WowBB Forums Home 
WowBB Forums > Sports And Wrestling > The Clawmaster's Archives > Championship Wrestling from Florida Promotion 1949-1987 - Version 2

 Moderated by: Ron  
AuthorPost
dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
Territory history under Luttrall/Graham ownership.  Special thanks to Bobby Vankavelaar for his original research with his Florida Mat Wars series.  Added over a thousand new cards to existing research.  Additional cards will be added as research is uncovered.  Any additions or corrections are welcomed.


1/3/49 Tampa, FL
Pierre LaClair beat Jack Bloomfield
Jimmy Brett beat Prince Omar by DQ
Joe Palooka draw Sailor Jack Skeen

1/10/49 Tampa, FL
Joe Palooka beat Pierre LaClair by DQ
Charlie Laye beat Prince Omar
Sailor Jim Skeen draw Jack Bloomfield
Joe Stovall vs Billy Whitter in an amateur match

1/17/49 Tampa, FL
Pierre LaClair beat Daniel Boone Savage by DQ
Young Sandow beat Prince Omar
Charlie Laye draw Joe Palooka

1/24/49 Tampa, FL
Daniel Boone Savage beat Pierre LaClair
Charlie Laye beat Clif Olson by DQ in a 2 of 3 falls match
Joe Palooka beat Young Sandow

1/31/49 Tampa, FL

2/7/49 Tampa, FL
No wrestling

2/14/49 Tampa, FL
Natie Brown beat George Thomas
Silver Star(aka Eddie Williams) beat Tony Marco by DQ in a 2 of 3 falls match
Joe Palooka beat Al Massey by DQ
Clif Olson beat George Cologne

2/21/49 Tampa, FL
Nat Brown beat Tony Marco
Mr. X beat Eddie Williams
Al Massey draw George Cologne
Clif Olson beat Jack Bloomfield

2/28/49 Tampa, FL
No wrestling

3/1/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Mr. X vs. Cliff Olsen
Garza Lozano vs. Antonio Lopez
Silver Star vs. Al Massey
George Thomas vs. The Adonis

3/7/49 Tampa, FL
Nat Brown beat George Cologne
Chico Salazar beat Garza Lozano by DQ in a 2 of 3 falls match
Dutch Howlett beat George Thomas
Al Massey beat Clif Olson by DQ

3/8/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Garza Lozano, Cliff Olsen & Purple Heart vs. Eddie Williams, Chico Salazar & Al Massey in a match with 2 referees
Dutch Howlett vs. George Cologne
plus3 other matches

3/8/49 Miami, FL @ Causeway Arena
Gorgeous George beat Purple Phantom in a 2 of 3 falls match
Art Nelson draw Lee Savoldi
Walter Underhill beat Bill Scott
Art Studin beat Eddie Paquette by DQ

3/14/49 Tampa, FL
Andy Anderson beat Garza Lozano by DQ
Al Massey draw Chico Salazar
Nat Brown double countout with Clif Olson
Nat Brown, Al Massey & Andy Anderson beat Garza Lozano, Chico Salazar & Cliff Olson
Dutch Howlett beat George Cologne

3/21/49 Tampa, FL
Tommy Ward beat Chico Salazar by DQ
Al Massey beat Chris Zaharias
Joe Palooka draw George Cologne
Clif Olson beat Jack Herman

3/28/49 Tampa, FL
Roland Kirchmeyer beat George Cologne
Clif Olson beat Al Massey by DQ
Dutch Howlett draw Joe Palooka

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/4/49 Tampa, FL
Roland Kirchmeyer beat The Red Terror by DQ
Clif Olson beat Al Massey (2/3)
Pierre LaClair beat Dutch Howlett
Joe Palooka beat Nick Steddum

4/11/49 Tampa, FL

4/18/49 Tampa, FL
No wrestling

4/25/49 Tampa, FL
Juanita Coffman beat Dot Dotson
Violet Viann beat June Byers
Johnny Valentine beat Red Terror
Nick Bacalis beat Jim Wallace by DQ

5/2/49 Tampa, FL
Joe Palooka beat Red Terror by DQ
Jim Wallace beat Dutch Howlett
Dot Dotson & Violet Viann beat Celia Blevens & Juanita Coffman

5/9/49 Tampa, FL
Red Terror beat Nick Bacalis in a no time limit match
Johnny Valentine beat Jim Wallace by DQ in a 2 of 3 falls match
Bobby Layne draw Joe Palooka in a scientific match

5/16/49 Tampa, FL
Nick Bacalis & Johnny Valentine beat Red Terror & Jim Wallace
Bobby Layne beat Mr. X by DQ

5/23/49 Tampa, FL
The Wolfman(aka John Smith) & Gorilla Marcias beat Johnny Valentine & Joe Palooka
Bill McDaniels beat Bobby Layne by DQ

5/30/49 Tampa, FL
Tom Mahoney beat Bob Savage by DQ
Nick Bacalis beat The Wolfman
Naddie Nappa beat Bill McDaniels

6/1/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Tom Mahoney vs. Daniel Boone Savage in a 2 of 3 falls match
Bill McDaniels vs. The Wolfman
Nick Bacalis vs. Naddie Nappa

6/6/49 Tampa, FL
Bill Daniels beat The Wolfman by DQ in a match with Lester Welch as special referee
Joe Palooka draw Nick Bacalis
Ginger the Wrestling Bear beat Green Shadow

6/8/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Drawing to align matches including Ginger the Wrestling Bear, Tom Mahoney, Bill McDaniels, Lester Welch and The Wolfman

6/13/49 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling

6/15/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Charlie Harbin(sub for Bill McDaniels) vs. Black Monster
Nick Carter vs. The Wolfman
Wild Bill Collins vs. Jack Kelly

6/20/49 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Black Monster beat Charlie Harbin
The Wolfman beat Joe Palooka
Jack Kelly beat Wild Bill Collins by DQ

6/22/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
7-man battle royal including  Nick Carter, Black Monster, Charlie Harbin, Jack Kelly, Bill McDaniels, Johnny Valentine and The Wolfman

6/27/49 Tampa, FL
Johnny Valentine beat The Wolfman by DQ in a no time limit match
Nick Bacalis beat Black Monster(unmasked himself as Antonio Cortez)
Charlie Harbin draw Jack Kelly

6/29/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Nick Bacalis & The Wolfman vs. Wild Bill Collins & Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match
Jack Kelly vs. Lou Laird
Charlie Harbin vs. Naddie Nappa

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/4/49 Tampa, FL
Johnny Valentine beat Charlie Harbin by DQ
Nick Bacalis beat Naddie Nappa
Wild Bill Collins beat Irish Jack Kelly

7/5/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Johnny Valentine & Pat O’Hara vs. Nick Bacalis & Wild Bill Collins
Charlie Harbin vs. Naddie Nappa

7/6/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Wild Bill Collins vs. Jack Kelly
Henry Nelson vs. Slow Joe(Alligator)
Charlie Harbin vs. Johnny Valentine
Nick Bacalis vs. Pat O’Hara

7/11/49 Tampa, FL
Johnny Valentine & Young Sandow beat Joe Kilroy & Charlie Harbin
Nick Bacalis beat Wild Bill Collins

7/12/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Young Sandow vs. Joe Kilroy
The Wolfman vs. Johnny Valentine
Pat O’Hara vs. Nick Bacalis

7/13/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Johnny Valentine vs. The Wolfman
Joe Kilroy vs. Young Sandow
Charlie Harbin vs. Pat O’Hara

7/18/49 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
George Holmes(sub for Chris Belkas) beat Wild Bill Collins
The Wolfman beat Young Sandow
Johnny Valentine beat Naddie Nappa
Note: The is the first Tampa card promoted by Cowboy Luttrall

7/20/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Chris Belkas vs. Wild Bill Collins
Young Sandow vs. The Wolfman
Joe Kilroy vs. Pat O’Hara

7/22/49 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Johnny Valentine beat The Wolfman in a 2 of 3 falls match
Young Sandow beat Pat O’Hara
Wild Bill Collins beat Naddie Nappa(17:00)
Note: Chris Belkas, the junior-heavyweight champion was scheduled to appear but was seriously injured in an automobile accident over the weekend

7/25/49 Tampa, FL
The Wolfman beat Young Sandow
Jack Ross, Jr. draw Johnny Valentine
Pat O'Hara beat Wild Bill Collins by DQ

7/27/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
The Wolfman vs. Young Sandow
Nick Carter vs. George Holms
Duke DeKeno vs. Joe Kilroy

8/1/49 Tampa, FL
Wild Bill Collins & The Wolfman beat Young Sandow & Johnny Valentine
Duke DeKeno beat Rube Wright
Gil Woodworth, of Ross Allen's famous alligator farm, wrestled an alligator, then handled a giant boa constrictor & other reptiles.

8/3/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Johnny Valentine vs. The Wolfman
Young Sandow vs. Rube Wright
Nick Bacalis vs. Duke DeKeno

8/8/49 Tampa, FL
Juanita Coffman beat Ellen Olson
The Wolfman beat Jack Ross, Jr.
Roland Kirchmeyer beat Wild Bill Collins

8/10/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Juanita Coffman vs. Ellen Olsen
Nick Bacalis vs. Roland Kirchmeyer
Jack Ross, Jr. vs. Joe Kilroy
Johnny Valentine vs. Young Sandow

8/15/49 Tampa, FL
Paddy Mack no contest with The Wolfman
Roland Kirchmeyer beat Danny Dusek by DQ
Young Sandow beat Wild Bill Collins by DQ

8/17/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Roland Kirchmeyer in a 2 of 3 falls match
Young Sandow vs. The Wolfman
Little Abner vs. Paddy Mack

8/22/49 Tampa, FL
Paddy Mack beat The Wolfman in a match with Roland Kirchmeyer as special referee
Danny Dusek beat Wild Bill Collins
Frank Marconi beat Al Galento by DQ

8/24/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Al Galento in a 2 of 3 falls match
Rolland Kirchmeyer vs. Tony Marconi
Paddy Mack vs. The Wolfman in a 2 of 3 falls match

8/29/49 Tampa, FL
Paddy Mack & Bobby Roberts beat The Wolfman & Al Galento
Danny Dusek beat Frank Marconi
The matches were preceded by a judo demonstration with Buck Salter & Kenneth Hall

8/31/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Paddy Mack in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts vs. The Wolfman
Al Galento vs. Frank Marconi

9/5/49 Tampa, FL
Danny Dusek beat Paddy Mack in Southern Title tournament
Bobby Roberts beat Wild Bill Collins in Southern Title tournament
Frank Marconi beat Bulldog Hayes

9/7/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Paddy Mack in a 2 of 3 falls match
Frank Marconi vs. Bobby Roberts
Nick Bacalis vs. Johnny Valentine

9/12/49 Tampa, FL
Al Galento beat Paddy Mack in Southern Title tournament
Bobby Roberts draw Danny Dusek in Southern Title tournament
Wild Bill Collins beat Johnny Valentine by countout in Southern Title tournament

9/14/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Johnny Valentine beat Baby Blimp by DQ
Paddy Mack beat Joe Kilroy

9/19/49 Tampa, FL
Danny Dusek beat Bobby Roberts in a no time limit, Southern Title tournament match
Pedro Godoy beat Wild Bill Collins
Flash Gordon beat Al Galento by DQ

9/21/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek beat Flash Gordon in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts beat Happy Davis(26:00)
Pedro Godoy beat Paddy Mack(19:00)

9/26/49 Tampa, FL
Danny Dusek beat Pedro Godoy to win inaugural Southern Title in tournament final
Bobby Roberts & Paddy Mack beat Al "Spider" Galento & Wild Bill Collins

9/28/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Flash Gordon & Bobby Roberts beat Danny Dusek & Paddy Mack in a 2 of 3 falls match
Roland Kirchmeyer beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/3/49 Tampa, FL October 3, 1949
Danny Dusek beat Black Menace by DQ in a match with Roland Kirchmeyer as special referee
Bobby Roberts & Pedro Godoy beat Wild Bill Collins & Naddie Nappa

10/5/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek & Pedro Godoy beat Naddie Nappa & Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Duke DeKeno beat Joe Kilroy(sub for Marshall Blackstock) in a 2 of 3 falls match

10/10/49 Tampa, FL
No wrestling

10/12/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Pedro Godoy draw Bobby Roberts(60:00)
Masked Marvel beat Paddy Mack(25:00)
Roland Kirchmeyer beat Marshall Blackstock(sub for Flash Gordon)(30:00)

10/17/49 Tampa, FL
Mildred Burke beat Mae Weston
Danny Dusek beat Bobby Roberts
Jack Singer beat Pedro Godoy
Paddy Mack beat Wild Bill Collins

10/18/49 Lake Worth, FL @ Legion Arena
Mildred Burke vs. Mae Weston in a no time limit match
Bobby Roberts vs. Danny Dusek
Paddy Mack vs. Masked Marvel 
Rolland Kirchmeyer vs. Marshall Blackstock 

10/19/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Mildred Burke beat Mae Weston(14:00)
Roland Kirchmeyer & Bobby Roberts beat Danny Dusek & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Masked Marvel beat Pat O’Hara(26:00)

10/19/49 Miami, FL
Primo Carnera beat Vic Christy

10/24/49 Tampa, FL
Danny Dusek beat Al Sitko by DQ
The Wolfman beat Paddy Mack
Jose Becerria beat Jack Singer
Note: No wrestling in Tampa until November 14, 1949

10/26/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Masked Marvel draw Bobby Roberts(60:00) in a 2 of 3 falls match
Prince Omar beat George Romanoff(17:00)
Pedro Godoy beat Pat O’Hara(25:00)

11/2/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Prince Omar beat Bill Cody in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara & Bobby Roberts beat Pedro Godoy & Masked Marvel in a 2 of 3 falls match

11/9/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Bobby Roberts beat Masked Marvel by DQ in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy vs. Al Sitko
Prince Omar vs. Zack Malkov

11/12/49 Fort Myers, FL @ Boys Club Arena(postponed due to rain)
Danny Dusek vs. Al Sitko
Jack Singer vs. Paddy Mack
Jose Beceria vs. The Wolfman

Note: On Monday, November 14, 1949, the members of the National Wrestling Association met at the Sherry Frontenac Hotel in Miami, Florida.  Col. Harry J. Landry was re-elected NWA President.  Charles F. Wheeler (Miami Beach) was re-elected first vice president, Dr. Ward Wylie (Mullens, West Virginia) was re-elected second vice president, Dave Rochon (Montreal) was re-elected third vice president, & Carl C. McCrary (Tulsa) was re-elected secretary-treasurer

11/14/49 Tampa, FL
Danny Dusek & Zack Malkov beat The Wolfman & Wild Bill Collins
Jack Bloomfield beat Bill Starr

11/16/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Chief Saunooke no contest with Bobby Roberts when the ring broke
Al Sitko beat Eddie Paquette(18:00) by DQ
George Romanoff beat Prince Omar(11:00)
Johnny Gallagher draw Masked Marvel

11/19/49 Fort Myers, FL @ Boys Club Arena
Danny Dusek vs. Jack Bloomfield
The Wolfman vs. Jack Malcon
Bill Collins vs. Billy Starr

11/21/49 Tampa, FL
No wrestling

11/23/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Chief Saunooke vs. Al Sitko
Eddie Paquette vs. Bobby Roberts
Johnny Gallagher vs. Prince Omar
George Romanoff vs. Masked Marvel

11/28/49 Tampa, FL
The Wolfman beat Eddie Paquette by DQ to win 7-man battle royal
Danny Dusek beat Wild Bill Collins
George Harbin beat Paddy Mack
Billy Starr was the first man eliminated in battle royal

11/30/49 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Chief Saunooke vs. Bobby Roberts
Babe Sharkey vs. Al Sitko
Johnny Gallagher vs. Masked Marvel
Prince Omar vs. George Romanoff

12/5/49 Tampa, FL
Danny Dusek beat Babe Sharkey
The Wolfman beat Al Massey
Gene Bowman draw George Harbin

12/12/49 Tampa, FL
Al Massey beat The Wolfman
Danny Dusek beat George Harbin
Gene Bowman beat Paddy Mack

12/19/49 Tampa, FL
Al Massey beat The Wolfman to win 7-man battle royal
Danny Dusek beat Martin Levy
Gene Bowman beat Jack Reeder
George Harbin was the first man eliminated in battle royal

12/26/49 Tampa, FL
No wrestling

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/2/50 Tampa, FL
Mae Young beat Nell Stewart
Gene Bowman draw Danny Dusek
Al Massey beat George Harbin

1/2/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nell Stewart vs. Therese Theis
Plus 3 other matches

1/4/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Nell Stewart beat Mae Young(26:00)
Abe Coleman beat Bobby Roberts by DQ
Joe Santos beat Bill Cody(16:00)
George Romanoff beat Prince Omar by DQ

1/9/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Gene Bowman
Al Massey beat Eddie Paquette
Wild Bill Collins beat George Harbin

1/9/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

1/11/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
King Kong beat Abe Coleman
Bobby Roberts beat Babe Sharkey
George Romanoff beat Joe Santos
Happy Davis beat Prince Omar

1/14/50 Fort Myers, FL @ Terry Park Arena
Mae Young vs. Rosa Cario
Danny Dusek vs. Al Massey
Gene Bowman vs. Eddie Paquette

1/16/50 Tampa, FL
Gene Bowman & Al Massey beat Wild Bill Collins & Eddie Paquette
Paddy Mack beat Prince Omar by DQ
Daniel Boone Savage beat Jack Reeder

1/16/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
French Angel(aka Maurice Tillet) vs. Johnny Dusek, King Kong, Bobby Roberts or Abe Coleman
Plus other matches

1/18/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Maurice Tillet beat Abe Coleman(18:00)
Bobby Roberts beat Ivan Kalmikoff(12:00)
King Kong beat Happy Daniels(22:00)
Danny Dusek beat Lil’ Abner(26:00)

1/23/50 Tampa, FL
Maurice Tillet beat Daniel Boone Savage by countout
Gene Bowman beat Eddie Paquette
Prince Omar draw Al Massey
Paddy Mack beat Jack Reeder

1/23/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Danny Dusek & King Kong vs. Bobby Roberts & Young Gotch in a 2 of 3 falls match
Plus 3 other matches

1/25/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek beat Bobby Roberts(33:00)
King Kong beat Pierre LeClair (26:00)
Happy Davis beat Bill Cody(22:00)
Mr. X beat Joe Santos(25:00)

1/27/50 Daytona, FL @ Armory
Danny Dusek beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
George Romanoff beat Saul Weingeroff(:08) in a Japanese jacket match
George Romanoff beat Johnny Griffin by forfeit(Griffin refused to wrestle)
George Romanoff beat Gil Woodwroth(2:00)
Gene Bauman draw Pierre LaClaire(30:00)

1/30/50 Tampa, FL

1/30/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
6-man mud battle royal
Bobby Roberts vs. Gene Bowman
Red Terror vs. Al Massey
Pierre LaClaire vs. Tiger Lewis

2/6/50 Tampa, FL
No wrestling

2/6/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tony Galento vs. Al Massey
Bobby Roberts vs. Satan
Danny Dusek vs. Gene Bowman
Leo Newman vs. Joe Santos

2/10/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Tony Galento beat Bobby Roberts(14:00)
Gene Bowman beat Satan by DQ
Happy Davis beat Leo Newman by DQ
Roland Kirchmeyer beat King Kong

2/13/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Tony Galento by DQ
Eddie Paquette beat Dick Lever
Wild Bill Cody draw Prince Omar

2/13/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Bobby Roberts vs. Satan in a 2 of 3 falls match
King Kong vs. Young Gotch
Gene Bowman vs. Leo Newman

2/15/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Roland Kirchmeyer beat Satan(19:00) by DQ
Bobby Roberts beat Baby Blimp(aka Martin Levy)(27:00)
Gene Bowman beat King Kong
Leo Newman beat Joe Santos

2/20/50 Tampa, FL
Mildred Burke beat Elvira Snodgrass
Maurice Roberre double countout with Danny Dusek
Prince Omar beat Eddie Paquette by DQ
Bob Geigel beat Dick Lever

2/20/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
King Kong vs. Gene Bowman
Bobby Roberts vs. Satan
Winner of previous matches vs. losers of previous matches
Leo Newman vs. Pedro Ortega

2/22/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Roland Kirchmeyer & Bobby Roberts beat Gene Bowman & Satan(16:00)
Bobby Roberts beat Satan(19:30)
Roland Kirchmeyer beat Gene Bowman(19:00)
Pedro Ortega beat Leo Newman(22:00) by DQ

2/22/50 St. Petersburg, FL @ Gable Armory
Mildred Burke vs. Elvira Snodgrass in a no time limit match
Prince Omar vs. Bob Geigel 
Maurice Roberre vs. Bill Cody 
Dick Lever vs. Danny Dusek 

2/27/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. June Byers
Pedro Ortega vs. Satan
Young Gotch vs. Gene Bowman
Bobby Roberts vs. Leo Newman

2/28/50 Tampa, FL
Danny Dusek no contest with Maurice Roberre
Gus Raap beat Prince Omar by DQ
Bob Geigel beat Eddie Paquette

3/1/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Mildred Burke beat Elvira Snodgrass(26:00)
Bobby Roberts beat Leo Newman(24:00)
Pedro Ortega beat Pedro Godoy(22:00)
Gene Bowman beat Satan(19:00)

3/6/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pedro Ortega vs. Satan in a hair vs. mask match
Bob Geigel vs. Danny Dusek
Bobby Roberts vs. Gene Bowman
Gus Rapp vs. Pedro Martinez

3/7/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Maurice Roberre in a no time limit match with Jack Dempsey as special referee
Tony Angelo beat Eddie Paquette
Bob Geigel beat Prince Omar

3/10/50 Daytona Beach, FL

Note: The Sunday, March 12, 1950 edition of the Miami Herald stated that wrestling promoter, George Romanoff was killed on Saturday morning in a car accident south of Jacksonville.  Injured in the accident were wrestlers Bobby Roberts & Pedro Ortega. Ortega was seriously injured & was not expected to live. Roberts was treated and released

3/13/50 Tampa, FL
Tony Angelo draw Bob Geigel
Dick Powell beat Eddie Paquette
Satan beat Maurice Roberre

3/13/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tiger Joe Marsh vs. Gene Bowman
5-man negro battle royal
Danny Dusek vs. Gus Rapp
King Kong vs. Prince Omar

3/20/50 Tampa, FL
Tommy Ward beat Prince Omar
Bob Geigel beat Satan by DQ
Tiger Joe Marsh draw Maurice Roberre

3/27/50 Tampa, FL
Joe Kameroff beat Johnny Seals to win 7-man battle royal
Satan beat Pat O'Hara
George Bruckman beat Prince Omar
Tiger Joe Marsh was the first man eliminated from battle royal

3/27/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Danny Dusek vs. Eddie Paquette
Gene Bowman vs. Bob Geigel
Maurice Roberre vs. Tony Angelo

3/29/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Tiger Joe Marsh beat Maurice Roberre in a 2 of 3 falls match
Tony Angelo beat Joe Kameroff by DQ
Danny Dusek beat Bob Geigel

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/3/50 Tampa, FL
Beverly Lehmer beat Dot Dotson
Joe Kameroff beat Maurice Roberre
Pat O'Hara draw Bob Geigel
George Bruckman beat Johnny Seals
Satan beat Prince Omar

4/3/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Danny Dusek vs. Gene Bowman in a 2 of 3 falls match
Tiger Joe Marsh vs. Eddie Paquette
Tony Angelo vs. Johnny Seals

4/5/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Tiger Joe Marsh beat Gene Bowman in a 2 of 3 falls match
Eddie Paquette beat Johnny Melas(14:00)
Danny Dusek beat Johnny Seals

4/6/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
Satan beat Gene Bowman
Wilma Gordon vs. Shirley Strimple
Maurice Roberre vs. Johnny Seals
Prince Omar vs. John Melas

4/10/50 Tampa, FL
Millie Stafford beat Wilma Gordon
Satan beat Danny Dusek by countout
Joe Kameroff beat Maurice Roberre
Pat O'Hara beat Tony Angelo

4/10/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson vs. Beverly Lehmer
Tiger Joe Marsh vs. Gene Bowman
Eddie Paquette vs. Johnny Melas
Johnny Seals vs. George Bruckman

4/12/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Dot Dotson beat Beverly Lehmer(19:00)
Danny Dusek beat Tiger Joe Marsh(26:00)
Eddie Paquette beat Gene Bowman(14:00)
Johnny Seals beat Johnny Melas(22:00)

4/13/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
Satan no contest with George Bruckman in a 2 of 3 falls match
Johnny Seals vs. Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara vs. Johnny Bence

4/17/50 Tampa, FL
Joe Kameroff beat Satan(unmasked as Red Ryan) in a hair vs. mask match
Dot Dotson & Wilma Gordon beat Beverly Lehmer & Millie Stafford
Bob Geigel draw Johnny Seals

4/17/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
7-man battle royal including Maurice Roberre, Pat O’Hara, George Bruckman, Eddie Paquette, Prince Omar, Tiger Joe Marsh and Dick Powell
Plus 3 other matches

4/19/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Eddie Paquette beat Maurice Roberre(33:00) to win battle royal
Dick Powell beat Joe Kameroff(16:00)
Johnny Seals beat Johnny Melas(22:00)

4/20/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
Beverly Lehman vs. Millie Stafford
George Bruckman beat Satan(and unmasked him) in a 2 of 3 falls match
Bob Geigel vs. Pat O’Hara

4/24/50 Tampa, FL
Dick Powell beat Joe Kameroff to win 7-man battle royal
Red O'Shocker beat Eddie Paquette
Al Sitko beat Karl Kowalski
Wild Bill Collins was the first man eliminated from battle royal

4/24/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson beat Doris Dean in a 2 of 3 falls match
Bob Geigel beat George Bruckman(34:00)
Johnny Seals beat Tiger Joe Marsh in a 2 of 3 falls match

4/26/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Doris Dean vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Tiger Joe Marsh vs. Pat O’Hara
George Bruckman vs. Johnny Seals

4/26/50 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
7-man battle royal including Red O’Shocker, Dick Powell, Al Sitko, Joe Kameroff, Johnny Bence, Eddie Paquette and Karl Kowalski
Plus 3 other matches

4/28/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
7-man battle royal including Johnny Seals, George Bruckman, Joe Kameroff, Red O’Shocker, Bob Geigel, Johnny Bence and Tiger Joe Marsh
Plus 3 other matches

5/1/50 Tampa, FL
Teddy the Wrestling Bear vs. Tony Galento
Dick Powell beat Joe Kameroff in a no time limit match
Pat O'Hara beat Wild Bill Collins
Al Sitko beat Eddie Paquette by DQ

5/1/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
7-man mud battle royal
Plus 3 other matches

5/3/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Tony Galento vs. Teddy the Wrestling Bear
Joe Kameroff vs. Dick Powell
Eddie Paquette vs. Al Sitko
Joe Kowalski vs. Joe Santos

5/5/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
Karl Kowalski vs. Johnny Seals in a 2 of 3 falls match
Joe Kameroff vs. Bob Geigel in a 2 of 3 falls match
Red O’Shocker vs. George Bruckman

5/8/50 Tampa, FL
Dick Powell beat Karl Kowalski
Pat O'Hara beat Eddie Paquette
Johnny Bence beat Wild Bill Collins by DQ

5/8/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tony Galento vs. a Wrestling Bear in a boxing match
Prince Omar vs. Bob Geigel
Johnny Seals vs. Red O’Shocker
Bobby Lane vs. Joe Santos

5/10/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Dick Powell beat Bob Geigel in a 2 of 3 match to win battle royal
Joe Santos beat Happy Davis in a 2 of 3 falls match

5/12/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
Tony Galento vs. a Wrestling Bear in a boxing match
Dick Powell vs. Karl Kowalski in a 2 of 3 falls match
Eddie Paquette vs. Bill Lewis in a 2 of 3 falls match

5/15/50 Tampa, FL
Al Massey beat Karl Kowalski
Johnny Seals beat Red O'Shocker
Pat O'Hara beat Bob Geigel
Al Massey, Johnny Seals & Pat O'Hara beat Karl Kowalski, Red O'Shocker & Bob Geigel

5/15/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Paquette vs. Dick Powel
Wild Bill Collins vs. Red O’Shocker
Rube Wright vs. Johnny Melas

5/17/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Eddie Paquette beat Dick Powell in a 2 of 3 falls match
Tony Mister beat Ralph Wright(26:00)
Al Massey beat Pat O’Hara(23:00)

5/19/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
No wrestling

5/22/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Al Massey
Lord Patrick Lansdowne beat Prince Omar
Pat O'Hara beat Johnny Seals

5/24/50 Coral Gables, FL @ Coliseum
No wrestling

5/24/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
Danny Dusek beat Al Massey in a 2 of 3 falls match
Johnny Seals vs. Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
Dick Powell vs. Prince Omar

5/29/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Gene Bowman in a no time limit match with Jack Bloomfield as special referee
Lord Patrick Lansdowne beat Johnny Seals
Pat O'Hara beat Prince Omar

6/5/50 Tampa, FL
Gene Bowman & Johnny Valentine beat George Harben & Danny Dusek
Lord Patrick Lansdowne beat Nick Bacalis
Jack Bloomfield beat Prince Omar

6/6/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Al Massey
George Harbin vs. Lord Patrick Lansdowne
Pat O’Hara vs. Johnny Valentine

6/7/50 Tallahassee, FL @ Leon County Armory
No wrestling

6/12/50 Tampa, FL
Lord Patrick Lansdowne beat Danny Dusek in a match with Al Massey as special referee
Johnny Valentine beat George Harben
Nick Bacalis & Jack Bloomfield beat Gene Bowman & Pat O'Hara

6/13/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Nick Bacalis
George Harbin vs. Pat O’Hara
Gene Bowman vs. Johnny Valentine

6/19/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Lord Patrick Lansdowne in a no time limit match
Johnny Valentine beat Black Demon by DQ
George Harben beat Al Massey
Nick Bacalis beat Prince Omar

6/20/50 Coral Gables, FL @ Coliseum  
Danny Dusek vs. Pat O’Hara
George Harbin vs. Johnny Valentine
Jack Bloomfield vs. Al Massey

6/26/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Al Massey by countout
Johnny Valentine beat Black Demon
Pat O'Hara beat George Harben

6/27/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Danny Dusek beat Pat O’Hara
Black Demon beat Jim Davis
Johnny Valentine beat Nick Bacalis

6/30/50 Daytona Beach, FL @ National Guard Armory
Red O'Shocker vs. Pat O'Hara
Wild Bill Collins vs. Jim Davis
Rube Wright vs. ??

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/3/50 Tampa, FL
Kid McCoy beat Tex McAllister by knockout in a boxing match
Al Massey & Johnny Valentine beat Danny Dusek & Black Demon
Nick Bacalis beat Rube Wright by DQ

7/10/50 Tampa, FL
Mildred Burke beat Dot Dotson
Danny Dusek beat Black Demon(unmasked as Honey Boy Hannigan)
Johnny Valentine beat Pat O'Hara

7/14/50 Daytona Beach, FL @ National Guard Armory
Mildred Burke vs. Dot Dotson
Al Massey vs. Danny Dusek
Rube Wright vs. Pat O'Hara
Johnny Valentine vs. Farmer Harben

7/17/50 Tampa, FL
Mildred Burke beat Ann Laverne
Johnny Valentine beat Danny Dusek
Al Massey draw Rube Wright

7/21/50 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Johnny Valentine vs. Don Martin
Mildred Burke vs. Ann Laverne
Danny Dusek vs. Al Massey
Rube Wright vs. George Harben

7/24/50 Tampa, FL
Johnny Valentine beat Danny Dusek
Al Massey & Pat O'Hara beat Rube Wright & Bunk Harris
Nick Bacalis beat Don Martin by DQ

7/28/50 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Al Massey vs. Bunk Harris
Bobby Lyons vs. Johnny Valentine
Billy Starr vs. Don Martin

7/31/50 Tampa, FL
Al Massey beat Rube Wright
Nick Bacalis beat Bunk Harris
Pat O'Hara beat Bull Martin by DQ

8/7/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Johnny Valentine by countout in a no time limit match with Red Donovan as special referee
Al Massey beat Bull Martin by DQ
Green Hornet beat Nick Bacalis

8/14/50 Tampa, FL
Johnny Valentine & Al Massey beat Rube Wright & Bull Martin
Green Hornet beat Wild Bill Collins
Billy Starr draw Bobby Lyons

8/21/50 Tampa, FL
Green Hornet beat Bobby Lyons to win 9-man battle royal
Rube Wright beat Wild Bill Collins
Herbie Stein beat Bull Martin
Billy Starr draw Frank Bruce
Billy Williams was the first man eliminated from battle royal

8/28/50 Tampa, FL
Rube Wright double DQ Green Hornet in a no time limit match
Bull Martin draw Frank Bruce
Red Kirkpatrick beat Billy Starr

9/4/50 Tampa, FL
Green Hornet beat Rube Wright in a no time limit match with 2 referees
Johnny Valentine & Herbie Stein beat Bull Martin & Red Kirkpatrick
Frank Bruce beat Billy Starr
Nick Bacalis draw Bobby Lyons in a scientific match

9/11/50 Tampa, FL
Danny Dusek beat Johnny Valentine
Green Hornet beat Red Kirkpatrick
Herbie Stein beat Billy Williams

9/11/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nick Bacalis vs. Herman Levine
Rube Wright vs. Frank Bruce
Bull Martin vs. Bobby Lyons
Plus a tag match

9/18/50 Tampa, FL
Green Hornet beat Danny Dusek
Pat O'Hara beat Red Kirkpatrick by DQ
Hans Herman beat Frank Bruce

9/18/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Johnny Valentine vs. Rube Wright in a 2 of 3 falls match
Bull Martin vs. Herb Stein in a 2 of 3 falls match
Bobby Lyons vs. Nick Bacalis in a 2 of 3 falls match

9/25/50 Tampa, FL
June Byers beat Cora Combs
Danny Dusek & Pat O'Hara beat Green Hornet & Red Kirkpatrick
Bobby Orton beat Billy Starr

9/25/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls, no time limit match
Rube Wright vs. Herb Stein
Bull Martin vs. Hans Hermann

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/2/50 Tampa, FL
June Byers beat Dot Dotson
Green Hornet beat Pat O'Hara by DQ
Bobby Orton beat Red Kirkpatrick

10/2/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ella Waldek vs. Cora Combs in a 2 of 3 falls, no time limit match
Hans Hermann vs. Rube Wright
Danny Dusek vs. Bobby Lyons

10/3/50 Miami, FL @ Ritz Arena
June Byers beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Danny Dusek beat Bobby Orton(sub for Bob Arnat) in a 2 of 3 falls match
Bobby Lyons draw Billy Starr(30:00)

10/9/50 Tampa, FL
Pat O'Hara beat Green Hornet(unmasked as Pat Welch, aka Pat O'Brien) by DQ in a no time limit match
Great Togo beat Rube Wright
Bobby Orton beat Dick Trout

10/9/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Hans Hermann vs. Danny Dusek in a 2 of 3 falls match
Tommy Bell vs. Elmer Davis
Bobby Lyons vs. Billy Starr

10/10/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Great Togo beat Danny Dusek by DQ
Dick Trout beat Tommy Bell in a 2 of 3 falls match
Red Devil beat Joe Santos

10/16/50 Tampa, FL
Pat Welch beat Rube Wright by DQ
Pat O'Hara draw Hal Keene
Bobby Orton beat Hans Hermann by DQ

10/16/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ginger the Wrestling Bear won a 7‑man and 1-bear battle royal that also included Danny Dusek, Rube Wright, Billy Starr, Hal Keene, Bobby Lyons and Lester Welch
Plus 3 other matches

10/23/50 Tampa, FL
Ginger the Wrestling Bear won a 7‑man and 1-bear battle royal
Hal Keene beat Pat O'Hara
Jack Wentworth draw Rube Wright
Bobby Orton beat Hans Hermann

10/23/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Elmer Davis vs. Danny Dusek
Billy Starr vs. Joe McKay
Tommy Bell vs. Bobby Lyons

10/24/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Bobby Lyons beat Billy Starr
Elmer Davis beat Danny Dusek by DQ
Cyclone McKay beat Tommy Bell (24:00)

10/30/50 Tampa, FL
Pat O'Hara & Bobby Orton beat Hal Keene & Hans Hermann
Chief Little Fox beat Wild Bill Collins
Jack Wentworth beat John Beal

10/30/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Green Hornet vs. Joe McKay
Elmer Davis vs. Bobby Lyons
Rube Wright vs. Joe Santos

10/31/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Green Hornet beat Bobby Lyons in a 2 of 3 falls match
Red Devil beat Rube Wright(15:00)
Elmer Davis beat Cyclone McKay in a 2 of 3 falls match

11/6/50 Tampa, FL
Bobby Orton beat Hal Keene in a match with Strangler Lewis as special referees
Chief Little Fox beat Pat Welch
Jack Kennedy draw Jack Wentworth

11/6/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Rube Wright beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match to win Southern Title
Elmer Davis beat Joe McKay
Bobby Lyons beat John Beal

11/7/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Rube Wright beat Green Hornet in a 2 of 3 falls match
Cyclone McKay beat John Beal in a 2 of 3 falls match
Elmer Davis draw Bobby Lyons(30:00)

11/13/50 Tampa, FL
NWA World Champion Lou Thesz beat Bobby Orton in a 2 of 3 falls match with Jack Wentworth as special referee
Jack Kennedy beat Pat O'Hara in a 2 of 3 falls match
Armand Tanny beat Bobby Lyons(25:00)

11/13/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Chief Little Fox vs. Maurice Roberre
Green Hornet vs. Rube Wright
Elmer Davis vs. Hal Keane

11/14/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Chief Little Fox beat Hal Keene in a 2 of 3 falls match
Maurice Roberre beat Pat Welsh in a 2 of 3 falls match
Elmer Davis draw Rube Wright(30:00)

11/17/50 Daytona Beach @ Beach Arena
NWA World Champion Lou Thesz vs. Pat O'Hara
Armand Tanny vs. Green Hornet
Chief Little Fox vs. Bobby Lyons

11/20/50 Tampa, FL
June Byers beat Lillian Bitter
Jack Wentworth beat Armand Tanny
Jack Kennedy beat Hal Keene

11/20/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Cora Combs vs. Beverly Lehmer
Rube Wright vs. Maurice Roberre
Chief Little Fox vs. Bobby Orton

11/21/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Maurice Roberre beat Leo Newman in a 2 of 3 falls match
Beverly Lehmer beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match
Bobby Orton beat Rube Wright(23:00)

11/27/50 Tampa, FL
June Byers vs. Beverly Lehmer
Rube Wright beat Jack Kennedy by DQ
Maurice Roberre vs. Jack Wentworth

11/27/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Lillian Bitters vs. Cora Combs
Elmer Davis vs. Leo Newman
Bobby Orton vs. Hal Keane

11/28/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Lilly Bitter beat Beverly Lehmer in a 2 of 3 falls match
Leo Newman beat Gene Stanlee in a 2 of 3 falls match
Hal Keene beat Bobby Orton(28:00)

12/4/50 Tampa, FL
Rube Wright beat Jack Kennedy
Little Beaver beat Irish Jackie
Armand Tanny draw Elmer Davis

12/4/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tom Thumb vs. Jimmy Little
Leo Newman vs. Maurice Roberre
Bobby Lyons vs. Hal Keane

12/5/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Jimmy Little vs. Tom Thumb in a 2 of 3 falls match
Hal Keene vs. Maurice Roberre
Bobby Lyons vs. Leo Newman

12/11/50 Tampa, FL
Little Beaver beat Tom Thumb
Bobby Lyons beat Armand Tanny
Rube Wright & Jack Wentworth beat Jack Kennedy & Maurice Roberre

12/12/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Leo Newman vs. Jimmy Brittain
Jimmy Little vs. Irish Jackie
Elmer Davis vs. Mr. America

12/12/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Little Beaver beat Tom Thumb in a 2 of 3 falls match
Jack Wentworth beat Rube Wright in a 2 of 3 falls match
Hal Keene draw Jack Kennedy(30:00)

12/18/50 Tampa, FL
Little Beaver & Jimmy Little beat Tom Thumb & Irish Jackie
Rube Wright beat Bobby Lyons by DQ
Maurice Roberre beat Jack Wentworth by DQ

12/19/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tom Thumb & Tiny Roe vs. Irish Jackie & Chief Little Bear
Jack Wentworth vs. Maurice Roberre
Rube Wright vs. Elmer Davis

12/19/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Leo Newman beat Boom Boom Pantazi in a 2 of 3 falls match
Joe Santos beat Marty Nappa
Cowboy Joe beat Duke DeKeno

12/22/50 Tampa, FL December 22, 1950
Pat O'Hara beat Rube Wright in a match with George Zaharias as special referee
Maurice Roberre beat Bobby Lyons
Johnny Bence beat Elmer Davis

12/25/50 Tampa, FL
No wrestling

12/26/50 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
7-man battle royal including Pat O’Hara, Bobby Lyons, Rube Wright, Joe Santos, Johnny Bence, Elmer Davis & Maurice Roberre
Plus other matches

12/26/50 Miami, FL @ Ritz Arena
Marty Nappa & Jose Santos beat Duke DeKeno & Leo Newman in a 2 of 3 falls match
plus 2 other matches

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/1/51 Tampa, FL
No wrestling

1/2/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pat O’Hara vs. Rube Wright
Bobby Lyons vs. Ivan Rasputan
Maurice Roberre vs. ?? LaVal

1/2/51 Miami, FL @ Ritz Arena  
Jimmy Benz(aka Johnny Bence) beat Duke DeKeno in a 2 of 3 falls match
Herman Levine beat Sonny Taylor
Joe Santos beat Cowboy Joe

1/8/51 Tampa, FL
Frederick Von Schacht beat Pierre LaSalle to win 7-man battle royal
Maurice Roberre beat Jimmy Ray
Rube Wright beat Bobby Lyons
Martin Levy was the first man eliminated from battle royal

1/9/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pat O’Hara vs. Rube Wright
Prince Omar vs. Bob Clay
?? LaVal vs. Bobby Lyons

1/15/51 Tampa, FL
Violet Viann beat Dot Dotson by DQ
Frederick Von Schacht beat Pat O'Hara
Don O'Connor beat Walter Kameroff

1/16/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Violet Viann vs. Sheba Zenni
Dan O’Connor vs. Bill Dixon
Danny Dusek vs. Frederick Von Schacht

1/16/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Joyce Ford vs. Dot Dotson

1/22/51 Tampa, FL
June Byers won a 5-woman battle royal that also included Sheba Zennie, Violet Viann, Dot Dotson & Joyce Ford
Frederick Von Schacht beat Danny Dusek by DQ
Dan O'Connor beat Rube Wright
Wild Bill Zimm beat Billy Dickson

1/23/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Violet Viann vs. June Byers
Wild Bill Zimm vs. Walter Kameroff
Dan O’Connor vs. Jimmy Ray

1/23/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Sheba Zenni beat Joyce Ford
Danny Dusek beat Bill Dixon
Johnny Demchuk draw Rube Wright

1/29/51 Tampa, FL
Joe the Ape beat Rube Wright in a boxing match
Frederick Von Schacht beat Danny Dusek
Pat O'Hara beat Jimmy Ray
Dan O'Connor beat Jack Bernard

1/31/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Joe the Ape vs. Rube Wright in a boxing match
Wild Bill Zimm vs. Dan O’Connor
Bill Dixon vs. Walter Kameroff

1/30/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Danny Dusek beat Jack Bernard in a 2 of 3 falls match
Buddy Roberts(aka Nick Roberts) beat Green Shadow
Johnny Demchuk beat Honey Boy Fargo

2/5/51 Tampa, FL
No wrestling

2/6/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Battle royal including Rube Wright, Wild Bill Zimm, Jimmy Ray, Prince Omar, Walter Kameroff, Bill Dixon and Honey Boy Fargo
Plus 3 other matches

2/6/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Fredrick Von Schacht vs. Pat O’Hara
Danny Dusek vs. Green Shadow
Dan O’Connor vs. Jack Bernard

2/12/51 Tampa, FL
Gloria Barattini beat Ann Laverne
Danny Dusek beat Frederick Von Schacht by DQ in a no time limit match
Danny O'Connor beat Wild Bill Zimm
Dick Murdock beat Jimmy Ray

2/13/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gloria Barattini vs. Ann Laverne
Rube Wright vs. Nick Roberts
Johnny Demchuk vs. Honey Boy Fargo

2/13/51 Miami, FL @ Ritz Arena

2/16/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Frederick Von Schacht(14:00)
Primo Carnera beat Danny Dusek(11:00) by countout
Gloria Barattini beat Ann Laverne(14:13)
Dan O’Connor beat Kola Kwariani
Honey Boy Fargo beat Rube Wright
Note: This was the first mat show promoted by Chris Dundee who reported a $10,000 gross. His plan is to stage one wrestling card a month

2/19/51 Tampa, FL
Primo Carnera beat Frederick Von Schacht
Danny Dusek beat Nick Roberts
Dan O'Connor beat Rube Wright
Johnny Demchuck beat Honey Boy Fargo
Pat O'Hara draw Prince Omar

2/20/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Frederick Von Schacht vs. Dan O’Connor
Honey Boy Fargo vs. Johnny Demchuk
Jimmy Ray vs. Nick Roberts

2/26/51 Tampa, FL
Mildred Burke beat June Byers
Tarzan White beat Dan O'Connor
Don McIntyre beat Wild Bill Zimm
Johnny Demchuck beat Prince Omar

2/27/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. June Byers
Frederick Von Schacht vs. Don McIntyre
Dan O’Connor vs. Tarzan White

2/27/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Nick Roberts beat Wild Bill Zimm in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence draw Johnny Demchuk
Prince Omar draw Paddy Mack

3/5/51 Tampa, FL
Gorgeous George beat Tarzan White
Dan O'Connor beat Frederick Von Schacht
Don McIntyre beat Harold Cantonwine
Paddy Mack draw Johnny Demchuck
Nick Roberts beat Jimmy Ray

3/6/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George vs. Don McIntyre
Frederick Von Schacht vs. Howard Cantonwine
Dan O’Connor vs. Tarzan White

3/6/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Johnny Bence beat Joe Santos
Paddy Mack beat Wild Bill Zimm
Nick Roberts beat Prince Omar

3/9/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gorgeous George beat Dan O’Connor(19:00)
Gene Stanlee beat Tarzan White(17:12)
Frederick Von Schacht beat Don McIntyre(14:59)
Danny Dusek beat Howard Cantonwine(19:30)

3/13/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
7-man battle royal including Pat O’Hara, Johnny Bence, Johnny Henning, Joe McCarthy, Joe Santos, Nick Roberts and Paddy Mack
Plus 3 other matches

3/13/51 Tampa, FL
Ginger the Wrestling Bear won a 5-man & 1-bear battle royal with Lester Welch as special referee
Frederick Von Schacht beat Dan O'Connor
Mike Flanders beat Austin Shivers
Pat O'Hara beat Jack O'Brien by DQ

3/19/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Carol Cook vs. Nell Stewart
Angelo Martinelli vs. Prince Omar
Nick Roberts vs. Dan O’Connor

3/20/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nell Stewart vs. Carol Cook in a 2 of 3 falls match
Dan O’Connor vs. Nick Roberts
Prince Omar vs. Paddy Mack

3/22/51 Tampa, FL
Carol Cook beat Nell Stewart
Frederick Von Schacht beat Mike Paidousis
Dan O'Connor beat Jack O'Brien by DQ

3/26/51 Tampa, FL
Frederick Von Schacht beat Dan O'Connor
Nell Stewart & Mars Bennett beat Carol Cook & Cora Combs
Angelo Martinelli beat Johnny Demchuck

3/26/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Pat O’Hara beat Johnny Henning in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Paddy Mack
Cowboy Joe beat Joe Santos by DQ

3/27/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nell Stewart & Mars Bennett vs. Cora Combs & Carol Cook
Frederick Von Schacht vs. Dan O’Connor
Paddy Mack vs. Johnny Demchuck

3/30/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mars Bennett & Nell Stewart beat Cora Combs & Carol Cook in a 2 of 3 falls match
Gene Stanlee beat Fredrick Von Schacht(25:23)
Pat O’Hara beat Dan O’Connor(34:00)
Angelo Martinelli draw Johnny Demchuk

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/2/51 Miami, FL @ Ritz Arena
Golden Terror vs. Nick Roberts
Paddy Mack vs. Angelo Martinelli
Jimmy Ray vs. Johnny Henning

4/2/51 Tampa, FL
No wrestling

4/3/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Golden Terror vs. Nick Roberts
Paddy Mack vs. Angelo Martinelli
Jimmy Ray vs. Johnny Henning

4/9/51 Tampa, FL
Golden Terror beat Pat O'Hara
Joe the Ape vs. Lucky Young in a boxing match
Johnny Demchuck beat Angelo Martinelli
Bobby Layne beat Nick Roberts
Note: Two smaller apes from Robert Noell's Gorilla troupe took on several Negro youths at one time & the "middleweight" met a trio of teenagers. The youths were quite bold at first but used running tactics when they found the animals were quite powerful

4/10/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Joe the Ape vs. all comers
Golden Terror vs. Angelo Martinelli
Paddy Mack vs. Nick Roberts
Jimmy Ray vs. Bobby Lane

4/16/51 Tampa, FL
Mildred Burke beat Mae Weston
Pat O'Hara beat Golden Terror
Bobby Lane beat Paddy Mack

4/17/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
No wrestling

4/18/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mildred Burke beat Mae Weston in a 2 of 3 falls match
Sonny Boy Cassidy beat Fuzzy Cupid(23:35)
Pat O’Hara beat Golden Terror(20:38) by DQ
Angelo Martinelli beat Johnny Demchuk

4/23/51 Tampa, FL
9-man battle royal
Note: The first man pinned will be eliminated & assigned referee duties. The next four will return to square off in two one‑fall matches. The four survivors will meet in an Australian tag team match
Honey Boy Hannigan & Bobby Lane beat Pat O'Hara & Paddy Mack
Johnny Henning beat Jimmy Ray
Bob Craig draw Nick Roberts

4/30/51 Tampa, FL
Honey Boy Hannigan & Bobby Lane beat Pat O'Hara & Paddy Mack
Benny Becker beat Jimmy Ray
Jack Hader beat Bob Craig

5/7/51 Tampa, FL
Antonino Rocca beat Frederick Von Schacht
Carol Cook beat Dot Dotson by DQ
Jack Hader beat Kola Kwariani
Bobby Lane draw Benny Becker

5/8/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
Carol Cook beat Dot Dotson(14:00) by DQ
Benny Becker vs. Kola Kwariani
Jack Hader vs. Peco Peco(aka Roberto Pico)

5/14/51 Tampa, FL
Carol Cook & Benny Becker beat Dot Dotson & Bobby Lane
Pat O'Hara beat Jack Hader by DQ
Johnny Henning beat Nick Roberts

5/15/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson vs. Carol Cook
Bobby Lane vs. Benny Becker
Jack Hader vs. Johnny Henning

5/18/51 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bobby Lain & Dot Dotson beat Benny Becker & Carol Cook
Dan Dusek beat Nick Roberts
Jack Hader beat Nick Napolitan
Ted Rosic beat Shorty Strong

5/21/51 Tampa, FL
Danny Dusek beat Bobby Lane in a match with Pat O’Hara as special referee
Jack Hader beat Benny Becker
Honey Boy Fargo draw Johnny Henning

5/25/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Gene Stanlee in a 2 of 3 falls match with Max Baer as special referee
Pat O’Hara draw Danny Dusek
Jack Hader beat Kola Kwariani(14:48)
Peco Peco beat Benny Becker(12:37)

5/28/51 Tampa, FL
Bobby Lane & Jack Hader beat Danny Dusek & Pat O'Hara
Benny Becker beat Johnny Henning
Honey Boy Fargo beat Austin Shivers

6/4/51 Tampa, FL
Danny Dusek & Pat O'Hara beat Bobby Lane & Jack Hader in a no time limit match with 2 referees
Don Gilpin beat Honey Boy Fargo
Johnny Henning beat Ike Eakins

6/11/51 Tampa, FL
Don Gilpin beat Bobby Lane
Pat O'Hara beat Earl Wampler by DQ
James McCoy draw Charlie Clark in a boxing match

6/18/51 Tampa, FL
Don Gilpin no contest with Bobby Lane in a no time limit match
Danny Dusek beat Earl Wampler
Pat O'Hara draw Jack Moore

6/25/51 Tampa, FL
Danny Dusek, Pat O'Hara & Don Gilpin beat Bobby Lane, Jack Moore & Ike Eakins
Danny Dusek draw Bobby Lane
Pat O'Hara beat Ike Eakins
Don Gilpin beat Jack Moore

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/2/51 Tampa, FL
Danny Dusek beat Bobby Lane by DQ in a boxing match
Don Gilpin draw Pat O'Hara
Chris Tolos beat Al Britton by DQ

7/4/51 Jacksonville, FL @ Naval Air Technical Training Command Center
Lucky Gilpin beat Bobby Lane
Danny Dusek beat Pat O'Hara
Note: Combo boxing/wrestling card

7/9/51 Tampa, FL
Gloria Barattini beat Millie Stafford
Bobby Lane beat Pat O'Hara
Don Gilpin beat Chris Tolos

7/16/51 Tampa, FL
Gloria Barattini beat Ella Waldek
Pat O'Hara beat Bobby Lane
Don Gilpin draw Danny Dusek

7/23/51 Tampa, FL
Bobby Lane, Jack Wentworth & Johnny Herman beat Pat O'Hara, Don Gilpin & Cyclone Jess
Don Gilpin draw Johnny Herman
Cyclone Jess beat Bobby Lane by DQ
Pat O'Hara draw Jack Wentworth

7/30/51 Tampa, FL
Cora Combs beat Ann Laverne
Johnny Herman beat Bobby Lane by DQ
Pat O'Hara beat Jack Wentworth

8/1/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Great Scott in a 2 of 3 falls match
Cora Combs beat Ann Laverne(19:36)
Pat O’Hara & Jack Wentworth beat Kola Kwariani & Roberto Pico
Jack Wentworth draw Roberto Pico

8/6/51 Tampa, FL
Jack Wentworth beat Johnny Herman to win 8-man battle royal
Bobby Lane beat Tommy Todd
Pat O'Hara beat Austin Shivers
Ike Eakins beat Cyclone Jess

8/13/51 Tampa, FL
Mae Young beat Eva Lee
Nick Carter beat Jack Wentworth
Bobby Lane beat Johnny Herman

8/20/51 Tampa, FL
Gloria Barattini beat Mae Young
Bobby Lane beat Nick Carter
Jack Wentworth beat Johnny Bence

8/21/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Red Terror in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini beat Mae Young
Kola Kwariani & Mexican Kid(aka Bobby Lane) beat Johnny Bence & Jack Wentworth
Johnny Bence beat Mexican Kid

8/27/51 Tampa, FL
Bobby Lane beat Nick Carter in a match with the referee on the outside of the ring
George Cologne beat Johnny Bence
Young Billy Sandow beat Jack Wentworth by DQ

9/3/51 Tampa, FL
Gene Stanlee beat Bobby Lane in a no time limit match
Jack Wentworth beat Young Billy Sandow
Pat O'Hara draw George Cologne

9/10/51 Tampa, FL
Cora Combs beat Nell Stewart
Elephant Boy(aka Tony Olivas) beat Nature Boy(aka Tommy Phelps)
Jack Wentworth beat Bobby Lane(aka Roberto Pico) by DQ

9/14/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Elephant Boy beat Nature Boy in a 2 of 3 falls match
Cora Combs beat Nell Stewart(17:14)
Jack Wentworth beat Bobby Lane(23:20) by DQ
Pat O’Hara beat Sgt. Sammy(4:23)
Referee: Joe Santos

9/17/51 Tampa, FL
Cora Combs beat Gloria Barattini
Jack Wentworth no contest with Bobby Lane in a no time limit match
Pat O'Hara beat Young Billy Sandow

9/21/51 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Gene Stanlee beat Ben Morgan(sub for Zebra Kid) in a 2 of 3 falls match
Cora Combs beat Gloria Barattini(13:00)
Ike Eakins & Bobby Lane beat Pat O’Hara & Young Billy Sandow in a 2 of 3 falls match
Paddy Mack beat Jack Wentworth(14:05)

9/24/51 Tampa, FL
Gene Stanlee beat Pat O'Hara in a no time limit match with Paddy Mack as special referee
Bobby Lane beat Jack Wentworth in a loser leaves town match
Young Billy Sandow beat Paddy Mack

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/1/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Ida Foster & Pat O’Hara beat Ann Laverne & Bobby Lane in a 2 of 3 falls match
Johnny Henning beat Billy Sandow
Bronko Lubich beat Paddy Mack

10/2/51 Miami, FL @ Bayfront Park Arena
Great Scott(aka Dutch Schweigart) vs. Bronco Lubich
Ann Laverne vs. Ida Foster
Ike Eakins & Bobby Lane vs. Paddy Mack & Pat O’Hara
Bobby Lane vs. Paddy Mack

10/8/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Mighty Atlas beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
Johnny Henning beat Billy Sandow
Ike Eakins & Bronko Lubich beat Bobby Lane by decision

10/15/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Mae Young beat Cora Combs to win Florida Women’s Title in a 2 of 3 falls match
Red Kirkpatrick beat Bobby Lane by decision in a 2 of 3 falls match
Johnny Henning beat Bronko Lubich

10/22/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Mr. Moto beat Red Kirkpatrick in a 2 of 3 falls match
Frederick Von Schacht beat Johnny Henning in a 2 of 3 falls match
Billy Sandow beat Austin Shiver(22:00)

10/22/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mae Young vs. Jean Kennedy in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara vs. Bobby Lane
Ike Eakins vs. Paddy Mack

10/23/51 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Mr. Moto beat Red Kirkpatrick in a 2 of 3 falls match
Ann Laverne & Mae Young beat Ida Foster & Jean Kennedy in a 2 of 3 falls match
Mae Young beat Jean Kennedy
Ike Eakins draw Johnny Henning(30:00)

10/29/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Mae Young beat Helen Hill(sub for Jean Kennedy) in a 2 of 3 falls match
Lord Finis Hall beat Rube Wright in a 2 of 3 falls match
Golden Hawk draw Ray Villmer(30:00)

10/29/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ida Foster vs. Ann Laverne
Bobby Lane vs. Pat O’Hara
Ike Eakins vs. Johnny Henning

11/5/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Mr. Moto beat Bobby Lane in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Golden Hawk(unmasked as Golden Boy Bernadetti) in a 2 of 3 falls match
Lord Finis Hall beat Red Kirkpatrick(22:00)

11/5/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pat O’Hara vs. Ike Eakins
Johnny Henning vs. Frederick Von Schacht
Rube Wright vs. Bronko Lubich

11/8/51 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Mr. Moto vs. Lord Finis Hall
Helen Hild vs. Ann Laverne
Fredrick Von Schacht vs. Johnny Henning
Ray Villmer vs. Bobby Lane

11/12/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Ray Villmer beat Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match
Lord Finis Hall beat Pat O’Hara
Irish Jackie beat Sonny Boy Cassidy in a 2 of 3 falls match

11/12/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Little Beaver vs. Fuzzy Cupid
Golden Hawk vs. Al Warshowski
Ray Stern vs. Red Kirkpatrick

11/16/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Sumo Tournament
1st round
Yakatayama vs. Fujitayama
2nd round
1st round winner vs. Onoumi
Finals
2nd round winner vs. Maedayama
Other matches
Ray Stern vs. Fredrick Von Schacht
Ray Villmer vs. Lord Finis Hall
Bronko Lubich vs. Rube Wright

11/19/51 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gorgeous George beat Lord Finish Hall in a 2 of 3 falls match
Bobby Lane no contest with Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Frederick Von Schacht beat Howard Cantonwine

11/19/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Sonny Boy Cassidy vs. Irish Jackie in a 2 of 3 falls match
Ray Stern vs. Rube Wright in a 2 of 3 falls match
Golden Hawk vs. Bronko Lubich

11/20/51 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Gorgeous George vs. Ray Stern
Fredrick Von Schacht vs. Howard Cantonwine
Golden Hawk vs. Bronko Lubich

11/21/51 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Gorgeous George vs. Ray Villmer
Lord Finis Hall vs. Ike Eakins
Golden Hawk vs. Rube Wright
Bobby Lane vs. Howard Cantonwine

11/22/51 Orlando, FL @ American Legion Home
Gorgeous George vs. Pat O’Hara
Plus 2 other matches

11/26/51 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ann Laverne(sub for Carol Carota) beat Terry Majors in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Bobby Lane in a 2 of 3 falls match
Frederick Von Schacht beat Ike Eakins
Note:  Carota was injured in an automobile accident & was unable to appear for the show

11/26/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Carol Cook vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Ray Stern vs. Lord Finis Hall in a 2 of 3 falls match
Rube Wright vs. Golden Hawk

12/3/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Frederick Von Schacht beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson beat Ann Laverne by DQ in a 2 of 3 falls match
Red Menace beat Bronko Lubich(18:00)

12/3/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Carol Cook, Ida Foster, Eva Lee, Terry Majors and Arlene Ratcliffe
Plus 2 other matches

12/10/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Ray Villmer beat Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara beat Red Menace by DQ in a 2 of 3 falls match
Rube Wright beat Tony Verdi(aka unmasked Golden Hawk)

12/10/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Bobby Lane vs. Ray Stern in a 2 of 3 falls match
Bronko Lubich vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts vs. Johnny Henning

12/17/51 Tampa, FL @ City Auditorium
Red Menace beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Sheik Ben Ali in a 2 of 3 falls match
Ann Laverne beat Arlene Ratcliffe

12/17/51 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Arlene Ratcliffe vs. Olga Alvarez
Bobby Lane vs. Ray Stern
Nick Roberts vs. Jack Vansky

12/24/51 Tampa, FL

12/28/51 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle beat Fredrick Von Schach (22:00)
Bobby Lane & Jack Vansky beat Johnny Henning & Ray Stern
Red Menace(sub for Buddy Rogers) beat Nick Roberts(14:00)
Helen Hild vs. Ann Laverne

12/31/51 Tampa, FL
No wrestling

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/7/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Primo Carnera beat Red Menace in a 2 of 3 falls match
Herb Larsen draw Ray Villmer(45:00)
Donna Marie Dieckman beat Terry Majors

1/7/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ray Stern beat Bobby Lane in a 2 of 3 falls match
Violet Viann beat Jean Kennedy in a 2 of 3 falls match
Benny Becker draw Jack Vansky(30:00)

1/8/52 Fort Myers, FL @ Rogers Raceway
Jack Vansky beat Nick Roberts
Violet Viann beat Terry Majors
Ray Villmer beat Rube Wright

1/14/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Ray Villmer beat Herb Larsen in a 2 of 3 falls match
Ann Laverne beat Terry Majors to win 5-woman battle royal that also included Arlene Ratliff, Jean Kennedy & Donna Marie Dieckman
Billy Darnell draw Bobby Lane(30:00)

1/14/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jack Vansky beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match
Helen Hild beat Violet Viann in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez draw Benny Becker(30:00)

1/15/52 Fort Myers, FL @ Downtown Arena
Ray Villmer beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Donna Marie Dieckman beat Violet Viann in a 2 of 3 falls match
Billy Darnell draw Juan Hernandez

1/21/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Red Villmer beat Red Menace in a 2 of 3 falls match
Lou Little Darling & Pee Wee James beat Tiny Roe & Tom Thumb in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez beat Jack Vansky by DQ

1/22/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pee Wee James beat Tiny Roe in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky & Ann Laverne beat Ray Stern & Arlene Radliffe in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez(sub for Benny Becker) beat Herb Larson by DQ

1/22/52 Fort Myers, FL @ Garden Spot Arena
Bobby Lane beat Ray Villmer
Tom Thumb beat Lou Little Darling in a 2 of 3 falls match
Billy Darnell beat Herb Nelson(20:00)

1/28/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Millie Stafford beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer double countout with Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez draw Red Menace(30:00)

1/29/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Benny Becker beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Millie Stafford(7:00) to win 5-woman battle royal
Arlene Ratliffe beat Dot Dotson(12:00) by DQ
Juan Hernandez beat Red Menace(24:00)
Note: The Palm Beach Post failed to say who was eliminated in the girls royal, Stafford subbed for either Lois Johnson or Helen Hild.

1/30/52 St. Petersburg, FL @ Woodlawn Park
Bobby Lane vs. Red Menace in a hair vs. mask match
Lois Johnson vs. Ann Laverne in a 2 of 3 falls match
Jimmy Ray vs. Jack McGuirk

1/30/52 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Billy Darnell vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez vs. Jack Vansky

2/4/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ann Laverne beat Dot Dotson to win battle royal
Billy Darnell beat Juan Hernandez(27:00)
Jack Vansky beat Ray Villmer

2/5/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jack Vansky beat Benny Becker in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Jo Ann Mullineaux in a 2 of 3 falls match
Ray Stern draw Tony Cosenza(30:00)

2/5/52 Fort Myers, FL @ Downtown Arena
Ann Laverne won a 5-girl battle royal

2/11/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling

2/12/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer beat Herb Larson in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Tony Cosenza beat Nick Roberts(27:00)

2/12/52 Fort Myers, FL @ Downtown Arena
Bobby Lane & Ann Laverne vs. Billy Darnell & Helen Hild
Benny Becker vs. Austin Shivers
Jimmy Ray vs. Ray Stern

2/18/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Arlene Ratliff & Ray Villmer beat Ann Laverne & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Benny Becker beat Bobby Lane in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara beat Nick Roberts(26:00)

2/19/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers beat Juan Hernandez in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer draw Jack Vansky(45:00) in a 2 of 3 falls match
Tony Cosenza beat Bill Napolitan

2/25/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Benny Becker beat Bobby Lane in a match with Jack Dempsey as special referee
Theresa Theis beat Betty Ratliff
Betty Hawkins beat Cora Combs
Ray Villmer beat Billy Darnell by countout

2/26/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Betty Hawkins beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match
Jack O’Brien beat Nick Roberts(sub for Kenny Ackles)

2/26/52 Fort Myers, FL @ Downtown Arena
Bobby Lane vs. Ray Stern
Therese Theis vs. Mary Jane Mull
Tony Cosenza vs. Benny Becker

3/3/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mighty Atlas beat Ray Villmer by countout in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins beat Therese Theis in a 2 of 3 falls match
Kenny Ackles beat Jack O’Brien by DQ

3/4/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mighty Atlas vs. Ray Villmer
5-woman battle royal featuring Jo Ann Mullineaux, Ann Laverne, Therese Theis, Helen Hild and Betty Hawkins
Jack O’Brien vs. Tony Cosenza
plus Mighty Atlas in strongman exhibition

3/5/52 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Billy Darnell beat Pete Managoff(21:00)
Ray Stern beat Jack Vansky by DQ
Ann Laverne beat Ida Foster
Betty Hawkins beat Mary Jane Mull(10:00) to win 5-woman battle royal that also included Cora Combs, Ann Laverne and Ida Foster

3/10/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Mighty Atlas in a 2 of 3 falls match
Ann Laverne beat Betty Hawkins to win Florida Women’s Title
Jack O’Brien beat Tony Cosenza

3/11/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz vs. Mighty Atlas
Betty Hawkins vs. Ann Laverne
Jack O’Brien vs. Kenny Ackles

3/12/52 Fort Lauderdale, FL
NWA World Champion Lou Thesz vs. ??

3/14/52 Havana, Cuba
NWA World Champion Lou Thesz vs. Mighty Atlas

3/17/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mildred Burke beat Ann Laverne in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Jack O’Brien by DQ
Billy Darnell beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match

3/18/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Jack O’Brien by DQ in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy draw Kenny Ackles(30:00)

3/20/52 Orlando, FL @ American Legion Home
Betty Hawkins vs. Helen Hild
Pete Managoff vs. Ray Villmer
Bobby Lane vs. Tony Cosenza

3/20/52 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Buddy Rogers vs. Bobby Lane

3/21/52 Miami, FL
Buddy Rogers no contest with Antonino Rocca

3/24/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Antonino Rocca beat Billy Darnell in a 2 of 3 falls match
Jack O’Brien draw Ray Stern(sub for Ray Villmer) in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Kola Kwariani(23:00)

3/25/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Tony Cosenza beat Pete Managoff by DQ in a 2 of 3 falls match
Ray Stern beat Kola Kwariani(19:00)

3/28/52 Miami, FL
Buddy Rogers no contest with Antonino Rocca

3/29/52 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Antonino Rocca vs. Billy Darnell
Ray Villmer vs. Jack O’Brien in a loser leaves town match
Mike Clancy vs. Kola Kwariani

3/31/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Louise Greene double countout with Ethel Johnson
Jack O’Brien beat Ray Stern
Pete Managoff beat Juan Hernandez
Mike Clancy beat Jack Vansky

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/1/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Billy Darnell beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match
Pete Managoff beat Juan Hernandez in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Jack O’Brien by DQ

4/7/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ethel Johnson vs. Louise Greene
Pat O’Hara vs. Billy Darnell
Ike Eakins vs. Herb Stein

4/8/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Jack O’Brien beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match
Ethel Johnson beat Louise Green
Mike Clancy draw Pete Managoff(20:00)
Juan Hernandez beat Jack Vansky by DQ

4/14/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Johnny Valentine beat Jack O’Brien in a 2 of 3 falls match
Red Vagnone beat Juan Hernandez
Pete Managoff beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match

4/15/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pete Managoff beat Johnny Valentine by DQ in a 2 of 3 falls match
Jack O’Brien beat Ray Stern in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Red Vagnone(aka Abe Zvonkin) by DQ

4/21/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mars Bennett & Millie Stafford beat Mary Jane Mull & Ella Phillips in a 2 of 3 falls match
Jack O’Brien beat Johnny Valentine by countout in a 2 of 3 falls match
Juan Hernandez beat Pete Managoff(60:00) by DQ

4/22/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pete Managoff beat Johnny Valentine
Mars Bennett beat Ella Phillips in a 2 of 3 falls match
Tony Vagnone beat Juan Hernandez(10:00)
Mike Clancy beat Jack O’Brien(10:00) by DQ

4/28/52 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling

4/29/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pete Managoff beat Jack O’Brien by DQ in a 2 of 3 falls match
Millie Stafford beat Mary June Mull in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Ike Eakins(24:00) by DQ
Note: last card of the season

5/5/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mike Clancy beat Prince Omar to win battle royal
Pat O’Hara beat Bill Neapolitan
Ivan Walkowski beat Red Vagnone by DQ
Ike Eakins beat George Passmore

5/12/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mike Clancy beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara beat Red Vagnone
Joe Ludlum beat Ivan Walkowski

5/17/52 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bud Blevins vs. Jim Johnston
Mike Clancy vs. Joe Ludlum
Bobby Roberts vs. George Passmore
Red Vagnone vs. Ted Rozankowski & Saul Weingeroff in a handicap match

5/19/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mike Clancy no contest with Great Togo in a 2 of 3 falls match
Paddy Mack beat Red Vagnone in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins beat Joe Ludlum

5/26/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mike Clancy & Pat O’Hara beat Great Togo & Ko Togo by DQ in a 2 of 3 falls match
Paddy Mack beat Ike Eakins
Herb Stein beat Joe Ludlum

5/31/52 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Great Togo & Ko Togo vs. Herb Freeman & Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Patty Mack vs. Mike Clancy in a 2 of 3 falls match
Bill Napolitan vs. Ike Eakins

6/2/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mike Clancy no contest with Paddy Mack
Ruth Boatcallie beat Carol Cook
Pat O’Hara beat Ike Eakins by DQ

6/9/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Ruth Boatcallie beat Carol Cook to win 5-woman battle royal
Mike Clancy vs. Ike Eakins
Pat O'Hara beat Paddy Mack

6/16/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Wally Dusek beat Pat O'Hara
Mike Clancy beat Paddy Mack
Herb Stein beat George Harben by DQ

6/23/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Wally Dusek beat Al Massey
Ginger the Wrestling Bear beat Pat O'Hara
George Harben beat Eddie Malone

6/30/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Dot Dotson no contest with Jo Ann Mullens
Wally Dusek beat Al Massey
Paddy Mack beat George Harben

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/7/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Antonino Rocca beat Wally Dusek
Jo Ann Mullens beat Dot Dotson
Al Massey beat Kola Kwariani

7/14/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Betty Hawkins beat Jo Ann Mullens
Al Massey beat George Harben
Wally Dusek beat Paddy Mack

7/21/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Danny Dusek, Wally Dusek & Jack Wentworth beat Paddy Mack, Mike Clancy & Al Cortez
Danny Dusek draw Mike Clancy
Al Cortez beat Wally Dusek by DQ
Jack Wentworth beat Paddy Mack

7/28/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Betty Hawkins & Dot Dotson beat Mary Jane Mull & Jo Ann Mullens
Wally Dusek beat Mike Clancy
Al Cortez beat Jack Wentworth by DQ

8/4/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Great Togo beat Danny Dusek
Mike Clancy draw Jack Wentworth
Wally Dusek beat Al Cortez

8/11/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Gene Stanlee beat Jack Wentworth
Pat O'Hara & Mike Clancy beat Danny & Wally Dusek by DQ

8/18/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Great Togo beat Wally Dusek
Great Togo beat Danny Dusek by DQ
Mike Clancy beat Jack Wentworth by DQ
Pat O'Hara beat Ed Craddock

8/25/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Danny Dusek beat Jack Wentworth win 7-man wrestle royal
Pat O'Hara beat Herb Stein
Wally Dusek draw Mike Clancy
Ed Craddock was the first man to be eliminated from battle royal

9/1/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
John Smith beat Danny Dusek in a 2 of 3 falls match
Cora Combs beat Ella Waldek
Eddie Gossett beat Pedro Godoy by DQ

9/3/52 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Ella Waldek vs. Cora Combs
The Wolfman vs. Eddie Gossett
Pedro Godoy vs. Danny Dusek

9/8/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Cora Combs beat Ella Waldek in a no time limit, 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Pedro Godoy in a no time limit match
John Smith beat Pat O'Hara(22:00)

9/15/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
John Smith beat Eddie Gossett
Pat O'Hara beat Abe Coleman
Chief Chewaki beat Bob Roberts

9/22/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
John Smith double countout with Chief Chewaki
Eddie Gossett beat Bill Napolitan
Bob Corby draw Pedro Godoy

9/29/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Chief Chewaki beat John Smith by DQ
Eddie Gossett beat Pedro Godoy
Bob Corby draw Bill Napolitan

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/6/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Ella Waldek beat Jo Ann Mullens
Eddie Gossett beat Pat O'Hara
Bob Corby beat Bill Napolitan

10/13/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Antonino Rocca beat Chief Chewaki
Eddie Gossett beat Kola Kwariani
Bob Corby draw Pat O'Hara

10/14/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca vs. Chief Chewacki
Bob Corby vs. Bill Napolitan
Eddie Gossett vs. Kola Kwariani
Note: First card of fall season

10/20/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Eddie Gossett draw Gene Stanlee
Bob Corby beat Pat O'Hara
Clay Price beat Bill Napolitan by DQ

10/21/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gene Stanlee vs. Bob Corby
Pat O’Hara vs. Eddie Gossett
Clay Price vs. Bill Napolitan

10/27/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Therese Theis beat Terry Major
Eddie Gossett beat Erin O'Rourke
Al Massey draw Charlie Laye

10/28/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Therese Theis vs. Cora Combs in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy vs. Erin O’Rourke in a 2 of 3 falls match
Charlie Laye vs. Don McGee

11/3/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Betty Hawkins beat Cora Combs
Eddie Gossett beat Mike Clancy
Al Massey beat Bill Napolitan

11/4/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Betty Hawkins beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy draw Eddie Gossett(45:00)
Charlie Laye beats Erin O’Rourke

11/10/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
June Byers & Millie Stafford beat Betty Hawkins & Terry Majors in a match with Jack Dempsey as special referee
Eddie Gossett beat Bob Corby
Mike Clancy draw Al Massey
Bill Napolitan beat Erin O'Rourke

11/11/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Terry Majors beat June Byers by DQ in a 2 of 3 falls match
Al Massey draw Bob Corby(45:00)
Charlie Laye beat Clay Price(20:00)

11/13/52 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum
June Byers vs. Terry Majors in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Bob Corby vs. Erin O'Rourke
Eddie Gossett vs. Charlie Laye

11/17/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Betty Hawkins no contest with Nell Stewart
Benito Gardini beat Mike Clancy
Eddie Gossett beat Charlie Laye

11/18/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nell Stewart beat Terry Majors in a 2 of 3 falls match
Charlie Laye draw Bob Corby(45:00)
Don McGee beat Bill Napolitan by DQ

11/24/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Antonino Rocca beat Eddie Gossett
Benito Gardini beat Don McGee
Mike Clancy beat Bob Corby

11/25/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Great Schultz beat Tiny Roe in a 2 of 3 falls match
Don McGee beat Bob Corby in a 2 of 3 falls match
Charlie Laye beat Al Warshawski(22:00)

12/1/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Benito Gardini beat Mike Clancy
Charlie Laye beat Bobby Roberts
Pee Wee James & Mighty Schultz beat Tiny Roe & Pancho The Bull

12/2/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Benito Gardini beat Charlie Laye in a 2 of 3 falls match
Pee Wee James beat Pancho The Bull in a 2 of 3 falls match
Al Massey draw Prince Omar(30:00)

12/8/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mildred Burke beat Betty Hawkins
Benito Gardini beat Charlie Laye
Eddie Gossett beat Bill Napolitan

12/9/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Betty Hawkins beat Lois Johnson in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Benito Gardini in a 2 of 3 falls match
Charlie Laye beat Austin Shivers by DQ

12/15/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Eddie Gossett beat Benito Gardini
Dot Dotson beat Arlene Ratliff
Al Massey beat Art Nelson by DQ

12/16/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Benito Gardini in a 2 of 3 falls match
Charley Laye beat Art Nelson(20:00) by DQ

12/22/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Art Nelson beat John Smith by DQ
Dot Dotson beat Frances Minor
Eddie Gossett & Mike Clancy beat Jack Vansky & Prince Omar

12/23/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Francis Minor(sub for Jo Ann Mullineaux) beat Dot Dotson by DQ in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Art Nelson by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Jack Vansky by DQ

12/29/52 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Art Nelson beat John Smith
Eddie Gossett beat Austin Shivers
Frances Minor & Helen Hild beat Arlene Ratliff & Dot Dotson
Mike Clancy beat Jack Vansky by DQ

12/30/52 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Helen Hild & Francis Minor beat Dot Dotson & Arlene Ratliffe in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy beat Jack Vansky by DQ in a 2 of 3 falls match
Art Nelson draw Eddie Gossett(30:00)

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/5/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Violet Viann beat Mars Bennett by DQ
Art Nelson beat Mike Clancy
Eddie Gossett & Juan Humberto beat Austin Shivers & Jack Vansky

1/5/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson vs. Helen Hild
George Curtis vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Jack Curtis vs. Antone Leone

1/6/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mars Bennett vs. Violet Vann in a 2 of 3 falls match
Jack Curtis vs. Art Nelson in a 2 of 3 falls match 
Antone Leone vs. George Curtis

1/7/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Antone Leone beat Mike Clancy in a 2 of 3 falls match
Helen Hild beat Mars Bennett by DQ
Juan Humberto beat Jack Vansky(26:00)

1/12/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Great Togo beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls, no time limit match
Art Nelson draw Juan Humberto
Doran O'Hara beat Mike Clancy

1/12/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mars Bennett & Dot Dotson vs. Violet Viann & Helen Hild in a 2 of 3 falls match
George Curtis vs. Austin Shivers
Jack Wentworth vs. Jack Curtis

1/13/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Great Tojo vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Mike Clancy vs. Art Nelson in a 2 of 3 falls, no time limit match
Dot Dotson vs. Violet Viann
Juan Humberto vs. Doran O’Hara

1/14/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Helen Hild & Violet Viann beat Mars Bennett & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Juan Humberto beat Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett draw Jack Wentworth

1/17/53 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Great Togo vs. George Curtis
Bobby Roberts vs. Art nelson
Jack Curtis vs. Austin Shivers

1/19/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Juan Humberto beat Art Nelson by DQ in a match with Hal Geldhauser as special referee
Mars Bennett beat Violet Viann to win 6-girl battle royal
Dot Dotson beat Lynn Livingston
Helen Hild beat Barbara Baker

1/19/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Great Togo beat Jack Curtis in a 2 of 3 falls, no time limit match
George Curtis beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara draw Bobby Ford(30:00)

1/20/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
6-girl battle royal including Helen Hild, Mars Bennett, Dot Dotson, Therese Theis, Lynn Livingston and Violet Viann
Al Nelson vs. Eddie Gossett
Plus 3 other matches

1/21/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Eddie Gossett beat Juan Humberto by DQ in a 2 of 3 falls match
6-woman battle royal featuring Dot Dotson, Helen Hild, Lynn Livingston, Therese Theis, Mars Bennett and Violet Viann

1/23/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Great Togo vs. Bobby Ford
George Curtis & Jack Curtis vs. Antone Leone & Art Nelson
Violet Viann vs. Mars Bennett

1/26/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Great Togo & Art Nelson beat Eddie Gossett & Juan Humberto
Bobby Ford beat George Curtis
Jack Curtis beat Prince Omar(sub for Bobby Roberts)

1/26/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Doran O’Hara beat Jack Wentworth by DQ in a 2 of 3 falls match
Helen Hild beat Barbara Baker
Lynn Livingston beat Dot Dotson
Mars Bennett beat Violet Viann to win 6-girl battle royal

1/27/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Great Togo vs. Art Nelson
Dot Dotson vs. Lynn Livingston
Jack Curtis vs. Jack Wentworth

1/28/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Great Togo beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Jack Curtis beat Juan Humberto by DQ
Bobby Ford beat Jack Wentworth(22:00)

2/2/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Betty Hawkins beat Donna Marie Dieckman
Great Togo beat Juan Humberto
George Curtis & Jack Curtis beat Art Nelson & Prince Omar

2/2/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson vs. Mars Bennett
Bobby Ford vs. Eddie Gossett
Jack Wentworth vs. Bobby Ford in a match with Jack Dempsey as special referee

2/3/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Great Togo vs. Art Nelson in a no time limit match with Jack Dempsey as special referee
Jack Curtis vs. Juan Humberto
George Curtis vs. Eddie Gossett

2/4/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Juan Humberto beat Great Togo in a match with Jack Dempsey as special referee
Helen Hild beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
George Curtis draw Bobby Ford
Jack Curtis draw Jack Wentworth

2/9/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Gasparilla show)
NWA World Champion Lou Thesz beat Great Togo in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Mars Bennett beat Betty Hawkins(11:00) to win Florida Woman’s Title
Art Nelson & Jack Wentworth beat George Curtis & Jack Curtis
Juan Humberto draw with Doran O'Hara

2/9/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
6-girl battle royal including Gloria Barattini, Dot Dotson, Donna Marie Dieckman, Beverly Anderson, Violet Viann and Mae Young
Eddie Gossett vs. Austin Shivers
Prince Omar vs. Bobby Ford
Plus 3 other matches

2/10/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Art Nelson
Mae Young beat Betty Hawkins(5:00) to win 5-woman battle royal
Gloria Barattini beat Dot Dotson
Violet Viann was the first woman eliminated from battle royal
Juan Humberto draw Pat O’Hara

2/11/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
NWA World Champion Lou Thesz beat Juan Humberto in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini beat Mae Young to win 5-woman battle royal
Violet Viann beat Betty Hawkins
Helen Hild was first woman eliminated in battle royal
Bobby Ford draw Doran O’Hara

2/13/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Great Togo in a 2 of 3 falls match
Mars Bennett beat Betty Hawkins(16:00)
Art Nelson & Tom Zaharias beat George Curtis & Jack Curtis

2/16/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. Mae Young
Billy Darnell vs. Eddie Gossett
Bobby Ford vs. Juan Humberto

2/17/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mighty Atlas no contest with Art Nelson in a no time limit match with Milo Steinborn as special referee
Gloria Barattini beat Dot Dotson to win 5-woman battle royal
Mars Bennett beat Barbara Baker
Arlene Ratliff was the first woman eliminated in the battle royal
Tom Zaharias draw Eddie Gossett

2/17/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. Mae Young in a 2 of 3 falls, no time limit match
Jack Wentworth vs. Juan Humberto
Bobby Ford vs. Billy Darnell

2/20/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mighty Atlas beat Tom Zaharias in a 2 of 3 falls match
Mildred Burke beat Mae Young(12:51) in a 2 of 3 falls match
Billy Darnell & Eddie Gossett beat Art Nelson & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match

2/23/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mighty Atlas beat Art Nelson by DQ in a match with Jack Dempsey as special referee
Eddie Gossett draw Jackie Nichols(Gossett re‑injured his back after the two had split the first two falls)
Tom Zaharias beat Doran O'Hara

2/23/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Gloria Barattini, Mae Young, Donna Marie Dieckman, Barbara Baker and Carol Carota
Girls tag match
Bobby Ford vs. Jack Wentworth
Billy Darnell vs. Juan Humberto

3/2/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gloria Barattini beat Mars Bennett to win 6-woman battle royal and Florida Woman’s Title
Mae Young beat Donna Marie Dieckman
Dot Dotson beat Carol Carota
Juan Humberto beat Tom Zaharias
Jackie Nichols beat Art Nelson by DQ

3/2/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Wally Dusek beat Johnny Henning to win battle royal in a match with Jack Dempsey as special referee
Milo Steinborn(sub for Bobby Ford) draw Doran O’Hara
Billy Darnell beat Jack Wentworth by DQ
Note:  Bobby Ford was also in the battle royal, but was injured

3/3/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Billy Darnell beat Mighty Atlas by DQ in a 2 of 3 falls match
5-girl battle royal including Mars Bennett, Donna Marie Dieckman, Carol Carota, Dot Dotson and Gloria Barrantini
Wally Dusek beat Doran O’Hara
Plus 3 other matches

3/6/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mighty Atlas draw Billy Darnell in a 2 of 3 falls match
Note:  Darnell was injured after 7:49 of the 3rd fall. Atlas refused to accept the victory & it was called a draw
Carol Carota beat Mars Bennett(8:47) to win 5-woman battle royal
Donna Marie Dieckman beat Dot Dotson(5:05)
Ethel Brown was first eliminated in the battle royal
Jackie Nichols beat Wally Dusek(24:29) by DQ

3/9/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Primo Carnera beat Juan Humberto
Billy Darnell beat Jack Wentworth
Jackie Nichols beat Hardy Kruskamp

3/9/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Carol Carota & Ethel Brown vs. Cora Combs & Terry Majors in a 2 of 3 falls match
Wally Dusek vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts vs. Prince Omar

3/10/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Primo Carnera vs. Juan Humberto in a 2 of 3 falls match
Wally Dusek vs. Billy Darnell in a 2 of 3 falls match
Hardy Kruskamp vs. Jack Wentworth

3/11/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Primo Carnera beat Juan Humberto in a 2 of 3 falls match
Helen Hild vs. Terry Majors
Jackie Nichols vs. Hardy Kruskamp

3/16/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Jackie Nichols
Billy Darnell beat Juan Humberto
Ethel Johnson beat Babs Wingo

3/16/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Wally Dusek vs. Primo Carnera
Carol Carota vs. Terry Majors in a 2 of 3 falls match
Bobby Ford vs. Hardy Kruskamp

3/17/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Billy Darnell in a 2 of 3 falls match
Terry Majors vs. Caro Carota in a 2 of 3 falls match
Jack Wentworth vs. Jackie Nichols

3/18/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Wally Dusek beat Johnny Henning in a 2 of 3 falls match
Ethel Johnson beat Babs Wingo in a 2 of 3 falls match
Bobby Ford vs. Jack Wentworth

3/19/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers beat Jackie Nichols by countout in a 2 of 3 falls match
Helen Hild beat Carol Carota(12:11)
Billy Darnell beat Juan Humberto(21:45)
Prince Omar beat John Henning(20:13)

3/19/53 Miami, FL @ Auditorium
Buddy Rogers beat Jackie Nichols in a 2 of 3 falls match
Helen Hild beat Carol Carota
Billy Darnell beat Juan Humberto
Prince Omar beat John Henning

3/21/53 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Ethel Johnson vs. Babs Wingo
Jackie Nichols vs. Wally Dusek
Billy Darnell vs. Juan Humberto

3/23/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gorgeous George no contest with Billy Darnell
Jackie Nichols beat Tom Zaharias
Bobby Roberts beat Howard Cantonwine

3/23/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
5-girls battle royal including Helen Hild, Dot Dotson, Barbara Baker, Ethel Brown and Mars Bennett
Girls tag match
Jack Wentworth vs. Bobby Ford
Johnny Henning vs. Wally Dusek

3/24/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George vs. Jackie Nichols in a 2 of 3 falls match
Billy Darnell vs. Howard Cantonwine in a 2 of 3 falls match
Johnny Henning vs. Wally Dusek

3/25/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Bobby Ford beat Wally Dusek by DQ in a 2 of 3 falls match
Mars Bennett beat Barbara Baker(10:00) in 5-woman battle royal that also included  Dot Dotson, Ethel Brown and Helen Hild
Note:  Hild was eliminated first. Likely Dotson & Brown had a singles match also

3/27/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gorgeous George beat Billy Darnell in a 2 of 3 falls match
Mars Bennett beat Ethel Brown(18:12)
Jack Wentworth beat Howard Cantonwine(19:34)
Prince Omar beat Austin Shivers(18:37)

3/30/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke beat Gloria Barattini
Billy Darnell beat Tom Zaharias by DQ
Jackie Nichols beat Wally Dusek

3/30/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George vs. Bobby Ford in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts vs. Howard Cantowine

3/31/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. Gloria Barattini in a 2 of 3 falls match
Billy Darnell vs. Jackie Nichols in a 2 of 3 falls match
Prince Omar vs. Bobby Roberts

Last edited on Sun May 13th, 2018 07:28 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/1/53 Coral Gables, FL @ Coliseum
Gorgeous George beat Bobby Ford in a 2 of 3 falls match
Jackie Nichols beat Tom Zaharias by DQ in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts beat Howard Cantonwine(23:00)

4/6/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gloria Barattini beat Mae Young to win 4-woman battle royal
Mae Young beat Ethel Brown
Gloria Barattini beat Dot Dotson
Tom Zaharias & Wally Dusek no contest with Billy Darnell & Jackie Nichols
Note: On April 6th, Tom Zaharias took the place of Danny Dusek, who was involved in an automobile accident on the way to Tampa and suffered a twisted ankle.  Mars Bennett was supposed to compete in the battle royal but was unable to when she caught her finger in a car door

4/7/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jackie Nichols draw Billy Darnell in a 2 of 3 falls match; originally Darnell ruled the winner but refused the decision. 
Bob Ford beat Wally Dusek(18:00)
Gloria Barattini & Ethel Brown beat Mae Young & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match

4/10/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Betty Hawkins beat Ethel Brown (5:04)
Gloria Barattini & Ethel Brown beat Dot Dotson & Mae Young to win 6-woman battle royal
Billy Darnell beat Tom Zaharias(21:11) by DQ
Jackie Nichols beat Prince Omar(18:36)
Note:  The paper may have messed up the girls royal. Lineups had Mars Bennett & Belle Drummond appearing. Hawkins must have been a substitute

4/13/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Wally Dusek & Tom Zaharias beat Billy Darnell & Jackie Nichols
Billy Darnell beat Wally Dusek
Jackie Nichols beat Tom Zaharias
Bobby Ford beat Danny Dusek

4/20/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
John Smith & Al Smith beat Tom Zaharias & Wally Dusek
Jackie Nichols draw Bobby Ford
Bobby Roberts beat Danny Dusek by DQ

4/27/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
John Smith beat Tom Zaharias to win 7-man battle royal
Austin Shivers beat Wally Dusek by DQ
Bobby Roberts beat Bobby Ford
Danny Dusek was the first man eliminated from battle royal
Note:  The April 27th show marked the end of the Spring wrestling series.  No shows until the Summer series begins on June 22, 1953

6/22/53 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Don McIntyre no contest with Bobby Lane
Dot Dotson beat Judy Holloway
Sammy Silvers beat Jim Lewis
Don Kalt draw Jackie Fargo

6/29/53 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Don McIntyre beat Bobby Lane
Don Kalt beat Bobby Roberts
Jackie Fargo beat Sammy Silvers by DQ

Last edited on Sun May 13th, 2018 07:28 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/6/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don McIntyre double countout with Buddy Rogers
Bobby Lane beat Sammy Silvers
Don Kalt beat Jackie Fargo

7/10/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don McIntyre double DQ Bobby Lane in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson vs. Judy Holloway
Sammy Silvers vs. Bill Napolitan
Don Kalt vs. Jackie Fargo
Note:  first card of the summer season

7/13/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bobby Lane & Don Kalt beat Nick Carter & Jackie Fargo
Ann Laverne(sub for Dot Dotson) beat Ella Phillips
Don Kalt draw Nick Carter
Jackie Fargo beat Bobby Lane by DQ

7/17/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
5-man battle royal featuring Bobby Lane, Don Kalt, Nick Carter, Jackie Fargo and Joe Ludlum
Ann Laverne vs. Ella Phillips
Plus 2 other matches

7/20/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Frederick Von Schacht beat Nick Carter to win a 5-woman battle royal
Millie Stafford beat Carol Carota
Bobby Lane beat Don Kalt
Jackie Fargo was the first man eliminated from battle royal

7/24/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
5-woman battle royal featuring Beverly Morris, Catherine Simpson, Millie Stafford, Dot Dotson and Carol Carota
plus 2 other matches

7/27/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Millie Stafford beat Beverly Morris to win 5-woman battle royal
Carol Carota beat Katherine Simpson
Dot Dotson was the first woman eliminated from battle royal
Frederick Von Schacht beat Nick Carter
Tex Riley beat Bobby Lane

8/1/53 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bobby Lane beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Millie Stafford beat Dot Dotson
Tex Riley no contest with Gene Blakely

8/3/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke beat Millie Stafford
Bobby Lane & Gene Blakely beat Tex Riley & Ray Villmer
Tex Riley draw Gene Blakely
Ray Villmer beat Bobby Lane by DQ

8/7/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mildred Burke vs. Millie Stafford
Tex Riley & Ray Villmer vs. Gene Blackly & Bobby Lane
Ray Villmer vs. Gene Blackly
Bobby Lane vs. Tex Riley

8/8/53 Daytona Beach @ Beach Arena
Mildred Burke beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer draw Bobby Lane(45:00) in a 2 of 3 falls match
Tex Riley vs. Gene Blakely

8/10/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don McIntyre beat Frederick Von Schacht
Ray Villmer & Tex Riley beat Bobby Lane & Gene Blakely by DQ in a no time limit match
Bobby Lane beat Tex Riley

8/14/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bobby Lane vs. Don McIntyre
Gene Blakely & Frederick Von Schacht vs. Tex Riley & Ray Villmer
Frederick Von Schacht vs. Ray Villmer
Tex Riley vs. Gene Blakely

8/15/53 Daytona Beach @ Beach Arena
Bobby Lane beat Ray Villmer by DQ
Bobby Roberts draw Gene Blakely
Tex Riley beat Saul Weingeroff(sub for Bronco Lubich)

8/17/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don McIntyre beat Bobby Lane in a match where falls do not count
Frederick Von Schacht beat Ray Villmer
Gene Blakely draw Tex Riley

8/21/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gene Blakely, Bobby Lane & Frederick Von Schacht vs. Mike Clancy, Tex Riley & Ray Villmer
Ann Laverne vs. Dot Dotson
Frederick Von Schacht vs. Tex Riley
Bobby Lane vs. Ray Villmer
Gene Blakely vs. Mike Clancy

8/22/53 Daytona Beach @ Beach Arena
Bobby Lane beat Ray Villmer in a Texas death match
Bobby Roberts draw Tex Riley(30:00)
Mike Clancy beat Gene Blakely in a 2 of 3 falls match

8/24/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer, Mike Clancy & Tex Riley beat Frederick Von Schacht, Bobby Lane & Gene Blakely
Ray Villmer beat Frederick Von Schacht by DQ in a no time limit match
Mike Clancy beat Gene Blakely
Bobby Lane beat Tex Riley

8/29/53 Daytona Beach @ Beach Arena
Ray Villmer beat Bobby Lane
Mike Clancy beat George Bruckman
Bobby Roberts beat Jim Bowden

8/31/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer beat Frederick Von Schacht
Cora Combs beat Shirley West
Mike Clancy beat Bobby Lane by DQ

9/4/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Cora Combs beat Shirley West(sub for Terry Majors) in a 2 of 3 falls match
Frederick Von Schacht no contest with Bobby Lane
Ray Villmer beat Bobby Roberts(20:22)
Dick Steinborn draw Red McIntyre(30:00)

9/7/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bobby Lane no contest with Frederick Von Schacht
Cora Combs beat Carol Carota
Ray Villmer beat George Bruckman(sub for Mike Clancy)

9/11/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Frederick Von Schacht vs. Bobby Lane in a match with Jack Dempsey as special referee
Carol Carota & Ray Villmer vs. Cora Combs & Red McIntyre
Cora Combs vs. Carol Carota
Ray Villmer vs. Red McIntyre

9/14/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Frederick Von Schacht beat Bobby Lane in a match with Jack Dempsey as special referee
Ray Villmer beat Bobby Roberts
Hal Kanner draw Red McIntyre

9/21/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer beat Swedish Angel by DQ
Dot Dotson beat Ann Laverne
Roy Graham beat Red McIntyre

9/22/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Swedish Angel vs. Ray Villmer
Cora Combs vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match

9/28/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Dot Dotson beat Barbara Baker to win 5-woman battle royal
Olga Zapata beat Betty Hawkins by DQ
China Cleo was the first woman eliminated from battle royal
Tommy Harmon beat Roy Graham by DQ in a 2 of 3 falls match
George Bruckman draw Hal Kanner

9/29/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson & Barbara Baker beat Betty Hawkins & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
John Harmon beat Ray Graham in a 2 of 3 falls match
Hal Kanner draw George Bruckman(30:00)

Last edited on Sun May 13th, 2018 07:29 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/5/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don McIntyre beat Roy Graham by DQ
Betty Hawkins & Olga Zapata beat Dot Dotson & Barbara Baker
Tommy Harmon beat Jim Austeri

10/6/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Betty Hawkins, Dot Dotson, Barbara Baker, Olga Zepeda and China Mira
Roy Graham vs. Johnny Harmon in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

10/12/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Dot Dotson beat Betty Hawkins to Florida Women’s Title
Swedish Angel beat Tommy Harmon
Frederick Von Schacht beat Roy Graham

10/13/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Swedish Angel beat Roy Graham in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Jim Austeri beat Johnny Harmon(27:00)

10/19/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Dot Dotson beat Ethel Brown
Johnny Valentine beat Frederick Von Schacht
Billy Raborn beat Roy Graham by DQ

10/19/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Betty Hawkins beat Olga Zepeda
Joyce Ford beat Catherine Simpson
Pete Managoff beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Jim Austeri draw Harry Smith

10/20/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Cora Combs vs. Betty Hawkins
Roy Graham vs. Johnny Valentine
Jim Austeri vs. Billy Raborn

10/26/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Baron Michele Leone beat Johnny Valentine
Dot Dotson beat Millie Stafford
Billy Raborn draw Harry Smith

10/26/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Pete Managoff beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Jim Austeri via pinfall

10/27/53 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Mildred Burke vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
Don Kalt draw Harry Smith(sub for Dick Steinborn)

10/27/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone vs. Billy Raborn
Cora Combs vs. Betty Hawkins
Harry Smith vs. Jim Austeri

11/2/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Millie Stafford & Betty Hawkins vs. Carol Carota & Terry Majors
Nick Roberts vs. Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
Don Kalt vs. Harry Smith

11/2/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke beat Dot Dotson
Frederick Von Schacht beat Mike Paidousis
Eddie Gossett beat Jim Austeri by DQ

11/3/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Jim Austeri vs. Mike Paidousis
Hans Bauer vs. Pete Managoff

11/9/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gloria Barattini beat Betty Hawkins
Eddie Gossett beat Jim Austeri
Pete Managoff beat Jack Bauer

11/9/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Elimination tournament
1st round
Mae Young beat Judy Glover
Carol Carota beat Olga Zepeda
Terry Majors received a bye
Semifinals
Terry Majors beat Mae Young
Carol Carota received a bye
Finals
Carol Carota draw Terry Majors
Nick Roberts beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Don Kalt(20:00)

11/10/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Mae Young, Gloria Barattini, June Moore, Judy Glover and Olga Zepeda
Eddie Gossett vs. Jim Austeri
Mike Paidousis vs. Pete Managoff
Plus 2 other matches

11/10/53 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Nick Roberts vs. Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match
Carol Carota & Terry Majors vs. Betty Hawkins & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Don Kalt vs. Billy Raborn

11/16/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George beat Nick Roberts in a 2 of 3 falls, no time limit match with Max Baer as special referee
Billy Raborn draw Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Pete Managoff vs. Howard Cantonwine

11/16/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tournament
1st round
Mae Young beat China Mira
Carol Carota beat Judy Glovers
Terry Majors beat Gloria Barattini
2nd round
Terry Majors receives a bye
Carol Carota beat Mae Young
Finals
Terry Majors draw Carol Carota to win tournament
Other matches
Betty Hawkins beat Terry Majors
Eddie Gossett beat Don Kalt

11/17/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gloria Barattini & Carol Carota beat Betty Hawkins & Mae Young in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Ike Eakins(29:00)

11/20/53 St. Petersburg, FL @ Armory
Gorgeous George vs. Jim Austeri  
Pete Managoff vs. Nick Roberts 
Eddie Gossett vs. Billy Raborn
Ike Eakins vs. Howard Cantonwine

11/23/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gorgeous George beat Ed Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts draw Ike Eakins
Howard Cantonwine beat Pete Managoff by DQ

11/23/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Betty Hawkins & Judy Glover vs. Carol Carota & Terry Majors
Plus 2 other matches

11/24/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Pete Managoff vs. Nick Roberts in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Howard Cantonwine

11/26/53 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Gorgeous George vs. Billy Raborn in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Howard Cantonwine vs. Pete Managoff

11/27/53 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gorgeous George vs. Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match
Terry Majors vs. Carol Carota
Nick Roberts vs. Howard Cantonwine
Don Kalt vs. Dick Steinborn
Note:  first card of the winter season

11/30/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer beat Gorgeous George
Dick Steinborn draw Billy Raborn
Ike Eakins beat Howard Cantonwine
Nick Roberts beat Pete Managoff

11/30/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Elimination tournament
1st round
Betty Hawkins beat Olga Zepeda
Terry Majors beat Judy Glover
Carola Carota received a bye
Semifinals
Betty Hawkins received a bye
Terry Majors beat Carol Carota
Finals
Betty Hawkins beat Terry Majors
Don Kalt beat Bobby Ford in a 2 of 3 falls match
Jim Austeri beat Eddie Gossett

12/1/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer vs. Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
June Moore vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett vs. Billy Raborn
Nick Roberts vs. Ike Eakins

12/7/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer beat Jim Austeri in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett double DQ Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Frederick Von Schacht beat Pete Managoff

12/7/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
June Byers & Mary Jane Mull beat Betty Hawkins & Judy Glover
Dick Steinborn beat Billy Raborn
Ike Eakins beat Nick Roberts

12/8/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nike Roberts vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins vs. June Byers in a 2 of 3 falls match
Don Kalt vs. Billy Raborn

12/14/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Nick Roberts & Eddie Gossett beat Ike Eakins & Johnny Bence(sub for Pete Managoff)
Nell Stewart beat Ida Mae Martinez
George Bruckman beat Paddy Mack

12/14/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Lee Chona LaClaire beat Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Bobby Ford beat Don Kalt
Billy Raborn beat Jim Austeri by DQ
Jim Austeri & Don Kalt beat Bobby Ford & Billy Raborn in a 2 of 3 falls match

12/15/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Lee Chona LeClaire vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Don Kalt draw Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Jim Austeri

12/21/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer double countout with John Smith
Nick Roberts & Eddie Gossett beat Ike Eakins & Frederick Von Schacht
Swedish Angel beat Bobby Ford

12/21/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Glover & Lee Chona LaClaire vs. Bonnie Watson & Violet Viann in a 2 of 3 falls match
Don Kalt vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Jim Austeri vs. Johnny Bence

12/22/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including June Moore, Violet Viann, Judy Glover, Bonnie Watson & Lee Chona LeClaire
Don Kalt vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Swedish Angel vs. Nick Roberts
Plus 2 other matches

12/23/53 Miami, FL @ Medley Speedway Stadium(Cancelled due to rain)
Swedish Angel vs. Ray Villmer
Lee Chona LaClaire vs. Bonnie Watson
Nick Roberts vs. Frederick Von Schacht
Billy Lauderdale vs. Larry Mujica in a boxing match
Andy Mayfield vs. Jimmy Morris

12/28/53 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer draw John Smith
Donna Marie Dieckman beat Lee Chona LaClaire
Chick Garibaldi beat Jim Austeri

12/28/53 Orlando, FL @ American Legion Arena
Swedish Angel beat Nick Roberts in a 2 of 3 falls match
Violet Viann beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match

12/29/53 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Lee Chona LeClaire, Donna Marie Dieckman, Judy Glover, Violet Viann and Gail Wood
Swedish Angel vs. Eddie Gossett
Jim Austeri vs. Nick Roberts
Plus 2 other matches

12/30/53 Miami, FL @ Medley Speedway Stadium(Cancelled)
Swedish Angel vs. Ray Villmer
Violet Viann vs. Judy Glover
Ike Eakins & Frederick Von Schacht vs. Eddie Gossett & Nick Roberts
Frederick Von Schacht vs. Nick Roberts
Eddie Gossett vs. Ike Eakins

Last edited on Sun May 13th, 2018 07:30 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/4/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Great Scott beat Chick Garibaldi
Buddy Rogers beat Nick Roberts
Swedish Angel beat Eddie Gossett

1/4/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
June Byers & Mary Jane Mull beat Donna Marie Dieckman & Lee Chona LeClaire in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Don Kalt(17:00)
Donn Lewin beat Eduardo Perez(sub for Jim Austeri)(27:00) by DQ

1/5/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Nick Roberts
Great Scott vs. Donn Lewin
Al Szasz vs. Joe Ludlum

1/8/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory
June Byers & Mary Jane Mull vs. Donna Marie Dieckman & Lee Chona LeClaire
Frederick Von Schacht vs. Donn Lewin
Dick Steinborn vs. Al Szasz
Promoter: Milo Steinborn

1/9/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
June Byers & Mary Jane Mull beat Donna Marie Dieckman & Terry Majors
Eduardo Perez beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Tinker Todd draw Chick Garibaldi
Note: The start of two shows per week

1/11/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Great Scott in a match with Nick Roberts as special referee
June Byers beat Bonnie Watson
Chick Garibaldi beat Joe Ludlum
Dick Steinborn draw Don Kalt

1/11/54 Orlando, FL @ American Legion
Tito Infante & Tuffy McCrea beat Fuzzy Cupid & Karl Krueger in a 2 of 3 falls match
Donna Marie Dieckman beat Terry Majors in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez beat Donn Lewin
Bob Leipler beat Ted Marshall

1/12/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers beat Swedish Angel in a 2 of 3 falls match
Great Scott beat Donn Lewin in a 2 of 3 falls match
Tinker Todd draw Bob Clay(30:00)

1/15/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Tito Infante & Tuffy McCrea vs. Fuzzy Cupid & Victorio Gonzales
Terry Majors vs. Bonnie Watson
Dick Steinborn vs. Don Kalt

1/16/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Infante & Tuffy McCrea vs. Fuzzy Cupid & Chico Gonzales in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez vs. Chick Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Tinker Todd vs. Ed Marshall

1/18/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers draw Great Scott in a no time limit match
June Byers & Mary Jane Mull beat Terry Majors & Ada Ash
Jesse James beat Joe Ludlum
Johnny James draw Al Szasz

1/18/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mr. Moto beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson(sub for Mary Jane Mull) beat Donna Marie Dieckman in a 2 of 3 falls match
Frederick Von Schacht beat Donn Lewin by DQ in a 2 of 3 falls match

1/19/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers beat Great Scott in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Terry Majors in a 2 of 3 falls match
Bob Leipler beat Eduardo Perez by DQ
Al Szasz draw Bob Clay(20:00)

1/22/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers vs. Swedish Angel
Mr. Moto vs. Great Scott
June Byers vs. Terry Majors
Prince Omar vs. Leo Newman(or Joe Ludlum)
Note: First card of the year

1/23/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers beat Great Scott by countout in 2 of 3 falls match
Jesse James draw Bob Leipler
Joe Ludlum beat Johnny James

1/25/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Great Scott in a Texas death match
Mr. Moto beat Swedish Angel
Dick Steinborn draw Jesse James

1/25/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Donn Lewin beat Frederick Von Schacht in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown & Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull & Bonnie Watson by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Leipler beat Eduardo Perez

1/26/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Bob Leipler beat Mr. Moto by DQ in a 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez draw Mary Jane Mull in 2 of 3 falls match
Jesse James beat Swedish Angel

1/29/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory
5-woman battle royal featuring Ida Mae Martinez, Ethel Brown, Ella Waldek, Bonnie Watson and Mary Jane Mull
Bob Clay vs. Eduardo Perez
Donn Lewin vs. Dick Steinborn

1/30/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mr. Moto beat Chick Garibaldi by countout in 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez beat Ella Waldek by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Leipler beat Tinker Todd

2/1/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(1st annual Gasparilla show)
Baron Michele Leone beat Mr. Moto
Mary Jane Mull beat Ethel Brown
Eduardo Perez beat Jesse James

2/1/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Donn Lewin in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Bob Clay in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins beat Bob Leipler

2/2/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz vs. Bob Leipler in a 2 of 3 falls match
Mr. Moto vs. Chick Garibaldi
Jesse James vs. Tinker Todd

2/4/54 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Jesse James vs. Tinker Todd in a 2 of 3 falls match
Johnny James vs. Don Lewin

2/6/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke vs. Ada Ash
Jesse James vs. Leo Newman
Al Szasz vs. Johnny James
Note: Last Saturday card

2/8/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Lou Thesz draw Baron Michele Leone in a match with Jack Dempsey as special referee
Jesse James beat Eduardo Perez
Johnny James beat Don Lewin
Chick Garibaldi beat Ike Eakins(sub for Nick Roberts) by DQ

2/8/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Tinker Todd in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Bob Leipler in a 2 of 3 falls match

2/9/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone beat Jesse James(60:00) in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Donn Lewin beat Eduardo Perez by DQ in a 2 of 3 falls match
Johnny James beat Cowboy Bob Clay

2/10/54 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum
Baron Michele Leone beat Jesse James & Johnny James(27:00) in a handicap match with Jack Dempsey as special referee
Don Lewin beat Bob Leipler in a 2 of 3 falls match
Bob Clay draw Chick Garibaldi

2/12/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Dick Steinborn vs. Chick Garibaldi in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Millie Stafford vs. Terry Majors
Bob Clay vs. Donn Lewin

2/15/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick Steinborn beat Chick Garibaldi in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Millie Stafford beat Suzanne Smith in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match

2/15/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Jesse James beat Gorgeous George
Johnny James beat Eddie Gossett
Eduardo Perez beat Bob Clay by DQ

2/16/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George beat Johnny James by countout in a 2 of 3 falls match
Jesse James beat Donn Lewin in a 2 of 3 falls match
Clyde Steeves beat Ike Eakins

2/19/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gorgeous George vs. Jesse James
Mildred Burke vs. Ada Ash
Yvon Robert vs. Chick Garibaldi
Johnny Rougeau vs. Johnny James

2/22/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Jesse James & Johnny James beat Gorgeous George
Bonnie Watson beat Suzanne Smith
Johnny Rougeau(sub for Yvon Robert) beat Eduardo Perez

2/22/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Verne Gagne beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Mildred Burke beat Mary Jane Mull by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Bob Clay

2/23/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Verne Gagne beat Jesse James in a 2 of 3 falls match
Mary Jane Mull(sub for Ada Ash) & Bonnie Watson beat Suzanne Smith & Millie Stafford(sub for Shirley West) in a 2 of 3 falls match
Yvon Robert beat Clyde Steeves by DQ

2/26/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gorgeous George vs. Jesse James & Johnny James
Verne Gagne vs. Johnny Rougeau
Susan Smith vs. Millie Stafford
Yvon Robert vs. Clyde Steeves

3/1/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke draw Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Johnny Rougeau
Yvon Robert beat Jack Wentworth by DQ

3/1/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez beat Jesse James in a 2 of 3 falls match
Johnny James beat Billy Raborn

3/2/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Yvon Robert beat Jim Austeri by DQ in a 2 of 3 falls match
Jack Wentworth beat Johnny Rougeau

3/3/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bonnie Watson & Mary Jane Mull vs. Terry Majors & Nell Stewart in a 2 of 3 falls match falls
Jim Austeri vs. Billy Raborn
Eddie Gossett vs. Clyde Steeves

3/4/54 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Gorgeous George vs. Yvon Robert
Mary Jane Mull vs. Ida Mae Martinez
Dick Steinborn vs. Billy Raborn

3/5/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Jim Austeri & Gorgeous George vs. Jesse James & Johnny James
Mildred Burke vs. Bonnie Watson
Yvon Robert vs. Eduardo Perez

3/8/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke beat Bonnie Watson
Pat O'Connor beat Nick Roberts
Dick Steinborn beat Jack Wentworth by DQ

3/8/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mary Jane Mull & Millie Stafford draw Terry Majors & Ida Mae Martinez in 2 of 3 falls match
Eduardo Perez beat Jesse James by DQ in a 2 of 3 falls match
Johnny James beat Herb Parks

3/9/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eduardo Perez(sub for Baron Michele Leone) beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez beat Bonnie Watson
Terry Majors beat Millie Stafford
Shirley West was eliminated first in 5-girl battle royal
Jesse James draw Billy Raborn

3/10/54 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Gorgeous George vs. Yvon Robert in a 2 of 3 falls, no time limit match
Mildred Burke vs. Mary Jane Mull
Billy Raborn vs. Bob Clay

3/12/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Baron Michele Leone vs. Jesse James
5-woman battle royal including Terry Majors, Mary Jane Mull, Shirley West, Ida Mae Martinez and Bonnie Watson
Pat O’Connor vs. Clyde Steeves

3/15/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Baron Michele Leone beat Jesse James
Dick Steinborn draw Don Kalt
Jack Wentworth beat Billy Raborn

3/15/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Johnny James beat Eduardo Perez
Mary Jane Mull beat Ida Mae Martinez to win tournament
Mary Jane Mull beat Terry Majors
Millie Stafford double DQ Shirley West
Mary Jane Mull beat Suzanne Smith
Terry Majors draw Ida Mae Martinez

3/16/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Terry Majors & Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull & Shirley West in a 2 of 3 falls match
Don Kalt draw Johnny James(30:00)

3/22/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Baron Michele Leone beat Jack Wentworth
Terry Majors beat Mary Jane Mull
Don Kalt draw Billy Raborn

3/22/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Al Smith & John Smith beat Jesse James & Johnny James in a 2 of 3 falls match
Millie Stafford beat Shirley West in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Eddie Gossett

3/23/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Al Smith & John Smith beat Jesse James & Johnny James in a 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett draw Don Kalt(30:00)

3/26/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Al Smith & John Smith vs. Jesse James & Johnny James
Dick Steinborn vs. Jack Wentworth
Terry Majors vs. Mary Jane Mull

3/27/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Mary Jane Mull no contest with Ida Mae Martinez

3/29/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Al Smith & John Smith beat Jesse James & Johnny James
Tournament
1st round
Terry Majors beat Ida Mae Martinez
Millie Stafford beat Suzanne Smith
Bonnie Watson beat Shirley West
2nd round
Millie Stafford beat Bonnie Watson
Finals
Terry Majors beat Millie Stafford to win tournament

3/29/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke draw Mary Jane Mull(60:00)
Dick Steinborn beat Jim Austeri by DQ
Jackie Fargo beat Eduardo Perez

3/30/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Al Smith & John Smith beat Don Kalt & Billy Raborn in a 2 of 3 falls match
Tournament
1st round
Mary Jane Mull beat Shirley West
Millie Stafford beat Suzanne Smith
Terry Majors beat Ida Mae Martinez(15:00) by decision
Semifinals
Millie Stafford beat Terry Majors
Finals
Millie Stafford beat Mary Jane Mull to win tournament

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/3/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Frank Taylor & Dick Steinborn vs. Al Smith & John Smith
Mary Jane Mull vs. Ida Mae Martinez
Jackie Fargo vs. Billy Raborn

4/5/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke beat Terry Majors
Jack Wentworth beat Jesse James
Don Kalt beat Billy Raborn

4/5/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick Steinborn & Milo Steinborn beat Jim Austeri & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez & Shirley West beat Mary Jane Mull & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Shirley West beat Mary Jane Mull by DQ
Ida Mae Martinez draw Millie Stafford(15:00)

4/6/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Jesse James draw Billy Raborn in 2 of 3 falls match
Jackie Fargo beat Jim Austeri by DQ

4/7/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn vs. Saul Weingeroff
Saul Weingeroff & a lady wrestler vs. a lady wrestler & Billy Raborn
plus a boxing match

4/10/54 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Milo Steinborn & Dick Steinborn vs. Frank Taylor & Jim Austeri

4/12/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Fred Blassie beat Jack Wentworth
Mary Jane Mull & Ann Yantis beat Ida Mae Martinez & Shirley West
Eddie Gossett beat Don Kalt

4/13/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jim Austeri & Mary Jane Mull vs. Frank Taylor & Ida Mae Martinez
Mary Jane Mull vs. Ida Mae Martinez
Frank Taylor vs. Jim Austeri

4/19/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Kalt & Dick Steinborn beat Eddie Gossett & Frank Taylor
Ida Mae Martinez beat Beverly Morris to win 5-woman battle royal
Mary Jane Mull beat Shirley West
Gloria Yantis was the first eliminated woman from the battle royal
Note: The April 19th show marked the end of the Spring wrestling series. No shows until the Summer series begins on June 15, 1954.

4/20/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Kalt vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
5-girl battle royal featuring Beverly Morris, Mary Jane Mull, Shirley West, Ida Mae Martinez and Ann Yantis

4/27/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

6/15/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Fred Blassie draw Don McIntyre
Millie Stafford beat Ida Mae Martinez
Bennie Matta beat Joe Millich by DQ

6/16/54 Miami, FL @ Dade County Armory
Millie Stafford vs. Ida Mae Martinez
Fred Blassie vs. Joe Millich
Vince Langley vs. Bennie Matta

6/21/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca beat Don McIntyre in a 2 of 3 falls match
Joe Millich draw Don Kalt(45:00) in a 2 of 3 falls match
Bennie Matta beat Harry Lewis

6/22/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca beat Don McIntyre
Millie Stafford beat Gloria Yantes
Don Kalt beat Joe Millich
Bennie Matta beat Harry Lewis

6/23/54 Miami, FL @ Dade County Armory
Antonino Rocca vs. Don Kalt
Millie Stafford vs. Gloria Yantis
Joe Millich vs. Harry Lewis

6/28/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick Steinborn double countout with Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Joyce Ann Smith beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Bennie Matta beat Bobby Roberts

6/29/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Joyce Smith beat Millie Stafford
Dick Steinborn beat Bennie Matta
Clyde Steeves beat Don Kalt by DQ

6/30/54 Miami, FL @ Dade County Armory
Don Kalt vs. Clyde Steeves
Millie Stafford vs. Joyce Smith
Dick Steinborn vs. Bennie Matta

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/2/54 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Joyce Smith beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Bennie Matta beat Clyde Steeves  by DQ in a 2 of 3 falls match
Don Kalt draw Dick Steinborn

7/5/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Joyce Ann Smith & Gloria Yantes beat Gladys Gilliam & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Clyde Steeves by countout in 2 of 3 falls match
Don Kalt draw Joe Millich(30:00)

7/6/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Clyde Steeves beat Don Kalt
Joyce Smith & Gloria Yantes beat Millie Stafford & Gladys Gillam
Dick Steinborn beat Joe Millich by DQ

7/12/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Al Smith & John Smith beat Joe Millich & Clyde Steeves
Dick Steinborn beat Bennie Matta
Don Kalt beat Ted Rozenkowski

7/13/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Al Smith & John Smith beat Clyde Steeves & Joe Millich
Dick Steinborn draw Don Kalt
Bennie Matta beat Dark Secret by DQ

7/16/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Al Smith & John Smith vs. Don Kalt & Dick Steinborn
Clyde Steeves vs. Joe Millich
Dark Secret vs. Bennie Matta

7/19/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Primo Carnera beat Clyde Steeves in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Hardy Kruskamp in a 2 of 3 falls match
Don Kalt draw Bennie Matta(30:00)

7/20/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Primo Carnera beat Frederick von Schacht
Clyde Steeves beat Hardy Kruskamp
Bennie Matta draw Don Kalt

7/22/54 Jacksonville, FL
Primo Carnera beat Clyde Steeves

7/23/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Primo Carnera beat Clyde Steeves
Dick Steinborn vs. Hardy Kruskamp
Don Kalt vs. Bennie Matta

7/26/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mildred Burke beat Joyce Ann Smith in a 2 of 3 falls match
Don Kalt beat Philip Kekaulike Silva by DQ in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Bennie Matta(19:00)

7/27/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mildred Burke beat Joyce Smith
Philip Kekaulike Sylva beat Dick Steinborn
Clyde Steeves beat Don Kalt

7/30/54 Miami, FL @ Bayfront Park
Mildred Burke vs. Joyce Smith
Dick Steinborn vs. Don Kalt

8/2/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mr. Moto beat Nick Carter in a 2 of 3 falls match
Kinji Shibuya beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Philip Kekaulike Silva draw Harry Smith(30:00)

8/3/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mr. Moto beat Clyde Steeves
Nick Carter beat Kinji Shibuya by DQ
Philip Kekaulike Sylva draw Harry Smith

8/6/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Mr. Moto vs. Clyde Steeves
Kinji Shibuya vs. Nick Carter
Philip Kekaulike Sylva vs. Harry Smith

8/9/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull
Philip Kekaulike Silva beat Clyde Steeves in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Nick Carter by DQ

8/10/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Nick Carter double DQ Philip Kekaulike Sylva
Ida Mae Martinez beat Mary Jane Mull
Harry Smith beat Dick Steinborn

8/10/54 Daytona, FL @ Beach Arena
Jim Austeri & Frank Taylor beat Dick Steinborn & Milo Steinborn

8/13/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Mary Jane Mull vs. Ida Mae Martinez
Clyde Steeves vs. Nick Carter

8/16/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone beat Philip Kekaulike Silva in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez in a 2 of 3 falls match
Nick Carter beat Dick Steinborn by DQ, but Harry Smith beat Nick Carter in a handicap match

8/17/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory August 17, 1954
Baron Michele Leone beat Harry Smith
Nick Carter vs. Philip Kekaulike Silva in a Texas death match
Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez

8/17/54 Daytona, FL @ Beach Arena
Ida Mae Martinez, Milo Steinborn & Dick Steinborn vs. Mary Jane Mull, Frank Taylor & Jim Austeri in a match with 2 referees
plus 3 other matches

8/20/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Baron Michele Leone vs. Phil Kekaulike Sylva

8/23/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mary Jane Mull & Bonnie Watson beat Betty Hild(aka Helen Hild) & Ida Mae Martinez in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn draw Ace Freeman(45:00) in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Prince Omar in a 2 of 3 falls match

8/24/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ida Mae Martinez & Betty Hild beat Bonnie Watson & Mary Jane Mull
Ace Freeman beat Harry Smith
Dick Steinborn beat Prince Omar by DQ

8/27/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Betty Hild & Ida Mae Martinez vs. Mary Jane Mull & Bonnie Watson
Prince Omar vs. Harry Smith

8/30/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
June Byers beat Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman beat Tiger Joe Marsh
Johnny Bence beat Prince Omar

8/31/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
June Byers beat Ida Mae Martinez
Ace Freeman beat Harry Smith
Tiger Joe Marsh draw Johnny Bence
Chuck Arenth did a posing & lifting routine

9/1/54 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
June Byers vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman vs. Tiger Joe Marsh in a 2 of 3 falls match
Prince Omar vs. Johnny Bence

9/6/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ace Freeman beat Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Tex Riley beat Tiger Joe Marsh in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Prince Omar(19:00)

9/7/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ace Freeman beat Tiger Joe Marsh
Johnny Bence draw Tex Riley
Ethel Johnson beat Babs Wingo

9/10/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Babs Wingo vs. Betty White
Ace Freeman vs. Prince Omar
Tex Riley vs. Tiger Joe Marsh

9/13/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Joyce Ford & China Mira beat Dot Dotson & Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman draw Tex Riley(45:00) in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence beat Jack Rush by DQ

9/14/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ace Freeman beat Johnny Bence
China Mira & Joyce Bobby Ford beat Betty Hawkins & Dot Dotson by DQ
Jack Rush(aka Canadian Angel) beat Tex Riley by DQ

9/17/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Dot Dotson & Betty Hawkins vs. Joyce Ford & China Mira
Tex Riley vs. Ace Freeman
Jack Rush vs. Johnny Bence

9/20/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
June Byers beat Betty Hawkins (17:00)
Tex Riley beat Johnny Bence
Ace Freeman beat Jack Rush
Tournament to meet June Byers
Finals
Betty Hawkins beat Joyce Ford
Semifinals
Betty Hawkins beat Dot Dotson
1st round
Joyce Ford beat China Mira(15:00) by decision
Dot Dotson beat Jo Ann Mulliniex

9/21/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
June Byers beat Dot Dotson
Ace Freeman beat Jack Rush
Tex Riley beat Johnny Bence

9/24/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
June Byers vs. winner of 5-woman battle royal featuring Joyce Ford, Betty Hawkins, China Mira, Jo Ann Mulliniex and Dot Dotson
Ace Freeman vs. Jack Rush
Don Keene vs. Tex Riley

9/27/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ace Freeman beat Tex Riley(60:00) in a 2 of 3 falls match
Cora Combs beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match
Jack O’Reilly beat Jack Rush

9/28/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ace Freeman draw Tex Riley
Cora Combs beat Belle Starr
Jack O'Reilly beat Jack Rush

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/1/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Belle Starr vs. Cora Combs
Ace Freeman vs. Tex Riley
Jack O’Reilly vs. Jack Rush

10/4/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Fred Blassie beat Ace Freeman by countout in a 2 of 3 falls match
China Mira beat Dot Dotson by DQ in a 2 of 3 falls match
Tex Riley draw Jack O’Reilly(30:00)

10/5/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Fred Blassie beat Tex Riley
Ace Freeman beat Jack O'Reilly by DQ
China Mira(sub for Ida Mae Martinez) beat Dot Dotson

10/11/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tag Tournament
Finals
Ace Freeman & Tex Riley beat Pancho Valentino & unnamed partner
1st round
Ace Freeman & Ken Hill beat Jack O’Reilly & Jack Rush
Tex Riley & Ted Rozankowski beat Austin Shivers & Pancho Valentino
Note: The main event was made up of wrestlers not pinned earlier

Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Jack O'Reilly beat Ace Freeman in a no time limit match
Tex Riley beat Pancho Valentino to win 5-man battle royal
Jack Rush beat Austin Shivers
Ken Hill was the first man eliminated from the battle royal

10/18/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mighty Atlas beat Tex Riley in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman draw Jack O’Reilly(45:00) in a 2 of 3 falls match
Jack Rush beat Ken Hill

10/19/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mighty Atlas beat Jack O'Reilly
Tex Riley beat Rush(sub for Bob Geigel)
Ace Freeman beat Pancho Valentino by DQ

10/22/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Mighty Atlas vs. Tex Riley
Jack O’Reilly vs. Ace Freeman

10/25/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ace Freeman beat Wild Red Berry by DQ
Tex Riley beat Mighty Atlas
Jack O’Reilly beat Jack Rush

10/26/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tex Riley beat Wild Red Berry by DQ
Don Atkins draw Austin Shivers
Black Demon beat Pancho Valentino by DQ
Note: Shows moved from Tuesday nights to Monday nights throughout the winter months.

10/26/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mighty Atlas beat Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman & Ken Hill beat Jack Rush & Purple Shadow
Purple Shadow beat Ken Hill
Ace Freeman vs. Jack Rush
Note: This was the first card of the new season

11/1/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca beat Mighty Atlas
Tex Riley beat Wild Red Berry by reverse decision in a no time limit match with Pat O’Hara as special referee
Jack Rush beat Harry Lewis

11/1/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Andre Drapp beat Jack O’Reilly by reverse decision in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman draw Pancho Valentino(45:00)
Milo Steinborn beat Cowboy Shivers(12:00) by countout

11/2/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca beat Mighty Atlas in a 2 of 3 falls match
Jack O’Reilly(sub for Billy Raborn) beat Tex Riley in a 2 of 3 falls match
Andre Drapp beat Harry Lewis

11/5/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca vs. Mighty Atlas
Wild Red Berry vs. Harry Finkelstein
Andre Drapp vs. Tex Riley

11/8/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Wild Red Berry beat Tex Riley in a Texas death match with Herb Freeman & Willie Santana as special referees
Bobby Weaver beat Jack Rush
Ted Atkins beat Austin Shivers by DQ

11/8/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Andre Drapp beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Angelo Savoldi beat Ace Freeman in a 2 of 3 falls match
Jack O’Reilly beat Pancho Valentino in a 2 of 3 falls match

11/9/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Wild Red Berry beat Bobby Weaver(aka Arnold Skaaland) in a 2 of 3 falls match
Jack O’Reilly beat Ace Freeman in a 2 of 3 falls match
Andre Drapp draw Angelo Savoldi (30:00)

11/12/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Andre Drapp vs. Wild Red Berry in a match with Jake LaMotta as special referee
Ace Freeman & Bobby Weaver vs. Pedro Godoy & Angelo Savoldi

11/15/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Andre Drapp beat Wild Red Berry by DQ
Belle Starr & Pattie Neff beat Judy Glover & Joyce Ford
Bobby Weaver beat Pancho Valentino

11/15/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match
Angelo Savoldi beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers beat Pedro Godoy by DQ

11/16/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match
Wild Red Berry vs. Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match
Joyce Ford vs. Patty Neff

11/19/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Don Eagle vs. Wild Red Berry
Joyce Ford vs. Belle Starr

11/22/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Wild Red Berry
Billy Two Rivers(sub for Bobby Roberts) beat Jack Rush
Bobby Weaver beat Pedro Godoy by DQ

11/22/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Andre Drapp draw Angelo Savoldi(60:00) in a 2 of 3 falls match
China Mira & Pattie Neff beat Carol Cook & Belle Starr
Pancho Valentino beat Ted Rozankowski(27:00)

11/23/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Wild Red Berry by DQ in a 2 of 3 falls match
China Mira beat Patty Neff in a 2 of 3 falls match
Angelo Savoldi beat Bobby Weaver by DQ

11/26/54 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
Don Eagle vs. Wild Red Berry
Belle Starr vs. Marie Neff

11/29/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Baron Michele Leone beat Bobby Weaver
China Mira & Carol Cook beat Belle Starr & Pattie Neff
Andre Drapp beat Ike Eakins

11/29/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Angelo Savoldi by DQ in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers beat Pancho Valentino
Dick Steinborn draw Pedro Godoy(30:00)

11/30/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match
China Mira beat Belle Starr
Billy Two Rivers draw Bobby Weaver

12/3/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle vs. Pedro Godoy
5-woman battle royal featuring Dot Dotson, Carol Cook, Ellen Olsen, Belle Starr and China Mira

12/6/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle beat Andre Drapp
China Mira beat Lee Chona LaClare
Billy Two Rivers beat Al Smith by DQ

12/6/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone beat Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Carol Cook beat Verne Bottoms in a 2 of 3 falls match

12/7/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone beat Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match
Carol Cook beat China Mira in a 2 of 3 falls match
Andre Drapp beat Ike Eakins by countout

12/8/54 Leesburg, FL @ National Guard Armory
NWA World Junior Champion Baron Michele Leone vs. Andre Drapp
Dick Steinborn vs. Bobby Weaver
Angelo Savoldi vs. Pedro Godoy

12/10/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Al Smith & John Smith vs. Billy Two Rivers & Bobby Weaver
Don Eagle vs. Baron Michele Leone

12/13/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Al Smith & John Smith beat Andre Drapp & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Carol Cook beat Gloria Yantes in a 2 of 3 falls match
Fred Atkins beat Bobby Roberts

12/13/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Baron Michele Leone double DQ Don Eagle
Billy Two Rivers beat Pedro Godoy
Angelo Savoldi beat Bobby Weaver

12/14/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone beat Andre Drapp by countout in 2 of 3 falls match
Carol Cook & Edith Wade beat Verne Bottoms & Dot Dotson
Pedro Godoy draw Fred Atkins(sub for Bobby Weaver)

12/17/54 Miami Beach, FL @ Auditorium
Al Smith & John Smith vs. Don Eagle & Billy Two Rivers
Betty Hawkins vs. Lee Chona LaClare

12/20/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Al Smith & John Smith
Andre Drapp draw Eddie Gossett
Dick Steinborn beat Pedro Godoy

12/20/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Fred Atkins beat Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Carol Cook to win 6-woman battle royal
Gloria Yantes beat Edith Wade
China Mira draw Belle Starr(20:00)

12/21/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Gossett draw Andre Drapp in 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Carol Cook to win 6-woman battle royal
Belle Starr beat China Mira
Dot Dotson beat Edith Wade

12/21/54 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
John Smith double countout with Fred Atkins in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers draw Dick Steinborn

12/27/54 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Andre Drapp beat Eddie Gossett by DQ in a no time limit match
Carol Cook beat Belle Starr to win 6-woman battle royal
Dot Dotson beat Edith Wade
China Mira draw Judy Glovers
Dick Steinborn beat Jack Rush

12/27/54 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat John Smith by DQ in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom beat Fred Atkins
Billy Two Rivers beat Pedro Godoy by DQ

12/28/54 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Gossett beat Andre Drapp in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Belle Starr by DQ in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn draw Frankie Talaber(30:00)

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/1/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Milo Steinborn & Dick Steinborn beat Canadian Angel & Pedro Godoy
Bobby Roberts beat Eddie Gossett
Austin Shivers draw Saul Weingeroff
Note:  Jack Rush(aka Canadian Angel), collapsed in the rooming room after the second fall, & died of a heart attack. It seems that Godoy continued the match by himself after this

1/3/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Danny McShain beat Andre Drapp
Ethel Brown beat Carol Cook
Dick Steinborn beat Jack Vansky

1/3/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Al Smith & John Smith by DQ
Carl Engstrom beat Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match
Bibber McCoy draw Bobby Weaver(aka Arnold Skaaland)

1/4/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Al Smith & John Smith vs. Bobby Weaver & Frankie Talaber in a 2 of 3 falls match
Belle Starr vs. Barbara Baker
Ike Eakins vs. Pedro Godoy

1/5/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Al Smith & John Smith beat Ike Eakins & Pedro Godoy
Lana Lamar beat Carol Cook
Andre Drapp draw Jack Vansky

1/5/55 Sarasota, FL
Danny McShain beat Bobby Weaver

1/7/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. Bobby Ford in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky draw Billy Two Rivers
Barbara Baker beat Carol Cook in a 2 of 3 falls match

1/8/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Ike Eakins beat Pedro Godoy
El Toro beat Andre Drapp
Dick Steinborn draw Jack Vansky

1/10/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers no contest with Gino Garibaldi
Danny McShain beat Jack Vansky
Eddie Gossett beat Bobby Ford

1/10/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Great Scott no contest with Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown & China Mira beat Carol Cook & Lana Lamar in a 2 of 3 falls match
Bibber McCoy draw Andre Drapp(30:00)

1/11/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker vs. Carol Cook in a 2 of 3 falls match
Bobby Weaver vs. Andre Drapp

1/11/55 Ocala, FL @ Auditorium
Bobby Ford vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
China Mira & Ethel Brown vs. Dot Dotson & Belle Starr in a 2 of 3 falls match
Bibber McCoy vs. Pedro Godoy 

1/12/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Great Scott beat Ike Eakins by DQ in a 2 of 3 falls match
El Toro beat Andre Drapp
Angelo Savoldi draw Bobby Weaver

1/13/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Buddy Rogers no contest with Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom draw Bobby Weaver

1/14/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Buddy Rogers beat Andre Drapp
Barbara Baker beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom beat Great Scott by DQ

1/15/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Barbara Baker beat Dot Dotson
El Toro beat Jack Vansky
Carl Engstrom beat Angelo Savoldi

1/17/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Gino Garibaldi
Judy Glover & Lana Lamar beat Mary Jane Mull & Ethel Brown
Eddie Gossett draw Angelo Savoldi

1/17/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Danny McShain beat Andre Drapp in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom beat Great Scott by DQ in a 2 of 3 falls match
Bobby Weaver beat Jack Vansky

1/18/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker vs. Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Angelo Savoldi vs. Carl Engstrom

1/19/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Great Scott
Carl Engstrom beat Angelo Savoldi
Bobby Weaver beat Jack Vansky by DQ

1/20/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Buddy Rogers no contest with Danny McShain in a Texas death match
Judy Glover beat China Mira in a 2 of 3 falls match
Andre Drapp draw Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match

1/21/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers draw Great Scott in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match

1/21/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Bobby Weaver vs. Jack Vansky
Carol Cook & Ethel Brown vs. China Mira & Lana Lamar in a 2 of 3 falls match
Andre Drapp vs. Angelo Savoldi

1/22/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro no contest with Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match
Note:  Engstrom won the first fall.  During the next fall he injured his arm falling from the ring. The Arena doctor ordered the match stopped
Barbara Baker draw Mary Jane Mull
Bobby Roberts beat Bobby Ford

1/22/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Gino Garibaldi vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Carol Cook vs. Cathy Branch in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match

1/24/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi beat Danny McShain by DQ in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Ethel Brown in a 2 of 3 falls match
Angelo Savoldi beat Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match

1/24/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers draw Great Scott
Ace Freeman beat Andre Drapp
Carl Engstrom beat Bibber McCoy by DQ

1/25/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Mary Jane Mull & Lana Lamar vs. Kathy Branch & Ethel Brown
Bobby Weaver vs. Bob Ford

1/26/55 Sarasota, FL
Danny McShain beat Andre Drapp

1/26/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Carl Engstrom beat El Toro by DQ
Lana Lamar beat Mary Jane Mull by DQ
Barbara Baker beat Katherine Branch
Judy Glover draw Ethel Brown
6-girl battle royal

1/28/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers beat Great Scott in a 2 of 3 falls match
Judy Glover & Barbara Ball beat Ethel Brown & Kathy Branch
Ace Freeman beat Angelo Savoldi

1/28/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Bobby Weaver vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Ike Eakins vs. El Toro in a 2 of 3 falls match
Bobby Ford vs. Dick Steinborn

1/29/55 Daytona, Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Carl Engstrom in a Texas death match
Judy Glover beat Ethel Brown
Saul Weingeroff beat Sergeant Bill Jackson(former Army judo instructor)

1/29/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Gino Garibaldi vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Pattie Neff(sub for Mary Jane Mull) beat Lana Lamar in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Ace Freeman in a 2 of 3 falls match

1/31/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi no contest with Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Kathy Branch in a 2 of 3 falls match
Angelo Savoldi draw Carl Engstrom(45:00)

1/31/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Great Scott in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Wild Red Berry beat Ace Freeman
Jack Vansky beat Bibber McCoy by DQ

2/1/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Bobby Weaver vs. Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
6-girl battle royal including Barbara Baker, Ethel Brown, Lana Lamar, Judy Glover, Kathy Branch and Millie Stafford
Plus 3 other matches

2/2/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Danny McShain beat Bobby Weaver
El Toro beat Ace Freeman
Ike Eakins no contest with Angelo Savoldi

2/4/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gino Garibaldi beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown draw Judy Glover(20:00) in battle royal final
Danny McShain beat Ace Freeman(26:43)

2/5/55 Miami, FL
Antonino Rocca beat Hans Schmidt

2/5/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro vs. Eddie Gossett
Bobby Roberts vs. Angelo Savoldi
Austin Shivers vs. Ted Rozankowski

2/5/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Gino Garibaldi vs. Ike Eakins
Danny McShain vs. Ace Freeman
Ethel Brown vs. Pattie Neff

2/7/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi & Carl Engstrom beat Danny McShain & Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match
Bobby Weaver beat Wild Red Berry by DQ in a 2 of 3 falls match
Jim Austeri draw Jack Vansky(30:00)

2/7/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling due to the Florida State Fair

2/8/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Gossett vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
China Mira vs. Judy Glover
El Toro vs. Bobby Weaver

2/9/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Antonino Rocca beat El Toro by DQ in a 2 of 3 falls match
Danny McShain beat Carl Engstrom
Steve Novak beat Harry Lewis

2/11/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Gloria Adams in a 2 of 3 falls match
Danny McShain beat Wild Red Berry in a 2 of 3 falls match

2/11/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
El Toro vs. Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match
5-girl battle royal including Barbara Baker, Ethel Brown, Lana Lamar, China Mira and Kathy Branch
Plus 2 other matches

2/12/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro vs. Danny McShain
Barbara Baker vs. Katherine Branch
Angelo Savoldi vs. Steve Novak

2/12/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory

2/14/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(2nd annual Gasparilla show)
NWA World Champion Lou Thesz beat Antonino Rocca in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Wild Red Berry beat Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match

2/14/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone draw Don Eagle(60:00) in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins beat Bobby Weaver in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom draw Ace Freeman(30:00)
Note:  Leone meets Lou Thesz next week thanks to a coin flip

2/15/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls, no time limit match
Jim Austeri vs. Carl Engstrom in a 2 of 3 falls match
El Toro vs. Tony Martinelli

2/16/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Baron Michele Leone draw Danny McShain
El Toro beat Wild Red Berry
Bobby Weaver beat Angelo Savoldi(subs for Steve Novak vs. Jim Austeri)

2/16/55 Sarasota, FL
Antonino Rocca beat Gino Garibaldi

2/17/55 Jacksonville, FL
Danny McShain beat Steve Novak

2/18/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Antonino Rocca in 2 of 3 falls match
Danny McShain beat Red Berry in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom draw Ace Freeman(30:00)

2/18/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. El Toro in a 2 of 3 falls match
Vicki Lynn vs. Patty Neff in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers vs. Steve Novak

2/19/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Danny McShain vs. Wild Red Berry
El Toro vs. Bobby Roberts
Bobby Weaver vs. Eddie Gossett

2/19/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Ace Freeman in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers draw Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Steve Novak

2/21/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Baron Michele Leone in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom beat Jack Vansky(sub for Eddie Gossett) in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman beat Steve Novak

2/21/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle beat Danny McShain
Wild Red Berry beat Bobby Weaver
Gino Garibaldi beat Jim Austeri

2/22/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat El Toro by DQ in a 2 of 3 falls match
Wild Red Berry beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom beat Ace Freeman(28:00) via pinfall

2/23/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Wild Red Berry & Danny McShain beat El Toro & Ike Eakins
Barbara Lynn beat Patty Neff
Saul Weingeroff no contest with Bobby Roberts

2/24/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Gino Garibaldi via pinfall in a 2 of 3 falls match
El Toro beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Bobby Ford(sub for Carl Engstrom)

2/25/55 Miami, Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Baron Michele Leone in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman beat El Toro(19:13) by DQ

2/26/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro vs. Ike Eakins

2/26/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle draw Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Billy Two Rivers

2/26/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
NWA World Junior Champion Baron Michele Leone vs. ??
Girls match
Plus 1 other match

2/28/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Bibber McCoy draw Angelo Martinelli(sub for Carl Engstrom) in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers beat Jim Austeri

2/28/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Baron Michele Leone beat Wild Red Berry
Gino Garibaldi beat Jack Wentworth
Jack Vansky draw Johnny Rougeau

3/1/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Baron Michele Leone vs. Carl Engstrom in a 2 of 3 falls, no time limit match
El Toro vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky vs. Johnny Rougeau

3/2/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro no contest with Baron Michele Leone
Angelo Martinelli beat Eddie Gossett by DQ
Johnny Rougeau draw Jim Austeri

3/4/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Steve Novak vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Ace Freeman vs. El Toro
Wild Red Berry vs. Angelo Martinelli

3/4/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Johnny Rougeau vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Girls tag match

3/5/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Ike Eakins in a Texas death match
Frank Taylor beat Jim Austeri
Jack Wentworth draw Angelo Martinelli(sub for Ace Freeman)

3/5/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky vs. Billy Two Rivers
Bobby Ford vs. Eddie Gossett

3/7/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Wild Red Berry in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli beat Ace Freeman in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers draw Jack Wentworth(30:00)

3/7/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly
Baron Michele Leone draw Gino Garibaldi
Gloria Barattini beat Mae Young
Johnny Rougeau beat Frank Taylor by reverse decision

3/8/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Baron Michele Leone in a 2 of 3 falls match
El Toro vs. Johnny Rougeau in a 2 of 3 falls match
Frank Taylor vs. Ike Eakins

3/9/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Johnny Rougeau beat Jack Wentworth to win battle royal
Angelo Martinelli beat Saul Weingeroff
El Toro eliminated first in 5-man battle royal
Mae Young beat Patty Neff(sub for Judy Glover)

3/11/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Bobby Ford vs. Johnny Rougeau in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Mae Young in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli vs. Jack Wentworth

3/11/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Ike Eakins beat Don Eagle by DQ in a 2 of 3 falls match
Yvon Robert vs. Frank Taylor
Johnny Rougeau vs. El Toro

3/12/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Saul Weingeroff beat Billy Kilgore(1:32) in a wrestler vs. boxer match
El Toro beat Ike Eakins
Johnny Rougeau beat Frank Taylor by DQ
Bobby Roberts draw Angelo Martinelli

3/12/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Eddie Gossett & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Bobby Ford vs. Billy Raborn

3/14/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi beat Angelo Martinelli, but turned down win when Martinelli was injured
Gloria Barattini & Pattie Neff beat Millie Stafford & Mae Young by DQ in a 2 of 3 falls match
Johnny Rougeau draw Bibber McCoy(30:00)

3/14/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle beat Frank Taylor
Eddie Gossett beat Billy Two Rivers
Billy Raborn beat Bob Langevin

3/15/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Mae Young, Millie Stafford, Patti Neff, Judy Glover and Gloria Barrantini
El Toro vs. Frank Taylor
Billy Raborn vs. Angelo Martinelli

3/16/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro & Frank Taylor beat Angelo Martinelli & Steve Novak
Gloria Barattini beat Mae Young to win Florida Woman’s Title
Note:  Betty Hawkins’ state ladies title was vacated as she didn’t defend it for more than six months.

3/18/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
6-man battle royal including Jack Wentworth, Doran O’Hara, Bobby Ford, Frank Taylor, Steve Novak and Billy Raborn
Judy Glover vs. Millie Stafford
Plus 2 other matches

3/18/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini vs. Mae Young
El Toro vs. Yvon Robert

3/19/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Bob Langevin by DQ
Jack Wentworth beat Saul Weingeroff(sub for Ted Rozankowski)

3/19/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
No wrestling due to fair week dance

3/21/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Frank Taylor & Eddie Gossett
Billy Raborn draw Angelo Martinelli
Austin Shiver beat Bill Kyle

3/21/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi & Johnny Rougeau beat Bibber McCoy & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini beat Mae Young in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins beat Bobby Roberts

3/22/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. El Toro in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli vs. Bob Langevin
Johnny Rougeau vs. Billy Two Rivers

3/23/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Gino Garibaldi
Doran O’Hara beat Angelo Martinelli
Johnny Rougeau beat Jack Wentworth by DQ

3/25/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
No wrestling

3/25/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gino Garibaldi beat El Toro in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker won a girls battle royal

3/26/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Don Eagle beat El Toro by DQ
Eddie Gossett no contest with Billy Two Rivers
Bobby Roberts beat Frank Taylor

3/26/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
5-woman battle royal featuring Millie Stafford, Judy Glover, Betty Hawkins, Ethel Brown and Barbara Baker
Ike Eakins vs. Jack Wentworth
Johnny Rougeau vs. Bobby Ford
Plus 2 other matches

3/28/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Gino Garibaldi by countout in a 2 of 3 falls match
Bibber McCoy beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli draw Billy Two Rivers(30:00)

3/28/55 Tampa, FL @ Plant Field(Cancelled due to cold weather
Buddy Rogers vs. Primo Carnera

3/29/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Betty Hawkins vs. Judy Glover
Primo Carnera vs. Frank Taylor
Buddy Rogers vs. El Toro

3/30/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Don Eagle & Billy Two Rivers beat El Toro & Eddie Gossett by countout
Angelo Martinelli vs. Bob Langevin
plus 1 other match

Last edited on Mon Mar 19th, 2018 02:19 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/1/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Primo Carnera vs. Buddy Rogers in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins & Millie Stafford vs. Ethel Brown & Barbara Baker
Hardy Kruskamp vs. Yvon Robert

4/1/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. El Toro
Frank Taylor vs. Ike Eakins
Jack Wentworth vs. Billy Two Rivers

4/2/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro draw Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker beat Betty Hawkins
Billy Raborn draw Angelo Martinelli

4/4/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle, Billy Two Rivers & Chief War Eagle beat Frank Taylor, Eddie Gossett & Jack Wentworth by DQ in a no time limit match
Barbara Baker beat Ruth Boatcallie

4/4/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers beat Bibber McCoy in a 2 of 3 falls match
Primo Carnera beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli beat Hardy Kruskamp

4/4/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Saul Weingeroff & Bobby Roberts were the finalists in a battle royal
Bobby Roberts & Ted Rozankowski beat Saul Weingeroff & Sergeant Bill Jackson in a 2 of 3 falls match
plus 2 amateur matches

4/5/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Primo Carnera
Billy Raborn vs. Jack Wentworth
Hardy Kruskamp vs. Doran O’Hara

4/8/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. El Toro
Bob Langevin vs. Frank Taylor
Billy Two Rivers vs. Billy Raborn

4/8/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers beat Primo Carnera in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker beat Lynn Livingston in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara draw Angelo Martinelli(30:00)

4/9/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Eddie Gossett by DQ in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker beat Ruth Boatcallie by DQ
Billy Raborn beat Frank Taylor by DQ

4/11/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Gossett beat Frank Taylor in a Texas death match
Ruth Boatcallie beat China Mira to win 5-girl battle royal
Barbara Baker beat Dot Dotson by DQ
Belle Starr was the first girl eliminated from the battle royal
Note: The April 11th show marked the end of the Spring wrestling series.  No shows until the Summer series begins on Tuesday, June 20, 1955.

4/11/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Gino Garibaldi & Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara beat Billy Raborn
Angelo Martinelli beat Billy Two Rivers

4/12/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
El Toro vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson & Ruth Boatcallie vs. China Mira & Gloria Adonis
Frank Taylor vs. Ed Cholak

4/15/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Belle Starr & China Mira vs. Dot Dotson & Barbara Baker in a 2 of 3 falls match
Frank Taylor vs. Ed Cholak
Doran O’Hara vs. Billy Raborn

4/16/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Eddie Gossett by knockout in 6th round of a boxing match
Billy Raborn & Belle Starr beat Frank Taylor & Ruth Boatcallie

4/18/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi beat Frank Taylor
Ruth Boatcallie beat Belle Starr to win 5-girl battle royal
China Mira beat Barbara Baker
Dot Dotson(sub for Lynn Livingston) was first girl eliminated in battle royal
Doran O’Hara beat Ike Eakins by DQ

4/19/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
No wrestling until June 21, 1955

4/22/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
5-girl battle royal including Belle Starr, Ruth Boatcallie, Barbara Baker, China Mira and Dot Dotson
Gino Garibaldi vs. Doran O’Hara

4/23/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
China Mira beat Dot Dotson to win 5-girl battle royal
Ruth Boatcallie beat Barbara Baker
Belle Starr was first girl eliminated in the battle royal
Doran O’Hara beat Frank Taylor

4/25/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
June Byers beat Ruth Boatcallie in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi & Doran O’Hara beat Ike Eakins & Frank Taylor
Bobby Roberts beat Ed Cholak
Note:  last Orlando card of the season

4/29/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
June Byers vs. Ruth Boatcallie(sub for China Mira)
Ed Cholak vs. Frank Taylor
Doran O’Hara vs. Big Ike Eakins

5/1/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
NWA World Junior Baron Michele Leone vs. El Toro
Johnny Rougeau vs. Jim Austeri
Eddie Gossett vs. Angelo Martinelli

6/3/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Daniel Boone Savage beat Tommy Todd in a Texas death match
Bobby Roberts draw The Chest(Roberts turned down win when The Chest was injured)
Ken Hall beat Bill Kyle
Note:  next card June 25

6/20/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
El Toro beat Bob Langevin
Don Kalt beat Charro Azteca by DQ
Kathy Wimbley beat Betty White

6/20/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Danno O’Shocker beat Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Lee Chona LaClaire beat Betsy Ross(sub for Vicki Lynn) in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence vs. Ray Stevens(suffer a dislocated arm & taken to Orange Memorial Hospital for treatment)
Note:  first card of the season

6/21/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Carol Cook vs. Lee Chona LeClaire
Don Kalt vs. Charro Azteca
Danno O’Shocker vs. Bob Langevin

6/22/65 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
5-man battle royal including Eddie Gossett, El Toro, Bill Kyle, Johnny Bence and Red McIntyre
Plus 2 other matches

6/25/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro beat Ray Stevens in a 2 of 3 falls match
Lee Chona LeClaire beat Betsy Ross
Doran O’Hara beat Charro Azteca by DQ

6/27/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
El Toro beat Danno O'Shocker
Therese Theis(sub for Betsy Ross) beat Lee Chona LeClaire
Ray Stevens draw Doran O'Hara

6/27/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bob Langevin beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence beat Charro Azteca by DQ in a 2 of 3 falls match
Pedro Escobar beat Bobby Roberts

6/28/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
El Toro vs. Danno O’Shocker
Don Kalt vs. Charro Azteca
Mike Galento vs. Doran O’Hara

6/29/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
El Toro beat Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match
Lee Chona LaClaire vs. Betsy Ross
Mike Galento vs. Johnny Bence

Last edited on Mon Mar 19th, 2018 02:19 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/1/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
El Toro vs. Pedro Escobar in a 2 of 3 falls match
Lee Chona LeClaire vs. Vicki Lynn
Danno O’Shocker vs. Johnny Bence

7/2/55 Daytona Beach, FL @ Bandshell(Afternoon Card)
Ray Stevens beat Charro Azteca by DQ
Pedro Escobar draw Johnny Bence
5-man battle royal that also included Bob Langevin
plus 1 boxing match

7/2/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena(Evening Card)
El Toro beat Bob Langevin
Pedro Escobar draw Ray Stevens
Danno O’Shocker beat Charro Azteca by DQ

7/4/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle double countout with Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Charro Azteca(45:00) in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara beat Pedro Escobar

7/5/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle beat El Toro by DQ
Doran O'Hara beat Charro Azteca by DQ
Ray Stevens beat Pedro Escobar

7/6/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
Don Eagle vs. El Toro in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara vs. Bill Kyle
Dannon O’Shocker vs. Charro Azteca

7/7/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
6-man battle royal including Johnny Bence, Pedro Escobar, Harry Smith, Ray Stevens, Don Kalt and Bob Langevin
Plus other matches

7/8/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don eagle vs. El Toro in a 2 of 3 falls match
Tag match
Plus 2 other matches

7/9/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Toro, Bob Langevin & Charro Azteca beat Pedro Escobar, Don Kalt & Ray Stevens
Pedro Escobar beat El Toro by DQ
Charro Azteca draw Ray Stevens
Don Kalt beat Bob Langevin

7/11/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Don Kalt(45:00) in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara beat Charro Azteca

7/12/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle & Chief War Eagle beat El Toro & his Manager
Ray Stevens beat Charro Azteca
Don Kalt draw Danno O'Shocker

7/15/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Ray Stevens beat Johnny Bence(17:45) to win 6-man battle royal
Doran O’Hara beat Bob Langevin(24:55)
Don Kalt draw Harry Smith(30:00)

7/16/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Ray Stevens beat ?? to win 6-man battle royal
Harry Smith beat Doran O’Hara by DQ
Don Kalt beat Saul Weingeroff

7/18/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Kalt, Harry Smith & Ray Stevens beat Johnny Bence, Doran O’Hara & Danno O’Shocker
Cowboy Bradley beat Ivan The Terrible
Ray Stevens beat Doran O’Hara
Don Kalt beat Danno O’Shocker
Harry Smith beat Johnny Bence by DQ

7/19/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Harry Smith beat Danno O'Shocker to win 6-man battle royal
Ray Stevens draw Don Kalt
Doran O'Hara beat Lucky O'Rourke
Cowboy Bradley beat Ivan The Terrible by DQ

7/20/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
Fred Blassie vs. Dizzy Davis
Sky Low Low vs. Lord Littlebrook

7/22/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Ivan The Terrible vs. Cowboy Bradley in a 2 of 3 falls match
Plus other matches

7/23/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Don Kalt & Doran O’Hara beat Ray Stevens & Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Note:  Smith was injured at the end of the second fall & was replaced by O’Shocker.
Bobby Roberts beat Danno O’Shocker
Don Kalt draw Harry Smith

7/25/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Harry Smith beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens beat Lucky O’Rourke in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara beat Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match

7/26/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Art Nelson beat Harry Smith
Ray Stevens beat Don Kalt
Doran O'Hara beat Danno O'Shocker

7/27/55 St. Petersburg, FL @ Armory
Harry Smith beat Doran O'Hara by DQ in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens beat Danno O'Shocker in a 2 of 3 falls match
Bill Kyle beat Lucky O'Rourke(17:00)

7/27/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
Freddie Blassie vs. Dizzy Davis
Art Neilson vs. Andre Drapp

7/29/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Judy Glover vs. Therese Theis in a 2 of 3 falls match
Don Kalt vs. Doran O'Hara
Danno O’Shocker vs. Harry Smith

7/30/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena(cancelled)
Therese Theis vs. Verne Bottoms
Note:  Cancelled when Bottoms was injured and Saul Weingeroff couldn’t get a substitute in time. The next card
will be August 13

8/1/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Harry Smith no contest with Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara beat Don Kalt in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens draw Dick Brown(30:00)

8/2/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Harry Smith, Dick Brown & Ray Stevens beat Don Kalt, Doran O'Hara & Pedro Godoy
Harry Smith beat Don Kalt
Dick Brown draw Doran O'Hara
Pedro Godoy draw Ray Stevens

8/5/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Pedro Godoy, Harry Smith & Don Kalt vs. Dick Brown, Doran O’Hara & Ray Stevens in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Doran O’Hara
Don Kalt vs. Dick Brown
Ray Stevens vs. Pedro Godoy

8/8/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Pedro Godoy beat Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Therese Theis in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Ray Stevens

8/9/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Pedro Godoy beat Doran O'Hara
Bonnie Watson beat Therese Theis
Ray Stevens draw Dick Brown

8/10/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
Fred Blassie vs. Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett vs. Framer Jones in a 2 of 3 falls match

8/12/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Doran O’Hara beat Harry Smith
Bonnie Watson beat Therese Theis
Pedro Godoy beat Dick Brown

8/13/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bonnie Watson beat Therese Theis
Pedro Godoy beat Ray Stevens
Doran O’Hara beat Dick Brown

8/15/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Penny Banner beat Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match
Herb Schiff no contest with Jack Wentworth

8/16/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Pedro Godoy draw Harry Smith
Penny Banner beat Bonnie Watson
Doran O'Hara beat Dick Brown

8/17/55 Tallahassee, FL @ Dale Mabry Field
Danno O’Shocker & Farmer Jones vs. Fred Blassie & Eddie Gossett in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

8/20/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Penny Banner beat Bonnie Watson
Harry Smith beat Doran O’Hara
Herb Schiff beat Jack Wentworth by DQ

8/22/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bobby Roberts, Herb Schiff & Harry Smith beat Pedro Godoy, Doran O’Hara & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy beat Bobby Roberts
Doran O’Hara beat Herb Schiff
Jack Wentworth beat Harry Smith

8/23/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Pedro Godoy beat Harry Smith in a no time limit match
Jack Wentworth beat Doran O'Hara
Herb Schiff beat Bill Kyle

8/26/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Jack Wentworth, Pedro Godoy & Doran O’Hara vs. Herb Schiff, Harry Smith & Ted Rosenburg in a 2 of 3 falls match
Plus 3 other matches

8/27/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Herb Schiff, Harry Smith & Saul Weingeroff beat Pedro Godoy, Doran O’Hara & Jack Wentworth
Harry Smith draw Pedro Godoy
Saul Weingeroff beat Doran O’Hara
Herb Schiff draw Jack Wentworth

8/29/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Glover beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match
Herb Schiff beat Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match
Davy Jons vs. Jack Wentworth

8/30/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Judy Glover beat Belle Starr
Pedro Godoy & Jack Wentworth beat Herb Schiff & Davy Jons
Jack Wentworth draw Davy Jons
Herb Schiff beat Pedro Godoy by DQ

9/3/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn no contest with Pedro Godoy
Judy Glover beat Belle Starr
Davy Jons draw Herb Schiff(sub for Jack Wentworth)

9/5/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Pedro Godoy, Billy Raborn & Herb Schiff beat Davy Jons, Art Neilson & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Jack Wentworth
Pedro Godoy beat Davy Jons
Herb Schiff(sub for Harry Smith) beat Art Neilson

9/6/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Art Neilson beat Pedro Godoy
Eddie Gossett draw Billy Raborn
Herb Schiff beat Jack Wentworth by DQ

9/9/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Art Neilson vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Gloria Adams
Davy Jons vs. Herb Schiff

9/10/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn beat Pedro Godoy
Art Neilson beat Jack Wentworth
Davy Jons beat Eddie Gossett by DQ

9/12/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Glover beat Ethel Brown in a 2 of 3 falls match
Art Neilson no contest with Davy Jons in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match

9/13/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Art Neilson beat Pedro Godoy in a Texas death match
Judy Glover beat Millie Stafford
Billy Raborn draw Davy Jons
Herb Schiff beat Eddie Gossett by DQ

9/17/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn beat Art Neilson
Davy Johns draw Herb Schiff
Judy Glover beat Millie Stafford by DQ

9/19/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Davy Jons beat Art Neilson in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown & Judy Glover beat Gloria Adams & Millie Stafford
Billy Raborn beat Eddie Gossett by DQ

9/20/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Davy Jons beat Art Neilson
Judy Glover & Ethel Brown beat Millie Stafford & Gloria Adams
Eddie Gossett beat Billy Raborn

9/21/55 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
5-girl battle royal including Judy Glover, Millie Stafford, Gloria Adams, Ethel Brown and ??
Billy Raborn vs. Jack Wentworth
Davy Jons vs. Herb Schiff
Plus 2 girls matches

9/23/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Judy Glover & Ethel Brown beat Gloria Adams & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Herb Schiff beat Jack Wentworth(26:00)
Davy Jons beat Art Neilson by DQ in a 2 of 3 falls match

9/24/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn beat Eddie Gossett
Ethel Brown & Judy Glover beat Gloria Adams & Millie Stafford
Jack Wentworth beat Herb Schiff

9/26/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Davy Jons & Billy Raborn beat Eddie Gossett & Art Neilson in a 2 of 3 falls match
Jack Wentworth beat Herb Schiff in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara beat Bill Kyle(19:00)

9/27/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Davy Jons & Billy Raborn beat Eddie Gossett & Art Neilson
Jack Wentworth beat Herb Schiff
Pat O'Hara beat Bill Kyle

Last edited on Mon Mar 19th, 2018 02:20 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/1/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Jack Wentworth beat Pat O’Hara
Billy Raborn draw Davy Jons
Saul Weingeroff beat Bill Kyle

10/3/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Davy Jons & Billy Raborn beat Ted Cox & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara beat Johnny Shaw
Bobby Roberts beat Ted Rozankowski

10/4/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Billy Raborn beat Jack Wentworth won a 7-man battle royal
Davy Jons beat Pat O'Hara
Johnny Shaw beat Bill Kyle
Ted Cox was the first man eliminated from the battle royal

10/8/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Jack Wentworth beat Davy Jons to win 6-man battle royal
Billy Raborn draw Ted Cox
Saul Weingeroff beat Johnny Shaw by DQ

10/10/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ida Mae Martinez beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Davy Jons beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Johnny Shaw(17:00)

10/11/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Billy Raborn beat Jack Wentworth
Ida Mae Martinez beat Judy Glover
Davy Jons beat Ted Cox

10/15/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
John Smith no contest with Jack Wentworth
Ida Mae Martinez beat Judy Glover
King Kong Cox draw Johnny Shaw

10/17/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ida Mae Martinez beat Corine Cordero in a 2 of 3 falls match
Davy Jons beat John Smith in a 2 of 3 falls match
Ted Cox draw Billy Raborn(30:00)

10/18/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly
John Smith beat Davy Jons
Ida Mae Martinez beat Corine Cordero
Billy Raborn beat Johnny Shaw by DQ

10/22/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Jack Wentworth no contest with John Smith in a Russian judo jacket match
Ida Mae Martinez beat Corine Cordero
Billy Raborn drew Johnny Shaw

10/24/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Glover & Ida Mae Martinez beat Penny Banner & Corine Cordero in a 2 of 3 falls match
John Smith beat Davy Jons in a 2 of 3 falls match
Ted Cox draw Johnny Shaw(30:00)

10/25/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly
John Smith double DQ Davy Jons in a no time limit match
Penny Banner beat Ida Mae Martinez
Ted Cox beat Johnny Shaw

10/28/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
John Smith beat Davy Jons in a 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez & Judy Glover beat Penny Banner & Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn draw Jack Wentworth(30:00)

10/29/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn & John Smith beat Johnny Shaw & Jack Wentworth
Judy Glover & Ida Mae Martinez beat Penny Banner & Corine Cordero

10/31/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tournament that also included Ida Mae Martinez and Barbara Baker
Penny Banner beat Olga Zapeda
Final
Penny Banner beat Betty Hawkins
Other matches
John Smith draw Scotty Thompson(45:00) in a 2 of 3 falls match
Davy Jons beat Jake Dennett

11/1/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
John Smith beat Davy Jons in a Texas death match
Penny Banner beat Betty Hawkins
Billy Raborn beat Jake Dennett
Note:  Shows moved from Tuesday nights to Monday nights throughout the winter months.

11/1/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jack Wentworth vs. Johnny Shaw
Olga Zepeda vs. Barbara Baker
King Kong Cox vs. Scotty Thompson

11/4/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
5-girl battle royal including Olga Zepeda, Barbara Baker, Penny Banner, Betty Hawkins and Gloria Adams
John Smith vs. Johnny Shaw
Plus other matches

11/5/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Pat O’Hara, Bobby Roberts & Saul Weingeroff beat Johnny Bence, Johnny Shaw & Jack Wentworth
Johnny Shaw draw Saul Weingeroff
Bobby Roberts beat Johnny Bence
Pat O’Hara draw Jack Wentworth

11/5/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Penny Banner beat Barbara Baker in a 2 of 3 falls match
John Smith beat Herb Larson in a 2 of 3 falls match
Fred Thompson vs. Jake Dennett
Note:  first card of the season

11/7/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca beat John Smith
Barbara Baker beat Belle Starr
Billy Raborn beat Harry Lewis

11/7/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Penny Banner beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Scotty Thompson draw Herb Larson(60:00) in a 2 of 3 falls match
Chris Zaharias beat Johnny Shaw

11/8/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca beat Jack Wentworth
King Kong Cox vs. Herb Larson
Jake Dennett vs. Harry Lewis

11/8/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Johnny Shaw beat John Smith by DQ in a 2 of 3 falls match
Frank Thomas draw Billy Raborn
Penny Banner & Belle Starr beat Olga Zepeda & Barbara Baker in a 2 of 3 falls match

11/10/55 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Antonino Rocca beat Chris Zaharias
Barbara Baker vs. Penny Banner
Harry Lewis vs. Scotty Thompson

11/11/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat John Smith in a 2 of 3 falls match
Penny Banner beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match

11/12/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bobby Roberts beat Jack Wentworth
Barbara Baker beat Belle Starr
Jake Dennett beat Johnny Shaw by DQ

11/12/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Penny Banner vs. Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
John Smith vs. Scotty Thompson in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Chris Zaharias

11/14/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Olga Zepeda beat Belle Starr in a 2 of 3 falls match
Scotty Thompson beat Tom Bradley
Herb Larson beat Ted Cox

11/14/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Penny Banner beat Barbara Baker
Chris Zaharias beat Billy Raborn
Jack Wentworth beat Jake Dennett

11/15/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Belle Starr & Penny Banner vs. Barbara Baker & Olga Zepeda
Herb Larson vs. Jake Dennett
Johnny Shaw vs. ?? Rodenny

11/15/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Bill Raborn beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match to win 6-man battle royal
Tom Bradley beat King Kong Cox
Frank Thomas beat Chris Zaharias

11/19/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bobby Roberts & Ted Rozankowski beat Johnny Shaw & Jack Wentworth by DQ
Johnny Shaw draw Ted Rozankowski
Tom Bradley draw Herb Larson

11/19/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Penny Banner & Belle Starr vs. Barbara Baker & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Jake Dennett in a 2 of 3 falls match
Scotty Thompson draw Chris Zaharias(45:00)

11/21/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Junior Champion Edmund Francis beat Scotty Thompson in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn no contest with Jim Coffield(sub for Chris Belkas)
Milo Steinborn(sub for Jim Coffield) beat Jake Dennett(13:00)

11/21/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
June Byers beat Penny Banner
Billy Raborn beat Chris Zaharias
Jack Wentworth beat Bill Kyle

11/22/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Jim Coffield draw Bobby Roberts(sub for Ted Rozankowski who fell out of the ring during the match, was knocked out and could not continue)
Scotty Thompson beat Johnny Bence
Saul Weingeroff beat Johnny Shaw
8-man battle royal that also included Herb Larson & Jimmy Johnson
Plus 1 boxing match

11/22/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Herb Larson
Chris Belkas vs. Dick Steinborn
Olga Zepeda vs. Penny Banner

11/22/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
June Byers vs. Betty Hawkins
Bill Raborn vs. Jack Wentworth
Tom Bradley vs. Jake Dennett

11/25/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
June Byers vs. Penny Banner in a 2 of 3 falls match

11/26/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
NWA World Junior Champion Edmund Francis beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn no contest with Jim Coffield
Jake Dennett draw Saul Weingeroff(sub for Chris Belkas)

11/26/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
June Byers vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence vs. Tom Bradley
Dick Steinborn vs. Scotty Thompson

11/28/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
June Byers beat Penny Banner in a 2 of 3 falls match
Jim LaRock & Dick Steinborn beat Jim Coffield & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match

11/28/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Junior Champion Edmund Francis beat Billy Raborn
Betty Hawkins beat Olga Zepeda
Tom Bradley draw Scotty Thompson

11/29/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Judy Glover beat Penny Banner in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn draw Billy Raborn(60:00)
Jack Wentworth beat Scotty Thompson(19:00)
Note:  This was called the first wrestling card in the history of Eau Gallie

11/29/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
June Byers vs. Betty Hawkins
Chris Zaharias vs. Jim LaRock
Johnny Shaw vs. Johnny Bence

11/29/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Tom Bradley
Herb Larson vs. Jake Dennett
Chris Zaharias vs. Jim Coffield

11/30/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
June Byers beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi beat Herb Larson by DQ
Dick Steinborn draw Jake Dennett

12/2/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Billy Raborn in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins vs. Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Framer Jones vs. Jack Wentworth

12/3/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Farmer Jones beat Jim Coffield
Bobby Roberts beat Johnny Bence by DQ
Billy Raborn beat Jake Dennett

12/3/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory
NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Tom Bradley in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi vs. Johnny Shaw
Dick Steinborn vs. Herb Larson

12/5/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Junior Champion Edmund Francis beat Jim LaRock in a 2 of 3 falls match
Sky Low Low beat Tiny Tim
Dick Steinborn beat Buddy Hack

12/5/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gino Garibaldi beat Johnny Shaw
Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez
Farmer Jones beat Jack Wentworth

12/6/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Bonnie Watson vs. Lana Lamar in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn & Dick Steinborn vs. Herb Larson & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts vs. John Shaw

12/6/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Johnny Bence
Irish Jackie vs. Lord Littlebrook
Jim LaRock vs. Buddy Hack

12/6/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Farmer Jones vs. Jim Coffield
Tiny Tim vs. Sky Low Low
Scotty Thompson vs. Gino Garibaldi

12/7/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez(sub for Lana Lamar)
Billy Raborn beat Jim Coffield
Scotty Thompson beat Johnny Bence

12/9/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Junior Champion Edmund Francis vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Tiny Tim vs. Sky Low Low
Womans match
Plus 1 other match

12/10/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Irish Jackie & Sky Low Low beat Lord Littlebrook & Tiny Tim
Jim Coffield beat Scotty Thompson
Johnny Bence beat Buddy Hack

12/10/55 Leesburg, FL @ National Guard Armory(Cancelled)

12/12/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Dick Steinborn beat Chris Zaharias by DQ
Lord Littlebrook & Tiny Tim beat Irish Jackie & Sky Low Low
Jim LaRock draw Scotty Thompson

12/12/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi beat Herb Larson in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Ida Mae Martinez in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Johnny Bence(19:00)

12/13/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Lord Littlebrook & Tiny Tim vs. Irish Jackie & Sky Low Low in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi vs. Buddy Hack
Dick Steinborn vs. Jim Coffield

12/13/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Framer Jones vs. Chris Zaharias
Bonnie Watson vs. Ida Mae Martinez
Jim LaRock vs. Billy Raborn

12/13/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

12/14/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Lord Littlebrook & Tiny Tim beat Irish Jackie & Sky Low Low
Billy Raborn beat Nelson Royal
Jim Coffield beat Buddy Hack(sub for Jim LaRock)

12/16/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Bonnie Watson vs. Ida Mae Martinez
Jack Wentworth vs. Billy Raborn
Scotty Thompson vs. Jim Coffield

12/16/55 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tiny Tim & Lord Littlebrook vs. Sky Low Low & Irish Jackie
Dick Steinborn vs. Johnny Bence
Plus 1 other match

12/17/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Farmer Jones beat Johnny Bence
Scotty Thompson beat Johnny Shaw
Billy Raborn no contest with Tom Bradley

12/19/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Farmer Jones beat Jim Coffield
John Smith beat Tom Bradley
Dick Steinborn beat Jack Wentworth

12/19/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi draw Frank Taylor(60:00) in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Kathy Branch by DQ in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Jim LaRock(21:00)

12/20/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Gino Garibaldi vs. John Smith in a 2 of 3 falls match
Judy Glover & Ida Mae Martinez vs. Gloria Adams(aka Yantis) & Kathy Branch in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Tom Bradley

12/20/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Bonnie Watson vs. Rusty Ryan
Frank Taylor vs. Don Arnold
Jim Coffield vs. Jim LaRock

12/20/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Farmer Jones vs. Jack Wentworth
Billy Raborn vs. Johnny Bence
Nelson Royal vs. Chris Zaharias

12/21/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Farmer Jones beat Jack Wentworth
John Smith beat Johnny Bence
Jim LaRock beat Duke Stewart

12/23/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Gloria Yantis vs. Kathy Branch
Dick Steinborn vs. Johnny Bence
Billy Raborn vs. Jim Coffield

12/24/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
No Wrestling

12/26/55 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat John Smith in a no time limit match
Chris Zaharias beat Johnny Bence
Dick Steinborn beat Jack Vansky by DQ

12/26/55 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi beat Tom Bradley in a 2 of 3 falls match
Don Arnold beat Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn draw Jim Coffield(30:00)

12/27/55 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Don Eagle vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Jim Coffield

12/27/55 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

12/27/55 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Corrine Cordero & Maria Gonzales beat Kathy Branch & Gloria Adams in a 2 of 3 falls match
Don Arnold beat Tom Bradley in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky beat ??

12/28/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn & John Smith beat Jack Vansky & Chris Zaharias
Tom Bradley draw Johnny Bence(as John Vince)

12/30/55 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Corrine Cordero vs. Libby Gonzales
Dick Steinborn vs. Nelson Royal
Billy Raborn vs. Jim Coffiled

12/31/55 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
El Diablo vs. Gino Garibaldi
Bobby Roberts vs. Chris Zaharias
Dick Steinborn vs. Tom Bradley

Last edited on Mon Mar 19th, 2018 02:20 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/2/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat John Smith
Gloria Barattini beat Judy Glover
Leo Garibaldi & Gino Garibaldi beat Chris Zaharias & Jack Vansky

1/2/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
No wrestling

1/3/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
6-girl battle royal including Mae Young, Judy Glover, Gloria Barratini, Betty Hawkins, Lana Lamar and Ethel Brown
Don Arnold vs. Tom Bradley
Plus 3 other matches

1/3/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle beat Chris Zaharias
Jack Vansky vs. Johnny Bence
Billy Raborn vs. Dick Steinborn

1/4/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Gino Garibaldi beat John Smith in a 2 of 3 falls match
Leo Garibaldi beat Jack Vansky by DQ in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match

1/6/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Gino Garibaldi & Leo Garibaldi beat Chris Zaharias & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Billy Raborn
Johnny Bence vs. Davy Jons

1/9/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Don Eagle beat Davy Jons
Gloria Barattini & Ethel Brown beat Mae Young & Lana Lamar
Billy Two Rivers beat Jim Coffield

1/9/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Leo Garibaldi & Gino Garibaldi vs. Frank Taylor & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Billy Raborn

1/10/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi & Leo Garibaldi vs. Jack Vansky & Jim Coffield
Eduardo Perez vs. Carl Engstrom
Nelson Royal vs. Dick Steinborn

1/10/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Chari Zaharias
Tom Bradley vs. Davy Jons
Billy Two Rivers vs. Billy Raborn

1/10/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
4 match tournament including Gloria Barattini, Mae Young, Lana Lamar, Ethel Brown, Betty Hawkins and Judy Glover
Frank Taylor vs. Don Arnold

1/11/56 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Gino Garibaldi & Leo Garibaldi beat El Diablo & Jim Coffield
Davy Jons beat Tom Bradley
Billy Raborn draw Dick Steinborn

1/11/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers beat Eduardo Perez by DQ in a 2 of 3 falls match
Nelson Royal draw Carl Engstrom(30:00)

1/13/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Gino Garibaldi & Leo Garibaldi beat Chris Zaharias & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Ethel Brown beat Lana Lamar
Davy Jons beat Tom Bradley

1/14/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Eduardo Perez & Chris Zaharias
Mae Young vs. Gloria Barattini
Davy Jons vs. Dick Steinborn

1/16/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gloria Barattini beat Betty Hawkins to win 7-girl battle royal
Judy Glover beat Ethel Brown
Mae Young beat Lana Lamar
Libby Gonzalez was the first girl eliminated from the royal
Dick Steinborn beat Nelson Royal
Don Arnold beat Jack Vansky by DQ

1/16/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Leo Garibaldi vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom vs. Tom Bradley

1/17/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jack Vansky & Chris Zaharias vs. Gino Garibaldi & Leo Garibaldi
Judy Glover vs. Gloria Barratini
Carl Engstrom vs. Dick Steinborn

1/17/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girl battle royal including Mae Young, Ethel Brown, Lana Lamar, Marie Gonzalez and Betty Hawkins
Doran O’Hara vs. Tom Bradley
Jim Coffield vs. Nelson Royal

1/17/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Eduardo Perez & Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts vs. Don Arnold in a 2 of 3 falls match
Davy Jons vs. Billy Raborn

1/18/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Mae Young beat Ethel Brown to win 6-girl battle royal
Judy Glover draw Gloria Barattini
Lana Lamar beat Betty Hawkins
Don Arnold beat Jack Vansky by DQ

1/20/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
5-girl battle royal including Lana Lamar, Gloria Barattini, Mae Young, Libby Gonzalez and Betty Hawkins
Davy Jons vs. Jim Coffield
Plus 1 other match

1/23/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Gino Garibaldi & Leo Garibaldi
Jack Vansky beat Doran O'Hara
Eduardo Perez beat Jim Coffield

1/23/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
6-girl battle royal including Gloria Barattini, Libby Gonzales, Ethel Brown, Judy Glover, Mae Young and Betty Hawkins
Gloria Barattini & Judy Glover beat Mae Young & Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom draw Don Arnold
Ethel Brown beat Libby Gonzales(12:00) via pinfall

1/24/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Frank Taylor
Judy Glover vs. Ethel Brown
Eduardo Perez vs. Carl Engstrom

1/24/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Farmer Jones beat Jim Coffield in a 2 of 3 falls match
Lana Lamar & Olga Zepeda beat Mae Young & Maria Gonzalez in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn draw Dick Steinborn

1/24/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Gino Garibaldi vs. Chris Zaharias
Leo Garibaldi vs. Jack Vansky
Gloria Barattini vs. Betty Hawkins

1/25/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Eduardo Perez & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Leo Garibaldi beat Jim Coffield in a 2 of 3 falls match
Don Arnold beat Nelson Royal

1/27/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Farmer Jones vs. Jim Coffield
Judy Glover vs. Ethel Brown
Davy Jons vs. Don Arnold

1/30/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Farmer Jones beat Jack Vansky
Barbara Baker & Judy Glover beat Mae Young & Lana Lamar
Davy Jons draw Don Arnold

1/30/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Gino Garibaldi & Leo Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez vs. Dick Steinborn
Carl Engstrom vs. Doran O’Hara

1/31/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
4-girl battle royal including Judy Glover, Olga Zepeda, Edith Wade and Libby Gonzales
Farmer Jones vs. Eduardo Perez
Plus 2 other matches

1/31/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers vs. Gino Garibaldi
Chris Zaharias vs. Leo Garibaldi

1/31/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Gloria Barattini & Barbara Baker vs. Mae Young & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Carl Engstrom vs. Davy Jons

2/1/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Gloria Barattini & Olga Zepeda beat Millie Stafford & Mae Young in a 2 of 3 falls match
Leo Garibaldi beat Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi beat Eduardo Perez

2/1/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. Frank Taylor
Jack Vansky vs. Don Arnold
Billy Raborn vs. Billy Two Rivers

2/3/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mr. Moto vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini & Barbara Baker vs. Mae Young & Edith Ward
Plus 1 other match

2/4/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Doran O’Hara

2/6/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Mr. Moto in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Antonino Rocca beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini beat Mae Young
Billy Two Rivers beat Harry Lewis

2/6/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Leo Garibaldi & Gino Garibaldi vs. Frank Taylor & Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Carl Engstrom
Don Arnold vs. Jack Vansky

2/7/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Antonino Rocca
Judy Glover vs. Lana Lamar
Billy Two Rivers vs. Harry Lewis

2/7/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Mr. Moto vs. Farmer Jones in a 2 of 3 falls match
Hans Schmidt vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Olga Zepeda vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match

2/7/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Dick Steinborn vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Millie Stafford vs. Gloria Barattini
Leo Garibaldi vs. Doran O’Hara

2/8/56 Ocala, FL @ City Auditorium  
Dick Steinborn vs. Eduardo Perez in a match with Jack Dempsey as special referee
Battle royal featuring Mae Young, Judy Glover, Barbara Baker, Libby Gonzales and Gloria Barratini  
plus 2 other girls matches

2/8/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Antonino Rocca beat Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Millie Stafford beat Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Davy Jons beat Harry Lewis

2/8/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. Jack Vansky
Billy Two Rivers vs. Frank Taylor
Don Arnold vs. Chris Zaharias

2/9/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Antonino Rocca beat Eduardo Perez
Mr. Moto vs. Carl Engstrom
Gloria Barattini vs. Mae Young

2/9/56 Jacksonville, FL
Included Jack Dempsey as special referee

2/10/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Millie Stafford
Hans Schmidt vs. Don Arnold

2/11/56 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Antonino Rocca beat Jack Vansky

2/13/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wresting

2/13/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don eagle vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez vs. Don Arnold
Dick Steinborn vs. Jack Vansky

2/14/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jack Vansky vs. Don Arnold in a match with Jack Dempsey as special referee
Olga Zepeda vs. Barbara Baker
Chris Zaharias vs. Davy Jons

2/14/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Mr. Moto
Hans Schmidt vs. Farmer Jones
Carl Engstrom vs. Billy Two Rivers

2/14/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
China Mira & Judy Glover vs. Dot Dotson & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi vs. Eduardo Perez
Dick Steinborn vs. Leo Garibaldi

2/15/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Hans Schmidt beat Don Arnold in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Barbara Baker(17:00) to win 5-woman battle royal that also included Olga Zepeda, Maria Gonzalez and Dot Dotson

2/15/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Mr. Moto vs. Farmer Jones in a match with Jack Dempsey as special referee
Leo Garibaldi vs. Chris Zaharias
Davy Jons vs. Jack Vansky

2/17/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Gino Garibaldi & Leo Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Dot Dotson
Eduardo Perez vs. Doran O’Hara

2/18/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
China Mira vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Chris Zaharias

2/20/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Mr. Moto in a no time limit match
Hans Schmidt beat Farmer Jones
Billy Two Rivers beat Chris Zaharias by DQ

2/20/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Verne Gagne vs. Dick Steinborn
Girls tag match
Doran O’Hara vs. Eduardo Perez

2/21/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Farmer Jones vs. Mr. Moto
Barbara Baker vs. Dot Dotson
Davy Jons vs. Dick Steinborn

2/21/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

2/21/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Verne Gagne vs. Billy Raborn
Judy Glover vs. Millie Stafford
Jack Vansky vs. Bob Langevin

2/22/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Mr. Moto beat Farmer Jones in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi beat Don Arnold in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Davy Jons draw Doran O’Hara(30:00)

2/22/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Leo Garibaldi vs. Chris Zaharias in a Texas death match
5-girl battle royal including Olga Zepeda, Libby Gonzalez, Barbara Baker, Millie Stafford and Judy Glover
Plus 2 other matches

2/23/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Verne Gagne beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Don Eagle beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson draw Judy Glover

2/24/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. Mr. Moto & Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
China Mira vs. Dot Dotson
Eduardo Perez vs. Leo Garibaldi

2/25/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Verne Gagne vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Leo Garibaldi vs. Bob Langevin

2/27/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Hans Schmidt by DQ
China Mira beat Judy Glover
Billy Two Rivers draw Charro Azteca

2/27/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Leo Garibaldi & Gino Garibaldi vs. Verne Gagne & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Don Arnold vs. Bob Langevin
Eduardo Perez vs. Whitey Whittler

2/28/56 Ocala, FL @ City Auditorium
Eduardo Perez beat Frank Taylor  
Chris Zaharias beat Chuck Benson  
5-girl battle royal  

2/28/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mr. Moto vs. Don Eagle
Charro Aztec vs. Don Arnold
Doran O’Hara vs. Billy Two Rivers

2/28/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Verne Gagne vs. Hans Schmidt
Gino Garibaldi vs. Jack Vansky
Leo Garibaldi vs. Whittie Whittler

2/28/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
7-girl battle royal including Dot Dotson, Judy Glover, Libby Gonzales, China Mira, Mars Bennett, Barbara Baker and Belle Drummond
Bob Langevin vs. Dick Steinborn
Plus 3 other matches

2/29/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Verne Gagne beat Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Judy Glover & China Mira beat Mars Bennett & Dot Dotson
Leo Garibaldi draw Dick Steinborn(30:00)

2/29/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers beat Bob Langevin
Charro Azteca draw Doran O'Hara

2/29/56 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Billy Raborn & Don Arnold vs. Jack Vansky & Eduardo Perez
Belle Drummond vs. Barbara Baker
Plus 2 other matches

3/1/56 Jacksonville, FL
Don Eagle beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers draw Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Charro Azteca beat Don Arnold

3/1/56 Bradenton, FL
Gino Garibaldi beat Mr. Moto by DQ in a 2 of 3 falls match
China Mira beat Belle Drummond in a 2 of 3 falls match
Leo Garibaldi beat Jack Vansky by DQ

3/1/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Verne Gagne vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson & Mars Bennett vs. Judy Glover & Barbara Baker in a 2 of 3 falls match
Doran O'Hara vs. Bob Langevin

3/2/56 Lakeland, FL
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Jack Vansky & Chris Zaharias by DQ in a 2 of 3 falls match
Doran O'Hara beat Don Arnold in a 2 of 3 falls match
Charro Azteca beat Billy Raborn

3/2/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Verne Gagne vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker & China Mira vs. Dot Dotson & Mars Bennett
Eduardo Perez vs. Dick Steinborn

3/3/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
6-girl battle royal including China Mira, Judy Glover, Dot Dotson, Barbara Baker, Mars Bennett and Belle Drummond
Dick Steinborn vs. Bob Langevin
Plus 3 other matches

3/5/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Gino Garibaldi & Leo Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn draw Harry Smith
Billy Raborn beat Bob Langevin by DQ
 
3/5/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mars Bennett beat Judy Glover to win 7-girl battle royal
China Mira beat Barbara Baker
Dot Dotson beat Libby Gonzalez
Gypsy Joe beat Eduardo Perez

3/6/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi vs. Jack Vansky
5-girl battle royal featuring Dot Dotson, Judy Glover, Joy Drummond, Barbara Baker and 1 other girl
 
3/6/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Dick Steinborn vs. Charro Azteca
China Mira vs. Mars Bennett
Leo Garibaldi vs. Bob Langevin
 
3/6/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match
Frank Taylor draw Harry Smith
Billy Two Rivers beat Ike Eakins

3/7/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers beat Jack Vansky
Harry Smith draw Leo Garibaldi (30:00)

3/7/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Gypsy Joe vs. Dick Steinborn
Judy Glover & Barbara Baker vs. Dot Dotson & Mars Bennett
Doran O’Hara vs. Whitey Whittler

3/8/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Gino Garibaldi & Leo Garibaldi vs. Gypsy Joe & Eduardo Perez
Mars Bennett vs. Judy Glover
Jack Vansky vs. Dick Steinborn

3/9/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
5-girl battle royal including Belle Drummond, China Mira, Judy Glover, Libby Gonzales and Mars Bennett
Eduardo Perez(sub for Yvon Robert) & Bob Langevin vs. Leo Garibaldi & Gino Garibaldi
Plus 2 other matches

3/10/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Judy Glover vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Charro Azteca vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match

3/12/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle & Billy Two Rivers draw Gino Garibaldi & Leo Garibaldi
Bob Langevin beat Doran O'Hara
Harry Smith beat Billy Raborn

3/12/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Irish Jackie & Fuzzy Cupid vs. Tiny Tim & Cowboy Bradley in a 2 of 3 falls match
Charro Azteca vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Martino Angelo

3/13/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi & Leo Garibaldi vs. Don Eagle & Billy Two Rivers
Judy Glover vs. Mars Bennett
Frank Taylor vs. Harry Smith

3/13/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girl battle royal including Barbara Baker, Dot Dotson, Belle Drummond, Maria Gonzalez and China Mira
Eduardo Perez vs. Whittie Whittler in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara vs. Gypsy Joe
Plus 2 other matches

3/13/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center

3/14/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Tiny Tim beat Irish Jackie in a 2 of 3 falls match
Judy Glover & China Mira beat Dot Dotson & Belle Drummond
Leo Garibaldi beat Charro Azteca by DQ
Note:  The girls were to appear in a 5 Ladies wrestle royal. However, Maria Gonzalez was injured in a car wreck last night.

3/14/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Mars Bennett & Fuzzy Cupid beat Barbara Baker & Cowboy Bradley
Fuzzy Cupid draw Cowboy Bradley
Mars Bennett beat Barbara Baker
Harry Smith beat Martino Angelo

3/15/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Tiny Tim & Cowboy Bradley vs. Fuzzy Cupid & Irish Jackie
Yvon Robert vs. Martino Angelo
Belle Drummond vs. Mars Bennett

3/16/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tiny Tim & Barbara Baker vs. Irish Jackie & Dot Dotson
Yvon Robert vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Leo Garibaldi

3/17/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Irish Jackie & Fuzzy Cupid vs. Tiny Tim & Cowboy Bradley in a 2 of 3 falls match
Charro Azteca vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Frank Taylor

3/19/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Langevin beat Harry Smith
Cowboy Bradley & Tiny Tim beat Fuzzy Cupid & Irish Jackie
Billy Raborn beat Martino Angelo

3/19/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Girls tag match including Judy Glover, Penny Banner, Mars Bennett and Belle Drummond
Dick Steinborn vs. Gypsy Joe
Billy Two Rivers vs. Frank Taylor

3/20/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tiny Tim & Cowboy Bradley vs. Fuzzy Cupid & Irish Jackie
Gypsy Joe vs. Dick Steinborn
Chris Zaharias vs. Martino Angelo

3/20/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
June Byers vs. Belle Drummond
Bob Langevin vs. Doran O’Hara
Leo Garibaldi vs. Harry Smith

3/20/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Penny Banner & Mars Bennett vs. Judy Glover & Libby Gonzales
Charro Azteca vs. Don Whittler
Whitey Whittler vs. Eduardo Perez

3/21/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Cowboy Bradley & Judy Glover beat Fuzzy Cupid & Penny Banner
Doran O’Hara beat Bob Langevin by DQ
Gypsy Joe draw Harry Smith
Judy Glover beat Penny Banner
Cowboy Bradley beat Fuzzy Cupid

3/21/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
June Byers vs. Mars Bennett
Gino Garibaldi vs. Chris Zaharias
Dick Steinborn vs. Leo Garibaldi

3//23/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
China Mira vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match
Yvon Robert vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Gypsy Joe vs. Harry Smith

3/26/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Bob Langevin by DQ in a match with Lou Spandel as special referee
Bonnie Watson beat Penny Banner
Billy Raborn draw Dick Steinborn

3/26/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Leo Garibaldi & Gino Garibaldi vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match

3/27/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Chris Zaharias
Judy Glover vs. China Mira

3/27/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Maria Gonzalez & Belle Drummond vs. Mars Bennett & Penny Banner in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara vs. Leo Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi vs. Bob Langevin

3/27/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Charro Azteca & Eduardo Perez vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn & Harry Smith vs. Doran O’Hara & Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Winners of previous tag matches to face each other in final tag match

3/28/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Buddy Rogers double knockout with Gino Garibaldi
Bonnie Watson beat Mars Bennett
Billy Two Rivers draw Charro Azteca(sub for Leo Garibaldi)(30:00)
Note:  The ladies match was shorten to one fall when one of the women was late

3/28/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Judy Glover & Libby Gonzales vs. Belle Drummond & Penny Banner
Whitey Whittler vs. Eduardo Perez
Dick Steinborn vs. Bob Langevin

3/29/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Buddy Rogers double countout with Gino Garibaldi

3/30/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers vs. Yvon Robert in a 2 of 3 falls match
Penny Banner vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Dick Steinborn

Last edited on Sun Mar 18th, 2018 12:39 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/2/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Joe Louis beat Shag Thomas
Buddy Rogers beat Bob Langevin in a no time limit match
Charro Azteca beat Doran O'Hara
Note: Former boxing champion Joe Louis makes his wrestling debut in Tampa, Florida on April 2, 1956

4/2/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick Steinborn & Carmen Garcia vs. Chuck Benson & Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Billy Two Rivers in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Don Whittler in a 2 of 3 falls match

4/3/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Joe Louis vs. King Toby(aka Shag Thomas)
Buddy Rogers vs. Dick Steinborn
Billy Two Rivers vs. Whitey Whittler

4/3/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Judy Glover vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Doran O’Hara beat Charro Aztec in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Johnny Bence

4/3/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
5-girl battle royal including Carmen Garcia, Libby Gonzales, Rita Gomez, Mars Bennett and Belle Drummond
Gino Garibaldi vs. Eduardo Perez
Girls tag match

4/4/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Joe Louis beat Shag Thomas(sub for Jim Mitchell)
Buddy Rogers beat Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Bob Langevin

4/4/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Judy Glover vs. Bonnie Watson
Whitey Whittler vs. Eduardo Perez
Dick Steinborn vs. Charro Azteca

4/6/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Joe Louis vs. Charro Azteca
Buddy Rogers beat Billy Raborn via pinfall in a 2 of 3 falls match
Rita Gomez vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match

4/9/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Charro Azteca
Judy Glover beat Sylvia Torres
Whitey Whittler beat Dick Steinborn

4/9/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Bonnie Watson, Mars Bennett, Libby Gonzales, Carmen Garcia and Belle Drummond
Ali Baba vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Don Whittler vs. Doran O’Hara
Plus 2 other matches

4/10/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Whitey Whittler
Carmen Garcia vs. Mars Bennett
Bob Langevin vs. Chuck Benson

4/10/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Rita Gomez & Bonnie Watson vs. Belle Drummond & Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Charro Aztec vs. Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Eduardo Perez

4/11/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Bonnie Watson to win 5-woman battle royal that also included Maria Gonzalez, Belle Drummond and Mars Bennett

4/13/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
7-girl battle royal including Carmen Garcia, Bonnie Watson, Rita Gomez, Mars Bennett, Libby Gonzales, Belle Drummond and Judy Glover
Bob Langevin vs. Gino Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Plus other matches

4/16/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Carol Cook beat Mary Jane Mull to win 6-girl battle royal
Libby Gonzalez beat Carmen Garcia
Judy Glover draw Sylvia Torres
Billy Two Rivers beat Whitey Whittler
Note: The April 16th show marked the end of the Spring wrestling series.  No shows until the Summer series begins on Tuesday, June 18, 1956.

4/16/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ali Baba & Johnny Bence vs. Dick Steinborn & Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Gino Garibaldi vs. Bob Langevin
Don Whittler vs. Jim Coffield

4/17/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Carol Cook & Carmen Garcia vs. Rita Gomez & Libby Gonzales
Whitey Whittler vs. Doran O’Hara

4/17/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Harry Smith & Judy Glover vs. Eduardo Perez & Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Charro Aztec vs. Ali Baba in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Billy Two Rivers

4/18/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Maria Gonzales, Mary Jane Mull & Sylvia Torres beat Carol Cook, Carman Garcia & Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Charro Azteca beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Gino Garibaldi(30:00)

4/19/56 Havana, Cuba
Buddy Rogers vs. Bob Langevin

4/21/56 Miami Beach, FL @ Auditorium(Special Saturday Card)
Joe Louis vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Buddy Rogers beat Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Mary Jane Mull vs. Carol Cook

4/23/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Garibaldi & Harry Smith beat Whitey Whittler(sub for Don Whittler) & Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Carol Cook & Mary Jane Mull won a girls battle royal
Gino Garibaldi & Carol Cook beat Johnny Bence & Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match

4/24/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girl battle royal including Mary Jane Mull, Maria Gonzalez, Carol Cook, Carman Garcia & Judy Glover
Harry Smith vs. Charro Aztec
Plus 2 other matches

4/25/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Billy Raborn & Carol Cook beat Johnny Bence & Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Charro Azteca in a 2 of 3 falls match
Whitey Whittler draw Ali Baba
Note:  Last Card in St. Petersburg until June

5/26/56 Lake Wales, FL @ Legion Field(American Legion Festival)
2 matches

6/18/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Harry Smith
Chuck Benson beat Whitey Whittler by DQ
Don Whittler beat Bennie Matta

6/19/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Buddy Rogers vs. Whitey Whittler in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Don Whittler
Bennie Matta vs. Chuck Benson

6/20/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Buddy Rogers beat Whitey Whittler
Harry Smith draw Don Whittler(45:00) in a 2 of 3 falls match
Bennie Matta draw Chuck Benson(30:00)

6/21/56 Jacksonville, FL
Buddy Rogers beat Don Whittler

6/25/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Whitey Whittler & Red Vagnone beat Chuck Benson & Harry Smith
Jean Wright beat Dot Dotson
Bennie Matta beat Bob DeMarce by DQ

6/27/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Jean Wright(sub for Dot Dotson) beat China Mira in a 2 of 3 falls match
Don Whittler draw Bob DeMarce(45:00) in a 2 of 3 falls match
Whitey Whittler beat Chris Zaharias

6/29/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Red Vagnone & Harry Smith vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson vs. China Mira in a 2 of 3 falls match
Benny Matta vs. Jack Laskin

Last edited on Sun Mar 18th, 2018 12:40 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/2/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Whitey Whittler, Red Vagnone & Bob DeMarce beat Danny Nardico, Chuck Benson & Ray Villmer in a no time limit match
China Mira beat Jean Wright
Harry Smith beat Bennie Matta

7/3/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
China Mira beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Red Vagnone
Bennie Matta draw Bob DeMarce

7/4/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Jean Wright vs. Dot Dotson
Chris Zaharias vs. Whitey Whittler
Don Whittler vs. Jack Laskin

7/6/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Red Vagnone & Harry Smith vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a 2 of 3 falls match
China Mira vs. Jean Wright
Plus 1 other match

7/9/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Danny Nardico beat Whitey Whittler by DQ in 2nd round of a boxing match
China Mira beat Dot Dotson(sub for Kathy Branch)
Jack Laskin beat Red Vagnone

7/9/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Millie Stafford vs. Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match
Don Whittler vs. Benny Matta

7/10/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Red Vagnone beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Whitey Whittler beat Bennie Matta
Corrine Cordero & China Mira beat Dot Dotson & Millie Stafford

7/11/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Whitey Whittler beat Chris Zaharias in a Texas death match
Millie Stafford beat Jean Wright in a 2 of 3 falls match
Bennie Matta beat Bob DeMarce by DQ

7/16/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Whitey Whittler & Bob DeMarce beat Danny Nardico & Chuck Benson in a no time limit match with 2 referees
Red Demon beat Jack Laskin
Bennie Matta draw Chris Zaharias

7/16/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer beat Don Whittler
Red Vagnone beat Harry Smith in a 2 of 3 falls match
China Mira & Corrine Cordero beat Millie Stafford & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match

7/17/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer vs. Red Vagnone in a Texas death match
Harry Smith vs. Whitey Whittler
Chris Zaharias vs. Don Whittler

7/17/56 Miami, FL @ Biscayne Arena
Millie Stafford & Dot Dotson vs. Jean Wright & China Mira in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

7/18/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
China Mira & Jean Wright beat Dot Dotson & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Whitey Whittler beat Bennie Matta
Ray Villmer beat Bob DeMarce

7/23/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Red Demon no contest with Don Whittler
Tiny Roe & Cowboy Bradley beat Ivan The Terrible & Tito Infante
Whitey Whittler beat Lou Klein

7/23/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer beat Red Vagnone
Danny Nardico beat Bob DeMarce by DQ
Jack Laskin draw Benny Matta

7/24/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Tiny Roe vs. Ivan The Terrible
Whitey Whittler vs. Ray Villmer
Red Demon beat Chuck Benson

7/25/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Cowboy Bradley & Tito Infante beat Ivan The Terrible & Tiny Roe in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Red Vagnone
Red Demon beat Lou Klein

7/26/56 Jacksonville, FL
Cowboy Bradley & Tito Infante beat Ivan The Terrible & Tiny Roe

7/30/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Whitey Whittler beat Red Demon by DQ
Betty Hawkins beat Gladys Reynolds
Don Whittler beat Jack Laskin

7/30/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Milo Steinborn & Ray Villmer beat Bob DeMarce & Red Vagnone in a 2 of 3 falls match
Olga Zepeda(sub for Lana Lamar) beat Barbara Baker in a 2 of 3 falls match
Chuck Benson draw Danny Nardico(30:00)

7/31/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Barbara Baker vs. Lana Lamar in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Red Demon
Chuck Benson vs. Bennie Matta

7/31/56 Miami, FL @ Biscayne Arena
Betty Hawkins vs. Gladys Reynolds in a 2 of 3 falls match
Whitey Whittler & Don Whittler vs. Bob DeMarce & Red Vagnone in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

8/1/56 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Barbara Baker & Gladys Reynolds beat Betty Hawkins & Olga Zepeda(sub for Lana Lamar)
Whitey Whittler beat Red Vagnone in a 2 of 3 falls match
Red Demon beat Bennie Matta(21:00)

8/6/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Red Demon beat Whitey Whittler in a no time limit, no holds barred match
Barbara Baker beat Betty Hawkins
Don Whittler beat Bob DeMarce
Note:  Teenage fans jumped into the ring after the August 6th main event & tried to unmask Red Demon

8/6/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gladys Reynolds & Olga Zepeda beat Elaine Ellis & Pattie Neff
Ray Villmer beat Chuck Benson
Red Vagnone beat Jack Laskin

8/7/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
6-girl battle royal including Elaine Ellis, Olga Zepeda, Betty Hawkins, Barbara Baker, Gladys Reynolds and Patti Neff
Bob DeMarce vs. Jack Laskin
Plus 3 other matches

8/8/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Barbara Baker beat Pattie Neff by DQ to win 5-woman battle royal
Betty Hawkins beat Olga Zepeda
Jack Laskin beat Bob DeMarce in a 2 of 3 falls match
Note:  Elaine Ellis was 1st woman eliminated in battle royal

8/13/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Whitey Whittler & Don Whittler double DQ Red Demon & his Manager in amatch with Danny Nardico as special referee
Patty Neff beat Barbara Baker
Chuck Benson beat Ted Atkins

8/13/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Red Vagnone no contest with Ray Villmer
Olga Zepeda beat Betty Hawkins
Bobby Roberts beat Benny Matta

8/14/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Olga Zepeda & Barbara Baker vs. Betty Hawkins & Patti Neff in a 2 of 3 falls match
Don Whittler vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Red Vagnone vs. Red Demon

8/15/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Whitey Whittler beat Red Demon in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker & Elaine Ellis beat Betty Hawkins & Pattie Neff in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Bennie Matta

8/20/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Red Demon & his Manager beat Whitey Whittler & Don Whittler in Texas tornado, death match with Ike Eakins as special referee
Chris Zaharias beat Bennie Matta
Lloyd Cole beat Tony Uselino

8/20/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer beat Red Vagnone in a Texas death match
5-girl battle royal
Olga Zepeda & Mary Hillis beat Elaine Ellis & Pattie Neff in a 2 of 3 falls match
Note:  Gladys Reynolds was first girl eliminated from battle royal

8/21/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Elaine Ellis & Don Whittler vs. Patti Neff & Red Vagnone
Ike Eakins vs. Ray Villmer
Red Demon vs. Whitey Whittler

8/22/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Bennie Matta & Gladys Reynolds beat Red Vagnone & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Whitey Whittler beat Chris Zaharias(sub for Red Demon) by DQ in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Don Whittler

8/27/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ike Eakins draw Red Demon
Patty Neff beat Mary Hillis
Chris Zaharias beat Lloyd Cole

8/27/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Elaine Ellis vs. Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Whitey Whittler & Don Whittler vs. Ray Villmer & Frank Hurley in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts vs. Benny Trudell

8/28/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girl battle royal including Patti Neff, Elaine Ellis, Mary Hillis, Gladys Reynolds and Olga Zepeda
Ray Villmer vs. Ike Eakins
Plus 2 other matches

8/29/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Ray Villmer beat Frank Hurley
Elaine Ellis beat Olga Zepeda by DQ to win 5-woman battle royal that also included Pattie Neff, Gladys Reynolds and Mary Alice Hillis
Benny Trudell beat Don Whittler

9/3/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Patty Neff beat Mary Alice Hillis to win 5-girl battle royal
Sylvia Torres beat Elaine Ellis
Gladys Reynolds was the first eliminated from the royal
Ray Villmer beat Ike Eakins
Chris Zaharias beat Harry Smith

9/3/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Whittler vs. Frank Hurley in a 2 of 3 falls match
Olga Zepeda vs. Yoli Perez in a 2 of 3 falls match
Marco Polo vs. Benny Trudell in a 2 of 3 falls match

9/4/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
7-girl battle royal including Nell Stewart, Sylvia Torres, Yoli Perez, Patti Neff, Mary Hillis, Elaine Ellis and Olga Zepeda
Ray Villmer vs. Ike Eakins
Plus 3 other matches

9/5/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Ray Villmer beat Frank Hurley in a 2 of 3 falls match
Elaine Ellis beat Pattie Neff in a 2 of 3 falls match
Benny Trudell draw Marco Polo(30:00)

9/7/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Olga Zepeda & Mary Hillis vs. Elaine Ellis & Pattie Neff in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer & Frank Hurley vs. Benny Trudell & Marco Polo in a 2 of 3 falls match
Mixed tag match

9/10/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ike Eakins beat Chris Zaharias to win 6-man battle royal
Ray Villmer beat Don Whittler
Danno O'Shocker draw Walter Kameroff
Bonnie Watson beat Yoli Perez

9/10/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Whitey Whittler draw Bobby Roberts
Marco Polo & Harry Smith beat Benny Trudell & Frank Hurley in a 2 of 3 falls match
Girls tag match

9/11/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Mars Bennett & Sylvia Torres vs. Bonnie Watson & Olga Zepeda
Marco Polo vs. Walter Kameroff
Ike Eakins vs. Ray Villmer in a Texas death match

9/12/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Yoli Perez & Sylvia Torres beat Mars Bennett & Bonnie Watson
Ray Villmer beat Benny Trudell by DQ in a 2 of 3 falls match
Danno O’Shocker draw Walter Kameroff(30:00)

9/14/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
5-girl battle royal including Bonnie Watson, Mars Bennett, Olga Zepeda, Yoli Perez and Sylvia Torres
Marco Polo vs. Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

9/17/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ike Eakins, Whitey Whittler & Danno O'Shocker beat Ray Villmer, Chris Zaharias & Frank Hurley by DQ
Ike Eakins beat Frank Hurley
Danno O'Shocker beat Chris Zaharias
Whitey Whittler beat Ray Villmer

9/17/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mars Bennett & Yoli Perez vs. Bonnie Watson & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Walter Kameroff & Benny Trudell vs. Marco Polo & Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Mixed tag match

9/18/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girl battle royal including Olga Zepeda, Sylvia Torres, Yoli Perez, Mars Bennett and Bonnie Watson
Ray Villmer vs. Benny Trudell in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

9/19/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Bonnie Watson beat Mars Bennett in a Texas death match
Ray Villmer draw Marco Polo in a 2 of 3 falls match
Danno O’Shocker beat Benny Trudell by DQ

9/21/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Mars Bennett vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Plus other matches

9/24/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chris Zaharias & Frank Hurley beat Whitey & Don Whittler
Bonnie Watson & Olga Zepeda beat Mars Bennett & Yoli Perez
Whitey Whittler & Bonnie Watson beat Chris Zaharias & Mars Bennett

9/24/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ike Eakins & Benny Trudell beat Marco Polo & Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match
6-man battle royal
Walter Kameroff beat Harry Smith

9/25/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Mars Bennett vs. Bonnie Watson
Walter Kameroff vs. Benny Trudell
Danno O’Shocker vs. Marco Polo

9/26/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Sylvia Torres & Bonnie Watson beat Yoli Perez & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Marco Polo beat Benny Trudell by DQ
Danno O’Shocker beat Frank Hurley

9/28/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
No wrestling

Last edited on Sun Mar 18th, 2018 12:40 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/1/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Whitey Whittler in a match with Harry Smith as special referee
Don Whittler beat Chris Zaharias by reverse decision
Frank Hurley draw Walter Kameroff

10/1/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gloria Barattini & Millie Stafford beat Mae Young & Sylvia Torres in a 2 of 3 falls match
Danno O’Shocker beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Marco Polo beat Benny Trudell

10/2/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Millie Stafford vs. Sylvia Torres
Benny Trudell beat Chris Zaharias
Frank Hurley vs. Harry Smith

10/2/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Buddy Rogers vs. Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini vs. Mae Young in a 2 of 3 falls match
Marco Polo vs. Walter Kameroff

10/3/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Buddy Rogers beat Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match
Gloria Barattini beat Mae Young by DQ in a 2 of 3 falls match
Marco Polo draw Benny Trudell(30:00)

10/6/56 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Danny Nardico vs. Saul Weingeroff in a boxer vs. wrestler match
Gloria Barattini vs. Mae Young
Danny O'Shocker vs. Frank Lane

10/8/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chris Zaharias beat Harry Smith
Gloria Barattini beat Millie Stafford
Marco Polo beat Don Whittler

10/8/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Corrine Cordero vs. Mae Young in a 2 of 3 falls match
Frank Hurley vs. Bobby Roberts
Walter Kameroff vs. Danno O’Shocker

10/9/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Mae Young & Millie Stafford vs. Gloria Barattini & Jean Wright in a 2 of 3 falls match
Chris Zaharias vs. Benny Trudell in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

10/9/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
6-man battle royal including Danno O’Shocker, Walter Kameroff, Marco Polo, Harry Smith, Frank Hurley and Bobby Roberts
Tag match featuring last 4 men in battle royal
Singles match featuring first 2 men eliminated in battle royal

10/10/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Gloria Barattini & Phyllis Hoffman beat Millie Stafford & Mae Young by DQ in a 2 of 3 falls match
Marco Polo draw Danno O’Shocker(sub for Frank Hurley) in a 2 of 3 falls match
Benny Trudell beat Walter Kameroff

10/15/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Harry Smith beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls, no time limit match
Mae Young beat Phyllis Hoffman
Ray Stevens beat Bennie Trudell

10/15/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Danny Nardico vs. Marco Polo in a boxing vs. wrestling match
Therese Theis vs. Gloria Barattini in a 2 of 3 falls match
Bobby Roberts vs. Danno Shocker in a 2 of 3 falls match

10/16/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
6-man battle royal including Chris Zaharias, Buddy Rosen, Chuck Benson, Harry Smith, Ray Stevens and Don Whittler
Plus 3 other matches

10/16/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Gloria Barattini & Phyllis Hoffman vs. Mae Young & Therese Theis in a 2 of 3 falls match
Marco Polo & Danno O’Shocker vs. Benny Trudell & Dominic Doganiero in a 2 of 3 falls match
Mixed tag match

10/17/56 Tampa, FL @ WFLA studios(TV)
Ray Stevens beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Marco Polo(40:00) in a 2 of 3 falls match
Note:  1st live television wrestling from Florida

10/17/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Gloria Barattini beat Mae Young in a 2 of 3 falls match
Buddy Rosen beat Benny Trudell in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens draw Marco Polo

10/22/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Stevens beat Harry Smith
Therese Theis beat Mars Bennett
Chris Zaharias beat Chuck Benson

10/22/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Marco Polo beat Danny Nardico by submission
Dominic Doganiero beat Bobby Roberts in a 2 of 3 falls match
Buddy Rosen beat Danno O’Shocker

10/23/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Mars Bennett beat Therese Theis in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens beat Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match
Dominic Doganiero draw Buddy Rosen

10/24/56 Tampa, FL @ WFLA studios(TV)
Ray Stevens beat Danno O'Shocker in a 2 of 3 falls match
Marco Polo beat Dominic Doganiero
Chris Zaharias beat Buddy Rosen

10/24/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Mars Bennett beat Therese Theis in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens beat Buddy Rosen in a 2 of 3 falls match
Marco Polo beat Danno O’Shocker

10/29/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Stevens no contest with Marco Polo
Ella Waldek beat Therese Theis
Harry Smith beat Jack Vansky by DQ

10/29/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
No Wrestling

10/30/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ella Waldek vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens vs. Dominic Doganiero in a 2 of 3 falls match
Buddy Rosen vs. Jack Vansky

10/31/56 Tampa, FL @ WFLA studios(TV)
Ray Stevens beat Don Whittler
Marco Polo beat Jack Vansky by DQ
Therese Theis draw Mars Bennett

10/31/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Ella Waldek beat Mars Bennett by DQ
Ray Stevens draw Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Margo Polo beat Dominic Doganiero

11/1/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ella Waldek beat Mars Bennett in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens beat Harry Smith in a 2 of 3 falls match

11/5/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Stevens beat Marco Polo in a no time limit match
Therese Theis & Mars Bennett no contest with Joyce Smith & Ella Waldek
Frenchy Roy beat Jack Vansky by DQ

11/6/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

11/7/56 Tampa, FL @ WFLA studios(TV)
Ella Waldek beat Joyce Smith
Chris Zaharias beat Frenchy Roy
Jack Vansky beat Harry Smith

11/7/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
No Wrestling

11/8/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ella Waldek & Joyce Smith no contest with Therese Theis & Mars Bennett in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens beat Whitey Whittler in a 2 of 3 falls match

11/12/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Therese Theis beat Ella Waldek in a Texas death match
Jack Vansky beat Ray Stevens by countout
Marco Polo draw Angelo Martinelli

11/12/56 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum
Mars Bennett & Olga Zepeda vs. Joyce Smith & Barbara Baker in a 2 of 3 falls match 
Francois Miquet vs. Billy Raborn in a 2 of 3 falls match 
Wally Lamb vs. Frenchy Roy 

11/13/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Mars Bennett & Olga Zepeda vs. Joyce Smith & Therese Theis in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Dominic Doganiero vs. Frenchy Roy

11/13/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Ella Waldek vs. Barbara Baker in a 2 of 3 falls match
Francois Miquet vs. Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Marco Polo

11/14/56 Tampa, FL @ WFLA studios(TV)
Jack Vansky & Chris Zaharias beat Whitey Whittler & Don Whittler
Francois Miquet(aka Corsica Joe) draw Billy Raborn
Angelo Martinelli beat Frenchy Roy

11/14/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Jack Vansky draw Marco Polo(60:00) in a 2 of 3 falls match
Mars Bennett beat Ella Waldek(sub for Barbara Baker) in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli draw Oni Wiki Wiki(aka Wally Lamb)

11/15/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
5-girl battle royal featuring Barbara Baker and Olga Zepeda
Marco Polo vs. Jack Vansky
Buddy Rosen vs. Angelo Martinelli

11/15/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ella Waldek beat Mars Bennett in a Texas death match
Billy Raborn draw Ray Stevens(60:00) in a 2 of 3 falls match
Francois Miquet beat Harry Smith

11/19/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer beat Jack Vansky
China Mira & Judy Glover beat Therese Theis & Olga Zepeda
Ray Stevens beat Angelo Martinelli

11/20/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Stevens vs. Frenchy Roy
Marco Polo vs. Don Whittler
Harry Smith vs. Angelo Martinelli

11/20/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Therese Theis & Dot Dotson vs. Joyce Smith & China Mira
Jack Vansky vs. Ray Villmer
Buddy Rosen vs. Chris Zaharias

11/20/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Judy Glover vs. Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Francois Miquet vs. Oni Wiki Wiki
Billy Raborn vs. Dominic Doganiero

11/21/56 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV)
Ray Stevens beat Harry Smith in a 2 of 3 falls match to win inaugural Florida Television Title
Oni Wiki Wiki beat Doc Doganiero
Ray Villmer draw Angelo Martinelli

11/21/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Francois Miquet no contest with Oni Wiki Wiki(sub for Ray Villmer) in a 2 of 3 falls match
Judy Glover draw Dot Dotson in 5-woman battle royal that also included Therese Theis, China Mira and Olga Zepeda

11/22/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Angelo Martinelli & Therese Theis beat Frenchy Roy & China Mira in a 2 of 3 falls match
China Mira & Judy Glover beat Therese Theis & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli & Marco Polo beat Frenchy Roy & Francois Miquet in a 2 of 3 falls match

11/26/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tournament
1st round
Judy Glover beat Olga Zepeda
Betty Hawkins beat Joyce Smith
Therese Theis beat China Mira
Semifinals
Judy Glover beat Betty Hawkins
Therese Theis received a bye
Finals
Therese Theis beat Judy Glover to win tournament
Other matches
Whitey Whittler beat Jack Vansky
Frenchy Roy beat Buddy Rosen

11/27/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
6-girl battle royal including Judy Glover, Dot Dotson, China Mira, Betty Hawkins, Joyce Smith and Olga Zepeda
Chris Zaharias vs. Marco Polo
Plus 2 other matches

11/27/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
7-man battle royal including Frenchy Roy, Harry Smith, Angelo Martinelli, Danny Nardico, Ray Stevens, Buddy Rose and Dominic Doganiero
Plus 3 other matches

11/27/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
June Byers vs. Therese Theis in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky vs. Oni Wiki Wiki in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Angelo Martinelli

11/28/56 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV)
Oni Wiki Wiki beat Jack Vansky
Judy Glover draw China Mira
Angelo Martinelli beat Francois Miquet by DQ

11/28/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
June Byers beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Oni Wiki Wiki beat Francois Miquet
Ray Stevens draw Angelo Martinelli(30:00)

11/28/56 Miami, FL @ Biscayne Arena
Therese Theis & Joyce Smith vs. Dot Dotson & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Plus other matches

11/29/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
6-girl elimination tournament
Marco Polo vs. Jack Vansky

11/29/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
June Byers beat Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli draw Francois Miquet in a 2 of 3 falls match
Frenchy Roy beat Harry Smith(23:00)

12/3/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly
June Byers beat Therese Theis
Oni Wiki Wiki beat Wild Red Berry
Jack Vansky vs. Frenchy Roy

12/4/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
June Byers vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Chris Zaharias vs. Marco Polo
Doc Doganiero vs. Jack Vansky

12/4/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Frenchy Roy vs. Wild Red Berry
Therese Theis & Olga Zepeda vs. Mars Bennett & Penny Banner
Francois Miquet vs. Buddy Rosen

12/4/56 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Bonnie Watson vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Oni Wiki Wiki vs. Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens vs. Billy Raborn

12/5/56 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV)
Oni Wiki Wiki beat Chris Zaharias
Angelo Martinelli beat Walter Sirois
Johnny Bence draw Ray Stevens
Note:  At this point, the TV tapings moved from Wednesday to Saturday afternoons

12/5/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Mars Bennett & Bonnie Watson beat Judy Glover & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Oni Wiki Wiki beat Francois Miquet(45:00) in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli beat Frenchy Roy

12/5/56 Miami, FL @ Biscayne Arena
June Byers vs. Penny Banner
Wild Red Berry vs. Marco Polo
Plus 1 other match

12/10/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Wild Red Berry beat Oni Wiki Wiki in a no time limit match
China Mira & Judy Glover beat Penny Banner & Bonnie Watson by DQ
Ray Stevens beat Frenchy Roy

12/11/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Lloyd Cole & Marco Polo vs. Jack Vansky & Chris Zaharias
Bonnie Watson vs. China Mira
Frenchy Roy vs. Buddy Rosen

12/11/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Mars Bennett vs. Therese Theis in a Texas death match
Walter Sirois vs. Francois Miquet in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Johnny Bence

12/12/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Wild Red Berry beat Angelo Martinelli
Marlene Kuepler beat Bonnie Watson by countout
Oni Wiki Wiki beat Walter Sirois

12/12/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Mars Bennett vs. Therese Theis
Billy Raborn vs. Ray Stevens
Marco Polo vs. Francois Miquet

12/12/56 Miami, FL @ Biscayne Arena
China Mira & Judy Glover beat Penny Banner & Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky beat Don Whittler
Johnny Bence beat Frenchy Roy

12/13/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Angelo Martinelli & Oni Wiki Wiki beat Wild Red Berry & Walter Sirois in a 2 of 3 falls match
Marlene Kuepler beat Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Chris Zaharias

12/15/56 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV)
Included Wild Red Berry, Ray Stevens, Judy Glover and others

12/17/56 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum
Francois Miquet vs. Angelo Martinelli in a Texas death match
Joyce Smith vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky vs. Ray Stevens

12/17/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca beat Wild Red Berry
Ella Waldek beat China Mira
Marco Polo beat Harry Lewis

12/18/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca beat Jack Vansky
China Mira vs. Ella Waldek
Frenchy Roy vs. Harry Lewis

12/18/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Wild Red Berry vs. Chris Zaharias
Joyce Smith vs. Dot Dotson
Francois Miquet vs. Red Vagnone

12/19/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Antonino Rocca beat Francois Miquet in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli beat Wild Red Berry by DQ in a 2 of 3 falls match
Oni Wiki Wiki beat Benny Trudell

12/19/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Therese Theis vs. China Mira
Joyce Smith vs. Mars Bennett
Ray Stevens vs. Walt Sirois
Therese Theis & Joyce Smith vs. China Mira & Mars Bennett

12/19/56 Miami, FL @ Biscayne Arena
5-girl battle royal including Dot Dotson, Judy Glover, Ella Waldek, Margot Kupler and Olga Zepeda
Plus other matches

12/20/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Antonino Rocca beat Marco Polo(aka Steve Karas)

12/20/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Hans Schmidt vs. Francois Miquet in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens vs. Billy Raborn

12/21/56 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Wild Red Berry in a 2 of 3 falls match
Joyce Smith vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

12/25/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Tuesday Card)
Antonino Rocca no contest with Hans Schmidt
Ray Stevens beat Francois Miquet
Oni Wiki Wiki beat Jack Vansky by DQ

12/25/56 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girl battle royal including Judy Glover, Ella Waldek, China Mira, Therese Theis and Mars Bennett
Angelo Martinelli vs. Frenchy Roy
Plus 2 other matches

12/25/56 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
No wrestling until January 8, 1957

12/26/56 St. Petersburg, FL @ Coliseum
Don Eagle beat Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn beat Francois Miquet by DQ
Billy Two Rivers draw Oni Wiki Wiki in a 2 of 3 falls match

12/26/56 Miami, FL @ Biscayne Arena
Antonino Rocca beat Jack Vansky
Girls match
Plus 1 other match

12/26/56 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
5-girl battle royal including Joyce Smith, Theresa Theis, China Mira, Dot Dotson and Mars Bennett
Hans Schmidt vs. Ray Stevens

12/27/56 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Hans Schmidt vs. Antonino Rocca
Judy Glover & China Mira vs. Ella Waldek & Dot Dotson
Harry Lewis vs. Chris Zaharias

12/27/56 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle & Billy Two Rivers vs. John Smith & Ray Stevens in a 2 of 3 falls match
Oni Wiki Wiki vs. Francois Miquet in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Benny Trudell

12/29/56 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match
China Mira vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Frenchy Roy

12/31/56 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Ray Stevens
Billy Two Rivers beat Jack Vansky by DQ
Chris Zaharias beat Marco Polo

Last edited on Sun Mar 18th, 2018 12:41 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/1/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Francois Miquet
Billy Two Rivers vs. Frenchy Roy
Angelo Martinelli vs. Marco Polo

1/2/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Hans Schmidt vs. Nick Roberts
Ella Waldek vs. Therese Theis
Fred Atkins vs. Ray Stevens

1/3/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mars Bennett beat China Mira in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer draw John Smith in a 2 of 3 falls match
Oni Wiki Wiki beat Marco Polo in a 2 of 3 falls match

1/4/57 Miami Beach, FL @ Auditorium

1/5/57 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV)
Ray Villmer beat Marco Polo
Fred Atkins beat Frenchie Roy
Nick Roberts beat Francois Miquet

1/5/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Judy Glover vs. Therese Theis in a 2 of 3 falls match
Fred Atkins vs. Nick Roberts in a 2 of 3 falls match
Ray Stevens vs. Marco Polo

1/7/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle, Billy Two Rivers & Chief War Eagle beat Ray Stevens, Jack Vansky & Chris Zaharias
John Smith beat Francois Miquet
Judy Glover beat Ella Waldek

1/8/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
6-girl battle royal including Mars Bennett, Dot Dotson, Therese Theis, China Mira, Kitty Powell and Joyce Baggs
Nick Roberts vs. Chris Zaharias
Plus 3 other matches

1/8/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Red Demon vs. Angelo Martinelli
Francois Miquet vs. Frenchy Roy
Jack Vansky vs. Marco Polo

1/8/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Hans Schmidt vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Judy Glover

1/9/57 Miami, FL @ Biscayne Arena
Hans Schmidt vs. Frenchy Roy in a 2 of 3 falls match
Joyce Bragg vs. Dot Dotson
Francois Miquet vs. Angelo Martinelli

1/9/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Red Demon vs. Nick Roberts
Judy Glover vs. Mars Bennett
Ray Stevens vs. Fred Atkins

1/10/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
John Smith & Red Demon vs. Ray Villmer & Oni Wiki Wiki in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Jack Vansky

1/11/57 Miami Beach, FL @ Auditorium

1/12/57 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV)
Jack Vansky & Chris Zaharias vs. Oni Wiki Wiki & Johnny Bence
Ray Stevens vs. Red Demon
Nick Roberts vs. Frenchie Roy

1/12/57 Clearwater, FL
Buddy Rogers beat Wilbur Snyder via pinfall

1/12/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Hans Schmidt vs. Nick Roberts in a 2 of 3 falls match
Francois Miquet vs. Red Demon in a 2 of 3 falls match
Oni Wiki Wiki vs, Frenchy Roy

1/14/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Wilbur Snyder beat Hans Schmidt by DQ
John Smith beat Angelo Martinelli
Judy Glover & Carol Cook beat Therese Theis & Mary Jane Mull

1/15/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Hans Schmidt vs. Nick Roberts
Mary Jane Mull vs. Carol Cook
Angelo Martinelli vs. Ray Villmer

1/15/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Red Demon vs. Don Whittler
Whitey Whittler vs. Frenchy Roy
Oni Wiki Wiki vs. Jack Vansky

1/15/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Joyce Bragg & Therese Theis vs. Kitty Powell & Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Wilbur Snyder vs. Fred Atkins in a 2 of 3 falls match
John Smith vs. Johnny Bence

1/16/57 Miami, FL @ Biscayne Arena
Wilbur Snyder beat Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match
Carol Cook beat Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Oni Wiki Wiki beat Jack Vansky by DQ

1/16/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Red Demon vs. Nick Roberts
Judy Glover vs. Therese Theis
Harry Smith vs. Ray Stevens

1/17/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mary Jane Mull vs. Carol Cook
Ray Villmer vs. Red Demon
Oni Wiki Wiki vs. John Smith

1/18/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
Hans Schmidt vs. Wilbur Snyder in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts vs. Fred Atkins
Plus a girl’s match

1/19/57 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV)
Oni Wiki Wiki draw Ray Villmer
Ike Eakins beat Don Whittler
Nick Roberts draw John Smith

1/19/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Nick Roberts vs. Red Demon in a 2 of 3 falls match
Oni Wiki Wiki vs. Ray Stevens
Mary Jane Mull vs. Judy Glover

1/21/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers no contest with John Smith
Johnny Bence & Oni Wiki Wiki beat Chris Zaharias & Jack Vansky by DQ
Judy Glover beat Patty Neff

1/22/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Ray Villmer
Ida Mae Martinez vs. Pattie Neff
Ike Eakins vs. Jack Vansky

1/22/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Whitey Whittler & Don Whittler vs. Red Demon and his masked manager
Judy Glover vs. Mary Jane Mull
Oni Wiki Wiki vs. John Smith

1/23/57 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Wilbur Snyder vs. Ike Eakins
George Drake vs. Jack Vansky
Judy Glover vs. Marlene Kuebler
China Mira vs. Kitty Glover

1/23/57 St. Petersburg, FL @ North Gable Armory
Buddy Rogers beat Ray Villmer by submission

1/23/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Red Demon & Black Demon vs. Nick Roberts & Harry Smith
Don Whittler beat Chris Zaharias
Plus 1other match

1/23/57 Miami, FL @ Biscayne Arena
5-girl battle royal including Ella Waldek, Mars Bennett, Elaine Ellis, Carol Cook and Mary Jane Mull
Oni Wiki Wiki vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

1/24/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
John Smith & Red Demon beat Buddy Rogers & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
George Drake beat Chris Zaharias
Gregory Jarque beat Fred Atkins by DQ

1/25/57 Miami Beach, FL @ Auditorium

1/26/57 Tampa, FL @ WFLA Studios(TV)
Judy Glover & Elaine Ellis beat Mars Bennett & Patty Neff
Gregory Jarque beat Jack Vansky by DQ
Ike Eakins draw Wilbur Snyder

1/28/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat John Smith by submission
Wilbur Snyder beat Dick The Bruiser by DQ
Shirley Strimple beat Mary Jane Mull

1/29/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers draw Ray Villmer
Wilbur Snyder vs. Ike Eakins
Gregory Jarque vs. Bob Langevin

1/29/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
John Smith beat Red Demon by countout
Ella Waldek beat Corrine Cordero(11:00) in a 2 of 3 falls match
Oni Wiki Wii draw George Drake

1/29/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Dick The Bruiser vs. Fred Atkins in a 2 of 3 falls match
Plus other matches

1/30/57 St. Petersburg, FL @ North Gable Armory
Buddy Rogers beat Dick The Bruiser

1/30/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Red Demon & Black Demon vs. Nick Roberts & Billy Raborn in a Texas death match
Ike Eakins vs. Don Whittler
Ella Waldek vs. Kitty Powell

1/30/57 Miami, FL @ Biscayne Arena
Roy McClarity vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Shirley Strimple vs. Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match

1/31/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers & ray Villmer vs. John Smith & Red Demon in a Texas death match
Dick The Bruiser vs. Wilbur Snyder in a 2 of 3 falls match

1/31/57 Haines City, FL @ National Guard Armory
Ella Waldek won 5-girl battle royal
Judy Glover beat Mars Bennett by DQ
Carol Cook beat Mary Jane Mull
Jack Vansky beat Don Whittler in a 2 of 3 falls match

2/1/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
Joyce Bragg vs. Shirley Strimple
Dick The Bruiser vs. Roy McClarity
Buddy Rogers vs. Don Leo Jonathan in a 2 of 3 falls match

2/2/57 Key West, FL
Buddy Rogers beat Al Smith by submission

2/2/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Nick Roberts vs. Red Demon in a Texas death match
Dick The Bruiser vs. Roy McClarity
Shirley Strimple vs. Mars Bennett

2/4/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Lou Thesz beat Buddy Rogers in a 2 of 3 falls match
Dick The Bruiser beat Wilbur Snyder in a 2 of 3 falls match
Shirley Strimple draw Mars Bennett

2/5/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Wilbur Snyder
Dick The Bruiser vs. Pedro Godoy
Gregory Jarque vs. Fred Atkins

2/5/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
John Smith vs. Red Demon & his masked manager in a handicap match
Don Leo Jonathan vs. Ike Eakins
Kitty Powell vs. Ella Waldek

2/5/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Judy Glover & Shirley Strimple vs. Mars Bennett & Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match
Frank Taylor & Jack Vansky vs. Ray Villmer & Nick Roberts in a 2 of 3 falls match
Mixed tag match

2/6/57 St. Petersburg, FL @ North Gable Armory
George Drake beat Fred Atkins by DQ
Ike Eakins double DQ Dick The Bruiser
NWA World Champion Lou Thesz beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match with Johnny Bence as special referee

2/6/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Buddy Rogers beat Red Demon by submission
Mars Bennett vs. Shirley Strimple
Oni Wiki Wiki vs. Pedro Godoy

2/6/57 Miami, FL @ Biscayne Arena
Bob Langevin draw Gregory Jarque
Judy Glover & Elaine Ellis beat Ella Waldek & Mary Hillis
Wilbur Snyder beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match

2/7/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Buddy Rogers vs. Don Leo Jonathan
Wilbur Snyder vs. Ike Eakins
Judy Glover vs. Mars Bennett

2/7/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz vs. Dick The Bruiser in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy vs. Fred Atkins in a 2 of 3 falls match
George drake vs. Oni Wiki Wiki

2/8/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Buddy Rogers in a 2 of 3 falls match
Don Leo Jonathan vs. Ike Eakins
Plus 1 other match

2/9/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Leo Jonathan vs. Red Demon in a 2 of 3 falls match
Frank Taylor vs. Roy McClarity in a 2 of 3 falls match
Don Whittler vs. John Smith

2/11/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Wilbur Snyder beat Dick The Bruiser
Don Leo Jonathan beat Red Demon by DQ
Johnny Bence beat Black Menace

2/12/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Fred Atkins vs. Gregory Jarque in a match with Jack Dempsey as special referee
Pattie Neff vs. LaChona LeClaire
Bob Langevin vs. Jack Vansky

2/12/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Red Demon & his masked manager vs. Whitey Whittler & Don Whittler in a Texas death match
Mary Hillis vs. Elaine Ellis
Don Leo Jonathan vs. Dick The Bruiser

2/13/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
John Smith vs. Ray Villmer
Shirley Strimple vs. Ella Waldek
Oni Wiki Wiki vs. Jack Vansky

2/13/57 St. Petersburg, FL @ North Gable Armory
NWA World Champion Lou Thesz beat Dick The Bruiser

2/13/57 Miami, FL @ Biscayne Arena
Bob Langevin beat Red Demon by DQ in a 2 of 3 falls match
Mars Bennett beat Joyce Bragg via pinfall
Gregory Jarque draw Chris Zaharias

2/14/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Don Leo Jonathan
Ike Eakins vs. Roy McClarity in a 2 of 3 falls match
Dick The Bruiser vs. Don Whittler

2/14/57 Haines City, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Elaine Ellis in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy vs. Oni Wiki Wiki

2/14/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Mars Bennett, Kitty Powell, Shirley Strimple, Pattie Neff and Judy Glover
Gregory Jarque & George Drake vs. Fred Atkins & Jack Vansky
Plus 2 other matches

2/15/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz vs. Dick The Bruiser in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

2/16/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Frank Taylor vs. Roy McClarity in a 2 of 3 falls match with Jack Dempsey as special referee
Ray Villmer vs. John Smith in a 2 of 3 falls match
Oni Wiki Wiki vs. George Drake
 
2/18/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Leo Jonathan & Ike Eakins beat Red Demon & Black Menace by DQ in a match with Jack Dempsey as special referee
Gregory Jarque beat Jack Vansky
Mary Jane Mull beat Elaine Ellis

2/19/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Roy McClarity vs. Don Leo Jonathan
5-girl battle royal including Kitty Powell, Mars Bennett, Shirley Strimple, Elaine Ellis and Ella Waldek
Plus 2 other matches

2/19/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
John Smith beat Red Demon in a Texas death match with Jack Dempsey as special referee
Black Menace vs. Nick Roberts
Pedro Godoy vs. George Drake

2/19/57 Eau Gallie, FL @ National Guard Armory
Judy Glover vs. Pattie Neff in a 2 of 3 falls match
Frank Taylor & Jack Vansky vs. Ray Villmer & Billy Raborn in a 2 of 3 falls match
Gregory Jarque vs. Oni Wiki Wiki

2/20/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
John Smith vs. Roy McClarity
Shirley Strimple vs. Pattie Neff
Gregory Jarque vs. Jack Vansky

2/20/57 Miami, FL @ Biscayne Arena
Bob Langevin beat Red Demon by DQ in a no time limit match with Jack Dempsey as special referee
George Drake draw Nick Roberts

2/21/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Roy McClarity vs. Ike Eakins in a match with Jack Dempsey as special referee
Oni Wiki Wiki vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Al Davis vs. Bob Langevin

2/21/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mars Bennett beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Gregory Jarque & Frank Taylor beat Fred Atkins & Jack Vansky by DQ in a 2 of 3 falls match
George Drake beat Don Whittler

2/22/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
5-girl battle royal including Kitty Powell, Ella Waldek, Shirley Strimple, Judy Glover and Mary Jane Mull
The Masked Red Demons vs. Don Leo Jonathan & Nick Roberts
Plus 2 other matches

2/25/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Red Demon & Black Menace beat Don Leo Jonathan & Yukon Eric
Ella Waldek won a 5-girl battle royal
Ella Waldek beat Mae Weston to win battle royal
Judy Glover draw Mars Bennett
Note:  Cherry Lee was the first eliminated from the royal

2/26/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Shirley Strimple vs. Judy Glover
Don Leo Jonathan vs. Don McClarity
Yukon Eric vs. Fred Atkins

2/26/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girl battle royal including Cherry Lee, Pattie Neff, Carol Cook, Mars Bennett and Olga Zepeda
John Smith vs. Black Menace
Plus 2 other matches

2/26/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Texas death match with Jack Dempsey as special referee
Girls match

2/27/57 St. Petersburg, FL @ North Gable Armory
Fred Atkins vs. Don Leo Jonathan
Elaine Ellis vs. Mae Weston
Yukon Eric vs. John Smith

2/27/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Jack Vansky vs. Gregory Jarque in a match with Jack Dempsey as special referee
Mary Jane Mull vs. Olga Zepeda
Oni Wiki Wiki vs. Ray Villmer

2/27/57 Miami, FL @ Biscayne Arena
5-girl battle royal including Judy Glover, Ells Waldek, Mars Bennett, Shirley Strimple and Cherry Lee
Red Demon vs. Roy McClarity in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

2/28/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Yukon Eric vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Yvon Robert vs. Don Leo Jonathan in a 2 of 3 falls match
Mary Jane Mull vs. Olga Zepeda

2/28/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Frank Taylor vs. Fred Atkins in a Texas death match with jack Dempsey as special referee
Mae Weston vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Gregory Jarque in a 2 of 3 falls match

3/1/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Masked Red Demons vs. Don Leo Jonathan & Yukon Eric in a 2 of 3 falls match
Mars Bennett vs. Mae Weston

3/4/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat John Smith
Billy Raborn & Ray Villmer beat Chris Zaharias & Bob Langevin
Billy Two Rivers beat Gregory Jarque

3/5/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Leo Jonathan vs. Yukon Eric
Mae Weston vs. Carol Cook
Oni Wiki Wiki vs. Chris Zaharias

3/5/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer vs. Black Menace in a 2 of 3 falls match
Elaine Ellis & Betty Garcia vs. Pattie Neff & Mary Jane Mull in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Roy McClarity

3/5/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Tournament including Ella Waldek, Judy Glover, Shirley Strimple, Mars Bennett and Cherry Lee
George Drake vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match

3/6/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. Gregory Jarque
Billy Two Rivers vs. Bob Langevin
Ray Villmer vs. Frank Taylor

3/7/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
5-girl battle royal
Don Leo Jonathan & Ike Eakins vs. Yvon Robert & Yukon Eric in a 2 of 3 falls match

3/7/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Red Demon in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers vs. George Drake in a 2 of 3 falls match
Fred Atkins vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match

3/8/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
Red Demon vs. Yukon Eric in a 2 of 3 falls match
5-girl battle royal
Yvon Robert vs. Black Menace

3/8/57 Haines City, FL @ National Guard Armory
Jack Vansky vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Betty Garcia & Elaine Ellis vs. Shirley Strimple & Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Oni Wiki Wiki

3/9/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Tournament including Mae Weston, Cherry Lee, Elaine Ellis, Ella Waldek and Shirley Strimple
Fred Atkins vs. Roy McClarity in a 2 of 3 falls match

3/10/57 Lake Worth, FL @ Arena
Ella Waldek beat Elaine Ellis to win a 5-girl battle royal
Yukon Eric beat Don Leo Jonathan in a Texas death match

3/11/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Red Demon
Billy Two Rivers beat Bob Langevin
Billy Raborn beat George Drake

3/12/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Leo Jonathan vs. Yukon Eric in a Texas death match
5-girl battle royal including Olga Zepeda, Elaine Ellis, Ella Waldek, Corrine Cordero and Beverly Bates

3/12/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer vs. Black Menace
Mars Bennett vs. Kim Tinker
Bob Langevin vs. Billy Parks

3/12/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Wee Willie Davis vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Shirley Strimple in a 2 of 3 falls match
Gregory Jarque vs. Roy McClarity

3/13/57 Miami, FL @ Biscayne Arena    
Yukon Eric beat Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
LaChona LaClaire(sub for Corrine Cordero) beat Shirley Strimple
Roy McClarity beat Don Leo Jonathan by DQ

3/13/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
5-girl battle royal including Melba Tinker, Mars Bennett, Beverly Bates, Ella Waldek and Judy Glover
Jack Vansky vs. Red Demon
Plus 1 other match

3/14/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Red Demon(unmasked as Dick Raines) in a 2 of 3 falls match
Fred Atkins vs. Gregory Jarque in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Billy Two Rivers

3/15/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
Yvon Robert beat Wee Willie Davis by DQ in a 2 of 3 falls match
Judy Glover & Shirley Strimple beat Ella Waldek & Olga Zepeda
Black Menace beat Yukon Eric

3/15/57 Haines City, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Bob Langevin vs. Billy Parks
Chris Zaharias vs. Billy Two Rivers

3/16/57 Daytona Beach, FL @ Beach Arena 
Yukon Eric vs. Don Leo Jonathan
Bob Langevin vs. Gregory Jarque
Lou Stinson vs. Chris Zaharias

3/16/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Billy Parks vs. Oni Wiki Wiki

3/18/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Red Demon(unmasked as Dick Raines) in an Indian death match
Wee Willie Davis beat Don Leo Jonathan
Ray Villmer beat Jack Vansky

3/19/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Wee Willie Davis vs. Yukon Eric
Nick Roberts vs. Jack Vansky
Oni Wiki Wiki vs. Ray Villmer

3/19/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Leo Jonathan vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Elaine Ellis vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Chris Zaharias vs. Roy McClarity

3/19/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
3 matches including Judy Glover, Lee Chona LeClaire, Mars Bennet and Olga Zepeda
Gregory Jarque vs. Roy McClarity in a 2 of 3 falls match

3/20/57 Miami, FL @ Biscayne Arena    
Judy Glover won a 5-girl battle royal that also included LaChona LaClaire, Olga Zepeda, Shirley Strimple and Beverly Bates
Bob Langevin beat Chris Zaharias

3/20/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Billy Two Rivers vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Elaine Ellis in a 2 of 3 falls match
Roy McClarity vs. Dick Raines(ex-Red Demon)

3/21/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Yukon Eric vs. Fred Atkins in a 2 of 3 falls match
Lee Chona LeClaire vs. Mars Bennett in a 2 of 3 falls match
Billy Parks vs. Jack Vansky

3/22/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
Black Menace & Wee Willie Davis beat Nick Roberts & Yukon Eric
Yvon Robert beat Jack Vansky
Judy Glover beat Elaine Ellis

3/23/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Yukon Eric vs. Dick Raines in a 2 of 3 falls match
Fred Atkins vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match

3/25/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Black Menace beat Yukon Eric by DQ
Ella Waldek won a 7‑girl battel royal
Ella Waldek beat Corine Cordero to win battle royal
Barbara Baker beat Betty Hawkins by DQ
Judy Glover draw Shirley Strimple
Note:  Beverly Bates was the first eliminated from the royal

3/26/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Judy Glover, Betty Hawkins, Barbara Baker, Kim Tinker and Penny Banner
Wee Willie Davis vs. Frank Taylor

3/26/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle beat Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Don Whittler draw Billy Two Rivers in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Jack Vansky(19:00)

3/26/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Yukon Eric vs. Dick Raines in a 2 of 3 falls match
Billy Parks vs. Oni Wiki Wiki in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

3/27/57 Miami, FL @ Biscayne Arena    
Bob Langevin beat Dick Raines
Betty Garcia beat Kim Tinker
Billy Two Rivers draw Oni Wiki Wiki

3/27/57 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory(Cancelled)
Don Eagle vs. Frank Taylor
Don Whittler vs. Sal Weiger
Lloyd Cole vs. Roy McClarity
Note:  Card was cancelled when Eagle was injured

3/27/57 Deland, FL @ National Guard Armory
Gregory Jarque & Billy Parks beat Chris Zaharias & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Corrine Cordero beat Shirley Strimple in a 2 of 3 falls match

3/28/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Wee Willie Davis vs. Yukon Eric
5-girl battle royal featuring Barbara Baker

3/28/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle & Billy Two Rivers beat Fred Atkins & Dick Raines in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Billy Parks beat Jim Coffield(sub for Roy McClarity)

3/29/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
Wee Willie Davis beat Billy Two Rivers(sub for Don Eagle) in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker & Betty Garcia co-won a 5-girl battle royal that also included Kim Tinker, Corrine Cordero and Elaine Ellis
Black Menace beat Yukon Eric(15:00)

3/30/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Wee Willie Davis vs. Fred Atkins in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins vs. Elaine Ellis
Billy Parks vs. Gregory Jarque

Last edited on Sun Mar 18th, 2018 12:45 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/1/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Black Menace beat Yukon Eric by countout
Billy Two Rivers(sub for Don Eagle) beat Wee Willie Davis by DQ
Ray Villmer beat Billy Parks

4/2/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Wee Willie Davis
Judy Glover vs. Barbara Baker
Chris Zaharias vs. Billy Two Rivers

4/2/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girl battle royal including Elaine Ellis, Corrine Cordero, Shirley Strimple, Beverly Bates and Kim Tinker
Nick Roberts vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

4/2/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Yukon Eric vs. Fred Atkins in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

4/3/57 Miami, FL @ Biscayne Arena
Bob Langevin vs. Chris Zaharias in a no time limit match
Corrine Cordero vs. Olga Zepeda
Frank Taylor vs. Gregory Jarque

4/4/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Wee Willie Davis vs. Yukon Eric in a 2 of 3 falls match
Oni Wiki Wiki vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Billy Parks vs. Benny Trudell

4/5/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
Yukon Eric & Billy Two Rivers vs. Wee Willie Davis & Black Menace in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins vs. Barbara Baker
Oni Wiki Wiki vs. Gregory Jarque

4/5/57 Deland, FL @ National Guard Armory
Nick Roberts vs. Frank Taylor
Corrine Cordero vs. Judy Glover
Mixed tag match

4/8/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling

4/9/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Yukon Eric vs. Frank Taylor in a 2 of 3 falls match
Mars Bennett & Olga Zepeda vs. Judy Glover & Kim Tinker
Maurice Vachon vs. Oni Wiki Wiki

4/9/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Don Eagle vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

4/11/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Yukon Eric in a 2 of 3 falls match
Gregory Jarque vs. Bob Langevin in a 2 of 3 falls match
Billy Raborn vs. Maurice Vachon

4/12/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bob Langevin vs. Don Eagle in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker & Judy Glover vs. Olga Zepeda & Corrine Cordero
Billy Two Rivers vs. Oni Wiki Wiki

4/15/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle beat Black Menace by DQ
Oni Wiki Wiki beat Leo Wallick by DQ
Barbara Baker & Judy Glover beat Ella Waldek & Betty Hawkins

4/16/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Maurice Vachon vs. Oni Wiki Wiki
5-girl battle royal including Betty Hawkins, Judy Glover, Barbara Baker, Corinne Cordero and Shirley Strimple

4/16/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Don Eagle vs. Benny Trudell in a 2 of 3 falls match
Frank Taylor vs. Yukon Eric in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers vs. Gregory Jarque

4/18/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle no contest with Yukon Eric
Gregory Jarque beat Benny Trudell
Oni Wiki Wiki draw Chris Zaharias

4/19/57 Miami Beach, FL @ Auditorium

4/22/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly
Don Eagle & Billy Two Rivers no contest with Black Menace & Leo Wallick in a no DQ match
Ray Villmer beat Nick Roberts
Oni Wiki Wiki beat Chris Zaharias by DQ

4/25/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Yukon Eric in a Texas death match
Carmen Garcia vs. Shirley Strimple in a 2 of 3 falls match
Billy Two Rivers vs. Oni Wiki Wiki

4/26/57 Miami Beach, FL @ Auditorium

4/29/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Billy Two Rivers beat Leo Wallick in a no time limit match with Gregory Jarque as special referee
Ella Waldek beat Elaine Ellis
Ray Villmer beat Frank Taylor
Note: The April 29th show marked the end of the Spring wrestling series.  No shows until the Summer series begins on Wednesday, August 8, 1957.

5/2/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Chris Zaharias & Frank Taylor co-won a battle royal
Oni Wiki Wiki beat Gregory Jarque
Yukon Eric beat Doran O’Hara
Yukon Eric & Oni Wiki Wiki beat Chris Zaharias & Frank Taylor
Elaine Ellis beat Carmen Garcia

Last edited on Sun Mar 18th, 2018 12:46 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
8/5/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tournament including Leo Wallick, Ramon Cernandes, Jerry Christy, Don Pollack, Doran O’Hara and Chuck Benson
5 matches in all

8/8/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer won a 6-man battle royal
Ray Villmer beat Doran O'Hara to win battle royal
Jerry Christy beat Ramon Cernandes by DQ
Tex Riley draw Leo Wallick

8/9/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Pollack vs. Jerry Christy
Leo Wallack vs. Ramon Cernandes
Dick The Bruiser vs. Whitey Whittler

8/12/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick The Bruiser vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Don eagle vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Tex Riley

8/14/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Eagle & Ray Villmer beat Dick The Bruiser & Leo Wallick
Jerry Christy draw Tex Riley
Ramon Cernandes beat Chuck Benson

8/16/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle vs. Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match
Leo Wallick vs. Tex Riley in a 2 of 3 falls match

8/19/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

8/21/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer double DQ Leo Wallick
Don Eagle beat Ramon Cernandes
Jerry Christy draw Chris Zaharias

8/26/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer & Jerry Christy vs. Leo Wallick & Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match
Verne Bottoms beat Ella Waldek(sub for Mars Bennett) in a 2 of 3 falls match
Henry Spindola vs. Jack Dunnavant
Note:  Mars Bennett was killed on 8/23/57 in a car accident near Nashville, TN

8/28/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer beat Leo Wallick
Verne Bottoms beat Belle Drummond
Ramon Cernandes & Chris Zaharias beat Jack Dunnavant(aka Donovan) & Jerry Christy

9/2/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Verne Bottoms vs. Belle Drummond in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Ramon Cernandes in a Texas death match
Jack Dunnavant vs. Jerry Christy

9/4/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer & Jerry Christy beat Ramon Cernandes & Chris Zaharias
Chuck Benson beat Cowboy Shivers
Henry Spindola beat Jack Dunnavant

9/6/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
Verne Bottoms vs. Belle Drummond in a 2 of 3 falls match
Jack Dunnavant vs. Ramon Cernandes
Henry Spindola vs. Jerry Christy

9/9/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Glover & Verne Bottoms vs. Belle Drummond & Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Ramon Cernandes & Chris Zaharias vs. Ray Villmer & Jerry Christy in a 2 of 3 falls match
Mixed tag match

9/11/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Judy Glover & Verne Bottoms beat Belle Drummond & Ella Waldek
Jerry Christy beat Ramon Cernandes by DQ
Chris Zaharias beat Henry Spindola

9/13/57 Miami Beach, FL @ Auditorium
Judy Glover & Betty Evans vs. Verne Bottoms & Belle Drummond
Jerry Christy vs. Henry Spindola

9/16/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer vs. Ramon Cernandes in a boxing match
Judy Glover vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Henry Spindola
Jack O’Reilly vs. Danny Marcello

9/18/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer & Jerry Christy beat Ramon Cernandes & Chris Zaharias in a no time limit match
Millie Stafford beat Judy Glover to win Southern Women’s Title
Jack O'Reilly beat Danny Marcello

9/23/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Glover vs. Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Ken Kenneth vs. Jerry Christy in a 2 of 3 falls match
Danny Marcello vs. Chris Zaharias

9/25/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Judy Glover beat Millie Stafford in a no time limit match with Whitey Whittler as special referee to win Southern Women’s Title
Jerry Christy beat Ken Kenneth
Jack O'Reilly beat Chuck Benson by DQ

9/28/57 Dade City, FL
Ella Waldek beat Judy Glover to win Southern Women's Title

9/30/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Glover vs. Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Ken Kenneth vs. Jack O’Reilly

Last edited on Sun Mar 18th, 2018 12:46 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/2/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Whittler & Jerry Christy beat Ken Kenneth & Jack O'Reilly
Judy Glover beat Corine Cordero
Eduardo Perez draw Pat O'Hara

10/7/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Lady Angel beat Peggy Allen in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Jack O’Reilly

10/9/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ken Kenneth & Eduardo Perez beat Whitey & Don Whittler
Lady Angel beat Peggy Allen
Whitey Whittler beat Ken Kenneth by DQ

10/14/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ken Kenneth & Eduardo Perez beat Whitey Whittler & Don Whittler in a no time limit match
Judy Grable beat Lady Angel
Farmer McGregor beat Tom Thumb

10/14/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer beat Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Corrine Cordero
Cowboy Bradley beat Tiny Roe in a 2 of 3 falls match

10/15/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Lady Angel vs. Judy Grable
Jerry Christy & Chuck Benson vs. Eduardo Perez & Chris Zaharias
Plus 2 other matches

10/21/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Corine Cordero won a 5‑girl battle royal that also included Nell Stewart, Ella Waldek, Judy Glover and Betty Hawkins
Ken Kenneth double countout with Pat O'Hara
Don Whittler beat Chris Zaharias by DQ

10/21/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Doran O’Hara vs. Bob Clay
Eduardo Perez vs. Ray Villmer
Jack O’Reilly vs. Jerry Christy

10/22/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer vs. Chris Zaharias
Judy Glover vs. Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Eduardo Perez

10/23/57 St. Petersburg, FL @ North Gable Armory
Nell Stewart & Judy Glover vs. Betty Hawkins & Corrine Cordero in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Jack O'Reilly in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Don Whittler 

10/28/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer, Jerry Christy & Pat O'Hara beat Ken Kenneth, Eduardo Perez & Jack O'Reilly
Ella Waldek beat Linnie Kincaid(sub for Ethel Brown)

10/28/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Nell Stewart & Judy Glover vs. Betty Hawkins & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Whitey Whittler & Don Whittler vs. Chris Zaharias & Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Mixed tag match

10/29/57 Palatka, FL @ National Guard Armory
Nell Stewart vs. Corrine Cordero
Ken Kenneth vs. Jerry Christy
Saul Weingeroff vs. Bill Brown

10/29/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Chris Zaharias vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez vs. Don Whittler

10/31/57 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Nell Stewart vs. Judy Glover
Nell Stewart vs. a lady fan who assaulted her the previous week
Jerry Christy vs. Pat O'Hara

11/2/57 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Nell Stewart vs. Corrine Cordero
Jerry Christy vs. Jack O'Reilly
Tom Speers(formerly Achilles the Heel) vs. Doran O'Hara

11/4/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer & Jerry Christy beat Eduardo Perez & Ramon Cernandes
Judy Glover beat Corine Cordero
Ted Christy beat Doran O'Hara

11/4/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Jack O’Reilly draw Bob Clay in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Mona Baker in 2 of 3 falls match
Chris Zaharias beat Don Whittler in a 2 of 3 falls match

11/5/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Chris Zaharias & Eduardo Perez vs. Ray Villmer & Lloyd Cole in a 2 of 3 falls match
Mona Baker vs. Corrine Cordero

11/11/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer beat Ken Kenneth
Ramon Cernandes beat Ted Christy
Jerry Christy beat Eduardo Perez

11/11/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Jack O’Reilly beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat China Mira in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli draw Bob Clay

11/12/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Judy Glover & Jack Vansky vs. China Mira & Angelo Martinelli
Eduardo Perez vs. Ramon Cernandes
Plus 2 other matches

11/18/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ted Christy beat Ramon Cernandes in a match with Tiny Carlson as special referee
Bob Clay & Angelo Martinelli beat Jack Vansky & Chris Zaharias by DQ
Judy Glover draw China Mira

11/18/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
George Becker & Dick Steinborn vs. Ken Kenneth & Jack O’Reilly in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Blackjack dillion

11/19/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
George Becker & Dick Steinborn beat Eduardo Perez & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
China Mira beat Dot Dotson
Ramon Cernandes draw Bob Clay

11/21/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Mona Baker & Dot Dotson vs. China Mira & Judy Glover
Bob Clay & Angelo Martinelli vs. Jack Vansky & Eduardo Perez

11/22/57 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
George Becker & Dick Steinborn vs. Ted Christy & Ken Kenneth
Dot Dotson vs. Judy Glover in a Texas death match
Plus 2 other matches

11/23/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
George Becker & Dick Steinborn vs. Eduardo Perez & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
Mona Baker vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez vs. Dick Steinborn
George Becker vs. Black Jack Dillon

11/23/57 Dade City, FL
Judy Glover beat Ella Waldek to win the Southern Women's Title

11/25/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ted Christy & Jerry Christy beat Chris Zaharias & Jack Vansky in a match with Harry Smith as special referee
Ella Waldek beat Mona Baker
Chris Zaharias draw Ted Christy
Jerry Christy beat Jack Vansky by DQ

11/25/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
George Becker & Dick Steinborn beat Black Jack Dillon & Tiny Carlson in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Betty Evans in a 2 of 3 falls match
Bob Clay beat Buddy Austin

11/26/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Judy Glover, Betty Evans, Mona Baker, Dot Dotson and China Mira
Jack Vansky vs. Angelo Martinelli in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

11/26/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
George Becker & Dick Steinborn vs. Eduardo Perez & Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match
Pat O’Hara beat Ted Christy by DQ

11/30/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
George Becker & Dick Steinborn vs. Chris Zaharias & Doran O’Hara in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. China Mira in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Doran O’Hara
George Becker vs. Chris Zaharias

12/2/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ted Christy, Jerry Christy & Ray Villmer beat Chris Zaharias, Jack Vansky & Buddy Austin(sub for Ramon Cernandes)
Chris Zaharias draw Jerry Christy
Ted Christy beat Jack Vansky
Ray Villmer beat Buddy Austin

12/2/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers beat Tiny Carlson in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Jeanetta Collins
Buddy Rosen beat Bob Clay

12/3/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Judy Glover vs. China Mira
Black Jack Dillon vs. Ramon Cernandes
Angelo Martinelli vs. Buddy Rosen

12/3/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Judy Glover vs. Jeanetta Collins in a 2 of 3 falls match
Chris Zaharias vs. Ted Christy in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky vs. Pat O’Hara

12/3/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Buddy Rogers vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson vs. Barbara Baker in a 2 of 3 falls match

12/5/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Buddy Rogers vs. Jack Vansky
Angelo Martinelli vs. Buddy Rosen
Judy Glover vs. Jeanetta Collins

12/7/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Black Jack Dillon vs. Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
China Mira vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli vs. Jerry Christy

12/9/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Ted Christy in a match with Ike Eakins as special referee
Harry Smith draw Doran O'Hara
Chuck Benson beat Bob Clay

12/9/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Angelo Martinelli & China Mira beat Jack Vansky & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
China Mira & Sharon Lass beat Dot Dotson & Mona Baker in a 2 of 3 falls match
Chris Zaharias draw Buddy Rosen in a 2 of 3 falls match

12/10/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
China Mira & Ramon Cernandes vs. Mona Baker & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
Bob Clay vs. Buddy Rosen
Plus 2 other matches

12/10/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Pat O’Hara & Ted Christy vs. Jack Vansky & Chris Zaharias
Mae Weston vs. Jeanetta Collins
Ted Christy vs. Jack Vansky
Pat O’Hara vs. Chris Zaharias

12/10/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Buddy Rogers vs. Ike Eakins in a Texas death match
Judy Glover vs. Sharon Lass in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli vs. Jerry Christy

12/11/57 St. Augustine, FL
Tiny Carlson(aka Swede Karlsson) beat Buddy Rogers via pinfall
 
12/12/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
5-girl battle royal including Mona Baker, Dot Dotson, China Mira, Sharon Lass and Mae Weston
Buddy Rogers vs. Jack Vansky in a match with Joey Maxim as special referee
Buddy Rosen vs. Chris Zaharias

12/14/57 Key West, FL
Buddy Rogers beat Angelo Martinelli via pinfall

12/16/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tiny Carlson beat Ted Christy
Enrique Torres beat John Smith
China Mira & Sharon Lass beat Ruth Waters & Jeanetta Collins

12/16/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Stan Lisowski vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Ida Mae Martinez vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Buddy Rosen vs. Harry Smith

12/17/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mona Baker & Sharon Lass vs. Jeanetta Collins & Betty Evans in a 2 of 3 falls match
Enrique Torres vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Chris Zaharias vs. Ramon Cernandes

12/17/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

12/17/57 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Buddy Rogers vs. Ike Eakins in a boxing match
Black Jack Dillon vs. Jerry Christy in a 2 of 3 falls match
Angelo Martinelli vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match

12/19/57 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Buddy Rogers vs. Ike Eakins
Dot Dotson vs. Ruth Waters
Stan Lisowski vs. Ramon Cernandes

12/23/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ike Eakins beat Tiny Carlson by DQ
Judy Glover beat Kathy Starr
Enrique Torres beat John Smith by DQ

12/23/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Stan Lisowski & & Ramon Cernandes vs. Ray Villmer & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson vs. China Mira in a 2 of 3 falls match

12/24/57 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
No wrestling until January 7, 1958

12/28/57 Daytona Beach, FL @ Beach Arena
Buddy Austin vs. Ted Christy
Judy Glover & China Mira vs. Ida Foster & Patty Hatfield

12/28/57 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Enrique Torres vs. Tiny Carlson in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match
Ruth Waters vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match

12/30/57 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ike Eakins & Nick Roberts beat Tiny Carlson & John Smith
Judy Glover beat Barbara Baker(sub for Jeanetta Collins)
Enrique Torres beat Martino Angelo

12/30/57 Orlando, FL @ American Legion Arena
Irish Jackie vs. Tiny Tim in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson vs. Mona Baker in a 2 of 3 falls match
Tiny Tim & Mona Baker beat Irish Jackie & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Ramon Cernandes beat Sandor Kovacs

12/31/57 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Tito Infante & China Mira beat Irish Jackie & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match
Irish Jackie draw Tito Infante
China Mira beat Dot Dotson by DQ

Last edited on Sun Mar 18th, 2018 12:46 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/1/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Ike Eakins & Enrique Torres vs. Black Jack Dillon & Jack Vansky
Tiny Tim vs. Pee Wee James
Black Jack Dillon vs. Enrique Torres

1/2/58 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle & Ray Villmer beat Eddie Graham & John Smith

1/2/58 Jacksonville, FL
Don Eagle beat Black Jack Dillon(27:00) in a 2 of 3 falls match
Enrique Torres beat Jack Vansky(39:00) in a 2 of 3 falls match
Ted Christy draw Larry Williams

1/2/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Dot Dotson & Irish Jackie vs. China Mira & Tiny Tim
Ike Eakins vs. Sandor Kovacs
Martino Angelo vs. Harry Smith

1/4/58 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Ike Eakins vs. Enrique Torres in a 2 of 3 falls match
Girls/midgets 2 of 3 falls tag match
Kathy Starr vs. China Mira
Tito Infante vs. Pee Wee James

1/7/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dick The Bruiser vs. Enrique Torres
Jeanette Collins vs. China Mira
Irish Jackie vs. Tito Infante

1/7/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Sandor Kovacs vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Girls/midgets 2 of 3 falls tag match
Judy Glover vs. Dot Dotson
Pee Wee James vs. Tiny Tim

1/7/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Jack Vansky
Ruth Waters vs. Kathy Starr
Larry Williams vs. Ramon Cernandes

1/8/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle vs. Black Jack Dillon
Enrique Torres vs. Ramon Cernandes
Jerry Christy vs. Jack Vansky

1/9/58 Jacksonville, FL
Pee Wee James & Mona Baker beat Tito Infante & Sandra Ratliff
Enrique Torres beat Larry Williams(32:00)
Sandra Ratliff beat Mona Baker by DQ
Pee Wee James draw Tito Infante

1/9/58 Naples, FL @ American Legion Home
Don Eagle vs. Ted Christy
Doran O’Hara vs. John Smith
Chris Zaharias vs. Ramon Cernandes

1/10/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
5-girl battle royal featuring Judy Glover
Plus 1 other match

1/13/58 Tampa, FL
Don Eagle beat Dick The Bruiser by DQ
Enrique Torres beat Jerry Turenne
Corinne Cordero & Tito Infante beat Irish Jackie & Kathy Starr

1/13/58 Ocala, FL @ City Auditorium  
5-woman battle royal including Helen Hild, Mae Weston, China Mira, Kathy Starr and Ida Foster  
Tag team match featuring last 4 of battle royal  
Karl Karlson vs. Jerry Christy

1/13/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Duke Keomuka vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Sandor Kovacs vs. John Smith in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson & Pee Wee James vs. Ruth Waters & Tiny Tim

1/14/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dick The Bruiser vs. Enrique Torres
Pee Wee James & Kathy Starr vs. Tiny Tim & Helen Hild
Helen Hild vs. Kathy Starr  

1/14/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Don Eagle vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins vs. China Mira in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka vs. Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match

1/14/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Mr. Moto vs. Nick Roberts
Pee Wee James & Jeanette Collins vs. Tito Infante & Ruth Waters
Tito Infante vs. Pee Wee James
Jeanette Collins vs. Ruth Waters

1/15/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Enrique Torres vs. Dick The Bruiser in a 2 of 3 falls match
Tito Infante & Tiny Tim vs. Pee Wee James & Irish Jackie in a 2 of 3 falls match 
Nick Roberts vs. John Smith 

1/16/58 Jacksonville, FL
Tiny Tim & Tito Infante beat Irish Jackie & Pee Wee James
Enrique Torres beat Duke Keomuka(31:00) in a 2 of 3 falls match
Irish Jackie beat Tito Infante(9:00)
Tiny Tim beat Pee Wee James(10:00)

1/17/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Mr. Moto vs. Nick Roberts in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

1/20/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
John Smith & Duke Keomuka vs. Ray Villmer & Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match
Kathy Starr vs. Helen Hild in a 2 of 3 falls match
Jerry Turenne vs. Larry Williams

1/21/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mr. Moto vs. Enrique Torres
Corrine Cordero vs. Helen Hild
Jerry Turenne vs. Black Jack Dillon

1/21/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Duke Keomuka vs. Sandor Kovacs in a judo jacket match
Ruth Waters vs. Kathy Starr in a 2 of 3 falls match
Tony Martinelli vs. Larry Williams

1/21/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Dick The Bruiser & John Smith vs. Ted Christy & Jerry Christy
Mae Masten vs. Dot Dotson
Jerry Christy vs. John Smith

??1/21/58 Orlando, FL
Dick The Bruiser beat Chuck Benson

1/22/58 Miami, FL @ Biscayne Arena
Don Eagle vs. Jack Vansky
Betty Hawkins vs. Judy Glover
Plus 1 other match

1/23/58 Jacksonville, FL
Duke Keomuka beat Ted Christy(34:00) in a 2 of 3 falls match
Corinne Cordero beat Sandra Ratliff in a 2 of 3 falls match
Tony Martinelli beat Larry Williams(17:00)

1/23/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Eagle vs. Mr. Moto
John Smith vs. Enrique Torres
Helen Hild vs. Betty Hawkins

1/24/58 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mr. Moto beat John Smith in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Enrique Torres beat Dick The Bruiser by DQ in a 2 of 3 falls match

1/24/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Sandor Kovacs vs. Ted Christy
Girl tag match
Plus 2 other girl’s matches

1/27/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Ernie Dusek vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Emil Dusek vs. Sandor Kovacs

1/28/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Ernie Dusek in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Betty Hawkins
Emil Dusek beat Jack Vansky(23:00)

1/28/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Mr. Moto vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
China Mira vs. Kathy Starr in a 2 of 3 falls match
Tony Martinelli vs. Black Jack Dillon

1/28/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ted Christy & Jerry Christy beat Dick The Bruiser & Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
Helen Hild beat Mona Baker
Pete Managoff beat Jerry Christy

??1/28/58 Orlando, FL
Betty Hawkins beat Ruth Waters
Duke Keomuka beat Ray Villmer
Mr. Moto beat Jerry Turenne

1/30/58 Jacksonville, FL
Don Eagle beat Duke Keomuka(34:00) in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Emil Dusek in a 2 of 3 falls match
Pete Managoff beat Tony Martinelli(13:00)

1/31/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Ted Christy vs. Nick Roberts
Chris Zaharias vs. Doran O’Hara
Harry Smith vs. Larry Williams

1/31/58 Miami Beach, FL @ Auditorium

2/1/58 Leesburg, FL National Guard Armory
Enrique Torres vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Ernie Dusek vs. Jerry Christy
Ted Christy vs. Emil Dusek
 
2/1/58 Dade City, FL
Mr. Moto vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Kathy Starr
Chris Zaharias vs. Sandor Kovacs
 
2/1/58 Bradenton, FL
Don Eagle vs. Black Jack Dillon
Pete Managoff vs. Jerry Turenne
Larry Williams vs. Jack Vansky

2/3/58 Tampa, FL
Chief War Eagle & Don Eagle beat Dick The Bruiser & Jack Vansky
Tony Martinelli beat Duke Keomuka by DQ
Alberto Torres draw Chris Zaharias

2/3/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer & Sandor Kovacs vs. Emil Dusek & Ernie Dusek
Enrique Torres vs. Black Jack Dillon
Nell Stewart vs. Barbara Baker

??2/4/58 Orlando, FL
Eduardo Perez draw Enrique Torres

2/4/58 Lake Worth, FL @ Legion Arena
5-girl battle royal including Ida Mae Martinez, Nell Stewart, China Mira, Ruth Waters and Gerry Wright
Tony Martinelli vs. Emil Dusek in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

2/4/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Mr. Moto vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls, no time limit match
Ernie Dusek vs. Enrique Torres in a 2 of 3 falls match
Mona Baker vs. Helen Hild

2/4/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle beat Duke Keomuka
Pete Managoff beat Jerry Turenne
Alberto Torres beat Black Jack Dillon
 
2/5/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Ray Villmer & Enrique Torres beat Mr. Moto & Duke Keomuka by DQ
Jerry Christy beat Black Jack Dillon
Alberto Torres draw Jack Vansky

2/5/58 Miami, FL @ Biscayne Arena
Betty Hawkins won a 5-girl battle royal
Sandor Kovacs beat Ted Christy in a 2 of 3 falls match

2/6/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Eagle vs. Mr. Moto
Emil Dusek vs. Alberto Torres
Ernie Dusek vs. Enrique Torres

2/6/58 Avon Park, FL
Dick The Bruiser vs. Jerry Christy
Helen Hild vs. Nell Stewart

2/6/58 Jacksonville, FL
Judy Glover beat Dot Dotson(sub for Corinne Cordero) in a 2 of 3 falls match
Pete Managoff beat Tony Martinelli(35:00) in a 2 of 3 falls, no holds barred match
Jerry Turenne beat Jack Vansky by DQ

2/7/58 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mr. Moto beat Dick The Bruiser by DQ
Tony Martinelli & Sandor Kovacs beat Pete Managoff & Ernie Dusek
Helen Hild beat Betty Hawkins
 
2/7/58 Lakeland, FL
Duke Keomuka no contest with Don Eagle
Nick Roberts beat Pat O'Hara(sub for Pete Managoff)  
Jerry Christy draw Jerry Turenne

2/7/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Enrique Torres & Alberto Torres vs. Jack Vansky & Saul Weingeroff
Barbara Baker vs. Nell Stewart
Plus 2 other matches
 
2/8/58 Dade City, FL
Dick The Bruiser vs. Ray Villmer
Tony Martinelli vs. Duke Keomuka
Barbara Baker vs. Betty Hawkins
 
2/8/58 Daytona, FL
Don Eagle vs. Jack Vansky
Pete Managoff vs. Enrique Torres
Alberto Torres vs. George Ursitti
 
2/10/58 Orlando, FL
Enrique Torres & Alberto Torres vs. Emil Dusek & Ernie Dusek
Mr. Moto vs. Sandor Kovacs
Ernie Dusek vs. Alberto Torres
Emil Dusek vs. Enrique Torres

2/10/58 Sarasota, FL
Don Eagle beat Pete Managoff
Billy Parks beat Jerry Turenne
China Mira beat Gerry Wright

2/10/58 Tampa, FL
Edouard Carpenter beat Dick The Bruiser
Duke Keomuka beat Ray Villmer
Barbara Baker & Judy Glover beat Betty Hawkins & Nell Stewart

2/10/58 Sarasota, FL
Don Eagle beat Pete Managoff by DQ
China Mira beat Gerry Wright
Billy Parks beat Jerry Turenne

2/11/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ernie Dusek & Ike Eakins(sub for Emil Dusek) beat Jack Vansky & Chris Zaharias
China Mira beat Mona Baker
Tony Martinelli draw Ted Christy
 
2/11/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Duke Keomuka & Mr. Moto vs. Ray Villmer & Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match
Hele Hild vs. Nell Stewart in a 2 of 3 falls match 
Ray Villmer vs. Duke Keomuka

2/11/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Man Mountain Managoff vs. Enrique Torres
5-girl battle royal including Barbara Baker, Betty Hawkins, Frankie Moore, Gerri Wright and Judy Glover
Plus 2 other matches
 
2/12/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle beat Pete Managoff by DQ
Nick Roberts beat Eduardo Perez
Jerry Christy beat Jerry Turenne
 
2/12/58 Miami @ Bayfront Park Auditorium
Mr. Moto & Duke Keomuka vs. Alberto & Enrique Torres
Nell Stewart vs. China Mira
Duke Keomuka vs. Alberto Torres
 
2/13/58 Jacksonville, FL
Judy Glover won a 5-woman battle royal
Judy Glover beat Corinne Cordero
Frankie Moore beat Mona Baker
Sandor Kovacs beat Pete Managoff(47:00) in a 2 of 3 falls match

2/13/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Antonino Rocca vs. Ernie Dusek
Helen Hild vs. Nell Stewart
Duke Keomuka vs. Harry Lewis

2/14/58 Miami Beach, FL @ Auditorium
Edouard Carpentier draw Antonino Rocca in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Nell Stewart in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer & Sandor Kovacs beat Ernie Dusek & Bob Langevin
 
2/14/58 Lakeland, FL
Don Eagle beat Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Pete Managoff by DQ in a 2 of 3 falls match
Tony Martinelli draw Jerry Christy(30:00)
 
2/14/58 Arcadia, FL
Mr. Moto vs. Ted Christy in a 2 out of 3 falls match
Harry Smith vs. Jack Vansky in a 2 out of 3 falls match
 
2/15/58 Leesburg, FL
Judy Glover & Frankie Moore vs. Mona Baker & Nell Stewart
Eduardo Perez & Chris Zaharias vs. Harry Smith & Sandor Kovacs
 
2/15/58 Bradenton, FL
Jerry Christy & Ted Christy beat Ernie Dusek & Pete Managoff
Betty Hawkins beat Helen Hild

2/15/58 Dade City, FL
Don Eagle vs. Duke Keomuka
Jerry Turenne vs. Nick Roberts
Tony Martinelli vs. Jack Vansky
 
2/17/58 Sarasota, FL
Gorgeous George beat Jack Vansky
Vincent Garibaldi beat Brother Elmer
Tony Martinelli draw Billy Parks

2/17/58 Tampa, FL
Ray Villmer beat Duke Keomuka by DQ
Judy Glover beat Lady Angel by DQ
Betty Hawkins & Sonny Boy Cassidy beat Barbara Baker & Robert Randall

2/18/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Ike Eakins
Alma Mills & Sonny Boy Cassidy vs. China Mira & Robert Randall
Tony Martinelli vs. Billy Parks

2/18/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Lady Angel vs. Betty Hawkins
Vince Garibaldi & Mona Baker vs. Brother Elmer & Helen Hild
Pete Managoff vs. Jerry Christy

2/19/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Gorgeous George beat Enrique Torres in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez beat Nick Roberts
Jerry Christy beat Alberto Torres
 
2/19/58 Miami @ Biscayne Arena
Sandor Kovacs beat Duke Keomuka by DQ
Lady Angel beat Betty Hawkins
Sonny Boy Cassady & Vincent Garibaldi beat Robert Randall & Brother Elmer
 
2/20/58 Jacksonville, FL
Brother Elmer & Frankie Moore beat Vincent Garibaldi & Alma Mills(54:00) in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Eduardo Perez(46:00) in a 2 of 3 falls match
Alma Mills beat Frankie Moore
Brother Elmer draw Vincent Garibaldi

2/20/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Eagle vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins vs. Judy Glover
Billy Parks vs. Chris Zaharias
Lord Randall vs. Sonny Boy Cassidy

2/21/58 Lakeland, FL
Lady Angel vs. Jerri Wright
Emil Dusek & Ernie Dusek vs. Jerry Christy & Bobby Christy
Ernie Dusek vs. Jerry Christy

2/21/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Brother Elmer & Mona Baker vs. Vincent Garibaldi & Betty Hawkins
Duke Keomuka vs. Nick Roberts
Plus 2 other matches

2/21/58 Miami Beach, FL @ Auditorium

2/22/58 Leesburg, FL
Don Eagle vs. Eduardo Perez
Sandor Kovacs vs. Jack Vansky
China Mira vs. Betty Hawkins
 
2/24/58 Tampa, FL
Don Eagle & Roy Villmer beat Mr. Moto & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match 
Jerry Christy beat Pete Managoff by DQ
Jerri Wright beat Frankie Moore

2/24/58 Ocala, FL
Gorgeous George vs. Harry Smith
Emil Dusek vs. Ted Christy
Leo Wallick vs. Jack Vansky

2/24/58 Sarasota, FL
China Mira & Robert Randell beat Dot Dotson & Sonny Boy Cassidy
Ernie Dusek beat Bill Wright
Billy Parks beat George LaCourse

2/25/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Lady Angel vs. China Mira
Vince Garibaldi & Dot Dotson vs. Brother Elmer & Judy Glover
Duke Keomuka vs. Sandor Kovacs

2/25/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Gorgeous George beat Mr. Moto by DQ in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy beat Emil Dusek by DQ
Billy Parks draw Ernie Dusek
 
2/25/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Roy Villmer vs. Don Eagle in a 2 of 3 falls match
Leo Wallick vs. Tony Martinelli in a 2 of 3 falls match
Alma Mills vs. Frankie Moore
 
2/26/58 Miami @ Biscayne Arena
Lady Angel & Brother Elmer vs. China Mira & Robert Randell in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson vs. Barbara Baker

2/27/58 Jacksonville, FL
Gorgeous George beat Tony Martinelli in a 2 of 3 falls match
Sandor Kovacs beat Eduardo Perez by DQ in a 2 of 3 falls match)
Duke Keomuka draw Billy Parks(30:00)

2/27/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Lady Angel vs. China Mira
Mona Baker & Lord Randall vs. Alma Mills & Vincent Garibaldi
Jerry Christy vs. Pete Managoff

2/28/58 Miami Beach, FL @ Auditorium
Gorgeous George beat Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Mr. Moto by DQ
Judy Glover & Vincent Garibaldi beat Nell Stewart & Sonny Boy Cassidy

2/28/58 Lakeland, FL
Pete Managoff beat Nick Roberts in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Frankie Moore
Billy Parks beat Ernie Dusek by DQ

3/1/58 Bradenton, FL
Don Eagle beat Pete Managoff

3/1/58 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Alma Mills & Lord Randell vs. Corrine Cordero & Vince Garibaldi in a 2 of 3 falls match
Tony Martinelli vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match
Lady Angel vs. Betty Hawkins

3/3/58 Sarasota, FL
Billy Parks draw Harry Smith
Pete Managoff draw Nick Roberts

3/3/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gerry Wright & Sonny Boy Cassidy vs. Mona Baker & Lord Randell in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez & Jack Vansky vs. Don Eagle & Ted Christy in a 2 of 3 falls match
Ted Christy vs. Eduardo Perez

3/4/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George vs. Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match
Nell Stewart vs. Judy Glover
Jerry Christy vs. Emil Dusek

3/4/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Billy Parks vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
China Mira vs. Lady Angel
Betty Hawkins & Sonny Boy Cassidy vs. Frankie Moore & Vince Garibaldi in a 2 of 3 falls match

3/4/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Antonino Rocca beat Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy draw Leo Wallick in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker draw Dot Dotson(30:00)

3/5/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
5-woman battle royal including Mona Baker, Betty Hawkins, Alma Mills, Frankie Moore & Gerry Wright
Pete Managoff vs. Eduardo Perez

3/6/58 Jacksonville, FL
Nell Stewart beat Lady Angel by DQ in a 2 of 3 falls match
Leo Wallick vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky beat Emil Dusek

3/6/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Gorgeous George vs. Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Betty Hawkins
Tony Martinelli vs. Jerry Christy

3/7/58 Lakeland, FL @ National Guard Armory
China Mira & Brother Elmer beat Sonny Boy Cassidy & Nell Stewart by DQ in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
Billy Parks beat Nick Roberts

3/7/58 Miami Beach, FL @ Auditorium

3/8/58 Bradenton, FL
Lady Angel beat Barbara Baker
Robert Randall beat Sonny Boy Cassidy
Nick Roberts beat Pete Managoff

3/10/58 Tampa, FL
Antonino Rocca draw Don Eagle
Jerry Christy beat Harry Lewis
Harry Smith beat Eduardo Perez

3/10/58 Sarasota, FL
Dot Dotson beat Lady Angel
Ted Christy beat Jack Vansky
Don Whittler beat Bill Wright

3/10/58 Ocala, FL @ City Auditorium  
5-woman battle royal featuring Nell Stewart, China Mira, Frankie Moore, Gerry Wright and Barbara baker  
plus 2 woman’s matches
Sandor Kovacs vs. Pete Managoff  

3/11/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 
Antonino Rocca beat Ted Christy in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Nell Stewart in a 2 of 3 falls match
Sandor Kovacs(sub for Eduardo Perez) beat Harry Lewis(19:00) by DQ

3/11/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match
Lady Angel vs. China Mira in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky vs. Tony Martinelli

3/13/58 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Antonino Rocca beat Gorgeous George in a 2 of 3 falls match
Nell Stewart draw Judy Glover(45:00)
Eduardo Perez beat Nick Roberts(24:00)

3/13/58 Jacksonville, FL
Don Eagle beat Leo Wallick
Benny Trudell beat Tony Martinelli(32:00) in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky beat Sandor Kovacs(14:00)

3/14/58 Lakeland, FL @ National Guard Armory 
Nell Stewart & Leo Wallick vs. China Mira & Billy Parks
Billy Parks vs. Leo Wallick
Nell Stewart vs. China Mira

3/14/58 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle beat Ike Eakins
Barbara Baker vs. Lady Angel
Pete Managoff vs. Ray Villmer

3/14/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Gorgeous George vs. Tony Martinelli
Betty Hawkins vs. Gerry Wright
Jack Vansky vs. Nick Roberts

3/15/58 Bradenton, FL
Gorgeous George draw Nick Roberts
Chris Zaharias beat Tony Martinelli
Judy Glover draw Nell Stewart

3/17/58 Tampa, FL
Jerry Christy & Harry Smith beat Eduardo Perez & Leo Wallick
Ray Villmer beat Gorgeous George
Chuck Benson beat Ted Christy

3/17/58 Ocala, FL @ City Auditorium  
Ike Eakins vs. Pete Managoff  
Barbara Baker vs. Betty Hawkins  
Chris Zaharias vs. ?? 

3/18/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George vs. Don Eagle in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez vs. Billy Parks
Pete Managoff vs. Harry Smith

3/18/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Jerry Christy beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins beat Barbara Baker to win 5-girl battle royal
Gerri Wright beat Frankie Moore
Betty Evans was first girl eliminated from battle royal

3/20/58 Jacksonville, FL
Chief War Eagle & Don Eagle beat Leo Wallick & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts beat Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
Corinne Cordero beat Frankie Moore(15:00)

3/20/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Judy Glover & Barbara Baker vs. Nell Stewart & Betty Hawkins
Eduardo Perez vs. Dick Steinborn
Len Rossi vs. Harry Smith

3/21/58 Miami Beach, FL @ Auditorium 
Don Eagle double countout with Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
China Mira & Tiny Tim beat Dot Dotson & Ivan The Terrible
Paul Carpentier beat Ted Christy

3/21/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
5-girl battle royal including Judy Glover, Nell Stewart, Gerry Wright, Ella Waldek and Francis Moore
Nick Roberts vs. Jack Vansky

3/22/58 Daytona, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Eduardo Perez
Tiny Tim & Barbara Baker vs. Ivan The Terrible & Nell Stewart
Paul Carpentier vs. Jack Vansky

3/24/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George & Jack Vansky vs. Ray Villmer & Dick Steinborn
Plus girls match

3/24/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
NWA World Champion Dick Hutton beat Mr. Moto via pinfall in a 2 of 3 falls match
Ivan The Terrible beat Tiny Tim
Judy Glover beat Nell Stewart by DQ
Tiny Tim & Judy Glover no contest with Ivan The Terrible & Nell Stewart

3/25/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
NWA World Champion Dick Hutton vs. Ike Eakins
Betty Hawkins & Ivan The Terrible vs. Judy Glover & Tiny Tim
Ivan The Terrible vs. Tiny Tim
Betty Hawkins vs. Judy Glover

3/25/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mr. Moto vs. Don Eagle
Pete Managoff vs. Billy Parks
Nick Roberts vs. Jungle Jim Bradley

3/25/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Jerry Christy beat Gorgeous George
Ella Waldek vs. Gerri Wright
Paul Carpentier vs. Leo Wallick

3/25/58 Miami, FL @ Bayfront Park Auditorium
NWA World Champion Dick Hutton vs. Billy Parks
Dot Dotson vs. Betty Evans
Tom Brady vs. Don Whittler

3/27/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
NWA World Champion Dick Hutton vs. Gorgeous George
Judy Glover vs. Betty Hawkins in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Jungle Jim Bradley

3/27/58 Jacksonville, FL
Chief War Eagle & Don Eagle beat Leo Wallick & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Billy Parks beat Chuck Benson(34:00) in a 2 of 3 falls match
Len Rossi beat Chris Zaharias(22:00) by DQ

3/28/58 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
NWA World Champion Dick Hutton vs. Nick Roberts
Girls match
Plus 1 other match

3/28/58 Miami Beach, FL @ Auditorium

3/29/58 Daytona Beach, FL @ Armory
NWA World Champion Dick Hutton vs. Ray Villmer
Judy Glover & China Mira vs. Betty Hawkins & Corinne Cordero
Plus 1 other match

3/29/58 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Pete Managoff in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky vs. Len Rossi in a 2 of 3 falls match
Barbara Baker vs. Ella Waldek

3/31/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Gorgeous George vs. Ray Villmer

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/1/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle & War Eagle vs. Jungle Man Bradley & Jack Vansky
Judy Glover vs. Ella Waldek
Nick Roberts vs. Billy Parks

4/1/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Gorgeous George vs. Jerry Christy in a 2 of 3 falls match with Ike Eakins as special referee
Pee Wee James & Frankie Moore vs. Bull Drummond & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Pee Wee James vs. Bull Drummond

4/1/58 Miami, FL @ Biscayne Arena
Don Eagle beat Jungle Man
Dot Dotson won a 5-woman battle royal that also included Barbara Baker, Betty Evans, China Mira and Frankie Moore

4/2/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Gorgeous George vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Pee Wee James & Betty Hawkins vs. Bull Drummond & Nell Stewart
plus 2 more matches

4/3/58 Jacksonville, FL
Judy Glover & Pee Wee James beat Betty Hawkins & Bull Drummond
Nick Roberts beat Jungle Man(aka Tom Bradley)
Judy Glover beat Betty Hawkins
Bull Drummond beat Pee Wee James

4/3/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Eagle vs. Gorgeous George
Jerry Christy vs. Len Rossi
Dot Dotson vs. Barbara Baker

4/7/58 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Fuzzy Cupid & Nell Stewart vs. Pee Wee James & China Mira in an anything goes, 2 of 3 falls match
Chris Zaharias vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Pee Wee James vs. Fuzzy Cupid 
China Mira vs. Nell Stewart 

4/7/58 Ocala, FL @ City Auditorium  
Betty Hawkins & Leo Wallick vs. Barbara Baker & Len Rossi  
plus other matches

4/8/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena 
5-girl battle royal including Nell Stewart, China Mira, Corinne Cordero, Dot Dotson and Betty Evans
1st girl out done for the night; pairing for singles bouts featured 2nd & 3rd eliminated, and between final two girls, winner of wrestle royal wins battle royal
Billy Parks vs. John Paul Henning
Plus 2 other matches

4/8/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Len Rossi vs. Benny Trudell in a 2 of 3 falls match
Betty Hawkins & Bull Brummell vs. Barbara Baker & Pee Wee James in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

4/8/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Judy Glover vs. Ella Waldek
Ray Villmer vs. Harry Smith
Don Whittler vs. Chris Zaharias

4/9/58 Miami, FL @ Biscayne Arena
Jungle Man & Chris Zaharias beat John Paul Henning & Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Jungle Man draw Billy Parks

4/10/58 Jacksonville, FL
China Mira & Ruth Waters beat Nell Stewart & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
John Paul Henning beat Billy Parks(42:00) in a 2 of 3 falls match
China Mira beat Nell Stewart
Dot Dotson beat Ruth Waters

4/10/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Eagle vs. Len Rossi in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Jungle Man vs. Leo Wallick

4/14/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer vs. Gene Darval
Billy Parks vs. Paul Carpentier

4/15/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jungle Man Bradley, Jack Vansky & Chris Zaharias vs. Billy Parks, John Paul Henning & Nick Roberts
Jack Vansky vs. Nick Roberts
Jungle Man Bradley vs. John Paul Henning
Chris Zaharias vs. Billy Parks

4/16/58 Miami, FL @ Biscayne Arena
Don Eagle beat Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match
Len Rossi beat Gene Darval in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Benny Trudell(25:00)

4/17/58 Jacksonville, FL
Ella Waldek beat Judy Glover(31:00)
John Paul Henning beat Gene Darval in a 2 of 3 falls match
Len Rossi beat Billy Parks

4/22/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Barbara Baker & China Mira vs. Dot Dotson & Corrine Cordero
Ray Villmer vs. Chuck Benson
Barbara Baker vs. Corrine Cordero
Dot Dotson vs. China Mira

4/23/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory 
Jack Vansky vs. Don Eagle in a 2 of 3 falls, no time limit match
Harry Smith vs. Chris Zaharias in a 2 of 3 falls match 
Gene Darval vs. John Paul Henning

4/24/58 Jacksonville, FL
John Raymond Carpentier beat Jack Vansky(32:00) in a 2 of 3 falls match
John Paul Henning vs. Gene Darval
Judy Glover vs. Corinne Cordero
Note: John Raymond Carpentier arrives in the territory billed as the World Junior Heavyweight champion.

4/28/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match
Johnny Henning vs. Gene Darval

5/1/58 Jacksonville, FL
Don Eagle beat Gene Darval by DQ in a 2 of 3 falls match
John Raymond Carpentier draw Leo Wallick(60:00)
Chris Zaharias beat Len Rossi(22:00)

5/5/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Gene Darval in a boxing match
Harry Smith vs. Paul Carpentier

5/8/58 Jacksonville, FL
Peggy Allen beat Judy Grable in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Chris Zaharias(17:00) by DQ
Leo Wallick double DQ Gene Darval in a 2 of 3 falls match

5/15/58 Jacksonville, FL
Jack Vansky beat Gene Darval by reversed decision in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Barbara Baker in a 2 of 3 falls match
Chuck Benson beat Chris Zaharias(20:00)

5/19/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gene Darval & Johnny Henning vs. Dick Steinborn & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Pat O’Hara

5/22/58 Jacksonville, FL
Jack Vansky beat Gene Darval in a Texas death match
Harry Smith beat Chuck Benson(37:00) in a 2 of 3 falls match
John Paul Henning beat Pat O’Hara(22:00)

5/29/58 Jacksonville, FL
Fabulous Moolah beat Peggy Allen in a 2 of 3 falls match
Harry Smith & Jack Vansky beat Buddy Lee & Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Buddy Lee(10:00)
Pat O’Hara beat Jack Vansky(11:00)

6/5/58 Jacksonville, FL
Farmer Powell beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Pat O’Hara by DQ in a 2 of 3 falls match
Chuck Benson draw Charley Harben

6/12/58 Jacksonville, FL
Charley Harben beat Farmer Powell in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Georgia Boy Smith in a 2 of 3 falls match
Chuck Benson beat Pat O’Hara by DQ

6/19/58 Jacksonville, FL
Ray Villmer beat Charley Harben in a 2 of 3 falls match
Sandra Ratliff draw Penny Watson in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Pat O’Hara(27:00)

6/26/58 Jacksonville, FL
Sandra Ratliff & Chuck Benson beat Penny Watson & Charley Harben
Ray Villmer beat Pat O’Hara by DQ in a 2 of 3 falls match
Sandra Ratliff beat Penny Watson
Chuck Benson draw Charley Harben

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/3/58 Jacksonville, FL
Charley Harben beat Bibber McCoy(34:00) in a 2 of 3 falls match
John Heath beat Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
Lou Stinson draw Tommy Todd(30:00)

7/10/58 Jacksonville, FL
Millie Stafford beat Peggy Allen in a 2 of 3 falls match
Tommy O’Toole beat Chuck Benson in a 2 of 3 falls match
Mark Starr draw Jimmy Atkins

7/17/58 Jacksonville, FL
Judy Grable beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Tommy O’Toole by DQ in a 2 of 3 falls match
Mark Starr beat Jimmy Atkins in a 2 of 3 falls match

7/19/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Girl’s match
Plus 2 other matches

7/21/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Jackie Fargo & Don Fargo vs. ?? & ??

7/22/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Jackie Fargo & Don Fargo vs. Pat O’Hara & Harry Smith
Plus 3 other matches

7/23/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Jackie Fargo & Don Fargo vs. Tommy O’Toole & Mark Starr
Pat O’Hara vs. Jerry Atkins
Plus 2 other macthes

7/24/58 Jacksonville, FL
Don Fargo & Jackie Fargo beat Harry Smith & Mark Starr
Tommy O’Toole beat Charley Harben in a 2 of 3 falls match
Don Fargo draw Harry Smith(15:00)
Mark Starr beat Jackie Fargo by DQ

7/26/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Jackie Fargo & Don Fargo vs. Mark Starr & Jerry Atkins
Harry Smith vs. Tommy O’Toole
Plus 2 other matches

7/29/58 Tampa, FL
Don Eagle beat Tommy O'Toole
Scotty Williams beat Mark Starr DQ
Leo Newman beat Ray Villmer

7/31/58 Jacksonville, FL
Don Eagle beat Tommy O’Toole
Harry Smith(sub for Leo Wallick) beat Ray Villmer
Scotty Williams beat Mark Starr(20:00)

8/2/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Eagle vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

8/7/58 Jacksonville, FL
Don Eagle & Harry Smith beat Tommy O’Toole & Leo Wallick in a 2 of 3 falls match
Scotty Williams beat Ray Villmer by DQ in a 2 of 3 falls match
Tommy O’Toole draw Harry Smith(15:00)

8/9/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
6-man battle royal including Leo Wallick, Harry Smith, Tommy O’Toole, Mark Starr, Jerry Christy and Scotty Williams
Plus other matches

8/12/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Jackie Fargo & Don Fargo vs. Ray Villmer & Harry Smith
Lou Plummer vs. Scotty Williams
Plus 1 other match

8/12/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Linnie Kincaid & Bill Napolitan vs. Roberta Lindquest & Saul Weingeroff

8/14/58 Jacksonville, FL
Don Fargo & Jackie Fargo beat Harry Smith & Scotty Williams in a 2 of 3 falls match
Lou Plummer beat Leo Wallick in a 2 of 3 falls match
Jackie Fargo draw Harry Smith
Don Fargo draw Scotty Williams

8/16/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Jackie Fargo & Don Fargo vs. Jerry Christy & Scotty Williams
Harry Smith vs. Lou Plummer in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

8/18/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Lou Plummer vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Scotty Williams vs. Leo Wallick

8/21/58 Jacksonville, FL
Don Fargo & Jackie Fargo beat Harry Smith & Lou Plummer in a 2 of 3 falls match
Scotty Williams double countout with Leo Wallick in a 2 of 3 falls match
Lou Plummer beat Don Fargo by DQ

8/23/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Jackie Fargo & Don Fargo vs. Harry Smith & Jerry Christy in a 2 of 3 falls match
Tony Martinelli vs. Scotty Williams in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Don Fargo
Harry Smith vs. Jackie Fargo

8/25/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer vs. Lou Plummer in a Texas death match
Rita Cortez vs. Betty Clark in a 2 of 3 falls match
Don Whittler vs. Leo Wallick

8/28/58 Jacksonville, FL
Leo Wallick beat Scotty Williams in a Texas death match
Rita Cortez beat Betty Clark
Ray Villmer beat Lou Plummer(20:00)

9/1/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Rita Cortez & Chris Zaharias vs. Judy Grable & Carlos Mendoza in a 2 of 3 falls match
Leo Wallick & Lou Plummer vs. Ray Villmer & Scotty Williams in a 2 of 3 falls match

9/4/58 Jacksonville, FL
Judy Grable beat Rita Cortez
Harry Smith beat Leo Wallick in a 2 of 3 falls match
Carlos Mendoza draw Lou Plummer(30:00)

9/6/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Judy Grable vs. Rita Cortez in a 2 of 3 falls match
Carlos Mendoza vs. Leo Wallick in a 2 of 3 falls match
Scotty Williams vs. Chris Zaharias

9/11/58 Jacksonville, FL
Fabulous Moolah beat Judy Grable in a 2 of 3 falls match
Harry Smith & Scotty Williams beat Ray Villmer & Leo Wallick(39:00)
Leo Wallick draw Scotty Williams(15:00)

9/13/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Fabulous Moolah vs. Judy Grable
Tag match
Plus 2 other matches

9/15/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Dick Lever & Bobby Rains vs. Lee Garibaldi & Bill Napolitan in a 2 of 3 falls match
Jeanette Collins vs. May Mattson in a 2 of 3 falls match
Bill Barnes vs. Johnny Theobold

9/15/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Millie Stafford & Sylvia Torres vs. Betty Clark & Kitty Adams in a 2 of 3 falls match
Gypsy Joe vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Carlos Mendoza vs. Jake Dennett

9/18/58 Jacksonville, FL
Scotty Williams won a 5-man battle royal
Kitty Adams beat Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Carlos Mendoza
Carlos Mendoza beat Gypsy Joe(21:00)
Note: Ray Bennett was the fifth man in the Wrestle Royal, but didn’t compete in a singles match afterwards

9/20/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Kitty Adams & Scotty Williams vs. Sylvia Torres & Harry Smith
Jake Dennett vs. Carlos Mendoza
Kitty Adams vs. Sylvia Torres
Harry Smith vs. Scotty Williams

9/22/58 Orlando, FL @ Legion Arena
Scotty Williams beat Gypsy Joe by reverse decision
Jerry Christy & Kitty Adams beat Johnny Walker & Millie Stafford in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas beat Jake Dennett via pinfall

9/24/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Chris Belkas beat Gypsy Joe
Peggy Allen beat Sylvia Torres
Johnny Walker beat Carlos Mendoza in a 2 of 3 falls match

9/25/58 Jacksonville, FL
Peggy Allen beat Millie Stafford(44:00)
Scotty Williams beat Gypsy Joe in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker beat Carlos Mendoza(27:00)

9/27/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Johnny Walker vs. Chris Belkas in a 2 of 3 falls match
Millie Stafford vs. Kitty Adams
Chico Ortiz vs. Scotty Williams

9/30/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Fabulous Moolah beat Rita Cortez in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas & Scotty Williams beat Gypsy Joe & Chico Ortiz by DQ in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy draw Johnny Walker

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/1/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Gypsy Joe vs. Jake Dennett
Kurt Steinke vs. Scotty Williams
Chico Ortiz vs. John Heath

10/2/58 Jacksonville, FL
Fabulous Moolah beat Rita Cortez in a 2 of 3 falls match
Gypsy Joe beat Scotty Williams in a 2 of 3 falls match
Kurt Steinke draw Jerry Christy(sub for Jimmy Bianco)(30:00)

10/4/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Fabulous Moolah beat Rita Cortez
Kurt Steinke vs. Johnny Walker
Chris Belkas vs. Kurt Steinke

10/6/58 Orlando, FL @ Legion Arena
Johnny Walker beat Gypsy Joe in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas beat Chico Ortiz(sub for Kurt Steinke)
Mae Weston beat Beverly Dempsey(23:00) via pinfall

10/7/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Chris Belkas, Jerry Christy & Johnny Walker beat Gypsy Joe, Chico Ortiz & Eduardo Perez
Chris Belkas beat Gypsy Joe by DQ
Johnny Walker beat Chico Ortiz
Eduardo Perez draw Jerry Christy

10/8/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Judy Glover beat Mae Weston in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker beat Gypsy Joe via pinfall in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas beat Kurt Steinke by DQ

10/9/58 Jacksonville, FL
Kurt Steinke beat Gypsy Joe in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas beat Jake Bennett(39:00) in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker no contest with Jerry Christy

10/11/58 Dade City, FL @ Armory
Gypsy Joe vs. Jerry Christy in a Texas death match
Ella Waldek vs. Mae Weston in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker vs. Chris Belkas

10/11/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Angelo Martinelli & Mae Weston vs. Saul Weingeroff & Jeanette Collins
Plus other matches

10/13/58 Orlando, FL @ Legion Arena
Johnny Walker beat Eduardo Perez by DQ in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy & Chris Belkas vs. Kurt Steinke & Jake Dennett in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy draw Kurt Steinke
Chris Belkas draw Jake Dennett

10/13/58 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca & Miguel Perez beat Karl Von Hess & Steve Stanlee in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Mae Weston by DQ
Scotty Williams beat Harry Lewis

10/14/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Fabulous Moolah & Betty Clark vs. Rita Cortez & Ann Regan
Chico Ortiz vs. Harry Smith
Plus 1 other match

10/14/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Judy Glover & Mae Weston beat Ella Waldek & Dot Dotson by DQ in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker beat Eduardo Perez by DQ in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas draw Scotty Williams(30:00)

10/15/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Betty Clark & Ann Regan vs. Rita Cortez & Fabulous Moolah in a 2 of 3 falls match
Kurt Steinke vs. Johnny Walker in a 2 of 3 falls match
plus 2 other woman’s matches

10/15/58 Miami, FL @ National Guard Armory
Jerry Christy vs. Sandor Kovacs
Tony Napolitan vs. Sammy Berg
Tony Martinelli vs. Doran O’Hara
Barbara Baker vs. Jeanette Collins

10/16/58 Jacksonville, FL
Fabulous Moolah & Betty Clark beat Rita Cortez & Ann Morgan(35:00) in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker beat Kurt Steinke(36:00) in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas beat Scotty Williams(28:00)

10/18/58 Dade City, FL @ Armory
Fabulous Moolah vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Kurt Steinke in a 2 of 3 falls, no time limit match
Chris Belkas vs. Harry Smith

10/18/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Roberto Pico vs. Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Sammy Berg
Tony Martinelli vs. Leo Garibaldi

10/21/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson & Pee Wee James vs. Rita Cortez & Tito Infante
Lou Klein vs. Harry Smith
Rita Cortez vs. Dot Dotson
Pee Wee James vs. Tito Infante

10/21/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Fabulous Moolah & Tom Thumb beat Judy Glover & Farmer McGregor(sub for Cowboy Bradley) in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez beat Johnny Walker in a 2 of 3 falls match
Fabulous Moolah draw Judy Grable
Farmer McGregor(sub for Cowboy Bradley) beat Tom Thumb by DQ

10/22/58 Miami, FL @ National Guard Armory

10/23/58 Jacksonville, FL
Farmer McGregor & Mae Weston beat Tom Thumb & Ella Waldek
Ella Waldek beat Mae Weston
Tom Thumb beat Farmer McGregor
Johnny Walker beat Louis Klein

10/25/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Enrique Torres vs. Lee Wagner
Plus other matches

10/27/58 Orlando, FL @ Legion Arena
Pee Wee James & Mark Tendler vs. Farmer McGregor & Lou Klein in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker vs. Kurt Steinke in a 2 of 3 falls match
Mark Tendler vs. Lou Klein
Farmer McGregor vs. Pee Wee James

10/27/58 Tampa, FL
Billy Two Rivers beat Eduardo Perez

10/27/58 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Mae Weston & Tito Infante beat Dot Dotson & Tom Thumb in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas beat Scotty Williams
Dot Dotson beat Mae Weston
Tom Thumb beat Tito Infante

10/28/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Farmer McGregor & Judy Glover vs. Pee Wee James & Ella Waldek
Chico Ortez vs. Lou Klein
Framer McGregor vs. Pee Wee James
Judy Glover vs. Ella Waldek

10/29/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Johnny Walker vs. Chris Belkas in a 2 of 3 falls match
Judy Glover & Farmer McGregor vs. Dot Dotson & Tom Thumb
plus 2 other matches

10/29/58 Miami, FL @ National Guard Armory

10/30/58 Jacksonville, FL
Farmer McGregor & Tito Infante beat Tom Thumb & Pee Wee James in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker vs. Lou Klein when, Walker refused to accept a victory over an injured Klein
Tito Infante draw Tom Thumb
Pee Wee James beat Farmer McGregor

11/1/58 Dade City, FL @ Armory
Judy Glover vs. Dot Dotson in a Texas death match
Chris Belkas & Johnny Walker vs. Eduardo Perez & Chico Ortiz
Plus 2 other matches

11/3/58 Orlando, FL @ Legion Arena
Billy Two Rivers vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker vs. Johnny Bence

11/4/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Judy Glover double DQ Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Kurt Steinke in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker beat Chris Belkas, but refused to accept the victory because Belkas had the wind knocked out of him

11/5/58 Miami, FL @ National Guard Armory
Enrique Torres beat Joe Christy
Sammy Berg draw Angelo Martinelli
Sandor Kovacs beat John Albert

11/5/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Betty Evans & Ella Waldek beat Ann Regan & Mae Weston
Johnny Walker beat Jerry Christy
Mae Weston beat Ella Waldek by DQ
Ann Regan beat Betty Evans

11/6/58 Jacksonville, FL
Mae Weston & Ann Regan beat Dot Dotson & Ella Waldek(47:00) in a 2 of 3 falls match
Mark Tendler beat Jerry Christy(41:00) in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson beat Mae Weston
Ella Waldek beat Ann Regan

11/6/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Enrique Torres vs. Joe Christy
Tony Martinelli vs. Sammy Berg
Sandor Kovacs vs. John Albert

11/10/58 Orlando, FL @ Legion Arena
NWA World Champion Dick Hutton beat Johnny Walker by submission in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Judy Glover in a Texas death match
Rocky Columbo draw Chris Belkas(30:00)

11/11/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena  
Judy Glover vs. Ella Waldek in a Texas death match
Harry Smith vs. Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence vs. Johnny Walker

11/11/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ann Regan vs. Dot Dotson
Chris Belkas vs. Chico Ortiz
Scotty Williams vs. Don Greene

11/12/58 Miami, FL @ National Guard Armory
Ben Sharpe vs. Enrique Torres
Sammy Berg vs. Sandor Kovacs
Angelo Martinelli vs. Lee Wagner

11/12/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
NWA World Champion Dick Hutton beat Johnny Walker in a 2 of 3 falls match
Scotty Williams beat Kurt Steinke(9:00) in a 2 of 3 falls match
Rocky Columbo beat Don Greene(13:00)

11/13/58 Jacksonville, FL
NWA World Champion Dick Hutton beat Johnny Walker(32:00) in a 2 of 3 falls match
Ann Regan beat Sandra Ratliff in a 2 of 3 falls match
Mark Tendler beat Kurt Steinke

11/15/58 Bradenton, FL @ Armory
Judy Glover vs. Ella Waldek
Don Greene beat Johnny Bence
Johnny Walker vs. Harry Smith

11/18/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Dick Hutton vs. Harry Smith
Sylvia Torres vs. Dot Dotson
Ramon Cernandes vs. Johnny Bence

11/18/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Mae Weston & Tom Thumb vs. Judy Glover & Billy The Kid
Chris Belkas vs. Chico Ortiz
Mae Weston vs. Judy Glover
Tom Thumb vs. Billy The Kid

11/19/58 Miami, FL @ National Guard Armory
Barbara Baker & Angelo Martinelli beat Billy Napolitan & Millie Stafford
Ben Sharpe beat Sammy Berg

11/19/58 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Ella Waldek & Tom Thumb vs. Sylvia Torres & Tito Infante in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker vs. Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

11/19/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Jerry Christy draw Rocky Columbo

11/20/58 Jacksonville, FL
Pee Wee James & Ella Waldek beat Billy The Kid & Judy Glover
Lou Klein beat Eduardo Perez(37:00) by DQ in a 2 of 3 falls match
Billy The Kid beat Pee Wee James
Ella Waldek beat Judy Glover

11/21/58 Cocoa, FL @ National Guard Armory
Judy Grable & Pee Wee James vs. Dot Dotson & Farmer McGregor in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker beat Eduardo Perez in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

11/22/58 Avon Park, FL @ Armory
Tito Infante & Judy Glover vs. Tom Thumb & Dot Dotson
Johnny Walker vs. Eduardo Perez
plus 2 other matches

11/24/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mae Weston & Ella Waldek vs. Ann Regan & Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Mark Tendler vs. Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match
Rocco Columbo vs. Harry Smith

11/25/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson & Billy The Kid vs. Judy Glover & Tito Infante
Lou Klein vs. Ramon Cernandes
Billy The Kid vs. Tito Infante
Judy Glover vs. Dot Dotson

11/25/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Chris Belkas vs. Chico Ortiz
Betty Clark vs. Mae Weston
Harry Smith vs. Scotty Williams

11/26/58 Miami, FL @ National Guard Armory
Enrique Torres beat Ben Sharpe in a 2 of 3 falls match
Masked Marvel beat Sandor Kovacs in a 2 of 3 falls match
Sammy Berg beat Soldier Barry
Millie Stafford beat Barbara Baker

11/26/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Jerry Christy vs. Rocky Columbo in a 2 of 3 falls match
Farmer McGregor vs. Pee Wee James
Betty Clark vs. Ann Regan

11/27/58 Jacksonville, FL
Farmer McGregor & Betty Clark beat Pee Wee James & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Eduardo Perez beat Lou Klein(34:00) in a 2 of 3 falls match
Farmer McGregor beat Pee Wee James(14:00)
Betty Clark beat Ella Waldek(11:00)

11/27/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Sandor Kovacs & Barbara Baker vs. Soldier Barry & Millie Stafford
Ben Sharpe vs. Enrique Torres
Sammy Berg vs. Great Unknown

11/28/58 Cocoa, FL @ National Guard Armory
Mae Weston & Ann Regan vs. Ella Waldek & Betty Clark in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker vs. Chris Belkas in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Mae Weston
Betty Clark vs. Ann Regan

12/1/58 Orlando, FL @ Legion Arena
Harry Smith(sub for Johnny Walker) beat Black Jack Dillon via pinfall in a 2 of 3 falls match
Mae Weston draw Kitty Adams in a 2 of 3 falls match
Mark Tendler beat Ramon Cernandes by knockout in 3rd round in a boxing match

12/2/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Kitty Adams beat Dot Dotson by DQ
Rocky Columbo beat Johnny Bence via pinfall in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Mark Tendler(sub for Johnny Walker) via pinfall

12/2/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ella Waldek vs. Judy Glover
Scotty Williams & Chris Belkas vs. Chico Ortiz & Eduardo Perez
Plus 2 other matches

12/3/58 Miami, FL @ National Guard Armory
Ben Sharpe & Mike Sharpe beat Sammy Berg & Enrique Torres
Alberto Torres beat The Great Unknown
Sandor Kovacs beat Soldier Barry

12/3/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Fabulous Moolah vs. Kitty Adams
Rocky Columbo vs. Chris Belkas
Scotty Williams vs. Black Jack Dillon

12/4/58 Bradenton, FL @ Armory
Rocky Columbo vs. Johnny Walker
Mae Weston vs. Kitty Adams
Johnny Bence vs. Black Jack Dillon
Note: Walker likely didn't wrestle in Bradenton. He no showed Orlando & Lake Worth

12/4/58 Jacksonville, FL
Fabulous Moolah beat Judy Glover(34:00) in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas beat Eduardo Perez
Ramon Cernandes beat Mark Tendler(14:00)

12/5/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Ben Sharpe & Mike Sharpe vs. Tony Martinelli & Sammy Berg
Sandor Kovacs vs. Great Unknown
Soldier Barry vs. Alberto Torres

12/9/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ramon Cernandes vs. Tom Zaharias
Ella Waldek vs. Dot Dotson
Harry Smith vs. Jerry Christy

12/9/58 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Rocky Columbo beat Eduardo Perez in a Texas death match
Judy Glover beat Betty Clark in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker beat Chico Ortiz

12/9/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Black Jack Dillon & Johnny Bence vs. Chris Belkas & Scotty Williams
Ann Regan vs. Mae Weston
Black Jack Dillon vs. Scotty Williams
Johnny Bence vs. Chris Belkas

12/10/58 Miami, FL @ National Guard Armory
Ben Sharpe & Mike Sharpe draw Sammy Berg & Enrique Torres
Alberto Torres beat Soldier Barry in a 2 of 3 falls match
Sandor Kovacs beat Len Hughes

12/10/58 St. Petersburg, FL @ Armory
5-girl battle royal including Ella Waldek, Betty Clark, Judy Glover, Mae Weston & Ann Regan
Black Jack Dillon vs. Rocky Columbo
Plus 2 girls matches

12/11/58 Bradenton, FL @ Armory
Black Jack Dillon vs. Johnny Bence
Betty Clark vs. Judy Glover
Rocky Columbo vs. Johnny Walker

12/11/58 Jacksonville, FL
Eduardo Perez vs. Harry Smith
Ann Regan vs. Dot Dotson
Jerry Christy vs. Chris Belkas

12/15/58 Orlando, FL @ Legion Arena
Judy Glover beat Mae Weston in a Texas death match
Ike Eakins beat John Smith in a 2 of 3 falls match
Rocky Columbo draw Johnny Walker(45:00)

12/16/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Sylvia Torres, Betty Clark, Peggy Allen, Mae Weston and Judy Glover
Eduardo Perez vs. Rocky Columbo
Plus 2 other matches

12/16/58 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Rocky Lee beat John Smith via pinfall to win 6-man battle royal
Black Jack Dillon draw Jerry Christy(15:00)
Jack Vansky beat Johnny Walker(13:00)
Ann Regan & Kitty Adams beat Ella Waldek & Dot Dotson(sub for Corinne Cordero) via pinfall in a 2 of 3 falls match

12/16/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Chris Zaharias & Tom Zaharias vs. Chris Belkas & Scotty Williams in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas vs. Chris Zaharias
Scotty Williams vs. Tom Zaharias

12/17/58 Miami, FL @ National Guard Armory
Enrique Torres beat Mike Sharpe in a 2 of 3 falls match
Bobby Managoff beat Ben Sharpe
Soldier Barry draw Len Hughes
Alberto Torres beat Ivan Volkoff

12/18/58 Jacksonville, FL
Harry Smith beat Eduardo Perez(36:00) in a Texas death match
Kitty Adams & Ann Regan beat Sylvia Torres & Dot Dotson
Sylvia Torres beat Kitty Adams
Ann Regan beat Dot Dotson

12/18/58 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Hans Schmidt vs. Ben Sharpe in a 2 of 3 falls match
Bobby Managoff vs. Enrique Torres in a 2 of 3 falls match
Len Hughes vs. Alberto Torres
Ivan Volkoff vs. Sandor Kovacs

12/22/58 Orlando, FL @ Legion Arena
Paul Anderson beat Ike Eakins
Dick Steinborn beat Johnny Walker in a 2 of 3 falls match
Sylvia Torres beat Ann Regan

12/23/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ramon Cernandes vs. Rocky Columbo
Ann Regan vs. Mae Weston
Jerry Christy vs. Scotty Williams

12/23/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
John Smith beat Harry Smith by DQ in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence beat Chris Belkas in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker beat Black Jack Dillon by DQ in a 2 of 3 falls match

12/24/58 Miami, FL
No wrestling

12/25/58 Jacksonville, FL @ Arena
Johnny Walker beat Ramon Cernandes in a 2 of 3 falls match
Rocky Columbo beat Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy beat Jack Vansky(17:00)

12/29/58 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Gossett & John Smith beat Ray Villmer & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Sylvia Torres in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Eddie Gossett by DQ
John Smith draw Dick Steinborn

12/31/58 Miami, FL
No wrestling

12/30/58 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Black Jack Dillon
Ann Regan vs. Sylvia Torres
Jack Vansky vs. Rocky Columbo

12/30/58 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

12/31/58 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle vs. Jack Vansky
Rocky Columbo vs. John Smith
Eddie Gossett vs. Chris Belkas

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/1/59 Jacksonville, FL
Ann Regan & Rocky Columbo beat Jack Vansky & Mae Weston(sub for Sylvia Torres)
Johnny Walker beat Cowboy Rocky Lee in a 2 of 3 falls match
Ann Regan beat Mae Weston
Jack Vansky draw Rocky Columbo

1/2/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
Fabulous Moolah beat Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Paul Anderson beat Cowboy Rocky Lee
Don Eagle & Ray Villmer beat Eddie Graham & John Smith

??1/3/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Wee Willie Davis

1/3/59 Dade City, FL
Don Eagle beat John Smith

1/3/59 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Haystacks Calhoun vs. Benny Trudell & Jack Terry in a handicap match
Dick Steinborn vs. Chris Belkas in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett vs. Don Whittler in a 2 of 3 falls match

1/5/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Dick Steinborn by DQ
Don Eagle vs. ??

1/5/59 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Paul Anderson beat Cowboy Rocky Lee(9:00)
Judy Glover & Judy Grable beat Mae Weston & Geri Gordon by DQ
Masked Terror(sub for Black Jack Dillon) beat Sugi Sito by DQ

1/6/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Dick Steinborn vs. Rocky Columbo in a 2 of 3 falls match
Fabulous Moolah vs. Mae Weston in a 2 of 3 falls match
Eddie Gossett vs. Sugi Sito

1/6/59 Fort Myers, FL @ Armory
Don Eagle beat John Smith
Masked Terror beat Black Jack Dillon
Judy Glover draw Ann Regan in a 2 of 3 falls match

1/6/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Paul Anderson vs. Wee Willie Davis
Ray Villmer & Harry Smith vs. Cowboy Rocky Lee & Benny Trudell
Ella Waldek vs. Kitty Adams

1/6/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Haystacks Calhoun vs. Jack Vansky & Chris Zaharias in a handicap match
Peggy Allen vs. Rita Cortez
Jack Terry vs. Tito Gomez

1/7/59 St. Petersburg, FL @ Armory
Don Eagle beat Eddie Gossett
Paul Anderson vs. John Smith
Black Jack Dillon vs. Ray Villmer

1/8/59 Jacksonville, FL
Rita Cortez & Tito Gomez beat Dot Dotson & Black Jack Dillon
Ray Villmer beat Masked Giant by DQ in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson beat Rita Cortez
Black Jack Dillon draw Tito Gomez

1/8/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Paul Anderson vs. Rocky Lee
Chris Belkas vs. Rocky Columbo
Fabulous Moolah vs. Mae Weston

1/9/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
Paul Anderson vs. Ike Eakins
Haystack Calhoun vs. Wee Willie Davis
Kitty Adams & Rita Cortez vs. Dot Dotson & Ella Waldek
Jack Terry vs. Rocky Columbo

1/12/59 Orlando, FL @ American Legion Arena

1/13/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

1/13/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Paul Anderson vs. Wee Willie Davis
Jack Vansky vs. Scotty Williams
Benny Trudell vs. Tito Gomez

1/13/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

1/14/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Dick Steinborn vs. Jack Vansky
5-girl battle royal including Kitty Adams, Mae Weston, Dot Dotson, Gert Gordon and Judy Glover
Plus other girls match

1/15/59 Jacksonville, FL
Ike Eakins beat Wee Willie Davis in a 2 of 3 falls match
Rita Cortez beat Pat Sherry
Jack Laskin beat Bob Hess

1/15/59 Cocoa, FL
Paul Anderson vs. Cowboy Rocky Lee in a 2 of 3 falls match
Judy Grable vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match

1/15/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
5-man battle royal including Rocky Columbo, Dick Steinborn, Eddie Graham, Jack Terry and Haystacks Calhoun
Ella Waldek vs. Kitty Adams
Eddie Graham vs. Rocky Columbo
Jack Terry vs. Dick Steinborn

1/16/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle & Ray Villmer beat Great Zorro & Jack Terry in a 2 of 3 falls match
Haystack Calhoun beat Eddie Graham & Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls, handicap match
Ella Waldek beat Kitty Adams in a 2 of 3 falls match

1/19/59 Orlando, FL @ American Legion Arena

1/20/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

1/20/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Kitty Adams & Farmer McGregor vs. Irish Jackie & Ella Waldek
Tito Gomez vs. Danny Ferraza
Ray Gunkel vs. Gypsy Joe

1/20/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

1/21/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
5-man battle royal featuring Mighty Jumbo
Dick Steinborn vs. Chris Belkas
Judy Glover vs. Dot Dotson
Benny Trudell vs. Tito Gomez

1/22/59 Jacksonville, FL
2-man battle royal
Mighty Jumbo beat Jack Vansky
Cowboy Bradley beat Irish Jackie in a 2 of 3 falls match
Billy Parks beat Cowboy Rocky Lee by DQ
Chris Belkas beat Jack Vansky

1/22/59 Cocoa, FL
5-girl battle royal including Ann Miller, Kitty Adams, Mae Weston, Judy Grable and Ella Waldek
Ray Villmer vs. Jack Laskin in a 2 of 3 falls match
Plus girls tag match

1/22/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Ike Eakins vs. Paul Anderson in a 2 of 3 falls match
Jack Dillon vs. Don Eagle
Ray Gunkel vs. Dick Steinborn

1/23/59 Miami Beach, FL @ Auditorium

1/26/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mixed Girl/Midgets tag match
Tag match

1/26/59 Miami, FL @ National Guard Armory
Cowboy Bradley & Ann Regan vs. Tiny Roe & Dot Dotson
Danny Ferazza vs. Rocky Columbo
Jack Laskin vs. Cowboy Rocky Lee

1/27/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

1/27/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Gypsy Joe
5-girl battle royal including Olga Zepeda, Kitty Adams, Judy Glover, Dot Dotson and Mae Weston
Plus 2 other matches

1/27/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

1/28/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Cowboy Bradley & Patsy Miller vs. Tiny Roe & Dot Dotson
Gypsy Joe vs. Chris Belkas
Jack Laskin vs. Billy Parks

1/29/59 Jacksonville, FL
Judy Glover beat Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Billy Parks beat Black Jack Dillon(31:00) in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas beat Benny Trudell

1/29/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Irish Jackie & Mae Weston vs. Farmer McGregor & Kitty Adams in a 2 of 3 falls match
Dr. Jerry Graham vs. Dick Steinborn of 3 falls match
Eddie Graham vs. Tito Gomez in a 2 of 3 falls match

1/30/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle & Ray Villmer beat Eddie Graham & Dr. Jerry Graham by reverse decision in a 2 of 3 falls
Chris Belkas beat Johnny Walker
Farmer McGregor & Ann Regan beat Kitty Adams & Tiny Roe in a 2 of 3 falls match

2/2/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls match
Gypsy Joe vs. Rocco Columbo

2/3/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Dick the Bruiser beat Mighty Jumbo(sub for Paul Anderson)
Don Eagle & Rocky Columbo beat Dr. Jerry Graham & Eddie Graham
Billy Parks beat Gypsy Joe

2/3/59 Lake Worth, FL @ Legion Arena
Jack Vansky beat Tito Gomez
Cowboy Bradley & Ann Regan beat Irish Jackie & Olga Zepeda
Marco Polo beat Black Jack Dillon by DQ

2/3/59 Fort Myers, FL @ Armory
Masked Terror beat Ray Villmer
Judy Glover & Kitty Adams beat Dot Dotson & Mae Weston
Harry Smith draw Chris Belkas(sub for Scotty Williams)

2/3/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Judy Grable & Farmer McGregor vs. Ella Waldek & Tiny Roe
Dick Steinborn vs. Juan Ferraro
plus 2 other matches

2/5/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Dr. Jerry Graham & Eddie Graham vs. Dick The Bruiser & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Judy Grable in a 2 of 3 falls match
Marco Polo vs. Russ Columbo

2/5/59 Jacksonville, FL
Farmer McGregor & Cowboy Bradley beat Irish Jackie & Tiny Roe(39:00) in a 2 of 3 falls match
Billy Parks beat Danny Ferraza(sub for Chris Belkas)(27:00) in a 2 of 3 falls match
Farmer McGregor beat Irish Jackie(12:00)
Tiny Roe beat Cowboy Bradley(11:00)

2/6/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mighty Jumbo beat Dick The Bruiser by DQ in a 2 of 3 falls match
Don Eagle & Ray Villmer vs. Eddie Graham & Dr. Jerry Graham in a match with 2 referees
Judy Grable vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls match

2/8/59 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Haystacks Calhoun beat Dick The Bruiser

2/9/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick Steinborn vs. Eddie Gossett in a no time limit match with Ray Villmer as special referee
Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Dr. Jerry Graham & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Judy Grable

2/9/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca beat Dick The Bruiser

2/10/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca vs. Dr. Jerry Graham
Fabulous Moolah vs. Judy Glover
Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Jack Vansky & Harry Lewis

2/10/59 St. Petersburg, FL @ Armory
Antonino Rocca & Ray Villmer beat Dick The Bruiser & Mike DiBiase

2/10/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Eddie Graham & Steve Stanlee vs. Tito Gomez & Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Kitty Adams vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

2/11/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Paul Anderson beat Mighty Jumbo in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn & Tito Gomez beat Eddie Graham & Dr. Jerry Graham by countout in a 2 of 3 falls match
Tito Gomez beat Dr. Jerry Graham by DQ
Dick Steinborn draw Eddie Graham

2/12/59 Jacksonville, FL
Don Eagle beat Gypsy Joe in a 2 of 3 falls match
Zorro double countout with Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Judy Glover draw Judy Grable(30:00)

2/12/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Antonino Rocco vs. Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham & Steve Stanlee vs. Ray Villmer & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Fabulous Moolah vs. Ell Waldek in a 2 of 3 falls match

2/13/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle & Antonino Rocca vs. Eddie Graham & Dr. Jerry Graham
Paul Anderson vs. Dick The Bruiser
Ray Villmer vs. Gene Stanlee

2/16/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Haystacks Calhoun vs. Jack Vansky & Jack Terry in a 2 of 3 falls match
Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Eddie Graham & Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls match
Steve Stanlee vs. Bob Hess

2/17/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

2/17/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-man battle royal including Mighty Jumbo, Chris Belkas, Cyclone Anaya, Hurricane Anaya and Black Jack Dillon
Fabulous Moolah vs. Rita Cortez
Plus 2 other matches

2/17/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

2/18/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle vs. Gypsy Joe
Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Jack Vansky & Black Jack Dillon
Plus 2 other matches

2/19/59 Jacksonville, FL
Fabulous Moolah beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Zorro beat Billy Parks
Marco Polo draw Tito Gomez

2/19/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Haystacks Calhoun vs. Gypsy Joe & Jack Vansky in a handicap match
Dr. Jerry Graham & Eddie Graham vs. Cyclone Anaya & Hurricane Anaya
Kitty Adams vs. Rita Cortez

2/20/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
Haystack Calhoun won a 5-man battle royal
Fabulous Moolah beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Cyclone Anaya beat Ike Eakins by DQ
Hurricane Anaya beat Jack Terry

2/23/59 Orlando, FL @ American Legion Arena

2/24/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mighty Jumbo & Jack Vansky vs. Cyclone Anaya & Hurricane Anaya
Ann Regan vs. Mae Weston
Plus 1 other match

2/24/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Argentina Rocca, Don Eagle & Ray Villmer vs. Dr. Jerry Graham, Eddie Graham & Black Jack Dillon

2/24/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Marco Polo & Tito Gomez vs. Gypsy Joe & Jack Laskin in a 2 of 3 falls match
Rita Cortez vs. Pat Sherry in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

2/25/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Fabulous Moolah vs. Rita Cortez
Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Jack Vansky & Black Jack Dillon

2/26/59 Jacksonville, FL
Don Eagle beat Zorro in a 2 of 3 falls match
Black Jack Dillon beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Marco Polo draw Chris Belkas(30:00)

2/26/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Dr. Jerry Graham, Eddie Graham & Gypsy Joe vs. Cyclone Anaya, Hurricane Anaya & Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Judy Glover vs. Rita Cortez in a 2 of 3 falls match
Dr. Jerry Graham vs. Hurricane Anaya
Eddie Graham vs. Cyclone Anaya

2/27/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle & Antonino Rocca beat Eddie Graham & Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Great Zorro in a 2 of 3 falls match
Jack Laskin beat Ike Eakins

3/2/59 Orlando, FL @ American Legion Arena

3/3/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

3/3/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Dr. Jerry Graham vs. Cyclone Anaya & Hurricane Anaya
Tito Gomez vs. Jack Vansky
Plus 1 other match

3/3/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

3/4/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Don Eagle & Tito Gomez beat Jack Vansky & Black Jack Dillon(36:00) in a 2 of 3 falls match
Pat Sherry beat Olga Zepeda in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky draw Tito Gomez(15:00)

3/5/59 Jacksonville, FL
Harry Smith beat Zorro by DQ in a 2 of 3 falls match
Judy Glover & Big Ike Eakin(sub for Dick Steinborn) beat Rita Cortez & Black Jack Dillon by DQ in a 2 of 3 falls match
Judy Glover draw Rita Cortez(15:00)
Black Jack Dillon draw Harry Smith(15:00)

3/5/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Eagle vs. Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls match
The Black Demons vs. Cyclone Anaya & Hurricane Anaya in a 2 of 3 falls match
Judy Grable vs. Dot Dotson in a 2 of  falls match

3/6/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
Paul Anderson & Ray Villmer beat Eddie Graham & Dr. Jerry Graham in a 2 of 3 falls match
Jack Laskin beat Black Demon XX
Black Demon X beat Chris Belkas

3/7/59 Daytona Beach, FL
Dick Beyer & Marco Polo beat Jack Laskey & Al Mills
Princess White Cloud beat Olga Zepeda
Dick Beyer draw Jack Laskey
Marco Polo beat Al Mills by DQ

3/7/59 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Bob Hess & Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Tito Gomez in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

3/9/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Cyclone Anaya & Hurricane Anaya beat Bill Parks & Zorro(unmasked as Lord Albert Mills) via pinfall in a 2 of 3 falls, no time limit match
Judy Glover & Dick Steinborn beat Olga Zepeda & Bob Hess in a 2 of 3 falls, no time limit match
Plus 2 other matches

3/10/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Jack Vansky
Olga Zepeda & Sylvia Torres vs. Judy Grable & Princess White Cloud
Plus 2 other matches

3/10/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Dick Beyer & Chris Belkas in a 2 of 3 falls match
Zorro vs. Ray Villmer
Plus 2 other matches

3/10/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

3/11/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Dick Steinborn & Tito Gomez vs. The Black Demons
Pat Sherry vs. Betty Clark
Plus 1 other match

3/12/59 Jacksonville, FL
Don Eagle & Harry Smith beat Zorro(unmasked as Lord Albert Mills) & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Black Jack Dillon(11:00)

3/12/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Haystacks Calhoun vs. Dr. Jerry Graham & Eddie Graham in a handicap match
The Black Demons vs. Dick Steinborn & Ray Villmer
Plus 1 other match

3/13/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Black Demons beat Haystack Calhoun & Jack Laskin in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Eddie Graham
Hurricane Anaya beat Jack Terry

3/14/59 Daytona Beach, FL
Dick Steinborn vs. ??
Judy Grable vs. ??

3/16/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Cyclone Anaya, Hurricane Anaya & Dick Steinborn vs. Dr. Jerry Graham, Eddie Graham & Bob Hess in a 2 of 3 falls, no time limit match
Plus 3 other matches

3/17/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

3/17/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
5-girl battle royal including Betty Clark, Pat Sherry, Mae Weston, Margie Ramsey and Judy Grable
Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Jack Vansky & Ray Villmer

3/17/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

3/18/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Margie Ramsey & Pat Sherry vs. Betty Clark & Dot Dotson
Dick Steinborn vs. Jack Vansky
Plus 2 other girls matches

3/19/59 Jacksonville, FL
Sylvia Torres beat Judy Glover by countout
Marco Polo beat Prince Omar by DQ
Tito Gomez draw Billy Parks(30:00)

3/19/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
The Black Demons vs. Dick Steinborn & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
5-girl battle royal including Princess White Cloud, Judy Grable, Betty Clark, Pat Sherry and Dorothy Ramsey

3/20/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle & Ray Villmer vs. The Black Demons in a 2 of 3 falls match
7-girl battle royal including Judy Grable, Betty Clark, Pat Sherry, Princess White Cloud, Sylvia Torres, ?? and Margie Ramsey
Plus 3 other matches

3/23/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
2 tag matches including Don Eagle, Cyclone Anaya, Hurricane Anaya, Ray Villmer, girls and others

3/24/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

3/24/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Cyclone Anaya & Hurricane Anaya vs. Jack Vansky & Ray Villmer
Betty Clark vs. Rita Cortez
Plus 2 other matches

3/24/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

3/26/59 Jacksonville, FL
Harry Smith & Tito Gomez beat Jack Vansky & Prince Omar(37:00) in a 2 of 3 falls match
Mae Weston beat Sylvia Torres(27:00) in a 2 of 3 falls match
Tito Gomez beat Prince Omar(9:00)
Harry Smith beat Jack Vansky(11:00)

3/26/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Ray Villmer & Paul Anderson vs. The Black Demons in a 2 of 3 falls match
Girl’s match
Plus 1 other match

3/27/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
No wrestling

3/30/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Sheik of Araby vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Don Eagle vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Marco Polo vs. Chris Belkas

3/31/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

3/31/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Dot Dotson & Mae Weston vs. Judy Glover & Margie Ramsey
Jack Vansky vs. Tito Gomez
Marco Polo vs. Harry Smith

3/31/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:48 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/2/59 Jacksonville, FL
Dick Steinborn & Chris Belkas beat Jack Vansky & Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence beat Earl Guess in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Prince Omar by DQ
Chris Belkas beat Jack Vansky

4/2/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Eagle vs. Sheik of Araby
Ray Villmer vs. Black Demon X
Rita Cortez vs. Mae Weston in a match with Gloria Adams as special referee

4/3/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle & Chris Belkas(sub for Ray Villmer) beat Sheik of Araby & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Rita Cortez in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas draw Tito Gomez

4/6/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Sheik of Araby vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Marco Polo & Judy Glover vs. Bob Hess & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

4/7/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

4/7/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle & Tito Gomez vs. Ray Villmer & Jack Vansky
Judy Glover vs. Ella Waldek
Tito Gomez vs. Jack Vansky

4/7/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

4/9/59 Jacksonville, FL
Don Eagle beat Prince Omar(32:00) in a 2 of 3 falls match
Billy Parks beat Bob Hess by reverse decision
Chris Belkas beat Tito Gomez(17:00)

4/13/59 Orlando, FL @ American Legion Arena

4/14/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

4/14/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ella Waldek vs. Judy Glover
Ray Villmer vs. Tito Gomez
Harry Smith vs. Demon X

4/14/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

4/16/59 Jacksonville, FL
Harry Smith beat Bob Hess in a 2 of 3 falls match
Judy Glover beat Ella Waldek(34:00)
Chris Belkas draw Marco Polo

4/17/59 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Harry Smith & Chris Belkas beat Bob Hess & Mr. X by DQ in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson beat Mae Weston
Mr. X draw Chris Belkas(20:00)

4/23/59 Jacksonville, FL
Pat O’Hara beat Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Earl Guess beat Bill Napolitan(sub for John Heath)

4/30/59 Jacksonville, FL
Bob Shipp(sub for Al Mills) beat Pat O’Hara
Tommy Todd beat Charley Harben by DQ in a 2 of 3 falls match
Lou Stinson beat George Passmore(16:00)

5/7/59 Jacksonville, FL
Princess Chi Chi(sub for Dot Dotson) beat Arlene Ratliff
Tommy Todd & Lou Stinson beat Mickey Blassie & Charley Harben by DQ in a 2 of 3 falls match
Lou Stinson draw Mickey Blassie(15:00)
Charley Harben draw Tommy Todd(15:00)

5/14/59 Jacksonville, FL
Princess Chi Chi(sub for Sylvia Torres) beat Arlene Ratliff(sub for Margie Ramsey)
Tommy Todd & Lou Stinson beat Bob Shipp & Mickey Blassie by DQ in a 2 of 3 falls match
Lou Stinson draw Mickey Blassie(15:00)
Tommy Todd draw Bob Shipp(15:00)

5/21/59 Jacksonville, FL
Ann Regan beat Sylvia Torres by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Shipp & Mickey Blassie beat Lou Stinson & Tommy Todd in a Texas death match
Lou Stinson beat Bob Shipp
Tommy Todd draw Mickey Blassie(15:00)

5/28/59 Jacksonville, FL May 28, 1959
Farmer Powell beat Bob Shipp in a 2 of 3 falls match
Tommy Todd beat Rocky Guess by reverse decision
Earl Guess draw Lou Stinson(30:00)

6/4/59 Jacksonville, FL
6-man battle royal
Farmer Powell beat Earl Guess in a 2 of 3 falls match
Rocky Guess beat Bob Shipp
Tommy Todd draw Lou Stinson

6/11/59 Jacksonville, FL
Tommy Todd beat Gypsy Joe by DQ in a 2 of 3 falls match
Rocky Guess beat Charley Harben(35:00) in a 2 of 3 falls match
Lou Stinson beat John Theobold(30:00) by countout

6/18/59 Jacksonville, FL
Tommy Todd beat John Theobold in a mud wrestling match
Farmer Powell beat Mickey Blassie in a 2 of 3 falls match
Lou Stinson beat Johnny Heath

6/25/59 Jacksonville, FL
Margie Ramsey beat Sylvia Torres by default, as Torres failed to show
Chris Zaharias beat Tommy Todd in a 2 of 3 falls match
Charley Laye beat Jack O’Reilly by reverse decision
Chris Zaharias draw Jimmy Smith(30:00)

6/27/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Chris Zaharias vs. Jimmy Smith
Charlie Laye vs. Jack O’Reilly
Plus a girl’s match with Gloria Adams as special referee


Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:49 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/2/59 Jacksonville, FL
Margie Ramsey beat Patsy Corbett in a 2 of 3 falls match
Jack O’Reilly & Chris Zaharias beat Jimmy Smith & Charley Laye
Charley Laye draw Jack O’Reilly
Jimmy Smith no contest with Chris Zaharias

7/4/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Chris Zaharias & Jack O’Reilly vs. Charlie Laye & Rocky Smith in a 2 of 3 falls match
Ann Regan vs. Marjorie Ramsey in a 2 of 3 falls match
Charlie Laye vs. Chris Zaharias
Jack O’Reilly vs. Rocky Smith

7/9/59 Jacksonville, FL
Marco Polo won a 5-man battle royal
Charley Laye draw Chris Zaharias
Marco Polo beat Jack O’Reilly
Ann Regan beat Margie Ramsey in a 2 of 3 falls match

7/16/59 Jacksonville, FL
Nick Carter beat Al Mills in a 2 of 3 falls match
Bill Hiers beat Wild Bill Lawley
Ben Bunyon beat Roughhouse Boatwright
Johnny King draw Bill Watson

7/23/59 Jacksonville, FL
Nick Carter & Bill Hiers beat Roughhouse Boatright & Bill Lawley
Ben Bunyon beat John Theobold
Bill Hiers beat Roughhouse Boatright
Nick Carter beat Wild Bill Lawley

7/30/59 Jacksonville, FL July 30, 1959
Tiny Oxford & Bill Hiers beat Bill Lawley & Polish Angel in a 2 of 3 falls match
Ben Bunyon beat Roughhouse Boatright in a 2 of 3 falls match
Bill Hiers beat Bill Lawley by DQ
Tiny Oxford draw Polish Angel(15:00)

8/6/59 Jacksonville, FL
Tiny Oxford & Tommy Todd beat Bill Lawley & Polish Angel by DQ
Ben Bunyon beat Ronnie Parrot(sub for Jim Dalton)
Tommy Todd draw Polish Angel(15:00)
Tiny Oxford draw Bill Lawley(15:00)

8/13/59 Jacksonville, FL
Rocky Guess beat Black Panther by DQ in a 2 of 3 falls match
Ben Bunyon draw Wild Bill Lawley(45:00) in a 2 of 3 falls match
Bill Hiers beat Roughhouse Boatright(22:00) by DQ

8/20/59 Jacksonville, FL
Al Hiers & Tommy Todd beat Black Panther & Roughhouse Boatright by DQ in a 2 of 3 falls match
Ben Bunyon beat Jim Dalton in a 2 of 3 falls match
Roughhouse Boatright draw Tommy Todd(15:00)
Bill Hiers beat Black Panther by DQ

8/27/59 Jacksonville, FL
Bill Hiers & Ben Bunyon no contest with Bill Lawley & Black Panther in a 2 of 3 falls match
Bill Alexander beat Jim Dalton by DQ
Ben Bunyon draw Wild Bill Lawley(15:00)
Bill Hiers draw Black Panther(15:00)
Note: No other shows were held in Jacksonville until January 7, 1960

9/9/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Eddie Graham & Eric Von Hess vs. Harry Smith & Luis Torres
Rita Cortez vs. Ann Regan

9/14/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Luis Torres in a 2 of 3 falls match
Ann Regan vs. Margie Ramsey

9/21/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Johnny Rebel
Pat Sherry vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match

9/26/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Luis Torres & Ann Regan vs. Ray Villmer & Pat Sherry in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Johnny Rebel in a 2 of 3 falls match
Ann Regan vs. Pat Sherry

9/28/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Grable vs. Margie Ramsey in a 2 of 3 falls match
Harry Smith & Ray Villmer vs. Eddie Graham & Johnny Bence in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match


Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:49 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/5/59 Orlando, FL @ American Legion Arena

10/8/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Pat Lyda & Margie Ramsey vs. Judy Grable & Peggy Adams
Pat O’Hara vs. Eddie Graham
Boom Boom Pantazi vs. Speedy Gonzales

10/10/59 Miami, FL @ Stadium
Eddie Graham & Eric Von Hess vs. Johnny Bence & Harry Smith in a 2 of 3 falls match with Joey Maxim as special referee
Judy Grable vs. Margie Ramsey
Boom Boom Pantazi vs. Luis Torres

10/12/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Judy Grable vs. Pat Sherry in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer & Johnny Bence vs. Jan Madrid & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

10/13/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

10/13/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Judy Grable & Ann Regan vs. Pat Lyda & Peggy Allen
Luis Torres vs. Jan Madrid
Plus 2 other matches

10/13/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

10/15/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Pat O’Hara vs. Red Raider
Ann Regan vs. Peggy Allen
Chris Averoff vs. Eddie Graham in a match with Boom Boom Panzini as special referee

10/17/59 Miami, FL @ Stadium
Peggy Adams & Ann Regan vs. Pat Lyda & Sylvia Torres in a 2 of 3 falls match
Red Menace vs. Luis Torres in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match

10/19/59 Orlando, FL @ American Legion Arena

10/20/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

10/20/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Luis Torres & Jose Garcia vs. Jan Madrid & Eddie Graham
Luis Torres vs. Jan Madrid
Pat Lyda vs. Ann Regan

10/20/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

10/24/59 Miami, FL @ Stadium
Eddie Graham vs. Marco Polo in a 2 of 3 falls match
Red Menace vs. Jose Garcia
Judy Grable vs. Margie Ramsey

10/26/59 Orlando, FL @ American Legion Arena

10/27/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

10/27/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Harry Smith vs. Jan Madrid
Patsy Miller vs. Margie Ramsey
Jose Garcia vs. Boom Boom Pantazi

10/27/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

10/29/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Red Menace & Pat Lyda vs. Tito Carreon & Jay Scott
Tony Jiminez vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda vs. Jay Scott
Red Menace vs. Tito Carreon

10/31/59 Miami, FL @ Stadium
Eddie Graham & Red Menace vs. Tito Carreon & Marco Polo in a 2  of 3 falls match
Jack Donovan vs. Jose Garcia
Black Jack Dillon vs. Tony Jiminez

11/2/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Chris Averoff vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid vs. Bob Kappel in a 2 of 3 falls match
Jose Garcia vs. Chris Belkas

11/2/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Johnny Bence vs. Tito Carreon
Judy Grable vs. Pat Lyda
Jim Martin vs. Marco Polo

11/3/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

11/3/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tag tournament
Luis Torres & Tito Carreon vs. Johnny Bence & Black Jack Dillon
Pat Lyda & Joyce Scott vs. Patsy Corbett & Judy Grable
Winners to meet in mixed tag match

11/3/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

11/5/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Eddie Graham & Red Menace vs. Don Curtis & Bob Kappel in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda vs. Fran Gravette in a 2 of 3 falls match
Red Menace vs. Bob Kappel
Eddie Graham vs. Don Curtis

11/7/59 Miami, FL @ Stadium
Johnny Bence & Marco Polo vs. Black Jack Dillon & Red Menace in a 2 of 3 falls match with Joey Maxim as special referee
Tito Carreon vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Jimmy Martin

11/9/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer vs. Chris Averoff in a Texas death match
Don Curtis vs. Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Bob Kappel vs. Jimmy Martin

11/10/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

11/10/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jose Garcia(aka Jose Lothario) & Luis Torres beat Jan Madrid & Jack Donovan via pinfall in a 2 of 3 falls match
Princess White Cloud beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid draw Luis Torres(15:00)

11/10/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

11/12/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Curtis vs. Red Menace in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Eddie Graham
Pat Lyda vs. Jay Scott

11/14/59 Miami, FL @ Stadium
Tito Carreon vs. Red Menace in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Al Martin in a 2 of 3 falls match
Al Galento vs. Jose Garcia
Pat Lyda vs. Jay Scott

11/16/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer & Don Curtis vs. Jan Madrid & Chris Averoff in a no time limit match
Bob Kappel vs. Billy Cox in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

11/17/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

11/17/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Jan Madrid & Ray Villmer vs. Silento Rodriguez & Tito Carreon
Judy Grable vs. Sylvia Torres
Plus 2 other matches

11/17/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

11/18/59 Ocala, FL @ City Auditorium
Sylvia Torres vs. Ann Regan
Jan Madrid & Eddie Graham vs. Tito Carreon & Harry Smith

11/19/59 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Silento Rodriguez vs. Red Menace in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Don Curtis
Fran Gravette vs. Margie Ramsey

11/21/59 Miami, FL @ Stadium
Tito Carreon vs. Red Menace in a Texas death match
Eddie Graham vs. Silento Rodriguez
Chris Averoff vs. Don Curtis
Al Galento vs. Al Martin

11/23/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Chris Averoff & Jan Madrid beat Eddie Graham & Don Curtis by DQ in a 2 of 3 falls match
John Paul Henning beat Jack Donovan by DQ in a 2 of 3 falls match
Fran Gravette beat Sylvia Torres

11/23/59 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
El Diablo vs. Tito Carreon
Chico Venegas vs. Marco Polo
Jose Garcia vs. Bob Kappel

11/24/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

11/24/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon vs. Jan Madrid in a no time limit match
Harry Smith vs. Tony Jiminez
Jose Garcia vs. Chico Venegas

11/24/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

11/28/59 Miami, FL @ Stadium
Tito Carreon & Don Curtis vs. Al Galento & Red Menace in a 2 of 3 falls match with Joey Maxim as special referee
Chris Averoff vs. Harry Smith
Fran Gravette vs. Sylvia Torres

11/30/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham vs. Jan Madrid in a no time limit match
Jack Donovan vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match
John Paul Henning vs. Chris Averoff

12/1/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

12/1/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Harry Smith & Tito Carreon vs. Jan Madrid & Chico Venegas
Fran Gravette vs. Sylvia Torres
Jan Madrid vs. Tito Carreon

12/1/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

12/5/59 Miami, FL @ Stadium
Tito Carreon & Don Curtis vs. Al Galento & Red Menace in a 2 of 3 falls match
Chris Averoff vs. Terry Dugan in a 2 of 3 falls match
Jose Garcia vs. Chico Venegas

12/7/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham vs. Jan Madrid in a boxing match with Joey Maxim as special referee
Don Curtis vs. Chris Averoff in a 2 of 3 falls match
Rita Cortez vs. Fran Gravette
Red Raider vs. Johnny Walker

12/8/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

12/8/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon vs. Chico Venegas
Rita Cortez vs. Fran Gravette
Jerry Dugan vs. Harry Smith

12/8/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

12/12/59 Miami, FL @ Stadium
Don Curtis vs. Red Menace in a death match
Eddie Graham vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Chico Venegas
Johnny Walker vs. ??

12/14/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Red Raider vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Marco Polo vs. Johnny Walker

12/15/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

12/15/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon vs. Red Raider
Jose Garcia vs. Chico Venegas
Marco Polo vs. Jimmy Martin

12/15/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca vs. El Diablo
 
12/19/59 Miami, FL @ Stadium
Tito Carreon & Antonino Rocca vs. Al Galento & Red Menace in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Sylvia Torres vs. Ella Waldek

12/21/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca vs. Rey Urbano in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Eddie Graham vs. Jan Madrid & Red Raider in a no DQ, no time limit match with 2 referees
Marco Polo vs. Harry Lewis

12/22/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

12/22/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca vs. Jan Madrid
Angelo Poffo vs. Tito Carreon
Jose Garcia vs. Harry Lewis

12/22/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Red Raider beat Ray Villmer to win Southern Title
Don Curtis & Eddie Graham beat Rey Urbano & Al Galento
Dory Funk beat Ed Fietta(aka El Diablo)(26:00)
Harry Smith draw Marco Polo
Bob Kappel beat Jim Martin

12/25/59 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham & Angelo Poffo beat Tito Carreon & Don Curtis in a 2 of 3 falls match  
Ella Waldek beat Dot Dotson(sub for Mae Weston)
Dory Funk beat Red Menace by DQ

12/28/59 Orlando, FL @ American Legion Arena
Rey Urbano & Angelo Poffo vs. Don Curtis & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Al Galento vs. Dory Funk
Plus 1 other match

12/29/59 Eau Gallie, FL @ Civic Center

12/29/59 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Hans Schmidt vs. Harry Smith
Tito Carreon vs. Angelo Poffo
Eddie Graham vs. Jimmy Martin

12/29/59 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

12/30/59 St. Petersburg, FL @ Worth Gable Armory
Ella Wladek vs. Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Angelo Poffo in a 2 of 3 falls match
Dory Funk vs. Don Curtis

Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:49 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/1/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Antonino Rocca beat Eddie Graham & Angelo Poffo in a 2 of 3 falls match with 2 referees
Red Menace(Pedro Godoy) beat Ray Villmer
Tito Carreon beat Al Galento
Jose Garcia beat Rey Urbano

1/2/60 Lakeland, FL @ Armory
Ray Villmer vs. Black Jack Dillon in a match with Ike Eakins as special referee
Dot Dotson vs. Ella Waldek
Jose Garcia vs. Jan Madrid

1/4/60 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Rey Urbano vs. Tito Carreon
Ella Wladek vs. Judy Glover
Marco Polo vs. Jan Madrid

??1/4/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Black Jack Dillon & El Diablo beat Ike Eakins & Pat O'Hara in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava beat Al Galento by DQ in a 2 of 3 falls match
Mike DiBiase beat Johnny Walker via pinfall

1/4/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Red Raider(Pedro Godoy) beat Eddie Graham by DQ in a 2 of 3 falls match
Danny McShain beat Bob Kappel via pinfall in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Angelo Poffo via pinfall in a 2 of 3 falls match

1/5/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Marco Polo & Tito Carreon beat Eddie Graham & Angelo Poffo
Jan Madrid beat Johnny Walker
Judy Glover beat Ella Waldek by DQ

1/5/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ike Eakins vs. Black Jack Dillon
Prince Maiava vs. Al Galento
Bob Kappel vs. Rey Urbano

1/5/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Red Raider & Danny McShain beat Ray Villmer & Harry Smith via pinfall in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat John Paul Henning in a 2 of 3 falls match
Mike DiBiase beat Pat McManus(20:15)

1/6/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Danny McShain vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match
Marco Polo vs. Rey Urbano

1/6/60 Ocala, FL @ City Auditorium
Red Raider beat Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Jim Martin(16:00)
Ann Regan beat Dot Dotson

1/6/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Ike Eakins beat Angelo Poffo in a match with Don Curtis as special referee
John Paul Henning beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava beat Black Jack Dillon

1/7/60 Bradenton, FL @ Armory
Ike Eakins beat El Diablo by DQ in a 2 of 3 falls match
John Paul Henning beat Al Galento by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Kappel draw Tito Venega

1/7/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Red Raider vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Danny McShain vs. Marco Polo
Jan Madrid vs. Juan Garcia
Judy Glover vs. Dot Dotson

1/7/60 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer vs. Angelo Poffo
Don Curtis vs. Mike DiBiase
Eddie Graham vs. Tito Carreon
Ella Waldek vs. Ann Regan

1/7/60 Jacksonville, FL @ Main & Beaver Arena
Jimmy Martin & Johnny Walker beat Black Jack Dillon & Rey Urbano
Prince Maiava beat Tony Jiminez in a 2 of 3 falls match
Jimmy Martin draw Black Jack Dillon(15:00)
Johnny Walker draw Rey Urbano(15:00)

1/8/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory
Prince Maiava vs. Al Galento in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker vs. Rey Urbano in a 2 of 3 falls match
Referee Big Ike Eakins

1/8/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tito Carreon & Ray Villmer beat Eddie Graham & Red Menace in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Angelo Poffo in a Texas death match
Danny McShain beat Marco Polo
Mike DiBiase beat Jose Garcia

1/9/60 Dade City, FL @ Armory
Harry Smith vs. Rey Urbano in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek & Dot Dotson vs. Judy Glover & Ann Regan in a 2 of 3 falls match

1/9/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Ike Eakins & Ray Villmer beat Jan Madrid & Black Jack Dillon by reverse decision in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker beat El Diablo in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Jan Madrid by DQ

1/9/60 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Red Raider vs. Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Jose Garcia vs. Tony Jiminez
Plus an opening match

1/9/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Don Curtis vs. Eddie Graham
Tito Carreon & Marco Polo vs. Mike DiBiase & Chico Venegas in a 2 of 3 falls match
Al Galento vs. Prince Maiava
Dot Dotson vs. Dixie Dugan

??1/11/60 Fort Myers, FL @ Legion Arena
Ike Eakins vs. El Diablo in a loser leaves town match
Black Jack Dillon vs. Prince Maiava
Mike DiBiase vs. Tito Carreon

1/11/60 Fort Pierce, FL @ Armory
5-woman battle royal featuring Ella Waldek, Judy Glover, Ann Regan, Sylvia Torres & Dot Dotson
Marco Polo vs. Rey Urbano in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

1/11/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Red Raider draw Don Curtis(60:00) in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid beat Harry Smith(sub for Dory Funk) via pinfall in a 2 of 3 falls match

1/11/60 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum
Ike Eakins beat El Diablo in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon beat Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava beat Black Jack Dillon

1/12/60 Lake Worth, FL @ @ American Legion Arena
Tito Carreon beat Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Dory Funk beat Red Menace by DQ in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Jimmy Martin in a 2 of 3 falls match

1/12/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Pat O’Hara & Ike Eakins vs. Black Jack Dillon & Rey Urbano
John Henning vs. El Diablo
Pat O’Hara vs. Black Jack Dillon

1/12/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham beat Danny McShain
Don Curtis beat Mike DiBiase by reverse decision
Judy Glover & Anne Regan beat Ella Waldek & Mae Weston
Prince Maiava beat Al Galento

1/13/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Danny McShain vs. Bill Parks in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid vs. Jim Martin in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Sharon Lass in a 2 of 3 falls match

1/13/60 Ocala, FL @ City Auditorium
Red Raider & Black Jack Dillon beat Tito Carreon & Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Rey Urbano in a 2 of 3 falls match
Black Jack Dillon draw Tito Carreon

1/13/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Judy Glover & Ann Regan beat Dot Dotson & Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Mike DiBiase beat Johnny Walker by countout in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava beat Ed Fietta in a 2 of 3 falls match

1/14/60 Bradenton, FL @ Armory
Ella Waldek beat Sharon Lass in a 2 of 3 falls match
Dory Funk beat Chico Venegas in a 2 of 3 falls match
Ret Urbano draw Jimmy Martin(sub for John Paul Henning) in a 2 of 3 falls match

1/14/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Red Raider vs. Bill Parks in a 2 of 3 falls match
Danny McShain vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Judy Glover & Dixie Dugan vs. Pat Luda & Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match

1/14/60 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer & Don Curtis vs. Mike DiBiase & Jan Madrid
Ann Regan vs. Sylvia Torres
Prince Maiava vs. Don Fietta

1/14/60 Jacksonville, FL @ Man & Beaver Streets Arena
Johnny Walker beat Black Jack Dillon in a Texas death match
Jose Torres Garcia draw Bob Kappel(60:00) in a 2 of 3 falls match
Johnny King beat Pat McManus

1/15/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory
Ann Regan & Johnny Walker vs. Pat Lyda & Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Ann Regan vs. Pat Lyda
Johnny Walker vs. Jan Madrid

1/15/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Ray Villmer beat Danny McShain & Red Menace in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Sharon Lass
Prince Maiava beat Jack Vansky

1/16/60 Dade City, FL @ Armory
Judy Glover vs. Ella Waldek in a Texas death match
Jack Vansky vs. Harry Smith
Ret Urbano vs. Billy Parks

1/16/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Johnny Walker vs. Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Jan Madrid
Bonnie Watson vs. Ann Regan

1/16/60 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Jim Martin vs. Danny McShain in a 2 of 3 falls match
John Fietta vs. Jose Garcia in a 2 of 3 falls match
Pay Lyda vs. Dot Dotson 30:00

1/16/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Don Curtis & Luis Hernandez beat Mike DiBiase & Al Galento
Sylvia Torres beat Sharon Lass
Prince Maiava beat Red Menace
Dory Funk beat Tony Jiminez

??1/18/60 Fort Myers, FL @ American Legion Arena
Bonnie Watson beat Sylvia Torres
Pat Lyda draw Judy Glover
Mike DiBiase beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Sylvia Torres & Bonnie Watson were the last two remaining in the 5 woman battle royal, so they wrestled in the main event;  Others in that battle royal were Ella Waldek, Judy Glover & Pat Lyda

1/18/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Danny McShain beat Eddie Graham in a death match
Don Curtis vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
Dory Funk vs. Jan Madrid

1/18/60 Hialeah, FL @ Youth Center
Pat Lyda vs. Ann Regan
Ray Villmer vs. Black Jack Dillon
Johnny Walker vs. Red Menace

1/19/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Judy Glover & Dixie Duggan beat Ella Waldek & Pat Lyda(22:00) in a 2 of 3 falls match
Johnny Valentine beat Dory Funk by countout in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon beat Ray Villmer by DQ

1/19/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Billy Parks double countout with Rey Urbano
Ann Regan & Bonnie Watson beat Dot Dotson & Mae Weston in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid beat Johnny Walker

1/19/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mike DiBiase bear Red Raider by countout to win Southern Title in a match with Ike Eakins as special referee
Prince Maiava beat Danny McShain
Don Curtis(sub for Eddie Graham) beat Marco Polo(13:00)
Luis Hernandez beat Jack Vansky(21:00) via pinfall

1/20/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Jan Madrid & Danny McShain vs. Bill Parks & Jim Martin in a 2 of 3 falls match 60:00
Jose Garcia vs. Tony Jiminez
plus 1 other match

1/20/60 Fort Pierce, FL @ Armory
Judy Glover vs. Ella Waldek in a Texas death match
Ray Villmer vs. Marco Polo
Al Galento vs. Luis Hernandez

1/20/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Mike DiBiase beat Prince Maiava by DQ in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match
Dory Funk draw Jack Vansky(15:00)
Ann Regan beat Bonnie Watson by DQ

1/21/60 Bradenton, FL @ National Guard Armory
Danny McShain vs. Tito Carreon
Rey Urbano beat Dory Funk in a 2 of 3 falls match
Black Jack Dillon vs. Jimmy Martin

1/21/60 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer vs. Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Judy Glover
Prince Maiava vs. Jan Madrid

1/21/60 Jacksonville, FL @ Arena
Harry Smith draw Red Raider
Luis Hernandez beat Al Galento in a 2 of 3 falls match
Billy Parks beat Jack Vansky via pinfall

1/22/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory
Bob Kappel vs. Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Ann Regan vs. Mae Weston in a 2 of 3 falls match

1/22/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Ray Villmer vs. Eddie Graham & Johnny Valentine in a 2 of 3 falls match
Dory Funk vs. Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Dixie Dugan
Prince Maiava vs. Danny McShain 

1/23/60 Dade City, FL @ Armory
Billy Parks & Harry Smith vs. Rey Urbano & Jack Vansky
Ann Regan vs. Mae Weston
Billy Parks vs. Rey Urbano

1/23/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Ike Eakins & Roy Villmer beat Jan Madrid & Black Jack Dillon by reverse decision
Judy Glover vs. Bonnie Watson
Marco Polo vs. Chico Venega

1/23/60 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Danny McShain vs. Jim Martin in a Texas death match
Tony Jiminez vs. Bob Kappel in a 2 of 3 falls match
Jose Garcia vs. Al Galento

1/23/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Tito Carreon & Luis Hernandez beat Mike DiBiase & Johnny Valentine
Dory Funk beat Eddie Graham by DQ
Prince Maiava beat Red Menace

??1/25/60 Fort Myers, FL @ American Legion Coliseum
Pat Lyda & Mae Weston beat Bonnie Watson & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Billy Parks beat Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava beat Rey Urbano by DQ

1/25/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Danny McShain beat Ray Villmer by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham & Dory Funk beat Jan Madrid & Johnny Valentine
Ella Waldek beat Ann Regan via pinfall

1/25/60 Hialeah, FL @ Youth Center
Don Curtis vs. Red Menace
Johnny King vs. Jack Vansky
Sylvia Torres vs. Judy Glover

1/26/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
Dory Funk vs. Johnny Valentine
Ann Regan vs. Pat Lyda
Jack Vansky vs. Jose Garcia

1/26/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girls battle royal including Bonnie Watson, Dot Dotson, Mae Weston, Dixie Dugan and Ella Waldek
Billy Parks vs. Rey Urbano
Marco Polo vs. Jan Madrid

1/26/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mike DiBiase draw Don Curtis
Danny McShain beat Prince Maiava
Ray Villmer beat Black Jack Dillon
Judy Glover beat Sylvia Torres by DQ

1/27/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Billy Parks vs. Jan Madrid & Danny McShain in a 2 of 3 falls, handicap match with Milo Steinborn as special referee
Jose Garcia vs. Chico Venegas in a 2 of 3 falls match
plus 1 other match

1/27/60 Fort Pierce, FL @ Armory
Ray Villmer vs. Tito Carreon
Jack Vansky vs. Bob Kappel
Sylvia Torres vs. Pat Lyda

1/27/60 Ocala, FL @ City Auditorium
Harry Smith vs. Red Raider
Marco Polo vs. Tiny Jiminez
Ann Regan vs. Bonnie Watson

1/28/60 Bradenton, FL @ Armory
Dory Funk double countout with Rey Urbano in 3rd fall
Black Jack Dillon beat Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Mae Weston in a 2 of 3 falls match

1/28/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Gregory Jarque vs. Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda vs. Ann Regan
Harry Smith vs. Marco Polo

1/28/60 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory
Johnny Valentine & Eddie Graham vs. Prince Maiava & Don Curtis
5-woman battle royal featuring Pat Lyda, Sylvia Torres, Judy Glover, Dixie Dugan & Ella Waldek

1/28/60 Jacksonville, FL @ Arena
Harry Smith beat Mike DiBiase(sub for Red Raider) by DQ
Luis Hernandez beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Johnny Walker draw Jose Garcia(30:00)

1/29/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory
Ray Villmer vs. Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Judy Glover in a 2 of 3 falls match

1/30/60 Dade City, FL @ Armory
Prince Maiava vs. Jack Vansky
5-woman battle royal featuring Judy Glover, Ann Regan, Sylvia Torres, Pat Lyda & Bonnie Watson

1/30/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Ike Eakins & Roy Villmer vs. Jan Madrid & Black Jack Dillon in a Texas royal match
Marco Polo vs. John Henning in a 2 of 3 falls match
Dot Dotson vs. Mae Weston

1/30/60 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Bob Kappel vs. Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Rey Urbano in a 2 of 3 falls match
Jose Garcia vs. Chico Venega

1/30/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Eddie Graham beat Dory Funk in a no time limit match
Don Curtis & Dixie Dugan beat Mike DiBiase & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Luis Hernandez beat Johnny King

??2/1/60 Fort Myers, FL @ American Legion Coliseum
Haystacks Calhoun beat Black Jack Dillon & Jack Vansky in a 2 of 3 falls, handicap match
Billy Parks beat Jack Terry in a 2 of 3 falls match
Luis Hernandez draw Gregory Jarque in a 2 of 3 falls match

2/1/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Danny McShain draw Ray Villmer
Judy Glover & Dandy Andy Moore beat Pat Lyda & Pee Wee James
Prince Maiava beat Jim Siskay(9:00)

2/2/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca vs. Eddie Graham
Pee Wee James vs. Pancho Lopez
Mike DiBiase vs. Dory Funk

2/2/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Haystacks Calhoun vs. Jan Madrid & Black Jack Dillon
Ann Regan & Dandy Andy vs. Mae Weston & Irish Jackie
Billy Parks vs. Jack Terry in a match with 2 referees

2/2/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca beat Red Raider & unmasked him
Mike DiBiase vs. Dory Funk
Pancho Lopez & Ann Regan vs. Irish Jackie & Mae Weston
Don Curtis vs. Jan Madrid

2/3/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Bill Parks & Luis Hernandez vs. Jan Madrid & Danny McShain in a 2 of 3 falls match with 3 referees
Irish Jackie vs. Pancho Lopez
plus 1 other match

2/3/60 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
Haystacks Calhoun vs. Black Jack Dillon & Jack Vansky in a handicap match
5-woman battle royal featuring Ella Waldek, Judy Glover, Ann Regan, Dot Dotson & Pat Lyda
plus 2 other matches

2/3/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Antonino Rocca beat Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Tito Carreon(sub for Don Curtis) in a 2 of 3 falls match
Kitty Adams & Dandy Andy Moore beat Sylvia Torres & Pee Wee James in a 2 of 3 falls match

2/4/60 Bradenton, FL @ Armory
Haystacks Calhoun beat Jack Vansky & Jack Terry in a handicap match
Ray Villmer vs. Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match

2/4/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Antonino Rocca vs. ??

2/4/60 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham vs. Prince Maiava
Mike DiBiase vs. Dory Funk
Pee Wee James & Dot Dotson vs. Dandy Andy Moore & Judy Glover

2/4/60 Jacksonville, FL @ Arena
Yoli Perez & Sylvia Torres beat Pat Lyda & Mae Weston in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Luis Hernandez(45:00)
Sylvia Torres beat Pat Lyda
Yoli Perez draw Mae Weston

2/5/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory
Billy Parks & Harry Smith vs. Rey Urbano & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match

2/5/60 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Antonino Rocca beat Eddie Graham
Haystacks Calhoun beat Ike Eakins(sub for Johnny Valentine)
Pancho Lopez & Judy Glover beat Irish Jackie & Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Dory Funk draw Ray Villmer
Tito Carreon beat Jack Terry

2/6/60 Dade City, FL @ Armory
Tom Thumb vs. Dandy Andy Moore
Prince Maiava vs. Rey Urbano
Danny McShain vs. Tito Carreon

2/6/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Haystacks Calhoun vs. Black Jack Dillon & Jack Terry in a handicap match
Ray Villmer vs. Jan Madrid
Ann Regan vs. Judy Glover

2/6/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Antonino Rocca beat Dick The Bruiser in a 2 of 3 falls match
Pancho Lopez & Sylvia Torres beat Dot Dotson & Pee Wee James
Mike DiBiase beat Don Curtis
Luis Hernandez vs. Harry Lewis

2/8/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca beat Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Rey Urbano in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava beat Jan Madrid by countout
Pancho Lopez beat Tom Thumb via pinfall

2/8/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Haystacks Calhoun beat Dick The Bruiser by DQ in a 2 of 3 falls match with Ike Eakins as special referee
Pee Wee James & Pay Lyda draw Ann Regan & Dandy Andy Moore in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Jack Terry in a 2 of 3 falls match

2/9/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Prince Maiava beat Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
5-woman battle royal featuring Kitty Adams, Yoli Perez, Ann Regan, Dot Dotson & Pat Lyda
Kitty Adams beat Dot Dotson via pinfall to win battle royal
Ann Regan beat Pat Lyda by DQ

2/9/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer & Pancho Lopez vs. Jan Madrid & Pee Wee Lopez
Mae Weston vs. Ella Waldek
Billy Parks vs. Jim Siskay

2/9/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca beat Dick The Bruiser by DQ in a 2 of 3 falls match with Don Curtis as special referee
Haystacks Calhoun beat Jack Vansky & Mike DiBiase by DQ in a handicap match
Eddie Graham & Luis Hernandez beat Jack Terry & Gregory Jarque

2/10/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Haystacks Calhoun & Bill Parks vs. Jan Madrid & Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Sylvia Torres vs. Kitty Adams in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava vs. Jack Terry

2/10/60 St. Petersburg, FL @ Armory
Antonino Rocca & Ray Villmer beat Dick The Bruiser & Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match
Tom Thumb beat Dandy Andy Moore in a 2 of 3 falls match
Luis Hernandez beat Jim Siskay(25:00)

2/11/60 Bradenton, FL @ Armory
Bonnie Watson & Pancho Lopez beat Mae Weston & Tom Thumb via pinfall in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins draw Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
Mae Weston beat Bonnie Watson via pinfall
Tom Thumb beat Pancho Lopez

2/11/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Haystacks Calhoun & Ray Villmer vs. Jan Madrid & Rey Urbano
Pat Lyda vs. Kitty Adams in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava vs. Jack Vansky

2/11/60 Fort Lauderdale, FL @ National Guard Armory
Antonino Rocca & Don Curtis vs. Mike DiBiase & Danny McShain
Billy Parks vs. Jan Madrid
Yoli Perez vs. Ann Regan

2/11/60 Jacksonville, FL @ Arena
Pee Wee James & Ella Waldek beat Dandy Andy Moore & Sylvia Torres in a 2 of 3 falls match
Luis Hernandez beat Jim Siskay in a 2 of 3 falls match
Danny Andy Moore beat Pee Wee James(14:00)
Ella Waldek beat Sylvia Torres(11:00) via pinfall

2/12/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory
Billy Parks & Kitty Adams vs. Jack Vansky & Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda vs. Kitty Adams
plus 1 other match

2/13/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Ann Regan & Dandy Andy Moore vs. Pat Lyda & Pee Wee James in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Jim Siskay
John Paul Henning vs. Marco Polo

2/13/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Miguel Perez & Antonino Rocca vs. Mike DiBiase & Dick The Bruiser in a match with Joey Maxim as special referee
Rey Urbano vs. Luis Hernandez
Irish Jackie vs. Pancho Lopez
Don Curtis vs. Harry Lewis

??2/15/60 Fort Myers, FL @ American Legion Coliseum
Mike DiBiase double DQ Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Pancho Lopez & Dandy Andy Moore beat Tom Thumb & Pee Wee James
Don Curtis beat ??(sub for Jan Madrid)

2/15/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Prince Maiava & Haystacks Calhoun beat Danny McShain & Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Dory Funk vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match

2/16/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Don Curtis by DQ in a 2 of 3 falls match
Tom Thumb & Pat Lyda beat Pancho Lopez & Kitty Adams in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon beat Jim Siskay

2/16/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
5-girl battle royal including Bonnie Watson, Yoli Perez, Ella Waldek, Mae Weston and Ann Regan
Ray Villmer vs. Jan Madrid in a Texas death match
Black Jack Dillon vs. Billy Parks
Plus 2 other matches

2/16/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Prince Maiava & Haystacks Calhoun beat Mike DiBiase & Danny McShain via pinfall in a 2 of 3 falls match
Dory Funk beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Luis Hernandez beat Jack Terry(12:30)

2/17/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Ann Regan & Speedy Lopez vs. Pat Lyda & Pee Wee James in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Dory Funk in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava vs. Black Jack Dillon

2/17/60 Fort Pierce, FL @ Armory
Dandy Andy Moore & Kitty Adams vs. Tom Thumb & Mae Weston in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Jack Vansky
Dandy Andy Moore vs. Tom Thumb
Kitty Adams vs. Mae Weston

2/18/60 Bradenton, FL @ Armory
Ann Regan beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Gregory Jarque draw Jack Vansky

2/18/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Sylvia Torres & Pee Wee James vs. Tom Thumb & Mae Weston in a 2 of 3 falls match
Danny McShain vs. Dory Funk
Prince Maiava vs. Black Jack Dillon

2/18/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Haystacks Calhoun & Don Curtis vs. Mike DiBiase & Eddie Graham
Paul Anderson vs. Ike Eakins
Tom Thumb vs. Pancho Lopez

2/18/60 Jacksonville, FL @ Arena
Dixie Duggan & Yoli Perez beat Bonnie Watson & Mae Weston
Luis Hernandez beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Yoli Perez
Dixie Duggan draw Mae Weston

2/19/60 Arcadia, FL @ National Guard Armory
Mike DiBiase vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky vs. Billy Parks in a 2 of 3 falls match

2/20/60 Dade City, FL @ Armory
Don Curtis vs. Danny McShain in a 2 of 3 falls match
Ann Regan & Dandy Andy Moore vs. Mae Weston & Tom Thumb in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava vs. Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match

2/20/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer vs. Jack Vansky
5-woman battle royal, where first woman pinned is eliminated for the night. The two next two women pinned wrestle each other in a 20 minute match. The last two women remaining wrestle in a 30 minute bout.

2/20/60 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Haystacks Calhoun & Paul Anderson vs. Eddie Graham & Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match with Joey Maxim as special referee
plus matches including Kitty Adams, Pat Lyda, Pancho Lopez, Pee Wee James, Luis Hernandez & Jim Siskay

??2/22/60 Fort Myers, FL @ American Legion Coliseum
Don Curtis beat Black Jack Dillon(14:00) to win 6-man battle royal that also included Mike DiBiase, Ray Villmer, Haystacks Calhoun & Jack Terry
Haystacks Calhoun beat Jack Terry(9:00) via pinfall
Mike DiBiase draw Ray Villmer
Kitty Adams beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match

2/22/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Jan Madrid beat Danny McShain via pinfall
Sheik of Araby beat Dory Funk by countout
Ann Regan & Bouncing Bennie Burke beat Bonnie Watson & Pee Wee James

2/22/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Don Curtis beat Black Jack Dillon(14:00) with a sleeper hold to win 6-man battel royal
Haystacks Calhoun beat Jack Terry
Mike DiBiase draw Roy Villmer
Kitty Adams beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match

2/23/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Haystacks Calhoun beat Jan Madrid & Jack Vansky in a 2 of 3 falls, handicap match
Tito Carreon vs. Eddie Graham
Plus a women's match

2/23/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Paul Anderson vs. Black Jack Dillon
Kitty Adams & Bouncing Bennie Burke vs. Mae Weston & Pee Wee James
Billy Parks vs. Ray Villmer

2/23/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Prince Maiava beat Mike DiBiase by DQ
Sheik of Araby beat Danny McShain by countout
Ann Regan & Speedy Lopez beat Ella Waldek & Billy The Kid
Don Curtis beat Dory Funk(19:30)

2/24/60 Fort Pierce, FL @ Armory
Sheik Of Araby vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
Bouncing Bennie Burke vs. Billy The Kid
Bonnie Watson vs. Ann Regan

2/24/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Haystacks Calhoun beat Black Jack Dillon & Jan Madrid in a handicap match
Mike DiBiase beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek draw Kitty Adams(45:00) in a 2 of 3 falls match

2/25/60 Bradenton, FL @ Armory
Ray Villmer beat Black Jack Dillon by DQ in a 2 of 3 falls match
Pancho Lopez beat Billy The Kid in a 2 of 3 falls match
Ann Regan beat Yuli Perez by DQ in a 2 of 3 falls match

2/25/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Mike DiBiase vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson & Johnny Demchuk vs. Kitty Adams & Bill Parks
plus 2 other matches

2/25/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Haystacks Calhoun & Paul Anderson & Don Curtis vs. Eddie Graham & Ike Eakins & Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match with 2 referees
Prince Maiava vs. Sheik of Araby
Don Curtis vs. Ike Eakins

2/25/60 Jacksonville, FL @ Main & Beaver Streets Arena
Bouncing Bennie Burke beat Pee Wee James
Luis Hernandez beat Jack Vansky(sub for Harry Smith)
Marco Polo beat Jan Madrid(27:00)

2/26/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory
Yoli Perez & Ray Villmer vs. Bonnie Watson & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Jack Vansky
Yoli Perez vs. Bonnie Watson

2/26/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
7-man battle royal featuring Paul Anderson, Haystacks Calhoun, Eddie Graham, Sheik of Araby, Don Curtis, Mike DiBiase & Danny McShain
Pancho Lopez & Ann Regan vs. Billy The Kid & Pat Lyda

2/27/60 Dade City, FL @ Armory
Don Curtis vs. Danny McShain
Prince Maiava vs. Jan Madrid
Yoli Perez vs. Ann Regan

2/27/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer & Billy Parks vs. Black Jack Dillon & Jack Vansky
Bonnie Watson & Bouncing Bennie Burke vs. Ella Waldek & Pee Wee James
Bonnie Watson vs. Ella Waldek
Bouncing Bennie Burke vs. Pee Wee James

2/27/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Paul Anderson beat Ike Eakins
Eddie Graham beat Dory Funk
Tito Carreon & Luis Hernandez beat Mike DiBiase & Red Menace
Sylvia Torres beat Pat Lyda(sub for Kitty Adams)

??2/29/60 Fort Myers, FL @ American Legion Arena
Mike DiBiase beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Kitty Adams & Bouncing Bennie Burke beat Bonnie Watson & Billy The Kid in a 2 of 3 falls match
Billy Parks draw Dory Funk(30:00)

2/29/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Jan Madrid in a 2 of 3 falls, brass knuckles match
Paul Anderson beat Ike Eakins via pinfall
Prince Maiava beat Sheik of Araby by countout

3/1/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Paul Anderson beat Ike Eakins(14:00)
Luis Hernandez & Tito Carreon beat Jack Vansky & Marquis De Paree in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson draw Ann Regan(sub for Kitty Adams) in a 2 of 3 falls match

3/1/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Bouncing Bennie Burke & Pancho Lopez vs. Pee Wee James & Billy The Kid
Gregory Jarque vs. Black Jack Dillon
Johnny Demchuk vs. Red Menace

3/1/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Don Curtis beat Mike DiBiase & Sheik of Araby in a 2 of 3 falls match
Dory Funk draw Billy Parks(45:00) in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda beat Yoli Perez(21:00)

3/2/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Paul Anderson vs. Marquis De Paree in a no time limit match
Don Curtis vs. Greg Jarque
Harry Smith vs. Billy Parks

3/2/60 Fort Pierce, FL @ Armory
Tito Carreon vs. Red Menace in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky & Pat Lyda vs. Johnny Demchuk & Kitty Adams
Plus 2 other matches

3/2/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Pancho Lopez & Bouncing Bennie Burke beat Billy The Kid & Pee Wee James in a 2 of 3 falls match
Mike DiBiase beat Luis Hernandez
Dory Funk beat Sheik of Araby by DQ in a 2 of 3 falls match

3/3/60 Bradenton, FL @ Armory
Luis Hernandez & Tito Carreon beat Black Jack Dillon & Marquis De Paree by reverse decision in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda beat Sylvia Torres in a 2 of 3 falls match
Black Jack Dillon double countout with Luis Hernandez
Tito Carreon draw Marquis De Paree

3/3/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Paul Anderson vs. Ike Eakins in a no time limit match
Mike DiBiase vs. Dory Funk in a 2 of 3 falls match
Greg Jarque vs. Billy Parks
Kitty Adams vs. Ella Waldek

3/3/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Antonino Rocca vs. Sheik of Araby
Don Curtis vs. Red Menace
Eddie Graham vs. Claude St. Jean
Ann Regan & Bouncing Bennie Burke vs. Bonnie Watson & Pee Wee James

3/3/60 Jacksonville, FL
Billy the Kid beat Pancho Lopez(39:00) in a 2 of 3 falls match
Prince Maivia beat Jimmy Siskay in a 2 of 3 falls match
Johnny Demchuk beat Marco Polo(29:00) in a 2 of 3 falls match

3/4/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory
Prince Maiava vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson vs. Ann Regan

3/4/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Antonino Rocca beat Gorgeous George & Eddie Graham by DQ
Claude St. John beat Harry Lewis
Sheik of Araby beat Billy Parks
Kitty Adams beat Ella Wladek
Mike DiBiase beat Dory Funk

3/5/60 Dade City, FL @ Armory
Mike DiBiase vs. Prince Maiava in a 2 of 3 falls match
Kitty Adams & Bouncing Bennie Burke vs. Pat Lyda & Pee Wee James
Don Curtis vs. Johnny Demchuk

3/5/60 Lakeland, FL @ Armory
Paul Anderson vs. Black Jack Dillon & Jack Vansky in a handicap match
Ella Waldek & Billy The Kid vs. Ann Regan & Pancho Lopez
Ella Waldek vs. Ann Regan
Billy The Kid vs. Pancho Lopez

3/5/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Antonino Rocca vs. Red Menace in a no DQ, no time limit match
Gorgeous George vs. Tito Carreon
Sheik of Araby vs. Luis Hernandez
Yoli Perez vs. Bonnie Watson

??3/7/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Paul Anderson beat Jack Vansky & Marquis De Paree in a 2 of 3 falls, handicap match
Mike DiBiase beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Kitty Adams beat Ella Waldek by DQ in a 2 of 3 falls match

3/7/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gorgeous George vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Luis Hernandez vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava vs. Johnny Demchuk in a no time limit match

3/8/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Kitty Adams & Yoli Perez beat Bonnie Watson & Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Luis Hernandez beat Marquis De Paree by DQ

3/8/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Paul Anderson & Ann Regan vs. Black Jack Dillon & Bonnie Watson
Johnny Demchuk vs. Gregory Jarque
John Heath vs. Marco Polo

3/8/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mike DiBiase beat Prince Maiava(sub for Gorgeous George) in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Billy Parks in a 2 of 3 falls match
John Paul Henning beat Pedro Godoy

3/9/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Gorgeous George beat Billy Parks
Prince Maiava vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Johnny Demchuk vs. Luis Hernandez

3/9/60 Fort Pierce, FL @ St. Lucie County Armory
5-woman battle royal featuring Bonnie Watson, Ann Regan, Pat Lyda, Kitty Adams & Yoli Perez
Tito Carreon vs. Marquis De Paree in a 2 of 3 falls match 60:00
plus 2 other matches

3/9/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Paul Anderson beat Pedro Godoy & Jack Vansky in a 2 of 3 falls, handicap match
John Paul Henning beat Mike DiBiase by countout in a 2 of 3 falls match
Gregory Jarque draw Black Jack Dillon(45:00)

3/10/60 Bradenton, FL @ Armory
Don Curtis & Tito Carreon beat Gorgeous George & Jack Vansky by DQ in a 2 of 3 falls match with Ike Eakins as special referee
Ann Regan beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky draw Tito Carreon

3/10/60 Jacksonville, FL
Paul Anderson & Pedro Godoy beat Marquis De Paree & Black Jack Dillon
Mike DiBiase vs. Billy Parks
Prince Maivia vs. Johnny Demchuk

3/11/60 Arcadia, FL @ Fort Smith Armory
Johnny Demchuk & Ella Waldek vs. Marco Polo & Ann Regan in a 2 of 3 falls match
Johnny Demchuk vs. Marco Polo
Ella Waldek vs. Ann Regan

3/11/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Gorgeous George vs. Don Curtis
Mike DiBiase vs. Billy Parks
Kitty Adams vs. Bonnie Watson

3/12/60 Dade City, FL @ Armory
Paul Anderson vs. Jack Vansky & Marquis De Paree in a handicap match
Billy Parks vs. Johnny Demchuk
Ann Regan vs. Bonnie Watson

3/12/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
5-man battle royal featuring Prince Maiava, John Paul Henning, Marco Polo, Black Jack Dillon & Jack Hader
Pat Lyda vs. Yoli Perez

3/12/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Antonino Rocca beat Mike DiBiase
Tito Carreon beat Gorgeous George
Don Curtis vs. Red Menace
Kitty Adams vs. Sylvia Torres

3/14/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Prince Maiava vs. Mike DiBiase in a no time limit match

3/14/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Don Curtis & Luis Hernandez beat Gorgeous George & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon beat Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda beat Yoli Perez in a 2 of 3 falls match

3/15/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon & Luis Hernandez beat Gorgeous George & Marquis De Paree by DQ in a 2 of 3 falls match
Kitty Adams beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Marco Polo beat Jack Hader(sub for Harry Smith)

3/15/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
John Henning & Gregory Jarque vs. Black Jack Dillon & Jack Vansky
Prince Omar vs. Johnny Demchuk
Bonnie Watson vs. Yoli Perez

3/15/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Killer Kowalski beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Don Eagle beat Red Raider(18:00)(unmasked as Pedro Godoy)
Eddie Graham beat Mike DiBiase
Ann Regan beat Sylvia Torres(16:00)

3/16/60 Fort Pierce, FL @ Armory
Gorgeous George & Marquis De Paree vs. Tito Carreon & Gregory Jarque in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda vs. Yoli Perez
Marquis De Paree vs. Tito Carreon

3/16/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Don Eagle vs. Luis Hernandez in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Ann Regan vs. Kitty Adams

3/16/60 St. Petersburg, FL @ National Guard Armory
Killer Kowalski no contest with John Paul Henning in a 2 of 3 falls match
Mike DiBiase beat Pat O'Hara(sub for Harry Smith) in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Kitty Adams

3/17/60 Bradenton, FL @ Armory
Don Eagle beat Black Jack Dillon by DQ in a 2 of 3 falls match
John Paul Henning double countout with Jack Vansky
Ella Waldek double countout with Ann Regan in a 2 of 3 falls match

3/17/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Killer Kowalski beat Pedro Godoy(sub for Greg Jarque) in a 2 of 3 falls match
Don Eagle beat Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Gorgeous George(8:00) via pinfall

3/17/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Don Eagle vs. Luis Hernandez in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Ann Regan vs. Kitty Adams 30:00

3/17/60 Jacksonville, FL
Ann Regan & Yoli Perez beat Ella Waldek & Bonnie Watson
Tito Carreon beat Marquis De Paree
Ella Waldek beat Ann Regan
Referee, Marco Polo

3/19/60 Dade City, FL @ Armory
Don Eagle vs. Marquis De Paree
Ella Waldek vs. An Regan
Johnny Demchuk vs. Prince Omar

3/19/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Gorgeous George & Black Jack Dillon vs. Marco Polo & John Paul Henning in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson vs. Pat Lyda
John Paul Henning vs. Black Jack Dillon

3/19/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Killer Kowalski double countout with Paul Anderson in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Jack Hader
Kitty Adams beat Yoli Perez
Mike DiBiase & Pedro Godoy beat Tito Carreon & Luis Hernandez in a 2 of 3 falls match

3/21/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Curtis beat Killer Kowalski by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon draw Harry Smith

3/21/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Luis Hernandez draw Marco Polo
John Heath beat Jack Vansky
Pat Lyda beat Ann Regan

3/22/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Pedro Godoy & Marquis De Paree vs. Tito Carreon & Luis Hernandez
Kitty Adams & Yoli Perez vs. Bonnie Watson & Pat Lyda
Plus 2 other matches

3/22/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Pat O’Hara & John Henning vs. Jack Vansky & Black Jack Dillon
Marco Polo vs. Prince Omar
John Henning vs. Black Jack Dillon

3/22/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Killer Kowalski double countout with Don Eagle in a 2 of 3 falls match
Don Curtis(sub for Eddie Graham) beat Mike DiBiase by countout in a 2 of 3 falls match to win Southern Title
Harry Smith draw Johnny Demchuk(30:00)

3/23/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Don Curtis vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Kitty Adams & Tito Carreon vs. Ella Waldek & Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match
Plus 2 other matches

3/23/60 St. Petersburg, FL @ Armory
Killer Kowalski & Mike DiBiase beat Eddie Graham & Luis Hernandez(sub for John Paul Henning) in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson draw Yoli Perez in a 2 of 3 falls match
Pat O'Hara vs. Black Jack Dillon

3/24/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Don Eagle & Harry Smith beat Mike DiBiase & Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek & Pat Lyda beat Ann Regan & Sylvia Torres in a 2 of 3 falls match
plus 1 other match

3/24/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Curtis beat Killer Kowalski by DQ in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon & Luis Hernandez beat Eddie Graham & Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match
Kitty Adams beat Bonnie Watson

3/24/60 Jacksonville, FL
John Paul Henning & Gregory Jarque beat Black Jack Dillon & Marquis De Paree
Marco Polo beat Prince Omar by reverse decision
John Paul Henning draw Black Jack Dillon
Gregory Jarque beat Marquis De Paree

3/25/60 Bradenton, FL @ National Guard Armory
Ann Regan beat Ella Waldek by DQ in a 2 of 3 falls match
Luis Hernandez & Bob Morrow(sub for John Paul Henning) beat Jack Vansky & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
Note:  Last card of the season

3/26/60 Dade City, FL @ Armory
Luis Hernandez vs. Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
5-woman battle royal featuring Ann Regan, Ella Waldek, Pat Lyda, Yoli Perez and Bonnie Watson

3/26/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
John Paul Henning vs. Black Jack Dillon in a Texas death match
Marco Polo vs. Johnny Demchuk
Marquis De Paree vs. John Heath

3/26/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Eagle vs. Pedro Godoy
Mike DiBiase vs. Eddie Graham
Don Curtis vs. Tito Carreon
Sylvia Torres vs. Kitty Adams

3/28/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy beat Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon no contest with Dick Steinborn

3/28/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Don Curtis & Eddie Graham beat Black Jack Dillon & Marquis De Paree by DQ in a 2 of 3 falls match
Kitty Adams beat Ella Waldek(16:00) to win 5-woman battle royal
Yoli Perez draw Pat Lyda(20:00)
Note:  Sylvia Torres was the first woman eliminated & did not wrestle the rest of the night.

3/29/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Luis Hernandez & Tito Carreon beat Eddie Graham & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Sylvia Torres beat Pat Lyda by DQ
Tito Carreon draw Pedro Godoy

3/29/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ella Waldek beat Kitty Adams in a 2 of 3 falls match
John Henning beat Black Jack Dillon by countout
Gregory Jarque beat Prince Omar
Note:  Next Fort Myers card on April 8

3/29/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Don Eagle beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Marquis De Paree in a 2 of 3 falls match
Johnny Demchuk draw Marco Polo(30:00)
Referee Harry Smith

3/30/60 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Dick Steinborn & Clink McGeary vs. Pedro Godoy & Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

3/30/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle beat Black Jack Dillon by DQ in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Marquis De Paree

3/31/60 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Don Curtis beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn draw Harry Smith when Smith was injured & Steinborn refused to accept the victory
Ann Regan draw Bonnie Watson
Note:  Last card of the season

3/31/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Eagle beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon beat Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match
Luis Hernandez double DQ Marquis De Paree

3/31/60 Jacksonville, FL
Ella Waldek & Black Jack Dillon beat Yoli Perez & John Paul Henning
Marco Polo beat Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek draw Yoli Perez
John Paul Henning beat Black Jack Dillon


Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:51 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/2/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
John Heath vs. John Paul Henning
Pat Lyda vs. Sylvia Torres

4/2/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tito Carreon & Don Curtis vs. Mike DiBiase & Pedro Godoy
Yoli Perez vs. Ann Regan
Marquis De Paree vs. Luis Hernandez

4/4/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Curtis beat Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls, brass knuckles match
Tito Carreon beat Jack Wentworth by DQ

4/4/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Marquis De Paree in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Kitty Adams in a 2 of 3 falls match
Marco Polo beat Luis Hernandez in a 2 of 3 falls match

4/5/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Sylvia Torres & Bonnie Watson were the final two women remailing in the 6-woman battle royal, but were both disqualified in their match for the battel royal final; hence no winner of battle royal
Ella Waldek beat Ann Regan via pinfall
Kitty Adams beat Pat Lyda by DQ
Tito Carreon beat Marquis De Paree in a 2 of 3 falls match

4/5/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Don Eagle beat Mike DiBiase & Pedro Godoy
Eddie Graham beat Prince Omar
Jack Wentworth beat Luis Hernandez

4/6/60 St. Petersburg, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham & Pat O'Hara beat Mike DiBiase & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
Don Curtis draw Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Marco Polo beat Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match

4/7/60 Jacksonville, FL
Don Eagle beat Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon(sub for Greg Jarque) beat Prince Omar
John Paul Henning beat Bob Morrow

4/8/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Black Jack Dillon
John Henning vs. Marquis DeParee
Jack Wentworth vs. Marco Polo

4/9/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Marco Polo & John Paul Henning vs. Jack Wentworth & Black Jack Dillon in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Johnny Demchuk in a 2 of 3 falls match

4/9/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mike DiBiase vs. Eddie Graham in a Texas death match
Don Eagle & Don Curtis beat Pedro Godoy & Marquis De Paree in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda vs. Ann Regan

4/11/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Mike DiBiase by DQ in an Indian death match
Eddie Graham beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match

4/11/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Ella Waldek beat Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
John Heath beat Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
Marco Polo beat John Paul Henning in a 2 of 3 falls match

4/12/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Sylvia Torres beat Bonnie Watson by DQ in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon beat Pat O'Hara(sub for Von Nurnburg)

4/12/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham no contest with Mike DiBiase
Don Curtis beat Harry Smith
John Paul Henning beat Jack Wentworth by DQ

4/13/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Eagle & Pat O'Hara beat Mike DiBiase & Jack Wentworth
Don Curtis double knockout John Paul Henning in a 2 of 3 falls match
Don Eagle draw Jack Wentworth(20:00)

4/14/60 Jacksonville, FL
Don Eagle beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
John Paul Henning beat Mike DiBiase
Harry Smith beat Pedro Godoy

4/15/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Mike DiBiase & Pedro Godoy vs. Don Curtis & John Heath
Jack Wentworth vs. John Henning
Bob Morrow vs. Harry Smith

4/16/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Don Eagle vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match
Marco Polo vs. Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match

4/18/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Eagle beat Mike DiBiase in an Indian death match
Don Curtis beat John Paul Henning in a 2 of 3 falls match with Bonnie Watson as special referee
Ella Waldek vs. Bonnie Watson

4/18/60 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum
Harry Smith beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match to win battle royal
Eddie Graham beat Pedro Godoy(18:00) via pinfall
John Heath draw Marco Polo(20:00)
Harry Smith & Jack Wentworth were the last two men remaining in the 7-man battle royal that also included Bob Morrow, Marco Polo, John Heath, Pedro Godoy and Eddie Graham
Note: Last card of the season

4/19/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Mike DiBiase beat Eddie Graham to win Brass Knuckles Title
Don Curtis draw Don Eagle(60:00) in a 2 of 3 falls match
Jack Wentworth vs. Marco Polo

4/20/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Curtis beat John Paul Henning in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Pat O'Hara & Marco Polo beat Mike DiBiase & Jack Wentworth(35:00)

4/21/60 Jacksonville, FL
Harry Smith & John Paul Henning beat Irish Pat O’Hara & Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Ella Waldek
Harry Smith draw Jack Wentworth(15:00)
John Paul Henning beat Pat O’Hara

4/23/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Don Curtis double DQ Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match with John Paul Henning as special referee
Eddie Graham beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match, 1st fall by DQ
Marco Polo draw Bob Morrow

4/26/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Eddie Graham beat Mike DiBiase to win Brass Knuckles Title
Mighty Yankee beat Don Curtis by DQ
Ella Waldek draw Bonnie Watson(20:00)

4/27/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Curtis beat Mike DiBiase in a 2 of 3 falls match
Pat O'Hara & Eddie Graham beat Marco Polo & John Paul Henning in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham double knockout with Marco Polo
John Paul Henning beat Pat O'Hara(12:00) via pinfall

4/28/60 Jacksonville, FL
Darling Dagmar beat Baby Cheryl
John Paul Henning & Harry Smith beat Pat O’Hara & Tommy Todd(sub for Johnny Bence)
Buddy Lee beat Bob Morrow
Harry Smith beat Tommy Todd
John Paul Henning beat Pat O’Hara

4/30/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Don Curtis vs. Mike DiBiase in a boxing match
5-man battle royal featuring John Paul Henning, John Heath, Marco Polo, Harry Smith and Bob Morrow

5/3/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling

5/5/60 Jacksonville, FL
Tiny Oxford & Harry Smith beat Pat O’Hara & Great Scott
Bill Heirs beat John Theobold in a 2 of 3 falls match
Great Scott beat Tiny Oxford
Pat O’Hara beat Harry Smith

5/7/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Ella Waldek vs. Bonnie Watson
Don Curtis vs. John Heath
John Paul Henning vs. Harry Smith

5/10/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Don Curtis & Eddie Graham beat The Mighty Yankees to win Southern Tag Title & unmasked one of them as John Heath
Ella Waldek beat Bonnie Watson
Mighty Yankee #?? draw Don Curtis

5/12/60 Jacksonville, FL
Gorgeous George Smith beat Tiger Bill Mills in a 2 of 3 falls match
Bill Hiers & Bob Morrow beat Pat O’Hara & Great Scott by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Morrow beat Pat O’Hara in 14:00
Bill Hiers draw Bill Lawley

5/14/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
John Heath & Ella Waldek vs. Harry Smith & Bonnie Watson
John Paul Henning vs. Bob Morrow
Harry Smith vs. John Heath

5/19/60 Jacksonville, FL
Hercules Godfrey beat Gorgeous George Smith by DQ
John Paul Henning & Bob Morrow beat Pat O’Hara & Great Scott
John Paul Henning draw Great Scott
Pat O’Hara beat Bob Morrow via pinfall

5/21/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
John Heath, John Paul Henning & Ella Waldek vs. Harry Smith, Pat O'Hara & Bonnie Watson
Ella Waldek vs. Bonnie Watson
John Paul Henning vs. Harry Smith
John Heath vs. Pat O'Hara

5/26/60 Jacksonville, FL
John Paul Henning beat Pat O'Hara
Harry Smith beat Great Scott
Bill Hiers draw Tommy Todd
Pat O'Hara & John Paul Henning were the final two men remaining in the 7-man battle royal

6/2/60 Jacksonville, FL
John Paul Henning beat Pat O’Hara
Bill Hiers beat John Heath
Darling Dagmar beat Baby Cheryl

6/9/60 Jacksonville, FL
Great Scott double countout with Tarzan White
Rose Kelly beat Rita Cortez by DQ
Bob Craig vs. Bill Hiers

6/16/60 Jacksonville, FL
Tarzan White beat Great Scott in a 2 of 3 falls match
Judy Grable & Fran Gravette beat Rita Cortez & Margie Ramsey in a 2 of 3 falls match
Rita Cortez beat Judy Grable
Fran Gravette beat Margie Ramsey

6/23/60 Jacksonville, FL
Nick Carter beat Great Scott by DQ
Fran Gravette & Fabulous Moolah beat Margie Ramsey & Red Terror by DQ
Fabulous Moolah draw Red Terror
Fran Gravette beat Margie Ramsey

6/30/60 Jacksonville, FL
Nick Carter & Tarzan White beat Great Scott & Karl Von Frazier in a 2 of 3 falls match
Nick Carter draw Karl Von Frazier(15:00)
Great Scott draw Tarzan White(15:00)
Johnny King beat Jim Dalton


Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:51 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/7/60 Jacksonville, FL
Fran Gravette & Tarzan White beat Margie Ramsey & Great Scott by DQ in a 2 of 3 falls match
Nick Carter beat Jim Dalton in a 2 of 3 falls match
Fran Gravette beat Margie Ramsey
Great Scott draw Tarzan White

7/14/60 Jacksonville, FL
Johnny King, Tommy Todd & Red Wilson beat Jim Dalton, Great Scott & Mack York in a 2 of 3 falls match
Mack York beat Red Wilson
Johnny King draw Great Scott
Tommy Todd beat Jim Dalton by DQ

7/21/60 Jacksonville, FL
Johnny King & Tommy Todd beat Great Scott & Mack York
Red Wilson beat Sgt. Jack Jackson by DQ
Mack York & Great Scott were the final two men remaining in the 7-man battle royal that also included Bald Eagle, Sgt. Jack Jackson, Red Wilson, Johnny King and Tommy Todd

7/28/60 Jacksonville, FL
Lil Abner Cook & Sgt. Jack Jackson beat Great Scott & Gorgeous George Smith in a 2 of 3 falls match
Tommy Todd beat Masked Monster by DQ
Sgt. Jack Jackson draw Great Scott
Lil Abner Cook beat Gorgeous George Smith

8/4/60 Jacksonville, FL
Peggy Allen & Nick Carter beat Red Terror(woman) & Black Terror(man) by DQ in a 2 of 3 falls match
Great Scott vs. Tommy Todd
Red Terror vs. Peggy Allen
Black Terror vs. Nick Carter

8/7/60 Miami, FL @ Baseball Stadium(Cancelled)

8/11/60 Jacksonville, FL
Peggy Allen & Fran Gravette beat Red Terror & Margie Ramsey by DQ in a 2 of 3 falls match
Tommy Todd beat John Heath by DQ
Margie Ramsey beat Peggy Allen
Red Terror beat Fran Gravette

8/18/60 Jacksonville, FL
Peggy Allen & Nick Carter beat Red Terror & Black Monster(man) by DQ in a 2 of 3 falls match
Tommy Todd beat Great Scott
Nick Carter beat Black Monster
Red Terror beat Peggy Allen

8/25/60 Jacksonville, FL
Baby Cheryl & Rita Cortez beat Darling Dagmar & Marie Gomez in a 2 of 3 falls match
Rita Cortez beat Marie Cortez
Darling Dagmar beat Baby Cheryl
Tarzan White beat Tommy Todd by countout

9/1/60 Jacksonville, FL
Peggy Allen & Nick Carter beat Black Monster & Red Terror by DQ in a 2 of 3 falls match
Tommy Todd(sub for John Heath) beat Great Scott by DQ
Nick Carter draw Black Monster
Peggy Allen beat Red Terror via pinfall

9/8/60 Jacksonville, FL
Tarzan White & Paul Anderson beat Great Scott & Masked Man in a 2 of 3 falls match
Pedro Jiminez beat Firpo Zbyszko in a 2 of 3 falls match
Tarzan White draw Black Monster
Paul Anderson gave a weight lifting demonstration

9/15/60 Jacksonville, FL
Nick Carter beat Masked Monster(unmasked as Billy Hunter) in a Texas death match
Fabulous Moolah beat Rita Cortez in a 2 of 3 falls match
Great Scott beat Firpo Zbyszko in a 2 of 3 falls match

9/19/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Including Dick Steinborn, Hans Schmidt, Chief Big Eagle and others

9/20/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Buddy Austin & Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Chief Big Eagle vs. Pierre LaSalle
Bonnie Watson vs. Donna Vaughn

9/22/60 Jacksonville, FL
Chief Big Eagle beat Buddy Austin
Harry Smith beat Pierre LaSalle
Pat O'Hara beat Bill Hiers

9/23/60 Nassau, Bahamas @ Boxing Stadium
Eddie Graham vs. Buddy Austin
Ella Waldek vs. Bonnie Watson
Chief Big Eagle vs. Tony Altimore

9/24/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham vs. Pierre LaSalle
Chief Big Eagle vs. Buddy Austin
Hans Schmidt vs. Harry Smith

9/26/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Hans Schmidt & Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Nicoli Volkoff vs. Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

9/27/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Eddie Graham beat Nicoli Volkoff in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match with Pat O’Hara as special referee
Harry Smith draw Pierre LaSalle

9/28/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Buddy Austin beat Eddie Graham by countout
Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle
Hans Schmidt beat Harry Smith

9/29/60 Jacksonville, FL @ Main & Beaver Streets Arena
Chief Big Eagle beat Killer Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Pat O'Hara beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Donna Vaughn


Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:52 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/1/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Hans Schmidt & Buddy Austin vs. Chief Big Eagle & Harry Smith
Eddie Graham vs. Pierre LaSalle
Plus 1 other match

10/3/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham double DQ Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
Buddy Austin beat Don Whittler

10/4/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Eddie Graham beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match with Pat O’Hara as special referee
Chief Big Eagle & Harry Smith beat Buddy Austin & Pierre LaSalle via pinfall in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Buddy Austin
Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle by DQ

10/5/60 St. Petersburg, FL @ Armory
Chief Big Eagle no contest with Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Pierre LaSalle beat Don Whittler

10/6/60 Jacksonville, FL @ Arena
Harry Smith double countout with Buddy Austin
Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
Don Whittler beat Pat O'Hara

10/8/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham & Chief Big Eagle vs. Hans Schmidt & Pierre LaSalle
Buddy Austin vs. Harry Smith
Chief Big Eagle vs. Pierre LaSalle

10/10/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Buddy Austin(sub for Buddy Rogers) beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match with Eddie Graham as special referee
Chief Big Eagle beat Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Donna Vaughn

10/11/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle by DQ in a 2 of 3 falls match
Buddy Austin beat Don Whittler
Ella Waldek beat Donna Vaughn(20:00) via pinfall

10/11/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Buddy Rogers beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match with Harry Smith as special referee
Hans Schmidt beat Pat O'Hara in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Mary Lou Erman

10/12/60 St. Petersburg FL @ Armory
Buddy Rogers beat Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match
Pierre LaSalle draw Buddy Austin(30:00)

10/13/60 Jacksonville, FL @ Arena
Texas Death Match
Harry Smith beat Buddy Austin in a Texas death match
Ann Regan beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Don Whittler beat Tommy Todd

10/13/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Hans Schmidt & Pierre LaSalle beat Eddie Graham & Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Donna Vaughan
Eddie Graham draw Pierre LaSalle(20:00)

10/14/60 Nassau, Bahamas @ Boxing Stadium
Chief Big Eagle & Harry Smith vs. Buddy Austin & Hans Schmidt
Chief Big Eagle vs. Buddy Austin
Harry Smith vs. Hans Schmidt

10/15/60 Dade City, FL @ Armory
Chief Big Eagle vs. Buddy Austin
Bonnie Watson vs. Ann Regan
Pierre LaSalle vs. Harry Smith

10/15/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Ella Waldek & Mary Lou Erman vs. Donna Vaughn & Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Pat O'Hara draw Hans Schmidt
Ella Waldek vs. Pat Lyda

10/17/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Hans Schmidt by DQ in a death match
Chief Big Eagle beat Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls, no DQ match
Bonnie Watson draw Ann Regan(30:00)

10/18/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle
Ella Waldek & Pat Lyda beat Ann Regan & Bonnie Watson
Harry Smith beat Buddy Austin by DQ

10/18/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Don Curtis beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Jack Owens in a 2 of 3 falls match
Don Whittler beat Billy Christy

10/20/60 Jacksonville, FL
Pat Lyda & Chief Big Eagle beat Ella Waldek & Pierre LaSalle
Harry Smith beat Don Whittler in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek draw Pat Lyda
Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle

10/20/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Don Curtis beat Hans Schmidt & Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Ann Regan by DQ in a 2 of 3 falls match with Pat O’Hara as special referee
Jack Owens beat Billy Christy

10/21/60 Nassau, Bahamas @ Boxing Stadium
Don Curtis & Eddie Graham vs. Buddy Austin & Hans Schmidt
Don Curtis vs. Buddy Austin
Eddie Graham vs. Hans Schmidt
Battle Royal

10/22/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Pat O'Hara beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match with Harry Smith as special referee
Bonnie Watson beat Ella Waldek by DQ in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Jack Owens

10/24/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls, brass knuckles match with Joey Maxim as special referee
Don Curtis draw Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Mark Lewin beat Pierre LaSalle via pinfall

10/25/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Harry Smith & Miguel Feliciano beat Mighty Yankee & Pierre LaSalle via pinfall in a 2 of 3 falls match
Ann Regan beat Pat Lyda
Harry Smith beat Pierre LaSalle by DQ

10/25/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Don Curtis beat Hans Schmidt in a Texas death match with Joey Maxim as special referee
Buddy Austin beat Mark Lewin in a 2 of 3 falls match
Chief Big Eagle beat Jack Owens

10/26/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Eddie Graham beat Hans Schmidt on a reverse decision in a 2 of 3 falls match

10/27/60 Jacksonville, FL
Harry Smith beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
Pat Monroe beat Ann Regan
Chief Big Eagle beat Don Whittler

10/27/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Mark Lewin & Don Curtis beat Hans Schmidt & Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls match with Joey Maxim as special referee
Ella Waldek beat Pay Lyda in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Jack Owens

10/29/60 Dade City, FL @ Armory
Eddie Graham & Chief Big Eagle vs. Buddy Austin & Pierre LaSalle
Miguel Feliciano vs. Jack Owens
Plus 2 other matches

10/29/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Texas Death Match
Pat O'Hara vs. Hans Schmidt in a Texas death match
5-woman battle royal featuring Bonnie Watson, Ann Regan, Donna Vaughn, Mars Monroe and Pat Lyda

10/31/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Chief Big Eagle beat Buddy Austin & Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda & Mars Monroe beat Bonnie Watson & Donna Vaughn
plus a Judo demonstration

11/1/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Hans Schmidt double DQ Harry Smith
Bonnie Watson draw Ann Regan
Miguel Feliciano beat Pierre LaSalle by DQ

11/1/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers beat Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match with Pedro Godoy as special referee
Eddie Graham beat Buddy Austin by countout
Ella Waldek & Donna Vaughn beat Pat Lyda & Mars Monroe
Mars Monroe beat Donna Vaughn via pinfall
Ella Waldek draw Pat Lyda(15:00)

11/2/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Pat O'Hara beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match with Harry Smith as special referee
Buddy Austin beat Harry Smith(sub for Chief Big Eagle) in a 2 of 3 falls match
Don Whittler & Mars Monroe beat Pat Lyda & Jack Owens

11/3/60 Jacksonville, FL
Harry Smith beat Hans Schmidt by DQ
Pat Lyda beat Pat Monroe
Miguel Feliciano beat Jack Owens

11/3/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek draw Ann Regan(45:00) in a 2 of 3 falls match
Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle by DQ in a 2 of 3 falls match

11/5/60 Dade City, FL @ Armory
Eddie Graham vs. Pierre LaSalle
5-woman battle royal featuring Ella Waldek, Mars Monroe, Pat Lyda, Donna Vaughn and Ann Regan
plus 2 other matches

11/5/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Hans Schmidt & Buddy Austin vs. Pat O'Hara & Chief Big Eagle
John Heath vs. Jack Owens
Buddy Austin vs. Chief Big Eagle

11/7/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Nikita Kominnoff by DQ
Tony Lopez & Charlie Garza beat Buddy Austin & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Tony Lopez draw Buddy Austin
Charlie Garza beat Pedro Godoy by DQ

11/8/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Hans Schmidt vs. Harry Smith
Tony Lopez & Charlie Garza vs. Pedro Godoy & Jack Owens
Plus two other matches

11/8/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Buddy Austin & Nikita Kominnoff beat Pierre LaSalle & Vincent Lopez in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Mars Monroe to win 6-woman battle royal
Donna Vaughn beat Pat Lyda by DQ
Bonnie Watson draw Ann Regan

11/9/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Charles Garza(sub for Vincent Lopez) & Tony Lopez beat Man Mountain Managoff & Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Ann Regan draw Pat Lyda(45:00) in a 2 of 3 falls match
Charles Garza(sub for Vincent Lopez) draw Man Mountain Managoff(15:00)

11/10/60 Jacksonville, FL
Ella Waldek & Donna Vaughn beat Ann Regan & Bonnie Watson
Man Mountain Managoff beat Jack Owens in a 2 of 3 falls match
Ann Regan beat Donna Vaughn
Ella Waldek beat Bonnie Watson

11/10/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Pedro Godoy by reverse decision in a 2 of 3 falls match
Nikita Kominnoff draw Charlie Garza(sub for Vincent Lopez) in a 2 of 3 falls match
Tony Lopez beat Miguel Feliciano(sub for Harry Smith)

11/12/60 Dade City, FL @ Armory
Eddie Graham vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
Tony Lopez vs. Pedro Godoy

11/12/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Buddy Austin vs. Chief Big Eagle
Man Mountain Managoff vs. Vincent Lopez
Nikita Kominnoff vs. John Heath

11/14/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tony Lopez & Charlie Garza beat Buddy Austin & Nikita Kominnoff
Man Mountain Managoff beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
Ann Regan draw Pat Lyda(30:00)

11/15/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Hans Schmidt beat Harry Smith in a Texas death match
Bonnie Watson beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Charlie Garza beat Pierre LaSalle
Note: Bonnie Watson won the Southern Women's Title from Ella Waldek during this time period.

11/15/60 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Rogers draw Eddie Graham(60:00) in a 2 of 3 falls match
Buddy Austin beat Tony Lopez
Chief Big Eagle beat Pedro Godoy
Pat Lyda beat Donna Vaughn via pinfall

11/15/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Man Mountain Managoff & Nikita Kominnoff beat Marco Polo & John Heath
Ann Regan beat Mary Lou Erman(sub for Mars Monroe) by DQ in a 2 of 3 falls match
Man Mountain Managoff beat Marco Polo
Nikita Kominnoff draw John Heath

11/16/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Buddy Rogers beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Vincent Lopez & Tony Lopez beat Pedro Godoy & Pierre LaSalle
Ann Regan draw Pat Lyda(30:00)

11/16/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Man Mountain Managoff beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Chief Big Eagle draw Nikita Kominnoff in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Marco Polo(15:00)

11/17/60 Jacksonville, FL
Ella Wladek beat Ann Regan in a Texas death match
Man Mountain Managoff beat Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Marco Polo beat Miguel Feliciano(21:00) via pinfall

11/17/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
John Heath beat Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda beat Mary Lou Erman

11/18/60 Nassau, Bahamas @ Oakes Field Arena
Combination Boxing & Wrestling Card
Boxing
Gomeo Brennan beat Johnny Cunningham via KO in 1:17 of 9th round
Wrestling
Eddie Graham beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Boxing
Sugar Boy Campbell beat Kid McCoy by unanimous decision
Boxing
Power Plant beat Kid Cobra by split decision

11/19/60 Dade City, FL @ Armory
Eddie Graham & Harry Smith vs. Hans Schmidt & Pedro Godoy
Bob Morrow vs. Tony Lopez
Eddie Graham vs. Pedro Godoy

11/19/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Man Mountain Managoff vs. Buddy Austin
Nikita Kominnoff vs. Chief Big Eagle
Pierre LaSalle vs. Charlie Garza

11/21/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Pat Lyda & Buddy Austin vs. Ann Regan & Tony Lopez in a 2 of 3 falls match
Nikita Kominnoff vs. Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match
Man Mountain Managoff vs. Pedro Godoy

11/22/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Chief Big Eagle
Charley Garza beat Duke DeKeno(sub for Pedro Godoy)
Bonnie Watson beat Ella Waldek

11/22/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Man Mountain Managoff vs. Jack Bernard
Pat Lyda & Mary Lou Erman vs. Ann Regan & Donna Vaughn
Plus 2 other matches

11/22/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Buddy Austin & Nikita Kominnoff beat Pierre LaSalle & Tony Lopez
Hans Schmidt beat Bob Morrow in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw John Heath(20:00)

11/23/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Tony Lopez & Charles Garza beat Pedro Godoy & Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle
Donna Vaughn beat Pat Lyda via pinfall

11/23/60 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Man Mountain Managoff double countout with Hans Schmidt
Eddie Graham beat Nikita Kominnoff in a 2 of 3 falls match
Harry Smith no contest with Bob Morrow, when Smith refused to accept a victory when Morrow fell out of the ring and was injured

11/24/60 Jacksonville, FL
Nikita Kominnoff double countout with Man Mountain Managoff
Bonnie Watson & Bob Morrow beat Ella Waldek & Tommy Todd
Bob Morrow draw Tommy Todd
Bonnie Watson beat Ella Waldek

11/24/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & John Heath double DQ Buddy Austin & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Hans Schmidt beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
John Heath double DQ Buddy Austin

11/25/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Hans Schmidt vs. Chief Big Eagle
Bob Morrow vs. Eddie Graham
Pete Managoff vs. Pedro Godoy

11/26/60 Dade City, FL @ Armory
Brass Knuckles Champion Eddie Graham vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson vs. Ella Waldek
Nikita Kominnoff vs. John Heath

11/26/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Donna Vaughn & Ann Regan vs. Pat Lyda & Mary Lou Erman
Man Mountain Managoff vs. Buddy Austin
Chief Big Eagle vs. Charlie Garza

11/28/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Chief Big Eagle beat Mighty Yankee & ?? by DQ in a 2 of 3 falls match
Man Mountain Managoff beat Buddy Austin
Bonnie Watson draw Ann Regan(45:00) in a 2 of 3 falls match

11/29/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Charlie Garza in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Ann Regan
Tony Lopez(sub for Harry Smith) beat Pierre LaSalle by DQ

11/29/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ella Waldek vs. Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy vs. Bob Morrow in a 2 of 3 falls match
John Heath vs. Don Scott in a 2 of 3 falls match

11/29/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Man Mountain Managoff beat Buddy Austin by reverse decision in a 2 of 3 falls match
Hans Schmidt beat Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Nikita Kominnoff by DQ

11/30/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Tony Lopez beat Buddy Austin
Eddie Graham beat Charlie Garza
Hans Schmidt beat Bob Morrow

11/30/60 St Petersburg, FL @ Armory
Man Mountain Managoff & Pat O'Hara(sub for Chief Big Eagle) beat Nikita Kominnoff & Pedro Godoy
Harry Smith double countout with Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
Ann Regan draw Pat Lyda(30:00)

12/1/60 Jacksonville, FL
Man Mountain Managoff beat Mr. K by DQ
Ann Regan & Bonnie Watson beat Mary Lou Erman & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Ann Regan beat Ella Waldek

12/1/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Hans Schmidt vs. Harry Smith
Eddie Graham vs. Pierre LaSalle
Buddy Austin vs. Chief Big Eagle

12/1/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
John Heath beat Pedro Godoy in a Texas death match
Tony Lopez draw Charlie Garza(45:00) in a 2 of 3 falls match
Donna Vaughn beat Pat Lyda by DQ

12/2/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham vs. Chief Big Eagle
Man Mountain Managoff vs. Buddy Austin
Hans Schmidt vs. Pierre LaSalle
Bonnie Watson vs. Ella Waldek

12/3/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Pat Lyda vs. Ann Regan
Man Mountain Managoff & Harry Smith vs. Buddy Austin & Pierre LaSalle
Charley Garza vs. Tony Lopez

12/5/60 Bradenton, FL @ Armory
Donna Vaughn & Ann Regan beat Pat Lyda & Ella Waldek
Guy LaRose beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match

12/5/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Chief Big Heart & Chief Big Eagle beat Mighty Yankee & Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Don Curtis draw Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Man Mountain Managoff beat Hans Schmidt

12/6/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Chief Big Eagle & Chief Big Heart vs. Guy LaRose & Pierre LaSalle
Charlie Garza vs. Harry Smith
Plus 1 other match

12/6/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
John Heath vs. Pedro Godoy
Ella Waldek vs. Ann Regan
Bob Morrow vs. Tony Lopez

12/6/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium

12/7/60 St Petersburg, FL @ Armory
Harry Smith & Man Mountain Managoff beat Hans Schmidt & Pierre LaSalle by DQ
Nikita Kominnoff no contest with Guy Larose in a 2 of 3 falls match
Tony Lopez draw Bob Morrow 30:00

12/8/60 Jacksonville, FL
Man Mountain Managoff beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match
Pierre LaSalle beat Sam Romanoff
Bonnie Watson beat Mary Lou Erman

12/8/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Ann Regan & Donna Vaughn vs. Ella Waldek & Pat Lyda
Marco Polo vs. Buddy Austin
Eddie Graham vs. Guy LaRose

12/8/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Pedro Godoy beat Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match
John Heath draw Nikita Kominnoff(30:00)
Charley Garza beat Jack Bernard in a 2 of 3 falls match
Tony Lopez vs. Don Scott

12/9/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham beat Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match
Hans Schmidt beat Man Mountain Managoff by DQ
Guy LaRose beat Nikita Kominnoff
Ann Regan draw Pat Lyda

12/10/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Man Mountain Managoff vs. Buddy Austin in a Texas death match
Guy LaRose vs. Pierre LaSalle
Marco Polo vs. John Heath

12/10/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Eddie Graham & Hans Schmidt vs. Tony Lopez & Charlie Garza
Pat Lyda vs. Mary Lou Erman
Plus 2 other matches

12/12/60 Bradenton, FL @ National Guard Armory
Guy LaRose beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda draw Ann Regan in a 2 of 3 falls match
Jack Marshall beat Len Hughes by DQ in a 2 of 3 falls match

12/12/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Man Mountain Managoff beat Buddy Austin but failed to pin Hans Schmidt in a handicap match
Chief Big Eagle beat Mighty Yankee in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match

12/13/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Chief Big Eagle beat Guy LaRose in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Len Hughes(45:00) in a 2 of 3 falls match
Charlie Garza beat Mighty Yankee by DQ

12/13/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Bonnie Watson vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy vs. Tony Lopez in a 2 of 3 falls match
Jack Marshall vs. Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match

12/13/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Eddie Graham beat Buddy Austin
Man Mountain Managoff beat Hans Schmidt by DQ
Ella Waldek beat Pat Lyda
Chief Big Heart vs. Nikita Kominnoff

12/14/60 St Petersburg, FL @ Armory
Man Mountain Managoff & Guy LaRose beat Hans Schmidt & Nikita Kominnoff in a 2 of 3 falls match
Chief Big Heart beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Buddy Austin beat Jack Marshall(12:00)

12/15/60 Jacksonville, FL
Harry Smith beat Pierre LaSalle via pinfall
Chief Big Eagle beat Mr. K by DQ
Marco Polo beat Charley Garza via pinfall

12/15/60 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Chief Big Heart vs. Len Hughes
Hans Schmidt & Eddie Graham vs. Jack Marshall & Guy LaRose
Ann Regan vs. Mary Lou Erman

12/15/60 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum
Buddy Austin beat Tony Lopez in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Man Mountain Managoff beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match

12/16/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Chief Big Heart & Chief Big Eagle beat Eddie Graham & Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls match
Guy LaRose draw Pedro Godoy
Len Hughes beat Tony Lopez

12/17/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Guy LaRose vs. Pierre LaSalle
Man Mountain Managoff vs. Len Hughes
Chief Big Eagle vs. Bob Morrow
Mary Lou Erman vs. Donna Vaughn

12/17/60 Miami, FL @ Baseball Stadium
Tony Lopez & Ann Regan vs. Eddie Graham & Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Hans Schmidt vs. Charles Garza in a 2 of 3 falls match
Marco Polo vs. Mighty Yankee(aka Curtis Smith) in a 2 of 3 falls match

12/19/60 Bradenton, FL @ National Guard Armory
Chief Big Eagle beat Pierre LaSalle by reverse decision in a 2 of 3 falls match
Guy LaRose beat Cowboy Len Hughes by DQ in a 2 of 3 falls match
Buddy Austin beat Jack Marshall
Pat O'Hara beat ??

12/19/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Man Mountain Managoff beat Hans Schmidt in a North Carolina mountain death match
Eddie Graham beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Chief Big Heart beat Nikita Kominnoff in a 2 of 3 falls match

12/20/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ann Regan & Charlie Garza beat Nikita Kominnoff & Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Nikita Kominnoff & Pierre LaSalle beat Charlie Garza & Tony Lopez
Donna Vaughn & Ann Regan beat Pat Lyda & Mary Lou Erman

12/20/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham vs. Pierre LaSalle
Chief Big Eagle vs. Pedro Godoy
Bonnie Watson vs. Ella Waldek

12/20/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Man Mountain Managoff & Chief Big Heart beat Buddy Austin & Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match with Jack Marshall & Mighty Jumbo as special referees
Guy LaRose beat Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Marco Polo(30:00)

12/21/60 St Petersburg, FL @ Armory
Buddy Austin beat Chief Big Heart by DQ in a 2 of 3 falls match
Hans Schmidt beat Guy LaRose
Man Mountain Managoff beat Pierre LaSalle
Eddie Graham beat Len Hughes

12/22/60 Jacksonville, FL
Harry Smith beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Donna Vaughn in a 2 of 3 falls match
Marco Polo beat Jack Marshall

12/23/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Man Mountain Managoff & Pat O'Hara vs. Pierre LaSalle & Buddy Austin
Ella Waldek vs. Donna Vaughn
Buddy Austin vs. Pat O'Hara

12/23/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bonnie Watson & Chief Big Eagle beat Pat Lyda & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Hans Schmidt double DQ Chief Big Heart
Len Hughes beat Marco Polo
Bonnie Watson beat Pat Lyda
Chief Big Eagle draw Pedro Godoy

12/26/60 Bradenton, FL @ National Guard Armory
Chief Big Eagle double countout with Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson draw Ann Regan in a 2 of 3 falls match
Paul Bunyan beat Pedro Godoy by DQ then beat Jack Steel via pinfall in a handicap match

12/26/60 Orlando, FL @ American Legion Arena
Lu Kim & Hans Schmidt beat Chief Big Heart & Man Mountain Managoff by DQ in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda draw Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Tony Lopez(sub for Charlie Garza)

12/27/60 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tony Lopez beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match to win battle royal
Buddy Austin beat Bob Steel
Bonnie Watson beat Donna Vaughn
Paul Bunyan was the first man eliminated in the battle royal and did not wrestle for the rest of the evening.

12/27/60 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Chief Big Eagle & Eddie Graham vs. Pedro Godoy & Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match
Man Mountain Managoff vs. Len Hughes in a 2 of 3 falls match

12/27/60 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Hans Schmidt beat Mighty Jumbo in a 2 of 3 falls match
Chief Big Heart beat Lu Kim by countout
Guy LaRose beat Marco Polo

12/28/60 St Petersburg, FL @ Armory
Paul Bunyan vs. Hans Schmidt & Bob Steele in a 2 of 3 falls, handicap match
Chief Big Heart vs. Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Lu Kim vs. Man Mountain Managoff in a 2 of 3 falls match

12/29/60 Jacksonville, FL
Mighty Jumbo beat Pierre LaSalle(25:00) via pinfall to win 7-man battle royal
Tony Lopez beat Tommy Todd
Chief Big Eagle beat Guy LaRose
Jack Marshall was the first man eliminated in the battle royal and did not wrestle for the rest of the evening.

12/29/60 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Man Mountain Managoff & Eddie Graham beat Buddy Austin & Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match
John Heath beat Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Ann Regan beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match

12/30/60 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Man Mountain Managoff & Pat O'Hara vs. Buddy Austin & Pierre LaSalle in a Texas tornado match with 2 referees
Chief Big Eagle vs. Len Hughes
Marco Polo vs. John Heath

12/30/60 Miami Beach, FL @ Auditorium
Haystacks Calhoun & Chief Big Heart vs. Hans Schmidt & Eddie Graham
Bonnie Watson & Ann Regan vs. Pat Lyda & Donna Vaughn
Lu Kim vs. Pedro Godoy

Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:52 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/2/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Mark Lewin beat Angelo Savoldi & Lu Kim by DQ
Eddie Graham beat Pepe Garcia(14:00)

1/3/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers vs. Tony Lopez
Chief Big Eagle & Pepe Perez vs. Guy LaRose & Prince Omar
Dave Cagney vs. Pierre LaSalle

1/3/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham beat Pedro Godoy in a Texas death match
Pete Managoff beat Mighty Jumbo by countout
Kathy Starr beat Ann Regan(sub for Jessica Rogers) in a 2 of 3 falls match

1/3/61 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Antonino Rocca beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Mark Lewin double DQ ?? & ??

1/4/61 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum
Eddie Graham & Pete Managoff beat Buddy Austin & Pedro Godoy in a match with Mighty Jumbo as special referee
Jessica Rodgers beat Ann Regan in a 2 of 3 falls match
Pierre LaSalle beat Chief Big Heart by DQ

1/4/61 St. Petersburg, FL @ Armory
Antonino Rocca beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Chief Big Heart double countout with Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Pierre LaSalle beat Prince Omar
Ray Villmer vs. Angelo Savoldi

1/5/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Buddy Rogers vs. Guy LaRose
Antonino Rocca vs. Lu Kim
Don Curtis & Mark Lewin vs. Hans Schmidt & Angelo Savoldi

1/6/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Buddy Rogers & Eddie Graham vs. Don Curtis & Mark Lewin in a 2 of 3 falls match
Antonino Rocca vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Chief Big Heart vs Angelo Savoldi
Kathy Starr vs. Jessica Rogers

1/7/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Antonino Rocca beat Angelo Savoldi in a 2 of 3 falls match
Buddy Rogers & Eddie Graham beat Chief Big Heart & Chief Big Eagle
Pat Lyda beat Kathy Starr by DQ
Harry Smith beat Pedro Godoy(28:00)

1/7/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Hans Schmidt beat Mighty Jumbo by DQ in a 2 of 3 falls match
Pierre LaSalle beat Guy LaRose by DQ in a 2 of 3 falls match
Pete Managoff beat Buddy Austin by DQ

1/9/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Buddy Rogers beat Lu Kim in a 2 of 3 falls match
Al Costello & Dave Cagney(sub for Roy Heffernan) draw Mark Lewin & Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Kathy Starr beat Ann Regan via pinfall
Note:  Heffernan said to be injured in Washington DC

1/10/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kangaroos vs. Guy LaRose & Chief Big Eagle
5-girl battle royal including Ann Regan, Kathy Starr, Donna Vaughn, Bonnie Watson and Mary Lou Erman
Plus 2 other matches

1/10/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Hans Schmidt beat Pete Managoff
Plus other matches

1/10/61 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Buddy Austin beat Don Curtis to win Southern Title
Buddy Rogers beat Chief Big Heart in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham & Mark Lewin beat Pepe Perez & Pierre LaSalle

1/12/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Harry Smith beat Lu Kim by DQ in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda beat Ann Regan
Tony Lopez(sub for Marco Polo) beat Prince Omar

1/12/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Mark Lewin & Don Curtis beat Al Costello & Dave Cagney(sub for Roy Heffernan) in a 2 of 3 falls match
Chief Big Heart beat Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
Guy LaRose beat Buddy Austin(16:00)

1/13/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mark Lewin & Don Curtis vs. Eddie Graham & Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Guy Larose & Pierre LaSalle vs. Buddy Austin & Dave Cagney
Jessica Rogers vs. Pat Lyda
Mighty Jumbo vs. Chief Big Heart

1/13/61 Clearwater, FL @ National Guard Armory
Terrible Ted the Wrestling Bear beat Pete Managoff & Lu Kim by countout
Bob Morrow draw Dave Cagney(45:00) in a 2 of 3 falls match
Donna Vaughn double countout with Mary Erman in a 2 of 3 falls match

1/14/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Terrible Ted the Wrestling Bear beat Pierre LaSalle
Big Eagle beat Guy LaRose in a 2 of 3 falls match
Mighty Jumbo beat Pete Managoff by countout in a match with Dave Cagney as special referee
Ann Regan beat Kathy Starr in a 2 of 3 falls match

1/14/61 Miami, FL @ Baseball Stadium
Antonino Rocca beat Johnny Valentine
Eddie Graham & Buddy Rogers no contest with Buddy Austin(sub for Roy Heffernan) & Al Costello
Sweet Daddy Siki vs. Buddy Austin
Ella Waldek vs. Bonnie Watson
Tony Lopez vs. Angelo Savoldi

1/16/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Chief Big Heart & Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match
Lord Littlebrook beat Beau Brummell via pinfall
Dave Cagney draw Harry Smith(30:00)

1/16/61 Nassau, Bahamas @ Oakes Field Hanger
Chief Big Heart vs. Len Hughes
Lord Littlebrook vs. Bull Brummel
Sweet Daddy Siki vs. Buddy Austin

1/17/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ann Regan & Lord Littlebrook vs. Kathy Starr & Bull Brummell
Hans Schmidt & Dave Cagney vs. Pierre LaSalle & Chief Big Eagle

1/17/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Terrible Ted the Wrestling Bear beat Lu Kim in a match with Dave Cagney as special referee
Cowboy Bradley beat Tiny Roe
Jessica Rogers beat Pat Lyda
Len Hughes beat Tony Lopez via pinfall

1/17/61 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Buddy Rogers double countout with Eddie Graham
Chief Big Heart beat Buddy Austin by DQ
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Guy Larose & Harry Smith in a 2 of 3 falls match

1/18/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Guy LaRose & Pierre LaSalle in a 2 of 3 falls match
Cowboy Bradley beat Tiny Roe in a 2 of 3 falls match
Lu Kim beat Chief Big Eagle by DQ(10:00)

1/20/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Haystacks Calhoun beat Mighty Jumbo
Kathy Starr beat Jessica Rodgers
Lord Littlebrook beat Beau Brummell
Guy LaRose & Pierre LaSalle beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner

1/21/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Haystacks Calhoun beat Hans Schmidt & Jack Terry(17:00) in a handicap match
Eddie Graham beat Guy LaRose in a 2 of 3 falls match
Lord Littlebrook & Pat Lyda beat Beau Brummell & Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Chief Big Heart beat Pierre LaSalle(22:00)

1/21/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Pierre LaSalle & Dave Cagney
Lu Kim vs. Mighty Jumbo
Jessica Rogers vs. Ella Waldek

1/23/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Terrible Ted the Wrestling Bear beat Dave Cagney
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Chief Big Heart & Guy LaRose in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Pat Lyda

1/24/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Hans Schmidt vs. Mighty Jumbo
Eddie Graham vs. Guy LaRose
Terrible Ted the Wrestling Bear vs. Pierre LaSalle

1/24/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Cowboy Bradley & Ann Regan vs. Beau Brummell & Kathy Starr
Lu Kim vs. Rocky Ford
Cowboy Bradley vs. Beau Brummell
Kathy Starr vs. Ann Regan

1/24/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chief Big Heart vs. Buddy Austin in a no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match with Harry Smith as special referee
Tiny Roe & Kathy Starr vs. Lord Littlebrook & Jessica Rogers in a 2 of 3 falls match
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Chief Big Eagle & Tony Lopez in a 2 of 3 falls match

1/25/61 St. Petersburg, FL @ Armory
Terrible Ted the Wrestling Bear vs. Lu Kim
Lord Littlebrook vs. Beau Brummell in a 2 of 3 falls match
Pat Lyda vs. Jessica Rogers in a 2 of 3 falls match
Pepe Perez vs. Dave Cagney

1/26/61 Jacksonville, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Chief Big Heart & Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Tony Lopez in a 2 of 3 falls match
Lord Littlebrook beat Tiny Roe
Kathy Starr beat Ann Regan
Note:  Newspaper accounts said that the January 26th show was the first mat card held at the State & Market Street building (National Guard Armory) in 25 years.

1/26/61 Sarasota, FL @ North Worth Gable Armory
Terrible Ted the Wrestling Bear beat Lu Kim(10:00) via pinfall
Jessica Rogers beat Pat Lyda in a 2 of 3 falls match
Lord Littlebrook beat Beau Brummell in a 2 of 3 falls match
Dave Cagney beat Pepe Perez

1/27/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner no contest Chief Big Heart & Chief Big Eagle in a 2 of 3 falls match
Buddy Austin draw Guy LaRose
Jessica Rogers beat Pat Lyda

1/28/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Chief Big Heart beat Hans Schmidt
Guy LaRose & Claude St. Jean beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Lord Littlebrook & Ann Regan beat Tiny Rose & Pat Lyda

1/30/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Chief Big Heart(60:00)
Lord Clayton Littlebrook & Ann Regan beat Kathy Starr & Bull Brummell
Ann Regan beat Kathy Starr by DQ

1/31/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ann Regan & Lord Littlebrook vs. Kathy Starr & Beau Brummell
Eddie Graham & Hans Schmidt vs. Oscar Verdu & Harry Smith

1/31/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Cowboy Bradley, Ann Regan & Bonnie Watson vs. Tiny Roe, Pat Lyda & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Marco Polo vs. Len Hughes
Plus 3 other matches

1/31/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

2/2/61 Jacksonville, FL @ National Guard Armory
Chief Big Heart & Harry Smith vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Eddie Graham vs. Oscar Verdu
Jessica Rogers vs. Kathy Starr
Marco Polo vs. Guy LaRose

2/3/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham vs. Chief Big Heart
Hans Schmidt vs. Harry Smith
Jessica Rogers vs. Kathy Starr
Guy LaRose vs. Len Hughes

2/4/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

2/4/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Guy LaRose beat Buddy Austin by DQ in a 2 of 3 falls match
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Chief Big Heart & Big Eagle in a 2 of 3 falls match
Lord Littlebrook beat Tiny Roe in a 2 of 3 falls match

2/6/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Hans Schmidt vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Ann Regan vs. Bonnie Watson in a 2 of 3 falls match
Chief Big Eagle vs. Jerry Miller

2/6/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Chief Big Heart & Harry Smith
Haystacks Calhoun vs. Lu Kim & Jack Terry in a handicap match
Buddy Austin vs. Guy LaRose

2/7/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner beat Jerry Miller(sub for Marco Polo)
Guy LaRose(Chief Big Eagle) beat Kurt Von Brauner by DQ
Kathy Starr no contest with Ann Regan(sub for Millie Stafford)  

2/7/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Buddy Austin beat Chief Big Heart in a 2 of 3 falls match
Haystacks Calhoun beat Hans Schmidt by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Oscar Verdu

2/9/61 Jacksonville, FL @ National Guard Armory
Buddy Austin beat Chief Big Heart by DQ in a 2 of 3 falls match
5-girl battle royal
Jessica Rogers beat Mary Lou Erman
Kathy Starr beat Ruby Mason
Bonnie Watson beat Donna Vaughn

2/10/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Hans Schmidt vs. Haystacks Calhoun & Chief Big Heart
Kathy Starr vs. Ann Regan in a 2 of 3 falls match
Guy LaRose vs. Jack Terry
Marco Polo vs. Jack Marshall

2/11/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

2/11/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Eddie Graham & Chief Big Heart by DQ in a 2 of 3 falls match with Jack terry as special referee
Kathy Starr beat Jessica Rogers in a 2 of 3 falls match
Oscar Verdu beat Jack Bernard in a 2 of 3 falls match

2/13/61 Orlando, FL @ American Legion Arena

2/13/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Pat O’Connor beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Antonino Rocca vs. Buddy Austin
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Eddie Graham & Haystacks Calhoun by countout in a match with Ike Eakins as special referee
Tiny Bell draw Farmer McGruder(15:00)
Ann Regan beat Kathy Starr(11:13) by DQ

2/14/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Antonino Rocca & Oscar Verdu vs. Eddie Graham & Buddy Austin
Sylvia Torres & Pee Wee Lopez vs. Ann Regan & Tiny Bell
Plus 1 other match

2/14/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
NWA World Champion Pat O'Connor beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Guy LaRose & Jerry Miller beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Farmer McGruder beat Frenchy Bernard

2/16/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
NWA World Champion Pat O’Connor beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Haystacks Calhoun vs. Len Hughes & Buddy Austin in a handicap match
Ike Eakins(sub for Antonino Rocca) beat Hans Schmidt
Kathy Starr & Pee Wee Lopez vs. Jessica Rodgers & Frenchy Semard

2/17/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Haystacks Calhoun & Jack Terry vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner
NWA World Champion Pat O'Connor vs. Hans Schmidt
Jerry Miller vs. Jack Wentworth
Jessica Rogers vs. Kathy Starr
Note:  Calhoun was originally scheduled to team with Antonino Rocca & O'Connor was booked to wrestle Angelo Savoldi, but Rocca & Savoldi pulled out days before the show.

2/18/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

2/18/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
NWA World Champion Pat O'Connor beat Jack Wentworth in a 2 of 3 falls match
Guy Larose & Jerry Miller beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Kathy Starr in a 2 of 3 falls match

2/20/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Pat O’Connor vs. Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer & Jerry Miller vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner
Plus 1 other match

2/20/61 Ocala, FL @ City Auditorium
Jack Bernard vs. Ronnie Logue
Oscar Verdu vs. Billy Parks
Jessica Rogers vs. Kathy Starr
Plus a mixed tag match

2/21/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Pat O'Connor vs. Hans Schmidt
Marcel Semard vs. Farmer McGruder
Oscar Verdu vs. Len Hughes

2/21/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Betty Clark & Tiny Bell vs. Betty Starr & Pee Wee Lopez
Jerry Miller vs. Sailor Clark
Chief Big Heart vs. Jack Wentworth
Plus 2 other matches

2/21/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Ray Villmer beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner to win World Tag Title
Buddy Austin vs. Billy Parks
Guy LaRose vs. Ronnie Logue

2/22/61 St Petersburg, FL @ N. Worth Gable Armory
NWA World Champion Pat O'Connor beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Jerry Miller & Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Bonnie Watson beat Ella Waldek(sub for Betty Clark)

2/23/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Primo Carnera & Billy Parks vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner
NWA World Champion Pat O’Connor vs. Ike Eakins
Buddy Austin vs. Ray Villmer
Tiny Bell & Frenchy Semard vs. Farmer McGruder & Pee Wee Lopez

2/24/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Chief Big Heart & Ray Villmer vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner
Frenchy Semard & Tiny Bell vs. Farmer McGruder & Pee Wee Lopez
Betty Clark vs. Jessica Rogers
Plus 2 other matches

2/25/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

2/25/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham & Harry Smith vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Buddy Austin vs. Sam Rodriguez
Tito Carreon vs. Sailor Clark

2/27/61 Ocala, FL @ City Auditorium
Jack Bernard vs. Marco Polo
Jimmy Martin vs. Len Hughes
Ella Waldek vs. Ann Regan

2/27/61 Orlando, FL @ American Legion Arena

2/28/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Jerry Miller beat Jack Wentworth by DQ
Ronnie Logue vs. Jimmy Martin
Pat Lyda vs. Evelyn Stevens

2/28/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nicoli Volkoff & Boris Volkoff vs. Oscar Verdu & Guy LaRose
5-girl battle royal including Pat Lyda, Sylvia Torres, Ruby Mason, Bonnie Watson and Evelyn Stevens
Plus 2 other matches

2/28/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Ray Villmer vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Buddy Austin vs. Hans Schmidt
Jim Clark vs. Billy Parks

3/1/61 St. Petersburg, FL @ Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Billy Parks & Jerry Miller in a 2 of 3 falls match
Hans Schmidt double countout with Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Evelyn Stevens beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match

3/2/61 Jacksonville, FL @ Main & Beaver Street Arena
Harry Smith beat Sailor Clark by DQ
Billy Parks draw Len Hughes(45:00)
Ann Regan beat Ruby Mason(sub for Sylvia Torres)

3/3/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Nicoli Volkoff & Boris Volkoff vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner
Eddie Graham vs. Billy Parks
Ray Villmer vs. Sailor Clark
Pat Lyda vs. Mary Lou Erman

3/4/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

3/6/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer & Harry Smith vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Buddy Austin vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

3/7/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nicoli Volkoff & Boris Volkoff vs. Guy LaRose & Alex Medina
Pat Lyda & Ruby Mason vs. Ann Regan & Evelyn Stevens
Plus 2 other matches

3/7/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Jerry Miller & Jimmy Martin vs. Jack Wentworth & Sailor Clark
Jerry Christy vs. Ronnie Logue
Jimmy Martin vs. Sailor Clark

3/7/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Buddy Austin vs. Eddie Graham
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Billy Parks & Harry Smith
Hans Schmidt vs. Ray Villmer

3/9/61 Jacksonville, FL @ Main & Beaver Street Arena
Harry Smith & Billy Parks draw Sailor Clark & Jack Wentworth
Jerry Christy beat Len Hughes by DQ
Jack Wentworth beat Harry Smith
Sailor Clark beat Billy Parks

3/11/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

3/11/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Primo Carnera & Eddie Graham vs. Nicoli Volkoff & Boris Volkoff
Ronnie Logue vs. Jack Wentworth
Jim Martin vs. Alex Medina
Rudy Mason vs. Beverly Lehmer

3/13/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Ray Villmer, Harry Smith & Jerry Miller in a 2 of 3 falls, no time limit match
Ray Villmer vs. Saul Weingeroff
Jerry Miller vs. Kurt Von Brauner
Harry Smith vs. Karl Von Brauner

3/14/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon beat Jack Wentworth in a of 3 falls match
Luis Rodriguez beat Buddy Austin by DQ
Peggy King beat Dot Dotson via pinfall

3/14/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Terrible Ted the Wrestling Bear vs. Mighty Jumbo
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Jerry Miller & Jimmy Martin
Plus 2 other matches

3/14/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Ray Villmer vs. Boris Volkoff & Nicoli Volkoff
Sailor Clark vs. Harry Smith
Jerry Christy vs. Billy Parks

3/15/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory
Ike Eakins & Buddy Austin vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Mighty Jumbo vs. Ted the Wrestling Bear
Tito Carreon vs. Jimmy Martin

3/16/61 Jacksonville, FL
Harry Smith beat Jack Wentworth in a Texas death match
Billy Parks beat Sailor Clark in a boxing match
Jerry Christy beat Alex Medina

3/17/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Nicoli Volkoff & Boris Volkoff vs. Eddie Graham & Ray Villmer
Billy Parks vs. Harry Smith
Tito Carreon vs. Sailor Clark
Cora Combs vs. Dot Dotson

3/18/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

3/20/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Peggy King & Jerry Miller vs. Evelyn Stevens & Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Buddy Austin in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match

3/21/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
6-man battle royal featuring Terrible Ted the Wrestling Bear
Tito Carreon vs. Buddy Austin
Sailor Clark vs. Luis Rodriguez
Dave Cagney vs. Alex Medina

3/21/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

3/22/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Buddy Austin & Ray Villmer
Tito Carreon beat Jack Wentworth
Jerry Miller beat Sailor Clark

3/22/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory(Special Wednesday Card)
Nicoli Volkoff & Boris Volkoff vs. Eddie Graham & Jimmy Martin
Jerry Christy vs. Billy Parks
Dot Dotson vs. Peggy King

3/23/61 Jacksonville, FL
Primo Carnera vs. Mighty Jumbo
Boris Volkoff & Nicoli Volkoff vs. Eddie Graham & Ray Villmer
Harry Smith & Billy Parks
Dot Dotson vs. Peggy King

3/24/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Ray Villmer vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner
Samuel Rodriguez vs. Buddy Austin
Harry Smith vs. Jerry Christy
Evelyn Stevens vs. Peggy King

3/25/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

3/27/61 Orlando, FL @ American Legion Arena

3/28/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Primo Carnera & Tito Carreon vs. Hans Schmidt & Buddy Austin
Dot Dotson vs. Evelyn Stevens
El Lobo vs. Luis Rodriguez

3/28/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Boris Volkoff & Nicoli Volkoff vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a Russian death match
Ray Villmer vs. Harry Smith
Jerry Christy vs. Len Hughes
Jimmy Martin vs. Jerry Miller

3/29/61 St Petersburg, FL @ New National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Eddie Graham & Primo Carnera in a 2 of 3 falls match
Peggy King beat Dot Dotson in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon beat Buddy Austin in a 2 of 3 falls match

3/29/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Nicoli Volkoff & Boris Volkoff vs. Ike Eakins & Ray Villmer
Luis Rodriguez vs. Billy Parks
Jerry Miller vs. Jerry Christy

3/30/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Boris Volkoff & Nicoli Volkoff
Eddie Graham beat Ike Eakins(sub for Buddy Austin)
Jerry Miller beat Billy Parks
Sally Stevers beat Peggy King

3/31/61 Miami Beach, FL @ Auditorium


Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:53 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/1/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Eddie Graham & Ray Villmer vs. Boris Volkoff & Nicoli Volkoff
Plus 2 other matches

4/1/61 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Ike Eakins & Ray Villmer beat Jack Vansky & Oscar Verdu(sub for Masked Destroyer) in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Donna Vaughan in a 2 of 3 falls match
Doran O'Hara beat Austin Shivers by DQ

4/3/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Evelyn Stevens & Eddie Graham vs. Mary Lou Erman & Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Oscar Verdu
Luis Rodriguez vs. Harry Smith

4/4/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon vs. El Lobo
Len Hughes vs. Oscar Verdu
Evelyn Stevens vs. Mary Lou Erman

4/4/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Ray Villmer
Harry Smith vs. Jimmy Martin
Plus 1 other match

4/6/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Primo Camera & Eddie Graham by DQ in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Billy Parks
Tito Carreon vs. Jimmy Martin
Jerry Christy vs. Oscar Verdu

4/7/61 Miami Beach, FL @ Auditorium

4/8/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Eddie Graham & Ray Villmer vs. Jack Vansky & Jimmy Martin
Don Curtis & Mark Lewin vs. Len Hughes & Oscar Verdu
Swede Hanson vs. Billy Parks

4/10/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer & Ike Eakins vs. Oscar Verdu & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Billy Parks vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Mark Lewin vs. Jimmy Martin

4/11/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Oscar Verdu & Tito Carreon vs. Jack Vansky & El Lobo
Ray Villmer vs. Gustavo Vancho
Plus 2 other matches

4/11/61 Tampa, FL @ Municipal Auditorium
Don Curtis & Mark Lewin vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Eddie Graham vs. Swede Hanson
Jerry Christy vs. Oscar Verdu

4/12/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Swede Hanson by DQ in a 2 of 3 falls match
Mark Lewin beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match

4/13/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
No wrestling

4/14/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Mark Lewin vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner
Tito Carreon vs. Jimmy Martin
Eddie Graham vs. Jack Vansky

4/15/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Don Curtis & Mark Lewin vs. Swede Hanson & Jack Vansky
Hans Schmidt vs. Rocky MacDonald
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ted Lewin & Silento Rodriguez

4/15/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Eddie Graham & Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Mark Lewin vs. Oscar Verdu in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Ted Lewin in a 2 of 3 falls match

4/17/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Curtis vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Oscar Verdu in a 2 of 3 falls match
Mark Lewin vs. Luis Rodriguez

4/18/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Mark Lewin vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a Texas death match
Eddie Graham vs. Oscar Verdu
Hans Schmidt vs. Ray Villmer

4/19/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Ray Villmer & Billy Parks(sub for Hans Schmidt) in a 2 of 3 falls match
Hans Schmidt beat Swede Hanson
Tito Carreon beat Jack Vansky

4/20/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Eddie Graham & Ray Villmer
Hans Schmidt vs. Don Curtis
Mark Lewin vs. Jack Vansky
Swede Hanson vs. Tito Carreon

4/21/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis, Mark Lewin & Tito Carreon vs. Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Hans Schmidt
Plus 3 other matches

4/22/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Eddie Graham vs. Swede Hanson
Tito Carreon vs. Jack Vansky
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Billy Parks & Jerry Christy

4/24/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Hans Schmidt vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Jimmy Martin in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Oscar Verdu in a no time limit match

4/24/61 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Harry Smith & Ike Eakins beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match with Pat O’Hara as special referee
Jerry Christy draw Gustavo Vancho(45:00) in a 2 of 3 falls match
John Heath beat Doran O'Hara in a 2 of 3 falls match

4/25/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ike Eakins & Ray Villmer
Eddie Graham vs. Hans Schmidt
Tito Carreon vs. Oscar Verdu

4/26/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham & Tito Carreon beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer double DQ Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Oscar Verdu beat Jerry Christy in a 2  of 3 falls match

4/27/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Eddie Graham & Ray Villmer in a Texas death match
Hans Schmidt vs. Harry Smith
plus other matches featuring Tito Carreon, Oscar Verdu, Jimmy Martin and Gustavo Vancho

4/28/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Tito Carreon vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Ray Villmer vs. Hans Schmidt
Jerry Christy vs. Oscar Verdu

4/29/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
3 matches including Eddie Graham, Ray Villmer, Joe Scarpello and others

5/1/61 Orlando, FL @ American Legion Arena

5/2/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Ray Villmer vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Plus 3 other matches

5/3/61 Clearwater, FL @ Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Tito Carreon & Joe Scarpello
Hans Schmidt vs. Ray Villmer
Oscar Verdu vs. Jimmy Martin

5/4/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner & Hans Schmidt beat Eddie Graham & Ray Villmer & Tito Carreon
Joe Scarpello vs. Jimmy Martin
Oscar Verdu vs. Gustavo Vancho
Ella Waldek vs. Donna Vaughn

5/5/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tito Carreon, Eddie Graham & Ray Villmer vs. Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff
Hans Schmidt vs. Jerry Christy
Joe Scarpello vs. Oscar Verdu

5/6/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Including Eddie Graham, Joe Scarpello, Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner and others

5/6/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Hans Schmidt vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match with 2 referees
Joe Scarpello vs. Oscar Verdu
Nick Roberts vs. Doran O'Hara

5/8/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer vs. Hans Schmidt in a Texas death match
Eddie Graham vs. Mark Starr in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

5/8/61 Sarasota, FL @ Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Joe Scarpello & John Heath in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Gustavo Vancho in a 2 of 3 falls match
Jimmy Martin vs. Doug Kinslow

5/9/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Ray Villmer vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a lights out, Texas death match
Hans Schmidt vs. Nick Roberts
Plus 2 other matches

5/10/61 Clearwater, FL @ Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ray Villmer & Joe Scarpello
Tito Carreon vs. Harry Smith
Nick Roberts vs. Mark Stone

5/11/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Ray Villmer & Joe Scarpello beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner on a reverse decision
Eddie Graham vs. Hans Schmidt
Tito Carreon vs. Jerry Christy
Nick Roberts vs. Mack Stone

5/12/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tito Carreon & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Joe Scarpello beat Mark Stone
Doug Kinslow beat Nick Roberts

5/13/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Harry Smith vs. Tito Carreon
Zebra Kid vs. Doug Kinslow
Joe Scarpello & Jerry Christy vs. Mark Stone & Pedro Godoy

5/13/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Hans Schmidt vs. Eddie Graham
Tito Carreon vs. Pedro Godoy
Zebra Kid vs. Jerry Christy

5/15/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpello vs. Doug Kinslow

5/16/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Hans Schmidt vs. Eddie Graham, Dr. Jerry Graham & Ray Villmer in a match with 2 referees
Nick Roberts vs. Zebra Kid
Joe Scarpello vs. Pedro Godoy
Tito Carreon vs. Mark Stone

5/17/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match
Zebra Kid beat Nick Roberts
Pedro Godoy beat Tito Carreon by countout

5/18/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Eddie Graham, Ray Villmer & Joe Scarpello
Zebra Kid vs. Tito Carreon
Also included Hans Schmidt, Nick Roberts, Doug Kinslow and Mark Stone

5/19/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham vs. Hans Schmidt
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ray Villmer & Joe Scarpello
Tito Carreon vs. Pedro Godoy
Nick Roberts vs. Zebra Kid

5/20/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Zebra Kid vs. Jerry Christy
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Joe Scarpello & Doug Kinslow
Plus 1 other match

5/20/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham beat Hans Schmidt in a Texas death match
Zebra Kid beat Tito Carreon
Jerry Christy beat Pedro Godoy

5/22/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Tito Carreon vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Zebra Kid vs. Nick Roberts in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Jerry Christy

5/22/61 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum
Ray Villmer & John Heath beat Pedro Godoy & Mark Stone by DQ in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpello beat Doug Kinslow via pinfall in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Adrienne Ames(sub for Donna Vaughn) via pinfall

5/23/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Dr. Jerry Graham & Eddie Graham vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a match with 2 referees
Zebra Kid vs. Ray Villmer
Nick Roberts vs. Pedro Godoy
Joe Scarpello vs. Tito Carreon

5/25/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & Joe Scarpello
Eddie Graham beat Saul Weingeroff
Hans Schmidt beat Jerry Christy
Zebra Kid beat Buddy Knox(sub for Nick Roberts)
Pedro Godoy beat Doug Kinslow

5/26/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Ray Villmer & Joe Scarpello in a Texas death match
Pedro Godoy vs. Nick Roberts
Jerry Christy vs. Zebra Kid
Doug Kinslow vs. Mark Stone

5/27/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
3 matches in all

5/27/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ray Villmer & Joe Scarpello
Hans Schmidt vs. Zebra Kid
Pedro Godoy vs. Doug Kinslow

5/29/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Tito Carreon vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpello vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match
Buddy Knox vs. Doug Kinslow

5/30/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Dr. Jerry Graham, Eddie Graham & Joe Scarpello via pinfall
Zebra Kid beat Jerry Christy
Pedro Godoy draw Tito Carreon(30:00)
Mighty Yankee(sub for Buddy Knox) beat Doug Kinslow

5/31/60 St Petersburg, FL @ Armory
Hans Schmidt vs. Zebra Kid
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Harry Smith & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Pedro Godoy

6/1/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Antonino Rocca beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ
Angelo Savoldi vs. Tito Carreon
Zebra Kid vs. Hans Schmidt
Buddy Knox vs. Joe Scarpello

6/2/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Zebra Kid(Lenny Montana) beat Eddie Graham to win Southern Title
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Tito Carreon & Pedro Godoy
Nick Roberts beat Hans Schmidt by DQ
Joe Scarpello beat Doug Kinslow

6/3/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Harry Smith & Doug Kinslow
Zebra Kid vs. Jerry Christy
Eddie Graham & Tito Carreon vs. Mark Stone & Bill Napolitan

6/5/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Eddie Graham, Tito Carreon & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts vs. Zebra Kind in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Mighty Yankee

6/6/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca & Eddie Graham vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Joe Scarpello vs. Angelo Savoldi
Zebra Kid vs. Tito Carreon
Mighty Yankee vs. Jim Burke
Pedro Godoy vs. Bill Napolitan

6/7/61 St Petersburg, FL @ Armory
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Tito Carreon, Ray Villmer & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match
Mighty Yankee beat Jerry Christy in a 2 of 3 falls match
Jim Burke beat Bill Napolitan by DQ

6/8/61 Jacksonville, FL @ Main & Beaver Streets Arena
Tito Carreon beat Pedro Godoy
Jerry Christy beat Bill Napolitan
Mighty Yankee beat Jim Burke

6/9/61 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Eddie Graham beat Zebra Kid
Tito Carreon beat Pedro Godoy
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Nick Roberts & Joe Scarpello
Mighty Yankee beat Jim Burke

6/10/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Zebra Kid & Mighty Yankee vs. Nick Roberts & Jerry Christy in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Bill Napolitan
Tito Carreon vs. Jim Burke

6/12/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Saul Weingeroff vs. Tito Carreon in a no time limit match
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Eddie Graham & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match

6/13/61 Cocoa Beach, FL @ Starlite Palladium
Pedro Godoy vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Shirley Thomas in a 2 of 3 falls match
Bill Napolitan vs. Jerry Christy

6/13/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca, Eddie Graham & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff by DQ in a 2 of 3 falls match
Zebra Kid beat Joe Scarpello
Tito Carreon beat Angelo Savoldi
Mighty Yankee beat Nick Roberts

6/15/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Tito Carreon & Ray Villmer
Zebra Kid beat Eddie Graham by countout
Joe Scarpello beat Pedro Godoy
Mighty Yankee beat Nick Roberts

6/16/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Tito Carreon
Zebra Kid vs. Nick Roberts
Joe Scarpello vs. Mighty Yankee

6/17/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

6/19/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer & Eddie Graham vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match
Betty Clark vs. Corrine Cordero

6/20/61 Cocoa Beach, FL @ Starlite Palladium
Betty Laverne & Pedro Godoy vs. Adrianna Ames & Jerry Christy in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy vs. Jerry Christy

6/20/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Saul Weingeroff
The Mighty Yankees vs. Joe Scarpello & Nick Roberts
Ella Waldek vs. Corrine Cordero

6/21/61 St. Petersburg, FL @ Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Zebra Kid in a 2 of 3 falls match
Betty Laverne beat Corrine Cordero(26:00)

6/22/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner double DQ The Mighty Yankees
Eddie Graham beat Zebra Kid in a Texas death match
Tito Carreon & Corrine Cordero beat Pedro Godoy & Betty Clark
Joe Scarpello beat Jim Burke

Note: Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner are suspended for six weeks by the Southern Wrestling Alliance for unnecessary roughness

6/23/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Mighty Yankees beat Eddie Graham & Tito Carreon
Joe Scarpello beat Nick Roberts by DQ
Harry Smith draw Pedro Godoy

6/24/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

6/24/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Zebra Kid vs. Ray Villmer
Tito Carreon vs. Doran O'Hara
Nick Roberts vs. Harry Smith

6/26/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Mighty Yankees vs. Tray Villmer & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match
Corine Cordero vs. Ella Waldek in a 2 of 3 falls match

6/27/61 Cocoa Beach, FL @ Starlite Palladium
Nick Roberts & Corrine Cordero vs. Tito Carreon & Christa Clark in a 2 of 3 falls match
Don Whittler vs. Doran O’Hara
Corrine Cordero vs. Christa Clark
Tito Carreon vs. Nick Roberts

6/27/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Mighty Yankees beat Ray Villmer & Joe Scarpello(subs for Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner) in a 2 of 3 falls match
Zebra Kid beat Eddie Graham by DQ in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Betty Laverne
Harry Smith beat Pedro Godoy via pinfall

6/28/61 St. Petersburg, FL @ Armory
Eddie Graham & Tito Carreon vs. The Mighty Yankees
Ray Villmer vs. Pedro Godoy
Joe Scarpello vs. Zebra Kid

6/29/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Ray Villmer & Tito Carreon beat The Mighty Yankees by DQ
Joe Hamilton(sub for Zebra Kid) beat Nick Roberts
Corrine Cordero & Adrienne Ames beat Ella Waldek & Betty Clark by DQ
Joe Scarpello beat Pedro Godoy

6/30/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)(Special Friday Taping)
The Mighty Yankees vs. Tito Carreon & Don Whittler
Eddie Graham vs. Pedro Godoy
Joe Hamilton vs. Jerry Christy

6/30/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Dr. Jerry Graham double DQ The Mighty Yankees
Ray Villmer beat Zebra Kid
Corrine Cordero beat Betty Laverne
Tito Carreon beat Jerry Christy


Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:53 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/1/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer vs. Zebra Kid
Corrine Cordero vs. Betty Laverne
Jerry Christy vs. Nick Roberts

7/1/61 Sarasota, FL @ American Legion Coliseum
The Mighty Yankees vs. Eddie Graham & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Joe Hamilton

7/3/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Corrine Cordero & Nick Roberts vs. Ella Waldek & Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer & Joe Scarpello vs. The Mighty Yankees in a 2 of 3 falls, no DQ, no time limit match
Tito Carreon vs. Zebra Kid in a no time limit match

7/4/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham beat Zebra Kid(unmasked as Lenny Montana) in a hair vs. mask, Texas death match
The Mighty Yankees no contest with Ray Villmer & Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Joe Hamilton beat Tito Carreon
Joe Scarpello beat Pedro Godoy
Corrine Cordero beat Betty Laverne

7/5/61 St. Petersburg, FL @ Armory
Ray Villmer beat Zebra Kid in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy beat Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match
Betty Laverne beat Chris Clark
Nick Roberts beat Joe Hamilton

7/6/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Haystacks Calhoun beat Pedro Godoy & Zebra Kid in a handicap match
The Mighty Yankees beat Eddie Graham & Ray Villmer
Ella Waldek beat Corrine Cordero
Tito Carreon beat Jack Terry

7/7/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Mighty Yankees beat Dr. Jerry Graham & Eddie Graham by DQ in a Texas whirlwind match
Tito Carreon & Corrine Cordero beat Joe Hamilton & Ella Waldek
Zebra Kid beat Ray Villmer by DQ

7/8/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Joe Hamilton & Pedro Godoy vs. Eddie Graham & Ray Villmer
Nick Roberts vs. Harry Smith
Don Whittler vs. Lenny Montana

7/10/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon vs. Zebra Kid in a Texas death match
The Mighty Yankees vs. Harry Smith & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Nick Roberts vs. Joe Hamilton

7/11/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham, Ray Villmer & Jerry Christy beat The Mighty Yankees & Nick Roberts by DQ in a 2 of 3 falls match
Harry Smith(sub for Tito Carreon) beat Lenny Montana by DQ
Joe Hamilton beat Joe Scarpello

7/12/61 St. Petersburg, FL @ Armory
Ray Villmer & Eddie Graham beat Zebra Kid & Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match
Joe Hamilton(sub for Pedro Godoy) beat Joe Scarpello
Mighty Yankee beat Jerry Christy in a 2 of 3 falls match

7/13/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Haystacks Calhoun beat The Mighty Yankees by reverse decision
Ella Waldek & Zebra Kid beat Betty Laverne & Ray Villmer
Joe Scarpello beat Nick Roberts
Joe Hamilton beat Jerry Christy

7/14/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham, Ray Villmer & Tito Carreon vs. The Mighty Yankees & Zebra Kid
Joe Hamilton vs. Harry Smith
Joe Scarpello vs. Pedro Godoy

7/15/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Ray Villmer vs. Lenny Montana
Tito Carreon & Joe Scarpello vs. The Mighty Yankees
Joe Hamilton vs. Pat O’Hara

7/15/61 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham vs. Zebra Kid
Ella Waldek & Nick Roberts vs. Adrienne Ames & Joe Scarpello
Joe Hamilton vs. Jerry Christy

7/17/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tiny Bell & Frenchy Semard vs. Pee Wee Lopez & Framer McGruder in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham & Ray Villmer vs. Lenny Montana & Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy vs. Tito Carreon

7/18/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Ray Villmer beat The Mighty Yankees in a 2 of 3 falls match
Tiny Bell & Chief Little Heart(sub for Frenchy Semard) beat Pee Wee Lopez & Farmer McGruder
Lenny Montana beat Joe Scarpello
Joe Hamilton beat Tito Carreon

7/19/61 St. Petersburg, FL @ Armory
The Mighty Yankees vs. Zebra Kid & Pedro Godoy
Nick Roberts vs. Tito Carreon

7/20/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Ray Villmer beat Zebra Kid(unmasked as Lenny Montana) in a Texas death match
Eddie Graham no contest with Joe Hamilton(27:00)
The Mighty Yankees beat Tito Carreon & Joe Scarpa
Chief Little Heart & Tiny Bell beat Pee Wee Lopez & Farmer McGruder

7/21/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Mighty Yankees beat Joe Scarpello & Ray Villmer
Tiny Bell & Frenchy Semard vs. Pee Wee Lopez & Farmer McGruder
Tito Carreon draw Joe Hamilton
Eddie Graham beat Zebra Kid

7/22/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Eddie Graham & Ray Villmer vs. Pedro Godoy & Lenny Montana
Harry Smith vs. Joe Scarpello
Joe Hamilton vs. Don Whittler

7/22/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Tito Carreon & Ray Villmer beat The Mighty Yankees by DQ
Tiny Bell beat Pee Wee Lopez
Jerry Christy beat Pedro Godoy

7/24/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Mighty Yankees vs. Harry Smith & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Lenny Montana vs. Joe Hamilton in a no time limit match
Jan Madrid vs. Joe Scarpello
Herb Larson vs. Bruce Austin

7/25/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Ray Villmer vs. The Mighty Yankees in a Texas whirlwind match
Joe Hamilton vs. Nick Roberts
Lenny Montana vs. Bruce Austin
Jan Madrid vs. Joe Scarpello
Herb Larson vs. Jerry Christy

7/27/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Mighty Yankees beat Joe Scarpello & Ray Villmer
Eddie Graham beat Joe Hamilton by knockout in 7th round of a boxing match
Lenny Montana beat Herb Larson
Nick Roberts beat Don Whittier
Jan Madrid draw Tito Carreon(30:00)

7/28/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Mighty Yankees beat Lenny Montana & Bruce Austin in a 2 of 3 falls match
Joe Hamilton beat Tito Carreon in a Texas death match
Joe Scarpello beat Pedro Godoy by DQ
Herb Larson beat Nick Roberts via pinfall

7/29/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Lenny Montana vs. Joe Scarpello
Joe Hamilton vs. Bruce Austin
Jan Madrid vs. Harry Smith

7/29/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Jan Madrid vs. Ray Villmer
Joe Hamilton vs. Bruce Austin
Herb Larson vs. Don Whittler

7/31/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Ray Villmer vs. The Mighty Yankees in a 2 of 3 falls match
Lenny Montana vs. Joe Hamilton in no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match
Jan Madrid vs. Bruce Austin

8/1/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antonino Rocca beat Lenny Montana in a 2 of 3 falls match
The Mighty Yankees beat Angelo Savoldi & Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid beat Bruce Austin(16:00)
Joe Scarpello beat Nick Roberts

8/2/61 St. Petersburg, FL @ Armory
Antonino Rocca & Ray Villmer vs. The Mighty Yankees
Zebra Kid vs. Angelo Savoldi
Jan Madrid vs. Joe Scarpello
Nick Roberts vs. Herb Larson

8/3/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Antonino Rocca & Eddie Graham beat The Mighty Yankees
Ray Villmer beat Nick Roberts
Lenny Montana beat Angelo Savoldi
Joe Hamilton beat Bruce Austin
Jan Madrid draw Joe Scarpello

8/4/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Ray Villmer beat Lenny Montana
The Mighty Yankees beat Herb Larson & Joe Scarpello
Joe Hamilton beat Eddie Graham
Jan Madrid beat Bruce Austin

8/5/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Bruce Austin & Jerry Christy
Ray Villmer & Don Whittler vs. The Mighty Yankees
Ike Eakins beat Herb Larsen

8/5/61 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Joe Hamilton & Lenny Montana beat The Mighty Yankees in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Doran O'Hara in a 2 of 3 falls match
Lenny Montana beat Don Whittler(8:00)

8/7/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Lenny Montana & a mystery partner in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid vs. Thor Hagen in a 2 of 3 falls match
Joe Hamilton vs. Joe Scarpello

8/8/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Ike Eakins beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match with Harry Smith as special referee
The Mighty Yankees beat Joe Hamilton & Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Thor Hagen beat Herb Larson
Lenny Montana beat Joe Scarpello

8/9/61 St. Petersburg, FL @ Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Zebra Kid & Herb Larson
Thor Hagen vs. Jan Madrid
Joe Hamilton vs. Don Whittler

8/10/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Harry Smith & Joe Scarpello
The Mighty Yankees beat Joe Hamilton & Lenny Montana by DQ
Eddie Graham beat Jan Madrid
Thor Hagen beat Herb Larsen

8/11/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham beat Joe Hamilton in a Texas death match
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Herb Larson & Joe Scarpello in a 2 of 3 falls match
Don Whittler beat Lenny Montana
Thor Hagen beat Doran O'Hara

8/12/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Eddie Graham & Ike Eakins vs. Alan Small & Herb Larson
Thor Hagen vs. Joe Hamilton
Jan Madrid vs. Don Whittler

8/14/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Lenny Montana & Thor Hagen in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Joe Hamilton vs. Ike Eakins

8/15/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Ike Eakins beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner to win World Tag Title in a 2 of 3 falls, no DQ match
The Mighty Yankees beat Lenny Montana & Herb Larson in a 2 of 3 falls match
Thor Hagen beat Jan Madrid by DQ
Joe Hamilton beat Joe Scarpello

8/16/61 St. Petersburg, FL @ Armory
The Mighty Yankees beat Ike Eakins & Thor Hagen in a 2 of 3 falls match
Joe Hamilton beat Herb Larson in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy beat Jan Madrid

8/17/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ike Eakins & Lenny Montana
The Mighty Yankees beat Harry Smith & Thor Hagen
Joe Hamilton beat Joe Scarpello
Jerry Christy beat Herb Larson

8/18/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
No Wrestling

8/18/61 Sarasota, FL
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Joe Hamilton & Zebra Kid
Ike Eakins vs. Herb Larson in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid vs. Thor Hagen
Note:  Special Friday Night card

8/19/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Thor Hagen & Joe Scarpello vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Jerry Christy vs. Jan Madrid
Ike Eakins(sub for Pat O’Hara) & Harry Smith vs. The Mighty Yankees

8/21/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Lenny Montana & Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid vs. Thor Hagen in a 2 of 3 falls match
Joe Hamilton vs. Harry Smith

8/22/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ike Eakins & Eddie Graham vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a lights out, Texas death match
Ken Fryer & Thor Hagen vs. The Mighty Yankees
Jan Madrid vs. Joe Scarpello
Lenny Montana vs. Joe Hamilton

8/23/61 St. Petersburg, FL @ Armory
The Mighty Yankees vs. Thor Hagen & Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy vs. Zebra Kid in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpello vs. Joe Hamilton

8/24/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat The Mighty Yankees
Eddie Graham & Ike Eakins beat Joe Hamilton & Jan Madrid
Lenny Montana beat Herb Larson
Thor Hagen draw Joe Scarpello

8/25/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Lenny Montana & Joe Hamilton
Thor Hagen vs. Jan Madrid
Ike Eakins vs. Herb Larson

8/26/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

8/28/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Lenny Montana & Ike Eakins in a 2 of 3 falls, no time limit match with 2 referees
Joe Hamilton vs. Thor Hagen in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid vs. Johnny Bence

8/29/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory

8/30/61 St. Petersburg, FL @ N. Worth Gable Armory
The Mighty Yankees double countout with Ike Eakins & Thor Hagen in 2 of 3 falls match
Zebra Kid beat Joe Scarpello
Joe Hamilton beat Herb Larsen

8/31/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Ike Eakins beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title
Joe Hamilton beat Thor Hagen
Joe Scarpello beat Saul Weingeroff
Johnny Bence beat Jan Madrid

8/31/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
The Mighty Yankees vs. Lenny Montanan & Harry Smith
Jerry Christy vs. Herb Larson
Thor Hagen vs. Doran O’Hara
Ella Waldek vs. Dianne Davis

9/1/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. The Mighty Yankees
Ike Eakins vs. Lenny Montana
Thor Hagen vs. Joe Hamilton
Joe Scarpello vs. Jan Madrid

9/2/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

9/2/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Joe Hamilton & Zebra Kid
Joe Scarpello beat Herb Larsen
Jerry Christy beat Pedro Godoy

9/4/61 Orlando, FL @ American Legion Arena

9/5/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. The Mighty Yankees
Ike Eakins & Dick Steinborn vs. Joe Hamilton & Jan Madrid
Joe Scarpello vs. Saul Weingeroff
Lou Bastien vs. Thor Hagen

9/6/61 St. Petersburg, FL @ N. Worth Gable Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Thor Hagen & John Paul Henning
Joe Hamilton vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence vs. Jan Madrid

9/7/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
World Tag Title Tournament
Ike Eakins & Eddie Graham beat The Mighty Yankees in a 2 of 3 falls match
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ike Eakins & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpello beat Pedro Godoy
Dick Steinborn beat Jan Madrid
Thor Hagen beat Johnny Bence
Lenny Montana beat Joe Hamilton

9/8/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Dick Steinborn & Lenny Montana
Eddie Graham vs. Jan Madrid
Ike Eakins vs. Pedro Godoy
Lou Bastien vs. Joe Hamilton

9/9/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Haystacks Calhoun vs. Herb Larsen & Jan Madrid in a handicap match
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Jack Terry & Joe Hamilton
Thor Hagen vs. Johnny Bence

9/9/81 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Zebra Kid vs. Joe Hamilton in a no time limit match with Pat O’Hara as special referee
Pedro Godoy vs. Thor Hagen
Johnny Bence vs. Jan Madrid

9/9/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Haystacks Calhoun vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Saul Weingeroff vs. Joe Scarpello
Dick Steinborn vs. Herb Larson
Lou Bastien vs. Jack Terry

9/11/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Haystacks Calhoun & Dick Steinborn vs. Jan Madrid & Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence vs. Thor Hagen in a 2 of 3 falls match
Babs Wingo vs. Ramona Isbell

9/12/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Haystacks Calhoun & Ike Eakins beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Lenny Montana beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Ramona Isbell(sub for Lulu Mae Provo) beat Babs Wingo
Lou Bastien beat Joe Hamilton
Thor Hagen draw Joe Scarpello(20:00)

9/14/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Haystacks Calhoun & Eddie Graham vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Babs Wingo vs. Ramona Isabel
Ike Eakins vs. Tony Nero
Dick Steinborn vs. Jack Terry

9/14/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Lou Bastien & Joe Scarpello vs. Lenny Montana & Joe Hamilton
Thor Hagen vs. Jan Madrid
Johnny Bence vs. Harry Smith

9/15/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Dick Steinborn & Ike Eakins
Babs Wingo vs. Ramona Isbell
Thor Hagen vs. Lenny Montana
Joe Hamilton vs. Lou Bastien

9/16/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Kurt Von Brauner & Kurt Von Brauner
Tojo Yamamoto vs. Jerry Christy
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jan Madrid & Tony Nero

9/16/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Joe Hamilton beat Zebra Kid
Dick Steinborn & Ike Eakins beat Jan Madrid & Tony Nero by reverse decision
Jerry Kozak beat Thor Hagen

9/18/61 Orlando, FL @ American Legion Arena

9/19/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Dick Steinborn beat Lenny Montana & Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Tony Nero & Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match
Tojo Yamamoto beat Joe Scarpello
Cora Combs beat Ann Regan

9/20/61 St. Petersburg, FL @ Armory
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Tojo Yamamoto & Jan Madrid by DQ

9/21/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Dick Steinborn beat Lenny Montana & Joe Hamilton
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Jan Madrid & Tony Nero
Cora Combs beat Ann Regan
Tojo Yamamoto beat Thor Hagen

9/22/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Dick Steinborn & Ike Eakins vs. Lenny Montana & Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jan Madrid & Tojo Yamamoto
Eddie Graham vs. Tony Nero
Ann Regan vs. Peggy Adams

9/23/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. George Harris & Tony Nero
Tojo Yamamoto vs. Jerry Christy
Dick Steinborn vs. Johnny Bence

9/23/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Joe Hamilton beat Lenny Montana in a Texas death match
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Tojo Yamamoto & Jan Madrid by DQ
Cora Combs beat Ann Regan

9/25/61 Orlando, FL @ American Legion Arena

9/26/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Dick Steinborn beat Lenny Montana & Great Bolo in a 2 of 3 falls match
Tojo Yamamoto beat Thor Hagen by submission
Nick Kozak beat Joe Hamilton by DQ
Jerry Kozak beat Jan Madrid
Ella Waldek beat Cora Combs

9/27/61 St. Petersburg, FL @ Armory
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jan Madrid & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Joe Hamilton in a 2 of 3 falls match
Ann Regan vs. Cora Combs

9/28/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Dick Steinborn beat Joe Hamilton in a Texas death match
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Jan Madrid & Tex Riley
Eddie Graham beat Tojo Yamamoto
Thor Hagen beat Johnny Bence

9/28/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Tony Nero & George Harris vs. Jerry Christy & Ike Eakins
Ann Regan vs. Cora Combs
Plus 1 other match

9/29/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Ike Eakins vs. Joe Hamilton in a Texas death match
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Tony Nero & Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Plus other matches

9/30/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Joe Hamilton & George Harris
Tojo Yamamoto vs. Larry Hennig
Thor Hagen vs. Tex Riley

9/30/61 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Tojo Yamamoto & George Harris
Ike Eakins vs. Joe Hamilton
Thor Hagen vs. Tony Nero


Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:54 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/2/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Jerry Kozak & Nick Kozak vs. Jan Madrid & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Tony Nero in a 2 of 3 falls match
Ann Regan vs. Cora Combs

10/3/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon & Rito Carreon vs. Jan Madrid & Joe Hamilton
Ann Regan vs. Cora Combs
Thor Hagen vs. Jerry Christy

10/3/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Fabulous Kangaroos(Al Costello & Roy Heffernan) vs. Eddie Graham & Dick Steinborn
Tex Riley vs. Tojo Yamamoto
George Harris vs. Nick Kozak
Jerry Kozak vs. Tony Nero

10/5/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Nick Kozak & Jerry Kozak beat The Fabulous Kangaroos by DQ
Thor Hagen draw with Tex Riley
Ike Eakins beat George Harris
Rito Carreon beat Jan Madrid

10/5/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Joe Hamilton & Tojo Yamamoto
Tony Nero vs. Tito Carreon
Ann Regan vs. Cora Combs

10/6/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Dick Steinborn beat The Fabulous Kangaroos to win United States Tag Title
Nick Kozak vs. Joe Hamilton
Jerry Kozak vs. Tony Nero
Tito Carreon vs. Jan Madrid

10/7/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)

10/9/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kangaroos vs. Jerry Kozak & Nick Kozak in a 2 of 3 falls match
Tojo Yamamoto vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Wild Red Berry vs. Thor Hagen

10/10/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon & Rito Carreon beat Jack Vansky & Jan Madrid
Ann Regan beat Cora Combs
Jerry Christy beat George Harris by DQ

10/10/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Nick Kozak & Jerry Kozak beat The Fabulous Kangaroos by DQ in a 2 of 3 falls match
Tojo Yamamoto beat Coach John Heath(sub for Eddie Graham)
Dick Steinborn beat Joe Hamilton by submission
Thor Hagen beat Tony Nero by DQ

10/11/61 St Petersburg, FL @ National Guard Armory
The Fabulous Kangaroos beat Rito Carreon & Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
Wild Red Berry beat Tojo Yamamoto by countout in a no time limit match
Dick Steinborn beat Jan Madrid(30:00)
Ella Waldek beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match

10/12/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Fabulous Kangaroos draw Ike Eakins & Dick Steinborn
John Heath beat Joe Hamilton
Nick Kozak beat Wild Red Berry by DQ
Cora Combs beat Ella Waldek

10/12/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Tito Carreon & Rito Carreon vs. Jan Madrid & Tojo Yamamoto
Jerry Kozak vs. George Harris in a 2 of 3 falls match
Tony Nero vs. Thor Hagen

10/13/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Fabulous Kangaroos vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a no DQ, no time limit match with 2 referees
Tito Carreon & Rito Carreon vs. Jack Vansky & Jan Madrid
Nick Kozak vs. Tojo Yamamoto
Wild Red Berry vs. Jerry Kozak

10/14/61 Tampa, FL @ WTVT Studios(TV)
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jan Madrid & Jack Vansky
Juan Sebastian vs. Thor Hagen
Tito Carreon vs. Tony Nero

10/14/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Jan Madrid & Jack Vansky
Ann Regan vs. Cora Combs
Jerry Christy vs. George Harris

10/16/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Jerry Kozak & Nick Kozak in a 2 of 3 falls match
Jack Vansky vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek vs. Ann Regan

10/17/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon & Rito Carreon beat George Harris & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek beat Ann Regan
Jerry Christy beat Tony Nero by DQ

10/17/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Taro Myaki & Tojo Yamamoto double DQ Nick Kozak & Jerry Kozak in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Juan Sebastian draw Harry Smith(30:00)
John Heath beat Doran O’Hara

10/19/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Ike Eakins & Dick Steinborn by DQ
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Jack Vansky & Juan Sebastian
Tito Carreon draw with Lou Bastien
Rito Carreon beat Tony Nero

10/20/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Tito Carreon & Rito Carreon in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Harry Smith
Jerry Kozak vs. Jack Vansky
Nick Kozak vs. Tony Nero

10/21/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Dick Steinborn vs. Jack Vansky
Tito Carreon & Rito Carreon vs. Tony Nero & Juan Sebastian
Jerry Christy & George Harris vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Note:  First Television Taping originating from Sports Center at 106 N. Albany

10/21/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Jan Madrid & Tony Nero vs. Dick Steinborn & Ike Eakins
Doran O’Hara vs. Jerry Christy
Jack Vansky vs. John Heath

10/23/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Jerry Kozak & Nick Kozak in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. George Harris in a 2 of 3 falls match
Lou Bastien vs. Juan Sebastian

10/24/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon & Rito Carreon no contest with Taro Myaki & Tojo Yamamoto
Lou Bastien beat Tony Nero by DQ
Jerry Christy beat Jack Vansky

10/24/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Dick Steinborn & Ike Eakins via pinfall in a 2 of 3 falls match
Jerry Kozak beat George Harris via pinfall
Nick Kozak beat Juan Sebastian in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid beat Coach John Heath

10/26/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Nick Kozak & Jerry Kozak
Dick Steinborn beat Taro Myaki
Tojo Yamamoto beat Tito Carreon
Rito Carreon beat Jan Madrid
Eddie Graham beat George Harris

10/27/61 Miami Beach, FL @ Auditorium

10/28/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Taro Myaki vs. Rito Carreon in a Southern Title tournament match
Lou Bastien vs. Tony Nero in a Southern Title tournament match
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Jan Madrid & Juan Sebastian

10/28/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Ike Eakins & Dick Steinborn
Tito Carreon vs. Jack Vansky
Rito Carreon vs. Juan Sebastian

10/30/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Nick Kozak vs. Juan Sebastian in a 2 of 3 falls match
Jerry Kozak vs. Jan Madrid

10/30/61 Miami, FL @ Baseball Stadium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Tito Carreon & Rito Carreon
Ella Waldek vs. Ann Regan
Jerry Christy vs. Charlie Laye
Jack Vansky vs. Lou Bastien

10/31/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto by DQ
Dorothy Carter beat Jane Perez
Tony Nero beat Jerry Christy

10/31/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham, Ike Eakins & Dick Steinborn beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff in a 2 of 3 falls match
Rito Carreon draw Juan Sebastian(30:00)
Tito Carreon beat Charlie Laye
Lou Bastien beat Jan Madrid

11/2/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos
Eddie Graham & Dick Steinborn beat Jan Madrid & Juan Sebastian
Dorothy Carter beat Jane Perez
Ike Eakins beat Tony Nero

11/2/61 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Tito Carreon & Rito Carreon
Nick Kozak vs. Tony Nero in a 2 of 3 falls match
Jerry Kozak vs. Charlie Laye

11/3/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Dick Steinborn beat The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match to win United States Tag Title
Tito Carreon beat Wild Red Berry
Nick Kozak beat Taro Myaki
Jerry Kozak beat Tojo Yamamoto
Dorothy Carter beat Jane Perez

11/4/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Lou Bastien & Charlie Laye
Nick Kozak vs. Paul DeGalles in a Southern Title tournament match
Juan Sebastian vs. Bill Zbyszko in a Southern Title tournament match

11/4/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Dick Steinborn & Ike Eakins
Juan Sebastian vs. Charlie Laye
Dorothy Carter vs. Jane Perez

11/6/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Jerry Kozak & Nick Kozak in a 2 of 3 falls, no time limit match
Tony Nero vs. Lou Bastien in a 2 of 3 falls match
Jane Perez vs. Dorothy Carter

11/7/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jan Madrid & Jack Vansky
Tito Carreon vs. Paul DeGalles
Rito Carreon vs. Tony Nero

11/7/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Dick Steinborn beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto by DQ in a 2 of 3 falls match
Lou Bastien beat Juan Sebastian
Charley Laye beat Bill Dromo(aka Zbyszko)
Dottie Carter beat Jane Perez

11/9/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Taro Myaki & Tojo Yamamoto beat Nick Kozak & Jerry Kozak by DQ
Paul DeGalles & Jan Madrid beat Tito Carreon & Rito Carreon
Dick Steinborn beat Juan Sebastian
Lou Bastien beat Jack Vansky

11/10/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Tito Carreon vs. Jan Madrid
Rito Carreon vs. Paul DeGalles
Lou Bastien vs. Juan Sebastian

11/11/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Charlie Laye & Jack Vansky
Bill Dromo vs. Tony Nero in a Southern Title tournament match
Ray Villmer vs. Paul DeGalles in a Southern Title tournament match

11/11/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Dick Steinborn vs. Tojo Yamamoto in a Texas death match with Ike Eakins as special referee
Juan Sebastian vs. Tito Carreon
Lou Bastien vs. Tony Nero

11/13/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Ray Villmer, Jerry Kozak & Nick Kozak in a 2 of 3 falls, handicap match
Dick Steinborn vs. Lou Bastien in a 2 of 3 falls match
Bill Dromo vs. Juan Sebastian

11/14/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon & Rito Carreon beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto
Nick Kozak beat Tony Nero
Jerry Kozak beat Paul DeGalles

11/14/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Pat O’Connor & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Juan Sebastian
Bill Dromo beat Jack Vansky
Lou Bastien draw Jan Madrid(20:00)

11/16/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Taro Myaki & Tojo Yamamoto beat Eddie Graham & Dick Steinborn to win United States Tag Title
Pat O'Connor beat Ike Eakins
Nick & Jerry Kozak beat Paul DeGalles & Jan Madrid
Bill Dromo beat Charley Laye

11/17/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Dick Steinborn
Pat O’Connor vs. Tito Carreon
Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Nick Kozak & Jerry Kozak
Lou Bastien vs. Paul DeGalles

11/18/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Tito Carreon & Rito Carreon
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jack Vansky & Charlie Laye
Ray Villmer vs. Paul DeGalles in a Southern Title tournament match

11/18/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Tito Carreon & Rito Carreon
Ray Villmer vs. Paul DeGalles
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Charlie Laye & Jack Vansky
Plus Eddie Graham and Dick Steinborn to demonstrate wrestling holds

11/20/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer & Pat O’Connor vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki in a 2 of 3 falls, karate match
Dick Steinborn vs. Juan Sebastian in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Charlie Laye

11/21/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon & Rito Carreon vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a Texas death match with 2 referees
Lou Bastien vs. Paul DeGalles
Juan Sebastian vs. Charlie Laye

11/21/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Pat O’Connor & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a Texas death match
Dick Steinborn beat Prince Omar
Nick Kozak & Jerry Kozak draw Jan Madrid & Paul DeGalles
Bill Dromo beat Jerry Christy

11/23/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Nick Kozak & Jerry Kozak
Pat O'Connor & Ray Villmer beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki by DQ
Bill Dromo beat Paul DeGalles
Rito Carreon draw with Juan Sebastian

11/24/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Eddie Graham vs. Saul Weingeroff
Pat O’Connor vs. Dick Steinborn
Plus 2 other matches

11/25/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Tito Carreon & Rito Carreon vs. Paul DeGalles & Jan Madrid
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Bill Dromo & Charlie Laye
Jerry Kozak vs. Prince Omar

11/25/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Nick Kozak & Jerry Kozak
Rito Carreon vs. Jack Vansky
Lou Bastien vs. Charlie Laye

11/27/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ike Eakins & Ray Villmer vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Lou Bastien in a 2 of 3 falls match
Bull Brummell vs. Lord Littlebrook in a 2 of 3 falls match

11/28/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Lou Bastien beat Juan Sebastian in a 2 of 3 falls match
Lord Littlebrook & Cowboy Bradley beat Tiny Roe & Bull Brummell
Tito Carreon beat Jack Vansky

11/28/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Dick Steinborn beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Jan Madrid & Paul DeGalles
Bill Dromo beat Doran O’Hara(9:00)
Rito Carreon beat Charlie Laye(18:00)

11/30/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Dick Steinborn beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki to win United States Tag Title
Lord Littlebrook & Cowboy Bradley beat Bull Brummell & Tiny Roe
Lou Bastien beat Jan Madrid by DQ
Bill Dromo beat Jack Vansky

12/1/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tito Carreon & Rito Carreon beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki by DQ
Lord Littlebrook & Cowboy Bradley beat Bull Brummell & Tiny Roe via pinfall
Ray Villmer draw Paul DeGalles
Bill Dromo beat Juan Sebastian

12/2/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Lord Littlebrook vs. Tiny Roe
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Charlie Laye & Jack Vansky
Jerry Christy vs. Bill Dromo

12/2/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Beau Brummell vs. Cowboy Bradley
Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Tito Carreon & Rito Carreon
Nick Kozak vs. Charlie Laye

12/4/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Dick Steinborn beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match to win United States Tag Title
Paul DeGalles draw Doug Kinslow
Cowboy Bradley beat Tiny Roe

12/5/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Bull Brummell & Christa Clark vs. Cowboy Bradley & Adrienne Ames
Tito Carreon vs. Juan Sebastian
Rito Carreon vs. Jan Madrid

12/5/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Eddie Graham, Dick Steinborn & Ike Eakins by DQ in a 2 of 3 falls, handicap match
Lord Littlebrook beat Tiny Roe
Bill Dromo beat Paul DeGalles
Ray Villmer beat Lou Bastien, but refused the win when Bastien was injured

12/7/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Bill Dromo & Ike Eakins beat Paul DeGalles & Karl Von Brauner
Adrienne Ames & Lord Littlebrook beat Betty Clark & Beau Brummell
Lou Bastien beat Tojo Yamamoto
Dick Steinborn beat Saul Weingeroff

12/8/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tito Carreon & Rito Carreon vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner
Cowboy Bradley & Adrienne Ames vs. Tiny Roe & Christa Clark
Plus other matches

12/9/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Tojo Yamamoto & Juan Sebastian
Doug Kinslow vs. Jack Vansky
Ray Villmer vs. Charlie Laye

12/9/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Ray Villmer & Bill Dromo
Lord Littlebrook vs. Tiny Roe
Jerry Christy vs. Charlie Laye

12/11/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Dick Steinborn beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki by DQ in 3 of 5 falls, judo jacket match
Lou Bastien beat Paul DeGalles in a 2 of 3 falls match
Rito Carreon beat Juan Sebastian

12/12/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon & Rito Carreon vs. Jan Madrid & Juan Sebastian
Lou Bastien vs. Paul DeGalles
Evon Marion vs. Doug Kinslow

12/12/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Saul Weingeroff
Adrienne Ames vs. Kitty Adams
Bill Dromo vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match

12/14/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Ike Eakins & Bill Dromo beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Betty Clark & Ray Villmer beat Ella Waldek & Evon Marion
Karl Von Brauner beat Lou Bastien
Doug Kinslow beat Juan Sebastian

12/15/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Taro Myaki
Ray Villmer vs. Tojo Yamamoto
Rito Carreon vs. Evon Marion

12/16/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Jan Madrid & Paul DeGalles
Doug Kinslow vs. Charlie Laye
Rito Carreon vs. Bill Dromo

12/16/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Bill Dromo & Dick Steinborn
Adrienne Ames vs. Christa Clark
Ray Villmer vs. Charlie Laye

12/18/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Rito Carreon beat Karl Von Brauner & a masked partner(sub for Kurt Von Brauner)
Dick Steinborn no contest with Saul Weingeroff
Bill Dromo beat Evon Marion by DQ

12/19/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Executioner & Jan Madrid beat Tito Carreon & Rito Carreon
Pedro Godoy draw Ray Villmer
Luis Martinez beat Charlie Laye

12/19/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Karl Von Brauner & Saul Weingeroff in a no DQ match
Dick Steinborn beat Roy Heffernan by DQ
Bill Dromo vs. Juan Sebastian
Paul DeGalles vs. Doug Kinslow

12/20/61 St. Petersburg, FL @ Armory
Eddie Graham & Harry Smith(sub for Dick Steinborn) beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki by DQ in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy beat Rito Carreon in a 2 of 3 falls match
Jerry Christy beat Evon Marion by reverse decision

12/21/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Saul Weingeroff & Karl Von Brauner
Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Rito Carreon & Tito Carreon
Ray Villmer beat Juan Sebastian
Luis Martinez beat Evon Marion
Note:  The main event on December 21st was scheduled to be a Texas Death Match between the teams of Eddie Graham & Dick Steinborn & Karl Von Brauner & Saul Weingeroff. After their match, Yamamoto & Myaki issued a challenge to wrestle anybody in the main event. They were challenged by Von Brauner & Weingeroff.  More than likely, Graham & Steinborn failed to show up for the event

12/22/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Dick Steinborn beat Roy Heffernan by DQ

12/23/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Dory Funk & Jack Vansky
Doug Kinslow vs. Evon Marion
Luis Martinez vs. Paul DeGalles

12/23/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Dick Steinborn vs. Saul Weingeroff
Ray Villmer vs. Karl Von Brauner
Doug Kinslow vs. Pedro Godoy

12/25/61 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick Steinborn vs. Saul Weingeroff in a Texas death match

12/26/61 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Pedro Godoy & Juan Sebastian
Nick Kozak draw Pedro Godoy(sub for Dick Steinborn vs. The Executioner)
Luis Martinez beat Jack Vansky(17:00)

12/26/61 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Ray Villmer vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Dory Funk vs. Paul DeGalles
Bill Dromo vs. Tito Carreon
Doug Kinslow vs. Rito Carreon

12/27/61 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Dick Steinborn beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki by DQ
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Dory Funk & Charlie Laye
Luis Martinez beat Paul DeGalles
Ramona Isabel beat Louise Green in a 2 of 3 falls match

12/30/61 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Tito Carreon & Rito Carreon
Ray Villmer vs. Juan Sebastian
Luis Martinez vs. Jack Vansky

12/30/61 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer vs. Pedro Godoy
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Jack Vansky & Evon Marion
Charlie Laye vs. Bill Dromo

12/30/61 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto
Ramone Isbell vs. Louise Green
Luis Martinez vs. Juan Sebastian
Lou Bastien vs. Doran O’Hara

Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:54 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/1/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Jerry Kozak & Nick Kozak in a 2 of 3 falls match
Ramona Isbell vs. Saphire Green
Luis Martinez vs. Tito Carreon

1/2/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ
Pedro Godoy beat Luis Martinez in a 2 of 3 falls match
Eduardo Martinez beat Evon Marion by reverse decision

1/2/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Ray Villmer beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki in a judo jacket, death match
Rito Carreon & Lou Bastien(sub for Tito Carreon) beat Charlie Laye & Juan Sebastian by DQ in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn draw Bill Dromo(20:00)
Ramona Isbell beat Louise Green

1/3/62 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ

1/4/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Eddie Graham beat Evon Marion
Dick Steinborn draw Ray Villmer
Joe Scarpa beat Jack Vansky
Ramona Isabel beat Louise Green in a no DQ match

1/4/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Juan Sebastian & Pedro Godoy
Tito Carreon vs. Charlie Laye
Rito Carreon vs. Luis Martinez
Bill Dromo vs. Doug Kinslow

1/5/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Nick Kozak & Jerry Kozak
Joe Scarpa beat Larry Moquin
Luis Martinez beat Pietro Torondo
Pedro Godoy beat Charley Laye

1/6/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Bill Dromo & Doug Kinslow
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Charlie Laye & Evon Marion
Luis Martinez vs. Juan Sebastian

1/6/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer beat Pedro Godoy
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto
Bill Dromo beat Jerry Christy

1/6/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Luis Martinez & Eduardo Martinez
Rito Carreon beat Saul Weingeroff by DQ
Joe Scarpa beat Evon Marion

1/8/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Bruaner vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Luis Martinez vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
El Diablo vs. Bill Dromo

1/9/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eduardo Martinez & Luis Martinez beat Pedro Godoy & Evon Marion
Dick Steinborn beat Bill Dromo
Ray Villmer beat El Diablo by DQ

1/9/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by countout in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Larry Moquin
Nick Kozak & Jerry Kozak beat Juan Sebastian & Charlie Laye
Joe Scarpa draw Lou Bastien(20:00)

1/10/62 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Bill Dromo & Lou Bastien
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Pedro Godoy & Evon Marion in a 2 of 3 falls match
Evon Marion vs. Nick Kozak

1/11/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Dick Steinborn beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ
Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Nick Kozak & Jerry Kozak
Ray Villmer beat Saul Weingeroff
Bob Christy beat El Diablo

1/12/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Nick Kozak & Jerry Kozak in a Texas death match
Pedro Godoy beat Saul Weingeroff by DQ
Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Bobby Christy(sub for Lou Bastien) & Joe Scarpa
Evon Marion beat Larry Moquin

1/13/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Tajo Yamamoto & Taro Myaki vs. Jerry Christy & Bobby Christy
Plus 2 other matches

1/13/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Luis Martinez, Eduardo Martinez & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff by DQ in a 2 of 3 falls match
Bobby Christy beat Charlie Laye
Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner

1/13/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Nick Kozak & Jerry Kozak vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto
Ray Villmer vs. Juan Sebastian
Bill Dromo vs. Pedro Godoy

1/15/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Evon Marion vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
Jim Wright vs. Bill Dromo

1/16/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
8-man battle royal including Haystacks Calhoun, Evon Marion, Jerry Christy, El Diablo, Luis Martinez, Pedro Godoy, Joe Scarpa and Ray Villmer
Plus 4 other matches

1/16/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki via pinfall in a 2 of 3 falls match
John Smith & Boris Volkoff beat Nick Kozak & Jerry Kozak in a 2 of 3 falls match
Jim Wright beat Bill Dromo
Juan Sebastian draw Eduardo Martinez(30:00)

1/18/62 Jacksonville, FL @ Coliseum 
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner double DQ Haystacks Calhoun & Ray Villmer
John Smith & Boris Volkoff beat Bob Christy & Jerry Kozak(sub for Jerry Christy)
Jim Wright beat Lou Bastien
Joe Scarpa beat Jack Terry

1/19/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Haystacks Calhoun & Dick Steinborn by countout in a 2 of 3 falls match
Plus other matches

1/20/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Nick Kozak & Jerry Kozak
Plus 2 other matches

1/20/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Haystack Calhoun won a 5-man battle royal that also included Jim Wright, Bill Dromo, Jerry Christy and John Smith
Luis Martinez & Eduardo Martinez beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Jerry Christy beat Jim Wright via pinfall
John Smith beat Bill Dromo

1/20/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer vs. Pedro Godoy
Dick Steinborn & Joe Scarpa vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Bobby Christy vs. Evon Marion

1/22/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Haystacks Calhoun & Ray Villmer vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Juan Sebastian vs. Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
Jim Wright vs. Jerry Christy

1/23/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. Eduardo Martinez & Luis Martinez
Ada Ash vs. Ella Waldek
Lou Bastien vs. Pedro Godoy

1/23/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Haystacks Calhoun
Jim Wright vs. Ike Eakins
John Smith & Boris Volkoff vs. Ray Villmer & Bill Dromo
Joe Scarpa vs. Evon Marion

1/25/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat John Smith & Boris Volkoff
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Joe Scarpa & Bill Dromo
Ray Villmer beat Jim Wright by DQ
Pedro Godoy beat Lou Bastien

1/26/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Haystacks Calhoun & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Boris Volkoff beat Lou Bastien
Joe Scrapa beat John Smith by DQ
Jim Wright beat Bill Dromo

1/27/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
RayVillmer & Joe Scarpa beat EvonMarion & El Diablo
Jim Wright beat Bill Dromo
Louis Martinez draw Lou Bastien
Haystacks Calhoun beat John Smith & Boris Volkoff by DQ in a handicap match

1/27/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
John Smith & Boris Volkoff beat Luis Martinez & Eduardo Martinez
Jerry Christy beat Evon Marion
Lou Bastien beat El Diablo by countout

1/27/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Haystacks Calhoun & Joe Scarpa vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Ray Villmer vs. Pedro Godoy
Jim Wright vs. Bill Dromo

1/29/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match
Pat O’Connor vs. Jim Wright in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpa vs. Pedro Godoy

1/30/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eduardo Martinez & Luis Martinez vs. Pedro Godoy & Evon Marion
Vic the Wrestling Bear vs. Ada Ash
Harry Smith vs. Al Szasz

1/30/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Pat O’Connor & Ray Villmer vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Boris Volkoff vs. Joe Scarpa
John Smith vs. Lou Bastien
John Heath vs. Charlie Laye

1/30/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
No wrestling

2/1/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium

2/2/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match
Pat O’Connor beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Haystacks Calhoun beat Jim Wright
Eduardo Martinez beat Evon Marion

2/3/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
John Smith & Boris Volkolf vs. Charlie Laye & Ali Bey
Mike DiBiase vs. Jerry Christy
Jack Terry vs. Joe Scarpa
Plus 3 other matches

2/3/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ray Villmer & Joe Scarpa
John Smith vs. Jerry Christy
Dick Steinborn vs. Pedro Godoy

2/3/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
6-man battle royal including Haystacks Calhoun, Jim Wright, Boris Volkoff, El Diablo, Lou Bastien and Evon Marion
Ella Waldek vs. Ada Ash

2/5/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match
Pat O’Connor vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Lou Bastien vs. Evon Marion

2/5/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Monday Card)
Ray Villmer & Joe Scarpa beat John Smith & Boris Volkoff via pinfall
Haystacks Calhoun beat Jim Wright by DQ
Ali Bey beat Jack Terry
Mike DiBiase beat Billy Parks
Ramona Isbell & Lulu Mae Provo beat Babs Wingo & Virginia Franklin

2/6/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Haystacks Calhoun & Dick Steinborn vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto
Luis Martinez vs. Evon Marion
Eduardo Martinez vs. Mike DiBiase

2/7/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Eddie Graham & Pat O'Connor by DQ in a 2 of 3 falls match
Lulu Provo & Ramona Isabel beat Babs Wingo & Virginia Franklin(sub for Ethel Johnson)
Haystacks Calhoun beat Jim Wright
Mike DiBiase draw Joe Scarpa(30:00)

2/7/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Ray Villmer & Ike Eakins(sub for Joe Scarpa) in a 2 of 3 falls match
Billy Parks beat Evon Marion by DQ
Pedro Godoy beat Luis Martinez in a 2 of 3 falls match

2/8/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium

2/9/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Pat O’Connor & Dick Steinborn vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Louise Green & Ethel Johnson vs. Lulu Mae Provo & Ramoan Isbell
Plus other matches

2/10/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)

2/10/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ray Villmer & Joe Scarpa
Harry Smith vs. Mike DiBiase
Jerry Christy vs. Eduardo Martinez

2/10/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ike Eakins vs. Jim Wright
Boris Volkoff & John Smith vs. Luis Martinez & Lou Bastien
Billy Parks vs. Danno O’Shocker

2/12/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
John Smith & Boris Volkoff vs. Luis Martinez & Eduardo Martinez in a 2 of 3 falls match
Jim Wright vs. Ike Eakins in a 2 of 3 falls match
Billy Parks vs. Pedro Godoy

2/12/62 Tampa, FL @ Sportatorium(Special Monday Card)
Ray Villmer beat Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match
Ella Waldek no contest with a wrestling bear(sub for Ada Ash)
Mike DiBiase beat Lou Bastien in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpa beat Taro Myaki by DQ

2/13/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Luis Martinez vs. Mike DiBiase
Pedro Godoy vs. Joe Scarpa

2/14/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer & Ike Eakins beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki by DQ in a 2 of 3 falls match
Jim Wright beat Lou Bastien in a 2 of 3 falls match
Evon Marion beat Eduardo Martinez

2/15/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn draw Big Ike Eakins(sub for Dick The Bruiser)
Mike DiBiase beat Ray Villmer
Joe Scarpa beat Pedro Godoy
Ali Bey beat Evon Marion

2/16/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Dick Steinborn beat Taro Myaki & Tojo Yamamoto by DQ in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Jim Wright
Mike DiBiase beat Lou Bastien
Joe Scarpa beat Billy Parks

2/17/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Assassins vs. Luis Martinez & Eduardo Martinez
Eddie Graham vs. Frank Hickey
Joe Scarpa vs. Billy Parks
Plus 1 other match

2/17/62 Fort Myers, FL @ National Gaurd Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Dick Steinborn
Ike Eakins vs. Jim Wright in a Texas death match
Mike DiBiase vs. Joe Scarpa

2/17/62 Dade City, FL @ Armory
Dick Steinborn vs. Taro Myaki
Taro Myaki & Tojo Yamamoto vs. Dick Steinborn & Lou Klein
Ali Bey vs. Evon Marion

2/17/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Joe Scarpa, Ray Villmer & Luis Martinez vs. Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff
Billy Parks beat Eduardo Martinez
Karl Von Brauner beat Luis Martinez

2/19/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
John Smith & Boris Volkoff vs. Ray Villmer & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Jim Wright in a 2 of 3 falls match
Pee Wee Lopez vs. Tiny Bell

2/20/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. John Smith & Boris Volkoff
Farmer McGruder & Pe Wee Lopez vs. Tiny Bell & Frenchy Semard
Ali Bey vs. Evon Marion

2/20/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Dick The Bruiser beat Eddie Graham
Joe Scarpa & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Mike DiBiase beat Wilbur Snyder by countout
Verne Gagne draw Dick Steinborn(30:00)

2/21/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto
Dick Steinborn vs. Mike DiBiase
Tiny Bell vs. Farmer McGruder

2/22/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Tojo Yamamoto & Taro Myaki beat Ray Villmer & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
Tiny Bell & Frenchy Semard beat Farmer McGruder & Pee Wee Lopez
Mike DiBiase beat Dick Steinborn
Jim Wright beat Ike Eakins(sub for Wilbur Snyder)

2/23/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Joe Scarpa & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Jim Wright beat Ike Eakins via pinfall
Frenchy Semard beat Farmer McGruder
Mike DiBiase beat Pedro Godoy

2/23/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium

2/24/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Billy Parks & Johnny Bence
Joe Scarpa vs. ?? in a Southern Title tournament match
Plus 1 other match

2/24/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Billy Parks vs. Mike DiBiase
Wilbur Snyder vs. Lou Bastien

2/24/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Jane Perez & Pee Wee Lopez vs. Frenchy Semard & Ella Waldek
Ali Bey vs. Evon Marion
Danno O’Shocker vs. Harry Smith

2/26/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
John Smith & Boris Volkoff vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Jim Wright in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpa vs. Danno O’Shocker

2/26/62 Miami Beach, FL @ Convention Hall(Red Tobin Benefit Show)
Eddie Graham & Dick Steinbonr beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki in a 2 of 3 falls match
Wilbur Snyder draw Mike DiBiase
Billy Parks beat Pedro Godoy
John Heath beat Evon Marion

2/27/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tojo Yamamoto & Taro Myaki vs. John Smith & Boris Volkoff in a Texas death match
Tiny Bell & Jean Antone vs. Farmer McGruder & Ella Waldek
Pedro Godoy vs. Ali Bey

2/27/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Dick The Bruiser & Mike DiBiase by DQ in a 2 of 3 falls match
Don Eagle beat beat Jim Wright
Dick Steinborn draw Danno O’Shocker
Joe Scarpa & Marcel Semard beat Evon Marion & Pee Wee Lopez

2/28/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Haystack Calhoun & Don Curtis beat ?? & ?? in a 2 of 3 falls match
Jim Wright draw Danno O’Shocker(45:00)
Coach John Heath double countout with Billy Parks

2/28/62 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Ray Villmer & Joe Scarpa vs. John Smith & Boris Volkoff in a Texas death match
Frenchy Semard vs. Farmer McGregor
Ali Bey vs. Pedro Godoy

3/1/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Tiny Bell & Jean Antone beat Pee Wee Lopez & Bonnie Watson(sub for Ella Waldek)
Don Eagle beat Jim Wright

3/1/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium

3/2/62 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Joe Scarpa & Ray Villmer in a Texas death match
Mike DiBiase beat Billy Parks
Rito Carreon & Tito Carreon no contest with John Smith & Boris Volkoff
Tiny Bell beat Pee Wee Lopez via pinfall

3/3/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Assassins beat Billy Parks & Danno O’Shocker
Tito Carreon & Rito Carreon beat Pedro Godoy & Evon Marion
Mike DiBiase beat Ali Bey in a Southern Title tournament match
Plus 1 other match

3/3/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Joe Scarpa beat Saul Weingeroff
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Rito Carreon & Tito Carreon
Ali Bey beat Mike DiBiase by DQ

3/3/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
John Smith & Boris Volkoff vs. Billy Parks & Danno O’Shocker
Frenchy Semard & Tiny Bell vs. Farmer McGruder & Pee Wee Lopez
Plus 2 other matches

3/5/62 Orlando, FL @ American Legion Arena

3/6/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
John Smith & Boris Volkoff vs. Don Eagle & Haystacks Calhoun
Tito Carreon vs. Evon Marion
Jack Terry vs. Rito Carreon

3/6/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Dick The Bruiser & Mike DiBiase vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls, Texas tornado match with lumberjacks
Don Curtis & Joe Scarpa vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Ali Bey vs. Pedro Godoy
Jim Wright vs. Dick Steinborn

3/8/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Haystacks Calhoun & Don Eagle beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Joe Scarpa beat John Smith & Boris Volkoff
Billy Parks beat Mike DiBiase
Danno O'Shocker beat Pedro Godoy

3/9/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Haystack Calhoun & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Don Eagle beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Danno O’Shocker(sub for Ray Villmer) beat Mike DiBiase by DQ
Billy Parks(sub for Danno O'Shocker) beat Jack Terry

3/10/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Eddie Graham beat Mike DiBiase to win vacant Southern Title in a tournament final
Don Curtis & Joe Scarpello beat Roddy Marlowe & Jim Wright
Taro Myaki & Tojo Yamamoto beat Bobby Christy & Don Whittler

3/10/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Don Eagle & Joe Scarpa vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Mike DiBiase vs. Rito Carreon
Joe Scarpa vs. Kurt Von Brauner

3/10/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
John Smith & Boris Volkoff vs. Billy Parks & Danno O’Shocker
Ali Bey vs. Pedro Godoy
Evon Marion vs. John Heath

3/12/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls, judo match
Don Curtis vs. Mike DiBiase
Dick Steinborn vs. Billy Parks

3/13/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Tito Carreon & Rito Carreon vs. John Smith & Boris Volkoff
Tajo Yamamoto & Taro Myaki vs. Danno O’Shocker & Ali Bey
Plus 1 other match

3/13/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner draw Joe Scarpa & Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Don Eagle beat Hans Schmidt by DQ
Mike DiBiase beat Dick Steinborn
Jim Wright beat Billy Parks

3/15/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
No Wrestling

3/15/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium

3/16/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
Boris Volkoff beat Ali Bey
Mike DiBiase beat Billy Parks
Danno O'Shocker beat John Smith by DQ

3/17/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. The Assassins
Eddie Graham vs. Jim Wright
Don Curtis & Joe Scarpa vs. Bulldog Lawley & Johnny Bence
Plus 1 other match

3/17/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Harry Smith & Joe Scarpa vs. Jim Wright & The Hangman
Ali Bey vs. Jack Bence
plus 1 other match

3/17/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Billy Parks & Danno O’Shocker
Jerry Christy vs. Don Whittler
Billy Parks vs. Kurt Von Brauner

3/19/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
Billy Parks vs. Jim Wright
Ali Bey vs. Bulldog Lawley

3/20/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Tito Carreon vs. Boris Volkoff
Jim Wright vs. Joe Scarpa

3/20/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling due to ice show at armory

3/21/62 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Curtis & Joe Scarpa vs. Taro Myaki & Tojo Yamamoto in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Jim Wright in a 2 of 3 falls match
Ali Bey vs. Doran O'Hara

3/22/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Assassins beat Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Joe Scarpa beat Tojo Yamamoto & Taro Myaki
Ali Bey beat Russian Wolfman Boris Volkoff
Tito Carreon beat Russian John Smith
Note: The Assassins are billed as the U.S. Tag Team champions.  They are mentioned in newspaper accounts as having beaten Eddie Graham & Dick Steinborn in Atlanta, Georgia

3/23/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis, Joe Scarpa & Eddie Graham beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff via pinfall in a 2 of 3 falls match with Billy Parks as special referee
Danno O'Shocker & Ali Bey beat John Smith & Boris Volkoff 
Jim Wright beat Johnny Bence via pinfall

3/24/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Tito Carreon & Rito Carreon
Karl Gotch vs. Don Whittler
Al Szasz vs. Harry Smith
Don Curtis & Joe Scarpa vs. ?? & ??

3/24/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham beat Jim Wright by DQ in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon beat Ali Bey
Karl Gotch beat Don Whittler

3/24/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Billy Parks & Danno O’Shocker in a 2 of 3 falls match
Danno O’Shocker beat Kurt Von Brauner
Harry Smith beat John Heath, but refused the win when Heath was injured in a 2 of 3 falls match

3/26/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Ali Bey & Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Jim Wright in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Karl Gotch

3/27/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Harry Smith & Ali Bey
Don Whittler vs. Bulldog Lawley
Jerry Christy vs. John Heath

3/27/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins beat Tito Carreon & Rito Carreon in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Joe Scarpa beat Hans Schmidt & Jim Wright in a 2 of 3 falls match
Karl Gotch beat Pierre LaSalle
Billy Parks draw Danno O’Shocker(30:00)

3/29/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Don Curtis & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match to win the World Tag Title
Eddie Graham beat Jim Wright in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat Rito Carreon & Tito Carreon
Karl Gotch beat Hans Schmidt

3/30/62 Miami Beach, FL @ Auditorium

3/31/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
No wrestling

3/31/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Joe Scarpa & Karl Gotch beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Danno O'Shocker beat Hans Schmidt by DQ
Billy Parks beat Tito Carreon


Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:55 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/2/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins s. Don Curtis & Haystacks Calhoun in a 2 of 3 falls match
Karl Gotch vs. Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Great Malenko vs. Joe Scarpa

4/3/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Haystacks Calhoun & Rito Carreon beat The Assassins by DQ
Ella Waldek double countout with Bonnie Watson
Danno O’Shocker beat Jerry Christy

4/3/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Joe Scarpa beat Hans Schmidt & Jim Wright in a Texas death match
Great Malenko beat Billy Parks
Karl Gotch beat Pierre LaSalle
Coach John Heath draw Don Whittler

4/4/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Billy Parks & Joe Scarpa beat Hans Schmidt & Jim Wright by DQ in a 2 of 3 falls match
Pierre LaSalle(sub for Harry Smith) beat Jerry Christy in a 2 of 3 falls match
Coach John Heath beat Don Whittler(19:00) via pinfall

4/5/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Don Curtis & Joe Scarpa draw The Assassins
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Hans Schmidt & Jim Wright
Great Malenko beat Rito Carreon
Karl Gotch beat Pierre LaSalle
Dinah Beaman beat Sweet Georgia Brown

4/6/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Haystack Calhoun vs. The Assassins
Don Curtis & Joe Scarpa vs. Hans Schmidt & Jim Wright
Karl Gotch vs. Pierre LaSalle
Danno O'Shocker vs. Great Malenko

4/7/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Don Curtis & Joe Scarpa vs. Hans Schmidt & Jack Terry
Great Malenko vs. Jerry Christy
Bob Ellis vs. Pierre LaSalle
Plus 3 other matches

4/7/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Joe Scarpa & Haystack Calhoun beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match
Rito Carreon beat Great Malenko by DQ in a match with Jack Terry as special referee
Jim Wright beat Danno O'Shocker(sub for Eddie Graham)

4/9/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Don Curtis & Bob Ellis in a 2 of 3 falls match
Karl Gotch vs. Pedro Godoy
Great Malenko vs. Roto Carreon
Danno O’Shocker vs. Joe Scarpa

4/10/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Roto Carreon & Bonnie Watson beat Pedro Godoy & Ella Waldek by DQ
Harry Smith beat Billy Parks
Karl Gotch beat John Heath

4/10/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Joe Scarpa vs. The Assassins
Haystacks Calhoun vs. Jim Wright
Bob Ellis vs. Lenny Montana
Great Malenko vs. Danno O’Shocker

4/11/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Don Curtis & Haystack Calhoun beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Karl Gotch draw Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpa beat Jim Wright(18:00)

4/13/62 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Don Curtis & Joe Scarpa beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Bob Ellis & Haystack Calhoun beat Pedro Godoy & Jim Wright
Rito Carreon beat Jack Terry
Great Malenko beat Billy Parks

4/14/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
No wrestling

4/14/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Haystacks Calhoun beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Joe Scarpa beat Jim Wright & Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Bob Ellis beat Pedro Godoy
Danno O'Shocker draw Karl Gotch

4/14/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Bonnie Watson beat Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Billy Parks
Rito Carreon beat Doran O'Hara

4/16/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Karl Gotch & Bob Ellis in a 2 of 3 falls match
Billy Parks vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Steve Druk vs. Tito Carreon

4/17/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Great Malenko beat Don Curtis
Eddie Graham & Bob Ellis beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpa vs. Rito Carreon
Karl Gotch vs. Pedro Godoy

4/18/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Assassins beat Bob Ellis & Billy Parks
Don Curtis & Joe Scarpa beat Great Malenko & Steve Druk
Coach John Heath beat Rito Carreon
Karl Gotch beat Pedro Godoy

4/20/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Assassins beat Karl Gotch & Rito Carreon in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Pedro Godoy
Harry Smith beat Coach John Heath
Note: Wrestling now held on Friday nights in Lakeland

4/21/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Don Curtis & Joe Scarpa vs. Pedro Godoy & Steve Druk
Great Malenko vs. Rito Carreon
Karl Gotch vs. Danno O’Shocker

4/21/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Assassins beat Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Rito Carreon via pinfall
Karl Gotch beat Pedro Godoy
John Heath beat Steve Druk

4/23/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
Karl Gotch vs. Pedro Godoy & Jack Vansky in a handicap match
Great Malenko vs. Steve Druk

4/25/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Don Curtis & Joe Scarpa beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Ellis beat Steve Druk
Karl Gotch beat Great Malenko
Mickey Sharpe beat Doran O'Hara(sub for Lou Bastien)
Harry Smith draw Coach John Heath(sub for Pedro Godoy)

4/26/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Thursday Card)
Bob Ellis & Eddie Graham beat The Assassins to win United States Tag Title in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Joe Scarpa
Don Curtis vs. Mickey Sharpe
Karl Gotch vs. Steve Druk

4/27/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Karl Gotch beat Great Malenko by reverse decision in a 2 of 3 falls match
Coach John Heath beat Steve Druk
Harry Smith beat Mickey Sharpe

4/28/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)

4/28/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Bob Ellis vs. The Assassins
Great Malenko vs. Lou Bastien
Karl Gotch vs. Steve Druk
Coach John Heath vs. Mickey Sharpe

4/30/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Karl Gotch & Bob Ellis in a 2 of 3 falls, no DQ match
Great Malenko vs. Don Curtis
Mickey Sharpe vs. Joe Scarpa

5/1/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Ellis beat Assassin #2
Don Curtis beat Great Malenko in a Texas death match
Assassin #1 draw Joe Scarpa
Karl Gotch & Coach John Heath beat Pedro Godoy & Mickey Sharpe

5/4/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Karl Gotch beat Great Malenko by DQ in a 2 of 3 falls match with Harry Smith as special referee
Don Curtis & Joe Scarpa beat Pedro Godoy & Mickey Sharpe
Don Curtis beat Mickey Sharpe

5/5/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Ellis & Eddie Graham vs. Great Malneko & Pedro Godoy
Plus 2 other matches

5/5/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Bob Ellis vs. The Assassins in a no DQ, no time limit match
Don Curtis & Joe Scarpa vs. Great Malenko & Mickey Sharpe
Karl Gotch vs. Pedro Godoy

5/7/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Don Curtis & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Ellis & Eddie Graham beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Karl Gotch in a no DQ match
Pedro Godoy beat Harry Smith

5/8/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Karl Gotch(sub for Joe Scarpa) & Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Great Malenko(26:00)
Bob Ellis & Karl Gotch beat The Assassins
Harry Smith draw Mickey Sharpe(20:00)

5/9/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
The Assassins vs. Don Curtis & Joe Scarpa
Plus other matches

5/10/62 Orlando, FL @ American Legion Arena(Special Friday Card)
Eddie Graham vs. Jim Wright in a 2 of 3 falls match
The Assassins & Great Malenko vs. Karl Gotch, Don Curtis & Joe Scarpa in a no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

5/11/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Great Malenko & Pedro Godoy beat Harry Smith & Karl Gotch in a 2 of 3 falls match with Jack Bence as special referee
Karl Gotch beat Pedro Godoy by DQ
Coach John Heath draw Mickey Sharpe

5/12/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Karl Gotch vs. Great Malenko
Bob Ellis vs. Pedro Godoy
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Johnny Bence & John Heath
Plus 1 other match

5/12/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bob Ellis vs. Asssassin #1
Plus 3 other matches

5/14/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Joe Scarpa in a Texas death match
Eddie Graham beat Great Malenko
Assassin #1 beat Bob Ellis
Assassin #2 draw Karl Gotch

5/15/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Ellis & Eddie Graham beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ
Karl Gotch beat Great Malenko by DQ
Don Curtis beat Pedro Godoy(sub for Jim Wright)
John Heath beat Mickey Sharpe

5/18/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Great Malenko beat Pat O'Hara(sub for Harry Smith) by countout in a 2 of 3 falls match
Karl Gotch beat Jack Bence
Coach John Heath beat Mickey Sharpe
Note: Next card Saturday May 26, 1962.

5/19/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Karl Gotch vs. Karl Von Brauner
Plus 2 other matches

5/19/62 Miami Beach, FL @ Auditorium

5/21/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls, no DQ match
Karl Gotch vs. Great Malenko
Joe Scarpa vs. John Heath

5/22/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Eddie Graham beat Great Malenko by DQ
Dick Steinborn beat Mickey Sharpe
Karl Gotch beat Pedro Godoy

5/24/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat The Assassins
Eddie Graham vs. Great Malenko
Don Curtis vs. Karl Gotch
Joe Scarpa vs. Pedro Godoy
Note: Great Malenko injures Eddie Graham on May 24, 1962 in Jacksonville, FL @ Coliseumorida & is later awarded the Southern Title

5/25/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Coach John Heath(sub for Eddie Graham), Don Curtis & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy beat Jack Bence
Coach John Heath beat Don Whittler via pinfall
Note: Miami Beach back on Friday nights.

5/26/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Joe Scarpa & Don Curtis vs. ?? & ??
Plus 2 other matches

5/26/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Don Curtis & Coach John Heath
Great Malenko vs. Joe Scarpa
Harry Smith vs. Pedro Godoy
Note: Lakeland back on Saturday Nights.

5/28/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
Karl Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Eddie Graham & Dick Steinborn in a no DQ match
Plus 1 other match

5/29/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
One night tournament
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Assassins
Don Curtis & Joe Scarpa beat The Assassins
Finals
Don Curtis & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner to win tournament
Other matches
Great Malenko beat Dick Steinborn(25:00)
Pedro Godoy beat Steel Dawson(7:00)

5/31/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Assassins in a Texas death match
Don Curtis & Joe Scarpa beat Lenny Montana & Pedro Godoy(sub for Jim Wright)
Great Malenko beat Dick Steinborn
Harry Smith beat Steel Dawson(sub for Eddie Graham)

6/1/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Joe Scarpa beat Karl Von Brauner & Saul Weingeroff(sub for Kurt Von Brauner) in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Great Malenko by DQ
Assassin #1 beat Coach John Heath
Assassin #2 beat Doran O'Hara

6/2/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Don Curtis vs. ??
Joe Scarpa vs. ??
Plus 1 other match

6/2/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Don Curtis & Joe Scarpa co-won a 7-man battle royal that also included Doran O’Hara
Harry Smith draw Coach John Heath
Joe Scarpa beat Steel Dawson
Don Curtis beat Don Whittler
Note: Wrestling returns to Lakeland on June 16.

6/4/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Assassin #1 vs. Great Malneko in a no DQ match
Joe Scarpa & Don Curtis vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls, no DQ match
Plus 1 other match

6/7/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Thursday Card)
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Assassins in a 2 of 3 falls, no DQ match
Don Curtis beat Great Malenko
Joe Scarpa beat Mark Stone
Jerry Miller beat Joe Barbella

6/8/62 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Don Curtis & Joe Scarpa beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Harry Smith in a Texas death match
Jerry Miller beat Tony Barbetta
Aguila Connill beat Mark Stone

6/9/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included The Assassins, Mark Stone, Joe Barbella, Jerry Miller and others

6/9/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match where World Tag Title was held up
Great Malenko beat Harry Smith
Jerry Miller beat Assassin #1 by DQ
Assassin #2 beat Coach John Heath

6/11/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls, no DQ match
Great Malenko vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid vs. Joe Scarpa

6/12/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Joe Scarpa & Don Curtis by DQ in a 2 of 3 falls match
Great Malenko double countout with Assassin #1
Jerry Miller beat Assassin #2 by DQ
John Heath draw Mark Stone

6/14/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
World Tag Title tournament
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Don Curtis & Harry Smith(sub for Joe Scarpa) in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Jerry Miller
Jan Madrid beat Tony Barbetta(sub for Harry Smith)
Note: The Von Brauners did not win the title on June 14th due to the injury to Scarpa

6/15/62 Miami Beach, FL @ Auditorium

6/16/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Assassins vs. ?? & ??
Don Curtis vs. ??
Plus 1 other match

6/16/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Assassins vs. Joe Scarpa & Don Curtis
Great Malenko vs. Mark Stone
Jan Madrid vs. Jerry Miller

6/18/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a Texas death match
Joe Scarpa vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Jan Madrid vs. Jerry Miller

6/19/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Joe Scarpa beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a lights out match
Jan Madrid beat Tony Barbetta
Great Malenko beat Coach John Heath
The Assassins beat Jerry Miller & Harry Smith

6/21/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Don Curtis & Ray Villmer
Great Malenko beat Assassin #2
Assassin #1 beat Jerry Miller
Joe Scarpa beat Saul Weingeroff

6/22/62 Miami Beach, FL @ Audutorium
Don Curtis & Joe Scarpa beat Great Malenko & Jan Madrid in a 2 of 3 falls match
Assassin #1 beat Jerry Miller via pinfall
Assassin #2 beat Mark Stone(sub for Coach John Heath)
Aguila Connill beat Tony Barbetta

6/23/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included The Kentuckians, Karl Von Brauner, Kurt VonBrauner and others

6/23/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Don Curtis & Joe Scarpa vs. The Assassins
Great Malenko vs. Jerry Miller
Don Whittler vs. Jan Madrid

6/25/62 Orlando, FL @ American Legion Arena

6/26/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Joe Scarpa & Don Curtis vs. The Assassins
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Lenny Montana & Mike Paidousis
Harry Smith vs. Great Malenko
Jan Madrid vs. Jerry Miller

6/28/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Don Curtis & Joe Scarpa beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Dick Steinborn & Harry Smith
Mike Paidousis Great Malenko
Jerry Miller beat Mark Stone

6/30/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Mike Paidousis & Don Whittler vs. Jan Madrid & Mark Stone
Great Malenko vs. Tony Barbetta
Harry Smith vs. Jerry Miller

6/30/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Don Whittler, Harry Smith & Tony Barbetta
Karl Von Brauner vs. Tony Barbetta
Kurt Von Brauner vs. Don Whittler

6/30/62 Miami Beach, FL @ Audutorium
Don Curtis & Joe Scarpa beat The Assassins by DQ
Great Malenko beat Jerry Miller
Aguila Connill beat Jan Madrid
Mike Paidousis beat Mark Stone


Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:55 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/2/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Joe Scarpa, Don Curtis & Mike Paidousis vs. Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff in a 2 of 3 falls, no time limit, no DQ match
Assassin #1 vs. Harry Smith
Assassin #2 vs. Great Malenko

7/3/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis beat Jan Madrid
Don Curtis & Joe Scarpa beat Pedro Godoy & Great Malenko
Jerry Miller beat Mark Stone

7/5/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Assassins beat Don Curtis & Joe Scarpa to win the World Tag Title in a title vs. masks, Texas death match
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Lenny Montana & Harry Smith
Great Malenko beat Jerry Miller
Mike Paidousis beat Pedro Godoy

7/6/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Assassins beat Don Curtis & Joe Scarpa in a Texas death match
Great Malenko beat Lenny Montana via pinfall
Mike Paidousis beat Pedro Godoy
Jerry Miller beat Mark Stone

7/7/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included The Knetuckians and others

7/7/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner double DQ Don Curtis & Joe Scarpa
Lenny Montana beat Mark Stone(sub for Great Malenko) in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis beat Jan Madrid
Note:  Malenko allegedly was sidelined with a head injury

7/10/62 Daytona Beach, FL @ Skateland
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Don Curtis & Joe Scarpa
Pat O'Connor vs. Lenny Montana
Great Malenko vs. Mike Paidousis

7/10/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Pat O’Connor & Mike Paidousis beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Joe Scarpa
Great Malenko double DQ Lenny Montana
Harry Smith beat Jerry Miller

7/12/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Pat O'Connor & Lenny Montana beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Don Curtis draw Assassin #2
Joe Scarpa beat Assassin #1 by knockout in 6th round of a boxing match
Great Malenko beat Mike Paidousis

7/13/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Pat O'Connor beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Lenny Montana beat Jerry Miller
Mike Paidousis beat Jan Madrid

7/14/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
No wrestling

7/14/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Mike Paidousis & Harry Smith
Pat O'Connor vs. one of the Assassins
Lenny Montana vs. Great Malenko

7/16/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Buddy Rogers vs. Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Lenny Montana vs. The Assassins in a 2 of 3 fall smatch
Babs Wingo vs. Lulu Mae Provo

7/17/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis beat Karl Von Brauner(sub for Buddy Rogers)(17:00)
The Assassins beat Len Mantana & Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis draw Great Malenko(20:00)
Edna Jones & Pearl Bates beat Babs Wingo & Virginia Franklin

7/19/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
NWA World Champion Buddy Rogers beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Joe Scarpa draw Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner
Virginia Franklin won a 5-woman battle royal that also included Babs Wingo, Ramona Isabel, Lulu Mae Provo and Louise Green
Assassin #1 beat Lenny Montana
Assassin #2 draw Mike Paidousis

7/20/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)(Special Friday Taping)
Buddy Rogers beat Harry Smith by submission
Karl Von Brauner & Kurt Von Baruner vs. The Kentuckians
Plus 1 other match

7/20/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Buddy Rogers beat Lenny Montana in a 2 of 3 falls match
Virginia Franklin won a 5-woman battle royal
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Mike Paidousis & Harry Smith
Great Malenko beat Al Bell

7/21/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Mike Paidousis & Lenny Montana beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by reverse decision
Harry Smith beat Jan Madrid by DQ
Great Malenko beat Al Bell

7/23/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. The Kentuckians in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Lenny Montana vs. Al Bell

7/24/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Kentuckians beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Lenny Montana beat Great Malenko
Mike Paidousis beat Assassin #1
Harry Smith draw Assassin #2

7/26/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Kentuckians(Jake Smith & Luke Brown) beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Lenny Montana & Mike Paidousis
Great Malenko beat Billy Starr
Harry Smith beat Jack Vansky

7/27/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Kentuckians by countout in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Mike Paidousis
Lenny Montana beat Tom Perna(sub for Al Bell)
Aguila Conill beat Jack Vansky

7/28/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Harry Smith & Mike Paidousis vs. Jack Vansky & Tom Perna
Plus 2 other matches

7/28/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians beat Great Malenko & Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis beat Assassin #2 by DQ
Lenny Montana double DQ Assassin #1

7/30/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians vs. Great Malenko & a mystery partner in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis vs. Assassin #1
Lenny Montana vs. Assassin #2

7/31/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Kentuckians beat The Assassins
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Harry Smith & Mike Paidousis
Great Malenko beat Tom Perna
Lenny Montana beat Jack Vansky

8/2/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Kentuckians beat Great Malenko & Jack Vansky
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Lenny Montana & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Assassin #1 beat Tom Perna
Harry Smith beat Assassin #2 by DQ

Note: Great Malenko is awarded the Southern Title

8/3/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Kentuckians beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Lenny Montana beat Great Malenko by DQ
Mike Paidousis draw Assassin #1
Assassin #2 beat Harry Smith

8/4/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Fred Blassie beat Paul Jones
The Assassins beat Lenny Montana & Don Whittler
The Brute beat Tom Perna

8/4/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Lenny Montana double knockout with Great Malenko
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Mike Paidousis & Harry Smith
Don Whittler beat Jack Vansky

8/6/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. The Kentuckians in a 2 of 3 falls match
Great Malenko vs. Lenny Montana in a 2 of 3 falls match
The Brute vs. Paul Jones

8/7/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Kentuckians in a 2 of 3 falls match
Lenny Montana & Mike Paidousis beat The Assassins
Great Malenko beat Paul Jones
The Brute(aka Ernie Bemus) beat Don Whittler

8/9/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Kentuckians beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Lenny Montana
The Assassins beat Mike Paidousis & Harry Smith
The Brute beat Paul Jones

8/10/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Kentuckians beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Lenny Montana & Mike Paidousis
Great Malenko beat Paul Jones
The Brute beat Jack Wentworth

8/11/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Jake Smith beat Assassin #2
Assassin #1 beat Paul Jones
Great Malenko draw Mike Paidousis

8/11/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Luke Brown beat Great Malenko by countout in a 2 of 3 falls match
Lenny Montana & Mike Paidousis beat Kurt Von Brauner & Great Malenko(sub for Karl Von Brauner) by DQ in a 2 of 3 falls match
Jake Smith beat Jack Wentworth

8/13/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Dick Steinborn(sub for Don Curtis)  
Paul Jones & Mike Paidousis beat Jack Wentworth & The Brute

8/14/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
World Tag Title tournament
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Kentuckians
Lenny Montana & Mike Paidousis beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner(30:00) by referee decision
Finals
Lenny Montana & Mike Paidousis beat The Assassins to win World Tag Title
Other matches
Great Malenko beat Dick Steinborn
The Brute draw Paul Jones

8/16/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Kentuckians beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner
The Assassins beat Dick Steinborn & Lenny Montana
Mike Paidousis beat Great Malenko
Harry Smith beat The Brute

8/17/62 Miami Beach, FL @ Convention Hall
The Kentuckians beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Dick Steinborn via pinfall
The Assassins beat Lenny Montana & Mike Paidousis
Assassin #2(sub for The Brute) beat Paul Jones

8/18/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included The Kentuckians, Great Malenko and others

8/18/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians vs. The Assassins
Great Malenko vs. The Brute
Don Whittler vs. Paul Jones

8/20/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Luke Brown vs. Great Malenko
Mike Paidousis & Paul Jones vs. The Assassins in a 2 of 3 falls match
Jake Smith vs. Al Alexander
The Brute vs. Jerry Christy

8/21/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins beat Lenny Montana & Mike Paidousis to win World Tag Title in a 2 of 3 falls, title vs. masks match
Great Malenko beat Jake Smith by DQ
Luke Brown beat Miguel Torres
Al Alexander beat Paul Jones

8/22/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Great Malenko vs. Lenny Montana
The Assassins vs. Mike Paidousis & Paul Jones
Ernie Bemis vs. Al Alexander

8/23/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Assassins double countout with The Kentuckians
Great Malenko beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Harry Smith & Paul Jones beat Jack Vansky & Al Alexander(sub for The Brute)
Lenny Montana beat Mike Corres(sub for Al Alexander)

8/25/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Harry Smith & Miguel Torres
Ella Waldek vs. Donna Vaughn
Jack Wentworth vs. Doran O'Hara

8/25/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Inlcuded Mr. Moto, The Kentuckians, Lenny Montana, Graet Malenko and others

8/25/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Assassins beat Lenny Montana & Jake Smith in a 2 of 3 falls match
Luke Brown beat Great Malenko
Al Alexander beat Paul Jones
Don Whittler beat Jack Vansky by DQ

8/27/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. The Kentuckians in a 2 of 3 falls match
Al Alexander & Great Malenko vs. Mike Paidousis & Lenny Montana
Baby Cheryl vs. Darling Dagmar in a 2 of 3 falls match

8/28/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins beat Lenny Montana & Mike Paidousis in a Texas death match
The Kentuckians beat Jack Vansky, Jack Wentworth & Great Malenko in a handcap match
Darling Dagmar beat Baby Cheryl
Al Alexander beat Miguel Torres

8/30/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
World Tag Title tournament
Great Malenko & Russian Crusher beat The Kentuckians by DQ
Lenny Montana & Mike Paidousis beat The Assassins via judges' decision
Great Malenko & Russian Crusher beat Lenny Montana & Mike Paidousis
Great Malenko & Russian Crusher won the tournament and World Tag Title
Darling Dagmar beat Baby Cheryl
Al Alexander beat Jack Whitworth(sub for Paul Jones)
Note: Wrestling in Jacksonville is moved from Thursday to Saturday nights

8/31/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Kentuckians beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Great Malenko & Russian Crusher beat Lenny Montana & Mike Paidousis
Darling Dagmar beat Baby Cheryl in a 2 of 3 falls match
Al Alexander beat Jack Wentworth

9/1/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Russian Crusher and others

9/1/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians vs. Great Malenko & Russian Crusher
Baby Cheryl vs. Darling Dagmar
Mike Paidousis vs. Jack Vansky

9/3/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Great Malenko vs. Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Russian Crusher vs. Lenny Montana
Al Alexander vs. Paul Jones
The Kentuckians vs. The Assassins in a Kentucky Hills scufflin’ match

9/4/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Kentuckians beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Tex Riley
Harry Smith beat Russian Crusher by DQ
Al Alexander draw Mike Paidousis

9/6/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Kentuckins vs. Great Malneko & Al Alexander
Mike Paidousis vs. Russian Crusher
Lenny Montana vs. Jack Vansky

9/7/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Kentuckians beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Great Malenko & Russian Crusher double countout with Lenny Montana & Mike Paidousis
Paul Jones beat Jack Vansky
Al Alexander draw Harry Smith

9/8/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Great Malenko beat Tex Riley
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Al Alexander & Jack Wentworth
Russian Crusher vs. ??

9/8/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Kentuckians beat Great Malenko & Russian Crusher by DQ in a 2 of 3 falls match
Mr. Moto beat Lenny Montana
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Harry Smith & Tex Riley
Mike Paidousis beat Al Alexander

9/10/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Great Malenko & Russian Crusher beat Lenny Montana & Mike Paidousis
Mr. Moto beat Harry Smith
Al Alexander beat Don Whittler

9/11/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Kentuckians vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Mr. Moto vs. Mike Paidousis
Great Malenko & Russian Crusher vs. Harry Smith & Lenny Montana
Al Alexander vs. Paul Jones

9/12/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Mike Paidousis beat Great Malenko by reverse decision in a 2 of 3 falls match
The Kentuckians beat Russian Crusher & Al Alexander
Lenny Montana beat Jack Vansky
Note:  Wrestling now on Wednesday Night in Lakeland

9/13/62 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians beat Mr. Moto & Al Alexander by DQ in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Russian Crusher beat Paul Jones(9:00) via pinfall

9/14/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Kentuckians beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Mike Paidousis
Russian Crusher draw Lenny Montana
Al Alexander beat Paul Jones

9/15/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Kentuckians vs. ?? & ??
Plus other matches

9/15/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Baba The Giant & Mr. Moto beat The Kentuckians by DQ
Great Malenko & Russian Crusher beat Lenny Montana & Mike Paidousis
Harry Smith beat Fred Atkins
Al Alexander beat Paul Jones

9/17/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians vs. Great Malenko & Russian Crusher in a 2 of 3 falls match
Baba The Giant vs. Fred Atkins
Mike Paidousis vs. Mr. Moto
Al Alexander vs. Lenny Montana

9/18/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Kentuckians beat Baba The Giant & Mr. Moto by DQ in a 2 of 3 falls match
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Lenny Montana & Mike Paidousis
Russian Crusher beat Fred Atkins
Harry Smith draw Al Alexander(15:00)

9/19/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Lenny Montana beat Great Malenko by countout
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Whittler & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Don Whittler draw Al Alexander

9/21/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Kentuckians beat Russian Crusher & Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Lenny Montana beat Baba The Giant by DQ
Mr. Moto beat Al Alexander
Mike Paidousis beat Fred Atkins

9/22/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Lenny Montana beat Baba The Giant by DQ
Mike Paidousis beat Fred Atkins
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Al Alexander & Jack Vansky

9/22/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Kentuckians beat Baba The Giant & Mr. Moto in a 2 of 3 falls, no DQ, no time limit match with Red Cameron as special referee
Tony Baillargeon beat Great Malenko by DQ
Lenny Montana & Mike Paidousis beat Fred Atkins & Al Alexander
Russian Crusher beat Harry Smith
Maurice LaPointe beat Jack Vansky

9/24/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians vs. Baba The Giant & Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Great Malenko vs. Fred Atkins
Lenny Montana vs. Russian Crusher
Al Alexander vs. Charlie Laye

9/25/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Baba The Giant & Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Russian Crusher & Great Malenko beat Fred Atkins & Lenny Montana
Tony Baillargeon beat Al Alexander
Maurice LaPointe beat Jack Vansky

9/26/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Lenny Montana & Mike Paidousis beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Maurice LaPointe beat Mr. Moto
Tony Baillargeon beat Jack Vansky

9/26/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians vs. Baba The Giant & Fred Atkins
Harry Smith vs. Russian Crusher
Al Alexander vs. Charlie Laye

9/27/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Kentuckians beat Baba The Giant & Mr. Moto in a 2 of 3 falls match
Lenny Montana beat Fred Atkins
Maurice LaPointe & Tony Baillageon beat Al Alexander & Jack Vansky
Mike Paidousis beat Russian Crusher

9/29/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Steve Bolus vs. ??
Steve Kovacs vs. ??
Mike Paidousis & Lenny Montana vs. ?? & ??

9/29/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Jake Smith beat Baba The Giant by DQ in a no time limit match
Great Malenko & Russian Crusher beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe
Luke Brown beat Fred Atkins
Mike Paidousis beat Mr. Moto
Lenny Montana beat Al Alexander


Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:56 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/1/62 Orlando, FL @ American Legion Arena

10/2/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Mike Paidousis & Lenny Montana
Harry Smith vs. Great Malenko
Jack Vansky vs. Charlie Laye

10/2/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Great Malenko & Russian & Crusher beat The Kentuckians
Steve Bolus beat Don Whittler
Steve Kovacs beat Al Alexander

10/3/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Lenny Montana & Mike Paidousis beat Great Malenko & Al Alexander by DQ in a 2 of 3 falls match with Doran O’Hara as special referee
Maurice LaPointe beat Jack Vansky in a 2 of 3 falls match
Tony Baillargeon beat Harry Smith

10/3/62 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians vs. The Assassins
Steve Bolus vs. Russian Crusher
Charlie Laye vs. Steve Kovacs

10/5/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Lenny Montana & Mike Paidousis beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
The Kentuckians beat Russian Crusher & Great Malenko by DQ
Tony Baillargeon draw Steve Kovacs
Steve Bolus beat Don Whittler

10/6/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Great Malenko, Lenny Montana, Steve Bolus, Steve Kovacs and others

10/6/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Great Malenko & Russian Crusher vs. The Kentuckians
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe vs. The Assassins
Mike Paidousis vs. Harry Smith
Steve Bolus vs. Guy Taylor
Steve Kovacs vs. Jack Vansky
Note: Wrestling in Jacksonville moves back to Thursday nights.

10/8/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Fabulous Moolah vs. Judy Grable in a 2 of 3 falls match
Jake Smith & Lenny Montana vs. Great Malenko & Russian Crusher
Steve Bolus & Steve Kovacs vs. Al Alexander & Jack Vansky

10/9/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Fabulous Moolah vs. Judy Grable
Steve Bolus & Steve Kovacs vs. Jack Vansky & Guy Taylor
Charlie Laye vs. Don Whittler

10/9/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Kentuckians beat Great Malenko & Russian Crusher in a 2 of 3 falls match
Tony Baillargeon beat Lenny Montana
Mike Paidousis beat Harry Smith
Maurice LaPointe beat Al Alexander

10/11/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Great Malenko beat Jake Smith in a 2 of 3 falls match
Fabulous Moolah beat Judy Grable in a 2 of 3 falls match
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe draw Steve Bolus & Steve Kovacs
Lenny Montana beat Russian Crusher
Mike Paidousis beat Al Alexander
Charlie Laye beat Guy Taylor

10/13/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Great Malenko & Russian Crusher to win the World Tag Title
Stev3 Bolus & Steve Kovacs vs. ?? & ??
Plus 1 other match

10/13/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Steve Bolus & Steve Kovacs beat Jack Vansky & Al Alexander
Steve Kovacs(sub for Harry Smith) beat Guy Taylor in a 2 of 3 falls match
Coach John Heath beat Don Whittler
Note:  Wrestling back on Saturday nights in Lakeland

10/13/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Great Malenko & Russian Crusher in a 2 of 3 falls match
Fabulous Moolah beat Judy Grable in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis beat Red Roberts
Charlie Laye beat Doran O'Hara

10/15/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe vs. Great Malenko & Russian Crusher
Steve Kovacs & Steve Bolus vs. Red Roberts & Al Alexander in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis vs. Don Whittler

10/16/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Steve Bolus & Steve Kovacs beat Russian Crusher & Jack Vansky
Al Alexander no contest with Charlie Laye
Pat O'Hara beat Don Whittler

10/16/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Mike Paidousis beat Great Malenko by DQ in a 2 of 3 falls match
Dinah Beamon beat Sweet Georgia Brown by DQ
Ton Baillargeon & Maurice LaPointe beat Guy Taylor & Red Roberts
John Heath beat Doran O’Hara(sub for Pedro Godoy) via pinfall

10/18/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Lenny Montana & Mike Paidousis beat Great Malenko & Russian Crusher by DQ in a 2 of 3 falls match
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Red Roberts & Jack Vansky(sub for Johnny Heidman)
Ella Charles(sub for Dinah Beamon) beat Sweet Georgia Brown
Steve Bolus beat Al Alexander
Steve Kovacs beat Guy Taylor

10/19/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tony Baillargeon beat Great Malenko(60:00) in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus & Steve Kovacs beat Red Roberts & Jack Vansky(sub for Johnny Heidman)
Etta Charles(sub for Dinah Beaman) beat Sweet Georgia Brown via pinfall
Mike Paidousis beat Al Alexander
Maurice LaPointe beat Russian Crusher by DQ

10/20/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)

10/20/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Great Malenko & Russian Crusher beat Steve Bolus & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match with Jack Vansky as special referee
Mike Paidousis beat Red Roberts
Charlie Laye beat Al Alexander by DQ

10/22/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Great Malenko & Russian Crusher vs. Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus & Steve Kovacs vs. Johnny Heidman & Red Roberts in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis vs. Al Alexander

10/23/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Steve Bolus & Steve Kovacs vs. Pat O'Hara & Russian Crusher
Charlie Laye vs. Al Alexander
Don Whittler vs. Johnny Heidman

10/23/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Great Malenko draw Mike Paidousis(60:00) in a 2 of 3 falls match
Tony Baillargeon beat Pedro Godoy
Maurice LaPointe beat Red Roberts
Harry Smith draw John Heath(20:00)

10/25/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Great Malenko & Russian Crusher beat Mike Paidousis & Lenny Montana in a Texas death match
Steve Bolus & Steve Kovacs beat Johnny Heidman & Al Alexander
Tony Baillargeon beat Red Roberts
Maurice LaPointe beat Pedro Godoy
Charlie Laye beat Don Whittler

10/26/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Great Malenko beat Tony Baillargeon in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus & Steve Kovacs beat Red Roberts & Al Alexander
Mike Paidousis beat Russian Crusher
Maurice LaPointe beat Johnny Heidman
Charley Laye beat Jack Vansky

10/27/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
No wrestling

10/27/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Great Malenko & Russian Crusher vs. Steve Bolus & Steve Kovacs
Tony Baillargeon vs. Al Alexander
Maurice LaPointe vs. Johnny Heidman

10/29/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mike Paidousis vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Tony Baillargeon vs. Russian Crusher
Steve Blous & Steve Kovacs vs. Pedro Godoy & Johnn Heidman
Maurice LaPointe vs. Red Roberts

10/30/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kangaroos vs. Steve Kovacs & Steve Bolus
Sylvia Torres vs. Evelyn Stevens
Red Roberts vs. Pete Sanchez

10/30/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Great Malenko & Russian Crusher in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Mike Paidousis
Jack Bence beat Johnny Heidman
Pedro Godoy & Al Alexander beat Harry Smith & John Heath

11/1/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Don Curtis vs. Great Malenko & Russian Crusher
The Fabulous Kangaroos(Al Costello & Roy Heffernan) vs. Mike Paidousis & Pete Sanchez
Tony Baillargeon vs. Pedro Godoy
Maurice LaPointe vs. Johnny Heidman

11/1/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Al Alexander & Johnny Bence vs. Steve Bolus & Steve Kovacs
Harry Smith vs. Red Roberts
Sylvia Torres vs. ?? Malone

11/2/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Mike Paidousis
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Johnny Heidman & Al Alexander
Pete Sanchez beat Red Roberts

11/3/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Including The Fabulous Kangaroos and others

11/3/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe vs. Pedro Godoy & Al Alexander
Steve Kovacs beat Great Malenko by DQ
Steve Bolus vs. Red Roberts

11/5/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tony Baillargeon vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match
The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match
Maurice LaPointe vs. Johnny Heidman

11/6/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kanagaroos no contest with Tony Baillargeon & Maurice LaPointe
Pete Sanchez vs. Johnny Heidman
Charlie Laye vs. Red Roberts

11/6/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Don Curtis beat Great Malenko & Russian Crusher in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis beat Herb Larson
Steve Bolus & Steve Kovacs beat Pedro Godoy & Don Greene
Reggie Parks beat Al Alexander

11/8/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham beat Russian Crusher in a loser leaves town, Texas death match
Great Malenko beat Tony Baillargeon in a 2 of 3 falls match
The Fabulous Kangaroos beat Mike Paidousis & Don Curtis
Maurice LaPointe beat Herb Larson

11/8/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Steve Bolus & Steve Kovacs vs. Pedro Godoy & Don Greene
Reggie Parks vs. Red Roberts
Pete Sanchez vs. Al Alexander

11/9/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Fabulous Kangaroos beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus & Steve Kovacs beat Don Greene & Herb Larson
Reggie Parks beat Pedro Godoy
Don Curtis beat Russian Crusher

11/10/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Eddie Graham vs. ??
Don Curtis vs. ??
The Fabulous Kangaroos vs. ?? & ??

11/10/62 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Don Curtis & Mike Paidousis beat The Fabulous Kangaroos by reverse decision in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus beat Pedro Godoy by DQ
Steve Kovacs beat Red Roberts

11/10/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Reggie Parks & Pete Sanchez beat Don Greene & Herb Larson in a 2 of 3 falls match
Tony Baillargeon beat Jack Bence(sub for Great Malenko) in a 2 of 3 falls match
Maurice LaPointe beat Johnny Heidman in a 2 of 3 falls match

11/12/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham vs. Johnny Heidman
Pedro Godoy & Herb Larson vs. Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match
Reggie Parks vs. Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match

11/12/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Monday Card)
Great Malenko beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match
The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs
Harry Smith beat Red Roberts
Don Greene beat Charlie Laye

11/13/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Great Malenko vs. Mike Paidousis
The Fabulous Kangaroos vs. Tony Baillargeon & Maurice LaPointe
Pete Sanchez vs. Pedfro Godoy

11/14/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe vs. The Fabulous Kangaroos
Great Malenko vs. Don Curtis
Steve Bolus & Steve Kovacs vs. Pedro Godoy & Don Greene
Mike Paidousis vs. Herb Larson
Reggie Parks vs. Red Roberts

11/16/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match
Reggie Parks beat Great Malenko by decision
Tony Baillargeon beat Red Roberts
Mike Paidousis beat Don Greene

11/17/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Fabulous Kangaroos vs. ?? & ??
Steve Bolus & Steve Kovacs vs. ?? & ??
Zorro vs. ??

11/17/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Fabulous Kangaroos beat Reggie Parks & Mike Paidousis
Steve Kovacs vs. Pedro Godoy
Steve Bolus vs. Herb Larsen

11/19/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Steve Bolus & Steve Kovacs vs. The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match
Zorro vs. Reggie Parks in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpa vs. Tony Baillargeon

11/20/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Great Malenko beat Mike Paidoiusis
Steve Bolus & Steve Kovacs beat Pedro Godoy & Don Greene
Zorro beat Charlie Laye

11/20/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Don Curtis beat Great Malenko & Don Greene in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis draw Zorro(20:00)
The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovas in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Herb Larson
Reggie Parks beat Pedro Godoy

11/22/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham beat Great Malenko to win the Southern Title
The Fabulous Kangaroos beat Maurice LaPointe & Tony Baillargeon to win the World Tag Title
Steve Bolus & Steve Kovas beat Herb Larson & Don Greene
Zorro beat Mike Paidousis
Reggie Parks beat Pedro Godoy

11/23/62 Miami Beach, FL @ Auditorium

11/24/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Fabulous Kangaroos vs. Tony Baillargeon & Maurice LaPointe
Zorro vs. ??
Plus 1 other match

11/24/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Fabulous Kangaroos beat Reggie Parks & Don Curtis
Tony Baillargeon vs. Don Greene
Maurice LaPointe vs. Herb Larson

11/26/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Mike Paidousis beat Great Malenko & Pedro Godoy
Don Curtis beat Herb Larson
Joe Scarpa beat Zorro

11/26/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kangaroos beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match

11/27/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Don Curtis beat Great Malneko & Don Greene in a lights out, Russian death match
The Fabulous Kangaroos beat Joe Scarpa & Reggie Parks in a 2 of 3 falls match
Zorro beat Mike Paidousis
Maurice LaPointe beat Pedro Godoy by DQ
Tony Baillargeon beat Herb Larson(:30)

11/29/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Fabulous Kangaroos beat Don Curtis & Joe Scarpa
Great Malenko beat Reggie Parks in a 2 of 3 falls match
Fred Blassie beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat Herb Larson
Coach John Heath beat Johnny Heidman(sub for Don Greene)

11/30/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Reggie Parks beat The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Reggie Parks
Eddie Graham beat Pedro Godoy
Tony Baillargeon beat Zorro by DQ
Maurice LaPointe beat Coach John Heath(sub for Red Roberts)

12/1/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)

12/1/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham & Don Curtis beat The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpa beat Johnny Heidman in a 2 of 3 falls match
Reggie Parks beat Maurice LaPointe

12/3/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

12/3/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kangaroos vs. Steve Bolus & Stev Kovacs in a 2 of 3 falls match
Zorro vs. Reggie Parks in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpa vs. Tony Baillargeon

12/4/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match
The Fabulous Kangaroos draw Don Curtis & Joe Scarpa(45:00)
Tony Baillargeon & Maurice LaPointe beat Pedro Godoy & Johnny Heidman
Zorro beat Steve Kovacs
Steve Bolus draw Reggie Parks

12/6/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Don Curtis beat The Fabulous Kangaroos
Joe Scarpa & Steve Bolus beat Great Malenko & Fred Blassie by DQ
Zorro beat Steve Kovacs
Ann Casey beat Vicki Adams

12/7/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Fabulous Kangaroos beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Great Malenko by DQ
Eddie Graham beat Zorro(Jacob Grubbe aka Hans Mortier)
Joe Scarpa & Reggie Parks beat Pedro Godoy & Coach John Heath(sub for Doran O'Hara)

12/8/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)

12/8/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs
Joe Scarpa beat Zorro by reverse decision
Reggie Parks beat Tony Baillargeon

12/10/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kanagaroos vs. Tony Baillargeon & Maurice LaPointe
Steve Bolus vs. Pedfro Godoy
Steve Kovacs vs. Johnny Heidman

12/10/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Great Malenko & Zorro vs. Eddie Graham & Reggie Parks in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpa vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Tito Carreon

12/11/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Eddie Graham beat Wild Red Berry & The Fabulous Kangaroos in a handicap match after Joe Scarpa was injured during the introductions
Tony Baillargeon beat Great Malenko by DQ
Zorro beat Maurice LaPointe
Steve Bolus & Steve Kovacs beat Pedro Godoy & Red Roberts

12/13/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Don Curtis beat Great Malenko & Zorro
Steve Kovacs & Steve Bolus beat Fred Blassie & Pedro Godoy by DQ
Joe Scarpa draw Reggie Parks
Harry Smith beat Doran O'Hara

12/13/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
The Fabulous Kangaroos vs. Maurice LaPointe & Tony Baillargeon
Plus 2 other matches

12/14/62 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Eddie Graham beat Great Malenko by DQ in a 2 of 3 falls match
The Fabulous Kangaroos beat Reggie Parks & Joe Scarpa
Don Curtis beat Zorro
Maurice LaPointe beat Red Roberts
Tony Baillargeon draw Pedro Godoy

12/15/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Zorro beat Maurice LaPointe
The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs
Reggie Parks beat Johnny Heidman

12/15/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Fabulous Kangaroos beat Steve Bolus & Steve Kovacs in a Texas death match
Zorro beat Reggie Parks by DQ in a 2 of 3 falls match with Johnny Heidman as special referee
Joe Scarpa beat Red Roberts in a 2 of 3 falls match

12/17/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kangaroos & Wild Red Berry vs. Tony Baillargeon, Maurice LaPointe & Steve Kovacs
Steve Bolus vs. Red Roberts
Steve Kovacs vs. Al Costello

12/17/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Joe Scarap vs. Zorro & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Reggie Parks vs. Johnny Heidman

12/18/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Fabulous Kangaroos beat Don Curtis & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Great Malenko & Zorro beat Steve Bolus & Steve Kovacs
Wild Red Berry beat Joe Scarpa
Dory Funk, Sr. draw Maurice LaPointe
Reggie Parks beat Tony Baillargeon

12/20/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham vs. Zorro
The Fabulous Kangaroos vs. Tony Baillargeon & Maurice LaPointe
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Steve Bolus & Steve Kovacs
Don Curtis vs. Reggie Parks
Joe Scarpa vs. Great Malenko

12/21/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Don Curtis beat Great Malenko & Zorro by DQ
Joe Scarpa beat Roy Heffernan
Reggie Parks beat Maurice LaPointe
Dory Funk, Sr. beat Pedro Godoy

12/22/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. ?? & ??
Zorro vs. ??
Plus 1 other match

12/22/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Reggie Parks & Steve Kovacs
Great Malenko vs. Don Curtis
Joe Scarpa vs. Zorro

12/25/62 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Joe Scarpa beat Russian Crusher & Zorro by DQ in a 2 of 3 falls match
Kurt Von Bruner & Karl Von Brauner beat Steve Kovacs & Reggie Parks
Pat O’Hara draw Harry Smith(20:00)
Lou Bastien beat Pedro Godoy

12/25/62 Orlando, FL @ American Legion Arena
Great Malenko vs. Eddie Graham in a Texas death match
Dory Funk, Sr. vs. Roy Heffernan in a 2 of 3 falls match
Marco Polo vs. Charlie Laye

12/27/62 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Don Curtis & Joe Scarpa
Great Malenko vs. Steve Kovacs
Reggie Parks vs. Zorro
Roy Heffernan beat Charlie Laye

12/28/62 Miami Beach, FL @ Auditorium
Great Malenko & Zorro beat Don Curtis & Joe Scarpa in a Texas death match
Reggie Parks beat Russian Crusher
Roy Heffernan beat Lou Bastien
Pedro Godoy beat Steve Kovacs

12/29/62 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Hiro Matsuda vs. Steve Kovacs
Don Curtis & Joe Scarpa vs. ?? & ??
plus 1 other match

12/29/62 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham beat Great Malenko in a loser leaves town, steel cage, Texas death match
The Kentuckians beat Zorro & Pedro Godoy by DQ in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpa & Don Curtis beat Roy Heffernan & Hiro Matsuda(sub for Dory Funk, Sr.)
Reggie Parks beat Steve Kovacs
Tina Cole beat Sweet Georgia Brown

12/29/62 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Harry Smith & Marco Polo beat Russian Crusher & Red Roberts in a 2 of 3 falls match
Lou Bastien beat Doran O'Hara via pinfall
Coach John Heath double countout with Bob Morrow

12/31/62 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

12/31/62 Orlando, FL @ American Legion Arena

Last edited on Sat Dec 23rd, 2017 03:56 pm by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/1/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Joe Scarpa beat Russian Crusher & Zorro in a Texas death match
Eddie Graham beat Roy Heffernan in a 2 of 3 falls match
Lou Bastien draw Reggie Parks(20:00)
Hiro Matsuda beat Charlie Laye

1/3/63 Jacksonville, FL
The Fabulous Kangaroos(Al Costello & Roy Heffernan) beat Don Curtis & Joe Scarpa
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe
Reggie Parks beat Zorro by DQ
Hiro Matsuda beat Charlie Laye
John Heath vs. Doran O'Hara

1/3/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Eddie Graham vs. ??
Harry Smith & Lou Bastien vs. ?? & ??
Plus 1 other match

1/4/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Zorro
Hiro Matsuda beat Marco Polo
Reggie Parks beat Pedro Godoy

1/5/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Reggie Parks, Harry Smith, Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner, Zorro and Hiro Matsuda

1/5/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Lou Bastien beat Zorro by reverse decision
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe
Hiro Matsuda beat Marco Polo

1/7/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Rito Carreon & Tony Baillargeon
Eddie Graham vs. Pedro Godoy
Joe Scarpa vs. Russian Crusher

1/7/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kangaroos vs. Lou Bastien & Reggie Parks in a 2 of 3 falls match
Zorro vs. Don Curtus in a 2 of 3 falls match
Maurice LaPointe vs. Hiro Matsuda

1/8/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Fabulous Kangaroos beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match with 2 referees
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Joe Scarpa & Don Curtis
Reggie Parks beat Hiro Matsuda by DQ
Zorro beat Lou Bastien

1/10/63 Jacksonville, FL
The Fabulous Kangaroos beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Joe Scarpa beat Pedro Godoy & Russian Crusher
Zorro beat Maurice LaPointe
Hiro Matsuda beat Tony Baillargeon
Rito Carreon beat Dale Lewis

1/11/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Tony Baillargeon & Maurice LaPointe in a 2 of 3 falls match
Zorro beat Don Curtis
Hiro Matsuda beat Joe Scarpa
Rito Carreon beat Russian Crusher by DQ

1/12/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner, Dale Lewis and Rito Carreon

1/12/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Fabulous Kangaroos beat Don Curtis & Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
Zorro beat Tony Baillargeon by submission
Hiro Matsuda beat Rito Carreon

1/14/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Curtis, Reggie Parks & Joe Scarpa beat The Fabulous Kangaroos & Wild Red Berry
plus other matches

1/14/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Eddie Graham & Rito Carreon
Lou Bastien vs. Zorro
Tony Baillargeon vs. Red Roberts

1/15/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling

1/16/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Eddie Graham, Maurice La Pointe & Tony Baillargeon via pinfall in a 2 of 3 falls match
Zorro beat Joe Scarpa in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Billy Parks

1/17/63 Jacksonville, FL
Wild Red Berry & The Fabulous Kangaroos draw Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff(60:00) in a 2 of 3 falls match with Don Curtis as special referee
Don Curtis(sub for Tito Carreon) & Rito Carreon beat Red Roberts & Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Zorro beat Joe Scarpa

1/17/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium

1/18/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall
The Fabulous Kangaroos beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Joe Scarpa beat Hiro Matsuda & Zorro
Lou Bastien draw Reggie Parks(30:00)
Rito Carreon beat Red Roberts(45:00) via pinfall

1/19/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Eddie Graham vs. Zorro
The Fabulous Kangaroos vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Yukon Eric vs. Bob Ellis

1/19/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner draw Don Curtis & Reggie Parks in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Billy Parks
Dale Lewis beat Maurice LaPointe

1/21/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Zorro & Hiro Matsuda vs. Eddie Graham & Bob Ellis in 2 of 3 falls match
Yukon Eric vs. Pedro Godoy
Reggie Parks vs. Wild Red Berry in a match where Parks must beat Berry twice in 15 minutes

1/21/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Rito Carreon, Don Curtis & Joe Scarpa
Lou Bastien vs. Rusian Crusher
Tony Baillargeon vs. Dale Lewis

1/22/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham beat Zorro in a 2 of 3 falls match
The Fabulous Kangaroos beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Ellis & Yukon Eric beat Pedro Godoy & Russian Crusher
Don Curtis beat Tony Baillargeon
Hiro Matsuda beat Joe Scarpa
Note:  Promoter Cowboy Luttrall celebrated being named 1962 Wrestling Promoter of the Year by Wrestling Life last night & his 1,000,000 customer since he has been promoting wrestling in Tampa passed through the turnstiles at the Armory last night

1/23/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Saul Weingeroff by DQ
Don Curtis & Bob Ellis beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Tony Baillargeon in a 2 of 3 falls match
Dale Lewis beat Pedro Godoy

1/24/63 Jacksonville, FL
Eddie Graham beat Zorro
Yukon Eric & Don Curtis(sub for Bob Ellis) beat The Fabulous Kangaroos to win World Tag Title but the title was held up & put up for grabs the following week
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Joe Scarpa(sub for Don Curtis) & Reggie Parks
Wild Red Berry beat Saul Weingeroff
Rito Carreon beat Hiro Matsuda

1/24/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium

1/25/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Eddie Graham beat Hiro Matsuda & Zorro in a 2 of 3 falls match
Yukon Eric beat Pedro Godoy via pinfall
The Fabulous Kangaroos beat Rito Carreon & Reggie Parks
Lou Bastien beat Maurice LaPointe
Dale Lewis beat Tony Baillargeon

1/26/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Yukon Eric, Don Curtis, Reggie Parks, Rito Carreon, Zorro and Hiro Matsuda

1/26/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Don Curtis & Reggie Parks vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Yukon Eric vs. Pedro Godoy
Hiro Matsuda vs. Dale Lewis

1/28/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Yukon Eric vs. Zorro & Russian Crusher
Rito Carreon vs. Pedro Godoy
Lou Bastien vs. Reggie Parks

1/28/63 Orlando, FL @ American Legion Arena

1/28/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Wild Red Berry & The Fabulous Kangaroos in a Texas death match
Hiro Matsuda beat Reggie Parks in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Billy Parks
Dale Lewis draw Harry Smith

1/29/63 Jacksonville, FL
Tournament for the World Tag Title
Yukon Eric & Don Curtis beat The Fabulous Kangaroos by DQ
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Yukon Eric & Don Curtis to win vacant World Tag Title
Reggie Parks beat Russian Crusher
Lou Bastein beat Pedro Godoy
Dale Lewis beat Marco Polo

2/1/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff beat The Fabulous Kangaroos & Wild Red Berry in a 2 of 3 falls match
Zorro beat Yukon Eric by DQ
Don Curtis draw Hiro Matsuda
Great Malenko beat Rito Carreon

2/2/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Yukon Eric & Don Curtis vs. ?? & ??
Also included Hiro Matsuda, Rito Carreon, Great Malenko and Reggie Parks

2/2/63 Lakeland, FL @ Civic Center
Don Curtis & Yukon Eric beat Al Costello & Great Malenko(sub for Roy Heffernan) by DQ in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Reggie Parks via pinfall
Dale Lewis beat John Heath

2/4/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kangaroos beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Mike Gallagher beat Charlie Laye
Lou Bastien beat Pedro Godoy

2/4/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham beat Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match
Great Malenko & Zorro beat Don Curtis & Yukon Eric by countout
Saul Weingeroff beat Wild Red Berry
Reggie Parks beat Don Evans
Dale Lewis draw Billy Parks(20:00)

2/5/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kangaroos vs. Hiro Matsuda & Zorro

2/5/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Reggie Parks & Billy Parks
Yukon Eric vs. Pedro Godoy
Dale Lewis vs. Charlie Laye

2/6/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham, Don Curtis & John Heath beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff by countout in a 2 of 3 falls match
Yukon Eric beat Great Malenko by DQ
Dale Lewis(sub for Lou Bastien) beat Hiro Matsuda by reverse decision in a 2 of 3 falls match

2/7/63 Jacksonville, FL
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos
Eddie Graham beat Hiro Matsuda
Great Malenko & Zorro beat Don Curtis & Yukon Eric
Tito Carreon draw Mike Gallagher(30:00)
Reggie Parks beat Don Evans

2/8/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Yukon Eric beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda & Zorro beat Reggie Parks & Rito Carreon
Great Malenko beat Billy Parks
Dale Lewis beat Don Evans

2/9/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)

2/9/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Great Malenko & Al Costello & Wild Red Berry beat Don Curtis & Yukon Eric
Dale Lewis beat Don Evans
Reggie Parks beat Roy Heffernan by DQ

2/11/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Hiro Matsuda & Zorro vs. The Fabulous Kangaroos & Wild Red Berry in a 2 of 3 falls, handicap match
Don Curtis & Frenchy Semard vs. Mike Gallagher & Pee Wee Lopez in a 2 of 3 falls match
Reggie Parks vs. The Crusader

2/11/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Yukon Eric & Rito Carreon beat Karl Vion Brauner & Kurt Von Brauner
The Crusader beat Dale Lewis
Lou Bastien & Tiny Bell beat Great Malenko & Chico Santana

2/12/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling

2/12/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Yukon Eric & Reggie Parks vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Don Evans vs. Crusader I
Great Malenko vs. Crusader II

2/13/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Yukon Eric & Reggie Parks vs. Great Malenko & Hiro Matsuda
Don Curtis vs. Zorro
Rito Carreon vs. Dale Lewis

2/14/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
The Fabulous Kangaroos vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Eddie Graham vs. Mike Gallagher
Lou Bastien & Chico Lopez vs. Pedro Godoy & Tiny Bell

2/14/63 Jacksonville, FL
No Wrestling

2/15/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Don Curtis & Yukon Eric beat Great Malenko & The Phantom
Hiro Matsuda beat Rito Carreon
Reggie Parks beat Don Evans

2/15/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Don Curtis & Yukon Eric in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Great Malenko
The Fabulous Kangaroos beat Lou Bastien & Reggie Parks
Wild Red Berry vs. Saul Weingeroff
Chico Santana vs. Frenchy Semand

2/16/63 Lakeland, FL @ Civic Center
The Fabulous Kangaroos beat Don Curtis & Yukon Eric
Zorro beat Dale Lewis
The Crusader beat Mike Gallagher

2/18/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Yukon Eric & Lou Bastien vs. Zorro & Great Malenko
The Crusaders vs. Pedro Godoy & Don Evans
Rito Carreon vs. Billy Parks

2/18/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kangaroos vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Reggie Parks vs. Dale Lewis

2/19/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Hiro Matsuda beat Eddie Graham to win Southern Title in a 2 of 3 falls, no DQ match
Yukon Eric beat Zorro
Reggie Parks beat Rito Carreon
Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez
The Crusaders(Len Rossi & Jesse James) beat Pedro Godoy & Great Malenko

2/19/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Fabulous Kangaroos vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Tiny Bell vs. Chico Santana
Dale Lewis vs. Billy Parks

2/20/63 Jacksonville, FL
Don Curtis & Yukon Eric beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ
Tiny Bell & French Semard beat Chico Santana & Pee Wee Lopez
Great Malenko beat Lou Bastien
Hiro Matsuda beat Rito Carreon

2/20/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kangaroos vs. Reggie Parks & Billy Parks
Crusader I vs. Pedro Godoy
Crusader II vs. Dale Lewis

2/21/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
The Fabulous Kangaroos vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Yukon Eric vs. Great Malenko
Lou Bastien beat Hiro Matsuda
Chico Lopez vs. French Semard

2/22/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Crusaders beat Pedro Godoy & Great Malenko
Reggie Parks beat Rito Carreon
Don Curtis & Yukon Eric beat Great Malenko & Zorro by DQ

2/22/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Yukon Eric beat The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match
The Crusaders beat Pedro Godoy & Zorro
Lou Bastien beat Great Malenko by DQ
Dale Lewis vs. Hiro Matsuda

2/23/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos by DQ
Zorro vs. Crusader I
Crusader II vs. Dale Lewis

2/25/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Yukon Eric & Don Curtis beat Zorro & Great Malenko in a  2 of 3 falls match
Alberto Torres beat Gorilla Marconi
Ramon Torres beat Pedro Godoy

2/25/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Fabulous Kanagroos vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Dale Lewis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Reggie Parks vs. Crusader II

2/26/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Yukon Eric beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Zorro beat Dale Lewis by DQ
Alberto Torres beat Frank Marconi by DQ
Ramon Torres beat Alex Mulko

2/26/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Wild Red Berry vs. Saul Weingeroff in a Texas death match
Great Malenko & Hiro Matsuda vs. The Crusaders
Pat O’Hara vs. Harry Smith

2/26/63 North Miami Beach, FL @ Auditorium
The Fabulous Kangaroos beat Reggie Parks & Billy Parks in a 2 of 3 falls match
Lou Bastien beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match
Johnny Bence beat John Heath

2/28/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Lou Bastien & Reggie Parks
Alberto Torres vs. Pedro Godoy
Dale Lewis vs. Alex Mulko

2/28/63 Jacksonville, FL
Eddie Graham beat Great Malenko in a Russian death match
Yukon Eric beat Zorro
Don Curtis draw Hiro Matsuda
The Fabulous Kangaroos beat The Crusaders by DQ
Ramon Torres beat Gorilla Marconi

3/1/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Yukon Eric beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Lou Bastein
Ramon Torres beat Zorro
The Crusader beat Gorilla Marconi

3/2/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Zorro beat Crusader I
Don Curtis draw Karl Von Brauner
Alberto Torres & Ramon Torres beat Tito Kopa & Alex Mulko

3/2/63 Lakeland, FL @ Armory
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Alex Mulko beat Yukon Eric & The Fabulous Kangaroos
Crusader II vs. Tito Kopa
Alberto Torres vs. Alex Mulko

3/4/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

3/4/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos by DQ in a no DQ, 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Tito Kopa vs. Crusader II

3/5/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Yukon Eric in a 2 of 3 falls match
Alberto Torres & Ramon Torres beat Frank Marconi & Hiro Matsuda
Reggie Parks beat Zorro
Tito Kopa beat Billy Parks

3/5/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Fabulous Kangaroos vs. The Crusaders
Alex Mullko vs. Harry Smith
Pedro Godoy vs. Lou Bastien

3/7/63 Jacksonville, FL
Eddie Graham, Yukon Eric & Don Curtis beat Great Malenko, Zorro & Hiro Matsuda in a 3 of 5 falls match
The Crusaders beat Tito Kopa & Gorilla Marconi
Ramon Torres beat Harry Smith
Reggie Parks beat Alex Mulko

3/8/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis, Eddie Graham & Yukon Eric beat Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Zorro(sub for Saul Weingeroff) in a 2 of 3 falls match
Alberto Torres & Ramon Torres beat The Fabulous Kangaroos by DQ
Crusader I draw Hiro Matsuda
Crusader II beat Alex Mulko

3/9/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Rito Carreon & Dale Lewis
Crusader I beat Pedro Godoy
Crusader II beat Reggie Parks

3/9/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Fabulous Kangaroos & Yukan Eric vs. Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Alex Mulko
Ramon Torres vs. Zorro
Alberto Torres vs. Tito Kopa

3/11/63 Orlando, FL @ American Legion Arena

3/11/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Alberto Torres & Ramon Torres beat The Fabulous Kangaroos
Lou Bastien beat Tito Kopa
Reggie Parks beat Pedro Godoy

3/12/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling due to Holiday on Ice Capades

3/12/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Fabulous Kangaroos vs. The Crusaders in a match with 2 referees
Harry Smith vs. Gorilla Marconi
Alex Mulko vs. Reggie Parks

3/13/63 St Petersburg, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda draw Don Curtis(45:00)
Alberto Torres beat Reggie Parks
Ramon Torres beat Tito Kopa

3/14/63 Jacksonville, FL
Yukon Eric beat Zorro in a lumberjack match
Eddie Graham & Don Curtis beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ
Hiro Matsuda beat Lou Bastien
Alberto Torres & Ramon Torres beat Tito Kopa & Pedro Godoy

3/15/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat The Fabulous Kangaroos in a 2 of 3 falls match
Alberto Torres & Ramon Torres beat Hiro Matsuda & Alex Mulko
Don Curtis beat Zorro
Crusader I beat Tito Kopa by DQ

3/16/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Hiro Matsuda vs. ??
The Crusaders vs. Tito Kopa & Alex Mulko
Also included Don Curtis, Reggie Parks and Danny Plechas

3/16/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Yukon Eric vs. Zorro
Alberto Torres & Ramon Torres beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Tito Kopa vs. Alex Mulko

3/18/63 Orlando, FL @ American Legion Arena

3/18/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Hiro Matsuda vs. Reggie Parks
Harry Smith vs. Gorilla Marconi

3/19/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Yukon Eric beat Hiro Matsuda & Zorro in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Harry Smith
Danny Plechas beat Alberto Torres
Ramon Torres beat Gorilla Marconi

3/19/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. The Crusaders
Reggie Parks vs. Alex Mulko
Billy Parks vs. Tito Kopa

3/21/63 Jacksonville, FL
No Wrestling

3/21/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Eddie Graham & Yukon Eric vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Hiro Matsuda vs. Don Curtis
Ramon Torres vs. Crusader I

3/22/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Alberto Torres & Ramon Torres beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Hiro Matsuda by DQ
Don Curtis beat Tito Kopa
Danny Plechas beat Reggie Parks

3/23/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Danny Plechas beat Reggie Parks
Hiro Matsuda beat George Cannon
Alberto Torres & Ramon Torres beat Gorilla Marconi & Alex Mulko

3/23/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Yukon Eric vs. Frank Marconi
Alex Mulko vs. Reggie Parks

3/25/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Don Curtis & Yukon Eric in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Tito Kopa

3/25/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Danny Plechas & George Cannon
Crusader II vs. Alex Mulko
Crusader I vs. Billy Parks

3/26/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Yukon Eric beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by countout in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Danny Plechas draw Ramon Torres
Alberto Torres beat George Cannon by DQ

3/26/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Crusaders vs. Alex Mulko & Tito Kopa
John Heath vs. Gorilla Marconi
Harry Smith vs. Billy Parks

3/27/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner double DQ The Crusaders in a 2 of 3 falls match
Ramon Torres beat Alex Mulko in a 2 of 3 falls match
Alberto Torres beat Tito Kopa(sub for Frank Marconi)

3/28/63 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham beat Zorro(unmasked as Great Mortier) in loser leaves town vs. mask match
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Yukon Eric & Don Curtis
The Crusaders draw Hiro Matsuda & Duke Keomuka(45:00)
Danny Plechas beat Harry Smith

3/28/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Alberto Torre s& Ramon Torres vs. Alex Mulko & Tito Kopa
Reggie Parks vs. George Cannon
Billy Winder vs. Gorilla Marconi

3/29/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner beat Alberto Torres & Ramon Torres in a 2 of 3 falls, no DQ match
Yukon Eric beat George Cannon
Don Curtis draw Danny Plechas
Tito Kopa beat Bill Winder

3/30/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. ?? & ??
The Crusaders vs. ?? & ??
Ramon Torres vs. ??

3/30/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a Texas death match
Yukon Eric vs. George Cannon
Reggie Parks vs. Tito Kopa

Last edited on Sat Jan 20th, 2018 04:44 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/1/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Crusaders vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Yukon Eric vs. Danny Plechas in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Harry Smith

4/1/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Eddie Graham beat George Cannon
Tito Kopa beat Billy Parks

4/2/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Yukon Eric beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Alberto Torres & Ramon Torres draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Danny Plechas beat Crusader I
Don Curtis beat George Cannon

4/4/63 Jacksonville, FL
Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat The Crusaders in a 2 of 3 falls match
Danny Plechas beat Yukon Eric
Don Curtis beat George Cannon

4/5/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Yukon Eric beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Hiro Matsuda by DQ
Alberto Torres beat Duke Keomuka by DQ
Danny Plechas draw Ramon Torres

4/6/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Hiro Matsuda, Duke Keomuka, The Crusaders, Danny Plechas, George Cannon, Don Curtis and Yukon Eric

4/8/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Alberto Torres & Ramon Torres
Harry Smith beat Billy Winder in a 2 of 3 falls match
Crusader I beat Tito Kopa

4/8/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Yukon Eric vs. Danny Plechas in a no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match
Eddie Graham & Don Curtis vs. Hiro Matusda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Crusader I vs. George Cannon

4/9/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
World Tag Title tournament
1st round
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat The Crusaders
Semifinals
Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Eddie Graham & Yukon Eric
Finals
Alberto Torres & Ramon Torres beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda to win World Tag Title
Other matches
Don Curtis draw Danny Plechas

4/10/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Danny Plechas beat Yukon Eric in a 2 of 3 falls match
The Crusaders beat Tito Kopa(23:00)

4/11/63 Jacksonville, FL
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner draw Alberto Torres & Ramon Torres(60:00) in a no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Don Curtis & Yukon Eric
Danny Plechas beat Billy Parks
Harry Smith beat Charley Laye(18:00)

4/11/63 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Eddie Graham vs. George Cannon
The Crusaders vs. Tito Kopa & Billy Winder
John Heath vs. Pat O’Hara

4/12/63 St. Petersburg, FL @ North Worth Gable Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Yukon Eric & Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Crusader I
Ramon Torres beat Duke Keomuka by DQ
Danny Plechas beat Crusader II
Note: Next card 4/24/63

4/13/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Alberto Torres, Ramon Torres, Eddie Graham, Don Curtis, Hiro Matsuda, Duke Keomuka, Billy Winder, Tito Kopa and George Cannon

4/13/63 Lakeland, FL @ Civic Center
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Eddie Graham & Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Ramon Torres vs. Crusdaer I
Crusader II beat Danny Plechas by DQ

4/15/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Duke Keomuka & Hiro Matsuda vs. Don Curtis & Yukon Eric in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis vs. Danny Plechas in a 2 of 3 falls match
Billy Winder vs. Crusader II

4/15/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Alberto Torres, Ramon Torres & Harry Smith in a match with 2 referees
Crusader II beat George Cannon
Charlie Laye beat Tito Kopa

4/16/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Mike Paidousis
Crusader I beat Bill Winder
Crusader II beat George Cannon
Danny Plechas beat Yukon Eric by DQ

4/17/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Alberto Torres & Ramon Torres beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match
Danny Plechas beat Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Crusader I beat George Cannon(16:00) via pinfall

4/18/63 Jacksonville, FL
Alberto Torres & Ramon Torres beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Mike Paidousis
Yukon Eric beat Danny Plechas
Crusader I beat Harry Smith
Crusader II beat Tito Kopa

4/19/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Yukon Eric
Mike Paidousis vs. Alberto Torres
Danny Plechas vs. Ramon Torres
Crusader I vs. Bill Winder

4/20/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Alberto Torres, Ramon Torres and others

4/20/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham & Don Curtis beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match with Doran O'Hara & George Cannon as special referees
Ramon Torres beat Danny Plechas by DQ
Mike Paidousis beat George Cannon(sub for Crusader II)

4/22/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ramon Torres & Alberto Torres vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Danny Plechas in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis vs. Tony Nero

4/23/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner double DQ Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis beat Crusader II
Yukon Eric beat Danny Plechas in a lumberjack match
Crusader I beat Tito Kopa
Don Curtis beat Tony Nero

4/24/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Yukon Eric vs. Tony Nero
Don Curtis vs. Danny Plechas

4/25/63 Jacksonville, FL
Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ
Don Curtis beat Danny Plechas
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Eddie Graham & Yukon Eric
Mike Paidousis beat Tony Nero
Crusader I beat George Cannon

4/26/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Alberto Torres & Ramon Torres beat Danny Plechas & Tony Nero
Mike Paidousis beat Crusader II
Crusader I beat Tito Kopa

4/27/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Ray Villmer, The Crusaders, Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner and others

4/27/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Don Curtis & Mike Paidousis via pinfall in a 2 of 3 falls match
Ramon Torres beat Danny Plechas
Alberto Torres draw Crusader II

4/29/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Crusader I vs. Duke Keomuka

4/30/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Alberto Torres & Ramon Torres beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by countout in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ
Mike Paidousis beat Danny Plechas
Crusader I beat Tony Nero

5/2/63 Jacksonville, FL
Alberto Torres & Ramon Torres beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Ray Villmer beat Danny Plechas
Crusader I beat Tony Nero
Don Curtis beat Mike Paidousis

5/3/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Alberto Torres & Ramon Torres draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Danny Plechas
Mike Paidousis beat Tony Nero
Crusader I beat Harry Smith

5/4/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Incldued Hiro Matsuda, Duke Keomuka, Ray Villmer, Crusader I, Don Curtis, Mike Paidousis, Danny Plechas and Tony Nero

5/6/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a no DQ, 2 of 3 falls matc with 2 referees
Eddie Graham & Crusader I vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Danny Plechas

5/7/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis, Eddie Graham & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Ramon Torres in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka draw Alberto Torres
Crusader I & Mike Paidousis beat Tony Nero & Bulldog Plechas

5/9/63 Jacksonville, FL
Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham & Ray Villmer draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Don Curtis draw Crusader I(30:00)
Mike Paidousis beat Danny Plechas

5/10/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Ramon Torres & Alberto Torres beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Don Curtis beat Danny Plechas
Ray Villmer beat Mike Paidousis
Crusader I beat John Heath

5/11/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Eddie Graham, Mike Paidousis, Don Curtis, Crusader I, Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner, Danny Plechas and Tony Nero

5/11/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer & The Crusader vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Don Curtis vs. Hiro Matsuda
Mike Paidousis vs. Danny Plechas

5/13/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Alberto Torres, Ramon Torres & Don Curtis in a no DQ, 2 of 3 falls match with 2 referees
Mike Paidousis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Crusader I vs. Duke Keomuka

5/14/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Great Malenko beat Don Curtis, Eddie Graham & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Alberto Torres in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka draw Mike Paidousis
Ramon Torres beat Danny Plechas

5/16/63 Jacksonville, FL
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff beat Alberto Torres, Ramon Torres & Crusader I
Ray Villmer beat Hiro Matsuda by DQ
Duke Keomuka beat Mike Paidousis
Don Curtis beat Danny Plechas

5/17/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Alberto Torres & Ramon Torres beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner by DQ
Don Curtis & Eddie Graham beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a match with 2 referees
Mike Paidousis beat Tony Nero
Ray Villmer beat Crusader I

5/18/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Alberto Torrres & Ramon Torres vs. ?? & ??
Also included Hiro Matsuda, Crusader I, Indio Joe, Duke Keomuka, Tony Nero and Harry Smith

5/18/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & The Crusader in a 2 of 3 falls match
Ramon Torres beat Hiro Matsuda by DQ
Mike Paidousis beat Tony Nero

5/20/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Ramon Torres, Alberto Torres & Don Curtis in a no DQ, 2 of 3 falls match with 2 referees
Eddie Graham vs. Hiro Matsuda in a fists vs. karate match
Mike Paidousis vs. Duke Keomuka

5/21/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Ray Villmer beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner by DQ in a 2 of 3 falls match
Crusader I beat Joe Tomasso by DQ
Indio Joe beat Tony Nero

5/23/63 Jacksonville, FL
Crusader I beat Saul Weingeroff(15:00) in a no holds barred match
Eddie Graham & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Alberto Torres & Ramon Torres beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Mike Paidousis beat Joe Tomasso
Indio Joe beat Tony Nero

5/24/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Alberto Torres, Ramon Torres & Ray Villmer beat Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingroff in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Don Curtis
Duke Keomuka beat Crusader I
Indio Joe beat Joe Tomasso by DQ

5/25/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Eddie Graham & Ray Villmer vs. ?? & ??
Also included Hiro Matsuda, Don Curtis, Tony Nero, Mike Paidousis, Duke Keomuka, Indio Joe and Joe Tamasso

5/25/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Alberto Torres & Ramon Torres beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Mike Paidousis vs. Indio Joe
Don Curtis vs. Joe Tomasso

5/27/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Great Malenko vs. Ramon Torres, Alberto Torres & Don Curtis in a no DQ match with 2 referees
Mike Paidousis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Miguel Rodriguez

5/28/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Villmer beat Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Dick Steinborn
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Mike Paidousis in a Texas death match
Crusader I & Indio Joe beat Miguel Rodriguez & Joe Tomasso

5/30/63 Jacksonville, FL
Great Malenko, Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Eddie Graham, Ray Villmer & Dick Steinborn
Hiro Matsuda beat Ramon Torres in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Crusader I beat Joe Tomasso & Miguel Rodriguez
Alberto Torres beat Mike Paidousis

5/31/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Joe Tomasso
Hiro Matsuda beat Eddie Graham
Mike Paidousis beat Indio Joe by DQ
Crusader I beat Miguel Rodriguez

6/1/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
No wrestling

6/1/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Ray Villmer & Pat O'Hara(sub for Don Curtis)
Alberto Torres beat Hiro Matsuda by reverse decision
Ramon Torres beat Great Malenko by DQ

6/3/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Curtis vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Ramon Torres & Alberto Torres vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Indio Joe vs. The Crusader

6/4/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham beat Hiro Matsuda(10:13) in a bare knuckles vs. karate match
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Don Curtis & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka beat Indio Joe
Fran Gravette & The Crusader beat Olga Martinez & Miguel Rodriguez
Mike Paidousis draw Great Malenko

6/6/63 Jacksonville, FL
Great Malenko, Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner beat Eddie Graham, Ray Villmer & Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Alberto Torres & Ramon Torres in a 2 of 3 falls match to win the World Tag Title
Fran Gravette beat Olga Martinez
Crusader I beat Indio Joe
Mike Paidousis beat Miguel Rodriguez

6/7/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner double DQ Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Indio Joe
Fran Gravette beat Olga Martinez
Mike Paidousis beat Joe Tomasso

6/8/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Alberto Torres & Ramon Torres vs. ?? & ??
Also included Mike Paidousis, Indio Joe, Don Curtis, Great Malenko, Tony Nero and Miguel Rodriguez

6/8/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Ray Villmer & Mike Paidousis
Ramon Torres vs. Hiro Matsuda
Don Curtis vs. Great Malenko

6/10/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham, Alberto Torres & Ramon Torres vs. Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Lou Bastien vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Indio Joe vs. Mike Paidousis

6/11/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Alberto Torres & Ramon Torres beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
The Kentuckians beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Don Curtis beat Joe Tomasso
Great Malenko draw Ray Villmer(20:00)

6/13/63 Jacksonville, FL
Don Curtis & Ray Villmer beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner in a 2 of 3 falls match
NWA World jUnior Champion Hiro Matsuda beat Lou Bastein in a 2 of 3 falls match
Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Joe Tomasso
Harry Smith beat Indio Joe
Duke Keomuka beat Crusader I

6/14/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Alberto Torres & Ramon Torres beat Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Hiro Matsuda in a fists vs. karate match
Don Curtis beat Karl Kox
Duke Keomuka beat Lou Bastien

6/15/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. ?? & ??
Alson included Don Curtis, Ray Villmer, Harry Smith, The Crusader, Indio Joe and Joe Tamasso

6/15/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Alberto Torres & Ramon Torres beat Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Don Curtis vs. Great Malenko
Duke Keomuka vs. The Crusader

6/16/63 Fort Myers, FL @ Terry Park(Postponed)
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Eddie Graham & Don Curtis
Mike Paidousis vs. Joe Tomasso

6/17/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Karl Von Brauner, Kurt Von Brauner & Saul Weingeroff vs. Don Curtis, Eddie Graham & Alberto Torres in a no DQ, no time limit, Texas death match with 2 referees
Great Malenko vs. Ramon Torres in a 2 of 3 falls match
Mike Paidousis vs. Duke Keomuka

6/18/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Kentuckians(Jake Smith & Luke Brown) beat Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff in a handicap, Texas death match
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Ray Villmer by countout
Great Malenko beat Alberto Torres
Ramon Torres beat Joe Tomasso
The Crusader beat Miguel Rodriguez

6/20/63 Jacksonville, FL
Don Curtis & Ray Villmer beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Alberto Torres beat Great Malenko
Ramon Torres beat Harry Smith
The Crusader beat Joe Tomasso
Mike Paidousis beat Indio Joe

6/21/63 Miami Beach, FL @ Auditorium

6/22/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & The Crusader
Eddie Graham beat Joe Tomasso
Ray Villmer beat Indio Joe

6/22/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Mike Paidousis vs. Great Malenko
The Crusader vs. Indio Joe

6/23/63 Fort Myers, FL @ Terry Park(Postponed)
Eddie Graham & Don Curtis beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Great Malenko(sub for Joe Tomasso) beat Mike Paidousis
The Crusader beat Miguel Perez

6/24/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Don Curtis & Mike Paidousis
Ramon Torres vs. Indio Joe
Alberto Torres vs. The Crusader

6/25/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Lou Thesz beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Eddie Graham by countout
Alberto Torres & Ramon Torres beat Indio Joe & Miguel Rodriguez
Duke Keomuka draw Ray Villmer

6/26/63 Tampa, FL @ Sportatorium(Special Wednesday Televison Taping)
NWA World Champion Lou Thesz vs. ??
Plus other matches

6/27/63 Jacksonville, FL
NWA World Champion Lou Thesz beat Don Curtis
Eddie Graham beat Hiro Matsuda in a karate vs. fists match
Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Karl Kox
Ray Villmer draw Duke Keomuka
Crusader I draw Mike Paidousis

6/28/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Alberto Torres & Ramon Torres beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Len Rossi beat Indio Joe
Ray Villmer beat Karl Kox
Great Malenko beat Mike Paidousis

6/29/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Great Malenko beat Ramon Torres
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Mike Paidousis & Harry Smith
Len Rossi beat Miguel Rodriguez

6/29/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Don Curtis & Ray Villmer beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Ramon Torres via pinfall
Alberto Torres beat Len Rossi

Last edited on Sat Jan 20th, 2018 04:45 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/1/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Great Malenko vs. Len Rossi in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer vs. Mike Paidousis

7/2/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham beat Great Malenko in a 2 of 3 falls, no DQ match
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Don Curtis & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Ramon Torres beat Mike Paidousis
Alberto Torres draw Len Rossi(20:00)

7/4/63 Jacksonville, FL
Don Curtis & Ray Villmer beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Great Malenko beat Ramon Torres
Alberto Torres beat Crusader I
Mike Paidousis beat Harry Smith
Don Whittier beat Indio Joe by DQ

7/5/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Alberto Torres & Ramon Torres beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ
Don Curtis beat Harry Smith
Mike Paidousis beat Miguel Rodriguez

7/6/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Hiro Matsuda vs. Len Rossi in a 2 of 3 falls match
Also included Ray Villmer, Alberto Torres, Ramon Torres, Don Whittler and Indio Joe

7/6/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Hiro Matsuda beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match to win Southern Title
Ike Eakins beat Don Pruitt
Len Rossi & Alberto Torres beat Indio Joe & Don Whittler by DQ in a 2 of 3 falls match

7/8/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Great Malenko vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Len Rossi vs. Mike Paidousis

7/9/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Alberto Torres & Ramon Torres in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Great Malenko in a lights out, Texas death match
Ray Villmer beat Mike Paidousis
Len Rossi beat Indio Joe

7/11/63 Jacksonville, FL
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Don Curtis & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match with Mike Paidousis as special referee
Great Malenko beat Crusader I(sub for Dick Steinborn)
Alberto Torres & Ramon Torres beat Lord Nelson Royal & Indio Joe
Don Whittler beat Manuel Rodriguez(sub for Crusader I)

7/12/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Alberto Torres & Ramon Torres in a Texas death match
Great Malenko beat Len Rossi
Don Curtis(sub for Dick Steinborn) beat Lord Nelson Royal by DQ
Mike Paidousis beat Indio Joe

7/13/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)

7/13/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Hiro Matsuda vs. Ray Villmer in a death match
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Indio Joe & Miguel Rodriguez
Duke Keomuka vs. Len Rossi

7/15/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians vs. Great Malenko & a mystery partner in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Len Rossi vs. Lord Nelson Royal

7/16/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Kentuckians beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by submission in a 2 of falls match
Lord Nelson Royal beat Don Curtis by countout
Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Tinker Todd by DQ
Ray Villmer draw Len Rossi

7/18/63 Jacksonville, FL
Eddie Graham & Don Curtis beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka
The Kentuckians beat Great Malenko & Lord Nelson Royal
Ray Villmer beat Tinker Todd
Alberto Torres beat Don Whittier
Ramon Torres draw Crusader I
Note: There is no information on whether Eddie Graham & Don Curtis won the World Tag Title on July 18th.  The title isn’t mentioned again in Jacksonville until September 5th, when a tournament is held to determine the new champions

7/19/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Hiro Matsuda beat Ramon Torres in a 2 of 3 falls match
The Kentuckians beat Lord Nelson Royal & Tinker Todd
Great Malenko beat Mike Paidousis
Len Rossi draw Alberto Torres

7/20/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Lord Nelson Royal, The Assassins, Don Curtis, Tinker Todd, Mike Paidousis, Don Whittler and Len Rossi

7/20/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Great Malenko vs. Len Rossi
Mike Paidousis vs. Lord Nelson Royal

7/22/63 Orlando, FL @ American Legion Arena

7/23/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Kentuckians beat Great Malenko & Tinker Todd in a 2 of 3 falls match
Lord Nelson Royal beat Alberto Torres
Duke Keomuka beat Mike Paidousis
The Assassins beat Don Curtis & Ray Villmer
Ramon Torres draw Len Rossi

7/25/63 Jacksonville, FL
The Kentuckians beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka
The Assassins beat Alberto Torres & Ramon Torres
Great Malenko beat Lou Bastien
Lord Nelson Royal beat Bruce Austin
Mike Paidousis beat Tinker Todd

7/26/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Kentuckians beat Great Malenko & Lord Nelson Royal by DQ
The Assassins beat Bruce Austin & Ray Villmer
Ramon Torres beat Duke Keomuka by DQ
Alberto Torres beat Tinker Todd

7/27/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Kentuckians vs. ?? & ??
Also included The Assassins, Alberto Torres, Lord Nelson Royal, Len Rossi, Tinker Todd, Bruce Austin and Mr. X

7/27/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Assassins vs. Mike Paidousis & Ray Villmer
Alberto Torres vs. Lord Nelson Royal
Len Rossi vs. Tinker Todd

7/29/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
The Kentuckians vs. Great Malenko & Lord Nelson Royal
Ramon Torres vs. Duke Keomuka
Alberto Torres vs. Tinker Todd

7/30/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Lou Thesz beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat Alberto Torres & Ramon Torres
Lord Nelson Royal beat Mike Paidousis
Duke Keomuka beat Len Rossi

8/1/63 Jacksonville, FL
NWA World Champion Lou Thesz beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Hiro Matsuda to win Southern Title
The Kentuckians no contest with The Assassins
Alberto Torres & Ramon Torres draw Great Malenko & Lord Nelson Royal
Duke Keomuka beat Len Rossi

8/2/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat Alberto Torres & Ramon Torres
The Kentuckians beat Great Malenko & Lord Nelson Royal
Hiro Matsuda beat Len Rossi

8/3/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Assassins vs. ?? & ??
Also included Alberto Torres, Ramon Torres, Tex Riley, Don Curtis, Tinker Todd and Hiro Matsuda

8/3/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians vs. Lord Nelson Royal & Tinker Todd
Great Malenko vs. Ray Villmar
Mike Paidousis vs. Duke Keomuka

8/5/63 Orlando, FL @ American Legion Arena

8/6/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins(Juan Sebastian & Joe Tamasso) beat The Kentuckians by DQ
Hiro Matsuda vs. Ray Villmer in a 2 of 3 falls, no DQ match
Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Lord Nelson Royal by DQ
Duke Keomuka beat Tex Riley(sub for Duke Keomuka)
Len Rossi beat Tinker Todd

8/8/63 Jacksonville, FL
The Assassins beat Alberto Torres & Ramon Torres in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Mike Paidousis
The Kentuckians beat Great Malenko, Lord Nelson Royal & Tinker Todd in a handicap match
Ray Villmer beat Duke Keomuka
Steve Bolus beat Len Rossi

8/9/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Assassins beat Alberto Torres & Ramon Torres in a 2 of 3 falls match
The Kentuckians beat Great Malenko & Tinker Todd
Hiro Matsuda beat Ray Villmer
Duke Keomuka beat Len Rossi

8/10/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. ?? & ??
Also included Steve Kovacs, Steve Bolus, Tinker Todd, Lord Nelson Royal, Len Rossi, Harry Smith, Ramon Torres and Great Malenko

8/10/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians vs. Great Malenko & Lord Nelson Royal
Ray Villmer vs. Duke Keomuka
Steve Kovacs vs. Tinker Todd

8/12/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham vs. Great Malenko in a no DQ, 2 of 3 falls match
The Kentuckians vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Steve Kovacs vs. Lord Nelson Royal
Steve Bolus vs. Tinker Todd

8/13/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins beat The Kentuckians in a 2 of 3 falls match
Great Malenko beat Ramon Torres
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Len Rossi & Ray Villmer
Steve Kovacs beat Lord Nelson Royal by DQ
Steve Bolus draw Alberto Torres

8/15/63 Jacksonville, FL
Eddie Graham beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Ray Villmer
Steve Kovacs & Steve Bolus beat The Assassins
Duke Keomuka beat Alberto Torres
Ramon Torres draw Lord Nelson Royal

8/16/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Assassins beat The Kentuckians in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus beat Great Malenko via pinfall
Steve Kovacs draw Duke Keomuka
Lord Nelson Royal beat Len Rossi

8/17/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Alberto Torres & Ramon Torres vs. ?? & ??
The Assassins vs. ?? & ??
Also included Len Rossi, Steve Bolus, Steve Kovacs, Tinker Todd and Great Malenko

8/17/63 Lakeland, FL @ Nationla Guard Armory
The Kentuckians beat Tinker Todd, Lord Nelson Royal & Great Malenko in a handicap match
Duke Keomuka beat Ramon Torres
Alberto Torres beat Len Rossi

8/19/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a no DQ, 2 of 3 falls match
The Assassins vs. Alberto Torres & Ramon Torres
Mike Paidousis vs. Karl Kox
Lord Nelson Royal vs. Len Rossi

8/20/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match
Karl Kox beat Len Rossi
The Kentuckians beat Great Malenko & Lord Nelson Royal
Steve Kovacs draw Alberto Torres
Steve Bolus draw Ramon Torres

8/22/63 Jacksonville, FL
Eddie Graham beat Hiro Matsuda
The Assassins beat The Kentuckians
Alberto Torres & Ramon Torres beat Great Malenko & Lord Nelson Royal
Steve Kovacs draw Duke Keomuka
Ray Villmer beat Crusader I

8/23/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Great Malenko & Lord Nelson Royal beat Steve Bolas & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat Mike Paidousis & Ray Villmer
Alberto Torres beat Karl Kox
Duke Keomuka beat Ramon Torres

8/24/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Assassins vs. ?? & ??
Also included Steve Bolus, Steve Kovacs, Mike Paidousis, Lord Nelson Royal, Karl Kox, Tex Riley and Len Rossi

8/24/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Steve Kovacs & Stev Bolus
Jake Smith vs. Great Malenko
Mike Paidousis vs. Karl Kox

8/26/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Ray Villmer

8/27/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Lou Thesz beat Assassin #1 by DQ in a 2 of 3 falls match
Assassin #2 beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Steve Bolus & Steve Kovacs
Karl Kox & Great Malenko beat Alberto Torres & Ramon Torres
Lord Nelson Royal beat Mike Paidousis

8/29/63 Jacksonville, FL
NWA World Champion Lou Thesz double countout with Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat The Kentuckians in a 2 of 3 falls match
Karl Kox & Great Malenko beat Alberto Torres & Ramon Torres
Steve Kovacs & Steve Bolus draw Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Ray Villmer beat Lord Nelson Royal

8/30/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Hiro Matsuda
Eddie Graham & Dick Steinborn(sub for Ray Villmer) beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka beat Mike Paidousis(sub for Steve Bolus)
Ramon Torres(sub for Steve Kovacs) beat Karl Kox

8/31/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Kentuckians vs. ?? & ??
Dick Steinborn vs. ??
Also included Duke Keomuka, Hiro Matsuda, Karl Kox, Mike Paidousis, Joe Scarpello and The Assassins

8/31/63 Lakeland, FL @ National Guard Armory
Steve Kovacs & Steve Bolus vs. Karl Kox & Lord Nelson Royal
Hiro Matsuda vs. Mike Paidousis
Ray Villmer vs. Duke Keomuka

9/2/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Great Malenko vs. Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus vs. Karl Kox
Lord Nelson Royal vs. Joe Scarpello

9/3/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham beat Assassin #2 in a 2 of 3 falls match
The Kentuckians beat Karl Kox & Great Malenko
Assassin #1 beat Duke Keomuka
Joe Scarpello beat Mike Paidousis(sub for Steve Kovacs)
Lord Nelson Royal draw Dick Steinborn(sub for Steve Bolus)

9/5/63 Jacksonville, FL
World Tag Title tournament
Karl Kox & Great Malenko draw The Kentuckians
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Eddie Graham & Dick Steinborn
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat The Assassins to win the World Tag Title
Joe Scarpello beat Mike Paidousis

9/6/63 Miami Beach, FL @ Convention Hall
The Assassins beat Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match with 2 referees
The Kentuckians beat Karl Kox & Great Malenko
Duke Keomuka beat Joe Scarpello
Lord Nelson Royal beat Mike Paidousis

9/7/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
No wrestling

9/9/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham vs. Great Malenko in a no DQ match
The Kentuckians vs. The Assassins in a no DQ, 2 of 3 falls match
Lou Bastien vs. Karl Kox
Duke Keomuka vs. Joe Scarpello

9/10/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins beat Eddie Graham & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Jake Smith beat Great Malenko
Karl Kox beat Mike Paidousis
Duke Keomuka beat Lou Bastien
Lord Nelson Royal draw Joe Scarpello(15:00)

9/12/63 Jacksonville, FL
The Kentuckians beat Great Malenko & Karl Kox in a falls don’t count, iron cage match
Southern Champion Eddie Graham beat Duke Keomuka
The Assassins beat Dick Steinborn & Lou Bastien
Joe Scarpello beat Lord Nelson Royal by DQ
John Heath beat Mike Paidousis

9/13/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Kentuckians & Eddie Graham beat The Assassins & their valet in a 2 of 3 falls match
Lord Nelson Royal beat Charlie Laye
Karl Kox beat Lou Bastien
Duke Keomuka beat Joe Scarpello

9/14/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Eddie Graham, Joe Scarpello, Duke Keomuka, Karl Kox, Lou Bastein and The Assassins

9/16/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Karl Kox in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Assassin #1 in a 2 of 3 falls match
Joe Scarpello vs. Assassin #2
Lou Bastien vs. Duke Keomuka

9/17/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Kentuckians beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka beat Joe Scarpello
Karl Kox beat Lou Bastein
Chief Crazy Horse draw Lord Nelson Royal(20:00)

9/18/63 Jacksonville, FL
The Assassins beat Bob Ellis & Eddie Graham
The Kentuckians beat Karl Kox & Hiro Matsuda(sub for Pat O'Hara)
Joe Scarpello beat Duke Keomuka
Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez
Chief Crazy Horse beat Lord Nelson Royal
John Heath beat Doran O'Hara

9/20/63 Miami Beach, FL @ Auditorium

9/21/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
No wrestling

9/23/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka I na no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match
Frenchy Semard & Marcel Semard vs. Pee Wee Lopez & Chico Santana in a 2 of 3 falls match
Chief Crazy Horse vs. Karl Kox
Joe Scarpello vs. Lord Nelson Royal

9/24/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins & their valet beat The Kentuckians & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Chief Crazy Horse beat Karl Kox
Jacques Semard & Marcel Semard beat Pee Wee Lopez & Chico Santana
Lord Nelson Royal beat Joe Scarpello

9/25/63 Jacksonville, FL
Jake Smith & Luke Brown & Chief Crazy Horse beat The (3) Assassins
Marcel Semard & French Semard beat Chico Santana & Pee Wee Lopez
Hiro Matsuda beat Joe Scarpello
Duke Keomuka beat Charlie Laye
Karl Kox beat John Heath

9/25/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians beat Karl Kox & Lord Nelson Royal in a 2 of 3 falls match
Marcel Semard beat Chico Santana in a 2 of 3 falls match
Chief Crazy Horse beat Duke Keomuka by DQ

9/27/63 Miami Beach, FL @ Auditorium

9/28/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. ?? & ??
Also included Chief Crazy Horse, Joe Scarpello, John Heath, Karl Kox, Lord Nelson Royal, Eric Pomeroy and Ray Andrews

9/30/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians vs. The Assassins in a no DQ, 2 of 3 falls match
Chief Crazy Horse vs. Lord Nelson Royal in a 2 of 3 falls match
Karl Kox vs. Eric Pomeroy

Last edited on Sat Jan 20th, 2018 04:46 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/1/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat The Assassins in a Texas death match
Chief Crazy Horse beat Karl Kox
Ray Andrews draw Lord Nelson Royal(20:00)
Eric Pomeroy beat Joe Scarpello

10/2/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match
Chief Crazy Horse vs. Karl Kox
Joe Scarpello vs. Lord Nelson Royal

10/3/63 Jacksonville, FL
The (3) Assassins beat The Kentuckians & Chief Crazy Horse in a Texas death match
Fabulous Moolah beat Princess Little Cloud
Duke Keomuka beat Ted Christy
Ray Andrews beat Karl Kox
Eric Pomeroy beat Lord Nelson Royal

10/4/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat The Kentuckians
Fabulous Moolah beat Princess Little Cloud
Ray Andrews beat Assassin #2 via pinfall
Chief Crazy Horse beat Lord Nelson Royal

10/5/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. ?? & ??
Also included Ted Christy, Lord Nelosn Royal, Karl Kox, Bob Orton, Chief Crazy Horse and Joe Scarpello

10/7/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Joe Scarpello & Ray Villmer
Fabulous Moolah vs. Princess Little Cloud
Steve Bolus vs. Karl Kox

10/7/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Steve Kovacs & Steve Bolus in a 2 of 3 falls match
Chief Crazy Horse vs. Ted Christy
Bob Orton vs. Eric Pomeroy
Lord Nelson Royal vs. Ray Andrews

10/8/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians vs. Karl Kox & Lord Nelson Royal
Ray Villmer vs. Joe Scarpello
Charlie Laye vs. Ray Andrews

10/8/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 fall smatch to win World Tag Title
Fabulous Moolah beat Princess Little Cloud in a 2 of 3 falls match
Chief Crazy Horse beat Ted Christy
Bob Orton beat Steve Kovacs
Steve Bolus draw Eric Pomeroy(20:00)

10/9/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat The Kentuckians by countout in a 2 of 3 falls match
Chief Crazy Horse draw Lord Nelson Royal in a 2 of 3 falls match
Ray Villmer beat Ted Christy

10/10/63 Jacksonville, FL
Fabulous Moolah & Karl Kox beat Princess Little Cloud & Chief Crazy Horse
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Steve Bolus & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Luke Brown
Eric Pomeroy beat Joe Scarpello
Ray Andrews beat Lord Nelson Royal

10/11/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. The Assassins
Fabulous Moolah & Lord Nelson Royal vs. Princess Little Cloud & Chief Crazy Horse
Karl Kox vs. Steve Kovacs
Bob Orton vs. Steve Bolus

10/12/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. ?? & ??
Steve Bolus vs. ??
Steve Kovacs vs. ??
Also included Ted Christy, Bob Orton, Karl Kox and Lord Nelson Royal

10/14/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Hiro Matusda & Duke Keomuka vs. Chief Crazy Horse & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Bob Orton vs. Ray Andrews in a 2 of 3 falls match
Ted Christy vs. Eric Pomeroy

10/14/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians beat The Assassins
Lord Nelson Royal vs. Steve Kovacs
Steve Bolus vs. Karl Kox

10/15/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Orton beat Luke Brown in a 2 of 3 falls match
Bobo Brazil beat Tiny Hampton(13:00)
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Steve Bolus & Steve Kovacs
Chief Crazy Horse beat Lord Nelson Royal

10/15/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Assassins vs. Ray Andrews & Eric Pomeroy
Jake Smith vs. Karl Kox
Ray Villmer vs. Ted Christy

10/16/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. The Kentuckians
Karl Kox vs. Steve Bolus
Steve Kovacs vs. Lord Nelson Royal

10/17/63 Jacksonville, FL
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Bobo Brazil beat Tiny Hampton in a 2 of 3 falls match
Karl Kox & Lord Nelson Royal beat Eric Pomeroy & Ray Andrews
Bob Orton beat Jake Smith
Steve Bolus beat Ted Christy

10/18/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Jake Smith vs. Karl Kox
Bob Orton vs. Luke Brown
The Assassins vs. Steve Kovacs & Steve Blous
Chief Crazy Horse vs. Duke Keomuka

10/19/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Bob Orton, Lord Nelson Royal, Ray Andrews, Steve Bolus, Ted Christy, Mark Lewin and Don Curtis

10/21/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. The Kentuckians
Steve Bolus vs. Karl Kox
Ray Andrews vs. Ted Christy

10/21/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Chief Crazy Horse & Ray Villmer in a 2 of 3 falls match
Bob Orton vs. Steve Bolus in a 2 of 3 falls match
Mark Lewin vs. Lord Nelson Royal

10/22/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Don Curtis beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Jake Smith
Mark Lewin beat Duke Keomuka
Chief Crazy Horse beat Hiro Matsuda by DQ

10/22/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Luke Brown vs. Karl Kox
Ray Andrews & Eric Pomeroy vs. Lord Nelson Royal & Ted Christy
Ray Villmer vs. Steve Bolus

10/23/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Assassins beat Luke Brown & Ray Andrews(sub for Jake Smith) in a Texas death match
Eric Pomeroy beat Karl Kox in a 2 of 3 falls match
Charlie Laye beat Lord Nelson Royal by DQ

10/24/63 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Kentuckians beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by DQ
Eric Pomeroy & Ray Andrews beat Karl Kox & Lord Nelson Royal
Bob Orton beat Steve Kovacs
Mark Lewin beat Ted Christy
Steve Bolus draw John Heath

10/25/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham vs. Assassin #1
Bob Orton vs. Jake Smith
Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. Ted Christy & Lord Nelson Royal
Chief Crazy Horse vs. Assassin #2

10/26/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Orton vs. ??
Mark Lewin & Don Curtis vs. ?? & ??
Also included Chief Crazy Horse, Ted Christy, Lord Nelson Royal and Karl Kox

10/28/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Ray Andrews & Eric Pomeroy
Lord Nelson Royal vs. Chief Crazy Horse
Jake Smith vs. Karl Kox

10/28/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Curtis & Eddie Graham vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Bob Orton vs. Donn Lewin in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus vs. Mark Lewin

10/29/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Ray Andrews & Eric Pomeroy
Ray Villmer vs. Donn Lewin
Ted Christy vs. Steev Kovacs

10/29/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Don Curtis beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Chief Crazy Horse
Mark Lewin beat Karl Kox
Lord Nelson Royal beat Steve Bolus

10/30/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eric Pomeroy & Ray Andrews beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Donn Lewin in a 2 of 3 falls match
Mark Lewin beat Karl Kox(12:00)

10/31/63 Jacksonville, FL
The Assassins beat Mark Lewin & Donn Lewin in a 2 of 3 falls match
Chief Crazy Horse beat Karl Kox
Eric Pomeroy & Ray Andrews draw Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Lord Nelson Royal beat Steve Bolus
Steve Kovacs beat Ted Christy

11/1/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Chief Crazy Horse beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda vs. Bob Orton
Mark Lewin vs. Karl Kox
Don Lewin vs. Duke Keomuka

11/2/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Don Curtis & Mark Lewin vs. ?? & ??
Also included Lord Nelson Royal, Karl Kox, Hiro Matsuda, Steve Bolus and Don Lewin

11/4/63 Orlando, FL @ American Legion Arena

11/4/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Ray Villmer vs. Karl Kox
Steve Bolus vs. Lord Nelson Royal

11/5/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls, no holds barred match
The Assassins beat Mark Lewin & Don Lewin(25:00) via pinfall
Bob Orton beat Don Curtis
Lord Nelson Royal draw Eric Pomeroy(15:00)

11/5/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Andrews vs. Duke Keomuka
Ray Villmer vs. Karl Kox
Steve Kovacs vs. Chief Crazy Horse

11/6/63 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Mark Lewin & Don Lewin in a 2 of 3 falls match
Ray Vilmer vs. Karl Kox
Chief Crazy Horse vs. Lord Nelson Royal

11/7/63 Jacksonville, FL
Don Curtis & Mark Lewin beat The Assassins
Bob Orton beat Chief Crazy Horse in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Eric Pomeroy & Ray Andrews
Steve Bolus draw Karl Kox
Lord Nelson Royal beat Steve Kovacs

11/8/63 Miami Beach, FL @ Auditorium

11/9/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)

11/11/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ray Andrews & Eric Pomeroy vs. The Assassins
Ray Villmer vs. Karl Kox
Charlie Laye vs. Lord Nelson Royal

11/11/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Chief Crazy Horse vs. Bob Orton in a Teaxs death match
Don Curtis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Mark Lewin vs. Frank Valois
John Heath vs. Doran O’Hara

11/12/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

11/12/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling

11/13/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Assassins beat Don Curtis & Steve Kovacs in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Eric Pomeroy(22:00)
Ray Andrews draw Lord Nelson Royal(30:00)

11/13/63 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Chief Crazy Horse & Ray Villmer vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a Texas tornado match
Karl Kox vs. Steve Bolus
Frank Valois vs. Mark Lewin

11/14/63 Jacksonville, FL @ Civic Auditorium
Don Curtis & Mark Lewin beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Bob Orton beat Eric Pomeroy
Karl Kox beat Steve Bolus
Chief Crazy Horse beat Frank Valois by DQ
Ray Andrews draw Lord Nelson Royal

11/15/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mark Lewin & Don Curtis beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Chief Crazy Horse
Karl Kox beat Steve Kovacs
Ray Andrews beat Lord Nelson Royal

11/16/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Assassins vs. Steve Bolus & Steve Kovacs
Also included Ray Andrews, Eric Pomeroy, Lord Nelson Royal and Frank Valois

11/18/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Karl Kox vs. Chief Crazy Horse
Lord Nelson Royal vs. Ray Andrews

11/18/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Sherri Lee vs. Cora Combs in a 2 of 3 falls match
Don Curtis vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Mark Lewin vs. Eric Pomeroy
Frank Valois vs. ??

11/19/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Sherri Lee vs. Cora Combs
Ray Villmer vs. Karl Kox
Chief Crazy Horse vs. Duke Keomuka

11/19/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Orton beat Eddie Graham by countout in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat Eric Pomeroy & Ray Andrews
Don Curtis beat Frank Valois(13:00)
Mark Lewin beat Lord Nelson Royal

11/20/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Don Curtis & John Heath beat The Assassins
Cora Combs beat Sherri Lee
Mark Lewin beat Bob Orton

11/20/63 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Ray Andrews & Eric Pomeroy vs. Karl Kox & Lord Nelson Royal
Ray Villmer vs. Duke Keomuka
Frank Valois vs. Chief Crazy Horse

11/21/63 Jacksonville, FL
Don Curtis & Mark Lewin beat The Assassins to win the World Tag Title
Eddie Graham vs. Bob Orton
Cora Combs vs. Sherri Lee
Chief Crazy Horse vs. Duke Keomuka
Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. Frank Valois & Lord Nelson Royal

11/22/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Mark Lewin vs. Bob Orton & Karl Kox
Chief Crazy Horse vs. Frank Valois
Duke Keomuka vs. Ray Andrews
Sherri Lee vs. Cora Combs

11/23/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Don Curtis & Mark Lewin vs. ?? & ??
Also included Karl Kox, Bob Orton, Lord Nelson Royal, Frank Valois, Jack Allen and Gene Martin

11/25/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Karl Kox & Lord Nelson Royal beat Ray Andrews & Eric Pomeroy in a 2 of 3 falls match
Karen Kellogg beat Cora Combs in a 2 of 3 falls match
Eric Pomeroy beat Frank Valois

11/25/63 Orlando, FL @ American Legion Arena

11/26/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer vs. Karl Kox in a match with Pat O’Hara as special referee
Eric Pomeroy vs. Gene Martin
Ray Andrews vs. Lord Nelson Royal
John Heath vs. Don Hartnett

11/26/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Mark Lewin beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Cora Combs beat Karen Kellogg
Bob Orton beat Chief Crazy Horse in an Indian death match
Frank Valois beat Jack Allen

11/27/63 Eau Gallie, FL @ Civic Center
The Assassins vs. Ray Andrews & Eric Pomeroy
Cora Combs vs. Sherri Lee
Ray Villmer vs. Frank Valois

11/28/63 Jacksonville. FL
Eddie Graham & Don Curtis & Mark Lewin beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Eric Pomeroy(sub for Ray Villmer)
Karen Kellogg & Jack Allen beat Cora Combs & Karl Kox by DQ
Frank Valois beat Chief Crazy Horse
Ray Andrews beat Lord Nelson Royal

11/29/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Mark Lewin beat Bob Orton & Karl Kox in a 2 of 3 falls match
Chief Crazy Horse vs. Frank Valois
Eric Pomeroy vs. Lord Nelson Royal

11/30/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Inlcuded Don Curtis, Bob Orton, Chief Crazy Horse, Jack Allen, Frank Valois and Lord Nelson Royal

12/2/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz vs. Karl Kox
Ray Villmer & Chief Crazy Horse vs. Lord Nelson Royal & Frank Valois
Eric Pomeroy vs. Red Lyons

12/2/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Eddie Graham & Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Bob Orton vs. Mark Lewin in a 2 of 3 falls match
Jack Allen vs. Ray Andrews

12/3/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Andrews & Pat O’Hara vs. Karl Kox & Lord Nelson Royal
Eric Pomeroy vs. Chief Crazy Horse
John Heath vs. Doran O’Hara

12/3/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Lou Thesz draw Bob Orton(60:00) in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham, Mark Lewin & Don Curtis beat The Assassins & their valet
Frank Valois beat Ray Andrews
Jack Allen beat Steve Kovacs(sub for Red Lyons)

12/4/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Mark Lewin & Don Curtis double DQ Karl Kox & Bob Orton in a 2 of 3 falls match
John Heath beat Lord Nelson Royal in a 2 of 3 falls match
Jack Allen draw Don Hartnett

12/5/63 Jacksonville, FL
NWA World Champion Lou Thesz no contest with Eddie Graham
Don Curtis & Mark Lewin draw The Assassins in a title vs. masks match
Bob Orton beat Frank Valois
Chief Crazy Horse & Jack Allen beat Karl Kox & Lord Nelson Royal
Ray Andrews draw Harry Smith(sub for Red Lyons)

12/6/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Mark Lewin draw Bob Orton
Eric Pomeroy & Ray Andrews beat Frank Valois & Karl Kox
Jack Allen(sub for Red Lyons) beat Lord Nelson Royal

12/7/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Ray Andrews & Eric Pomeroy vs. ?? & ??
Also included Bob Orton, Lord Nelson Royal, Karl Kox, Frank Valois, Chief Crazy Horse and Jack Allen

12/9/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Ray Villmer vs. Lord Nelson Royal
Ray Andrews & Eric Pomeroy vs. Karl Kox & Frank Valois
John Heath vs. Charlie Laye

12/9/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Mark Lewin & Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Bob Orton vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Jack Allen vs. Hiro Matsuda

12/10/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham beat Assassin #1 by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Mark Lewin draw Assassin #2(20:00)
Duke Keomuka beat Jack Allen

12/10/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer & Pat O’Hara vs. Karl Kox & Lord Nelson Royal in a Texas death match with 2 referees
Frank Valois vs. Eric Pomeroy
Ray Andrews vs. Chrief Crazy Horse

12/11/63 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Don Curtis beat Bob Orton & Karl Kox by reverse decision in a 2 of 3 falls match
Jack Allen beat Lord Nelson Royal in a 2 of 3 falls match
Frank Valois beat Charlie Laye(17:00)

12/11/63 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Ray Andrews & Eric Pomeroy vs. The Assassins in a Texas death match
Duke Keomuka vs. Chief Crazy Horse
Coach John Heath vs. Don Hartnett

12/12/63 Jacksonville, FL
Eddie Graham, Don Curtis & Mark Lewin beat The (3) Assassins in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka beat Bob Orton by DQ
Frank Valois beat Chief Crazy Horse
Eric Pomeroy draw Karl Kox
Jack Allen beat Lord Nelson Royal

12/13/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mark Lewin & Don Curtis beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Eric Pomeroy via pinfall
Karl Kox beat Ray Andrews
Jack Allen beat Frank Valois

12/14/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)

12/16/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Chief Crazy Horse vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. Karl Kox & Frank Valois in a 2 of 3 falls match
Jack Allen vs. Jerry London

12/16/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Mark Lewin & Don Curtis vs. The Assassins
Eddie Graham vs. Bob Orton
Pedro Godoy vs. Don Whittler

12/17/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Karl Kox & Frank Valois vs. Ray Villmer & Eric Pomeroy
Pedro Godoy vs. Chief Crazy Horse
John Heath vs. Jack Allen

12/17/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins & their valet draw Eddie Graham, Don Curtis & Mark Lewin(60:00) in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Chief Crazy Horse
Duke Keomuka beat Don Whittler
Jerry London draw Ray Andrews(20:00)

12/18/63 Eau Gallie, FL @ Civic Center
The Assassins & their valet vs. Ray Andrews, Eric Pomeroy & Ray Villmer
Chief Crazy Horse vs. Pedro Godoy
Duke Keomuka vs. Charlie Laye

12/19/63 Jacksonville, FL
Don Curtis beat Big Bob Orton by DQ
The Assassins beat Eric Pomeroy & Ray Andrews
Mark Lewin beat Frank Valois
Marva Scott beat Sweet Georgia Brown
Duke Keomuka beat Jack Allen
Jerry London beat Karl Kox

12/20/63 Miami Beach, FL @ Auditorium
Mark Lewin, Don Curtis & Chief Crazy Horse beat The Assassins & their valet in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Don Whittler
Frank Valois beat Jack Allen
Jerry London draw Pedro Godoy

12/21/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Orton vs. ??
Also included Jerry London, Chief Crazy Horse, Pedro Godoy, Ray Andrews, Karl Kox and Don Whittler

12/23/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Ray Villmer & Ray Andrews
Chief Crazy Horse vs. Pedro Godoy
Jack Allen vs. Don Whittler

12/23/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Curtis & Mark Lewin vs. Bob Orton & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Dory Funk, Jr. vs. Frank Valois
Jerry London vs. John Paul Henning

12/25/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Wednesday Card)
Eddie Graham, Don Curtis & Mark Lewin beat The Assassins & their valet in a losers leave town, Texas death match
Bob Orton beat John Paul Henning
Duke Keomuka beat Ray Andrews
Dory Funk, Jr. beat Pedro Godoy by DQ

12/26/63 Miami Beach, FL @ Auditorium(Special Thursday Card)
Bob Orton beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy & Frank Valois beat Chief Crazy Horse & Jerry London
Mark Lewin beat Karl Kox
Don Whittler draw Jack Allen

12/28/63 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Don Curtis & Mark Lewin vs. ?? & ??
Also included Dory Funk, Sr., Dory Funk, Jr., Karl Kox, Bob Orton, Jack Allen and Frank Valois

12/28/63 Jacksonville, FL
Bob Orton beat Eddie Graham to win Southern Title
Bob Ellis, Don Curtis & Mark Lewin beat The Assassins & their valet in a Texas death match
Princess Little Cloud vs. Betty Boucher
Jerry London vs. Duke Keomuka
Don Whittier vs. Pedro Godoy

12/30/63 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
The Assassins & their valet vs. Ray Andrews, Lou Bastien & Ray Villmer
Don Whittler vs. Karl Kox
Jack Allen vs. Frank Valois

12/30/63 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bob Ellis vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Mark Lewin vs. Bob Orton & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Dory Funk, Jr. vs. Pedro Godoy

12/31/63 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Mark Lewin beat Great Malenko & Bob Orton by referee's decision
Duke Keomuka beat Lou Bastien
Charley Laye beat Karl Kox by DQ
Jerry London draw Pedro Godoy

12/31/63 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer & Pat O’Hara beat Karl Kox & Frank Valois in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy no contest with John Heath
Ray Andrews beat Jack Allen

Last edited on Sat Jan 20th, 2018 04:46 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/1/64 Sarasota, FL
The Assassins vs. Don Hartnett, John Heath & Ray Vilmer
Frank Valois vs. Don Whittler
Jack Allen vs. Ray Andrews

1/1/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory(Special Wednesday Card)
Don Curtis & Mark Lewin beat Great Malenko & Bob Orton in a 2 of 3 falls match where World Tag Title was held up
Duke Keomuka beat Lou Bastien
Charlie Laye(sub for Dory Funk, Jr.) beat Killer Karl Kox by DQ
Pedro Godoy draw Jerry London

1/2/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Jack Allen & Jerry London beat Pedro Godoy & Killer Karl Kox
Lou Bastien beat Duke Keomuka by DQ
Mark Lewin beat Assassin #1
Don Curtis beat Great Malenko
Eddie Graham beat Bob Orton by DQ

1/3/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Frank Valois beat Don Whittler
Jack Allen draw Jerry London
Pedro Godoy beat Roy Andrews
Don Curtis & Mark Lewin beat Great Malenko & Bob Orton in a 2 of 3 falls match

1/4/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Skull Murphy & Brute Bernard vs. ?? & ??
Don Curtis draw Bob Orton
Also included Joe McCarthy, Killer Karl Kox, Jack Allen, Jerry London, Frank Valois, Great Malenko, Ray Andrews and Don Whittler

1/6/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bob Orton vs. Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Mark Lewin vs. Skull Murphy & Brute Bernard in a 2 of 3 falls match
Great Malenko vs. Jerry London

1/6/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Lou Bastien & Ray Villmer vs. Duke Keomuka & Pedro godoy
Don Whittler vs. Frank Valois
Joe McCarthy vs. Ray Andrews

1/7/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Whittler draw Frank Valois
Joe McCarthy beat Doran O’Hara
Brute Bernard & Skull Murphy beat Jack Allen & Jerry London
Don Curtis & Mark Lewin beat Great Malenko & Bob Orton to win held up World Tag Title in a 2 of 3 falls, no DQ, no time limit match

1/7/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer & Ray Andrews vs. Killer Karl Kox & Pedro Godoy
Duke Keomuka vs. Charlie Laye
John Heath vs. Lou Bastien

1/8/64 Sarasota, FL
John Heath & Ray Vilmer beat Great Malenko & Bob Orton by DQ
Jerry London beat Pedro Godoy by DQ
Ray Andrews beat Joe McCarthy

1/9/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Duke Keomuka, Great Malenko & Bob Orton beat Don Curtis, Eddie Graham & Mark Lewin
Skull Murphy beat Jack Allen
Brute Bernard beat Don Whittler
Jerry London draw Joe McCarthy
Lou Bastien beat Killer Karl Kox


1/10/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bob Orton beat Mark Lewin
Jack Allen beat Frank Valois
Don Curtis draw Great Malenko
Brute Bernard & Skull Murphy beat Jerry London & Don Whittler

1/11/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
No wrestling

1/13/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Curtis draw Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Brute Bernard & Skull Murphy vs. Eddie Graham & Mark Lewin in a 2 of 3 falls match
Joe McCarthy vs. Tim Woods

1/13/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

1/14/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Great Malenko & Bob Orton by DQ in a 2 of 3 falls match
Brute Bernard & Skull Murphy beat Don Curtis & Mark Lewin
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Jerry London & Tim Woods
Frank Valois beat Don Whittler
Tito Carreon draw Joe McCarthy(15:00)

1/14/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Eric Pomeroy vs. Juan Sebastian
Ike Eakins vs. Tinker Todd
Ray Andrews vs. Marco Polo
Crista Clark vs. Andrene Ames

1/15/64 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Jerry London beat Jack Allen
Haystacks Calhoun beat Killer Karl Kox
Eddie Graham beat Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Mark Lewin draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match

1/16/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Don Curtis & Mark Lewin beat Great Malenko & Bob Orton
Haystacks Calhoun beat Joe McCarthy & Frank Valois in a handicap match
Brute Bernard & Skull Murphy beat Tito Carreon & Jerry London
Hiro Matsuda beat Jack Allen
Duke Keomuka draw Tim Woods

1/17/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Mark Lewin beat Brute Bernard & Skull Murphy
Eddie Graham beat Bob Orton by DQ
Great Malenko beat Tito Carreon
Haystacks Calhoun beat Pedro Godoy & Frank Valois in a handicap match

1/18/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)

1/20/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Don Curtis via pinfall in a 2 of 3 falls match
Haystacks Calhoun & Mark Lewin beat Skull Murphy & Brute Bernard
Tim Woods beat Pedro Godoy
Hiro Matsuda beat Jerry London

1/20/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Tito Carreon vs. Great Malneko & Bob Orton
Diamond Lil vs. Darling Dagmar
Don Whittler vs. Frank Valois
Jack Allen vs. Duke Keomuka

1/21/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Lou Thesz draw Hiro Matsuda(60:00) in a 2 of 3 falls match
Haystacks Calhoun won a 9-man battle royal that also included Eddie Graham and Skull Murphy
Joe McCarthy draw Tim Woods
Duke Keomuka beat Jerry London
Darling Dagmar beat Diamond Lil

1/21/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. Juan Sebastien & Bob Woods
John Heath vs. Billy Parks
Lester Hill vs. Don Hartnett

1/22/64 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ ina 2 of 3 falls match
Jack Allen beat Jack Terry
Don Whittler beat Joe McCarthy
Jerry London beat Pedro Godoy

1/22/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Don Curtis & Mark Lewin beat Brute Bernard & Skull Murphy
Tim Woods beat Frank Valois
Great Malenko beat Tito Carreon
Darling Dagmar beat Diamond Lil
NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Orton

Note: Mark Lewin leaves the territory, so the World Tag Team Title is put up for grabs in a one-night tournament on January 28, 1964 in Tampa, FL

1/24/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz beat Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Skull Murphy & Brute Bernard beat Haystacks Calhoun & Don Curtis
Hiro Matsuda beat Tito Carreon
Great Malenko beat Jerry London

1/25/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Ellis vs. ??
Plus other matches

1/25/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory
NWA World Champion Lou Thesz beat Skull Murphy
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Brute Bernard vs. Jerry London
Joe McCarthy vs. Don Whittler

1/25/64 Dade City, FL @ Armory
Bob Orton vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Tim Woods vs. Red Raider(Pedro Godoy) in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Frank Valois

1/27/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Ray Andrews & Eric Pomeroy
Alberto Torres vs. Prince Omar
Ramon Torres vs. Juan Sebastian

1/27/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bob Orton vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Haystacks Calhoun vs. Skull Murphy & Brute Bernard in a 2 of 3 falls match
Joe McCarthy & Marjorie Ramsey vs. Jerry London & Peggy Allen in a 2 of 3 falls match
Tim Woods vs. Jack Terry

1/27/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham beat Great Malneko in a Texas death match
Pedro Godoy & Frank Valois beat Jack Allen & Don Whittler(21:00)
Duke Keomuka beat Tito Carreon in a 2 of 3 falls match

1/28/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Orton beat Eddie Graham
Haystacks Calhoun & Don Curtis beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ
Brute Bernard & Skull Murphy beat Haystacks Calhoun & Don Curtis in tournament final to win vacant World Tag Title
Peggy Allen beat Margie Ramsey(11:00)
Great Malenko beat Jerry London(14:00)
Tim Woods beat Pedro Godoy

1/28/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Juan Sebastian & Masked Diablo vs. Eric Pomeroy & Ray Andrews
Ella Waldek vs. Vivian Vachon
John Heath vs. Billy Parks

1/29/64 Daytona, FL
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Jerry London & Tim Woods
Peggy Allen beat Marge Ramsey
Great Malenko beat Tito Carreon
Pedro Godoy beat Jack Allen

1/29/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Eddie Graham & Haystacks Calhoun vs. Skull Murphy & Brute Bernard
Bob Orton vs. Don Curtis
Plus 2 other matches

1/30/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Tito Carreon draw Frank Valois
Tim Woods beat Don Whittler
Joe McCarthy beat Jack Allen
Peggy Allen beat Marge Ramsey
Don Curtis beat Bob Orton by DQ
Haystacks Calhoun won a 9-man battle royal

1/31/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bob Orton beat Haystacks Calhoun
Skull Murphy & Brute Bernard beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Peggy Allen beat Margie Ramsey
Tim Woods beat Joe McCarthy

2/1/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Brute Bernard, Skull Murphy, Don Curtis, Jack Allen, Great Malenko, Eddie Graham, Tito Carreon, Pedro Godoy and Jerry London

2/1/64 Winter Haven, FL
No wrestling

2/3/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Hiro Matsuda vs. Bob Orton in a no DQ, 2 of 3 falls match
Chico Santana vs. Little Boy Blue in a 2 of 3 falls match
7-man battle royal including Haystacks Calhoun, Brute Bernard, Skull Murphy, Jerry London, Frank Valois, Tim Woods and Don Whittler

2/3/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Don Curtis vs. Great Malenko & Duke Keomuka
Frenchy Semard & Jean Antone vs. Pee Wee Lopez & Ann Regan
Tito Carreon vs. Pedro Godoy
Jack Allen vs. Joe McCarthy

2/4/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Pedro Godoy draw Jerry London
Jean Antone & Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez & Ann Regan
Tim Woods beat Frank Valois
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Brute Bernard & Skull Murphy by DQ in a 2 of 3 falls match

2/4/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Eddie Graham, Haystacks Calhoun & Little Boy Blue vs. Bob Orton, Great Malenko & Chico Santana
Plus 3 other matches

2/5/64 Daytona, FL
Don Curtis beat Great Malenko
Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez
Jerry London beat Frank Valois
Pedro Godoy beat Don Whittler

2/5/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Bob Orton beat Hiro Matsuda
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy
Jean Antone & Little Boy Blue beat Ann Regan & Chico Santana
Duke Keomuka beat Tito Carreon
Joe McCarthy draw Tim Woods

2/6/64 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Frenchy Semard & Jean Antone vs. Pee Wee Lopez & Ann Regan in a 2 of 3 falls match
Haystacks Calhoun & Don Curtis vs. Great Malenko & Pedro Godoy
Tim Woods vs. Jerry London

2/7/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bob Orton beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Brute Bernard & Skull Murphy beat Haystacks Calhoun & Tim Woods
Jean Antone & Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez & Ann Regan
Tito Carreon beat Frank Valois

2/8/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
No wrestling

2/8/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory
Bob Orton vs. Don Curtis
Jean Antone & Frenchy Semard vs. Ann Regan & Chico Santana
Eddie Graham & Jerry London vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Pedro Godoy vs. Tim Woods

2/10/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Curtis & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy
Bob Orton beat Haystacks Calhoun
Ann Regan beat Jean Antone
Duke Hoffman beat Jack Allen

2/10/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Tim Woods & Jerry London
Tito Carreon vs. Great Malenko in a Texas death match
Don Whittler vs. Pedro Godoy
Joe McCarthy vs. Frank Valois

2/11/64 St. Petersburg, FL @ Sunshine Speedway
Brute Bernard & Skull Murphy vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Haystacks Calhoun & Don Curtis vs. Bob Orton & Great Malenko
Ann Regan vs. Jean Antone
Tim Woods vs. Pedro Godoy
Duke Hoffman vs. Jack Allen

2/11/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Juan Sebastian vs. Billy Parks
Bull Verdue vs. Eric Pomeroy
Jack Vansky vs. Ray Andrews

2/12/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Duke Hoffman beat Jack Allen
Tim Woods beat Joe McCarthy
Eddie Graham beat Great Malenko
Bob Orton beat Haystacks Calhoun
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Brute Bernard & Skull Murphy by DQ

2/12/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Bob Orton vs. Eddie Graham
7-man battle royal including Haystacks Calhoun, Don Curtis, Tim Woods, Skull Murphy, Brute Bernard, Hiro Matusda & Duke Keomuka
Jean Antone vs. Ann Regan
Jerry London vs. Great Mlaenko

2/13/64 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Don Curtis vs. Pedro Godoy in a Texas death match
Jerry London & Jean Antone vs. Frank Valois & Ann Regan in a 2 of 3 falls match
Don Whittler vs. Tito Carreon

2/14/64 Daytona, FL
Haystacks Calhoun vs. Don Whittler & Frank Valois in a handicap match
Jean Antone vs. Ann Regan
Don Curtis vs. Bob Orton
Pedro Godoy vs. Jerry London

2/14/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Brute Bernard & Skull Murphy beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Bob Ellis beat Great Malenko
Tito Carreon beat Duke Hoffman
Tim Woods beat Pedro Godoy

2/15/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Ellis beat Frank Valois
plus 2 other matches

2/15/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory
Jerry London vs. Hiro Matsuda
7-man battle royal including Haystacks Calhoun, Great Malenko, Duke Keomuka, Joe McCarthy, Pedro Godoy, Tito Carreon & Tim Woods

2/17/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Brute Bernard & Skull Murphy vs. Don Curtis & Eddie Graham in a no DQ, no time limit match
Great Malenko vs. Tim Woods
Beau Brummell & Ann Regan vs. Lord Littlebrook & Jean Antone in a 2 of 3 falls match
Duke Hoffman vs. Jerry London

2/17/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Haystacks Calhoun & Bob Ellis beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Bob Orton beat Tito Carreon
Little Hawk beat Hans Hess
Ricky Romero beat Pedro Godoy

2/18/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Duke Hoffman beat Jerry London(14:00)
Tim Woods beat Joe McCarthy
Lord Littlebrook & Rollie The Hawk beat Beau Brummell & Fritz Hess
Haystacks Calhoun & Bob Ellis beat Great Malenko & Bob Orton
Brute Bernard & Skull Murphy beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match

2/18/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner
Ray Villmer vs. Krusher Karlson
Juan Sebastian & Bull Verdue vs. Eric Pomeroy & Ray Andrews

2/19/64 Daytona, FL
Beau Brummell & Rollie The Hawk vs. Fritz Hess & Lord Littlebrook
7-man battle royal

2/19/64 Ocala, FL @ Recreation Center
Eric Pomeroy & Ray Andrews vs. Oscar Verdu & Juan Sebastian
Ella Waldek vs. Belle Starr
Ike Eakins vs. Bill Napolitan

2/20/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Assassins vs. Brute Bernard & Skull Murphy
Bob Ellis vs. Great Malenko
Jean Antone, Lord Littlebrook & Rollie The Hawk vs. Bull Brummell, Fritz Hess & Ann Regan
Pedro Godoy vs. Ricky Romero
Duke Hoffman vs. Tim Woods

2/20/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Bob Orton vs. Haystacks Calhoun
Eddie Graham & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Jerry London vs. Frank Valois
Joe McCarthy vs. Don Whittler


2/21/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy in a 2 of 3 falls match
Ricky Romero beat Frank Valois
Bob Orton beat Tito Carreon
Lord Littlebrook & Rollie The Hawk beat Beau Brummel & Fritz Hess

2/22/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Tito Carreon beat Bob Orton by DQ
plus 2 other matches

2/24/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Brute Bernard & Skull Murphy in a 2 of 3 falls match
Duke Hoffman beat Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Tim Woods beat Jerry London
Bob Ellis beat Frank Valois

2/24/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Haystacks Calhoun vs. Bob Orton & El Diablo
Sweet Georgia Brown vs. Betty Spencer
Tito Carreon vs. Charlie Laye
Ricky Romero vs. Joe McCarthy

2/25/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Haystacks Calhoun beat Bob Orton by DQ in a 2 of 3 falls match
Bob Ellis & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy
Sweet Georgia Brown beat Betty Ann Spencer
Don Curtis & Tim Woods draw Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Ricky Romero beat Joe McCarthy
Duke Hoffman beat Tito Carreon

2/25/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Alberto Torres, Ramon Torres & Ray Villmer vs. Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner & Saul Weingeroff
Ike Eakins vs. Juan Sebastian
Ray Andrews vs. Bull Verdue

2/26/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Eddie Graham & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Sweet Georgia Brown vs. Betty Ann Spencer
Ricky Romero vs. Frank Valois
Duke Hoffman vs. Tim Woods

2/27/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Kentuckians(Luke Brown & Jake Smith) & Haystacks Calhoun beat Brute Bernard, Skull Murphy & Bob Orton
Eddie Graham beat Duke Hoffman
Bob Ellis beat Pedro Godoy
Betty Ann Spencer beat Sweet Georgia Brown
Ricky Romero beat Frank Valois

2/27/64 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Don Curtis & Jerry London
Plus 2 other matches

2/28/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Haystacks Calhoun won a 7-man battle royal
Ricky Romero(sub for Eddie Graham) beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Sweet Georgia Brown beat Betty Ann Spencer
Ricky Romero beat Joe McCarthy

2/28/64 Cocoa, FL @ National Guard Armory
Don Curtis & Tim Woods vs. Hiro Matusda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy vs. Jerry London in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Frank Valois

2/28/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Brute Bernard & Skull Murphy vs. ?? & ??
Bob Ellis vs. ??
Also included Don Curtis, Tim Woods and Duke Keomuka

2/29/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory
Brute Bernard & Skull Murphy vs. Haystacks Calhoun & Bob Ellis
Hiro Matsuda vs. Bob Orton
Tito Carreon vs. Duke Keomuka
Jerry London vs. Joe McCarthy

3/2/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Skull Murphy & Brute Bernard vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Bob Ellis vs. Duke Hoffman in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Tim Woods
Pedro Godoy vs. Jerry London

3/2/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

3/3/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Ellis beat Bob Orton via pinfall in a 2 of 3 falls match to win Southern Title
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy by DQ
Hans Schmidt beat Don Curtis(10:15)
Duke Hoffman draw Ricky Romero
Tim Woods beat Duke Keomuka by DQ
Tito Carreon beat Joe McCarthy

3/3/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Ray Villmer vs. Saul Weingeroff
Alberto Torres & Ramon Torres vs. Juan Sebastian & Bull Verdue
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ike Eakins & Ray Andrews

3/5/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Jerry London beat Charlie Laye
Hans Schmidt beat Tim Woods
Ricky Romero beat Joe McCarthy
Eddie Graham beat Duke Hoffman
Haystacks Calhoun & Bob Ellis beat Brute Bernard & Skull Murphy by DQ

3/5/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Curtis vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls, judo jacket match
Darling Dagmar vs. Baby Cheryl
Tito Carreon & Don Whittler vs. Pedro Godoy & Frank Valois
Lou Bastien vs. Duke Keomuka

3/6/64 Cocoa, FL @ National Guard Armory
Bob Ellis & Haystacks Calhoun vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Baby Cheryl vs. Darling Dagmar
Tim Woods vs. Joe McCarthy
Jerry London vs. Farnk Valois

3/6/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy in a 2 of 3 falls match
Ricky Romero beat Pedro Godoy
Tito Carreon draw Duke Hoffman
Hans Schmidt beat Lou Bastien

3/7/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Ellis beat Duke Keomuka
Plus 2 other matches

3/7/64 Leesburg @ National Guard Armory
Don Curtis & Bob Ellis vs. Brute Bernard & Skull Murphy
Baby Cheryl vs. Darling Dagmar
Tim Woods vs. Ricky Romero

3/9/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Haystacks Calhoun & Bob Ellis vs. Skull Murphy & Brute Bernard in a 2 of 3 falls match
Tim Woods vs. Duke Hoffman in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka vs. Jerry London
Tito Carreon vs. Pedro Godoy

3/9/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Don Curtis vs. Bob Orton & Hans Schmidt
Darling Dagmar vs. Baby Cheryl
Lou Bastien vs. Hiro Matsuda
Ricky Romero vs. Frank Valois

3/10/64 Tampa, FL @ University of Tampa Gym
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Brute Bernard & Skull Murphy in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title
Bob Ellis beat Hans Schmidt
Darling Dagmar beat Baby Cheryl(10:00) via pinfall
Tito Carreon & Ricky Romero beat Pedro Godoy & Duke Hoffman
Tim Woods beat Jerry London(12:00) via pinfall

3/10/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Alberto Torres, Ramon Torres & Pat O’Hara vs. Juan Sebastian, Bull Verdue & Krusher Karlson
Ella Wladek vs. Belle Starr
John Heath vs. Bill Napolitan

3/11/64 Daytona Beach, FL @ Peabody Auditorium
Duke Keomuka & Hiro Matsuda vs. Skull Murphy & Brute Bernard
Darling Dagmar vs. Baby Cheryl
Bob Ellis vs. Hans Schmidt
Duke Hoffman vs. Ricky Romero

3/12/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Haystacks Calhoun & Bob Ellis beat Duke Hoffman & Hans Schmidt
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Tim Woods
Tito Carreon draw Jerry London
Ricky Romero beat Pedro Godoy
Darling Dagmar beat Baby Cheryl


3/13/64 Cocoa, FL @ National Guard Armory
Don Curtis & Jerry London vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Haystacks Calhoun vs. Pedro Godoy & Frank Valois in a handicap match
Tito Carreon vs. Don Whittler

3/13/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bob Ellis beat Hans Schmidt in a 2 of 3 falls match
Duke Hoffman draw Tim Woods
Eddie Graham & Ricky Romero beat Brute Bernard & Skull Murphy
Darling Dagmar beat Baby Cheryl

3/13/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Eddie Graham vs. ??
Bob Ellis beat Pedro Godoy
Also included Duke Hoffman, Ricky Romero, Hans Schmidt, Jerry London and Tim Woods

3/14/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory
Brute Bernard & Skull Murphy vs. Bob Ellis & Eddie Graham
Baby Cheryl vs. Darling Dagmar
Hiro Matsuda vs. Tim Woods
Duke Keomuka vs. Jerry London

3/16/64 Eau Gallie, FL @ Recreation Centre
10-man battle royal including Pat O’Hara, Ray Villmer, Oscar Verdu, Ike Eakins, Juan Sebastian, Alberto Torres, Ramon Torres, Kurt Von Brauner, Karl Von Brauner and Ray Andrews
Ella Waldek vs. Belle Starr
Plus other matches

3/16/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Bob Ellis beat Hans Schmidt
Hiro Matsuda beat Tim Woods
Darling Dagmar & Judy Grable beat Baby Cheryl & Sherri Lee
Duke Keomuka beat Tito Carreon
Duke Hoffman beat Jerry London

3/16/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Don Curtis vs. Skull Murphy & Brute Bernard
Linda Scott vs. Judy Grable
Charlie Laye vs. El Diablo
Ricky Romero vs. Pedro Godoy

3/17/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Hiro Matsuda beat Bob Ellis
Brute Bernard & Skull Murphy beat Tito Carreon & Ricky Romero(12:00)
Tim Woods beat Hans Schmidt by DQ
Don Curtis draw Duke Hoffman(15:00)
Baby Cheryl & Judy Grable beat Darling Dagmar & Brenda Scott via pinfall

3/17/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
9-man battle royal inc luding Alberto Torres, Ramon Torres, Juan Sebastian, Bull Verdue, Jack Vansky, Bob Morrow, Bill Napolitan, Marlin Brando and Prince Omar
Plus 4 other matches

3/18/64 Ocala, FL @ City Auditorium
Kurt Von Brauner & Karl Von Brauner vs. Ray Villmer & Ray Andrews in a 2 of 3 falls match with Ike Eakins as special referee
Billy Parks vs. Prince Omar in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Jack Vansky

3/19/64 Orlando, FL @ American Legion Arena(Special Thursday Card)
Don Curtis, Eddie Graham & Ricky Romero vs. Hans Schmidt, Skull Murphy & Brute Bernard in a 2 of 3 falls match
Duke Hoffman vs. Tito Carreon in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda vs. Tim Woods
Darling Dagmar vs. Baby Cheryl

3/19/64 Eustis, FL @ National Guard Armory
Karl Von Brauner & Kurt Von Brauner vs. Ray Villmer & Ray Andrews
Alberto Torres vs. Oscar Verdu
Ramon Torres vs. Juan Sebastian

3/20/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Ricky Romero beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Tim Woods beat Charlie Laye
Don Curtis beat Brute Bernard
Bob Ellis beat Duke Hoffman

3/21/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Ellis beat Duke Hoffman
Also included Eddie Graham, Hiro Matsuda, Duke Keomuka, Pepe Perez, Ricky Romero, Pedro Godoy, Don Curtis and Tim Woods

3/21/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory
Bob Ellis & Eddie Graham vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Tito Carreon vs. Duke Hoffman
Pedro Godoy vs. Jerry London

3/21/64 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Skull Murphy & Brute Bernard vs. Don Curtis & Ricky Romero in a Texas death match
Tim Woods vs. Pat O’Hara
Brenda Scott & Baby Cheryl vs. Judy Grable & Darling Dagmar

3/23/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Duke Hoffman in a 2 of 3 falls match
Southern Champion Bob Ellis beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Duke Keomuka via pinfall
Tim Woods beat Jerry London via pinfall

3/23/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

3/24/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Lou Thesz beat Skull Murphy in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Bob Ellis & Tim Woods
Don Curtis beat Duke Hoffman
Rita Cortez beat Olga Martinez
Ricky Romero beat Brute Bernard

3/25/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
NWA World Champion Lou Thesz vs. Don Curtis
Brute Bernard & Skull Murphy vs. Hiro Matsuda & Duke Hoffman
Rita Cortez vs. Olga Martinez
Ricky Romero vs. Pedro Godoy

3/26/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Duke Hoffman beat Arnold Skaaland
Brute Bernard & Skull Murphy draw Don Curtis & Tim Woods
Rita Cortez beat Maria Rodriguez
Eddie Graham & Ricky Romero beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Ellis

3/27/64 Miami Beach, FL @ Auditorium

3/28/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Orton beat Arnold Skaaland
Also included Hiro Matsuda, Duke Keomuka, Tim Geohagen, Tito Carreon, Danny Little Bear and Tom Bradley

3/28/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory
Bob Ellis vs. Hiro Matsuda in a no DQ match
Tom Bradley & Pepe Perez vs. Tim Geohagen & Jerry London
Tito Carreon vs. Duke Keomuka

3/30/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Bob Ellis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Duke Hoffman vs. Arnold Skaaland in a 2 of 3 falls match
Tim Woods vs. Tom Bradley
Danny Little Bear vs. Pedro Godoy

3/30/64 Eau Gallie, FL @ Recreation Centre
Ray Andrews & Donna Vaughn vs. Jack Vansky & Ella Waldek in a 2 of 3 falls match
Ike Eakins vs. Bill Napolitan
The Destroyer vs. Ray Paul

3/30/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena

3/31/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Ellis beat Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham & Ricky Romero beat Skull Murphy & Brute Bernard
Tim Geohagen & Danny Little Bear beat Duke Hoffman & Tom Bradley
Tim Woods beat Hiro Matsuda by DQ
Tito Carreon beat Pedro Godoy

Last edited on Mon Jan 22nd, 2018 12:28 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/1/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Curtis & Tim Woods vs. Skull Murphy & Brute Bernard
Ricky Romero vs. Duke Hoffman
Danny Little Bear vs. Tom Bradley
Bob Ellis vs. Hiro Matsuda

4/3/64 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Eddie Graham & Ricky Romero beat Duke Hoffman & Bob Orton
Hiro Matsuda beat Don Curtis
Tim Woods beat Duke Keomuka
Tim Geohagen & Danny Little Bear beat Tom Bradley & Pedro Godoy

4/4/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Orton beat Danny Little Bear
plus other matches

4/4/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Eddie Graham & Ricky Romero in a 2 of 3 falls match
Bob Ellis beat Skull Murphy by DQ
Don Curtis beat Bob Orton by DQ
Danny Little Bear beat Pepe Perez
Tim Geohagen draw Duke Hoffman

4/4/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory
Tito Carreon vs. Pedro Godoy
Brute Bernard vs. John Heath
Tom Bradley vs. Tim Woods
Pat O'Hara vs. Don Whittler

4/6/64 Orlando, FL @ American Legion Arena

4/6/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Duke Keomuka & Kiyoka Seito vs. Tito Carreon & Judy Grable
Ricky Romero vs. Bob Orton
Pepe Perez vs. Charlie Laye
Pat O’Hara vs. Pedro Godoy

4/7/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Bob Ellis & Tim Woods in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Brute Bernard(sub for Ricky Romero) by DQ
Judy Grable vs. Kiyoka Seito in a 2 of 3 falls match
Duke Hoffman vs. Tim Geohagen

4/8/64 Miami, FL @ North Dade Sports Arena
El Diablo vs. Bob Ellis in a 2 of 3 falls match
Tito Carreon vs. Bob Orton
John Heath vs. Pat O’Hara
Tim Geohagen & Danny Little Bear vs. Pedro Godoy & Pepe Perez

4/8/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Brute Bernard & Skull Murphy
Ricky Romero vs. Tom Bradley
Kiyoka Seito vs. Betty Scott
Duke Hoffman vs. Tim Woods

4/10/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bob Ellis & Tim Woods beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Judy Grable beat Kiyoka Seito
Tim Geohagen(sub for Tito Carreon) beat Tom Bradley
Tito Carreon(sub for Ricky Romero) beat Bob Orton

4/11/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Eddie Graham beat Bob Orton
Plus other matches

4/11/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Tim Woods
Bob Ellis beat Brute Bernard
Judy Grable beat Kiyoka Seito
Skull Murphy beat Charley Laye
Tim Geohagen beat Pedro Godoy

4/11/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory
Tom Bradley & Don Whittler vs. Tito Carreon & John Heath
Don Hartnett vs. Danny Little Bear
Pat O'Hara vs. Pepe Perez

4/13/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Don Curtis vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Skull Murphy & Brute Bernard vs. Tim Woods & Bob Ellis in a 2 of 3 falls match
Cowboy John Heath vs. Don Whittler
Tito Carreon vs. Tom Bradley

4/13/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Ricky Romero beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Danny Little Bear beat Pepe Perez
Tim Geohagen beat Pedro Godoy in a 2 of 3 falls match

4/14/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Don Curtis & Bob Ellis in a 2 of 3 falls match with Tim Woods as special referee
Brute Bernard & Skull Murphy beat Bob Orton by DQ in a handicap match
Tito Carreon & Ricky Romero beat Tom Bradley & Pedro Godoy
Tim Geohagen beat Pepe Perez

4/15/64 Sarasota, FL
Brute Bernard & Skull Murphy beat Tito Carreon & Ricky Romero
Bob Orton beat Eddie Graham
John Heath beat Masked Marvel
Don Hartnett draw Don Whittler

4/15/64 Miami, FL @ North Dade Sports Arena
Don Curtis & Tim Geohagen beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Plus 3 other matches

4/16/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Hiro Matsuda beat Tim Woods
Tito Carreon & Ricky Romero beat Tom Bradley & Pedro Godoy
Don Curtis beat Duke Keomuka
Tim Geohagen beat Pepe Perez
Don Whittler beat Danny Little Bear

4/17/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Tito Carreon & Ricky Romero in a 2 of 3 falls match
Brute Bernard beat Danny Little Bear
Tim Geohagen beat Skull Murphy
Bob Orton beat Tim Woods

4/18/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Chris Tolos & John Tolos vs. ?? & ??
Bob Ellis beat Tom Bradely
also included Tito Carreon, Ricky Romero, Tim Geohagen and Pepe Perez

4/20/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Skull Murphy & Brute Bernard & Don Curtis & Bob Ellis in a Texas death match with 2 referees
Ricky Romero vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Tim Geohagen vs. Pepe Perez
Tito Carreon vs. Duke Keomuka

4/20/64 Lake Worth, FL @ American Legion Arena
No wrestling
Note:  American Legion Arena was demolished in August

4/21/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Ellis beat Bob Orton by DQ in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Tito Carreon & Ricky Romero
Don Curtis & Eddie Graham beat Brute Bernard & Skull Murphy
Tim Geohagen draw Tim Woods(20:00)

4/22/64 Sarasota, FL
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Brute Bernard & Skull Murphy
Don Curtis beat Bob Orton
Tito Carreon beat Tom Bradley
Tim Woods beat Ricky Romero

4/23/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Brute Bernard & Skull Murphy
Bob Orton beat Ricky Romero
Bob Ellis beat Tim Geohagen
Don Curtis & Tim Woods beat Tom Bradley & Pepe Perez
Tito Carreon beat Charley Laye


4/24/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
No wrestling

4/24/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Kiyoka Seito vs. Linda Carroll
Tim Woods vs. Tom Bradley

4/25/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)

4/25/64 Lakeland, FL
Don Curtis & Bob Ellis beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Eddie Graham beat Bob Orton by DQ
Linda Carroll beat Kiyoka Seito

4/27/64 Orlando, FL @ American Legion Arena

4/28/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Ellis beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Abe Jacobs(sub for Eddie Graham) beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Tito Carreon & Tim Geohagen beat Tom Bradley & Pepe Perez
Dorothy Carter beat Linda Carroll

4/29/64 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat John Heath & Tim Woods
Bob Orton beat Don Curtis
Dorothy Carter beat Linda Carroll
Abe Jacobs beat Tim Geohagen

4/30/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Bob Ellis & Eddie Graham beat Great Malenko & Bob Orton
Duke Keomuka & Hiro Matsuda draw Chris Tolos & John Tolos
Linda Carroll beat Dorothy Carter
Tito Carreon draw Tim Woods
Abe Jacobs beat Tom Bradley

5/1/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Tito Carreon & Abe Jacobs(sub for Eddie Graham) beat Chris Tolos & John Tolos by DQ
Don Curtis beat Bob Orton
Linda Carroll beat Dorothy Carter
Abe Jacobs beat Pepe Perez

5/1/64 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Bob Ellis & Tim Woods vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Tim Geohagen vs. Tom Bradley
John Heath vs. Don Whittler

5/2/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Eddie Graham, Don Curtis, Chris Tolos, John Tolos, Abe Jacobs, Bob Orton, Tom Bradley and Pepe Perez

5/2/64 Winter Haven, FL @ National Guard Armory
Don Curtis vs. Bob Orton
Tito Carreon & Tim Woods vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Abe Jacobs vs. Pepe Perez

5/4/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bob Ellis & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Bob Orton vs. Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match
Tim Geohagen vs. Tinker Todd
Tito Carreon vs. Antone Leone

5/5/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis & Abe Jacobs beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title
Tito Carreon & Bob Ellis beat Chris Tolos & John Tolos by DQ
Eddie Graham beat Bob Orton
Tim Geohagen beat Johnny Heidman

5/6/64 Sarasota, FL @ American Legion Arena
John Tolos & Chris Tolos beat Eddie Graham & Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Tim Woods(sub for Bob Ellis) beat Bob Orton by DQ in a 2 of 3 falls match
Abe Jacobs beat Tinker Todd
Tim Woods beat Antone Leone by DQ

5/7/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Don Curtis & Eddie Graham beat Chris Tolos & John Tolos
Bob Ellis beat Bob Orton
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Tito Carreon & Abe Jacobs
Tim Woods beat Tinker Todd
Tim Geohagen beat Johnny Heidman

5/8/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bob Ellis & Eddie Graham beat Chris Tolos & John Tolos by DQ
Bob Orton beat Tito Carreon
Tim Woods beat Antone Leone
Abe Jacobs beat Johnny Heidman

5/9/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Chris Tolos & John Tolos vs. ?? & ??
Antone Leone & Bob Orton beat Pepe Perez & Tinker Todd
Also included Johnny Heidman, Antone Leone, Tim Woods and Bob Ellis

5/11/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bob Ellis vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Chris Tolos & John Tolos vs. Tim Woods & Tim Geohagen in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka vs. Don Curtis
Tinker Todd vs. Abe Jacobs

5/12/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Orton beat Eddie Graham in a Texas death match
Chris Tolos & John Tolos double countout with Hiro Matsuda & Duek Keomuka
Tinker Todd beat Bob Ellis by DQ
Abe Jacobs beat Johnny Heidman(10:00)
Don Curtis beat Tim Woods(11:00)

5/13/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Eddie Graham & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Abe Jacobs vs. Tom Bradley in a 2 of 3 falls match
Tim Geohagen vs. Pepe Perez

5/13/64 Sarasota, FL
Antone Leone & Bob Orton beat Bob Ellis & Tim Woods
Tito Carreon & John Heath beat Chris Tolos & John Tolos by DQ
Don Hartnett draw Johnny Heidman

5/14/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Don Curtis & Abe Jacobs beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Bob Orton beat Bob Ellis
Chris Tolos & John Tolos beat Tim Geohagen & Tim Woods
Tito Carreon beat Tinker Todd
Antone Leone beat Pepe Perez

5/15/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bob Ellis & Abe Jacobs draw Chris Tolos & John Tolos
Bob Orton beat Tim Woods by DQ
Tito Carreon beat Tinker Todd
Tim Geohagen beat Tom Bradley

5/16/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Ellis beat Bob Orton by DQ
Plus other matches

5/18/64 Lakeland, FL
Don Curtis & Bob Ellis beat Chris Tolos & John Tolos by DQ
Bob Orton beat Abe Jacobs

5/18/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bob Ellis vs. Bob Orton in a no DQ, 2 of 3 falls match
Duke Keomuka & Hiro Matsuda vs. Chris Tolos & John Tolos in a 2 of 3 falls match
Tim Geohagen vs. Johnny Heidman
Abe Jacobs vs. Tim Woods

5/19/64 Tampa, FL @ University of Tampa Gym
Chris Tolos & John Tolos draw Don Curtis & Abe Jacobs(60:00) in a 2 of 3 falls match
Bob Ellis beat Tinker Todd(4:00)
Antone Leone & Bob Orton beat Tim Geohagen & Tim Woods
Duke Keomuka beat Tito Carreon

5/20/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Abe Jacobs & Don Curtis vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Tinker Todd in a 2 of 3 falls match
Tim Geohagen vs. Tito Carreon

5/20/64 Sarasota, FL
Bob Ellis beat Bob Orton by DQ
Chris Tolos & John Tolos beat John Heath & Tim Woods
Antone Leone beat Pepe Perez

5/21/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Don Curtis & Abe Jacobs beat Chris Tolos & John Tolos by DQ
Bob Ellis beat Hiro Matsuda
Eddie Graham beat Bob Orton by DQ
Duke Keomuka beat Tim Woods
Antone Leone beat Tito Carreon

5/22/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bob Ellis beat Bob Orton
Duke Keomuka & Hiro Matsuda no contest with Chris Tolos & John Tolos
Abe Jacobs beat Tim Woods
Tito Carreon beat Tinker Todd

5/23/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Orton beat Tim Woods
Included Chris Tolos, John Tolos, Hiro Matsuda, Abe Jacobs, Tim Geohagen and Tito Carreon

5/25/64 Largo, FL
Dorothy Carter beat Linda Carroll
Tito Carreon & Tim Geohagen beat Tom Bradley & Pepe Perez
Don Curtis & Abe Jacobs beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Bob Ellis beat Bob Orton

5/25/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bob Orton vs. Bob Ellis in a Texas death match
Abe Jacobs & Don Curtis vs. Chris Tolos & John Tolos in a 2 of 3 falls match
Tim Woods vs. Hiro Matsuda
Duke Keomuka vs. Tim Geohagen

5/26/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Antone Leone & Bob Orton beat Bob Ellis & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Chris Tolos & John Tolos beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Abe Jacobs beat Tim Woods
Tito Carreon beat Tinker Todd

5/27/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Chris Tolos & John Tolos vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Tinker Todd vs. Bob Ellis in a 2 of 3 falls match
Lou Bastien vs. Tim Geohagen

5/27/64 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Don Curtis & Abe Jacobs beat Antone Leone & Bob Orton
Tito Carreon draw Tim Woods
John Heath beat Johnny Heidman

5/28/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Bob Ellis & Eddie Graham beat Antone Leone & Bob Orton
Chris Tolos & John Tolos beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Abe Jacobs beat Tim Woods
Lou Bastien beat Tito Carreon
Don Curtis beat Johnny Heidman

5/29/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Chris Tolos & John Tolos
Abe Jacobs beat Bob Orton
Tim Woods beat Lou Bastien
Tim Geohagen beat Antone Leone

5/30/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)

6/1/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Mighty Jumbo(sub for Abe Jacobs) beat Tim Geohagen
Hiro Matsuda draw Sam Steamboat
Danny Hodge beat Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Antone Leone & Bob Orton beat Bob Ellis & Eddie Graham in a no DQ, 2 of 3 falls match

6/2/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Chris Tolos & John Tolos draw Don Curtis & Abe Jacobs(60:00) in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat beat Bob Orton
Bob Ellis beat Antone Leone
Duke Keomuka draw Antonio Posa
Danny Hodge beat Tim Geohagen

6/3/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
John Tolos & Chris Tolos vs. Bob Ellis & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Bob Orton vs. Lou Bastien in a 2 of 3 falls match
Antone Leone vs. Coach John Heath

6/3/64 Sarasota, FL
Don Curtis & Abe Jacobs beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Danny Hodge beat Antonio Posa
Sam Steamboat beat Tim Geohagen

6/4/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Bob Orton beat Bob Ellis to win Southern Title
Don Curtis & Abe Jacobs draw Chris Tolos & John Tolos
Danny Hodge beat Duke Keomuka
Hiro Matsuda beat Lou Bastien
Sam Steamboat beat Gordo Chihuahua

6/5/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Abe Jacobs beat Antone Leone & Bob Orton
Danny Hodge beat Duke Keomuka
Antonio Posa & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos by DQ
Hiro Matsuda beat Tim Geohagen

6/6/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Inlcuded Danny Hodge, Sam Steamboat, Bob Orton and others

6/6/64 Lakeland, FL
Bob Orton beat Mike Paidousis

6/6/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gordo Chihuahua draw Antonio Posa
Hiro Matsuda beat Tim Geohagen
Chris Tolos & John Tolos beat Eddie Graham & Tim Woods

6/8/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
John Tolos & Chris Tolos vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a no DQ, 2 of 3 falls match
Fritz Hess & Bull Brummell vs. Little Hawk & Lord Littlebrook in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat vs. Gordo Chihuahua
Danny Hodge vs. Don Curtis

6/9/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
John Tolos & Chris Tolos beat Antone Leone & Bob Orton by DQ
Danny Hodge beat Duke Keomuka(13:00)
Sam Steamboat beat Gordo Chihuahua(:15)
Lord Littlebrook & Rollie The Hawk beat Beau Brummell & Hans Ness in a 2 of 3 falls match
Abe Jacobs beat Antonio Posa

6/10/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Bob Orotn vs. Don Curtis in a 2 of 3 falls match
John Tolos & Chris Tolos vs. Sam Seamboat & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Antone Leone vs. Sam Steamboat

6/10/64 Sarasota, FL
Lord Littlebrook & Rollie The Hawk W-DQ Beau Brummell & Fritz Hess
Hiro Matsuda beat Abe Jacobs
Danny Hodge beat Gordo Chihuahua

6/11/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Chris Tolos & John Tolos beat Don Curtis & Abe Jacobs to win World Tag Title
Bob Orton beat Eddie Graham
Danny Hodge beat Harry Smith
Lord Littlebrook & Rollie The Hawk beat Beau Brummell & Fritz Hess
Duke Keomuka draw Mike Paidousis
Hiro Matsuda draw Sam Steamboat

6/12/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Don Curtis & Abe Jacobs beat Chris Tolos & John Tolos
Sam Steamboat beat Bob Orton
Lord Littlebrook beat Fritz Hess
Antonio Posa beat Gordo Chihuahua

6/13/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Mike Paidousis beat Antonio Posa
Abe Jacobs beat Gordo Chihuahua
Danny Hodge & Sam Steamboat beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda

6/15/64 Orlando, FL @ American Legion Arena

6/16/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Sam Steamboat beat Bob Orton by DQ in a 2 of 3 falls match
Chris Tolos & John Tolos beat Mike Paidousis & Harry Smith(sub for Tim Geohagen)
Don Curtis beat Tim Geohagen(sub for Danny Hodge)
Hiro Matsuda beat Abe Jacobs
Lord Littlebrook beat Beau Brummell
Antone Leone draw Antonio Posa

6/17/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
John Tolos & Chris Tolos vs. Don Curtis & Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match
Bull Brummell & Fritz Hess vs. Lord Littlebrook & Little Hawk in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat vs. Tim Geohagen

6/17/64 Sarasota, FL
Eddie Graham & Mike Paidousis beat Hiro Matsuda & Bob Orton
Harry Smith beat Gordo Chihuahua
Antone Leone beat Antonio Posa

6/18/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Mike Paidousis & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos
Lord Littlebrook & Harry Smith beat Beau Brummell & Gordo Chihuahua
Bob Orton beat Abe Jacobs
Don Curtis beat Tim Geohagen
Hiro Matsuda beat Antonio Posa

6/19/64 North Miami Beach, FL @ Auditorium(Cancelled due to an injury suffered by Danny Hodge)
Danny Hodge & Sam Steamboat vs. Gordo Chihuahua & Tom Bradley
Plus other matches

6/19/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Don Curtis & Abe Jacobs vs. John Tolos & Chris Tolos in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Hiro Matsuda
Bob Orton vs. Mike Paidousis
Lord Littlebrook vs. Beau Brummell

6/20/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Danny Hodge vs. Hiro Matsuda
Also included Chris Tolos, John Tolos, Sam Steamboat and others

6/22/64 Orlando, FL @ American Legion Arena

6/23/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title
Bob Orton beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Don Curtis draw Danny Hodge(20:00)
Abe Jacobs beat John Gudiski
Mike Paidousis beat Gordo Chihuahua

6/24/64 Sarasota, FL
Eddie Graham & Mike Paidousis beat Antone Leone & Bob Orton by DQ
John Gudiski beat Antonio Posa
Charlie Laye beat Gordo Chihuahua

6/24/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
John Tolos & Chris Tolos vs. Abe Jacobs & Don Curtis in a Texas death match
Hiro Matsuda vs. Danny Hodge in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat vs. Harry Smith

6/25/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Don Curtis & Abe Jacobs beat Chris Tolos & John Tolos
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Antone Leone & Bob Orton
Danny Hodge beat Hiro Matsuda by DQ
John Gudiski beat Antonio Posa
Mike Paidousis draw Harry Smith

6/26/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos in a 2 of 3 falls match with Don Curtis as special referee
Abe Jacobs beat Bob Orton by DQ
Hiro Matsuda beat Antonio Posa
John Gudiski beat Jerry Miller

6/27/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Danny Hodge, Don Curtis, Hiro Matsuda, Eddie Graham, Sam Steamboat and others

6/27/64 Lakeland, FL
Don Curtis & Abe Jacobs beat Antone Leone & Bob Orton

6/29/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Abe Jacobs & Don Curtis vs. Chris Tolos & John Tolos in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match
The Beast vs. Danny Hodge
John Gudiski vs. Mike Paidousis

6/30/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Antone Leone & Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Chris Tolos & John Tolos beat Don Curtis & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Harry Smith draw Abe Jacobs
John Gudiski beat Antonio Posa(10:00)
Hiro Matsuda beat Jerry Miller(16:00)

Last edited on Mon Jan 22nd, 2018 12:29 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
7/1/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Bob Orton & Hiro Matsuda vs. Abe Jacobs & Don Curtis in a 2 of 3 falls match
Antonio Posa vs. John Gudiski in a 2 of 3 falls match
Jerry Miller vs. Antone Leone

7/1/64 Sarasota, FL
Mike Paidousis & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos by DQ
Jerry Miller draw Harry Smith
Don Harnett beat Charlie Laye

7/2/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos
Jerry Miller & Mike Paidousis beat John Gudiski & Antone Leone
Don Curtis draw Bob Orton
Hiro Matsuda beat Abe Jacobs

7/3/64 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Hiro Matsuda vs. Bob Orton
Danny Hodge & Sam Steamboat vs. Chris Tolos & John Tolos
John Gudiski vs. Abe Jacobs
Mike Paidousis vs. Jerry Miller

7/3/64 Miami Beach, FL @ Audiotirum

7/4/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Included Danny Hodge, Sam Steamboat, Jerry Miller and others

7/4/64 Lakeland, FL
Don Curtis beat Bob Orton by DQ

7/6/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Chris Tolos & John Tolos vs. Sam Steamboat & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Chico Santana & Pee Wee Lopez vs. Frenchy Semard & Little Blue Blue in a 2 of 3 falls match
Abe Jacobs vs. John Gudiski
Hiro Matsuda vs. Jerry Miller

7/7/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Orton beat Sam Steamboat
Don Curtis & Abe Jacobs beat Chris Tolos & John Tolos
Mike Paidousis beat John Gudiski
Little Boy Blue & Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez & Chico Santana
Jerry Miller draw Harry Smith

7/8/64 Sarasota, FL
Hiro Matsuda & Bob Orton beat Chris Tolos & John Tolos
Little Boy Blue & Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez & Chico Santana
Sam Steamboat beat John Gudiski

7/9/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Don Curtis, Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bob Orton, Chris Tolos & John Tolos
Little Boy Blue & Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez & Chico Santana
Hiro Matsuda beat Abe Jacobs
Jerry Miller beat Pat O’Hara
Mike Paidousis beat John Gudiski

7/10/64 Daytona, FL
Danny Hodge & Mike Paidousis vs. Chris Tolos & John Tolos
Little Boy Blue vs. Chico Santana
Jerry Miller vs. Harry Smith

7/10/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Abe Jacobs & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton
Frenchy Semard beat Pee Wee Lopez
Sam Steamboat beat John Gudiski
Don Hartnett(sub for Antonio Posa) draw Charlie Laye

7/11/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Hiro Matsuda beat Danny Hodge in a 2 of 3 falls match to win NWA World Junior Title

7/13/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat John Tolos in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda & Bob Orton beat Don Curtis & Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match
Danny Hodge beat Chris Tolos
Tony Marino beat John Gudiski

7/14/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Orton by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Chris Tolos & John Tolos in a 2 of 3 falls, losers leave town match
Danny Hodge beat John Gudiski(4:00)
Mike Paidousis draw Tony Marino(15:00)
Abe Jacobs beat Jerry Miller

7/15/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
NWA World Champion Lou Thesz vs. Chris Tolos in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat vs. John Tolos in a 2 of 3 falls match
Tony Marino vs. Jerry Miller

7/15/64 Sarasota, FL
Danny Hodge & Abe Jacobs beat Hiro Matsuda & Bob Orton
Charlie Laye vs. Mike Paidousis
John Gudiski vs. Danny Hodge

7/16/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Hiro Matsuda & Bob Orton beat Chris Tolos & John Tolos
Danny Hodge beat Jerry Miller
Tony Marino beat John Gudiski
Abe Jacobs beat Mike Paidousis
NWA World Champion Lou Thesz draw Sam Steamboat

7/17/64 Daytona, FL
Bob Orton vs. Mike Paidousis
Bette Boucher vs. Linda Carroll
Don Curtis vs. Jerry Miller

7/17/64 Miami Beach, FL @ Convention Hall
NWA World Champion Lou Thesz beat Abe Jacobs
Cyclone Soto(aka Manuel Soto) & Sam Steamboat beat John Gudiski & Hiro Matsuda
Danny Hodge beat Don Hartnett
Tony Marino beat Charlie Laye

7/18/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Hiro Matsuda & Bob Orton beat Abe Jacobs & Jerry Miller(sub for Mike Paidousis)
Danny Hodge vs. Jerry Miller
Tony Marino vs. John Gudiski

7/18/64 Lakeland, FL
Sam Steamboat beat Bob Orton by DQ

7/20/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Tony Marino & Jerry Miller beat Felix Godo & Marcos Godo in a 2 of 3 falls match
Danny Hodge beat Mike Paidousis
Bette Boucher beat Linda Carroll

7/21/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Sam Steamboat beat Bob Orotn by DQ in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda beat Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match
Danny Hodge beat Mike Paidousis(7:00)
Felix Godo & Marcos Godo beat Jerry Miller & Tony Marino
Bette Boucher beat Linda Carroll

7/22/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Tony Marino & Linda Carroll vs. John Gudiski & Bette Boucher in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Abe Jacobs vs. Sam Steamboat

7/23/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton
Tony Marino & Mike Paidousis beat Felix Godo & Marcos Godo
Danny Hodge beat Abe Jacobs
Cyclone Soto beat John Gudiski
Linda Carroll beat Bette Boucher

7/24/64 Daytona Beach, FL @ Armory
Bob Orton beat Abe Jacobs
Hiro Matsuda beat Mike Paidousis
Mario Milano beat Pancho Villa

7/24/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Felix Godo & Marcos Godo in a 2 of 3 falls match
Danny Hodge beat Jerry Miller
Cyclone Soto beat John Gudiski
Linda Carroll beat Bette Boucher

7/25/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Felix Godo & Marcos Godo beat Abe Jacobs & Tony Marino
Danny Hodge beat Pancho Villa
Bobby Duranton beat Cyclone Soto

7/25/64 Lakeland, FL
Danny Hodge & Abe Jacobs draw Hiro Matsuda & Bob Orton

7/27/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Danny Hodge & Abe Jacobs beat Hiro Matsuda & Bob Orton
Tony Marino beat Felix Godo
Sam Steamboat beat Marcos Godo
Mike Paidousis beat Cyclone Soto

7/28/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Felix Godo & Marcos Godo in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda & Bob Orton beat Danny Hodge & Tony Marino by DQ
Bobby Duranton draw Abe Jacobs(15:00)
Cyclone Soto beat John Gudiski

7/29/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Bob Orton & Hiro Matsuda vs. Don Curtis & Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match
Antonio Posa vs. John Gudiski in a 2 of 3 falls match
Jerry Miller vs. Antone Leone

7/30/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Sam Steamboat beat Bob Orton
Tony Marino beat Hiro Matsuda
Danny Hodge & Cyclone Soto beat Felix Godo & Marcos Godo
Bobby Duranton beat Mike Paidousis
Abe Jacobs beat John Gudiski

7/31/64 Daytona, FL
Hiro Matsuda beat Tony Marino by DQ
Abe Jacobs beat John Gudiski
Mike Paidousis beat Charlie Laye

7/31/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham beat Bob Orton by DQ
Danny Hodge & Cyclone Soto beat Felix Godo & Marcos Godo
Sam Steamboat beat Bobby Duranton
Don Hartnett draw Cyclone Soto

8/1/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Abe Jacobs & Danny Hodge vs. Felix Godo & Marcos Godo
Bob Orton beat Tony Marino
Steve Bolus vs. Bobby Duranton

8/3/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Danny Hodge & Abe Jacobs vs. Hiro Matusda & Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Felix Godo & Marcos Godo in a 2 of 3 falls match
Tony Marino vs. Mike Paidousis
Cyclone Soto vs. Bobby Duranton

8/4/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Danny Hodge beat Mike Paidousis in a Texas death match
Abe Jacobs & Tony Marino beat Felix Godo & Marcos Godo(12:00)
Bobby Duranton beat Cyclone Soto(11:00)

8/5/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Tony Marino vs. Bob Orton in a no DQ, 2 of 3 falls match
Danny Hodge & Abe Jacobs vs. Bobby Duranton & John Gudiski in a 2 of 3 falls match
Cyclone Soto vs. Mike Paidousis

8/6/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Danny Hodge beat Hiro Matsuda
Sam Steamboat beat Bob Orton
Abe Jacobs & Tony Marino beat Felix Godo & Marcos Godo
Bobby Duranton beat Cyclone Soto
Harry Smith beat John Gudiski

8/7/64 Daytona, FL
Tony Marino & Harry Smith beat Felix Godo & Marcos Godo
Danny Hodge beat John Gudiski
Don Whittler beat Pat O’Hara

8/7/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bob Orton beat Sam Steamboat
Hiro Matsuda beat Abe Jacobs
Bobby Duranton beat Mike Paidousis
Cyclone Soto beat Charlie Laye

8/8/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Cyclone Soto vs. Felix Godo
Danny Hodge vs. Marcos Godo
Tony Marino & Abe Jacobs vs. John Gudiski & Gene Murphy

8/8/64 Lakeland, FL
Abe Jacobs & Tony Marino beat Hiro Matsuda & Bob Orton

8/10/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Danny Hodge vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Bobby Duranton & Mike Paidousis vs. Abe Jacobs & Tony Marino
Gene Murphy vs. Sam Steamboat

8/11/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton in a Texas death match
Danny Hodge beat Bobby Duranton
Gene Murphy beat Tony Marino by DQ
Abe Jacobs beat Felix Godo
Cyclone Soto beat Marcos Godo

8/12/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Bob Orton & Hiro Matsuda vs. Tony Marino & Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match
Danny Hodge vs. Bobby Duranton in a 2 of 3 falls match
Cyclone Soto vs. Gene Murphy

8/13/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Danny Hodge draw Hiro Matsuda
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bobby Duranton & Gene Murphy
Bob Orton beat Tony Marino by DQ
Abe Jacobs beat Marcos Godo
Cyclone Soto beat Felix Godo

8/14/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda(sub for Bobby Duranton) beat Cyclone Soto
Steve Bolus draw Abe Jacobs
Tony Marino beat Gene Murphy

8/15/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Steve Bolus & Cyclone Soto vs. Felix Godo & Marcos Godo
Danny Hodge vs. Bobby Duranton
Gene Murphy vs. Abe Jacobs

8/17/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Orton

8/18/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Lou Thesz beat Karl Gotch in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham, Danny Hodge & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda, Bob Orton & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Cyclone Soto beat Gene Murphy by DQ
Steve Bolus beat Marcos Godo

8/19/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
NWA World Champion Lou Thesz beat Hiro Matsuda via pinfall in a 2 of 3 falls match
Tony Marino & Abe Jacobs beat Mike Paidousis & Bobby Duranton in a 2 of 3 falls match
Danny Hodge beat Gene Murphy

8/20/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
NWA World Champion Lou Thesz beat Sam Steamboat
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton
Tony Marino vs. Mike Paidousis
Steve Bolus & Abe Jacobs vs. Felix Godo & Marcos Godo
Gene Murphy vs. Cyclone Soto

8/21/64 Miami Beach, FL @ Auditorium  
NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Abe Jacobs & Cyclone Soto beat Felix Godo & Marcos Godo
Sam Steamboat beat Mike Paidousis
Danny Hodge beat Gene Murphy

8/22/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Tony Marino & Abe Jacobs vs. Mike Paidousis & Gene Murphy
Bob Orton beat Steve Bolus
Cyclone Soto vs. Marcos Godo

8/22/64 Lakeland, FL
Bob Orton beat Tony Marino

8/24/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bob Orton beat Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match
Abe Jacobs & Tony Marino beat Gene Murphy & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Danny Hodge beat Steve Bolus
Cyclone Soto beat Felix Godo

8/25/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Danny Hodge beat NWA World Junior Champion Hiro Matsuda by DQ in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bob Orton & Mike Paidousis(18:00) via pinfall
Steve Bolus beat Gene Murphy by DQ
Abe Jacobs beat Cyclone Soto

8/26/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Tony Marino vs. Bob Orton in a Texas death match
Sam Steamboat & Danny Hodge vs. Hiro Matsuda & Gene Murphy in a 2 of 3 falls match
Lou Bastien vs. Mike Paidousis

8/28/64 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Hiro Matsuda & Bob Orton in a Texas death match
Danny Hodge beat Mike Paidousis
Cyclone Soto beat Gene Murphy
Steve Bolus draw Lou Bastien

8/29/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Harry Smith & John Heath vs. Felix Godo & Marcos Godo
Steve Bolus vs. Mike Paidousis
Abe Jacobs vs. Gene Murphy

8/29/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Danny Hodge beat Hiro Matsuda
Tony Marino beat Bob Orton to win Southern Title
Abe Jacobs beat Cyclone Soto
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Gene Murphy & Outlaw #1

8/31/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tag tournament
Semifinals
Tony Marino & Steve Bolus vs. Bob Orton & Mike Paidousis in a 2 of 3 falls match
Abe Jacobs & Danny Hodge vs. Gene Murphy & Marcos Godo in a 2 of 3 falls match
Finals
Winners of above matches

9/1/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Orton beat Tony Marino by DQ
Don Hartnett & Cyclone Soto beat Felix Godo & Marcos Godo
Danny Hodge beat Gene Murphy
Sam Steamboat beat Mike Paidousis
Steve Bolus draw Abe Jacobs

9/3/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Bob Orton beat Tony Marino to win Southern Title
Sam Steamboat beat Tarzan Tyler by DQ
Danny Hodge & Abe Jacobs beat Gene Murphy & Mike Paidousis
Outlaw #1 beat Steve Bolus
John Heath & Cyclone Soto beat Felix Godo & Marcos Godo

9/4/64 Miami Beach, FL @ Auditorium

9/5/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Orton draw Danny Hodge
John Smith & Boris Volkoff vs. Steve Bolus & Cyclone Soto
Tarzan Tyler vs. Abe Jacobs
Plus 2 other matches

9/5/64 Lakeland, FL
Eddie Graham & Pat O’Hara beat Bob Orton & Mike Paidousis

9/7/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
John Smith & Boris Volkoff beat Steve Bolus & Abe Jacobs
Danny Hodge beat Bob Orton by DQ
Sam Steamboat beat Gene Murphy
Tarzan Tyler beat Cyclone Soto

9/8/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham draw Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Danny Hodge & Abe Jacobs beat John Smith & Boris Volkoff by DQ in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat beat Tarzan Tyler by DQ
Steve Bolus beat Cyclone Soto

9/9/64 Jacksonville, FL @ Coliseum(Cancelled due to Hurricane Dora)
Bob Orton vs. Danny Hodge
Tarzan Tyler vs. Abe Jacobs
John Smith & Boris Volkoff vs. Cyclone Soto & John Heath
Sam Steamboat vs. Gene Murphy
Steve Bolus vs. Felix Godo

9/11/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Sam Steamboat beat Bob Orton by DQ
John Smith & Boris Volkoff beat Abe Jacobs & Cyclone Soto
Tarzan Tyler beat Steve Bolus
John Heath draw Gene Murphy

9/12/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
No wrestling

9/12/64 Lakeland, FL
Bob Orton beat Pat O’Hara

9/14/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bob Orton vs. Danny Hodge in a boxing match
John Smith & Boris Volkoff vs. Abe Jacobs & Tony Marino in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat vs. Tarzan Tyler
Don Curtis vs. Gene Murphy

9/15/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tarzan Tyler beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Abe Jacobs beat John Smith & Boris Volkoff
Tony Marino draw Danny Hodge
Sam Steamboat beat Steve Bolus
Cyclone Soto beat Gene Murphy

9/17/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Bob Orton beat Danny Hodge
Don Curtis & Abe Jacobs beat The Executioners by DQ
Sam Steamboat beat John Smith
Tarzan Tyler beat Cyclone Soto
Boris Volkoff beat Steve Bolus

9/18/64 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Don Curtis, Abe Jacobs & Tony Marino beat Gene Murphy, John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match
Executioner #1 beat Steve Bolus
Executioner #2 beat Cyclone Soto
Sam Steamboat beat Tarzan Tyler

9/19/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Gene Murphy & Joe McCarthy
Tarzan Tyler vs. Don Curtis
Tony Marino vs. John Smith

9/19/64 Lakeland, FL
Bob Orton beat Pat O’Hara

9/21/64 Orlando, FL @ American Legion Arena

9/22/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham beat Bob Orton in 5th round of a boxing match
Tag tournament
Tarzan Tyler & Joe McCarthy beat Tony Marino & Steve Bolus
Don Curtis & Abe Jacobs beat John Smith & Boris Volkoff(30:00) by decision
The Executioners beat Tarzan Tyler & Joe McCarthy
The Executioners beat Don Curtis & Abe Jacobs to win tournament
Other match
The Outlaw vs. Cyclone Soto

9/24/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Sam Steamboat beat John Smith & Boris Volkoff
Bob Orton beat Tony Marino
Don Curtis & Abe Jacobs beat The Executioners
Tarzan Tyler beat Joe McCarthy
The Outlaw beat Cyclone Soto

9/25/64 North Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Don Curtis & Abe Jacobs beat The Executioners by DQ
Steve Bolus draw Tony Marino
The Outlaw beat Cyclone Soto

9/26/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Orton beat Sam Steamboat
Tony Marino & Abe Jacobs vs. John Smith & Boris Volkoff
The Outlaw vs. Cyclone Soto

9/26/64 Lakeland, FL
Bob Orton beat Tarzan Tyler
Don Curtis & Abe Jacobs beat John Smith & Boris Volkoff
Mario Milano beat Mike Paidousis

9/28/64 Orlando, FL @ American Legion Arena

9/29/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Executioners in a 2 of 3 falls match
John Smith & Boris Volkoff beat Don Curtis & Abe Jacobs(22:00)
Tarzan Tyler beat Tony Marino(19:16)
The Outlaw beat Steve Bolus(11:00)
Joe McCarthy draw Pat O’Hara 

Last edited on Mon Jan 22nd, 2018 12:29 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
10/1/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Sam Steamboat beat John Smith & Boris Volkoff
Tarzan Tyler beat Don Curtis
The Executioners beat Abe Jacobs & Tony Marino
The Outlaw draw Harry Smith
Joe McCarthy beat Steve Bolus

10/2/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
John Smith & Boris Volkoff beat Don Curtis & Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match
Tarzan Tyler beat Tony Marino in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat beat Joe McCarthy
Steve Bolus beat The Outlaw

10/3/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Tarzan Tyler vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match

10/5/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Sam Steamboat beat Tarzan Tyler
John Smith & Boris Volkoff beat Don Curtis & Abe Jacobs
Joe McCarthy beat The Outlaw

10/6/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Curtis vs. Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
The Executioners vs. John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match
Linda Carroll & Princess Little Coud vs. Doroty Carter & Marie Darnell
Abe Jacobs vs. The Outlaw

10/8/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Sam Steamboat vs. The Executioners in a no DQ, title vs. masks match where World Tag Title was held up
Tony Marino beat The Outlaw(unmasked as Wild Man) in a no DQ match
Princess Little Cloud & Linda Carroll beat Toni Rose & Dorothy Carter
Steve Bolus & Georgia Boy Smith beat John Smith & Boris Volkoff by DQ
Tarzan Tyler beat Abe Jacobs

10/9/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Abe Jacobs beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
The Executioners beat John Smith & Boris Volkoff
Linda Carroll & Princess Little Cloud beat Dorothy Carter & Toni Rose
Tony Marino draw Sam Steamboat

10/10/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Tarzan Tyler vs. Steve Bolus
The Executioners vs. Tony Marino & Abe Jacobs
Plus 1 other match

10/10/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Pee Wee Lopez vs. Tiny Bell in a 2 of 3 falls match
The Unmasked Executioners vs. Tony Marino & Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match
Tarzan Tyler vs. Steve Bolus in a 2 of 3 falls match

10/12/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tarzan Tyler beat Tony Marino in a 2 of 3 falls match
The Executioners beat John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match
Tiny Bell & Abe Jacobs beat Pee Wee Lopez & Joe McCarthy in a 2 of 3 falls match

10/13/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tarzan Tyler beat Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match
John Smith & Boris Volkoff beat The Executioners(11:00)(unmasked as Chuck Bison & Buddy Bison) in a Texas death match
Tiny Bell & Tony Marino beat Pee Wee Lopez & Joe McCarthy
Steve Bolus draw Harry Smith

10/15/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Executioners
Tony Marino beat Tarzan Tyler by DQ
Tiny Bell & Harry Smith beat Pee Wee Lopez & Joe McCarthy
Abe Jacobs draw John Smith
Boris Volkoff beat Steve Bolus

10/16/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Sam Steamboat draw Tarzan Tyler
Abe Jacobs & Tony Marino beat The Executioners in a 2 of 3 falls match
Tiny Bell beat Pee Wee Lopez
Steve Bolus beat Joe McCarthy

10/17/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Tarzan Tyler beat Steve Bolus
Abe Jacobs & Tony Marino beat John Smith & Boris Volkoff
Eddie Graham & Sam Steamboat vs. The Un-masked Executioners

10/19/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Executioners vs. Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match
Abe Jacobs vs. Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
Tony Marino vs. Joe McCarthy
Steve Bolus vs. Pedro Godoy

10/20/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Sam Steamboat beat John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match
Tarzan Tyler beat Tony Marino in a 2 of 3 falls match
Joe McCarthy beat Steve Bolus
Abe Jacobs beat Chuck Bison

10/21/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
John Smith & Boris Volkoff vs. Abe Jacobs & Tony Marino in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat vs. Tarzan Tyler in 2 of 3 falls match
Steve Bolus vs. Joe McCarthy

10/22/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Abe Jacobs & Tony Marino beat John Smith & Boris Volkoff
Tarzan Tyler beat Executioner #1
Harry Smith beat Pedro Godoy by DQ
Steve Bolus draw Joe McCarthy

10/23/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Sam Steamboat beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
John Smith & Boris Volkoff beat Steve Bolus & Pat O’Hara in a 2 of 3 falls match
Abe Jacobs beat Pedro Godoy
Tony Marino beat Joe McCarthy

10/24/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Steve Bolus vs. Abe Jacobs
Tony Marino beat Pedro Godoy by DQ
Eddie Graham & Sam Steamboat beat John Smith & Boris Volkoff

10/26/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham, Abe Jacobs & Sam Steamboat beat John Smith, Tarzan Tyler & Boris Volkoff
Tony Marino beat Pedro Godoy
Steve Bolus vs. Joe McCarthy

10/27/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
Abe Jacobs & Tony Marino draw John Smith & Boris Volkoff(45:00)
Pedro Godoy draw Steve Bolus(20:00)
Sam Steamboat beat Joe McCarthy

10/29/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Abe Jacobs & Tony Marino
Sam Steamboat beat John Smith
Harry Smith beat Boris Volkoff by DQ
Pedro Godoy beat Steve Bolus

10/30/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham, Abe Jacobs & Sam Steamboat beat John Smith, Tarzan Tyler & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus beat Tim Tyler
Pedro Godoy draw Joe McCarthy

10/31/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Harry Smith beat Joe McCarthy
Sam Steamboat beat Boris Volkoff
Steve Bolus & Abe Jacobs beat Tarzan Tyler & Tim Tyler

11/2/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham, Abe Jacobs & Sam Steamboat vs. John Smith, Tarzan Tyler & Boris Volkoff in a no DQ, 3 of 5 falls match
Sweet Georgia Brown beat Betty Ann Spencer in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus beat Tim Tyler

11/3/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match to win World Tag Title
Abe Jacobs & Tony Marino beat John Smith & Boris Volkoff(17:00)
Harry Smith beat Pedro Godoy
Sweet Georgia Brown beat Betty Ann Spencer in a 2 of 3 falls match

11/4/64 Sarasota, FL
Tony Marino beat Tarzan Tyler by DQ
Abe Jacobs & Harry Smith beat Pedro Godoy & Joe McCarthy
Steve Bolus draw Don Hartnett

11/4/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
John Smith & Boris Volkoff vs. Eddie Graham & San Steamboat in a 2 of 3 falls match
Sweet Georgia Brown vs. Betty Ann Spencer in a 2 of 3 falls match
Coach John Heath vs. Tim Tyler

11/5/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham beat Tarzan Tyler
Abe Jacobs & Tony Marino beat John Smith & Boris Volkoff
Sweet Georgia Brown beat Betty Ann Spencer
Sam Steamboat beat Pedro Godoy
Steve Bolus beat Tim Tyler by DQ

11/6/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Abe Jacobs & Tony Marino beat Tarzan Tyler & Tim Tyler in a 2 of 3 falls match
Sweet Georgia Brown draw Betty Ann Spencer in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus draw Pedro Godoy
John Smith beat Joe McCarthy

11/7/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Tarzan Tyler vs. Pedro Godoy
Tim Tyler vs. Steve Bolus
Tony Marino vs. John Heath
Abe Jacobs vs. Joe McCarthy

11/7/64 Lakeland, FL
John Smith & Boris Volkoff beat Abe Jacobs & Tony Marino
Mr. X beat Steve Bolus
Rudy Kay beat Pedro Godoy

11/9/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
John Smith & Boris Volkoff beat The Kentuckians(Luke Brown & Jake Smith) in a 2 of 3 falls match
Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Abe Jacobs & Tony Marino in a 2 of 3 falls match
Rudy Kay beat Pedro Godoy
The Beast(aka Yvon Marion) beat Steve Bolus

11/10/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Kentuckians beat Tarzan Tyler & Tim Tyler by DQ
Abe Jacobs beat John Smith
Tony Marino beat The Beast by DQ
Rudy Kay beat Pedro Godoy by DQ

11/11/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Assassins beat The Kentuckians
Tarzan Tyler beat Abe Jacobs
The Beast draw Rudy Kay
Carlos Mendoza beat Charley Laye
Don Harnett beat Pedro Godoy

11/11/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Coach John Heath vs. Tim Tyler in a 2 of 3 falls, no DQ match
John Smith & Boris Volkoff vs. Harry Smith & Tony Marino in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus vs. Joe McCarthy

11/12/64 Sarasota, FL
Abe Jacobs, Tony Marino & Pat O’Hara beat Mr. X, Tarzan Tyler & Tim Tyler by DQ
Steve Bolus beat The Beast
Pedro Godoy draw Rudy Kay

11/12/64 St. Petersburg, FL
Tim Tyler, Tarzan Tyler & Mr. X beat Abe Jacobs, Pat O’Hara & Tony Marino
The Beast beat Steev Bolus
Pedro Godoy draw Rody Kay

11/13/64 North Miami Beach, FL @ Auditorium
Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Abe Jacobs & Tony Marino in a 2 of 3 falls, no time limit match
Pedro Godoy vs. Joe McCarthy
Steve Bolus vs. The Beast
Rudy Kay vs. John Smith

11/14/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Orton beat Tarzan Tyler by DQ in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat Steve Bolus & Rudy Kay
The Beast draw Harry Smith

11/16/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Duke Keomuka beat Rudy Kay
Tarzan Tyler beat Abe Jacobs in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus & Tony Marino beat Pedro Godoy & The Beast in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match

11/17/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Beast(sub for Tim Tyler) & Tarzan Tyler beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy beat Steve Bolus
The Assassins beat Abe Jacobs & Tony Marino
Duke Keomuka beat Rudy Kay

11/18/64 Sarasota, FL
Steve Bolus & Abe Jacobs beat John Smith & Boris Volkoff
Sam Steamboat beat The Beast
Tarzan Tyler beat Pat O’Hara

11/18/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
The Assassins vs. Harry Smith & Tony Marino in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka vs. Ray Gordon in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy vs. Rudy Kay

11/19/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Assassins beat Joe McCarthy & Tarzan Tyler
Tony Marino beat Duke Keomuka by DQ
Steve Bolus & Sam Steamboat beat John Smith & Boris Volkoff
Abe Jacobs beat Pedro Godoy
Don Harnett beat The Beast

11/20/64 North Miami Beach, FL @ Auditorium
The Beast(aka The Beast aka Yvon Cormier) beat Joe McCarthy
John Heath beat Duke Keomuka
Abe Jacobs & Tony Marino beat John Smith & Boris Volkoff in a 2 of 3 falls match
Pedro Godoy beat George Grant

11/21/64 St. Petersburg, FL
The Assassins beat Pat O’Hara & Harry Smith
Tarzan Tyler beat Steve Bolus
Don Hartnett beat Charlie Laye

11/21/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Tarzan Tyler beat George Grant
Steve Bolus beat The Beast
The Assassins draw Abe Jacobs & Tony Marino

11/23/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tony Marino & Sam Steamboat beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus & George Grant beat John Smith & Boris Volkoff
Abe Jacobs beat Tarzan Tyler
Duke Keomuka beat The Beast

11/24/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tarzan Tyler beat Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Bob Orton beat Sam Steamboat
The Assassins beat John Smith & Boris Volkoff
Tony Marino beat The Beast
Abe Jacobs draw Duke Keomuka(20:00)

11/25/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
The Assassins vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Tarzan Tyler vs. George Grant in a 2 of 3 falls match
Steve Bolus vs. Pedro Godoy

11/25/64 Sarasota, FL
Bob Orton beat Sam Steamboat
Abe Jacobs & Tony Marino beat John Smith & Boris Volkoff
Don Hartnett beat The Beast

11/26/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Bob Orton beat Tarzan Tyler
Haystacks Calhoun & Abe Jacobs beat The Assassins
Hiro Matsuda beat Tony Marino
Duke Keomuka beat George Grant
Boris Volkoff beat Steve Bolus

11/27/64 Miami Beach, FL @ Auditorium

11/27/64 St. Petersburg, FL
Bob Orton beat Tony Marino
Tarzan Tyler beat Abe Jacobs
The Assassins beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda

11/28/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
George Drake beat The Beast
Chief Little Eagle beat Pedro Godoy
Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Steve Bolus & George Grant
Plus 2 other matches

11/30/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Assassins draw Hiro Matsuda & Bob Orton
Chief Little Eagle beat The Beast
George Drake beat John Heath
Harry Smith beat Buddy Hackney

11/30/64 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Tony Mrino & Abe Jacobs vs. John Smith & Boris Volkoff
Tarzan Tyler vs. Steve Bolus
Plus 2 other matches

12/1/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Orton beat Tarzan Tyler by DQ in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Chief Little Eagle beat John Smith
George Drake beat Boris Volkoff
George Grant beat The Beast

12/2/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. The Assassins in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat vs. Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
Abe Jacobs vs. John Smith

12/2/64 Sarasota, FL
Tony Marino vs. Bob Orton
George Drake & Chief Little Eagle vs. Pedro Godoy & The Beast
George Grant vs. Boris Volkoff

12/3/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Hiro Matsuda & Bob Orton
Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins
Chief Little Eagle beat John Smith
Abe Jacobs draw Duke Keomuka
George Drake beat Boris Volkoff

12/4/64 Miami Beach, FL @ Auditorium

12/4/64 St. Petersburg, FL
Tarzan Tyler beat Sam Steamboat
The Assassins draw John Smith & Boris Volkoff
Tim Tyler beat Tony Marino
Corsica Jean draw Abe Jacobs

12/5/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Corsica Jean & Corsica Joe beat George Grant & Masked Rebel
Fred Blassie beat Abe Jacobs
George Drake & Chief Little Eagle beat Pedro Godoy & Buddy Hackney

12/7/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match
George Drake & Chief Little Eagle beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Corsica Joe beat Abe Jacobs
Corsica Jean beat The Beast

12/7/64 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Orton
John Heath beat Don Hartnett
Harry Smith beat Pedro Godoy
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Abe Jacobs & Tony Marino

12/8/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
NWA World Champion Lou Thesz beat Fred Blassie in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda & Bob Orton beat Tarzan Tyler & Tim Tyler by DQ in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle
Tony Marino beat Corsica Joe by DQ
Duke Keomuka draw Sam Steamboat

12/9/64 Sarasota, FL
NWA World Champion Lou Thesz beat Bob Orton by DQ
The Assassins beat Abe Jacobs & Tony Marino
Sam Steamboat beat Corsica Joe

12/9/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Tarzan Tyler & Tim Tyler vs. Hiro Matusda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
George Drake vs. Corsica Joe in a 2 of 3 falls match
Chief Little Eagle vs. Pedro Godoy

12/10/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
NWA World Champion Lou Thesz draw Hiro Matsuda
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Tarzan Tyler & Tim Tyler to win World Tag Title
Bob Orton beat Fred Blassie by DQ
The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle
Tony Marino beat Duke Keomuka by DQ
Abe Jacobs draw Corsica Jean

12/11/64 Miami Beach, FL @ Convention Hall
NWA World Champion Lou Thesz draw Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat Eddie Graham & Sam Steamboat
Tim Tyler beat George Drake
Pedro Godoy draw Tony Marino(sub for Corsica Joe)

12/11/64 St. Petersburg, FL
Bob Orton beat Chief Little Eagle

12/12/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
No wrestling

12/14/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bob Orton no contest with Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat draw Tim Tyler

12/14/64 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Tony Marino & Abe Jacobs vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Corsica Joe & Corsica Jean vs. Harry Smith & John Heath
Don Hartnett vs. Tom Bradley
The Beast vs. Pedro Godoy

12/15/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Hiro Matsuda & Bob Orton beat Tarzan Tyler & Tim Tyler in a lights out, Texas death match
Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match
Tony Marino & Abe Jacobs beat Corsica Joe & Corsica Jean
Duke Keomuka beat Georeg Grant
Chief Little Eagle beat Pedro Godoy

12/16/64 Sarasota, FL
Abe Jacobs & Tony Marino beat The Assassins
Bob Orton draw Sam Steamboat
Don Hartnett beat Pedro Godoy

12/16/64 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Tarzan Tyler vs. Hiro Matusda in a 2 of 3 falls match
George Drake & Chief Little Eagle vs. Corsica Joe & Corsica Jean in a 2 of 3 falls match
George Grant vs. Tim Tyler

12/17/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Assassins beat Eddie Graham & Sam Steamboat by DQ
Tarzan Tyler & Tim Tyler beat Hiro Matsuda & Bob Orton
Corsica Jean draw Tony Marino
Abe Jacobs beat Pedro Godoy
Corsica Joe draw Chief Little Eagle

12/18/64 Miami Beach, FL @ Auditorium
Duke Keomuka beat Steve Bolus
Bob Orton beat Masked Rebel
George Drake & Chief Little Eagle beat The Assassins by DQ

12/19/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Hiro Matsuda beat Fred Blassie
Don Harnett beat Buddy Hackney
The Assassins draw Abe Jacobs & Tony Marino

12/21/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tarzan Tyler vs. Bob Orton in a no DQ, no time limit, 2 of 3 falls match
Abe Jacobs & Tony Marino vs. Corsica Joe & Corsica Jean in a 2 of 3 falls match
Don Hartnett vs. Tom Bradley

12/21/64 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Eddie Graham & Sam Steamboat vs. The Assassins
Plus 3 other matches

12/22/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match
The Assassins beat Abe Jacobs & Tony Marino
Duke Keomuka beat Corsica Joe(11:00) by DQ
Bob Orton beat Pat O’Hara(14:00) via pinfall
Corsica Jean draw Harry Smith(15:00)

12/23/64 Sarasota, FL
The Assassins beat Abe Jacobs & Tony Marino
Bob Orton no contest with Tarzan Tyler
Sam Steamboat beat Pedro Godoy

12/25/64 Miami Beach, FL @ Convention Hall
WWWF Champion Bruno Sammartino beat Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Corsica Joe & Corsica Jean beat Abe Jacobs & Tony Marino in a 2 of 3 falls match
George Drake beat Pedro Godoy
Corsica Joe(sub for Rito Carreon) beat Arnold Skaaland

12/25/64 St. Petersburg, FL @ National Guard Armory
The Assassins vs. Tarzan Tyler & Tim Tyler
Bob Orton vs. Lou Bastien
Little Beaver vs. Fuzzy Cupid

12/26/64 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
George Drake & Charlie Laye beat Corsica Jean & Corsica Joe by DQ
Tarzan Tyler beat Abe Jacobs
Bob Orton beat Tony Marino
Buddy Hackney draw Duke Keomuka

12/26/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham, Bob Orton & Sam Steamboat beat Billy Strong, Tarzan Tyler & Tim Tyler
Abe Jacobs & Tony Marino beat The Assassins by DQ
George Drake draw Duke Keomuka
Little Beaver beat Pee Wee James
Abe Jacobs beat Rube Wright

12/28/64 Orlando, FL @ American Legion Arena
Little Beaver beat Pee Wee James
Sam Steamboat beat Tarzan Tyler
Don Hartnett beat Pedro Godoy
Corsica Jean & Corsica Joe draw George Drake & Chief Little Eagle

12/28/64 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
The Angel vs. Tom Bradley
Duke Keomuka beat Coach John Heath
Lou Bastien vs. Bob Orton
The Assassins vs. Abe Jacobs & Tony Marino

12/29/64 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Tarzan Tyler beat Bob Orton in a 2 of 3 falls, no time limit match to win Southern Title
Lou Bastien & Dick Steinborn beat The Assassins
Little Beaver beat Pee Wee James(sub for Tiny Bell)
Corsica Joe draw George Drake
Corsica Jean draw Chief Little Eagle

12/30/64 Sarasota, FL
The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle
Little Beaver beat Pee Wee James
Sam Steamboat beat Bob Orton

12/31/64 Jacksonville, FL @ Coliseum
Dick Steinborn beat Tarzan Tyler by DQ
The Assassins beat Abe Jacobs & Tony Marino
George Drake, Chief Little Eagle & Little Beaver beat Corsica Jean, Corsica Joe & Pee Wee James
Sam Steamboat beat Tim Tyler
Duke Keomuka beat Pedro Godoy

Last edited on Mon Jan 22nd, 2018 12:30 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
1/1/65 St. Petersburg, FL
Dick Steinborn beat Bob Orton by DQ
Duke Keomuka beat Chief Little Eagle
Little beaver beat Pee Wee James
The Assassins beat Abe Jacobs & Tony Marino

1/2/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
3 matches including Dick Steinborn, Sam Steamboat, Rito Carreon, Corsica Joe, Corsica Jean and others

1/2/65 Lakeland, FL
George Drake beat Pedro Godoy
Chief Little Eagle beat Duke Keomuka by DQ
Corsica Joe & Corsica Jean beat Lou Bastien & Dick Steinborn

1/4/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
George Drake beat Paul DeGalles
Duke Keomuka beat Abe Jacobs
Bob Orton & Dick Steinborn beat Fred Blassie & Tarzan Tyler by DQ

1/4/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Eddie Graham & Sam Steamboat vs. The Assassins
Plus 3 other matches

1/5/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Tarzan Tyler beat Sam Steamboat
George Drake & Chief Little Eagle beat Corsica Jean & Corsica Joe
Duke Keomuka beat Tony Marino
Bob Orton beat Abe Jacobs
Tito Carreon beat Tom Bradley

1/5/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Don Harnett beat Buddy Hack
Harry Smith beat Pedro Godoy
The Assassins beat Lou Bastien & Dick Steinborn
Eddie Graham beat Fred Blassie in a 2 of 3 falls match

1/6/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center  
Dick Steinborn beat Fred Blassie by DQ in a 2 of 3 falls match
Chief Little Eagle beat Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
George Drake draw Harry Smith

1/6/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Bob Orton vs. Tarzan Tyler
Chief Little Beaver vs. Pee Wee James
Corsica Joe & Corsica Jean vs. Abe Jacobs & Tony Marino
Lou Bastien vs. Pedro Godoy

1/6/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match
Paul DeGalles beat Buddy Hack(sub for Rito Carreon)
Don Hartnett beat Tom Bradley(17:00)

1/8/65 St. Petersburg, FL
Bob Orton beat Tito Carreon

1/9/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Chief Little Eagle & George Drake
Yukon Eric beat Pedro Zapata
Danny Miller beat Tony Marino

1/9/65 Lakeland, FL
Bob Orton draw Dick Steinborn

1/11/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tarzan Tyler beat Dick Steinborn
Danny Miller beat Duke Keomuka by DQ
Chief Little Eagle & George Drake beat Corsica Jean & Corsica Joe

1/11/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Harry Smith vs. Paul DeGalles
Yukon Eric vs. Fred Blassie
Tito Carreon vs. Bob Orton
Sam Steamboat & Eddie Graham vs. The Assassins

1/12/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

1/12/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Orton vs. George Drake
Fred Blassie vs. Tito Carreon
Danny Miller & Chief Little Eagle vs. Corsica Jean & Corsica Joe
Yukon Eric & Dick Steinborn vs. The Assassins

1/13/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Fred Blassie vs. Dick Steinborn
George Drake beat Bob Orton by DQ
Little Beaver beat Pee Wee James

1/13/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Tito Carreon & Lou Bastien vs. Corsica Jean & Corsica Joe
Pedro Godoy vs. Danny Miller
Tarzan Tyler vs. Yukon Eric
Chief Little Eagle vs. Pedro Zapata

1/13/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins by reverse decision in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka beat Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Don Hartnett beat Paul DeGalles

1/14/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Tarzan Tyler beat Bob Orton
George Drake & Chief Little Eagle beat The Assassin by DQ
Fred Blassie draw Dick Steinborn
The Destroyer beat Dick Steinborn
Danny Miller & Tito Carreon beat Corsica Jean & Corsica Joe

1/15/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall

1/15/65 Clearwater, FL
Bob Orton draw Sam Steamboat

1/16/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Danny Miller beat Pedro Godoy
The Assassins beat Dick Steinborn & Tito Carreon
Corsica Joe & Corsica Jean draw George Drake & Chief Little Eagle

1/16/65 Palatka, FL @ National Guard Armory
Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins
Duke Keomuka beat Rito Carreon(aka Luis Hernandez)
Fred Blassie beat Bob Orton

1/17/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Tito Carreon vs. Paul DeGalles
Bob Orton vs. Tarzan Tyler
Fred Blassie vs. Sam Steamboat

1/18/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Gordon beat Pedro Zapata
Danny Miller & Judy Grable beat Duke Keomuka & Betty Boucher
Dick Steinborn & Chief Little Eagle beat The Assassins

1/19/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Haystacks Calhoun(sub for Yukon Eric) & Dick Steinborn beat Fred Blassie & Tarzan Tyler by DQ
Danny Miller draw Bob Orton
Rito Carreon & Harry Smith beat Corsica Jean & Corsica Joe
Don Hartnett beat Paul DeGalles

1/19/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham beat The Destroyer
The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle
Bette Boucher beat Judy Grable by DQ
Sam Steamboat beat Pedro Zapata
Ray Gordon beat Pedro Godoy

1/20/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Tarzan Tyler vs. Sam Steamboat
The Assassins vs. Chief Little Eagle & George Drake
Danny Miller vs. Ray Gordon

1/20/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Fred Blassie vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham & Dick Steinborn vs. Corsica Joe & Corsica Jean in a 2 of 3 falls match
Judy Grable vs. Bette Boucher in a 2 of 3 falls match

1/21/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Danny Miller vs. Bob Orton
Eddie Graham vs. Tarzan Tyler
Bette Boucher vs. Judy Grable
The Assassins vs. Sam Steamboat & Dick Steinborn

1/22/65 St. Petersburg, FL
Betty Boucher beat Judy Grable
Danny Miller beat Bob Orton
The Assassins beat Dick Steinborn & Sam Steamboat

1/23/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat The Assassins
Danny Miller beat Ray Gordon
Tito Carreon draw Pedro Zapata

1/25/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick Steinborn beat Fred Blassie
Danny Miller beat Duke Keomuka
The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle

1/25/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Bob Orton vs. Tarzan Tyler
Paul DeGalles vs. Ray Gordon
Bette Boucher vs. Fabulous Moolah
Tito Carreon & Sam Steamboat vs. Corsica Jean & Corsica Joe

1/26/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

1/26/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins beat Rito Carreon & Danny Miller
Dick Steinborn beat Tarzan Tyler
Fred Blassie beat Bob Orton
Bette Boucher beat Fabulous Moolah by DQ
Duke Keomuka draw Chief Little Eagle

1/27/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Eddie Graham vs. Tarzan Tyler
Fabulous Moolah vs. Betty Boucher in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka vs. Danny Miller
Tom Bradley vs. Coach John Heath

1/27/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Dick Steinborn vs. Bob Orton in a 2 of 3 falls match
The Assassins vs. Rito Carreon & Ray Gordon in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Paul DeGalles

1/27/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Chief Little Eagle & George Drake beat Corsica Joe & Corsica Jean
Sam Steamboat beat Fred Blassie in a 2 of 3 falls match
Don Hartnett beat Pedro Zapata

1/28/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Eddie Graham & Sam Steamboat
The Assassins beat Danny Miller & Dick Steinborn
Fabulous Moolah beat Bette Boucher
Duke Keomuka draw Chief Little Eagle
George Drake beat Corsica Jean

1/29/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall

1/30/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Danny Miller & Sam Steamboat beat Corsica Joe & Corsica Jean
Fred Blassie beat Ray Gordon
Danny Miller beat Paul DeGalles

2/1/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Danny Miller beat Corsica Joe
George Drake beat Corsica Jean
Eddie Graham & Haystacks Calhoun beat The Assassins

2/1/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Bob Orton & Dick Steinborn
Chief Little Eagle beat Duke Keomuka
Rito Carreon beat Paul DeGalles
Ray Gordon beat Pedro Zapata
Sam Steamboat beat The Destroyer

2/2/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Bob Orton beat Chief Little Eagle
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Fred Blassie & Tarzan Tyler
George Drake draw Sam Steamboat
Danny Miller beat Duke Keomuka

2/2/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

2/3/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Paul DeGalles vs. Pedro Zapata
Tito Carreon & Ray Gordon vs. Corsica Jean & Corsica Joe
Danny Miller vs. Bob Orton
Haystacks Calhoun vs. Tarzan Tyler

2/3/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Eddie Graham vs. Fred Blassie in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. The Destroyer in a 2 of 3 falls match
Harry Smith vs. Duke Keomuka

2/3/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Assassins beat Chief Little Eagle & George Drake in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat draw Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Don Hartnett beat Pedro Godoy

2/4/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Haystacks Calhoun & Eddie Graham vs. The Assassins
Tarzan Tyler vs. Hiro Matsuda
Fred Blassie vs. Sam Steamboat
Danny Miller & Tito Carreon vs. Corsica Joe & Corsica Jean
Ray Gordon vs. Duke Keomuka

2/5/65 St. Petersburg, FL
Bob Orton beat Tarzan Tyler
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat The Assassins
Hiro Matsuda beat Sam Steamboat
Chief Little Eagle beat Fred Blassie by DQ

2/6/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Fred Blassie beat Hiro Matsuda
Danny Miller beat Malcolm Brennerman(sub for The Destroyer)
Sam Steamboat & Haystacks Calhoun beat Paul DeGalles & Pedro Zapata

2/8/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Dick Steinborn draw Tarzan Tyler
Bob Orton beat Fred Blassie
Danny Miller beat Pedro Godoy
Chief Little Eagle & George Drake beat Paul DeGalles & Pedro Godoy

2/8/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
The Assassins vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Tito Carreon vs. Ray Gordon
Pedro Godoy vs. Sam Steamboat
Beau Brummel vs. Lord Littlebrook

2/9/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Assassins vs. Danny Miller & Dick Steinborn
Tarzan Tyler vs. Chief Little Eagle
Lord Littlebrook vs. Bull Brummell
Fred Blassie vs. Sam Steamboat

2/9/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
No wrestling

2/10/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Dick Steinborn vs. Fred Blassie in a 2 of 3 falls match
Marcel Semard & Pedro Zapata vs. Lord Littlebrook & Danny Miller in a 2 of 3 falls match
Paul DeGalles vs. Chief Little Eagle

2/10/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Assassins vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Tarzan Tyler beat Bob Orton
George Drake vs. Ray Gordon

2/12/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Fred Blassie & Tarzan Tyler by DQ
Tito Carreon & Dick Steinborn vs. Paul DeGalles & Pedro Zapata
Beau Brummell vs. Lord Littlebrook

2/12/65 St. Petersburg, FL
Danny Miller draw Bob Orton
George Drake vs. Ray Gordon
The Assassins vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda

2/13/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Chief Little Eagle beat Pedro Zapata
Fred Blassie beat Tito Carreon
Bob Orton beat George Drake

2/14/65 Clearwater, FL
Lord Littlebrook beat Frenchy Lamont
Hiro Matsuda beat Tito Carreon
The Assassins no contest with Fred Blassie & Tarzan Tyler

2/15/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Tarzan Tyler beat Bob Orton
NWA World Champion Lou Thesz beat Fred Blassie
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat George Drake & Chief Little Eagle
Lord Littlebrook beat Frenchy Lamont

2/15/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
The Assassins vs. Haystacks Calhoun & Eddie Graham
Baby Cheryl vs. Darling Dagmar
Tito Carreon vs. Danny Miller
Ray Gordon vs. Sam Steamboat

2/16/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Chief Little Eagle & George Drake vs. Pedro Zapata & Pedro Godoy
Rito Carreon vs. Duke Keomuka
Ray Gordon vs. Paul DeGalles

2/16/65 Tampa, FL @ Curtis Nixon Hall
NWA World Champion Lou Thesz beat Tarzan Tyler by DQ
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat The Assassins
Bob Orton beat Fred Blassie
Hiro Matsuda draw Sam Steamboat
Danny Miller beat Dick Steinborn

2/17/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Lou Thesz & Dick Steinborn vs. Tarzan Tyler & Fred Blassie in a 2 of 3 falls match
Baby Cheryl vs. Darling Dagmar
Bob Orton vs. Danny Miller in a 2 of 3 falls match

2/17/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Sam Steamboat(sub for Eddie Graham) & Haystacks Calhoun beat The Assassins
Lord Littlebrook beat Frenchy Lamont in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka beat Chief Little Eagle

2/18/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
George Drake draw Bob Orton
NWA World Champion Lou Thesz draw Danny Miller
Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda

2/19/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall
NWA World Champion Lou Thesz beat Fred Blassie
Darling Dagmar & Lord Littlebrook beat Diamond Lil & Frenchie LaMont
Tarzan Tyler vs. Hiro Matsuda
Danny Miller vs. Bob Orton
Duke Keomuka vs. Sam Steamboat

2/20/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Danny Miller draw Tarzan Tyler
Plus 5 other matches

2/22/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Sam Steamboat draw Dick Steinborn
Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Ray Gordon beat Harry Smith
Don Hartnett beat Paul DeGalles

2/22/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Pat O’Hara vs. Pedro Zapata
Tom Bradley vs. Tito Carreon
Danny Miller vs. Bob Orton
The Assassins vs. George Drake & Chief Little Eagle

2/23/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Rito Carreon & Dick Steinborn vs. Pedro Zapata & Paul DeGalles
Don Hartnett vs. Tom Bradley
John Heath vs. Harry Smith

2/23/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match
Danny Miller beat Bob Orton
Sam Steamboat beat George Drake
Ray Gordon draw Duke Keomuka

2/23/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Kentuckians beat Fred Blassie & Tarzan Tyler by DQ
Hiro Matsuda beat George Cannon
Bill Dromo beat Tony Marino
Gino Brito beat George Harris(aka George Harris)
Chief Little Eagle beat Bobby Lane

2/24/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Fred Blassie & Tarzan Tyler beat Hiro Matsuda & Duke Keomuka by DQ in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat vs. George Drake
Chief Little Eagle vs. Paul DeGalles

2/24/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
The Assassins vs. Haystacks Calhoun & Eddie Graham in a 2 of 3 falls match
Bob Orton vs. Dick Steinborn in a no DQ, 2 of 3 falls match
Danny Miller vs. Ray Gordon

2/25/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Eddie Graham & Haystacks Calhoun vs. The Assassins
Danny Miller vs. Tarzan Tyler
Bob Orton vs. Fred Blassie
Sam Steamboat vs. Duke Keomuka

2/26/65 St Petersburg, FL @ National Guard Armory
Haystacks Calhoun & Sam Steamboat beat Tarzan Tyler & Fred Blassie by DQ
Bob Orton beat George Drake
Danny Miller draw Hiro Matsuda
Duke Keomuka beat Ray Gordon

2/27/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
George Drake & Chief Little Eagle no contest with The Assassins
Duke Keomuka beat Pedro Zapata

2/28/65 Clearwater, FL
Haystacks Calhoun won 7-man battle royal
Sam Steamboat beat Tarzan Tyler by DQ

3/1/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Fred Blassie & Tarzan Tyler beat The Assassins
Sam Steamboat draw Dick Steinborn
Bill Dromo beat Ray Gordon
Danny Miller beat Pedro Zapata

3/1/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building @ Polo Grounds
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Chief Little Eagle & George Drake in a 2 of 3 falls match
Bobo Brazil beat Rocky Storm in a 2 of 3 falls match
Haystacks Calhoun beat Bob Orton(14:00) by DQ
Tito Carreon draw Paul DeGalles(15:00)

3/2/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Rito Carreon & Dick Steinborn vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Bob Orton vs. Pedro Zapata
Harry Smith vs. Paul DeGalles

3/2/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat Fred Blassie & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
Danny Miller beat Sam Steamboat(23:00)
The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle(20:00)
Bobo Brazil beat Rocky Storm(11:00)
Bill Dromo beat Ray Gordon(11:00) via pinfall

3/3/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Eddie Graham & Haystacks Calhoun vs. The Assassins in a falls count anywhere match with 2 referees
Danny Miller vs. Bob Orton
Bobo Brazil vs. Roosevelt Hamilton
George Drake vs. Ray Gordon

3/3/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Hiro Matsuda & Duke Keomuka beat Fred Blassie & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat beat Bill Dromo by DQ in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn draw Chief Little Eagle

3/4/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat The Assassins by DQ in a 2 of 3 falls match
Danny Miller beat Bob Orton
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Fred Blassie & Tarzan Tyler
Bobo Brazil beat Rocky Storm
Bill Dromo beat Chief Little Eagle

3/5/65 St. Petersburg, FL
Tarzan Tyler beat Hiro Matsuda
Duke Keomuka beat Sam Steamboat
Fred Blassie draw Danny Miller
Hiro Matsuda vs. Tarzan Tyler
Haystacks Calhoun won 7-man battle royal

3/6/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bill Dromo beat Tito Carreon
Danny Miller beat Fred Blassie
Dick Steinborn won 6-man battle royal

3/6/65 Lakeland, FL
Danny Miller beat Bob Orton

3/6/65 Leesburg, FL @ National Guard Armory
Fred Blassie & Tarzan Tyler vs. Haystacks Calhoun & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat vs. Paul DeGalles in a 2 of 3 falls match
Chief Little Eagle vs. Ray Gordon

3/7/65 Clearwater, FL
Haystacks Calhoun & Sam Steamboat beat Fred Blassie & Tarzan Tyler
Bill Dromo beat Chief Little Eagle
George Drake draw Ray Gordon

3/8/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bill Dromo beat George Drake
Ray Gordon beat Pedro Zapata
Danny Miller beat Bob Orton
The Assassins beat Fred Blassie & Tarzan Tyler

3/8/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Tom Bradley vs. Harry Smith
Paul DeGalles vs. Chief Little Eagle
Sam Steamboat vs. Dick Steinborn
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Haystacks Calhoun & Eddie Graham by DQ

3/9/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
George Drake beat Pedro Zapata
Duke Keomuka draw Dick Steinborn
Bill Dromo beat Chief Little Eagle
The Assassins beat Haystacks Calhoun & Eddie Graham in a Texas death match

3/10/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Hiro Matsuda beat Tarzan Tyler by DQ
Dick Steinborn beat Ray Gordon
Bob Orton & Bill Dromo draw George Drake & Chief Little Eagle

3/10/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
The Assassins vs. The Kentuckians in a 2 of 3 falls match
Danny Miller vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat vs. Paul DeGalles

3/11/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka
Tarzan Tyler vs. Bob Orton
Dick Steinborn vs, George Drake

3/12/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall
The Kentuckians(Luke Brown & Jake Smith) beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Tarzan Tyler beat Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Danny Miller beat George Drake
Ray Gordon beat Pedro Zapata

3/13/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Dick Steinborn beat Tom Bradley
Bill Dromo beat Ray Gordon
The Wrecker(aka Frank Shields) draw Sam Steamboat
The Kentuckians beat Paul DeGalles & Pedro Zapata

3/15/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Gino Brito beat Paul DeGalles
The Wrecker beat Chief Little Eagle
Bill Dromo no contest with Dick Steinborn
The Kentuckians beat The Assassins

3/15/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ
Danny Miller vs. Tarzan Tyler
George Drake vs. Bob Orton
Ray Gordon vs. Pedro Zapata

3/16/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Gino Brito beat Paul DeGalles
Bob Orton beat Dick Steinborn
Danny Miller beat Tarzan Tyler
The Kentuckians beat The Assassins

3/16/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
George Drake & Chief Little Eagle beat The Destroyer & Tony Nero
Harry Smith beat Pedro Zapata
The Wrecker beat Greg Peterson
Bill Dromo beat Ray Gordon

3/17/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Tarzan Tyler draw Dick Steinborn(45:00) in a 2 of 3 falls match
George Drake beat The Wrecker(21:00) by DQ

3/17/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Eddie Graham & San Steamboat in a 2 of 3 falls match
Bob Orton vs. Danny Miller in a 2 of 3 falls match
Chief Little Eagle vs. Bill Dromo

3/18/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Bob Orton vs. Tarzan Tyler
The Kentuckians vs. The Assassins
Dick Steinborn vs. Duke Keomuka

3/19/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall
The Kentuckians beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Eddie Graham beat Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
Sam Steamboat beat Ray Gordon
Gino Brito draw The Wrecker

3/19/65 St. Petersburg, FL
Danny Miller beat Bob Orton
Bill Dromo vs. Dick Steinborn
The Assassins vs. George Drake & Chief Little Eagle

3/20/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Tarzan Tyler beat Tony Marino
Bill Dromo beat George Drake
The Wrecker draw Dick Steinborn
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Gino Brito & Ray Gordon

3/20/65 Leesburg, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Bob Orton vs. Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
George Drake vs. Ray Gordon

3/22/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians beat The Assassins
Harry Smith beat Pedro Zapata
The Wrecker beat Ray Gordon
Bill Dromo beat Gino Brito

3/22/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
The Assassins vs. The Kentuckians
Hiro Matsuda vs. Danny Miller
Gino Brito vs. Paul DeGalles
Chief Little Eagle vs. Pedro Zapata

??3/22/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Danny Miller beat Tarzan Tyler by DQ
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Eddie Graham & Sam Steamboat
Bob Orton draw Sam Steamboat
Chief Little Eagle beat Ron Wright
George Drake beat Paul DeGalles

3/23/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Orton vs. Tarzan Tyler
Eddie Graham & Sam Steamboat vs. Bill Dromo & Ron Wright
Dick Steinborn vs. Duke Keomuka
George Drake vs. The Wrecker

3/24/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Assassins beat George Drake & Chief Little Eagle in a 2 of 3 falls match
Coach John Heath beat Ron Wright(sub for Ray Gordon)
Ray Gordon beat Paul DeGalles(sub for Don Hartnett)

3/24/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Eddie Graham & San Steamboat vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a fists vs. karate, 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
Plus 1 other match

3/26/65 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Assassins beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
The Kentuckians beat Bill Dromo & Bob Orton
Danny Miller beat George Drake(sub for Tarzan Tyler)
The Wrecker beat Chief Little Eagle

3/26/65 St. Petersburg, FL
The Assassins vs. The Kentuckians
The Wrecker vs. Dick Steinborn
Bob Orton beat Sam Steamboat
Bill Dromo vs. Danny Miller

3/27/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat George Drake & Chief Little Eagle
The Wrecker beat Gino Brito
Dick Steinborn beat Ron Wright

3/28/65 Clearwater, FL
The Kentuckians beat Bill Dromo & Bob Orton by DQ

3/29/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bill Dromo & Bob Orton beat Danny Miller & Dick Steinborn
Tarzan Tyler beat Eddie Graham
Sam Steamboat beat George Drake
Harry Smith beat Paul DeGalles

3/29/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
The Kentuckians beat The Assassins
The Wrecker beat Ray Gordon
Duke Keomuka beat Chief Little Eagle
Gino Brito beat Paul DeGalles

3/30/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Assassins beat George Drake & Dick Steinborn by DQ
Danny Miller no contest with Tarzan Tyler
Bill Dromo vs. Sam Steamboat
Gino Brito vs. Duke Keomuka

3/30/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians vs. Bob Orton & The Wrecker
Chief Little Eagle vs. Pedro Zapata
Ray Gordon vs. Paul DeGalles

3/31/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Assassins beat The Kentuckians by countout in a 2 of 3 falls match
George Drake beat Ray Gordon in a 2 of 3 falls match
Dan Hartnett draw Harry Smith

3/31/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Dick Steinborn vs. Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
The Wrecker vs. Chief Little Eagle
Paul DeGalles vs. Gino Brito

3/31/65 Fort Lauderdale, FL @ War Memorial Auditorium
Danny Miller vs. Bill Dromo in a no DQ, no holds barred match
Eddie Graham vs. Bob Orton
Sam Steamboat vs. Mr. X
Plus other matches

Last edited on Mon Jan 29th, 2018 01:14 am by dbaker3179

dbaker3179



Joined: Sun Mar 1st, 2009
Location: Raleigh, North Carolina USA
Posts: 1393
Status: 
Offline
4/1/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Kentuckians beat The Assassins by DQ
Bill Dromo & Bob Orton beat George Drake & Chief Little Eagle
Duke Keomuka beat Sam Steamboat
Dick Steinborn beat The Wrecker by DQ
Gino Brito beat Ray Gordon

4/2/65 St. Petersburg, FL
Bill Dromo & Bob Orton vs. Danny Miller & Dick Steinborn
George Drake vs. Ray Gordon
Harry Smith vs. Pedro Zapata

4/2/65 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Kentuckians beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka draw Sam Steamboat
Chief Little Eagle beat The Wrecker by DQ
Gino Brito beat Paul DeGalles

4/3/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
The Assassins & The Avenger(Lee Henning) beat Eddie Graham, Sam Steamboat & Dick Steinborn
Louie Tillet beat Paul DeGalles
Gino Brito & Ray Gordon beat George Cannon & George Harris by DQ

4/3/65 Leesburg, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians beat Bill Dromo & Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka beat Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
Danny Miller beat George Drake

4/5/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Louie Tillet beat Harry Smith
Sam Steamboat beat Ray Gordon
Eddie Graham beat The Wrecker
Bill Dromo & Bob Orton draw Danny Miller & Dick Steinborn

4/5/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Don Harnett draw Coach John Heath
Duke Keomuka beat Gino Brito
The Assassins beat The Kentuckians
George Cannon & George Harris beat George Drake & Chief Little Eagle

4/6/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Ray Gordon vs. Louie Tillet
Duke Keomuka vs. Danny Miller
The Assassins vs. The Kentuckians
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bill Dromo & Bob Orton by DQ

4/6/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Chief Little Eagle & George Drake vs. George Harris & George Cannon
The Wrecker vs. Gino Brito
Harry Smith vs. Paul DeGalles

4/7/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins by countout in a 2 of 3 falls match
Danny Miller beat George Drake in a 2 of 3 falls match
Chief Little Eagle beat George Harris(19:00) via pinfall

4/7/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
The Kentuckians vs. Bill Dromo & Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Duke Keomuka vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match
George Cannon vs. Gino Brito

4/8/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Haystacks Calhoun & Eddie Graham beat The Assassins
The Kentuckians beat Bill Dromo & Bob Orton
Danny Miller beat Duke Keomuka
Chief Little Eagle beat Louie Tillet by DQ
The Wrecker beat Gino Brito.

4/9/65 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Haystacks Calhoun beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
Jake Smith vs. Bob Orton
George Drake vs. The Wrecker
Duke Keomuka vs. Danny Miller

4/10/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bob Orton beat Tony Marino
Danny Miller beat Tarzan Tyler
The Assassin & The Avenger beat Gino Brito & Ray Gordon

4/12/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Great Malenko beat Tony Marino
Chief Little Eagle beat Bill Dromo by DQ
The Wrecker beat Gino Brito
Haystacks Calhoun, Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins & The Avenger

4/12/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
George Drake vs. Bob Orton
Johnny Kace vs. Louie Tillet
The Kentuckians vs. George Cannon & George Harris
Duke Keomuka & Hiro Matsuda vs. Danny Miller & Dick Steinborn

4/13/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Danny Miller draw Bob Orton
Great Malenko beat Eddie Graham
The Assassins & The Avenger beat Haystacks Calhoun, Sam Steamboat & Dick Steinborn
Bill Dromo beat Tony Marino
Johnny Kace beat Gino Brito

4/13/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Kentuckians vs. George Cannon & George Harris
Hiro Matsuda vs. Chief Little Eagle
Louie Tillet vs. George Drake

4/14/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Bob Orton & Bill Dromo beat Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match
The Avenger beat Chief Little Eagle in a 2 of 3 falls match
Louie Tillet beat Gino Brito

4/14/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
The Kentuckians vs. The Assassins in a 2 of 3 falls match
Chief Little Eagle vs. Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
George Cannon vs. Ray Gordon

4/16/65 Miami Beach, FL @ Auditorium

4/17/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Bill Dromo & Bob Orton beat George Drake & Chief Little Eagle
The Avenger beat Luke Brown
Johnny Kace draw The Wrecker

4/19/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Ray Gordon & Sam Thomas beat Chico Santana & The Wrecker
The Avenger beat Tony Marino
Chief Little Eagle beat Bill Dromo
Danny Miller & Dick Steinborn beat The Assassins

4/19/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Dandy Andy & Johnny Kace vs. Pee Wee Lopez & Louie Tillet
Gino Brito & George Drake vs. George Cannon & George Harris
The Kentuckians vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda

4/20/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Sam Thomas beat Pee Wee Lopez
Tony Marino vs. ??(sub for John Kace)
Hiro Matsuda beat Chief Little Eagle
Bill Dromo beat George Drake
The Assassins & The Avenger beat Luke Brown, Jake Smith & Dick Steinborn

4/20/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
The Wrecker & Chico Santana vs. Gino Brito & Dandy Andy
George Cannon & George Harris vs. Danny Miller & Harry Smith
Johnny Kace vs. Louie Tillet

4/21/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Danny Miller & Dick Steinborn in a 2 of 3 falls match
The Avenger beat George Drake
Sam Thomas beat Chico Santana

4/21/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
The Kentuckians vs. The Assassins in a no DQ, no time limit match
Bill Dromo vs. Johnny Kace in a 2 of 3 falls match
Dandy Andy vs. Pee Wee Lopez

4/22/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat The Assassins
Danny Miller beat Bill Dromo
The Kentuckians beat George Harris & George Cannon
Johnny Kace draw Louie Tillet
The Wrecker beat Chief Little Eagle
Dandy Andy & Cowboy Sam Thomas beat Pee Wee Lopez & Chico Santana

4/23/65 Miami Beach, FL @ Auditorium
The Assassins double DQ Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Bill Dromo draw Danny Miller
Dick Steinborn beat Johnny Kace
Dandy Darin & Sam Thomas beat Pee Wee Lopez & Chico Santana

4/24/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Danny Miller & Dick Steinborn beat The Wrecker & Louie Tillet
Great Malenko beat Chief Little Eagle
George Drake draw Johnny Kace

4/26/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Louie Tillet beat Johnny Kace
George Cannon beat Gino Brito
Bill Dromo beat George Drake
The Assassins & The Avenger beat The Kentuckians & Dick Steinborn

4/26/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Danny Miller beat Bob Orton
Harry Smith beat The Wrecker
Great Malenko beat Tony Marino
Eddie Graham & Sam Steamboat no contest with Duke Keomuka & Hiro Matsuda

4/27/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Hiro Matsuda beat Danny Miller
Great Malenko & The Wrecker beat George Drake & Dick Steinborn
Duke Keomuka beat Louie Tillet
Eddie Graham & The Kentuckians beat The Assassins & The Avenger

4/27/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory
Tony Marino & Sam Steamboat vs. Bob Orton & Bill Dromo
Harry Smith vs. George Harris
Gino Brito vs. Johnny Kace

4/28/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ
Great Malenko beat Dick Steinborn
Johnny Kace beat Louie Tillet

4/28/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Eddie Graham & Sam Steamboat vs. The Assassins in a 2 of 3 falls match
The Wrecker vs. Danny Miller in a 2 of 3 falls match
Bob Orton vs. George Drake

4/29/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Haystacks Calhoun & The Kentuckians beat The Assassins & The Avenger
Great Malenko beat Sam Steamboat
Bill Dromo & Bob Orton beat Danny Miller & Dick Steinborn
The Wrecker beat George Drake
Louie Tillet beat Gino Brito

4/30/65 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Sam Steamboat beat The Assassins in a 2 of 3 falls match
The Avenger beat Johnny Kace
Dick Steinborn beat Great Malenko by DQ
Bill Dromo beat George Cannon

5/1/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Dick Steinborn beat Johnny Kace
Great Malenko beat George Cannon
Gino Brito & Tony Marino draw Bill Dromo & Bob Orton

5/3/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Johnny Kace beat The Wrecker
Tony Marino draw Harry Smith
Jake Smith beat George Cannon
Eddie Graham, Sam Steamboat & Dick Steinborn beat The Assassins & The Avenger

5/3/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Luke Brown vs. George Harris
Gino Brito vs. Louie Tillet
Great Malenko vs. Danny Miller
Bill Dromo & Bob Orton vs. Duke Keomuka & Hiro Matsuda

5/4/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
The Kentuckians & Haystacks Calhoun beat The Assassins & The Avenger in a steel cage match
Hiro Matsuda beat Danny Miller
Great Malenko beat Dick Steinborn
Duke Keomuka beat Gino Brito
Johnny Kace beat George Cannon

5/4/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

5/5/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians beat Bob Orton & Bill Dromo by countout in a 2 of 3 falls match
Tony Marino beat George Cannon in a 2 of 3 falls match
George Harris beat Johnny Kace

5/5/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Great Malenko & The Wrecker vs. Danny Miller & Haystacks Calhoun in a 2 of 3 falls match
Hiro Matsuda vs. Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn vs. Louie Tillet

5/6/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
The Kentuckians & Haystacks Calhoun beat Bill Dromo, Great Malenko & Bob Orton
The Wrecker beat Johnny Kace
The Avenger beat Tony Marino
Sam Steamboat beat Louie Tillet
Danny Miller & Dick Steinborn beat George Harris & The Wrecker

5/7/65 Miami Beach, FL @ Auditorium
Bill Dromo & Bob Orton beat The Kentuckians
George Harris beat Louie Tillet
Danny Miller beat The Wrecker
The Avenger beat Gino Brito

5/8/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Johnny Kace & Tony Marino
Danny Miller beat Louie Tillet
Bill Dromo beat Luke Brown
Bob Orton beat Jake Smith

5/10/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Johnny Kace beat George Harris
Harry Smith beat Louie Tillet
Jake Smith beat Great Malenko
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bill Dromo & Bob Orton

5/10/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Duke Keomuka & Hiro Matsuda vs. Danny Miller & Dick Steinborn
Luke Brown vs. The Avenger
Tony Marino vs. The Wrecker
Gino Brito vs. Coach John Heath

5/11/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Bob Orton & Bill Dromo vs. The Kentuckians
Danny Miller beat Great Malenko
Dick Steinborn vs. Hiro Matsuda
Johnny Kace vs. Duke Keomuka

5/11/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

5/12/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
The Kentuckians beat George Harris & The Avenger in a 2 of 3 falls match
Dick Steinborn beat Bob Orton via pinfall
Tony Marino beat The Wrecker by DQ

5/12/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Eddie Graham & Sam Steamboat in a 2 of 3 falls match
Danny Miller vs. Great Malenko in a 2 of 3 falls match
Bill Dromo vs. Johnny Kace

5/13/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Bob Orton beat Great Malenko
The Kentuckians beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda by DQ
Eddie Graham beat Bill Dromo
Danny Miller & Dick Steinborn beat George Harris & The Wrecker
The Avenger draw Sam Steamboat

5/14/65 Miami Beach, FL @ Auditorium

5/15/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Eddie Graham & Sam Steamboat beat George Harris & The Avenger
Danny Miller vs. The Wrecker
Tarzan Tyler beat Dick Steinborn
Great Malenko beat Tony Marino
Bob Orton beat Jake Smith

5/17/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Lester Welch beat The Avenger
Buddy Fuller beat George Harris
Eddie Graham beat Great Malenko
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Danny Miller & Dick Steinborn

5/17/65 West Palm Beach, FL @ Polo Grounds Music Carnival Building
Bill Dromo & Bob Orton vs. Tony Marino & Sam Steamboat
Johnny Kace vs. The Wrecker
Coach John Heath vs. Harry Smith
Dorothy Carter vs. Princess Little Cloud

5/18/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bill Dromo & Bob Orton in a 2 of 3 falls match
Danny Miller & Dick Steinborn beat The Wrecker & The Avenger
Hiro Matsuda beat Great Malenko
Buddy Fuller beat Tony Marino
Princess Little Cloud beat Dorothy Carter

5/18/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

5/19/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Sam Steamboat beat Great Malenko by reverse decision in a 2 of 3 falls match  
Dick Steinborn & Princess Little Cloud beat The Wrecker & Dorothy Carter via pinfall in a 2 of 3 falls match
Johnny Kace beat Harry Smith

5/19/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Bob Orton & Bill Dromo in a 2 of 3 falls match
Dann Miller vs. The Avenger in a 2 of 3 falls match
George Harris vs. Tony Marino

5/20/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Eddie Graham beat Great Malenko
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Danny Miller & Dick Steinborn
Bill Dromo & Bob Orton beat Buddy Fuller & Lester Welch
Princess Little Cloud beat Dorothy Carter
Sam Steamboat beat The Wrecker
The Avenger draw Tony Marino

5/21/65 Miami Beach, FL @ Auditorium
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Great Malenko & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
Princess Little Cloud beat Dorothy Carter
Bob Orton beat Tony Marino
Danny Miller beat The Avenger

5/22/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Great Malenko beat Sam Steamboat
Johnny Kace & Tony Marino beat The Avenger & The Wrecker
Tarzan Tyler beat Bill Dromo

5/24/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Great Malenko beat The Avenger & Johnny Kace in a handicap match
Danny Miller beat Tarzan Tyler
Tony Marino beat The Wrecker
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Bill Dromo & Bob Orton

5/25/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Great Malenko & Tarzan Tyler by DQ
Danny Miller beat Unmasked Avenger Lee Henning in a Texas death match
Bill Dromo & Bob Orton beat Tony Marino & Harry Smith
Johnny Kace vs. The Wrecker

5/25/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

5/26/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Bob Orton & Bill Dromo beat Great Malenko & Tarzan Tyler in a 2 of 3 falls match
Pat O'Hara beat The Wrecker in a 2 of 3 falls match
Don Hartnett beat Charlie Laye

5/26/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Hiro Matsuda & Duke Keomuka vs. Danny Miller & Tony Marino in a 2 of 3 falls match
The Avenger vs. Harry Smith in a 2 of 3 falls match
Coach John Heath vs. Johnny Kace

5/27/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Great Malenko & Tarzan Tyler beat Bill Dromo & Bob Orton
Hiro Matsuda beat Danny Miller
Buddy Fuller & Tony Marino beat The Avenger & Johnny Kace
Duke Keomuka beat Harry Smith
Buddy Fuller beat Johnny Kace

5/28/65 Miami Beach, FL @ Convention Hall
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Bill Dromo & Bob Orton
Danny Miller beat Tarzan Tyler
Tony Marino beat The Avenger
Coach John Heath beat Johnny Kace

5/29/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Danny Miller beat Tarzan Tyler
Bob Orton beat Johnny Weaver
Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Johnny Kace & Tony Marino
Bob Orton beat Buddy Fuller
Danny Miller beat Hiro Matsuda
Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat The Avenger & Joe Honeycutt

5/31/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Sweet Georgia Brown beat Betty Spencer
Sam Steamboat beat The Avenger
Tarzan Tyler beat Hiro Matsuda
Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Tony Marino & Danny Miller

6/1/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Sweet Georgia Brown beat Betty Spencer
Danny Miller beat The Avenger in a boxing match
Tarzan Tyler beat Hiro Matsuda
Bill Dromo & Bob Orton beat Eddie Graham & Sam Steamboat
Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Tony Marino & Pat O’Hara

6/1/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

6/2/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Bob Orton & Bill Dromo via pinfall in a 2 of 3 falls match
Sweet Georgia Brown beat Betty Ann Spencer in a 2 of 3 falls match
Harry Smith beat The Avenger

6/2/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Hiro Matsuda & Duke Keomuka in a 2 of 3 falls match
Tarzan Tyler vs. Danny Miller in a 2 of 3 falls match
Johnny Kace vs. Tony Marino

6/3/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Sweet Georgia Brown beat Betty Spencer
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Great Malenko & Tarzan Tyler
Danny Miller beat Bob Orton
Eddie Graham & Sam Steamboat beat Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim
Bill Dromo beat Tony Marino

6/4/65 Miami Beach, FL @ Auditorium

6/4/65 Clearwater, FL
Bill Dromo draw Danny Miller

6/5/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
No wrestling

6/7/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Bill Dromo beat Johnny Kace
Danny Miller beat Bob Orton
Hiro Matsuda beat Tarzan Tyler
Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Eddie Graham & Sam Steamboat

6/8/65 Tampa, FL @ Fort Homer Hesterly Armory
Danny Miller beat Tarzan Tyler in a Texas death, steel cage match
Eddie Graham beat Bill Dromo
Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Duke Keomuka & Hiro Matsuda
Bob Orton beat Johnny Kace(sub for Sid Freeman)
Tony Marino draw Sam Steamboat

6/8/65 Fort Myers, FL @ National Guard Armory

6/9/65 Sarasota, FL @ American Legion Arena
Eddie Graham & Sam Steamboat beat
Duke Keomuka & Hiro Matsuda in a 2 of 3 falls match
Don Hartnett beat Bill Dromo by DQ in a 2 of 3 falls match
Coach John Heath beat Johnny Kace

6/9/65 Eau Gallie, FL @ Civic Center
Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Danny Miller & Tony Marino in a 2 of 3 falls match
Bob Orton vs. Sid Freeman in a 2 of 3 falls match
Chris Belkas vs. Joe Honeycutt

6/10/65 Jacksonville, FL @ Coliseum
Chris Belkas beat Johnny Kace
Great Malenko beat Eddie Graham
Duke Keomuka & Hiro Matsuda beat Bill Dromo & Bob Orton
Danny Miller draw Sam Steamboat
Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Tony Marino & Harry Smith

6/11/65 Miami Beach, FL @ Auditorium
Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim beat Tony Marino & Sam Steamboat
Bob Orton beat Hiro Matsuda
Danny Miller beat Bill Dromo
Duke Keomuka beat Chris Belkas

6/12/65 Tampa, FL @ Sportatorium(TV)
Chris Belkas draw Harry Smith
Skull Von Stroheim & Kurt Von Stroheim vs. Tony Marino & Danny Miller
Bill Dromo vs. Sam Steamboat

6/14/65 Orlando, FL @ American Legion Arena
Pepe Gomez beat Chris Belkas
Sam Steamboat beat Bob Orton
Danny Miller beat Bill Dromo
Skull Von Stro