya) defeated Ace Abbott & Bill Sledge in three falls

Tuesday, September 29, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner fought Bill Fletcher to a draw (20:00)
2) Dory Detton defeated Buck Lipscomb in two straight falls
3) George Curtis defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Wednesday, September 30, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ivan Kalmikoff and Tommy Martindale won a Battle Royal (order of elimination: Jack Curtis, George Curtis, Buck Lipscomb)
2) George Curtis defeated Buck Lipscomb
3) Ivan Kalmikoff defeated Tommy Martindale to win the Battle Royal

Last edited on Thu Nov 17th, 2016 02:05 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Thursday, October 1, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ivan Kalmikoff & Ace Abbott defeated Tommy Martindale & Bill Fletcher in three falls
2) George Curtis & Jack Curtis defeated Bob Geigel & Buck Lipscomb in three falls
3) George Curtis & Jack Curtis defeated Ivan Kalmikoff & Ace Abbott in three falls to win the vacant Southwest States Tag Team Title

Monday, October 5, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bill Fletcher defeated Bob Geigel via DQ
2) Ace Abbott defeated Tommy Martindale in three falls
3) Gorgeous George defeated Jack Curtis in three falls

Tuesday, October 6, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ivan Kalmikoff defeated Billy Weidner
2) Dory Detton defeated Bill Sledge in two straight falls
3) Billy Wediner & George Curtis defeated Ivan Kalmikoff & Buck Lipscomb via CO in three falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, October 7, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Geigel defeated Tommy Martindale
2) Jack Curtis defeated Ace Abbott in two straight falls
3) Gorgeous George defeated Ivan Kalmikoff via DQ in three falls (referee: Bill Sledge)

Thursday, October 8, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova defeated Bill Sledge (11:30)
2) Tommy Martindale & Bill Fletcher defeated Bob Geigel & Ace Abbott (14:48)
3) Ivan Kalmikoff fought Jack Curtis to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)
4) Gorgeous George defeated George Curtis in three falls (referee: Buck Lipscomb)

Friday, October 9, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Curtis vs. Ace Abbott
2) Polo Cordova vs. Bob Geigel
3) George Curtis & Polo Cordova vs. Ace Abbott & Bob Geigel (referees: George Cline & Gene Detton)

Monday, October 12, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ivan Kalmikoff defeated Bilyl Weidner
2) Ace Abbott defeated Bill Fletcher
3) Jack Curtis defeated Bob Geiel
4) Jack Curtis & Billy Weidner & Bill Fletcher defeated Ivan Kalmikoff & Ace Abbott & Bob Geigel in three falls

Tuesday, October 13, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Alex Perez fought Dory Detton to a draw (20:00)
2) Polo Cordova defeated Mr. Sakata via DQ in three falls
3) George Curtis defeated Buck Lipscomb in three falls (referee: Alex Perez)

Wednesday, October 14, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Mr. Sakata defeated Billy Weidner
2) Ivan Kalmikoff defeated George Curtis in three falls
3) Jack Curtis defeated Bob Geigel in two straight falls

Friday, October 16, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Curtis vs. Buck Lipscomb
2) Jack Curtis vs. Bob Geigel
3) Southwest States Tag Team Champions George Curtis & Jack Curtis vs. Buck Lipscomb & Bob Geigel

Monday, October 19, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jesse James defeated Karl Krauser via DQ in two straight falls (referee: Gene Detton)
2) Ivan Kalmikoff & Ace Abbott defeated George Curtis & Jack Curtis in three falls

Tuesday, October 20, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Wediner fought Bill Fetcher to a draw (20:00)
2) Mr. Sakata defeated Johnny James when James was unable to return for the third fall
3) Dory Funk defeated Polo Cordova

Wednesday, October 21, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Curtis defeated Karol Krauser via DQ
2) Jesse James defeated Buck Lipscomb in two straight falls
3) Jack Curtis defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Thursday, October 22, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova fought Jesse James to a draw (15:00)
2) George Curtis & Jack Curtis defeated Mr. Sakata & Buck Lipscomb
3) Karol Krauser defeated Dory Funk (23:09)
4) Baron Michele Leone defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Friday, October 23, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Polo Cordova defeated Jack Curtis (sub. Johnny James) in three falls
2) Jesse James defeated Karol Krauser via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Monday, October 26, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jesse James fought Jack Curtis to a draw
2) Karol Krauser defeated Bill Fletcher in three falls
3) Ivan Kalmikoff defeated George Curtis in three falls

Tuesday, October 27, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Chico Bonales defeated Billy Wediner via DQ
2) Polo Cordova fought Johnny James to a draw in three falls
3) Dory Funk fought Mr. Sakata to a no contest in three falls (referee: Leo Cline)

Wednesday, October 28, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Curtis fought Jesse James to a draw
2) Karol Krauser defeated Bill Fletcher in two straight falls
3) Ivan Kalmikoff defeated Jack Curtis in three falls

Thursday, October 29, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova fought Bill Fletcher to a draw (15:00)
2) Jesse James fought Mr. Sakata to a draw (20:00)
3) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated George Curtis & Jack Curtis
4) Dory Funk defeated Roger Mackay in three falls to win the vacant Southwest States Junior Heavyweight Title (referees: Billy Weidner & Johnny James)

Friday, October 30, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Johnny James defeated Karol Krauser via DQ
2) Jesse James defeated Ivan Kalmikoff
3) Jesse James & Johnny James fought Ivan Kalmikoff & Karol Krauser to a no contest in three falls (referees: George Cline & Gene Detton)

Monday, November 2, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jesse James defeated Bill Fletcher in three falls
2) Southwest States Tag Team Champions Jack Curtis & George Curtis defeated Ivan Kalmikoff & Karol Krauser via DQ in three falls

Tuesday, November 3, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Johnny James fought Chico Bonales to a draw (20:00)
2) Polo Cordova defeated Buck Lipscomb via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated Mr. Sakata in three falls

Wednesday, November 4, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Jesse James defeated Bill Fletcher in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Jack Curtis & George Curtis in three falls

Thursday, November 5, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova defeated Johnny James
2) Jesse James defeated Bill Fletcher in three falls
3) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser & Mr. Sakata defeated Jack Curtis & George Curtis & Dory Funk (60:00)

Monday, November 9, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Buck Lipscomb defeated Johnny James via DQ
2) Mr. Sakata defeated George Curtis in three falls
3) Dory Funk defeated Polo Cordova in three falls

Tuesday, November 10, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Roger Mackay defeated Chico Bonales
2) Karol Krauser vs. Jack Curtis
3) Ivan Kalmikoff defeated Jesse James in three falls (referee: Bill Fletcher)

Wednesday, November 11, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Mr. Sakata defeated Polo Cordova in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Jack Curtis & George Curtis in three falls

Thursday, November 12, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Polo Cordova & Chico Bonales defeated Johnny James & Bill Fletcher (15:00)
2) Roger Mackay defeated Jesse James (22:20) 
3) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser & Mr. Sakata defeated Jack Curtis & George Curtis & Dory Funk in three falls

Friday, November 13, 1953 – Sports Arena – Borger, TX
1) Roger Mackay vs. Karol Krauser
2) Southwest States Tag Team Champions George Curtis & Jack Curtis vs. Jesse James & Johnny James

Friday, November 13, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Mr. Sakata defeated Polo Cordova
2) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Ivan Kalmikoff via DQ in three falls

Monday, November 16, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Polo Cordova & Chico Bonales fought Johnny James & Bill Fletcher to a draw (30:00)
2) Mr. Sakata defeated George Curtis in three falls
3) Babs Wingo defeated Kathleen Wimbley in two straight falls

Tuesday, November 17, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Roger Mackay vs. Buck Lipscomb
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser vs. Jesse James & Jack Curtis

Wednesday, November 18, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) George Curtis defeated Bill Fletcher
2) Chico Bonales & Polo Cordova defeated Johnny James & Mr. Sakata in three falls
3) Babs Wingo defeated Kathleen Wimbley in two straight falls

Thursday, November 19, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner defeated Bill Fletcher
2) Roger Mackay fought Ivan Kalmikoff to a draw (20:00) (referee: Gene Detton)
3) Southwest States Tag Team Champions Jack Curtis & George Curtis defeated Jesse James & Johnny James in three falls
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Karol Krauser in three falls (60:00) (referee: Alex Perez)

Friday, November 20, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bill Fletcher vs. Chico Bonales
2) Kathleen Wimbley vs. Babs Wingo
3) Polo Cordova vs. Mr. Sakata

Monday, November 23, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Polo Cordova defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
2) Southwest States Tag Team Champions Jack Curtis & George Curtis defeated Mr. Sakata & Buck Lipscomb in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Tuesday, November 24, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ivan Kalmikoff fought Roger Mackay to a draw
2) Jesse James defeated Karol Krauser in three falls (referee: Chico Bonales)
3) Kathleen Wimbley defeated Babs Wingo in two straight falls (referee: Johnny James)

Wednesday, November 25, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Polo Cordova to a draw (20:00)
2) Roger Mackay fought Jesse James to a draw in three falls (45:00)
3) Mr. Sakata defeated Ivan Kalmikoff in two straight falls

Thursday, November 26, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jesse James fought Frank Murdoch to a draw (15:00)
2) Roger Mackay defeated Mr. Sakata via DQ (16:29) (referee: Polo Cordova)
3) Ethel Johnson defeated Louise Green (12:40)
4) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Jack Curtis & George Curtis in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Friday, November 27, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Chico Bonales fought Johnny James to a draw (20:00)
2) George Curtis defeated Mr. Sakata via DQ
3) Polo Cordova defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Monday, November 30, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Karol Krauser defeated Johnny James (referee: Gene Blackley)
2) George Curtis defeated Ivan Kalmikoff (referee: Gene Blackley)
3) Mr. Sakata defeated Johnny James (referee: Gene Blackley)
4) Jack Curtis defeated Buck Lipscomb (referee: Gene Blackley)
5) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser & Mr. Sakata & Buck Lipscomb defeated Jesse James & Johnny James & Jack Curtis & George Curtis by three falls to one (60:00) (referee: Gene Blackley)

Tuesday, December 1, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner defeated Chico Bonales
2) Roger Mackay fought Bob Cummings to a draw in three falls
3) Frankie Murdoch defeated Polo Cordova via DQ in three falls

Wednesday, December 2, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Roger Mackay defeated Jesse James in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Buck Lipscomb & Mr. Sakata in three falls

Thursday, December 3, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Curtis defeated Mr. Sakata (10:29)
2) Roger Mackay defeated Ivan Kalmikoff (20:00) (referee: Chico Bonales)
3) Frank Murdoch defeated Polo Cordova
4) Karol Krauser defeated Jesse James (20:00) (referee: Gene Blackley)
5) George Curtis defeated Roger Mackay (20:00) (referee: Johnny James)
6) Karol Krauser defeated Frank Murdoch (12:57)
7) George Curtis defeated Karol Krauser (7:57)

Friday, December 4, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Polo Cordova vs. Mr. Sakata
2) Jesse James vs. Chico Bonales
3) Frankie Murdoch & Mr. Sakata vs. Polo Cordova & George Curtis

Monday, December 7, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Curtis defeated Chico Bonales
2) Jack Curtis defeated Frankie Murdoch in three falls
3) Roger Mackay fought Mr. Sakata to a no contest in three falls

Tuesday, December 8, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Johnny James defeated Karol Krauser via DQ (referee: Billy Weidner)
2) Polo Cordova defeated Bob Cummings in three falls
3) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Jesse James & Johnny James in three falls

Wednesday, December 9, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings defeated Polo Cordova in tn three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser fought Roger Mackay & Jesse James to a no contest in three falls

Thursday, December 10, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mr. Sakata defeated Johnny James (12:25)
2) Frank Murdoch defeated Roger Mackay (13:14) (referee: Gene Blackley)
3) Jesse James fought Ivan Kalmikoff to a draw (20:00)
4) Jack Curtis defeated Karol Krauser via DQ (18:39) (referee: Billy Weidner)
5) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated George Curtis in three falls

Friday, December 11, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Roger Mackay defeated Polo Cordova
2) Frankie Murdoch defeated Jesse James when James could not return for the second fall having lost the first
3) Bob Cummings defeated Mr. Sakata in three falls

Monday, December 14, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jesse James defeated George Overhuls via DQ
2) Roger Mackay defeated Bob Cummings in three falls
3) Mr. Sakata defeated Jack Curtis in three falls
4) Mr. Sakata defeated Roger Mackay (15:00)

Tuesday, December 15, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) George Curtis defeated Karol Krauser in three falls
2) Frankie Murdoch defeated Polo Cordova in three falls
3) Ivan Kalmikoff defeated Johnny James when James was unable to return for the third fall

Wednesday, December 16, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings defeated Jack Carter in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Roger Mackay & Jesse James in three falls

Thursday, December 17, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings & George Overhuls defeated Jesse James & Johnny James (15:53)
2) Mr. Sakata defeated Polo Cordova (15:28)
3) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Jack Curtis & George Curtis in three falls to win the Southwest States Tag Team Title
4) Handicap Match: Roger Mackay defeated Frank Murdoch & Gene Blackley via DQ (referee: Billy Weidner)

Friday, December 18, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jack Curtis vs. Ivan Kalmikoff
2) George Curtis vs. Karol Krauser
3) Frankie Murdoch vs. Bob Cummings

Monday, December 21, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Karol Krauser defeated Al Getz
2) Mr. Sakata fought Ace Freeman to a draw (15:00)
3) Buck Lipscomb defeated Billy Weidner (sub. George Overhuls) in three falls
4) Ace Freeman & Al Getz defeated Mr. Sakata & Karol Krauser in three falls

Tuesday, December 22, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Tommy Martindale fought Bob Cummings to a draw (20:00)
2) Prince Maivia defeated Frankie Murdoch via DQ in two straight falls
3) George Overhuls fought Ivan Kalmikoff to a no contest in three falls (referee: Marcel Petit)

Wednesday, December 23, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tommy Martindale defeated Bob Cummings in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Ray Clements & Frankie Hill Murdoch via DQ in three falls

Thursday, December 24, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Getz fought George Overhuls to a draw (15:00)
2) Prince Maiava defeated Bob Cummings (5:51)
3) Frank Murdoch defeated Ace Freeman (9:44)
4) Tommy Martindale defeated Ivan Kalmikoff (19:23)
5) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Mr. Sakata in three falls

Friday, December 25, 1953 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Al Getz fought Ace Freeman to a draw (20:00)
2) Prince Maivia defeated Buck Lipscomb
3) Frankie Murdoch defeated Bob Cummings via DQ in three falls

Monday, December 28, 1953 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Al Getz defeated Buck Lipscomb via DQ (referee: Richard Moody)
2) Bob Cummings defeated Prince Maivia via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)
3) Mr. Sakata defeated Ace Freeman in three falls

Tuesday, December 29, 1953 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Tommy Martindale fought Frankie Murdoch to a draw (20:00) (referee: Billy Weidner)
2) Billy Weidner defeated Marcel Petit in two straight falls
3) Ivan Kalmikoff & Frankie Murdoch defeated George Overhuls & Tommy Martindale in three falls (referee: Marcel Petit)

Wednesday, December 30, 1953 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings fought Al Getz to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Mr. Sakata in three falls
3) Roger Mackay defeated Ivan Kalmikoff via DQ in three falls

Thursday, December 31, 1953 – Sports Arena – Amarillo, TX

1) Al Getz defeated Marcel Petit (8:27)
2) Bob Cummings fought George Overhuls to a draw (15:00)
3) Mr. Sakata defeated Prince Maiava (w/ Coconut Willie) via DQ (6:30) (referee: Billy Weidner)
4) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser & Frank Murdoch fought Roger Mackay & Tommy Martindale & Ace Freeman to a draw in three falls (60:00) (referees: Billy Weidner & Gene Detton)

Last edited on Tue Mar 14th, 2017 01:39 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Friday, January 1, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Frankie Murdoch vs. Ace Freeman
2) Karol Krauser vs. Roger Mackey
3) Marcel Petit vs. Roger Mackay
4) Frankie Murdoch & Karol Krauser vs. Roger Mackay & Ace Freeman

Monday, January 4, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Roger Mackay defeated Ivan Kalmikoff
2) Karl Krauser defeated Tommy Martindale
3) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Tommy Martindale & Roger Mackay in three falls
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Mr. Sakata in three falls

Tuesday, January 5, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Freeman fought Herb Parks to a draw (20:00)
2) Luis Martinez defeated Whitey Whittler via DQ in three falls (referee: Al Getz)
3) Frankie Murdoch defeated George Overhuls in three falls

Wednesday, January 6, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Mr. Sakata defeated Tommy Martindale in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Ray Clements & Frankie Hill Murdoch via DQ in three falls (referee: Gene Blackley)

Thursday, January 7, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez fought Whitey Whittler to a draw (15:00)
2) Al Getz fought Herb Parks to a draw (15:00)
3) George Overhuls defeated Mr. Sakata (13:07)
4) Ace Freeman defeated Frank Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Gene Detton)
5) Roger Mackay & Tommy Martindale defeated Karol Krauser & Ivan Kalmikoff in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Monday, January 11, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks fought George Overhuls to a draw (15:00)
2) Ivan Kalmikoff defeated Ace Freeman via DQ
3) Roger Mackay defeated Karol Krauser via DQ in two straight falls
4) Betty Hawkins defeated Barbara Baker in three falls

Tuesday, January 12, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Al Getz fought Luis Martinez to a draw (referee: Benny Trudell)
2) Frankie Murdoch & Whitey Whitler defeated Tommy Martindale & Bob Geigel in three falls
3) Ruth Boatcallie defeated Carol Cook via DQ in three falls (referee: Benny Trudell)

Wednesday, January 13, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Karol Krauser and Ace Freeman won a 6-man Battle Royal (other participants: Roger Mackay, Herb Parks, Ivan Kalmikoff, George Overhuls)
2) Roger Mackay fought Herb Parks to a draw (30:00)
3) Ivan Kalmikoff defeated George Overhuls
4) Karol Krauser defeated Ace Freeman to win the Battle Royal
5) Betty Hawkins defeated Barbara Baker in three falls

Thursday, January 14, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel fought Herb Parks to a draw (15:00)
2) Frank Murdoch defeated Whitey Whittler (12:37)
3) Ruth Boatcallie defeated Carol Cook (11:04)
4) Southwest States Tag Team Champions Karol Krauser & Ivan Kalmikoff defeated Roger Mackay & Tommy Martindale in three falls

Monday, January 18, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Murdoch fought Herb Parks to a no contest (referee: Gene Blackley)
2) Bob Geigel defeated George Overhuls in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Roger Mackay & Ace Freeman in three falls

Tuesday, January 19, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Whitey Whitler fought Tommy Martindale to a draw (15:00)
2) Luis Martinez defeated Al Getz (referee: Benny Trudell)
3) Carol Cook & Barbara Baker defeated Ruth Boatcallie & Betty Hawkins in three falls(referee: Benny Trudell)

Wednesday, January 20, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought Frankie Hill Murdoch to a draw (20:00)
2) Herb Parks defeated Roger Mackay in two straight falls
3) Carol Cook & Barbara Baker defeated Ruth Boatcallie & Betty Hawkins in three falls

Thursday, January 21, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX – 1,500
1) Herb Parks defeated Benny Trudel (12:39)
2) Bob Geigel defeated Luis Martinez (16:35)
3) Barbara Baker & Carol Cook defeated Ruth Boatcallie & Betty Hawkins (19:59) (referee: Murray Woroner)
4) Roger Mackay defeated Frank Murdoch in three falls (referee: Billy Weidner)

Monday, January 25, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Whitey Whittler defeated Billy Weidner
2) Herb Parks defeated Frankie Murdoch
3) George Overhuls defeated Al Getz in two straight falls
4) Ace Freeman defeated Bob Geigel in two straight falls

Tuesday, January 26, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luis Martinez fought Benny Trudell to a draw
2) Tommy Martindale defeated Ivan Kalmikoff in three falls (referee: Gene Detton)
3) Karol Krauser defeated Roger Mackay in three falls (referee: Gene Detton)

Wednesday, January 27, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought Luis Martinez to a draw (20:00)
2) Whitey Whittler defeated Ace Freeman in three falls
3) Herb Parks defeated Ivan Kalmikoff via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, January 28, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Freeman fought George Overhuls to a draw (20:00)
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Frank Murdoch & Whitey Whittler in three falls (referee: Bob Geigel)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk fought Roger Mackay to a draw in three falls (90:00)

Monday, February 1, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Karl Krauser fought Ace Freeman to a draw
2) Dory Funk defeated Ivan Kalmikoff
3) Roy Shire defeated George Overhuls in two straight falls
4) Southwest States Tag Team Champions Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Dory Funk & Ace Freeman in three falls

Tuesday, February 2, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Tony Martinelli fought Al Getz to a draw (referee: Tommy Martindale)
2) Luis Martinez fought Benny Trudell to a draw in three falls (referee: Tommy Martindale)
3) Whitey Whitler & Al Getz defeated Tony Martinelli & Herb Parks in two straight falls

Wednesday, February 3, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Gene Detton defeated Ray Hines (7:55) (referee: Sherman Cox)
2) Luis Martinez defeated Benny Trudell
3) Herb Parks defeated Ivan Kalmikoff via DQ in two straight falls
4) Roy Shire defeated Whitey Whittler in three falls

Thursday, February 4, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated Herb Parks (15:00)
2) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Ace Freeman in three falls
3) Whitey Whittler & Bob Geigel defeated Ivan Kalmikoff & Karol Krauser in two straight falls (referee: Nino Martinelli)

Monday, February 8, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks defeated Gene Detton
2) Ace Freeman defeated Billy Weidner
3) Roy Shire defeated Dory Funk in three falls
4) Southwest States Tag Team Champions Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Herb Parks & Ace Freeman in three falls

Tuesday, February 9, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luis Martinez and George Overhuls won a 6-man Battle Royal (other participants: Al Getz, Benny Trudell, Tommy Martindale, Whitey Whittler)
2) Al Getz vs. Benny Trudell
3) Whitey Whitler defeated Tommy Martindale in three falls
4) George Overhuls defeated Luis Martinez in three falls to win the Battle Royal

Wednesday, February 10, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Roy Shire defeated Luis Martinez in three falls
2) Ivan Kalmikoff & Karol Krauser defeated Herb Parks & Buck Lipscomb in three falls

Thursday, February 11, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Freeman fought Luis Martinez to a draw (15:00)
2) Billy Weidner defeated Benny Trudel (12:20)
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Tommy Martindale in three falls
4) Dory Funk defeated George Overhuls in three falls

Monday, February 15, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Benny Trudell
2) Ricki Starr defeated Whitey Whittler in three falls
3) Roy Shire defeated Ace Freeman via CO in three falls

Tuesday, February 16, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner defeated Gene Detton (referee: Bob Geigel)
2) Luis Martinez defeated Ivan Kalmikoff in three falls (referee: Bob Geigel)
3) George Overhuls defeated Karol Krauser in three falls (referee: Bob Geigel)

Wednesday, February 17, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tommy Martindale fought Al Getz to a draw (20:00)
2) Ricki Starr defeated Whitey Whittler in three falls
3) Roy Shire defeated Ace Freeman in two straight falls

Thursday, February 18, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez fought Tommy Martindale to a draw (15:00)
2) Ricki Starr defeated Ace Freeman (16:53)
3) George Overhuls defeated Whitey Whittler (17:17)
4) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) fought Karol Krauser (w/ Ivan Kalmikoff) to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)

Friday, February 19, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Ricki Starr vs. Karol Krauser
2) Ivan Kalmikoff vs. Luis Martinez
3) Dory Funk & Ricki Starr vs. Al Getz & Karol Krauser

Monday, February 22, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ivan Kalmikoff fought Tommy Martindale to a draw (15:00)
2) Karol Krauser fought Ricki Starr to a draw (15:00)
3) Roy Shire defeated Luis Martinez in three falls
4) Ricki Starr & Tommy Martindale defeated Ivan Kalmikoff & Karol Krauser in two straight falls

Tuesday, February 23, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner defeated Benny Trudell
2) Whitey Whitler defeated Ace Freeman in three falls (referee: Bob Geigel)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated George Overhuls in three falls

Wednesday, February 24, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ricki Starr fought Luis Martinez to a draw in three falls (60:00)
2) Roy Shire & Bobby Wallace defeated Ivan Kalmikoff & Karol Krauser in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Thursday, February 25, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Freeman & Luis Martinez fought Whitey Whittler & Benny Trudel to a draw (20:00)
2) Ricki Starr defeated Tommy Martindale
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Karol Krauser (referee: Al Getz)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Ivan Kalmikoff in three falls (referee: George Overhuls)

Monday, March 1, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Whitey Whittler fought Ace Abbott to a draw
2) Benny Trudell defeated Ricki Starr via DQ in three falls
3) Roy Shire defeated Luis Martinez via CO in three falls

Tuesday, March 2, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner fought Al Getz to a no contest (referee: Joe Tomasso)
2) Joe Tomasso defeated Tony Morelli via CO in three falls (referee: Billy Weidner)
3) George Overhuls defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Tony Morelli)

Wednesday, March 3, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Whitey Whittler defeated Benny Trudell
2) Ricki Starr defeated Ace Abbott in three falls
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Luis Martinez via DQ in three falls (referee: Bob Geigel)

Thursday, March 4, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bill Parks defeated Benny Trudel (12:25)
2) Tony Morelli fought George Overhuls to a draw (20:00)
3) Southwest States Tag Team Champions Roy Shire & Bobby Wallace defeated Luis Martinez & Ricki Starr (60:00) (referees: Joe Tomasso & Bob Geigel)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Whitey Whittler in three falls

Friday, March 5, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Ace Abbott vs. Billy Parks
2) Roy Shire vs. Ricki Starr
3) Dory Funk vs. Whitey Whittler

Monday, March 8, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated George Overhuls
2) Ace Abbott defeated Whitey Whittler
3) Little Beaver defeated The Mighty Schultz in three falls
4) Ricki Starr defeated Benny Trudell in three falls

Tuesday, March 9, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Roy Shire defeated Billy Parks (referee: Billy Weidner)
2) Tom Thumb defeated Karl Kruger in two straight falls
3) Tony Morelli fought Dory Funk to a draw in three falls (60:00) (referee: Billy Weidner)

Wednesday, March 10, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ace Abbott defeated Benny Trudell
2) Ricki Starr defeated George Overhuls
3) Luis Martinez defeated Whitey Whittler in two straight falls
4) Little Beaver defeated Mighty Schultz in three falls

Thursday, March 11, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez defeated John Pavich (11:54)
2) George Overhuls & Bill Parks defeated Tony Morelli & Whitey Whittler (17:57)
3) Little Beaver defeated Mighty Schultz in three falls
4) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) fought Ricki Starr to a draw in three falls (60:00) (referee: Billy Weidner)

Friday, March 12, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Benny Trudell vs. Gene Detton
2) Mighty Schultz vs. Karl Kruger
3) Dory Funk & Ricki Starr vs. Roy Shire & Whitey Whittler

Monday, March 15, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX – 1,900
1) Ace Abbott defeated Gene Detton
2) Tim Geohagen defeated Whitey Whittler
3) Ricky Starr defeated Tony Morelli via CO
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Luis Martinez in three falls

Tuesday, March 16, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Parks defeated Benny Trudell
2) Salvador Flores fought Al Getz to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated George Overhuls in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, March 17, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Al Getz defeated Noble Bishop
2) Luis Martinez fought Tony Morelli to a draw (20:00)
3) Dory Funk defeated Ricki Starr via DQ in three falls (referee: Ace Abbott)
4) Tim Geohagen defeated Whitey Whittler in three falls

Thursday, March 18, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tim Geohagen defeated Al Getz (9:03)
2) Tony Morelli fought Bill Parks to a draw in three falls (45:00)
3) George Overhuls & Ricki Starr defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls (referee: Bob Cummings)

Friday, March 19, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Whitey Whittler vs. Bill Parks
2) Benny Trudell vs. Tim Geohagen
3) Tony Morelli vs. Ricki Starr

Monday, March 22, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Overhuls fought Bill Parks to a draw
2) Tim Geohagen defeated Billy Weidner in two straight falls
3) Southwest States Tag Team Champions Roy Shire & Bobby Wallace defeated Dory Funk & Ace Abbott in three falls

Tuesday, March 23, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luis Martinez fought Al Getz to a draw
2) Bob Cummings fought Salvador Flores to a draw in three falls
3) Al Getz & Tony Morelli defeated Luis Martinez & Dory Detton in three falls (referee: Bob Cummings)

Wednesday, March 24, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ace Abbott fought George Overhuls to a draw (20:00)
2) Dory Funk fought Bill Parks to a draw in three falls (45:00)
3) Roy Shire defeated Tim Geohagen via CO in three falls

Thursday, March 25, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Al Getz (6:07)
2) Tim Geohagen defeated George Overhuls (45:00)
3) Dory Funk defeated Ricki Starr in three falls

Friday, March 26, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) George Overhuls vs. Bob Cummings
2) Bill Parks vs. Al Getz
3) Tony Morelli vs. Tim Geohagen

Monday, March 29, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Salvador Flores fought George Overhuls to a draw
2) Dory Funk defeated Bill Parks in three falls
3) Roy Shire defeated Tim Geohagen in three falls

Tuesday, March 30, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ricki Starr defeated John Pavich
2) The Great Schultz defeated Tom Thumb (sub. Little Beaver) in three falls
3) Danny O’Rourke & Luis Martinez defeated Ace Abbott & Tony Morelli via DQ in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, March 31, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bill Parks defeated George Overhuls
2) Dory Funk defeated Salvador Flores in two straight falls
3) Roy Shire defeated Tim Geohagen in three falls

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 10:36 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Thursday, April 1, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Danny O’Rourke defeated John Pavich
2) Tim Geohagen & Bill Parks defeated George Overhuls & Ricki Starr in three falls
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk in three falls (referee: Al Getz)

Friday, April 2, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Danny O’Rourke vs. John Pavich
2) Tim Geohagen & Bill Parks vs. Tony Morelli & Ace Abbott

Monday, April 5, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Billy Weidner defeated George Overhuls when Overhuls could not return for the second fall having lost the first
2) Tim Geohagen defeated Bill Parks via DQ in three falls
3) Roy Shire & Bobby Wallace defeated Dory Funk & Luis Martinez in three falls

Tuesday, April 6, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Tony Morelli defeated Ricki Starr
2) Danny O’Rourke defeated Ace Abbott via CO
3) Salvador Flores fought Al Getz to a draw
4) Ricki Starr & Danny O’Rourke & Salvador Flores defeated Tony Morelli & Al Getz & Ace Abbott in three falls (referee: Bob Cummings)

Wednesday, April 7, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tim Geohagen fought Bill Parks to a draw (30:00)
2) Luis Martinez defeated Bobby Wallace in three falls
3) Roy Shire defeated Dory Funk in three falls

Thursday, April 8, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bill Parks defeated Al Getz (16:14)
2) Tony Morelli defeated Danny O’Rourke in three falls
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Bob Cummings in three falls

Friday, April 9, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Salvador Flores vs. Ace Abbott
2) George Overhuls vs. Bill Parks
3) Dory Funk vs. Tim Geohagen

Monday, April 12, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Cummings fought Bill Parks to a draw (20:00)
2) Ace Abbott defeated Tony Morelli via DQ in two straight falls
3) Roy Shire fought Luis Martinez to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, April 13, 1954 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Danny O’Rourke & Salvador Flores fought George Overhuls & Tim Geohagen to a draw (30:00)
2) Dory Funk defeated Ricki Starr in three falls
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Millie Stafford in three falls (referee: Dory Detton)

Wednesday, April 14, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Tim Geohagen defeated George Overhuls (sub. Tony Morelli) in two straight falls
2) Dory Funk & Luis Martinez fought Roy Shire & Bobby Wallace to a draw in three falls (45:00)

Thursday, April 15, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Ace Abbott via DQ (8:56)
2) Tim Geohagen fought Bill Parks to a draw (20:00)
3) Tony Morelli fought Ricki Starr to a draw in three falls (45:00)
4) Dory Funk defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) in three falls (referee: Alex Perez)

Friday, April 16, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Danny O’Rourke vs. Salvador Flores
2) George Overhuls vs. Luis Martinez
3) Mildred Burke vs. Millie Stafford
4) Luis Martinez & Salvador Flores vs. Danny O’Rourke & George Overhuls

Monday, April 19, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott fought Danny O’Rourke to a double-CO
2) Tony Morelli defeated Ricki Starr in three falls
3) Luis Martinez defeated Bill Parks in two straight falls

Tuesday, April 20, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Salvador Flores fought Bobby Wallace to a draw (referee: Bill Sledge)
2) Tim Geohagen defeated Bob Cummings in two straight falls
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk in three falls (referee: Bill Sledge)

Wednesday, April 21, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Danny O’Rourke vs. Bill Parks
2) Ricki Starr vs. Ace Abbott
3) Tony Morelli vs. Luis Martinez

Thursday, April 22, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tim Geohagen fought Billy Weidner to a draw (15:00)
2) Danny O’Rourke & Ricki Starr defeated Ace Abbott & Tony Morelli (15:50)
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Bill Parks in two straight falls
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Bob Cummings)

Friday, April 23, 1954 – Sports Arena – Borger, TX
1) Ricki Starr vs. Ace Abbott
2) Danny O’Rourke vs. Tony Morelli
3) Dory Funk vs. Roy Shire

Monday, April 26, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ace Abbott defeated Dory Detton (sub. Danny O’Rourke) in three falls
2) Tony Morelli & Bob Cummings defeated Ricki Starr & Luis Martinez in three falls
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Bonnie Watson in three falls

Tuesday, April 27, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Johnny Demchuk fought Bill Sledge to a draw (20:00) (referee: Billy Weidner)
2) Tim Geohagen defeated Salvador Flores in two straight falls
3) Dory Funk defeated Roy Shire via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, April 28, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Danny O’Rourke
2) Tony Morelli defeated Ricki Starr in three falls
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Bonnie Watson in two straight falls

Thursday, April 29, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez defeated Danny O’Rourke (8:35)
2) Tim Geohagen defeated Ace Freeman (10:44)
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Bonnie Watson in three falls
4) Tony Morelli defeated Ricki Starr in three falls

Friday, April 30, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dory Funk defeated Timothy Geohagen via DQ
2) Luis Martinez defeated Johnny Demchuk
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Bonnie Watson in three falls (referee: Ace Abbott)

Monday, May 3, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Salvador Flores defeated Bob Cummiongs (sub. Con Bruno) via DQ
2) Best of Five Falls: Ace Abbott defeated Danny O’Rourke in three straight falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Tony Morelli in three falls

Tuesday, May 4, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bill Sledge fought Luis Martinez to a draw (20:00)
2) Johnny Demchuk defeated Dory Detton in two straight falls
3) Luis Martinez & Tim Geohagen defeated Roy Shire & Bill Sledge in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, May 5, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ace Abbott fought Danny O’Rourke to a draw (20:00)
2) Bob Cummings defeated Salvador Flores in three falls
3) Tony Morelli defeated Dory Funk in three falls

Thursday, May 6, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Danny O’Rourke defeated Ace Abbott (15:58)
2) Johnny Demchuck defeated Salvador Flores in three falls
3) Roy Shire defeated Dory Funk in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Friday, May 7, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tony Morelli vs. Johnny Demchuk
2) Southwest States Tag Team Champions Roy Shire & Bobby Wallace vs. Luis Martinez & Salvador Flores

Saturday, May 8, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bill Sledge vs. Billy Weidner
2) Danny O’Rourke vs. Salvador Flores
3) Johnny Demchuck vs. Luis Martinez

Monday, May 10, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tim Geohagen defeated Bob Cummings
2) Cowboy Carlson defeated Tony Morelli in two straight falls
3) Dory Funk defeated Roy Shire in three falls

Tuesday, May 11, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luis Palacio fought Danny O’Rourke to a draw
2) Luis Martinez defeated Johnny Demchuk in three falls
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Bonnie Watson in three falls (referee: Con Bruno)

Wednesday, May 12, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings defeated Tim Geohagen in three falls
2) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Tony Morelli & Roy Shire (w/ Bobby Wallace) in three falls

Thursday, May 13, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings fought Lou Palacio to a draw (15:00)
2) Tim Geohagen defeated Tony Morelli
3) Johnny Demchuck defeated Danny O’Rourke (13:20)
4) Dory Funk (w/ Cowboy Carlson) defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Bob Cummings)

Friday, May 14, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Timothy Geohagen vs. Roy Shire
2) Luis Martinez & Lou Palacio vs. Bill Sledge & Johnny Demchuk

Saturday, May 15, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Danny O’Rourke vs. Salvador Flores
2) Luis Martinez vs. Tony Morelli
3) World Women’s Champion Mildred Burke vs. Bonnie Watson

Monday, May 17, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Cummings defeated Con Bruno via DQ
2) Johnny Demchuk defeated Salvador Flores in two straight falls
3) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Southwest States Tag Team Champions Roy Shire & Bobby Wallace via DQ in three falls

Tuesday, May 18, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Danny O’Rourke fought Bill Sledge to a draw (15:00)
2) Bill Sledge & Luis Palacio fought Danny O’Rourke & Tim Geohagen to a draw in three falls
3) Frankie Murdoch defeated Luis Martinez in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, May 19, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Johnny Demchuk defeated Bob Cummings in three falls
2) Roy Shire & Bobby Wallace defeated Dory Funk & Cowboy Carlson via DQ in three falls(referee: Salvador Flores)

Thursday, May 20, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Bill Sledge (14:03)
2) Johnny Demchuck fought Tim Geohagen to a draw (30:00)
3) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Southwest States Tag Team Champions Roy Shire & Bobby Wallace via DQ in two straight falls

Friday, May 21, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Luis Martinez & Cowboy Carlson defeated Johnny Demchuk & Bill Sledge
2) Frankie Murdoch defeated Timothy Geohagen in three falls (referee: Bob Cummings)

Saturday, May 22, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bill Sledge vs. Billy Weidner
2) Bobby Wallace vs. Luis Martinez
3) Tim Geohagen vs. Roy Shire

Monday, May 24, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Johnny Demchuk defeated Tim Geohagen
2) Luis Martinez defeated Con Bruno in two straight falls
3) Baron Michele Leone fought Roy Shire to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, May 25, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Danny O’Rourke vs. Luis Palacio
2) Cowboy Carlson defeated Bill Sledge in three falls
3) Dory Funk defeated Frankie Murdoch in two straight falls (referee: Salvador Flores)

Wednesday, May 26, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Con Bruno
2) Johnny Demchuk defeated Tim Geohagen in three falls
3) Baron Michele Leone fought Roy Shire (w/ Bobby Wallace) to a draw in three falls (60:00)

Thursday, May 27, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Con Bruno defeated Danny O’Rourke (10:59)
2) Johnny Demchuck defeated Luis Martinez (12:21)
3) Cowboy Carlson fought Frank Murdoch to a draw (20:00)
4) Dory Funk defeated Tim Geohagen
5) Baron Michele Leone fought Roy Shire (w/ Bobby Wallace) to a draw in three falls (60:00)

Friday, May 28, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Luis Martinez vs. Danny O’Rourke
2) Billy Weidner vs. Timothy Geohagen
3) Baron Michele Leone vs. Frankie Murdoch

Monday, May 31, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Lou Palacio defeated Bill Sledge
2) Frankie Murdoch defeated Danny O’Rourke in two straight falls
3) Johnny Demchuk defeated Luis Martinez in three falls

Tuesday, June 1, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Con Bruno fought Salvador Flores to a draw (20:00)
2) The Masked Marvel defeated Cowboy Carlson in three falls
3) Dory Funk defeated Tim Geohagen in three falls

Wednesday, June 2, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Lou Palacio vs. Bill Sledge
2) Frankie Hill Murdoch vs. Danny O’Rourke
3) Johnny Demchuk vs. Luis Martinez

Thursday, June 3, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner defeated Al Cortez (12:52)
2) Tim Geohagen fought Frank Murdoch to a draw (20:00)
3) Johnny Demchuck defeated The Mask via DQ (15:12) (referee: Alex Perez)
4) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Cowboy Carlson in three falls

Friday, June 4, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Lou Palacio vs. Danny O’Rourke
2) Al Cortez vs. Johnny Demchuk
3) Baron Michele Leone vs. Timothy Geohagen

Monday, June 7, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Elmer Larson defeated Lou Palacio in two straight falls
2) Johnny Demchuk & Bob Cummings defeated Frankie Murdoch & Al Cortez in three falls

Tuesday, June 8, 1954 – Oiler Park – Odessa, TX
1) The Masked Marvel defeated Con Bruno
2) Cowboy Carlson fought Ray Stevens to a draw in three falls (45:00) (referee: Salvador Flores)
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Bill Brooks)

Wednesday, June 9, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Bob Cummings to a draw (20:00)
2) Elmer Larson defeated Johnny Demchuk via DQ in two straight falls
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Dory Funk via DQ in three falls

Thursday, June 10, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ray Stevens defeated Elmer Larsen (16:27)
2) The Mask defeated Oyama Kato in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Bob Cummings & Johnny Demchuck defeated Cowboy Carlson & Dory Funk in three falls

Monday, June 14, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Elmer Larson fought Bob Cummings to a draw (20:00)
2) The Masked Marvel defeated Johnny Demchuk in three falls
3) Jack Terry defeated Cowboy Carlson in three falls

Tuesday, June 15, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ray Stevens and Con Bruno won a 6-man Battle Royal (other participants: Al Cortez, Frankie Murdoch, Bill Brooks, Lou Palacio)
2) Al Cortez defeated Frankie Murdoch (referee: Billy Weidner)
3) Bill Brooks defeated Lou Palacio in three falls
4) Ray Stevens defeated Con Bruno in three falls to win the Battle Royal (referee: Billy Weidner)

Wednesday, June 16, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cowboy Carlson defeated Elmer Larson
2) Jack Terry defeated Bob Cummings in three falls
3) The Masked Marvel defeated Johnny Demchuk in three falls

Thursday, June 17, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner defeated Jack Terry via DQ (10:02) (referee: Alex Perez)
2) Frank Murdoch defeated Elmer Larsen (15:47)
3) Bob Cummings & Johnny Demchuck defeated Ray Stevens & Tommy Martindale in three falls
4) Cowboy Carlson (w/ Dory Funk) defeated The Mask (w/ Jack Terry) via DQ in two straight falls (referee: Larry Wright)

Saturday, June 19, 1954 – Sports Arena – Littlefield, TX
1) Bob Cummings vs. Al Cortez
2) Johnny Demchuck vs. Tommy Martindale
3) Southwest States Tag Team Champions Johnny Demchuck & Bob Cummings vs. Tommy Martindale & Al Cortez

Monday, June 21, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Billy Weidner defeated Frankie Murdoch via DQ
2) Glen Detton & Ray Stevens defeated The Masked Marvel & Con Bruno via DQ in three falls
3) Cowboy Carlson defeated Jack Terry via DQ in three falls

Tuesday, June 22, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Cowboy Carlson fought Johnny Demchuk to a draw (15:00)
2) Elmer Larsen defeated Bill Brooks in two straight falls
3) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Johnny Demchuk & Bob Cummings in three falls(referee: Al Cortez)

Wednesday, June 23, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Glen Detton fought Con Bruno to a draw (20:00)
2) Ray Stevens defeated Jack Terry in three falls
3) The Masked Marvel defeated Frankie Hill Murdoch in three falls

Thursday, June 24, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Con Bruno fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) Frank Murdoch fought Ray Stevens to a draw in three falls (45:00)
3) Jack Terry & The Mask defeated Dory Funk & Cowboy Carlson in three falls (referees: Billy Weidner & Larry Wright)

Monday, June 28, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Con Bruno fought Billy Weidner to a draw (15:00)
2) Glen Detton defeated Elmer Larson
3) Ida May Martinez defeated Mary Jane Mull in two straight falls
4) Jack Terry defeated Cowboy Carlson in three falls

Tuesday, June 29, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Elmer Larsen vs. Con Bruno
2) Glen Detton vs. Jack Terry
3) Ray Stevens vs. Cowboy Carlson
This card was cancelled due to rain.

Wednesday, June 30, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Frankie Hill Murdoch defeated Con Bruno
2) The Masked Marvel defeated Bob Cummings in three falls
3) Ida Mae Martinez defeated Mary Jane Mull in two straight falls

Last edited on Tue Mar 14th, 2017 01:40 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Thursday, July 1, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX1) Elmer Larsen fought Con Bruno to a draw (20:00)
2) Ida Mae Martinez defeated Mary Jane Mull (18:22)
3) Ray Stevens defeated Frank Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Al Cortez)
4) Cowboy Carlson defeated Jack Terry in three falls

Saturday, July 3, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Glen Detton vs. Jack Terry
2) Con Bruno vs. Bill Brooks
3) Elmer Larsen & Jack Terry vs. Ray Stevens & Glen Detton

Monday, July 5, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Terry vs. Ray Stevens
2) George Overhuls vs. Glen Detton
3) Cowboy Carlson & Ray Stevens vs. The Masked Marvel & Jack Terry

Tuesday, July 6, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bob Cummings fought Elmer Larsen to a draw
2) Con Bruno defeated Glen Detton in three falls (referee: Al Cortez)
3) Ray Stevens defeated Cowboy Carlson via DQ in three falls (referee: Al Cortez)

Wednesday, July 7, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Bob Cummings defeated Bill Brooks
2) Cowboy Carlson defeated Jack Terry in three falls
3) Ray Stevens defeated The Masked Marvel in three falls

Thursday, July 8, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Elmer Larsen defeated Bill Rush (9:24)
2) Bob Cummings defeated Alex Perez (15:03)
3) Glen Detton defeated Bill Brooks (9:13)
4) Ray Stevens & George Overhuls defeated Jack Terry & The Mask in three falls

Monday, July 12, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Geigel defeated Ray Stevens
2) Luis Martinez defeated Frankie Murdoch via DQ in two straight falls
3) The Masked Marvel defeated Cowboy Carlson in three falls

Tuesday, July 13, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bob Cummings defeated Thor Hagen
2) Elmer Larsen defeated Con Bruno via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Ida Mae Martinez defeated Mary Jane Mull in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, July 14, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Cowboy Carlson fought Frankie Hill Murdoch to a draw (20:00)
2) Bob Geigel fought Luis Martinez to a draw in three falls (45:00)
3) The Masked Marvel defeated Ray Stevens in three falls

Thursday, July 15, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch defeated Thor Hagen (15:33)
2) Bob Cummings defeated Elmer Larsen in three falls
3) Bob Geigel defeated Cowboy Carlson in two straight falls

Saturday, July 17, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Thor Hagen vs. Elmer Larsen
2) Frank Murdoch vs. Con Bruno
3) Cowboy Carlson vs. The Mask

Monday, July 19, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jim LaRock defeated Bob Cummings
2) Ray Stevens defeated Bob Geigel in three falls
3) The Masked Marvel defeated Luis Martinez in three falls

Tuesday, July 20, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Elmer Larsen fought Con Bruno to a draw (15:00)
2) Thor Hagen defeated Elmer Larsen (sub. Cowboy Carlson) in three falls
3) Frankie Murdoch fought Ray Clements to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, July 21, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Thor Hagen fought Jim LaRock to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Luis Martinez in three falls
3) Ray Clements (sub. Tony Morelli) defeated Bob Cummings in three falls

Thursday, July 22, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Glen Detton fought Jim LaRock to a draw (20:00)
2) Ray Stevens defeated Ace Abbott (14:21)
3) Frank Murdoch defeated Con Bruno in three falls
4) Bob Geigel defeated Bob Cummings in three falls

Saturday, July 24, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bob Geigel vs. Thor Hagen
2) Elmer Larsen vs. Con Bruno
3) Gene Detton & Thor Hagen vs. Bob Geigel & Frank Murdoch

Monday, July 26, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gory Guerrero defeated Elmer Larson
2) Ray Stevens fought Jim LaRock to a draw in three falls (45:00)
3) Ricki Starr defeated Con Bruno via DQ in two straight falls
4) Ricki Starr & Ray Stevens & Gory Guerrero defeated Jim LaRock & Con Bruno & Elmer Larson in three falls

Tuesday, July 27, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott defeated Jim LaRock
2) The Mask defeated Bob Cummings in two straight falls (referee: Billy Weidner)
3) Ray Stevens defeated Ray Clements via DQ in three falls (referee: Con Bruno)

Wednesday, July 28, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ricki Starr defeated Elmer Larson in two straight falls
2) Bob Geigel & Frankie Hill Murdoch fought Luis Martinez & Gory Guerrero to a no contest in three falls (referee: Gene Detton)

Thursday, July 29, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Con Bruno fought Elmer Larsen to a no contest (referee: Alex Perez)
2) Jim LaRock fought The Mask to a draw (20:00)
3) Ricki Starr defeated Ray Stevens in three falls
4) Bob Geigel defeated Frank Murdoch in three falls

Saturday, July 31, 1954 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bob Geigel vs. Gory Guerrero
2) Larry Wright vs. Luis Martinez
3) Luis Martinez & Gory Guerrero vs. Bob Geigel & Larry Wright

Monday, August 2, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Scotty McFarland defeated Con Bruno
2) Gory Guerrero fought Jim LaRock to a draw in three falls (45:00)
3) The Masked Marvel & Frankie Murdoch defeated Bob Geigel & Ricki Starr in three falls

Tuesday, August 3, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Luis Martinez fought Scotty McFarland to a draw (15:00)
2) Glen Detton defeated Elmer Larsen in two straight falls
3) Ricki Starr & Luis Martinez defeated Scotty McFarland & The Mask in three falls (referee: Con Bruno)

Wednesday, August 4, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Ricki Starr defeated Glen Detton in three falls
2) Bob Geigel & Frankie Hill Murdoch defeated Luis Martinez & Gory Guerrero via DQ in three falls

Thursday, August 5, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbott defeated Gene Detton (11:32)
2) The Mask fought Frank Murdoch to a draw (20:00)
3) Jim LaRock defeated Billy Weidner in three falls
4) Bob Geigel defeated Ricki Starr in three falls

Monday, August 9, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ricki Starr fought Pepper Gomez to a draw (20:00)
2) Scotty McFarland defeated Gory Guerrero via DQ in three falls
3) Bob Geigel defeated The Masked Marvel in three falls

Tuesday, August 10, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Nash Karahan defeated Joe Miller (referee: Billy Weidner)
2) Jim LaRock defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Luis Martinez defeated Con Bruno in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, August 11, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Scotty McFarland fought Pepper Gomez to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Gory Guerrero in three falls
3) Ricki Starr defeated The masked Marvel in three falls

Thursday, August 12, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Nash Karahan fought Frank Murdoch to a draw (15:00)
2) Pepper Gomez defeated Con Bruno (11:52)
3) Jim LaRock defeated Angelo Poffo in three falls
4) Gory Guerrero defeated Scotty McFarland in three falls

Monday, August 16, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Geigel fought Pepper Gomez to a draw (15:00)
2) Jim LaRock defeated Frankie Murdoch in three falls
3) Scotty McFarland & Bob Geigel defeated Gory Guerrero & Pepper Gomez in two straight falls

Tuesday, August 17, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Doc Gallagher defeated Luis Martinez (referee: Glen Detton)
2) George Curtis defeated King Kong Cox, Jr. (referee: Glen Detton)
3) Nash Karahan defeated Ricki Starr via DQ (referee: Glen Detton)
4) George Curtis & Ricki Starr & Luis Martinez defeated Doc Gallagher & King Kong Cox, Jr. & Nash Karahan in three falls (referee: Glen Detton)

Wednesday, August 18, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Jim LaRock defeated Scotty McFarland in three falls
2) Bob Geigel & Frankie Hill Murdoch defeated Gory Guerrero & Pepper Gomez in three falls

Thursday, August 19, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Glen Detton defeated Joe Miller (9:45) (referee: Alex Perez)
2) Nash Karahan fought Ricki Starr to a draw (20:00)
3) George Curtis defeated King Kong Cox, Jr. in three falls
4) Doc Gallagher defeated Jim LaRock in three falls (referee: Alex Perez)

Monday, August 23, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ricki Starr fought Jim LaRock to a draw (20:00)
2) Ace Abbott & Scotty McFarland defeated Pepper Gomez & Gory Guerrero via CO in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Bob Geigel in three falls

Tuesday, August 24, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ali Bey defeated Andre Drapp in three falls (referee: King Kong Cox, Jr.)
2) George Curtis defeated Doc Gallagher via DQ in three falls (referee: King Kong Cox, Jr.)
3) Luis Martinez defeated Nash Karaham in three falls (referee: King Kong Cox, Jr.)

Wednesday, August 25, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Scotty McFarland to a draw (20:00)
2) Pepper Gomez fought Ricki Starr to a draw in three falls (45:00)
3) Baron Michele Leone defeated Bob Geigel in three falls

Thursday, August 26, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Scotty McFarland fought Ali Bey to a draw (15:00)
2) Bob Geigel defeated Jim LaRock (16:54)
3) Andre Drapp defeated Glen Detton in three falls
4) Pepper Gomez defeated Nash Karaham in three falls

Monday, August 30, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Doc Gallagher defeated Luis Martinez when Martinez could not return for the second fall having lost the first
2) Bob Geigel defeated Pepper Gomez via DQ in three falls
3) Gory Guerrero defeated Scotty McFarland in three falls

Tuesday, August 31, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) George Curtis fought Nash Karahan to a draw (15:00)
2) Jim LaRock defeated Ricki Starr in three falls
3) George Curtis & Andre Drapp defeated Ali Bey & Nash Karahan in three falls (referee: King Kong Cox, Jr.)

Wednesday, September 1, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Doc Gallagher defeated Luis Martinez in three falls
2) Gory Guerrero & Pepper Gomez defeated Bob Geigel & Scotty McFarland in two straight falls

Thursday, September 2, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Glen Detton defeated Ace Abbott via DQ (13:54) (referee: Alex Perez)
2) Ricki Starr fought Doc Gallagher to a draw (20:00)
3) Andre Drapp defeated Luis Martinez in three falls
4) Pepper Gomez defeated Ali Bey via DQ in three falls (referee: Alex Perez)

Monday, September 6, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gory Guerrero & Pepper Gomez defeated Bob Geigel & Scotty McFarland via CO in three falls
2) Ace Abbott & Doc Gallagher defeated Alo Leilani & Jim LaRock in three falls
3) Gory Guerrero & Pepper Gomez defeated Ace Abbott & Doc Gallagher in three falls to win the vacant Southwest States Tag Team Title

Monday, September 6, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Luis Martinez defeated Nash Karahan
2) Ali Bey defeated Glen Detton in three falls (sub. Andre Drapp vs. Ricki Starr)
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated George Curtis in three falls

Tuesday, September 7, 1954 – Oiler Park – Odessa, TX
1) Ali Bey defeated Glenn Detton (sub. Andre Drapp) (25:10)
2) George Curtis defeated Nash Karahan in three falls (referee: King Kong Cox, Jr.)
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Luis Martinez in two straight falls

Wednesday, September 8, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Ace Abbott to a draw (20:00)
2) Pepper Gomez defeated Nash Karaham via DQ in three falls
3) Doc Gallagher fought Luis Martinez to a double-DQ in three falls (referee: Jim LaRock)

Thursday, September 9, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ali Bey fought Luis Martinez to a draw (10:00)
2) Andre Drapp fought Pepper Gomez to a draw (10:00)
3) George Curtis defeated Gory Guerrero in three falls
4) Doc Gallagher defeated Alo Leilani in three falls
5) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Bob Geigel via DQ in three falls (referee: Nash Karahan)

Monday, September 13, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Andre Drapp defeated Pepper Gomez
2) Alo Leilani defeated Scotty McFarland in three falls
3) Doc Gallagher defeated Ace Abbott when Abbott could not return for the third fall

Monday, September 13, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Luis Martinez fought Ali Bey to a draw (15:00)
2) Nash Karaham & Ali Bey fought Luis Martinez & Gory Guerrero to a double-DQ in three falls
3) George Curtis defeated Bob Geigel via DQ in three falls

Tuesday, September 14, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Nash Karahan fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Ali Bey defeated George Curtis via DQ in three falls
3) Luis Martinez & Gory Guerrero fought Nash Karahan & Bob Geigel to a no contest in three falls (referee: Red Shoes Dugan)

Wednesday, September 15, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Pepper Gomez defeated Ace Abbott in three falls
2) Alo Leilani defeated Doc Gallagher via DQ in three falls (referee: Andre Drapp)
3) Jim LaRock defeated Scotty McFarland (sub. Luis Martinez) in three falls

Thursday, September 16, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Red Shoes Dugan defeated Scotty McFarland (10:50)
2) Alo Leilani defeated Jim LaRock (14:12)
3) Andre Drapp defeated George Curtis in three falls
4) Doc Gallagher defeated Tommy Martindale in three falls (referee: Ace Abbott)

Thursday, September 16, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ali Bey vs. Gory Guerrero
2) Bob Geigel vs. Pepper Gomez
3) Southwest States Tag Team Champions Gory Guerrero & Pepper Gomez vs. Bob Geigel & Ali Bey

Monday, September 20, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Alo Leilani defeated Vern Taft via DQ in three falls
2) Andre Drapp defeated  Dick Steinborn in three falls
3) Doc Gallagher defeated Ace Abbott when Abbott could not return for the third fall

Monday, September 20, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Luis Martinez defeated Red Shoes Duggan
2) Alex Perez (sub. Billy Weidner) defeated Nash Karahan in three falls
3) Pepper Gomez defeated Ali Bey via DQ in three falls (referee: Red Shoes Duggan)

Monday, September 20, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) George Curtis fought Bob Geigel to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Scotty McFarland (10:48)
3) Tommy Martindale & George Curtis defeated Bob Geigel & Scotty McFarland in three falls

Tuesday, September 21, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Tommy Martindale defeated Luis Martinez in three falls (referee: Scotty McFarland)
2) Pepper Gomez defeated Nash Karahan in two straight falls
3) Ali Bey defeated Bob Geigel in three falls

Wednesday, September 22, 1954 – Jamboree Hall – Lubbock, TX
1) Vern Taft defeated Dick Steinborn
2) Andre Drapp defeated George Curtis in three falls
3) Doc Gallagher defeated Alo Leilani via DQ in three falls

Thursday, September 23, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez fought Dick Steinborn to a draw (10:00)
2) Tommy Martindale defeated Ace Abbott (13:28)
3) George Curtis fought Alo Leilani to a draw (15:00)
4) Pepper Gomez defeated Andre Drapp in three falls (60:00) (referee: Larry Wright)
5) Bob Geigel defeated Doc Gallagher in three falls

Thursday, September 23, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Vern Taft vs. Ali Bey

Monday, September 27, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Doc Gallagher and Nash Karaham won a 6-man Battle Royal (other participants: Alo Leilani, Vern Taft, Andre Drapp, Billy Weidner)
2) Andre Drapp fought Alo Leilani to a draw (20:00)
3) Vern Taft defeated Billy Weidner in two straight falls
4) Doc Gallagher defeated Nash Karahan in two straight falls to win the Battle Royal

Monday, September 27, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Pepper Gomez fought Ace Abbott to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Ali Bey via DQ
3) Tommy Martinedale & Pepper Gomez defeated Ali Bey & Ace Abbott via DQ in three falls(referee: Alex Perez)

Monday, September 27, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dick Steinborn defeated Scotty McFarland
2) George Curtis defeated Bob Geigel via DQ in three falls

Tuesday, September 28, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Scotty McFarland vs. Tommy Martindale
2) Pepper Gomez vs. Bob Geigel
3) Ali Bey vs. George Curtis

Thursday, September 30, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ali Bey fought Gory Guerrero to a draw (15:00)
2) George Curtis fought Vern Taft to a draw (20:00)
3) Alo Leilani defeated Doc Gallagher (17:18)
4) Bob Geigel defeated Pepper Gomez in three falls to win the vacant Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Andre Drapp)

Thursday, September 30, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dick Steinborn vs. Scotty McFarland
2) Tommy Martindale vs. Ace Abbott
3) Boxing: Nash Karahan vs. Alex Perez

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 10:43 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, October 4, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Andre Drapp fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Alo Leilani defeated Vern Taft in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Doc Gallagher in two straight falls

Monday, October 4, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Alex Perez fought Ali Bey to a draw (15:00)
2) Gory Guerrero defeated Scotty McFarland in three falls
3) Pepper Gomez & Alex Perez defeated Ali Bey & Ace Abbott in three falls

Monday, October 4, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Geigel and Juan Hernandez won a 5-man Battle Royal (other participants: Dory Detton, George Curtis, Nash Karahan, Juan Hernandez)
2) George Curtis defeated Nash Karahan in three falls
3) Bob Geigel defeated Juan Hernandez in three falls to win the Battle Royal

Tuesday, October 5, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Nash Karahan defeated Juan Hernandez
2) Gory Guerrero defeated Scotty McFarland in two straight falls (referee: Juan Hernandez)
3) George Curtis & Pepper Gomez defeated Ali Bey & Bob Geigel in three falls (referee: Juan Hernandez)

Wednesday, October 6, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX – 4,500
1) Polo Cordova defeated Vern Taft
2) Doc Gallagher & Bob Geigel defeated Alo Leilani & Andre Drapp in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Danny McShain via DQ in three falls (referee: Ace Abbott)

Thursday, October 7, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Pepper Gomez & Gory Guerrero defeated Nash Karahan & Ali Bey (8:18)
2) George Curtis fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
3) Alo Leilani defeated Vern Taft via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
4) World Junior Heavyweight Champion Baron Michel Leone defeated Danny McShain in three falls

Thursday, October 7, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Dick Steinborn vs. Bob Geigel
2) Andre Drapp vs. Doc Gallagher
3) Bob Geigel & Doc Gallagher vs. Andre Drapp & Dick Steinborn

Monday, October 11, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Curtis fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Pepper Gomez defeated Alex Perez (sub. Ali Bey) by winning the first fall of a scheduled three (45:00)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Tommy Martindale in three falls

Monday, October 11, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Scotty McFarland fought Billy Weidner to a draw (20:00)
2) Juan Hernandez defeated Ace Abbott in three falls
3) Alo Leilani defeated Al Taft in two straight falls

Monday, October 11, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dick Steinborn defeated Nash Karahan in three falls
2) Doc Gallagher defeated Andre Drapp in three falls

Tuesday, October 12, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Juan Hernandez defeated Vern Taft
2) Andre Drapp defeated Ace Freeman in three falls
3) Alo Leilani defeated Doc Gallagher via DQ in three falls (referee: Nash Karahan)

Wednesday, October 13, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ace Abbott fought George Curtis to a draw (20:00)
2) Pepper Gome defeated Scotty McFarland (sib. Ali Bey) in two straight falls
3) Doc Gallagher & Bob Geigel defeated Alo Leilani & Andre Drapp in three falls

Thursday, October 14, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero fought Dick Steinborn to a draw (15:00)
2) Juan Hernandez defeated Ace Abbott (14:28)
3) Vern Taft defeated Tommy Martindale (14:00)
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Bob Geigel via CO in three falls (referee: Alo Leilani)

Thursday, October 14, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Curtis vs. Nash Karahan
2) Larry Wright (sub. Ali Bey) vs. Andre Drapp
3) Andre Drapp & George Curtis defeated Larry Wright (sub. Ali Bey) & Nash Karahan

Monday, October 18, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX 1) George Curtis defeated Chet Wallick when Wallick was unable to return for the second fall having lost the first
2) Gory Guerrero defeated Ali Bey in three falls
3) Olga Zepeda defeated Bonnie Watson in three falls

Monday, October 18, 1954 – Steer Baseball Park – Big Spring, TX
1) Tommy Martindale fought Juan hernandez to a draw (20:00)
2) Bob Geigel fought Alo Leilani to a double-CO in three falls
3) Ida Mae Martinez defeated Mary Jane Mull in three falls

Monday, October 18, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Doc Gallagher fought Pepper Gomez to a draw (15:00)
2) Andre Drapp defeated Vern Taft
3) Andre Drapp & Pepper Gomez defeated Doc Gallagher & Vern Taft in three falls

Tuesday, October 19, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Alo Leilani defeated Tommy Martindale (24:53)
2) Bob Geigel defeated Juan Hernandez in three falls
3) Ida Mae Martinez defeated Mary Jane Mull in three falls (referee: Dick Steinborn)

Wednesday, October 20, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ali Bey fought George Curtis to a draw (20:00)
2) Bonnie Watson defeated Olga Zepeda in three falls
3) Doc Gallagher & Bob Geigel defeated Gory Guerrero & Pepper Gomez in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Thursday, October 21, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Curtis fought Alo Leilani to a draw (20:00)
2) Vern Taft defeated Andre Drapp (19:04)
3) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Doc Gallagher defeated Pepper Gomez & Gory Guerrero in three falls

Thursday, October 21, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ida Mae Martinez vs. Mary Jane Mull
2) Chet Wallick vs. Tommy Martindale

Friday, October 22, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Scotty McFarland vs. George Curtis
2) Ali Bey vs. Andre Drapp
3) Ida Mae Martinez vs. Mary Jane Mull

Monday, October 25, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Pepper Gomez defeated Ali Bey via DQ
2) Alo Leilani defeated George Curtis
3) Gory Guerrero & Pepper Gomez defeated Bob Geigel & Ali Bey in three falls
4) Ida May Martinez defeated Mary Jane Mull in three falls

Monday, October 25, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Doc Gallagher defeated Juan Hernandez
2) Olga Zepeda defeated Bonnie Watson in three falls (referee: Tommy Martindale)
3) Chet Wallick defeated Andre Drapp in three falls

Tuesday, October 26, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Alex Perez vs. Larry Wright
2) Gory Guerrero vs. Tommy Martindale
3) Pepper Gomez vs. Doc Gallagher
This show was cancelled due to a scheduling conflict.

Tuesday, October 26, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Vern Taft defeated Dick Steinborn
2) Juan Hernandez defeated Andre Drapp in three falls
3) Olga Zepeda defeated Bonnie Watson in three falls (referee: Chet Wallick)

Wednesday, October 27, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ali Bey defeated George Curtis in three falls
2) Bob Geigel defeated Alo Leilani in three falls
3) Mary Jane Mull defeated Ida Mae Martinez via DQ in three falls

Thursday, October 28, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated Ali Bey via DQ (10:36) (referee: Scotty McFarland)
2) Andre Drapp fought Juan Hernandez to a draw (15:00)
3) Doc Gallagher fought Alo Leilani to a draw (20:00)
4) Ida Mae Martinez defeated Bonnie Watson (19:39)
5) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: George Curtis)

Thursday, October 28, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Olga Zepeda vs. Mary Jane Mull
2) Pepper Gomez vs. Vern Taft

Friday, October 29, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Chet Wallick vs. Andre Drapp
2) Bob Geigel vs. Alo Leilani
3) Ali Bey vs. George Curtis

Monday, November 1, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Chet Wallick fought Juan Hernandez to a draw (20:00)
2) Jesse James & Johnny James defeated Ali Bey & Frankie Murdoch in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Pepper Gomez in three falls

Monday, November 1, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Gory Guerrero vs. Vern Taft
2) Dory Funk & George Curtis vs. Bob Geigel & Doc Gallagher

Tuesday, November 2, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Johnny James fought Doc Gallagher to a draw
2) Jesse James defeated Frankie Hill Murdoch (sub. Bob Geigel) via DQ
3) Jesse James & Johnny James defeated Doc Gallagher & Frankie Hill Murdoch (sub. Bob Geigel) in three falls (referee: Billy Weidner)

Tuesday, November 2, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Red McKim defeated Dick Steinborn
2) Gory Guerrero defeated Vern Taft
3) Dory Funk defeated George Curtis

Wednesday, November 3, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Chet Wallick fought Ali Bey to a draw (20:00)
2) Polo Cordova defeated Larry Wright
3) Pepper Gomez defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Tommy Martindale)
4) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Bob Geigel in three falls

Thursday, November 4, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Vern Taft fought Chet Wallick to a draw (20:00)
2) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Pepper Gomez in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Doc Gallagher defeated Dory Funk & George Curtis in three falls

Thursday, November 4, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jesse James & Johnny James vs. Frankie Murdoch & Larry Wright

Friday, November 5, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Frank Murdoch vs. Johnny James
2) Doc Gallagher vs. Jesse James
3) Bob Geigel vs. George Curtis

Monday, November 8, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Chet Wallick
2) Vern Taft defeated Juan Hernandez in three falls
3) Jesse James & Johnny James defeated Bob Geigel & Doc Gallagher in three falls

Monday, November 8, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Gory Guerrero vs. Ali Bey
2) George Curtis vs. Red McKim
3) Ali Bey & Frankie Murdoch vs. Pepper Gomez & Gory Guerrero

Tuesday, November 9, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Gory Guerrero fought Ali Bey to a draw (15:00)
2) Pepper Gomez defeated Frankie Hill Murdoch
3) Ali Bey & Frankie Hill Murdoch defeated Gory Guerrero & Pepper Gomez in three falls (referee: Billy Weidner)

Tuesday, November 9, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Dick Steinborn fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) George Curtis defeated Red McKim in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Doc Gallagher in three falls

Wednesday, November 10, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Doc Gallagher defeated Johnny James
2) George Curtis fought Polo Cordova to a draw in three falls (45:00)
3) Jesse James & Johnny James defeated Bob Geigel & Doc Gallagher in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Thursday, November 11, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny James fought Chet Wallick to a draw (15:00)
2) Vern Taft defeated Gory Guerrero (14:50)
3) Tommy Martindale defeated Ali Bey via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
4) Jesse James defeated Frank Murdoch in three falls (referee: Scotty McFarland)

Thursday, November 11, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Doc Gallagher vs. Pepper Gomez
2) George Curtis vs. Dutch Schultz

Friday, November 12, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Tommy Martindale vs. Dutch Schultz
2) Jesse James & Johnny James vs. Frank Murdoch & Doc Gallagher

Monday, November 15, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ali Bey defeated Tommy Martindale
2) Larry Wright defeated George Curtis
3) No DQ: Juan Hernandez defeated Vern Taft
4) Dutch Schultz & Sky Low Low defeated John Pavich & Pee Wee James

Monday, November 15, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Pepper Gomes vs. Frankie Murdoch
2) Tiny Tim vs. Ivan the Terrible
3) Jesse James & Johnny James vs. Bob Geigel & Doc Gallagher

Tuesday, November 16, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Dutch Schultz defeated Red McKim
2) Johnny James defeated Frankie Hill Murdoch via DQ in three falls (referee: Alex Perez)
3) Bob Geigel defeated Jesse James in three falls (referee: Alex Perez)

Tuesday, November 16, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Gory Guerrero defeated Chet Wallick (13:05)
2) Tiny Tim defeated Ivan the Terrible in three falls
3) Pepper Gomez defeated Doc Gallagher in two straight falls

Wednesday, November 17, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tommy Martindale vs. Vern Taft
2) Eric Pederson & Ali Bey defeated Polo Cordova & George Curtis in three falls
3) Sky Low Low defeated Pee Wee James in three falls

Thursday, November 18, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Red McKim defeated Dutch Schultz (11:24)
2) Frank Murdoch fought Chet Wallick to a draw (20:00) (referee: Dick Steinborn)
3) Pepper Gomez fought Eric Pederson to a draw (30:00)
4) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James defeated Doc Gallagher & Bob Geigel in three falls

Thursday, November 18, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Ali Bey vs. George Curtis
2) Vern Taft vs. Juan Hernandez
3) Sky Low Low vs. Pee Wee James

Friday, November 19, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Dutch Schultz vs. Johnny Pavich
2) Sky Low Low vs. Pee Wee James
3) Doc Gallagher vs. Pepper Gomez

Monday, November 22, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Johnny James defeated Mr. X via DQ
2) Eric Pederson defeated George Curtis
3) Juan Hernandez defeated George Overhuls in three falls
4) Jesse James defeated Ali Bey in two straight falls

Monday, November 22, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
2) Chet Wallick defeated Vern Taft via DQ in three falls (referee: Gory Guerrero)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Pepper Gomez in three falls

Tuesday, November 23, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Alex Perez defeated Dutch Schultz
2) Chet Wallick defeated George Overhuls in three falls
3) George Curtis defeated Bob Geigel in three falls

Tuesday, November 23, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Pepper Gomez fought Vern Taft to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Scotty McFarland in three falls
3) Frankie Murdoch & Vern Taft defeated Pepper Gomez & Gory Guerrero in three falls(referee: Larry Wright)

Wednesday, November 24, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ali Bey fought Mr. X to a draw (20:00)
2) Eric Pederson defeated Chet Wallick in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James defeated Gory Guerrero & Pepper Gomez in three falls

Thursday, November 25, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch fought Red McKim to a draw (15:00)
2) Vern Taft defeated Juan Hernandez (13:48)
3) Tommy Martindale defeated Eric Pederson via DQ in three falls (referee: Dutch Schultz)
4) George Curtis defeated Bob Geigel in two straight falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, November 25, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jesse James vs. Mr.X
2) Alex Perez vs. Chet Wallick

Thursday, November 25, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Johnny James vs. :Larry Wright
2) Gory Guerrero vs. George Overhuls
3) Ali Bey vs. Pepper Gomez

Monday, November 29, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Juan Hernandez fought Mr. X to a draw (15:00)
2) Eric Pederson defeated Tommy Martindale
3) Pepper Gomez defeated Bob Geigel in three falls
4) Gorgeous George defeated Jesse James in three falls

Monday, November 29, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) George Curtis fought Vern Taft to a draw (15:00)
2) George Overhuls defeated Con Bruno via DQ
3) George Curtis & Chet Wallick defeated Frankie Murdoch & Vern Taft in two straight falls

Tuesday, November 30, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Chet Wallick fought Con Bruno to a draw (15:00)
2) Red McKim fought Alex Perez to a draw in three falls (45:00)
3) Con Bruno & Frankie Hill Murdoch defeated Chet Wallick & George Curtis in three falls

Tuesday, November 30, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Johnny James and Vern Taft won a 6-man Battle Royal (other participants: George Overhuls, Tommy Martindale, Juan Hernandez, Dutch Schultz)
2) Tommy Martindale defeated Dutch Scultz via DQ
3) Juan Hernandez fought George Overhuls to a draw (30:00)
4) Johnny James defeated Vern Taft in three falls to win the Battle Royal (referee: Larry Wright)

Wednesday, December 1, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Johnny James fought George Overhuls (sub. Mr. X) to a draw (20:00)
2) Eric Pederson defeated Pepper Gomez
3) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James defeated Gorgeous George & Bob Geigel in three falls

Thursday, December 2, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Juan Hernandez fought Frank Murdoch to a draw (15:00)
2) George Overhuls defeated Benny Trudel (16:53)
3) Vern Taft defeated Tommy Martindale in three falls 26:10
4) George Curtis defeated Gorgeous George in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, December 2, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Mr. X defeated Johnny James
2) Dutch Schultz fought Jesse James to a draw (15:00)
3) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James defeated Dutch Schultz & Mr. X

Thursday, December 2, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Con Bruno vs. Red McKim
2) Eric Pederson vs. Chet Wallick
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Pepper Gomez

Monday, December 6, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Vern Taft defeated Frankie Murdoch
2) Ali Bey defeated George Overhuls
3) Frankie Murdoch & Ali Bey defeated Vern Taft & George Overhuls
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Pepper Gomez in three falls

Monday, December 6, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mr. X defeated Johnny James
2) George Curtis fought Chet Wallick to a draw in three falls (45:00)
3) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James defeated Con Bruno & Mr. X in two straight falls (referee: Red McKim)

Tuesday, December 7, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Alex Perez (sub. Dutch Schultz) fought Juan Hernandez to a draw
2) Tommy Martindale defeated Mr. X via DQ in two straight falls
3) Con Bruno defeated George Curtis in three falls

Tuesday, December 7, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Vern Taft fought Jesse James to a draw
2) Red McKim defeated Benny Trudell via DQ in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James defeated Frankie Murdoch & Vern Taft in three falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, December 8, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Jesse James defeated Chet Wallick in three falls
2) Eric Pederson defeated Polo Cordova in three falls
3) Bob Geigel defeated Danny McShain in three falls

Thursday, December 9, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mr. X fought Red McKim to a draw (15:00)
2) Tommy Martindale defeated Frank Murdoch (14:38)
3) Pepper Gomez defeated Ali Bey (14:18)
4) George Curtis defeated Tony Morelli in three falls
5) Vern Taft defeated Danny McShain in three falls

Thursday, December 9, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Benny Trudell vs. George Overhuls
2) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Juan Hernandez

Thursday, December 9, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Con Bruno vs. Johnny James
2) Dutch Schultz vs. Jesse James
3) Eric Pederson vs. Chet Wallick

Monday, December 13, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gene Detton fought Mr. X to a draw (20:00)
2) Frankie Murdoch vs. Chet Wallick
3) Juan Hernandez defeated Vern Taft via DQ in three falls
4) June Byers defeated Millie Stafford in straight falls

Monday, December 13, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Pepper Gomez vs. Con Bruno
2) Southwest States Tag Team Champions Jesse James & Johnny James vs. Bob Geigel & Eric Pederson

Tuesday, December 14, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Ali Bey fought Johnny James to a draw
2) Eric Pederson defeated Jesse James in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Pepper Gomez in three falls

Tuesday, December 14, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Con Bruno vs. Alex Perez
2) George Overhuls & Benny Trudell fought Tommy Martindale & Red McKim to a draw in three falls
3) June Byers defeated Millie Stafford in two straight falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, December 15, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX – 3,000
1) Frankie Murdoch defeated Chet Wallick
2) Vern Taft & Eric Pederson defeated Polo Cordova & Jesse James in three falls
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Bob Geigel in three falls

Thursday, December 16, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale & Red McKim fought Ali Bey & Con Bruno to a draw (15:00)
2) Johnny James defeated Mr. X via DQ (16:20) (referee: Gene Detton)
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz (w/ Ed ‘Strangler’ Lewis) defeated Vern Taft in three falls (referee: Benny Trudel)
4) Pepper Gomez fought George Overhuls to a draw (30:00)

Thursday, December 16, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Billy Weidner defeated Dutch Schultz via DQ
2) Betty Hawkins defeated Penny Banner in two straight falls
3) Bob Geigel defeated Chet Wallick in two straight falls

Thursday, December 16, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Juan Hernandez vs. Frank Murdoch
2) Jesse James vs. Eric Pederson
3) June Byers vs. Millie Stafford

Monday, December 20, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Billy Weidner (sub. Gene Detton) defeated Larry Wright
2) Johnny James defeated Benny Trudell via DQ
3) Mr. X defeated Tommy Martindale via DQ in three falls (referee: Richard Moody)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Juan Hernandez in three falls

Monday, December 20, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Chet Wallick vs. Vern Taft
2) Betty Hawkins vs. Millie Stafford
3) Eric Pederson defeated George Overhuls when Overhuls was unable to return for the second fall having lost the first

Tuesday, December 21, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Johnny James defeated Larry Wright
2) Eric Pederson defeated Vern Taft in three falls
3) Betty Hawkins defeated Millie Stafford in three falls

Tuesday, December 21, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) George Overhuls defeated Alex Perez in two straight falls
2) Red McKim defeated Con Bruno in three falls
3) Jesse James defeated Frankie Murdoch in two straight falls (referee: Dutch Schultz)

Wednesday, December 22, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Frankie Murdoch fought Red McKim to a draw
2) Bob Geigel & Eric Pederson defeated Tommy Martindale & Polo Cordova in three falls
3) World Women’s Champion June Byers defeated Penny Banner in two straight falls

Thursday, December 23, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Con Bruno defeated George Overhuls via DQ (11:06) (referee: Dutch Schultz)
2) June Byers defeated Millie Stafford in two straight falls
3) Jesse James & Johnny James defeated Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Eric Pederson via DQ in two straight falls (referees: Dutch Schultz & Scotty McFarland)

Thursday, December 23, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Benny Trudell vs. Red McKim
2) Tommy Martindale vs, Frankie Murdoch
3) Frankie Murdoch & Benny Trudell vs. Red McKim & Tommy Martindale

Monday, December 27, 1954 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Boris Kameroff defeated Billy Weidner
2) Herb Parks defeated Vern Taft
3) Mr. X defeated Tommy Martindale
4) Mr. X & Boris Kameroff & Vern Taft defeated Tommy Martindale & Herb Parks & Billy Weidner in three falls

Monday, December 27, 1954 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) George Overhuls vs. Frankie Murdoch
2) Eric Pederson vs. Red McKim
3) Eric Pederson & Frankie Murdoch vs. George Overhuls & Red McKim

Tuesday, December 28, 1954 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Red McKim to a draw (15:00)
2) George Overhuls defeated Eric Pederson via DQ
3) Frankie Hill Murdoch & Eric Pederson defeated George Overhuls & Red McKim in three falls

Tuesday, December 28, 1954 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Dory Detton fought Larry Wright to a draw
2) Benny Trudell defeated Dutch Schultz in three falls
3) Jesse James defeated Con Bruno in three falls

Wednesday, December 29, 1954 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Boris Kameroff fought Vern Taft to a draw
2) Herb Parks defeated Tommy Martindale in three falls
3) Eric Pederson defeated Jesse James via DQ in three falls

Thursday, December 30, 1954 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch fought Mr. X to a draw (15:00)
2) Con Bruno defeated Red McKim (15:28)
3) Boris Kameroff defeated Tommy Martindale in three falls
4) George Overhuls fought Eric Pederson to a no contest in three falls (referee: Larry Wright)

Thursday, December 30, 1954 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gene Detton fought Benny Trudell to a draw (20:00)
2) Herb Parks defeated Billy Weidner in two straight falls
3) Jesse James defeated Vern Taft in two straight falls

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 10:47 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, January 3, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks fought Red McKim to a double-CO (referee: Dutch Scultz)
2) Boris Kameroff defeated George Overhuls in three falls (referee: Dutch Scultz)
3) Bob Geigel defeated Vern Taft in two straight falls (referee: Dutch Scultz)

Monday, January 3, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mr. X fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) Bob Clay fought Frankie Murdoch to a draw in three falls (45:00)
3) Bob Cummings defeated Dory Detton (sub. Eric Pederson) in three falls

Monday, January 3, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Jesse James vs. Benny Trudel
2) Con Bruno vs. Johnny James
3) Johnny James & Jesse James vs. Con Bruno & Benny Trudel

Tuesday, January 4, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Mr. X and Bob Cummings won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Eric Pederson, Bob Clay, Frankie Hill Murdoch)
2) Bob Clay defeated Frankie Hill Murdoch via DQ in two straight falls
3) Mr. X defeated Bob Cummings via DQ in three falls to win the Battle Royal (referee: Scotty McFarland)

Tuesday, January 4, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Johnny James fought Benny Trudell to a draw
2) Billy Weidner defeated Alex Perez in three falls
3) Johnny James & Jesse James defeated Con Bruno & Benny Trudell in two straight falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, January 5, 1955 – VFW Hall – Hobbs, NM
1) Johnny James vs. Benny Trudel
2) Alex Perez vs. Billy Weidner
3) Con Bruno & Benny Trudel vs. Johnny James & Jesse James

Wednesday, January 5, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Red McKim defeated George Overhuls
2) Boris Kameroff defeated Vern Taft in three falls
3) Herb Parks defeated Bob Geigel in three falls 

Thursday, January 6, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Clay defeated Frank Murdoch (10:23)
2) Jesse James & Johnny James defeated Con Bruno & Benny Trudel via DQ (13:08)
3) Bob Geigel defeated Vern Taft in three falls
4) George Overhuls defeated Eric Pederson via DQ in three falls (referee: Bill Cazzell)

Thursday, January 6, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Mr. X vs. Red McKim
2) Dutch Schultz vs. Herb Parks
3) Bob Cummings vs. Boris Kameroff

Monday, January 10, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Johnny James fought Con Bruno to a draw
2) Jesse James defeated Boris Kameroff
3) Frankie Murdoch defeated Red McKim in three falls
4) Boris Kameroff & Con Bruno defeated Jesse James & Johnny James via DQ in three falls

Monday, January 10, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Billy Weidner vs. Mr. X
2) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Eric Pederson vs. Bob Clay & Bob Cummings

Monday, January 10, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bill Parks & Herb Parks vs. Doc Gallagher & George Overhuls

Tuesday, January 11, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Bob Geigel & Mr. X vs. Bob Clay & Bob Cummings
This card was cancelled due to the wrestlers being stuck in Amarillo due to bad weather.

Tuesday, January 11, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bill Parks defeated Larry Wright (sub. Eric Pederson) in two straight falls (referee: George Overhuls)
2) Herb Parks fought George Overhuls to a draw in three falls (60:00)
3) Jesse James defeated Doc Gallagher via DQ in three falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, January 12, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Johnny James fought Con Bruno to a draw (20:00)
2) Boris Kameroff defeated Red McKim in three falls
3) Bob Geigel defeated Jesse James in three falls

Thursday, January 13, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings defeated Larry Wright (9:13)
2) Bill Parks defeated Benny Trudel (15:48)
3) Herb Parks defeated Mr. X in two straight falls
4) Bob Clay & George Overhuls defeated Doc Gallagher & Bob Geigel in three falls

Thursday, January 13, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Jesse James vs. Boris Kameroff
2) Con Bruno vs. Red McKim
3) Jesse James & Johnny James vs. Boris Kameroff & Frankie Murdoch

Friday, January 14, 1955 – Armory – Albuquerque, NM
1) Bill Parks defeated Benny Trudel
2) Red McKim defeated Larry Wright in three falls
3) Jesse James & Johnny James defeated Bob Geigel & Frank Murdoch via DQ in three falls (referee: Benny Trudel)

Saturday, January 15, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Bill Parks vs. Boris Kameroff
2) Dutch Schultz vs. Herb Parks
3) Herb Parks & Bill Parks defeated Boris Kameroff & Dutch Schultz in three falls

Monday, January 17, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks defeated Boris Kameroff
2) Bill Parks defeated Con Bruno
3) Bob Geigel defeated Red Vagnone in two straight falls
4) Bill Parks & Herb Parks fought Boris Kameroff & Bob Geigel (sub. Con Bruno) to a no contest in three falls

Monday, January 17, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Johnny James vs. Billy Weidner
2) Frankie Murdoch vs. Bob Clay
3) Jesse James vs. Doc Gallagher

Monday, January 17, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Benny Trudel vs. Red McKim
2) Bob Cummings vs. George Overhuls
3) Red McKim & Bob Cummings vs. George Overhuls & Benny Trudel

Tuesday, January 18, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Bob Clay fought Frankie Hill Murdoch to a draw
2) Billy Weidner fought Doc Gallagher to a draw
3) Bob Clay & Billy Weidner defeated Frankie Hill Murdoch & Doc Gallagher in three falls(referee: Scotty McFarland)

Tuesday, January 18, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Jesse James fought George Overhuls to a draw (15:00)
2) Bob Cummings defeated Red McKim in three falls
3) Johnny James & Jesse James fought George Overhuls & Benny Trudell to a no contest in three falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, January 19, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Con Bruno defeated Mr. X in two straight falls
2) Boris Kameroff defeated Bill Parks in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Herb Parks in three falls
Mr. X was unmasked as Red Vagnone.

Thursday, January 20, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Billy Weidner defeated Dutch Schultz (11:46)
2) Frank Murdoch defeated Gino Vagnone (14:32)
3) Bob Cummings fought Doc Gallagher to a draw (30:00)
4) Bob Clay & George Overhuls defeated Jesse James & Johnny James in three falls

Thursday, January 20, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Herb Parks vs, Boris Kameroff
2) Con Bruno vs. Red McKim
3) Bob Geigel & Boris Kameroff vs. Herb Parks & Bill Parks

Monday, January 24, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Angelo Poffo defeated Red Vagnone
2) Irish Jackie defeated Little Beaver in three falls
3) Boris Kameroff & Bob Geigel defeated Herb Parks & Bill Parks in three falls

Monday, January 24, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Con Bruno defeated Jesse James
2) Johnny James fought Benny Trudell to a draw (15:00)
3) Jesse James & Johnny James defeated Con Bruno & Benny Trudell in three falls

Monday, January 24, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bob Clay vs. Doc Gallagher
2) Fuzzy Cupid vs. Cowboy Bradley
3) Bob Cummings vs. George Overhuls

Tuesday, January 25, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Johnny James fought Benny Trudell to a draw (15:00)
2) Jesse James defeated Con Bruno
3) Con Bruno & Benny Trudell defeated Jesse James & Johnny James in two straight falls

Tuesday, January 25, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bob Clay fought Bob Cummings to a draw (20:00)
2) Cowboy Bradley defeated Fuzzy Cupid in three falls
3) Doc Gallagher fought George Overhuls to a no contest in three falls (referee: George Shindo)

Wednesday, January 26, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Angelo Poffo defeated Red Vagnone
2) Little Beaver defeated Irish Jackie in three falls
3) Bob Geigel & Boris Kameroff fought Herb Parks & Bill Parks to a draw in three falls (60:00)

Thursday, January 27, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Angelo Poffo defeated Johnny James (10:37)
2) Frank Murdoch fought George Overhuls to a draw (20:00)
3) Bob Clay defeated Jesse James (17:38)
4) Cowboy Bradley defeated Fuzzy Cupid (15:12)
5) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Doc Gallagher in three falls (referee: Al Warshawski)

Thursday, January 27, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Gino Vagnone vs. Herb Parks
2) Little Beaver vs. Irish Jackie
3) Bill Parks vs, Boris Kameroff

Saturday, January 29, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Johnny James vs. Benny Trudell
2) Jesse James defeated Con Bruno in three falls
3) Little Beaver vs. Irish Jackie

Saturday, January 29, 1955 – unknown arena – Plainview, TX
1) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Dory Funk

Monday, January 31, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Clay fought Angelo Poffo to a draw (20:00)
2) Cowboy Bradley defeated Irish Jackie in three falls
3) Boris Kameroff & Bob Geigel defeated Jesse James & Johnny James in three falls to win the vacant Southwest States Tag Team Title

Monday, January 31, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Al Warshawski vs. Luis Martinez
2) Little Beaver vs. Fuzzy Cupid
3) George Overhuls vs. Con Bruno

Tuesday, February 1, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Billy Weidner defeated Al Warshawski
2) Bill Parks defeated Tony Ross via DQ (referee: Scotty McFarland)
3) Cowboy Bradley defeated Irish Jackie in three falls (referee: Scotty McFarland)

Tuesday, February 1, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Herb Parks defeated Bob Cummings via DQ (referee: Benny Trudell)
2) Luis Martinez defeated Con Bruno in three falls
3) George Overhuls defeated Doc Gallagher in three falls

Wednesday, February 2, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martiez defeated Con Bruno
2) Angelo Poffo fought Bob Clay to a draw in three falls (45:00)
3) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Boris Kameroff defeated Jesse James & Johnny James in three falls

Thursday, February 3, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez defeated Al Warshawski (10:23)
2) Bill Parks & Herb Parks defeated Con Bruno & Tony Ross (15:38)
3) Little Beaver defeated Irish Jackie (10:55)
4) George Overhuls defeated Doc Gallagher (14:36)
5) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Bob Clay in three falls (referee: Bob Cummings)

Thursday, February 3, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Angelo Poffo vs. Johnny James
2) Fuzzy Cupid vs. Cowboy Bradley
3) Johnny James & Jesse James vs. Angelo Poffo & Boris Kameroff

Monday, February 7, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated Tony Ross in two straight falls
2) Herb Parks defeated Ray Clements via DQ in two straight falls
3) Roy Shire defeated Bill Parks in three falls

Monday, February 7, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Benny Trudell vs. Angelo Poffo
2) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Boris Kameroff vs. Doc Gallagher & George Overhuls

Monday, February 7, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Al Warshawski vs. Bob Cummings
2) Cowboy Bradley & Little Beaver vs. Fuzzy Cupid & Irish Jackie
3) Con Bruno vs Bob Clay

Tuesday, February 8, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Con Bruno fought Angelo Poffo to a draw (15:00)
2) Cowboy Bradley defeated Fuzzy Cupid in two straight falls
3) Boris Kameroff defeated Doc Gallagher via CO in three falls (referee: Al Warshawski)

Tuesday, February 8, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bob Clay defeated Bob Cummings (referee: Benny Trudell)
2) Little Beaver defeated Irish Jackie in three falls (referee: Benny Trudell)
3) George Overhuls defeated Bob Geigel via DQ in three falls (referee: Benny Trudell)

Wednesday, February 9, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Tony Ross via DQ
2) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Herb Parks in three falls
3) Little Beaver & Cowboy Bradley defeated Irish Jackie & Fuzzy Cupid in three falls(referee: Ray Clements)

Thursday, February 10, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Clay defeated Con Bruno (11:21)
2) Boris Kameroff fought Bill Parks to a draw (20:00)
3) Cowboy Bradley & Little Beaver defeated Fuzzy Cupid & Irish Jackie (19:38)
4) Angelo Poffo fought George Overhuls to a no contest (referee: Al Warshawski)
5) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Bob Geigel via CO in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, February 10, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Lopez vs. Bob Cummings
2) Luis Martinez vs. Tony Ross
3) Doc Gallagher vs. Herb Parks

Saturday, February 12, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Herb Parks vs. Bobby Wallace
2) Fuzzy Cupid vs. Cowboy Bradley
3) Bill Parks vs. Roy Shire

Monday, February 14, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Mark Lewin defeated Angelo Poffo
2) Luis Martinez defeated Con Bruno when Bruno was unable to continue due to injury
3) Roy Shire defeated Gorgeous George via DQ in three falls

Monday, February 14, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Clay vs. Tony Ross
2) Dory Funk vs. Doc Gallagher
3) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Boris Kameroff vs. Bill Parks & Herb Parks

Tuesday, February 15, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Tony Ross fought Angelo Poffo to a draw (15:00)
2) Luis Martinez defeated Billy Weidner (sub. Con Bruno) via DQ in two straight falls
3) Tony Ross & Doc Gallagher defeated Angelo Poffo & Boris Kameroff in three falls

Tuesday, February 15, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX – 6,000
1) George Shindu fought Benny Trudell to a draw
2) Bob Geigel defeated Bob Clay
3) George Overhuls defeated Tony Morelli via DQ in two straight falls (referee: Maurice LaChapelle)
4) Dory Funk defeated Gorgeous George via DQ in two straight falls (referee: Maurice LaChapelle)

Wednesday, February 16, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX – 2,500
1) Ray Clements defeated Mark Lewin
2) Herb Parks & Bill Parks defeated Bob Geigel & Boris Kameroff in three falls to win the Southwest Tag Team Title
3) Gorgeous George (w/ Jeffries) defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) via DQ in three falls

Thursday, February 17, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Luis Martinez fought Tony Morelli to a draw (15:00)
2) Doc Gallagher fought Mark Lewin to a draw (20:00) (referee: Con Bruno)
3) Bob Clay defeated Tony Ross (15:58)
4) George Overhuls defeated Angelo Poffo via DQ in two straight falls (referee: Bob Cummings)
5) Dory Funk defeated Gorgeous George in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, February 17, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Maurice LaChapelle vs. Benny Trudell
2) George Lopez vs. Boris Kameroff
3) Southwest States Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Bill Parks

Monday, February 21, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks (sub. Ray Clements) fought Mark Lewin to a draw (20:00)
2) Roy Shire & Bobby Wallace (sub. Ray Clements) defeated Mark Lewin & Bob Clay in three falls
3) Dory Funk defeated Bob Geigel in three falls

Monday, February 21, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Luis Martinez vs. Maurice LaChapelle
2) George Overhuls vs. Angelo Poffo
3) Boris Kameroff vs. Billy Parks

Tuesday, February 22, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Maurice LaChapelle defeated Benny Trudell (sub. Ray Clements)
2) Bob Cummings defeated Tony Ross via DQ in two straight falls (referee: Scotty McFarland)
3) Boris Kameroff defeated Angelo Poffo in three falls

Tuesday, February 22, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Doc Gallagher fought Bob Clay to a draw
2) Tony Morelli & Doc Gallagher defeated Luis Martinez & Bob Clay in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated George Overhuls in three falls (referee: George Shindo)

Wednesday, February 23, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez fought Bob Clay to a draw with no falls scored (45:00)
2) Bill Parks defeated Tony Ross in three falls
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Herb Parks via CO

Thursday, February 24, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tony Morelli fought Maurice LaChappelle to a draw (15:00)
2) Boris Kameroff & Angelo Poffo fought Mark Lewin & Bob Cummings to a draw (20:00)
3) Dory Funk defeated Doc Gallagher in two straight falls (referee: George Lopez)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated George Overhuls in three falls

Saturday, February 26, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Bob Cummings defeated Doc Gallagher in three falls
2) Dory Funk fought Roy Shire to a no contest in three falls (referee: Scotty McFarland)

Monday, February 28, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated Mark Lewin
2) Tony Ross defeated Bob Clay in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Boris Kameroff & Bob Geigel fought Roy Shire & Bobby Wallace to a no contest in three falls

Monday, February 28, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Cummings vs. Billy Parks
2) George Lopez vs. George Overhuls
3) Dory Funk vs. Angelo Poffo

Tuesday, March 1, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Maurice LaChapelle defeated Tony Ross via DQ
2) Herb Parks defeated Bob Cummings in three falls
3) Bob Clay defeated Doc Gallagher in three falls

Tuesday, March 1, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bill Parks defeated George Shindo
2) Angelo Poffo defeated George Overhuls in three falls
3) Dory Funk defeated Tony Morelli in three falls (referee: Benny Trudell)

Wednesday, March 2, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tony Morelli fought Luis Martinez to a draw (20:00)
2) Bob Clay defeated Angelo Poffo in three falls
3) Roy Shire & Bobby Wallace fought Herb Parks & Bill Parks to a draw in three falls (60:00)

Thursday, March 3, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jiu-Jitsu Jacket Match: George Lopez defeated Tony Ross (6:38)
2) Doc Gallagher fought George Overhuls to a draw (20:00) (referee: Maurice LaChappelle)
3) Boris Kameroff fought Mark Lewin to a draw (20:00)
4) Bob Geigel fought Bill Parks to a no contest in three falls (referee: Bob Cummnings)
5) Dory Funk defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) via DQ in three falls

Thursday, March 3, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Scotty McFarland vs. Billy Weidner
2) Luis Martinez vs. Tony Morelli
3) Angelo Poffo vs. Bob Clay

Monday, March 7, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bill Parks fought Angelo Poffo to a draw (15:00)
2) Luis Martinez defeated Doc Gallagher
3) No DQ: Bob Clay defeated Tony Ross in three falls
4) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated Olga Zepeda in two straight falls

Monday, March 7, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dory Funk defeated Tony Morelli via DQ
2) Bonnie Watson defeated Ida Mae Martinez in three falls
3) Roy Shire & Bobby Wallace defeated Bob Clay & Herb Parks in three falls

Tuesday, March 8, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Tony Morelli defeated George Lopez
2) Mark Lewin defeated Boris Kameroff in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Angelo Poffo via DQ in three falls

Tuesday, March 8, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX – 1,400
1) Bill Parks defeated Benny Trudell (referee: Ray Clements)
2) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated Olga Zapata in two straight falls(referee: Ray Clements)
3) Dory Funk defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) via DQ in three falls (referee: Herb Parks)

Wednesday, March 9, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements defeated Tony Ross
2) Luis Martinez defeated Roy Shire via DQ
3) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated Olga Zepada in three falls
4) Dory Funk defeated Doc Gallagher in two straight falls

Thursday, March 10, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mark Lewin fought Angelo Poffo to a no contest (14:30) (referee: Gene Detton)
2) Jiu-Jitsu Jacket Match: George Lopez fought Tony Morelli to a draw (15:00)
3) Ida Mae Martinez defeated Bonnie Watson in three falls
4) Southwest States Tag Team Champions Bob Geigel & Boris Kameroff defeated Bill Parks & Herb Parks in three falls (referees: Scotty McFarland & Benny Trudel)

Thursday, March 10, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Luis Martinez vs. Ali Bey
2) Nell Stewart vs. Olga Zepeda
3) Dory Funk & Bob Clay vs. Roy Shire & Bobby Wallace

Friday, March 11, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Bob Cummings vs. Ray Clements
2) Bonnie Watson vs. Olga Zepeda
3) Bob Geigel & Boris Kameroff vs. Bill Parks & Herb Parks

Saturday, March 12, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Boris Kameroff fought Billy Weidner to a draw
2) Olga Zepeda defeated Bonnie Watson in two straight falls
3) Mark Lewin defeated Tony Ross in three falls

Monday, March 14, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ali Bey & Boris Kameroff defeated George Lopez & Maurice LaChapelle
2) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated Ida May Martinez in three falls
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Dory Funk via DQ in three falls

Monday, March 14, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Angelo Poffo fought Bob Clay to a draw (20:00)
2) Olga Zepeda defeated Bonnie Watson via DQ in two straight falls (referee: Tony Ross)
3) Roy Shire & Bobby Wallace defeated Bill Parks & Herb Parks in three falls

Tuesday, March 15, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Mark Lewin defeated Tony Ross via DQ
2) Tony Morelli defeated Luis Martinez in three falls
3) Olga Zepeda defeated Bonnie Watson via DQ in three falls (referee: Larry Wright)

Tuesday, March 15, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Bill Parks fought Bob Cummings to a draw (referee: Billy Weidner)
2) Angelo Poffo fought Bob Clay to a no contest in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Herb Parks in two straight falls

Thursday, March 17, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Lopez & Luis Martinez defeated Ali Bey & Benny Trudel (13:54)
2) Tony Morelli fought Herb Parks to a draw (20:00)
3) Nell Stewart defeated Olga Zepeda (14:13)
4) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Angelo Poffo in three falls (referee: Bob Cummings)
5) Dory Funk fought Bob Geigel to a draw in three falls (60:00) (referee: Billy Weidner)

Thursday, March 17, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Bill Parks vs. Mark Lewin
2) Ida May Martinez vs. Bonnie Watson
3) Bob Clay vs. Boris Kameroff

Friday, March 18, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Tony Morelli vs. Mark Lewin
2) Nell Stewart vs. Ida Mae Martines
3) Billy Parks vs. Angelo Poffo

Monday, March 21, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated Ali Bey via DQ
2) Bob Clay defeated Angelo Poffo via DQ in two straight falls
3) Roy Shire & Bobby Wallace defeated Dory Funk & Cowboy Carlson via DQ in three falls

Monday, March 21, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mark Lewin vs. Herb Parks
2) Bob Cummings vs. Tony Morelli
3) Billy Parks vs. Tony Ross

Tuesday, March 22, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Bill Parks defeated Bobby Wallace
2) Tony Morelli defeated Mark Lewin via DQ in three falls
3) Herb Parks & Bill Parks defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls

Tuesday, March 22, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Billy Weidner fought Tony Ross to a draw (20:00) (referee: Larry Wright)
2) George Shindu & Maurice LaChapelle defeated Bob Cummings & Boris Kameroff in three falls
3) Cowboy Carlson defeated Bob Geigel in three falls

Wednesday, March 23, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Ali Bey
2) Cowboy Carlson defeated Angelo Poffo
3) Bob Geigel defeated Bob Clay by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
4) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk in three falls

Thursday, March 24, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mark Lewin defeated Benny Trudel (11:35)
2) Tony Morelli fought Bill Parks to a draw (20:00)
3) Boris Kameroff defeated Herb Parks (14:30)
4) Bob Geigel fought Cowboy Carlson to a no contest (28:30) (referee: Scotty McFarland)
5) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk (w/ Cowboy Carlson) via DQ in two straight falls (referee: Tony Ross)

Thursday, March 24, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Lopez vs. Bob Cummings
2) Luis Martinez vs. Ali Bey
3) Bob Clay vs. Angelo Poffo

Friday, March 25, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Tony Morelli vs. Bob Clay
2) Tony Ross vs. Luis Martinez
3) Ray Clements & Tony Morelli vs. Bob Clay & Mark Lewin

Saturday, March 26, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Cowboy Carlson vs. Herb Parks
2) Dory Funk vs. Bob Geigel

Monday, March 28, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated Maurice LaChapelle
2) Bob Clay defeated Ali Bey in two straight falls
3) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Boris Kameroff & Bob Geigel in three falls

Monday, March 28, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mark Lewin vs. Bobby Wallace
2) Tony Morelli vs. George Lopez
3) Roy Shire & Bobby Wallace vs. Bill Parks & Mark Lewin

Tuesday, March 29, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Mark Lewin defeated Tony Ross via DQ
2) The Amazing Zuma (sub. Ray Clements) fought Bob Cummings to a draw in three falls (45:00)
3) Bill Parks & Mark Lewin defeated Tony Morelli & Tony Ross in three falls

Tuesday, March 29, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) George Shindu defeated King Kong Cox, Jr.
2) Angelo Poffo fought Bob Clay to a draw in three falls
3) Cowboy Carlson fought Roy Shire (w/ Bobby Wallace) to a no contest in three falls(referee: Scotty McFarland)

Wednesday, March 30, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tony Morelli fought Mark Lewin to a draw
2) Dory Funk defeated Bobby Wallace
3) Luis Martinez defeated Tony Ross in two straight falls
4) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Cowboy Carlson (w/ Dory Funk) in three falls(referee: Scotty McFarland)

Thursday, March 31, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Cummings fought Tony Ross to a draw (15:00)
2) Angelo Poffo defeated Ali Bey (13:13)
3) Bob Clay fought Bill Parks to a no contest (24:00) (referee: Larry Wright)
4) Cowboy Carlson & Dory Funk defeated Bob Geigel & Boris Kameroff in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Thursday, March 31, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) George Lopez vs. Bobby Wallace
2) Tony Morelli vs. Mark Lewin
3) Roy Shire & Bobby Wallace vs. Luis Martinez & George Lopez

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 10:53 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Friday, April 1, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Billy Weidner vs. Ray Clements
2) Bill Parks vs. Angelo Poffo
3) Tony Morelli vs. Bob Clay

Monday, April 4, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) George Lopez defeated Boris Kameroff
2) Luis Martinez defeated Tont Morelli via DQ
3) Bob Geigel defeated Bob Clay in three falls
4) Babs Wingo defeated Ethel Johnson in three falls

Monday, April 4, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Amazing Zuma vs. Ali Bey
2) Mark Lewin vs. Angelo Poffo
3) Roy Shire & Bobby Wallace vs. Dory Funk & Cowboy Carlson

Tuesday, April 5, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Larry Wright fought Gene Detton to a draw (20:00) (referee: Alex Perez)
2) The Amazing Zuma defeated King Kong Cox, Jr. in three falls
3) Ali Bey defeated Bob Cummings in two straight falls

Tuesday, April 5, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Mark Lewin fought Karl Gray to a draw
2) Bill Parks defeated Angelo Poffo via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk via CO in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, April 6, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez vs. King Kong Cox, Jr.
2) Lorraine Johnson vs. Babs Wingo
3) Mark Lewin vas. Bob Clay
4) Bob Geigel vs. Dory Funk

Thursday, April 7, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Lopez & Mighty Zuma fought Ali Bey & Tony Morelli to a draw (15:00)
2) Angelo Poffo defeated Bob Cummings (13:20)
3) Bill Parks defeated Boris Kameroff (16:53)
4) Cowboy Carlson & Dory Funk defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls

Thursday, April 7, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) King Kong Cox, Jr. vs. Gene Detton
2) Luis Martinez vs. Tony Ross
3) Babs Wingo vs. Ethel Johnson
4) Southwest States Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Bob Clay

Friday, April 8, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Maurice LaChapelle vs. Bob Cummings
2) Boris Kameroff vs. Mark Lewin
3) Babs Wingo vs. Ethel Johnson
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Bill Parks

Saturday, April 9, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Cowboy Carlson defeated Boris Kameroff
2) Angelo Poffo defeated Dory Funk
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Boris Kameroff & Angelo Poffo in two straight falls

Monday, April 11, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Mark Lewin fought Rey Urbano to a draw (20:00)
2) Luis Martinez & The Amazing Zuma defeated Tony Ross & King Kong Cox, Jr. in three falls
3) Bob Clay defeated Chet Wallick (sub. Bob Geigel) in three falls

Monday, April 11, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Cowboy Carlson vs. Bobby Wallace
2) Angelo Poffo vs. Bill Parks
3) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in two straight falls
4) Roy Shire fought Dory Funk to a double-DQ in three falls

Tuesday, April 12, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Jim LaRock fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) George Lopez defeated Angelo Poffo in two straight falls
3) The Amazing Zuma defeated Ali Bey via DQ in three falls

Tuesday, April 12, 1955 – County Auditorium – Odessa, TX – 1,364
1) Dory Funk and Bill Parks won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Roy Shire (w/ Bobby Wallace), Tony Morelli, Cowboy Carlson)
2) Tony Morelli fought Cowboy Carlson to a draw (15:00)
3) Dory Funk defeated Bill Parks in three falls to win the Battle Royal
4) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in three falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, April 13, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tony Ross vs. The Amazing Zuma
2) Ali Bey vs. Luis Martinez
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson vs. Roy Shire & Bobby Wallace

Thursday, April 14, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mark Lewin fought Chet Wallick to a draw (15:00)
2) Jim LaRock fought Tony Morelli to a draw (15:00)
3) Bob Clay defeated Angelo Poffo (15:00)
4) Ethel Johnson defeated Babs Wingo (15:30)
5) Southwest States Tag Team Champions Cowboy Carlson & Dory Funk defeated Bob Geigel & Roy Shire (w/ Bobby Wallace) in three falls

Thursday, April 14, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Tony Ross vs. Mighty Zuma
2) Rey Urbano vs. King Kong Cox, Jr.
3) Bill Parks vs. George Lopez
4) Luis Martinez & Mighty Zuma vs. Tony Ross & Ali Bey

Friday, April 15, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Cowboy Carlson vs. Bobby Wallace
2) Karl Gray vs. Rey Urbano
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson vs. Roy Shire & Bobby Wallace

Monday, April 18, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) The Amazing Zuma defeated Tony Morelli via CO
2) Angelo Poffo defeated George Lopez
3) Chet Wallick defeated Rey Urbano (sub. Bob Geigel) when Urbano was unable to continue due to injury in the second fall having lost the first
4) Baron Michele Leone defeated Bob Clay in three falls

Monday, April 18, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Jim LaRock vs. Ali Bey
2) Karl Gray vs. Chris Belkas
3) Cowboy Carlson vs. Roy Shire

Tuesday, April 19, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Chris Belkas defeated Bobby Wallace
2) Alex Perez defeated Karl Gray via DQ in three falls (referee: Gene Detton)
3) Cowboy Carlson & Chris Belkas defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls

Tuesday, April 19, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Jim LaRock defeated Ali Bey via DQ in three falls
2) Rey Urbano defeated Bill Parks in two straight falls
3) Dory Funk defeated Luis Martinez in three falls (referee: King Kong Cox, Jr.)

Wednesday, April 20, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bill Parks vs. Chet Wallick
2) Luis Martinez vs. Bobby Wallace
3) Bob Geigel vs. Roy Shire
4) Baron Michele Leone vs. Dory Funk

Thursday, April 21, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Chris Belkas fought Rey Urbano to a draw (15:00)
2) Jim LaRock defeated Angelo Poffo via DQ (9:16)
3) Ali Bey fought Bob Clay to a draw (20:00)
4) Cowboy Carlson defeated Bob Geigel (10:03)
5) Baron Michele Leone fought Roy Shire (w/ Bobby Wallace) to a draw in three falls (60:00)

Thursday, April 21, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Karl Gray vs. Luis Martinez
2) Mighty Zuma vs. Toy Morelli
3) Dory Funk vs. Chet Wallick

Friday, April 22, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) King Kong Cox, Jr. vs. George Shindo Lopez
2) Chris Belkas defeated Karl Gray
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Bob Clay in three falls

Saturday, April 23, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Mighty Zuma vs. King Kong Cox, Jr.
2) Chris Belkas vs. Tony Morelli
3) Mighty Zuma & Chris Belkas vs. Tony Morelli & King Kong Cox, Jr.

Monday, April 25, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Chris Belkas fought Ali Bey to a draw in three falls (30:00)
2) Bob Clay defeated Chet Wallick in three falls
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls when Shire & Wallace refused to return for the third fall

Monday, April 25, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tony Morelli vs. Jim LaRock
2) Ada Ash vs. an alligator
3) Amazing Zuma & Luis Martinez vs. Angelo Poffo & Karl Gray

Tuesday, April 26, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Alex Perez fought Gene Detton to a double-DQ
2) Jim LaRock defeated Karl Gray in three falls
3) Luis Martinez defeated Larry Wright (sub. King Kong Cox, Jr.) in two straight falls

Tuesday, April 26, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX – 2,500
1) Tony Morelli vs. Rey Urbano
2) Ada Ash (w/ Al Szasz) vs. an alligator
3) Dory Funk & Cowboy Carlson fought Roy Shire & Bobby Wallace to a no contest in three falls (referee: George Shindo)

Thursday, April 28, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Chris Belkas fought Luis Martinez to a draw (15:00)
2) Karl Gray defeated George Lopez (14:08)
3) Roy Shire (w/ Bobby Wallace) defeated Bob Clay in three falls
4) Southwest States Tag Team Champions Cowboy Carlson & Dory Funk defeated Tony Morelli & Angelo Poffo in three falls

Thursday, April 28, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Rey Urbano vs. Jim LaRock
2) Ada Ash vs. an alligator
3) Mighty Zuma & Leo Wallick vs. King Kong Cox, Jr. & Ali Bey

Friday, April 29, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Bobby Wallace vs. Chris Belkas
2) Ali Bey fought Chet Wallick to a draw in three falls (45:00)
3) Bob Clay & Chris Belkas defeated Roy Shire & Bobby Wallace via DQ in three falls

Monday, May 2, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Chris Belkas defeated Karl Gray via DQ
2) Ali Bey defeated Al Szasz
3) Dory Funk defeated Bob Clay in three falls
4) Ada Ash defeated an alligator

Monday, May 2, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rey Urbano vs. Jim LaRock
2) Cowboy Carlson vs. Chet Wallick
3) Roy Shire & Bobby Wallace vs. Amazing Zuma & Luis Martinez

Tuesday, May 3, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Gene Detton fought The Amazing Zuma to a draw (15:00)
2) Jim LaRock defeated Ray Urbano in three falls
3) The Amazing Zuma & Alex Perez defeated Dory Detton & Gene Detton in three falls

Tuesday, May 3, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Luis Martinez defeated Bobby Wallace
2) Chet Wallick defeated Bob Clay
3) Dory Funk defeated Roy Shire when Shire was unable to return for the third fall

Wednesday, May 4, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Karl Gray vs. Al Szasz
2) Ada Ash vs. an alligator
3) Roy Shire & Bobby Wallace vs. Dory Funk & Cowboy Carlson

Thursday, May 5, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mighty Zuma defeated Larry Wright (10:42)
2) Jim LaRock defeated Al Szasz (15:53)
3) Bob Clay defeated Bobby Wallace via CO (referee: Billy Weidner)
4) Ada Ash defeated an alligator (5:45)
5) Cowboy Carlson fought Roy Shire (w/ Bobby Wallace) to a no contest (referee: Scotty McFarland)

Thursday, May 5, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) 5-man Battle Royal (participants: Karl Gray, Alex Perez, Gene Blackley, Ace Abbott, Gene Detton)

Friday, May 6, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Ace Abbott vs. Chris Belkas
2) Al Szasz vs. Chet Wallick
3) Ada Ash vs. Ali I the Alligator

Saturday, May 7, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Chris Belkas defeated Al Szasz
2) Chet Wallick defeated Ace Abbott in three falls
3) Ada Ash defeated Ali I (an alligator)

Monday, May 9, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) The Amazing Zuma defeated Ali Bey via DQ
2) Jim LaRock defeated Jim Siksay
3) Tito Infante defeated Ivan the Terrible via DQ in three falls
4) Roy Shire fought Ramon Torres to a no contest in three falls

Monday, May 9, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Luis Martinez vs. Chris Belkas
2) Cowboy Bradley vs. Tom Thumb
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson vs. Chet Wallick & Karl Gray

Tuesday, May 10, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Karl Gray fought Chet Wallick to a draw (15:00)
2) The Amazing Zuma defeated Chris Belkas via DQ in three falls (referee: Ray Urbano)
3) Cowboy Bradley defeated Tom Thumb in three falls

Wednesday, May 11, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Amazing Zuma fought Gene Detton to a draw (10:00)
2) Ramon Torres defeated Chris Belkas
3) Cowboy Carlson fought Chet Wallick to a draw in three falls
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz (w/ Ed “Strangler” Lewis) defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) via DQ in three falls

Thursday, May 12, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gene Detton defeated Jim Siksay (18:46)
2) Tito Infante defeated Ivan the Terrible (16:45)
3) Ramon Torres defeated Chet Wallick in three falls
4) Cowboy Carlson & Dory Detton defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls

Thursday, May 12, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX – 4,000
1) Karl Gray defeated Alex Perez
2) Luis Martinez & Jim LaRock defeated Ali Bey & King Kong Cox, Jr.
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Dory Funk via CO in three falls

Friday, May 13, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Ace Abbott defeated Chris Belkas in three falls
2) Cowboy Bradley defeated Tom Thumb in three falls
3) Chet Wallick defeated Dory Funk in three falls

Monday, May 16, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Chet Wallick defeated Jim Siksay
2) Ramon Torres & Jim LaRock defeated Roy Shire & Bobby Wallace in three falls
3) Tito Infante & Cowboy Bradley defeated Ivan the Terrible & Tom Thumb in three falls

Monday, May 16, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frank Faketty vs Gene Detton
2) Chris Belkas vs Karl Gray
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Cowboy Carlson vs. Frankie Murdoch & Ali Bey

Tuesday, May 17, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Frank Faketty fought Chris Belkas to a draw (20:00)
2) Maurice LaChapelle defeated Frankie Hill Murdoch via DQ
3) Chris Belkas & Frankie Hill Murdoch defeated Frank Faketty & Maurice LaChapelle in two straight falls (referee: Gene Detton)

Tuesday, May 17, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Mighty Zuma defeated Jim Siskay
2) Tito Infante defeated Ivan the Terrible in three falls
3) Cowboy Carlson & Luis Martinez defeated Ali Bey & Ace Abbott in three falls

Wednesday, May 18, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) The Amazing Zuma defeated Ali Bey via DQ
2) Cowboy Bradley defeated Tom Thumb in three falls
3) Ramon Torres defeated King Kong Cox, Jr. in two straight falls
4) Frankie Murdoch defeated Chet Wallick in three falls

Thursday, May 19, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Chris Belkas & Luis Martinez defeated Karl Gray & Benny Trudel (10:22)
2) Jim LaRock defeated Rey Urbano (8:06)
3) Frank Murdoch defeated Ramon Torres in three falls
4) Dory Funk defeated Roy Shire (w/ Bobby Wallace) in three falls (referees: Maurice LaChappelle & Scotty McFarland)

Thursday, May 19, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Frank Faketty vs. Ace Abbott
2) Cowboy Bradley vs. Tom Thumb
3) Mighty Zuma vs. King Kong Cox, Jr.

Friday, May 20, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Gene Blackley defeated Gene Detton via DQ
2) Frankie Murdoch defeated Chet Wallick in three falls
3) Ivan the Terrible defeated Tito Infante in two straight falls

Saturday, May 21, 1955 – High School Gym – Childress, TX
1) Gene Detton vs. Ace Abbott
2) Ivan the Terrible vs. Tito Infante
3) Frankie Hill Murdoch vs. Chet Wallick

Monday, May 23, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Chris Belkas fought Karl Gray to a draw (20:00)
2) Jim LaRock defeated Luis Martinez in three falls
3) Ramon Torres defeated Cowboy Carlson via DQ in three falls

Monday, May 23, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Amazing Zuma vs. Gene Detton
2) Tito Infante & Cowboy Bradley vs. Ivan The Terrible & Tom Thumb
3) Chet Wallick vs. Frankie Murdoch

Tuesday, May 24, 1955 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Gene Blackley fought Ace Abbott to a draw (15:00)
2) Gene Detton defeated Frank Faketty via DQ in three falls (referee: Ace Abbott)
3) Maurice LaChapelle defeated King Kong Cox, Jr. in three falls

Tuesday, May 24, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Mighty Zuma fought Billy Weidner to a draw
2) Tito Infante & Cowboy Bradley defeated Tom Thumb & Ivan the Terrible in three falls(referee: Jim Siskay)
3) Frankie Murdoch defeated Cowboy Carlson via DQ in three falls (referee: Jim Siskay)

Wednesday, May 25, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez fought Chet Wallick to a draw (20:00)
2) Cowboy Bradley & Tito Infante defeated Ivan the Terrible & Tom Thumb in three falls
3) Ramon Torres defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls

Thursday, May 26, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Karl Gray fought Rey Urbano to a draw (20:00)
2) Cowboy Bradley & Tito Infante defeated Ivan the Terrible & Tom Thumb (15:32)
3) Ramon Torres defeated Jim LaRock in three falls
4) Cowboy Carlson defeated Frank Murdoch in three falls

Thursday, May 26, 1955 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Frank Faketty vs. Mighty Zuma
2) Luis Martinez vs. King Kong Cox, Jr.
3) Luis Martinez & Mighty Zuma vs. King Kong Cox, Jr. & Frank Faketty

Friday, May 27, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Luis Martinez vs. Chris Belkas
2) Ivan the Terrible & Tom Thumb vs. Cowboy Bradley & Tito Infante
3) Frankie Murdoch vs. Ramon Torres

Monday, May 30, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jim LaRock defeated Karl Gray
2) Chet Wallick defeated Frank Faketty in three falls
3) Ed Francis defeated Ramon Torres in three falls

Monday, May 30, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mighty Zuma vs Benny Trudell
2) Chris Belkas vs King Kong Cox, Jr.
3) Frankie Murdoch vs. Cowboy Carlson

Tuesday, May 31, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Rey Urbano fought Chris Belkas to a draw (20:00)
2) King Kong Cox, Jr. defeated Mighty Zuma in three falls
3) Cowboy Carlson defeated Frankie Murdoch via DQ in three falls (referee: Maurice LaChapelle)

Thursday, June 2, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbbott fought Maurice LaChappelle to a draw (15:00)
2) Chris Belkas defeated Karl Gray (11:25)
3) Frank Murdoch fought Chet Wallick to a draw in three falls (45:00)
4) World Junior Heavyweight Champion Edmund Francis defeated Cowboy Carlson in two straight falls

Friday, June 3, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Jim LaRock vs. Frank Faketty
2) Mighty Zuma vs. Gene Detton
3) Ramon Torres vs. King Kong Cox, Jr.

Saturday, June 4, 1955 – Childress High School – Childress, TX
1) Frank Faketty vs. Gene Detton
2) Frank Murdoch vs. Jim LaRock
3) Frank Faketty & Frank Murdoch vs. Jim LaRock & Gene Detton

Monday, June 6, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Rey Urbano defeated King Kong Cox, Jr.
2) Jim LaRock & Chris Belkas defeated Chet Wallick & Leo Wallick via DQ in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis defeated Danny McShain via DQ in three falls

Monday, June 6, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mighty Zuma vs. Frank Faketty
2) Frankie Murdoch vs. Gene Detton
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Bob Geigel vs. Ramon Torres

Tuesday, June 7, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Benny Trudell fought Frank Faketty to a draw
2) Mighty Zuma fought Chris Belkas to a draw
3) Frankie Murdoch defeated Chet Wallick in three falls
4) Edmund Francis fought Danny McShain to a no contest in three falls (referees: King Kong Kox, Jr. & Billy Weidner)

Thursday, June 9, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gene Detton fought Frank Faketty to a draw (15:00)
2) Rey Urbano defeated Leo Wallick via DQ (15:05) (referee: Billy Weidner)
3) Chris Belkas fought Danny McShain to a draw (30:00)
4) Edmund Francis defeated Bob Geigel via DQ in three falls (referee: Larry Wright)

Friday, June 10, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Rocky Columbo defeated Benny Trudell (sub. Mighty Zuma vs. King Kong Cox, Jr.)
2) Jim LaRock fought Frankie Murdoch (sub. Benny Trudell) to a draw
3) Rocky Columbo & Jim LaRock (sub. Dory Detton & Mighty Zuma) defeated Frankie Murdoch & Benny Trudell (sub. King Kong Cox, Jr.) via DQ in three falls

Monday, June 13, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Leo Wallick vs. Chris Belkas
2) Jim Austeri vs. Rey Urbano
3) Chet Wallick & Leo Wallick vs. Jim LaRock & Chris Belkas

Monday, June 13, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Benny Trudell vs. Salvador Flores
2) Frank Faketty vs. Gene Detton
3) Ramon Torres vs. Frankie Murdoch

Tuesday, June 14, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott fought Ramon Torres to a draw (15:00)
2) Gene Blackley fought Frank Faketty to a draw in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Mighty Zuma & Ramon Torres defeated Frankie Murdoch & Ace Abbott via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Wednesday, June 15, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Benny Trudell vs. Salvador Flores
2) Amazing Zuma vs. Ace Abbott
3) Frankie Murdoch & Frank Faketty vs. Ramon Torres & Jim LaRock

Thursday, June 16, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gene Blackley fought Gene Detton to a draw (15:00)
2) Jim Austeri defeated Rey Urbano (11:48)
3) Rocky Columbo defeated Ace Abbott in three falls
4) Chris Belkas & Billy Weidner defeated Chet Wallick & Leo Wallick in three falls

Friday, June 17, 1955 – National Guard Armory – Sweetwater, TX
1) Rocky Colombo vs. Frankie Murdoch
2) Ramon Torres vs. Gene Blackley
3) Rocky Colombo & Ramon Torres vs. Frankie Murdoch & Gene Blackley

Monday, June 20, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Rocky Colombo defeated Chet Wallick via judges’ decision after a time limit draw
2) Chris Belkas defeated Frankie Murdoch via DQ in two straight falls
3) Chet Wallick & Leo Wallick defeated Rocky Colombo & Ramon Torres via DQ in three falls

Monday, June 20, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dory Detton vs. Frank Faketty
2) Jim LaRock vs. Amazing Zuma
3) Gene Detton & Dory Detton vs. Frank Faketty & Jim Austeri

Tuesday, June 21, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Jim Austeri and Jim LaRock won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Mighty Zuma, Gene Blackley, Frank Faketty, Ace Abbott)
2) Frank Faketty defeated Ace Abbott via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Jim Austeri defeated Jim LaRock when LaRock was unable to return for the second fall having lost the first to win the Battle Royal

Wednesday, June 22, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Chet Wallick defeated Gene Detton
2) Leo Wallick fought Rocky Colombo to a draw in three falls
3) Ramon Torres defeated Frank Faketty via DQ in three falls (referee: Billy Weidner)

Thursday, June 23, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ace Abbott & Frank Faketty defeated Gene Detton & Mighty Zuma (17:00)
2) Rocky Columbo defeated Jim LaRock (16:30)
3) Jim Austeri fought Ramon Torres to a draw in three falls (45:00)
4) Chris Belkas defeated Frank Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Gene Blackley)

Monday, June 27, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Billy Weidner fought Maurice LaChapelle to a draw
2) Rocky Colombo defeated Chet Wallick
3) Chris Belkas defeated Frankie Murdoch via DQ
4) Rocky Colombo & Ramon Torres & Chris Belkas defeated Chet Wallick & Leo Wallick & Frankie Murdoch via DQ in two straight falls

Monday, June 27, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) King Kong Cox, Jr. vs. Mighty Zuma
2) Jim Austeri vs. Gene Detton
3) Frank Faketty & Jim Austeri & King Kong Kox, Jr. vs. Dory Detton & Gene Detton & Mighty Zuma

Tuesday, June 28, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Mighty Zuma fought Chet Wallick to a draw (20:00)
2) Ramon Torres defeated Frank Faketty in three falls
3) Jim LaRock defeated Jim Austeri via DQ in three falls (referee: Maurice LaChapelle)

Wednesday, June 29, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Jim LaRock fought Frankie Murdoch to a draw in three falls (45:00) (referee: Ace Abbott)
2) Rocky Colombo defeated Chet Wallick in two straight falls
3) Ramon Torres defeated Frank Faketty in three falls

Thursday, June 30, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gene Detton & Billy Weidner defeated Ace Abbott & Gene Blackley (20:00)
2) Rocky Columbo fought Leo Wallick to a draw in three falls (45:00)
3) Jim Austeri defeated Chris Belkas in three falls (referee: Scotty McFarland)

Thursday, June 30, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) King Kong Cox, Jr. vs. George Shindo
2) Maurice LaChappelle vs. Mighty Zuma
3) Ramon Torres & Jim LaRock vs. Frank Faketty & Frank Murdoch

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 10:59 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, July 4, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gene Detton fought Maurice LaChapelle to a draw (20:00)
2) Frankie Murdoch & Jim Austeri defeated Jim LaRock & Chris Belkas in three falls
3) Ramon Torres defeated Leo Wallick via DQ in three falls

Monday, July 4, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mighty Zuma vs. Bob Cummings
2) Belle Starr vs. Kathy Branch
3) Rocky Columbo vs. Frank Faketty

Tuesday, July 5, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ace Abbott fought Gene Blackley to a draw (20:00)
2) Rocky Columbo defeated Frank Faketty in three falls
3) Cathy Branch defeated Belle Starr in three falls (referee: Maurice LaChapelle)

Wednesday, July 6, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gene Detton defeated Ace Abbott via DQ (referee: Maurice LaChapelle)
2) Rocky Colombo defeated Jim LeRock (10:50)
3) Belle Starr defeated Cathy Branch in two straight falls
4) Leo Wallick defeated Ramon Torres in three falls

Thursday, July 7, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jim LaRock fought Amazing Zuma to a draw (20:00)
2) Frank Murdoch defeated Ace Abbott in three falls
3) Chris Belkas & Rocky Columbo defeated Jim Austeri & Frank Faketty via DQ in three falls (referees: Alex Perez & Gene Blackley)

Thursday, July 7, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Gene Detton vs. George Shindo
2) Bob Cummings vs. Maurice LaChappelle
3) Kathy Branch vs. Belle Starr
4) Leo Wallick vs. Ramon Torres

Monday, July 11, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Frankie Murdoch defeated Red McKim
2) Jim Austeri defeated Chris Belkas in three falls
3) Kathy Branch defeated Belle Starr in two straight falls

Tuesday, July 12, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Leo Wallick fought Ramon Torres to a draw (15:00)
2) Jim LaRock fought Alex Perez to a draw in three falls
3) Rocky Columbo & Ramon Torres defeated Frank Faketty & Leo Wallick via DQ in three falls (referee: Mighty Zuma)

Wednesday, July 13, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Alex Perez fought Jim LaRock to a draw (20:00)
2) Gene Detton defeated Amazing Zuma in three falls
3) Rocky Colombo & Ramon Torres defeated Leo Wallick & Frank Faketty via DQ in three falls

Thursday, July 14, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Red McKim fought Amazing Zuma to a draw (20:00)
2) Belle Starr defeated Kathy Branch (14:43)
3) Chris Belkas & Rocky Columbo defeated Frank Faketty & Leo Wallick in three falls (60:00) (referees: Maurice LaChappelle & Alex Perez)
4) Jim Austeri & Frank Murdoch defeated Jim LaRock & Ramon Torres in three falls

Tuesday, July 19, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Alex Perez vs. Gene Detton
2) Leo Wallick vs. Amazing Zuma
3) Rocky Columbo vs. Jim LaRock
4) Frank Faketty vs. Ramon Torres

Tuesday, July 19, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch vs. Jack Bence
2) Red McKim vs Mike Gallagher
3) Chris Belkas vs Jim Austeri

Wednesday, July 20, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) The Amazing Zuma fought Toro Perez to a draw (30:00)
2) Gene Detton defeated Jim LaRock in three falls
3) Rocky Colombo & Ramon Torres defeated Leo Wallick & Frank Faketty in three falls(referee: Salvador Flores)

Thursday, July 21, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Faketty defeated Red McKim via DQ
2) Mike Gallagher defeated Jim LaRock (9:26)
3) Ramon Torres fought Leo Wallick to a draw (30:00)
4) Chris Belkas & Rocky Columbo fought Jim Austeri & Frank Murdoch to a no contest in three falls for the vacant Southwest States Tag Team Title (25:00) (referees: Gene Detton & Amazing Zuma)

Monday, July 25, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gene Detton fought The Mighty Zuma to a draw
2) Mike Gallagher defeated Ramon Torres when Torres was unable to return for the second fall having lost the first
3) Frankie Murdoch defeated Red McKim via DQ in two straight falls
4) Jim Austeri defeated Chris Belkas in two straight falls (referee: The Mighty Zuma)

Monday, July 25, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Salvador Flores vs. Maurice La Chapelle
2) Rocky Columbo defeated Leo Wallick
3) Frank Faketty defeated Raul Zapata

Tuesday, July 26, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Chalo Martinez (sub. Jim LaRock) fought Salvador Flores to a draw
2) Alex Perez defeated Leo Wallick via DQ
3) Raul Torres Zapata defeated Maurice LaChappelle in three falls
4) Frank Faketty defeated Rocky Columbo

Tuesday, July 26, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Ramon Torres defeated Jim Austeri via DQ (referee: Mighty Zuma)
2) Red McKim defeated Mike Gallagher via DQ in three falls (referee: Mighty Zuma)
3) Frank Murdoch & Jim Austeri defeated Chris Belkas & Ramon Torres in three falls(referee: Mighty Zuma)

Wednesday, July 27, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Raul Zapata vs. Jim Austeri
2) Mike Gallagher defeated Chris Belkas in three falls
3) Rocky Colombo & Ramon Torres fought Leo Wallick & Frank Faketty to a double-CO in three falls (referee: Maurice LaChapelle)

Thursday, July 28, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Leo Wallick fought Raul Zapata to a draw
2) Mike Gallagher defeated Ramon Torres (12:48)
3) Frank Faketty defeated Red McKim in three falls
4) Frank Murdoch & Jim Austeri defeated Chris Belkas & Rocky Columbo in three falls to win the vacant Southwest States Tag Team Title
Monday, August 1, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Bence fought Ramon Torres to a draw (20:00)
2) Dory Funk fought Leo Wallick to a no contest
3) Jim Austeri defeated Red McKim in three falls

Monday, August 1, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Salvador Flores vs. Gene Detton
2) Chris Belkas vs. Mike Gallagher
3) Frank Faketty vs. Rocky Columbo

Tuesday, August 2, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Mike Gallagher vs. Alex Perez
2) Raul Torres Zapata vs. Frank Faketty

Tuesday, August 2, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Red McKim fought Jack Bence to a draw (referee: Ramon Torres)
2) Ramon Torres defeated Leo Wallick via DQ in three falls (referee: Red McKim)
3) Dory Funk defeated Jim Austeri in three falls (referee: Jack Bence)

Wednesday, August 3, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Mike Gallagher defeated Chris Belkas in three falls
2) Dory Funk defeated Rocky Colombo in three falls

Thursday, August 4, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Faketty fought Amazing Zuma to a draw (15:00)
2) Jack Bence fought Frank Murdoch to a draw (20:00)
3) Jim Austeri defeated Ramon Torres (9:48)
4) Mike Gallagher defeated Dory Funk (60:00) (referee: Larry Wright)

Monday, August 8, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Bence defeated Rocky Colombo in two straight falls
2) Frankie Murdoch & Jim Austeri defeated Salvador Flores & Ramon Torres in two straight falls
3) Dory Funk defeated Leo Wallick in three falls

Monday, August 8, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Red McKim vs. Chris Belkas
2) Mike Gallagher defeated Roger Mackay when Mackay was unable to return for the third fall
3) Dory Detton vs. Frank Faketty

Tuesday, August 9, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Mike Gallagher vs. Roger Mackey
2) Raul Torres Zapata vs. Ray Clements

Tuesday, August 9, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Rocky Colombo fought Leo Wallick to a draw (15:00)
2) Jack Bence defeated Ramon Torres in three falls
3) Frankie Murdoch & Leo Wallick defeated Dory Funk & Rocky Colombo in three falls(referee: Salvador Flores)

Wednesday, August 10, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Red McKim vs. Jack Bence
2) Roger Mackay & Chris Belkas defeated Leo Wallick & Mike Gallagher via DQ
3) Dory Funk defeated Rocky Colombo in two straight falls

Thursday, August 11, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch & Jim Austeri defeated Ramon Torres & Gene Detton (9:34)
2) Roger Mackay defeated Chris Belkas (9:53)
3) Dory Funk defeated Rocky Columbo in two straight falls
4) World Junior Heavyweight Champion Edmund Francis defeated Mike Gallagher in three falls (referee: Ray Clements)
Monday, August 15, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Bence defeated Leo Wallick via DQ
2) Dory Funk fought Red McKim to a draw in three falls (45:00)
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis defeated Jim Austeri in three falls

Monday, August 15, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch defeated Alex Perez (15:02)
2) Salvador Flores defeated Frank Faketty in three falls (referee: Maurice LaChapelle)
3) Roger Mackay defeated Mike Gallagher in three falls

Tuesday, August 16, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Frankie Salas fought Frankie Murdoch to a draw
2) Ray Clements defeated Salvador Flores
3) Roger Mackey defeated Frank Faketty
4) Raul Torres Zapata defeated Mike Gallagher

Tuesday, August 16, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX – 1,500
1) Billy Weidner fought Red McKim to a draw (20:00) (referee: Jack Bence)
2) Leo Wallick defeated Jim Austeri via DQ in three falls (referee: Jack Bence)
3) Dory Funk defeated Edmund Francis by winning the only fall of a scheduled three (60:00) (referee: Billy Weidner)

Wednesday, August 17, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Leo Wallick defeated Jim Austeri
2) Dory Funk fought Mike Gallagher to a draw in three falls (45:00) (referee: Billy Weidner)
3) Ed Francis defeated Roger Mackay in three falls

Thursday, August 18, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Salas defeated Frank Faketty via DQ (8:58)
2) Jack Bence defeated Karl Gray (4:38)
3) Mike Gallagher defeated Ray Clements in three falls
4) Roger Mackay defeated Frank Murdoch in three falls

Monday, August 22, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Mike Gallagher defeated Jack Bence
2) Bob Geigel fought Red McKim to a draw
3) Jack Bence defeated Red McKim in three falls
4) Mike Gallagher & Bob Geigel defeated Leo Wallick & Frank Faketty in two straight falls

Monday, August 22, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Billy Weidner defeated Frankie Murdoch
2) Salvador Flores defeated Jim Austeri via DQ
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis fought Roger Mackay to a double-CO in three falls (referee: Maurice LaChapelle)

Tuesday, August 23, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Roger Mackay vs. Alex Perez
2) World Junior Heavyweight Champion Edmund Francis vs. Raul Torres Zapata

Tuesday, August 23, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Leo Wallick fought Mike Gallagher to a draw (15:00)
2) Red McKim defeated Jack Bence in three falls
3) Bob Geigel & Leo Wallick defeated Frank Faketty & Mike Gallagher in three falls (referees: Frankie Murdoch & Salvador Flores)

Wednesday, August 24, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Leo Wallick defeated Frank Faketty
2) Roger Mackay fought Bob Geigel to a draw (15:00)
3) Mike Gallagher defeated Dory Funk via DQ
4) Bob Geigel & Mike Gallagher defeated Dory Funk & Roger Mackay

Thursday, August 25, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Red McKim fought Leo Wallick to a draw (15:00)
2) Mike Gallagher fought Bob Geigel to a draw (20:00)
3) Dory Funk defeated Frank Faketty in two straight falls
4) Roger Mackay defeated Edmund Francis (60:00)

Monday, August 29, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Geigel fought Roger Mackay to a draw (10:00)
2) Jack Bence fought Jim Austeri to a draw (15:00)
3) Roger Mackay vs. Jack Bence did not start due to Bence sustaining an injury in the previous match
4) Bob Geigel & Mike Gallagher defeated Jim Austeri & Frankie Murdoch in three falls to win the Southwest States Tag Team Title

Monday, August 29, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Billy Weidner vs. Salvador Flores
2) Red McKim vs. Maurice LaChapelle
3) George Overhuls vs. Leo Wallick

Tuesday, August 30, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Frank Salas fought Red McKim to a draw
2) Billy Weidner defeated Salvador Flores (sub. George Overhuls)
3) Juan Hernandez defeated Leo Wallick
4) Dory Funk fought Raul Torres Zapata to a no contest (referee: Yaqui Joe)

Wednesday, August 31, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Billy Weidner (sub. George Overhuls) defeated Frankie Murdoch
2) Dory Funk defeated Bob Geigel via DQ in three falls
3) Ed Francis fought Roger Mackay to a draw in three falls

Thursday, September 1, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ray Clements defeated Billy Weidner (11:19)
2) Juan Hernandez defeated Frank Murdoch (20:00)
3) Bob Geigel defeated Maurice LaChappelle in three falls
4) World Junior Heavyweight Champion Edmund Francis defeated Roger Mackay in two straight falls (referee: Ray Clements)

Thursday, September 1, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Leo Wallick fought Jack Bence to a draw (15:00)
2) Alex Perez & Red McKim defeated Mike Gallagher & Jim Austeri in three falls (referee: Salvador Flores)
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz (w/ Ed “Strangler” Lewis) fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: Jack Bence)

Monday, September 5, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated Alex Perez (sub. Maurice LaChapelle)
2) Dizzy Davis defeated Roger Mackay via DQ in three falls
3) Ed Francis fought Bob Geigel to a draw in three falls (60:00)

Monday, September 5, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Chick Garibaldi vs. Red McKim
2) Juan Hernandez vs. Jim Austeri
3) Frankie Murdoch vs. Doc Gallagher

Tuesday, September 6, 1955 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Mike Gallagher defeated Ray Clements
2) Frankie Murdoch defeated Jack Bence in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis defeated George Overhuls in two straight falls

Wednesday, September 7, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements defeated Luis Martinez via DQ
2) Dizzy Davis defeated Bob Geigel via CO
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis defeated Roger Mackay in three falls

Thursday, September 8, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Bence defeated Jim Austeri (8:59)
2) Bob Geigel defeated Roger Mackay (20:00)
3) Mike Gallagher defeated George Overhuls (12:03)
4) World Junior Heavyweight Champion Edmund Francis defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Billy Weidner)

Monday, September 12, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Tommy Martindale defeated Frankie Murdoch
2) Dizzy Davis defeated Juan Hernandez in two straight falls
3) Ed Francis defeated Bob Geigel in three falls

Monday, September 12, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Jack Bence vs. Jim Austeri
2) Luis Martinez vs. Chick Garibaldi
3) Mike Gallagher vs. Roger Mackay

Tuesday, September 13, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Alberto Campos vs. Chick Garibaldi
2) Luis Martinez vs. Ray Clements
3) Raul Torres Zapata vs. Tommy Martindale
4) Edmund Francis vs. Dizzy Davis

Tuesday, September 13, 1955 – Electric Street Arena – Odessa, TX
1) Salvador Flores (sub. Juan Hernandez) vs. George Overhuls
2) Jack Bence vs. Frankie Murdoch
3) Roger Mackay vs. Mike Gallagher

Wednesday, September 14, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez fought Mike Gallagher to a draw (20:00)
2) Roger Mackay defeated Bob Geigel via DQ in three falls
3) Ed Francis defeated Mike Gallagher (sub. Dizzy Davis) in three falls

Thursday, September 15, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Overhuls defeated Buck Weaver (11:26)
2) Tommy Martindale defeated Chick Garibaldi (15:22)
3) Jack Bence defeated Dizzy Davis in three falls (45:00)
4) Edmund Francis defeated Bob Geigel via DQ in three falls 

Monday, September 19, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez fought Leo Newman to a draw
2) Dizzy Davis fought Bob Geigel to a no contest
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis defeated Mike Gallagher in two straight falls

Monday, September 19, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) George Overhuls vs. Jack Bence
2) Tommy Martindale vs. Jim Austeri
3) Jack O'Reilly vs. Roger MacKay

Tuesday, September 20, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Raul Torres Zapata vs. Ray Clements
2) Tommy Martindale vs. Mike Gallagher
3) June Byers & LeChona LeClaire vs. Bonnie Watson & Kathy Branch

Tuesday, September 20, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Jim Austeri fought Jakc Bence to a draw
2) Luis Martinez defeated Jack O’Reilly in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis defeated Dizzy Davis in three falls

Wednesday, September 21, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis defeated Bob Geigel
2) Lou Newman fought Luis Martinez to a draw (20:00)
3) Bob Geigel & Mike Gallagher defeated Dizzy Davis & Ray Clements in three falls

Thursday, September 22, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Bence defeated Bob Geigel (15:00)
2) Mike Gallagher defeated Tommy Martindale (9:38)
3) Dizzy Davis defeated Roger Mackay (15:00)
4) Frank Murdoch fought George Overhuls to a draw (15:00)
5) Jack Bence & Roger Mackay & Tommy Martindale defeated Dizzy Davis & Mike Gallagher & Bob Geigel in three falls

Monday, September 26, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Bence defeated George Overhuls
2) Luis Martinez defeated Frankie Murdoch via DQ
3) Dizzy Davis defeated Bob Geigel via DQ in five falls

Monday, September 26, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Jim Austeri vs. Maurice LaChapelle
2) Jack O'Reilly vs. Tommy Martindale
3) Jack O'Reilly & Jim Austeri vs. Tommy Martindale & Maurice LaChapelle

Tuesday, September 27, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Maurice LaChappelle vs. Leo Newman
2) Jack O’Reilly vs. George Overhuls
3) Dizzy Davis vs. Tommy Martindale
4) Gorgeous George vs. Gory Guerrero

Tuesday, September 27, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Roger Mackay fought Bob Geigel to a draw (15:00)
2) Ray Clements defeated Frankie Murdoch in three falls
3) Mike Gallagher & Bob Geigel defeated Roger Mackay & Luis Martinez in three falls(referee: Jack Bence)

Thursday, September 29, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack Bence defeated Ray Clements (20:00)
2) Bob Geigel defeated Roger Mackay in three falls
3) Dory Funk defeated Jim Austeri (4:27)
4) Dizzy Davis defeated Mike Gallagher in two straight falls

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 11:02 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, October 3, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Jack Bence fought Leo Newman to a draw
2) Art Nelson defeated Luis Martinez in two straight falls
3) Dizzy Davis defeated Rip Rogers via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, October 3, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Martindale vs. Jim Austeri
2) Frankie Murdoch defeated George Overhuls in three falls

Tuesday, October 4, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Chief Kit Fox defeated Leo Newman
2) Tommy Martindale defeated Frankie Murdoch
3) Jack O’Reilly defeated Luis Martinez
4) Dizzy Davis fought Gory Guerrero to a draw

Tuesday, October 4, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) George Overhuls defeated Mike Gallagher in three falls (referee: Ray Clements)
2) Art Nelson defeated Jack Bence in two straight falls
3) Rip Rogers defeated Bob Geigel in three falls

Wednesday, October 5, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel (sub. Roger Mackay) fought Luis Martinez to a draw in three falls
2) Rip Rogers defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Ray Clements)
3) Art Nelson defeated Dory Funk via DQ in three falls

Thursday, October 6, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated Ray Clements (12:13)
2) Australian Rules: Bob Geigel defeated Dizzy Davis in three falls
3) Luis Martinez defeated Leo Newman in two straight falls 17:00
4) Dizzy Davis & Art Nelson defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls

Monday, October 10, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Gory Guerrero fought Mike Gallagher to a draw (15:00)
2) Rip Rogers defeated Ray Clements when Clements was unable to return for the third fall
3) Dizzy Davis & Art Nelson defeated Bob Geigel & Mike Gallagher in three falls to win the Southwest States Tag Team Title 

Monday, October 10, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ivan Kameroff defeated Tommy Martindale in three falls
2) George Overhuls defeated Frankie Murdoch in two straight falls

Tuesday, October 11, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Ray Clements vs. Chief Kit Fox
2) Jack O’Reilly vs. Walter Kameroff
3) Gory Guerrero & Luis Martinez vs. Mike Gallagher & Eddie Gossett (referee: Phil Romano)

Tuesday, October 11, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dory Funk defeated Bob Geigel (referee: Leo Newman)
2) Art Nelson fought Rip Rogers to a draw (45:00)
3) Dizzy Davis defeated Gorgeous George in three falls (referee: Leo Newman)

Wednesday, October 12, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis defeated Bob Geigel when Geigel was unable to return for the fifth fall
2) Rip Rogers & Art Nelson defeated Gory Guerrero & Luis Martinez in three falls (referee: Ray Clements)
3) Gorgeous George (w/ Jeffries) fought Fory Funk to a no contest in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, October 13, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox fought Jack O’Reilly to a draw (20:00)
2) Tommy Martindale defeated Jack Bence (16:40)
3) Australian Rules: Dory Funk defeated Art Nelson in three falls
4) Gorgeous George fought Rip Rogers to a no contest (referee: Leo Newman)
5) Dory Funk & Bob Geigel defeated Dizzy Davis & Art Nelson in three falls

Monday, October 17, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Art Nelson defeated Ray Clements
2) Rip Rogers defeated Luis Martinez via DQ in three falls
3) Dizzy Davis defeated Dory Funk via DQ in three falls

Monday, October 17, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch defeated George Overhuls via DQ (referee: Larry Wright)
2) Boris Kameroff defeated Buck Lipscomb
3) George Overhuls & Boris Kameroff fought Frankie Murdoch & Buck Lipscomb to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, October 19, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Kit Fox fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Maurice Vachon defeated Dizzy Davis in three falls
3) Bob Geigel & Dory Funk (sub. Mike Gallagher) fought Rip Rogers & Art Nelson to a draw in three falls

Thursday, October 20, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox defeated Maurice Vachon (20:00)
2) Tommy Martindale defeated Boris Kameroff in two straight falls
3) Gory Guerrero defeated Rip Rogers via DQ in two straight falls (referee: Ray Clements)
4) Bob Geigel defeated Dizzy Davis (45:00)
5) Art Nelson defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, October 24, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Roy Heff & Luis Martinez fought Art Nelson & Rip Rogers to a draw
2) Dory Funk defeated Leo Newman via DQ in two straight falls (referee: George Overhuls)
3) Millie Stafford defeated China Mira in three falls

Tuesday, October 25, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Luis Martinez & Roy Heff defeated Rip Rogers & Art Nelson via DQ (referee: George Overhuls)
2) Dory Funk defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Doc Sarpolis replaced by George Overhuls)
3) Belle Starr defeated Dot Dotson in three falls (referee: George Overhuls)

Wednesday, October 26, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Jack O’Reilly vs. Kit Fox
2) Dot Dotson vs. Belle Starr
3) Gory Guerrero defeated Maurice Vachon by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
4) Art Nelson defeated Bob Geigel via DQ in three falls

Wednesday, October 26, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Luis Martinez defeated Dizzy Davis via DQ in three falls
2) Millie Stafford fought China Mira to a double-CO in three falls
3) Dory Funk defeated Rip Rogers via DQ in three falls

Thursday, October 27, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Maurice Vachon (20:00)
2) Roy Heff defeated Kit Fox (7:37)
3) Jack O’Reilly defeated Tommy Martindale (11:04)
4) Dizzy Davis defeated Luis Martinez
5) Art Nelson defeated George Overhuls (0:54)
6) Bob Geigel defeated Rip Rogers via DQ
7) Art Nelson defeated Gory Guerrero (12:48)
8) Dizzy Davis defeated Bob Geigel via DQ
9) Roy Heff defeated Jack O’Reilly (6:53)
10) Roy Heff defeated Dizzy Davis (20:00)
11) China Mira defeated Millie Stafford (13:18)
12) Roy Heff defeated Art Nelson to win the vacant Southwest States Junior Heavyweight Title (19:06) (referee: Ray Clements)

Monday, October 31, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez vs. Leo Newman
2) Roy Heff vs. Art Nelson
3) Dory Funk vs. Rip Rogers
4) Millie Stafford vs. Belle Starr

Tuesday, November 1, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rip Rogers & Art Nelson vs. Gory Guerrero & Roy Heff
2) Dizzy Davis defeated Dory Funk via referee’s decision after a no contest in three falls(referee: Chief Kit Fox)
3) Belle Starr defeated Mille Stafford in three falls

Wednesday, November 2, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Roy Heff defeated Jack O’Reilly
2) China Mira defeated Dot Dotson in three falls
3) Gory Guerrero fought Maurice Vachon to a draw with no falls scored (60:00)
4) Art Nelson defeated Bob Geigel when Geigel was unable to continue in the second fall

Wednesday, November 2, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis defeated Chief Kit Fox via DQ in two straight falls
2) Belle Starr defeated Millie Stafford via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated Leo Newman via DQ in two straight falls (referee: Chief Kit Fox)

Thursday, November 3, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Jack O’Reilly (19:45)
2) Dizzy Davis defeated Bob Geigel via CO (15:51) (referee: Ray Clements)
3) Dory Funk defeated Rip Rogers in three falls (45:00)
4) China Mira defeated Dot Dotson (13:34) (referee: Leo Newman)
5) Art Nelson defeated Roy Heff in two straight falls to win the held-up Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: George Overhuls)

Monday, November 7, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dory Funk fought Art Nelson to a draw (20:00)
2) Maurice Vachon defeated Gory Guerrero in three falls
3) Dory Funk & Roy Heff defeated Art Nelson & Leo Newman in three falls

Tuesday, November 8, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero defeated Maurice Vachon via DQ (referee: Leo Newman)
2) Luis Martinez & Dory Funk fought Rip Rogers & Art Nelson to a draw in three falls (60:00)
3) Danny McShain defeated Dizzy Davis via DQ in three falls (referee: Leo Newman)

Wednesday, November 9, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Maurice Vachon to a no contest in three falls
2) Roy Heff defeated Art Nelson via DQ in two straight falls
3) Dizzy Davis fought Danny McShain to a double-DQ in three falls

Wednesday, November 9, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Luis Martinez fought Bob Geigel to a draw (20:00)
2) Chief Kit Fox defeated Rip Rogers via DQ in three falls
3) Jack O'Reilly defeated Dory Funk via DQ (referee: Leo Newman)

Thursday, November 10, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox defeated Maurice Vachon via DQ (referee: Leo Newman)
2) Dizzy Davis defeated Gory Guerrero (15:04)
3) Art Nelson & Rip Rogers defeated Bob Geigel & Roy Heff in three falls (referees: George Overhuls & Leo Newman)
4) Dory Funk fought Danny McShain to a no contest in three falls (referee: George Overhuls)

Monday, November 14, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Geigel defeated Roy Heff when Heff was unable to return for the second fall having lost the first
2) Gory Guerrero defeated Maurice Vachon via DQ in three falls
3) Art Nelson defeated Danny McShain via DQ in three falls

Tuesday, November 15, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Chief Kit Fox
2) Dizzy Davis & Gory Guerrero defeated Maurice Vachon & Jack O’Reilly in two straight falls
3) Danny McShain fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: Leo Newman)

Wednesday, November 16, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Roy Heff fought Rip Rogers to a draw in three falls (45:00)
2) Dizzy Davis defeated Danny McShain in three falls
3) Maurice Vachon defeated Gory Guerrero via CO in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, November 16, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Jack O'Reilly defeated Luis Martinez
2) Dory Funk defeated Leo Newman in two straight falls (referee: George Overhuls)
3) Southwest States Heavyweight Champion Art Nelson fought Bob Geigel to a draw with no falls scored (60:00)

Thursday, November 17, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox defeated Leo Newman (8:53)
2) Bob Geigel defeated Maurice Vachon (20:00)
3) Dizzy Davis defeated Danny McShain via DQ in three falls (referee: George Overhuls)
4) Southwest States Junior Heavyweight Champion Art Nelson defeated Dory Funk in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, November 21, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Luis Martinez defeated Maurice Vachon via DQ in two straight falls
2) Bob Geigel defeated Chief Kit Fox in three falls
3) Art Nelson defeated Dizzy Davis in three falls

Tuesday, November 22, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero fought Rip Rogers to a draw (15:00)
2) Dizzy Davis defeated Art Nelson in three falls
3) Dory Funk & Bob Geigel defeated Danny McShain & Lou Newman in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, November 23, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez fought Roy Heff to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis defeated Rip Rogers in three falls
3) Art Nelson defeated Gory Guerrero via DQ in three falls

Wednesday, November 23, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Chief Kit Fox fought Leo Newman to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Jack O'Reilly in three falls
3) Dory Funk defeated Danny McShain via DQ in three falls

Thursday, November 24, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Art Nelson defeated Bob Geigel (17:54)
2) Dory Funk defeated Danny McShain (20:00)
3) Dizzy Davis defeated Maurice Vachon via DQ (17:00) (referee: Dutch Schultz)
4) Kit Fox defeated Rip Rogers in three falls (referee: Dutch Schultz)
5) Dory Funk & Bob Geigel defeated Danny McShain & Art Nelson in three falls

Monday, November 28, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Maurice Vachon defeated Chief Kit Fox in three falls
2) Luis Martinez fought Dizzy Davis to a draw to a draw in three falls (60:00)
3) Art Nelson defeated Gorgeous George when George was unable to return for the second fall having lost the first

Tuesday, November 29, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero fought Maurice Vachon to a draw
2) Dory Funk & Bob Geigel defeated Rip Rogers & Art Nelson via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
3) Dizzy Davis defeated Gorgeous George in three falls

Wednesday, November 30, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Maurice Vachon via DQ in two stright falls
2) Dizzy Davis defeated Art Nelson via DQ in two stright falls
3) Dory Funk defeated Gorgeous George via DQ in two straight falls

Wednesday, November 30, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Geigel vs. Rip Rogers
2) Jack O’Reilly vs. George Overhuls
3) Bob Geigel & Roy Heff vs. Rip Roger & Leo Newman

Thursday, December 1, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated Kit Fox (1:44)
2) Maurice Vachon defeated Boris Kameroff (15:22)
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Bob Geigel & Roy Heff in three falls
4) Dizzy Davis defeated Dory Funk in three falls (referee: Ray Clements)
5) Rip Rogers defeated Gorgeous George in three falls

Monday, December 5, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dizzy Davis defeated George Overhuls
2) Art Nelson defeated Roy Heff
3) Maurice Vachon defeated Jack O’Reilly
4) Luis Martinez defeated Dutch Schultz
5) Dizzy Davis defeated Maurice Vachon
6) Art Nelson defeated Luis Martinez
7) Dizzy Davis defeated Art Nelson
This card featured an 8-man tournament with the winner to face Lou Thesz for the World Heavyweight Title on December 15.

Tuesday, December 6, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero defeated Rip Rogers via DQ (referee: David Schultz)
2) Art Nelson defeated Ray Clements
3) Dizzy Davis defeated Maurice Vachon
4) Gory Guerrero & Dizzy Davis & Ray Clements defeated Art Nelson & Rip Rogers & Maurice Vachon in three falls

Wednesday, December 7, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements fought Art Nelson to a double-DQ
2) Rip Rogers & Art Nelson fought Dizzy Davis & Ray Clements to a double-DQ
3) Texas Death Match: Gory Guerrero defeated Maurice Vachon

Wednesday, December 7, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Leo Newman defeated Chief Kit Fox (14:10)
2) Dory Funk fought Roy Heff to a draw
3) Gorgeous George defeated Bob Geigel via DQ in three falls (referee: George Overhuls)

Thursday, December 8, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Frank Murdoch defeated Jack O’Reilly (20:00)
2) Gory Guerrero defeated Leo Newman via DQ (12:53)
3) Art Nelson defeated Roy Heff in three falls 
4) Dory Funk defeated Dizzy Davis (referee: Ray Clements)

Monday, December 12, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Mary Jane Mull defeated Dot Dotson
2) Bob Geigel defeated Dizzy Davis in two straight falls
3) China Mira & Dot Dotson defeated Mary Jane Mull & Carol Cook in three falls
Davis lost his title match against Thesz to Geigel by losing here.

Tuesday, December 13, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Art Nelson defeated Gory Guerrero in three falls
2) Hans Schnabel defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Ray Clements)
3) Carol Cook defeated China Mira via CO in two straight falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, December 14, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) China Mira defeated Carol Cook
2) Hans Schanbel & Carol Cook defeated Gory Guerrero & China Mira
3) Gory Guerrero defeated Hans Schnabel in two straight falls
4) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers fought Ray Clements & Dizzy Davis to a no contest in three falls (referee: Jack Hunter)

Wednesday, December 14, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dory Funk defeated Leo Newman (2:09)
2) Mary Jane Mull defeated Dot Dotson in three falls
3) Dory Funk & Bob Geigel defeated Leo Newman & George Overhuls in three falls(referee: Luis Martinez)

Thursday, December 15, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) China Mira defeated Carol Cook
2) Gory Guerrero defeated Rip Rogers via DQ
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Bob Geigel via CO in three falls

Thursday, December 15, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roy Heff defeated Maurice Vachon (5:47)
2) Frank Murdoch fought Leo Newman to a draw (20:00)
3) Mary Jane Mull defeated Dot Dotson (14:31)
4) Art Nelson defeated Hans Schnabel via DQ in three falls (referee: Dutch Schultz)
5) Dory Funk defeated Dizzy Davis via DQ in three falls (referee: Leo Newman)

Monday, December 19, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Roy Heff defeated Dutch Schultz
2) Rip Rogers defeated Luis Martinez when Martinez was unable to return for the second fall having lost the first
3) Ed Francis fought Bob Geigel to a double-CO in three falls

Tuesday, December 20, 1955 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dizzy Davis fought Art Nelson to a draw (15:00)
2) Mary Jane Mull & China Mira defeated Carol Cook & Dot Dotson
3) Gory Guerrero & Dizzy Davis defeated Ed Francis & Art Nelson in three falls (referee: Luis Martinez)

Wednesday, December 21, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) China Mira defeated Dot Dotson via DQ in two straight falls (referee: Hal Burdette)
2) Ed Francis fought Gory Guerrero to a draw in three falls (60:00)
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Ray Clements & Dizzy Davis in three falls

Wednesday, December 21, 1955 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Leo Newman vs Luis Martinez
2) Dory Funk vs. Roy Heff
3) Leo Newman & Carol Cook vs Luis Martinez & Mary Jane Mull

Thursday, December 22, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel defeated Art Nelson (19:47)
2) China Mira & Mary Jane Mull defeated Carol Cook & Dot Dotsonin two straight falls (17:20) (referee: Dizzy Davis)
3) Dory Funk defeated Leo Newman (16:33)
4) World Junior Heavyweight Champion Edmund Francis defeated Rip Rogers in two straight falls (referee: Ray Clements)

Monday, December 26, 1955 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ray Clements fought Roy Heff to a draw (15:00)
2) Billy Weidner defeated Gory Guerrero
3) Art Nelson defeated Gory Guerrero
4) Gory Guerrero & Roy Heff & Billy Weidner defeated Art Nelson & Ray Clements & Larry Wright in three falls

Wednesday, December 28, 1955 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero defeated Roy Heff
2) Dizzy Davis defeated Rip Rogers in three falls
3) Art Nelson defeated Ray Clements in two straight falls

Thursday, December 29, 1955 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Alex Perez vs. Johnny Alvarez
2) Gory Guerrero defeated Frank Murdoch (20:00)
3) Rip Rogers defeated Tommy Martindale
4) Dizzy Davis defeated Roy Heff in three falls
5) Bob Geigel defeated Southwest States Junior Heavyweight Champion Art Nelson via DQ in two straight falls (referee: Ray Clements)

Last edited on Thu Nov 24th, 2016 11:07 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, January 2, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Mike Clancy vs. Tokyo Joe
2) Art Nelson & Tokyo Joe vs. Dory Funk & Mike Clancy
3) Rip Rogers vs. Gory Guerrero

Wednesday, January 4, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk defeated Dizzy Davis in three falls
2) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Art Nelson in three falls

Wednesday, January 4, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch fought Mike Clancy to a draw (15:00)
2) Cowboy Carlson defeated Bilyl Fox (sub. Bob Geigel) in two straight falls
3) Mike Clancy & Mark Lewin defeated Rip Rogers & Frankie Murdoch via DQ in two straight falls (referee: Gene Detton)

Thursday, January 5, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Mike Clancy defeated Mark Lewin (15:00)
2) Tokyo Joe defeated Gory Guerrero (7:47)
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Art Nelson defeated Bob Geigel (27:40)
4) Cowboy Carlson fought Dizzy Davis to a no contest (19:13) (referee: Ray Clements)
5) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, January 9, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Mike Clancy fought Mark Lewin to a draw (30:00)
2) Gory Guerrero fought Tokyo Joe to a draw in three falls (60:00)
3) Art Nelson defeated Ray Clements when Clements was unable to return for the third fall

Tuesday, January 10, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Cowboy Carlson fought Tokyo Joe to a draw (15:00)
2) Dory Funk defeated Mike Clancy by winning the first fall of a scheduled three (45:00)(referee: Jack Hunter)
3) Dizzy Davis defeated Southwest States Junior Heavyweight Champion Art Nelson via DQ in three falls (referee: Jack Hunter)
Promoter Pat O’Dowdy took possession of the title belt pending a decision by the wrestling commissioner in Austin.

Wednesday, January 11, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Rip Rogers to a draw (15:00)
2) Tokyo Joe fought Cowboy Carlson to a draw (15:00)
3) Mike Clancy defeated Frankie Murdoch in two straight falls
4) Art Nelson & Rip Rogers defeated Dory Funk & Cowboy Carlson via DQ in three falls

Wednesday, January 11, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Geigel and Ray Clements won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Dizzy Davis, Mark Lewin, Billy Weidner, Gene Detton)
2) Dizzy Davis defeated Mark Lewin via DQ in two straight falls
3) Bob Geigel & Ray Clements defeated Billy Weidner & Gene Detton in two straight falls

Thursday, January 12, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Handicap Match: Tokyo Joe defeated Ray Clements & Mark Lewin & Mike Clancy
2) Dizzy Davis defeated Cowboy Carlson
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls (referee: Alex Perez)

Monday, January 16, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson defeated Danny Savich
2) Dory Funk defeated Wild Red Berry in three falls
3) Gory Guerrero defeated Tokyo Joe in three falls

Tuesday, January 17, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated Mike Clancy in three falls (referee: Ray Clements)
2) Dory Funk defeated Mark Lewin when Lewin was unable to return for the second fall having won the first via DQ (referee: Ray Clements)
3) Dizzy Davis defeated Wild Red Berry via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, January 18, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Art Nelson defeated Cowboy Carlson in two straight falls
2) Tokyo Joe defeated Gory Guerrero in three falls
3) Danny Savich defeated Dory Funk in three falls (referee: Hal Burdette)
4) Wild Red Berry defeated Mike Clancy in three falls

Wednesday, January 18, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch vs. Alex Perez
2) Rip Rogers vs. Mark Lewin
3) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dizzy Davis vs. Bob Geigel

Thursday, January 19, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cowboy Carlson defeated Art Nelson (20:00)
2) Mike Clancy fought Danny Savich to a no contest (12:58)
3) Dory Funk & Bob Geigel & Cowboy Carlson defeated Art Nelson & Rip Rogers & Tokyo Joe in three falls (referee: Ray Clements)
4) Dizzy Davis defeated Wild Red Berry via DQ in three falls (referee: Alex Perez)

Monday, January 23, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Cowboy Carlson fought Rip Rogers to a draw
2) Judo Jacket Match: Tokyo Joe defeated Gory Guerrero in three falls
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Dory Funk & Cowboy Carlson in three falls

Tuesday, January 24, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated Gory Guerrero
2) Cowboy Carlson defeated Juan Garcia in three falls
3) Dizzy Davis defeated Art Nelson in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Mike Clancy)

Wednesday, January 25, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Tokyo Joe to a draw (30:00)
2) Dory Funk defeated Hal Burdette (0:03)
3) Bob Geigel defeated Danny Savich via CO in three falls
4) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers fought Dory Funk & Cowboy Carlson to a no contest in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, January 25, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Joan Ballard fought Kathy Lee to a double-DQ in three falls
2) Juan Garcia defeated Mark Lewin in three falls (referee: Gene Detton)
3) Mike Clancy defeated Dizzy Davis in two straight falls

Thursday, January 26, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Juan Garcia defeated Cowboy Carlson (20:00)
2) Joan Ballard defeated Cassie Lee (16:04)
3) Dizzy Davis & Danny Savich defeated Art Nelson & Rip Rogers in three falls (45:00) (referees: Bob Geigel & Frank Murdoch)
4) Tokyo Joe defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, January 30, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Lee Grable vs. Juan Garcia
2) Dory Funk vs. Art Nelson
3) Wild Red Berry vs. Danny Savich

Tuesday, January 31, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Cowboy Carlson fought Rip Rogers to a draw (15:00)
2) Lee Grable defeated Danny Savich via DQ in three falls
3) Dory Funk & Cowboy Carlson defeated Art Nelson & Rip Rogers in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, February 1, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk fought Art Nelson to a no contest (1:10) (referee: Ray Clements)
2) Bob Geigel fought Tokyo Joe to a draw (15:00)
3) Danny Savich defeated Wild Red Berry in three falls
4) Dory Funk & Cowboy Carlson & Bob Geigel defeated Art Nelson & Rip Rogers & Tokyo Joe in two straight falls

Wednesday, February 1, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dr. Lee Grable vs. Mark Lewin
2) Juan Garcia vs. Mike Clancy
3) Joan Ballard vs. Kathy Lee (referee: Frankie Murdoch)

Thursday, February 2, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Juan Garcia defeated Dr. Lee Grable (20:00) (referee: Alex Perez)
2) Danny Savich defeated Art Nelson (20:00) (referee: Alex Perez)
3) Tokyo Joe defeated Dory Funk via DQ (34:42) (referee: Frank Murdoch)
4) No DQ: Southwest States Junior Heavyweight Champion Dizzy Davis defeated Wild Red Berry in three falls (referee: Frank Murdoch)

Monday, February 6, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Dizzy Davis fought Rip Rogers to a draw
2) Babs Wingo defeated Ethel Johnson in two straight falls
3) Dizzy Davis & Lee Grable defeated Art Nelson & Rip Rogers in three falls

Tuesday, February 7, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ethel Johnson defeated Louise Green in three falls (referee: Dizzy Davis)
2) Dory Funk defeated Tokyo Joe in two straight falls (referee: Dizzy Davis)
3) Verne Gagne defeated Danny Savich via DQ in three falls (referee: Dizzy Davis)

Wednesday, February 8, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Juan Garcia defeated Rip Rogers via DQ
2) Dory Funk defeated Art Nelson via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
3) Ethel Johnson defeated Louise Green
4) Verne Gagne defeated Danny Savich in three falls

Wednesday, February 8, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dr. Lee Grable vs Mike Clancy
2) Bob Geigel vs Tokyo Joe
3) Babs Wingo vs Kathleen Wimbley

Thursday, February 9, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel fought Rip Rogers to a draw (20:00)
2) Danny Savich fought Tokyo Joe to a no contest (referee: Ray Clements)
3) Ethel Johnson & Kathleen Wimbley defeated Babs Wingo & Louise Green in three falls
4) Verne Gagne defeated Art Nelson in three falls

Monday, February 13, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Danny Savich fought Mike Clancy to a double-DQ
2) Babs Wingo defeated Kathleen Wimbley in three falls
3) Art Nelson & Danny Savich defeated Mike Clancy & Dizzy Davis in three f

Tuesday, February 14, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dizzy Davis fought Tokyo Joe to a draw
2) Dory Funk defeated Danny Savich in three falls (referee: Ray Clements)
3) Ethen Johnson & Kathleen Wimberly defeated Louise Green & Babs Wingo in two straight falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, February 15, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ethel Johnson & Kathleen Wimberly defeated Babs Wingo & Louise Green in two straight falls
2) Rip Rogers defeated Juan Garcia in two straight falls
3) Danny Savich defeated Art Nelson (sub. Dory Funk) in three falls

Wednesday, February 15, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe vs. Cowboy Carlson
2) Tokyo Joe & Dizzy Davis vs. Mike Clancy & Cowboy Carlson
3) World Junior Heavyweight Champion Ed Francis fought Bob Geigel to a double-DQ

Thursday, February 16, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dizzy Davis defeated Juan Garcia (9:58)
2) Art Nelson & Rip Rogers defeated Cowboy Carlson & Bob Geigel in three falls
3) Tokyo Joe defeated Danny Savich via DQ in three falls (referee: Alex Perez)
4) Edmund Francis defeated George McKay in two straight falls (referee: Ray Clements)

Friday, February 17, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Dory Funk vs. Tokyo Joe
2) Babs Wingo & Louise Green vs. Kathleen Wimberly & Ethel Johnson

Monday, February 20, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Danny Savich defeated Mike Clancy
2) Dizzy Davis defeated Tokyo Joe in two straight falls
3) The Golden Terror defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, February 22, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ramon Torres fought Bob Geigel to a draw (20:00)
2) The Golden Terror defeated Cowboy Carlson
3) Danny Savich fought Dizzy Davis to a no contest
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Ed Francis to a no contest in three falls

Wednesday, February 22, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers fought Tommy Martindale (sub. Ramon Torres) to a draw (15:00)
2) Mike Clancy defeated Tokyo Joe via DQ in three falls
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers fought Dory Funk & Tommy Martindale (sub. Ramon Torres) to a no contest in three falls

Thursday, February 23, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dizzy Davis defeated The Golden Terror via DQ (6:24)
2) Cowboy Carlson fought Tommy Martindale to a draw (20:00)
3) Edmund Francis defeated Art Nelson in three falls (45:00)
4) Dizzy Davis & Danny Savich defeated The Golden Terror & Tokyo Joe via DQ in three falls (referee: Frank Murdoch)

Thursday, February 23, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Mike Clancy fought Ramon Torres to a draw (15:00)
2) Bob Geigel defeated Rip Rogers via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Dory Funk via DQ in three falls(referee: Ray Clements)

Monday, February 27, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Danny Savich vs. Ramon Torres
2) Dory Funk vs. Art Nelson
3) The Golden Terror vs. Dizzy Davis

Tuesday, February 28, 1956 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Ramon Torres fought Tommy Martindale to a draw (15:00) (referee: Ray Clements)
2) Ray Clements & Mike Clancy defeated Rip Rogers & Tokyo Joe in three falls
3) Danny Savich fought Dizzy Davis to a no contest in the first fall of  ascheduled three(referee: Tommy Martindale)

Wednesday, February 29, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ramon Torres defeated Rip Rogers
2) The Golden Terror fought Dory Funk to a draw in three falls (45:00)
3) Danny Savich defeated Dizzy Davis in three falls
4) Ed Francis defeated Art Nelson in two straight falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, February 29, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ray Duran (sub. Leo Newman) vs. Mike Clancy
2) Tommy Martindale vs. Frankie Murdoch
3) Tokyo Joe & Ray Duran (sub. Leo Newman) defeated Cowboy Carlson & Mike Clancy

Thursday, March 1, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) The Golden Terror fought Bob Geigel to a draw (20:00)
2) Edmund Francis defeated Mike Clancy (14:52)
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Dizzy Davis & Danny Savich in three falls
4) Fight to the Finish: Dory Funk defeated Tokyo Joe (29:00) (referee: Ray Clements)

Friday, March 2, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Tokyo Joe vs. Mike Clancy
2) Art Nelson & Rip Rogers vs. Ramon Torres & Cowboy Carlson

Monday, March 5, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks fought The Golden Terror to a draw (20:00)
2) Mike Clancy (sub. Ramon Torres) defeated Ray Duran in two straight falls
3) The Golden Terror & Danny Savich 

Tuesday, March 6, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Herb Parks fought Bob Geigel to a draw
2) Dizzy Davis defeated Danny Savich via DQ in two straight falls
3) Ed Francis defeated Mike Clancy in three falls (referee: Jack Hunter)

Wednesday, March 7, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought Herb Parks to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis defeated Ray Duran
3) Dory Funk fought The Golden Terror to a double-DQ in three falls
4) Ramon Torres defeated Danny Savich via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, March 7, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bill Parks defeated Frankie Murdoch (15:16)
2) Ed Francis defeated Tommy Martindale in three falls
3) Tokyo Joe defeated Mike Clancy when Clancy was unable to return for the third fall

Thursday, March 8, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cowboy Bob Ellis defeated Alex Perez (0:09)
2) Dizzy Davis defeated Ramon Torres (15:00)
3) Danny Savich & The Golden Terror defeated Herb Parks & Bill Parks via DQ (15:31)
4) Bob Geigel defeated Edmund Francis in three falls (45:00)
5) Dory Funk defeated Tokyo Joe via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, March 12, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Herb Parks fought Ramon Torres to a draw (20:00)
2) Gory Guerrero defeated Danny Savich via DQ in three falls
3) Dory Funk & Dizzy Davis defeated The Golden Terror & The Masked Manager in three falls

Tuesday, March 13, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated Dory Funk
2) Ray Duran defeated Mike Clancy in three falls (referee: Ray Clements)
3) Tokyo Joe & Danny Savich defeated Dory Funk & Dizzy Davis in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, March 14, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought The Golden Terror to a draw (15:00)
2) Gory Guerrero defeated Mike Clancy (17:50)
3) The Golden Terror & Mark Anthony defeated Dory Funk & Bob Geigel via CO in three falls
4) Danny Savich defeated Ray Clements in three falls

Wednesday, March 14, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ramon Torres defeated Tokyo Joe via DQ (referee: George Dunn)
2) Tommy Martindale defeated Herb Parks via DQ in two straight falls
3) Bill Parks & Ramon Torres defeated Tokyo Joe & Ray Duran in three falls

Thursday, March 15, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel defeated Tokyo Joe via DQ (referee: Tommy Martindale)
2) Dory Funk defeated The Golden Terror (2:29)
3) Dizzy Davis fought Danny Savich to a no contest (referee: Ray Clements)
4) Bill Parks defeated Ray Duran (5:02)
5) Herb Parks defeated Mike Clancy (19:34) (referee: Gory Guerrero)
6) The Golden Terror & Danny Savich & Tokyo Joe defeated Dizzy Davis & Dory Funk & Bob Geigel in three falls (referees: Tommy Martindale & Ray Clements)

Friday, March 16, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Frankie Hill Murdoch vs. Tommy Martindale
2) Gory Guerrero vs. Bill Parks
3) Dory Funk vs. Tokyo Joe

Monday, March 19, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Bob Geigel fought The Golden Terror to a draw (15:00)
2) Dory Funk fought Danny Savich to a draw (15:00)
3) Gory Guerrero defeated Tokyo Joe via DQ in three falls
4) The Golden Terror & The Masked Manager & Danny Savich defeated Dory Funk & Dizzy Davis & Bob Geigel in three falls

Tuesday, March 20, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero fought Ray Duran to a draw
2) Herb Parks & Bill Parks defeated Danny Savich & Ray Duran in three falls
3) Tokyo Joe defeated Dory Funk in three falls (referee: Tommy Martindale)

Wednesday, March 21, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Danny Savich defeated Dory Funk via CO in three falls (referee: Bob Geigel)
2) Handicap Karate Match: Tokyo Joe defeated Tommy Martindale & Bill Parks (referee: Bob Geigel)
3) Ray Clements & Dizzy Davis defeated The Golden Terror & Mark Anthony via DQ in three falls (referee: Bob Geigel)

Wednesday, March 21, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ramon Torres defeated Herb Parks via DQ (23:10) (referee: Frankie Murdoch)
2) Ray Duran defeated Gory Guerrero (10:08)
3) Dr. Lee Grable defeated Bob Ellis (12:19)
4) Ramon Torres & Gory Guerrero & Bob Ellis defeated Ray Duran & Herb Parks & Dr. Lee Grable in three falls

Thursday, March 22, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Martindale defeated Ray Duran (20:00)
2) Dr. Lee Grable defeated Ramon Torres
3) The Golden Terror defeated Cowboy Bob Ellis
4) Tokyo Joe defeated Bob Geigel via CO in three falls (referee: Ray Clements)
5) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dizzy Davis defeated Danny Savich via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, March 22, 1956 – National Guard Armory – Clovis, NM
1) Herb Parks vs. Buck O'Neil
2) Gory Guerrero vs. Danno McDonald
3) Dory Funk vs. Tom Renesto

Monday, March 26, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) The Masked Brother defeated Dory Funk via DQ
2) Tokyo Joe defeated Bob Geigel
3) The Golden Terror defeated Gory Guerrero
4) Dory Funk & Dizzy Davis & Bob Geigel & Gory Guerrero defeated The Golden Terror & The Masked Manager & The Masked Brother & Tokyo Joe in three falls

Monday, March 26, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Bill Parks vs. Tony Bajon
2) Gory Guerrero vs. Ray Duran
3) Sonny Myers vs. Dizzy Davis

Tuesday, March 27, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bill Parks defeated Ramon Torres when Torres was unable to continue
2) Sonny Myers fought Gory Guerrero to a draw when Guerrero was injured during the third fall and Myers refused the win (referee: Jack Hunter)
3) Dory Funk & Dizzy Davis defeated Tokyo Joe & Danny Savich in three falls (referee: Jack Hunter replaced by Sonny Myers)

Wednesday, March 28, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Geigel fought The Golden Terror to a double-DQ
2) Dizzy Davis vs. Tokyo Joe
3) The Golden Terror & Danny Savich defeated Bob Geigel & Dory Funk in three falls(referees: Herb Parks & Tommy Martindale)

Thursday, March 29, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Ray Duran (9:20)
2) Bob Geigel defeated Dr. Lee Grable (11:10)
3) Sonny Myers & Tony Bajon defeated Tokyo Joe & Danny Savich (45:00)
4) Handicap Match: Dory Funk defeated The Golden Terror & his manager in three falls
5) Lights Out Match: Tokyo Joe defeated Bob Geigel (referee: Carl Michaels)

Last edited on Sun Nov 27th, 2016 03:51 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, April 2, 1956 – Fair Park Arena – Abilene, TX
1) Ray Duran (sub. Lee Grable) defeated Ramon Torres 2) Gory Guerrero defeated Herb Parks
3) The Golden Terror fought Dory Funk to a double-DQ in three falls
4) Sonny Myers defeated Danny McShain via DQ in three falls

Tuesday, April 3, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bill Parks fought Gory Guerrero to a draw (15:00)
2) Sonny Myers defeated Herb Parks
3) Dizzy Davis defeated Tokyo Joe in three falls
4) Danny Savich defeated Danny McShain in three falls (referee: Bill Parks)

Wednesday, April 4, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Sonny Myers fought Gory Guerrero to a draw
2) Tony Bajon defeated Herb Parks (16:00)
3) Danny McShain defeated Danny Savich via CO in three falls (referee: Ray Clements)
4) Dory Funk defeated Tokyo Joe in three falls

Wednesday, April 4, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dr. Lee Grable vs. Ray Duran
2) Bob Geigel & Tommy Martindale vs. The Golden Terror & Mark Anthony
3) Lights Out Match: Bob Geigel vs. The Golden Terror

Thursday, April 5, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) The Golden Terror & his manager defeated Bill Parks & Herb Parks (17:20)
2) Tony Bajon defeated Danny Savich (20:00)
3) Danny McShain fought Tokyo Joe to a double-DQ in three falls (referee: Ray Clements)
4) Sonny Myers defeated Dory Funk (60:00) (referee: Dizzy Davis)

Tuesday, April 10, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bill Parks defeated The Golden Terror via DQ (referee: Ray Clements)
2) Danny McShain defeated Sonny Myers
3) Dizzy Davis & Bob Geigel defeated Ray Duran & Danny Savich in two straight falls(referee: Ray Clements)

Wednesday, April 11, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Danny McShain defeated Sonny Myers in three falls
2) Dory Funk & Bob Geigel & Dizzy Davis vs. Tokyo Joe & The Golden Terror & Mark Anthony

Thursday, April 12, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tony Bajon defeated The Golden Terror via DQ
2) Sonny Myers defeated Danny Savich (20:00)
3) Bob Geigel fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
4) Tony Bajon & Sonny Myers & Dizzy Davis defeated Danny Savich & The Golden Terror & his manager in three falls
5) Danny McShain (w/ Dory Funk) defeated Tokyo Joe (w/ Mitsu) in two straight falls (referee: Ray Clements)

Monday, April 16, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Golden Terror vs. Tony Bajon
2) Penny Banner vs. China Mira
3) Danny McShain vs. Sonny Myers

Tuesday, April 17, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Art Nelson & Rip Rogers fought Dizzy Davis & Sonny Myers to a draw (30:00) (referee: Tommy Martindale)
2) Danny McShain defeated Bob Geigel in three falls
3) World Women’s Champion June Byers defeated Dot Dotson in three falls

Wednesday, April 18, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Ray Duran to a double pin (referee: Dory Funk)
2) Danny McShain defeated Danny Savich in three falls
3) June Byers defeated Dot Dotson in two straight falls
4) Sonny Myers & Tony Bajon defeated Art Nelson & Rip Rogers in two straight falls

Thursday, April 19, 1956 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Sonny Myers fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Danny Savich defeated The Great Mitsu (sub. Tokyo Joe) via DQ in three falls (referee: Ray Duran)
3) China Mera defeated Dot Dotson in three falls

Tuesday, April 24, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sonny Myers and Rip Rogers won a 5-man Battle Royal (other participants: Danny McShain, Art Nelson, Ray Clements)
2) Sonny Myers fought Rip Rogers to a draw (30:00)
3) Penny Banner defeated Dot Dotson via DQ in two straight falls
4) The Golden Terror fought Dory Funk to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, April 25, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) The Golden Terror fought Sonny Myers to a draw (20:00)
2) China Mira defeated Penny Banner (16:30)
3) Gory Guerrero defeated Ray Duran in two straight falls
4) Danny McShain & The Golden Terror & Mitsu defeated Dory Funk & Sonny Myers & Dizzy Davis in three falls

Wednesday, April 25, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Danny Savich vs. Juan Humberto
2) Rip Rogers & Art Nelson vs. Bob Geigel & Tony Bajon
3) World Women’s Champion June Byers vs. Dot Dotson

Thursday, April 26, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tony Bajon defeated The Golden Terror (20:00)
2) Mitsu defeated Danny McShain via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
3) Bob Geigel & Dory Funk defeated World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers in three falls (referee: Alex Perez)
4) World Women’s Champion June Byers defeated Penny Banner in two straight falls
5) Sonny Myers defeated Dizzy Davis in two straight falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Friday, April 27, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Gory Guerrero vs. Rip Rogers
2) Tony Bajon vs. Ray Duran
3) World Women’s Champion June Byers vs. Dot Dotson

Monday, April 30, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Art Nelson vs. Bob Geigel
2) Sonny Myers vs. The Golden Terror
3) World Tag Team Champions Rip Rogers & Art Nelson vs. Bob Geigel & Dory Funk

Tuesday, May 1, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel & Sonny Myers defeated Art Nelson & Rip Rogers
2) Andre Drapp defeated Tony Bajon in three falls
3) Loser Leaves Town: The Golden Terror defeated Dory Funk via CO in three falls (referee: Dizzy Davis)

Wednesday, May 2, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Bob Geigel to a draw in three falls (60:00)
2) Mitsu defeated Dory Funk via DQ in three falls
3) Sonny Myers & Dizzy Davis defeated The Golden Terror & Danny Savich in three falls(referee: Ray Clements)

Thursday, May 3, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Red McIntyre defeated The Golden Terror via DQ (referee: Ray Clements)
2) Bob Geigel defeated Andre Drapp (20:00)
3) Sumo Match: Sonny Myers defeated Mitsu in three falls
4) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Dizzy Davis & Dory Funk in three falls

Monday, May 7, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX – 1,800
1) The Golden Terror & The Masked Manager defeated Sonny Myers & Gory Guerrero via DQ in two straight falls
2) Andre Drapp defeated Juan Humberto via DQ in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Sonny Myers defeated The Golden Terror via DQ in three falls (referee: Jack Dempsey)

Monday, May 7, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Danny Savich vs. Red McIntyre
2) Ray Duran vs. Tony Bajon
3) Danny Savich & Ray Duran vs. Red McIntyre & Tony Bajon

Tuesday, May 8, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sonny Myers fought The Great Mitsu to a draw (30:00)
2) Gory Guerrero & Dizzy Davis defeated Danny Savich & Bob Geigel in two straight falls(referee: Ray Clements)
3) The Golden Terror defeated Andre Drapp in three falls

Wednesday, May 9, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Red McIntyre to a draw
2) Sonny Myers fought Art Nelson to a draw in three falls (45:00)
3) Dory Funk defeated Mitsu in two straight falls
4) The Golden Terror defeated Danny Savich in two straight falls (referee: Ray Clements)

Thursday, May 10, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Andre Drapp defeated Tony Bajon (17:30)
2) Bob Geigel fought Gory Guerrero to a no contest
3) Dizzy Davis defeated Rip Rogers via DQ (referee: Ray Clements)
4) Dory Funk defeated Mitsu in two straight falls
5) Art Nelson defeated Sonny Myers via CO in three falls

Friday, May 11, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Andre Drapp vs. Ray Duran
2) Danny Savich vs. Bob Geigel
3) Dory Funk vs. Sonny Myers

Monday, May 14, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Gory Guerrero defeated Danny Savich in two straight falls
2) Juan Humberto (sub. Betty the Wrestling Bear) defeated Bob Geigel
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Dory Funk & Dizzy Davis in three falls

Monday, May 14, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Andre Drapp defeated Tony Bajon
2) Red McIntyre fought Great Mitsu to a draw in three falls
3) Sonny Myers defeated The Golden Terror via DQ in two straight falls (referee: Alex Perez)

Tuesday, May 15, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dizzy Davis defeated The Great Mitsu via DQ in three falls
2) The Golden Terror & Danny Savich defeated Gory Guerrero & Juan Humberto in three falls
3) Betty the Wrestling Bear defeated Sonny Myers (referee: Ray Clements)

Wednesday, May 16, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis defeated Tony Bajon (12:10)
2) Gory Guerrero defeated Bob Geigel (17:20)
3) Mitsu defeated Andre Drapp in three falls
4) Lou Thesz fought The Golden Terror to a double-KO in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, May 17, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel defeated Rip Rogers via DQ
2) Dizzy Davis defeated Danny Savich (20:00)
3) The Golden Terror defeated Dory Funk via DQ
4) Juan Humberto defeated Andre Drapp
5) Dory Funk & Bob Geigel & Dizzy Davis defeated Danny Savich & Rip Rogers & The Golden Terror in three falls
6) Lou Thesz defeated Art Nelson via DQ in three falls

Monday, May 21, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Gory Guerrero defeated Ray Duran
2) The Great Mitsu defeated Jesse James in three falls
3) Wild Red Berry defeated Gorgeous George in three falls

Monday, May 21, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch defeated Red McIntyre
2) Sonny Myers defeated The Golden Terror’s Manager in three falls
3) Andre Drapp fought The Golden Terror to a double-CO in three falls (referee: Buck Lipscomb)

Tuesday, May 22, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero fought The Great Mitsu to a draw (15:00)
2) Dizzy Davis defeated Juan Humbert via DQ (referee: Ray Clements)
3) Dory Funk fought The Golden Terror to a double-DQ in three falls (referee: Ray Clements)
4) Andre Drapp defeated Gorgeous George via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, May 23, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Juan Humberto defeated Red McIntyre (15:30)
2) Betty the Wrestling Bear defeated Art Nelson (4:10)
3) Wild Red Berry defeated Rip Rogers in two straight falls
4) Jesse James defeated Gorgeous George in three falls

Thursday, May 24, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers lost a 5-man Battle Royal (other participants: Dory Funk, Dizzy Davis, Tony Bajon, Juan Humberto)
2) Betty the Wrestling Bear defeated Rip Rogers
3) Juan Humberto defeated Dizzy Davis
4) Dory Funk & Sonny Myers defeated Art Nelson & Rip Rogers in three falls (60:00)
5) Gorgeous George defeated Wild Red Berry in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, May 28, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Art Nelson fought Sonny Myers to a draw (15:00)
2) Art Nelson & Rip Rogers defeated Sonny Myers & Gory Guerrero in three falls
3) Betty the Wrestling Bear defeated Gory Guerrero
4) Wild Red Berry defeated The Great Mitsu in two straight falls

Monday, May 28, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Juan Humberto defeated Ray Duran (sub. Red McIntyre) (14:53)
2) Dizzy Davis defeated The Golden Terror’s Manager in three falls
3) The Golden Terror defeated Andre Drapp in three falls

Tuesday, May 29, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Wild Red Berry fought Sonny Myers to a draw in three falls (45:00)
2) Rip Rogers & Art Nelson defeated Jesse James & Andre Drapp in three falls
3) Betty the Wrestling Bear defeated Juan Humberto

Wednesday, May 30, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Sonny Myers defeated Art Nelson (15:20)
2) Ray Clements & Betty the Wrestling Bear fought Art Nelson & Rip Rogers to a no contest (8:20)
3) Juan Humberto defeated Andre Drapp in three falls
4) Wild Red Berry defeated Gorgeous George in two straight falls

Thursday, May 31, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Andre Drapp defeated Mitsu
2) Wild Red Berry & Betty the Wrestling Bear defeated Gorgeous George & Juan Humberto
3) Mexican Heavyweight Champion Juan Humberto defeated Gory Guerrero
4) Dizzy Davis & Sonny Myers defeated Art Nelson & Rip Rogers via DQ in three falls (referee: Frank Murdoch)
5) Fight to the Finish: Wild Red Berry defeated Gorgeous George (w/ Juan Humberto) (referee: Ray Clements)

Friday, June 1, 1956 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Betty the Wrestling Bear vs. Art Nelson did not happen when the bear refused to fight
2) Andre Drapp defeated Ray Duran in three falls (referee: Alex Perez)
3) Jesse James defeated Gorgeous George in two straight falls (referee: Alex Perez)

Monday, June 4, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Andre Drapp fought Luis Martinez to a draw (30:00)
2) Jesse James defeated Bob Orton via DQ in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Sonny Myers defeated Art Nelson via DQ in three falls

Monday, June 4, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Betty the Wrestling Bear defeated Ray Clements
2) Buck Lipscomb defeated The Golden Terror’s Manager via DQ in two straight falls
3) The Golden Terror defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Bill Wright)

Tuesday, June 5, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Jesse James defeated Art Nelson via DQ
2) Dizzy Davis defeated Ray Duran in two straight falls
3) Jesse James & Sonny Myers & Andre Drapp defeated Rip Rogers & Art Nelson & Wild Red Berry in two straight falls

Wednesday, June 6, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Andre Drapp defeated Juan Humberto via DQ in three falls
2) Ray Clements & Wild Red Berry & Dizzy Davis defeated Rip Rogers & Art Nelson & The Golden Terror in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Sonny Myers defeated Bob Orton via DQ in three falls

Thursday, June 7, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Andre Drapp fought Jesse James to a draw (20:00)
2) Olympic Rules: Wild Red Berry defeated Juan Humberto via DQ (referee: Lee Kilgore)
3) Bob Orton defeated The Golden Terror (9:00)
4) Sonny Myers & Dizzy Davis defeated Art Nelson & Rip Rogers in three falls to win the World Tag Team Title (referee: Ray Clements)

Monday, June 11, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Jesse James fought Juan Humberto to a draw in three falls
2) Bob Orton defeated Sonny Myers in three falls
3) Little Beaver & Cowboy Bradley defeated Tom Thumb & Irish Jackie in two straight falls

Monday, June 11, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Golden Terror fought Wild Red Berry to a draw
2) Andre Drapp defeated Ray Duran in two straight falls
3) Wild Red Berry & Gene LeBell defeated The Golden Terror & Rip Rogers via DQ in three falls

Tuesday, June 12, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rip Rogers fought Luis Martinez to a draw (15:00)
2) Little Beaver fought Tom Thumb to a dra win three falls (45:00)
3) Art Nelson defeated Jesse James in three falls
4) Bob Orton defeated Dizzy Davis in three falls

Wednesday, June 13, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe defeated Wild Red Berry (16:30)
2) Little Beaver & Cowboy Bradley defeated Irish Jackie & Tom Thumb (7:30)
3) Art Nelson defeated The Golden Terror in three falls
4) Bob Orton defeated Sonny Myers in three falls to win the Southwest States Heavyweight Title

Thursday, June 14, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Judo Jacket Match: Gene LeBell defeated Martino Angelo
2) Little Beaver defeated Irish Jackie
3) Sonny Myers & Cowboy Bradley & Little Beaver defeated The Golden Terror & Irish Jackie & Tom Thumb (referee: Wild Red Berry)
4) Tokyo Joe defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Luis Martinez)
5) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton fought Art Nelson to a no contest (referee: Ray Clements)

Monday, June 18, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Andre Drapp defeated Babe Zaharias via DQ
2) Rito Guzman & Luis Martinez defeated Art Nelson & Rip Rogers
3) Bob Orton defeated Sonny Myers in two straight falls to win the Southwest States Heavyweight Title

Monday, June 18, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Gene LaBell (sub. Jesse James) fought Juan Humberto to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis defeated Tokyo Joe via DQ in three falls
3) Lady Angel defeated Princess White Eagle via DQ in three falls

Tuesday, June 19, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dizzy Davis fought Rito Guzman to a draw
2) Lady Angel defeated Judy Glover via DQ in three falls
3) Art Nelson & Rip Rogers defeated Tokyo Joe & Bob Orton in three falls

Wednesday, June 20, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe defeated Rito Guzman (9:30)
2) Babe Zaharias fought Sonny Myers to a draw in three falls
3) Lady Angel defeated Judy Glover (sub. Rosita Ramos) via DQ in three falls
4) Bob Orton defeated Art Nelson in three falls

Thursday, June 21, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Andre Drapp defeated Juan Humberto
2) Sonny Myers defeated Babe Zaharias (20:00)
3) The Lady Angel defeated Judy Glover in three falls
4) Dizzy Davis defeated Tokyo Joe via DQ in two straight falls (referee: Doc Sarpolis)
5) Lights Out Match: Art Nelson defeated Bob Orton via blood stoppage (referee: Ray Clements)

Monday, June 25, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Hans Schnabel defeated Andre Drapp
2) Tokyo Joe defeated Gene LeBell
3) Luis Martinez defeated Babe Zaharias via DQ in two straight falls
4) Bob Orton defeated Art Nelson in two straight falls

Monday, June 25, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sonny Myers fought Rip Rogers to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis defeated Tommy Phelps via DQ in three falls
3) Lady Angel defeated Princess White Eagle in three falls (referee: Don Martin)

Tuesday, June 26, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rito Guzman fought Tommy Phelps to a draw (15:00)
2) Tokyo Joe fought Gene LeBell to a draw
3) Andre Drapp defeated Babe Zaharias via DQ in two straight falls
4) Art Nelson fought Hans Schnabel to a no contest in three falls (referee: Jack Curtis)

Wednesday, June 27, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Babe Zaharias (7:45)
2) Tokyo Joe defeated Jesse James (11:20)
3) Art Nelson & Rip Rogers defeated Sonny Myers & Dizzy Davis in three falls
4) Hans Schnabel fought Bob Orton to a no contest in three falls

Thursday, June 28, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Andre Drapp defeated Rip Rogers via DQ (referee: Luis Martinez)
2) Dizzy Davis defeated Tommy Phelps (20:00)
3) Judo Jacket Match: Tokyo Joe defeated Gene LeBell (referee: Ray Clements)
4) Hans Schnabel defeated Sonny Myers in three falls
5) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton defeated Art Nelson in three falls (referee: Dizzy Davis)

Last edited on Wed Nov 30th, 2016 06:34 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, July 2, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Luis Martinez fought Andre Drapp to a draw (20:00)
2) Judo Jacket Match: Gene LeBell defeated Tokyo Joe
3) Bob Orton defeated Hans Schnabel via DQ in two straight falls
4) Lady Angel defeated Rosita Ramos in two straight falls

Monday, July 2, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sonny Myers vs. Rip Rogers
2) Farmer Jones beat Tommy Phelps via DQ in three falls
3) World Tag Team Champions Sonny Myers & Dizzy Davis fought Art Nelson & Rip Rogers to a no contest (referee: Bill Wagner)

Tuesday, July 3, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sonny Myers defeated Hans Schnabel via DQ in three falls
2) Judo Jacket Match: Gene LeBell defeated Tokyo Joe in three falls
3) Bob Orton defeated Art Nelson in three falls

Wednesday, July 4, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Luis Martinez defeated Tommy Phelps
2) Rip Rogers defeated Dizzy Davis
3) Andre Drapp defeated Babe Zaharias in three falls (referee: Ray Clements)
4) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton defeated Hans Schnabel via DQ in three falls

Thursday, July 5, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Farmer Jones defeated Babe Zaharias via DQ (referee: Tommy Phelps)
2) Gene LeBell defeated Tokyo Joe via DQ (referee: Stanley Blackburn)
3) Bob Orton defeated Rip Rogers
4) Hans Schnabel defeated Art Nelson
5) Art Nelson & Rip Rogers & Tokyo Joe defeated Dizzy Davis & Sonny Myers & Bob Orton in two straight falls

Friday, July 6, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Luis Martinez vs. Babe Zaharias
2) Farmer Jones vs. Tommy Phelps
3) Sonny Myers vs. Rip Rogers

Monday, July 9, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Tommy Phelps defeated Luis Martinez in three falls
2) Babe Zaharias & Tokyo Joe defeated Andre Drapp & Gene LeBell
3) Hans Schnabel defeated Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton when Orton was unable to return for the third fall

Monday, July 9, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sonny Myers defeated Art Nelson (16:43)
2) Dizzy Davis defeated Rip Rogers (5:46)
3) Farmer Jones defeated Buck Lipscomb (10:08)
4) Farmer Jones & Sonny Myers & Dizzy Davis defeated Art Nelson & Rip Rogers & & Buck Lipscomb via DQ in three falls

Tuesday, July 10, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Hans Schanbel defeated Farmer Jones in three falls
2) Art Nelson defeated Sonny Myers in two straight falls
3) Judo Jacket Match: Tokyo Joe defeated Gene LeBell in three falls

Wednesday, July 11, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis & Gene LeBell defeated Rip Rogers & Hal Burdette in two straight falls
2) Hans Schnabel defeated Art Nelson in two straight falls
3) Texas Death Match: Tokyo Joe defeated Bob Orton

Thursday, July 12, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Andre Drapp fought Luis Martinez to a draw (20:00)
2) Frank Murdoch & Farmer Jones defeated Tommy Phelps & Babe Zaharias
3) Judo Jacket Match: Gene LeBell defeated Tokyo Joe via DQ (referee: Ray Clements)
4) Bob Orton & Hans Schnabel defeated Art Nelson & Rip Rogers via DQ in two straight falls
5) World Tag Team Champions Dizzy Davis & Sonny Myers defeated Bob Orton & Hans Schnabel in three falls

Monday, July 16, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Andre Drapp & Tiny Tim defeated Tokyo Joe & Tom Thumb in three falls
2) Luis Martinez defeated Tommy Phelps via DQ in three falls
3) Texas Tornado Rules: Hans Schnabel defeated Babe Zaharias (sub. Bob Orton) to win the Southwest States Heavyweight Title

Monday, July 16, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Irish Jackie defeated Lord Littlebrook (10:28)
2) Sonny Myers defeated Art Nelson (15:29)
3) Dizzy Davis & Sonny Myers & Lord Littlebrook defeated Art Nelson & Rip Rogers & Irish Jackie in three falls

Tuesday, July 17, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated Luis Martinez
2) Sonny Myers defeated Art Nelson
3) Andre Drapp & Lord Littlebrook defeated Hans Schnabel & Irish Jackie in three falls

Wednesday, July 18, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Andre Drapp fought Luis Martinez to a draw (20:00)
2) Art Nelson & Lord Littlebrook defeated Hans Schnabel & Irish Jackie (4:35)
3) Sonny Myers defeated Rip Rogers in three falls
4) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton defeated Tokyo Joe in three falls

Thursday, July 19, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dizzy Davis defeated Rip Rogers via CO
2) Art Nelson defeated Sonny Myers (referee: Babe Zaharias)
3) Tokyo Joe defeated Andre Drapp in two straight falls
4) Dizzy Davis & Sonny Myers & Lord Littlebrook & Tiny Tim defeated Art Nelson & Rip Rogers & Irish Jackie & Tom Thumb (referee: Ray Clements)
5) Bob Orton fought Hans Schnabel to a no contest (57:00) (referee: Martino Angelo)

Friday, July 20, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Tommy Phelps vs. Andre Drapp
2) Tokyo Joe vs. Luis Martinez
3) Tom Thumb vs. Lord Littlebrook

Monday, July 23, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Lou Newman fought Sonny Myers to a draw (15:00)
2) Tommy Phelps & Lou Newman defeated Luis Martinez & Gory Guerrero in three falls
3) Dizzy Davis defeated Hans Schnabel via DQ in two straight falls

Monday, July 23, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Andre Drapp defeated Babe Zaharias via DQ
2) Judo Jacket Match: Tokyo Joe defeated Gene LeBell (9:47)
3) Tokyo Joe & Babe Zaharias defeated Farmer Jones & Gene LeBell in three falls

Tuesday, July 24, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Frankie Murdoch fought Tokyo Joe to a draw (15:00)
2) Dizzy Davis defeated Ray Clements in two straight falls
3) Frankie Murdoch & Farmer Jones defeated Hans Schnabel & Tokyo Joe in three falls(referee: Jack Curtis replaced by Dizzy Davis)

Wednesday, July 25, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Farmer Jones defeated Babe Zaharias
2) Gory Guerrero defeated Tommy Phelps
3) Tokyo Joe defeated Gene LeBell via CO in three falls
4) Hans Schnabel defeated Ray Clements in two straight falls

Thursday, July 26, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Farmer Jones & Gene LeBell defeated Tommy Phelps & Babe Zaharias
2) Gory Guerrero fought Ricki Starr to a draw (20:00)
3) Dizzy Davis & Sonny Myers defeated Lou Newman & Hans Schnabel in three falls (45:00)
4) Bob Orton defeated Tokyo Joe via blood stoppage in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, July 30, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Ricki Starr fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Tommy Phelps in two straight falls
3) Hans Schnabel & Lou Newman defeated Bob Orton & Dizzy Davis in three falls

Monday, July 30, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Andre Drapp defeated Luis Martinez (18:23)
2) Farmer Jones defeated Babe Zaharias in two straight falls
3) Sonny Myers defeated Tokyo Joe via DQ in two straight falls

Tuesday, July 31, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sonny Myers defeated Lou Newman via DQ (referee: Ray Clements)
2) Gory Guerrero defeated Ricki Starr in three falls
3) Hans Schnabel defeated Dizzy Davis in two straight falls

Wednesday, August 1, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe vs. Farmer Jones
2) Lou Thesz vs. Hans Schnabel

Thursday, August 2, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ricki Starr defeated Tommy Phelps
2) Gory Guerrero & Sonny Myers defeated Lou Newman & Babe Zaharias
3) Farmer Jones fought Tokyo Joe to a no contest in three falls (referee: Ray Clements)
4) Hans Schnabel defeated Bob Geigel via DQ
5) Lou Thesz defeated Bob Orton in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, August 6, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Gory Guerrero & Luis Martinez defeated Tommy Phelps & Babe Zaharias
2) Lou Newman defeated Bob Geigel in three falls
3) Dory Funk defeated Hans Schnabel via DQ in three falls

Monday, August 6, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ricki Starr defeated Andre Drapp
2) Tokyo Joe defeated Farmer Jones in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton defeated Sonny Myers in three falls

Tuesday, August 7, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe vs. Luis Martinez
2) Dizzy Davis vs. Lou Newman
3) Hans Schnabel vs. Dory Funk

Wednesday, August 8, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe vs. Andre Drapp
2) Ricki Starr vs. Sonny Myers
3) Dory Funk vs. Gory Guerrero
4) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton vs. Bob Geigel

Thursday, August 9, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sonny Myers fought Hans Schnabel to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Lou Newman
3) Gory Guerrero defeated Andre Drapp
4) Tokyo Joe defeated Ricki Starr (referee: Luis Martinez)
5) Bob Geigel & Sonny Myers & Dizzy Davis defeated Hans Schnabel & Lou Newman & Babe Zaharias in two straight falls
6) World Heavyweight Champion Whipper Billy Watson defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, August 13, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Dory Funk defeated Ricki Starr via DQ
2) Gory Guerrero defeated Tommy Phelps in two straight falls
3) Dory Funk & Bob Geigel defeated Hans Schnabel & Lou Newman in three falls

Monday, August 13, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Farmer Jones defeated Tokyo Joe via DQ (12:14)
2) Sonny Myers defeated Buck Lipscomb (sub. Andre Drapp) in two straight falls
3) Bob Orton & Tokyo Joe defeated Farmer Jones & Dizzy Davis via DQ in two straight falls

Tuesday, August 14, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated Ricki Starr
2) Dizzy Davis fought Gory Guerrero to a draw in three falls
3) Dory Funk defeated Hans Schnabel via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, August 15, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ricki Starr defeated Farmer Jones via DQ
2) Bob Geigel defeated Tokyo Joe via DQ
3) Gory Guerrero & Sonny Myers defeated Hans Schnabel & Lou Newman in three falls
4) Bob Orton defeated Dory Funk in three falls

Thursday, August 16, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sonny Myers defeated Lou Newman (20:00)
2) Bob Orton defeated Bob Geigel via DQ (referee: Tommy Phelps)
3) Fight to the Finish: Tokyo Joe defeated Farmer Jones
4) Ricki Starr defeated Luis Martinez
5) Dory Funk defeated Hans Schnabel in three falls

Friday, August 17, 1956 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Luis Martinez defeated Tommy Phelps via DQ
2) Tokyo Joe defeated Sonny Myers (sub. Gory Guerrero)
3) Luis Martinez & Sonny Myers (sub. Gory Guerrero) defeated Tokyo Joe & Tommy Phelps in three falls

Monday, August 20, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Sonny Myers defeated Ricki Starr
2) John Tolos defeated Hans Schnabel (sub.  Gory Guerrero)
3) Bob Orton defeated Dory Funk when Funk was unable to return for the second fall having lost the first
4) Mars Bennett defeated Bonnie Watson in three falls

Monday, August 20, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Geigel vs. The Great Mitsu
2) Lou Newman vs. Tommy Phelps
3) Bob Geigel & Dizzy Davis vs. The Great Mitsu & Tokyo Joe

Tuesday, August 21, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel fought John Tolos to a draw
2) Bonnie Watson defeated Mars Bennett in three falls
3) Dory Funk & Dizzy Davis defeated Hans Schnabel & Lou Newman in two straight falls

Wednesday, August 22, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements & Bonnie Watson defeated Tomym Phelps & Mars Bennett in three falls
2) Lou Newman defeated Sonny Myers (sub. John Tolos) in two straight falls
3) Dory Funk defeated Gory Guerrero via blood stoppage

Thursday, August 23, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Orton defeated The Great Mitsu via DQ (referee: Tommy Phelps)
2) Ricki Starr defeated Dory Funk when Funk could not win two falls (20:00)
3) Hans Schnabel & Lou Newman defeated Bob Geigel & Gory Guerrero
4) Ricki Starr & Mars Bennett defeated Dory Funk & Bonnie Watson via DQ
5) Tokyo Joe & The Great Mitsu defeated Bob Orton & John Tolos in three falls

Monday, August 27, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Gory Guerrero defeated Sonny Myers
2) John Tolos defeated Lou Newman via DQ
3) The Great Mitsu & Tokyo Joe defeated Bob Orton & Sonny Myers via DQ

Monday, August 27, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Geigel vs. Tommy Phelps
2) Ricki Starr vs. Babe Zaharias
3) Mars Bennett vs. Bonnie Watson
4) Dory Funk vs. Hans Schnabel 

Tuesday, August 28, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dory Funk fought Bob Geigel to a draw (15:00)
2) Bob Geigel defeated Tokyo Joe via DQ
3) The Great Mitsu fought Gory Guerrero to a draw (15:00)
4) Dory Funk & Bob Geigel & Gory Guerrero defeated Tokyo Joe & The Great Mitsu & John Tolos in three falls

Wednesday, August 29, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Hans Schnabel fought Sonny Myers to a draw
2) Gory Guerrero defeated Ricki Starr in two straight falls
3) Bob Geigel & Dory Funk defeated Tokyo Joe & The Great Mitsu in three falls

Thursday, August 30, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Babe Zaharias
2) Bob Geigel & Bonnie Watson defeated Tommy Phelps & Mars Bennett
3) Lou Newman & Hans Schnabel defeated The Great Mitsu & Tokyo Joe (20:00)
4) Ricki Starr defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)
5) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton defeated Sonny Myers in three falls

Monday, September 3, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Tokyo Joe fought Tokyo Joe to a draw (20:00)
2) John Tolos defeated The Great Mitsu
3) Gory Guerrero defeated Ricki Starr in three falls
4) The Great Mitsu & Tokyo Joe defeated Bob Orton & John Tolos in three falls

Tuesday, September 4, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel and Bob Orton won a 7-man Battle Royal (order of elimination: The Great Mitsu, Ray Clements, Gory Guerrero, Dory Funk, Tokyo Joe)
2) Ray Clements fought Gory Guerrero to a draw
3) Tokyo Joe defeated Dory Funk (referee: The Great Mitsu)
4) Bob Geigel defeated Bob Orton via DQ in three falls (referee: The Great Mitsu replaced by Ray Clements)

Wednesday, September 5, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ricki Starr fought Tommy Phelps to a draw (20:00)
2) Bob Geigel & Dizzy Davis defeated Hans Schnabel & Lou Newman in three falls
3) Gory Guerrero defeated Dory Funk in three falls

Thursday, September 6, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) John Tolos defeated Lou Newman
2) Bob Orton defeated Hans Schnabel (20:00)
3) Penalty Box Match: Tokyo Joe & The Great Mitsu & Okito defeated Ray Clements & Dizzy Davis & Bob Geigel in three falls (referee: Tommy Phelps)
4) Fight to the Finish: Dory Funk defeated Ricki Starr (14:21)

Monday, September 10, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) The Great Mitsu & Tokyo Joe vs. Dory Funk & Bob Geigel
2) Southwest States Heavyweight Champion Bob Orton vs. Hans Schnabel

Monday, September 10, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis defeated Lou Newman
2) Ricki Starr defeated Sonny Myers in two straight falls (referee: John Tolos)
3) Ray Clements & Dizzy Davis defeated Lou Newman & Tommy Phelps in three falls(referee: John Tolos)

Tuesday, September 11, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Sonny Myers in two straight falls
2) Bob Orton defeated Dizzy Davis when Davis was unable to return for the second fall having lost the first
3) Tokyo Joe defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, September 12, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis fought Lou Newman to a draw (20:00)
2) Dory Funk defeated Gory Guerrero
3) Bob Geigel & Dizzy Davis & Ray Clements defeated Hans Schnabel & Lou Newman & Tokyo Joe in three falls

Thursday, September 13, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Hans Schnabel defeated Dizzy Davis via DQ (referee: Alex Perez)
2) Gory Guerrero fought Ricki Starr to a draw (20:00)
3) Penalty Box Match: Lou Newman & Tommy Phelps & Hans Schnabel defeated Dizzy Davis & Bob Geigel & Sonny Myers
4) Dory Funk defeated Tokyo Joe via DQ in two straight falls (referee: Alex Perez)
5) John Tolos defeated Bob Orton in three falls

Monday, September 17, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Lou Newman vs. John Tolos
2) Bob Geigel vs. The Great Mitsu
3) Dory Funk vs. Tokyo Joe

Monday, September 17, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Hans Schnabel defeated Jim Siksay
2) Ricki Starr defeated Tommy Phelps in three falls (sub. Dizzy Davis vs. Lou Newman)
3) Hans Schnabel & Ivan the Terrible & Pee Wee James defeated Jim Siksay & Tiny Roe & Cowboy Bradley in three falls

Tuesday, September 18, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ray Clements (sub. Dizzy Davis) defeated Tommy Phelps
2) Pee Wee James defeated Ivan the terrible (sub. Cowboy Bradley) via DQ in three falls(referee: Ricki Starr)
3) Dory Funk & Bob Geigel defeated Tokyo Joe & Hans Schnabel in three falls

Wednesday, September 19, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero defeated Lou Newman via DQ
2) Pee Wee James & Cowboy Bradley defeated Ivan the Terrible & Tiny Roe in three falls
3) Dory Funk vs. Hans Schnabel (no result listed)
4) Bob Geigel defeated Bob Orton in three falls to win the Southwest States Heavyweight Title

Thursday, September 20, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dizzy Davis defeated Lou Newman (0:10)
2) Tokyo Joe defeated Ricki Starr
3) Tokyo Joe & The Great Mitsu & Tiny Roe & Ivan the Terrible defeated Bob Geigel & Dizzy Davis & Cowboy Bradley & Pee Wee James
4) Bob Orton defeated Hans Schnabel
5) John Tolos defeated Dory Funk via DQ in two straight falls

Thursday, September 20, 1956 – City Auditorium – Ralls, TX
1) Gory Guerrero & Tiny Roe vs. Tommy Phelps & Pee Wee James

Saturday, September 22, 1956 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) Ivan the Terrible vs. Cowboy Bradley
2) Bob Orton vs. John Tolos
3) John Tolos & Ivan the Terrible vs. Bob Orton & Cowboy Bradley

Monday, September 24, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Bob Geigel defeated Toyo Joe
2) Pee Wee James & Cowboy Bradley defeated Tiny Roe & Ivan the Terrible in three falls
3) The Great Mitsu & Tokyo Joe defeated Dory Funk & Bob Geigel

Monday, September 24, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Yaqui Joe defeated Lou Newman via DQ (referee: John Tolos)
2) Tommy Phelps defeated Ricki Starr in three falls
3) Hans Schnable defeated Bob Orton in three falls

Tuesday, September 25, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel vs. Bob Orton
2) Yaqui Joe vs. Hans Schnabel
3) Dizzy Davis & Cowboy Bradley vs. Ray Clements & Ivan the Terrible

Thursday, September 27, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ricki Starr defeated Jim Siksay (11:05)
2) Gory Guerrero & Yaqui Joe & Cowboy Bradley defeated Lou Newman & Hans Schnabel & Ivan the Terrible (17:32)
3) John Tolos defeated Dory Funk via DQ in two straight falls (referee: Tommy Phelps)
4) Bob Geigel fought Lou Thesz to a draw in three falls (60:00)

Saturday, September 29, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Cowboy Bradley vs. Ivan the Terrible
2) Gory Guerrero vs. Ricki Starr
3) John Tolos vs. Bob Geigel
4) Dory Funk vs. Hans Schnabel

Last edited on Thu Dec 1st, 2016 11:30 am by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, October 1, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Hajji Baba fought Gory Guerrero to a draw in three falls (45:00)
2) Yaqui Joe defeated The Great Mitsu in three falls
3) Fight to the Finish: Bob Geigel defeated Tokyo Joe

Monday, October 1, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis defeated Hans Schnable
2) John Tolos defeated Bob Orton via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated Lou Newman in three falls

Tuesday, October 2, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) John Tolos defeated Lou Newman
2) Hajji Baba defeated Tito Torreon  in three falls
3) Bob Geigel defeated Hans Schnabel in two straight falls

Wednesday, October 3, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tito Carreon defeated Tokyo Joe via FQ
2) Gory Guerrero & El Santo & Tito Carreon defeated Hans Schnabel & Lou Newman & Tokyo Joe in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Bob Orton in three falls

Thursday, October 4, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tito Carreon defeated Tommy Phelps (9:27)
2) Yaqui Joe (sub. John Tolos) defeated Hajji Baba via referee’s decision after a time limit draw
3) The Great Mitsu & Tokyo Joe defeated Lou Newman & Hans Schnabel (13:36)
4) Bob Orton defeated Bob Geigel by winning thw only fall of a scheduled three (45:00)
5) Dory Funk defeated Dizzy Davis via DQ (referee: Ray Clements)

Monday, October 8, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Rip Rogers fought Hajji Baba (sub. Bob Orton) to a draw (20:00)
2) Loser Leaves Town: Dory Funk defeated Tokyo Joe in two straight falls
3) Lou Thesz defeated Bob Geigel in three falls

Monday, October 8, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis defeated Hans Schnable
2) Tito Carreon defeated The Great Mitsu via DQ in three falls
3) Bob Orton defeated John Tolos in two straight falls (referee: Yaqui Joe)

Tuesday, October 9, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Tito Torreon
2) John Tolos defeated Hajji Baba in three falls
3) Dory Funk defeated Tokyo Joe in three falls

Wednesday, October 10, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe & The Great Mitsu defeated Gory Guerrero & El Santo in three falls
2) Bob Orton defeated Dory Funk in two straight falls
3) Bob Geigel defeated Dizzy Davis in two straight falls

Thursday, October 11, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Olympic Rules: Bob Geigel defeated Dory Funk
2) The Great Mitsu defeated Tito Carreon (10:49)
3) Tokyo Joe defeated John Tolos via DQ (referee: Tommy Phelps)
4) Bob Orton defeated Rip Rogers via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)
5) Dory Funk & Lou Thesz defeated Dizzy Davis & Bob Geigel in three falls

Monday, October 15, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Yaqui Joe fought Rip Rogers to a draw
2) Lee Chona LaClair defeated Libby Gonzales in three falls
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Gory Guerrero & Yaqui Joe in three falls

Monday, October 15, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) John Tolos fought The Great Mitsu to a no contest
2) Southwest States Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Hajji Baba via DQ in two straight falls
3) Dory Funk fought Bob Orton to a draw (60:00) (referee: Tito Carreon)

Tuesday, October 16, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel fought John Tolos to a draw
2) Gory Guerrero & Libby Gonzales defeated Rip Rogers & LeChona LaClaire in three falls
3) Dory Funk fought Art Nelson to a no contest in three falls

Wednesday, October 17, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Art Nelson fought Bob Orton to a no contest in three falls
2) Gory Guerrero defeated Hajji Baba in two straight falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Rip Rogers via CO in three falls

Thursday, October 18, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Art Nelson defeated Bob Orton (18:27)
2) John Tolos defeated Rip Rogers via DQ (6:00)
3) Bob Geigel & LeChona LaClaire defeated Gory Guerrero & Libby Gonzales (15:00)
4) Art Nelson & Rip Rogers defeated Bob Orton & John Tolos via referee’s decision after a time limit draw in three falls
5) Dizzy Davis defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
Due to the defeat Dory Funk was not able to wrestle in Amarillo for 60 days.

Monday, October 22, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Bob Geigel fought Art Nelson to a draw
2) Rip Rogers defeated Hajji Baba in two straight falls
3) Art Nelson & Mae Young defeated Bob Geigel & Gloria Barattini in three falls

Monday, October 22, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Orton (sub. Hajji Baba) defeated Tokyo Joe via DQ
2) John Tolos defeated The Great Mitsu in two straight falls
3) Tokyo Joe & Libby Gonzales defeated Bob Orton & LeChona LaClaire in three falls(referee: Tommy Phelps)

Tuesday, October 23, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) John Tolos fought Art Nelson to a draw
2) Gory Guerrero defeated The Great Mitsu
3) Gloria Barattini defeated Mae Young in three falls
4) The Golden Terror defeated Bob Geigel in three falls

Wednesday, October 24, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Libby Gonzales vs. LaChona LeClaire
2) Gory Guerrero vs. The Great Mitsu
3) Art Nelson & Rip Rogers vs. Bob Orton & Bob Geigel

Thursday, October 25, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated The Great Mitsu (0:08)
2) The Golden Terror fought Bob Orton to a draw (20:00)
3) Gloria Barattini defeated Mae Young (9:37)
4) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Tokyo Joe & The Great Mitsu in three falls
5) Dizzy Davis defeated Bob Geigel in three falls to win the Southwest States Junior Heavyweight Title (referee: Ray Clements)

Monday, October 29, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) The Golden Terror vs. Lou Newman
2) Art Nelson vs. Roberto Garcia
3) Rip Rogers vs. Bob Geigel

Monday, October 29, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps defeated Tito Carreon
2) Bob Orton defeated Dizzy Davis in three falls (referee: Jack Curtis)
3) Hans Schnable defeated John Tolos in three falls

Tuesday, October 30, 1956 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Gory Guerrero vs. Art Nelson
2) Gory Guerrero & Bob Geigel vs. Art Nelson & Rip Rogers
3) The Golden Terror vs. Hans Schnabel

Thursday, November 1, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated El Diablo
2) The Golden Terror defeated John Tolos
3) John Tolos & Gory Guerrero defeated El Diablo & The Golden Terror
4) Bob Orton defeated Dizzy Davis (Orton had to pin Davis twice in 30:00) (referee: Ray Clements)
5) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Hans Schnabel & Lou Newman in three falls

Monday, November 5, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Bob Orton (sub. The Golden Terror) and Art Nelson won a 5-man Battle Royal (order of elimination: John Tolos, Lou Newman, Tito Carreon)
2) Lou Newman defeated Tito Carreon in two straight falls
3) Bob Orton defeated Art Nelson in two straight falls

Monday, November 5, 1956 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Gory Guerrero defeated Rip Rogers in three falls
2) Marva Scott defeated Babs Wingo in three falls
3) Ray Clements defeated Hans Schnabel via DQ in three falls

Monday, November 5, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Roger Mackay and The Golden Terror (sub. Bob Orton) won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Dizzy Davis, Tommy Phelps, El Diablo)
2) Tommy Phelps fought El Diablo to a no contest in three falls (referee: Frankie Murdoch)
3) Roger Mackay defeated The Golden Terror in three falls to win the Battle Royal

Wednesday, November 7, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Babs Wingo vs. Marva Scott
2) Lou Newman vs. Rip Rogers
3) Gory Guerrero vs. Roger Mackay
4) John Tolos vs. Bob Orton

Thursday, November 8, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero fought Frankie Murdoch to a draw (20:00) (both men eliminated)
2) Roger Mackay defeated Rip Rogers (7:30)
3) Art Nelson fought John Tolos to a draw (20:00) (both men eliminated)
4) Bob Geigel defeated Lou Newman (5:53)
5) Hans Schnabel defeated The Golden Terror (6:31)
6) Dory Funk defeated Bob Orton via DQ
7) Dory Funk defeated Bob Geigel (9:09)
8) Roger Mackay defeated Hans Schanbel (4:03)
9) Dory Funk defeated Roger Mackay via CO (referee: Tommy Phelps)
This card featured a 12-man tournament with the winner to face Southwest States Junior Heavyweight Champion Dizzy Davis.

Monday, November 12, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Art Nelson & Rip Rogers vs. Bob Geigel & Lou Newman
2) Bob Geigel vs. Rip Rogers
3) Babs Wingo vs. Marva Scott

Monday, November 12, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Roger Mackay fought El Diablo to a draw (20:00)
2) Hans Schnable (sub. Bob Geigel) fought Bob Orton to a no contest in three falls
3) Roger Mackay & Tommy Phelps defeated El Diablo & The Golden Terror in two straight falls

Tuesday, November 13, 1956 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Hans Schnabel defeated Ray Clements
2) John Tolos defeated Bob Orton via DQ
3) Marva Scott defeated Babs Wingo in three falls
4) The Golden Terror defeated Dizzy Davis in three falls

Wednesday, November 14, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk fought Hans Schnabel to a double-DQ
2) Lou Newman defeated Mario Llanes (sub. Roberto Garcia)
3) World Tag Team Champions Art Nelson & Rip Rogers defeated Gory Guerrero & Roger Mackay via DQ in two straight falls

Thursday, November 15, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers fought Bob Orton to a draw (20:00)
2) Roger Mackay defeated Hans Schnabel via DQ (referee: Ray Clements)
3) Marva Scott defeated Babs Wingo (4:55)
4) John Tolos & Bob Orton defeated Art Nelson & Rip Rogers via referee’s decision after a time limit draw in three falls (60:00)
5) No Holds Barred – Hair vs. Hair: Dory Funk defeated Dizzy Davis when Davis couldn't return for the second fall having lost the first to win the Southwest States Junior Heavyweight Title

Monday, November 19, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Dory Funk vs. Roger Mackay
2) Bob Geigel vs. Art Nelson
3) Loser Leaves Town: Ray Clements vs. Rip Rogers

Monday, November 19, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Gory Guerrero fought Tommy Phelps (sub. Mario Llanes) to a draw (20:00)
2) Lou Newman (sub. Dizzy Davis) defeated The Golden Terror in three falls
3) Bob Orton defeated Hans Schnable in three falls (referee: Alex Perez)

Tuesday, November 20, 1956 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Hans Schnabel defeated Gory Guerrero
2) Dizzy Davis defeated Hans Schnabel (sub. John Tolos) in three falls
3) Dory Funk defeated The Golden Terror when Terror was unable to return for the third fall

Wednesday, November 21, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Roger Mackay vs. Dizzy Davis
2) Dory Funk vs. Gory Guerrero
3) Texas Tornado Match: Art Nelson & Rip Rogers vs. Hans Schnabel & Lou Newman vs. John Tolos & Bob Orton (referee: Ray Clements)

Thursday, November 22, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay and Dizzy Davis won a five-man Battle Royal (other participants: Tommy Phelps, Mario Llanes, The Golden Terror)
2) Roger Mackay defeated Dizzy Davis to win the Battle Royal (17:15)
3) Tokyo Joe defeated Tommy Phelps & Mario Llanes & The Golden Terror (8:31)
4) Tokyo Joe defeated Hans Schnabel in three falls
5) Three-way match: Dory Funk & Bob Geigel defeated Rip Rogers & Art Nelson (defending champions) and Bob Orton & John Tolos to win the World Tag Team Title
The first three men eliminated from the Battle Royal were to face Tokyo Joe in a handicap match. To win the handicap match, Toyo Joe had to eliminate all three men. By winning the handicap match, Tokyo Joe earned a match against Hans Schnabel. The main event rules were that both members of a team had to be pinned or submitted for a fall to be counted.

Monday, November 26, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) The Great Bolo defeated Ray Gunkel via DQ in two straight falls
2) World Tag Team Champions Dory Funk & Bob Geigel defeated Art Nelson & Rip Rogers in three falls

Monday, November 26, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe defeated Hans Schnable via DQ
2) Roger Mackay defeated Bob Orton via DQ in two straight falls
3) The Golden Terror & Tokyo Joe defeated Hans Schnabel & Lou Newman in two straight falls (referee: Alex Perez)

Tuesday, November 27, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ray Gunkel defeated Tokyo Joe in three falls
2) Dory Funk defeated John Tolos in three falls
3) Roger Mackay defeated Dizzy Davis in three falls

Wednesday, November 28, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX – 3,000
1) Ray Clements defeated Lou Newman
2) The Great Bolo defeated the Golden Terror when Terror was unable to return for the second fall having won the first
3) Roger Mackay defeated Bob Orton in three falls
4) Southwest States Heavyweight Champion Dory Funk defeated Ray Gunkel via DQ in three falls
The Golden Terror was unmasked as George Bollas.

Thursday, November 29, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) John Tolos defeated Bob Geigel
2) Bob Orton defeated Hans Schnabel
3) Mask vs. Mask: The Great Bolo defeated The Golden Terror
4) Ray Gunkel defeated Tokyo Joe via DQ in two straight falls
5) Southwest States Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Roger Mackay via DQ in three falls
The Golden Terror was unmasked as George Bollas, formerly The Zebra Kid.

Monday, December 3, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Dory Funk vs. Roger Mackay
2) Tokyo Joe vs. Bob Geigel
3) Ray Gunkel vs. The Great Bolo

Monday, December 3, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bob Orton defeated Rip Rogers via DQ
2) John Tolos defeated George Bollas via CO
3) Rip Rogers & George Bollas & El Diablo defeated beat John Tolos & Bob Orton & Dizzy Davis in two straight falls (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, December 4, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Roger Mackay defeated Lou Newman
2) Dory Funk & Roger Mackay defeated Lou Newman & Tokyo Joe in three falls
3) Ray Gunkel defeated Bob Orton in three falls

Thursday, December 6, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay defeated The Great Bolo via DQ (referee: Tommy Phelps)
2) Rip Rogers defeated John Tolos (16:05)
3) Ray Gunkel defeated George Bollas (13:38)
4) Bob Orton defeated Hans Schnabel in two straight falls
5) Tokyo Joe & Dizzy Davis & The Great Bolo defeated Dory Funk & Bob geigel & Roger Mackay via DQ in three falls (referees: Tommy Phelps & Mario Llanes)

Monday, December 10, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Bob Geigel defeated Bob Orton
2) Ray Gunkel defeated Tokyo Joe in three falls
3) The Great Bolo & Bob Orton defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls

Monday, December 10, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Roger Mackay defeated Mario Llanes
2) Dizzy Davis defeated El Diablo in three falls
3) Rip Rogers defeated Tommy Phelps in three falls

Tuesday, December 11, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Roger Mackay defeated Tokyo Joe
2) Dizzy Davis defeated Bob Orton
3) Dory Funk fought Ray Gunkel to a draw in three falls (60:00)

Thursday, December 13, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers fought Tokyo Joe to a draw
2) Bob Geigel defeated Dizzy Davis via DQ
3) Ray Gunkel defeated Bob Orton
4) Dizzy Davis & Tommy Phelps defeated Dory Funk & Bob Geigel (Funk & Geigel had to win two falls in 30:00 but lost the second fall)
5) Tommy Phelps defeated Dory Funk (Funk had to win two falls in 30:00 but lost the second fall via DQ)
6) The Great Bolo defeated Roger Mackay in three falls

Monday, December 17, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Sky Low Low vs. Tito Infante
2) The Great Bolo vs. Bob Geigel
3) Ray Gunkel & Cowboy Bradley vs. Juan Humberto & Irish Jackie

Monday, December 17, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers fought Roger Mackay to a draw
2) Lulu Mae Provo & Ethel Johnson defeated Babs Wingo & Marva Scott in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Dory Funk defeated Tokyo Joe in three falls(referee: Tommy Phelps)

Tuesday, December 18, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dory Funk defeated Roger Mackay
2) Bob Geigel defeated Ray Gunkel
3) Tokyo Joe (sub. Dizzy Davis) defeated Ray Clements in three falls
4) Dory Funk defeated Bob Geigel in three falls

Thursday, December 20, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay & Rip Rogers defeated Dizzy Davis & Tokyo Joe (14:14)
2) Tommy Phelps defeated Mario Llanes
3) Juan Humberto defeated Bob Orton
4) Tokyo Joe fought Roger Mackay to a draw in three falls (45:00)
5) The Great Bolo defeated Ray Gunkel via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, December 20, 1956 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ethel Johnson & Marva Scott defeated Babs Wingo & Lula Mae Provo
2) Bob Geigel defeated Gory Guerrero in three falls
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Dory Funk due to blood stoppage in three falls

Monday, December 24, 1956 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Marva Scott vs. Lula Mae Provo
2) Ray Clements & Tommy Phelps vs. Bob Geigel & Gory Guerrero
3) Babs Wingo & Lula Mae Provo vs. Ethel Johnson & Marva Scott

Wednesday, December 26, 1956 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) The Great Bolo fought Gory Guerrero to a double-DQ

Thursday, December 27, 1956 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay defeated Tommy Phelps
2) Juan Humberto & Tommy Phelps defeated Roger Mackay & Rip Rogers
3) Ethel Johnson & Marva Scott defeated Babs Wingo & Lula Mae Provo
4) Tokyo Joe fought Bob Geigel to a draw in three falls
5) The Great Bolo defeated Ray Gunkel via DQ in three falls
During the card, Cowboy Bradley was married to Dorris Langford.

Monday, December 31, 1956 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers vs. Tommy Phelps
2) Roger Mackay vs. Mario Llanes
3) Bob Geigel vs. The Great Bolo (referee: Gory Guerrero)

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Wednesday, January 2, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Jim Wright defeated Tokyo Joe
2) Ray Gunkel defeated Rip Rogers in three falls
3) Roger Mackay defeated Bob Geigel in three falls
4) No DQ: The Great Bolo defeated Gory Guerrero in three falls

Thursday, January 3, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated Juan Humberto (20:00)
2) Roger Mackay & Rip Rogers defeated Tommy Phelps & Juan Humberto
3) Fight to the Finish: The Great Bolo defeated Tokyo Joe
4) Ray Gunkel defeated Bob Geigel in three falls
5) Dizzy Davis defeated Jim Wright in three falls to win the North American Heavyweight Title

Monday, January 7, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Ray Clements fought Ray Gunkel to a draw
2) Ray Gunkel & Roger Mackay defeated Ray Clements & El Diablo in three falls
3) Duke Keomuka defeated Gory Guerrero when Guerrero was unable to return for the second fall having lost the first

Monday, January 7, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe fought The Great Bolo to a draw (20:00)
2) Rip Rogers defeated Tommy Phelps in three falls
3) Southwest States Heavyweight Champion Dory Funk defeated Leo Newman via DQ in three falls (referee: Mario Llanes)

Tuesday, January 8, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Roger Mackay fought Rip Rogers to a draw
2) Dizzy Davis defeated Doug Donovan via DQ
3) Duke Keomuka defeated Ray Gunkel in three falls

Wednesday, January 9, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Rip Rogers fought John Tolos to a draw (20:00)
2) Doug Donovan defeated Gory Guerrero
3) Ray Gunkel & Roger Mackay defeated The Great Bolo & Leo Newman in three falls
4) Duke Keomuka defeated Dory Funk in three falls

Thursday, January 10, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay and Juan Humberto won a 5-man Battle Royal (other participants: Doug Donovan, Leo Newman, Tokyo Joe)
2) Roger Mackay defeated Juan Humberto to win the Battle Royal
3) John Tolos defeated The Great Bolo
4) Duke Keomuka defeated Dizzy Davis in two straight falls
5) Ray Gunkel defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)

Monday, January 14, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Roger Mackay defeated Juan Humberto
2) Doug Donovan defeated Ray Clements via DQ in two straight falls
3) Duke Keomuka defeated Ray Gunkel in three falls

Monday, January 14, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers fought Tokyo Joe to a draw (20:00)
2) Don Curtis defeated John Tolos via DQ in two straight falls
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Leo Newman & Tokyo Joe in two straight falls(referee: Tommy Phelps)

Tuesday, January 15, 1957 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Dizzy Davis vs. Tokyo Joe
2) Doug Donovan vs. Juan Humberto
3) Duke Keomuke & Tokyo Joe fought Ray Gunkel & Dizzy Davis to a no contest

Wednesday, January 16, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Don Curtis vs. Juan Humberto
2) Doug Donovan vs. Rip Rogers
3) Dory Funk vs. John Tolos
4) Duke Keomuka & Tokyo Joe vs. Ray Gunkel & Roger Mackay

Thursday, January 17, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Leo Newman defeated Tommy Phelps (17:16)
2) Doug Donovan defeated Rip Rogers (16:25) (referee: Juan Humberto)
3) Don Curtis defeated John Tolos (20:00)
4) No Holds Barred: Duke Keomuka defeated Tokyo Joe (19:54)
5) Southwest States Heavyweight Champion Dory Funk fought Ray Gunkel to a no contest in three falls (referee: Roger Mackay)

Monday, January 21, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Ray Clements defeated Doug Donovan via DQ
2) Roger Mackay defeated Rip Rogers in three falls
3) Duke Keomuka & Doug Donovan defeated Ray Clements & Ray Gunkel in three falls

Monday, January 21, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe and Tommy Phelps won a 5-man Battle Royal (other participants: Dizzy Davis, Leo Newman, Mario Llanes)
2) Leo Newman defeated Mario Llanes in three falls
3) Tokyo Joe defeated Tommy Phelps in three falls to win the Battle Royal

Tuesday, January 22, 1957 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Ray Gunkel defeated John Tolos via DQ in three falls
2) Dory Funk defeated Doug Donovan in three falls
3) Dizzy Davis defeated Tokyo Joe via DQ in two straight falls

Thursday, January 24, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Leo Newman defeated Mario Llanes
2) Doug Donovan defeated Tommy Phelps
3) Roger Mackay fought Rip Rogers to a double-DQ
4) Dizzy Davis defeated Juan Humberto
5) Ray Gunkel defeated John Tolos via DQ
6) Duke Keomuka defeated Dory Funk via forfeit
7) Don Curtis defeated Tokyo Joe
8) Dizzy Davis fought Duke Keomuka to a draw (15:00) (referee: Dory Funk)
Other tournament matches unknown
9) Don Curtis fought Ray Gunkel to a draw in the tournament final

Monday, January 28, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Roger Mackay fought Duke Keomuka to a draw (15:00)
2) Don Curtis fought John Tolos to a no contest in three falls
3) Roger Mackay & Ray Gunkel defeated Duke Keomuka & Doug Donovan in three falls

Monday, January 28, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers defeated Tokyo Joe via DQ (referee: Tommy Phelps)
2) Jim Wright defeated Juan Humberto in two straight falls
3) No DQ: Dory Funk & Rip Rogers defeated Tokyo Joe & Leo Newman in three falls

Tuesday, January 29, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) John Tolos defeated Juan Humberto
2) Don Curtis fought Tokyo Joe to a draw (45:00)
3) Dory Funk defeated Duke Keomuka via DQ in three falls

Thursday, January 31, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay defeated Doug Donovan via DQ
2) John Tolos fought Rip Rogers to a draw (20:00)
3) Jim Wright defeated Juan Humberto
4) Judo Jacket Match: Ray Gunkel & Don Curtis defeated Duke Keomuka & Tokyo Joe in three falls
5) Southwest States Heavyweight Champion Dory Funk defeated Dizzy Davis in three falls to win the North American Heavyweight Title

Monday, February 4, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis defeated Tommy Phelps (sub. Tokyo Joe) via DQ
2) Rip Rogers defeated Duke Keomuka in three falls
3) Dory Funk fought Tokyo Joe (sub. The Great Bolo) to a no contest in three falls (referee: Red Graham)

Tuesday, February 5, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Don Curtis fought Duke keomuka to a draw (20:00)
2) Rip Rogers defeated Roger Mackay in three falls
3) Duke Keomuka & Tokyo Joe defeated Dory Funk & Don Curtis in three falls

Wednesday, February 6, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Chris Tolos & John Tolos defeated Dory Funk & Roger Mackay
2) Duke Keomuka defeated Ray Gunkel in three falls
3) The Great Bolo (w/ Leo Newman) defeated Don Curtis in three falls
4) Lights Out Match: Ray Clements defeated Tokyo Joe

Thursday, February 7, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dizzy Davis defeated Doug Donovan
2) Duke Keomuka defeated Roger Mackay
3) Ray Gunkel defeated Jim Wright
4) Don Curtis & Rip Rogers defeated John Tolos & Chris Tolos in three falls (45:00)
5) The Great Bolo (w/ Leo Newman) defeated Dory Funk in three falls to win the North American Heavyweight Title (referee: Bill Brooks)

Monday, February 11, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps defeated Leo Newman via DQ
2) Rip Rogers defeated Duke Keomuka in three falls
3) Dory Funk fought The Great Bolo to a no contest in three falls (referee: Red Graham)

Tuesday, February 12, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ray Gunkel fought Chris Tolos to a draw
2) Duke Keomuka defeated Dizzy Davis via DQ in three falls
3) John Tolos defeated Prince Maivia via DQ in three falls

Wednesday, February 13, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Chris Tolos vs. Ray Gunkel
2) Duke Keomuka vs. Prince Maivia
3) The Great Bolo vs. Don Curtis
4) John Tolos & Chris Tolos & Jim Wright vs. Dory Funk & Ray Gunkel & Roger Mackay

Thursday, February 14, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Doug Donovan defeated Ray Duran
2) John Tolos & Chris Tolos defeated Rip Rogers & Roger Mackay via DQ
3) Don Curtis defeated Jim Wright (8:00)
4) Prince Maiava defeated Duke Keomuka in two straight falls
5) North American Heavyweight Champion The Great Bolo (w/ Leo Newman) defeated Dory Funk via CO in three falls to win the Southwest States Heavyweight Title

Monday, February 18, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers defeated Leo Newman
2) Doug Donovan defeated Prince Maiava in two straight falls
3) Southwest States Tag Team Champions Dory Funk & Rip Rogers defeated The Great Bolo & Leo Newman via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, February 19, 1957 – County Auditorium – Odessa, TX
1) Ray Gunkel fought Chris Tolos to a draw (20:00)
2) Ray Gunkel & Dizzy Davis defeated Chris Tolos & John Tolos in three falls
3) Duke Keomuka defeated Don Curtis in three falls

Thursday, February 21, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) John Tolos defeated Roger Mackay
2) Roger Mackay & Dizzy Davis & Rip Rogers defeated John Tolos & Chris Tolos & Doug Donovan
3) The Great Bolo (w/ Leo Newman) defeated Prince Maiava via CO
4) Don Curtis defeated Duke Keomuka (45:00)
5) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Ray Gunkel in three falls

Monday, February 25, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Doug Donovan defeated Ray Duran
2) Lulu Mae Provo & Ethel Johnson defeated Louise Green & Babs Wingo in three falls
3) Dory Funk defeated Duke Keomuka in three falls

Tuesday, February 26, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rip Roger defeated Roger Mackay
2) The Great Bolo (w/ Leo Newman) defeated Don Curtis in three falls
3) Lula Mae Provo defeated Babs Wingo in three falls
4) Duke Keomuka defeated Dory Funk in three falls

Thursday, February 28, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Roger Mackay defeated Doug Donovan
2) Ethel Johnson & Lula Mae Provo defeated Babs Wingo & Louise Green
3) Rip Rogers defeated Duke Keomuka
4) John Tolos & Chris Tolos defeated Ray Gunkel & Don Curtis via DQ in three falls
5) Fight to the Finish: Dory Funk defeated The Great Bolo (w/ Leo Newman) to win the Southwest States Heavyweight Title and the North American Heavyweight Title (referee: Frank Kimbrough)

Monday, March 4, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ray Gunkel fought The Great Bolo to a draw (20:00)
2) Roy Shire fought Don Curtis to a draw in three falls (45:00)
3) The Great Bolo & Leo Newman defeated Ray Gunkel & Dizzy Davis in two straight falls(referee: Frankie Murdoch)

Tuesday, March 5, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Don Curtis & Rip Rogers defeated Chris Tolos & John Tolos in two straight falls
2) Dory Funk defeated Duke Keomuka in three falls
3) Roy Shire defeated Dizzy Davis in three falls

Wednesday, March 6, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Gunkel defeated John Tolos via DQ
2) Dizzy Davis & Ray Gunkel defeated Chris Tolos & John Tolos
3) Roy Shire defeated Don Curtis when Curtis was unable to return for the second fall having lost the first
4) The Great Bolo & Leo Newman defeated Dory Funk & Ray Clements in three falls

Thursday, March 7, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated Ray Duran
2) Ray Gunkel defeated Doug Donovan via DQ
3) Handicap Match: Don Curtis defeated Chris Tolos & The Great Bolo via DQ
4) The Great Bolo defeated Duke Keomuka in two straight falls
5) Dory Funk defeated Roy Shire (w/ Frenchy Ouimet) via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, March 11, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ray Duran (sub. Tommy Phelps) defeated Leo Newman via DQ
2) Rip Rogers defeated Doug Donovan via DQ in two straight falls (referee: Frankie Murdoch)
3) Ethel Johnson defeated Babs Wingo  in three falls
4) Don Curtis fought The Great Bolo to a no contest in three falls

Tuesday, March 12, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dizzy Davis defeated Doug Donovan
2) Kurt Von Poppenheim defeated Dory Funk via DQ in three falls
3) Roy Shire defeated Don Curtis in three falls

Wednesday, March 13, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Doug Donovan vs. Ray Duran
2) Kurt Von Poppenheim vs. Dory Funk
3) The Great Bolo vs. Ray Clements
4) Roy Shire vs. Don Curtis

Thursday, March 14, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Doug Donovan defeated Bill Willis
2) Leo Newman fought Frenchy Ouimet to a double-DQ (10:00)
3) Don Curtis defeated Ray Gunkel
4) Rip Rogers defeated Kurt Von Poppenheim
5) Roy Shire & Frenchy Ouimet defeated The Great Bolo & Leo Newman in three falls

Monday, March 18, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis defeated Doug Donovan
2) Larry Hamilton defeated Leo Newman in two straight falls
3) Don Curtis defeated The Great Bolo in two straight falls (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, March 19, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Larry Hamilton fought Ray Duran to a draw
2) Don Curtis & Larry Hamilton defeated Ray Duran & Rip Rogers in three falls
3) Dory Funk fought Roy Shire to a no contest

Wednesday, March 20, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dizzy Davis defeated Doug Donovan
2) Don Curtis defeated Larry Hamilton
3) Kurt Von Poppenheim defeated Rip Rogers in three falls
4) Roy Shire & Bobby Wallace defeated The Great Bolo & Leo Newman in three falls

Thursday, March 21, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kurt Von Poppenheim defeated Doug Donovan in three falls
2) Handicap Match: Don Curtis defeated Ray Duran & Leo Newman & Frenchy Ouimet & Kurt Von Popoenheim (30:00)
3) Roy Shire (w/ Frenchy Ouimet) defeated Larry Hamilton in three falls
4) Dizzy Davis & The Great Bolo (w/ Leo Newman) defeated Dory Funk & Rip Rogers via CO in two straight falls to win the World Tag Team Title (referee: Tommy Phelps)

Monday, March 25, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bobby Wallace vs. Frankie Murdoch
2) Sky Low Low vs. Tito Infante
3) Roy Shire & Bobby Wallace & Tito Infante vs. Dizzy Davis & Frankie Murdoch & Sky Low Low
Card cancelled due to snow.

Tuesday, March 26, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Kurt Von Poppenheim fought Don Curtis to a draw (20:00)
2) Don Curtis & Larry Hamilton defeated Kurt Von Poppenheim & Rip Rogers via DQ in three falls
3) Dory Funk fought Roy Shire to a no contest in three falls

Wednesday, March 27, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tommy O’Toole fought Don Curtis to a draw (20:00)
2) Kurt Von Poppenheim fought Larry Hamilton to a draw (20:00)
3) Roy Shire defeated Lou Klein in two straight falls
4) Don Curtis & Tito Infante & Pee Wee James defeated Tommy O’Toole & Sky Low Low & Bull Brummell in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, March 28, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy O'Toole defeated Lou Klein
2) Larry Hamilton fought Kurt Von Poppenheim to a draw (20:00)
3) Rip Rogers & Pee Wee James & Tito Infante defeated The Great Bolo & Sky Low Low & Bull Brummell in three falls
4) Roy Shire (w/ Frenchy Ouimet) defeated Dizzy Davis
5) Don Curtis defeated Dory Funk via CO
6) Don Curtis defeated Roy Shire (w/ Frenchy Ouimet) via DQ (referee: Tommy Phelps)

Last edited on Wed Dec 7th, 2016 12:26 am by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, April 1, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Larry Hamilton fought Al Mills to a draw (20:00)
2) Kurt Von Poppenheim defeated Tommy O'Toole in three falls
3) Don Curtis & Larry Hamilton defeated Al Mills & Tiny Mills via DQ in three falls

Tuesday, April 2, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Kurt Von Poppenheim fought Dizzy Davis to a draw (30:00)
2) Judy Grable defeated Slave Girl Moolah in three falls
3) Death Match: Dory Funk defeated Roy Shire

Wednesday, April 3, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Kurt Von Poppenheim defeated Tommy O’Toole
2) The Fabulous Moolah fought Judy Grable to a double-DQ in three falls
3) Larry Hamilton defeated Roy Shire via DQ in three falls
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Don Curtis to a double-CO in three falls(referee: Ray Clements)

Thursday, April 4, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Mills & Tiny Mills defeated Tommy O'Toole & Larry Hamilton
2) Slave Girl Moolah fought Judy Grable to a double-DQ
3) Roy Shire defeated Rip Rogers
4) Dizzy Davis fought The Great Bolo to a no contest (referee: Ray Clements)
5) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Don Curtis to a draw in three falls (90:00)

Monday, April 8, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers fought Tommy O'Toole to a draw (20:00)
2) World Women’s Champion The Fabulous Moolah defeated Judy Grable in three falls
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Roy Shire & Tommy O'Toole via DQ in three falls(referee: Ray Duran)

Tuesday, April 9, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rocky Colombo defeated Tommy Phelps
2) Dizzy Davis defeated Tiny Mills via DQ in two straight falls
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Roy Shire & Bobby Wallace via DQ in three falls

Wednesday, April 10, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tommy O’Toole & Rip Rogers defeated Tiny Mills & Al Mills via DQ
2) Roy Shire defeated Rocky Colombo via DQ
3) World Women’s Champion The Fabulous Moolah defeated Judy Grable in three falls
4) Don Curtis & Larry Hamilton defeated World Tag Team Champions The Great Bolo & Kurt Von Poppenheim in two straight falls
The newspaper previews state that Bolo & Von Poppenheim had won the title in Amarillo the previous week, although this was not the case, and titles were in dispute. The newspaper results state that Curtis & Hamilton won the title, but the first fall was won on a DQ.

Thursday, April 11, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Mills defeated Larry Hamilton
2) Tiny Mills defeated Tommy O'Toole
3) World Women's Champion Slave Girl Moolah defeated Judy Grable in two straight falls
4) Don Curtis & Dizzy Davis defeated The Great Bolo & Kurt Von Poppenheim in three falls to win the World Tag Team Title
5) Roy Shire (w/ Frenchy Ouimett) defeated Dory Funk via DQ in two straight falls to win the North American Heavyweight Title

Monday, April 15, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Jim Blood (sub. Roy Shire) fought Rocky Colombo to a double-DQ (referee: Larry Wright)
2) Juan Garcia defeated Tommy Phelps in three falls
3) Jim Blood & Tommy Phelps (sub. Roy Shire & Frenchy Ouimet) defeated Rip Rogers & Rocky Columbo in three falls

Tuesday, April 16, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tiny Mills defeated Juan Garcia
2) The Great Bolo defeated Dizzy Davis in three falls
3) Don Curtis defeated Jim Blood in two straight falls

Wednesday, April 17, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Rocky Columbo defeated Hal Burdette
2) Don Curtis defeated Roy Shire in two straight falls
3) Juan Garcia & Larry Hamilton defeated Tiny Mills & Al Mills via DQ in three falls (referee: Ray Clements replaced by Ray Duran)

Wednesday, April 17, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) The Great Bolo vs. Rip Rogers
2) Jim Blood vs. Tommy Phelps
3) Dizzy Davis & Rip Rogers vs. The Great Bolo & El Diablo

Thursday, April 18, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Mills fought Juan Garcia to a draw
2) Larry Hamilton defeated Jim Blood via DQ
3) Tiny Mills defeated Rip Rogers
4) The Great Bolo fought Rocky Columbo to a no contest in three falls
5) Don Curtis defeated Roy Shire in three falls to win the North American Heavyweight Title (referee: Ray Clements)

Monday, April 22, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rocky Columbo vs. Jim Blood
2) The Great Bolo vs. Sonny Myers
3) Rocky Columbo & Rip Rogers vs. Jim Blood & Tommy Phelps

Tuesday, April 23, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rip Rogers defeated Tiny Mills via DQ
2) The Great Bolo defeated Sonny Myers in three falls
3) Dizzy Davis & Rip Rogers defeated Al Mills & Tiny Mills via DQ in three falls

Wednesday, April 24, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Sonny Myers defeated Tommy O’Toole (23:00)
2) Rip Rogers defeated Jim Blood in two straight falls
3) The Great Bolo defeated Dizzy Davis in three falls

Thursday, April 25, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Juan Garcia fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) Rip Rogers defeated Jim Blood
3) Ivan Kola defeated Rocky Columbo via DQ
4) Sonny Myers defeated The Great Bolo in three falls (45:00)
5) Tiny Mills & Al Mills defeated Don Curtis & Dizzy Davis in two straight falls

Monday, April 29, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis vs. Jim Blood
2) Mike DiBiase vs. Don Curtis
3) Sonny Myers vs. Ivan Kola (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, April 30, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sonny Myers & Rip Rogers defeated The Great Bolo & Jim Blood
2) Rocky Colombo defeated Bob Geigel
3) Rip Rogers defeated Jim Blood in two straight falls
4) The Great Bolo defeated Sonny Myers via DQ in three falls

Wednesday, May 1, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Juan Garcia defeated Jim Blood (referee: Dizzy Davis)
2) Bob Geigel defeated Ivan Kola (referee: Dizzy Davis)
3) Al Mills fought Don Curtis to a no contest in three falls (referee: Dizzy Davis)
4) Tiny Mills defeated Ray Clements via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)

Wednesday, May 1, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Mike DiBiase defeated Rocky Colombo
2) Rip Rogers defeated Tommy Phelps in two straight fall
3) The Great Bolo defeated Sonny Myers in three falls

Thursday, May 2, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sonny Myers fought Iron Mike DiBiase to a draw (20:00)
2) Ivan Kola defeated Jim Blood (0:05)
3) The Great Bolo defeated Al Mills
4) Rip Rogers fought Rocky Columbo to a no contest
5) Tiny Mills & Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel & Sonny Myers via CO in three falls

Monday, May 6, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mike DiBiase vs. Don Curtis
2) Rocky Columbo vs. Ivan Kola
3) The Great Bolo & Mike DiBiase vs. Sonny Myers & Don Curtis

Tuesday, May 7, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dizzy Davis defeated Ray Clements via CO
2) Rocky Colombo defeated Ivan Kola via DQ
3) Sonny Myers fought Mike DiBiase to a draw in three falls (45:00)
4) Rip Rogers fought The Great Bolo to a double-DQ

Wednesday, May 8, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Juan Garcia fought Bob Geigel to a draw (20:00)
2) The Great Bolo defeated Sonny Myers via DQ in three falls
3) Ray Clements & Dizzy Davis defeated Al Mills & Tiny Mills in two straight falls

Wednesday, May 8, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Alex Perez defeated Jim Blood (sub. Rocky Colombo vs. Jerry Woods)
2) Don Curtis defeated Ivan Kola in three falls
3) Rip Rogers defeated Mike DiBiase in three falls

Thursday, May 9, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Alex Perez fought Jerry Woods to a draw (20:00)
2) Rocky Columbo defeated Ivan Kola (0:59)
3) Al Mills & Iron Mike DiBiase defeated Sonny Myers & Rip Rogers
4) Fight to the Finish: Tiny Mills defeated The Great Bolo
5) Bob Geigel defeated Don Curtis in three falls to win the North American Heavyweight Title

Monday, May 13, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps fought Jerry Woods to a draw (20:00)
2) Tiny Mills fought Don Curtis to a draw in three falls (45:00)
3) Mike DiBiase fought Sonny Myers to a no contest in three falls

Tuesday, May 14, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Rocky Colombo via DQ
2) Mike DiBiase defeated Don Curtis in three falls
3) The Great Bolo defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, May 15, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Rocky Colombo vs. Juan Garcia
2) Dizzy Davis vs. Ivan Kola
3) Mike DiBiase vs. Ray Clements
4) The Great Bolo vs. Sonny Myers

Wednesday, May 15, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Don Curtis fought Tiny Mills to a draw (15:00)
2) Bob Geigel defeated Tommy Phelps via DQ in three falls
3) Al Mills & Tiny Mills defeated Rip Rogers & Don Curtis in three falls

Thursday, May 16, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel defeated Al Mills
2) Rip Rogers fought Rocky Columbo to a draw (15:00)
3) Sonny Myers fought The Great Bolo to a draw in three falls (45:00)
4) Dory Funk & Bob Geigel & Dizzy Davis defeated Tiny Mills & Al Mills & Iron Mike DiBiase in three falls

Monday, May 20, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps defeated Juan Garcia
2) Ivan Kola defeated Jerry Woods in three falls
3) Mike DiBiase defeated Sonny Myers via DQ in three falls

Tuesday, May 21, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Mike DiBiase fought Rip Rogers to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis fought Sonny Myers to a draw when Davis would not accept the victory when Myers was injured
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Mike DiBiase & The Great Bolo in two straight falls

Wednesday, May 22, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Jerry Woods fought Rocky Columbo to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Dizzy Davis when Davis was unable to continue in the third fall
3) Mike DiBiase & The Great Bolo defeated Ray Clements & Sonny Myers via DQ in three falls

Wednesday, May 22, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Ivan Kola defeated Juan Garcia (sub. Dory Funk)
2) Don Curtis defeated Al Mills in two straight falls
3) Rip Rogers defeated Tiny Mills in three falls

Thursday, May 23, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ivan Kola fought Jerry Woods to a draw (15:00)
2) Sonny Myers & Rip Rogers defeated Iron Mike DiBiase & Al Mills
3) Don Curtis defeated Rocky Columbo
4) The Great Bolo defeated Bob Geigel (45:00)
5) Dory Funk defeated Tiny Mills (w/ Leo Newman) in two straight falls

Monday, May 27, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps defeated Farmer Jones
2) Slave Girl Moolah defeated Bonita White Cloud in three falls
3) Dory Funk defeated Ivan Kola in two straight falls

Tuesday, May 28, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Farmer Jones defeated Ivan Kola via DQ
2) Slave Girl Moolah defeated Princess Bonita White Cloud in three falls
3) Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Rip Rogers in three falls

Wednesday, May 29, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements defeated Bulldog Pelchas via DQ
2) Rip Rogers defeated Farmer Jones in two straight falls
3) Ray Clements & Sonny Myers & Dizzy Davis defeated Mike DiBiase & The Great Bolo & Bulldog Plechas in three falls (referees: Ray Piret & Alex Perez)

Wednesday, May 29, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Bob Geigel defeated Jerry Woods
2) Don Curtis fought Ivan Kola to a draw
3) Slave Girl Moolah defeated Bonita White Cloud in three falls

Thursday, May 30, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rocky Columbo defeated Jerry Woods
2) Major Ray Piret defeated Sonny Myers (15:00)
3) The Great Bolo defeated Don Curtis via DQ
4) Slave Girl Moolah defeated Bonita White Cloud in two straight falls
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls

Monday, June 3, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rocky Columbo defeated Tommy Phelps in two straight falls
2) Bob Geigel defeated Ivan Kola in two straight falls
3) Dory Funk defeated Danny Plechas via DQ in two straight falls

Tuesday, June 4, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Major Ray Piret defeated Alex Perez
2) Mike DiBiase defeated Rip Rogers via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated Bulldog Plechas via DQ in two straight falls

Wednesday, June 5, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Piret fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) Rocky Columbo defeated Tony Morelli in three falls
3) Mike DiBiase & Slave Girl Moolah defeated Ray Clements & Peggy Allen in two straight falls

Wednesday, June 5, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Rip Rogers fought Sonny Myers (sub. Jerry Woods) to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Ivan Kola in two straight falls
3) Bulldog Plechas defeated Don Curtis (60:00)

Thursday, June 6, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated Tony Morelli
2) Sonny Myers defeated Rocky Columbo
3) Don Curtis fought Major Ray Piret to a draw (15:00)
4) North American Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Iron Mike DiBiase in three falls
5) Bulldog Plechas & Slave Girl Moolah defeated Dizzy Davis & Peggy Allen in three falls

Monday, June 10, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sonny Myers fought Tommy Phelps to a draw (20:00)
2) Don Curtis defeated Ivan Kola in three falls
3) Dory Funk fought Mike DiBiase to a double-CO in three falls

Tuesday, June 11, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rip Rogers fought Jerry Woods to a draw
2) Mike DiBiase defeated Major Ray Piret in three falls
3) Bulldog Plechas defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, June 12, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Rocky Colombo defeated Jerry Woods (15:50)
2) Dory Funk defeated Ray Piret in three falls
3) Dizzy Davis defeated Mike DiBiase in three falls

Wednesday, June 12, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Rip Rogers defeated Ivan Kola
2) Don Curtis defeated Bulldog Plechas in two straight falls
3) North American Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Sonny Myers in three falls

Thursday, June 13, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dory Funk & Bob Geigel defeated Sonny Myers & Ivan Kola
2) Roberto Pico & Rip Rogers defeated Rocky Columbo & Major Ray Piret
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dizzy Davis & Don Curtis
4) Dory Funk & Bob Geigel defeated Roberto Pico & Ivan Kola
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls to win the vacant World Tag Team Title.
6) Dory Funk (w/ Ed “Strangler” Lewis) defeated Don Curtis.
7) Lights Out Match: Iron Mike DiBiase defeated Jerry Woods

Monday, June 17, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis vs. Tommy Phelps
2) Bob Geigel vs. Ivan Kola
3) Dory Funk vs. Danny Plechas

Tuesday, June 18, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rocky Colombo vs. Stan Kola
2) Bob Geigel defeated Rip Rogers when Rogers was unable to continue in the third fall
3) Bulldog Plechas defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, June 19, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Alex Perez fought Rocky Colombo to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Ivan Kola in two straight falls
3) Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Dizzy Davis in three falls

Wednesday, June 19, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Roy Piret defeated Sonny Myers via DQ
2) The Great Bolo defeated Rip Rogers via DQ in two straight falls
3) Bob Geigel defeated Don Curtis in three falls

Thursday, June 20, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rocky Columbo defeated Tommy Phelps
2) Rip Rogers defeated Ivan Kola
3) Fight to the Finish: Sonny Myers defeated Major Ray Piret (20:05)
4) Bob Geigel & Don Curtis fought Bulldog Plechas & The Great Bolo to a draw in three falls (45:00)
5) Australian Rules: Iron Mike DiBiase defeated Dizzy Davis in three falls

Saturday, June 22, 1957 – unknown arena – Plainview, TX
1) Dory Funk defeated Bulldog Plechas in two straight falls

Monday, June 24, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe (sub. Danny Plechas) fought Bob Geigel to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis defeated Mike DiBiase via DQ
3) Dory Funk & Bob Geigel & Dizzy Davis defeated Mike DiBiase & Ivan Kola & Tokyo Joe (sub. Danny Plechas) via DQ in two straight falls

Tuesday, June 25, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Jerry Woods
2) Mike DiBiase defeated Dory Funk (w/ Ed “Strangler” Lewis) when Lewis conceded the match in the first fall due to an injury to Funk
3) Mike DiBiase defeated Jerry Woods
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Bulldog Plechas in two straight falls

Wednesday, June 26, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ivan Kola vs. Thor Hagen
2) Bulldog Plechas vs. Sonny Myers
3) Dory Funk vs. Mike DiBiase

Wednesday, June 26, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Don Curtis vs. Ray Piret
2) Rip Rogers fought The Great Bolo to a no contest (referee: Jerry Woods)
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Bob Geigel in two straight falls

Thursday, June 27, 1957 – Fair Park Coliseum – Amarillo, TX
1) Thor Hagen defeated Rocky Columbo
2) Rip Rogers & Sonny Myers defeated The Great Bolo & Ivan Kola
3) Bob Geigel defeated Bulldog Plechas (15:00)
4) Iron Mike DiBiase defeated Tokyo Joe via blood stoppage
5) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Dory Funk (w/ Ed "Strangler" Lewis) to a no contest in three falls (referee: Don Curtis)

Last edited on Thu Dec 8th, 2016 10:18 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Monday, July 1, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe defeated Danny Plechas via DQ
2) Sonny Myers defeated Ray Piret in three falls
3) Mike DiBiase & Danny Plechas defeated Ivan Kola & Tokyo Joe

Tuesday, July 2, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Don Curtis defeated Bob Geigel via DQ in three falls
2) Dizzy Davis defeated Bulldog Plechas via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated Mike DiBiase when DiBiase was unable to continue in the third fall

Wednesday, July 3, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought Thor Hagen to a draw (20:00)
2) Ray Puret defeated Roberto Pico in three falls
3) Dory Funk & Sonny Myers defeated Mike DiBiase & Bulldog Plechas in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, July 3, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Tokyo Joe defeated Rocky Columbo (sub. Sonny Myers)
2) Don Curtis & Rocky Columbo defeated Tokyo Joe & Ivan Kola in three falls
3) Lights Out Match: The Great Bolo defeated Rip Rogers

Thursday, July 4, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Major Ray Piret fought Rocky Columbo to a draw (15:00)
2) Thor Hagen defeated Ivan Kola
3) Bob Geigel fought Sonny Myers to a draw (15:00)
4) Rip Rogers defeated Roberto Pico via DQ in two straight falls
5) World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated The Great Bolo & Tokyo Joe in three falls

Monday, July 8, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sonny Myers defeated Tommy Phelps
2) Tokyo Joe defeated Ray Piret in three falls
3) Dory Funk & Sonny Myers & Cowboy Bradley defeated Mike DiBiase & Danny Plechas & Tiny Roe in two straight falls

Tuesday, July 9, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Don Curtis defeated Tokyo Joe via DQ in two straight falls
2) Dory Funk defeated Roberto Pico in three falls
3) Dizzy Davis & Tito Infante defeated Bob Geigel & Tom Thumb in three falls

Wednesday, July 10, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Thor Hagen defeated Ray Piret
2) Ray Clements & Tito Infante defeated Roberto Pico & Tom Thumb in three falls
3) World Tag Team Champions Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Bob Geigel via DQ in three falls

Wednesday, July 10, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Sonny Myers defeated Jim Siksay (12:00)
2) Cowboy Bradley defeated Tiny Roe in three falls
3) Rip Rogers & Don Curtis defeated The Great Bolo & Tokyo Joe in two straight falls

Thursday, July 11, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Thor Hagen defeated Roberto Pico
2) Rip Rogers defeated Major Ray Piret
3) Sonny Myers & Cowboy Bradley defeated The Great Bolo & Tiny Roe
4) Dory Funk defeated Bulldog Plechas in three falls
5) Fight to the Finish: Tokyo Joe defeated Iron Mike DiBiase

Monday, July 15, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ray Piret defeated Rocco Columbo
2) Tokyo Joe fought Thor Hagen to a double-DQ in three falls
3) Dizzy Davis defeated Mike DiBiase in two straight falls

Tuesday, July 16, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel fought Roberto Pico to a no contest
2) Sonny Myers defeated Tokyo joe in three falls
3) Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dizzy Davis & Rip Rogers in three falls

Wednesday, July 17, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Roberto Pico fought Thor Hagen to a draw
2) Bob Geigel defeated Tokyo Joe in three falls
3) Bulldog Plechas fought Ray Clements to a no contest in three falls

Wednesday, July 17, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Rip Rogers defeated Rocky Columbo
2) Mike DiBiase defeated Dizzy Davis
3) Sonny Myers defeated The Great Bolo via DQ

Thursday, July 18, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dizzy Davis defeated Major Ray Piret
2) Tokyo Joe defeated Sonny Myers in three falls (45:00)
3) The Great Bolo defeated Bulldog Plechas via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)
4) Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel in three falls

Monday, July 22, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) John Tolos defeated Ray Piret
2) Dory Funk Sr fought Tokyo Joe to a double-DQ in three falls
3) Mike DiBiase defeated Thor Hagen in three falls

Tuesday, July 23, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Rip Hawk via DQ
2) Rip Rogers defeated John Tolos in three falls
3) Sonny Myers & Dizzy Davis defeated World Tag Team Champions Mike DiBiase & Bulldog Plechas via DQ in two straight falls
From newspaper reports in August in Wichita Falls, TX, it would appear that the title did change hands in the main event.

Wednesday, July 24, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Roberto Pico defeated Rocky Colombo
2) Bob Geigel defeated John Tolos via DQ
3) Mike DiBiase defeated Dory Funk via DQ in three falls
4) Ray Clements defeated Bulldog Plechas in three falls

Wednesday, July 24, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Sonny Myers vs. The Great Bolo
2) Rip Hawk vs. Ray Piret
3) Tokyo Joe vs. Rip Rogers
4) Tokyo Joe & The Great Bolo & Rip Hawk vs. Rip Rogers & Ray Piret & Sonny Myers

Thursday, July 25, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Thor Hagen defeated Major Ray Piret
2) Bob Geigel fought Sonny Myers to a draw (15:00)
3) Tokyo Joe & The Great Bolo defeated John Tolos & Rip Hawk
4) Dizzy Davis defeated Bulldog Plechas via DQ
5) Dory Funk defeated Roberto Pico in two straight falls
6) Iron Mike DiBiase defeated Rip Rogers in three falls (referee: Tommy Phelps)

Monday, July 29, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rocky Columbo vs. Thor Hagen
2) Sonny Myers vs. Bob Geigel
3) Dory Funk vs. Ray Piret

Tuesday, July 30, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated John Tolos
2) Dizzy Davis defeated Roberto Pico via DQ in two straight falls
3) Rip Hawk defeated Rip Rogers in three falls
4) Sonny Myers defeated Mike DiBiase in three falls

Wednesday, July 31, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel defeated Ray Piret
2) Sonny Myers fought Roberto Pico to a draw (20:00)
3) Dizzy Davis defeated Rocky Colombo in two straight falls
4) Mike DiBiase defeated Dory Funk via blood stoppage in three falls

Wednesday, July 31, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) John Tolos vs. Thor Hagen
2) Rip Hawk vs. The Great Bolo
3) Tokyo Joe vs. Rip Rogers

Thursday, August 1, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) John Tolos defeated Thor Hagen
2) Rip Hawk defeated Rocky Columbo
3) Bob Geigel & Rip Rogers fought The Great Bolo & Tokyo Joe to a draw (20:00)
4) Iron Mike DiBiase defeated Sonny Myers in three falls
5) No DQ: World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Dory Funk via CO in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, August 5, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Hawk vs. Rocky Columbo
2) World Women’s Champion Slave Girl Moolah vs. Helen Hild
3) Dizzy Davis & Bob Geigel & Rocky Columbo vs. Rip Hawk & Great Bolo & John Tolos

Tuesday, August 6, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sonny Myers defeated Bob Geigel in three falls
2) Slave Girl Moolah defeated Helen Hild in three falls
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Mike DiBiase & Rip Hawk via DQ in three falls

Wednesday, August 7, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Thor Hagen defeated Rip Rogers via DQ
2) John Tolos fought Rip Hawk to a draw (20:00)
3) Bob Geigel defeated Roberto Pico in three falls
4) Mike DiBiase defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, August 7, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Sonny Myers vs. Tokyo Joe
2) Fabulous Moolah defeated Helen Hild in three falls
3) The Great Bolo & Tokyo Joe defeated Dizzy Davis & Sonny Myers in three falls to win the World Tag Team Title (27:40)

Thursday, August 8, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Thor Hagen defeated Rip Hawk
2) Roberto Pico defeated Rip Rogers
3) Slave Girl Moolah defeated Helen Hild (2:00)
4) Rip Rogers & Sonny Myers & Bob Geigel defeated Tokyo Joe & Roberto Pico & John Tolos in three falls
5) Mike DiBiase defeated Dizzy Davis in three falls

Monday, August 12, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mike DiBiase fought Tokyo Joe to a draw (20:00)
2) Thor Hagen defeated Rip Hawk in three falls
3) Mike DiBiase & Roberto Pico & Rip Hawk defeated Tokyo Joe & The Great Bolo & Tommy Phelps (sub. Dizzy Davis) in three falls

Tuesday, August 13, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rip Hawk defeated Rip Rogers in three falls
2) Dory Funk defeated Tokyo Joe
3) Bob Geigel & Slave Girl Moolah defeated Sonny Myers & Helen Hild in three falls

Tuesday, August 13, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Jesse James fought Karl Gray to a draw (15:00)
2) Kit Fox defeated Johnny James (9:50)
3) Jim Wright defeated Dutch Schultz in two straight falls
4) Don Arnold defeated Ali Pasha in three falls
Doc Sarpolis had bought the promotional rights to Tucson before this card, but still used existing talent until the next week's card.

Wednesday, August 14, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk defeated Sonny Myers
2) Enrique Torres defeated John Tolos in two straight falls
3) The Fabulous Moolah defeated Helen Hild in two straight falls
4) Mike DiBiase fought Ray Clements to a no contest in three falls (referee: George Overhuls)

Wednesday, August 14, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Roberto Pico defeated Rip Hawk (13:40)
2) The Great Bolo defeated Bob Geigel via DQ in two straight falls
3) Rip Rogers defeated Tokyo Joe in two straight falls

Thursday, August 15, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sonny Myers fought Tokyo Joe to a draw (15:00)
2) Rip Rogers defeated Roberto Pico
3) The Great Bolo fought Enrique Torres to a double-DQ
4) John Tolos & Slave Girl Moolah defeated Rip Rogers & Helen Hild in three falls
5) Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel in three falls to win the North American Heavyweight Title

Monday, August 19, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch fought Tommy Phelps to a draw (20:00)
2) Ricky Romero defeated The Great Bolo via DQ in three falls
3) Mike DiBiase fought Art Nelson to a double-CO in three falls

Tuesday, August 20, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Lou Plummer
2) Art Nelson defeated Dory Funk via DQ
3) Enrique Romero defeated Roberto Pico via DQ
4) Enrique Torres defeated Rip Hawk in three falls

Tuesday, August 20, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Ali Pasha defeated Karl Gray (10:50)
2) John Tolos defeated Jim Wright
3) Doll Paige defeated Gypsy Rose (6:55)
4) Tokyo Joe defeated Kit Fox via CO
5) North American Heavyweight Champion Sonny Myers fought Don Arnold to a double-CO in three falls

Wednesday, August 21, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought Art Nelson to a draw (20:00)
2) Enrique Torres defeated The Great Bolo via referee’s decision after a draw in three falls(referee: Tommy Phelps)
3) Mike DiBiase defeated Ray Clements in three falls

Wednesday, August 21, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Rip Hawk vs. Thor Hagen
2) Enrique Romero vs. Lou Plummer
3) Dory Funk vs. Roberto Pico

Thursday, August 22, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Phelps defeated George Overhuls
2) Bob Geigel defeated Rip Hawk
3) Enrique Torres & Ricky Romero defeated Roberto Pico & Lou Plummer via DQ
4) Art Nelson defeated The Great Bolo
5) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls

Monday, August 26, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Art Nelson defeated Lou Plummer
2) Tommy Phelps defeated Ricky Romero in three falls
3) Art Nelson & The Great Bolo defeated Mike DiBiase & Lou Plummer in two straight falls

Tuesday, August 27, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) George Overhuls & Thor Hagen vs. Rip Hawk & Roberto Pico
2) Enrique Romero vs. Mike DiBiase
3) Enrique Torres vs. Art Nelson

Tuesday, August 27, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Kit Fox defeated Ali Pasha via DQ
2) John Tolos defeated Karl Gray (8:50)
3) Jim Wright defeated Tokyo Joe in three falls
4) Texas Death Match: Sonny Myers defeated Don Arnold (18:50)

Wednesday, August 28, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk fought Art Nelson to a draw (20:00)
2) Mike DiBiase (sub. The Great Bolo) fought Enrique Torres to a double-CO in three falls
3) Dory Funk & Bob Geigel defeated Mike DiBiase & Art Nelson in two straight falls

Wednesday, August 28, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Rip Hawk defeated Enrique Romero
2) Roberto Pico defeated George Overhuls
3) Thor Hagen & Enrique Romero defeated Rip Hawk & Lou Plummer

Thursday, August 29, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Hawk defeated Tommy Phelps
2) Lou Plummer defeated Enrique Romero (15:00)
3) Roberto Pico & Rip Hawk defeated Bob Geigel & Thor Hagen
4) Enrique Torres defeated Art Nelson via DQ
5) North American Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk via DQ in three falls

Monday, September 2, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Billy Weidner defeated Tommy Phelps
2) The Great Bolo defeated Ray Clements via DQ in two straight falls
3) Art Nelson defeated Danno O'Shocker in three falls

Tuesday, September 3, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Thor Hagen defeated Bob Geigel via DQ
2) Enrique Romero defeated Ray Clements (sub. Lou Plummer)
3) Dory Funk & Danno O’Shocker fought Art Nelson & Rip Hawk to a no contest

Tuesday, September 3, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Wally Steele defeated Ali Pasha
2) Kit Fox defeated Karl Gray via DQ
3) Roberto Pico defeated Dizzy Davis in three falls
4) Tokyo Joe defeated Sonny Myers in three falls

Wednesday, September 4, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk fought The Great Bolo to a draw (15:00)
2) Enrique Romero defeated Tommy Phelps in two straight falls
3) Art Nelson & The Great Bolo defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls

Wednesday, September 4, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Chico Romero fought George Overhuls to a draw (20:00)
2) John Tolos defeated Danno O’Shocker in three falls
3) Texas Death Match: Rip Hawk defeated Thor Hagen

Thursday, September 5, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Enrique Romero defeated Tommy Phelps
2) Danno O'Shocker defeated Thor Hagen
3) Dory Funk defeated Rip Hawk
4) John Tolos defeated Art Nelson
5) World Tag Team Champions Art Nelson & The Great Bolo defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls

Monday, September 9, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Great Bolo defeated Ali Bey via DQ
2) Danno O'Shocker fought Chief Kit Fox to a draw in three falls (45:00)
3) The Great Bolo & Art Nelson fought Ali Bey & Ali Pasha to a double-DQ in three falls

Tuesday, September 10, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ali Bey fought Enrique Romero to a draw (20:00)
2) Danno O’Shcoker defeated Ali Pasha in three falls
3) Doll Paige defeated Gypsy Rose in two straight falls
4) Art Nelson defeated Dory Funk via DQ in three falls

Tuesday, September 10, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Wally Steele vs. Doran O’Hara
2) Gladys Wills vs. Lorraine Johnson
3) Bob Geigel defeated Jim Wright in three falls
4) Tokyo Joe & Roberto Pico defeated Sonny Myers & Dizzy Davis in three falls
5) Lights Out Match: Roberto Pico defeated Karl Davis

Wednesday, September 11, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Kit Fox fought Ali Bey to a draw (15:00)
2) Ray Clements defeated Juan Humberto
3) Ali Bey & Ali Pasha defeated Enrique Romero & Kit Fox in three falls
4) Art Nelson defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, September 11, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Danno O’Shocker defeated Rip Hawk via DQ
2) Doll Paige defeated Gypsy Rose
3) The Great Bolo defeated John Tolos in three falls

Thursday, September 12, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox defeated Juan Humberto
2) John Tolos fought The Great Bolo to a draw (20:00)
3) Doll Paige defeated Gypsy Rose
4) Ali Bey & Ali Pasha defeated Danno O'Shocker & Enrique Romero
5) Iron Mike DiBiase defeated Art Nelson in three falls (60:00) (referee: Rip Hawk)

Monday, September 16, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) John Tolos defeated Chief Kit Fox
2) Art Nelson fought Danno O'Shocker to a double-DQ (45:00)
3) The Great Bolo defeated Ali Bey via DQ in two straight falls

Tuesday, September 17, 1957 – National Guard Armory – Lamesa, TX
1) John Tolos vs. Ali Pasha
2) Enrique Romero vs. Rip Hawk

Tuesday, September 17, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ali Bey defeated Chief Kit Fox
2) Mike DiBiase fought Danno O’Shocker to a draw (60:00)
3) Dory Funk & Country Boy Calhoun defeated The Great Bolo & Art Nelson in three falls

Tuesday, September 17, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Bob Geigel vs. El Diablo
2) Thor Hagen vs. Roberto Pico
3) Tokyo Joe defeated Jim Wright in three falls
4) Bob Geigel & Thor Hagen & Gladys Wills defeated Roberto Pico & El Diablo & Lorraine Johnson in three falls

Wednesday, September 18, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX – 3,500
1) Doll Page defeated Gypsy Rose
2) Dory Funk & Country Boy Calhoun defeated Ali Bey & Ali Pasha in three falls
3) Art Nelson defeated Mike DiBiase in three falls

Wednesday, September 18, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Chief Kit Fox defeated Juan Humberto via DQ
2) Rip Hawk fought Danno O’Shocker (sub. Enrique Romero) to a draw (45:00)
3) John Tolos defeated The Great Bolo in two straight falls

Monday, September 23, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sky Low Low defeated Red Feather
2) John Tolos fought Danno O'Shocker to a draw (45:00)
3) Dory Funk & Country Boy Calhoun & Red Feather defeated The Great Bolo & Art Nelson & Sky Low Low

Tuesday, September 24, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Little Red Feather defeated Sky Low Low
2) Art Nelson defeated Country Boy Calhoun via DQ
3) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in three falls
4) Dick Raines defeated Dory Funk in three falls

Tuesday, September 24, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) El Diablo defeated Thor Hagen (9:40)
2) Juan Humberto defeated Doran O’Hara (10:55)
3) Jim Wright & El Diablo defeated Bob Geigel & Thor Hagen in three falls
4) Tokyo Joe defeated Roberto Pico via DQ in two straight falls

Wednesday, September 25, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Enrique Romero defeated Tommy Phelps via DQ
2) John Tolos defeated Danno O’Shocker in three falls
3) Tiny Tim & Little Red Feather defeated Irish Jackie & Sky Low Low in three falls

Thursday, September 26, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Country Boy Calhoun defeated Tommy Phelps
2) Babs Wingo defeated Ethel Johnson
3) Dick Raines & Sky Low Low defeated Kit Fox & Little Red Feather
4) Fight to the Finish: North American Heavyweight Champion Mike DiBiase fought Dory Funk to a no contest (referee: Rip Hawk)

Saturday, September 28, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements fought Ali Bey to a draw (15:00)
2) Art Nelson defeated Ali Pasha
3) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in two straight falls
4) Art Nelson & Ray Clements & The Great Bolo defeated Mike DiBiase & Ali Bey & Ali Pasha in three falls

Monday, September 30, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Mike DiBiase defeated Roger Mackay
2) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in two straight falls
3) Art Nelson defeated Dory Funk via DQ in three falls

Last edited on Sat Dec 10th, 2016 11:08 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Tuesday, October 1, 1957 – Howard County Fair Building – Big Spring, TX
1) Ali Bey defeated Rip Hawk
2) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in three falls (referee: Kit Fox)
3) John Tolos defeated The Great Bolo via DQ in two straight falls (referee: Kit Fox)

Tuesday, October 1, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Enrique Romero fought Ali Pasha to a draw (30:00)
2) Roger MacKay & Danno O’Shocker defeated Dick Raines & Mike DiBiase in three falls
3) Wire Fence Match: Country Boy Calhoun defeated Art Nelson

Tuesday, October 1, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Bob Geigel vs. El Diablo
2) Juan Humberto & El Diablo vs. Bob Geigel & Wally Steele
3) Don Curtis defeated Jim Wright
4) Boxing: Tokyo Joe defeated Roberto Pico

Wednesday, October 2, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Roger Mackay defeated Dick Raines via DQ
2) Enrique Romero fought Mike DiBiase to a draw in three falls
3) World Tag Team Champions Art Nelson & The Great Bolo fought Dory Funk & Country Boy Calhoun to a split referees’ decision in three falls

Wednesday, October 2, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Ali Bey defeated Chief Kit Fox
2) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in three falls
3) Danny O’Shocker defeated John Tolos via DQ in three falls

Thursday, October 3, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) John Tolos defeated Dick Raines
2) Roger Mackay defeated Rip Hawk
3) Roger Mackay & John Tolos & Danno O'Shocker defeated The Great Bolo & Dick Raines & Rip Hawk in three falls
4) Country Boy Calhoun defeated Art Nelson via DQ
5) Dory Funk fought Iron Mike DiBiase to a draw (60:00) (referee: Billy Weidner)

Monday, October 7, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Great Bolo defeated Roberto Pico
2) Roger Mackay defeated Mike DiBiase via DQ in three falls
3) Dory Funk fought Art Nelson to a no contest in three falls (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, October 8, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) John Tolos defeated Enrique Romero
2) Roger Mackay & Danno O’Shocker defeated Ali Bey & Ali Pasha in three falls
3) Mike DiBiase fought Dick Raines to a no contest in three falls

Tuesday, October 8, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Bob Geigel fought Rip Hawk to a draw
2) El Diablo defeated Wally Steele (9:15)
3) Juan Humberto defeated Jim Wright
4) Don Curtis defeated Tokyo Joe in three falls

Wednesday, October 9, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Enrique Romero defeated John Tolos
2) Mike DiBiase defeated Roger Mackay via DQ in three falls
3) Dory Funk & Country Boy Calhoun defeated World Tag Team Champions Art Nelson & The Great Bolo via DQ in three falls

Wednesday, October 9, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Ali Pasha vs. Dick Raines
2) Ali Bey & Ali Pasha vs. Danny O’Shocker & Dick Raines
3) Helen Hild vs. Lorraine Johnson

Thursday, October 10, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dick Raines defeated Roberto Pico
2) Roger Mackay defeated Ali Pasha
3) Helen Hild fought Lorraine Johnson to a no contest
4) The Great Bolo & John Tolos fought Ali Bey & Ali Pasha to a no contest
5) Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated Country Boy Calhoun & Roger Mackay via CO in three falls

Monday, October 14, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Danno O'Shocker defeated Roberto Pico
2) Roger Mackay defeated Art Nelson
3) The Fabulous Moolah defeated Rita Cortez in three falls
4) Dory Funk fought Mike DiBiase to a no contest in three falls (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, October 15, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Country Boy Calhoun defeated The Great Bolo
2) Helen Hild defeated Lorraine Johnson in two straight falls
3) John Tolos defeated Ray Clements (sub. Pepper Romero) via DQ

Tuesday, October 15, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Mike DiBiase & Art Nelson fought Roger Mackay & Danno O’Shocker to a draw (30:00)
2) Dory Funk defeated Dick Raines in three falls
3) World Women’s Champion Slave Girl Moolah defeated Rita Cortez in three falls

Tuesday, October 15, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Handicap Match: El Diablo defeated Rip Hawk & Juan Humberto
2) Bob Geigel & Don Curtis defeated Tokyo Joe & Jim Wright in three falls
3) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in two straight falls

Wednesday, October 16, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) The Great Bolo fought Roger Mackay to a draw (15:00)
2) Art Nelson defeated Country Boy Calhoun
3) Dory Funk (sub. Enrique Romero) fought Mike DiBiase to a double-DQ in three falls
4) The Fabulous Moolah defeated Rita Cortez in three falls

Wednesday, October 16, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Dick Raines vs. John Tolos
2) Dick Raines & Danny O’Shocker vs. John Tolos & Roberto Pico
3) Helen Hild vs. Lorraine Johnson

Thursday, October 17, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dick Raines defeated John Tolos
2) The Great Bolo defeated Roberto Pico
3) The Fabulous Moolah fought Rita Cortez to a double-DQ
4) Iron Mike DiBiase defeated Country Boy Calhoun in two straight falls
5) Roger Mackay defeated Art Nelson via DQ in three falls

Monday, October 21, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Great Bolo fought Sonny Myers to a draw (20:00)
2) Tommy Phelps (sub. Roger Mackay) defeated John Tolos via DQ
3) Helen Hild defeated Lorraine Johnson in three falls
4) Mike DiBiase fought Tokyo Joe to a double-DQ in three falls

Tuesday, October 22, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Tokyo Joe fought Ray Clements to a draw
2) Howell Burdette defeated Roberto Pico (sub. Art Nelson vs. Roger Mackay)
3) Country Boy Calhoun & Ray Clements defeated John Tolos & Tokyo Joe

Tuesday, October 22, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Helen Hild defeated Lorraine Johnson
2) Danny Savich defeated Danno O’Shocker
3) Sonny Myers defeated Dick Raines via DQ in three falls
4) Leo Garibaldi defeated Mike DiBiase in three falls

Tuesday, October 22, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Lou Whitson defeated Karl Gray
2) Dory Funk defeated Juan Humberto
3) Rip Rogers defeated Bob Geigel in three falls
4) Don Curtis defeated El Diablo in three falls

Wednesday, October 23, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Danny Savich fought Leo Garibaldi to a draw
2) Helen Hild defeated Lorraine Johnson via DQ in two straight falls
3) Tokyo Joe & Danny Savich fought Leo Garibaldi & Ray Clements (sub. Roger Mackay) to a no contest in three falls
4) Mike DiBiase defeated The Great Bolo in three falls
The Great Bolo was unmasked as Al Lovelock.

Wednesday, October 23, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Country Boy Calhoun defeated Roberto Pico
2) Sonny Myers defeated John Tolos via DQ in three falls
3) Dick Raines defeated Art Nelson in three falls

Thursday, October 24, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase via DQ
2) Tokyo Joe defeated Art Nelson
3) Sonny Myers defeated Dick Raines (0:21)
4) Leo Garibaldi defeated John Tolos
5) Danny Savich defeated Roberto Pico
6) Jack Terry defeated Country Boy Calhoun
7) Leo Garibaldi defeated Jack Terry
8) Tokyo Joe defeated Roger Mackay
9) Sonny Myers fought Danny Savich to a draw (15:00)
10) Leo Garibaldi defeated Al Lovelock
11) Leo Garibaldi defeated Tokyo Joe
12) Dory Funk defeated Leo Garibaldi to win the vacant North American Heavyweight Title

Monday, October 28, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Roger Mackay defeated Tommy Phelps
2) The Great Bolo defeated Country Boy Calhoun
3) Mike DiBiase fought Tokyo Joe to a double-CO in three falls

Tuesday, October 29, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Tommy Phelps defeated Danny O'Shocker in three falls
2) Art Nelson defeated Gory Guerrero via CO
3) John Tolos defeated Country Boy Calhoun by winning the second fall in a match where Calhoun had to win two straight falls in 30 minutes

Tuesday, October 29, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Danny Savich fought Roger Mackay to a draw (20:00)
2) The Great Bolo defeated Bob Geigel
3) Leo Garibaldi defeated Tokyo Joe in two straight falls
4) Mike DiBiase defeated Dick Raines via CO in three falls

Tuesday, October 29, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Juan Humberto defeated Ferenc Sziksay (8:35)
2) Dory Funk defeated Rip Rogers via DQ (11:15)
3) Little Beaver & Brown Panther defeated Bull Brummell & Ivan the Terrible
4) North American Heavyweight Champion Sonny Myers defeated Don Curtis in three falls

Wednesday, October 30, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk defeated Al Lovelock
2) Danny Savich fought Gory Guerrero to a no contest
3) Mike DiBiase defeated Leo Garibaldi by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
4) Tokyo Joe fought Art Nelson to a no contest in three falls

Wednesday, October 30, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Bob Geigel vs. Dick Raines
2) Roger Mackay defeated Danny O’Shocker in two straight falls
3) John Tolos & Bob Geigel defeated Country Boy Calhoun & Dick Raines

Thursday, October 31, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Tommy Phelps
2) Tokyo Joe fought Danny Savich to a draw (15:00)
3) Iron Mike DiBiase defeated Hans Schnabel via DQ
4) World Tag Team Champions Art Nelson & Al Lovelock defeated Bob Geigel & Roger Mackay
5) Leo Garibaldi defeated Dory Funk

Friday, November 1, 1957 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) John Tolos vs. Gory Guerrero
2) Art Nelson vs. Country Boy Calhoun
3) Art Nelson & John Tolos vs. Gory Guerrero & Country Boy Calhoun

Monday, November 4, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Great Bolo defeated Abe Coleman
2) Hans Schnabel fought Tokyo Joe to a double-CO
3) Mike DiBiase defeated Leo Garibaldi in three falls

Tuesday, November 5, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Bob Geigel fought Tokyo Joe to a draw
2) Art Nelson defeated Hans Schnabel
3) Gory Guerrero defeated Danny Savich
4) Leo Garibaldi pinned The Great Bolo
5) Mike DiBiase defeated Abe Coleman
6) Vincent Lopez defeated Dick Raines
7) Art Nelson defeated Gory Guerrero
8) Vincent Lopez defeated Mike DiBiase
9) Art Nelson defeated Leo Garibaldi
10) Art Nelson defeated Vincent Lopez via disqualification to win the vacant Southwest States Heavyweight Title

Tuesday, November 5, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Dory Funk and Sonny Myers won an 8-man Battle Royal (other participants: Alex Perez, Karl Gray, John Tolos, Wally Steele, Juan Humberto, Country Boy Calhoun)
2) Alex Perez defeated Karl Gray (11:40)
3) John Tolos defeated Wally Steele (20:45)
4) Dory Funk defeated Sonny Myers to win the Battle Royal

Wednesday, November 6, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Art Nelson defeated Ray Clements
2) Danny Savich defeated Gory Guerrero by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
3) Tokyo Joe defeated Dory Funk in three falls
4) Leo Garibaldi defeated Mike DiBiase via CO in three falls

Wednesday, November 6, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Abe Coleman fought Vincent Lopez to a draw (30:00)
2) Hans Schnabel defeated Roger Mackay in two straight falls
3) Bob Geigel defeated Dick Raines in three falls

Thursday, November 7, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Roger Mackay
2) Al Lovelock defeated Tarzan Lopez
3) Iron Mike DiBiase defeated Danny Savich via DQ
4) Bob Geigel defeated Leo Garibaldi
5) Tokyo Joe defeated Abe Coleman
6) Hans Schanbel defeated Art Nelson
7) Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel
8) Tokyo Joe defeated Hans Schnabel
9) Iron Mike DiBiase defeated Leo Garibaldi to win the Bull of the Panhandle tournament (referee: Ray Clements)

Monday, November 11, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Great Bolo fought Hans Schnabel to a draw (15:00)
2) Art Nelson fought Tokyo Joe to a double-DQ
3) Mike DiBiase fought Leo Garibaldi to a double-DQ
4) Mike DiBiase & The Great Bolo & Art Nelson fought Leo Garibaldi & Tokyo Joe & Hans Schnabel to a no contest in three falls

Tuesday, November 12, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Roger Mackay vs. Vincent Lopez
2) Ray Clements vs. Tokyo Joe
3) Rip Rogers & Art Nelson vs. Vincent Lopez & Gory Guerrero
4) Vincent Lopez defeated Art Nelson to win the Southwest States Heavyweight Title

Tuesday, November 12, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel fought Danny Savich to a draw (20:00)
2) Sonny Myers defeated The Great Bolo in three falls
3) Leo Garibaldi & Dick Raines defeated Mike DiBiase & Hans Schnabel in three falls

Tuesday, November 12, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Juan Humberto defeated Wally Steele (11:05)
2) Country Boy Calhoun defeated Alex Perez
3) Judy Grable defeated Rita Cortez in three falls
4) Dory Funk defeated John Tolos in two straight falls

Wednesday, November 13, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Mike DiBiase fought Al Lovelock to a draw
2) Leo Garibaldi defeated Art Nelson
3) Gory Guerrero defeated Danny Savich in two straight falls
4) North American Heavyweight Champion Dory Funk defeated Tokyo Joe in three falls

Wednesday, November 13, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Bob Geigel vs. Vincent Lopez
2) Sonny Myers vs. Dick Raines
3) Hans Schnabel & Bob Geigel vs. Roger Mackay & Vincent Lopez

Thursday, November 14, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Dick Raines via default
2) Bob Geigel defeated Hans Schnabel (15:00)
3) Rip Rogers fought Roger Mackay to a no contest
4) Sonny Myers & Leo Garibaldi defeated Al Lovelock & Art Nelson in three falls to win the World Tag Team Title (referees: Ray Clements & Tommy Phelps)
5) Iron Mike DiBiase defeated Danny Savich in three falls

Friday, November 15, 1957 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Roger Mackay vs. Bob Geigel
2) Tarzan Lopez vs. Tokyo Joe
3) Tarzan Lopez & Roger Mackay vs. Bob Geigel & Tokyo Joe

Monday, November 18, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Paul of France defeated The Great Bolo
2) Judy Grable defeated Rita Cortez in three falls
3) Hans Schnabel defeated Tokyo Joe in three falls

Tuesday, November 19, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Gory Guerrero defeated Abe Coleman
2) Paul of France defeated Roger Mackay when Mackay was unable to return for the second fall having lost the first
3) Vincent Lopez defeated Bob Geigel via DQ in three falls

Tuesday, November 19, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sonny Myers defeated Danny Savich
2) Judy Grable defeated Rita Cortez in three falls
3) Hans Schnabel & Tokyo Joe defeated Leo Garibaldi & Rip Rogers in three falls

Tuesday, November 19, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Juan Humberto fought Karl Gray to a draw
2) Mike DiBiase & Art Nelson defeated Dory Funk & Alex Perez via CO in three falls
3) Country Boy Calhoun defeated Don Arnold via DQ in three falls

Wednesday, November 20, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Paul of France defeated Al Lovelock
2) Judy Grable defeated Rita Cortez
3) Rip Rogers & Hans Schnabel defeated Gory Guerrero & Roger Mackay in two straight falls
4) North American Heavyweight Champion Dory Funk defeated Leo Garibaldi in three falls

Wednesday, November 20, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Abe Coleman defeated Larry Wright
2) Frank Murdoch defeated Sonny Myers in three falls
3) Vincent Lopez defeated Bob Geigel in three falls

Thursday, November 21, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero fought Vincent Lopez to a draw (15:00)
2) Rip Rogers defeated Al Lovelock via DQ
3) Rita Cortez defeated Judy Grable
4) Leo Garibaldi & Sonny Myers defeated Hans Schnabel & Bob Geigel in three falls
5) Paul of France defeated North American Heavyweight Champion Dory Funk via DQ

Friday, November 22, 1957 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Rip Rogers vs. Leo Garibaldi
2) Bob Geigel vs. Gory Guerrero

Monday, November 25, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Rip Rogers defeated Tokyo Joe
2) Tokyo Joe & The Great Bolo defeated Dory Funk & Rip Rogers
3) Paul of France fought Hans Schnabel to a no contest

Tuesday, November 26, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Rita Cortez defeated Judy Grable
2) Gory Guerrero defeated Howell Burdette in two straight falls
3) Bob Geigel & Judy Grable defeated Vincent Lopez & Rita Cortez in three falls

Tuesday, November 26, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Paul of France defeated Abe Coleman
2) Leo Garibaldi defeated The Great Bolo in three falls
3) Hans Schnabel & Tokyo Joe defeated Dory Funk & Rip Rogers via DQ in three falls

Tuesday, November 26, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Dick Raines defeated Karl Gray (sub. Wally Steele) in three falls
2) Handicap Match: Country Boy Calhoun defeated Juan Humberto & Jack Terry via DQ
3) Mike DiBiase & Art Nelson defeated Alex Perez & Sonny Myers via CO in three falls

Wednesday, November 27, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought Paul of France to a draw (15:00)
2) Leo Garibaldi fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
3) Dory Funk fought Rip Rogers to a draw when he refused victory against an injured Rogers
4) Mike DiBiase defeated Hans Schnabel via DQ in two straight falls

Wednesday, November 27, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Frank Murdoch vs. Vincent Lopez
2) Judy Grable vs. Rita Cortez
3) The Great Bolo vs. Tokyo Joe

Thursday, November 28, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Judo Jacket Match: Rip Rogers defeated Tokyo Joe
2) Bob Geigel fought Leo Garibaldi to a draw (15:00)
3) Al Lovelock & Tokyo Joe defeated Rip Rogers & Gory Guerrero
4) Iron Mike DiBiase defeated Hans Schnabel (referee: Al Lovelock)
5) North American Heavyweight Champion Dory Funk defeated Paul of France via DQ in three falls

Friday, November 29, 1957 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Gory Guerrero vs. Rip Rogers
2) Rita Cortez vs. Judy Grable
3) Gory Guerrero & Tarzan Lopez vs. Bob Geigel & Rip Rogers

Monday, December 2, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Vincent Lopez defeated Abe Coleman
2) Paul of France defeated Hans Schnabel
3) Dory Funk defeated Tokyo Joe via DQ in three falls

Tuesday, December 3, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Vincent Lopez defeated Tommy Phelps via DQ
2) Frank Murdoch defeated Abe Coleman 
3) The Great Bolo & Tommy Phelps defeated Vincent Lopez & Gory Guerrero in three falls

Tuesday, December 3, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Leo Garibaldi defeated Bob Geigel in three falls
2) Paul of France defeated Lou Burdette (sub. Ray Clements)
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Hans Schnabel & Tokyo Joe in three falls

Tuesday, December 3, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Mike DiBiase defeated Leon Kirilenko (9:15)
2) Gladys Wills defeated Laura Martinez (5:15)
3) Art Nelson defeated Sonny Myers
4) Country Boy Calhoun & Dick Raines defeated Jack Terry & Juan Humberto

Wednesday, December 4, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe fought Gory Guerrero to a draw (15:00)
2) Paul of France defeated Hans Schnabel via DQ
3) Al Lovelock & Tokyo Joe defeated Vincent Lopez & Gory Guerrero in three falls
4) Mike DiBiase defeated North American Heavyweight Champion Dory Funk via DQ in three falls (referee: Larry Wright)

Wednesday, December 4, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Rip Rogers fought Frank Murdoch to a draw
2) Leo Garibaldi defeated Abe Coleman in two straight falls
3) Bob Geigel & Frank Murdoch defeated Rip Rogers & Sonny Myers in three falls

Thursday, December 5, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sonny Myers defeated Tokyo Joe
2) Dory Funk & Bob Geigel defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas in three falls
3) Paul of France fought Rip Rogers to a draw (15:00)
4) The Great Bolo & Tokyo Joe defeated Sonny Myers & Leo Garibaldi
5) Lights Out Match: Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk to win the North American Heavyweight Title

Friday, December 6, 1957 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Tokyo Joe vs. Tarzan Lopez
2) The Great Bolo vs. Leo Garibaldi
3) The Great Bolo & Tokyo Joe vs. Leo Garibaldi & Tarzan Lopez

Monday, December 9, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Eliane Ellis defeated Patty Neff
2) Tokyo Joe defeated Paul of France in three falls
3) Nell Stewart & Elaine Ellis defeated Patty Neff & Betty Hawkins in three falls

Tuesday, December 10, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Tommy Phelps vs. Vincent Lopez
2) Bob Geigel defeated Gory Guerrero
3) Frank Murdoch vs. Paul of France

Tuesday, December 10, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Leo Garibaldi fought The Great Bolo to a draw
2) Nell Stewart & Pattie Neff defeated Betty Hawkins & Elaine Ellis in three falls
3) Rip Rogers defeated Tokyo Joe in three falls

Tuesday, December 10, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Sonny Myers fought Dick Raines to a draw
2) Juan Humberto defeated Jack Terry via DQ
3) Dory Funk defeated Art Nelson via DQ in three falls
4) Alex Perez defeated Mike DiBiase in three falls
5) Country Boy Calhoun defeated Gorgeous George (6:50)

Wednesday, December 11, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Sonny Myers to a draw (15:00)
2) Paul of France fought Rip Rogers to a double-CO
3) Nell Stewart & Elaine Ellis defeated Betty Hawkins & Patty Neff in three falls
4) North American Heavyweight Champion Dory Funk defeated Mike DiBiase in three falls

Wednesday, December 11, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Vincent Lopez defeated Bob Geigel via DQ
2) Tokyo Joe defeated The Great Bolo via DQ
3) Frank Murdoch & Bob Geigel defeated Leo Garibaldi & Vincent Lopez in two straight falls

Thursday, December 12, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Fight to the Finish: Tokyo Joe defeated Iron Mike DiBiase to win the Bull of the Panhandle Title
2) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Frank Murdoch & Paul of France
3) The Great Bolo & Tokyo Joe defeated Bob Geigel & Rip Rogers
4) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Al Lovelock & Tokyo Joe
5) Patty Neff won a 5-woman Battle Royal (other participants: Betty Hawkins, Nell Stewart, Helen Hild, Elaine Ellis)
6) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Leo Garibaldi & Sonny Myers to win the World Tag Team Title (referee: Billy Weidner)

Friday, December 13, 1957 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Leo Garibaldi vs. Bob Geigel
2) Sonny Myers vs. Rip Rogers
3) Sonny Myers & Leo Garibaldi vs. Bob Geigel & Rip Rogers

Monday, December 16, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Leo Garibladi defeated Vincent Lopez
2) Rip Rogers defeated Sonny Myers in three falls
3) Dory Funk defeated Mike DiBiase in three falls

Tuesday, December 17, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Patty Neff defeated Elaine Ellis
2) Texas Women’s Champion Nell Stewart defeated Betty Hawkins in three falls
3) Bob Geigel defeated Vincent Lopez in two straight falls to win the Southwest States Heavyweight Title

Tuesday, December 17, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Leo Garibaldi fought Gory Guerrero to a draw
2) Sonny Myers fought Mike DiBiase to a draw
3) Dory Funk defeated Tokyo Joe in three falls
4) Rip Rogers defeated Gorgeous George via DQ in three falls

Tuesday, December 17, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Alex Perez defeated Juan Humberto
2) Alex Perez defeated Jack Terry
3) Alex Perez defeated Dick Raines
4) Art Nelson defeated The Great Bolo
5) Art Nelson defeated Alex Perez (13:50) to win the North American Heavyweight Title
This tournament settled the disputed North American Heavyweight Title, with Art Nelson and The Great Bolo both as claimants. Chief Ava and Wally Steele were also in the tournament.

Wednesday, December 18, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Mike DiBiase fought Rip Rogers to a draw (15:00)
2) Judo Jacket Match: Tokyo Joe defeated Dory Funk
3) Sonny Myers & Paul of France defeated Gory Guerrero & Vincent Lopez in three falls
4) Dory Funk & Bob Geigel & Rip Rogers defeated Tokyo Joe & Mike DiBiase & Bulldog Plechas in three falls

Wednesday, December 18, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Patty Neff vs. Betty Hawkins
2) Leo Garibaldi defeated Frank Murdoch via DQ
3) Nell Stewart & Patty Neff defeated Betty Hawkins & Elaine Ellis in two straight falls

Thursday, December 19, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Phelps & Ray Clements defeated Abe Coleman & Vincent Lopez
2) Rip Rogers fought Sonny Myers to a draw (15:00)
3) Bob Geigel defeated Paul of France
4) Leo Garibaldi defeated Gory Guerrero
5) Nell Stewart & Patty Neff defeated Elaine Ellis & Betty Hawkins
6) Iron Mike DiBiase defeated Tokyo Joe in three falls (referee: Billy Weidner)
7) North American Heavyweight Champion Dory Funk defeated Bulldog Plechas in two straight falls

Friday, December 20, 1957 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Patty Neff vs. Elaine Ellis
2) The Great Bolo vs. Leo Garibaldi
3) Nell Stewart & Patty Neff vs. Betty Hawkins & Elaine Ellis

Monday, December 23, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps vs. Alex Perez
2) Judy Grable vs. Peggy Allen
3) The Great Bolo vs. Don Curtis

Friday, December 27, 1957 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Alex Perez vs. Frankie Murdoch
2) Dory Funk vs.  Danno O’Shocker
3) Dory Funk & Frankie Murdoch vs. Alex Perez & Danno O’Shocker

Friday, December 27, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Chief Ava vs. Jack Terry
2) Art Nelson defeated Jim Wright
3) Laura Martinez & Elaine Ellis defeated Patty Neff & Carmen Scorpion

Monday, December 30, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Leo Garibaldi defeated Great Bolo
2) Buddy Rogers defeated Rip Rogers in two straight falls
3) Dory Funk defeated Tokyo Joe in three falls

Last edited on Mon Dec 12th, 2016 12:51 am by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Wednesday, January 1, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Rip Rogers fought Al Lovelock to a draw (15:00)
2) Judy Grable defeated Peggy Allen
3) Tokyo Joe & Al Lovelock fought Bob Geigel & Rip Rogers to a draw in three falls (45:00)
4) Buddy Rogers defeated Gory Guerrero in two straight falls

Thursday, January 2, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Country Boy Calhoun defeated Alex Perez
2) Judy Grable defeated Peggy Allen
3) Tokyo Joe & Al Lovelock fought Bob Geigel & Rip Rogers to a draw (20:00) (referees: Tommy Phelps & Ray Clements)
4) Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) defeated Leo Garibaldi
5) North American Heavyweight Champion Dory Funk defeated Don Curtis in two straight falls

Friday, January 3, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Judy Grable vs. Peggy Allen
2) The Great Bolo vs. Country Boy Calhoun

Friday, January 3, 1958 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Chief Ava defeated Jack Terry via DQ
2) Jack Terry & Maria Galuz defeated Chief Ava & Laura Martinez in three falls
3) Art Nelson defeated Jim Wright in three falls

Monday, January 6, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Great Bolo defeated Bobby Wallace
2) Buddy Rogers defeated Bob Geigel when Geigel was unable to return for the second fall having lost the first
3) Red Feather & Cowboy Bradley defeated Tom Thumb & Tiny Roe in three falls

Tuesday, January 7, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Chief Red Feather vs. Tom Thumb
2) Cowboy Bradley vs. Tiny Roe
3) Bob Geigel vs. Tokyo Joe
4) Cowboy Bradley & Chief Red Feather vs. Tiny Roe & Tom Thumb

Tuesday, January 7, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rip Rogers fought Leo Garibaldi to a draw (15:00)
2) Dory Funk defeated The Great Bolo (0:09) (referee: Ray Clements)
3) Wee Willie Davis defeated Country Boy Calhoun in two straight falls
4) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated Buddy Rogers via DQ in three falls(referee: Ray Clements)

Tuesday, January 7, 1958 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Karl Gray fought Larry Hennig to a draw (15:00)
2) Chief Ava defeated Jack Terry via DQ (13:05)
3) Juan Sebastian fought Alex Perez to a draw in three falls
4) Don Curtis defeated Art Nelson in two straight falls

Wednesday, January 8, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel defeated Tokyo Joe via DQ
2) Dory Funk & Bob Geigel defeated Al Lovelock & Tokyo Joe
3) Rip Rogers fought Buddy Rogers to a double-DQ in three falls
4) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated Wee Willie Davis in three falls

Wednesday, January 8, 1958 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Tom Thumb defeated Cowboy Bradley
2) Little Red Feather & Cowboy Bradley defeated Tom Thumb & Tiny Roe in three falls
3) Frank Murdoch defeated Leo Garibaldi in three falls

Thursday, January 9, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Lovelock fought Leo Garibaldi to a draw (20:00)
2) Rip Rogers defeated Bulldog Plechas via DQ
3) Wee Willie Davis defeated Country Boy Calhoun (7:37)
4) Judo Jacket Match: Dory Funk defeated Tokyo Joe (21:00)
5) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Friday, January 10, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Tiny Roe vs. Red Feather
2) Mike DiBiase vs. Leo Garibaldi
3) Mike DiBiase & Red Feather vs. Leo Garibaldi & Tiny Roe

Monday, January 13, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Joe Christie fought George Scott to a draw (20:00)
2) George Scott & Sandy Scott defeated Joe Christie & Mike DiBiase in three falls
3) Buddy Rogers fought Tokyo Joe to a no contest in three falls

Tuesday, January 14, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Tom Thumb defeated Cowboy Bradley
2) George Scott & Sandy Scott defeated Joe Christie & Hans Schnabel via DQ in three falls
3) Bob Geigel defeated Wee Willie Davis in two straight falls

Tuesday, January 14, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Little Red Feather defeated Tiny Roe
2) Buddy Rogers defeated Leo Garibaldi in three falls
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated The Great Bolo & Mike DiBiase in three falls (referee: Ray Clements)

Tuesday, January 14, 1958 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Chief Ava defeated Karl Gray
2) Laura Martinez defeated Maria Galuz
3) Alex Perez & Larry Hennig defeated Jack Terry & Juan Sebastian
4) North American Heavyweight Champion Art Nelson defeated Don Curtis

Wednesday, January 15, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk defeated Hans Schnabel
2) Leo Garibaldi defeated Joe Christie via DQ
3) Little Red Feather & Cowboy Bradley defeated Tom Thumb & Tiny Roe in three falls
4) Buddy Rogers defeated Rip Rogers via DQ in three falls

Thursday, January 16, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) George Scott & Sandy Scott defeated Tokyo Joe & Al Lovelock (15:00)
2) Cowboy Bradley & Little Red Feather defeated Tom Thumb & Tiny Roe in two straight falls
3) Hans Schnabel defeated Joe Christie via DQ
4) Bob Geigel defeated Wee Willie Davis
5) Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk via CO in three falls (referee: Lou Klein)

Friday, January 17, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Red Feather vs. Tiny Roe
2) Leo Garibaldi vs. The Great Bolo
3) Leo Garibaldi & Red Feather vs. The Great Bolo & Tiny Roe

Monday, January 20, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sandy Scott vs. Tommy Phelps
2) Dory Funk vs. Joe Christie
3) Buddy Rogers vs. Tokyo Joe

Tuesday, January 21, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Sandy Scott defeated Tokyo Joe via DQ
2) Joe Christy fought Bob Geigel to a draw
3) Leo Garibaldi defeated The Great Bolo in three falls
4) Joe Christie & Tokyo Joe defeated Bob Geigel & Sandy Scott via DQ in three falls

Tuesday, January 21, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Don Evans vs. George Scott
2) Dory Funk & Hans Schnabel vs. Bulldog Plechas & Mike DiBiase
3) Rip Rogers vs. Buddy Rogers

Tuesday, January 21, 1958 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Jack Terry fought Ray Duran to a draw
2) Juan Sebastian defeated Chief Ava (12:05)
3) Alex Perez defeated Fred Wright (10:45)
4) Art Nelson defeated Lou Klein
5) Cowboy Bradley & Little Red Feather defeated Tiny Roe & Tom Thumb

Wednesday, January 22, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel defeated Bulldog Plechas via DQ
2) Joe Christie defeated Al Lovelock
3) Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls
4) Buddy Rogers defeated Rip Rogers when Rip Rogers was unable to return for the third fall

Wednesday, January 22, 1958 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Sandy Scott defeated Hans Schnabel via DQ
2) Don Evans defeated Leo Garibaldi in three falls
3) Sandy Scott & George Scott defeated Tokyo Joe & Hans Schnabel in three falls

Thursday, January 23, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Leo Garibaldi fought Rip Rogers to a draw (15:00)
2) Don Evans defeated Al Lovelock
3) Joe Christie defeated Hans Schnabel
4) George Scott & Sandy Scott defeated World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Danny Plechas via DQ in three falls
5) Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk in three falls to win the North American Heavyweight Title (referee: Wee Willie Davis)

Friday, January 24, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Sandy Scott vs. Frankie Murdoch
2) George Scott vs. The Great Bolo
3) George Scott & Sandy Scott vs. The Great Bolo & Frankie Murdoch

Monday, January 27, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sandy Scott defeated Tommy Phelps (sub. Bulldog Plechas) via DQ
2) Joe Christie defeated Bob Geigel in three falls
3) George Scott & Sandy Scott defeated Mike DiBiase & Tommy Phelps (sub. Bulldog Plechas) in two straight falls

Tuesday, January 28, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Johnny Barend fought The Great Bolo to a draw (20:00)
2) Leo Garibaldi defeated Hans Schnabel in two straight falls
3) Bob Geigel defeated Joe Christie in three falls

Tuesday, January 28, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Don Evans vs. unknown
2) Bulldog Plechas & Mike DiBiase vs. George Scott & Sandy Scott
3) Buddy Rogers vs. Rip Rogers

Tuesday, January 28, 1958 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Chief Ava defeated Larry Hennig (11:45)
2) Gene LeBell & Ray Duran defeated Jack Terry & Juan Sebastian
3) Alex Perez defeated Art Nelson

Wednesday, January 29, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe defeated George Scott
2) Johnny Barend fought Bulldog Plechas to a draw (20:00)
3) Sandy Scott & George Scott defeated Al Lovelock & Tokyo Joe in three falls
4) Mike DiBiase defeated Buddy Rogers in three falls

Wednesday, January 29, 1958 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Bob Geigel vs. Hans Schnabel
2) Rip Rogers vs. Joe Christie
3) Leo Garibaldi vs. Don Evans

Thursday, January 30, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny Barend defeated Bulldog Plechas
2) Al Lovelock fought George Scott to a draw (15:00)
3) Rip Rogers defeated Hans Schnabel
4) Joe Christie defeated Sandy Scott
5) Iron Mike DiBiase fought Art Nelson to a draw (15:00)
6) Don Evans defeated Tokyo Joe
7) Buddy Rogers defeated Bob Geigel
8) Johnny Barend defeated Joe Christie
9) Don Evans fought Rip Rogers to a double-DQ
10) Buddy Rogers defeated Johnny Barend

Friday, January 31, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Dick Raines vs. Al Lovelock
2) Leo Garibaldi vs. Art Nelson
3) Leo Garibaldi & Dick Raines vs. Art Nelson & Al Lovelock

Monday, February 3, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) George Scott defeated Don Evans via DQ
2) Tokyo Joe & Don Evans defeated George Scott & Sandy Scott via DQ in three falls
3) Buddy Rogers defeated Joe Christie in three falls

Tuesday, February 4, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) The Great Bolo fought Oni Wiki Wiki to a draw (20:00)
2) Leo Garibaldi defeated Joe Christie via DQ in three falls
3) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated Bob Geigel in three falls

Tuesday, February 4, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sandy Scott fought Tokyo Joe to a draw (referee: Frankie Murdoch)
2) Johnny Barend fought Don Evans to a draw (20:00)
3) George Scott defeated Bulldog Plechas in three falls
4) North American Heavyweight Champion Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) defeated Rip Rogers in three falls

Wednesday, February 5, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Don Evans defeated Al Lovelock
2) Buddy Rogers fought Johnny Barend to a draw (20:00)
3) Sandy Scott & George Scott defeated Bulldog Plechas & Joe Christie in three falls
4) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated Mike DiBiase in three falls

Thursday, February 6, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated Joe Christie via CO
2) Johnny Barend defeated Don Evans via DQ
3) Al Lovelock fought Oni Wiki Wiki to a draw (15:00)
4) Iron Mike DiBiase & Bulldog Pleches defeated George Scott & Sandy Scott to win the held-up World Tag Team Title
5) World Heavyweight Title Champion Dick Hutton defeated Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) (60:00) (referee: Ray Clements)

Friday, February 7, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Tommy Phelps vs. Al Lovelock
2) Rip Rogers vs. Leo Garibaldi

Monday, February 10, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) George Scott vs. Joe Christie
2) Sandy Scott vs. Tokyo Joe
3) George Scott & Sandy Scott & Oni Wiki Wiki vs. Joe Christie & Don Evans & Tokyo Joe
Card cancelled due to bad weather.

Tuesday, February 11, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Leo Garibaldi defeated The Great Bolo in three falls (referee: Richard Moody)
2) Mike DiBiase defeated Eddie Baker (sub. Joe Christy) in three falls
3) Doll Paige defeated Gypsy Rose in two straight falls

Tuesday, February 11, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) George Scott and Sandy Scott won a 6-man Battle Royal (other participants: Bulldog Plechas, Rip Rogers, Johnny Barend, Oni Wiki Wiki)
2) Bulldog Plechas defeated Sandy Scott
3) George Scott defeated Johnny Barend in three falls
4) Don Evans defeated Tokyo Joe in two straight falls (referee: Frankie Murdoch)

Wednesday, February 12, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Doll Page defeated Gypsy Rose
2) Rip Rogers fought Oni Wiki Wiki to a draw (20:00)
3) Johnny Barend defeated Don Evans via DQ in two straight falls
4) World Tag Team Champions Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated George Scott & Sandy Scott via CO in three falls

Thursday, February 13, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers fought Oni Wiki Wiki to a draw (20:00)
2) Don Evans defeated Johnny Barend (30:00)

Friday, February 14, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Rip Rogers vs. Al Lovelock
2) Doll Paige vs. Gypsy Rose

Monday, February 17, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Oni Wiki Wiki defeated Tommy Phelps
2) Gypsy Rose defeated Doll Paige in three falls
3) Dory Funk fought Don Evans to a double-DQ in three falls

Tuesday, February 18, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) George Scott defeated Mike DiBiase via DQ
2) George Scott & Sandy Scott defeated Mike DiBiase & Tokyo Joe in three falls
3) Joe Christie defeated Leo Garibaldi in three falls

Tuesday, February 18, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bulldog Plechas fought Johnny Barend to a draw
2) Don Evans defeated Oni Wiki Wiki when Wiki Wiki was unable to return for the third fall
3) Doll Page defeated Gypsy Rose
4) North American Heavyweight Champion Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: Ed Baker)

Wednesday, February 19, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Al Lovelock defeated Leo Garibaldi
2) Buddy Rogers defeated Johnny Barend by winning the only fall of a scheduled three
3) Mike DiBiase fought Don Evans to a double-DQ
4) Dory Funk defeated Bulldog Plechas in two straight falls

Thursday, February 20, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Leo Garibaldi & Johnny Barend defeated Bulldog Plechas & Joe Christie (20:00)
2) Gypsy Rose defeated Doll Paige
3) Don Evans defeated Rip Rogers via DQ in three falls (referee: Tokyo Joe)
4) Iron Mike DiBiase defeated Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) in three falls (60:00)
5) Dory Funk defeated Al Lovelock in three falls
6) Ray Clements defeated Bobby Wallace via DQ

Friday, February 21, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Buddy Rogers vs. Joe Christie
2) Battle to the End: Rip Rogers vs. Al Lovelock

Monday, February 24, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Cyclone Anaya vs. Bobby Wallace
2) Leo Garibaldi vs. The Great Bolo
3) No DQ: Dory Funk vs. Don Evans
The main event did not take place due to a death in Don Evans’s family. The newspaper did not publish the results or the re-arranged card.

Tuesday, February 25, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Joe Christy vs. Rip Rogers
2) Cyclone Nahaya & Leo Garibaldi defeated Mike DiBiase & Bulldog Plechas in three falls
3) Buddy Rogers defeated Dory Funk in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, February 26, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Johnny Barend defeated Al Lovelock
2) Buddy Rogers defeated Leo Garibaldi
3) Dory Funk defeated Joe Christie  in three falls
4) Cyclone Anaya (sub. Don Evans) defeated Mike DiBiase via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, February 27, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny Barend fought Oni Wiki Wiki to a draw (15:00)
2) Joe Christie & Bobby Wallace defeated Leo Garibaldi & Ray Clements
3) Cyclone Anaya defeated Danny Plechas via DQ
4) Rip Rogers defeated Tokyo Joe
5) North American Heavyweight Champion Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Friday, February 28, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Sandy Scott vs. Al Lovelock
2) George Scott vs. Tokyo Joe
3) George Scott & Sandy Scott vs. Tokyo Joe & Al Lovelock

Monday, March 3, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Murdoch defeated Tommy Phelps
2) Johnny Barend defeated Joe Christie in three falls
3) Dory Funk fought Don Evans to a no contest in three falls

Tuesday, March 4, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Mike DiBiase fought Oni Wiki Wiki to a draw
2) Cyclone Anaya defeated Don Evans via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Buddy Rogers & Bobby Wallace (replaced by Don Evans for the third fall) via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, March 5, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Cyclone Anaya defeated Joe Christie
2) Bobby Wallace defeated Ray Clements when Clements was unable to pin Wallace twice in 20 minutes
3) Cyclone Anaya & Johnny Barend defeated Buddy Rogers & Joe Christie in three falls
4) Don Evans defeated Mike DiBiase in three falls

Thursday, March 6, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny Barend vs. Joe Christie
2) Dory Funk defeated Bobby Wallace (4:45)
3) Cyclone Anaya defeated Al Lovelock
4) Fight to the Finish: Iron Mike DiBiase defeated Don Evans
5) Dory Funk defeated North American Heavyweight Champion Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) via DQ in three falls

Friday, March 7, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Oni Wiki Wiki vs. Ray Duran
2) Cyclone Anaya vs. Mike DiBiase
3) Cyclone Anaya & Oni Wiki Wiki vs. Mike DiBiase & Ray Duran

Monday, March 10, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps defeated Rip Rogers
2) Joe Blanchard defeated Johnny Barend in three falls
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Don Evans & Tommy Phelps in three falls

Tuesday, March 11, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) The Great Bolo defeated Ray Duran in two straight falls
2) Alex Perez defeated Frankie Murdoch (sub. Bobby Wallace) in three falls
3) Dory Funk defeated Tokyo Joe in two straight falls

Tuesday, March 11, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Joe Blanchard defeated Oni Wiki Wiki
2) Johnny Barend defeated Joe Christy in three falls
3) Buddy Rogers & Don Evans defeated Cyclone Anaya & Rip Rogers in three falls

Wednesday, March 12, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Joe Christie vs. Tommy Phelps
2) Cyclone Anaya vs. Al Lovelock
3) Dory Funk vs. Don Evans
4) Buddy Rogers & Joe Christie & Al Lovelock vs. Cyclone Anaya & Johnny Barend & Tommy Phelps
Card cancelled due to snow.

Thursday, March 13, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Oni Wiki Wiki defeated Ray Duran
2) Al Lovelock & Lord Littlebrook defeated Joe Christie & Irish Jackie
3) Zorro defeated Johnny Barend
4) Tommy Phelps defeated Bobby Wallace
5) Cyclone Anaya defeated Rip Rogers (45:00)
6) Don Evans defeated Dory Funk in three falls

Friday, March 14, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Irish Jackie vs. Tiny Tim
2) Zorro vs. Oni Wiki Wiki
3) The Great Bolo & Irish Jackie vs. Cyclone Anaya & Tiny Tim

Monday, March 17, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Oni Wiki Wiki defeated Bobby Wallace
2) Princess Tona Tomah defeated Mae Weston in three falls
3) Dory Funk defeated North American Heavyweight Champion Buddy Rogers via DQ in three falls

Tuesday, March 18, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Alex Perez defeated Joe Christie via DQ
2) Oni Wiki Wiki fought Gene LaBell to a draw in three falls
3) Joe Christie & The Great Bolo defeated Johnny Barend & Alex Perez in three falls

Tuesday, March 18, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Cyclone Anaya defeated Joe Blanchard
2) Princess Tona Tomah defeated Mae Weston in three falls
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Buddy Rogers & Don Evans (w/ Bobby Wallace) via CO in two straight falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, March 19, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Joe Christie defeated Tommy Phelps
2) Cyclone Anaya defeated Al Lovelock
3) Don Evans defeated Dory Funk via DQ in three falls
4) Cyclone Anaya & Johnny Barend & Tommy Phelps defeated Buddy Rogers & Joe Christie & Al Lovelock in three falls

Thursday, March 20, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Zorro defeated Johnny Barend
2) Princess Tona Tomah defeated Mae Weston (15:00)
3) Cyclone Anaya fought Gene LeBell to a draw (20:00)
4) Buddy Rogers defeated Al Lovelock
5) Joe Christie & Don Evans defeated Dory Funk & Rip Rogers via CO in three falls

Friday, March 21, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Gene LeBell vs. Al Lovelock
2) Buddy Rogers vs. Cyclone Anaya

Monday, March 24, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Gene LeBell defeated Tommy Phelps
2) Don Evans defeated Johnny Barend in two straight falls
3) Dory Funk defeated the Great Bolo in three falls

Tuesday, March 25, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Oni Wiki Wiki defeated Bobby Wallace (sub. Joe Christie) in three falls
2) The Great Bolo defeated Johnny Barend in two straight falls
3) Princess Tona Tomah defeated Mae Weston in three falls

Tuesday, March 25, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Cyclone Anaya & Alex Perez vs. Gene LaBell & Joe Blanchard
2) Texas Death Match: Don Evans vs. Rip Rogers
3) Lou Thesz vs. Dory Funk

Wednesday, March 26, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Alex Perez defeated Johnny Barend
2) Princess Tona Tomah defeated Mae Weston
3) Dory Funk fought Don Evans to a no contest in three falls (referee: Tommy Phelps)
4) Lou Thesz fought Cyclone Anaya to a no contest in three falls

Thursday, March 27, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gene LeBell defeated Ray Duran
2) Rip Rogers defeated Al Lovelock (15:00)
3) Princess Tona Tomah defeated Mae Weston in three falls
4) Cyclone Anaya fought Zorro to a double-DQ (referee: Ray Clements)
5) Lou Thesz defeated Don Evans via DQ in two straight falls (referee: Ray Clements)

Friday, March 28, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Alex Perez vs. Zorro
2) Princess Tona Tomah vs. Slave Girl Moolah
3) Cyclone Anaya & Alex Perez vs. Zorro & The Great Bolo

Monday, March 31, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) 7-man Battle Royal (participants: Dory Funk, The Great Bolo, Don Evans, Gene LeBell, Tommy Phelps, Alex Perez, Bobby Wallace)

Last edited on Tue Dec 13th, 2016 10:08 pm by Kriss

Kriss
Citizen of nowhere


Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 7012
Status: 
Online
Tuesday, April 1, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ray Clements defeated Bobby Wallace
2) Cyclone Anaya defeated Don Evans via DQ in two straight falls (referee: Frankie Murdoch)
3) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated Dory Funk via DQ in three falls(referee: Frankie Murdoch)

Wednesday, April 2, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Danny Savich defeated Alex Perez
2) Al Lovelock & Don Evans defeated Dory Funk & Rip Rogers in three falls
3) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated Cyclone Anaya via DQ in two straight falls

Thursday, April 3, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cyclone Anaya & Alex Perez defeated Al Lovelock & Zorro
2) Danny Sabich fought Joe Christie to a draw
3) Don Evans defeated Rip Rogers via blood stoppage (referee: Tommy Phelps)
4) Dory Funk defeated Buddy Rogers when Rogers was unable to return for the second fall having lost the first via CO to win the North American Heavyweight Title
5) World Heavyweight Champion Dick Hutton fought Lou Thesz to a draw in three falls (60:00)

Friday, April 4, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Cyclone Anaya & Alex Perez vs. Zorro & The Great Bolo
2) Alex Perez vs. The Great Bolo
3) Cyclone Anaya vs. Zorro

Monday, April 7, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Joe Christie defeated The Great Bolo
2) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in three falls
3) Dory Funk defeated World Junior Heavyweight Champion Angelo Savoldi via DQ in three falls

Tuesday, April 8, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) The Great Bolo defeated Bobby Wallace
2) Killer Christie defeated Alex Perez due to blood stoppage in three falls
3) Lula Mae Provo defeated Betty White in two straight falls

Tuesday, April 8, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dory Funk & Danny Savich fought Don Evans & Bob Orton to a double-DQ (referee: Ray Clements)
2) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in three falls
3) Cyclone Anaya defeated Angelo Savoldi via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, April 9, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ethel Johnson defeated Babs Wingo
2) Dory Funk fought Bob Orton to a draw (20:00)
3) Cyclone Anaya defeated Don Evans via DQ in two straight falls
4) World Junior Heavyweight Champion Angelo Savoldi defeated Danny Savich in three falls

Thursday, April 10, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) The Great Bolo fought Gene LeBell to a draw
2) Cyclone Anaya defeated Joe Christie via DQ
3) Angelo Savoldi defeated Danny Savich in three falls
4) Bob Orton defeated Mike DiBiase via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)
5) Battle to the End: Dory Funk defeated Don Evans (referee: Billy Weidner)

Friday, April 11, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Gene LeBell vs. Zorro
2) Danny Savich & Gene LeBell vs. Zorro & Ray Duran
3) Babs Wingo vs. Ethel Johnson

Monday, April 14, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Gene LeBell vs. Oni Wiki Wiki
2) Lula Mae Provo vs. Betty White
3) Bob Orton vs. Joe Christie

Tuesday, April 15, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Ray Clements vs. Ray Duran
2) Judo Jacket Match: Gene LaBell vs. Frank Murdoch
3) No DQ: Killer Christie vs. Alex Perez

Tuesday, April 15, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Cyclone Anaya defeated Bob Orton
2) Dory Funk defeated Don Evans in three falls (referee: The Great Bolo)
3) Ethel Johnson & Lula Mae Provo defeated Babs Wingo & Betty White in three falls(referee: The Great Bolo)

Wednesday, April 16, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ethel Johnson & Lula Mae Provo defeated Babs Wingo & Betty White in three falls
2) Cyclone Anaya defeated Joe Christie in three falls
3) Don Evans defeated Ray Clements via blood stoppage in two straight falls (referee: Al Lovelock)

Thursday, April 17, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) The Great Bolo fought Danny Savich to a draw
2) Cyclone Anaya defeated Zorro
3) Ethel Johnson & Lulu Mae Provo defeated Betty White & Babs Wingo
4) Don Evans fought Bob Orton to a no contest
5) Dory Funk defeated Joe Christie via CO in three falls (referee: Frankie Murdoch)
Zorro was unmasked as Joe Blanchard.

Friday, April 18, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Zorro vs. Alex Perez
2) Ethel Johnson vs. Betty White

Monday, April 21, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps defeated Bob Orton
2) Dory Funk defeated Danny Savich in three falls
3) Bob Geigel defeated Joe Christie in three falls

Tuesday, April 22, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Alex Perez vs. Joe Blanchard
2) Pepper Romero defeated Bob Orton via DQ
3) Danny Savich defeated Oni Wiki Wiki
4) Danny Savich & Joe Blanchard & Bob Orton defeated Oni Wiki Wiki & Pepper Romero & Alex Perez in three falls

Tuesday, April 22, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX – 1,400
1) Dory Funk defeated The Great Bolo in two straight falls
2) Cyclone Anaya defeated Bob Geigel in three falls
3) Don Evans defeated Ray Clements in three falls (referee: Gene LeBell)

Wednesday, April 23, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements defeated Joe Christie
2) Bob Orton fought Bob Geigel to a draw in three falls (45:00)
3) Enrique Romero & Cyclone Anaya defeated Danny Savich & Don Evans in three falls

Thursday, April 24, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Joe Blanchard fought Enrique Romero to a draw
2) Al Lovelock defeated Oni Wiki Wiki
3) Bob Geigel & Danny Savich fought Wild Red Berry & Bob Orton to a draw
4) Loser Leaves Texas: Don Evans defeated Joe Christie when Christie was unable to return for the third fall
5) North American Heavyweight Champion Dory Funk defeated Cyclone Anaya in three falls (referee: Ray Clements)

Friday, April 25, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Alex Perez vs. Ray Duran
2) Wild Red Berry vs. Ricky Romero
3) Wild Red Berry & Ray Duran vs. Alex Perez & Ricky Romero

Monday, April 28, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Gene LeBell defeated Tommy Phelps
2) Bob Orton defeated Bob Geigel via CO in three falls
3) Wild Red Berry defeated Danny Savich via DQ in three falls

Monday, April 28, 1958 – VFW Hall – Tulia, TX
1) Cyclone Anaya vs. Don Evans
2) Enrique Romero vs. The Great Bolo
3) Don Evans & The Great Bolo vs. Cyclone Anaya & Enrique Romero

Tuesday, April 29, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Joe Blanchard defeated Danny Savich
2) Bob Geigel defeated Ray Duran in three falls
3) Alex Perez defeated Bob Orton in three falls

Tuesday, April 29, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX – 1,500
1) The Great Bolo fought Don Curtis to a draw (20:00)
2) Wild Red Berry defeated Enrique Romero
3) Cyclone Anaya & Enrique Romero & Don Curtis defeated Wild Red Berry & Don Evans & The Great Bolo via DQ in three falls (referees: Ray Clements & Gene LeBell)

Wednesday, April 30, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Cyclone Anaya & Ricky Romero defeated Bob Orton & Wild Red Berry
2) Don Evans & Danny Savich defeated Bob Geigel & Ray Clements
3) Al Lovelock & Joe Blanchard (sub. Zorro) defeated Alex Perez & Ray Duran
4) Don Evans & Danny Savich defeated The Great Bolo & Joe Blanchard
5) Cyclone Anaya & Ricky Romero fought Don Evans & Danny Savich to a double-DQ in three falls
This card featured a six team tournament for the vacant World Tag Team Title.

Thursday, May 1, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Enrique Romero defeated Gene LeBell
2) Joe Blanchard & The Great Bolo defeated Bob Geigel & Danny Savich
3) Wild Red Berry & Bob Orton defeated Cyclone Anaya & Alex Perez
4) Wild Red Berry & Bob Orton defeated Joe Blanchard & The Great Bolo
5) Don Curtis defeated Don Evans

Friday, May 2, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Joe Blanchard vs. Danny Savich
2) Don Evans vs. Ricky Romero

Monday, May 5, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps fought Alex Perez to a double-DQ
2) Bob Orton fought Don Curtis to a draw in three falls (45:00)
3) Bob Orton (sub. Bull Curry) fought Don Evans to a double-DQ (referee: Larry Wright)

Tuesday, May 6, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Joe Blanchard fought The Great Bolo to a draw (20:00)
2) Bob Orton defeated Don Evans in three falls
3) Alex Perez defeated Bob Geigel via DQ in three falls

Tuesday, May 6, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Don Curtis defeated Gene LeBell via forfeit when LeBell was counted out before the match started (referee: Ray Clements)
2) Ray Clements fought Enrique Romero to a draw (20:00)
3) Cyclone Anaya defeated Danny Savich in three falls
4) Bull Curry defeated Don Evans in three falls (