WowBB Forums Home 
Home Search search Menu menu Not logged in - Login | Register
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Iron Mike DiBiase record book

 Moderated by: Ron
New Topic Reply Printer Friendly
Iron Mike DiBiase record book  Rate Topic 
AuthorPost
 Posted: Tue Feb 14th, 2017 09:11 pm
  PM Quote Reply
1st Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 4961
Status: 
Offline
Something I'm working on at the moment. Any additions, corrections or any Iron Mike clippings most welcome.



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
https://wweoldschool.wordpress.com/
https://twitter.com/krisswrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Tue Feb 14th, 2017 09:12 pm
  PM Quote Reply
2nd Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 4961
Status: 
Offline
Tuesday, April 4, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Ginger the Wrestling Bear defeated Jerry Adam (7:45)
2) Iron Mike DiBiase defeated Les Welch (22:27)
3) Verne Gagne & Jack Pesek defeated Joe Dusek & Jack Conley in three falls (68:53)

Monday, April 10, 1950 – Legion Club – Omaha, NE
1) Cowboy Carlson defeated Jimmy Ray (10:40)
2) Iron Mike DiBiase defeated Phineas Hall (21:27)
3) Jack Conley fought Jack Pesek to a draw in three falls
4) Joe Dusek defeated Joe Savoldi via DQ in three falls

Monday, April 17, 1950 – Legion Club – Omaha, NE
1) Bob Krejci fought Cowboy Carlson to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Jack Conley
3) Joe Savoldi defeated Joe Dusek in three falls
4) Theresa Theis defeated Mae Young in three falls

Tuesday, April 18, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Mae Young defeated Theresa Theis in three falls (19:02)
2) Iron Mike DiBiase fought Joe Savoldi to a draw
3) Jack Pesek defeated Cowboy Carlson in two straight falls (29:37)

Tuesday, April 25, 1950 – Fairgrounds Coliseum – Lincoln, NE
1) Mae Weston defeated Mae Young in two straight falls (27:44)
2) Iron Mike DiBiase defeated Earl Wampler (45:00)
3) Leo Nomellini defeated Jack Conley in two straight falls (28:38)
DiBiase won the first fall with body blocks after 31:42, and won the match when no more falls were scored before the 45 minute limit elapsed.

Monday, May 1, 1950 – Legion Club – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Emil Dusek to a draw in three falls (45:00)
2) Joe Dusek defeated Stanley Mayslack in three falls
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Mae Weston in two straight falls

Tuesday, May 2, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Mae Weston in two straight falls (27:24)
2) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw in three falls (45:00)
3) Jack Pesek defeated Stanley Mayslack in three falls (36:49)

Monday, May 8, 1950 – Legion Club – Omaha, NE
1) Frannie McGill fought Jerry Adam to a draw
2) Jack Pesek defeated Jack Conley (45:00)
3) Joe Dusek & Emil Dusek defeated Iron Mike DiBiase & Danny Plechas in three falls

Tuesday, May 9, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Joe Dusek & Emil Dusek defeated Iron Mike DiBiase & Jack Conley in three falls (62:06)
2) Jack Pesek defeated Ras Samara in three falls (49:13)

Monday, May 15, 1950 – Auditorium – Minneapolis, MN
1) Iron Mike DiBiase defeated Stan Myslajek (24:39)
2) Butch Levy defeated Danny Plechas (7:03)
3) Bobby Bruns fought Joe Pazandak to a draw (30:00)
4) Dick Raines defeated Abe Kashey (31:05)

Tuesday, May 16, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Mayes McLain defeated Jack Hader (45:00)
2) Joe Dusek & Emil Dusek fought Iron Mike DiBiase & Jack Conley to a no contest (58:29)

Tuesday, May 23, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Ernie Dusek defeated Lee Henning in three falls (45:53)
2) Joe Dusek & Emil Dusek defeated Iron Mike DiBiase & Jack Pesek in three falls (42:44)

Monday, May 26, 1950 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Marshall Esteppe & Mayes McLain defeated Ben Morgan & Jack McDonald (13:00)
2) Dutch Hefner & Lee Henning defeated Iron Mike DiBiase & Danny Plechas (10:00)
3) Joe Dusek & Emil Dusek defeated Marshall Esteppe & Mayes McLain (23:00)
4) Joe Dusek & Emil Dusek defeated Dutch Hefner & Lee Henning

Tuesday, May 30, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Dick Dusek fought Jack Conley to a draw in three falls (45:00)
2) Joe Dusek & Emil Dusek & Ernie Dusek defeated Iron Mike DiBiase & Jack Pesek & Mayes McLain in three falls (56:18)

Monday, June 2, 1950 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Iron Mike DiBiase defeated Carlos Rodriquez
2) Marshall Esteppe defeated Lee Henning
3) Wild Bill Longson defeated Tommy O’Toole (45:00)
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Sonny Myers in three falls

Thursday, June 8, 1950 – Civic Auditorium – Winnipeg, MB
1) Albert Olson defeated Rick Steinke (15:16)
2) Verne Gagne defeated Iron Mike DiBiase (24:25)
3) Leo Nomellini fought Otto Kuss to a draw (30:00)
4) Bronko Nagurski defeated Dick Raines (21:05)
5) Whipper Billy Watson fought Joe Pazandak to a draw (60:00)

Thursday, June 15, 1950 – Civic Auditorium – Winnipeg, MB
1) Lord Albert Mills defeated Otto Kuss (12:35)
2) Joe Pazandak defeated Iron Mike DiBiase (25:20)
3) Lord Albert Mills fought Leo Nomellini to a draw (30:00)
4) Bronko Nagurski defeated Wild Bill Longson (20:30)

Friday, June 16, 1950 – Custer County Fairgrounds – Broken Bow, NE
1) Dick Dusek vs. Jack Conley
2) Emil Dusek vs. Jack Pesek
3) Iron Mike DiBiase vs. Joe Dusek

Tuesday, June 20, 1950 – Auditorium – Minneapolis, MN
1) Sterling Robson defeated Earl Wampler (14:35)
2) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw (30:00)
3) Joe Pazandak fought Leo Nomellini to a draw (30:00)
4) Otto Kuss defeated Fritz Schnabel (20:17)

Friday, June 23, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Jack Conley (14:51)
2) Emil Dusek fought Jack Pesek to a draw (20:00)
3) Ernie Dusek defeated Kola Kwariani (18:21)
4) Argentina Rocca defeated Joe Dusek in two straight falls

Saturday, June 24, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Jack Pesek defeated Kola Kwariani (31:16)
2) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw
3) Argentina Rocca defeated Emil Dusek (13:52)

Tuesday, June 27, 1950 – Auditorium – Minneapolis, MN
1) Iron Mike DiBiase defeated Earl Wampler (25:31)
2) Ellen Olsen defeated Nell Stewart (11:15)
3) Joe Dusek fought Verne Gagne to a draw (30:00)
4) Leo Nomellini defeated Joe Pazandak via DQ (28:28)

Thursday, June 29, 1950 – Civic Auditorium – Winnipeg, MB
1) Verne Gagne defeated Joe Pazandak via DQ (17:15)
2) Iron Mike DiBiase defeated Stan Myslajek (27:25)
3) Verne Gagne fought Stu Hart to a draw (30:00)
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Bronko Nagurski (27:40)

Monday, July 17, 1950 – Custer County Fairgrounds – Broken Bow, NE
1) Ellen Olsen vs. Nell Stewart
2) Jack Conley vs. Jack Pesek
3) Iron Mike DiBiase vs. Emil Dusek

Tuesday, July 18, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Jack Pesek to a draw (30:00)
2) Carol Cook defeated Nell Stewart in three falls (42:18)
3) Joe Dusek defeated Ken Fenelon in three falls (49:42)

Monday, July 24, 1950 – unknown arena – Randolph, NE
1) Iron Mike DiBiase vs. Joe Dusek
2) Jack Conley vs. Joe Pesek
3) Ellen Olsen vs. Nell Stewart

Friday, July 28, 1950 – Howard Wood Field – Sioux Falls, SD
1) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw in three falls (60:00)
2) Ellen Olsen defeated Nell Stewart in three falls (31:00)
This card also featured two boxing matches.

Wednesday, August 30, 1950 – Melody Mill Ballroom – Dubuque, IA
1) Danny Plechas defeated Jack Conley
2) Mars Bennett defeated Mae Young in three falls
3) Joe Dusek defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Monday, September 4, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Mae Young defeated Ella Waldek in two straight falls
2) Joe Scarpello defeated Joe Adelman in two straight falls
3) Ernie Dusek & Joe Dusek defeated Iron Mike DiBiase & Red Vagnone

Monday, September 11, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Joe Scarpello defeated Leo Jensen (18:10)
2) Red Vagnone defeated Jack Conley via DQ (14:12)
3) Dot Dotson defeated June Byers in three falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Danny Plechas in three falls

Friday, September 15, 1950 – Richardson County Free Fair – Humboldt, NE
1) Iron Mike DiBiase vs. Danny Plechas
2) Dot Dotson vs. June Byers
3) Joe Dusek vs. Ken Fenelon

Monday, September 18, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Joe Scarpello fought Verne Gagne to a draw (20:00)
2) Danny Plechas defeated Howard Cantonwine (11:41)
3) Joe Dusek defeated Jack Conley (21:36)
4) Gorgeous George defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Wednesday, September 21, 1950 – Auditorium – St. Paul, MN
1) Stu Hart defeated Howard Cantonwine (17:15)
2) Joe Pazandak fought Tommy O’Toole to a draw (30:00)
3) Verne Gagne defeated Iron Mike DiBiase (29:03)
4) Gorgeous George defeated Dick Raines (22:25)

Thursday, September 22, 1950 – Amphitheatre – Winnipeg, MB
1) Tommy O’Toole defeated Iron Mike DiBiase
2) Dick Raines defeated Howard Cantonwine
3) Joe Pazandak fought Stu Hart to a draw (45:00)
4) Gorgeous George defeated Verne Gagne

Monday, September 25, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Bob Geigel fought Joe Dusek to a draw (20:00)
2) Joe Scarpello fought Ken Fenelon to a draw (20:00)
3) Iron Mike DiBiase defeated Jack Conley (19:30)
4) The Great Moto defeated Danny Plechas in three falls

Tuesday, September 26, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Bob Geigel fought Danny Plechas to a draw (30:00)
2) Joe Dusek defeated Iron Mike DiBiase in three falls (42:17)
3) The Great Moto defeated Ken Fenelon in three falls (33:09)
Dusek defeated DiBiase after throwing sand in his eyes.

Monday, October 2, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Bob Geigel fought Jerry Meeker to a draw (30:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Bad Boy Brown (12:01)
3) Joe Dusek & Danny Plechas defeated Hans Schnabel & Fritz Schnabel in three falls

Tuesday, October 3, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Danny Plechas fought Hans Schnabel to a draw (30:00)
2) Bob Geigel defeated Fritz Schnabel in three falls (24:05)
3) Iron Mike DiBiase defeated Joe Dusek in three falls (56:15)
Jack Dempsey was the referee for the main event.

Wednesday, October 4, 1950 – City Auditorium – Watertown, SD
1) Bob Geigel defeated Danny Plechas in three falls
2) Joe Dusek defeated Iron Mike DiBiase in three falls
This card was headlined by a boxing match refereed by Jack Dempsey.

Friday, October 6, 1950 – Coliseum – Ottumwa, IA
1) Iron Mike DiBiase vs. Danny Plechas
2) Joe Scarpello vs. Art Bull
3) Bob Geigel vs. Joe Dusek

Saturday, October 7, 1950 – Coliseum – Cedar Rapids, IA
1) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw
2) Joe Scarpello defeated Art Bull in three falls (32:00)
3) Bob Geigel defeated Danny Plechas via DQ in three falls (35:00)

Monday, October 9, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Joe Scarpello fought Red Vagnone to a draw
2) Bob Geigel defeated Danny Plechas via DQ (21:49)
3) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw (30:00)
4) Baton Michele Leone defeated Ken Fenelon in two straight falls

Tuesday, October 10, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Joe Scarpello defeated Ken Fenelon (23:07)
2) Iron Mike DiBiase defeated Danny Plechas (45:00)
3) Baron Michele Leone defeated Bob Geigel in two straight falls (29:13)
DiBiase won the first fall, then the match when time expired during the second.

Monday, October 16, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Fritz Schnabel in three falls
2) Sky Low Low & Pancho the Bull defeated Pee Wee James & Mighty Fritz
3) The Great Moto defeated Joe Dusek in three falls

Tuesday, October 17, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Sky Low Low & Pancho the Bull defeated Pee Wee James & Mighty Fritz in three falls (61:19)
2) The Great Moto defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Monday, October 23, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Danny Plechas fought Karl Davis to a draw
2) Pancho the Bull defeated Pee Wee James
3) Mighty Fritz defeated Sky Low Low
4) Emil Dusek & Ernie Dusek defeated Iron Mike DiBiase & Primo Carnera

Tuesday, October 24, 1950 – Auditorium – Beatrice, NE
1) Frank McGill defeated Bob Krejci
2) Pee Wee James & Mighty Fritz defeated Sky Low Low & Pancho the Bull in three falls
3) Iron Mike DiBiase defeated Jack Conley in two straight falls (25:00)

Thursday, October 26, 1950 – unknown arena – Hastings, NE
1) Jack Conley vs. Stanley Dailey
2) Iron Mike DiBiase vs. Danny Plechas
3) Joe Dusek vs. Primo Carnera

Friday, October 27, 1950 – Auditorium – St. Paul, MN
1) Ole Olsen defeated Jack Conley (12:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Cliff Hogart (15:21)
3) Otto Kuss defeated Wladyslaw Talun (17:14)
4) Abe Kashey defeated Johnny Moochy (32:00)

Tuesday, October 31, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Andy Rockne (45:00)
2) Ernie Dusek & Joe Dusek defeated Bob Geigel & Ken Fenelon in three falls (34:20)
DiBiase won the first fall, then the match when time expired during the second.

Monday, November 6, 1950 – Woltz Sale Pavilion – Jefferson, IA
1) Iron Mike DiBiase vs. Danny Plechas
This card also featured a boxing match.

Monday, November 13, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Earl Wampler fought Fritz Schnabel to a draw (15:00)
2) Iron Mike DiBiase fought Danny Plechas to a draw (30:00)
3) Millie Stafford defeated Jean Holland (14:15)
4) Ernie Dusek defeated The Great Moto in three falls

Tuesday, November 14, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Danny Plechas vs. Jack Conley
2) Nell Stewart defeated Jean Holland in two straight falls (11:45)
3) Iron Mike DiBiase defeated Ernie Dusek in three falls (38:35)

Monday, November 20, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw (30:00)
2) Wladek Kowalski defeated Danny Plechas in two straight falls
3) Carol Cook & Ellen Olsen defeated Dot Dotson & Millie Stafford in three falls

Tuesday, November 28, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Dick Dusek defeated Jack Conley via DQ (12:20)
2) Iron Mike DiBiase fought Bob Geigel to a draw in three falls (45:00)
3) Wladek Kowalski defeated Joe Dusek in three falls (20:15)

Monday, December 4, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Dick Dusek defeated Leo Jensen (19:20)
2) Bob Geigel vs. Jack Conley
3) Iron Mike DiBiase & Ralph Garibaldi defeated Joe Dusek & Danny Plechas in three falls

Tuesday, December 5, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Bob Geigel defeated Danny Plechas in three falls (40:45)
2) Emil Dusek & Joe Dusek defeated Iron Mike DiBiase & Ralph Garibaldi in three falls (38:57)

Wednesday, December 6, 1950 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel (24:05)
2) Andy Rockne defeated Leo Jensen via CO in two straight falls
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Joe Dusek in three falls (37:31)

Monday, December 11, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Bob Geigel fought Danny Plechas to a draw (15:00)
2) Ralph Garibaldi defeated Jack Conley (24:57)
3) Iron Mike DiBiase defeated Howard Cantonwine (18:25)
4) Gorgeous George defeated Joe Dusek in three falls

Tuesday, December 12, 1950 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Danny Plechas to a draw
2) Ralph Garibaldi defeated Howard Cantonwine in two straight falls
3) Gorgeous George defeated Bob Geigel in three falls (26:20)

Wednesday, December 13, 1950 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Andy Rockne defeated Howard Cantonwine
2) Joe Dusek & Jack Conley defeated Iron Mike DiBiase & Ralph Garibaldi in three falls
3) Gorgeous George defeated Emil Dusek via DQ in three falls

Monday, December 18, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Andy Rockne fought Frannie McGill to a draw (15:00)
2) Dick Dusek defeated Jack Conley via DQ (17:14)
3) Danny Plechas defeated Bob Geigel in two straight falls
4) Mighty Atlas defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Tuesday, December 26, 1950 – Auditorium – Minneapolis, MN
1) Iron Mike DiBiase fought Roy McClarity to a draw
2) Leo Nomellini defeated Danny Plechas (21:16)
3) Wladek Kowalski defeated Hans Hermann via DQ
4) World Junior Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Sonny Myers (32:07)

Friday, December 29, 1950 – American House – St. Paul, MN
1) Bill Hart defeated Joe Valento
2) Clifff Hogart fought Ole Olsen to a draw (30:00)
3) Tommy O’Toole defeated Iron Mike DiBiase (18:28)
4) Leo Nomellini defeated Johnny Moochy



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
https://wweoldschool.wordpress.com/
https://twitter.com/krisswrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Tue Feb 14th, 2017 09:13 pm
  PM Quote Reply
3rd Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 4961
Status: 
Offline
Monday, January 1, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Dick Dusek fought Joe Roberts to a draw (20:00)
2) Danny Plechas defeated Red McIntyre in two straight falls
3) Emil Dusek & Ernie Dusek defeated Iron Mike DiBiase & Joe Bennicasa in three falls

Tuesday, January 2, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase and Joe Bennicasa won a 6-man Battle Royal (order of elimination: Ernie Dusek, Red McIntyre, Joe Roberts, Danny Plechas)
2) Ernie Dusek fought Bill McIntyre to a draw (30:00)
3) Joe Roberts defeated Danny Plechas via DQ in three falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Joe Bennicasa in two straight falls

Monday, January 8, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Jack Conley defeated Bad Boy Brown (11:50)
2) Iron Mike DiBiase defeated Kola Kwariani (22:04)
3) Ernie Dusek fought Joe Bennicasa to a draw in three falls
4) Argentina Rocca defeated Danny Plechas in two straight falls

Tuesday, January 9, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Dick Dusek defeated Bad Boy Brown in two straight falls (23:20)
2) Ernie Dusek & Danny Plechas defeated Iron Mike DiBiase & Red McIntyre in three falls (39:45)

[January 12 – DiBiase was advertised to appear in St. Paul, but was replaced by Pat O’Connor.]

Monday, January 15, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Dick Dusek defeated George Leopold (6:59)
2) Frannie McGill defeated Bad Boy Brown via DQ (9:36)
3) Emil Dusek & Ernie Dusek defeated Iron Mike DiBiase & Joe Bennicasa in three falls

Monday, January 22, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Johnny Seals defeated Jack Conley via DQ (11:05)
2) Dick Dusek fought Phineas Hall to a draw (20:00)
3) Joe Dusek fought Red McIntyre to a draw (30:00)
4) The Great Moto defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Tuesday, January 23, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Phineas Hall fought Red McIntyre to a draw (30:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Jack Conley in two straight falls (26:43)
3) The Great Moto defeated Emil Dusek in three falls (25:23)

Friday, January 26, 1951 – Memorial Auditorium – Sioux City, IA
1) Nell Stewart vs. Millie Stafford
2) Iron Mike DiBiase vs. Joe Dusek
3) The Great Moto vs. Red McIntyre

Saturday, January 27, 1951 – Armory – Mason City, IA
1) Jack Conley defeated Red McIntyre (20:45)
2) Iron Mike DiBiase fought Ken Fenelon to a draw (30:00)
3) Mr. Moto defeated Joe Dusek in three falls (36:20)

Monday, January 29, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Jack Conley (15:26)
2) Joe Dusek defeated Frank Altman (16:00)
3) Red McIntyre defeated Emil Dusek via DQ (20:30)
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated The Great Moto in three falls

Tuesday, January 30, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Jack Conley defeated Johnny Seals (16:50)
2) Iron Mike DiBiase vs. Red McIntyre
3) The Great Moto defeated Joe Dusek in three falls

Wednesday, January 31, 1951 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw (30:00)
2) Red McIntyre defeated Paul Orth in two straight falls
3) Tarzan Kowalski defeated Mr. Moto in three falls (21:55)

Thursday, February 1, 1951 – Melody Mill Ballroom – Dubuque, IA
1) Iron Mike DiBiase defeated Johnny Seals
2) Emil Dusek defeated Red McIntyre
3) The Great Moto defeated Joe Dusek via DQ in three falls

Friday, February 2, 1951 – Memorial Auditorium – Sioux City, IA
1) Ken Fenelon vs. Danny Plechas
2) Joe Dusek vs. Red McIntyre
3) Iron Mike DiBiase vs. The Great Moto

Tuesday, February 6, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Red McIntyre defeated Lord Albert Mills via DQ (15:50)
2) Ray Gunkel fought Ken Fenelon to a draw in three falls (45:00)
3) The Mighty Atlas defeated Iron Mike DiBiase in three falls (18:25)

Monday, February 19, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Bob Krejci fought Red McIntyre to a draw (15:00)
2) Sheba Zenni defeated Ann Stanley (3:32)
3) Mae Young defeated Eva Lee in two straight falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Jerry Meeker in three falls

Tuesday, February 20, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Red McIntyre defeated Jack Conley (15:10)
2) Ann Stanley defeated Sheba Zenni in three falls
3) Iron Mike DiBiase fought Ras Samara to a draw in three falls (90:00)

Wednesday, February 21, 1951 – unknown arena – Sioux City, IA
1) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Iron Mike DiBiase in three falls
Reported later in the Waterloo (IA) Daily Courier as an attendance of 6,000.

Friday, February 23, 1951 – unknown arena – Norfolk, NE
1) Ras Samara defeated Red McIntyre
2) Joe Dusek defeated Iron Mike DiBiase
3) Eva Lee & Sheba Zenni defeated Ann Stanley & Mae Young in three falls

Monday, February 26, 1950 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Jack Pesek to a draw (45:00)
2) Ras Samara defeated Bob Geigel in two straight falls
3) Handicap Match: Ann Stanley & Sheba Zenni defeated Mae Young

Thursday, March 1, 1951 – Melody Mill Ballroom – Dubuque, IA
1) Ann Stanley defeated Mars Bennett
2) Mae Young defeated Sheba Zenni
3) Mars Bennett & Sheba Zenni defeated Mae Young & Ann Stanley in two straight falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Seelie Samara in three falls

Wednesday, March 2, 1951 – Armory – St. Paul, MN
1) Red McIntyre fought Steve Kozak to a draw (30:00)
2) Mars Bennett defeated Mae Young (17:02)
3) Iron Mike DiBiase defeated Johnny Moochy via DQ
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Hans Herman via CO

Tuesday, March 6, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Jack Pesek & Donn Lewin defeated Joe Dusek & Jack Conley in three falls
2) Ernie Dusek defeated Iron Mike DiBiase in three falls (51:45)

Tuesday, March 13, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Ras Samara defeated Jack Conley
2) Iron Mike DiBiase defeated Jack Terry in two straight falls
3) Jack Pesek defeated Johnny Valentine in three falls

Friday, March 16, 1951 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Iron Mike DiBiase fought Donn Lewin to a draw (15:00)
2) Bob Orton defeated Johnny Valentine (29:00)
3) Dennis Clary fought Sonny Myers to a draw in three falls (45:00)
4) Primo Carnera defeated Ray Eckert in three falls

Monday, March 26, 1951 – Legion Club – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Ras Samara to a draw in three falls (45:00)
2) Dick Dusek defeated Earl Wampler via DQ
3) Emil Dusek defeated Bob Orton in three falls

Tuesday, March 27, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Bob Orton to a draw
2) Ronnie Etichison & Sonny Myers defeated Emil Dusek & Dick Dusek in three falls

Monday, April 2, 1951 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Ken Fenelon in two straight falls
2) Little Beaver & Tiny Roe defeated Irish Jackie & Pancho the Bull in three falls
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Ras Samara in two straight falls

Thursday, April 5, 1951 – Auditorium – Waterloo, IA
1) Dick Dusek defeated Jack Britton (21:00)
2) Tiny Roe & Little Beaver defeated Irish Jackie & Pancho the Bull in three falls (32:00)
3) Iron Mike DiBiase defeated Joe Dusek via DQ in three falls (31:30)

Friday, April 6, 1951 – Armory – Mason City, IA
1) Iron Mike DiBiase fought Earl Wampler to a draw (30:00)
2) Dick Dusek defeated Jerry Meeker via DQ in three falls (35:00)
3) Ken Fenelon defeated Joe Dusek via DQ in two straight falls

Tuesday, April 10, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Bob Geigel vs. Jack Conley
2) Iron Mike DiBiase defeated Bob Orton
3) Jack Pesek defeated Sonny Myers in three falls (52:20)

Wednesday, April 11, 1951 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Iron Mike DiBiase fought Ralph Garibaldi to a draw (30:00)
2) Ronnie Etchison & Sonny Myers defeated Jerry Meeker & Barney Bernard in two straight falls
3) Tarzan Kowalski defeated Ras Samara in three falls (31:03)

Thursday, April 12, 1951 – unknown arena – Rochester, MN
1) Iron Mike DiBiase defeated Ray Gunkel
2) Abe Kashey fought Sonny Myers to a draw
3) Hans Hermann & Zebra Kid defeated Hans Schnabel & Fritz Schnabel

Friday, April 13, 1951 – Armory – St. Paul, MN
1) Steve Gob defeated Frank Marconi
2) Sonny Myers defeated Johnny Moochy via DQ
3) Pat O’Connor defeated Iron Mike DiBiase (20:12)
4) Bronko Nagurski defeated George Bollas via DQ

Monday, April 16, 1951 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Bob Orton (17:35)
2) Jack Pesek defeated Bob Geigel via DQ (16:25)
3) Leo Garibaldi & Ralph Garibaldi defeated Joe Dusek & Dick Dusek in three falls

Tuesday, April 17, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Bob Orton defeated Bob Geigel via DQ
2) Leo Garibaldi & Ralph Garibaldi defeated Iron Mike DiBiase & Ronnie Etchison in three falls

Monday, April 23, 1951 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Jack Pesek fought Sonny Myers to a draw
2) Mae Young defeated Beverly Lehmer (10:07)
3) Tarzan Kowalski defeated Iron Mike DiBiase in three falls
4) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Ella Waldek in two straight falls

Tuesday, April 24, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Bob Geigel defeated Dick Dusek
2) Iron Mike DiBiase defeated Ras Samara
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Mae Young via DQ in three falls (31:15)

Wednesday, April 25, 1951 – Melody Mill Ballroom – Dubuque, IA
1) Seelie Samara defeated Jerry Meeker
2) Barney Bernard defeated Iron Mike DiBiase in three falls
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Mae Young in three falls

Thursday, April 26, 1951 – Armory – Mason City, IA
1) Iron Mike DiBiase defeated Jerry Meeker (27:00)
2) Barney Bernard defeated Ras Samara (21:00)
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Mae Young in two straight falls (18:00)

Tuesday, May 1, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Jack Pesek fought Earl Wampler to a draw
2) Mae Young defeated Ella Waldek in three falls (43:05)
3) Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel in two straight falls (32:30)
DiBiase won the right to face Lou Thesz for the world title next week.

Tuesday, May 8, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Louie Longo fought Frannie McGill to a draw (30:00)
2) Jack Pesek fought Joe Dusek to a draw in three falls (45:00)
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls (33:28)

Monday, May 21, 1951 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Chest Bernard defeated Bob Orton (18:34)
2) Iron Mike DiBiase fought The Thing to a draw (45:00)
3) Emil Dusek & Joe Dusek defeated Hans Schnabel & Fritz Schnabel in three falls

Tuesday, May 22, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Hans Schnabel to a draw (30:00)
2) Chest Bernard defeated Fritz Schnabel in two straight falls (30:05)
3) Jack Pesek defeated The Thing via CO in three falls

Friday, May 25, 1951 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Danny Plechas defeated Iron Mike DiBiase via DQ (25:00)
2) Dennis Clary defeated Sonny Myers via DQ in three falls
3) Emil Dusek & Joe Dusek & Dick Dusek defeated Bob Orton & Ronnie Etchison & Mike Paidousis in three falls

Tuesday, May 29, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Ras Samara fought Danny Plechas to a draw (30:00)
2) Iron Mike DiBiase fought Mike Paidousis to a draw in three falls (45:00)
3) Pee Wee James & Sonny Boy Cassidy defeated Fuzzy Cupid & Tiny Roe in three falls (39:10)

Monday, June 4, 1951 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Jack Conley fought Ras Samara to a draw
2) Jack Pesek defeated Danny Plechas via DQ
3) Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel (15:46)
4) Chest Bernard defeated Joe Dusek in three falls

Tuesday, June 5, 1951 – Auditorium – Minneapolis, MN
1) Roy McClarity defeated Frank Taylor (28:55)
2) Pat O’Connor defeated Iron Mike DiBiase (22:07)
3) Leo Nomellini defeated Jack Conley (6:31)
4) Abe Kashey defeated Dick Raines (19:16)

Wednesday, June 6, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Chest Bernard defeated Howard Cantonwine (15:30)
2) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw in three falls (45:00)
3) Gorgeous George defeated Jack Pesek in three falls (33:05)

Tuesday, June 19, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Jack Conley defeated Dick Dusek (20:45)
2) Dot Dotson defeated Janet Wolfe in three falls (31:10)
3) Iron Mike DiBiase defeated Joe Dusek via DQ in three falls (45:13)

Tuesday, June 26, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Jack Conley
2) Janet Wolfe defeated Dot Dotson in two straight falls
3) Little Beaver & Irish Jackie defeated Tom Thumb & Pancho the Bull in three falls (45:53)

[July 3 – DiBiase was scheduled to appear in Minneapolis, but was replaced by Jack Conley.]

Monday, July 23, 1951 – Memorial Stadium – Ashland, NE
1) Iron Mike DiBiase vs. Jack Conley
2) The Golden Terror vs. Joe Dusek
3) Beverly Lehmer vs. Joyce Ford

Monday, July 30, 1951 – Veterans Field – Blair, NE
1) Jack Conley vs. Joe Dusek
2) Beverly Lehmer vs. Joyce Ford
3) Iron Mike DiBiase vs. The Golden Terror

Wednesday, August 29, 1951 – Playland Park – Council Bluffs, IA
1) Betty Hawkins vs. Donna Marie Dieckman
2) Iron Mike DiBiase vs. Danny Plechas
3) Bob Geigel vs. Joe Dusek

Monday, September 10, 1951 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Balk Estes fought Louie Longo to a draw
2) Joe Dusek defeated Mile High Ross (14:51)
3) Chest Bernard defeated Danny Plechas (15:03)
4) The Mighty Atlas defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Monday, September 17, 1951 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Joe Adelman fought Louie Longo to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Gene Reardon (11:56)
3) Dennis Clary fought Joe Dusek to a draw (30:00)
4) Chest Bernard defeated Danny Plechas in three falls

Tuesday, September 18, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Chest Bernard to a draw (30:00)
2) Dennis Clary defeated Danny Plechas (45:00)
3) Jack Pesek defeated Joe Dusek in three falls (39:42)

Saturday, September 22, 1951 – unknown arena – Rochester, MN
1) Butch Levy defeated Johnny Moochy
2) Danny Plechas & Joe Dusek defeated Pat O’Connor & Butch Levy
3) World Junior Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Iron Mike DiBiase

Tuesday, September 25, 1951 – Auditorium – Minneapolis, MN
1) Joe Dusek fought Roy McClarity to a draw (30:00)
2) Pat O’Connor defeated Jerry Meeker (16:39)
3) The Mighty Atlas defeated Iron Mike DiBiase (16:28)
4) Verne Gagne defeated Gorgeous George (18:58)

Friday, September 28, 1951 – Armory – St. Paul, MN
1) Iron Mike DiBiase fought Roy McClarity to a draw (30:00)
2) Pat O’Connor defeated Joe Dusek (19:53)
3) The Mighty Atlas defeated Johnny Moochy (11:54)
4) Verne Gagne defeated Gypsy Joe (19:47)

Monday, October 1, 1951 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Danny Plechas fought Ralph Garibaldi to a draw
2) Carol Cook defeated Dot Dotson in two straight falls
3) Emil Dusek & Joe Dusek fought Iron Mike DiBiase & Jack Pesek to a draw in three falls (60:00)

[October 4 – DiBiase appears on early billings for a card in Winnipeg, but did not appear in later lineups.]

Tuesday, October 9, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Jack Pesek and Louie Longo won a 7-man Battle Royal (other participants: Jack Conley, Danny Plechas, Joe Dusek, Iron Mike DiBiase, Dick Dusek)
2) Danny Plechas fought Joe Dusek to a no contest (9:10)
3) Iron Mike DiBiase defeated Dick Dusek (17:37)
4) Jack Pesek defeated Louie Longo in two straight falls (31:08)

Wednesday, October 17, 1951 – Playdium – Sheboygan, WI
1) Iron Mike DiBiase vs. Bozo Brown
2) Chief Little Fox vs. Cesar Sando
3) The Mighty Atlas vs. Chester Hayes

Saturday, October 20, 1951 – Marigold Arena – Chicago, IL
1) Iron Mike DiBiase fought Chief Little Fox to a draw (30:00)
2) Zack Malkov defeated Don Beitelman
3) Gypsy Joe defeated Cesar Sando
4) The Mighty Atlas defeated George Craig in three falls
5) Killer Kowalski defeated Fred Blassie in two straight falls

Monday, October 22, 1951 – Italian-American Club – Kenosha, WI
1) Iron Mike DiBiase vs. Zack Malkov
2) Karl Gray vs. Billy Goelz
3) Gypsy Joe vs. Cesar Sando

Wednesday, October 24, 1951 – Playdium – Sheboygan, WI
1) Iron Mike DiBiase vs. George Bruckman
2) Rudy Kay vs. Chief Little Fox
3) Dot Dotson vs. Adele Antone

Saturday, October 27, 1951 – Marigold Arena – Chicago, IL
1) George Drake fought Milt Olsen to a draw
2) Chief Little Fox defeated Cesar Sando
3) Rudy Kay & Al Williams defeated Iron Mike DiBiase & Don Beitelman in three falls
4) World Junior Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Gypsy Joe in two straight falls

Tuesday, October 30, 1951 – Shrine Temple – Rockford, IL
1) Don Beitelman defeated Iron Mike DiBiase
2) Apache Craig defeated Milt Olsen
3) Billy Goelz defeated Walter Palmer

Wednesday, October 31, 1951 – Playdium – Sheboygan, WI
1) Chester Hayes vs. Ned Taylor
2) Iron Mike DiBiase vs. Gene Dubuque
3) The Mighty Atlas vs. Bozo Brown

Friday, November 2, 1951 – Armory – St. Paul, MN
1) Iron Mike DiBiase fought Stan Mayslack to a draw (30:00)
2) Johnny Moochy defeated Blackjack Dillon (15:15)
3) Otto Kuss defeated Mike O’Malley (13:15)
4) Pat O’Connor defeated Barney Bernard via DQ

Saturday, November 3, 1951 – Marigold Arena – Chicago, IL
1) Zack Malkov defeated Joe Gordon via DQ
2) Bill Rhyno defeated Danny Ferrazza
3) Fuzzy Cupid defeated Jimmy Little
4) The Mighty Atlas defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls
5) Bobby Managoff fought Ivan Rasputin to a double-DQ in three falls

Monday, November 5, 1951 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Matt Murphy to a draw (15:00)
2) Jack Pesek defeated Danny Plechas in three falls
3) Carol Cook & Ethel Johnson defeated Cora Combs & Nell Stewart in two straight falls

Wednesday, November 7, 1951 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Ethel Johnson defeated Cora Combs via DQ (1:16)
2) Carol Cook defeated Nell Stewart (15:12)
3) Iron Mike DiBiase defeated Danny Plechas in three falls (33:36)
4) Bobby Managoff defeated Ivan Rasputin in three falls (28:09)

Sunday, November 11, 1951 – Armory – Dubuque, IA
1) Jim Dobie defeated Danny Plechas
2) Iron Mike DiBiase vs. Alo Leilani
3) Chest Bernard defeated Jerry Meeker in two straight falls (35:30)
The newspaper report made it unclear who had won the DiBiase-Leilani match.

Tuesday, November 13, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Jim Dobie defeated Larry King (11:13)
2) Alo Leilani fought Joe Dusek to a draw in three falls (45:00)
3) Ernie Dusek defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Wednesday, November 14, 1951 – Woltz Sale Pavilion – Jefferson, IA
1) Iron Mike DiBiase vs. Jerry Meeker
2) Jim Dobie vs. Danny Plechas
3) Alo Leilani vs. Chest Bernard

Friday, November 16, 1951 – Armory – St. Paul, MN
1) Iron Mike DiBiase defeated Johnny Moochy via DQ (12:32)
2) Alo Leilani defeated Jerry Meeker (10:28)
3) Butch Levy defeated Danny Plechas (15:11)
4) Pat O’Connor defeated Hans Hermann (17:23)

Tuesday, November 20, 1951 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Howard Pierce defeated Jack Conley via DQ (12:32)
2) Iron Mike DiBiase defeated George Bruckman (45:00)
3) Mr. Keomuka defeated Jim Dobie in three falls (39:41)

[December 2 – DiBiase was advertised to appear in Dubuque, but was not on the card.]

Monday, December 3, 1951 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Jack Conley defeated Larry Hamilton (11:10)
2) Iron Mike DiBiase fought Danny Plechas to a draw
3) Alo Leilani defeated Chest Bernard in three falls
4) Mr. Keomuka defeated Jim Dobie in two straight falls

Tuesday, December 11, 1951 – Auditorium – Minneapolis, MN
1) Jack Pesek defeated Joe Campbell (17:45)
2) Tiny Mills defeated Iron Mike DiBiase (16:32)
3) Pat O’Connor defeated Emil Dusek (22:52)
4) Verne Gagne defeated The Great Togo via DQ (19:40)

Monday, December 17, 1951 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Dick Dusek fought Howard Pierce to a draw
2) Iron Mike DiBiase & Dennis Clary fought Emil Dusek & Joe Dusek to a draw in three falls
3) Alo Leilani defeated Danny Plechas in two straight falls
4) Ernie Dusek defeated Mr. Keomuka in three falls

Wednesday, December 19, 1951 – unknown arena – Rochester, MN
1) Iron Mike DiBiase defeated Bearcat Wright
2) Butch Levy defeated Kostas Devalis
3) Pat O’Connor & Roy McClarity defeated Johnny Moochy & Danny Plechas

Tuesday, December 25, 1951 – Auditorium – Minneapolis, MN
1) Kostas Davelis fought Jack Witzig to a draw (20:00)
2) Pat O’Connor defeated Iron Mike DiBiase (18:37)
3) Leo Nomellini defeated Danny Plechas (13:59)
4) Tiny Mills defeated Hans Schmidt (23:50)
5) Verne Gagne defeated Firpo Zbyszko (24:10)

Wednesday, December 26, 1951 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Jim Dobie defeated Roberto Cruz in two straight falls (17:32)
2) Alo Leilani defeated Iron Mike DiBiase (1:13)
3) Verne Gagne defeated The Mighty Atlas via DQ in three falls (36:06)

Thursday, December 27, 1951 – Memorial Coliseum – Cedar Rapids, IA
1) Alo Leilani defeated Apache Craig (12:00)
2) Jim Dobie defeated Iron Mike DiBiase in three falls
3) Johnny Balbo defeated Balk Estes in two straight falls (37:00)



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
https://wweoldschool.wordpress.com/
https://twitter.com/krisswrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Tue Feb 14th, 2017 09:13 pm
  PM Quote Reply
4th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 4961
Status: 
Offline
Tuesday, January 1, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Louie Longo defeated Bearcat Wright, Jr. (12:10)
2) Emil Dusek & Joe Dusek fought Iron Mike DiBiase & Jack Pesek to a draw in three falls
3) Ernie Dusek defeated Dutch Hefner in three falls

Wednesday, January 2, 1952 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Gene Dubuque defeated Art Bull (16:42)
2) Alo Leilani defeated Iron Mike DiBiase in three falls (16:07)
3) Cuban Pete defeated Jerry Meeker (12:02)
4) Jim Dobie defeated Chest Bernard via DQ in three falls (30:37)

Friday, January 4, 1952 – Armory – St. Paul, MN
1) Apache Craig defeated Dick Dusek (14:37)
2) Iron Mike DiBiase fought Lone Eagle to a draw (30:00)
3) Barney Bernard fought Butch Levy to a draw (30:00)
4) Verne Gagne defeated Friedrich Von Schacht via DQ

Monday, January 7, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Dutch Hefner fought Jack Pesek to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Emil Dusek in three falls
3) Lillian Bitter & Ida May & Mary Jane Mull defeated Dot Dotson & Lois Johnson & Ella Waldek in three falls

Wednesday, January 9, 1952 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Iron Mike DiBiase defeated Art Bull (17:16)
2) Balk Estes defeated Dick Dusek (7:15)
3) Alo Leilani defeated Gypsy Joe in three falls (21:51)
4) Chest Bernard defeated The Mighty Atlas in three falls (13:34)

Monday, January 14, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Jack Hader to a draw
2) Jack Pesek defeated Babe Zaharias in three falls
3) Little Beaver & Prince Salie Halasie defeated Fuzzy Cupid & Irish Jackie in three falls

Wednesday, January 16, 1952 – Woltz Sale Pavilion – Jefferson, IA
1) Ella Waldek vs. Millie Stafford
2) Iron Mike DiBiase vs. Jerry Meeker
3) Dot Dotson & Ella Waldek vs. Helen Collins & Millie Stafford

Monday, January 21, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Babe Zaharias fought Howard Pierce to a draw (20:00)
2) Iron Mike DiBiase & Jack Pesek fought Mr. X & Mr. XX to a draw in three falls
3) Alo Leilani defeated Great Humphry in three falls

Tuesday, January 22, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Mr. X & Mr. XX fought Jack Pesek & Alo Leilani to a no contest in three falls
2) Iron Mike DiBiase defeated Great Humphrey in three falls

Monday, January 28, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Gene Dubuque fought Joe Dusek to a draw (20:00)
2) Alo Leilani defeated Chico Gonzales (21:09)
3) Mr. X & Mr. XX defeated Iron Mike DiBiase & Jack Pesek via DQ in three falls

Tuesday, January 29, 1952 – Auditorium – Minneapolis, MN
1) Jim Henry defeated Iron Mike DiBiase (20:47)
2) Pat McGill defeated Powerhouse Zimbleman (22:00)
3) Firpo Zbyszko fought Pat O’Connor to a draw (30:00)
4) Bronko Nagurski defeated Tiny Mills via DQ (27:10)

Tuesday, February 5, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Howard Pierce defeated Chico Gonzales (13:42)
2) Iron Mike DiBiase fought Alo Leilani to a draw in three falls (45:00)
3) Jack Pesek defeated Gene Dubuque in three falls (40:10)

Monday, February 11, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Joe Dusek fought Alo Leilani to a draw
2) Mr. X & Mr. XX defeated Iron Mike DiBiase & Gene Dubuque
3) Handicap Match: Jack Pesek & Matt Murphy defeated Tarzan Kowalski via DQ (21:16)

[February 12 – DiBiase incorrectly listed as appearing in Minneapolis.]

Wednesday, February 13, 1952 – Coliseum – Sioux Falls, SD
1) Alo Leilani defeated Iron Mike DiBiase in three falls (24:20)
This card also featured boxing matches.

Tuesday, February 19, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Joe Dusek via DQ (16:53)
2) Lynn Livingston defeated Dot Dotson in three falls
3) Jack Pesek defeated Babe Zaharias in three falls

Tuesday, February 26, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Gene Dubuque fought Babe Zaharias to a draw (30:00)
2) Lynn Livingston defeated Terry Majors in three falls (34:01)
3) Iron Mike DiBiase defeated Maurice Roberre in three falls

Monday, March 3, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Gene Dubuque defeated Dan O’Connor via DQ (12:45)
2) Iron Mike DiBiase defeated Dick Dusek (15:14)
3) Joe Dusek fought Maurice Roberre to a draw (30:00)
4) Tarzan Kowalski defeated Alo Leiali in three falls

Tuesday, March 4, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Howard Pierce fought Maurice Roberre to a draw (30:00)
2) Alo Leilani defeated Dan O’Connor in three falls (41:55)
3) Handicap Match: Iron Mike DiBiase & Gene Dubuque defeated Tarzan Kowalski (21:48)

Monday, March 10, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Howard Pierce fought Babe Zaharias to a draw (30:00)
2) Chest Bernard defeated Gene Dubuque
3) Tarzan Kowalski defeated Iron Mike DiBiase in three falls (42:53)

Monday, March 17, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Ralph Garibaldi to a draw
2) Jim Dobie fought Maurice Roberre to a draw in three falls
3) Mr. X & Mr. XX defeated Emil Dusek & Ernie Dusek in three falls

Monday, March 24, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Dick Dusek defeated Jack Hader (16:25)
2) Iron Mike DiBiase defeated Howard Pierce (17:54)
3) Emil Dusek & Ernie Dusek defeated Mr. X & Mr. XX in three falls

Tuesday, March 25, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Terry Majors defeated Betty Hawkins in three falls
2) Iron Mike DiBiase fought Jack Hader to a draw in three falls (45:00)
3) Violet Viann defeated Ida May in two straight falls

Friday, March 28, 1952 – Armory – St. Paul, MN
1) Iron Mike DiBiase defeated Jack Witzig
2) Don Beitelman fought Johnny Moochy to a draw (30:00)
3) Friedrich Von Schacht defeated Firpo Zbyszko (17:07)
4) Bronko Nagurski defeated Tiny Mills (18:52)

Monday, March 31, 1952 – Auditorium – Sioux City, IA
1) Iron Mike DiBiase vs. Jack Britton
2) Violet Viann vs. Betty Hawkins
3) Little Beaver & Prince Salie Halasie vs. Fuzzy Cupid & Irish Jackie

Tuesday, April 1, 1952 – Memorial Coliseum – Cedar Rapids, IA
1) Karl Gray defeated Walter Kameroff (15:29)
2) Jim Dobie defeated Iron Mike DiBiase in three falls (35:23)
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Johnny Balbo in two straight falls (22:00)

Wednesday, April 2, 1952 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Iron Mike DiBiase defeated Walter Kameroff
2) Rey Urbano defeated Karl Gray
3) Maurice Roberre defeated Milt Olsen
4) Verne Gagne defeated The Great Togo in three falls

Monday, April 7, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Maurice Roberre (9:11)
2) Ernie Dusek fought Jim Dobie to a draw in three falls (45:00)
3) Mary Jane Mull & Violet Viann defeated Betty Hawkins & Terry Majors in three falls

Friday, April 11, 1952 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Bob Orton defeated Iron Mike DiBiase (11:30)
2) Joe Dusek defeated Lou Hines (8:00)
3) Joe Corbett defeated Ray Eckert via DQ (11:30)
4) Jim Henry defeated Al Lovelock
5) Sonny Myers defeated Ed Faieta (9:30)
6) Maurice Roberre defeated Chief Big Heart (15:00)
7) Joe Corbett defeated Joe Dusek via DQ
8) Enrique Torres defeated Bob Orton
9) Sonny Myers defeated Jim Henry (15:00)
10) Maurice Roberre defeated Enrique Torres (20:00)
11) Sonny Myers defeated Joe Corbett (0:14)
12) Sonny Myers defeated Maurice Roberre (4:00)

Monday, April 21, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Bob Orton fought Joe Dusek to a draw (20:00)
2) Sonny Boy Cassidy & Pee Wee James defeated Sky Low Low & Vito Gonzales in three falls
3) Verne Gagne defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Tuesday, April 22, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Bob Orton in two straight falls (39:20)
2) Pee Wee James & Sonny Boy Cassidy defeated Sky Low Low & Vito Gonzales in three falls (36:12)

Tuesday, April 29, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase and Carlos Rodriguez won a 5-man Battle Royal (order of elimination: Bob Krejci, Phineas Hall, Howard Pierce)
2) Howard Pierce defeated Phineas Hall in three falls
3) Iron Mike DiBiase defeated Carlos Rodriguez in three falls

Friday, May 2, 1952 – Woltz Sale Pavilion – Jefferson, IA
1) Iron Mike DiBiase vs. Jim Dobie
2) Ko Togo vs. Jerry Meeker
3) The Great Togo vs. Alo Leilani

Monday, May 5, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Dick Dusek defeated Ed Faieta (11:28)
2) Iron Mike DiBiase fought Jim Henry to a draw in three falls
3) June Byers & Cora Combs defeated Lillian Bitter & Lorraine Johnson in three falls

Monday, May 19, 1952 – Armory – Charlotte, NC
1) Les Ryan fought Sailor Moran to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Don Arnold
3) Ernie Dusek & Emil Dusek fought George Becker & Bobby Becker to a draw

Saturday, May 24, 1952 – unknown arena – Lenoir, NC
1) Iron Mike DiBiase vs. Jack Moore
2) Clyde Steeves vs. Harold Keene
3) Dick Bishop vs. Sailor Moran

Monday, May 26, 1952 – Armory – Charlotte, NC
1) Don Arnold defeated Mike Fargo
2) Iron Mike DiBiase fought Jack Moore to a draw
3) George Becker & Bobby Becker defeated Ernie Dusek & Emil Dusek

Saturday, May 31, 1952 – unknown arena – Lenoir, NC
1) Iron Mike DiBiase & Ray Stern vs. Lou Plummer & Sailor Moran
2) Hal Keene vs. Jack Moore

Tuesday, July 8, 1952 – unknown arena – Minneapolis, MN
1) Jack Pesek defeated Stan Mayslack (23:47)
2) Iron Mike DiBiase defeated Rebel Russell via DQ (15:41)
3) Butch Levy defeated Tiny Mills via DQ (13:25)
4) Paul Baillargeon defeated The Mighty Atlas (20:54)

Thursday, July 10, 1952 – Playland Park Stadium – Council Bluffs, IA
1) Dick Dusek defeated Jack Britton (18:27)
2) Sky Low Low defeated Farmer Pete (10:37)
3) Iron Mike DiBiase defeated Sonny Myers via DQ (19:56)
4) Iron Mike DiBiase & Farmer Pete defeated Sonny Myers & Sky Low Low in two straight falls (20:33)

Thursday, July 17, 1952 – Playland Park Stadium – Council Bluffs, IA
1) Joe Dusek defeated Howard Pierce (9:41)
2) Iron Mike DiBiase defeated Emil Dusek via DQ (7:12)
3) Danny Plechas fought Jack Pesek to a draw (30:00)
4) Emil Dusek & Joe Dusek & Danny Plechas defeated Iron Mike DiBiase & Jack Pesek & Howard Pierce in three falls (26:54)

Thursday, July 24, 1952 – Playland Park Stadium – Council Bluffs, IA
1) Sonny Myers fought Joe Dusek to a draw (15:00)
2) Iron Mike DiBiase fought Danny Plechas to a draw (20:00)
3) Emil Dusek defeated Bob Krecji (11:10)
4) Emil Dusek & Joe Dusek & Danny Plechas defeated Iron Mike DiBiase & Jack Pesek & Sonny Myers in three falls (25:52)

Monday, July 28, 1952 – Armory – Charlotte, NC
1) Doran O’Hara defeated Sailor Moran
2) Iron Mike DiBiase defeated Lou Plummer
3) Jack Boore fought John Swinsky to a draw
4) Lou Newman defeated Angelo Martinelli

Monday, August 4, 1952 – Armory – Charlotte, NC
1) Doran O’Hara defeated Jack Ross
2) Pete Managoff defeated Doran O’Hara
3) Jack Moore & Lou Newman defeated Iron Mike DiBiase & Angelo Martinelli

Saturday, August 9, 1952 – unknown arena – Lenoir, NC
1) Lou Newman vs. Pete Managoff
2) Doran O’Hara vs. John Swenski
3) Iron Mike DiBiase vs. Sailor Moran

Monday, August 11, 1952 – Armory – Charlotte, NC
1) Sailor Moran defeated Bob Corby
2) Lou Plummer & Jack Moore & Lou Newman defeated Iron Mike DiBiase & Pete Managoff & Angelo Martinelli

Monday, August 18, 1952 – Armory – Charlotte, NC
1) Jack Moore defeated Doran O’Hara
2) Angelo Martinelli defeated Lou Plummer
3) Iron Mike DiBiase defeated Kola Kwariani
4) Argentina Rocca defeated Lou Newman

Saturday, August 23, 1952 – unknown arena – Lenoir, NC
1) Iron Mike DiBiase vs. Sailor Moran
2) George Harben vs. Lucky Gilpin
3) Lou Newman vs. Pete Managoff

Monday, August 25, 1952 – Armory – Charlotte, NC
1) Lucky Gilpin defeated Lou Plummer
2) Angelo Martinelli defeated George Harben via DQ
3) Ethel Johnson defeated Louise Green
4) Iron Mike DiBiase defeated Jack Moore

Friday, September 12, 1952 – Memorial Auditorium – Spartanburg, SC
1) Pat Fraley defeated John Swenski (21:00)
2) Angelo Martinelli defeated Iron Mike DiBiase (23:00)
3) George Curtis & Jack Curtis defeated Jack Hader & Wally Dusek in two straight falls

Saturday, September 13, 1952 – unknown arena – Lenoir, NC
1) John Swenski vs. Lou Newman
2) Angelo Martinelli vs. Jack Wentworth
3) Iron Mike DiBiase & Jack Moore vs. George Harben & Emil Dusek

Saturday, September 20, 1952 – Ball Park – Rocky Mount, NC
1) Iron Mike DiBiase vs. Bob Corby
2) George Curtis & Jack Curtis vs. Lou Newman & Jack Hader
3) Dot Dotson vs. Terry Majors

Monday, September 22, 1952 – Armory – Charlotte, NC
1) Jack Wentworth defeated Red Kirkpatrick
2) Herb Larson defeated Jack Moore
3) Iron Mike DiBiase defeated George Harben via DQ
4) Jack Curtis defeated Lou Newman
5) Pat Fraley defeated George Curtis

Monday, September 29, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Dick Dusek defeated Larry Hamilton (9:54)
2) Iron Mike DiBiase fought Jim Henry to a draw
3) Chris Zaharias defeated Dave Sims (16:41)
4) Verne Gagne defeated Hans Schmidt in three falls

Tuesday, September 30, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Howard Pierce fought Chris Zaharias to a draw in three falls
2) Joe Dusek & Dick Dusek defeated Iron Mike DiBiase & Larry Hamilton in three falls

Thursday, October 2, 1952 – City Auditorium – Hastings, NE
1) Joe Dusek vs. Larry Hamilton
2) Iron Mike DiBiase vs. Chris Zaharias

Monday, October 6, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Roberto Pico to a draw
2) Alo Leilani defeated Walter Sirios (11:33)
3) Danny Plechas fought Sonny Myers to a draw
4) Hans Schmidt defeated Pat O’Connor in three falls

Tuesday, October 7, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Sonny Myers to a draw
2) Joe Dusek fought Alo Leilani to a draw in three falls (90:00)
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Hans Schmidt in three falls (15:50)

Monday, October 13, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Danny Plechas to a draw (15:00)
2) Bill Melby defeated Dick Dusek (1:47)
3) Alo Leilani fought Joe Dusek to a draw in three falls (45:00)
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated The Great Togo in three falls

Tuesday, October 14, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Bill Melby defeated Gene Reardon (0:20)
2) The Great Togo defeated Iron Mike DiBiase (15:20)
3) Verne Gagne defeated Joe Dusek in three falls

Wednesday, October 20, 1952 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw (20:00)
2) Jim Dobie defeated The Canadian Angel (6:36)
3) Gene Dubuque defeated Pete Managoff (14:13)
4) Verne Gagne defeated Bob Orton in three falls (35:11)

Tuesday, October 28, 1952 – Auditorium – Ottawa, ON
1) Iron Mike DiBiase defeated Tony Angelo (17:10)
2) Iron Mike DiBiase fought Sammy Berg to a draw (30:00)
3) Yvon Robert & Billy Darnell defeated Bob Russell & Bull Montana in two straight falls (20:46)

Wednesday, October 29, 1952 – Forum – Montreal, QC
1) Sammy Berg defeated Al Tucker
2) Iron Mike DiBiase defeated Tony Angelo
3) Billy Darnell & Manuel Cortez fought Bull Montana & Joe Christie to a draw
4) The Great Togo defeated Larry Moquin

Wednesday, November 5, 1952 – Forum – Montreal, QC
1) Iron Mike DiBiase fought Sammy Berg to a draw
2) Johnny Valentine defeated Eddie Auger
3) Manuel Cortez & Billy Darnell defeated Bob Russell & Joe Christie
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated The Great Togo via DQ

Thursday, November 6, 1952 – Auditorium – Ottawa, ON
1) Iron Mike DiBiase defeated Al Tucker
2) Johnny Valentine defeated Bob Russell
3) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Wladek Kowalski via DQ in three falls (24:32)

Tuesday, November 11, 1952 – Auditorium – Ottawa, ON
1) Iron Mike DiBiase fought Bob Russell to a draw (30:00)
2) Johnny Valentine defeated Kenny Ackles (13:25)
3) The Great Togo defeated Tarzan Zorra via DQ in three falls

Wednesday, November 12, 1952 – Forum – Montreal, QC
1) Iron Mike DiBiase fought Maurice Vachon to a double-CO
2) Bobo Brazil defeated Tony Angelo
3) Johnny Valentine defeated Bob Russell
4) International Heavyweight Champion Wladek Kowalski defeated Tarzan Zorra

Tuesday, November 18, 1952 – Auditorium – Ottawa, ON
1) Iron Mike DiBiase fought Eddie Auger to a draw (30:00)
2) Johnny Valentine fought Larry Moquin to a draw (30:00)
3) Tarzan Zorra defeated Bob Russell in three falls

Tuesday, November 25, 1952 – Auditorium – Ottawa, ON
1) Larry Moquin defeated Bob Russell via DQ (11:37)
2) Iron Mike DiBiase defeated Tony Angelo (16:20)
3) Johnny Valentine defeated Tarzan Zorra in three falls (23:42)

Wednesday, November 26, 1952 – Forum – Montreal, QC
1) Bobo Brazil defeated Wee Willie Davis
2) Billy Darnell defeated Iron Mike DiBiase
3) Larry Moquin & Manuel Cortez defeated Bob Russell & Bull Montana
4) Buddy Rogers defeated Johnny Valentine

Friday, November 28, 1952 – Saint-Henri City Hall – Montreal, QC
1) Bull Hocoma vs. Robert Lalonde
2) Juan Lopez & Tony Raske vs. Pat Lawrence & Tarzan Babin
3) Bull Montana vs. Charles Baillargeon
4) Iron Mike DiBiase vs. Maurice Vachon

Monday, December 8, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought George Becker to a draw (15:00)
2) Millie Stafford defeated Gloria Shelton (15:15)
3) Bob Orton defeated Bobby Becker (11:58)
4) Verne Gagne fought Bill Melby to a draw in three falls

Monday, December 15, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Clay Price fought Dick Dusek to a draw (15:00)
2) Danny Plechas fought Ras Samara to a draw (15:00)
3) Emil Dusek defeated Chris Zaharias (5:54)
4) Iron Mike DiBiase & Billy McDaniels fought Ernie Dusek & Joe Dusek to a draw (30:00)
5) Hans Schmidt defeated Bill Melby in three falls

Tuesday, December 16, 1952 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Chris Zaharias (16:00)
2) Danny Plechas defeated Billy McDaniels (45:00)
3) Pat O’Connor defeated Hans Schmidt in three falls

Monday, December 22, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Danny Plechas to a draw
2) The Great Togo defeated Bob Geigel (12:00)
3) Joe Scarpello defeated Clay Price (7:49)
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Sonny Myers in three falls

Monday, December 29, 1952 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Bob Geigel fought Larry Hamilton to a draw
2) Joe Scarpello defeated Howard Pierce (13:10)
3) Iron Mike DiBiase defeated Roberto Pico (45:00)
4) Verne Gagne defeated Bob Orton in three falls



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
https://wweoldschool.wordpress.com/
https://twitter.com/krisswrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Tue Feb 14th, 2017 09:14 pm
  PM Quote Reply
5th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 4961
Status: 
Offline
Monday, January 5, 1953 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Danny Plechas fought Dick Dusek to a draw
2) Billy Parks defeated Emil Dusek (13:33)
3) Iron Mike DiBiase fought Ernie Dusek to a draw in three falls
4) Bill Melby defeated The Mighty Atlas via DQ in three falls

Wednesday, January 7, 1953 – Coliseum – Sioux Falls, SD
1) Iron Mike DiBiase fought The Golden Terror to a draw in three falls (45:00)
2) LaVonne Hart defeated Raymona Waukazo in three falls (16:30)
3) The Mighty Atlas defeated Billy Parks in two straight falls (19:10)

Tuesday, January 13, 1953 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Jerry Adam fought Howard Pierce to a draw (30:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Joe Adelman in two straight falls (18:55)
3) Bill Melby defeated Tom Zaharias in three falls (24:50)

Monday, January 19, 1953 – Memorial Auditorium – Burlington, IA
1) Iron Mike DiBiase vs. Bill Sledge
2) Handicap Match: The Mighty Goliath vs. Mike McGee & Balk Estes
3) Bob McCune vs. Chest Bernard

Wednesday, January 21, 1953 – Armory – Mason City, IA
1) Mike McGee vs. Bob DeMarce
2) Iron Mike DiBiase vs. Jim Dobie
3) The Mighty Goliath vs. Wally Dusek

[January 22 – DiBiase was advertised to appear in Cedar Rapids, but was replaced by Jim Dobie.]

Tuesday, January 27, 1953 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Bobby Nelson defeated Iron Mike DiBiase (23:20)
2) June Byers & Mary Jane Mull defeated Joan Weidman & Ida May in three falls (19:55)
3) Bob Orton fought Sonny Myers to a no contest in three falls (19:48)

Wednesday, January 28, 1953 – Coliseum – Sioux Falls, SD
1) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw (30:00)
2) June Byers & Mary Jane Mull defeated Joan Weidman & Ida May in three falls (30:25)
3) Sonny Myers defeated Bobby Nelson in three falls (30:56)

Thursday, January 29, 1953 – Arena – Huron, SD
1) Ida May vs. Mary Jane Mull
2) Cora Combs vs. June Byers
3) Bobby Nelson vs. Dick Dusek
4) Iron Mike DiBiase vs. Joe Dusek

Monday, February 2, 1953 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Al Warshawski in two straight falls
2) Prince Salie Halasie & Pee Wee James defeated Vito Gonzales & Pancho the Bull in three falls
3) Hans Schmitt defeated Ronnie Etchison in three falls

Wednesday, February 4, 1953 – Mayo Civic Center – Rochester, MN
1) Iron Mike DiBiase vs. Kenny Ackles
2) Don Marlin vs. Joe Dusek
3) Dutch Levy & Paul Baillargeon vs. Kinji Shibuya & Hard Boiled Haggerty

Thursday, February 5, 1953 – unknown arena – Mankato, MN
1) Kenny Ackles defeated Iron Mike DiBiase
2) Paul Baillargeon & Joe Dusek defeated Kinji Shibuya & Hard Boiled Haggerty

Friday, February 6, 1953 – Armory – St. Paul, MN
1) Bob Leipler defeated Iron Mike DiBiase (19:25)
2) Kinji Shibuya defeated Len Hughes (15:28)
3) Joe Dusek fought Kenny Ackles to a draw (30:00)
4) Hard Boiled Haggerty fought Paul Baillargeon to a no contest

[February 16 – DiBiase was advertised to appear in Nebraska City, but had left the territory.]

Monday, February 16, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Miguel Lopez defeated Mike Burnell (0:59)
2) Jack Claybourne defeated Ali Bey
3) Joe Millich defeated Alberto Campos via DQ
4) Bulldog Plechas defeated Elias Garcia (12:00)
5) Miguel Lopez defeated Jack Claybourne
6) Bulldog Plechas defeated Joe Millich
7) Miguel Lopez defeated Bulldog Plechas (20:00)
DiBiase wrestled in Albuquerque as Miguel Lopez, here winning the Albuquerque leg of a tournament to crown a new Rocky Mountain heavyweight champion.

Tuesday, February 17, 1953 – Mammoth Garden – Denver, CO
1) Iron Mike DiBiase defeated Mike Burnell (0:51)
2) Elias Garcia defeated Tony Falletti (8:30)
3) Jack Claybourne defeated Ali Bay
4) Iron Mike DiBiase defeated Jack Claybourne
5) Bulldog Plechas defeated Elias Garcia (12:00)
6) Iron Mike DiBiase defeated Bulldog Plechas
DiBiase won the Denver leg of a tournament to crown a new Rocky Muntain heavyweight champion.

[February 21 – DiBiase was advertised to appear in Sioux Falls, but was replaced by Chick Garibaldi.]

Monday, February 23, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Miguel Lopez defeated Jack Claybourne in three falls
2) Ruth Boatcallie defeated Carol Cook in three falls
3) Bulldog Plechas & Ali Bey defeated Juan Garcia & Elias Garcia in three falls to win the Rocky Mountain Tag Team Title

Tuesday, February 24, 1953 – Mammoth Garden – Denver, CO
1) Juan Garcia defeated Tony Falletti
2) Ruth Boatcallie defeated Carol Cook
3) Bulldog Plechas & Ali Bey defeated Iron Mike DiBiase & Jack Claybourne to win the vacant Rocky Mountain Tag Team Title

Monday, March 2, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Miguel Lopez defeated Ali Bey via DQ in three falls
2) Elephant Boy defeated Pierre LaBelle in three falls
3) Chico Gracia defeated Bulldog Plechas via CO in three falls

Tuesday, March 3, 1953 – Mammoth Garden – Denver, CO
1) Ali Bey fought Pierre LaBelle to a draw (45:00)
2) Chico Gracia defeated Bulldog Plechas via DQ in three falls
3) Iron Mike DiBiase defeated Elephant Boy via DQ in three falls

Monday, March 9, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Chico Gracia defeated Elephant Boy via DQ in three falls
2) Pierre LaBelle defeated Art Bull via DQ in three falls
3) Bulldog Plechas & Ali Bey defeated Miguel Lopez & Fred Blassie in three falls

Tuesday, March 10, 1953 – Mammoth Garden – Denver, CO
1) Pierre LaBelle defeated Gene Bowman
2) Art Bull fought Elephant Boy to a draw (45:00)
3) Rocky Mountain Tag Team Champions Bulldog Plechas & Ali Bey defeated Iron Mike DiBiase & Chico Gracia in three falls

Friday, March 13, 1953 – Armory – Gallup, NM
1) Miguel Lopez vs. Art Bull
2) Ali Bey vs. Pierre LaBelle
3) Elephant Boy vs. Chico Gracia

Monday, March 16, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Jack Cross vs. Art Mason
2) Pierre LaBelle vs. Chico Gracia
3) Miguel Lopez vs. Elephant Boy
4) Art Bull vs. Ali Bey

Tuesday, March 17, 1953 – Mammoth Garden – Denver, CO
1) Chico Gracia fought Elephant Boy to a draw (15:00)
2) Art Bull fought Pierre LaBelle to a draw (15:00)
3) Iron Mike DiBiase fought Ali Bet to a draw (15:00)
4) Iron Mike DiBiase & Chico Gracia & Pierre LaBelle defeated Ali Bey & Art Bull & Elephant Boy via DQ in three falls

Monday, March 23, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Pierre LaBelle defeated Tony Falletti (13:00)
2) Art Bull defeated Elephant Boy (20:00)
3) Chico Gracia defeated Ali Bey in three falls
4) Miguel Lopez fought Bulldog Plechas to a draw (60:00)

Tuesday, March 24, 1953 – Mammoth Garden – Denver, CO
1) Ramon Torres defeated Elephant Boy (9:35)
2) Pierre LaBelle defeated Art Bull via DQ
3) Rocky Mountain Tag Team Champions Bulldog Plechas & Ali Bey fought Iron Mike DiBiase & Chico Gracia to a draw in three falls (60:00)

Friday, March 27, 1953 – Armory – Gallup, NM
1) Pierre LaBelle vs. Jimmy Sullivan
2) Art Bull vs. Elephant Boy
3) Miguel Lopez & Chico Gracia vs. Bulldog Plechas & Ali Bey

Monday, March 30, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Art Bull defeated Sonny Kurgis in two straight falls
2) Chico Gracia defeated Chris Zaharias via DQ in two straight falls
3) Miguel Lopez & Fred Blassie defeated Bulldog Plechas & Ali Bey in three falls to win the Rocky Mountain Tag Team Title (60:00)

Tuesday, March 31, 1953 – Mammoth Garden – Denver, CO
1) Art Bull fought Ramon Torres to a draw (45:00)
2) Iron Mike DiBiase Lopez & Chico Gracia defeated Bulldog Plechas & Ali Bey to win the Rocky Mountain Tag Team Title

Tuesday, April 7, 1953 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Reyes Nacho to a draw (30:00)
2) Pat O’Connor defeated Jim Wright in three falls (29:46)
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Theresa Theis in two straight falls (24:00)

Thursday, April 9, 1953 – unknown arena – West Point, NE
1) Iron Mike DiBiase vs. Pat O’Connor

Monday, April 13, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Art Bull fought Bulldog Plechas to a draw (30:00)
2) Ramon Torres defeated Tony Ross via DQ in three falls
3) Miguel Lopez & Chico Gracia fought Lord Blears & Lord Layton to a double-DQ in three falls

Tuesday, April 14, 1953 – Mammoth Garden – Denver, CO
1) Chico Gracia fought Bulldog Plechas to a draw
2) Ramon Torres defeated Mike Burnell
3) Pierre LaBelle defeated Clark Grable
4) Iron Mike DiBiase & Chico Gracia & Pierre LaBelle defeated Mike Burnell & Bulldog Plechas & Ramon Torres

Monday, April 20, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Ramon Torres fought Pierre LaBelle to a draw
2) Miguel Lopez defeated Tony Ross (15:00)
3) Hans Schnabel defeated Chico Gracia in three falls
4) The Great Togo defeated Alberto Campos in three falls

Tuesday, April 21, 1953 – Mammoth Garden – Denver, CO
1) Ramon Torres defeated Orchid Clark Grable
2) Ali Bey defeated Pierre LaBelle
3) Chico Gracia fought Hans Schnabel to a draw
4) The Great Togo defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Friday, April 24, 1953 – Armory – Gallup, NM
1) Miguel Lopez vs. Tony Ross
2) Hans Schnabel vs. Ramon Torres
3) The Great Togo vs. Pierre LaBelle

Monday, April 27, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Ramon Torres defeated Tony Falletti
2) Ali Bey defeated Art Bull
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Ella Waldek in three falls
4) Miguel Lopez defeated Hans Schnabel in three falls to win the vacant Rocky Mountain Heavyweight Title

Tuesday, April 28, 1953 – Mammoth Garden – Denver, CO
1) Pierre LaBelle defeated Mike Burnell
2) Iron Mike DiBiase defeated Ramon Torres
3) Ali Bey defeated Art Bull in three falls
4) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Ella Waldek in three falls

Saturday, May 2, 1953 – Coliseum Annex – Sioux Falls, SD
1) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw (30:00)
2) Cora Combs defeated Terry Majors in three falls
3) Verne Gagne defeated The Golden Terror in two straight falls

[May 4 – DiBiase was advertised to appear in Omaha, but had left the territory.]

Monday, May 4, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Ben Sherman vs. Pierre LaBelle
2) Art Bull vs. Ramon Torres
3) The Great Togo & Ali Bey vs. Miguel Lopez & Chico Gracia

Tuesday, May 5, 1953 – Mammoth Garden – Denver, CO
1) Bill Herman fought Pierre LaBelle to a draw (30:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Art Bull in two straight falls
3) Ali Bey fought The Great Togo to a no contest in three falls

[May 6 – DiBiase was originally advertised to appear in Lincoln, but had left the territory.]

Monday, May 11, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Ali Bey defeated Chico Gracia via DQ
2) The Great Togo defeated Miguel Lopez via DQ in three falls
3) Baron Michele Leone defeated Art Bull in two straight falls

Tuesday, May 12, 1953 – Mammoth Garden – Denver, CO
1) Chico Gracia & Ramon Torres defeated Ali Bey & Bill Herman
2) Iron Mike DiBiase defeated The Great Togo via DQ in three falls
3) Baton Michele Leone defeated Art Bull

Thursday, May 14, 1953 – Armory – Gallup, NM
1) Miguel Lopez vs. Ben Sherman
2) The Great Togo & Ali Bey vs. Ramon Torres & Chico Gracia
This card also included amateur boxing matches.

Monday, May 18, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Ben Sherman & Ali Bey defeated Ramon Torres & Chico Gracia in three falls
2) Miguel Lopez defeated The Great Togo in three falls
3) Victorio Gonzales & Tom Thumb defeated Little Beaver & Tuffy McRea in three falls

Tuesday, May 19, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) Victorio Gonzales & Tom Thumb defeated Little Beaver & Tuffy McRea
2) Ramon Torres defeated Jack Britton
3) Iron Mike DiBiase defeated Bill Herman
4) The Great Togo defeated Ali Bey in three falls

Wednesday, May 20, 1953 – Armory – Santa Fe, NM
1) Ali Bey vs. Ramon Torres
2) Miguel Lopez vs. Ben Sherman
3) Victorio Gonzales & Tom Thumb vs. Little Beaver & Tuffy McRea

Thursday, May 21, 1953 – Armory – Gallup, NM
1) Ben Sherman vs. Jack Britton
2) Miguel Lopez vs. Ali Bey
3) Little Beaver & Victorio Gonzales vs. Tuffy McRea & Tom Thumb

Monday, May 25, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Ben Sherman defeated Ramon Torres
2) The Goon defeated Chico Gracia
3) Terry Majors defeated Carol Carota in two straight falls
4) Miguel Lopez defeated Ali Bey via DQ in two straight falls

Tuesday, May 26, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) Ali Bey defeated Ramon Torres in three falls
2) Terry Majors defeated Carol Carota in two straight falls
3) Iron Mike DiBiase fought The Goon to a double-CO in three falls

Wednesday, May 27, 1953 – Armory – Santa Fe, NM
1) Ramon Torres vs. Ben Sherman
2) Carol Carota vs. Terry Majors
3) Miguel Lopez vs. Ali Bey

Thursday, May 28, 1953 – Armory – Gallup, NM
1) Jimmy Sullivan vs. Pierre LaBelle
2) Carol Carota vs. Terry Majors
3) Miguel Lopez & Ramon Torres vs. Ben Sherman & Ali Bey

Monday, June 1, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Trader O’Neill defeated Tony Falletti (5:00)
2) The Goon fought Ramon Cernandes to a draw in three falls (45:00)
3) Rocky Mountain Tag Team Champions Miguel Lopez & Fred Blassie defeated Ali Bey & Ben Sherman in three falls (41:00)

Tuesday, June 2, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) The Goon fought Ramon Sirrio to a draw
2) Trader O’Neill defeated Tony Falletti in three falls
3) Rocky Mountain Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Fred Blassie defeated Ali Bey & Bill Herman in three falls

Wednesday, June 3, 1953 – Armory – Santa Fe, NM
1) Ramon Cernandes vs. Ali Bey
2) Trader O’Neill vs. Ben Sherman
3) Rocky Mountain Heavyweight Champion Miguel Lopez vs. The Goon

Thursday, June 4, 1953 – Armory – Gallup, NM
1) Ramon Cernandes vs. Ali Bey
2) Trader O’Neill vs. Tony Falletti
3) Miguel Lopez vs. The Goon

Monday, June 8, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Little Beaver & Tuffy McRea defeated Tom Thumb & Victorio Gonzales
2) Ben Sherman fought Trader O’Neill to a draw (20:00)
3) Ali Bey defeated Ramon Cernandes via CO
4) Miguel Lopez defeated The Goon in two straight falls

Tuesday, June 9, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) Little Beaver & Tuffy McRea defeated Tom Thumb & Victorio Gonzales in three falls
2) Iron Mike DiBiase & The Goon defeated Ali Bey & Ramon Sirrio in three falls

[June 15 – DiBiase was advertised to appear in Albuquerque, but was replaced by Alberto Campos.]

Tuesday, June 16, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) Bill Herman vs. Frank James
2) Iron Mike DiBiase vs. The Goon
3) Karl Von Schober vs. Ramon Sirrio

Monday, June 22, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) The Goon fought Jack Allen to a draw
2) Miguel Lopez defeated Ben Sherman
3) World Women’s Champion Mildred Burke fought Terry Majors to a draw
4) Karl Von Schober fought Fred Blassie to a no contest in three falls

Tuesday, June 23, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) Bill Harman fought Ramon Sirrio to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated The Goon via DQ
3) World Women’s Champion Mildred Burke defeated Terry Majors
4) Karl Von Schober defeated Jack Allen in three falls

Monday, June 29, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Jack Allen defeated Stanley Logoski
2) Miguel Lopez fought The Goon to a no contest
3) Halie Salasie & Tuffy McRea defeated Fuzzy Cupid & Victorio Gonzales
4) Karl Von Schober defeated Ramon Cernandes in two straight falls

Tuesday, June 30, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) Walter Roxy defeated Jack Allen
2) The Goon defeated Ramon Sirrio
3) Halie Salasie & Tuffy McRea defeated Fuzzy Cupid & Victorio Gonzales in three falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Karl Von Schober in three falls

Wednesday, July 1, 1953 – Armory – Santa Fe, NM
1) Rocky Mountain Heavyweight Champion Miguel Lopez vs. Stanley Logoski
2) Halie Salasie & Tuffy McRea vs. Fuzzy Cupid & Victorio Gonzales

Monday, July 6, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Alberto Campos defeated Ramon Cernandes
2) Ben Sherman fought Jack Allen to a draw in three falls
3) Miguel Lopez & Chico Gracia defeated Karl Von Schober & The Goon (60:00)

Wednesday, July 8, 1953 – Armory – Santa Fe, NM
1) Jack Allen fought The Goon to a draw
2) Chico Gracia defeated Ramon Cernandes in three falls
3) Karl Von Schober & The Goon defeated Miguel Lopez & Jack Allen in three falls

Thursday, July 9, 1953 – Armory – Gallup, NM
1) Miguel Lopez & Jack Allen vs. Karl Von Schober & Ben Sherman
2) The Goon vs. Chico Gracia

Monday, July 13, 1953 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Alberto Campos fought Ben Sherman to a draw (20:00)
2) Jack Allen defeated Chris Tolos via DQ
3) The Goon defeated Tiger Joe Marsh
4) Miguel Lopez fought Verne Gagne to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, July 15, 1953 – Armory – Santa Fe, NM
1) Tiger Joe Marsh defeated Karl Von Schober (16:00)
2) Miguel Lopez fought Ben Sherman to a draw in three falls
3) Verne Gagne defeated The Goon in two straight falls

Friday, July 17, 1953 – Coliseum – El Paso, TX
1) Ben Sherman defeated Leon Kirilenko (14:45)
2) The Goon defeated Chico Gracia (18:30)
3) Jack Allen defeated Karl Von Schober via DQ
4) Verne Gagne defeated Miguel Lopez in three falls (36:30)

Tuesday, July 21, 1953 – Coliseum Bowl – San Francisco, CA
1) Ramon Torres defeated Joe Campbell
2) Ike Eakins defeated Al Lovelock
3) Bobby Bruns defeated Pat Meehan
4) Iron Mike DiBiase & Steve Novak fought Don Lee & Tom Rice to a draw
5) Mr. Moto defeated Ray Eckert

Wednesday, July 22, 1953 – Civic Auditorium – San Jose, CA
1) Iron Mike DiBiase fought Roland Meeker to a draw
2) Bobby Bruns defeated Ray Eckert
3) Ben Sharpe & Mike Sharpe fought Leo Nomellini & Enrique Torres to a draw

Thursday, July 23, 1953 – Auditorium – Richmond, CA
1) Iron Mike DiBiase vs. Tom Rice
2) Steve Novak & Bobby Bruns vs. Racy Eckert & Howard Cantonwine
3) Gorgeous George vs. Roy McClarity

Monday, July 27, 1953 – Memorial Auditorium – Sacramento, CA
1) Lou Newman defeated Roy McClarity
2) Iron Mike DiBiase & Bobby Bruns defeated Tom Rice & Howard Cantonwine in three falls
3) Leo Nomellini defeated Gorgeous George via DQ (13:20)

Tuesday, July 28, 1953 – Coliseum Bowl – San Francisco, CA
1) Tom Rice defeated Ramon Torres
2) Lou Newman fought Steve Novak to a draw
3) Ike Eakins defeated Roy McClarity
4) Iron Mike DiBiase defeated Tiger Joe Marsh
5) Leo Nomellini defeated Mr. Moto

Thursday, July 30, 1953 – Civic Auditorium – Stockton, CA
1) Iron Mike DiBiase & Carl Cooper defeated Angelo Cistoldi & Howard Cantonwine
2) Gorgeous George fought Enrique Torres to a draw

Friday, July 31, 1953 – Auditorium – Oakland, CA
1) El Hombre Montana defeated Pete Manis
2) Tom Rice & Ike Eakins defeated Iron Mike DiBiase & Roy McClarity in three falls
3) Enrique Torres defeated Don Lee in three falls

Saturday, August 1, 1953 – Ryan’s Auditorium – Fresno, CA
1) Iron Mike DiBiase defeated Tom Rice via DQ (9:52)
2) Ramon Torres & Lou Newman fought Mike Sharpe & Tom Rice to a draw in three falls (60:00)
3) Pacific Coast Heavyweight Champion Enrique Torres defeated Don Lee in three falls

Monday, August 3, 1953 – Memorial Auditorium – Sacramento, CA
1) Don Lee defeated Chico Gracia
2) Steve Novak defeated Howard Cantonwine in two straight falls
3) Iron Mike DiBiase & Bobby Bruns defeated Gorgeous George & Tom Rice via DQ in three falls

Friday, August 7, 1953 – Exposition Building – Oakland, CA
1) Angelo Cistoldi fought Steve Novak to a draw (30:00)
2) Iron Mike DiBiase & Lou Newman defeated Hans Schnabel & Howard Cantonwine
3) Gorgeous George defeated Bobby Bruns in three falls

Saturday, August 8, 1953 – Uptown Arena – Modesto, CA
1) Iron Mike DiBiase & Roland Meeker vs. Ike Eakins & Howard Cantonwine
2) Gorgeous George vs. Bobby Bruns

Monday, August 10, 1953 – Memorial Auditorium – Sacramento, CA
1) Ramon Torres defeated Howard Cantonwine (12:55)
2) Tommy O’Toole defeated Hans Schnabel via DQ in two straight falls
3) Iron Mike DiBiase & Enrique Torres defeated Gorgeous George & Jeffries in two straight falls

Friday, August 14, 1953 – Exposition Building – Oakland, CA
1) Steve Novak defeated Pat Meehan
2) Ike Eakins defeated Roland Meeker
3) World Tag Team Champions Ben Sharpe & Mike Sharpe fought Iron Mike DiBiase & Lou Newman to a draw in three falls (60:00)

Saturday, August 15, 1953 – Ryan’s Auditorium – Fresno, CA
1) Iron Mike DiBiase defeated Don Lee via DQ in three falls
2) Ike Eakins defeated Roland Meeker in three falls
3) Handicap Match: Enrique Torres & Ramon Torres defeated Mike Sharpe via DQ in three falls

Tuesday, August 18, 1953 – Coliseum Bowl – San Francisco, CA
1) Cliff Olson fought Roland Meeker to a draw
2) Bobby Bruns defeated Don Lee
3) Iron Mike DiBiase fought Tom Rice to a draw
4) Tommy O’Toole defeated Angelo Cistoldi
5) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Ike Eakins

Friday, August 21, 1953 – Exposition Building – Oakland, CA
1) Cliff Olson fought Tommy O’Toole to a draw (20:00)
2) Mike Sharpe & Ike Eakins defeated El Hombre Montana & Bobby Bruns in three falls
3) Mr. Moto defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Saturday, August 22, 1953 – Uptown Arena – Modesto, CA
1) Cliff Olson & Don Lee vs. El Hombre Montana & Tommy O’Toole
2) Iron Mike DiBiase vs. Mr. Moto

Monday, August 24, 1953 – Memorial Auditorium – Sacramento, CA
1) Joe Benincasa fought Steve Novak to a draw (20:00)
2) Tom Rice & Ike Eakins defeated Lou Newman & Roland Meeker in three falls
3) Mr. Moto defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Tuesday, August 25, 1953 – Coliseum Bowl – San Francisco, CA
1) Ramon Torres defeated Joe Benincasa
2) El Hombre Montana defeated Cliff Olson
3) Iron Mike DiBiase fought Ray Eckert to a draw
4) Lou Newman defeated Mike Sharpe
5) Mr. Moto defeated Don Lee

Wednesday, August 26, 1953 – Civic Auditorium – San Jose, CA
1) Ike Eakins & Don Lee defeated Iron Mike DiBiase & Roland Meeker
2) Enrique Torres defeated Mr. Moto

Friday, August 28, 1953 – Exposition Building – Oakland, CA
1) Tommy O’Toole defeated Joe Benincasa
2) Tom Rice defeated Cliff Olson in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Enrique Torres defeated Ike Eakins & Ray Eckert in two straight falls

Monday, August 31, 1953 – Memorial Auditorium – Sacramento, CA
1) Iron Mike DiBiase fought Roland Meeker to a draw (20:00)
2) El Hombre Montana & Lou Newman fought Ike Eakins & Tom Rice to a draw in three falls (45:00)
3) Enrique Torres defeated Mr. Moto in three falls

Tuesday, September 1, 1953 – Coliseum Bowl – San Francisco, CA
1) Roland Meeker fought Tommy O’Toole to a draw
2) Iron Mike DiBiase fought Sonny Kurgis to a draw
3) Enrique Torres & Ramon Torres defeated Pat Meehan & Tom Rice
4) Lou Newman defeated Mr. Moto via DQ in two straight falls

Friday, September 4, 1953 – Civic Auditorium – Santa Cruz, CA
1) Al Galento defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls
2) Ramon Torres & El Hombre Montana defeated Don Lee & Ike Eakins in three falls

Saturday, September 5, 1953 – Ryan’s Auditorium – Fresno, CA
1) Steve Novak defeated Cliff Olson in three falls
2) Ike Eakins defeated Iron Mike DiBiase in three falls
3) Pacific Coast Tag Team Champions Tom Rice & Don Lee defeated El Hombre Montana & Ramon Torres in three falls

Monday, September 7, 1953 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Wild Red Berry defeated Dave Levin
2) Iron Mike DiBiase & Don Arnold defeated Hans Schnabel & John Tolos
3) The Great Bolo defeated Bud Curtis in two straight falls
4) Lord Carlton fought Gino Garibaldi to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, September 8, 1953 – Strelich Stadium – Bakersfield, CA
1) Ivan Rasputin defeated Ted Christy (12:17)
2) Iron Mike DiBiase defeated Dave Levin (18:04)
3) Wild Red Berry defeated Lee Savoldi in two straight falls
4) Don Arnold defeated Bud Curtis via DQ in three falls

Thursday, September 10, 1953 – Municipal Auditorium – Long Beach, CA
1) Iron Mike DiBiase defeated Hard Boiled Hardy
2) Ivan Rasputin defeated Thor Hagen
3) Hans Schnabel & Big Head Maiava defeated Wild Red Berry & Don Arnold in three falls
4) Danny McShain fought The Great Bolo to a double-CO in three falls

Monday, September 14, 1953 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Pat Fraley defeated Ivan Rasputin
2) Big Head Maiava defeated Ted Christy
3) Wild Red Berry defeated Dr. Lee Grable
4) Iron Mike DiBiase & Don Arnold defeated Bud Curtis & Hans Schnabel
5) Danny McShain fought The Great Bolo to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, September 15, 1953 – Strelich Stadium – Bakersfield, CA
1) Pete Peterson defeated Ray Ortega (15:34)
2) Iron Mike DiBiase fought Ray Gideon to a draw in three falls (60:00)
3) The Great Bolo & Louie Miller defeated Wild Red Berry & Don Arnold in three falls

Thursday, September 17, 1953 – Municipal Auditorium – Long Beach, CA
1) Dr. Lee Grable fought Pat Fraley to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Ted Christy
3) Don Arnold defeated Bud Curtis
4) Danny McShain & The Great Bolo defeated Hans Schnabel & Big Head Maiava in three falls

Monday, September 21, 1953 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Hans Schnabel fought Big Head Maiava to a draw
2) Raphael Halpern defeated Pat Fraley
3) Iron Mike DiBiase defeated The Great Bolo
4) Ray Gunkel defeated Gino Garibaldi in three falls

Tuesday, September 22, 1953 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Iron Mike DiBiase fought Wild Red Berry to a draw
2) Raphael Halpern defeated Ted Christy
3) Danny McShain defeated Dr. Lee Grable
4) Ray Gunkel fought Hans Schnabel to a draw
5) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Baron Michele Leone in three falls (58:18)

Saturday, September 26, 1953 – Valley Garden Arena – Los Angeles, CA
1) Iron Mike DiBiase vs. Ray Gunkel
2) Raphael Halpern vs. Hans Schnabel

Monday, September 28, 1953 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Pete Peterson defeated Pat Fraley
2) Iron Mike DiBiase & Ray Gunkel fought The Great Bolo & Hans Schnabel to a draw
3) Raphael Halpern defeated Dr. Lee Grable in two straight falls
4) Leo Garibaldi defeated Wild Red Berry in three falls

Tuesday, September 29, 1953 – Strelich Stadium – Bakersfield, CA
1) Rey Urbano defeated Ray Gideon
2) Miguel Guzman defeated Wild Red Berry in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Don Arnold defeated The Great Bolo & Tom Renesto in three falls

Thursday, October 1, 1953 – Municipal Auditorium – Long Beach, CA
1) Iron Mike DiBiase defeated Ted Christy
2) Don Arnold defeated Pat Fraley
3) Wild Red Berry fought Miguel Guzman to a draw
4) Leo Garibaldi defeated The Great Bolo in three falls

Monday, October 5, 1953 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Frenchy Roy defeated Ted Christy
2) Raphael Halpern defeated Pete Peterson
3) The Great Bolo fought Miguel Guzman to a draw
4) Wild Red Berry & Danny McShain defeated Iron Mike DiBiase & Leo Garibaldi

Tuesday, October 6, 1953 – Strelich Stadium – Bakersfield, CA
1) Frenchy Roy defeated Tom Renesto (14:24)
2) Rey Urbano defeated Ted Christy via DQ (19:57)
3) Wild Red Berry defeated Iron Mike DiBiase in three falls
4) Danny McShain defeated Miguel Guzman in three falls

Thursday, October 8, 1953 – Municipal Auditorium – Long Beach, CA
1) Don Arnold defeated Tom Renesto
2) Raphael Halpern defeated Ted Christy
3) Danny McShain defeated Iron Mike DiBiase
4) The Great Bolo defeated Sandor Szabo in three falls

Tuesday, October 13, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) Apache Craig fought Bill Herman to a draw
2) The Goon defeated Gordon Hessel
3) Reggie Lisowski defeated Jack Allen in two straight falls
4) Rocky Mountain Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Bulldog Plechas in three falls

Wednesday, October 14, 1953 – 614 West Central Avenue – Albuquerque, NM
1) Ben Sherman defeated Gordon Hessel
2) Reggie Lisowski defeated Jack Allen in three falls
3) Rocky Mountain Heavyweight Champion Miguel Lopez defeated Bulldog Plechas via DQ in three falls

Tuesday, October 20, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) Bill Herman fought Buck O’Neil to a draw
2) Jack Allen defeated Gordon Hessel via CO
3) The Goon defeated Bulldog Plechas in three falls
4) Reggie Lisowski defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls (26:07)

Wednesday, October 21, 1953 – 614 West Central Avenue – Albuquerque, NM
1) Apache Craig defeated Gordon Hessel via CO in three falls
2) The Goon defeated Bulldog Plechas in three falls
3) Reggie Lisowski defeated Miguel Lopez in two straight falls

Tuesday, October 27, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) Alo Leilani defeated Buck O’Neil
2) Bulldog Plechas defeated Jack Allen
3) Rocky Mountain Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Bill Harman in two straight falls
4) Reggie Lisowski defeated The Goon in two straight falls

Wednesday, October 28, 1953 – 614 West Central Avenue – Albuquerque, NM
1) Ben Sherman defeated Apache Craig in three falls
2) Miguel Lopez fought Bulldog Plechas to a draw
3) Reggie Lisowski defeated The Goon in three falls (21:00)

Tuesday, November 3, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) Juan Garcia defeated Bill Herman
2) Reggie Lisowski defeated Iron Mike DiBiase in three falls to win the Rocky Mountain Heavyweight Title

Wednesday, November 4, 1953 – 614 West Central Avenue – Albuquerque, NM
1) Juan Garcia defeated Gordon Hessel in three falls
2) Miguel Lopez defeated Lou Plummer via DQ in two straight falls
3) Reggie Lisowski fought Bulldog Plechas to a no contest in three falls

Tuesday, November 10, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) Bill Herman defeated Gordon Hessel
2) Bulldog Plechas defeated Iron Mike DiBiase
3) Rocky Mountain Heavyweight Champion Reggie Lisowski defeated Jack Shields
4) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Juan Garcia in three falls

Thursday, November 12, 1953 – Warnoco Skating Rink – Greeley, CO
1) Iron Mike DiBiase vs. Bill Herman
2) Reggie Lisowski vs. Juan Garcia
3) Baron Michele Leone vs. Bulldog Plechas

Monday, November 23, 1953 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Steve McGill to a draw
2) Bearcat Wright, Jr. fought Ras Samara to a draw
3) Sonny Myers defeated Larry Hamilton in two straight falls
4) Handicap Match: Yukon Eric defeated The Mighty Atlas & Bob Orton in three falls

Tuesday, November 24, 1953 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Howard Pierce defeated Charley Mancuso (12:00)
2) Iron Mike DiBiase fought Ras Samara to a draw in three falls (45:00)
3) Bob McCune defeated Ernie Dusek via DQ in three falls (25:02)

Friday, November 27, 1953 – unknown arena – Friend, NE
1) Dick Dusek vs. Frank Altman
2) Iron Mike DiBiase vs. Steve McGill
3) Joe Dusek vs. Sonny Myers

Monday, November 30, 1953 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Steve McGill defeated Danny Plechas via DQ (8:21)
2) Joe Dusek defeated Maurice Roberre (10:16)
3) Iron Mike DiBiase defeated Bobby Nelson (23:20)
4) Baron Michele Leone defeated Ernie Dusek via DQ in three falls (19:11)
5) Hans Schmidt defeated Sonny Myers in three falls (34:40)

Tuesday, December 1, 1953 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Danny Plechas fought Bearcat Wright, Jr. to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Maurice Roberre in two straight falls
3) World Junior Heavyweight Champion Baron Michele Leone defeated Sonny Myers in three falls

Monday, December 7, 1953 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Danny Plechas fought Johnny Valentine to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Lenny Montana in three falls
3) Ben Sharpe & Mike Sharpe defeated Billy Darnell & Yukon Eric in three falls (28:45)

[December 15 – DiBiase was advertised to appear in Lincoln, but was replaced by Larry Hamilton.]
[December 17 – DiBiase was advertised to appear in Sioux Falls, but was replaced by Larry Hamilton.]

Monday, December 28, 1953 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Joe Scarpello to a no contest
2) Joe Dusek defeated Roberto Pico (15:41)
3) Ernie Dusek fought Alo Leilani to a draw
4) Verne Gagne & Pat O’Connor fought Hans Schmidt & Art Neilson to a draw in three falls

Tuesday, December 29, 1953 – Stockyards Stadium – Denver, CO
1) Handicap Match: Nick Kapitan & Mike Burnell defeated Bulldog Plechas via DQ
2) The Goon defeated Seelie Samara via DQ
3) Iron Mike DiBiase & Danny Loos defeated Emil Dusek & Dick Dusek



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
https://wweoldschool.wordpress.com/
https://twitter.com/krisswrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Tue Feb 14th, 2017 09:14 pm
  PM Quote Reply
6th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 4961
Status: 
Offline
Monday, January 4, 1954 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Jack Pesek fought Roberto Pico to a draw
2) Ali Leilani defeated Emil Dusek via DQ (13:40)
3) Iron Mike DiBiase fought Benito Gardini to a draw
4) Art Neilson defeated Pat O’Connor via CO in three falls

Thursday, January 7, 1954 – Coliseum Annex – Sioux Falls, SD
1) Jack Pesek defeated Joe Dusek via DQ
2) Iron Mike DiBiase defeated Roberto Pico in two straight falls (35:04)
3) Alo Leilani defeated Benito Gardini in two straight falls (9:03)

Monday, January 11, 1954 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Jack Flood defeated Frank Altman (4:50)
2) Iron Mike DiBiase fought Roberto Pico to a draw
3) Art Neilson defeated Reggie Lisowski (45:00)
4) Verne Gagne defeated Ivan Rasputin via DQ in three falls (20:45)

Tuesday, January 12, 1954 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Reggie Lisowski to a draw (30:00)
2) Alo Leilani defeated Joe Dusek in three falls
3) Ray Gunkel defeated Ivan Rasputin in three falls (26:52)

Thursday, January 14, 1954 – Coliseum Annex – Sioux Falls, SD
1) Joe Dusek fought Steve McGill to a draw (20:00)
2) Iron Mike DiBiase fought Reggie Lisowski to a draw
3) Ray Gunkel defeated Alo Leilani in three falls

Friday, January 15, 1954 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Pee Wee James defeated Tom Thumb
2) Iron Mike DiBiase fought El Toro to a draw
3) Jack Claybourne defeated Buddy Jackson in three falls
4) Roy Graham defeated Joe Dusek in three falls

Monday, January 18, 1954 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Steve McGill fought Roberto Pico to a draw
2) Joe Dusek defeated Mel Dove (18:17)
3) Iron Mike DiBiase defeated Tarzan Hewitt in three falls (17:26)
4) Verne Gagne defeated Ivan Rasputin in two straight falls (20:49)

Friday, January 22, 1954 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Bruce Ozenberger fought Jim Lake to a draw (15:00)
2) Violet Viann defeated Olga Zepeda
3) Iron Mike DiBiase defeated Joe Dusek via DQ in three falls
4) Missouri Heavyweight Champion Bob Orton defeated Roy Graham in three falls

Thursday, January 28, 1954 – Auditorium – Beatrice, NE
1) Iron Mike DiBiase vs. Jack Flood
2) Joe Dusek vs. Alo Leilani
3) Yukon Eric vs. Sky Hi Lee

Monday, February 1, 1954 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Steve McGill fought Tarzan Hewitt to a draw (15:00)
2) Joe Dusek defeated Jackie Nichols (20:18)
3) Iron Mike DiBiase fought Billy McDaniels to a draw (30:00)
4) Argentina Rocca defeated Art Neilson in two straight falls

Thursday, February 4, 1954 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Roberto Pico defeated Jack Flood (14:30)
2) Tarzan Hewitt defeated Iron Mike DiBiase in three falls (24:26)
3) Argentina Rocca defeated Sky Hi Lee in two straight falls (20:30)

Wednesday, February 10, 1954 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Iron Mike DiBiase defeated Jack Moore (18:07)
2) Bill Melby defeated Reggie Lisowski in three falls (29:19)
3) Jack Witzig & Jackie Nichols & Hans Hermann defeated Ivan Rasputin & The Great Kinji & Fritz Von Erich in three falls (35:26)

Thursday, February 11, 1954 – Coliseum Annex – Sioux Falls, SD
1) Dick Dusek defeated Billy McDaniels (16:31)
2) Iron Mike DiBiase fought Ivan Rasputin to a draw in three falls (45:00)
3) Bill Melby defeated Reggie Lisowski in three falls (25:00)

[February 16 – DiBiase appeared in early adverts for a card in Lincoln, but did not on the card.]

Wednesday, February 17, 1954 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Iron Mike DiBiase defeated Paul DeGalles
2) Art Bull defeated Jackie Nichols
3) Hans Hermann defeated Bearcat Wright
4) Wladek Kowalski defeated Yukon Eric in three falls

Monday, March 1, 1954 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Billy McDaniels defeated Tarzan Hewitt (15:11)
2) Iron Mike DiBiase fought Roberto Pico to a draw
3) Joe Dusek defeated Matt Murphy (12:12)
4) Argentina Rocca fought Hans Schmidt to a double-DQ in three falls (27:09)

Tuesday, March 2, 1954 – Auditorium – Sioux City, IA
1) Handicap Match: Jim Wright vs. Billy McDaniels & Fritz Von Erich
2) Iron Mike DiBiase vs. Bob McCune

Friday, March 19, 1954 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Harry Lewis (19:00)
2) Jack Pesek fought Joe Dusek to a draw in three falls (45:00)
3) Argentina Rocca defeated Billy McDaniels in two straight falls

Monday, March 22, 1954 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Steve McGill fought Roberto Pico to a draw (20:00)
2) Dick Dusek defeated George Gallagher (12:45)
3) Iron Mike DiBiase fought Doc Gallagher to a draw (30:00)
4) Hans Hermann defeated Ray Gunkel in two straight falls (11:15)

Wednesday, March 24, 1954 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Iron Mike DiBiase fought Mike Blazer to a draw (20:00)
2) Billy McDaniels defeated Bobby Lane (14:05)
3) Bill Melby fought The Mighty Atlas to a draw (30:00)
4) Yukon Eric defeated Hans Hermann in three falls (24:10)

Friday, March 26, 1954 – Auditorium – Waterloo, IA
1) George Scott defeated Mike Blazer
2) Iron Mike DiBiase defeated Joe Pazandak via DQ in three falls
3) Art Neilson & Reggie Lisowski defeated Hans Hermann & Billy McDaniels in three falls

Saturday, March 27, 1954 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Jim Lake fought Neil Warren to a draw
2) Dave Sims defeated Frank Altman
3) Doc Gallagher fought Richard Brown to a draw (30:00)
4) Joe Dusek defeated Iron Mike DiBiase in three falls
5) Missouri Heavyweight Champion Ray Eckert defeated Sonny Myers in three falls

Monday, March 29, 1954 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Jimmy Coffield to a draw (30:00)
2) El Toro fought Dave Sims to a draw in three falls (45:00)
3) Bill Melby & Jack Witzig defeated Art Neilson & Reggie Lisowski in three falls (29:14)

Thursday, April 8, 1954 – Town Hall – Corpus Christi, TX
1) Alo Leilani defeated Iron Mike DiBiase via DQ
2) Sugi Sito defeated Chris Tolos
3) John Tolos fought Rito Romero to a draw
4) Duke Keomuka defeated Henry Lenz
5) Sugi Sito & Rito Romero defeated Chris Tolos & John Tolos via DQ in three falls

Saturday, April 10, 1954 – Brazoria County Fairgrounds – Angleton, TX
1) Iron Mike DiBiase defeated Coon Froberg
2) Cowboy Carlson defeated Henry Lenz in three falls
3) Duke Keomuka defeated Ivan Kalmikoff in three falls

Thursday, April 15, 1954 – Town Hall – Corpus Christi, TX
1) Iron Mike DiBiase defeated John Tolos
2) Dick Hutton defeated Big Humphrey
3) Rito Romero defeated Chris Tolos
4) Sugi Sito defeated Rito Romero in three falls

Saturday, April 17, 1954 – Brazoria County Fairgrounds – Angleton, TX
1) Iron Mike DiBiase fought Big Humphrey to a draw
2) Sugi Sito fought Cyclone Anaya to a draw (45:00)
3) Duke Keomuka defeated Stu Gibson in three falls

Monday, April 19, 1954 – Sports Arena – Wichita Falls, TX
1) Big Humphrey defeated Iron Mike DiBiase via DQ
2) Karol Krauser defeated John Tolos
3) Marvin Jones defeated Cyclone Anaya in three falls

Monday, April 26, 1954 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Ivan Rasputin to a draw (20:00)
2) Bob Orton defeated Dave Simms via DQ (21:35)
3) Sky Hi Lee defeated Jack Pesek (21:24)
4) Verne Gagne defeated Hans Schmidt via DQ in three falls (26:48)

Saturday, May 1, 1954 – Auditorium – St. Paul, MN
1) Angelo Poffo defeated George Drake (24:32)
2) Paul Baillargeon defeated Sandor Fozo (19:30)
3) Hard Boiled Haggerty defeated Iron Mike DiBiase (17:02)
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Kinji Shibuya via DQ (21:34)

Tuesday, June 1, 1954 – Auditorium – Minneapolis, MN
1) Dave Sims fought Roberto Pico to a draw
2) Jack Witzig defeated Sandor Fozo (13:32)
3) Fritz Von Erich defeated Iron Mike DiBiase (14:14)
4) Karl Karlsson defeated George Bollas (18:40)

Tuesday, June 29, 1954 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Larry Hamilton (19:10)
2) Ronnie Etchison fought Joe Dusek to a draw in three falls (45:00)
3) Gorgeous George defeated Jim Dobie in two straight falls (19:10)

Wednesday, July 14, 1954 – Stadium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Harry Lewis
2) Joe Dusek defeated Jim Dobie
3) Ernie Dusek & Emil Dusek fought Art Neilson & Reggie Lisowski to a draw
4) Jack Pesek defeated Bobby Nelson
5) Verne Gagne defeated Argentina Rocca in three falls

Friday, July 30, 1954 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Harry Lewis (20:00)
2) Reggie Lisowski fought Larry Hamilton to a draw in three falls (45:00)
3) Argentina Rocca defeated Art Neilson in three falls

Monday, August 2, 1954 – Playland Park – Council Bluffs, IA
1) Steve McGill fought Jim Coffield to a draw (15:00)
2) Larry Hamilton defeated Dick Dusek (14:04)
3) Iron Mike DiBiase fought Ronnie Etchison to a draw (30:00)
4) Roy McClarity defeated Bob Orton via DQ in three falls

Wednesday, September 1, 1954 – Stadium – St. Joseph, MO
1) Richard Brown defeated Frank Altman
2) Gust Karras defeated Bad Boy Brown in three falls
3) Iron Mike DiBiase fought Larry Hamilton to a draw in three falls (45:00)
4) Joe Dusek defeated Sonny Myers via DQ in three falls

Monday, September 6, 1954 – Memorial Park – Kearney, NE
1) Joe Dusek vs. Ronnie Etchison
2) Iron Mike DiBiase vs. Jack Pesek
3) Verne Gagne vs. Hans Hermann

Friday, September 10, 1954 – Central Iowa Fairgrounds – Marshalltown, IA
1) Iron Mike DiBiase vs. Jim Dobie
2) Larry Hamilton vs. Joe Dusek
3) Roy McClarity vs. Ronnie Etchison

Friday, September 17, 1954 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Mark Lewin vs Scotty Williams
2) Maurice Roberre vs. Richard Brown
3) Iron Mike DiBiase & Frank Altman vs. Sonny Myers & Larry Hamilton
4) Joe Dusek vs. Ronnie Etchison

Monday, September 27, 1954 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Dick Dusek fought Roberto Pico to a draw
2) Bob Orton defeated Dave Sims
3) Yukon Eric defeated Reggie Lisowski
4) Iron Mike DiBiase fought Ernie Dusek to a draw
5) Boxing: Joe Louis defeated Art Neilson via DQ

Thursday, September 30, 1954 – Coliseum – Sioux Falls, SD
1) Steve McGill defeated Roberto Pico (20:10)
2) Bob Orton defeated Iron Mike DiBiase in three falls
3) United States Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Yukon Eric in three falls (28:26)

Friday, October 1, 1954 – City Auditorium – Beatrice, NE
1) Iron Mike DiBiase vs. Roberto Pico
2) United States Heavyweight Champion Verne Gagne vs. Bob Orton

Monday, October 4, 1954 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Roberto Pico (21:50)
2) Steve McGill defeated Harry Lewis (10:00)
3) Chest Bernard defeated Mark Lewin in three falls
4) Argentina Rocca defeated Bob Orton in two straight falls (27:17)

Monday, October 11, 1954 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Steve McGill defeated Jack Hader via DQ (25:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Bob Orton via DQ in three falls (35:42)
3) Verne Gagne defeated Chest Bernard in two straight falls (17:23)

Monday, October 18, 1954 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Iron Mike DiBiase fought Danny Plechas to a draw
2) Man Mountain Dean, Jr. fought Mike Lane to a draw
3) John Tolos defeated Sandor Szabo
4) Wilbur Snyder defeated Lord Blears in three falls

Wednesday, October 20, 1954 – Grand Olympic Auditorium – Los Angeles, CA
1) Nick Bockwinkel defeated Dr. Lee Grable
2) Joe Pazandak defeated Mike Lane
3) Man Mountain Dean, Jr. defeated Stan Kowalski
4) Gene Kiniski & John Tolos defeated Iron Mike DiBiase & Warren Bockwinkel
5) Handicap Match: Bobo Brazil defeated El Hombre Montana & Ricardo Montana

Thursday, October 21, 1954 – Strelich Stadium – Bakersfield, CA
1) Iron Mike DiBiase defeated Danny Savich (15:53)
2) Warren Bockwinkel defeated Ted Christy (23:57)
3) Wilbur Snyder defeated Karl Davis via DQ in two straight falls
4) Bobo Brazil defeated Man Mountain Dean, Jr. in two straight falls

Friday, October 22, 1954 – Arena – Pasadena, CA
1) Danny Savich defeated Dr. Lee Grable
2) Warren Bockwinkel defeated Mike Lane
3) Iron Mike DiBiase defeated Ricardo Montana
4) Gene Kiniski & John Tolos defeated Sandoz Szabo & Wilbur Snyder in three falls

Monday, October 25, 1954 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Gene Kiniski defeated Mike Lane
2) Danny Davich & Karl Davis fought Warren Bockwinkel & Nick Bockwinkel to a draw
3) Iron Mike DiBiase fought Joe Pazandak to a draw
4) Wilbur Snyder defeated John Tolos in three falls

Wednesday, October 27, 1954 – Grand Olympic Auditorium – Los Angeles, CA
1) Iron Mike DiBiase defeated Danny Plechas
2) Jack Terry fought Nick Bockwinkel to a draw
3) Ted Christy defeated Dr. Lee Grable
4) International Television Tag Team Champions Gene Kiniski & John Tolos defeated Lord Blears & Sandor Szabo
5) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated The Great Bolo in two straight falls (39:33)

Thursday, October 28, 1954 – Municipal Auditorium – Long Beach, CA
1) Dr. Lee Grable vs. Gene Leatherman
2) Enrique Romero vs. Ted Christy
3) Iron Mike DiBiase vs. Man Mountain Dean, Jr.
4) Gene Kiniski & John Tolos vs. El Hombre Montana & Ricardo Montana

Friday, October 29, 1954 – Ocean Park Arena – Santa Monica, CA
1) Man Mountain Dean, Jr. vs. Nick Bockwinkel
2) Joe Pazandak vs. Ricardo Montana
3) Iron Mike DiBiase vs. El Hombre Montana
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Sandor Szabo

Monday, November 1, 1954 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Man Mountain Dean, Jr. fought Sandor Szabo to a draw
2) Lord Blears & Joe Pazandak fought Warren Bockwinkel & Nick Bockwinkel to a draw
3) Iron Mike DiBiase defeated Kubla Khan
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Wilbur Snyder to a draw in three falls (60:00)

Thursday, November 4, 1954 – Municipal Auditorium – Long Beach, CA
1) Gene Lederman fought Jack Terry to a draw
2) Ted Christy defeated Dr. Lee Grable
3) Sandor Szabo defeated Danny Plechas
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Friday, November 5, 1954 – Ocean Park Arena – Santa Monica, CA
1) Jack Terry defeated Dr. Lee Grable
2) Karl Davis defeated Man Mountain Dean, Jr.
3) Joe Pazandak fought Lord Blears to a draw
4) Gene Kiniski & John Tolos defeated Iron Mike DiBiase & Wilbur Snyder

Monday, November 8, 1954 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Nick Bockwinkel defeated Danny Savich
2) Danny Plechas fought Joe Pazandak to a draw
3) Lord Blears defeated Iron Mike DiBiase
4) International Television Tag Team Champions Gene Kiniski & John Tolos defeated Bobo Brazil & Sandor Szabo in three falls

Tuesday, November 9, 1954 – Arena – South Gate, CA
1) Vic Christy defeated Matt Murphy
2) Warren Bockwinkel defeated Danny Savich
3) Iron Mike DiBiase fought Joe Pazandak to a draw
4) Gene Kiniski fought Lord Blears to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, November 10, 1954 – Grand Olympic Auditorium – Los Angeles, CA
1) Vic Christy defeated Bob Corby
2) Iron Mike DiBiase defeated Karl Davis
3) Lord Blears defeated Mike Lane
4) Gene Kiniski & John Tolos defeated Warren Bockwinkel & Nick Bockwinkel in three falls
5) Alo Leilani defeated Danny Plechas in three falls

Thursday, November 11, 1954 – Strelich Stadium – Bakersfield, CA
1) Karl Davis defeated Vic Christy (22:29)
2) Iron Mike DiBiase defeated Joe Pazandak via DQ in two straight falls
3) Bobo Brazil & Wilbur Snyder defeated Gene Kiniski & Danny Plechas in three falls

Friday, November 12, 1954 – Ocean Park Arena – Santa Monica, CA
1) Enrique Romero defeated Jack Terry (20:00)
2) Matt Murphy defeated Bob Corby
3) Joe Pazandak fought Sandor Szabo to a draw (45:00)
4) Iron Mike DiBiase & Wilbur Snyder fought Gene Kiniski & John Tolos to a draw

Saturday, November 13, 1954 – Arena – San Bernardino, CA
1) Vic Christy defeated Danny Savich (22:03)
2) Iron Mike DiBiase defeated Mike Lane in three falls
3) International Television Tag Team Champions Gene Kiniski & John Tolos fought Bulldog Plechas & Joe Pazandak to a draw in three falls (60:00)

Monday, November 15, 1954 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Warren Bockwinkel defeated Mike Lane
2) Matt Murphy defeated Stan Kowalski
3) Iron Mike DiBiase fought Lord Blears to a draw
4) Gene Kiniski & John Tolos fought Bobo Brazil & Wilbur Snyder to a draw

Thursday, November 18, 1954 – Municipal Auditorium – Long Beach, CA
1) Enrique Romero defeated Lee Savoldi
2) Iron Mike DiBiase defeated Danny Plechas
3) Alo Leilani defeated Ted Christy
4) Bobo Brazil defeated Lord Blears via DQ in three falls

Friday, November 19, 1954 – Ocean Park Arena – Santa Monica, CA
1) Iron Mike DiBiase defeated Matt Murphy
2) Danny Plechas defeated Warren Bockwinkel
3) Wilbur Snyder defeated John Tolos
4) Bobo Brazil defeated Gene Kiniski

Saturday, November 20, 1954 – Arena – San Bernardino, CA
1) Iron Mike DiBiase fought Bob Corby to a draw (20:00)
2) Sandor Szabo defeated Kubla Khan (14:51)
3) Wilbur Snyder defeated Joe Pazandak via DQ in two straight falls
4) Bobo Brazil defeated Danny Plechas via DQ in three falls

Wednesday, November 24, 1954 – Grand Olympic Auditorium – Los Angeles, CA
1) Nick Bockwinkel defeated Danny Savich
2) Danny Plechas defeated Vic Christy
3) Joe Blanchard defeated Kubla Khan
4) Alo Leilani defeated Warren Bockwinkel
5) Gene Kiniski & John Tolos defeated Iron Mike DiBiase & Wilbur Snyder in three falls

Thursday, November 25, 1954 – Municipal Auditorium – Long Beach, CA
1) Joe Blanchard fought Vic Christy to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Vic Christy
3) Wilbur Snyder defeated Lord Blears
4) Gene Kiniski & John Tolos defeated Warren Bockwinkel & Nick Bockwinkel in three falls

Friday, November 26, 1954 – Ocean Park Arena – Santa Monica, CA
1) Alo Leilani defeated Danny Plechas
2) Dennis Cleary defeated Ted Christy
3) Iron Mike DiBiase fought Mike Lane to a draw
4) Wilbur Snyder defeated Gene Kiniski in three falls

Monday, November 29, 1954 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Joe Blanchard defeated Ted Christy
2) Iron Mike DiBiase fought Danny Plechas to a draw
3) Alo Leilani defeated Gene Kiniski in three falls
4) Bobo Brazil & Sandor Szabo defeated Lord Blears & Joe Pazandak in three falls

Thursday, December 2, 1954 – Municipal Auditorium – Long Beach, CA
1) Warren Bockwinkel fought The Cisco Kid to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Matt Murphy
3) Ali Leilani fought Lord Blears to a no contest in three falls
4) Wilbur Snyder defeated John Tolos in three falls

Friday, December 3, 1954 – Arena – Pasadena, CA
1) Vic Christy fought Kubla Khan to a draw
2) Joe Blanchard defeated Matt Murphy
3) Alo Leilani defeated Warren Bockwinkel
4) Gene Kiniski defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Saturday, December 4, 1954 – Arena – San Bernardino, CA
1) Jack Terry fought Mike Lane to a draw (20:00)
2) Warren Bockwinkle defeated Iron Mike DiBiase in three falls
3) Mighty Joe Gaderson defeated Stan Kowalski (4:58)
4) Gene Kiniski fought Sandor Szabo to a double-CO in three falls (23:29)

Tuesday, December 7, 1954 – Arena – South Gate, CA
1) Joe Blanchard defeated George Drake
2) Joe Blanchard defeated Iron Mike DiBiase
3) Karl Davis defeated Mike Lane
4) Wilbur Snyder defeated Danny Plechas in three falls

Wednesday, December 8, 1954 – Hollywood Legion Stadium – Los Angeles, CA
1) Iron Mike DiBiase fought Joe Blanchard to a draw
2) Lee Savoldi defeated Enrique Romero
3) Vic Christy defeated Karl Davis
4) Alo Leilani defeated John Tolos in three falls
5) Bobo Brazil & Sandor Szabo fought Hans Schnabel & Danny Plechas to a double-CO in three falls

Thursday, December 9, 1954 – Municipal Auditorium – Long Beach, CA
1) Nick Bockwinkel defeated George Drake
2) Iron Mike DiBiase defeated Joe Blanchard
3) Alo Leilani fought Lord Blears to a draw
4) Bobo Brazil defeated Hans Schnabel

Friday, December 10, 1954 – Arena – Pasadena, CA
1) Warren Bockwinkel defeated George Drake
2) Danny Plechas defeated Iron Mike DiBiase
3) Joe lanchard defeated Karl Davis
4) Gene Kiniski fought Alo Leilani to a draw (60:00)

Saturday, December 11, 1954 – Eastside Arena – Los Angeles, CA
1) Bob Corby vs. Vic Christy
2) Enrique Romero vs. Jack Terry
3) Alo Leilani vs. Ted Christy
4) Iron Mike DiBiase vs. Wilbur Snyder

Monday, December 13, 1954 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Jack Allen defeated Mitch Lassen
2) Wee Willie Davis defeated Mike Mazurki (21:00)
3) Juan Garcia defeated Tony Gilbert in two straight falls
4) Miguel Lopez defeated Tom Renesto in two straight falls (14:00)

Friday, December 17, 1954 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Steve McGill defeated Dave Simms via DQ (15:25)
2) Iron Mike DiBiase fought Richard Brown to a draw (45:00)
3) Don Leo Jonathan defeated Cowboy Carlson via CO in two straight falls (24:25)



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
https://wweoldschool.wordpress.com/
https://twitter.com/krisswrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Tue Feb 14th, 2017 09:15 pm
  PM Quote Reply
7th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 4961
Status: 
Offline
Saturday, January 1, 1955 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Jim Lake & Tom Gentry defeated Ronnie Davidson & Jack Crawford
2) Joe Dusek defeated Steve McGill (25:00)
3) Iron Mike DiBiase defeated Larry Hamilton in three falls
4) Ronnie Etchison defeated Sonny Myers in three falls

Monday, January 3, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Jack Allen defeated Tom Renesto
2) Juan Garcia defeated Leo Numa in three falls
3) Rose Roman fought Joyce Teselle to a draw (20:00)
4) Miguel Lopez defeated The Golden Terror in three falls
5) Mike London defeated Count Rossi (4:00)

Wednesday, January 5, 1955 – Rainbow Ballroom – Denver, CO
1) Dave Ruhl vs. Juan Garcia
2) Rose Londonski defeated Joyce LaSalle in three falls
3) Iron Mike DiBiase fought Jack Allen to no contest in three falls

Monday, January 10, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Dave Ruhl defeated Jack Allen
2) Miguel Lopez defeated Lou Plummer (25:00)
3) Rose Roman defeated Joyce Teselle in three falls
4) Juan Garcia defeated Gorgeous George via DQ in three falls

Tuesday, January 11, 1955 – unknown arena – Colorado Springs, CO
1) Gorgeous George defeated Iron Mike DiBiase via DQ

Wednesday, January 12, 1955 – Rainbow Ballroom – Denver, CO
1) Juan Garcia defeated Bud Fisher
2) Iron Mike DiBiase defeated Dave Ruhl via DQ
3) Gorgeous George defeated Jack Allen in three falls

Monday, January 17, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Lou Plummer fought Bud Fisher to a draw (20:00)
2) Jack Allen defeated Harry Finkelstein (16:00)
3) Miguel Lopez defeated Juan Garcia (45:00)
4) Argentina Rocca defeated Dave Ruhl in two straight falls

Tuesday, January 18, 1955 – Auditorium Arena – Denver, CO
1) Bud Fisher defeated Harry Finkelstein
2) Jack Allen defeated Dave Ruhl via DQ
3) Iron Mike DiBiase fought Juan Garcia to a draw
4) Argentina Rocca defeated Eddie Lewis in two straight falls
5) Pat O’Connor fought Verne Gagne to a no contest in three falls

Monday, January 24, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Larry Kasaboski defeated Dave Ruhl
2) Jack Allen defeated Lou Plummer via DQ
3) Miguel Lopez defeated Count Zarnoff in two straight falls
4) Yukon Eric defeated The Golden Terror in two straight falls

Monday, January 31, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) John Simms defeated Lou Numa in two straight falls
2) Count Zarnoff defeated Jack Allen in three falls
3) Miguel Perez & Polo Cordova defeated Don Evans & Lou Plummer in three falls

Monday, February 7, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Leo Numa defeated Bud Fisher
2) John Simms fought Jack Allen to a draw in three falls
3) Lou Plummer & The Golden Terror & Count Zarnoff defeated Miguel Lopez & Polo Cordova & Benny Fernandez in three falls

Monday, February 14, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Count Zarnoff defeated Polo Cordova via DQ in three falls
2) Ivan the Terrible & Tom Thumb defeated Tuffy McRae & Pee Wee James
3) Miguel Lopez defeated Danny Ferrazzo in two straight falls

Monday, February 21, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Larry Kasaboski defeated Count Zarnoff via DQ
2) Ali Bey defeated Polo Cordova (7:00)
3) Bronko Lubich fought John Simms to a draw in three falls
4) Lou Plummer defeated Miguel Lopez via DQ in two straight falls

Monday, February 28, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) John Simms defeated Count Zarnoff in three falls
2) Lou Plummer defeated Bronko Lubich in three falls
3) Miguel Lopez defeated Pat O’Connor in three falls (60:00)

Monday, March 7, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Larry Kasaboski defeated Count Zarnoff via DQ
2) Bulldog Plechas defeated John Simms (6:00)
3) Miguel Lopez defeated Bronko Lubich (45:00)
4) Pat O’Connor defeated Hans Schmidt in three falls

Tuesday, March 8, 1955 – Auditorium Arena – Denver, CO
1) Bud Fisher fought Mike Burnell to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Bronko Lubich
3) Count Zarnoff defeated Larry Kasaboski
4) Argentina Rocca defeated Hans Schmidt via DQ in three falls
5) Rocky Mountain Heavyweight Champion Pat O’Connor defeated Bulldog Plechas in three falls

Tuesday, March 15, 1955 – Armory – Minneapolis, MN
1) Gregory Jarque fought Arnie Skaaland to a draw (30:00)
2) Stan Mayslack defeated Juan Hernandez (11:02)
3) Fred Atkins defeated Guy LaRose (13:35)
4) Ilio DiPaulo defeated Iron Mike DiBiase (11:37)
5) Kinji Shibuya defeated Hard Boiled Haggerty (18:10)

Wednesday, March 16, 1955 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Ras Samara vs. Harry Lewis
2) Iron Mike DiBiase vs. Joe Dusek
3) Argentina Rocca vs. Ronnie Etchison

Monday, March 21, 1955 – Civic Auditorium – Omaha, NE
1) Jim Dobie fought Ras Samara to a draw (15:00)
2) Jack Pesek fought Larry Hamilton to a draw (20:00)
3) Iron Mike DiBiase defeated Son of Ali Baba (13:46)
4) Don Leo Jonathan defeated Chris Tolos in three falls (41:15)

Friday, March 25, 1955 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Bob DeMarce defeated Son of Ali Baba (11:54)
2) Art Bull defeated Iron Mike DiBiase (20:56)
3) Joe Dusek defeated Jim Dobie (20:23)
4) Hans Schmidt & Hans Hermann defeated Reggie Lisowski & Ras Samara in three falls (29:57)

Monday, March 28, 1955 – Civic Auditorium – Omaha, NE
1) Son of Ali Baba fought Steve McGill to a draw (15:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Chico Gracia (12:24)
3) Hans Hermann fought Joe Pesek to a draw (30:00)
4) Don Leo Jonathan defeated Hans Schmidt via DQ in three falls (42:08)

Tuesday, March 29, 1955 – Municipal Auditorium – Sioux City, IA
1) Iron Mike DiBiase vs. Jim Dobie
2) Art Bull vs. Joe Dusek
3) Son of Ali Baba vs. Ras Samara
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz vs. Hans Schmidt

Monday, April 4, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) John Simms defeated Count Zarnoff (17:00)
2) Juan Garcia defeated Bronko Lubich (14:00)
3) Jack Claybourne fought Bulldog Plechas to a draw in three falls (45:00)
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Miguel Lopez to a draw in three falls (60:00)

Tuesday, April 5, 1955 – Auditorium Arena – Denver, CO
1) Maurice LaChappelle defeated Boris Kameroff
2) Jack Claybourne defeated Bronko Lubich
3) Iron Mike DiBiase defeated Count Zarnoff (15:54)
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Pat O’Connor to a draw in three falls (60:00)

Monday, April 11, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Miguel Lopez & Juan Garcia defeated Jack Claybourne & Leo Numa (17:00)
2) John Simms & Jack Allen defeated Bronko Lubich & Tom Renesto (33:00)
3) The Golden Terror & Count Zarnoff defeated Miguel Lopez & Juan Garcia (21:00)
4) John Simms & Jack Allen defeated The Golden Terror & Count Zarnoff to win the vacant Rocky Mountain Tag Team Title

Tuesday, April 12, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Lu Kim defeated Leo Numa
2) Miguel Lopez & Juan Garzia defeated Tom Renesto & Jim Wright
This card featured a 5-team tournament to name the El Paso finalists in the Rocky Mountain Tag Team Title tournament. The other teams were: Bronko Lubich & Count Zarynoff, Tom Nilan & Chief Kit Fox and Jack Claybourne & Dave Sims.

Thursday, April 14, 1955 – Armory – Las Vegas, NM
1) Juan Garcia defeated Jack Allen (19:00)
2) Jack Claybourne defeated Bronko Lubich in three falls
3) Miguel Lopez defeated Count Zarnoff in two straight falls (55:00)

Monday, April 18, 1955 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Boris Kalmikoff defeated Chief Kit Fox via CO
2) Miguel Lopez defeated Dr. Ben Sherman
3) Bill Melby defeated Jack Steele in three falls
4) Bulldog Plechas defeated Jim Wright in three falls

Tuesday, April 19, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Mary Jane Mull defeated Ethel Brown
2) Tom Nilan fought Jack Terry to a draw
3) Chief Kit Fox defeated Tom Renesto via DQ
4) Handicap Match: Lu Kim defeated Bronko Lubich & Count Zarynoff
5) Miguel Lopez defeated Dave Sims

Thursday, April 21, 1955 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Boris Kalmikoff defeated Chief Kit Fox
2) Bill Melby defeated Buck Weaver
3) Miguel Lopez defeated Jim Wright
4) Southwestern Tag Team Champions Bulldog Plechas & Dr. Ben Sherman defeated Jay Dillon & Jack Steele in three falls

Monday, April 25, 1955 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Sandy Scott defeated Dr. Ben Sherman
2) George Scott defeated Boris Kalmikoff
3) Miguel Lopez & Bill Melby defeated Jay Dillon & Jack Steele
4) Jim Wright defeated Bulldog Plechas in three falls

Thursday, April 28, 1955 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Jim Wright defeated Boris Kalmikoff
2) George Scott & Sandy Scott defeated Jay Dillon & Jack Steele in three falls
3) Miguel Lopez & Bill Melby defeated Bulldog Plechas & Dr. Ben Sherman in three falls to win the Southwestern Tag Team Title

Monday, May 2, 1955 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Bill Melby defeated Boris Kalmikoff
2) George Scott & Sandy Scott defeated Jay Dillon & Jack Steele via DQ in three falls
3) Miguel Lopez defeated Jim Wright in three falls

Tuesday, May 3, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Tony Morelli fought Dave Sims to a draw
2) Verne Gagne fought Miguel Lopez to a draw
3) Hombre Montana defeated Lu Kim via DQ
4) Jack Terry & Tom Renesto defeated Sam Menacker & Chief Kit Fox

Thursday, May 5, 1955 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Sandy Scott defeated Boris Kalmikoff
2) George Scott defeated Jim Wright via DQ in three falls
3) Southwestern Tag Team Champions Miguel Lopez & Bill Melby defeated Jay Dillon & Jack Steele in three falls

Monday, May 9, 1955 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) George Scott defeated Boris Kalmikoff
2) Johnny James defeated Dr. Ben Sherman
3) Sandy Scott fought Bill Melby to a draw
4) Miguel Lopez defeated Jack Steele via DQ
5) Jesse James defeated Jay Dillon
6) Leo Nomellini fought Bulldog Plechas to a draw in three falls (60:00)

Thursday, May 12, 1955 – Sports Center – Tucson, AZ
1) George Scott defeated Boris Kalmikoff
2) Johnny James fought Sandy Scott to a draw
3) Bill Melby defeated Jay Dillon
4) Jesse James defeated Jack Steele
5) Miguel Lopez defeated Bulldog Plechas via DQ in two straight falls

Monday, May 16, 1955 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) George Scott fought Dr. Ben Sherman to a draw
2) Johnny James defeated Sandy Scott
3) Miguel Lopez & Bill Melby defeated Jay Dillon & Jack Steele via DQ in three falls
4) Jesse James defeated Bulldog Plechas via DQ in three falls

Tuesday, May 17, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Jack Terry defeated George Scott
2) Jesse James defeated Tom Renesto
3) Miguel Lopez & Enrique Maya defeated Jim Wright & Jack Steele
4) Edmund Francis defeated Chief Kit Fox

Thursday, May 19, 1955 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Dr. Ben Sherman fought George Scott to a draw
2) Bill Melby defeated Sandy Scott
3) Jesse James & Johnny James defeated Jay Dillon & Jack Steele in three falls
4) Miguel Lopez defeated Bulldog Plechas in three falls

Monday, May 23, 1955 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Jay Dillon fought Bill Melby to a draw
2) Miguel Lopez defeated Sandy Scott
3) Jack Steele defeated George Scott in three falls
4) Jesse James & Johnny James defeated Bulldog Plechas & Dr. Ben Sherman in three falls

Thursday, May 26, 1955 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Johnny James defeated George Scott
2) Jay Dillon defeated Sandy Scott
3) Miguel Lopez & Bill Melby & Jesse James defeated Bulldog Plechas & Dr. Ben Sherman & Jack Steele in three falls

Monday, May 30, 1955 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Miguel Lopez vs. Jay Dillon
2) Jesse James vs. Jack Steele
3) Nell Stewart & Kathy Branch vs. Olga Zepeda & Belle Starr

Monday, June 6, 1955 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Olga Zepeda and Kathy Branch won a 5-woman Battle Royal (other participants: Nell Stewart, Vickie Lynn, Belle Starr)
2) Johnny James defeated Jack Steele via DQ
3) Jesse James defeated Jay Dillon
4) Lu Kim defeated Miguel Lopez (7:00)
5) Olga Zepeda defeated Kathy Branch

Tuesday, June 7, 1955 – Armory – Las Vegas, NM
1) Chief Kit Fox vs. Mitsu Arakawa
2) Miguel Lopez vs. Doc Sherman
3) Bulldog Plechas vs. Juan Garcia

[June 9 – DiBiase was advertised to appear in Farmington, NM, but wrestled in Tucson that night.]

Thursday, June 9, 1955 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Olga Zepeda and Kathy Branch won a 5-woman Battle Royal (other participants: Nell Stewart, Vickie Lynn, Belle Starr)
2) Jesse James & Johnny James defeated Jay Dillon & Jack Steele
3) Lu Kim defeated Miguel Lopez
4) Olga Zepeda defeated Kathy Branch

Monday, June 13, 1955 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Miguel Lopez defeated Dr. Ben Sherman
2) Jesse James & Johnny James defeated Jay Dillon & Jack Steele in three falls
3) Lu Kim defeated Bulldog Plechas in two straight falls

Thursday, June 16, 1955 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Miguel Lopez defeated Jay Dillon
2) Lu Kim defeated Jack Steele
3) Jesse James & Johnny James defeated Bulldog Plechas & Dr. Ben Sherman in three falls to win the Southwestern Tag Team Title

Monday, June 20, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Doc Sherman defeated Chief Kit Fox in three falls
2) Miguel Lopez defeated Mitsu Arakawa in three falls
3) Bulldog Plechas defeated Jim Wright in three falls

Thursday, June 23, 1955 – Sports Arena – Farmington, NM
1) Bulldog Plechas vs. Juan Garcia
2) Mitsu Arakawa vs. Doc Sherman
3) Miguel Lopez vs. Jim Wright

Friday, June 24, 1955 – Armory – Las Vegas, NM
1) Jim Wright vs. Mitsu Arakawa
2) Juan Garcia vs. Doc Sherman
3) Miguel Lopez vs. Bulldog Plechas

Monday, June 27, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Hardy Kruskamp fought Mitsu Arakawa to a draw
2) Bulldog Plechas defeated Juan Garcia
3) Miguel Lopez defeated Jim Wright via DQ in three falls
4) Primo Carnera defeated Wee Willie Davis in two straight falls

Thursday, June 30, 1955 – Sports Arena – Farmington, NM
1) Doc Sherman vs. Hardy Kruskamp
2) Miguel Lopez vs. Bulldog Plechas
3) Primo Carnera vs. Jim Wright

Monday, July 4, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Jim Wright defeated Hardy Kruskamp in two straight falls
2) Miguel Lopez defeated John Simms in three falls
3) Primo Carnera defeated Bulldog Plechas via DQ in two straight falls

Thursday, July 7, 1955 – Auditorium Arena – Denver, CO
1) Jim Wright defeated Tiny Zimbleman
2) Danny Plechas & Bill Herman defeated Iron Mike DiBiase & Juan Garcia
3) Pat O’Connor defeated Hans Schmidt via DQ in three falls
4) World Women’s Champion June Byers defeated Bonnie Watson in two straight falls

Saturday, July 9, 1955 – Armory – Las Vegas, NM
1) Juan Garcia vs. Jim Wright
2) June Byers vs. Stella Walker
3) Miguel Lopez vs. Bulldog Plechas

Monday, July 11, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Miguel Lopez defeated Buffalo Bill Wilson in two straight falls
2) Bulldog Plechas defeated John Simms in three falls
3) World Women’s Champion June Byers defeated Bonnie Watson in three falls

Thursday, July 14, 1955 – Sports Arena – Farmington, NM
1) Juan Garcia vs. Doc Sherman
2) June Byers vs. Stella Baker
3) Miguel Lopez vs. Bulldog Plechas

Monday, July 18, 1955 – Ice Arena – Albuquerque, NM
1) Buffalo Bill Wilson fought Doc Sherman to a draw in three falls
2) Black Jack Dillon defeated John Simms in two straight falls
3) Bulldog Plechas defeated Miguel Lopez via CO in three falls

Wednesday, July 20, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Dr. Ben Sherman vs. Johnny Simms
2) Black Jack Dillon vs. Juan Garcia
3) Iron Mike DiBiase vs. Bulldog Plechas

Friday, July 22, 1955 – Sports Arena – Farmington, NM
1) Miguel Lopez vs. Doc Sherman
2) Black Jack Dillon vs. Juan Garcia
3) Bulldog Plechas vs. Johnny Simms

Monday, July 25, 1955 – Armory – Albuquerque, NM
1) Doc Sherman fought John Simms to a draw in three falls
2) Buffalo Bill Wilson defeated Black Jack Dillon in three falls
3) Miguel Lopez defeated Bulldog Plechas via DQ in three falls

Friday, July 29, 1955 – Sports Arena – Farmington, NM
1) Jim Wright vs. Black Jack Dillon
2) Miguel Lopez & Juan Garcia vs. Bulldog Plechas & Doc Sherman

Monday, August 1, 1955 – Armory – Albuquerque, NM
1) Buck O’Neil defeated Doc Sherman in three falls
2) Miguel Lopez fought Jim Wright to a double-CO
3) Bulldog Plechas defeated Black Jack Dillon in three falls

Thursday, August 4, 1955 – Auditorium Arena – Denver, CO
1) Iron Mike DiBiase defeated Danny Ferrazza
2) Jim henry fought Jim Wright to a draw
3) Lord Littlebrook & Cowboy Bradley defeated Ivan the Terrible & Sky Low Low in three falls
4) Verne Gagne & Roy McClarity defeated Reggie Lisowski & Bulldog Plechas in three falls

Friday, August 5, 1955 – Sports Arena – Farmington, NM
1) Buck O’Neil vs. Gorilla Poggi
2) Black Jack Dillon vs. Juan Garcia
3) Miguel Lopez vs. Jim Wright

Monday, August 8, 1955 – Armory – Albuquerque, NM
1) Jim Wright defeated Tony Garza in three falls
2) Lord Littlebrook & Cowboy Bradley defeated Ivan the Terrible & Sky Low Low in three falls
3) Miguel Lopez defeated Black Jack Dillon in three falls

Saturday, August 13, 1955 – Armory – Las Vegas, NM
1) Dan Ferrazzo vs. Doc Sherman
2) Ivan the Terrible & Sky Low Low vs. Lord Littlebrook & Cowboy Bradley
3) Miguel Lopez vs. Jim Wright

Monday, August 15, 1955 – Armory – Albuquerque, NM
1) Tony Garza defeated Black Jack Dillon in three falls
2) Jim Wright defeated Miguel Lopez via DQ in three falls
3) Juan Garcia defeated Danny Loos in three falls to win the Rocky Mountain Heavyweight Title

Saturday, August 20, 1955 – Armory – Las Vegas, NM
1) Miguel Lopez vs. Tony Garza
2) Juan Garcia vs. Black Jack Dillon
3) Bulldog Plechas vs. Jim Wright

Monday, August 22, 1955 – Armory – Albuquerque, NM
1) The Golden Terror defeated Black Jack Dillon in two straight falls
2) Juan Garcia defeated Doc Sherman in three falls
3) Miguel Lopez defeated Jim Wright via DQ in three falls

Monday, August 29, 1955 – Armory – Albuquerque, NM
1) John Simms defeated Jim Wright via DQ in three falls
2) Miguel Lopez defeated Doc Sherman in two straight falls
3) Bulldog Plechas defeated Juan Garcia in three falls

Tuesday, September 13, 1955 – Auditorium – Minneapolis, MN
1) Red Bastien defeated Jim Hady (16:07)
2) Oni Wiki Wiki defeated Joe Dusek (12:58)
3) Nick Roberts defeated Bearcat Wright (7:37)
4) Adrian Baillargeon defeated Iron Mike DiBiase (10:27)
5) Ike Eakins defeated Kinji Shibuya (4:04)

Monday, October 3, 1955 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Kinji Shibiya to a draw (30:00)
2) Lord Littlebrook & Pee Wee James defeated Irish Jackie & Fuzzy Cupid in two straight falls (20:25)
3) Verne Gagne defeated Yukon Eric in three falls (24:25)

Tuesday, October 4, 1955 – Civic Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw (20:00)
2) Kinji Shibuya defeated Bearcat Wright, Jr.
3) Lord Littlebrook & Pee Wee James defeated Irish Jackie & Fuzzy Cupid in two straight falls
4) United States Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Mr. Moto via DQ in three falls

Thursday, October 6, 1955 – Auditorium Arena – Denver, CO
1) Iron Mike DiBiase fought Juan Humberto to a draw
2) Ricky Waldo defeated Buffalo Bill Wilson (12:35)
3) Bulldog Plechas defeated Roberto Pico in three falls
4) United States Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Yukon Eric in three falls

[October 10 – DiBiase was advertised to appear in Albuquerque, but did not appear on the night.]

Wednesday, October 12, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Iron Mike DiBiase vs. Juan Humberto
2) Bulldog Plechas vs. Roberto Pico
3) Hans Schnabel vs. Ricky Waldo

Saturday, October 15, 1955 – Armory – Las Vegas, NM
1) 6-man Battle Royal (participants: Miguel Lopez, Ricky Waldo, Juan Humberto, Hans Schnabel, Bulldog Plechas, Roberto Pico)

Monday, October 17, 1955 – Armory – Albuquerque, NM
1) Ricky Waldo fought Juan Humberto to a draw in three falls
2) Hans Schnabel defeated Roberto Pico in three falls
3) Miguel Lopez defeated Bulldog Plechas in three falls (60:00)

Saturday, October 22, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Iron Mike DiBiase & Ricky Waldo & Roberto Pico vs. Bulldog Plechas & Hans Schnabel & Roberto Pico

Monday, October 24, 1955 – Armory – Albuquerque, NM
1) Miguel Lopez defeated Ricky Waldo
2) Doc Sherman defeated Mr. X in three falls
3) Bulldog Plechas & Hans Schnabel defeated Roberto Pico & Juan Humberto in three falls

Wednesday, October 26, 1955 – Sports Arena – Farmington, NM
1) Juan Humberto vs. Roberto Pico
2) Miguel Lopez & Hans Schnabel vs. Bulldog Plechas & Ricky Waldo

Saturday, October 29, 1955 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Iron Mike DiBiase vs. Juan Humberto
2) Bulldog Plechas & Hans Schnabel vs. Roberto Pico & Ricky Waldo

Monday, October 31, 1955 – Armory – Albuquerque, NM
1) Miguel Lopez fought Roberto Pico to a draw (20:00)
2) Ricky Waldo defeated Jim Wright via DQ
3) Wild Red Berry defeated Doc Sherman in three falls
4) Juan Humberto defeated Hans Schnabel via DQ in three falls

Tuesday, November 1, 1955 - Coliseum – El Paso, TX
1) Ethel Johnson & unknown vs. unknown & unknown
2) Miguel Lopez vs. Jim Wright
3) Bulldog Plechas vs. Roberto Pico
4) Hans Schnabel vs. Juan Humberto

Wednesday, November 2, 1955 – Armory – Las Vegas, NM
1) Ricky Waldo vs. Doc Sherman
2) Jim Wright vs. Roberto Pico
3) Miguel Lopez & Juan Humberto vs. Bulldog Plechas & Hans Schnabel

Thursday, November 3, 1955 – Auditorium Arena – Denver, CO
1) Roberto Pico defeated Iron Mike DiBiase
2) Juan Humberto fought Ricky Waldo to a draw
3) Bulldog Plechas defeated Jim Wright
4) Wild Red Berry defeated Bill Herman in three falls
5) Roy McClarity defeated Hans Schanbel via DQ in two straight falls

Monday, November 7, 1955 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Emil Dusek to a draw in three falls (45:00)
2) Joe Tanaro defeated Joe Dusek via DQ
3) Joe Dusek & Ernie Dusek defeated Guy Brunetti & Joe Tangaro in three falls

Wednesday, November 9, 1955 – Sports Arena – Farmington, NM
1) Miguel Lopez vs. Juan Humberto
2) Hans Schnabel vs. Roberto Pico
3) Bulldog Plechas & Jim Mitchell vs. Ricky Waldo & Doc Sherman

Thursday, November 17, 1955 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Chet Wallick defeated Harry Lewis (16:04)
2) Iron Mike DiBiase defeated Don Lee (16:03)
3) Ike Eakins defeated Mark Lewin in two straight falls (29:02)
4) Argentina Rocca defeated Ray Villmer in three falls (24:42)

Friday, November 18, 1955 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Mark Lewin defeated Walter Sirios via DQ (12:30)
2) Iron Mike DiBiase fought Larry Hamilton to a draw (30:00)
3) Handicap Match: Johnny Kostas defeated Don Lee & Harry Lewis (15:30)
4) Argentina Rocca defeated Bob Orton in three falls

Monday, November 21, 1955 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Emil Dusek defeated Steve McGill
2) Iron Mike DiBiase fought Ernie Dusek to a draw (45:00)
3) United States Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Angelo Poffo via DQ in three falls

Tuesday, October 22, 1955 – Civic Auditorium – Omaha, NE
1) Richard Brown vs. Steve McGill
2) Angelo Poffo vs. Mark Lewin
3) Verne Gagne vs. Roy McClarity

Thursday, November 24, 1955 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Iron Mike DiBiase defeated Guy Brunetti (14:10)
2) Harou Yamamoto defeated Chet Wallick (15:45)
3) Guy Brunetti & Joe Tangaro defeated Iron Mike DiBiase & Joe Dusek in three falls
4) Ike Eakins defeated Richard Brown in three falls

Tuesday, November 29, 1955 – Civic Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase vs. Danny Plechas
2) Chet Wallick vs. Roy McClarity
3) Verne Gagne vs. The Mighty Atlas

Wednesday, November 30, 1955 – Auditorium – Montrose, SD
1) Iron Mike DiBiase vs. Emil Dusek
2) Shirley Strimple vs. Lorraine Johnson
3) Roy McClarity vs. Joe Dusek

Thursday, December 1, 1955 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Dick Hutton defeated Chet Wallick (15:06)
2) Joe Dusek defeated Larry Hamilton (18:29)
3) Ike Eakins fought Ray Villmer to a draw in three falls (45:00)
4) Verne Gagne defeated Iron Mike DiBiase in three falls (30:40)

Thursday, December 8, 1955 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Guy Brunetti defeated Harou Yamamoto via DQ (10:50)
2) Iron Mike DiBiase defeated Chet Wallick (14:51)
3) Joe Tangaro & Guy Brunetti defeated Bob Orton & Harou Yamamoto in three falls (34:00)
4) Ike Eakins defeated Joe Dusek in three falls (25:54)

Friday, December 9, 1955 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Iron Mike DiBiase fought Richard Brown to a draw (15:00)
2) Larry Hamilton defeated Harou Yamamoto (13:00)
3) Johnny Kostas & Richard Brown defeated Iron Mike DiBiase & Joe Dusek
4) Sonny Myers defeated Bob Orton in three falls

Thursday, December 15, 1955 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Jim Dobie defeated Joe Millich (14:50)
2) Joe Dusek defeated Red McIntyre (18:29)
3) Iron Mike DiBiase fought Richard Brown to a draw (45:00)
4) Hans Schmidt defeated Harou Yamamoto in two straight falls (12:15)

Friday, December 30, 1955 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Bob Orton fought Larry Hamilton to a draw (15:00)
2) Bibber McCoy defeated Red McIntyre
3) Iron Mike DiBiase fought Danny Plechas to a draw (45:00)
4) Larry Hamilton & Sonny Myers defeated Joe Dusek & Bob Orton in three falls



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
https://wweoldschool.wordpress.com/
https://twitter.com/krisswrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Tue Feb 14th, 2017 09:15 pm
  PM Quote Reply
8th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 4961
Status: 
Offline
Thursday, January 5, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Iron Mike DiBiase fought Don Whitehead to a draw (20:00)
2) Bibber McCoy defeated Jim Dobie (15:45)
3) Ike Eakins defeated Johnny Kostas in two straight falls (25:01)
4) Wild Red Berry defeated Richard Brown in three falls (33:36)

Thursday, January 6, 1956 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Bruce Ozenberger vs. Walter Sirois
2) Larry Hamilton vs. Wild Red Berry
3) Danny Plechas vs. Johnny Kostas
4) Iron Mike DiBiase & Bibber McCoy vs. Danny Plechas & Bob Orton

Thursday, January 12, 1956 – Coliseum – Sioux Falls, SD
5) Iron Mike DiBiase vs. Oni Wiki Wiki
6) The Golden Terror vs. Roy McClarity

Thursday, January 13, 1956 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Iron Mike DiBiase vs. Johnny Kostas
2) Joe Dusek vs. Richard Brown
3) Belle Starr vs. Penny Banner
4) Bob Orton vs. Danny Plechas

Tuesday, January 17, 1956 – Civic Auditorium – Omaha, NE
1) Danny Plechas vs. Steve McGill
2) Joe Dusek vs. Jack Pesek
3) Iron Mike DiBiase vs. Oni Wiki Wiki
4) Verne Gagne vs. Hans Schmidt

[January 26 – DiBiase was advertised to appear in Sioux Falls, but he wrestled in Kansas City.]

Thursday, January 26, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Bob Corby defeated Don Whitehead (6:00)
2) Richard Brown defeated Ed Gardenia (13:05)
3) Joe Dusek fought Ike Eakins to a draw in three falls (45:00)
4) Iron Mike DiBiase & Bibber McCoy defeated Guy Brunetti & Joe Tangaro in three falls (28:50)

Thursday, January 27, 1956 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Bibber McCoy vs. Don Whitehead
2) Jerome Zachary vs. Jim Dobie
3) Ed Gardenia vs. Jack Pesek
4) Iron Mike DiBiase defeated Ike Eakins in three falls

Wednesday, February 1, 1956 – Melody Mill – Dubuque, IA
1) Richard Brown vs. Red McIntyre
2) Iron Mike DiBiase vs. Joe Dusek

Thursday, February 2, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Guy Brunetti defeated Ike Eakins via DQ (12:32)
2) Iron Mike DiBiase fought Richard Brown to a draw (20:00)
3) Joe Dusek defeated Bob Corby in three falls (26:10)
4) Iron Mike DiBiase & Bibber McCoy & Ike Eakins defeated Joe Tangaro & Guy Brunetti & Richard Brown in three falls (26:45)

Friday, February 3, 1956 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) China Mira vs. Dot Dotson
2) Bob Corby vs. Sonny Myers
3) Carol Cook & Dot Dotson vs. China Mira & Mary Jane Mull
4) Iron Mike DiBiase vs. Danny Plechas

Friday, February 10, 1956 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Carol Cook vs. Mary Jane Mull
2) Bob Corby vs. Red McIntyre
3) June Byers vs. Penny Banner
4) Iron Mike DiBiase vs. Ike Eakins

[February 15 – DiBiase was advertised to appear in Lincoln, but was replaced by Dick Dusek.]

Thursday, February 16, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Bibber McCoy fought Joe Tangaro to a draw (20:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Guy Brunetti (22:17)
3) June Byers defeated Penny Banner in two straight falls (35:56)
4) Gorgeous George defeated Wild Red Berry in three falls (37:45)

Saturday, February 18, 1956 – Wharton Fieldhouse – Moline, IL
1) Richard Brown defeated Bob Colbert in three falls
2) Wild Red Berry defeated Gorgeous George in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Danny Plechas defeated Guy Brunetti & Joe Tangaro in three falls to win the World Tag Team Title

Wednesday, February 22, 1956 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Richard Brown defeated Bibber McCoy in three falls
2) World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Danny Plechas defeated Guy Brunetti & Joe Tangaro in three falls
3) Wild Red Berry defeated Gorgeous George in three falls

Thursday, February 23, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Red McIntyre fought Joe Tangaro to a draw (20:00)
2) Guy Brunetti defeated Bob Corby via DQ
3) Iron Mike DiBiase defeated Richard Brown via CO in three falls
4) Wild Red Berry defeated Gorgeous George in three falls

Friday, February 24, 1956 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Mike Roady defeated Tom Gentry (9:00)
2) Danny Plechas defeated Ramon Cernades (17:00)
3) Joe Dusek & Bob Orton defeated Iron Mike DiBiase & Richard Brown in three falls
4) Johnny Kostas defeated Aldo Bogni in three falls

Saturday, February 25, 1956 – Wharton Fieldhouse – Moline, IL
1) Joe Dusek defeated Mario DeSouza
2) Lorraine Johnson defeated Ada Ash in three falls
3) World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Danny Plechas defeated Guy Brunetti & Joe Tangaro in three falls

[February 27 – DiBiase was advertised to appear in Omaha, but was replaced by Steve McGill.]

[March 1 – DiBiase was advertised to appear in Sioux Falls, but instead wrestled in Kansas City.]

Thursday, March 1, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Lou Plummer defeated Joe Tangaro (20:03)
2) Bob Orton defeated Guy Brunetti (21:43)
3) Little Beaver & Pee Wee James defeated Otto Bowman & Ivan the Terrible in three falls (30:06)
4) Richard Brown defeated Central States Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase via DQ in two straight falls (25:41)

Thursday, March 8, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Bob Corby defeated Lou Plummer via DQ (13:16)
2) Bob Orton fought Danny Plechas to a draw (30:00)
3) Ethel Johnson & Kathleen Wimbley defeated Babs Wingo & Louie Green in three falls (26:02)
4) Central States Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Richard Brown in three falls (16:05)

Monday, March 12, 1956 – Civic Auditorium – Omaha, NE
1) Joe Dusek fought Richard Brown to a draw
2) Dick Afflis defeated Red McIntyre (7:00)
3) Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff defeated Iron Mike DiBiase & Bob Orton in three falls (35:00)
4) Bill Melby defeated Hans Schmidt via DQ in three falls

[March 13 – DiBiase was advertised to appear in Sedalia, but was replaced by Bob Corby.]

Tuesday, March 13, 1956 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Chest Bernard (45:00)
2) Dick Afflis defeated George Bruckman in two straight falls (14:20)
3) Handicap Match: Bob Orton & Ernie Dusek defeated Hans Schmidt (30:00)

Thursday, March 15, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Steve McGill defeated Bob Corby via DQ (13:35)
2) Richard Brown defeated Danny Plechas via DQ (18:30)
3) Red McIntyre defeated Lou Plummer via DQ in three falls (21:45)
4) Iron Mike DiBiase & Danny Plechas defeated Richard Brown & Bob Orton in three falls (34:30)

Tuesday, March 20, 1956 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Fritz Von Ulm fought Steve McGill to a double-DQ (23:00)
2) Joe Dusek defeated Red McIntyre in three falls
3) Wild Red Berry defeated Iron Mike DiBiase in three falls (26:32)

Thursday, March 22, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Red McIntyre defeated Bob Corby (16:45)
2) Bob Orton defeated Bibber McCoy (11:50)
3) Iron Mike DiBiase defeated Wild Red Berry in three falls (25:09)
4) Richard Brown defeated Lou Plummer in two straight falls (22:40)

Friday, March 23, 1956 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Jim Dobie defeated Bob Corby (11:00)
2) Bob Orton fought Richard Brown to a draw
3) Wild Red Berry defeated Red McIntyre in three falls
4) Iron Mike DiBiase & Richard Brown defeated Bob Orton & Lou Plummer in two straight falls

Tuesday, March 27, 1956 – National Guard Armory – Sedalia, MO
1) Iron Mike DiBiase defeated Frank Altman (14:02)
2) Bob Orton defeated Steve McGill in three falls (26:28)
3) Joe Dusek defeated Red McIntyre via CO in three falls (33:04)

Thursday, March 29, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Bob Corby defeated George Bruckman (13:23)
2) Red McIntyre defeated Bibber McCoy via DQ
3) Bob Orton defeated Joe Dusek (45:00)
4) Wild Red Berry & Richard Brown defeated Iron Mike DiBiase & Danny Plechas in three falls (19:00)

Saturday, March 31, 1956 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Jim Lake fought Mike Roady to a draw (15:00)
2) Danny Plechas defeated Red McIntyre (16:00)
3) Iron Mike DiBiase defeated Johnny Kostas in three falls
4) Ronnie Etchison defeated Bob Orton via DQ in three falls

Thursday, April 5, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Jim Austeri defeated Red McIntyre (14:53)
2) Joe Dusek fought Wild Red Berry to a draw (30:00)
3) Richard Brown defeated Bibber McCoy in three falls (29:24)
4) World Heavyweight Champion Whipper Billy Watson defeated Iron Mike DiBiase in three falls (19:26)

Friday, April 6, 1956 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Jim Austeri fought Richard Brown to a draw (15:00)
2) Jim Dobie defeated Bibber McCoy via DQ (20:00)
3) Richard Brown & Larry Hamilton defeated Wild Red Berry & Jim Austeri in three falls
4) Bob Orton defeated Iron Mike DiBiase

Thursday, April 12, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Bibber McCoy fought Dick Hutton to a draw (20:00)
2) Dr. Lee Grable defeated Jim Austeri
3) Iron Mike DiBiase fought Bob Orton to a draw in three falls (45:00)
4) Richard Brown defeated Ike Eakins via DQ in three falls

Friday, April 13, 1956 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Bob Orton defeated Larry Hamilton via DQ
2) Iron Mike DiBiase fought Dick Hutton to a draw (30:00)
3) Dr. Lee Grable defeated Jim Dobie in three falls
4) Larry Hamilton & Joe Dusek defeated Ike Eakins & Bob Orton in three falls

Monday, April 16, 1956 – Melody Mill – Dubuque, IA
1) Rudy Kay defeated Jack McGill
2) Bobby Bruns defeated Tony Ross in two straight falls
3) United States Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Wednesday, April 18, 1956 – KRNT Theater – Des Moines, IA
1) Richard Brown defeated Don Cortez in three falls
2) Bob Orton & Bobby Bruns defeated Iron Mike DiBiase & Joe Dusek in three falls
3) United States Heavyweight Champion Verne Gagne defeated Bill Melby in three falls

Thursday, April 19, 1956 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Jim Austeri fought Jim Dobie to a draw (20:00)
2) Magnificent Grant defeated Red McIntyre
3) Dr. Lee Grable defeated Bibber McCoy in three falls
4) Central States Heavyweight Champion Richard Brown defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls

Tuesday, April 24, 1956 – Pettis County Post No. 16 – Sedalia, MO
1) Red McIntyre defeated Iron Mike DiBiase via DQ (16:55)
2) Jerome Zachery defeated Cortes Reed in three falls (29:23)
3) Red McIntyre & Jim Dobie defeated Iron Mike DiBiase & Joe Dusek in three falls (27:47)

Monday, April 30, 1956 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Cowboy Carlson vs. Jack Vansky
2) Danno McDonald vs. Sammy Berg
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Pepper Gomez & Luigi Macera
4) Ray Gunkel vs. Nanjo Singh
5) Duke Keomuka vs. Ramon Torres

Tuesday, May 1, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Bill Savage fought Ray Stern to a draw
2) Luigi Macera defeated Iron Mike DiBiase via DQ
3) Ramon Torres defeated Joe Christie
4) Bulldog Plechas defeated Sammy Berg
5) Texas Heavyweight Champion Pepper Gomez defeated Bull Curry via DQ in two straight falls

Wednesday, May 2, 1956 – Wrestlethon – San Antonio, TX
1) George Drake fought Luigi Macera to a draw (15:00)
2) Cyclone Anaya defeated Bill Savage
3) Iron Mike DiBiase fought Pepper Gomez to a draw (20:00)
4) Bull Curry defeated Nanjo Singh in two straight falls (5:36)
5) Joe Christie defeated Otto Kuss in three falls

Thursday, May 3, 1956 – City Auditorium – Galveston, TX
1) George Drake defeated Nanjo Singh via DQ (10:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Ray Stern (11:00)
3) Luigi Macera defeated Jack Vansky in three falls
4) Ramon Torres defeated Joe Christie in two straight falls

Friday, May 4, 1956 – City Auditorium – Houston, TX
1) Joe Christy defeated George Drake
2) Danno McDonald fought Luigi Macera to a draw
3) Iron Mike DiBiase defeated Sammy Berg
4) Ray Gunkel defeated Bulldog Plechas
5) Ramon Torres defeated Don Evans via DQ
6) Pepper Gomez defeated Nanjo Singh

Tuesday, May 8, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Iron Mike DiBiase defeated Luigi Macera
2) Jack Vansky defeated Alvaro Velazco
3) Bulldog Plechas defeated Ray Stern
4) Ramon Torres defeated Bull Curry via DQ
5) Texas Heavyweight Champion Pepper Gomez defeated Edmund Francis in three falls

Wednesday, May 9, 1956 – Wrestlethon – San Antonio, TX
1) Danno McDonald fought Luigi Macera to a draw (15:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated George Drake (10:20)
3) Joe Christie fought Pepper Gomez to a draw
4) Cyclone Anaya defeated Bull Curry
5) Don Evans defeated Otto Kuss (8:59)
6) Otto Kuss & Pepper Gomez & Cyclone Anaya defeated Joe Christie & Bull Curry & Don Evans in three falls

Thursday, May 10, 1956 – City Auditorium – Galveston, TX
1) Joe Christie defeated Ray Stern (10:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated George Drake (16:00)
3) Texas Junior Heavyweight Champion Luigi Macera defeated Don Evans via DQ in two straight falls
4) Edmund Francis defeated Ramon Torres via CO in three falls

Friday, May 11, 1956 – City Auditorium – Houston, TX
1) Bull Curry vs. Cyclone Anaya
2) Danno McDonald vs. Bulldog Plechas
3) Cowboy Carlson vs. Duke Keomuka
4) Joe Christy vs. Ramon Torres
5) Iron Mike DiBiase vs. Pepper Gomez
6) Don Evans vs. Luigi Macera
7) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas & Duke Keomuka & Joe Christy & Don Evans & Bull Curry vs. Pepper Gomez & Luigi Macera & Ramon Torres & Cowboy Carlson & Danno McDonald & Cyclone Anaya

Tuesday, May 15, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Ramon Torres defeated Jack Vansky
2) Mars Bennett defeated Belle Starr
3) Bill Savage fought George Drake to a draw
4) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Ray Gunkel & Luigi Macera
5) Texas Heavyweight Champion Pepper Gomez defeated Edmund Francis via DQ in three falls

Wednesday, May 16, 1956 – Wrestlethon – San Antonio, TX
1) Iron Mike DiBiase defeated Ray Gunkel
2) Danno McDonald defeated Duke Keomuka via DQ
3) Pepper Gomez defeated Joe Christie (16:30)
4) Mars Bennett defeated Belle Starr (8:25)
5) Don Evans defeated Cyclone Anaya in three falls

Thursday, May 17, 1956 – City Auditorium – Galveston, TX
1) George Drake defeated Jack Vansky (11:00)
2) Iron Mike DiBiase fought Luigi Macera to a draw (15:00)
3) Don Evans defeated Joe Christie
4) Mary Jane Mull defeated Belle Starr in three falls
5) Ramon Torres defeated Edmund Francis via DQ in three falls

Saturday, May 19, 1956 – Sportatorium – Beaumont, TX
1) Ramon Torres vs. Joe Christy
2) Iron Mike DiBiase vs. Edmund Francis
3) Luther Lindsay vs. Ricky Waldo
4) World Women’s Champion June Byers vs. Belle Starr
5) Luigi Macera vs. George Drake

Tuesday, May 22, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Ramon Torres defeated Bill Savage
2) Cyclone Anaya defeated Jack Vansky
3) Edmund Francis fought Luigi Macera to a draw
4) World Women’s Champion June Byers defeated Mars Bennett
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Pepper Gomez & Luther Lindsay in three falls to win the vacant Texas Tag Team Title

Wednesday, May 23, 1956 – Wrestlethon – San Antonio, TX
1) Iron Mike DiBiase fought Danno McDonald to a draw
2) Cyclone Anaya defeated Joe Christie
3) Ramon Torres defeated Duke Keomuka
4) Luther Lindsay defeated Ricky Waldo
5) World Women’s Champion June Byers defeated Mars Bennett in two straight falls
6) Don Evans defeated Luigi Macera in three falls

Thursday, May 24, 1956 – City Auditorium – Galveston, TX
1) Edmund Francis defeated Cowboy Carlson (14:00)
2) World Women’s Champion June Byers defeated Mary Jane Mull in two straight falls
3) Iron Mike DiBiase & Don Evans defeated Ricky Waldo & Luigi Macera (21:00)
4) Luther Lindsay defeated Bull Curry via DQ in three falls

Tuesday, May 29, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Len Rossi defeated Don Evans via DQ
2) Edmund Francis defeated Cowboy Carlson
3) Leo Newman defeated Jack Vansky
4) Iron Mike DiBiase defeated Pepper Gomez via CO
5) Luther Lindsay defeated Bulldog Plechas via DQ
6) Duke Keomuka fought Ramon Torres to a draw
7) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Pepper Gomez & Luther Lindsay to win the held-up Texas Tag Team Title

Wednesday, May 30, 1956 – Wrestlethon – San Antonio, TX
1) Iron Mike DiBiase fought Len Rossi to a draw (15:00)
2) Duke Keomuka defeated Danno McDonald (12:05)
3) Ramon Torres defeated Jack Vansky
4) Jack O’Reilly fought Luigi Macera to a draw (20:00)
5) Texas Heavyweight Champion Pepper Gomez defeated Don Evans in three falls

Thursday, May 31, 1956 – City Auditorium – Galveston, TX
1) Luther Lindsay defeated Bull Curry via DQ
2) Don Evans fought Ricky Waldo to a double-CO
3) Edmund Francis fought Luigi Macera to a draw (20:00)
4) Iron Mike DiBiase fought Pepper Gomez to a draw (20:00)
5) Luther Lindsay & Ricky Waldo defeated Bull Curry & Don Evans in three falls

Saturday, June 3, 1956 – Sportatorium – Beaumont, TX
1) Iron Mike DiBiase vs. Cyclone Anaya
2) Bulldog Plechas vs. Ramon Torres
3) Len Rossi vs. Duke Keomuka
4) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Ramon Torres & Cyclone Anaya
5) Buddy Rogers vs. George Drake

Tuesday, June 5, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Cowboy Carlson vs. Len Rossi
2) Edmund Francis vs. George Drake
3) Lou Newman vs. Ricky Waldo
4) Texas Heavyweight Champion Buddy Rogers defeated Ramon Torres in three falls
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas fought Don Evans & Duke Keomuka to a double-DQ

Wednesday, June 6, 1956 – Sportatorium – Victoria, TX
1) Luigi Macera vs. Steve Stanlee
2) Cowboy Carlson vs. Jim LaRock
3) Iron Mike DiBiase vs. Ricky Waldo
4) Bulldog Plechas vs. Cyclone Anaya

Thursday, June 7, 1956 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Jack O’Reilly defeated Len Rossi
2) Jim LaRock & George Drake defeated Bill Savage & Lou Newman
3) Cyclone Anaya defeated Iron Mike DiBiase via DQ
4) Ramon Torres defeated Bulldog Plechas via DQ in three falls

Tuesday, June 12, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Larry Chene defeated Lou Newman
2) George Drake fought Ricky Waldo to a draw
3) Ramon Torres defeated Cowboy Carlson
4) Texas Heavyweight Champion Buddy Rogers defeated Len Rossi
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Don Evans & Duke Keomuka in three falls to win the vacant Texas Tag Team Title

Wednesday, June 13, 1956 – Sportatorium – Victoria, TX
1) Ricky Waldo defeated Steve Stanlee via DQ
2) Marvin Jones defeated Bill Savage (10:35)
3) Bulldog Plechas defeated Luigi Macera in three falls
4) Cyclone Anaya defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Thursday, June 14, 1956 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Lou Newman defeated Jack O'Reilly
2) Bulldog Plechas defeated Jim LaRock
3) Iron Mike DiBiase defeated Ramon Torres via CO
4) Texas Heavyweight Champion Buddy Rogers defeated Cyclone Anaya in three falls

Saturday, June 16, 1956 – Sportatorium – Beaumont, TX
1) Bulldog Plechas vs. Steve Stanlee
2) Jim LaRock vs. Bill Savage
3) Larry Chene vs. Luigi Macera
4) Iron Mike DiBiase vs. Buddy Rogers

Tuesday, June 19, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Cyclone Anaya fought Len Rossi to a draw
2) Larry Chene defeated George Drake
3) Ramon Torres defeated Martino Angelo
4) Tiny Tim defeated Tom Thumb
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Don Evans & Duke Keomuka

Wednesday, June 20, 1956 – Sportatorium – Victoria, TX
1) Luigi Macera defeated Steve Stanlee
2) Lord Littlebrook defeated Irish Jackie in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas fought Marvin Jones & Cyclone Anaya to a double-DQ

Thursday, June 21, 1956 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) George Drake vs. Lou Newman
2) Steve Stanlee vs. Jim LaRock
3) Lord Littlebrook vs. Irish Jackie
4) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Cyclone Anaya & Ramon Torres

Tuesday, June 26, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Don Evans fought Jim LaRock to a draw
2) Jack O'Reilly defeated George Drake
3) Duke Keomuka defeated Cyclone Anaya
4) Texas Heavyweight Champion Buddy Rogers defeated Ramon Torres
5) Texas Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Paul Boesch & Otto Kuss

Wednesday, June 27, 1956 – Sportatorium – Victoria, TX
1) Bulldog Plechas vs. Cyclone Anaya
2) Luigi Macera vs. Duke Keomuka
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Marvin Jones & Cyclone Anaya

Thursday, June 28, 1956 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Ian Campbell vs. Lou Newman
2) Iron Mike DiBiase vs. Luigi Macera
3) Danny Plechas defeated Marvin Jones
4) Texas Heavyweight Champion Buddy Rogers fought Cyclone Anaya to a double-CO

Tuesday, July 3, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Jim LaRock defeated Steve Stanlee
2) Cyclone Anaya defeated Jack O'Reilly
3) Ramon Torres fought Tony Martin to a draw
4) Bulldog Plechas defeated Duke Keomuka
5) Gene Kelly defeated Edmund Francis
6) Texas Heavyweight Champion Buddy Rogers defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Wednesday, July 4, 1956 – Sportatorium – Victoria, TX
1) Iron Mike DiBiase vs. Marvin Jones
2) Luigi Macera vs. Gene Kelly
3) Texas Death Match: Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Marvin Jones & Cyclone Anaya

Thursday, July 5, 1956 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Iron Mike DiBiase defeated Ian Campbell
2) Leo Garibaldi defeated Jim LaRock
3) Bulldog Plechas fought Marvin Jones to a double-DQ
4) Texas Heavyweight Champion Buddy Rogers defeated Cyclone Anaya in three falls

Friday, July 6, 1956 – unknown arena – Houston, TX
1) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated unknown & unknown to win the vacant Texas Tag Team Title

Tuesday, July 10, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Iron Mike DiBiase defeated Gene Kelly via CO
2) Duke Keomuka defeated Bulldog Plechas
3) Tony Martin defeated Len Rossi
4) Johnny Valentine defeated Ian Campbell
5) Buddy Rogers defeated Larry Chene
6) Texas Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Gene Kelly & Duke Keomuka via DQ in three falls

Wednesday, July 11, 1956 – Sportatorium – Victoria, TX
1) Al Smith vs. Jim LaRock
2) John Smith vs. Ramon Torres
3) Iron Mike DiBiase vs. Gene Kelly
4) Bulldog Plechas vs. Marvin Jones
5) Al Smith & John Smith vs. Jim LaRock & Ramon Torres
6) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Marvin Jones & Gene Kelly

Thursday, July 12, 1956 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Iron Mike DiBiase fought Duke Keomuka to a draw
2) George Drake fought Jim LaRock to a draw
3) Duke Keomuka & Marvin Jones defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas via DQ
4) Larry Chene fought Leo Garibaldi to a double-CO in three falls

Tuesday, July 17, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Tony Martin defeated Ian Campbell
2) Chico Casasola fought Jim LaRock to a draw
3) Bulldog Plechas defeated Lou Newman
4) Jerry Woods defeated George Drake
5) Gene Kelly defeated Iron Mike DiBiase via DQ in two straight falls
6) Buddy Rogers defeated Larry Chene in three falls

Wednesday, July 18, 1956 – Sportatorium – Victoria, TX
1) Chico Casasola vs. Jack O'Reilly
2) Gene Kelly vs. Larry Chene
3) Texas Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Al Smith & John Smith

Thursday, July 19, 1956 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Jim LaRock fought Len Rossi to a draw
2) George Drake defeated Jack O'Reilly via DQ
3) Jerry Woods defeated Lou Newman
4) Leo Garibaldi defeated Bulldog Plechas
5) Larry Chene defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Monday, July 23, 1956 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Jerry Woods defeated Jack O'Reilly
2) Al Kashey fought Jim LaRock to a draw
3) Pepper Gomez defeated Gene Kelly
4) Al Smith & John Smith fought Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas to a no contest
5) Texas Heavyweight Champion Buddy Rogers defeated Johnny Valentine

Tuesday, July 24, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Jerry Woods fought Tony Martin to a draw
2) Johnny Valentine defeated Al Kashey
3) Chico Casasola & Pepper Gomez defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas via DQ
4) Texas Heavyweight Champion Buddy Rogers defeated Gene Kelly via DQ in three falls
5) Danny McShain defeated Luigi Macera in thee falls to win the Texas Junior Heavyweight Title

Wednesday, July 25, 1956 – Sportatorium – Victoria, TX
1) John Smith vs. Len Rossi
2) Al Smith vs. Chico Casasola
3) Iron Mike DiBiase vs. Larry Chene
4) Bulldog Plechas vs. Gene Kelly

Friday, July 27, 1956 – Sam Houston Coliseum – Houston, TX
2) Gene Kelly defeated Ramon Torres
3) Danny McShain defeated Al Kashey
4) Chico Casasola fought Larry Chene to a draw
5) Jerry Woods defeated Johnny Valentine via DQ
6) Buddy Rogers fought Pepper Gomez to a no contest in three falls
7) Cage Match: Duke Keomuka & Tony Martin defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas to win the Texas Tag Team Title (10:11)

Tuesday, July 31, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Pepper Gomez won a Battle Royal
2) Chico Casasola fought Larry Chene to a draw
3) Jim LaRock defeated Jerry Woods
4) Johnny Valentine & Gene Kelly defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas
5) Pepper Gomez defeated Tony Martin
6) Texas Heavyweight Champion Buddy Rogers fought Danny McShain to a no contest

Thursday, August 2, 1956 – City Auditorium – Galveston, TX
1) Jim LaRock defeated Al Smith via DQ
2) Chico Casasola defeated John Smith (7:00)
3) Al Kashey defeated Iron Mike DiBiase via DQ
4) Gene Kelly defeated Bulldog Plechas
5) Al Smith & John Smith defeated Chico Casasola & Jim LaRock
6) Gene Kelly & Al Kashey defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas
7) Buddy Rogers defeated Duke Keomuka in three falls

Friday, August 3, 1956 – Sam Houston Coliseum – Houston, TX
1) Jim LaRock defeated Dick Lever
2) Johnny Valentine defeated Len Rossi
3) John Smith fought Tony Martin to a draw
4) Duke Keomuka defeated Al Smith
5) Danny McShain defeated Bulldog Plechas via DQ
6) Gene Kelly defeated Iron Mike DiBiase
7) Gene Kelly & Danny McShain & Duke Keomuka & Tony Martin defeated Iron ike DiBiase & Bulldog Plechas & Al Smith & John Smith
8) Pepper Gomez defeated Buddy Rogers in three falls to win the Texas Heavyweight Title

Tuesday, August 7, 1956 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Al Kashey fought Larry Chene to a draw
2) Bob Hood fought Chico Casasole to a draw
3) Gene Kelly defeated Bulldog Plechas
4) Pepper Gomez defeated Iron Mike DiBiase
5) Handicap Match: Paul Boesch & Roy Carter & Marvin Jones & Otto Kuss defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas
6) Buddy Rogers defeated Danny McShain

Wednesday, August 8, 1956 – Wrestlethon – San Antonio, TX
1) Bulldog Plechas fought Jerry Woods to a draw
2) Johnny Valentine defeated Iron Mike DiBiase
3) Tony Martin defeated Al Kashey
4) Danny McShain defeated Larry Chene
5) Ramon Torres defeated Buddy Rogers in three falls

Thursday, August 9, 1956 – City Auditorium – Galveston, TX
1) Bulldog Plechas fought Jim LaRock to a draw
2) Ramon Torres defeated Iron Mike DiBiase via DQ (11:00)
3) Texas Tag Team Champions Duke Keomuka & Tony Martin defeated Al Smith & John Smith in three falls
4) Gene Kelly defeated Buddy Rogers in three falls

Friday, August 10, 1956 – City Auditorium – Houston, TX
1) Bulldog Danny Plechas vs. Leo Garibaldi
2) Iron Mike DiBiase vs. Bob Hood
3) Danny McShain vs. Larry Chene
4) Duke Keomuka vs. Gene Kelly
5) Buddy Rogers vs. Johnny Valentine
6) World Heavyweight Champion Whipper Billy Watson fought Pepper Gomez to a draw in three falls (60:00)

Friday, September 14, 1956 – Kiel Auditorium – St. Louis, MO
1) Barbara Baker defeated Millie Stafford (18:56)
2) Tex McKenzie defeated Frank Valois (2:49)
3) Iron Mike DiBiase & Joe Dusek fought Dr. Lee Grable & Richard Brown to a draw in three falls (45:00)
4) Barney Bernard defeated Sammy Ford (9:12)
5) World Heavyweight Champion Whipper Billy Watson defeated Buddy Rogers via DQ

Saturday, September 15, 1956 – Frank Gotch Memorial Arena – Des Moines, IA
1) Dale Patrick vs. Joe Dusek
2) Carl Engstrom vs. Joe Pazandak
3) Iron Mike DiBiase vs. Bobby Bruns
4) Verne Gagne vs. Hans Hermann

Monday, October 1, 1956 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Don Pollock (16:15)
2) Joe Dusek fought Jack Allen to a draw
3) Nicoli Volkoff & Boris Volkoff defeated Larry Hamilton & Bill Melby
4) Angelo Poffo defeated Verne Gagne via DQ in three falls

[October 2 – DiBiase was originally advertised to appear in Lincoln, but could not make the card.]

Wednesday, October 3, 1956 – The Armory – Albuquerque, NM
1) Hans Von Schupp fought Luis Martinez to a draw
2) The Bat defeated Scotty Williams
3) Bulldog Plechas defeated Danno McDonald in three falls
4) Miguel Lopez defeated John Tolos in two straight falls

Thursday, October 4, 1956 – Auditorium Arena – Denver, CO
1) Luis Martínez fought Tony Pervetti to a draw (30:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Hans Von Schupp (21:43)
3) Bulldog Plechas fought Dick the Bruiser to a no contest in three falls (16:33)
4) Verne Gagne defeated United States Heavyweight Champion Wilbur Snyder via DQ in three falls (32:52)

Tuesday, October 9, 1956 – Armory – Las Vegas, NM
1) Elias Garcia vs. Hans Von Schupp
2) Miguel Lopez & Luis Martinez vs. Bulldog Plechas & The Bat

Wednesday, October 10, 1956 – The Armory – Albuquerque, NM
1) Bulldog Plechas defeated Hans Von Schupp
2) Luis Martinez defeated The Bat via DQ in three falls
3) Lou Thesz defeated Miguel Lopez via CO in three falls

Tuesday, October 16, 1956 – Armory – Las Vegas, NM
1) Miguel Lopez vs. Hans Von Schupp
2) Rocky Mountain Tag Team Champions Juan Garcia & Elias Garcia vs. Bulldog Plechas & The Bat

Wednesday, October 17, 1956 – The Armory – Albuquerque, NM
1) Elias Garcia fought Luis Martinez to a draw (20:00)
2) Miguel Lopez defeated The Bat via DQ
3) Juan Garcia defeated Hans Von Schupp in three falls
4) John Tolos defeated Bulldog Plechas via CO in three falls

Saturday, October 20, 1956 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Iron Mike DiBiase vs. Chuck Cassidy
2) Bulldog Plechas vs. Elias Garcia
3) Luis Martinez vs. The Bat

Sunday, October 21, 1956 – Santa Cruz High School – Santa Cruz, NM
1) Juan Garcia vs. Luis Martinez
2) Bulldog Plechas vs. Elias Garcia
3) Miguel Lopez vs. The Bat

Wednesday, October 24, 1956 – The Armory – Albuquerque, NM
1) Doc Sherman defeated Luis Martinez
2) Miguel Lopez & Bulldog Plechas defeated Joe Tomasso & John Tolos in three falls
3) Rocky Mountain Tag Team Champions Juan Garcia & Elias Garcia defeated Hans Schnabel & Lou Newman in three falls

Thursday, October 25, 1956 – St. Michael's High School – Santa Fe, NM
1) The Bat vs. Luis Martinez
2) Miguel Lopez vs. Bulldog Plechas
3) Rocky Mountain Tag Team Champions Juan Garcia & Elias Garcia vs. Hans Schnabel & Lou Newman

Friday, October 26, 1956 – Armory – Gallup, NM
1) Miguel Lopez vs. The Bat
2) Rocky Mountain Tag Team Champions Juan Garcia & Elias Garcia vs. Hans Schnabel & Lou Newman

Thursday, November 1, 1956 – Auditorium Arena – Denver, CO
1) Iron Mike DiBiase fought Mitsu Arakawa to a draw (20:00)
2) Bulldog Plechas defeated Tokyo Joe (13:16)
3) Rose Roman defeated Ramona Teselle in three falls
4) Reggie Lisowski & Stan Lisowski defeated Juan Garcia & Elias Garcia in three falls

Friday, November 2, 1956 – Armory – Gallup, NM
1) Romana Teselle vs. Rose Roman
2) Miguel Lopez & Juan Garcia vs. Bulldog Plechas & Jim Wright

Monday, November 5, 1956 – The Armory – Albuquerque, NM
1) Ramona Teselle fought Rose Roman to a draw (30:00)
2) Jim Wright defeated Miguel Lopez via DQ in three falls
3) Mitsu Arakawa & Tokyo Joe defeated Bulldog Plechas & Elias Garcia in three falls

Thursday, November 8, 1956 – St. Michael's High School – Santa Fe, NM
1) Jim Wright vs. Elias Garcia
2) Miguel Lopez vs. Mitsu Arakawa
3) Tokyo Joe vs. Juan Garcia

Friday, November 9, 1956 – Armory – Gallup, NM
1) Mitsu Arakawa vs. Jim Wright
2) Miguel Lopez vs. Tokyo Joe
3) Bulldog Plechas & Ramona Teselle vs. Elias Garcia & Rose Roman

Monday, November 12, 1956 – The Armory – Albuquerque, NM
1) Mitsu Arakawa defeated Doc Sherman via DQ in three falls
2) Rose Roman defeated Ramona Teselle in three falls
3) Miguel Lopez & Bulldog Plechas fought John Tolos & Jim Wright to a no contest

Tuesday, November 13, 1956 – Armory – Las Vegas, NM
1) Miguel Lopez vs. Mitsu Arakawa
2) Bulldog Plechas vs. Tokyo Joe
3) Jim Wright vs. Elias Garcia

Thursday, November 15, 1956 – St. Michael's High School – Santa Fe, NM
1) Mitsu Arakawa vs. John Kirkpatrick
2) Doc Sherman vs. Tokyo Joe
3) Miguel Lopez vs. Jim Wright

Friday, November 16, 1956 – Armory – Gallup, NM
1) Mitsu Arakawa vs. John Kirkpatrick
2) Doc Sherman vs. Tokyo Joe
3) Miguel Lopez vs. Jim Wright

Saturday, November 17, 1956 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) John Kirkpatrick vs. Mitsu Arakawa
2) Doc Sherman vs. Tito Carreon
3) Iron Mike DiBiase vs. Jim Wright

Monday, November 19, 1956 – The Armory – Albuquerque, NM
1) The Great Kato defeated Tito Carreon in two straight falls
2) Juan Garcia defeated Mitsu Arakawa
3) John Tolos & Jim Wright defeated Miguel Lopez & Bulldog Plechas in three falls

Thursday, November 22, 1956 – St. Michael's High School – Santa Fe, NM
1) Mitsu Arakawa fought Doc Sherman to a draw
2) Miguel Lopez defeated Jim Wright via DQ in two straight falls
3) Juan Garcia defeated The Great Kato via DQ in three falls

Friday, November 23, 1956 – Armory – Gallup, NM
1) Juan Garcia vs. Mitsu Arakawa
2) Miguel Lopez vs. The Great Kato
3) Bulldog Plechas vs. Jim Wright

Monday, November 26, 1956 – The Armory – Albuquerque, NM
1) Miguel Lopez defeated Mitsu Arakawa in two straight falls
2) Bulldog Plechas fought Jim Wright to a no contest in three falls
3) The Great Kato defeated John Tolos in two straight falls

Tuesday, November 27, 1956 – Armory – Las Vegas, NM
1) Miguel Lopez vs. Jim Wright
2) The Great Kato vs. Juan Garcia

Thursday, November 29, 1956 – St. Michael's High School – Santa Fe, NM
1) Bulldog Plechas vs. Jim Wright
2) Miguel Lopez & Juan Garcia vs. The Great Kato & Mitsu Arakawa

Saturday, December 1, 1956 – National Guard Armory – Roswell, NM
1) Bulldog Plechas vs. Jim Wright
2) Iron Mike DiBiase & Juan Garcia vs. The Great Kato & Mitsu Arakawa

Monday, December 3, 1956 – The Armory – Albuquerque, NM
1) Juan Garcia defeated Mitsu Arakawa in two straight falls
2) The Great Kato defeated Miguel Lopez in two straight falls
3) Fight With Gloves: Bulldog Plechas defeated Jim Wright

Thursday, December 6, 1956 – Auditorium Arena – Denver, CO
1) Iron Mike DiBiase fought Mitsu Arakawa to a double-CO (16:58)
2) The Great Kato defeated Juan Garcia (22:46)
3) Jim Wright defeated Bulldog Plechas in three falls
4) Hans Schmidt defeated Wilbur Snyder in three falls to win the Unites States Heavyweight Title

Wednesday, December 12, 1956 – Melody Mill – Dubuque, IA
1) Iron Mike DiBiase vs. Chest Bernard
2) Rose Roman vs. Helen Hild
3) Roy McClarity vs. Dick Raines

[December 13 – DiBiase was originally advertised to appear in Cedar Rapids, but was not on the card.]

Thursday, December 21, 1956 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Lorraine Johnson vs. Marjorie Marlowe
2) Ernie Dusek vs. Sonny Myers
3) Iron Mike DiBiase vs. Larry Hamilton
4) Joe Dusek vs. The Mighty Atlas

Thursday, December 28, 1956 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Frank Altman vs. Jack Pesek
2) Iron Mike DiBiase vs. Mario DeSouza
3) Larry Hamilton vs. Rip Hawk
4) Bob Orton fought Sonny Myers to a draw in three falls

Saturday, December 29, 1956 – Frank Gotch Memorial Arena – Des Moines, IA
1) Shirley Strimple defeated Annette Palmer
2) Richard Brown defeated Frank Hurley in two straight falls
3) Dick Witt defeated Bobby Knox
4) World Tag Team Champions Roy McClarity & Bobby Bruns defeated Iron Mike DiBiase & Chest Bernard in two straight falls



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
https://wweoldschool.wordpress.com/
https://twitter.com/krisswrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Tue Feb 14th, 2017 09:15 pm
  PM Quote Reply
9th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 4961
Status: 
Offline
Tuesday, January 8, 1957 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Chico Amaro fought Jose Lothario to a draw
2) Bill Fletcher defeated Sam Steamboat
3) Larry Chene fought Rocky Columbo to a double-CO
4) Hugh McKenzie defeated Jack Terry
5) Bulldog Plechas vs. Prince Maiava
6) Danny McShain defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls

Wednesday, January 9, 1957 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Thor Hagen fought Rocky Columbo to a draw
2) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas fought Hugh McKenzie & Luis Martinez to a double-DQ
3) El Medico fought Joe Christie to a double-DQ
4) Texas Junior Heavyweight Champion Maurice Vachon defeated Chico Amaro in three falls

Saturday, January 12, 1957 – Brazoria County Fairgrounds – Angleton, TX
1) Bill Fletcher vs. Thor Hagen
2) Bulldog Plechas vs. Luis Martinez
3) Iron Mike DiBiase vs. The Amazing Zuma

Tuesday, January 15, 1957 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Danny McShain defeated Chico Amaro
2) The Amazing Zuma fought Jose Lothario to a draw
3) Luis Martinez defeated Lou Henning
4) Mike Lane defeated Maurice Vachon
5) Bobby Managoff defeated Bill Fletcher
6) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Prince Maiava & Hugh McKenzie in three falls

Wednesday, January 16, 1957 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Hugh McKenzie defeated Bulldog Plechas
2) Iron Mike DiBiase fought Luis Martinez to a draw
3) Maurice Vachon defeated Thor Hagen
4) Texas Heavyweight Champion El Medico defeated Joe Christie in three falls

Thursday, January 17, 1957 – Wrestlethon – San Antonio, TX
1) Larry Chene defeated Sam Steamboat
2) High McKenzie defeated Lee Henning
3) Bobby Managoff defeated El Medico
4) Bulldog Plechas fought Rocky Columbo to a draw
5) Iron Mike DiBiase defeated Chico Amaro

Saturday, January 19, 1957 – Brazoria County Fairgrounds – Angleton, TX
1) Iron Mike DiBiase vs. The Amazing Zuma

Tuesday, January 22, 1957 – Sportatorium – Dallas, TX
1) The Amazing Zuma fought Luis Martinez to a draw
2) Prince Maiava defeated Lee Henning
3) Thor Hagen defeated Jose Lothario
4) Bobby Managoff defeated Danny McShain
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Mike Lane & Hugh McKenzie in two straight falls

Wednesday, January 23, 1957 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Iron Mike DiBiase fought Rocky Columbo to a no contest
2) Bulldog Plechas defeated Chico Amaro
3) The Amazing Zuma fought Bill Fletcher to a draw (30:00)
4) El Medico & Luis Martinez defeated Maurice Vachon & Joe Christie via DQ in three falls

Thursday, January 24, 1957 – Wrestlethon – San Antonio, TX
1) Baron Czichos fought Lou Palacio to a draw
2) Larry Chene defeated Sam Steamboat
3) Luis Martinez defeated Lee Henning
4) Bulldog Plechas fought Hugh McKenzie to a no contest
5) Rocky Columbo fought Bobby Managoff to a draw
6) The Amazing Zuma defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls

Saturday, January 26, 1957 – Brazoria County Fairgrounds – Angleton, TX
1) Sam Steamboat vs. The Amazing Zuma
2) Iron Mike DiBiase vs. Joe Christie
3) Luis Martinez vs. Bulldog Plechas

Tuesday, January 29, 1957 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Thor Hagen defeated Sam Steamboat
2) Chico Amaro fought Larry Chene to a draw
3) Prince Maiava defeated Bulldog Plechas
4) Iron Mike DiBiase defeated Luis Martinez
5) Danny McShain defeated The Amazing Zuma
6) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas & Danny McShain defeated The Amazing Zuma & Prince Maiava & Luis Martinez in three falls
7) Bobby Managoff defeated Texas Heavyweight Champion El Medico via DQ in three falls

Wednesday, January 30, 1957 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) The Amazing Zuma defeated Sam Steamboat
2) Peter Maiava defeated Bill Fletcher
3) Luis Martinez defeated Larry Chene
4) Maurice Vachon & Joe Christie defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas in three falls

Thursday, January 31, 1957 – Wrestlethon – San Antonio, TX
1) Benny Mata vs. Baron Czichos
2) Bulldog Plechas vs. Sam Steamboat
3) Hugh McKenzie vs. Rocky Columbo
4) Bobby Managoff vs. Lee Henning
5) Iron Mike DiBiase vs. Luis Martinez
6) Danny McShain vs. The Amazing Zuma

Tuesday, February 5, 1957 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Larry Chene defeated Thor Hagen
2) Bobby Managoff defeated Mike Lane
3) Luis Martinez fought El Medico to a draw (30:00)
4) The Amazing Zuma defeated Chico Amaro
5) Danny McShain & Don Evans defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas

Wednesday, February 6, 1957 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Iron Mike DiBiase defeated Hugh McKenzie
2) The Amazing Zuma defeated Bulldog Plechas via DQ
3) Joe Christie fought Prince Maiava to a no contest
4) Luis Martinez defeated Maurice Vachon in three falls to win the Texas Junior Heavyweight Title

Thursday, February 7, 1957 – Wrestlethon – San Antonio, TX
1) Bulldog Plechas fought Prince Maiava to a double-DQ
2) Iron Mike DiBiase fought Rocky Columbo to a draw
3) Bobby Managoff defeated Hugh McKenzie
4) Ethel Johnson defeated Babs Wingo
5) Danny McShain fought Luis Martinez to a draw in three falls

Tuesday, February 12, 1957 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Ethel Johnson defeated Babs Wingo
2) Luis Martinez defeated Bill Fletcher
3) Bobby Managoff defeated Larry Chene
4) Tokyo Joe defeated The Amazing Zuma
5) Iron Mike DiBiase defeated Don Evans
6) Bulldog Plechas defeated Danny McShain

Wednesday, February 13, 1957 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Country Boy Calhoun defeated Bulldog Plechas
2) Maurice Vachon defeated Thor Hagen
3) Iron Mike DiBiase fought Tokyo Joe to a draw
4) Ethel Johnson defeated Babs Wingo
5) Luis Martinez defeated Joe Christy in three falls

Thursday, February 14, 1957 – Wrestlethon – San Antonio, TX
1) Lou Palacio fought Eddie Montemayor to a draw
2) Danny McShain defeated Bill Fletcher
3) Tokyo Joe defeated The Amazing Zuma
4) Bobby Managoff defeated Thor Hagen
5) Iron Mike DiBiase defeated Rocky Columbo
6) Luis Martinez defeated Bulldog Plechas in three falls

Tuesday, February 19, 1957 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Larry Chene defeated The Amazing Zuma
2) Bobby Managoff defeated Thor Hagen
3) Rocky Columbo defeated Tokyo Joe via DQ
4) Iron Mike DiBiase defeated Luis Martinez
5) Bulldog Plechas defeated Danny McShain
6) Bobby Managoff defeated Larry Chene
7) Iron Mike DiBiase defeated Rocky Columbo
8) Bobby Managoff defeated Bulldog Plechas
9) Ethel Johnson defeated Lulu Mae Provo
10) Bobby Managoff defeated Iron Mike DiBiase

Wednesday, February 20, 1957 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) El Medico defeated Rocky Columbo
2) Larry Chene defeated Bulldog Plechas
3) Tokyo Joe defeated El Medico
4) Iron Mike DiBiase defeated The Amazing Zuma
5) Tokyo Joe defeated Joe Christie
6) Luis Martinez defeated Maurice Vachon
7) Tokyo Joe defeated El Medico
8) Iron Mike DiBiase defeated Larry Chene
9) Luis Martinez defeated Tokyo Joe
10) Luis Martinez defeated Iron Mike DiBiase

Thursday, February 21, 1957 – Wrestlethon – San Antonio, TX
1) Benny Matta defeated Lou Palacio
2) The Amazing Zuma defeated Bulldog Plechas
3) Bill Fletcher defeated Iron Mike DiBiase
4) Luis Martinez defeated Tokyo Joe via DQ
5) Danny McShain defeated Larry Chene
6) El Medico defeated Bobby Managoff in three falls

Wednesday, February 27, 1957 – Sportatorium – Victoria, TX
1) Country Boy Calhoun defeated Thor Hagen
2) Pepper Gomez defeated Rocky Columbo in three falls
3) Danny McShain & Don Evans defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas in three falls

Thursday, February 28, 1957 – City Auditorium – Galveston, TX
1) Country Boy Calhoun defeated Iron Mike DiBiase via DQ
2) Bobby Managoff fought Bulldog Plechas to a draw (15:00)
3) Country Boy Calhoun & Bobby Managoff defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas (6:00)
4) Don Evans defeated Maurice Vachon via DQ in three falls (11:00)
5) Australian Rules: Pepper Gomez defeated Joe Christy

Friday, March 1, 1957 – City Auditorium – Houston, TX
1) Maurice Vachon defeated Larry Chene
2) Don Evans fought Joe Christy to a no contest
3) Country Boy Calhoun defeated Bulldog Plechas
4) Bobby Managoff defeated Iron Mike DiBiase
5) Danny McShain defeated Tokyo Joe
6) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Pepper Gomez to a draw in three falls (90:00)

Tuesday, March 5, 1957 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Art Nelson defeated Joe Christie
2) Larry Chene fought Maurice Vachon to a draw
3) Danny McShain defeated Eddie Montemayor
4) Buddy Rogers defeated Luis Martinez in three falls
5) Pepper Gomez & Bobby Managoff defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas in two straight falls

Thursday, March 14, 1957 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Iron Mike DiBiase defeated Mario DeSouza (15:12)
2) Handicap Match: Thor Hagen defeated Sailor Morgan & Jack Dillon (19:00)
3) Rip Hawk defeated Johann Keonig in three falls
4) Bob Orton defeated The Terror in three falls

Friday, March 15, 1957 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Johann Koenig fought Sailor Morgan to a draw
2) Thor Hagen defeated Bob Orton (0:30)
3) Iron Mike DiBiase & Sonny Myers defeated Joe Dusek & Rip Hawk in three falls
4) The Mighty Atlas defeated Larry Hamilton in three falls

Friday, March 22, 1957 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Joe Dusek fought Ralph Bartleman to a draw
2) Rip Hawk defeated Sailor Morgan
3) Iron Mike DiBiase defeated Bob Orton
4) Thor Hagen defeated The Terror
5) Sonny Myers defeated Ernie Dusek via DQ in three falls

Thursday, March 28, 1957 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Mario DeSouza defeated Bozo Brown (12:55)
2) Lorraine Johnson defeated Jean Noble (16:32)
3) Iron Mike DiBiase fought Bob Orton to a double-CO in three falls
4) The Mighty Atlas defeated Thor Hagen in three falls

Friday, March 29, 1957 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Jack Dillon fought Mario DeSouza to a draw (15:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Bozo Brown (5:00)
3) Thor Hagen defeated Joe Dusek via CO
4) Sonny Myers defeated Sailor Morgan in three falls
5) The Mighty Atlas defeated Rip Hawk via CO in three falls

Tuesday, April 2, 1957 – 4-H Building – Lincoln, NE
1) Sailor Morgan vs. Black Jack Dillon
2) Rip Hawk vs. Thor Hagen
3) Iron Mike DiBiase vs. The Mighty Atlas

Thursday, April 4, 1957 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Iron Mike DiBiase defeated Rip Hawk via DQ (17:43)
2) Sailor Morgan defeated Jack Dillon
3) Iron Mike DiBiase & Sonny Myers defeated Rip Hawk & Joe Dusek in three falls (47:26)
4) Thor Hagen fought The Mighty Atlas to a draw in three falls (60:00)

[April 9 – DiBiase was scheduled to appear in Sedalia, but was replaced by Bruce Ozenburger.]

Thursday, April 11, 1957 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Iron Mike DiBiase defeated Joe Dusek via DQ
2) Jim Dobie defeated Ralph Bartleman (17:45)
3) Thor Hagen defeated Rip Hawk in three falls
4) Ernie Dusek & Joe Dusek defeated Iron Mike DiBiase & Sonny Myers in three falls

Friday, April 12, 1957 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Joe Dusek defeated Sailor Morgan (8:00)
2) Jeanette Collins defeated Lorraine Johnson
3) Iron Mike DiBiase fought Rip Hawk to a draw (30:00)
4) Thor Hagen defeated Emil Dusek in three falls
5) Sonny Myers defeated The Mighty Atlas in three falls

Thursday, April 18, 1957 – Memorial Hall – Kansas City, KS
1) Iron Mike DiBiase fought Jack Dillon to a draw (20:00)
2) Rip Hawk defeated Johnny Ace (16:43)
3) Sonny Myers defeated Joe Dusek via DQ in three falls
4) The Mighty Atlas defeated Thor Hagen in three falls (40:13)

Friday, April 19, 1957 – Auditorium – St. Joseph, MO
1) Iron Mike DiBiase fought Joe Dusek to a draw (15:00)
2) Jean Noble won a 3-woman Battle Royal (other participants: Jeannette Collins, Lorraine Johnson)
3) Larry Hamilton fought Rip Hawk to a no contest in three falls
4) The Mighty Atlas defeated Sonny Myers in three falls

Saturday, April 27, 1957 – Community Building – Lawrence, KS
1) Rip Hawk vs. Thor Hagen
2) Iron Mike DiBiase vs. Larry Hamilton
3) Black Jack Dillon vs. Joe Dusek

Monday, April 29, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dizzy Davis vs. Jim Blood
2) Iron Mike DiBiase vs. Don Curtis
3) Sonny Myers vs. Ivan Kola (referee: Tommy Phelps)

Wednesday, May 1, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Iron Mike DiBiase defeated Rocky Columbo
2) Rip Rogers defeated Tommy Phelps in two straight falls
3) The Great Bolo defeated Sonny Myers in three falls

Thursday, May 2, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sonny Myers fought Iron Mike DiBiase to a draw (20:00)
2) Ivan Kola defeated Jim Blood (0:05)
3) The Great Bolo defeated Al Mills
4) Rip Rogers fought Rocky Columbo to a no contest
5) Tiny Mills & Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel & Sonny Myers via CO in three falls

Monday, May 6, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Iron Mike DiBiase vs. Don Curtis
2) Rocky Columbo vs. Ivan Kola
3) The Great Bolo & Mike DiBiase vs. Sonny Myers & Don Curtis

Tuesday, May 7, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Dizzy Davis defeated Ray Clements via CO
2) Rocky Colombo defeated Ivan Kola via DQ
3) Iron Mike DiBiase fought Sonny Myers to a draw in three falls (45:00)
4) Rip Rogers fought The Great Bolo to a double-DQ

Wednesday, May 8, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Alex Perez defeated Jim Blood
2) Don Curtis defeated Ivan Kola in three falls
3) Rip Rogers defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Thursday, May 9, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Alex Perez fought Jerry Woods to a draw (20:00)
2) Rocky Columbo defeated Ivan Kola (0:59)
3) Al Mills & Iron Mike DiBiase defeated Sonny Myers & Rip Rogers
4) Fight to the Finish: Tiny Mills defeated The Great Bolo
5) Bob Geigel defeated Don Curtis in three falls to win the North American Heavyweight Title

Monday, May 13, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps fought Jerry Woods to a draw (20:00)
2) Tiny Mills fought Don Curtis to a draw in three falls (45:00)
3) Iron Mike DiBiase fought Sonny Myers to a no contest in three falls

Tuesday, May 14, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Rocky Colombo via DQ
2) Iron Mike DiBiase defeated Don Curtis in three falls
3) The Great Bolo defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, May 15, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Rocky Colombo vs. Juan Garcia
2) Dizzy Davis vs. Ivan Kola
3) Iron Mike DiBiase vs. Ray Clements
4) The Great Bolo vs. Sonny Myers

Thursday, May 16, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel defeated Al Mills
2) Rip Rogers fought Rocky Columbo to a draw (15:00)
3) Sonny Myers fought The Great Bolo to a draw in three falls (45:00)
4) Dory Funk & Bob Geigel & Dizzy Davis defeated Iron Mike DiBiase & Tiny Mills & Al Mills in three falls

Saturday, May 18, 1957 – New Coliseum – Hereford, TX
1) Bob Geigel vs. The Great Bolo
2) Iron Mike DiBiase vs. Dory Funk
3) Iron Mike DiBiase & The Great Bolo vs. Dory Funk & Bob Geigel

Monday, May 20, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps defeated Juan Garcia
2) Ivan Kola defeated Jerry Woods in three falls
3) Iron Mike DiBiase defeated Sonny Myers via DQ in three falls

Tuesday, May 21, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Iron Mike DiBiase fought Rip Rogers to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis fought Sonny Myers to a no contest
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Iron Mike DiBiase & The Great Bolo in two straight falls

Wednesday, May 22, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Jerry Woods fought Rocky Columbo to a draw (20:00)
2) Bob Geigel defeated Dizzy Davis in three falls
3) Iron Mike DiBiase & The Great Bolo defeated Ray Clements & Sonny Myers via DQ in three falls

Thursday, May 23, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ivan Kola fought Jerry Woods to a draw (15:00)
2) Sonny Myers & Rip Rogers defeated Iron Mike DiBiase & Al Mills
3) Don Curtis defeated Rocky Columbo
4) The Great Bolo defeated Bob Geigel (45:00)
5) Dory Funk defeated Tiny Mills (w/ Leo Newman) in two straight falls

Monday, May 27, 1957 – Civic Auditorium – Albuquerque, NM
1) Elias Garcia fought Bulldog Plechas to a draw
2) El Diablo defeated Danno McDonald
3) Bob Elliott defeated Roberto Pico in two straight falls
4) Miguel Lopez defeated The Great Bolo via CO in two straight falls

Tuesday, May 28, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Farmer Jones defeated Ivan Kola via DQ
2) Slave Girl Moolah defeated Princess Bonita White Cloud in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Rip Rogers in three falls

Wednesday, May 29, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements defeated Bulldog Pelchas via DQ
2) Rip Rogers defeated Farmer Jones in two straight falls
3) Ray Clements & Sonny Myers & Dizzy Davis defeated Iron Mike DiBiase & The Great Bolo & Bulldog Plechas in three falls (referees: Ray Piret & Alex Perez)

Thursday, May 30, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rocky Columbo defeated Jerry Woods
2) Major Ray Piret defeated Sonny Myers (15:00)
3) The Great Bolo defeated Don Curtis via DQ
4) Slave Girl Moolah defeated Bonita White Cloud in two straight falls
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls

Saturday, June 1, 1957 – New Coliseum – Hereford, TX
1) Iron Mike DiBiase vs. Dory Funk
2) Bob Geigel vs. Bulldog Plechas

Monday, June 3, 1957 – Civic Auditorium – Albuquerque, NM
1) Bob Elliott defeated Jack Terry
2) Don Curtis defeated Danno McDonald
3) Juan Garcia defeated Roberto Pico via DQ in two straight falls
4) Miguel Lopez defeated The Mighty Atlas via DQ in three falls

Tuesday, June 4, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Major Ray Piret defeated Alex Perez
2) Iron Mike DiBiase defeated Rip Rogers via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated Bulldog Plechas via DQ in two straight falls

Wednesday, June 5, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Major Ray Piret fought Alex Perez to a draw (20:00)
2) Rocky Columbo defeated Tony Morelli in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Slave Girl Moolah defeated Ray Clements & Peggy Allen in two straight falls

Thursday, June 6, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated Tony Morelli
2) Sonny Myers defeated Rocky Columbo
3) Don Curtis fought Major Ray Piret to a draw (15:00)
4) North American Heavyweight Champion Bob Geigel defeated Iron Mike DiBiase in three falls
5) Bulldog Plechas & Slave Girl Moolah defeated Dizzy Davis & Peggy Allen in three falls

Monday, June 10, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sonny Myers fought Tommy Phelps to a draw (20:00)
2) Don Curtis defeated Ivan Kola in three falls
3) Iron Mike DiBiase fought Dory Funk to a double-CO in three falls

Tuesday, June 11, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Rip Rogers fought Jerry Woods to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Major Ray Piret in three falls
3) Bulldog Plechas defeated Dory Funk in three falls

Wednesday, June 12, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Rocky Colombo defeated Jerry Woods (15:50)
2) Dory Funk defeated Major Ray Piret in three falls
3) Dizzy Davis defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Thursday, June 13, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dory Funk & Bob Geigel defeated Sonny Myers & Ivan Kola
2) Roberto Pico & Rip Rogers defeated Rocky Columbo & Major Ray Piret
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dizzy Davis & Don Curtis
4) Dory Funk & Bob Geigel defeated Roberto Pico & Ivan Kola
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls to win the vacant World Tag Team Title
6) Dory Funk (w/ Ed “Strangler” Lewis) defeated Don Curtis
7) Lights Out Match: Iron Mike DiBiase defeated Jerry Woods

Monday, June 17, 1957 – Civic Auditorium – Albuquerque, NM
1) Don Curtis defeated Roberto Pico
2) Ali Bey defeated Elias Garcia
3) The Mighty Atlas defeated Bob Elliott in three falls
4) Rip Rogers defeated Miguel Lopez in three falls

Wednesday, June 19, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Alex Perez fought Rocky Colombo to a draw (20:00)
2) Ray Clements defeated Ivan Kola in two straight falls
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Dizzy Davis in three falls

Thursday, June 20, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rocky Columbo defeated Tommy Phelps
2) Rip Rogers defeated Ivan Kola
3) Fight to the Finish: Sonny Myers defeated Major Ray Piret (20:05)
4) Bob Geigel & Don Curtis fought Bulldog Plechas & The Great Bolo to a draw in three falls (45:00)
5) Australian Rules: Iron Mike DiBiase defeated Dizzy Davis in three falls

Monday, June 24, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe fought Bob Geigel to a draw (20:00)
2) Dizzy Davis defeated Iron Mike DiBiase via DQ
3) Dory Funk & Bob Geigel & Dizzy Davis defeated Iron Mike DiBiase & Ivan Kola & Tokyo Joe via DQ in two straight falls

Tuesday, June 25, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Jerry Woods
2) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk (w/ Ed “Strangler” Lewis)
3) Iron Mike DiBiase defeated Jerry Woods
4) World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Bulldog Plechas in two straight falls

Wednesday, June 26, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ivan Kola vs. Thor Hagen
2) Bulldog Plechas vs. Sonny Myers
3) Iron Mike DiBiase vs. Dory Funk

Thursday, June 27, 1957 – Fair Park Coliseum – Amarillo, TX
1) Thor Hagen defeated Rocky Columbo
2) Rip Rogers & Sonny Myers defeated The Great Bolo & Ivan Kola
3) Bob Geigel defeated Bulldog Plechas (15:00)
4) Iron Mike DiBiase defeated Tokyo Joe via blood stoppage
5) World Heavyweight Champion Lou Thesz fought Dory Funk (w/ Ed "Strangler" Lewis) to a no contest in three falls (referee: Don Curtis)

Monday, July 1, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe defeated Bulldog Plechas via DQ
2) Sonny Myers defeated Major Ray Piret in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Ivan Kola & Tokyo Joe

Tuesday, July 2, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Don Curtis defeated Bob Geigel via DQ in three falls
2) Dizzy Davis defeated Bulldog Plechas via DQ in three falls
3) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Wednesday, July 3, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought Thor Hagen to a draw (20:00)
2) Major Ray Puret defeated Roberto Pico in three falls
3) Dory Funk & Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, July 4, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Major Ray Piret fought Rocky Columbo to a draw (15:00)
2) Thor Hagen defeated Ivan Kola
3) Bob Geigel fought Sonny Myers to a draw (15:00)
4) Rip Rogers defeated Roberto Pico via DQ in two straight falls
5) World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated The Great Bolo & Tokyo Joe in three falls

Monday, July 8, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sonny Myers defeated Tommy Phelps
2) Tokyo Joe defeated Major Ray Piret in three falls
3) Dory Funk & Sonny Myers & Cowboy Bradley defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas & Tiny Roe in two straight falls

Wednesday, July 10, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Thor Hagen defeated Major Ray Piret
2) Ray Clements & Tito Infante defeated Roberto Pico & Tom Thumb in three falls
3) World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Bob Geigel via DQ in three falls

Thursday, July 11, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Thor Hagen defeated Roberto Pico
2) Rip Rogers defeated Major Ray Piret
3) Sonny Myers & Cowboy Bradley defeated The Great Bolo & Tiny Roe
4) Dory Funk defeated Bulldog Plechas in three falls
5) Fight to the Finish: Tokyo Joe defeated Iron Mike DiBiase

Monday, July 15, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Major Ray Piret defeated Rocco Columbo
2) Tokyo Joe fought Thor Hagen to a double-DQ in three falls
3) Dizzy Davis defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls

Tuesday, July 16, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel fought Roberto Pico to a no contest
2) Sonny Myers defeated Tokyo joe in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dizzy Davis & Rip Rogers in three falls

Wednesday, July 17, 1957 – 4-H Arena – Wichita Falls, TX
1) Rip Rogers defeated Rocky Columbo
2) Iron Mike DiBiase defeated Dizzy Davis
3) Sonny Myers defeated The Great Bolo via DQ

Thursday, July 18, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dizzy Davis defeated Major Ray Piret
2) Tokyo Joe defeated Sonny Myers in three falls (45:00)
3) The Great Bolo defeated Bulldog Plechas via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)
4) Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel in three falls

Monday, July 22, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) John Tolos defeated Major Ray Piret
2) Dory Funk fought Tokyo Joe to a double-DQ in three falls
3) Iron Mike DiBiase defeated Thor Hagen in three falls

Tuesday, July 23, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Rip Hawk via DQ
2) Rip Rogers defeated John Tolos in three falls
3) Sonny Myers & Dizzy Davis defeated World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas via DQ in two straight falls

Wednesday, July 24, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Roberto Pico defeated Rocky Colombo
2) Bob Geigel defeated John Tolos via DQ
3) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk via DQ in three falls
4) Ray Clements defeated Bulldog Plechas in three falls

Thursday, July 25, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Thor Hagen defeated Major Ray Piret
2) Bob Geigel fought Sonny Myers to a draw (15:00)
3) Tokyo Joe & The Great Bolo defeated John Tolos & Rip Hawk
4) Dizzy Davis defeated Bulldog Plechas via DQ
5) Dory Funk defeated Roberto Pico in two straight falls
6) Iron Mike DiBiase defeated Rip Rogers in three falls (referee: Tommy Phelps)

Saturday, July 27, 1957 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Dizzy Davis vs. Tommy Phelps
2) Iron Mike DiBiase vs. Bob Geigel

Monday, July 29, 1957 – Civic Auditorium – Albuquerque, NM
1) John Swenski fought Tito Carreon to a draw
2) Bob Elliott defeated El Diablo
3) Rip Rogers defeated Elias Garcia
4) Miguel Lopez defeated The Great Bolo in two straight falls

Tuesday, July 30, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated John Tolos
2) Dizzy Davis defeated Roberto Pico via DQ in two straight falls
3) Rip Hawk defeated Rip Rogers in three falls
4) Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Wednesday, July 31, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel defeated Major Ray Piret
2) Sonny Myers fought Roberto Pico to a draw (20:00)
3) Dizzy Davis defeated Rocky Colombo in two straight falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk via blood stoppage in three falls

Thursday, August 1, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) John Tolos defeated Thor Hagen
2) Rip Hawk defeated Rocky Columbo
3) Bob Geigel & Rip Rogers fought The Great Bolo & Tokyo Joe to a draw (20:00)
4) Iron Mike DiBiase defeated Sonny Myers in three falls
5) No DQ: World Heavyweight Champion Lou Thesz defeated Dory Funk via CO in three falls (referee: Ray Clements)

Saturday, August 3, 1957 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Rip Hawk vs. Dory Funk
2) Blood Match: Iron Mike DiBiase vs. Sonny Myers

Monday, August 5, 1957 – Civic Auditorium – Albuquerque, NM
1) Jerry Woods defeated John Swenski
2) Bulldog Plechas fought Bob Elliott to a draw
3) Doll Paige defeated Gypsy Rose
4) Rip Rogers defeated Miguel Lopez via DQ in three falls

Tuesday, August 6, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Sonny Myers defeated Bob Geigel in three falls
2) Slave Girl Moolah defeated Helen Hild in three falls
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Iron Mike DiBiase & Rip Hawk via DQ in three falls

Wednesday, August 7, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Thor Hagen defeated Rip Rogers via DQ
2) John Tolos fought Rip Hawk to a draw (20:00)
3) Bob Geigel defeated Roberto Pico in three falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk in three falls

Thursday, August 8, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Thor Hagen defeated Rip Hawk
2) Roberto Pico defeated Rip Rogers
3) Slave Girl Moolah defeated Helen Hild (2:00)
4) Rip Rogers & Sonny Myers & Bob Geigel defeated Tokyo Joe & Roberto Pico & John Tolos in three falls
5) Iron Mike DiBiase defeated Dizzy Davis in three falls

Saturday, August 10, 1957 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Dizzy Davis vs. Rip Hawk
2) Iron Mike DiBiase vs. Sonny Myers

Monday, August 12, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Iron Mike DiBiase fought Tokyo Joe to a draw (20:00)
2) Thor Hagen defeated Rip Hawk in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Roberto Pico & Rip Hawk defeated Tokyo Joe & The Great Bolo & Tommy Phelps in three falls

Wednesday, August 14, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk defeated Sonny Myers
2) Enrique Torres defeated John Tolos in two straight falls
3) Slave Girl Moolah defeated Helen Hild in two straight falls
4) Iron Mike DiBiase fought Ray Clements to a no contest in three falls (referee: George Overhuls)

Thursday, August 15, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sonny Myers fought Tokyo Joe to a draw (15:00)
2) Rip Rogers defeated Roberto Pico
3) The Great Bolo fought Enrique Torres to a double-DQ
4) John Tolos & Slave Girl Moolah defeated Rip Rogers & Helen Hild in three falls
5) Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel in three falls to win the North American Heavyweight Title

Saturday, August 17, 1957 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Dory Funk vs. Rip Hawk
2) Iron Mike DiBiase vs. Sonny Myers
3) World Tag Team Champions Dory Funk & Sonny Myers vs. Iron Mike DiBiase & Rip Hawk

Monday, August 19, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Frankie Hill Murdoch fought Tommy Phelps to a draw (20:00)
2) Enrique Romero defeated The Great Bolo via DQ in three falls
3) Iron Mike DiBiase fought Art Nelson to a double-CO in three falls

Wednesday, August 21, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought Art Nelson to a draw (20:00)
2) Enrique Torres defeated The Great Bolo in three falls (referee: Tommy Phelps)
3) Iron Mike DiBiase defeated Ray Clements in three falls

Thursday, August 22, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Phelps defeated George Overhuls
2) Bob Geigel defeated Rip Hawk
3) Enrique Torres & Enrique Romero defeated Roberto Pico & Lou Plummer via DQ
4) Art Nelson defeated The Great Bolo
5) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls

Monday, August 26, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Art Nelson defeated Lou Plummer
2) Tommy Phelps defeated Enrique Romero in three falls
3) Art Nelson & The Great Bolo defeated Iron Mike DiBiase & Lou Plummer in two straight falls

Tuesday, August 27, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) George Overhuls & Thor Hagen vs. Rip Hawk & Roberto Pico
2) Enrique Romero vs. Iron Mike DiBiase
3) Enrique Torres vs. Art Nelson

Wednesday, August 28, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk fought Art Nelson to a draw (20:00)
2) Iron Mike DiBiase fought Enrique Torres to a double-CO in three falls
3) Dory Funk & Bob Geigel defeated Iron Mike DiBiase & Art Nelson in two straight falls

Thursday, August 29, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Hawk defeated Tommy Phelps
2) Lou Plummer defeated Enrique Romero (15:00)
3) Roberto Pico & Rip Hawk defeated Bob Geigel & Thor Hagen
4) Enrique Torres defeated Art Nelson via DQ
5) North American Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk via DQ in three falls

Saturday, August 31, 1957 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Dory Funk vs. Roberto Pico
2) Iron Mike DiBiase vs. Bob Geigel

Thursday, September 12, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox defeated Juan Humberto
2) John Tolos fought The Great Bolo to a draw (20:00)
3) Doll Paige defeated Gypsy Rose
4) Ali Bey & Ali Pasha defeated Danno O'Shocker & Enrique Romero
5) Iron Mike DiBiase defeated Art Nelson in three falls (60:00) (referee: Rip Hawk)

Saturday, September 14, 1957 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Iron Mike DiBiase vs. Danno O’Shocker
2) Gypsy Rose vs. Doll Paige
3) Dory Funk vs. John Tolos

Tuesday, September 17, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ali Bey defeated Chief Kit Fox
2) Iron Mike DiBiase fought Danno O’Shocker to a draw (60:00)
3) Dory Funk & Country Boy Calhoun defeated The Great Bolo & Art Nelson in three falls

Wednesday, September 18, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Doll Page defeated Gypsy Rose
2) Dory Funk & Country Boy Calhoun defeated Ali Bey & Ali Pasha in three falls
3) Art Nelson defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Saturday, September 21, 1957 – Sports Arena – Littlefield, TX
1) Iron Mike DiBiase vs. Enrique Romero
2) Danno O’Shocker vs. Juan Humberto
3) Gypsy Rose vs. Doll Paige
4) Iron Mike DiBiase & Juan Humberto vs. Enrique Romero & Danno O’Shocker

Thursday, September 26, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Country Boy Calhoun defeated Tommy Phelps
2) Babs Wingo defeated Ethel Johnson
3) Dick Raines & Sky Low Low defeated Kit Fox & Little Red Feather
4) Fight to the Finish: North American Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase fought Dory Funk to a no contest (referee: Rip Hawk)

Saturday, September 28, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements fought Ali Bey to a draw (15:00)
2) Art Nelson defeated Ali Pasha
3) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in two straight falls
4) Art Nelson & Ray Clements & The Great Bolo defeated Iron Mike DiBiase & Ali Bey & Ali Pasha in three falls

Monday, September 30, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Iron Mike DiBiase defeated Roger Mackay
2) Ethel Johnson defeated Babs Wingo in two straight falls
3) Art Nelson defeated Dory Funk via DQ in three falls

Tuesday, October 1, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Enrique Romero fought Ali Pasha to a draw (30:00)
2) Roger MacKay & Danno O’Shocker defeated Iron Mike DiBiase & Dick Raines in three falls
3) Wire Fence Match: Country Boy Calhoun defeated Art Nelson

Wednesday, October 2, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Roger Mackay defeated Dick Raines via DQ
2) Enrique Romero fought Iron Mike DiBiase to a draw in three falls
3) World Tag Team Champions Art Nelson & The Great Bolo fought Dory Funk & Country Boy Calhoun to a draw in three falls

Thursday, October 3, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) John Tolos defeated Dick Raines
2) Roger Mackay defeated Rip Hawk
3) Roger Mackay & John Tolos & Danno O'Shocker defeated The Great Bolo & Dick Raines & Rip Hawk in three falls
4) Country Boy Calhoun defeated Art Nelson via DQ
5) Iron Mike DiBiase fought Dory Funk to a draw (60:00) (referee: Billy Weidner)

Monday, October 7, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Great Bolo defeated Roberto Pico
2) Roger Mackay defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls
3) Dory Funk fought Art Nelson to a no contest in three falls (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, October 8, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) John Tolos defeated Enrique Romero
2) Roger Mackay & Danno O’Shocker defeated Ali Bey & Ali Pasha in three falls
3) Iron Mike DiBiase fought Dick Raines to a no contest in three falls

Wednesday, October 9, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Enrique Romero defeated John Tolos
2) Iron Mike DiBiase defeated Roger Mackay via DQ in three falls
3) Dory Funk & Country Boy Calhoun defeated World Tag Team Champions Art Nelson & The Great Bolo via DQ in three falls

Thursday, October 10, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dick Raines defeated Roberto Pico
2) Roger Mackay defeated Ali Pasha
3) Helen Hild fought Lorraine Johnson to a no contest
4) The Great Bolo & John Tolos fought Ali Bey & Ali Pasha to a no contest
5) Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated Country Boy Calhoun & Roger Mackay via CO in three falls

Monday, October 14, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Danno O'Shocker defeated Roberto Pico
2) Roger Mackay defeated Art Nelson
3) The Fabulous Moolah defeated Rita Cortez in three falls
4) Dory Funk fought Iron Mike DiBiase to a no contest in three falls (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, October 15, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Iron Mike DiBiase & Art Nelson fought Roger Mackay & Danno O’Shocker to a draw (30:00)
2) Dory Funk defeated Dick Raines in three falls
3) World Women’s Champion The Fabulous Moolah defeated Rita Cortez in three falls

Wednesday, October 16, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) The Great Bolo fought Roger Mackay to a draw (15:00)
2) Art Nelson defeated Country Boy Calhoun
3) Dory Funk fought Iron Mike DiBiase to a double-DQ in three falls
4) The Fabulous Moolah defeated Rita Cortez in three falls

Thursday, October 17, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dick Raines defeated John Tolos
2) The Great Bolo defeated Roberto Pico
3) The Fabulous Moolah fought Rita Cortez to a double-DQ
4) Iron Mike DiBiase defeated Country Boy Calhoun in two straight falls
5) Roger Mackay defeated Art Nelson via DQ in three falls

Monday, October 21, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Great Bolo fought Sonny Myers to a draw (20:00)
2) Tommy Phelps defeated John Tolos via DQ
3) Helen Hild defeated Lorraine Johnson in three falls
4) Iron Mike DiBiase fought Tokyo Joe to a double-DQ in three falls

Tuesday, October 22, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Helen Hild defeated Lorraine Johnson
2) Danny Savich defeated Danno O’Shocker
3) Sonny Myers defeated Dick Raines via DQ in three falls
4) Leo Garibaldi defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Wednesday, October 23, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Danny Savich fought Leo Garibaldi to a draw
2) Helen Hild defeated Lorraine Johnson via DQ in two straight falls
3) Tokyo Joe & Danny Savich fought Leo Garibaldi & Ray Clements to a no contest in three falls
4) Iron Mike DiBiase defeated The Great Bolo in three falls

Thursday, October 24, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase via DQ
2) Tokyo Joe defeated Art Nelson
3) Sonny Myers defeated Dick Raines (0:21)
4) Leo Garibaldi defeated John Tolos
5) Danny Savich defeated Roberto Pico
6) Jack Terry defeated Country Boy Calhoun
7) Leo Garibaldi defeated Jack Terry
8) Tokyo Joe defeated Roger Mackay
9) Sonny Myers fought Danny Savich to a draw (15:00)
10) Leo Garibaldi defeated Al Lovelock
11) Leo Garibaldi defeated Tokyo Joe
12) Dory Funk defeated Leo Garibaldi to win the vacant North American Heavyweight Title

Monday, October 28, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Roger Mackay defeated Tommy Phelps
2) The Great Bolo defeated Country Boy Calhoun
3) Iron Mike DiBiase fought Tokyo Joe to a double-CO in three falls

Tuesday, October 29, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Danny Savich fought Roger Mackay to a draw (20:00)
2) The Great Bolo defeated Bob Geigel
3) Leo Garibaldi defeated Tokyo Joe in two straight falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Dick Raines via CO in three falls

Wednesday, October 30, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk defeated Al Lovelock
2) Danny Savich fought Gory Guerrero to a no contest
3) Iron Mike DiBiase defeated Leo Garibaldi (45:00)
4) Tokyo Joe fought Art Nelson to a no contest in three falls

Thursday, October 31, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Tommy Phelps
2) Tokyo Joe fought Danny Savich to a draw (15:00)
3) Iron Mike DiBiase defeated Hans Schnabel via DQ
4) World Tag Team Champions Art Nelson & Al Lovelock defeated Bob Geigel & Roger Mackay
5) Leo Garibaldi defeated Dory Funk

Monday, November 4, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Great Bolo defeated Abe Coleman
2) Hans Schnabel fought Tokyo Joe to a double-CO
3) Iron Mike DiBiase defeated Leo Garibaldi in three falls

Tuesday, November 5, 1957 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Bob Geigel fought Tokyo Joe to a draw
2) Art Nelson defeated Hans Schnabel
3) Gory Guerrero defeated Danny Savich
4) Leo Garibaldi pinned The Great Bolo
5) Iron Mike DiBiase defeated Abe Coleman
6) Vincent Lopez defeated Dick Raines
7) Art Nelson defeated Gory Guerrero
8) Vincent Lopez defeated Iron Mike DiBiase
9) Art Nelson defeated Leo Garibaldi
10) Art Nelson defeated Vincent Lopez via disqualification to win the vacant Southwest States Heavyweight Title

Wednesday, November 6, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Art Nelson defeated Ray Clements
2) Danny Savich defeated Gory Guerrero by winning the only fall of a scheduled three (45:00)
3) Tokyo Joe defeated Dory Funk in three falls
4) Leo Garibaldi defeated Iron Mike DiBiase via CO in three falls

Thursday, November 7, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Roger Mackay
2) Al Lovelock defeated Tarzan Lopez
3) Iron Mike DiBiase defeated Danny Savich via DQ
4) Bob Geigel defeated Leo Garibaldi
5) Tokyo Joe defeated Abe Coleman
6) Hans Schanbel defeated Art Nelson
7) Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel
8) Tokyo Joe defeated Hans Schnabel
9) Iron Mike DiBiase defeated Leo Garibaldi to win the Bull of the Panhandle tournament (referee: Ray Clements)

Monday, November 11, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Great Bolo fought Hans Schnabel to a draw (15:00)
2) Art Nelson fought Tokyo Joe to a double-DQ
3) Iron Mike DiBiase fought Leo Garibaldi to a double-DQ
4) Iron Mike DiBiase & The Great Bolo & Art Nelson fought Leo Garibaldi & Tokyo Joe & Hans Schnabel to a no contest in three falls

Tuesday, November 12, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel fought Danny Savich to a draw (20:00)
2) Sonny Myers defeated The Great Bolo in three falls
3) Leo Garibaldi & Dick Raines defeated Iron Mike DiBiase & Hans Schnabel in three falls

Wednesday, November 13, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Iron Mike DiBiase fought Al Lovelock to a draw
2) Leo Garibaldi defeated Art Nelson
3) Gory Guerrero defeated Danny Savich in two straight falls
4) North American Heavyweight Champion Dory Funk defeated Tokyo Joe in three falls

Thursday, November 14, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Dick Raines via default
2) Bob Geigel defeated Hans Schnabel (15:00)
3) Rip Rogers fought Roger Mackay to a no contest
4) Sonny Myers & Leo Garibaldi defeated Al Lovelock & Art Nelson in three falls to win the World Tag Team Title (referees: Ray Clements & Tommy Phelps)
5) Iron Mike DiBiase defeated Danny Savich in three falls

Monday, November 18, 1957 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Iron Mike DiBiase defeated Wally Steel
2) Art Nelson defeated Alex Perez
3) Handicap Match: Country Boy Calhoun defeated Juan Humberto & Karl Gray
4) Don Arnold defeated Dory Funk in three falls

Tuesday, November 19, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Juan Humberto fought Karl Gray to a draw
2) Country Boy Calhoun defeated Don Arnold via DQ in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated Dory Funk & Alex Perez via CO in three falls

Wednesday, November 20, 1957 – Sports Center – Yuma, AZ
1) Iron Mike DiBiase defeated Alex Perez (13:00)
2) Art Nelson defeated Wally Steele in two straight falls
3) Country Boy Calhoun & Alex Perez defeated Iron Mike DiBiase & Juan Humberto in two straight falls

Monday, November 25, 1957 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Juan Humberto fought Dick Raines to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Alex Perez
3) Country Boy Calhoun defeated Don Arnold via DQ
4) North American Heavyweight Champion Sonny Myers fought Art Nelson to a no contest in three falls

Tuesday, November 26, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Dick Raines defeated Karl Gray
2) Handicap Match: Country Boy Calhoun defeated Jack Terry & Juan Humberto via DQ
3) Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated Sonny Myers & Alex Perez in three falls

Wednesday, November 27, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel fought Paul of France to a draw (15:00)
2) Leo Garibaldi fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
3) Dory Funk fought Rip Rogers to a no contest
4) Iron Mike DiBiase defeated Hans Schnabel via DQ in two straight falls

Thursday, November 28, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Judo Jacket Match: Rip Rogers defeated Tokyo Joe
2) Bob Geigel fought Leo Garibaldi to a draw (15:00)
3) Al Lovelock & Tokyo Joe defeated Rip Rogers & Gory Guerrero
4) Iron Mike DiBiase defeated Hans Schnabel (referee: Al Lovelock)
5) North American Heavyweight Champion Dory Funk defeated Paul of France via DQ in three falls

Monday, December 2, 1957 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Juan Humberto defeated Dick Raines via DQ
2) Alex Perez defeated Jack Terry
3) Laura Martinez defeated Gladys Wills
4) Country Boy Calhoun & Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase & Art Nelson in three falls

Tuesday, December 3, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Iron Mike DiBiase defeated Leon Kirilenko (9:15)
2) Gladys Wills defeated Laura Martinez (5:15)
3) Country Boy Calhoun & Dick Raines defeated Jack Terry & Juan Humberto
4) Art Nelson defeated Sonny Myers in three falls

Wednesday, December 4, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe fought Gory Guerrero to a draw (15:00)
2) Paul of France defeated Hans Schnabel via DQ
3) Al Lovelock & Tokyo Joe defeated Vincent Lopez & Gory Guerrero in three falls
4) Iron Mike DiBiase defeated North American Heavyweight Champion Dory Funk via DQ in three falls (referee: Larry Wright)

Thursday, December 5, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Sonny Myers defeated Tokyo Joe
2) Dory Funk & Bob Geigel defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas in three falls
3) Paul of France fought Rip Rogers to a draw (15:00)
4) The Great Bolo & Tokyo Joe defeated Sonny Myers & Leo Garibaldi
5) Lights Out Match: Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk to win the North American Heavyweight Title

Saturday, December 7, 1957 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Rip Rogers vs. Tarzan Lopez
2) Iron Mike DiBiase vs. Bob Geigel

Monday, December 9, 1957 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Art Nelson defeated Sonny Myers to win the North American Heavyweight Title
2) Dory Funk defeated Alex Perez to win a 7-man tournament (other participants: Jack Terry, Dick Raines, Hans Schnabel, Iron Mike DiBiase, Juan Humberto)
3) North American Heavyweight Champion Art Nelson defeated Dory Funk
4) Country Boy Calhoun defeated Gorgeous George

Tuesday, December 10, 1957 – Sports Center – Tucson, AZ
1) Dick Raines fought Sonny Myers to a draw
2) Juan Humberto defeated Jack Terry via DQ
3) Dory Funk defeated Art Nelson via DQ
4) Alex Perez defeated Iron Mike DiBiase
5) Country Boy Calhoun defeated Gorgeous George in two straight falls (6:50)

Wednesday, December 11, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Sonny Myers to a draw (15:00)
2) Paul of France fought Rip Rogers to a double-CO
3) Nell Stewart & Elaine Ellis defeated Betty Hawkins & Patty Neff in three falls
4) North American Heavyweight Champion Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Thursday, December 12, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Fight to the Finish: Tokyo Joe defeated Iron Mike DiBiase to win the Bull of the Panhandle Title
2) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Frankie Hill Murdoch & Paul of France
3) Al Lovelock & Tokyo Joe defeated Bob Geigel & Rip Rogers
4) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Al Lovelock & Tokyo Joe
5) Patty Neff won a 5-woman Battle Royal (other participants: Betty Hawkins, Nell Stewart, Helen Hild, Elaine Ellis)
6) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Leo Garibaldi & Sonny Myers to win the World Tag Team Title (referee: Billy Weidner)

Saturday, December 14, 1957 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Iron Mike DiBiase vs. Bob Geigel
2) Nell Stewart & Elaine Ellis vs. Betty Hawkins & Patty Neff

Monday, December 16, 1957 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Leo Garibladi defeated Vincent Lopez
2) Rip Rogers defeated Sonny Myers in three falls
3) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Tuesday, December 17, 1957 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Leo Garibaldi fought Gory Guerrero to a draw
2) Sonny Myers fought Iron Mike DiBiase to a draw
3) Dory Funk defeated Tokyo Joe in three falls
4) Rip Rogers defeated Gorgeous George via DQ in three falls

Wednesday, December 18, 1957 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Mike DiBiase fought Rip Rogers to a draw (15:00)
2) Judo Jacket Match: Tokyo Joe defeated Dory Funk
3) Sonny Myers & Paul of France defeated Gory Guerrero & Vincent Lopez in three falls
4) Dory Funk & Bob Geigel & Rip Rogers defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas & Tokyo Joe in three falls

Thursday, December 19, 1957 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Phelps & Ray Clements defeated Abe Coleman & Vincent Lopez
2) Rip Rogers fought Sonny Myers to a draw (15:00)
3) Bob Geigel defeated Paul of France
4) Leo Garibaldi defeated Gory Guerrero
5) Nell Stewart & Patty Neff defeated Elaine Ellis & Betty Hawkins
6) Iron Mike DiBiase defeated Tokyo Joe in three falls (referee: Billy Weidner)
7) North American Heavyweight Champion Dory Funk defeated Bulldog Plechas in two straight falls



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
https://wweoldschool.wordpress.com/
https://twitter.com/krisswrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Tue Feb 14th, 2017 09:16 pm
  PM Quote Reply
10th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 4961
Status: 
Offline
Saturday, January 4, 1958 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Ernie Dusek to a draw
2) Lorraine Johnson beat Kay Noble (18:10)
3) Emil Dusek & Ernie Dusek beat Iron Mike DiBiase & Bobby Bruns
4) Texas Death Match: Dick the Bruiser beat Don Leo Jonathan

Thursday, January 9, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Lovelock fought Leo Garibaldi to a draw (20:00)
2) Rip Rogers defeated Bulldog Plechas via DQ
3) Wee Willie Davis defeated Country Boy Calhoun (7:37)
4) Judo Jacket Match: Dory Funk defeated Tokyo Joe (21:00)
5) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Friday, January 10, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Tiny Roe vs. Little Red Feather
2) Iron Mike DiBiase vs. Leo Garibaldi
3) Iron Mike DiBiase & Red Feather vs. Leo Garibaldi & Tiny Roe

Monday, January 13, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Joe Christie fought George Scott to a draw (20:00)
2) George Scott & Sandy Scott defeated Iron Mike DiBiase & Joe Christie in three falls
3) Buddy Rogers fought Tokyo Joe to a no contest in three falls

Tuesday, January 14, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Little Red Feather defeated Tiny Roe
2) Buddy Rogers defeated Leo Garibaldi in three falls
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Iron Mike DiBiase & The Great Bolo in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, January 20, 1958 – City Auditorium – Albuquerque, NM
1) Danno McDonald defeated Al Szasz
2) Suni War Cloud beat John Simms via DQ in two straight falls
3) World Tag Team Champions Miguel Lopez & Bulldog Plechas beat Rip Rogers & Jim Wright in three falls

Tuesday, January 21, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Don Evans vs. George Scott
2) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas & Dory Funk & Hans Schnabel
3) Rip Rogers vs. Buddy Rogers

Wednesday, January 22, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel defeated Bulldog Plechas via DQ
2) Joe Christie defeated Al Lovelock
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls
4) Buddy Rogers defeated Rip Rogers when Rip Rogers was unable to return for the third fall

Thursday, January 23, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Leo Garibaldi fought Rip Rogers to a draw (15:00)
2) Don Evans defeated Al Lovelock
3) Joe Christie defeated Hans Schnabel
4) George Scott & Sandy Scott defeated World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas via DQ in three falls
5) Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) defeated Dory Funk in three falls to win the North American Heavyweight Title (referee: Wee Willie Davis)

Monday, January 27, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sandy Scott defeated Tommy Phelps via DQ
2) Joe Christie defeated Bob Geigel in three falls
3) George Scott & Sandy Scott defeated Iron Mike DiBiase & Tommy Phelps in two straight falls

Tuesday, January 28, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Don Evans vs. unknown
2) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. George Scott & Sandy Scott
3) Buddy Rogers vs. Rip Rogers

Wednesday, January 29, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tokyo Joe defeated George Scott
2) Johnny Barend fought Bulldog Plechas to a draw (20:00)
3) Sandy Scott & George Scott defeated Al Lovelock & Tokyo Joe in three falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Buddy Rogers in three falls

Thursday, January 30, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny Barend defeated Bulldog Plechas
2) Al Lovelock fought George Scott to a draw (15:00)
3) Rip Rogers defeated Hans Schnabel
4) Joe Christie defeated Sandy Scott
5) Iron Mike DiBiase fought Art Nelson to a draw (15:00)
6) Don Evans defeated Tokyo Joe
7) Buddy Rogers defeated Bob Geigel
8) Johnny Barend defeated Joe Christie
9) Don Evans fought Rip Rogers to a double-DQ
10) Buddy Rogers defeated Johnny Barend

Saturday, February 1, 1958 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Rip Rogers vs. Bulldog Plechas
2) Iron Mike DiBiase vs. Bob Geigel
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Bob Geigel & Rip Rogers

Monday, February 3, 1958 – City Auditorium – Albuquerque, NM
1) Juan Garcia & Suni Ward Cloud beat John Simms & Doc Sherman in three falls
2) Leo Garibaldi beat Jim Wright via DQ in three falls
3) Rip Rogers defeated Miguel Lopez in three falls

Wednesday, February 5, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Don Evans defeated Al Lovelock
2) Buddy Rogers fought Johnny Barend to a draw (20:00)
3) Sandy Scott & George Scott defeated Bulldog Plechas & Joe Christie in three falls
4) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Thursday, February 6, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Rip Rogers defeated Joe Christie via CO
2) Johnny Barend defeated Don Evans via DQ
3) Al Lovelock fought Oni Wiki Wiki to a draw (15:00)
4) Iron Mike DiBiase & Bulldog Pleches defeated George Scott & Sandy Scott to win the held-up World Tag Team Title
5) World Heavyweight Title Champion Dick Hutton defeated Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) (60:00) (referee: Ray Clements)

Saturday, February 8, 1958 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Bulldog Plechas vs. Leo Garibaldi
2) Battle to the End: Iron Mike DiBiase vs. Rip Rogers

Tuesday, February 11, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Leo Garibaldi defeated The Great Bolo in three falls (referee: Richard Moody)
2) Iron Mike DiBiase defeated Eddie Baker in three falls
3) Doll Paige defeated Gypsy Rose in two straight falls

Wednesday, February 12, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Doll Page defeated Gypsy Rose
2) Rip Rogers fought Oni Wiki Wiki to a draw (20:00)
3) Johnny Barend defeated Don Evans via DQ in two straight falls
4) World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated George Scott & Sandy Scott via CO in three falls

Saturday, February 15, 1958 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Gypsy Rose vs. Doll Paige
2) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Rip Rogers & Leo Garibaldi

Tuesday, February 18, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) George Scott defeated Iron Mike DiBiase via DQ
2) George Scott & Sandy Scott defeated Mike DiBiase & Tokyo Joe in three falls
3) Joe Christie defeated Leo Garibaldi in three falls

Wednesday, February 19, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Al Lovelock defeated Leo Garibaldi
2) Buddy Rogers defeated Johnny Barend by winning the only fall of a scheduled three
3) Iron Mike DiBiase fought Don Evans to a double-DQ
4) Dory Funk defeated Bulldog Plechas in two straight falls

Thursday, February 20, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Leo Garibaldi & Johnny Barend defeated Bulldog Plechas & Joe Christie (20:00)
2) Gypsy Rose defeated Doll Paige
3) Don Evans defeated Rip Rogers via DQ in three falls (referee: Tokyo Joe)
4) Iron Mike DiBiase defeated Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) in three falls (60:00)
5) Dory Funk defeated Al Lovelock in three falls
6) Ray Clements defeated Bobby Wallace via DQ

Friday, February 21, 1958 – unknown arena – Borger, TX
1) Doll Paige vs. Gypsy Rose
2) Don Evans vs. Johnny Barend
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. George Scott & Sandy Scott

Monday, February 24, 1958 – City Auditorium – Albuquerque, NM
1) Johnny Simms defeated Bob Elliot
2) Juan Garcia defeated Jim Wright in three falls
3) Miguel Lopez & Bulldog Plechas beat Buddy Rogers & Rip Rogers in three falls (60:00)

Tuesday, February 25, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Joe Christy vs. Rip Rogers
2) Cyclone Anaya & Leo Garibaldi defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas in three falls
3) Buddy Rogers defeated Dory Funk in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, February 26, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Johnny Barend defeated Al Lovelock
2) Buddy Rogers defeated Leo Garibaldi
3) Dory Funk defeated Joe Christie in three falls
4) Cyclone Anaya defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Thursday, February 27, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny Barend fought Oni Wiki Wiki to a draw (15:00)
2) Joe Christie & Bobby Wallace defeated Leo Garibaldi & Ray Clements
3) Cyclone Anaya defeated Danny Plechas via DQ
4) Rip Rogers defeated Tokyo Joe
5) North American Heavyweight Champion Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Tuesday, March 4, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Iron Mike DiBiase fought Oni Wiki Wiki to a draw
2) Cyclone Anaya defeated Don Evans via DQ in three falls (referee: Ray Clements)
3) Dory Funk & Rip Rogers defeated Buddy Rogers & Bobby Wallace via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, March 5, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Cyclone Anaya defeated Joe Christie
2) Bobby Wallace defeated Ray Clements when Clements was unable to pin Wallace twice in 20 minutes
3) Cyclone Anaya & Johnny Barend defeated Buddy Rogers & Joe Christie in three falls
4) Don Evans defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Thursday, March 6, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Johnny Barend vs. Joe Christie
2) Dory Funk defeated Bobby Wallace (4:45)
3) Cyclone Anaya defeated Al Lovelock
4) Fight to the Finish: Iron Mike DiBiase defeated Don Evans
5) Dory Funk defeated North American Heavyweight Champion Buddy Rogers (w/ Bobby Wallace) via DQ in three falls

Friday, March 7, 1958 – National Guard Armory – Shamrock, TX
1) Oni Wiki Wiki vs. Ray Duran
2) Iron Mike DiBiase vs. Cyclone Anaya
3) Iron Mike DiBiase & Ray Duran vs. Cyclone Anaya & Oni Wiki Wiki

Tuesday, March 11, 1958 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Alberto Godoy
2) Jack Pesek defeated Johnny Ace in three falls
3) Verne Gagne defeated Ivan the Terrible in three falls

Saturday, March 15, 1958 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Emil Dusek vs. Jack Pesek
2) Alberto Godoy vs. Ivan the Terrible
3) Iron Mike DiBiase & Jack Pesek vs. Emil Dusek & Ernie Dusek
4) Verne Gagne defeated Dick the Bruiser

Wednesday, March 26, 1958 – Fairgrounds Arena – Lincoln, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Bull Montana via DQ
2) Larry Hamilton fought Jack Pesek to a draw
3) Yukon Eric defeated Emil Dusek in two straight falls (12:25)

Saturday, March 29, 1958 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Bobby Bruns beat Bull Montana via DQ
2) Iron Mike DiBiase defeated Frank Taylor
3) Ernie Dusek defeated Sonny Myers (33:15)
4) Dick the Bruiser defeated Yukon Eric via DQ

Saturday, April 5, 1958 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Emil Dusek beat Johnny Ace (14:12)
2) Iron Mike DiBiase defeated Lee Henning via DQ
3) Ernie Dusek fought Jack Pesek to a draw
4) Dick the Bruiser defeated Yukon Eric in three falls

Thursday, April 10, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Judo Jacket Match: Al Lovelock fought Gene LeBell to a draw (15:00)
2) Cyclone Anaya defeated Joe Christie via DQ
3) Angelo Savoldi defeated Danny Savich in three falls
4) Battle to the End: Dory Funk defeated Don Evans (referee: Billy Weidner)
5) Bob Orton defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, April 15, 1958 – Sales Pavilion – Edmonton, AB
1) Laura Martínez & Kay Noble vs. Penny Banner & Lorraine Johnson
2) Art Michalik vs. Jim Wright
3) Luther Lindsay vs. Tiger Tasker
4) Bud Curtis vs. Lou Newman
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Chico Garcia & Dick Hrstich
6) Mitsu Arakawa & Kinji Shibuya vs. Prince Maiava & Mike Paidousis

Wednesday, April 16, 1958 – Arena – Saskatoon, SK
1) Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff vs. Mike Paidousis & Jim Wright
2) Bud Curtis & Chico García vs. Guy Brunetti & Joe Brunetti
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Dick Hrstich & Peter Maiava
4) Bob Elliot & Art Michalik vs. Dave Ruhl & Tiger Tasker

Thursday, April 17, 1958 – Exhibition Auditorium – Regina, SK
1) Jim Wright defeated Bob Elliot
2) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dick Hrstich & Art Michalik
3) Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff defeated Guy Brunetti & Joe Brunetti

Friday, April 18, 1958 – Victoria Pavilion – Calgary, AB
1) Kay Noble & Laura Martinez vs. Penny Banner & Lorraine Johnson
2) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Bud Curtis & Bob Elliot
3) Mike Paidousis & Chico Garcia vs. George Scott & Sandy Scott
4) Lou Newman vs. Luther Lindsay
5) Art Michalik & Guy Brunetti & Joe Brunetti vs. Jim Wright & Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff

Monday, April 21, 1958 – Arena – Lethbridge, AB
1) Luther Lindsay vs. Mike Paidousis
2) Prince Maiava vs. Jim Wright
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Bob Elliot & Art Michalik
4) Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff vs. Joe Brunetti & Guy Brunetti

Tuesday, April 22, 1958 – Sales Pavilion – Edmonton, AB
1) Luther Lindsay vs. Tiny Mills
2) Bud Curtis vs. Tiger Tasker
3) Jim Wright vs. Prince Maiava
4) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Art Michalik & Mike Paidousis
5) Guy Brunetti & Joe Brunetti vs. Mitsu Arakawa & Hans Schnabel
6) George Scott & Sandy Scott vs. Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff

Wednesday, April 23, 1958 – Arena – Saskatoon, SK
1) Joe Brunetti vs. Tiger Tasker
2) Bud Curtis vs. Guy Brunetti
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Bob Elliot & Art Michalik
4) Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff vs. Jim Wright & Mike Paidousis

Thursday, April 24, 1958 – Exhibition Auditorium – Regina, SK
1) Bud Curtis vs. Mike Paidousis
2) Chico Garcia vs. Luther Lindsay
3) Jim Wright defeated Art Michalik
4) Guy Brunetti & Joe Brunetti defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas via DQ

Friday, April 25, 1958 – Victoria Pavilion – Calgary, AB
1) Guy Brunetti & Joe Brunetti vs. Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff
2) Art Michalik vs. Jim Wright
3) Mitsu Arakawa & Chico Garcia vs. George Scott & Sandy Scott
4) Hans Schnabel vs. Tiger Tasker
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Bud Curtis & Bob Elliot

Tuesday, April 29, 1958 – Sales Pavilion – Edmonton, AB
1) Bud Curtis vs. Luther Lindsay
2) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Bob Elliot & Mike Paidousis
3) Guy Brunetti & Joe Brunetti vs. Hans Schnabel & Jim Wright
4) George Scott & Sandy Scott vs. Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff
5) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated Prince Maiava

Thursday, May 1, 1958 – Exhibition Auditorium – Regina, SK
1) Guy Brunetti & Joe Brunetti vs. Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff
2) Bulldog Plechas vs. George Scott
3) Iron Mike DiBiase vs. Sandy Scott
4) Art Michalik vs. Mitsu Arakawa
5) Dick Huffman vs. Hans Schnabel
6) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated Jim Wright via DQ

Monday, May 5, 1958 – Arena – Lethbridge, AB
1) George Scott & Sandy Scott defeated Jim Wright & Hans Schnabel via DQ
2) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Luther Lindsay & Bud Cody
3) Karol Kalmikoff defeated George Pencheff
4) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated Ivan Kalmikoff

Tuesday, May 6, 1958 – Sales Pavilion – Edmonton, AB
1) Helen Hild & Laura Martinez vs. Penny Banner & Lorraine Johnson
2) Bud Curtis vs. Luther Lindsay
3) Bob Elliot vs. Mitsu Arakawa
4) Jim Wright & Hans Schnabel vs. Maurice LaPointe & Tarzan Tourville
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. George Scott & Sandy Scott
6) World Heavyweight/ Champion Dick Hutton vs. Karol Kalmikoff

Wednesday, May 7, 1958 – Arena – Saskatoon, SK
1) Bud Curtis defeated Mitsu Arakawa
2) Hans Schnabel defeated Bob Elliot
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Jim Wright & Mike Paidousis
4) Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff vs. George Scott & Sandy Scott

Thursday, May 8, 1958 – Exhibition Auditorium – Regina, SK
1) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated George Scott & Sandy Scott

Monday, May 12, 1958 – Arena – Lethbridge, AB
1) George Pencheff defeated Maurice LaPointe
2) Jim Wright & Hans Schnabel & Mike Paidousis defeated Ian Campbell & George Scott & Sandy Scott
3) Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas via DQ

Tuesday, May 13, 1958 – Sales Pavilion – Edmonton, AB
1) Mike Paidousis & Jim Wright defeated George Scott & Sandy Scott
2) George Pencheff defeated Luther Lindsay
3) Maurice LaPointe & Tarzan Tourville defeated Ox Anderson & Mitsu Arakawa
4) Prince Maiava defeated Ox Anderson
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff

Wednesday, May 14, 1958 – Arena – Saskatoon, SK
1) Hans Schnabel vs. Tarzan Tourville
2) Maurice LaPointe vs. Mitsu Arakawa
3) George Scott & Sandy Scott vs. Mike Paidousis & Jim Wright
4) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff

Thursday, May 15, 1958 – Exhibition Auditorium – Regina, SK
1) Maurice LaPointe & Tarzan Tourville defeated Ivan Kalmikoff & Karol Kalmikoff via DQ
2) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated George Scott & Sandy Scott

Tuesday, May 20, 1958 – Sales Pavilion – Edmonton, AB
1) Prince Maiava defeated Mitsu Arakawa
2) George Pencheff defeated Ox Anderson
3) Handicap Match: Bill Miller & Ed Miller defeated Art Michalik
4) Mike Paidousis & Jim Wright fought Maurice LaPointe & Tarzan Tourville to a draw
5) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas fought Guy Brunetti & Joe Brunetti to a no contest

Thursday, May 22, 1958 – Exhibition Auditorium – Regina, SK
1) George Pencheff fought Tarzan Tourville to a draw
2) Maurice Lapointe defeated Ox Anderson
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Mike Paidousis & Jim Wright
4) Bill Miller & Ed Miller defeated Guy Brunetti & Joe Brunetti via CO

Friday, May 23, 1958 – Victoria Pavilion – Calgary, AB
1) Tarzan Tourville defeated Mike Paidousis
2) Art Michalik defeated Mitsu Arakawa
3) Jim Wright defeated Maurice LaPointe
4) Bill Miller & Ed Miller defeated Luther Lindsay & Prince Maiava
5) Guy Brunetti & Joe Brunetti defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas via DQ

Tuesday, May 27, 1958 – Sales Pavilion – Edmonton, AB
1) Mike Paidousis fought Prince Maiava to a draw
2) Art Michalik fought George Pencheff to a draw
3) Luther Lindsay defeated Mitsu Arakawa
4) Bill Miller & Ed Miller defeated Maurice LaPointe & Tarzan Tourville
5) Guy Brunetti & Joe Brunetti defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas
6) Whipper Billy Watson defeated Jim Wright

Thursday, May 29, 1958 – Exhibition Auditorium – Regina, SK
1) Mitsu Arakawa vs. Tarzan Tourville
2) Maurice LaPointe vs. Mike Paidousis
3) Bulldog Plechas vs. Jim Wright
4) Bill Miller & Ed Miller vs. Guy Brunetti & Joe Brunetti
5) Iron Mike DiBiase vs. Whipper Billy Watson

Friday, May 30, 1958 – Victoria Pavilion – Calgary, AB
1) Prince Maiavia defeated Mitsu Arakawa
2) Luther Lindsay defeated Art Michalik
3) Maurice LaPointe & Tarzan Tourville defeated Mike Paidousis & Jim Wright via DQ
4) Bill Miller & Ed Miller defeated Guy Brunetti & Joe Brunetti
5) Whipper Billy Watson defeated Iron Mike DiBiase

Thursday, June 5, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ricky Romero defeated Danno McDonald (15:00)
2) Bob Geigel defeated Cyclone Anaya via DQ
3) Little Red Feather & Tiny Tim defeated Irish Jackie & Bull Brummell
4) Iron Mike DiBiase defeated Don Evans (referee: Ray Clements)
5) Dory Funk defeated Angelo Savoldi in three falls to win the World Junior Heavyweight Title

Saturday, June 7, 1958 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Little Red Feather vs. Bull Brummell
2) Iron Mike DiBiase vs. Dory Funk
3) Iron Mike DiBiase & Bull Brummell vs. Dory Funk & Little Red Feather

Monday, June 9, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Don Curtis fought Bob Elliot to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Cyclone Anaya in three falls
3) Dory Funk defeated Tokyo Joe

Wednesday, June 11, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Danno McDonald defeated Joe Blanchard
2) Ray Clements fought Tokyo Joe to a double-CO
3) Iron Mike DiBiase defeated Don Curtis in three falls
4) Fight to the Finish: Dory Funk & Bob Geigel defeated Ricky Romero & Cyclone Anaya

Thursday, June 12, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Elliot fought Bob Geigel to a draw (15:00)
2) Danno McDonald defeated Don Curtis
3) Iron Mike DiBiase fought Angelo Savoldi to a draw (20:00)
4) World Tag Team Champions Cyclone Anaya & Ricky Romero defeated Al Lovelock & Tokyo Joe via DQ in three falls
5) Dory Funk defeated Wild Bull Curry in two straight falls

Monday, June 16, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Great Bolo fought Ricky Romero to a draw
2) The Great Zorro defeated Bob Elliot
3) Tokyo Joe defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls

Tuesday, June 17, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe fought Danno McDonald to a draw (30:00)
2) The Great Zorro defeated Cyclone Anaya in three falls
3) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, June 18, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ricky Romero defeated Joe Blanchard
2) Don Curtis & Danno McDonald defeated Al Lovelock & Tokyo Joe
3) Bob Geigel defeated Cyclone Anaya in two straight falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk in three falls

Thursday, June 19, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Don Curtis defeated Danno McDonald
2) Bob Elliot defeated Al Lovelock
3) Cyclone Anaya defeated Doug Donovan
4) Art Nelson defeated Ricky Romero
5) The Great Zorro defeated Joe Blanchard
6) Bob Geigel defeated Suni War Cloud
7) Iron Mike DiBiase defeated Tokyo Joe
8) Don Curtis defeated Cyclone Anaya
9) The Great Zorro defeated Bob Elliot
10) Iron Mike DiBiase fought Art Nelson to a double-DQ
11) The Great Zorro defeated Bob Geigel
12) The Great Zorro defeated Don Curtis to win the vacant North American Heavyweight Title (referee: Dory Funk)

Monday, June 23, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ricky Romero fought Danno McDonald to a draw (20:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated The Great Bolo via CO in three falls
3) Tokyo Joe defeated The Great Zorro via DQ (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, June 24, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe vs. Cyclone Anaya
2) Art Nelson vs. The Great Zorro
3) Iron Mike DiBiase vs. Don Curtis

Wednesday, June 25, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Don Curtis defeated Bob Elliot
2) Iron Mike DiBiase defeated Cyclone Anaya
3) The Great Zorro fought Art Nelson to a draw in three falls
4) World Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Ricky Romero in three falls

Thursday, June 26, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel fought Danno McDonald to a draw (15:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Art Nelson via DQ in two straight falls
3) North American Heavyweight Champion The Great Zorro defeated Don Curtis in two straight falls
4) Al Lovelock & Tokyo Joe defeated Cyclone Anaya & Ricky Romero in two straight falls to win the World Tag Team Title

Monday, June 30, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ricky Romero defeated Danno McDonald
2) Art Nelson defeated Don Curtis
3) Iron Mike DiBiase fought The Great Zorro to a double-DQ (referee: Tommy Phelps)

Tuesday, July 1, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Iron Mike DiBiase fought Ricky Romero to a draw (20:00)
2) Iron Mike DiBiase & Danno McDonald defeated Don Curtis & Ricky Romero in three falls (referee: Ray Clements)
3) The Great Zorro defeated Art Nelson in two staright falls

Wednesday, July 2, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ricky Romero defeated Tokyo Joe
2) Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel
3) Art Nelson defeated Dory Funk in two straight falls
4) The Great Zorro defeated Don Curtis in two straight falls

Thursday, July 3, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ricky Romero defeated Danno McDonald
2) Art Nelson defeated Don Curtis
3) Kurt Von Poppenheim & The Great Zorro defeated Al Lovelock & Tokyo Joe in three falls to win the World Tag Team Title
4) World Junior Heavyweight Champion Dory Funk fought Iron Mike DiBiase to a draw in three falls (60:00)

Monday, July 7, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Kurt Von Poppenheim fought Danno McDonald to a draw (20:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Ricky Romero in three falls
3) The Great Zorro defeated Art Nelson in two straight falls

Wednesday, July 9, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Al Lovelock defeated Bob Elliot
2) Kurt Von Poppenheim defeated Tito Carreon
3) Iron Mike DiBiase fought Ricky Romero to a double-CO in three falls
4) The Great Zorro defeated Art Nelson in three falls

Thursday, July 10, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tokyo Joe defeated Bob Elliot
2) Al Lovelock fought Bob Geigel to a draw (20:00)
3) Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated World Tag Team Champions The Great Zorro & Kurt Von Poppenheim via DQ
4) World Junior Heavyweight Champion Dory Funk defeated Ricky Romero in three falls

Monday, July 14, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Art Nelson fought Kurt Von Poppenheim to a draw (15:00)
2) Ricky Romero defeated The Great Bolo in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated The Great Zorro & Kurt Von Poppenheim in two straight falls

Tuesday, July 15, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ricky Romero vs. Kurt Von Poppenheim
2) Iron Mike DiBiase & Ricky Romero vs. Kurt Von Poppenheim & Art Nelson
3) Dory Funk vs. The Great Zorro

Wednesday, July 16, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Danno McDonald fought Al Lovelock to a draw
2) Ricky Romero defeated Bob Geigel in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated Kurt Von Poppenheim & The Great Zorro in three falls to win the World Tag Team Title

Thursday, July 17, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel defeated Danno McDonald
2) Ricky Romero & Tito Carreon defeated Al Lovelock & Tokyo Joe
3) Fight to the Finish: Art Nelson defeated Kurt Von Poppenheim
4) Fight to the Finish: Iron Mike DiBiase defeated The Great Zorro to win the North American Heavyweight Title (referee: Ray Clements)

Tuesday, July 22, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Tokyo Joe defeated Art Nelson via referee’s decision after a time limit draw (15:00) (referee: Ray Clements)
2) Ethel Johnson defeated Betty White
3) Ricky Romero defeated Iron Mike DiBiase in three falls (referee: Ray Clements)
4) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated The Great Zorro in two straight falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, July 23, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Marva Scott defeated Betty White
2) Dory Funk fought Tokyo Joe to a draw
3) Art Nelson defeated Ricky Romero via DQ in three falls
4) Iron Mike DiBiase defeated The Great Zorro in three falls

Thursday, July 24, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ricky Romero defeated Al Lovelock
2) Babs Wingo & Betty White defeated Ethel Johnson & Marva Scott
3) Tokyo Joe defeated Art Nelson (15:00)
4) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk via DQ (referee: Tommy Phelps)
5) World Heavyweight Champion Dick Hutton defeated The Great Zorro in three falls

Saturday, July 26, 1958 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Iron Mike DiBiase vs. Ricky Romero
2) Dory Funk vs. Tokyo Joe

Monday, July 28, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tokyo Joe fought Mike DiBiase to a draw
2) Texas Negro Women’s Champion Ethel Johnson defeated Betty White (sub. Babs Wingo)
3) World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated Tokyo Joe & The Great Bolo

Tuesday, July 29, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Iron Mike DiBiase defeated Alex Perez in two straight falls (referee: Tokyo Joe)
2) Art Nelson fought Tokyo Joe to a double-DQ in three falls (referee: Alex Perez)
3) Ricky Romero defeated Hard Boiled Haggerty via CO in three falls (referee: Alex Perez)

Wednesday, July 30, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Hard Boiled Haggerty defeated Danno McDonald
2) Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel in three falls
3) Tokyo Joe defeated Dory Funk in two straight falls
4) Art Nelson defeated Ricky Romero in three falls

Thursday, July 31, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Handicap Match: Tokyo Joe & Bob Geigel defeated Ricky Romero & Tito Carreon & Alex Perez
2) Ethel Johnson defeated Babs Wingo
3) Art Nelson defeated Danno McDonald
4) Hard Boiled Haggerty defeated Al Lovelock
5) Dory Funk (w/ Bob Geigel) defeated Iron Mike DiBiase (w/ Art Nelson) via DQ in three falls (referee: Clark Jarnagin)

Monday, August 4, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) The Great Bolo defeated Art Nelson
2) Al Kashey defeated Tommy Phelps in two straight falls
3) World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated Tokyo Joe & The Great Bolo

Tuesday, August 5, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Danno McDonald fought The Great Bolo to a draw (15:00)
2) Tokyo Joe defeated Iron Mike DiBiase in three falls
3) Tito Carreon fought Bob Geigel to a no contest in three falls

Wednesday, August 6, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Hard Boiled Haggerty defeated Al Kashey
2) Iron Mike DiBiase & Tokyo Joe defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls
3) Ricky Romero defeated Art Nelson in two straight falls

Thursday, August 7, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Kashey defeated Danno McDonald
2) Ricky Romero defeated Wild Red Berry
3) Hard Boiled Haggerty defeated Tokyo Joe via DQ (referee: Tommy Phelps)
4) Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls

Friday, August 8, 1958 – unknown arena – Borger, TX
1) Ricky Romero defeated Hard Boiled Haggerty
2) Art Nelson defeated Tokyo Joe
3) Dory Funk & Bob Geigel & Tokyo Joe defeated Iron Mike DiBiase & Tommy Phelps & Art Nelson

Monday, August 11, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ricky Romero defeated Tommy Phelps
2) Iron Mike DiBiase defeated Al Kashey
3) Tokyo Joe defeated Art Nelson via DQ

Tuesday, August 12, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Mike DiBiase vs. Alex Perez
2) Iron Mike DiBiase & Art Nelson vs. Alex Perez & Ricky Romero
3) Hard Boiled Haggerty vs. Al Kashey

Wednesday, August 13, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Art Nelson defeated Danno McDonald
2) Bob Geigel fought Hard Boiled Haggerty to a draw in three falls (45:00)
3) Ricky Romero defeated Iron Mike DiBiase in three falls to win the North American Heavyweight Title

Thursday, August 14, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ricky Romero defeated Danno McDonald
2) Al Kashey & Tiny Tim defeated Al Lovelock & Pee Wee James
3) Bob Geigel defeated Hard Boiled Haggerty via DQ
4) Dory Funk & Bob Geigel & Tokyo Joe defeated Iron Mike DiBiase & Art Nelson & Hard Boiled Haggerty in three falls (60:00)

Monday, August 18, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Doug Donovan vs. Tommy Phelps
2) Hard Boiled Haggerty vs. Ricky Romero
3) Iron Mike DiBiase vs. Tokyo Joe

Tuesday, August 19, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ricky Romero fought Art Nelson to a draw (20:00) (referee: Ray Clements)
2) Ray Clements & Art Nelson defeated Ricky Romero & Al Kashey in three falls (referee: Dory Funk)
3) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, August 20, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Doug Donovan fought Al Kashey to a draw (20:00)
2) Danno McDonald defeated Iron Mike DiBiase via DQ
3) Ricky Romero defeated The Great Bolo in two straight falls
4) Bob Geigel defeated Art Nelson in three falls

Thursday, August 21, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Lovelock & Doug Donovan defeated Al Kashey & Tito Carreon
2) Chief War Cloud defeated Art Nelson
3) Hard Boiled Haggerty defeated Bob Geigel in two straight falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Tokyo Joe in three falls

Saturday, August 23, 1958 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Tito Carreon vs. Art Nelson
2) Iron Mike DiBiase vs. The Great Bolo

Monday, August 25, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Tommy Phelps defeated Larry Wright
2) Ricky Romero vs. Tokyo Joe
3) Iron Mike DiBiase vs. Hard Boiled Haggerty

Tuesday, August 26, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel fought Ricky Romero to a draw (20:00)
2) Art Nelson defeated Al Kashey in three falls
3) Iron Mike DiBiase (w/ Art Nelson) defeated Dory Funk (w/ Bob Geigel) via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, August 27, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Al Kashey defeated Doug Donovan in three falls
2) Hard Boiled Haggerty defeated Bob Geigel in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated Ricky Romero & Ray Clements in three falls

Thursday, August 28, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Kashey defeated Al Lovelock
2) Bob Geigel defeated Art Nelson (15:00)
3) Ricky Romero defeated Doug Donovan
4) Iron Mike DiBiase & Art Nelson & Hard Boiled Haggerty defeated Dory Funk & Bob Geigel & Al Kashey in three falls

Monday, September 1, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Doug Donovan vs. Tommy Phelps
2) Iron Mike DiBiase vs. Tokyo Joe
3) Dory Funk vs. Hard Boiled Haggerty

Tuesday, September 2, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel vs. Art Nelson
2) Iron Mike DiBiase vs. Doug Donovan
3) Iron Mike DiBiase & Ray Clements & Art Nelson vs. Bob Geigel & Dory Funk & Ricky Romero

Wednesday, September 3, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Al Kashey vs. Bob Geigel
2) Doug Donovan vs. Tito Carreon
3) Hard Boiled Haggerty defeated Tokyo Joe via DQ in two straight falls
4) Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated Ricky Romero & Ray Clements via DQ in three falls

Thursday, September 4, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Al Kashey fought Ricky Romero to a draw (15:00)
2) Art Nelson defeated Bob Geigel via DQ
3) Iron Mike DiBiase fought Doug Donovan to a draw (20:00)
4) Dory Funk fought Hard Boiled Haggerty to a no contest in three falls (referee: Al Lovelock)

Monday, September 8, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Iron Mike DiBiase vs. Bob Geigel
2) Doug Donovan vs. The Great Bolo
3) Iron Mike DiBiase & Hard Boiled Haggerty vs. Dory Funk & Bob Geigel

Tuesday, September 9, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Art Nelson defeated Bob Geigel
2) Ricky Romero defeated Tokyo Joe in three falls
3) Dory Funk & Bob Geigel defeated Iron Mike DiBiase & Art Nelson in two straight falls (referee: Tommy Phelps)

Wednesday, September 10, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dory Funk fought Hard Boiled Haggerty to a double-DQ in three falls
2) Iron Mike DiBiase defeated Ray Clements via CO in three falls
3) Art Nelson & Doug Donovan defeated Ricky Romero & Chico Romero via CO in three falls

Thursday, September 11, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bob Geigel fought Al Kashey to a draw
2) Doug Donovan defeated Tokyo Joe
3) World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated Ricky Romero & Chico Romero in three falls
4) Dory Funk defeated Hard Boiled Haggerty via DQ (referee: Al Lovelock)

Thursday, September 25, 1958 – West Texas State Fieldhouse – Canyon, TX
1) Iron Mike DiBiase fought Ricky Romero to a draw (15:00)
2) Kathy Starr defeated Lolita Martinez (referee: Clark Jarnigan)
3) Larry Chene defeated Doug Donovan in two straight falls
4) Dory Funk defeated Art Nelson in three falls

[September 29 – DiBiase was advertised to appear in Pampa, but instead wrestled in Hutchinson.]

Monday, September 29, 1958 – Convention Hall – Hutchinson, KS
1) Iron Mike DiBiase vs. Chief War Cloud
2) Ike Eakins & Bob Geigel vs. Tito Carreon & Bob Ellis

Tuesday, September 30, 1958 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Iron Mike DiBiase fought Al Kashey to a draw
2) Kathy Starr defeated Helen Hild in two straight falls
3) Art Nelson defeated The Great Bolo in three falls

Thursday, October 2, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Doug Donovan defeated Bad Boy Hines (0:15)
2) Ali Bey defeated Al Kashey (11:15)
3) Kathy Starr defeated Helen Hild (10:30)
4) World Tag Team Champions Iron Mike DiBiase & Art Nelson defeated Ricky Romero & Larry Chene in three falls
5) Dory Funk defeated World Heavyweight Champion Dick Hutton via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Monday, October 6, 1958 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Ray Clements vs. Don Bradley
2) Bad Boy Hines vs. Tommy Phelps
3) Iron Mike DiBiase vs. Ricky Romero

Tuesday, October 7, 1958 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Ray Clements defeated Bad Boy Hines
2) Iron Mike DiBiase defeated Ricky Romero in three falls
3) Larry Chene defeated Doug Donovan in three falls (referee: Tommy Phelps)

Wednesday, October 8, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tommy Phelps fought Al Lovelock to a draw (15:00)
2) Dory Funk fought Ali Bey to a draw (20:00)
3) Doug Donovan defeated Larry Chene due to blood stoppage in three falls (referee: Tommy Phelps)
4) Ricky Romero & Gory Guerrero defeated Iron Mike DiBiase & Art Nelson in three falls to win the World Tag Team Title

Thursday, October 9, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Larry Chene & Ricky Romero & Gory Guerrero defeated Iron Mike DiBiase & Art Nelson & Doug Donovan
2) Ali Bey defeated Art Nelson (20:00)
3) Doug Donovan defeated Ray Clements
4) Larry Chene defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls

Thursday, October 16, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ali Bey defeated Danno McDonald
2) Bob Geigel fought Bulldog Plechas to a draw (20:00)
3) Ripper Leone defeated Larry Chene via blood stoppage (referee: Ray Clements)
4) Lorraine Johnson & Penny Banner defeated Kay Noble & Lolita Martinez
5) Battle to the End: Dory Funk (w/ Bob Geigel) defeated Iron Mike DiBiase (w/ Bulldog Plechas)

Saturday, October 25, 1958 – City Auditorium – Omaha. NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Legs Langevin (17:42)
2) Jack Pesek defeated Tito Carreon (18:05)
3) Doug Gilbert & Johnny Gilbert fought Emil Dusek & Ernie Dusek to a draw in three falls
4) Edouard Carpentier fought Verne Gagne to a no contest in three falls

Monday, November 17, 1958 – St. Michael’s High School – Santa Fe, NM
1) Lord Littlebrook vs. Tiny Roe
2) Yussel the Muscle vs. Juan Garcia
3) Miguel Lopez vs. Larry Chene

Tuesday, November 18, 1958 – American Legion Auditorium – Farmington, NM
1) Juan Garcia vs. Bulldog Plechas
2) Lord Littlebrook vs. Tiny Roe
3) Iron Mike DiBiase vs. Danno McDonald

Thursday, November 20, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Art Nelson defeated Gory Guerrero
2) Sonny Myers & Cowboy Bradley & Lord Littlebrook defeated Bulldog Plechas & Tiny Roe & Beau Brummell in three falls
3) Iron Mike DiBiase defeated Dick Steinborn
4) Dory Funk defeated Larry Chene in three falls

Saturday, November 22, 1958 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Iron Mike DiBiase vs. The Bruiser
2) Doug Donovan vs. Sonny Myers

Monday, November 24, 1958 – Civic Auditorium – Albuquerque, NM
1) Ricky Romero & Gory Guerrero defeated Doug Donovan & Red Donovan
2) Bulldog Plechas & Art Nelson defeated Larry Chene & Danno McDonald
3) Miguel Lopez & Juan Garcia defeated Ricky Romero & Gory Guerrero
4) Miguel Lopez & Juan Garcia defeated Bulldog Plechas & Art Nelson in three falls to win the vacant Rocky Mountain Tag Team Title (60:00)

Tuesday, November 25, 1958 – American Legion Auditorium – Farmington, NM
1) Art Nelson defeated Gory Guerrero (18:25)
2) Bulldog Plechas defeated Danno McDonald in three falls (27:35)
3) Iron Mike DiBiase defeated Larry Chene in three falls

Wednesday, November 26, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Larry Chene vs. Bad Boy Hines
2) The Bruiser defeated Ray Clements via DQ in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas & Art Nelson defeated Dory Funk & Ricky Romero & Gory Guerrero in three falls

Thursday, November 27, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated The Bruiser (30:00)
2) Lord Littlebrook defeated Tiny Roe
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas & Art Nelson defeated Doug Donovan & Sonny Myers & Ricky Romero in two straight falls
4) Dory Funk defeated Larry Chene in three falls

Saturday, November 29, 1958 – Bull Barn – Hereford, TX
1) Iron Mike DiBiase vs. Sonny Myers
2) Lord Littlebrook vs. Tiny Roe
3) Dory Funk vs. Doug Donovan

Monday, December 1, 1958 – Civic Auditorium – Albuquerque, NM
1) Miguel Lopez defeated Art Nelson in three falls
2) Lola Martinez & Kay Noble defeated Kathy Starr & Lorraine Johnson in three falls
3) Bulldog Plechas defeated Ricky Romero in three falls to win the Rocky Mountain Heavyweight Title

Tuesday, December 2, 1958 – American Legion Auditorium – Farmington, NM
1) Penny Banner vs. Lola Martinez
2) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Ricky Romero & Juan Garcia

Wednesday, December 3, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Gory Guerrero fought Doug Donovan to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Ricky Romero
3) Brownie the Wrestling Bear defeated Art Nelson & Bulldog Plechas
4) Dory Funk defeated The Bruiser

Thursday, December 4, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Larry Chene defeated Doug Donovan (30:00)
2) Art Nelson defeated The Bruiser
3) Lolita Martinez & Kay Noble defeated Lorraine Johnson & Kathy Starr to win the World Women’s Tag Team Title
4) Iron Mike DiBiase defeated Brownie the Wrestling Bear via DQ
5) Bulldog Plechas defeated Dory Funk via CO in three falls

Monday, December 8, 1958 – Civic Auditorium – Albuquerque, NM
1) Danno McDonald fought Larry Chene to a draw
2) Miguel Lopez defeated Yussel the Muscle in three falls
3) Bulldog Plechas defeated Brownie the Wrestling Bear
4) Juan Garcia defeated Art Nelson in three falls

Tuesday, December 9, 1958 – American Legion Auditorium – Farmington, NM
1) Bulldog Plechas defeated Mike Burnell (14:30)
2) Art Nelson fought Juan Garcia to a draw
3) Iron Mike DiBiase defeated Larry Chene via DQ in three falls

Wednesday, December 10, 1958 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Sonny Myers fought Gory Guerrero to a draw
2) Kay Noble & Laura Martinez defeated Lorraine Johnson & Kathy Starr in three falls
3) The Bruiser defeated Art Nelson in three falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Ricky Romero in three falls to win the North American Heavyweight Title

Thursday, December 11, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bad Boy Hines defeated Rube Wright
2) Gory Guerrero & Ricky Romero defeated Doug Donovan & Red Donovan
3) Brownie the Wrestling Bear defeated Doug Donovan & Red Donovan
4) Iron Mike DiBiase defeated Larry Chene via DQ
5) World Tag Team Champions Art Nelson & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Sonny Myers in three falls

Tuesday, December 16, 1958 – American Legion Auditorium – Farmington, NM
1) Danno McDonald defeated Ricky Romero (13:00)
2) Bob Geigel defeated Bulldog Plechas in two straight falls
3) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk in three falls

Thursday, December 18, 1958 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bad Boy Hines defeated Red Donovan
2) The Bruiser fought Doug Donovan to a draw (30:00)
3) Larry Chene defeated Gory Guerrero (45:00)
4) Dory Funk & Bob Geigel & Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase & Art Nelson & Bulldog Plechas in three falls



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
https://wweoldschool.wordpress.com/
https://twitter.com/krisswrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Tue Feb 14th, 2017 09:27 pm
  PM Quote Reply
11th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 4961
Status: 
Offline
Saturday, January 3, 1959 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase fought Emil Dusek to a draw
2) Jack Pesek defeated Joe Costello (18:07)
3) Ernie Dusek defeated Crusher Kruger in two straight falls
4) Mitsu Arakawa defeated Dick the Bruiser via DQ in three falls

Monday, January 5, 1959 – Civic Auditorium – Albuquerque, NM
5) Miguel Lopez defeated Danno McDonald (16:05)
6) Juan Garcia fought Bulldog Plechas to a draw in three falls
7) Taro Myaki defeated Juan Humberto in three falls
8) Larry Chene defeated Alex Perez (20:35)

Tuesday, January 6, 1959 – American Legion Auditorium – Farmington, NM
1) Bulldog Plechas fought Juan Garcia to a draw
2) Taro Myaki defeated Danno McDonald in three falls
3) Iron Mike DiBiase defeated Juan Humberto in three falls

Monday, January 12, 1959 – Civic Auditorium – Albuquerque, NM
1) Wild Red Berry fought Danno McDonald to a draw in three falls
2) Bulldog Plechas defeated Larry Chene in two straight falls
3) Al Costello & Roy Heffernan defeated Miguel Lopez & Juan Garcia in three falls to win the Rocky Mountain Tag Team Title

Tuesday, January 13, 1959 – American Legion Auditorium – Farmington, NM
1) Al Costello fought Danno McDonald to a draw (15:00)
2) Bulldog Plechas defeated Wild Red Berry via DQ in two straight falls
3) Roy Heffernan & Al Costello defeated Iron Mike DiBiase & Danno McDonald in three falls

Thursday, January 15, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Wild Red Berry defeated Jimmy Hines
2) Juan Garcia defeated Joe Scarpa (10:34)
3) Sonny Myers fought Larry Chene to a draw in three falls
4) International Tag Team Champions Al Costello & Roy Heffernan (w/ Wild Red Berry) defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas via DQ in three falls (referees: Frank Murdoch & Tommy Phelps)

Monday, January 19, 1959 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Wild Red Berry fought Ray Clements to a draw (20:00)
2) Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase in three falls
3) Al Costello & Roy Heffernan defeated Dory Funk & Bob Geigel via DQ in three falls

Tuesday, January 20, 1959 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel fought Sonny Myers to a draw
2) Dory Funk & Bob Geigel defeated Sonny Myers & Larry Chene (referee: Wild Red Berry)
3) Al Costello & Roy Heffernan defeated Iron Mike DiBiase & Ray Clements in two straight falls (referee: Sonny Myers)

Wednesday, January 21, 1959 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Sonny Myers defeated Bob Geigel via DQ
2) Jimmy Hines defeated Ray Clements via DQ
3) Dory Funk defeated Larry Chene in three falls
4) Roy Heffernan & Al Costello defeated Iron Mike DiBiase & Lou Newman in two straight falls

Thursday, January 22, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Larry Chene defeated Al Costello via DQ
2) Sonny Myers defeated Roy Heffernan
3) Juan Garcia defeated Bulldog Plechas
4) Al Costello & Roy Heffernan (w/ Wild Red Berry) defeated Sonny Myers & Larry Chene
5) North American Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)

Monday, January 26, 1959 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Sonny Myers defeated Wild Red Berry via DQ
2) Gory Guerrero defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls
3) Sonny Myers & Bob Geigel defeated Al Costello & Roy Heffernan in three falls

Tuesday, January 27, 1959 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Larry Chene fought Wild Red Berry to a draw
2) Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls
3) Dory Funk & Bob Geigel defeated Al Costello & Roy Heffernan via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, January 28, 1959 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Wild Red Berry defeated Ray Clements via DQ
2) Sonny Myers defeated The Panther
3) Gory Guerrero defeated Taro Myaki via DQ in three falls
4) Roy Heffernan & Al Costello defeated Iron Mike DiBiase & Danny Plechas in three falls

Thursday, January 29, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bulldog Plechas defeated Lou Newman
2) Taro Myaki (w/ The Panther) defeated Larry Chene
3) Al Costello & Roy Heffernan (w/ Wild Red Berry) defeated Bob Geigel & Sonny Myers
4) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase via blood stoppage in three falls to win the North American Heavyweight Title (referees: Doc Sarpolis & Stanley Blackburn)
5)

[February 2 – DiBiase was advertised to appear in Abilene, but the card was cancelled.]

[February 3 – DiBiase was advertised to appear in Odessa, but the card was cancelled.]

Wednesday, February 4, 1959 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Larry Chene defeated Ray Clements in three falls
2) Dory Funk & Lord Littlebrook defeated Iron Mike DiBiase & Beau Brummell in three falls
3) Sonny Myers & Gory Guerrero defeated Taro Myaki & The Panther in three falls

Thursday, February 5, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Larry Chene (15:00)
2) Sonny Myers & Lord Littlebrook defeated Wild Red Berry & Fuzzy Cupid
3) Taro Myaki (w/ The Panther) defeated Bob Geigel
4) International Tag Team Champions Al Costello & Roy Heffernan (w/ Wild Red Berry) fought Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas to a draw (60:00)

Saturday, February 7, 1959 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Roy Heffernan fought Sonny Myers to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Gory Guerrero in three falls
3) Dory Funk & Sonny Myers defeated Al Costello & Roy Heffernan in three falls

Monday, February 9, 1959 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Gory Guerrero fought The Panther to a draw (20:00)
2) Taro Myaki defeated Larry Chene in two straight falls (9:40)
3) Iron Mike DiBiase defeated Sonny Myers in three falls

Tuesday, February 10, 1959 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Gory Guerrero defeated The Panther
2) Taro Myaki defeated Ray Clements
3) Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls (referee: Fred Hunt)

Wednesday, February 11, 1959 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements fought Wild Red Berry to a double-DQ in three falls
2) Dory Funk & Bob Geigel defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas in three falls
3) Sonny Myers & Gory Guerrero defeated Roy Heffernan & Al Costello in three falls

Thursday, February 12, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bulldog Plechas defeated The Panther (8:35)
2) Taro Myaki (w/ The Panther) defeated Wild Red Berry via DQ
3) Al Costello & Roy Heffernan defeated Juan Garcia & Gory Guerrero
4) Battle to the End: North American Heavyweight Champion Dory Funk defeated Mike DiBiase

Saturday, February 14, 1959 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sonny Myers fought Mike DiBiase to a draw (20:00)
2) Dory Funk defeated Bulldog Plechas via DQ
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Sonny Myers in three falls

Monday, February 16, 1959 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Ray Clements fought The Panther to a draw (20:00)
2) Taro Myaki defeated Gory Guerrero in three falls
3) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk via DQ in three falls (referee: Fred Hunt)

Tuesday, February 17, 1959 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Bob Geigel defeated Taro Myaki via DQ
2) Iron Mike DiBiase defeated Gory Guerrero
3) Lou Thesz defeated Dory Funk in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, February 18, 1959 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Joe Hamilton defeated The Panther
2) Iron Mike DiBiase fought Bob Geigel to a draw (30:00)
3) Dory Funk defeated Taro Myaki via DQ in three falls
4) Gory Guerrero fought Lou Thesz to a double-KO in three falls

Thursday, February 19, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Wild Red Berry fought Joe Hamilton to a draw (20:00)
2) Taro Myaki defeated Gory Guerrero
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Al Costello & Roy Heffernan (w/ Wild Red Berry) in three falls to win the International Tag Team Title
4) Dory Funk defeated Lou Thesz via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Saturday, February 21, 1959 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Bulldog Plechas defeated Dynamite Durelle in three falls
2) Iron Mike DiBiase fought Dory Funk to a no contest in three falls (referee: Larry Wright)

Tuesday, February 24, 1959 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Princess Tona Tomah defeated Penny Banner in two straight falls
2) Gory Guerrero defeated Joe Hamilton in three falls
3) Bob Geigel defeated Iron Mike DiBiase via CO in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, February 25, 1959 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ray Clements vs. Taro Myaki (cancelled)
2) Penny Banner defeated Princess Tona Tomah
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls
4) Gory Guerrero & Ray Clements (sub. Sonny Myers) defeated World Tag Team Champions Roy Heffernan & Al Costello via DQ in three falls

Thursday, February 26, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Joe Hamilton defeated The Panther
2) Princess Tona Tomah defeated Penny Banner in three falls
3) Gory Guerrero defeated Wild Red Berry (referee: Ray Clements)
4) Roy Heffernan defeated Bulldog Plechas (30:00)
5) Iron Mike DiBiase defeated Taro Myaki (w/ The Panther) via DQ in three falls (referee: Ray Clements)

Wednesday, March 4, 1959 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Taro Myaki defeated Bob Geigel in three falls
2) Roy Heffernan & Al Costello & Wild Red Berry defeated Gory Guerrero & Sonny Myers & Ray Clements in three falls
3) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk via DQ in two straight falls (referee: Juan Humberto)

Thursday, March 5, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ray Clements defeated Wild Red Berry
2) Joe Hamilton fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
3) Indian Rules: Taro Myaki (w/ The Panther) defeated Kit Fox (w/ Princess Tona Tomah) in two straight falls
4) Al Costello & Roy Heffernan (w/ Wild Red Berry) defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas via DQ in three falls to win the International Tag Team Title (referee: Tommy Phelps)

Saturday, March 7, 1959 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Dory Funk vs. Bulldog Plechas
2) Penny Banner vs. Prince Tona Tomah
3) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas vs. Dory Funk & Bob Geigel

Monday, March 9, 1959 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Dory Funk defeated Roy Heffernan (9:30)
2) Bob Geigel defeated Iron Mike DiBiase in three falls (21:45)
3) Taro Myaki defeated Gory Guerrero in three falls (21:45)

Tuesday, March 10, 1959 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Roy Heffernan fought Gory Guerrero to a draw (20:00)
2) Gory Guerrero & Bob Geigel defeated Wild Red Berry & Roy Heffernan in two straight falls
3) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls (referee: Joe Hamilton)

Wednesday, March 11, 1959 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel defeated Al Costello
2) Taro Myaki defeated Bulldog Plechas via DQ
3) Gory Guerrero defeated Roy Heffernan in three falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk in three falls
5) Lights Out Match: Ray Clements defeated Wild Red Berry

Thursday, March 12, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox defeated Wild Red Berry
2) Gory Guerrero fought Roy Heffernan to a draw (20:00)
3) Bulldog Plechas defeated Joe Hamilton
4) Taro Myaki (w/ The Panther) defeated Sonny Myers via blood stoppage in three falls (referee: Tommy Phelps)
5) Bob Geigel defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Monday, March 16, 1959 – Civic Auditorium – Albuquerque, NM
1) Juan Garcia defeated Chief Kit Fox
2) Joe Hamilton defeated Ray Duran in three falls
3) Miguel Lopez & Bulldog Plechas defeated Al Costello & Roy Heffernan in three falls to win the Brass Knuckles Tag Team Title
4) Fight to the Finish: Mike London defeated Wild Red Berry (0:45)

Wednesday, March 18, 1959 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Sonny Myers defeated Juan Humberto
2) Taro Myaki defeated Ray Clements via blood stoppage
3) Gory Guerrero defeated Danno McDonald in three falls
4) Fight to the Finish: Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Dory Funk & Bob Geigel

Thursday, March 19, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox defeated Danno McDonald
2) Gory Guerrero defeated Roy Heffernan
3) Joe Hamilton & Ray Clements defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas in three falls
4) Taro Myaki defeated Sonny Myers via DQ in three falls (referee: Wild Red Berry)

Saturday, March 21, 1959 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Sonny Myers defeated Mike DiBiase
2) Dory Funk & Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase & Tommy Phelps in three falls (referee: Billy Weidner)
3) Taro Myaki defeated Bulldog Plechas in three falls

Monday, March 23, 1959 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Gory Guerrero defeated Nick Roberts via DQ
2) Joe Hamilton defeated Juan Humberto in two straight falls
3) Bob Geigel & Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase & Taro Myaki via DQ in three falls

Tuesday, March 24, 1959 – Ector County Coliseum – Odessa, TX
1) Taro Myaki defeated Bob Geigel
2) Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase via DQ in two straight falls
3) The Mighty Atlas defeated Nick Roberts via DQ in three falls (referee: Juan Humberto)

Wednesday, March 25, 1959 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Mighty Atlas defeated Kit Fox
2) Gory Guerrero fought Joe Hamilton to a draw
3) Ray Clements fought Taro Myaki to a no contest
4) Bob Geigel & Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas in three falls

Thursday, March 26, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Kit Fox defeated Ray Duran
2) Nick Roberts defeated Bulldog Plechas via DQ
3) The Mighty Atlas defeated Gory Guerrero (11:01)
4) Joe Hamilton defeated Iron Mike DiBiase in three falls
5) Battle to the End: Sonny Myers defeated Taro Myaki

Saturday, April 4, 1959 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Iron Mike DiBiase defeated Frank Altman (10:58)
2) Nebraska Heavyweight Champion Jack Pesek fought Otto Von Krupp to a draw (30:00)
3) Ernie Dusek defeated Tosh Togo in three falls
4) Mitsu Arakawa defeated Verne Gagne in three falls

Tuesday, April 7, 1959 – Pershing Municipal Auditorium – Lincoln, NE
1) Verne Gagne defeated Iron Mike DiBiase in three falls
2) Kay Noble & Lord Littlebrook defeated Kathy Starr & Bull Brummell in three falls
3) Mitsi Arakawa & Tosh Togo fought Nicoli Volkoff & Boris Volkoff to a double-DQ in three falls

Friday, April 10, 1959 – City Auditorium – Omaha, NE
1) Danny Plechas fought Emil Dusek to a draw (20:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Tosh Togo via DQ
3) Ernie Dusek defeated Hans Hermann in three falls
4) Texas Death Match: Verne Gagne defeated Mitsu Arakawa

Friday, April 17, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Dory Funk defeated Brother Frank Jares
2) Ivan the Terrible defeated Jimmy Hines
3) Argentina Zuma defeated Joe Costello
4) Iron Mike DiBiase defeated Lou Newman
5) Carlos Rodriguez defeated Argentina Zuma
6) Iron Mike DiBiase defeated Ivan the Terrible
7) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase
8) Dory Funk defeated Carlos Rodriguez to win the vacant Oklahoma Junior Heavyweight Title

Friday, April 24, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Brother Frank Jares fought Joe Costello to a draw
2) Ethel Johnson defeated Babs Wingo
3) Iron Mike DiBiase defeated Ivan the Terrible in three falls
4) Dory Funk defeated Angelo Savoldi in three falls

Friday, May 1, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Joe Costello and Karol Krauser won a 6-man Battle Royal (participants: Argentina Zuma, Jimmy Hines, Brother Frank Jares, Carlos Rodriguez)
2) Joe Costello defeated Karol Krauser via DQ in three falls to win the Battle Royal
3) Iron Mike DiBiase & Angelo Savoldi defeated Dory Funk & Ivan the Terrible in three falls

Friday, May 8, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Joe Costello defeated Carlos Rodriguez
2) Brother Frank Jares & Karol Krauser defeated Argentina Zuma & Ivan the Terrible
3) Oklahoma Junior Heavyweight Champion Dory Funk fought Iron Mike DiBiase to a no contest in three falls

Friday, May 15, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Bob Clay defeated Carlos Rodriguez
2) Rocky Columbo defeated Jimmy Hines
3) Argentina Zuma & Joe Costello defeated Karol Krauser & Brother Frank Jares
4) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk to win the Oklahoma Junior Heavyweight Title

Friday, May 22, 1959 – Municipal Auditorium – Oklahoma City, OK
1) Karol Krauser defeated Red McKim
2) The Fabulous Moolah & Rita Cortez defeated Judy Grable & Pat Sherry
3) Rocky Columbo defeated Iron Mike DiBiase
4) World Junior Heavyweight Champion Angelo Savoldi defeated Argentina Zuma

Thursday, May 28, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Taro Myaki defeated Ray Duran
2) Iron Mike DiBiase defeated Gory Guerrero
3) Southern Tag Team Champions Art Nelson & Doug Donovan defeated Sonny Myers & Joe Hamilton in two straight falls
4) Nick Roberts defeated Dory Funk in three falls to win the North American Heavyweight Title (referee: Juan Humberto)

Friday, May 29, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Luigi Columbo defeated Joe Costello
2) Rocky Columbo defeated Carlos Rodriguez
3) World Women’s Champion The Fabulous Moolah defeated Judy Grable
4) Iron Mike DiBiase defeated Angelo Savoldi in three falls to win the World Junior Heavyweight Title

Friday, June 5, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Carlos Rodriguez defeated Jimmy Hines
2) Luigi Columbo defeated Karol Krauser
3) Lord Littlebrook & Cowboy Bradley defeated Bull Brummell & Tiny Roe
4) World Junior Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Rocky Columbo in three falls

Wednesday, June 10, 1959 – Washington County Fairgrounds Baseball Park – Fayetteville, AR
1) Ethel Johnson vs. Babs Wingo
2) Iron Mike DiBiase vs. Bob Clay

Thursday, June 18, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Cliff Olson defeated Alex Perez
2) Gordo Chihuahua defeated Tony Morelli
3) Sonny Myers & Joe Hamilton defeated Doug Donovan & Art Nelson
4) Iron Mike DiBiase & Nick Roberts defeated Dory Funk & Bob Geigel in three falls (referees: Tommy Phelps & Ray Clements)

Friday, June 19, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Bob Clay vs. Red McKim
2) Karol Krauser & Sascha the Great vs. Rocky Columbo & Luigi Columbo
3) World Junior Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase vs. Carlos Rodriguez

Thursday, June 25, 1959 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Willie Love defeated Tex Brady
2) Tony Morelli defeated Cliff Olson
3) Bob Geigel defeated Nick Roberts
4) World Tag Team Champions Art Nelson & Doug Donovan fought Sonny Myers & Joe Hamilton to a double-CO in three falls
5) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase in three falls to win the World Junior Heavyweight Title (referee: Ray Clements)
Due a controversial finish, the title change was not recognized.

Friday, June 26, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Iron Mike DiBiase fought Luigi Columbo to a draw
2) Carlos Rodriguez defeated Bob Clay
3) Judy Glover defeated Lorraine Johnson
4) Rocky Columbo & Luigi Columbo defeated Iron Mike DiBiase & Karol Krauser

Friday, July 3, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Luigi Columbo fought Carlos Rodriguez to a draw
2) Bob Clay fought Sascha the Great to a draw
3) Rocky Columbo & Luigi Columbo defeated Carlos Rodriguez & The Great Bolo
4) Iron Mike DiBiase defeated Karol Krauser

Monday, July 6, 1959 – unknown arena – Memphis, TN
1) Sputnik Monroe defeated Pepi Pasquale
2) Don Fields & Bobby Fields defeated Mario Galento & The Mighty Yankee
3) Iron Mike DiBiase defeated Billy Wicks via CO

Friday, July 10, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Sascha the Great defeated Rocky Columbo
2) Farmer Jones defeated Carlos Rodriguez
3) Iron Mike DiBiase fought Luigi Columbo to a draw
4) The Great Bolo defeated Karol Krauser

Tuesday, July 14, 1959 – unknown arena – Little Rock, AR
1) World Junior Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Luigi Columbo

Friday, July 17, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) The Great Bolo and Red Donovan won a 9-man Battle Royal (other participants: Iron Mike DiBiase, Karol Krauser, Carlos Rodriguez, Luigi Columbo, Bob Clay, Farmer Jones, Sascha the Great)
2) Karol Krauser fought Carlos Rodriguez to a draw
3) Luigi Columbo defeated Bob Clay
4) Farmer Jones defeated Sascha the Great
5) The Great Bolo defeated Red Donovan

Monday, July 20, 1959 – unknown arena – Memphis, TN
1) The Mighty Yankee defeated Jesse James
2) Rocky Columbo fought Tom Drake to a draw
3) Iron Mike DiBiase defeated Rocky Columbo
4) Billy Wicks defeated Sputnik Monroe

Tuesday, July 21, 1959 – Washington County Fairgrounds Baseball Park – Fayetteville, AR
1) Kay Noble & Cowboy Bradley vs. Kathy Starr & Tiny Roe
2) World Junior Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase vs. Luigi Columbo

Friday, July 24, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Red McKim defeated Sascha the Great
2) Red Donovan defeated Carlos Rodriguez
3) The Great Bolo & Betty Stark defeated Farmer Jones & Judy Grable
4) World Junior Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase fought Luigi Columbo to a draw in three falls

Friday, July 31, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Red Donovan defeated Sascha the Great
2) The Great Bolo defeated Farmer Jones
3) Judy Grable & Cowboy Bradley defeated Betty Stark & Tiny Roe
4) World Junior Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Luigi Columbo

Friday, August 14, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) The Great Bolo defeated Luigi Columbo in three falls
2) Red Donovan & Farmer Jones defeated Carlos Rodriguez & Mr. X in three falls
3) World Junior Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Angelo Savoldi in three falls

Friday, August 21, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Mr. X defeated Red Donovan
2) Farmer Jones fought Sascha the Great to a draw in three falls
3) Angelo Savoldi defeated Iron Mike DiBiase in three falls to win the World Junior Heavyweight Title

Friday, August 28, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Mr. X defeated Farmer Jones
2) Red Donovan & Joe Costello defeated Iron Mike DiBiase & Sascha the Great in three falls
3) Texas Death Match: The Great Bolo defeated Luigi Columbo

Friday, September 4, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Iron Mike DiBiase and Joe Costello won a 9-man Battle Royal (other participants: Luigi Columbo, Red Donovan, Red McKim, Sascha the Great, Farmer Jones, The Great Bolo, Mr. X)
2) Luigi Columbo defeated Red Donovan
3) Red McKim defeated Sascha the Great
4) Farmer Jones defeated The Great Bolo via default
5) Iron Mike DiBiase defeated Joe Costello to win the Battle Royal

Friday, September 11, 1959 – Stockyards Coliseum – Oklahoma City, OK
1) Joe Costello fought Red Donovan to a draw
2) Luigi Columbo defeated Sascha the Great
3) Lorraine Johnson defeated Laura Martinez
4) Dick Hutton defeated Juan Humberto
5) The Great Bolo defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Monday, September 14, 1959 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Angelo Martinelli defeated Tito Kopa
2) Jack O'Brien defeated Jimmy Hines
3) Alex Perez fought Tony Angelo to a draw
4) Iron Mike DiBiase defeated Alex Perez
5) Prince Maiava defeated Danny McShain via DQ
6) Pepper Gomez defeated The Zebra Kid

Wednesday, September 16, 1959 – Municipal Auditorium – San Antonio, TX
1) Prince Maiava fought Ivan the Terrible to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Rey Urbano
3) Tony Angelo defeated Joe Cassius
4) World Tag Team Champions Mr. Moto & Duke Keomuka defeated Nick Kozak & Jerry Kozak
5) World Heavyweight Champion Pat O’Connor fought Pepper Gomez to a double-CO in three falls

Monday, September 21, 1959 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Jimmy Hines vs. Tony Angelo
2) Iron Mike DiBiase vs. Angelo Martinelli
3) Danny McShain vs. Rey Urbano
4) Prince Maiava & Silento Rodriguez vs. Mr. Moto & Duke Keomuka
5) World Heavyweight Champion Pat O’Connor defeated Pepper Gomez

Tuesday, September 22, 1959 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Prince Maiava defeated Angelo Martinelli
2) Dick Raines fought Ivan the Terrible to a draw
3) World Tag Team Champions Mr. Moto & Duke Keomuka defeated Pepper Gomez & Jerry Kozak
4) Danny McShain defeated Jack O’Brien in three falls
5) Iron Mike DiBiase defeated Nick Kozak in three falls

Wednesday, September 23, 1959 – Municipal Auditorium – San Antonio, TX
1) Tony Angelo defeated Rey Urbano
2) Jerry Kozak defeated Ivan the Terrible
3) Iron Mike DiBiase fought Nick Kozak to a draw
4) Prince Maiava defeated Mr. Moto via DQ
5) Pepper Gomez defeated Duke Keomuka via DQ in three falls

Thursday, September 24, 1959 – City Auditorium – Galveston, TX
1) Jerry Kozak defeated Danny McShain in three falls (18:00)
2) Nick Kozak defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls (14:00)
3) Mr. Moto & Duke Keomuka defeated Pepper Gomez & Prince Maiava in three falls (17:30)

Friday, September 25, 1959 – City Auditorium – Houston, TX
1) Pedro Godoy vs. Tony Angelo
2) Jerry Kozak vs. Tito Kopa
3) Jack O'Brien vs. Prince Maiava
4) Iron Mike DiBiase vs. Angelo Martinelli
5) World Tag Team Champions Mr. Moto & Duke Keomuka vs. Pepper Gomez & Nick Kozak

Monday, September 28, 1959 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Ivan the Terrible defeated Tito Kopa
2) Tony Angelo defeated Angelo Martinelli
3) Duke Keomuka defeated Rey Urbano
4) Danny McShain fought Prince Maiava to a draw
5) Mr. Moto defeated Silento Rodriguez
6) Pepper Gomez defeated Iron Mike DiBiase via DQ

Tuesday, September 29, 1959 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Ivan the Terrible defeated Ray Urbano
2) Danny McShain defeated Angelo Martinelli
3) Pepper Gomez defeated Duke Keomuka
4) Mr. Moto defeated Prince Maiava
5) Nick Kozak defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Wednesday, September 30, 1959 – Municipal Auditorium – San Antonio, TX
1) Pepper Gomez fought Mr. Moto to a draw
2) Iron Mike DiBiase defeated Angelo Martinelli
3) Silento Rodriguez defeated Jimmy Hines
4) Prince Maiava defeated Tony Angelo
5) Mr. Moto & Duke Keomuka defeated Pepper Gomez & Nick Kozak in three falls

Thursday, October 1, 1959 – City Auditorium – Galveston, TX
1) Jimmy Hines defeated Rey Urbano (10:00)
2) Mr. Moto defeated Pedro Godoy (10:00)
3) Silento Rodriguez defeated Duke Keomuka via DQ in three falls (17:00)
4) Iron Mike DiBiase defeated Nick Kozak in three falls (17:35)

Monday, October 5, 1959 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Silento Rodriguez defeated Tony Angelo
2) Jerry Kozak defeated Pedro Godoy
3) Danny McShain defeated Rey Urbano
4) Pepper Gomez & Prince Maiava defeated Mr. Moto & Duke Keomuka via DQ
5) Iron Mike DiBiase defeated Ivan the Terrible

Tuesday, October 6, 1959 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Ivan the Terrible defeated Pedro Godoy
2) Prince Maiava defeated Rey Urbano
3) Duke Keomuka fought Nick Kozak to a draw
4) Pepper Gomez defeated Mr. Moto
5) Iron Mike DiBiase defeated Danny McShain

Wednesday, October 7, 1959 – Municipal Auditorium – San Antonio, TX
1) Blackie Mendoza fought Angelo Martinelli to a draw
2) Prince Maiava defeated Jimmy Hines
3) Nick Kozak fought Mr. Moto to a draw
4) Iron Mike DiBiase defeated Silento Rodriguez
5) Pepper Gomez defeated Duke Keomuka in five falls

Thursday, October 8, 1959 – City Auditorium – Galveston, TX
1) Iron Mike DiBiase defeated Silento Rodriguez (5:00)
2) Duke Keomuka fought Alex Perez to a draw (15:00)
3) Mr. Moto defeated Prince Maiava via DQ (12:00)
4) Pepper Gomez defeated Jimmy Hines (11:00)
5) Alex Perez & Pepper Gomez & Prince Maiava & Silento Rodriguez defeated Iron Mike DiBiase & Mr. Moto & Duke Keomuka & Jimmy Hines

Monday, October 12, 1959 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Johnny Rebel defeated Silento Rodriguez
2) George Curtis defeated Ivan the Terrible
3) Duke Keomuka fought Pepper Gomez to a draw
4) Mr. Moto fought Prince Maiava to a draw
5) Mr. Moto & Duke Keomuka & Sugi Sito defeated Pepper Gomez & Prince Maiava & Marvin Jones
6) Iron Mike DiBiase defeated Jerry Kozak in three falls

Tuesday, October 13, 1959 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Angelo Martinelli fought Silento Rodriguez to a draw
2) George Curtis defeated Danny McShain via DQ
3) Mr. Moto defeated Ivan the Terrible
4) Nick Kozak defeated Duke Keomuka
5) Iron Mike DiBiase fought Pepper Gomez to a no contest in three falls

Wednesday, October 14, 1959 – Municipal Auditorium – San Antonio, TX
1) Joe Cassius defeated Jimmy Hines
2) Silento Rodriguez fought George Curtis to a draw
3) Prince Maiava defeated George Bollas
4) Nick Kozak defeated Mr. Moto via DQ in three falls
5) Pepper Gomez defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Thursday, October 15, 1959 – City Auditorium – Galveston, TX
1) Nick Kozak fought Danny McShain to a draw (15:00)
2) Iron Mike DiBiase defeated Jerry Kozak (11:00)
3) Nick Kozak & Jerry Kozak defeated Iron Mike DiBiase & Danny McShain (10:00)
4) Judo Rules: Duke Keomuka defeated McKinley Pickens (10:00)
5) George Bollas defeated Pepper Gomez in three falls (8:00)

Friday, October 16, 1959 – City Auditorium – Houston, TX
1) Alex Perez defeated Ivan the Terrible
2) George Curtis defeated Bad Boy Hines
3) Mr. Moto defeated George Bollas
4) Prince Maiava defeated Danny McShain
5) Iron Mike DiBiase fought Pepper Gomez to a draw
6) Nick Kozak defeated Duke Keomuka

Monday, October 19, 1959 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Mr. Moto defeated Iron Mike DiBiase
2) George Curtis defeated Prince Maiava
3) Yaqui Bravo defeated Alex Perez
4) Pepper Gomez defeated Danny McShain
5) Jack Laskin defeated Jerry Kozak
6) Enrique Guzman defeated Jimmy Hines
7) Mr. Moto defeated George Curtis
8) Pepper Gomez defeated Yaqui Bravo
9) Enrique Guzman defeated Jack Laskin
10) Mr. Moto defeated Enrique Guzman
11) Pepper Gomez defeated Mr. Moto

Tuesday, October 20, 1959 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Alex Perez fought Jack Laskin to a draw
2) George Curtis defeated Yaqui Bravo via DQ
3) Danny McShain defeated Nick Kozak
4) Mr. Moto fought Pepper Gomez to a double-DQ
5) World Heavyweight Champion Pat O’Connor fought Iron Mike DiBiase to a draw in three falls (90:00)

Wednesday, October 21, 1959 – Municipal Auditorium – San Antonio, TX
1) George Curtis defeated Tony Barbetta
2) Prince Maiava fought Danny McShain to a draw
3) Silento Rodriguez defeated Iron Mike DiBiase via DQ
4) Enrique Guzman fought Duke Keomuka to a draw
5) World Heavyweight Champion Pat O’Connor fought Pepper Gomez to a double-DQ

Thursday, October 22, 1959 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Yaqui Bravo vs. Angelo Martinelli
2) Enrique Guzman vs. Tony Angelo
3) Iron Mike DiBiase fought Nick Kozak to a draw (20:00)
4) World Heavyweight Champion Pat O’Connor vs. Duke Keomuka

Monday, October 26, 1959 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) George Curtis fought Jack Laskin to a draw
2) Yaqui Bravo defeated Pancho Lopez
3) Mr. Moto defeated Alex Perez
4) Iron Mike DiBiase fought Nick Kozak to a draw
5) Enrique Guzman defeated Danny McShain
6) World Heavyweight Champion Pat O’Connor defeated Pepper Gomez in three falls

Tuesday, October 27, 1959 – Sportatorium – Dallas, TX
1) George Curtis defeated Alex Perez
2) Jack Laskin fought Nick Kozak to a draw
3) Ann Regan defeated Sylvia Torres
4) Pepper Gomez & Enrique Guzman defeated Mr. Moto & Duke Keomuka via DQ
5) Danny McShain defeated Iron Mike DiBiase

Wednesday, October 28, 1959 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Tony Barbetta vs. Pancho Lopez
2) Jerry Kozak vs. Jimmy Hines
3) Alex Perez vs. Yaqui Bravo
4) Iron Mike DiBiase defeated Nick Kozak via DQ

Thursday, October 29, 1959 – City Auditorium – Galveston, TX
1) Enrique Guzman defeated Iron Mike DiBiase via DQ
2) Nick Kozak defeated Tony Barbetta (10:00)
3) Jack Laskin fought Mr. Moto to a draw (15:00)
4) Nick Kozak & Jack Laskin & Enrique Guzman defeated Iron Mike DiBiase & Mr. Moto & Tony Barbetta in three falls
5) Yaqui Bravo defeated Alex Perez in three falls

Monday, November 2, 1959 – Arena – Waco, TX
1) Tony Barbetta fought Jerry Kozak to a draw
2) Prince Maiava defeated Iron Mike DiBiase
3) Texas Junior Heavyweight Champion Silento Rodriguez defeated Jimmy Hines via DQ in three falls

Tuesday, November 3, 1959 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Danny McShain fought Jerry Kozak to a draw
2) Jack Laskin defeated George Curtis
3) World Heavyweight Champion Pat O’Connor defeated Iron Mike DiBiase in three falls
4) Lights Out Match: Cyclone Anaya & Pepper Gomez & Enrique Guzman defeated Mr. Moto & Duke Keomuka & Sugi Sito in three falls

Thursday, November 5, 1959 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Cyclone Anaya vs. Yaqui Bravo
2) Duke Keomuka vs. Enrique Guzman
3) Iron Mike DiBiase & Danny McShain vs. Nick Kozak & Jerry Kozak

Friday, November 6, 1959 – City Auditorium – Houston, TX
1) Jimmy Hines vs. Cyclone Anaya
2) Nick Kozak vs. Pancho Lopez
3) Enrique Guzman vs. Leo Garibaldi
4) Judo Jacket Match: Duke Keomuka vs. Pepper Gomez
5) Danny McShain vs. Mr. Moto
6) Iron Mike DiBiase vs. Yaqui Bravo

Monday, November 9, 1959 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Bull Allen defeated George Curtis
2) Enrique Guzman defeated Yaqui Bravo
3) Iron Mike DiBiase fought Cyclone Anaya to a draw
4) Duke Keomuka defeated Leo Garibaldi
5) Danny McShain fought Pepper Gomez to a draw
6) Texas Heavyweight Champion Nick Kozak defeated Mr. Moto via DQ

Tuesday, November 10, 1959 – Sportatorium – Dallas, TX
1) George Curtis defeated Red Grant
2) Jack Laskin defeated Jerry Kozak
3) Cyclone Anaya fought Danny McShain to a draw
4) Iron Mike DiBiase fought Danny Savich to a draw in three falls
5) World Tag Team Champions Mr. Moto & Duke Keomuka defeated Pepper Gomez & Enrique Guzman in three falls

Wednesday, November 11, 1959 – Municipal Auditorium – San Antonio, TX
1) Pancho Lopez defeated Iron Mike DiBiase
2) Cyclone Anaya defeated Duke Keomuka via DQ
3) Pepper Gomez fought Mr. Moto to a draw
4) Iron Mike DiBiase defeated Paul Boesch
5) Cyclone Anaya & Pepper Gomez & Enrique Guzman defeated Mr. Moto & Duke Keomuka & Sugi Sito in three falls

Thursday, November 12, 1959 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Bull Allen vs. Enrique Guzman
2) Mr. Moto vs. Pancho Lopez
3) Iron Mike DiBiase vs. Jerry Kozak
4) Duke Keomuka vs. Cyclone Anaya

Monday, November 16, 1959 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Billy Strong fought Leo Garibaldi to a draw
2) Cyclone Anaya defeated Bull Allen
3) Nick Kozak defeated Yaqui Bravo via DQ
4) Danny McShain defeated Jerry Kozak
5) Judo Jacket Match: Duke Keomuke fought Pepper Gomez to a draw
6) Mr. Moto defeated Iron Mike DiBiase

Tuesday, November 17, 1959 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Jack Laskin fought Prince Maiava to a draw
2) Danny McShain defeated Enrique Guzman
3) Pepper Gomez defeated Billy Strong
4) Mr. Moto defeated Pancho Lopez
5) Cyclone Anaya defeated Iron Mike DiBiase via DQ
6) Danny Savich fought Duke Keomuka to a no contest in three falls

Wednesday, November 18, 1959 – Municipal Auditorium – San Antonio, TX
1) Yaqui Bravo defeated Blackie Mendoza
2) Leo Garibaldi defeated Jerry Kozak
3) Prince Maiava defeated Billy Strong
4) Enrique Guzman defeated Iron Mike DiBiase
5) Pepper Gomez & Cyclone Anaya defeated Mr. Moto & Duke Keomuka in three falls to win the World Tag Team Title

Thursday, November 19, 1959 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Billy Strong vs. Tony Barbetta
2) Iron Mike DiBiase vs. Silento Rodriguez
3) Mr. Moto & Duke Keomuka vs. Cyclone Anaya & Enrique Guzman

Monday, November 23, 1959 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Leo Garibaldi defeated Tony Barbetta
2) Yaqui Bravo defeated Pancho Lopez
3) Danny McShain defeated Duke Keomuka
4) Cyclone Anaya fought Nick Kozak to a draw
5) Iron Mike DiBiase defeated Billy Strong
6) Mr. Moto fought Pepper Gomez to a no contest in three falls

Tuesday, November 24, 1959 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Billy Strong defeated Johnny Avalon
2) Prince Maiava defeated Jimmy Hines via DQ
3) Pancho Lopez defeated Jack Laskin
4) Cyclone Anaya defeated Danny McShain via DQ
5) Iron Mike DiBiase fought Pepper Gomez to a draw
6) Duke Keomuka defeated Danny Savich
7) Lights Out Match: Iron Mike DiBiase & Jimmy Hines & Jack Laskin & Danny McShain defeated Cyclone Anaya & Pepper Gomez & Pancho Lopez & Prince Maiava

Wednesday, November 25, 1959 – Municipal Auditorium – San Antonio, TX
1) Leo Garibaldi defeated Jimmy Hines
2) Yaqui Bravo defeated Johnny Avalon
3) Maurice Vachon defeated Prince Maiava
4) Enrique Guzman defeated Duke Keomuka via DQ
5) Iron Mike DiBiase fought Cyclone Anaya to a draw in three falls (90:00)

Thursday, November 26, 1959 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Duke Keomuka vs. Enrique Guzman
2) Iron Mike DiBiase vs. Billy Strong
3) Mr. Moto & Duke Keomuka & Sugi Sito vs. Cyclone Anaya & Enrique Guzman & Silento Rodriguez

Monday, November 30, 1959 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Silento Rodriguez defeated Tony Barbetta
2) Leo Garibaldi defeated Pancho Lopez
3) Duke Keomuka fought Nick Kozak to a draw
4) Texas Tag Team Champions Pepper Gomez & Cyclone Anaya defeated Jimmy Hines & Danny McShain
5) Mr. Moto defeated Iron Mike DiBiase

Tuesday, December 1, 1959 – Sportatorium – Dallas, TX
1) Danny McShain vs. Silento Rodriguez
2) Iron Mike DiBiase vs. Pancho Lopez
3) Jimmy Hines vs. Tony Barbetta
4) 6-man Battle Royal (participants: Iron Mike DiBiase, Jimmy Hines, Danny McShain, Pancho Lopez, Silento Rodriguez, Tony Barbetta)
5) Cyclone Anaya & Pepper Gomez & Jay Cox vs. Mr. Moto & Duke Keomuka & Sugi Sito

Wednesday, December 2, 1959 – Municipal Auditorium – San Antonio, TX
1) Tony Barbetta vs. Eddie Montemayor
2) Enrique Guzman vs. Maurice Vachon
3) Yaqui Bravo vs. Leo Garibaldi
4) Iron Mike DiBiase vs. Paul Boesch
5) World Tag Team Champions Cyclone Anaya & Pepper Gomez vs. Duke Keomuka & Mr. Moto

Thursday, December 3, 1959 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Silento Rodriguez vs. Eddie Montemayor
2) Billy Strong vs. Tony Barbetta
3) Iron Mike DiBiase vs. Enrique Guzman
4) Mr. Moto vs. Cyclone Anaya

Friday, December 4, 1959 – City Auditorium – Houston, TX
1) Dino Bravo vs. Jack Laskin
2) Mr. Moto vs. Nick Kozak
3) Danny McShain vs. Enrique Guzman
4) Maurice Vachon vs. Prince Maiava
5) Cyclone Anaya vs. Duke Keomuka
6) Iron Mike DiBiase vs. Pepper Gomez

Monday, December 7, 1959 – North Side Coliseum – Fort Worth, TX
1) Pancho Lopez defeated Tony Barbetta
2) Leo Garibaldi fought Nick Kozak to a draw
3) Danny McShain defeated Silento Rodriguez
4) Duke Keomuka defeated Jimmy Hines
5) Cyclone Anaya defeated Iron Mike DiBiase
6) Pepper Gomez defeated Mr. Moto in three falls

Tuesday, December 8, 1959 – Municipal Auditorium – San Antonio, TX
1) Eddie Montemayor fought Ace of Spades to a draw
2) Maurice Vachon defeated Silento Rodriguez
3) Enrique Guzman defeated Billy Strong
4) Yaqui Bravo defeated Nick Kozak
5) Iron Mike DiBiase defeated Danny McShain in three falls to win the vacant Brass Knuckles Title

Thursday, December 10, 1959 – Town Hall Arena – Corpus Christi, TX
1) Enrique Guzman vs. Jack Laskin
2) Mr. Moto vs. Silento Rodriguez
3) Iron Mike DiBiase vs. Billy Strong
4) Duke Keomuka vs. Cyclone Anaya

Friday, December 11, 1959 – City Auditorium – Houston, TX
1) Johnny Avalon vs. Leo Garibaldi
2) Jimmy Hines vs. Cyclone Anaya
3) Duke Keomuka vs. Enrique Guzman
4) Mr. Moto vs. Nick Kozak
5) Paul Boesch vs. Sugi Sito
6) Bathtub Match: Iron Mike DiBiase vs. Danny McShain

[December 16 – DiBiase was advertised to appear in San Antonio, but was replaced by Pepper Gomez.]



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
https://wweoldschool.wordpress.com/
https://twitter.com/krisswrestling
Back To Top PM Quote Reply  

 Posted: Tue Feb 14th, 2017 09:27 pm
  PM Quote Reply
12th Post
Kriss



Joined: Wed Dec 12th, 2007
Location: Parts Unknown
Posts: 4961
Status: 
Offline
Monday, January 4, 1960 – American Legion Coliseum – Fort Myers, FL
1) Iron Mike DiBiase defeated Johnny Walker
2) Prince Maiava defeated Al Galento via DQ in two straight falls
3) Black Jack Dillon & El Diablo defeated Ike Eakins & Pat O’Hara in three falls

Tuesday, January 5, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Iron Mike DiBiase defeated Pat McManus (20:15)
2) Don Curtis defeated John Paul Henning in three falls
3) The Red Menace & Danny McShain defeated Ray Villmer & Harry Smith in three falls

Wednesday, January 6, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Prince Maiava defeated Black Jack Dillon
2) John Paul Henning defeated Iron Mike DiBiase in three falls
3) Ike Eakins defeated Angelo Poffo

Thursday, January 7, 1960 – National Guard Armory – Fort Lauderdale, FL
1) Ann Regan vs. Ella Waldek
2) Eddie Graham vs. Tito Carreon
3) Iron Mike DiBiase vs. Don Curtis
4) Angelo Poffo vs. Ray Villmer

Friday, January 8, 1960 – Auditorium – Miami Beach, FL
1) Iron Mike DiBiase defeated Jose Garcia
2) Danny McShain defeated Marco Polo
3) Texas Death Match: Don Curtis defeated Angelo Poffo
4) Tito Carreon & Ray Villmer defeated Eddie Graham & The Red Menace in three falls

Saturday, January 9, 1960 – Baseball Stadium – Miami, FL
1) Dixie Dugan vs. Dot Dotson
2) Al Galento vs. Prince Maiava
3) Iron Mike DiBiase & Chico Venegas vs. Tito Carreon & Marco Polo
4) Don Curtis vs. Eddie Graham

Monday, January 11, 1960 – American Legion Arena – Sarasota, FL
1) Prince Maiava defeated Black Jack Dillon
2) Tito Carreon defeated Iron Mike DiBiase in three falls
3) Ike Eakins defeated El Diablo in two straight falls

Tuesday, January 12, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Prince Maiava defeated Al Galento
2) Judy Glover & Ann Regan defeated Ella Waldek & Mae Weston
3) Don Curtis defeated Iron Mike DiBiase
4) Eddie Graham defeated Danny McShain

Wednesday, January 13, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Prince Maiava defeated Ed Fayeta in two straight falls
2) Iron Mike DiBiase defeated Johnny Walker via CO in three falls
3) Judy Glover & Ann Regan defeated Dot Dotson & Pat Lyda

Thursday, January 14, 1960 – National Guard Armory – Fort Lauderdale, FL
1) John Fiatta vs. Prince Maiava
2) Ann Regan vs. Sylvia Torres
3) Iron Mike DiBiase & Jan Madrid vs. Ray Villmer & Don Curtis

Friday, January 15, 1960 – Auditorium – Miami Beach, FL
1) Tito Carreon defeated Iron Mike DiBiase
2) Prince Maivia defeated Jack Vansky
3) Ella Waldek defeated Sharon Lass
4) Don Curtis & Ray Villmer defeated Danny McShain & The Red Menace

Saturday, January 16, 1960 – Baseball Stadium – Miami, FL
1) Dory Funk defeated Tony Jiminez
2) Prince Maivia defeated The Red Menace
3) Sylvia Torres defeated Sharon Lass
4) Don Curtis & Luis Hernandez defeated Iron Mike DiBiase & Al Galento

Monday, January 18, 1960 – American Legion Coliseum – Fort Myers, FL
1) Bonnie Watson and Sylvia Torres won a 5-woman Battle Royal (other participants: Ella Waldek, Judy Glover, Pat Lyda)
2) Judy Glover fought Pat Lyda to a draw
3) Bonnie Watson defeated Sylvia Torres to win the Battle Royal
4) Prince Maiava defeated Jack Vansky in two straight falls
5) Iron Mike DiBiase defeated Bill Parks in three falls

Tuesday, January 19, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Luis Hernandez defeated Jack Vansky (21:00)
2) Don Curtis defeated Marco Polo (13:00)
3) Prince Maiava defeated Danny McShain
4) Iron Mike DiBiase defeated The Red Raider via CO to win the Southern Heavyweight Title

Wednesday, January 20, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Ann Regan defeated Bonnie Watson via DQ
2) Dory Funk fought Jack Vansky to a draw (15:00)
3) Don Curtis defeated Johnny Valentine in three falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Prince Maiava via DQ in three falls

Thursday, January 21, 1960 – National Guard Armory – Fort Lauderdale, FL
1) Ella Waldek vs. Judy Glover
2) Don Curtis vs. Eddie Graham
3) Iron Mike DiBiase vs. Ray Villmer

Saturday, January 23, 1960 – Baseball Stadium – Miami, FL
1) Prince Maivia defeated The Red Menace
2) Dory Funk defeated Eddie Graham via DQ
3) Tito Carreon & Luis Hernandez defeated Iron Mike DiBiase & Johnny Valentine

Monday, January 25, 1960 – American Legion Coliseum – Fort Myers, FL
1) Prince Maiava defeated Rey Urbano via DQ
2) Pat Lyda & Mae Weston defeated Bonnie Watson & Dot Dotson in three falls
3) Bill Parks defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls

Tuesday, January 26, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Judy Glover defeated Sylvia Torres via DQ
2) Ray Villmer defeated Black Jack Dillon
3) Danny McShain defeated Prince Maiava
4) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase fought Don Curtis to a draw

Thursday, January 28, 1960 – Arena – Jacksonville, FL
1) Johnny Walker fought Jose Garcia to a draw
2) Luis Hernandez defeated Jack Vansky in three falls
3) Harry Smith defeated Iron Mike DiBiase via DQ

Saturday, January 30, 1960 – Baseball Stadium – Miami, FL
1) Luis Hernández defeated Johnny King
2) Don Curtis & Dixie Dugan defeated Iron Mike DiBiase & Ella Waldek in three falls
3) Eddie Graham defeated Dory Funk

Tuesday, February 2, 1960 – American Legion Arena – Lake Worth, FL
1) Iron Mike DiBiase vs. Dory Funk
2) Pee Wee James vs. Pancho Lopez
3) Argentina Rocca vs. Eddie Graham

Wednesday, February 3, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Kitty Adams & Andy Moore defeated Sylvia Torres & Pee Wee James in three falls
2) Ray Villmer defeated Tito Carreon in two straight falls
3) Argentina Rocca defeated Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase via DQ in three falls

Thursday, February 4, 1960 – National Guard Armory – Fort Lauderdale, FL
1) Judy Glover & Andy Moore vs. Dot Dotson & Pee Wee James
2) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase vs. Dory Funk
3) Eddie Graham vs. Prince Maiava

Saturday, February 6, 1960 – Baseball Stadium – Miami, FL
1) Harry Lewis vs. Luis Hernandez
2) Iron Mike DiBiase defeated Don Curtis
3) Sylvia Torres & Pancho Lopez defeated Dot Dotson & Pee Wee James
4) Argentina Rocca defeated Dick the Bruiser in three falls

Tuesday, February 9, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Eddie Graham & Luis Hernandez defeated Jack Terry & Gregorio Jarque
2) Handicap Match: Haystack Calhoun defeated Iron Mike DiBiase & Jack Vansky via DQ
3) Argentina Rocca defeated Dick the Bruiser in two straight falls

Wednesday, February 10, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Luis Hernandez defeated Jim Siksay (25:00)
2) Tom Thumb defeated Andy Moore in three falls
3) Argentina Rocca & Ray Villmer defeated Iron Mike DiBiase & Dick the Bruiser via DQ in two straight falls

Thursday, February 11, 1960 – National Guard Armory – Fort Lauderdale, FL
1) Ann Regan vs. Yoli Perez
2) Bill Parks vs. Jan Madrid
3) Iron Mike DiBiase & Danny McShain vs. Argentina Rocca & Don Curtis

Monday, February 15, 1960 – American Legion Coliseum – Fort Myers, FL
1) Don Curtis defeated unknown
2) Pancho Lopez & Andy Moore defeated Tom Thumb & Pee Wee James
3) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase fought Ray Villmer to a double-DQ in three falls

Tuesday, February 16, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Luis Hernandez defeated Jack Terry (12:30)
2) Dory Funk defeated Jack Vansky in three falls
3) Prince Maiava & Haystack Calhoun defeated Iron Mike DiBiase & Danny McShain in three falls

Thursday, February 18, 1960 – War Memorial Auditorium – Fort Lauderdale, FL
1) Pancho Lopez vs. Tom Thumb
2) Ike Eakins vs. Paul Anderson
3) Iron Mike DiBiase & Eddie Graham vs. Don Curtis & Haystack Calhoun

Friday, February 19, 1960 – National Guard Armory – Arcadia, FL
1) Jack Vansky vs. Bill Parks
2) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase vs. Ray Villmer

Monday, February 22, 1960 – American Legion Arena – Sarasota, FL
1) Don Curtis and Black Jack Dillon won a 6-man Battle Royal (other participants: Iron Mike DiBiase, Haystack Calhoun, Jack Terry, Ray Villmer)
2) Kitty Adams defeated Pat Lyda in three falls
3) Iron Mike DiBiase fought Ray Villmer to a draw
4) Haystack Calhoun defeated Jack Terry
5) Don Curtis defeated Black Jack Dillon (14:00)

Tuesday, February 23, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Don Curtis defeated Dory Funk (19:30)
2) Ann Regan & Pancho Lopez beat Ella Waldek & Billy the Kid
3) The Sheik of Araby defeated Danny McShain via CO
4) Prince Maiava defeated Iron Mike DiBiase via DQ

Wednesday, February 24, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Southern Women’s Champion Ella Waldek fought Kitty Adams to a draw in three falls (45:00)
2) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Ray Villmer in three falls
3) Handicap Match: Haystack Calhoun defeated Black Jack Dillon & Jan Madrid

Thursday, February 25, 1960 – Peabody Auditorium – Daytona Beach, FL
1) Bill Parks vs. Johnny Demchuk
2) Kitty Adams vs. Bonnie Watson
3) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase vs. Tito Carreon

Friday, February 26, 1960 – Auditorium – Miami Beach, FL
1) Ann Regan & Pancho Lopez vs. Pat Lyda & Billy the Kid
2) 7-man Battle Royal (participants: Iron Mike DiBiase, Paul Anderson, Danny McShain, Eddie Graham, Haystack Calhoun, The Sheik of Araby)

Saturday, February 27, 1960 – Baseball Stadium – Miami, FL
1) Sylvia Torres defeated Pat Lyda
2) Tito Carreon & Luis Hernandez defeated Iron Mike DiBiase & The Red Menace
3) Eddie Graham defeated Dory Funk
4) Paul Anderson defeated Ike Eakins

Monday, February 29, 1960 – American Legion Coliseum – Fort Myers, FL
1) Bill Parks fought Dory Funk to a draw (30:00)
2) Kitty Adams & Bouncing Burke defeated Bonnie Watson & Billy the Kid in three falls
3) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Don Curtis in three falls

Tuesday, March 1, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Pat Lyda defeated Yoli Perez (21:00)
2) Dory Funk fought Bill Parks to a draw in three falls (45:00)
3) Eddie Graham & Don Curtis defeated Iron Mike DiBiase & The Sheik of Araby in three falls

Wednesday, March 2, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Dory Funk defeated The Sheik of Araby via DQ in three falls
2) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Luis Hernandez
3) Pancho Lopez & Bouncing Burke defeated Pee Wee James & Billy the Kid in three falls

Thursday, March 3, 1960 – Peabody Auditorium – Daytona Beach, FL
1) Bill Parks vs. Gregorio Jarque
2) Kitty Adams vs. Ella Waldek
3) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase vs. Dory Funk
4) Paul Anderson vs. Ike Eakins

Friday, March 4, 1960 – Auditorium – Miami Beach, FL
1) Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk
2) Kitty Adams defeated Ella Waldek
3) The Sheik of Araby defeated Bill Parks
4) Claude St. Jean defeated Harry Lewis
5) Argentina Rocca & Don Curtis defeated Gorgeous George & Eddie Graham via DQ

Saturday, March 6, 1960 – National Guard Armory – Dade City, FL
1) Don Curtis vs. Johnny Demchuk
2) Kitty Adams & Bouncing Burke vs. Pat Lyda & Pee Wee James
3) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase vs. Peter Maiava

Monday, March 7, 1960 – American Legion Coliseum – Fort Myers, FL
1) Kitty Adams defeated Southern Women’s Champion Ella Waldek via DQ in three falls
2) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Bill Parks in three falls
3) Handicap Match: Paul Anderson defeated Jack Vansky & Marquis de Paree via DQ

Tuesday, March 8, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) John Paul Henning defeated Pedro Godoy
2) Don Curtis defeated Bill Parks in two straight falls
3) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Prince Maiava in three falls

Wednesday, March 9, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Gregorio Jarque fought Black Jack Dillon to a draw in three falls (45:00)
2) John Paul Henning defeated Iron Mike DiBiase via CO in three falls
3) Handicap Match: Paul Anderson defeated Pedro Godoy & Jack Vansky

Thursday, March 10, 1960 – unknown arena – Jacksonville, FL
1) Prince Maiava vs. Johnny Demchuk
2) Southern Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase vs. Bill Parks
3) Paul Anderson & Pedro Godoy vs. Marquis de Paree & Black Jack Dillon

Friday, March 11, 1960 – War Memorial Auditorium – Fort Lauderdale, FL
1) Bonnie Watson vs. Kitty Adams
2) Iron Mike DiBiase vs. Bill Parks
3) Gorgeous George vs. Don Curtis

Saturday, March 12, 1960 – Auditorium – Miami Beach, FL
1) Kitty Adams vs. Sylvia Torres
2) Don Curtis vs. Pedro Godoy
3) Tito Carreon defeated Gorgeous George
4) Argentina Rocca defeated Iron Mike DiBiase

Monday, March 14, 1960 – American Legion Arena – Orlando, FL
1) Iron Mike DiBiase defeated Peter Maiava
2) Eddie Graham defeated Prince Omar in two straight falls
3) Don Eagle defeated Pedro Godoy in three falls

Tuesday, March 15, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Ann Regan defeated Sylvia Torres (16:00)
2) Eddie Graham defeated Iron Mike DiBiase
3) Don Eagle defeated Pedro Godoy (18:00)
4) World Heavyweight Champion Wladek Kowalski defeated Don Curtis in three falls

Wednesday, March 16, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Ella Waldek defeated Kitty Adams
2) Eddie Graham defeated Prince Omar in two straight falls
3) Iron Mike DiBiase defeated Pat O’Hara in three falls
4) World Heavyweight Champion Wladek Kowalski fought John Paul Henning to a no contest in three falls

Saturday, March 19, 1960 – Auditorium – Miami Beach, FL
1) Iron Mike DiBiase & Pedro Godoy defeated Tito Carreon & Luis Hernandez in two straight falls
2) Kitty Adams defeated Yoli Perez
3) Don Curtis defeated Jack Hader
4) World Heavyweight Champion Wladek Kowalski fought Paul Anderson to a double-CO in three falls

Monday, March 21, 1960 – American Legion Arena – Orlando, FL
1) Tito Carreon fought Harry Smith to a draw
2) Eddie Graham defeated Iron Mike DiBiase in three falls
3) Don Curtis defeated World Heavyweight Champion Wladek Kowalski via DQ in three falls

Tuesday, March 22, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Harry Smith fought Johnny Demchuk to a draw (30:00)
2) Don Curtis defeated Iron Mike DiBiase via CO in three falls to win the Southern Heavyweight Title
3) Wladek Kowalski fought Don Eagle to a double-CO in three falls

Wednesday, March 23, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Pat O’Hara vs. Black Jack Dillon
2) Bonnie Watson fought Yoli Perez to a draw in three falls
3) Iron Mike DiBiase & Wladek Kowalski defeated Eddie Graham & Luis Hernandez in three falls

Thursday, March 24, 1960 – Peabody Auditorium – Daytona Beach, FL
1) Pat Lyda & Ella Waldek defeated Ann Regan & Sylvia Torres in three falls
2) Don Eagle & Harry Smith defeated Iron Mike DiBiase & Johnny Demchuk in three falls

Saturday, March 26, 1960 – Auditorium – Miami Beach, FL
1) Kitty Adams vs. Sylvia Torres
2) Don Curtis vs. Tito Carreon
3) Iron Mike DiBiase vs. Eddie Graham
4) Don Eagle vs. Pedro Godoy

Monday, March 28, 1960 – American Legion Arena – Orlando, FL
1) Dick Steinborn fought Tito Carreon to a no contest
2) Pedro Godoy defeated Harry Smith in three falls
3) Don Eagle defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls

Tuesday, March 29, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) John Paul Henning defeated Jack Wentworth via DQ
2) Southern Heavyweight Champion Don Curtis defeated Harry Smith
3) Brass Knuckles Champion Eddie Graham fought Iron Mike DiBiase to a no contest

Wednesday, March 30, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Eddie Graham defeated Marquis de Paree
2) Southern Heavyweight Champion Don Curtis defeated Iron Mike DiBiase in three falls
3) Don Eagle defeated Black Jack Dillon via DQ in two straight falls

Thursday, March 31, 1960 – Peabody Auditorium – Daytona Beach, FL
1) Ann Regan fought Bonnie Watson to a draw
2) Harry Smith fought Dick Steinborn to a no contest
3) Southern Heavyweight Champion Don Curtis defeated Iron Mike DiBiase in three falls

Monday, April 4, 1960 – American Legion Arena – Orlando, FL
1) Tito Carreon defeated Jack Wentworth via DQ
2) Brass Knuckles Champion Eddie Graham defeated Iron Mike DiBiase in three falls
3) Southern Heavyweight Champion Don Curtis defeated Pedro Godoy via DQ in three falls

Tuesday, April 5, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Jack Wentworth defeated Luis Hernandez
2) Eddie Graham defeated Prince Omar
3) Don Curtis & Don Eagle defeated Iron Mike DiBiase & Pedro Godoy

Wednesday, April 6, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Marco Polo defeated Johnny Demchuk in three falls
2) Southern Heavyweight Champion Don Curtis fought Jack Wentworth to a draw in three falls
3) Eddie Graham & Pat O’Hara defeated Iron Mike DiBiase & Black Jack Dillon in two straight falls

Monday, April 11, 1960 – American Legion Arena – Orlando, FL
1) Eddie Graham defeated Jack Wentworth in two straight falls
2) Don Eagle & Don Curtis defeated Iron Mike DiBiase & Pedro Godoy via DQ in three falls

Tuesday, April 12, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) John Paul Henning defeated Jack Wentworth via DQ
2) Southern Heavyweight Champion Don Curtis defeated Harry Smith
3) Brass Knuckles Champion Eddie Graham fought Iron Mike DiBiase to a no contest

Wednesday, April 13, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Don Eagle fought Jack Wentworth to a draw (20:00)
2) Southern Heavyweight Champion Don Curtis fought John Paul Henning to a no contest in three falls
3) Don Eagle & Pat O’Hara defeated Iron Mike DiBiase & Jack Wentworth

Thursday, April 14, 1960 – unknown arena – Jacksonville, FL
1) Harry Smith defeated Pedro Godoy
2) John Paul Henning defeated Iron Mike DiBiase
3) Don Eagle defeated Jack Wentworth

Friday, April 15, 1960 – National Guard Armory – Fort Myers, FL
1) Bob Morrow fought Harry Smith to a draw
2) John Paul Henning defeated Jack Wentworth in two straight falls
3) Don Curtis & John Heath defeated Iron Mike DiBiase & Pedro Godoy in three falls

Saturday, April 16, 1960 – National Guard Armory – Lakeland, FL
1) Jack Wentworth vs. Marco Polo
2) Southern Heavyweight Champion Don Curtis defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls
3) Don Eagle vs. Pedro Godoy

Monday, April 18, 1960 – American Legion Arena – Orlando, FL
1) Ella Waldek vs. Bonnie Watson
2) Don Curtis defeated John Paul Henning
3) Indian Death Match: Don Eagle defeated Iron Mike DiBiase

Tuesday, April 19, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Jack Wentworth vs. Marco Polo
2) Southern Heavyweight Champion Don Curtis fought Don Eagle to a draw (60:00)
3) Iron Mike DiBiase defeated Eddie Graham to win the Brass Knuckles Title

Wednesday, April 20, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) Pat O’Hara & Marco Polo defeated Iron Mike DiBiase & Jack Wentworth (35:00)
2) Southern Women’s Champion Ella Waldek defeated Bonnie Watson in three falls
3) Southern Heavyweight Champion Don Curtis defeated John Paul Henning in three falls

Saturday, April 23, 1960 – National Guard Armory – Lakeland, FL
1) Bob Morrow fought Marco Polo to a draw
2) Eddie Graham defeated Jack Wentworth via DQ in two straight falls
3) Iron Mike DiBiase fought Don Curtis to a double-DQ in three falls

Tuesday, April 26, 1960 – Fort Homer Hesterly Armory – Tampa, FL
1) Ella Waldek fought Bonnie Watson to a draw (20:00)
2) The Mighty Yankee defeated Don Curtis via DQ
3) Eddie Graham defeated Iron Mike DiBiase to win the Brass Knuckles Title

Wednesday, April 27, 1960 – N. Worth Gable Armory – St. Petersburg, FL
1) John Paul Henning defeated Pat O’Hara (12:00)
2) Eddie Graham fought Marco Polo to a double-KO
3) Pat O’Hara & Eddie Graham defeated Marco Polo & John Paul Henning in three falls
4) Southern Heavyweight Champion Don Curtis defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls

Saturday, April 30, 1960 – National Guard Armory – Lakeland, FL
1) 5-man Battle Royal (participants: Bob Morrow, Harry Smith, John Heath, John Paul Henning, Marco Polo)
2) Boxing: Iron Mike DiBiase vs. Don Curtis

Thursday, May 5, 1960 – Capitol Arena – Washington, DC
1) Chief Big Heart defeated Al Smith
2) The Great Antonio defeated The Zebra Kid
3) Iron Mike DiBiase defeated Arnold Skaaland
4) Buddy Rogers defeated Miguel Perez
5) Antonino Rocca defeated Pampero Firpo
6) Red Bastien & Lou Bastien defeated Skull Murphy & Pat Kelly via DQ

Friday, May 6, 1960 – Temple Hall – Highland Park, NJ
1) Iron Mike DiBiase vs. Suni War Cloud
2) Don Curtis vs. Pedro Godoy
3) Pampero Firpo vs. Taro Sakura
4) Buddy Rogers vs. Chief Big Heart

Saturday, May 7, 1960 – Arena – New Haven, CT
1) Mr. Clean vs. Jack Vansky
2) Iron Mike DiBiase vs. Steve Sanchez
3) Buddy Rogers vs. Don Lewin
4) Bearcat Wright vs. The Zebra Kid
5) Don Curtis vs. Al Smith
6) Red Bastien & Lou Bastien vs. Eddie Graham & Pampero Firpo

Thursday, May 12, 1960 – Capitol Arena – Washington, DC
1) Iron Mike DiBiase defeated Suni War Cloud
2) Don Curtis defeated Pedro Godoy
3) Buddy Rogers defeated Arnold Skaaland
4) Skull Murphy & Pat Kelly defeated Johnny Walker & Prince Maiava
5) Bruno Sammartino defeated Pampero Firpo

Saturday, May 14, 1960 – Island Garden – West Hempstead, NY
1) Al Smith vs. Suni War Cloud
2) Johnny Kace vs. Chief Big Heart
3) Jack Vansky vs. Don Curtis
4) Bruno Sammartino vs. Chet Wallick
5) Iron Mike DiBiase & Eddie Graham vs. Red Bastien & Lou Bastien

Wednesday, May 18, 1960 – unknown arena – Bridgeport, CT
1) Iron Mike DiBiase defeated Arnold Skaaland
2) Sweet Daddy Siki defeated The Zebra Kid
3) Don Curtis defeated Taro Sakuro
4) Lou Bastien & Red Bastien defeated Tony Altimore & Chet Wallick
5) Buddy Rogers defeated Tony Martinelli
6) Bruno Sammartino defeated Pampero Firpo via DQ

Thursday, May 19, 1960 – Capitol Arena – Washington, DC
1) Jack Davis defeated Jack Terry
2) Chet Wallick defeated Arnold Skaaland
3) Don Curtis defeated Miguel Torres
4) Chief Big Heart defeated Iron Mike DiBiase
5) Buddy Rogers defeated Suni War Cloud
6) Handicap Match: Haystacks Calhoun defeated Pedro Gomez & Al Smith

Saturday, May 21, 1960 – Madison Square Garden – New York City, NY
1) Miguel Perez defeated Chet Wallick (12:48)
2) Chief Big Heart defeated Johnny Kace (6:18)
3) Bearcat Wright & Sweet Daddy Siki fought Eddie Graham & Pampero Firpo to a draw (30:00)
4) The Great Antonio defeated Pedro Godoy (3:27)
5) Red Bastien & Lou Bastien vs. Jackie Fargo & Sonny Fargo
6) Bruno Sammartino defeated Haystack Calhoun (5:52)
7) Buddy Rogers defeated Antonino Rocca to a no contest (17:43)

Friday, May 27, 1960 – Elks Auditorium – Elizabeth, NJ
1) Miguel Torres vs. Jack Davis
2) Pedro Godoy vs. Suni War Cloud
3) Don Curtis & Miguel Perez vs. Jack Vansky & Larry Simon
4) The Great Antonio vs. Swede Hanson
5) Iron Mike DiBiase vs. Antonino Rocca

Saturday, May 28, 1960 – Arena – New Haven, CT
1) Tony Altimore vs. Miguel Torres
2) Al Smith vs. Tony Martinelli
3) Pedro Godoy vs. Joe Morales
4) Iron Mike DiBiase vs. Arnold Skaaland
5) Buddy Rogers & Chet Wallick vs. Suni War Cloud & Chief Big Heart

Monday, May 30, 1960 – Coliseum – Baltimore, MD
1) Madam X vs. Gloria Barattini
2) Frank James vs. Jack Vansky
3) Iron Mike DiBiase vs. Don Curtis
4) Bearcat Wright vs. Pampero Firpo
5) Red Bastien & Lou Bastien vs. Frankie Gabor & Johnny Gabor
6) Buddy Rogers vs. Charley Robinson

Saturday, June 4, 1960 – Madison Square Garden – New York City, NY
1) Arnold Skaaland defeated Jack Terry (6:14)
2) Jack Davis defeated Pedro Godoy (10:30)
3) Skull Murphy defeated Larry Moquin (7:57)
4) Frankie Gabor & Johnny Gabor defeated Johnny Walker & Prince Maiava in two straight falls
5) Don Curtis defeated Iron Mike DiBiase (10:52)
6) Miguel Perez & Bearcat Wright defeated Jackie Fargo & Sonny Fargo in three falls
7) Haystack Calhoun defeated Pat Kelly (6:10)
8) Buddy Rogers defeated Sweet Daddy Siki (11:42)
9) Antonino Rocca & Bruno Sammartino defeated The Great Antonio & Pampero Firpo in two straight falls

Tuesday, June 7, 1960 – Crystal Rink – Norwalk, CT
1) Tony Altimore vs. The Zebra Kid
2) Ted Lewin vs. Chet Wallick
3) Miguel Perez vs. Jack Terry
4) Iron Mike DiBiase vs. Don Curtis
5) Antonino Rocca & Haystack Calhoun vs. Skull Murphy & Pat Kelly

Thursday, June 16, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Silento Rodriquez defeated Danny Savich
2) Ed Sharpe defeated Sammy Baldwin
3) Iron Mike DiBiase defeated Nick Roberts
4) Dory Funk defeated Jack O'Reilly
5) Tokyo Joe defeated Bob Geigel
6) Art Nelson defeated Joe Hamilton
7) Eric Pedersen defeated Alex Perez (3:36)
8) Dory Funk defeated Timmy Geohagen
9) Eric Pedersen defeated Silento Rodriquez
10) Art Nelson defeated Tokyo Joe via DQ
11) Iron Mike DiBiase defeated Ed Sharpe
12) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase (15:00) (referee: Ed Sharpe)
13) Eric Pedersen defeated Art Nelson

Wednesday, June 22, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Eric Pedersen defeated Tommy Phelps
2) Art Nelson fought Ed Sharpe to a draw
3) Iron Mike DiBiase defeated Alex Perez in three falls
4) World Heavyweight Champion Pat O’Connor fought Dory Funk to a draw in three falls

Thursday, June 23, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Silento Rodriguez fought Timmy Geohagen to a draw (15:00)
2) Dr. X defeated Nick Roberts (15:00)
3) Tokyo Joe defeated Art Nelson
4) Iron Mike DiBiase & Ed Sharpe defeated Dory Funk & Bob Geigel
5) World Heavyweight Champion Pat O'Connor defeated Eric Pedersen via DQ in two straight falls (referee: Pretty Boy Collins)

Wednesday, June 29, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel defeated Jack O’Reilly
2) Joe Hamilton defeated Dr. X
3) Tokyo Joe defeated Silento Rodriguez
4) Eric Pedersen defeated Art Nelson in two straight falls
5) Iron Mike DiBiase defeated Alex Perez in three falls

Thursday, June 30, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Silento Rodriguez fought Joe Hamilton to a draw (15:00)
2) Alex Perez defeated Jack O'Reilly
3) Dr. X defeated Timmy Geohagen
4) Iron Mike DiBiase & Ed Sharpe defeated Bob Geigel & Nick Roberts in three falls (referees: Tommy Phelps & Pretty Boy Collins)
5) Eric Pedersen defeated Tokyo Joe in two straight falls

Wednesday, July 6, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Pretty Boy Collins fought Tommy Phelps to a draw (15:00)
2) Joe Hamilton & Tommy Phelps defeated Pretty Boy Collins & Frankie Hill Murdoch
3) Dr. X defeated Bob Geigel
4) Eric Pedersen defeated Tokyo Joe in three falls
5) Alex Perez defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls

Wednesday, July 13, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tim Geohagen defeated Tommy Phelps (9:05)
2) Bob Geigel defeated Tokyo Joe (9:50)
3) Dr. X defeated The Great Matador (12:20)
4) Iron Mike DiBiase defeated Joe Hamilton in three falls (20:02)
5) Eric Pedersen defeated Alex Perez in three falls 18:17)

Thursday, July 14, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Phelps defeated Pretty Boy Collins
2) Eric Pedersen defeated Timmy Geohagen
3) Bob Geigel defeated Tokyo Joe
4) Alex Perez & Nick Roberts defeated Iron Mike DiBiase & Ed Sharpe via DQ in three falls
5) Dr. X defeated Joe Hamilton via CO in three falls

Wednesday, July 20, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Nick Roberts defeated Pretty Boy Collins (8:08)
2) Dr. X defeated Tim Geohagen (9:42)
3) Alex Perez defeated Tommy Phelps (6:42)
4) Joe Hamilton defeated Ed Sharpe (10:06)
5) Bob Geigel defeated Jack O’Reilly (13:00)
6) Iron Mike DiBiase defeated The Great Matador (7:37)
7) Nick Roberts defeated Dr. X via DQ
8) Alex Perez fought Joe Hamilton to a draw (15:00)
9) Iron Mike DiBiase defeated Bob Geigel (3:43)
10) Gloria Barattini vs. Mae Young
11) Iron Mike DiBiase fought Nick Roberts to a no contest for the vacant North American Heavyweight Title

Thursday, July 21, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Jack O'Reilly defeated Alex Perez
2) Gloria Barattini defeated Mae Young
3) Joe Hamilton & Nick Roberts defeated Iron Mike DiBiase & Ed Sharpe
4) Bob Geigel defeated Pretty Boy Collins in two straight falls
5) International Heavyweight Champion Sonny Myers fought Dr. X to a draw in three falls (60:00)

Wednesday, July 27, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tim Geohagen defeated Alex Perez (10:28)
2) Jack O’Reilly fought Joe Hamilton to a draw (15:00)
3) Dr. X & Ed Sharpe vs. Sonny Myers & Bob Geigel
4) Iron Mike DiBiase defeated Nick Roberts in three falls to win the vacant North American Heavyweight Title (19:44)

Thursday, July 28, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Timmy Geohagen defeated The Great Matador (0:27)
2) Alex Perez defeated Pretty Boy Collins
3) Bob Geigel defeated Jack O'Reilly (15:00)
4) Sonny Myers defeated Ed Sharpe (27:00)
5) Joe Hamilton & Nick Roberts defeated Iron Mike DiBiase & Dr. X via DQ in two straight falls to win the vacant World Tag Team Title

Wednesday, August 3, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Alex Perez defeated Pretty Boy Collins
2) Bob Geigel fought Ed Sharpe to a draw (15:00)
3) Iron Mike DiBiase & Jack O’Reilly defeated Nick Roberts & Joe Hamilton in three falls
4) Darling Dagmar defeated Baby Cheryl
5) Dr. X defeated Sonny Myers in three falls

Thursday, August 4, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ed Sharpe defeated Timmy Geohagen
2) Dr. X & Jack O'Reilly defeated Alex Perez & Joe Hamilton
3) Darling Dagmar defeated Baby Cheryl
4) Bob Geigel defeated Sonny Myers (60:00) (referee: Pretty Boy Collins)
5) North American Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Nick Roberts in three falls

Monday, August 8, 1960 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Jack O’Reilly defeated Nick Roberts via DQ
2) Bob Geigel fought Sonny Myers to a double-CO (referee: Tommy Phelps)
3) Joe Hamilton defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls (referee: Tommy Phelps)

Wednesday, August 10, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Nick Roberts defeated Jack O’Reilly (8:35)
2) Joe Hamilton defeated Bob Geigel (12:40)
3) Pancho Lopez & Alex Perez defeated Iron Mike DiBiase & Ed Sharpe via DQ in three falls
4) International Heavyweight Champion Sonny Myers defeated Dr. X via DQ in three falls

Thursday, August 11, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tommy Phelps defeated The Great Matador
2) Bob Geigel defeated Joe Hamilton
3) Alex Perez & Pancho Lopez defeated Ed Sharpe & Jack O'Reilly
4) Nick Roberts defeated North American Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase via DQ in three falls (referee: Frank Murdoch)
5) International Heavyweight Champion Sonny Myers defeated Dr. X

Monday, August 15, 1960 – Top o’ Texas Sportsman’s Club – Pampa, TX
1) Joe Hamilton defeated Jack O’Reilly
2) Sonny Myers defeated Alex Perez
3) World Tag Team Champions Nick Roberts & Joe Hamilton defeated Iron Mike DiBiase & Jack O’Reilly via DQ in two straight falls (referee: Tommy Phelps)

Wednesday, August 17, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Alex Perez defeated Ed Sharpe (13:30)
2) Dr. X fought Pancho Lopez to a draw (15:00)
3) Sonny Myers defeated Jack O’Reilly (22:00)
4) Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas defeated Joe Hamilton & Nick Roberts (16:32)

Thursday, August 18, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Alex Perez defeated Jack O'Reilly
2) Tommy O'Toole defeated Timmy Geohagen
3) Bulldog Plechas & Ed Sharpe defeated Joe Hamilton & Pancho Lopez
4) North American Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Sonny Myers

Wednesday, August 24, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Dr. X defeated Ed Sharpe (10:05)
2) Ripper Leone & Tony Morelli fought Pancho Lopez & Alex Perez to a no contest
3) Sonny Myers fought Bob Geigel to a double-DQ (29:52)
4) World Tag Team Champions Joe Hamilton & Nick Roberts defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas via DQ (17:30)

Thursday, August 25, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Tony Morelli defeated Tommy Phelps
2) Pancho Lopez defeated Tommy O’Toole via DQ
3) Ripper Leone defeated Fred Hunt
4) Bob Geigel defeated Alex Perez
5) Sonny Myers & Joe Hamilton & Nick Roberts defeated Iron Mike DiBiase & Bulldog Plechas & Ed Sharpe

Wednesday, August 31, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bob Geigel defeated Ed Sharpe (0:15)
2) Bulldog Plechas vs. Joe Hamilton
3) Dr. X vs. Nick Roberts
4) Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls
5) Pancho Lopez & Alex Perez defeated Ripper Leone & Tony Morelli via DQ in three falls (22:41)

Wednesday, September 7, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Alex Perez defeated Dr. X via decision after a time limit draw (15:00)
2) Joe Hamilton & Tommy Phelps defeated Ripper Leone & Tony Morelli via DQ
3) Handicap Match: Pancho Lopez & Alex Perez defeated Bob Geigel (17:36)
4) North American Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Nick Roberts in three falls

Thursday, September 8, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Alex Perez defeated Ed Sharpe
2) Pancho Lopez defeated Jack O'Reilly
3) Nick Roberts defeated Tommy O'Toole
4) Jody Hamilton defeated Ripper Leone
5) Handicap Match: Tony Morelli & Fred Hunt defeated Iron Mike DiBiase via CO (referees: Tommy Phelps & Jack O’Reilly)
6) International Heavyweight Champion Sonny Myers defeated Bob Geigel (45:00)

Wednesday, September 14, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Bobby Christy defeated Tony Morelli (0:18)
2) Alex Perez defeated Jack O’Reilly (10:20)
3) Joe Hamilton & Nick Roberts defeated Ed Sharpe & Dr. X
4) Ripper Leone fought Sonny Myers to a draw in three falls (45:00)
5) Pancho Lopez defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls

Thursday, September 15, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bobby Christy defeated Jack O'Reilly
2) Greco-Roman Rules: Alex Perez defeated Tony Morelli
3) Nick Roberts & Jody Hamilton defeated Ed Sharpe & Tommy O'Toole
4) Pancho Lopez defeated Sonny Myers in three falls
5) Ripper Leone defeated Iron Mike DiBiase in three falls (referee: Alex Perez)

Saturday, September 17, 1960 – City Auditorium – Albuquerque, NM
1) Miguel Lopez & Pancho Lopez vs. Dr. X & Ed Sharpe

Wednesday, September 21, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Blackie Mendoza defeated Jack O’Reilly
2) Dr. X defeated Joe Hamilton
3) Ed Sharpe defeated Alex Perez
4) Pancho Lopez defeated Iron Mike DiBiase in three falls to win the North American Heavyweight Title
5) Ripper Leone & Tony Morelli defeated Sonny Myers & Bobby Christy in three falls

Saturday, September 24, 1960 – City Auditorium – Albuquerque, NM
1) Pancho Lopez vs. Ed Sharpe
2) Miguel Lopez vs. Dr. X

Sunday, September 25, 1960 – St. Michael’s High School – Santa Fe, NM
1) Miguel Lopez & Pancho Lopez vs. Dr. X & Ed Sharpe

Thursday, September 29, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Bobby Christy defeated Ed Sharpe
2) Tommy Phelps defeated Blackie Mendoza
3) Tommy O'Toole & Ed Sharpe & Tony Morelli defeated Nick Roberts & Jody Hamilton & Bobby Christy
4) International Heavyweight Champion Sonny Myers fought Pancho Lopez to a draw (60:00)
5) Ripper Leone defeated Iron Mike DiBiase in three falls (referee: Alex Perez)

Saturday, October 1, 1960 – City Auditorium – Albuquerque, NM
1) Miguel Lopez & Pancho Lopez vs. Dr. X & Ed Sharpe

Sunday, October 2, 1960 – St. Michael’s High School – Santa Fe, NM
1) Miguel Lopez & Pancho Lopez vs. Dr. X & Ed Sharpe

Monday, October 3, 1960 – Key City Sportatorium – Abilene, TX
1) Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase
2) Jessica Rogers defeated Kathy Starr in three falls
3) Ricki Starr defeated Tony Morelli in two straight falls

Wednesday, October 5, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Nick Roberts defeated Ed Sharpe
2) Bobby Christy defeated Iron Mike DiBiase
3) Jessica Rogers defeated Kathy Starr
4) Ripper Leone & Tony Morelli defeated Pancho Lopez & Blackie Mendoza in three falls
5) Ricki Starr defeated Sonny Myers in two straight falls

Thursday, October 6, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Pancho Lopez & Alex Perez defeated Ed Sharpe & Tony Morelli
2) Bobby Christy defeated Nick Roberts via DQ
3) Sonny Myers defeated Hans Schnabel
4) Ripper Leone defeated Iron Mike DiBiase
5) Ricki Starr defeated Tommy O'Toole in two straight falls

Wednesday, October 12, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Hans Schnabel and Nick Roberts won a 12-man Battle Royal (order of elimination: Happy Humphrey, Bill Cox, Bobby Christy, Tony Morelli, Ripper Leone, Alex Perez, Dr. X, Blackie Mendoza, Dory Funk, Iron Mike DiBiase)
2) Happy Humphrey defeated Bill Cox
3) Bobby Christy defeated Tony Morelli
4) Alex Perez defeated Ripper Leone via decision after a time limit draw
5) Dr. X defeated Blackie Mendoza
6) Iron Mike DiBiase fought Dory Funk to a draw
7) Hans Schnabel defeated Nick Roberts in two straight falls to win the Battle Royal (23:39)

Thursday, October 13, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Happy Humphrey and Billy Cox won an 8-man Battle Royal (other participants: Bobby Christy, Tommy O'Toole, Hans Schnabel, Nick Roberts, Pancho Lopez, Tony Morelli)
2) Bobby Christy defeated Tommy O'Toole
3) Hans Schnabel defeated Nick Roberts
4) Pancho Lopez defeated Tony Morelli
5) Happy Humphrey defeated Billy Cox to win the Battle Royal
6) Ricki Starr defeated Iron Mike DiBiase (30:00)
7) Dory Funk defeated Ripper Leone via CO in three falls

Wednesday, October 19, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Thor Hagen defeated Iron Mike DiBiase (15:00)
2) Bobby Christy defeated Nikita Mulkovich via DQ (13:00)
3) Ripper Leone & Tony Morelli defeated Pancho Lopez & Alex Perez in three falls to win the vacant World Tag Team Title
4) Ricki Starr defeated Dr. X in three falls
5) Hans Schnabel defeated Happy Humphrey (referee: Tommy Phelps)

Thursday, October 20, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Pancho Lopez & Alex Perez defeated Hans Schanbel & Ed Sharpe
2) Thor Hagen defeated Nikita Mulkovich (20:00)
3) Iron Mike DiBiase defeated Ted Christy
4) Ricki Starr defeated Happy Humphrey via CO (6:25)
5) Ripper Leone defeated Bobby Christy in two straight falls (referee: Bobby Cox)

Wednesday, October 26, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Tommy Phelps defeated Hans Schnabel when Schnabel could not pin Phelps twice in (20:00)
2) Nikita Mulkovich defeated Blackie Mendoza
3) Iron Mike DiBiase defeated Bobby Christy via forfeit
4) Ripper Leone vs. Alex Perez was cancelled due to both men being injured
5) World Heavyweight Champion Pat O’Connor defeated Sonny Myers in three falls

Thursday, October 27, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Alex Perez defeated Ed Sharpe
2) Thor Hagen defeated Hans Schnabel
3) International Heavyweight Champion Sonny Myers fought Nikita Mulkovich to a double-CO in three falls
4) Iron Mike DiBiase defeated Pancho Lopez in three falls to win the North American Heavyweight Title.
5) World Heavyweight Champion Pat O'Connor defeated Ripper Leone via DQ in three falls

Wednesday, November 2, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Jerry Christy & Bobby Christy defeated Iron Mike DiBiase & Hans Schnabel via DQ
2) Pancho Lopez defeated Nikita Mulkovich via decision after a time limit draw (15:00)
3) Sonny Myers defeated Thor Hagen (13:09)
4) Lord Littlebrook & Cowboy Bradley defeated Bull Brummell & Tiny Roe in three falls
5) Ripper Leone defeated Alex Perez (49:00)

Thursday, November 3, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Thor Hagen defeated Ed Sharpe
2) Nikita Mulkovich defeated Alex Perez
3) Lord Littlebrook & Cowboy Bradley defeated Bull Brummel & Tiny Roe in two straight falls
4) Jerry Christy defeat Antone Leon via DQ
5) North American Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Sonny Myers in three falls

Sunday, November 6, 1960 – City Auditorium – Albuquerque, NM
1) Thor Hagen vs. Ed Sharpe
2) Miguel Lopez & Juan Garcia vs. Nikita Mulkovich & Boris Petrov

Monday, November 7, 1960 – St. Michael’s High School – Santa Fe, NM
1) Nikita Mulkovich vs. Juan Garcia
2) Thor Hagen vs. Ed Sharpe
3) Miguel Lopez vs. Boris Petrov

Tuesday, November 8, 1960 – American Legion Auditorium – Farmington, NM
1) Nikita Mulkovitch vs. Juan Garcia
2) Thor Hagen vs. Ed Sharpe
3) Iron Mike DiBiase vs. Boris Petrov

Wednesday, November 9, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Lord Littlebrook defeated Tiny Roe
2) Gory Guerrero defeated Thor Hagen
3) Jerry Christy defeated Hans Schnabel
4) Nikita Mulkovich defeated Bobby Christy in three falls
5) Gory Guerrero & Pancho Lopez & Sonny Myers defeated Iron Mike DiBiase & Ripper Leone & Ed Sharpe in two straight falls

Thursday, November 10, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero defeated Hans Schnabel
2) Pancho Lopez defeated Thor Hagen
3) Cowboy Bradley defeated Bull Brummel
4) Bobby Christy & Jerry Christy defeated Ripper Leone & Ed Sharpe (0:07)
5) Nikita Mulkovich defeated Sonny Myers in three falls to win the International Heavyweight Title
6) North American Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Dory Funk via DQ in three falls.

Wednesday, November 16, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Silento Rodriguez defeated Tommy Phelps (11:48)
2) Hans Schnabel fought Alex Perez to a draw
3) Millie Stafford defeated Dot Dotson in three falls
4) North American Heavyweight Champion Iron Mike DiBiase defeated Pancho Lopez
5) Ripper Leone defeated Gory Guerrero via DQ in three falls

Thursday, November 17, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Silento Rodriqguez & Gory Guerrero defeated Ed Sharpe & Hans Schnabel
2) Dot Dotson defeated Millie Stafford
3) Nikita Mulkovich defeated Jerry Christy via DQ
4) Pancho Lopez defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls to win the North American Heavyweight Title
5) Ripper Leone defeated Bobby Christy via DQ in three falls

Wednesday, November 23, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Ripper Leone defeated Pancho Lopez
2) Alex Perez defeated Tommy Phelps
3) Silento Rodriguez defeated Nikita Mulkovich
4) Bobby Christy defeated Hans Schnabel in three falls
5) World Tag Team Champions Gory Guerrero & Pancho Lopez defeated Iron Mike DiBiase & Ripper Leone in two straight falls

Thursday, November 24, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Gory Guerrero & Alex Perez defeated Hans Schnabel & Ed Sharpe
2) Boris Petrov defeated Silento Rodriguez
3) Millie Stafford defeated Dot Dotson
4) Nikita Mulkovich defeated Pancho Lopez in three falls to win the North American Heavyweight Title
5) Bobby Christy & Jerry Christy defeated Iron Mike DiBiase & Ripper Leone via DQ in three falls

Wednesday, November 30, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Nikita Mulkovich fought Pancho Lopez to a draw
2) Silento Rodriguez defeated Hans Schnabel via DQ
3) Iron Mike DiBiase & Ripper Leone defeated Bobby Christy & Jerry Christy in three falls
4) World Tag Team Champions Gory Guerrero & Pancho Lopez defeated Nikita Mulkovich & Boris Petrov in three falls

Thursday, December 1, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Lorenzo Parente fought Silento Rodriguez to a draw
2) Hans Schnabel & Ed Sharpe defeated Bobby Christy & Jerry Christy
3) World Light Heavyweight Champion Gory Guerrero fought Boris Petrov to a draw in three falls
4) North American Heavyweight Champion Nikita Mulkovich defeated Ripper Leone in two straight falls
5) Boxing: Iron Mike DiBiase defeated Tommy Phelps (5th)

Wednesday, December 7, 1960 – Fair Park Coliseum – Lubbock, TX
1) Jerry Christy fought Alex Perez to a draw
2) Bobby Christy defeated Hans Schnabel via DQ
3) Pancho Lopez defeated Iron Mike DiBiase via DQ in three falls
4) Gory Guerrero defeated Ripper Leone in three falls (referee: Alex Perez)

Thursday, December 8, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Ed Sharpe fought Silento Rodriguez to a draw
2) Boris Petrov defeated Bobby Christy
3) Gory Guerrero & Silento Rodriguez defeated Hans Schnabel & Ed Sharpe
4) Iron Mike DiBiase & Ripper Leone defeated Alex Perez & Tommy Phelps in two straight falls
5) Bobby Christy & Jerry Christy defeated Nikita Mulkovich & Boris Petrov in two straight falls

[December 14 – DiBiase was advertised to appear in Lubbock, but the card was cancelled.]

Thursday, December 15, 1960 – Sports Arena – Amarillo, TX
1) Silento Rodriguez fought Jerry Christy to a draw
2) Gory Guerrero & Lorenzo Parente defeated Boris Petrov & Ed Sharpe
3) Bobby Christy defeated Ripper Leone
4) Art Nelson defeated Nikita Mulkovich via referee's decision
5) Dory Funk defeated Iron Mike DiBiase in two straight falls

Monday, December 19, 1960 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Enrique Mendoza fought Lorenzo Parente to a draw
2) Prince Maiava & Marc Brutus defeated Mike DiBiase & Tarzan Tourville
3) Art Nelson defeated Yaqui Bravo
4) Western States Heavyweight Champion Don Arnold defeated Joe Costello in three falls

Tuesday, December 20, 1960 – Tucson Garden – Tucson, AZ
1) Lorenzo Parente fought Enrique Mendoza to a draw
2) Prince Maiava defeated Yaqui Bravo
3) Marc Brutus & Joe Costello defeated Iron Mike DiBiase & Art Nelson
4) Western States Heavyweight Champion Don Arnold defeated Tarzan Tourville via DQ in three falls

Monday, December 26, 1960 – Madison Square Garden – Phoenix, AZ
1) Lorenzo Parente defeated Joe Costello
2) Enrique Mendoza defeated Ken Lucas
3) Prince Maiava & Marc Brutus defeated Mike DiBiase & Tarzan Tourville
4) Western States Heavyweight Champion Don Arnold defeated Art Nelson in three falls

Tuesday, December 27, 1960 – Tucson Garden – Tucson, AZ
1) Enrique Mendoza defeated Ken Lucas via DQ
2) Marc Brutus defeated Lorenzo Parente
3) Tarzan Tourville defeated Joe Costello
4) Don Arnold & Prince Maiava defeated Iron Mike DiBiase & Art Nelson in two straight falls



____________________
https://www.facebook.com/AmarilloWrestling
https://wweoldschool.wordpress.com/
https://twitter.com/krisswrestling
Back To Top PM Quote Reply

 Posted: Thu Feb 16th, 2017 12:22 pm
  PM Quote Reply
13th Post
carlton st

 

Joined: Sat Oct 27th, 2007
Location:  
Posts: 1153
Status: 
Offline
there are abut 50 listings for 1950's in Vern's Canada comp, an updated version is posted on KM in the results forum



____________________


Back To Top PM Quote Reply  

Current time is 03:31 am  
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Iron Mike DiBiase record book Top




UltraBB 1.172 Copyright © 2007-2013 Data 1 Systems